IVETA N
10.10.07,21:55
a dobre robíš, pretože je strašne veľa zmien, ktoré niekedy nestíham ani poriadne preštudovať a už je tu ďalšia.Mám takého klienta , ktorý by to neprežil keby dostal pokutu a hneď by mi povedal, že som ho mala aspoň informovať o danom zákone hoci mu robim iba učtovníctvo.
IVETA N
Kazu
10.10.07,20:21
Mne dnes prišla odpoveď na dotazník: 1580,- Sk za zamestnanca na rok-orientačne. Žiadne iné platby nespomínali.
jabko
10.10.07,20:32
ahojte, prečítala som si Vaše príspevky a moja skúsenosť je takáto: bezpečnostný technik to predostrel klientovi, klient to odkýval - samozrejme ďalej sa to nepohlo, bezpečnostný technik má v zázname, že je to prerokované. ako má za to zodpovedať, keď klient nepodpíše zmluvu s pzs? Takže myslím, že bezpečnostný technik za to nemá ako zodpovedať.
Jara
11.10.07,06:12
Povedala som to u nás vo firme, tak ma vysmiali, že je to hovadina a majiteľ hneď povedal, že nebude vyhadzovať peniaze a strkať niekomu do vrecka za nič... Takže to považujem za uzavreté, veď napokon zaplatí pokutu alebo sa dojedná. Veď oni sa aj budú možno vedieť dojadnať. Budem si kaziť deň, keď podľa neho sú to jeho peniaze a kto si myslí, že má nevyhovujúce podmienky tak ho hneď vymení. Klesla mi sánka a radšej som si klikla na Poradu a nemienim si pokaziť dnešný deň :D :D :D :D :D :D :D :D
ian belian
11.10.07,06:49
Vážený poradcovia, nie je to žiadna sranda. Na to množstvo orgánov štátneho dozoru pribudlo ďaľších 77 súkromných kontrolných orgánov. Uvedené su na stranke Úradu verejného zdravotníctva. Ale pozor - pracovníci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri pri prevádzaní kontroly musia zároveň kontrolovať či prevádzkové zariadenie, ktoré kontrolujú má zmluvu s firmov, ktorá prevádza výkon pracovnej zdravotnej služby.

Teda nejde len o lekárske prehliadky zamestnancov, ale aj o hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.
Lekárske prehliadky sa budú vykonávať 1x za rok pri rizikovej práci - tretia a štvrtá kategória a 1x za tri roky - druhá kategória.

Kategóriu na základe kontroly pracovného prostredia budú určovať súkromné PZS (pracovné zdravotné služby)
Takže pracovník bude musieť podstúpiť lekársku prehliadku a zároveň bude musieť prebehnúť aj kontrola pracovného prostredia a rizika z expozície faktorom prace.
Bude z toho super guláš a tvrdý boj o peniaze medzi PZS. A podnikatelia:

§ 30 (11) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu, uhrádza zamestnávateľ.

Určite sa podnikatelia prestanú smiať.
s pozdravom belo
Black
11.10.07,09:51
Nadviažem na bod 1/ diskutovala na túto tému s mojou bezpečnostnou techničkou , ktorá pracuje pre nás na dohodu . Povedala mi , že bola osobne na NIP ohľadne tejto záležitosti a bavili sa tam o firmách , ktoré majú len jedného až troch zamestnancov . Povedala mi , že inšpektorát takéto malé firmy nebudú za to pokutovať /neviem čo bude na tom pravdy / a vo firme kde je len jeden zamestnanec alebo dvaja , že je potrebné aby išiel k svojmu obvodnému doktorovi na vyšetrenie a na potvrdení by mal mať napr. schopný práce v II.rizikovej skupine .


Len tak mimo: Bezpečak nesmie byť zamestnany na dohodu o vykonaní práce !!!

§ 223, (1)
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je ymedzená
výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Inšpektor práce na školení hovoril, že dokumentáciu a školenia od takýchto bezpečákov nebudú uznávať (ale to bude asi závisieť aj od inšpektora).
KatarínaL
11.10.07,13:03
Len pre informáciu......My ideme práve uzavrieť zmluvu o poskytovaní pracovnej zdravotnej služby...cena: celkom 1190,- Sk bez DPH na zamestnanca ročne. Máme stanovený rozsah prác v rozsahu 1,4 hodiny na jedného zamestnanca na rok a cena hodiny výkonu je 850,- Sk + DPH.
ajobs
11.10.07,13:07
Len pre informáciu......My ideme práve uzavrieť zmluvu o poskytovaní pracovnej zdravotnej služby...cena: celkom 1190,- Sk bez DPH na zamestnanca ročne. Máme stanovený rozsah prác v rozsahu 1,4 hodiny na jedného zamestnanca na rok a cena hodiny výkonu je 850,- Sk + DPH.

A môžeš napísať, odkiaľ si ? Aby sme sa vedeli orientovať s cenami v rámci Slovenska. Sú v tom všetky úkony ? Aj lekárske prehliadky ?
Kazu
11.10.07,13:29
Len tak mimo: Bezpečak nesmie byť zamestnany na dohodu o vykonaní práce !!!

§ 223, (1)
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je ymedzená
výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Inšpektor práce na školení hovoril, že dokumentáciu a školenia od takýchto bezpečákov nebudú uznávať (ale to bude asi závisieť aj od inšpektora).

K nám chodí bezpečnostný technik ako SZČO a faktúruje nám to. Dúfam, že tak to byť môže.
ajobs
11.10.07,13:30
K nám chodí bezpečnostný technik ako SZČO a faktúruje nám to. Dúfam, že tak to byť môže.

Áno, môže.
Kazu
11.10.07,13:32
Ďakujem.
modralienka
11.10.07,13:34
1.zamestnávateľ aj keď má len jedného zamestnanca musí do konca roka 2007 uzatvoriť zmluvu z FIRMOU OPRAVNENOU VYKONÁVAŤ ČINNOSŤ PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY.

2. Vypracovať zaradenie svojich činnosti podľa mieri rizika faktorov pracovneho prostredia do KATEGÓRIÍ.

3.Zabezpečiť na vlastné náklady lekársku preventívnu prehliadku v pravidelných intervaloch pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na riziko v práci.Noví zamestnanci absolvovať vstupnú prehliadku pred nástupom do zamestnania .

bod jedna je vsetko, co musi zamestnavatel urobit. Vsetko ostatne uz zabezpeci poskytovatel PZS. :D ... a este to zamestnavatel musi vsetko zacvakat.
ian belian
11.10.07,15:17
KatarínaL - cena hodiny 850,- Sk + DPH.
Väčšinou sú to spol. s r.o. - začne boj o podnikateľov resp. o podniky a hlavne o peniaze. Predstavte si to množstvo drobných firiem. Každému podnikateľovy ide o peniaze. Ktorú pracovnú zdravotnú službu záleží od ponuky. Dnes som videl ponuku za 600 ,- Sk. za hodinu a upozorňujem v cene musí byť zahrnutá DPH.
IVETA N
11.10.07,18:15
Dnes som to oznámila svojim klientom , to ste mali počut aké slová sa používali, pripadala som si ako z inej planéty.Zajtra idú niektorí zistovať čo sa za to zaplatí v Nitre.Takže som si splnila svoju povinnosť a mám v tomto smere kludné svedomie a ako sa rozhodnú to už nechávam na nich,pretože niektorí,ktorí majú len jedného zamestnanca povedali,že sa na to v........

IVETA N
IVETA N
12.10.07,16:47
Dnes som zistila, že existuje jedna maklérska spoločnosť ,ktorá na základe dotazníka a splnomocnenia pre zamestnávateľov zadarmo vypracuje ponuku na uzatvorenie PZS.Povedali mi , že cena sa bude odvíjať od počtu zamestnancov. Dá sa dotazník a veci okolo toho poslať meilom

IVETA N
ian belian
14.10.07,09:38
Zaradenia do kategórii budú vykonávať Pracovné zdravotné služby. Zoznam subjektov PZS je na stránke Úradu verejného zdravotníctva. Každý podnikateľ resp. každá právnicka alebo fyzická osoba, ktorá má zamestnancov je zo zákona povinná uzatvoriť zmluvu s jednou z registrovaných PZS.


§ 30 ods. 2 zák. č. 355/2007 Zb.
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.
§ 30 ods. 3 zák. č. 355/2007 Zb.
Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.
§ 30 ods.4 zák. č. 355/2007 Zb.
Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8 u zamestnancov
a) pred nástupom do práce,
b) v súvislosti s výkonom práce,
c) pred zmenou pracovného zaradenia,
d) pri skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov,
e) po skončení pracovného pomeru.
Mám pred sebou jednu ponuku od PZS.
Cenová ponuka za služby formou paušálnej platby.
3 000,-Sk za zamestnanca a rok v kategórii 2
4 500,- Sk za zamestnanca a rok v kategórii 3 a 4
Do ceny nie sú započítane merania limitných hodnôt expozície faktorov prace a pracovného prostredia na zamestnanca.
To znamená, že pokiaľ má podnikateľ zamestnaných 5 zamestnancov zaradených do 2 kategórie zaplatí pracovnej zdravotnej službe 15 000,-Sk ročne. Počul som o ponuke pre COOP Jednota TO. V ponuke bola suma nad 1 000 000,-Sk. (450 zamestnancov)
PZS budú vykonávať kontrolu pracovného prostredia, lekárske prehliadky a vypracovávať posudky.
Osobne si neviem predstaviť ako budú jednať PZS s majiteľmi zariadení verejného stravovania, majiteľmi kaderníctiev, holičstiev a pod. V týchto zariadeniach sa vykonáva epidemiologicky závažná činnosť a každý zamestnanec takéhoto zariadenia musí mať zdravotný preukaz o vykonanej lekárskej prehliadky. Vo väčšine prípadov tieto lekáske prehliadky vykonávajú obvodný lekári 1x za tri roky. Zamestnanci si zaplatia obvodným lekárom sumu cca 300,- Sk a tí im vystavia zdravotné preukazy. Na základe ponúk to už nebude 300,-Sk za tri roky, ale okolo 3000 resp 4500,- Sk ročne.
Obávam sa, že podnikatelia sumy za povinné lekárske prehliadky strhnú z platu svojim zamestnancom. Takže pracovné zdravotné služby budú prežívať z platov zamestnancov. V mnohých prípadoch z platov chudobných ľudí.
Nie je hanbou tohto štátu, že umožnilo takýto biznis. Nejedná sa tu totižto o pár korún ale o miliardy. A aby nevznikli hádky medzi Durindovcami a Ficoovcami treba pripomenúť, že systém zaviedla Dzurindova vláda a za Ficovej vlády systém pokračuje.
Anja111
14.10.07,10:11
§ 30 ods. 2 zák. č. 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)/2007 Zb.
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Tak toto som akosi nepochopila... To akože tento zákon sa týka aj tých, čo nemajú žiadnych zamestnancov?
Muška
14.10.07,10:25
... sa primerane
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused:
evina
14.10.07,10:32
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused:

Muška, čo sa divíš, však aj my sa musíme dať prehliadnuť nie?:D
Anja111
14.10.07,10:38
Čo je "primerane" ?
Zita5
14.10.07,10:45
Hmmm....no dá sa to tak chápať , že asi zákon sa odvoláva aj na samotnú SZČO ........však obvodáci zostanú bez pacientov ....:confused: :confused: :confused: :rolleyes:
Anja111
14.10.07,10:52
Hmmm....no dá sa to tak chápať , že asi zákon sa odvoláva aj na samotnú SZČO ........však obvodáci zostanú bez pacientov ....:confused: :confused: :confused: :rolleyes:
... a my začneme tiež zháňať PZS. :eek:
Manual
14.10.07,12:25
Do ceny nie sú započítane merania limitných hodnôt expozície faktorov prace a pracovného prostredia na zamestnanca.
To je citácia z príspevku č.266
Vie niekto vysvetliť čo to budú merať ? A ako to budú merať ? A podľa čoho sú stanovené limitné hodnoty ? Pretože žiadny podnikateľ tomu nerozumie, vrátane mňa :confused:
Danila
14.10.07,12:54
Do ceny nie sú započítane merania limitných hodnôt expozície faktorov prace a pracovného prostredia na zamestnanca.
To je citácia z príspevku č.266
Vie niekto vysvetliť čo to budú merať ? A ako to budú merať ? A podľa čoho sú stanovené limitné hodnoty ? Pretože žiadny podnikateľ tomu nerozumie, vrátane mňa :confused:Tak to je niečo takéto:

http://www.profesia.sk/cms/bezpecnost-a-ochrana-zdravia-pri-praci/nepriaznive-faktory-ovplyvnujuce-pracu/?cms_id=40201
Manual
14.10.07,13:26
Tak to je niečo takéto:

http://www.profesia.sk/cms/bezpecnost-a-ochrana-zdravia-pri-praci/nepriaznive-faktory-ovplyvnujuce-pracu/?cms_id=40201

Škoda že sa nemeria aj iniciatíva a chuť zamestnanca pracovať a využívať pracovnú dobu.:rolleyes:
Danila ďakujem:)
Ibaka
14.10.07,14:32
Chápal by som, keby PZS museli byť zavedené iba vo firmách, kde sú prekračované emisné limity t.j. pre 3. a 4 kategóriu. Pre 1. a 2. kategóriu nevidím význam týchto služieb. Aká je teraz motivácia zamestnávateľa znížiť emisné hodnoty (zvyčajne investovaním do nových technologií), a tým znížiť zaradenie zamestnanca do 1. resp. 2. kategórie? Žiadna.
Ak investujem do zdravého pracovného prostredia a vráti sa mi to na úspore tým, že už nebudem potrebovať služby PZS, záskali by aj zamestnanci (zdravé pracovné prostredie) aj zamestnávatelia (zdravé pracovné prostredie a úsporu a pokoj od od PZS).
Pred nedávnom sa zdvihla vlna odporu proti zavedeniu registratúrnych poriadkov pre všetkých, v prípade PZS zamestnávateľské zväzy akosi čušia.
ian belian
14.10.07,19:52
Pokuta nie od 5000 do milión Sk.,ale od 50 000 (minimálna pokuta)


§ 57 ods. 23 zák.č. 355/2007 Zb.
Správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva v oblasti ochrany zdravia pri práci sa dopustí fyzická osoba-podnikateľ alebo právnická osoba, ak
a) nezabezpečí opatrenia podľa § 30 ods. 1 písm. a),
b) nezabezpečí pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa § 30 ods. 1 písm. b) a ods. 3,
c) nepredloží lekárovi pracovnej zdravotnej služby zoznam zamestnancov podľa § 30 ods. 1 písm. c),
d) neuchová záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci zamestnancov podľa § 30 ods. 1 písm. d),
e) nesplní oznamovaciu povinnosť podľa § 30 ods. 1 písm. e),
f) nezabezpečí zamestnancom mimoriadnu lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci nariadenú úradom
verejného zdravotníctva alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva podľa § 30 ods. 7,
g) nesplní niektorú z povinností podľa § 31 ods. 7.
§ 57 ods. 46 zák. č. 355/2007 Zb.
Príslušný orgán verejného zdravotníctva uloží pokutu
a) od 5 000 Sk do 500 000 Sk za správne delikty podľa odsekov 1 až 22, 34 až 36 a 38 až 44,
b) od 50 000 Sk do 1 000 000 Sk za správne delikty podľa odsekov 23 až 29,
c) od 50 000 Sk do 3 000 000 Sk za správne delikty podľa odsekov 30 až 33 a 37.
§ 57 (47) Orgán verejného zdravotníctva pri určení výšky pokuty prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania. Pri opakovanom porušení možno pokutu zvýšiť až na dvojnásobok.
Takže nie pokuta 5000,- Sk. a viac ale minimálna pokuta je 50 000 maximálna je 1 000 000,-Sk.
Ak Regionálny úrad verejného zdravotníctva zistí, že ste neuzavreli zmluvu s pracovnou zdravotnou službou a ďaľšie povinnosti uvedené v ods. 23 je povinný Vám uložiť pokutu minimálne 50 000,-Sk. Nižšiu zo zákona nemôže uložiť.
Vážený poraďáci to je pre mnohých drobných podnikateľov dokonca likvidačná pokuta. Mňa by to určite položilo na lopatky. No ak nezaplatíte nastupujú penále a nasledne exekútor.
Ďakujem štátu za pomoc drobným podnikateľom a idem uzatvoriť zmluvu s PZS.
Zo smútkom belo
Zita5
16.10.07,07:29
§ 30 ods. 2 zák. č. 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)/2007 Zb.
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Tak toto som akosi nepochopila... To akože tento zákon sa týka aj tých, čo nemajú žiadnych zamestnancov?

Vraciam sa k tomuto príspevku ...... prosím Vás mám to chápať tak , že sa to týka aj samotnej SZČO bez zamestnancov ?
ZuzanaP
16.10.07,11:31
Vraciam sa k tomuto príspevku ...... prosím Vás mám to chápať tak , že sa to týka aj samotnej SZČO bez zamestnancov ?

:eek: :eek: :eek: :eek: jejda a ešte čo...... Podľa tohto asi áno.... možno už má niekto aj podrobnejšie info...


Poslala som mailom túto otázku nášmu bezpečnostnému technikovi, som zvedavá, čo mi odpovie, dám vedieť....;)
mysimis
16.10.07,11:40
Tak to je niečo takéto:

http://www.profesia.sk/cms/bezpecnost-a-ochrana-zdravia-pri-praci/nepriaznive-faktory-ovplyvnujuce-pracu/?cms_id=40201


Z tohto článku som vybrala takýto odsek: Zamestnávateľ je v ochrane zdravia pri práci pred nadmernou psychickou a senzorickou záťažou povinný zabezpečiť identifikáciu nadmernej psychickej a senzorickej záťaže zamestnancov, musí vykonávať opatrenia na predchádzanie nadmernej psychickej a senzorickej záťaži a dodržiavať požiadavky podľa osobitného predpisu (Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 247/2001 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.).
Mňa by teda zaujímalo ako odmeriam psychickú záťaž zamestnanca!!!!!
Manual
16.10.07,11:46
Z tohto článku som vybrala takýto odsek: Zamestnávateľ je v ochrane zdravia pri práci pred nadmernou psychickou a senzorickou záťažou povinný zabezpečiť identifikáciu nadmernej psychickej a senzorickej záťaže zamestnancov, musí vykonávať opatrenia na predchádzanie nadmernej psychickej a senzorickej záťaži a dodržiavať požiadavky podľa osobitného predpisu (Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 247/2001 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.).
Mňa by teda zaujímalo ako odmeriam psychickú záťaž zamestnanca!!!!!
Miška, akú záťaž a nervy má podnikateľ nezaujíma nikoho a ani to nebude nikto merať. Niektoré veci v tom zákone tak úžasne kričia až to trhá uši. Niet viac čo k tomu dodať. Súhlasím s tebou.
mysimis
16.10.07,11:49
Manual naozaj nikoho z tých ktorí uvedené zákony pripravujú nezaujíma či majú hlavu a pätu. Z uvedeného mi vyplýva, že ten kto pripravoval tento zákon /a myslím, že nie len tento/ asi zabudol rozmýšľať. Tu naozaj niet čo k tomu dodať. Som veľmi zvedavá na prvé kontroly týkajúce sa dodržiavania tohto zákona.
ZuzanaP
16.10.07,11:52
mimotemy Krásne: zabudol rozmýšľať.......mimotemy
Manual
16.10.07,11:53
Ono to často v parlamente ani nie je o rozmýšľaní ale o lobingu a samozrejme následne z toho plynúcich ....
IVETA N
16.10.07,17:50
položme si otázku koho tento ,,lobistický,, zákon najviac postihne ?
Ale milí páni zákonodárci nerozmyšľali až tak do hlbky , pretože si mali položiť aj ony otázku načo sa budu osoby poverene uzatvorením PZS zaoberať takým živnostníkom , alebo zamestnávateľom s jedným zamestnancom veď za firmy z 10,20......zamestnancami dostanú zaplatené viac. A už sa tak aj PZS-kári správajú.

IVETA N
erla
16.10.07,19:20
...neviete ako je to v súčastnosti s tým osobným "závodným lekárom"?
KatarínaL
18.10.07,05:34
A môžeš napísať, odkiaľ si ? Aby sme sa vedeli orientovať s cenami v rámci Slovenska. Sú v tom všetky úkony ? Aj lekárske prehliadky ?

Firma s ktorou máme zmluvu má sídlo v BA, my pri Piešťanoch. Majú zmluvu s jednou praktickou lekárkou a jednou audiometrickou ambulanciou v PN, ktorých sme si napokon aj my vybrali.
A do už spomínanej ceny nie sú zahrnuté lekárske prehliadky, tie sa budú platiť priamo v hotovosti lekárom (cena jednej prehliadky cca. 400,- Sk).
seda
18.10.07,05:47
Len tak mimo: Bezpečak nesmie byť zamestnany na dohodu o vykonaní práce !!!

§ 223, (1)
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je ymedzená
výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Inšpektor práce na školení hovoril, že dokumentáciu a školenia od takýchto bezpečákov nebudú uznávať (ale to bude asi závisieť aj od inšpektora).

Dobrý deň, a nevie niekto poradiť na základe akého predpisu nemôže byť bezpečák na dohodu o vykonaní prác. My máme bezpečáka na dohodou o vykonaní prác raz za rok, tých pádom to nemáme správne a musíme mu to oznámiť a chceli by sme mu to niečím podložiť. Ďakujem.
brm
20.10.07,19:30
tak ja som teda zvedavá, ako niekto skontroluje pracovisko mojim dvom dohodárom...jedným je môj synáčik študent/nejak si musím predsa nahnať náklady do daňového priznania/, ktorý má teraz "pracovisko" na voľaktorom intráku kde pracuje na frajerke...a druhá je zas devucha čo vláči výkazy prihlášky odhlášky a iné zbytočnosti na sociálku zdravotné poisťovne atd...a ako skontrolujú moje pracovisko ked mám PC doma v spálni...:D smejem sa, ale je mi do plaču z toho všetkého
brm
20.10.07,19:46
teraz al vážne...robím pre firmu, ktorá má sídlo v bratislave ale má predajne po celom slovensku...firma uzavrie zmluvu v bratislave...to budú predavačky chodiť do bratislavy na preventívne prehliadky??! alebo firma uzavrie zmluvu v každom mieste výskytu svojej prevádzky?
Llívia
20.10.07,22:06
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


Tak nemá dovôd človek rozmýšľať , že kašle na celé podnikanie .To už sa niekedy nedá uniesť ....

mimotemy to myslíš vážne s tými hasiacimi prístrojmi vo výške predpaženej ruky? to akože má mať môj zamestnávateľ vždy po 2 ks, aby som na ten jeden s predpaženou rukou dočiahla aj ja + asi ďalšie 2 osoby, keďže ostatní na firme sú o hlavu vyšší? :)
Monika Kováčová
21.10.07,07:52
mimotemy to myslíš vážne s tými hasiacimi prístrojmi vo výške predpaženej ruky? to akože má mať môj zamestnávateľ vždy po 2 ks, aby som na ten jeden s predpaženou rukou dočiahla aj ja + asi ďalšie 2 osoby, keďže ostatní na firme sú o hlavu vyšší? :)

Llívia, predpis je predpis, má to byť vo výške predpaženej ruky...
willma
21.10.07,09:08
Pôvodca textu príspevku: Zita5
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


Tak nemá dovôd človek rozmýšľať , že kašle na celé podnikanie .To už sa niekedy nedá uniesť ....

to myslíš vážne s tými hasiacimi prístrojmi vo výške predpaženej ruky? to akože má mať môj zamestnávateľ vždy po 2 ks, aby som na ten jeden s predpaženou rukou dočiahla aj ja + asi ďalšie 2 osoby, keďže ostatní na firme sú o hlavu vyšší?

V zmysle zákona 719/2002, §18, ods.11
(11) Prenosný hasiaci prístroj sa na stanovišti prenosného hasiaceho prístroja umiestňuje spravidla na zvislej stavebnej konštrukcii alebo na podlahe. Rukoväť prenosného hasiaceho prístroja môže byť vo výške najviac 1, 5 m nad podlahou.
willma
21.10.07,09:12
teraz al vážne...robím pre firmu, ktorá má sídlo v bratislave ale má predajne po celom slovensku...firma uzavrie zmluvu v bratislave...to budú predavačky chodiť do bratislavy na preventívne prehliadky??! alebo firma uzavrie zmluvu v každom mieste výskytu svojej prevádzky? Tiež máme prevádzky po celom Slovensku, a domnievam sa, že niektoré PZS majú taktiež pôsobnosť po celom Slovensku, len som ešte zatiaľ nezisťovala ktoré.
betka111
21.10.07,17:31
Mám takýto dotaz:

§ 30 ods. 1 zákona 355/2007 Z.z. obsahuje povinnosti zamestnávateľa,

§ 30 ods. 2 hovorí: "Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby..".

Otázka je, či sa tento zákon vzťahuje aj na konateľa s.r.o., ktorý nemá zamestnancov. Keď áno, na základe ktorého paragrafu.

Ďakujem pekne.
betka111
21.10.07,18:31
V § 2 ods. 1/za som našla, že "zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzicú osobu v pracovnoprávnom vzťahu", ako aj v obdobnom pracovnom vzťahu.

v § 30 ods. 2 je povedané, že povinnosti zamestnávateľa sa vzťahujú aj na SZČO /primerane?/.

To je všetko. Preto podľa mňa na konateľa s.r.o. bez zamestnancov sa tento zákon nevzťahuje. Dobre to myslím?

Vopred ďakujem.
misolga
21.10.07,18:48
Odporúčam všetkým navštíviť stránku Slovenskej lekárnickej komory, kde sa v Aktualitách uvádza stanovisko k pracovnej zdravotnej službe uverejnené dňa 24.09.2007. Okrem iného sa tam aj uvádza že za zamestnávateľa sa považuje právnická alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.Podľa tohto vyjadrenia som pochopila že napr. ja ako szčo ktorá nezamestnáva nikoho a svoju činnosť vykonávam doma tak sa na mňa tento zákon nevzťahuje.:)
www.slek.sk (http://www.slek.sk)
betka111
21.10.07,19:18
Podľa §30 ods. 2 zák. sa na SZČO bez zamestnancov vzťahuje. Len neviem čo rozumieť pod "primerane".
misolga
21.10.07,20:06
Podľa §30 ods. 2 zák. sa na SZČO bez zamestnancov vzťahuje. Len neviem čo rozumieť pod "primerane".
V par 2 ods1 je uvedené kto je zamestnávateľ, čiže ja ako szčo, ktorá nemá zamestnanca ani dohodára túto podmienku nespĺňam.
V par 30 ods.1 sú uvedené povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancovi ..
v par 30 ods 2 pod tým slovkom primerane rozumiem len odkaz na par 30 ods1 písm a).. zamestnávateľ je povinný zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov a obyvateľov pred fyzikálnym, chemickým...atď vplyvom.Ak nezamestnávam zamestnanca-nie som zamestnávateľ, ale v zmysle tohto zákona je mojou povinnosťou aby moja práca nemala nepriaznivý vplyv na obyvateľov, napr. v prípade szčo ktorá pracuje s chemickými látkami a má ich doma v dielni, musí ich mať bezpečne uskladnené, aby som neohrozovala ani svoje zdravie ani zdravie obyvateľov a nepoškodzovala životné prostredie .

V každom prípade som na internete našla už ponuky na školenia ohľadom tohto zákona a v tlači sa tejto téme takisto bude určite venovať viacej pozornosti, tak sa dozvieme viacej podrobností .
sylvia78
22.10.07,22:06
Pre ilustraciu pripajam postup pri realizacii pracovnej zdravotnej sluzby uverejneny na stranke jedneho z poskytovatelov:

POSTUP PRI REALIZÁCII PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY

1. Po zaslaní vyplneného dotazníka Vám zašleme orientačnú cenovú ponuku k pracovnej zdravotnej službe.

2. Po telefonickom alebo písomnom upresnení termínu vykonáme vo Vašom podniku zbežnú obhliadku pracoviska v trvaní 1-2 hodiny. Zmyslom tejto prehliadky je vytvoriť si obraz o počte zamestnancov, počte a druhu prevádzok a identifikovať zrejmé rizikové faktory práce a pracovného prostredia.

3. Následne Vám zašleme návrh zmluvy, kde vyšpecifikujeme zásady našej spolupráce, cenu a termíny plnenia zvlášť za audit práce a pracovného prostredia a zvlášť za preventívne lekárske prehliadky pre zamestnancov.

4. Po prejednaní a uzatvorení zmluvy nasleduje proces auditu práce a pracovného prostredia, ktorý podľa veľkosti podniku, počtu prevádzok a počtu zamestnancov môže trvať 1-8 týždňov. Výstupom z auditu je hodnotiaca správa vo forme protokolu, ktorý v súlade s § 20 zákona č. 126/2006 Z.z. bude obsahovať: posudky o riziku pre každého zamestnanca resp. jeho pracovné miesto, prevádzkové poriadky pracovísk, návrhy na zaradenie prác podľa kategorizácie rizík pri práci, návrhy na nápravné opatrenia, ktoré odprezentujeme zamestnávateľovi aj zástupcom zamestnancov, ďalej aktuálna informácia o práci a pracovnom prostredí pre každého zamestnanca zvlášť ako podklad pre lekárov pracovnej zdravotnej služby, ktorí budú vykonávať preventívne prehliadky zamestnancov vo vzťahu k práci.

5. Zoznam rizikových pracovísk s ich charakteristikami a s počtom zaradených zamestnancov vo Vašom mene predložíme na schválenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

6. Na základe takto schváleného zoznamu potom Vaše personálne oddelenie dohodne snami podľa rizikových kategórií harmonogram vykonávania preventívnych lekárskych prehliadok vo vzťahu k práci. U niektorých zamestnancov pôjde o vstupné prehliadky, u väčšiny o periodické lekárske prehliadky ev. skríningové vyšetrenia.

7. Starostlivosť o Vašich zamestnancov je kontinuálny proces trvajúci po celú dobu ich zamestnaneckého pomeru. Harmonogramy prehliadok, dátum a čas ich vykonávania bude v pravidelných intervaloch upresňovaný s Vašim povereným zamestnancom (obvykle personálne oddelenie).
calgary
23.10.07,15:03
Som zvedavá ako PZS zabezpečia firmy, ktoré majú niekoľko stovák dohodárov s obrovskou fluktuáciou a pôsobnosť po celom Slovensku... V reále sa stáva, že brigádnik odpracuje jednu hodinu a končí. Jeho zárobok je napr.20 korún.....vstupná prehliadka nás ale (podľa vyššie uvedeného) bude stáť cca 1000 Sk... Pripadá mi to ako zlý vtip.
Prehliadku musíme samozrejme zabezpečiť pred uzavretím prac. pomeru (dohody). To som vážne zvedavá ako to bude prebiehať...:cool:
Zita5
23.10.07,15:11
V § 2 ods. 1/za som našla, že "zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzicú osobu v pracovnoprávnom vzťahu", ako aj v obdobnom pracovnom vzťahu.
v § 30 ods. 2 je povedané, že povinnosti zamestnávateľa sa vzťahujú aj na SZČO /primerane?/.

To je všetko. Preto podľa mňa na konateľa s.r.o. bez zamestnancov sa tento zákon nevzťahuje. Dobre to myslím?

Vopred ďakujem.

Prosím , definujte obdobný pracovný vzťah.To je aký?

Ja vravím, že aj napr. Dohoda o vykonaní práce .
Dnes mi to bolo vyvrátené , resp, ani nie vyvrátené ,ale niekde na školení o zákonníku práce bolo povedané ....že DOVP nie je obdobným prac.vzťahom a PZS na na dohody o vyk.práce nevzťahuje .
ajobs
23.10.07,15:29
Prosím , definujte obdobný pracovný vzťah.To je aký?

Ja vravím, že aj napr. Dohoda o vykonaní práce .
Dnes mi to bolo vyvrátené , resp, ani nie vyvrátené ,ale niekde na školení o zákonníku práce bolo povedané ....že DOVP nie je obdobným prac.vzťahom a PZS na na dohody o vyk.práce nevzťahuje .

Zitka, PZS sa vzťahuje samozrejme aj na OBDOBNÉ pracovné vzťahy, čiže v praxi dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.
Zita5
23.10.07,15:36
Zitka, PZS sa vzťahuje samozrejme aj na OBDOBNÉ pracovné vzťahy, čiže v praxi dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.

Však ja to tak aj chápem ,ale bola som veľmi prekvapená , že to niekto takto na školení pustí do vetra .......že DoVP ....sa nepovažuje za obdobný pracovný vzťah.
ian belian
25.10.07,07:56
Čítal som jednu zmluvu medzi Domovom dôchodcov a Pracovnou zdravotnou službou. Je tam zamestnaných 22 pracovníkov. V zmluve bola dohodnutá paušálna platba 500 Sk mesačne, nie však na jedného zamestnanca, ale na celé zariadenie. Takže Dom dôchodcov bude platiť ročne PZS - ke 6000 Sk. ročne. Iná PZS-ka uzatvorila zmluvu s prevádzkovateľom zariadenia spoločného stravovania - 10 zamestnancov a ročná platba 24 000 Sk a pritom PZS - ka neprieviedla žiadne merania limitných hodnôt fyzikálnych, chemických a biologických faktorov (podľa druhu prevádzky) Tak ako ďalej ?
Podnikatelia si teda budú musieť dať pozor na to, čo vlastne PZS – ky budú robiť. Som zvedavý, čo budú obsahovať posudky vypracované PZS – kami týkajúce sa merania limitných hodnôt faktorov negatívne pôsobiacich v pracovnom prostredí na zamestnancov. Obávam sa, aby to neskončilo na vizuálnej kontrole pracovného prostredia, platených zdravotných prehliadkách a platených školeniach pracovníkov. V takomto prípade, by PZS – ky nemali význam a ich činnosť by odporovala zákonu.
S pozdravom belo
JAJA11
25.10.07,08:05
Obávam sa, aby to neskončilo na vizuálnej kontrole pracovného prostredia, platených zdravotných prehliadkách a platených školeniach pracovníkov. V takomto prípade, by PZS – ky nemali význam a ich činnosť by odporovala zákonu.
S pozdravom belo[/quote]

Lenže ako to môže inak skončiť pri tom množstve firiem k počtu PZS. :o
Kazu
25.10.07,08:23
Čítal som jednu zmluvu medzi Domovom dôchodcov a Pracovnou zdravotnou službou. Je tam zamestnaných 22 pracovníkov. V zmluve bola dohodnutá paušálna platba 500 Sk mesačne, nie však na jedného zamestnanca, ale na celé zariadenie. Takže Dom dôchodcov bude platiť ročne PZS - ke 6000 Sk. ročne. Iná PZS-ka uzatvorila zmluvu s prevádzkovateľom zariadenia spoločného stravovania - 10 zamestnancov a ročná platba 24 000 Sk a pritom PZS - ka neprieviedla žiadne merania limitných hodnôt fyzikálnych, chemických a biologických faktorov (podľa druhu prevádzky) Tak ako ďalej ?
Podnikatelia si teda budú musieť dať pozor na to, čo vlastne PZS – ky budú robiť. Som zvedavý, čo budú obsahovať posudky vypracované PZS – kami týkajúce sa merania limitných hodnôt faktorov negatívne pôsobiacich v pracovnom prostredí na zamestnancov. Obávam sa, aby to neskončilo na vizuálnej kontrole pracovného prostredia, platených zdravotných prehliadkách a platených školeniach pracovníkov. V takomto prípade, by PZS – ky nemali význam a ich činnosť by odporovala zákonu.
S pozdravom belo

Ja naopak dúfam, že sa spolupráca s PZS skončí vizuálnou kontrolou pracovného prostredia a predpísaným počtom zdravotných prehliadok. Ja im za tú ich draho platenú bohulibú činnosť zaplatím v termíne splatnosti /to prisahám/ a oni mi na oplátku nebudú komplikovať život. Chcem tak veľa? :mee:
Rozalka
25.10.07,08:28
Naša právnička mi povedala, že NÁS (rozumej účtovnícke kancelárie) sa tento predpis netýka. Mám vymeniť právničku?
Zita5
25.10.07,08:49
Naša právnička mi povedala, že NÁS (rozumej účtovnícke kancelárie) sa tento predpis netýka. Mám vymeniť právničku?

Však nevie dať na to nikto odpoveď a právnička áno .:eek: Ja si lámem hlavu s tým už dlhú dobu a nedočítala som sa to do dnešného dňa , či áno , alebo nie .
kamila60
25.10.07,09:19
A čo poviete na toto: Prave som dovolala s jednou spoločnosťou poskytujúcou pracovnú zdravotnú službu. Povedala som, že mám záujem o ich služby pre svojich viacerých klientov, ktorí majú od 2 do 6 zamestnancov. A odpoveď: Majú už toho veľa, takýchto malých klientov mi ťažko niekto ešte zoberie. A rada od pána nakoniec: Máme tichúčko sedieť /možno aj niekoľko rokov/ a až keď príde kontrola, ktorá nás vyzve k tomu, aby sme uzavreli zmluvu s nejakou spoločnosťou, túto zmluvu do XY dní uzavrieme a bude všetko o.k. a bez pokuty.
Tabitha
25.10.07,09:51
čaute, dufam že budem v teme ak pridám svoju skusenosť.
minulý rok som sa vytrápila s návrhmi na zaradenie zamestnancov do kategorii rizika spracovala som podla zákona všetky náležitosti potrebne pre urad verejného zdravotníctva aby našich zamestnancov mohli zaradiť do príslušnej triedy rizika.Pracuju v nadmernom hluku ,oslovila som urad verejneho zdrvotnictva ktorý urobil merania s vyhodnotením medzných hodnot na pracovisku . Zvláštne , že merania aj posudenie návrhu do rizika Vám urobí ten istý úrad.... S tým lajstrami som prišla na uvz kde mi povedali že to musi spracovať závodná zdravotná služba , vravím zákon nepíše nič o tom kto má spracovať návrh na zaradenie do pracovného rizika hovorí len o náležitostiach a tie som spracovala a doniesla.
Vadiť som s a rozhodne nechcela nakoľko sme s tým meškali a tak som papiere zase vzala a zaplatila 5000.- za to čo som sama v rámci svojho volna spracovala, lebo sme rodinný podnik a chcela som ušetriť ... a tak to schválili .pzs nám urobila za 10000.- vyšetrenia sluchu a teraz nás to čaká znova plus koncoročná správa ako predchádzame riziku a pod.
čerešna na torte -dnes ma oslovil poisťovací agent že sme povinný zo zákona uzavrieť doplnkové dochodkové poistnie pre zamestnancov v riziku tr.3 a 4 - z.č.650/2004 a 310/2006 §5 a §12,13 o čom som ani netušila a že kontrolný orgán pre dodržiavanie tohto zákona bude inšpektorát práce . tak som nadšená a spisujem zamestnávateľskú zmluvu s dds -kou ... prajem Vám všetkým úspešný pracovný deň:D
Monika Kováčová
25.10.07,10:32
No TAbitha, to ma podrž, nemyslíš to vážne s tou DDSkou??? :eek:
To čo je zas?:eek:
Danila
25.10.07,14:59
No TAbitha, to ma podrž, nemyslíš to vážne s tou DDSkou??? :eek:
To čo je zas?:eek:Monika, kuk sem:

http://www.porada.sk/t24893-p2-rizikove-pracovisko.html
JankaO
25.10.07,15:36
Zitka, PZS sa vzťahuje samozrejme aj na OBDOBNÉ pracovné vzťahy, čiže v praxi dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.

V tejto súvislosti je potrebné ozrejmiť, čo sa rozumie pod pojmom „pracovný pomer“, resp. „obdobný pracovný vzťah“. Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informčnej služby a pod.). Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti alebo BpŠ sú dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a nie je to považované za obdobný pracovný vzťah.
Monika Kováčová
25.10.07,18:37
Monika, kuk sem:

http://www.porada.sk/t24893-p2-rizikove-pracovisko.html

ďakujem Danila, ďalší zákon, ktorý budem tvrdohlavo IGNOROVAŤ.
:mad:
Tabitha
26.10.07,10:41
ďakujem Danila, ďalší zákon, ktorý budem tvrdohlavo IGNOROVAŤ.
:mad:

Nuž neviem či sa to oplatí -to ignorovanie. ak mám zamestnancov ktorý pracuju v rizikovom prostredí je len dobre ak zamestnávateľ plní všetky zo zákona mu vyplývajuce povinnosti. Nedaj bože zamestnancovi vznikne trvalý následok z prác vriziku a spustí sa lavína kontrol. Nevidim problém v tom prispievať im min. sumou 2 perc. určenou zákonom plním si povinnosť a som krytá. A pravdu povediac nechcela by som robiť v žiadnom rizikovom prostredí takže mám taký ľudský pocit, že to tým ľuďom prináleží. Riskujú svoje zdravie.
sta
26.10.07,10:48
čaute, dufam že budem v teme ak pridám svoju skusenosť.
minulý rok som sa vytrápila s návrhmi na zaradenie zamestnancov do kategorii rizika spracovala som podla zákona všetky náležitosti potrebne pre urad verejného zdravotníctva aby našich zamestnancov mohli zaradiť do príslušnej triedy rizika.Pracuju v nadmernom hluku ,oslovila som urad verejneho zdrvotnictva ktorý urobil merania s vyhodnotením medzných hodnot na pracovisku . Zvláštne , že merania aj posudenie návrhu do rizika Vám urobí ten istý úrad.... S tým lajstrami som prišla na uvz kde mi povedali že to musi spracovať závodná zdravotná služba , vravím zákon nepíše nič o tom kto má spracovať návrh na zaradenie do pracovného rizika hovorí len o náležitostiach a tie som spracovala a doniesla.
Vadiť som s a rozhodne nechcela nakoľko sme s tým meškali a tak som papiere zase vzala a zaplatila 5000.- za to čo som sama v rámci svojho volna spracovala, lebo sme rodinný podnik a chcela som ušetriť ... a tak to schválili .pzs nám urobila za 10000.- vyšetrenia sluchu a teraz nás to čaká znova plus koncoročná správa ako predchádzame riziku a pod.
čerešna na torte -dnes ma oslovil poisťovací agent že sme povinný zo zákona uzavrieť doplnkové dochodkové poistnie pre zamestnancov v riziku tr.3 a 4 - z.č.650/2004 a 310/2006 §5 a §12,13 o čom som ani netušila a že kontrolný orgán pre dodržiavanie tohto zákona bude inšpektorát práce . tak som nadšená a spisujem zamestnávateľskú zmluvu s dds -kou ... prajem Vám všetkým úspešný pracovný deň:D

Zákon o DDS
§ 12
Platitelia príspevkov
(1) Príspevky platí
a) účastník, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je účastníkom podľa § 5 ods. 1 písm. a), ak zamestnávateľ uzatvoril zamestnávateľskú zmluvu podľa § 58.
(2) Za zamestnanca, ktorý vykonáva práce, ktoré sú na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia zaradené do kategórie 3 alebo 4, a za zamestnanca, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, platí príspevky zamestnávateľ. Účastník počas obdobia vykonávania týchto prác môže platiť príspevky.
(účinnosť od 1. augusta 2006)

Inak, ja som to pochopila tak, že uzatvorenie DDS je dobrovoľné, takže ak máme nejakého zamestnanca zaradeného do 3 a 4 skupiny a tento zamestnanec nemá žiadnu zmluv s DDS, tak aj tak za neho musím platiť :confused:
Tabitha
26.10.07,11:18
Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení č.650/2004 ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č.584/2005 Z.z. , zákonom č.747/2004 Z.z., zákonom č.310/2006 Z.z
§5 Učastník
ods.2/ Zamestnanec ktorý vykonáva práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 a zamestnanec, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ÚČASTNÍCKU ZMLUVU A ICH ZAMESTNÁVATELIA SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ZAMESTNÁVATEĽSKÚ ZMLUVU A TO DO OSMICH DNÍ OD ZAČATIA VýKONU TÝCHTO PRÁC
Rozalka
26.10.07,11:26
Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení č.650/2004 ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č.584/2005 Z.z. , zákonom č.747/2004 Z.z., zákonom č.310/2006 Z.z
§5 Učastník
ods.2/ Zamestnanec ktorý vykonáva práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 a zamestnanec, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ÚČASTNÍCKU ZMLUVU A ICH ZAMESTNÁVATELIA SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ZAMESTNÁVATEĽSKÚ ZMLUVU A TO DO OSMICH DNÍ OD ZAČATIA VýKONU TÝCHTO PRÁC
To je teda gól, už naozaj každá firma potrebuje svojho poradcu pre všetko, ktorý sleduje, kde sa čo šuchne?
Tabitha
26.10.07,12:35
To je teda gól, už naozaj každá firma potrebuje svojho poradcu pre všetko, ktorý sleduje, kde sa čo šuchne?

ani nie,v tomto prípade taký iniciatívny poisťovací agent si ťa nájde sám, ako nás:D a veľmi rád ťa informuje o tom čo je tvojou povinnosťou. Inak som hned volala do firmy od ktorej mám mzdársky program-Kodas ak poznáte a pani mi vraví /naozaj sa vo veci vyzná/ že majú 400 firiem a toto počuje prvý raz . tak som jej nechala pekne čislo zákona že si to ona pozrie a dá mi vedieť, ale že má pocit, že milý maklér chce len zarobiť. Ako však vidite zákon nepustí a je to dva v jednom zárobok a poradenstvo. che che
modralienka
30.10.07,17:27
z viacerych stran som pocula, ze sa da PZS nejakym sposobom obist, zevraj cez nejaku novelizaciu, pokial mame len pracovnikov v prvej alebo druhej kategorii. Nikde som vsak v zakonoch nic take nenasla, viete o tom niekto nieco? Zeby len zbozne zelanie? :o
pracovisko
31.10.07,05:52
V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné.... :eek:

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277: http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión :mad:
Zákon 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený od 1.9.2007 zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Zita5
31.10.07,06:03
Zákon prikladám a pozastavujem sa nad § 30 odst.2. Ako tomu rozumieť ?
pracovisko
31.10.07,06:09
z viacerych stran som pocula, ze sa da PZS nejakym sposobom obist, zevraj cez nejaku novelizaciu, pokial mame len pracovnikov v prvej alebo druhej kategorii. Nikde som vsak v zakonoch nic take nenasla, viete o tom niekto nieco? Zeby len zbozne zelanie? :o
Pokiaľ ide o nejaké novelizácie, tak len v tom, že zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci mení a dopľňa zákon č. 309/2007 Z.z. Vyhláška MZ SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni pracovnej zdravotnej služby...... sa nezmenila a je stále v platnosti. Lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou vykonáva pracovná zdravotná služba u pracovníkov v druhej kategórií pracovných činností raz za tri roky. Pracovníci v prvej kategórii pracovných činností z hľadiska súvislosti s prácou nespadajú pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby. Vstupné lekárske prehliadky spadajú však pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby aj v prípade , ak sa predpokladá, že pracovník bude pracovať v prvej kategórií pracovných činností.
pracovisko
31.10.07,06:12
Pokiaľ ide o nejaké novelizácie, tak len v tom, že zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci mení a dopľňa zákon č. 309/2007 Z.z. Vyhláška MZ SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni pracovnej zdravotnej služby...... sa nezmenila a je stále v platnosti. Lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou vykonáva pracovná zdravotná služba u pracovníkov v druhej kategórií pracovných činností raz za dva roky. Pracovníci v prvej kategórii pracovných činností z hľadiska súvislosti s prácou nespadajú pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby. Vstupné lekárske prehliadky spadajú však pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby aj v prípade , ak sa predpokladá, že pracovník bude pracovať v prvej kategórií pracovných činností.
Opravujem, v druhej kategórii pracovných činností vykonáva pracovná zdravotná služba lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou raz za tri roky.
Paula
31.10.07,06:18
Pokiaľ ide o nejaké novelizácie, tak len v tom, že zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci mení a dopľňa zákon č. 309/2007 Z.z. Vyhláška MZ SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni pracovnej zdravotnej služby...... sa nezmenila a je stále v platnosti. Lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou vykonáva pracovná zdravotná služba u pracovníkov v druhej kategórií pracovných činností raz za dva roky. Pracovníci v prvej kategórii pracovných činností z hľadiska súvislosti s prácou nespadajú pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby. Vstupné lekárske prehliadky spadajú však pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby aj v prípade , ak sa predpokladá, že pracovník bude pracovať v prvej kategórií pracovných činností.


Z poslednej vety myslím práve vznikajú pochybnosti o povinnosti. Ak napr. zamestnávam súvisle už 10 rokov pracovníkov v 1. kategórii, potom ani vstupná prehliadka tu neprichádza do úvahy, na to je už 10 rokov späť neskoro . Tak potom povinnosť by vznikla až prijatím nového pracovníka, či nie?
pracovisko
31.10.07,07:43
Áno, vstupná lekárska prehliadka v PZS v súvislosti s prácou prichádza do úvahy u novo nastupujúceho pracovníka, aj keď je predpoklad, že bude pracovať v 1. kategórii, to by mala zhodnotiť PZS.
modralienka
02.11.07,12:04
ok, takze ak som to dobre pochopila, ak mam zamestnancov len v prvej kategorii, musim sice uzavriet zmluvu s poskytovatelom PZS, ale ten mi nebude nikoho posielat na prehliadky. Spravne?
:confused:
pracovisko
02.11.07,13:06
Áno, zo zákona by to tak teoreticky malo byť.
zilpo
06.11.07,14:32
www.zilpo.sk

www.zilpo.sk/data/Pracovna%20zdravotna%20sluzba.doc
IVEB
06.11.07,14:53
Už to tu bolo spomínané , ale zaťiaľ sa nikto k tomu nevyjadril , ako chápať §30ods.2 zákona 355/2007 , kde je uvedené:
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby -podnikateľov , ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby a na fyzické
osoby-podnikateľov , ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Zaujíma ma to ako SZČO , ktorá zamestnáva jedného zamestnanca , tam mi je to jasné , ale dnes mi bolo PZS povedané , že aj ja ako živnostník musím mať v zmysle zákona s nimi uzavretú zmluvu , kde sa bude posudzovať aj moja zdravotná spôsobilosť.

Tak toto je už na mňa silná káva. Čo vy na to ?
evelien
06.11.07,15:33
Minuly tyzden som telefonovala do jednej zilinskej firmy. A prave tam ma pani upozornovala na to blbe slovo "primerane". Pytala som sa jej priamo a tu su jej odpovede:

jednoosobova s.r.o., kde je konatel zaroven zamestnancom - na argument, ze v pripade zhorsenia zraku si mam sama od seba vymahat nahradu korekcnych pomocok, sa len zasmiala a povedala, ze zmluvu musim mat, ale ze moja otazka je taka, na ktoru nie je jednoznacna odpoved. vraj mozno vyjde nejake usmernenie, ale to by bolo treba takuto otazku polozit odbornej verejnosti :eek:)

brigadnici - kvoli nim netreba uzatvarat zmluvu, ale je potrebne, aby brigadnik predlozil potvrdenie od svojho lekara, ze moze dany druh prace vykonavat. ze vraj takymto riesenim sa da obist slovo "primerane"

zivnostnik bez zamestnancov, bez brigadnikov - detto ako brigadnik.

cim viac sa na danu problematiku vypytujem, zhanam info ci ano alebo nie, tym som z toho viac vyhukana. ale stale mi z toho vychadza jedno: vsetci sa mame vykaslat na pracu, a treba zacat navstevovat lekarov a samozrejme platit a platit a platit :mad:
JM1968
09.11.07,16:46
zdravím, takéto čosi počul dnes manžel v rádiu, asi expres...tak žasnem, je SZČO, bez zamestnancov, bez prevádzky, sídlo podnikania je trvalé bydlisko...to nám prídu kontrolovať dom?
Anja111
14.11.07,10:10
Nedá mi nenapísať... Je to choré, ale na Slovensku je to tak...
Na jednej strane sa nás kde-kto snaží presvedčiť, že PZS sa týka aj SZČO a na druhej strane, zamestnávateľov s jedným zamestnancom nechce žiadna PZS... Najnovší poznatok: volal mi klient, že v nemenovanej PZS ho odmietli, ale poradili mu, aby si dal písomnú žiadosť na viaceré PZS a keď ho všetky písomne odmietnu, tak bude aspom krytý, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách...
Stefan2005
14.11.07,10:35
Nedá mi nenapísať... Je to choré, ale na Slovensku je to tak...
Na jednej strane sa nás kde-kto snaží presvedčiť, že PZS sa týka aj SZČO a na druhej strane, zamestnávateľov s jedným zamestnancom nechce žiadna PZS... Najnovší poznatok: volal mi klient, že v nemenovanej PZS ho odmietli, ale poradili mu, aby si dal písomnú žiadosť na viaceré PZS a keď ho všetky písomne odmietnu, tak bude aspom krytý, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách...

Lekárske preventívne ..... U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vykonávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástupom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.

Podľa §21 Zák. 124 (http://www.porada.sk/t59464-124-zvierata.html)/2007 Zz ods. (2) je lekárom pracovnej služby odborný zamestnanec, ktorý je u zamestnávateľa v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a zamestnávateľ ho na túto činnosť určil.

Chápem to tak, že oodľa tohoto môže vykonávať PZS aj všeobecný lekár na dohodu o PČ, VP...

Celý článok som zaradil dnes sem: http://www.porada.sk/t31201-pracovna-zdravotna-sluzba.html#post568106
Denda
14.11.07,12:05
Lekárske preventívne ..... U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vykonávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástupom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.

Podľa §21 Zák. 124 (http://www.porada.sk/t59464-124-zvierata.html)/2007 Zz ods. (2) je lekárom pracovnej služby odborný zamestnanec, ktorý je u zamestnávateľa v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a zamestnávateľ ho na túto činnosť určil.

Chápem to tak, že oodľa tohoto môže vykonávať PZS aj všeobecný lekár na dohodu o PČ, VP...

Celý článok som zaradil dnes sem: http://www.porada.sk/t31201-pracovna-zdravotna-sluzba.html#post568106

Ak máte na mysli zamestnávateľom firmu, ktorá má licenciu na PZS, tak podľa môjho názoru môže si zabezpečiť odborného lekára aj na dohodu o pracovnej činnosti.
lili1
14.11.07,12:30
Prosím Vás, chcela by som sa spýtať či sa to týka len zamestnávateľov alebo aj živnostíkov, ktorí nemajú zamestnancov. Či sa to týka vlastne konkrétnej osoby - živnostíka, že ak podniká v oblasti potravín, či musí absolvovať lekárske prehliadky pravidelne, alebo to je nepotrebné? Ďakujem za odpovede
pracovisko
14.11.07,13:27
Práca s potravinami - epidemiologicky závažné činnosti - musí byť odborná a zdravotná spôsobilosť. Zdravotná spôsobilosť sa preukazuje zdravotným preukazom. V zdravotnom preukaze lekár vydávajúci zdravotný preukaz vyznačuje jeho platnosť. Buď lekári vyznačia určitý termín, vtedy treba ísť na lekársku prehliadku a obnoviť si platnosť zdravotného preukazu, alebo napíšu , že platnosť preukazu je trvalá. V takom prípade netreba ísť obnovovať platnosť preukazu a teda ani na lekársku prehliadku, len v prípadoch zhoršenia zdravotného stavu - hnačky, zápalové a hnisavé ochorenie kože atď. Podľa kategórie pracovných činností práca s potravinami sa zaraďuje do druhej kategórie pracovných činností, kedy lekárska preventívna prehliadka v súvislosti s prácou v PZS je raz za tri roky.
JankaO
14.11.07,14:01
Ak máte na mysli zamestnávateľom firmu, ktorá má licenciu na PZS, tak podľa môjho názoru môže si zabezpečiť odborného lekára aj na dohodu o pracovnej činnosti.


Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informčnej služby a pod.). Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti sú dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a nie je to považované za obdobný pracovný vzťah. Z toho vyplýva, že výkon odborného lekára PZS nemôže vykonávať na základe DoVP ano DoPČ.
Stefan2005
14.11.07,17:07
Ak máte na mysli zamestnávateľom firmu, ktorá má licenciu na PZS, tak podľa môjho názoru môže si zabezpečiť odborného lekára aj na dohodu o pracovnej činnosti.

Nemal som na mysli firmu s licenciou. Citoval som iba časť z linkovaného príspevku, pretože je dlhší.

Podľa §21 Zák. 124 (http://www.porada.sk/t59464-124-zvierata.html)/2006 Zz ods. (2) Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z uvedenej citácie vyplýva, že zamestnávateľ by mal prednostne zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu lekárom, ktorého zamestnáva alebo lekárom na dohodu o pracovnej činnosti.

Ďalej ten istý §:
(3) Ak zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

Z uvedenej citácie vyplýva, že len výnimočne sa zabezpečuje pracovná zdravotná služba dodávateľským spôsobom podľa obchodného zákonníku; v tomto prípade musí mať lekár oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby.
JankaO
14.11.07,18:21
Nemal som na mysli firmu s licenciou. Citoval som iba časť z linkovaného príspevku, pretože je dlhší.

Podľa §21 Zák. 124 (http://www.porada.sk/t59464-124-zvierata.html)/2006 Zz ods. (2) Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z uvedenej citácie vyplýva, že zamestnávateľ by mal prednostne zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu lekárom, ktorého zamestnáva alebo lekárom na dohodu o pracovnej činnosti.

Ďalej ten istý §:
(3) Ak zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

Z uvedenej citácie vyplýva, že len výnimočne sa zabezpečuje pracovná zdravotná služba dodávateľským spôsobom podľa obchodného zákonníku; v tomto prípade musí mať lekár oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby.

§ 21 zákona 124/2006 je určený poskytovateľom PZS - t.j. subjektom, ktorý majú oprávnenie túto činnosť vykonávať. Oprávnenie získa na základe splnenia množstva daných kritérií, mimo iných aj to, že musí zamestnávať v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu ( nie na dohody) kvalifikovaného lekára. To je poskytovateľ PZS. A v tomto prípade je zamestnávateľ pre toho kvalifikovaného lekára.
Ďalší prípad môže byť aj ten, keď samotný lekár, ktorý spĺňa požiadavky nielen kvalifikačné, ale aj personálneho a technického zabezpečenia a je mu vydané oprávnenie na výkon PZS, môže túto činnosť vykonávať ako subjekt a nie ako zamestnanec. V tomto prípade je poskytovateľ PZS lekár so svojim tímom.
Na druhej strane sú záujemcovia o služby PZS, ktorými sú o.i. zamestnávatelia. Týchto sa § 21 netýka.

Čo je pracovný pomer a obdobný pracovný vzťah som vyššie v príspevku už uviedla. Dohody sú práce vykonávané MIMO PRACOVNÝ POMER.
Denda
14.11.07,18:42
Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informčnej služby a pod.). Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti sú dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a nie je to považované za obdobný pracovný vzťah. Z toho vyplýva, že výkon odborného lekára PZS nemôže vykonávať na základe DoVP ano DoPČ.
Asi mi ušlo upresnenie definície obdobného pracovného vzťahu. Môžete mi prosím upresniť z čoho vyplýva?
JankaO
14.11.07,18:46
Asi mi ušlo upresnenie definície obdobného pracovného vzťahu. Môžete mi prosím upresniť z čoho vyplýva?

Obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informačnej služby a pod.)
Hľadám aj komentár k Zákonníku práce, kde je to presne uvedené, zatiaľ sa mi v tom množstve nedarí.
Denda
14.11.07,18:47
Obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informačnej služby a pod.)
Presne na to sa pýtam, kde je táto odvolávka?
JankaO
14.11.07,18:48
Presne na to sa pýtam, kde je táto odvolávka?

Hľadám aj komentár k Zákonníku práce, kde je to presne uvedené, zatiaľ sa mi v tom množstve nedarí. Ale určite to tu pripnem.
Denda
14.11.07,18:50
Hľadám aj komentár k Zákonníku práce, kde je to presne uvedené, zatiaľ sa mi v tom množstve nedarí. Ale určite to tu pripnem.
Ďakujem a čakám:)
JankaO
14.11.07,18:56
Presne na to sa pýtam, kde je táto odvolávka?

§ 7 ZP ....ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.

Osobitným predpisom sa rozumie..... ( to čo som už predtým písala)

cit. DÚVaP č. 11 z roku 2006 Ing. Dušan Dobšovič, Názov témy: Práce vykonávané mimo pracovného pomeru.
Liptáčik
14.11.07,19:10
Ak Zdravotnú službu musia mať SZČO, čo potom s tými, ktorí sú SZČO popri zamestnaní? Vzťahuje sa to aj na nich?. Čo v prípade, že SZČO už niekoľko rokov nevykonáva žiadnu činnosť? Nie je to veľa otázok?:eek::eek::eek:
Stefan2005
14.11.07,19:15
§ 21 zákona 124/2006 je určený poskytovateľom PZS - t.j. subjektom, ktorý majú oprávnenie túto činnosť vykonávať.

Odkiaľ si toto vyčítala?
Podľa mňa nie. Týka sa to zamestnávateľov, ktorí majú zabezpečiť ochranu zdravia svojim zamestnancom.

Ale ja som zatiaľ citoval vždy zo stanoviska, ktoré sme obdržali od odborníka na bezpečnosť pri práci a cele jeho stanovisko zavesil na poradu. (ako pomôcku, prípadne podnet na diskusiu).
Denda
14.11.07,19:22
§ 7 ZP ....ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.

Osobitným predpisom sa rozumie..... ( to čo som už predtým písala)

cit. DÚVaP č. 11 z roku 2006 Ing. Dušan Dobšovič, Názov témy: Práce vykonávané mimo pracovného pomeru.
Keďže necitujete presne príspevok z DUPP nedá sa reagovať...
V §7 nevidím odvolávku na osobitný predpis.
Podľa môjho názoru sú pracovný pomer a pracovnoprávny vzťah dva pojmy. O pracovnoprávnych vzťahoch a závislej práci nám hovoria všeobecné ustanovenia Zákonníka práce a o pracovnom pomere druhá časť. Dohody uzatvorené podľa §223 Zákonníka práce považujem za obdobný pracovný vzťah, pretože sa priamo odvolávajú na ustanovenia prvej časti Zákonníka práce, ktorý tieto pojmy definuje.
JankaO
14.11.07,19:24
Odkiaľ si toto vyčítala?
Podľa mňa nie. Týka sa to zamestnávateľov, ktorí majú zabezpečiť ochranu zdravia svojim zamestnancom.

Ale ja som zatiaľ citoval vždy zo stanoviska, ktoré sme obdržali od odborníka na bezpečnosť pri práci a cele jeho stanovisko zavesil na poradu. (ako pomôcku, prípadne podnet na diskusiu).

Zo samotného znenia celého zákona 124/2006 a predpisov, ktoré upravujú, kto má oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby. ( A z osobnej skúsenosti:))
Stefan2005
14.11.07,19:44
Zo samotného znenia celého zákona 124/2006 a predpisov, ktoré upravujú, kto má oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby. ( A z osobnej skúsenosti:))

Podľa mňa zákon 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
hovorí o právach zamestnávateľa a právach a povinnostiach zamestnancov ako takých, a nie iba o tých čo majú oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby.
Ale nie som právnik, rád sa nechám presvedčiť, že sa mýlim. Takže prosím argumenty....
Zita5
15.11.07,07:54
Článok SME dne 15.11.2007

http://www.sme.sk/c/3587418/Zivnostnici-sa-citia-sikanovani.html

Citujem z priloženého linku ...SME ...


Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, z ktorého táto povinnosť vyplýva, sa totiž vzťahuje aj na samozamestnávateľov. Teda ľudí, ktorí dávajú prácu len sami sebe.
„Aj živnostníčka, ktorá doma robí ekonomiku (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=672117&ids=6) pre firmy, si to musí zabezpečiť,“ hovorí predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.


Niet k tomu čo dodať .:rolleyes:
Rozalka
15.11.07,09:27
Článok SME dne 15.11.2007

http://www.sme.sk/c/3587418/Zivnostnici-sa-citia-sikanovani.html

Citujem z priloženého linku ...SME ...

:rolleyes:
Zitka, pre istotu sem ten článok pripojím, lebo neskôr možno nebude dostupný ...
Aj najmenšia slovenská firma si musí zabezpečiť a zaplatiť pracovnú zdravotnú službu
Živnostníci sa cítia šikanovaní

Na Slovensku pôsobí 77 subjektov, ktoré skúmajú negatívne vplyvy práce a pracovného prostredia na zdravie. Musia si ich najať aj živnostníci.
BRATISLAVA. Každý zamestnávateľ musí zo zákona vykonávať takzvané preventívne a ochranné služby na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Platí to aj pre živnostníka, u ktorého to nemôže robiť jeho špeciálne zaškolený zamestnanec, preto si na tieto služby musí niekoho najať. A to aj vtedy, keď napríklad pracuje v pohodlí domova. Firiem s licenciou, ktoré túto službu smú poskytovať, je sedemdesiatsedem.
Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, z ktorého táto povinnosť vyplýva, sa totiž vzťahuje aj na samozamestnávateľov. Teda ľudí, ktorí dávajú prácu len sami sebe.
„Aj živnostníčka, ktorá doma robí ekonomiku (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=672117&ids=6) pre firmy, si to musí zabezpečiť,“ hovorí predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.
Nerozumie, prečo živnostníka štát núti podpísať zmluvu s lekárom, keď už jedného má ako občan. Preto už dal podnet na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala, či nejde o kolíziu so zákonom o zdravotnej starostlivosti.
Poskytovatelia zarobia
Na Slovensku pôsobí približne 400-tisíc živnostníkov. Koľkí si ešte pracovnú zdravotnú službu nezabezpečili, nie je známe.
Boháčik odhaduje, že jedného živnostníka preventívna a ochranná služba vyjde „asi na 1500, 2000 korún ročne“. Aj keby každý z nich zaplatil len 500 korún, tak „to sú milióny korún ročne pre 77 vyvolených“.
Náklady na zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby sa líšia z profesie na profesiu. „Tie rizikovejšie si vyžadujú podrobnejšie a technicky náročnejšie merania a špecializované lekárske prehliadky s vyššou frekvenciou než tie menej rizikové,“ hovorí manažérka Veronika Deckerová zo spoločnosti ProCare, ktorá takúto službu poskytuje.
Jedinou útechou pre živnostníka môže byť, že peniaze si môže dať do nákladov. „Najprv si však na ne musí zarobiť,“ povedal Boháčik.
Cieľom pracovnej zdravotnej služby, ktorá posudzuje pracovné prostredie a robí lekárske prehliadky pracujúcich, je eliminovať poškodenie zdravia prácou alebo pracovným prostredím, povedala Deckerová.
Živnostníci podľa nej vzhľadom na to, čo robia, patria k skupinám s najväčším rizikom poškodenia zdravia: „Určite inému typu rizika poškodenia zdravia čelí živnostník pracujúci v oblasti ťažkého priemyslu a inému typu ten, ktorý pracuje doma za počítačom.“
Výnosný biznis
Zoznam subjektov, ktoré vykonávajú preventívne a ochranné služby, vedie ústredný Úrad verejného zdravotníctva. Ten nám včera neodpovedal ani na to, či je pravda, že aj živnostníci, ktorí nikoho nezamestnávajú, musia mať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, keď už jedného lekára majú, a ak áno, prečo. Vraj to urobí dnes.
Z minulých vyjadrení hovorkyne úradu Veroniky Wiedermannovej vyplýva, že plnenie tejto povinnosti kontrolujú a že pokuty za jej zanedbanie sa pohybujú od 50-tisíc do milióna korún.
Boháčik tvrdí, že pracovnú zdravotnú službu poskytujú aj také firmy, ktoré sa zaoberajú opravou a predajom hasiacich prístrojov. Alebo ide len o jedného človeka a ten môže obsluhovať aj celý okres, ako to je napríklad v Spišskej Novej Vsi. „Porobí si zmluvy s lekármi alebo nemocnicami, kam bude ľudí posielať, ale peniaze vyberá on.“
mariana11
15.11.07,11:30
[QUOTE=Zita5;569091]Článok SME dne 15.11.2007

[
„Aj živnostníčka, ktorá doma robí ekonomiku (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=672117&ids=6) pre firmy, si to musí zabezpečiť,“ hovorí predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.

"No jasne ze musí!!!! Ako by potom vedela bez vstupnej prehliadky vediet ci je na túto prácu vhodná? A taktiež sa musi sama pred sebou chranit,aby niekedy v budúcnosti namala na krku opletacky s chorobou z povolania."
judyt
15.11.07,12:04
a co ti zivnostnici, ktori maju zivnost v roku len na 6-9 mesiacov?
JankaO
15.11.07,16:45
Keďže necitujete presne príspevok z DUPP nedá sa reagovať...
V §7 nevidím odvolávku na osobitný predpis.
Podľa môjho názoru sú pracovný pomer a pracovnoprávny vzťah dva pojmy. O pracovnoprávnych vzťahoch a závislej práci nám hovoria všeobecné ustanovenia Zákonníka práce a o pracovnom pomere druhá časť. Dohody uzatvorené podľa §223 Zákonníka práce považujem za obdobný pracovný vzťah, pretože sa priamo odvolávajú na ustanovenia prvej časti Zákonníka práce, ktorý tieto pojmy definuje.

Je to citácia z Dane a účtovníctvo, vzory a prípady č. 11/2006

Cit.: „Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informcčnej služby a pod.). Ani v jednom prípade teda nejde o zabezpečovanie prevažujúceho predmetu činnosti zamestnancami s uzavretými dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. V zmysle § 223 ods. 1 Zákonníka práce zamestnávatelia totiž môžu iba výnimočne na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Oprávnenosť uzatvárania dohôd kontroluje inšpektorát práce v súlade so zákonom č. 12/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Pracovnoprávne vzťahy založené dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru patria síce do oblasti pracovného práva, avšak majú osobitný charakter a ich uzavretím zásadne nevzniká pracovný pomer. Tieto pracovnoprávne vzťahy sú vzťahmi doplnkovými a majú sa teda uzatvárať výnimočne“ koniec cit.



Keďže definícii, čo je obdobný pracovný pomer, dochádza k rozpornému výkladu, najschodnejšia cesta bude podanie dotazu na Inšpektorát práce.:)
Zita5
15.11.07,16:52
Je to citácia z Dane a účtovníctvo, vzory a prípady č. 11/2006

Cit.: „Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informcčnej služby a pod.). Ani v jednom prípade teda nejde o zabezpečovanie prevažujúceho predmetu činnosti zamestnancami s uzavretými dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. V zmysle § 223 ods. 1 Zákonníka práce zamestnávatelia totiž môžu iba výnimočne na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Oprávnenosť uzatvárania dohôd kontroluje inšpektorát práce v súlade so zákonom č. 12/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Pracovnoprávne vzťahy založené dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru patria síce do oblasti pracovného práva, avšak majú osobitný charakter a ich uzavretím zásadne nevzniká pracovný pomer. Tieto pracovnoprávne vzťahy sú vzťahmi doplnkovými a majú sa teda uzatvárať výnimočne“ koniec cit.



Keďže definícii, čo je obdobný pracovný pomer, dochádza k rozpornému výkladu, najschodnejšia cesta bude podanie dotazu na Inšpektorát práce.:)

Janka vďaka doriešila si moju otázku

http://www.porada.sk/555216-post303.html
JankaO
15.11.07,17:54
Janka vďaka doriešila si moju otázku

http://www.porada.sk/555216-post303.html


Ohľadom definície obdobného pracovného vzťahu som napísala dotaz na Inšpektorát práce Žilina. Odpoveď potom pripnem sem.
Rozalka
15.11.07,18:02
VIdeli ste v TV, už je okolo toho haló. Jedni hovoria, že SZČO musí, iní zase (z iného rezortu), že nie. Takže bude ešte veselo ...
Dúfam, že sa spamätajú, a rozlúsknu aspoň do konca roka. :):rolleyes:;)
willma
15.11.07,18:07
už som písala v inej téme, idem koncom novembra na seminár, budú tam zástupcovia z NIP, dúfam, že sa dozviem presne o čom to vlastne všetko je
Melnick
15.11.07,18:13
No, moderátorka tvrdila,že podľa ministerky T. živnostníci nebudú musieť maľ zazmluvneného lekára . Čo z tohoto ešte bude pravda , nevie ani veštkyňa Esmeralda, práve som s ňou volala.:D
Melnick
15.11.07,18:27
VIdeli ste v TV, už je okolo toho haló. Jedni hovoria, že SZČO musí, iní zase (z iného rezortu), že nie. Takže bude ešte veselo ...
Dúfam, že sa spamätajú, a rozlúsknu aspoň do konca roka. :):rolleyes:;)
Rozalka ,je také krásne vedieť, že niekto im dôveruje, no ja to bohužiaľ,alebo chvalabohu ? nie som.:mad:
Dáša_
15.11.07,18:38
Neviem, či tých firmiem je presne 77, ktore majú povolenie na túto činnosť, ale orientačne, máte predstavu, koľko zamestnávatelov pripada na jednu? Netrúfnem si to ani odhanut.
Rozalka
15.11.07,19:02
Neviem, či tých firmiem je presne 77, ktore majú povolenie na túto činnosť, ale orientačne, máte predstavu, koľko zamestnávatelov pripada na jednu? Netrúfnem si to ani odhanut.
Ja som sa to pokúšala vypočítať:
http://www.porada.sk/t63865-zmluva-s-lekarom.html#post559039
Môžem povedať, je to biznis na ntú
Kolenčík
15.11.07,19:22
Aj najmenšia slovenská firma si musí zabezpečiť a zaplatiť pracovnú zdravotnú službu
Živnostníci sa cítia šikanovaní

Na Slovensku pôsobí 77 subjektov, ktoré skúmajú negatívne vplyvy práce a pracovného prostredia na zdravie. Musia si ich najať aj živnostníci.
BRATISLAVA. Každý zamestnávateľ musí zo zákona vykonávať takzvané preventívne a ochranné služby na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Platí to aj pre živnostníka, u ktorého to nemôže robiť jeho špeciálne zaškolený zamestnanec, preto si na tieto služby musí niekoho najať. A to aj vtedy, keď napríklad pracuje v pohodlí domova. Firiem s licenciou, ktoré túto službu smú poskytovať, je sedemdesiatsedem.
Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, z ktorého táto povinnosť vyplýva, sa totiž vzťahuje aj na samozamestnávateľov. Teda ľudí, ktorí dávajú prácu len sami sebe.
„Aj živnostníčka, ktorá doma robí ekonomiku pre firmy, si to musí zabezpečiť,“ hovorí predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.
Nerozumie, prečo živnostníka štát núti podpísať zmluvu s lekárom, keď už jedného má ako občan. Preto už dal podnet na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala, či nejde o kolíziu so zákonom o zdravotnej starostlivosti.
Poskytovatelia zarobia
Na Slovensku pôsobí približne 400-tisíc živnostníkov. Koľkí si ešte pracovnú zdravotnú službu nezabezpečili, nie je známe.
Boháčik odhaduje, že jedného živnostníka preventívna a ochranná služba vyjde „asi na 1500, 2000 korún ročne“. Aj keby každý z nich zaplatil len 500 korún, tak „to sú milióny korún ročne pre 77 vyvolených“.
Náklady na zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby sa líšia z profesie na profesiu. „Tie rizikovejšie si vyžadujú podrobnejšie a technicky náročnejšie merania a špecializované lekárske prehliadky s vyššou frekvenciou než tie menej rizikové,“ hovorí manažérka Veronika Deckerová zo spoločnosti ProCare, ktorá takúto službu poskytuje.
Jedinou útechou pre živnostníka môže byť, že peniaze si môže dať do nákladov. „Najprv si však na ne musí zarobiť,“ povedal Boháčik.
Cieľom pracovnej zdravotnej služby, ktorá posudzuje pracovné prostredie a robí lekárske prehliadky pracujúcich, je eliminovať poškodenie zdravia prácou alebo pracovným prostredím, povedala Deckerová.
Živnostníci podľa nej vzhľadom na to, čo robia, patria k skupinám s najväčším rizikom poškodenia zdravia: „Určite inému typu rizika poškodenia zdravia čelí živnostník pracujúci v oblasti ťažkého priemyslu a inému typu ten, ktorý pracuje doma za počítačom.“
Výnosný biznis
Zoznam subjektov, ktoré vykonávajú preventívne a ochranné služby, vedie ústredný Úrad verejného zdravotníctva. Ten nám včera neodpovedal ani na to, či je pravda, že aj živnostníci, ktorí nikoho nezamestnávajú, musia mať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, keď už jedného lekára majú, a ak áno, prečo. Vraj to urobí dnes.
Z minulých vyjadrení hovorkyne úradu Veroniky Wiedermannovej vyplýva, že plnenie tejto povinnosti kontrolujú a že pokuty za jej zanedbanie sa pohybujú od 50-tisíc do milióna korún.
Boháčik tvrdí, že pracovnú zdravotnú službu poskytujú aj také firmy, ktoré sa zaoberajú opravou a predajom hasiacich prístrojov. Alebo ide len o jedného človeka a ten môže obsluhovať aj celý okres, ako to je napríklad v Spišskej Novej Vsi. „Porobí si zmluvy s lekármi alebo nemocnicami, kam bude ľudí posielať, ale peniaze vyberá on.“
0
Kolenčík
15.11.07,19:26
Chcem reagovať na širokú diskusiu ohľadom PZS a prikladám svoj názor ako to chápem ja . V prvom rade obchádzame V – 458/2006, ktorá jasne určila koľko v tejto republike môže byť firiem, ktoré tieto služby poskytujú, no len toľko koľko máme žijúcich lekárov, ktorí majú ukončený odbor pracovné lekárstvo, niekto tu uvádza 77. Lebo firma musí zamestnávať len takého lekára a ďalšie obsadenie dopĺňa vyhláška. Tá jasne určuje že lekár musí jednému klientovi dohľadať na pracovné podmienky v rozsahu 0,2 – 0,6 hod a na výkon LPP od 0,2 – 0,4 hod ročne. Z toho vyplýva že si to ľahko každý vypočítame. A teraz príklad z praxe. Vo veľkej firme na jednej chodbe sú tri ambulancie predtým závodných lekárov. Firma však na základe zmluvy s firmou pre výkon PZS tejto „venuje“ cca 3 mil. Sk ročne, tá dala zhotoviť pečiatky PZS, ktoré majú na chodbe sídliaci lekári a pečiatkujú to čo im ukladá zákon. Aké jednoduché. Z uvedeného vyplýva, že firma môže mať len stanovený počet klientov na základe vyhlášky, alebo postupuje ďalej s tým že zháňa ďalších „kvalifikovaných“ asistentov resp. rozširovanie svojich služieb v okresoch kde tieto ešte neexistujú a tým sa nabaľujú. S viacerými príspevkami súhlasím, ale si myslím že páni na ministerstve vôbec nevedia čo podpísali. Pre BT je to aj trocha výhoda lebo nemusia robiť to čo zákon predpisuje PZS.
lubos f
15.11.07,20:51
ja zamestnavam iba sam seba a manzelka je SZCO, pracujeme 1 meter od seba...teraz kazdy zvlast uzatvorime zmluvu a raz pridu skontrolovat moje pracovisko , raz jej pracovisko..na preventivne prehliadky budeme chodit 20km k lekarovi co nas v zivote nevidel aj ked lekarku, co nas pozna xy rokov mame 500m od domu...hura,hura, hura...uz sa nemusime starat o svoje zdravie..stat nas ochrani
jakut
16.11.07,10:58
hovorca minist. soc. veci a rodiny sa v tom prispevku odvolal na zakon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotnictve. Tento zákon je od 1.9.2007 zrušeny zakonom č. 355/2007 Z.z. Takze tak, aj o tom je dnesne Slevensko
Lion Topoľčany
16.11.07,11:15
Je mi z toho fúúúúúúj, čo sa deje na Slovensku.Môj muž je SZČO a je "obchodník", živia ho
služobné cesty a kontakty/resp.kontrakty!/, čo chce preboha ten lekár na mojom manželovi kontrolovať?To mi príde do obývačky a povie, pán SZČO nemáte vhodne nastavenú stoličku pri PC!!!! Mňa by len zaujímalo, kto sedí vo vedení tých 77 firiem, a v akom sú príbuzenskom vzťahu s pánmi poslancami, lebo normálny človek by také niečo nemohol odklepnúť ako zákon.
Je najvyšší čas, aby sa v tom začali novinári "šťúrať"!!!
jakut
16.11.07,13:10
Pár drobností k PZS

Medzi povinnosti pracovníkov regionálnych úradov verejných zdravotníctva / hygieny / na Slovensku patrí aj kontrola zabezpečenia PZS. Pracovníkov RÚVZ však nikto v tejto veci bližšie neusmernil. A tak sú rozdiely medzi kontrolami v jednotlivých okresoch priepastné. Realita je taká, že tlačia do toho veľké firmy a hlavne tie, kde sú vyhlásené rizikové práce. Aby si kryli chrbát - legislatívne dávajú "zatiaľ" do záznamov z kontrol poučenie o tejto povinnosti A čo je ešte úbohejšie na väčšine hygien kontroluje túto povinnosť PZS iba jedno oddelenie a ostatné oddelenia napr. hygiena detí a mládeže, hygiena potravín, hygiena životného prostredia nič také nežiadajú a zatiaľ ani nekontrolujú.
To znamená že vo väčšine miest na Slovensku majú smolu iba tí ktorí podnikajú vo výrobnej sfére, alebo skrátka v niečom čo spadá pod oddelenie preventívneho pracovného lekárstva. V krátkosti ak si práve založil živnosť a chceš si zriadiť napr. stolársku dielňu s pár zamestnancami tak tí potrebujú vstupné prehliadky vo vzťahu k práci, pretože inak nedostaneš rozhodnutie do prevádzky od hygieny a teda potrebuješ PZSku. Ale ak v tom istom meste založíš živnosť a chceš si zriadiť napr. kozmetický salón s pár zamestnancami tak tí nemusia mať vstupné prehliadky vo vzťahu k práci a teda nepotrebuješ PZSku a rozhodnutie do prevádzky od hygieny dostaneš – LEBO kozmetické salóny spadajú pod oddelenie hygieny životného prostredia. Ak zriaďuješ textil máš smolu, potrebuješ PZS ak potraviny tak nepotrebuješ PZS atď. Netvrdím že je to takto na celom SK, ale vo väčšine okresov zrejme áno.

Blíži sa však koniec roka a s tým aj povinnosť firiem - v ktorých sú vyhlásené rizikové práce hlásiť skutočnosti z toho vyplývajúce. To znamená aj dátumy preventívnych prehliadok pracovníkov, ktorí sú v riziku za tento rok a lekára ktorý túto prehliadku vykonal. Tí ktorí nestihli ísť na prehliadku do 1.9.2007 majú smolu, musia mať preventívnu lekársku prehliadku vo vzťahu k práci vykonanú lekárom PZS.
PZS ale odmietajú podpísať zmluvu s firmou ktorá má menej ako 10 zamestnancov. Teda ak si aj niekto chce splniť túto povinnosť, nemôže pretože PZS s ním jednoducho zmluvu neuzavrie. Pokuta za nesplnenie tejto povinnosti je od 50tisíc do 1 milióna. Všetky firmy kde sú vyhlásené rizikové práce musia preventívne lekársky prehliadky nahlásiť na hygieny, pretože ak to neurobia oni sami prídu si to skontrolovať hygieny /tieto informácie musia mať zadané do konca kalendárneho roka v centrálnej celo-Slovenskej databáze rizikových prác/

Myšlienka PZS na začiatku bola dobrá, v prostredí RÚVZ tiek sa o niečom takom začalo šepkať okolo roku 2003. Hlavnými dôvodmi bol zánik závodných zdravotných stredísk a nedostatočná zdravotná starostlivosť o pracovníkov pracujúcich v rizikových odvetiach. PZS mali ukončiť búchanie pečiatok z prehliadok lekármi bez akýchkoľvek vyšetrení, predchádzať tak vzniku chorobám z povolania, zabrániť ich stúpajúcemu počtu a zabrániť vzniku 45 – 50 ročných invalidov z nedostatočnej zdravotnej starostlivosti - prevencie. Nejako sa ale zvrtlo na tvrdý biznis.
Na PZS - kách zarobia hlavne bývali lekári a odborníci na preventívne pracovné lekárstvo z RÚVZ. Po vzniku PZS totiž RÚVZ - hygieny ostali bez týchto odborníkov, pretože väčšina prešla - alebo si vytvorili PZS ,mali na to kvalifikácie a spĺňali predpoklady. Splnenie podmienok na vytvorenie PZS nie je jednoduché, potrebné špecializácie nemá každý lekár. Na druhej strane sa však musím aj zastať týchto bývalých odborníkov z RÚVZ, lebo oni aspoň vedia aká je náplň PZS, sú znalý problematiky a vyznajú sa v hodnotení rizík na pracoviskách. Vznikli však aj také PZS ktoré bohužiaľ nevedia ani čo znamená slovné spojenie hodnotenie rizika na pracovisku.

PZS prešli do oboch zákonov – zákon NR SR č. 124/2006 a zákon NR SR č. 355/2007 ľahko, zamestnávatelia jednoducho nevedeli o čo ide a koľká bije. Držalo sa to pod pokrievkou, inak by to nikdy, aspoň nie v takejto forme, neprešlo.

P.S. Za najväčšou PZS je vraj PENTA.
Kazu
16.11.07,13:39
ja zamestnavam iba sam seba a manzelka je SZCO, pracujeme 1 meter od seba...teraz kazdy zvlast uzatvorime zmluvu a raz pridu skontrolovat moje pracovisko , raz jej pracovisko..na preventivne prehliadky budeme chodit 20km k lekarovi co nas v zivote nevidel aj ked lekarku, co nas pozna xy rokov mame 500m od domu...hura,hura, hura...uz sa nemusime starat o svoje zdravie..stat nas ochrani

Ja aj manžel sme dve SZČO a pracujeme v jednej kancelárii. Myslíte, že aj k nám prídu pozrieť pracovisko na dva krát? Povedala by som, že príde jeden pán, pozrie jeden raz a vystaví dve faktúry. Takto je to najúspornejšie. A pritom skontroluje aj zamestnancov a vystaví ďaľšiu faktúru. Jeden cesťák a tri faktúry. No nie je to paráda? :mad:
jess
16.11.07,13:43
Sídlo firmy je u mňa v byte a ja tiež robím doma. Príde mi kontrola kontrolovať pracovisko domov ????????????
Tanče
16.11.07,15:10
Sídlo firmy je u mňa v byte a ja tiež robím doma. Príde mi kontrola kontrolovať pracovisko domov ????????????


...tak rýchlo povysávaj.... sorry, dobre som sa pobavila, keď som si pozrela tvoj profil. Vynikajúca záľuba.

Nerobte paniku! - akoby povedal František.
Veď ani policajta nemusíš pustiť kým nemá povolenie na prehliadku bytu, tak čo by ti kto mal čo doma snoriť....
Určite to prejde legislatívnou zmenou, buďme optimisti.;)
Tanče
16.11.07,15:12
mailová adresa výboru NRSR pre zdravotníctvo je vzd@nrsr.sk , ministerstvo zdravotníctva (spracovateľ zákona spolu s MPSVR) má adresu office@health.gov.sk a Úrad verejného zdravotníctva, ktorý sa tiež podieľal na vypracovaní (a v TV aj na obhajobe) tohoto výpalníctva, má mailovú adresu uvzsr@uvzsr.sk ...

a už si im písal? Ak áno predpokladám, že odpoveď stále očakávaš.
ekopo
16.11.07,15:52
Myslím, že na uvedené mailové adresy by sme mali všetci prispieť otázkou, postrehom, žiadosťou....
Inak môj pohľad na celý zákon je 3,14 ...vina
Johanka
16.11.07,16:13
:D a riadne veľká.
Melnick
16.11.07,16:20
PZS prešli do oboch zákonov – zákon NR SR č. 124/2006 a zákon NR SR č. 355/2007 ľahko, zamestnávatelia jednoducho nevedeli o čo ide a koľká bije. Držalo sa to pod pokrievkou, inak by to nikdy, aspoň nie v takejto forme, neprešlo.

P.S. Za najväčšou PZS je vraj PENTA.

No hádam ste si nemysleli, že za najväčšou PZS by mohol byť Jožko Mrkvička - živnostník z donútenia,ktorý vlastní 1 manželku, 6 detí ,trabant bez autosedačky a airbagu s "hrubým príjmom " 10000.- od veľkého bossa ,ktorý ho ako živnostníka riadne" zamestnáva" pochopiteľne bez nároku na SL a dovolenku.:cool:
tetrisss
16.11.07,16:26
No este ak mozem, tak dnes som sa podebatovala s clovekom, ktory robi skolenia bezpecnosti pri praci a pytala som sa,ci ja ako zivnostnik, ktory zamestnava len sam seba, aj to niekedy biedne:---, musim tak isto mat vsetky tieto mudrosti a tak mi odporucil precitat si zakon 124/2006, co som poslusne vykonala a tam v paragrafe 12 odst 4 mi vyleteli oci, okuliare a este aj tep, pretoze tam sa jasne pise, ze vsetky tieto veci sa tykaju aj mna a to v primeranej miere. Z toho mi jasne vyplyva, ze ked sa neurobim hlupou, ale to mi aj tak pri kontrole je zbytocne strapnovanie sa, ze, tak by tieto veci platili aj na SZCO bez zamestnanca.
Tanče
16.11.07,16:31
Tak ja som uz poslala dotaz na vzd....
Kazu
16.11.07,16:47
No este ak mozem, tak dnes som sa podebatovala s clovekom, ktory robi skolenia bezpecnosti pri praci a pytala som sa,ci ja ako zivnostnik, ktory zamestnava len sam seba, aj to niekedy biedne:---, musim tak isto mat vsetky tieto mudrosti a tak mi odporucil precitat si zakon 124/2006, co som poslusne vykonala a tam v paragrafe 12 odst 4 mi vyleteli oci, okuliare a este aj tep, pretoze tam sa jasne pise, ze vsetky tieto veci sa tykaju aj mna a to v primeranej miere. Z toho mi jasne vyplyva, ze ked sa neurobim hlupou, ale to mi aj tak pri kontrole je zbytocne strapnovanie sa, ze, tak by tieto veci platili aj na SZCO bez zamestnanca.

Primeraná miera pre mňa je stav "bez zmluvy s PZS" :---
duficek
16.11.07,16:51
v primeranej miere by trebalo aj par nasich zakono"darcov" defenestrovat..mimotemy
Johanka
16.11.07,17:01
Však priestor pred Úradom vlády nie je zlé miesto na stretko ;).
tetrisss
16.11.07,17:01
Primeraná miera pre mňa je stav "bez zmluvy s PZS" :---

No ja som za. Uvidime co na to zodpovedne hlavy.:mad:
Ale aby sme nemotali druhych, za tym, co som napisala predtym si stojim, zatial podla zakona je to tak, pre mna uplne zrozumitelne.
Tanče
16.11.07,17:21
tak ja som si tiez prečítala zo zákona 124/2006 § 12, v ktorom som našla ale aj veľmi pozitívnu vec: čo vy na to?
"(3) Zákaz požívať alkoholické nápoje na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk sa nevzťahuje na zamestnanca, u ktorého je výnimočne požívanie alkoholických nápojov súčasťou plnenia pracovných úloh alebo je s plnením týchto úloh zvyčajne spojené."
mimotemy:Dmimotemy
Zita5
16.11.07,17:23
tak ja som si tiez prečítala zo zákona 124/2006 § 12, v ktorom som našla ale aj veľmi pozitívnu vec: čo vy na to?
"(3) Zákaz požívať alkoholické nápoje na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk sa nevzťahuje na zamestnanca, u ktorého je výnimočne požívanie alkoholických nápojov súčasťou plnenia pracovných úloh alebo je s plnením týchto úloh zvyčajne spojené."
mimotemy:Dmimotemy

No to je prinajmenšom potom nejaký degustátor .....:):D;)
Tanče
16.11.07,17:33
No to je prinajmenšom potom nejaký degustátor .....:):D;)

Tak ale u neho by vlastne taká kontrola bezpečnosti na pracovisku aj mala význam. Ale čo u nás hrozí? Rozbitie nosa o klávesnicu, keď únavou treskneš hlavou do stola....? písmenkový nos..:D
Johanka
16.11.07,17:33
tak ja som si tiez prečítala zo zákona 124/2006 § 12, v ktorom som našla ale aj veľmi pozitívnu vec: čo vy na to?
"(3) Zákaz požívať alkoholické nápoje na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk sa nevzťahuje na zamestnanca, u ktorého je výnimočne požívanie alkoholických nápojov súčasťou plnenia pracovných úloh alebo je s plnením týchto úloh zvyčajne spojené."
mimotemy:Dmimotemy
mimotemy
Jééééj, to je o mne - koncom marca :D. Výnimočne vtedy požívam na dezinfekciu primerané množstvo alkoholu. Ak dám prečítať PZS-ke priložený príspevok, pochopia :D.
http://www.porada.sk/401286-post238.html
Tanče
16.11.07,17:43
mimotemy
Jééééj, to je o mne - koncom marca :D. Výnimočne vtedy požívam na dezinfekciu primerané množstvo alkoholu. Ak dám prečítať PZS-ke priložený príspevok, pochopia :D.


Ale no :(, Ty len na konci marca? ;););)
Tanče
16.11.07,18:04
ermon, prečo si dal prílohu s nazvom 1242006 keď je tam zákon 126/2006 ???
Johanka
16.11.07,18:25
Tanče
16.11.07,19:14
Vysvetlenie tu http://www.porada.sk/461976-post26.html ;)


Beriem spääääť
Monika Kováčová
16.11.07,19:29
finkova daria
16.11.07,19:44
Lepšie by asi bolo, ani poradu nezapínať, lebo vždy sa tu dozviem, niečo čo ma vyvedie z miery. Nejde ani tak o policajný štát, ako o kopu nenažrancov, ktorý sa priživujú vždy a všade, kde sa len dá. Dúfam, že keď zapnem poradu zajtra, dozviem sa, že si musíme zaplatiť za vzduch, ktorý dýchame.

Rozčúlená
Monika Kováčová
16.11.07,20:11
Lepšie by asi bolo, ani poradu nezapínať, lebo vždy sa tu dozviem, niečo čo ma vyvedie z miery. Nejde ani tak o policajný štát, ako o kopu nenažrancov, ktorý sa priživujú vždy a všade, kde sa len dá. Dúfam, že keď zapnem poradu zajtra, dozviem sa, že si musíme zaplatiť za vzduch, ktorý dýchame.

Rozčúlená



Ospravedlňujem sa takto verejne finkovej darie, chcela som založením tejto témy pomôcť, nie niekoho vyviesť z miery natoľko, že uzná za lepšie poradu nezapínať.... :eek:
Melnick
16.11.07,20:21
Monika, myslím,že finková daria nie je na....á na Poradu- skôr na tých nenažrancov, o ktorých píše .:)
sway
17.11.07,07:11
hovorca minist. soc. veci a rodiny sa v tom prispevku odvolal na zakon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotnictve. Tento zákon je od 1.9.2007 zrušeny zakonom č. 355/2007 Z.z. Takze tak, aj o tom je dnesne Slevensko

A ja som si teda dala tú námahu a prešla som si tú 355/2007 a je to tak. § 30 pozrite.

Prikladám ho.
To ba sme mali poslať do Markízy.;)
Takže asi nemáme šancu....:rolleyes:


http://www.benefica.sk/files/zakon_355_2007.pdf
Rozalka
17.11.07,13:36
§ 30 pozrite
Príspevok č. #331 (http://www.porada.sk/563235-post331.html) od IVEB (http://www.porada.sk/member.php?u=6995) Senior Member

http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif Re: Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión
Už to tu bolo spomínané , ale zaťiaľ sa nikto k tomu nevyjadril , ako chápať §30ods.2 zákona 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)/2007 , kde je uvedené:
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby -podnikateľov , ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby a na fyzické
osoby-podnikateľov , ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Zaujíma ma to ako SZČO , ktorá zamestnáva jedného zamestnanca , tam mi je to jasné , ale dnes mi bolo PZS povedané , že aj ja ako živnostník musím mať v zmysle zákona s nimi uzavretú zmluvu , kde sa bude posudzovať aj moja zdravotná spôsobilosť.

Tak toto je už na mňa silná káva. Čo vy na to ?

ČO DODAŤ?
sway
17.11.07,16:31
Príspevok č. #331 (http://www.porada.sk/563235-post331.html) od IVEB (http://www.porada.sk/member.php?u=6995) Senior Member

http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif Re: Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión
Už to tu bolo spomínané , ale zaťiaľ sa nikto k tomu nevyjadril , ako chápať §30ods.2 zákona 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)/2007 , kde je uvedené:
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby -podnikateľov , ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby a na fyzické
osoby-podnikateľov , ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Zaujíma ma to ako SZČO , ktorá zamestnáva jedného zamestnanca , tam mi je to jasné , ale dnes mi bolo PZS povedané , že aj ja ako živnostník musím mať v zmysle zákona s nimi uzavretú zmluvu , kde sa bude posudzovať aj moja zdravotná spôsobilosť.

Tak toto je už na mňa silná káva. Čo vy na to ?

ČO DODAŤ?

Sila je hlavne to, že na ministerstve soc.vec. a rod. o tom nechyrujú a ty to musíš vedieť....:eek::eek::eek:
brisuda1
18.11.07,16:32
Ja osobne mám také skúsenosti, že zamestnávatelia zatiaľ nechcú zbytočne platiť prac. zdravotnej službe, a že počkajú čo im povie kontrola. Ja ako ABT v podniku môžem len toľko, že do závad napíšem, aby si podnik takúto PZS urobil podľa zákona.
Melnick
18.11.07,19:04
Teraz som sa fakt vystrašila.Keď prídu do mojej kancelárie/ u mňa doma/ zisťovať, či spĺňa podmienky na bezpečnú prácu a zistia ,že ešte nemám splnenú túto povinnosť:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=1644

koľko mi asi navalia pokuty??????:mee:

A ONI prídu:(, lebo budú chcieť veľa zarábať.

http://www.porada.sk/570564-post380.html
misolga
18.11.07,19:07
V príspevkoch 297 a 299 som uviedla kontakt na Slovenskú lekárnicku komoru www.SLEK.sk (http://www.SLEK.sk) , kde JUDr.Ondrej Škodler vydal stanovisko k pracovnej zdravotnej službe, kde uviedol povinnosti zamestnávateľov a PZS myslím že dosť podrobne a zrozumiteľne.Uvádzam ho znovu preto lebo márne som na web stránkach minist.zdravotníctva, úradu nad zdravot.starostlivosťou a už ani neviem akých možných adresách hľadala vyjadrenie k tejto téme ale nikde nič, jedine horeuvedené stanovisko, kde konkrétne v bode II.uvádza kto sa v zmysle tohto zákona považuje za zamestnávateľa.
Keby som ako szčo mala zamestnanca tak naozaj neváham a bežím na PZS uzavrieť s nimi zmluvu, ale strašne ma hnevá to že napr.na Porade alebo intern.vydaní denníka SME kde v rekacii na posledne uvedený článok o PZS sú navlas podobné debaty o szčo ako u nás na Porade ale nikto z kompetentných nereaguje.Asi to skončí tak že kopec živnostníkov aby sa vyhlo pokute radšej uzatvorí zmluvy s PZS a potom príde vyjadrenie že na nás sa táto povinnosť nevzťahuje . Ja osobne sa za zamestnávateľa v zmysle § 30 (szčo - nikoho nezamestnávam) nepovažujem a prečo to som uviedla v príspevkoch 297 a 299 a zatiaľ ani nemienim uzavrieť zmluvu s PZS, pokiaľ si to naši zákonodarcovia neujasnia a čo sa týka vyjadrení PZS k uzavretiu zmluvy s váhajúcimi živnostníkmi- vy by ste odmietli na ich mieste uzavrieť s nami zmulvu ,:mad: veď je to ich príjem a to že nechápeme správne tento zákon a v ňom to krásne slovíčko primerane je už len náš problém .
Zita5
18.11.07,19:15
V príspevkoch 297 a 299 som uviedla kontakt na Slovenskú lekárnicku komoru www.SLEK.sk (http://www.SLEK.sk) , kde JUDr.Ondrej Škodler vydal stanovisko k pracovnej zdravotnej službe, kde uviedol povinnosti zamestnávateľov a PZS myslím že dosť podrobne a zrozumiteľne.Uvádzam ho znovu preto lebo márne som na web stránkach minist.zdravotníctva, úradu nad zdravot.starostlivosťou a už ani neviem akých možných adresách hľadala vyjadrenie k tejto téme ale nikde nič, jedine horeuvedené stanovisko, kde konkrétne v bode II.uvádza kto sa v zmysle tohto zákona považuje za zamestnávateľa.
Keby som ako szčo mala zamestnanca tak naozaj neváham a bežím na PZS uzavrieť s nimi zmluvu, ale strašne ma hnevá to že napr.na Porade alebo intern.vydaní denníka SME kde v rekacii na posledne uvedený článok o PZS sú navlas podobné debaty o szčo ako u nás na Porade ale nikto z kompetentných nereaguje.Asi to skončí tak že kopec živnostníkov aby sa vyhlo pokute radšej uzatvorí zmluvy s PZS a potom príde vyjadrenie že na nás sa táto povinnosť nevzťahuje . Ja osobne sa za zamestnávateľa v zmysle § 30 (szčo - nikoho nezamestnávam) nepovažujem a prečo to som uviedla v príspevkoch 297 a 299 a zatiaľ ani nemienim uzavrieť zmluvu s PZS, pokiaľ si to naši zákonodarcovia neujasnia a čo sa týka vyjadrení PZS k uzavretiu zmluvy s váhajúcimi živnostníkmi- vy by ste odmietli na ich mieste uzavrieť s nami zmulvu ,:mad: veď je to ich príjem a to že nechápeme správne tento zákon a v ňom to krásne slovíčko primerane je už len náš problém .

Neboj nebudeš sama , ani ja neplánujem uzavrieť zmluvu .
IVETA N
18.11.07,20:16
A keď znáhodou prídu na kontrolu a naparia Ti pokutu. Čo potom ?
Ani mna to nejak neťahá uzatvoriť PZS lenže je to situácia v ktorej sa ani pán božko navyzná nie to ešte obyčajní živnostník. Po tom odvysielaní v Markíze je z toho už totálny chaos.Nikto nazachytil v tom šote ktorý zákon ,,ževraj uvádza,, , že OSZC to mať nemusia,, neskoro som to zachytila dotyčný pán hovoril niečo o 126...

IVETA N
abel
18.11.07,20:32
a čo sa týka vyjadrení PZS k uzavretiu zmluvy s váhajúcimi živnostníkmi- vy by ste odmietli na ich mieste uzavrieť s nami zmulvu ,:mad: veď je to ich príjem a to že nechápeme správne tento zákon a v ňom to krásne slovíčko primerane je už len náš problém .
Pripomína mi to vtieravých podomových predavačov, ktorí vtrhli do kancelárie a neodbytne predávali svoje produkty. Bol problém sa ich slušne striasť, až keď som začala používať vetu: staňte sa vy mojim zákazníkom a ja sa potom stanem vašim. Ponúknime svoje služby tým zdravotným službám, že im budeme robiť účtovníctvo ( cena by bola podľa obratu :cool:) a potom uzavriem s nimi zmluvu, aby mi poskytovali oni svoje služby. Ak by oponovali, že účtovníka majú, tak aj ja mám svojho lekára. Prečo zákon jedným podnikateľským subjektom klientov naháňa a iným nie?
abel
18.11.07,21:09
mimotemy Prosím Vás, už nevyhľadávajte žiadne zákony, veď postupne zisťujem, že nedodržiavam asi 95 % zákonov tejto spoločnosti a som teda vyvrheľom. Už aj idem baliť zubnú kefku...
pracovisko
19.11.07,05:43
Zaujímavé by bolo zistenie, či majú vôbec jednotlivé Regionálne úrady verejného zdravotníctva uzavreté zmluvy s Pracovnými zdravotnými službami?
Kazu
19.11.07,09:25
mimotemy Prosím Vás, už nevyhľadávajte žiadne zákony, veď postupne zisťujem, že nedodržiavam asi 95 % zákonov tejto spoločnosti a som teda vyvrheľom. Už aj idem baliť zubnú kefku...

Neboj moja, do áreštu nepôjdeš :--- Vieš akú veľkú basu by museli postaviť? :--- A okrem toho, oni chcú aby sme živili my ich a nie oni nás :D Vybaľ kefku a nachystaj buďulár. :mee:
duficek
19.11.07,10:13
Zaujímavé by bolo zistenie, či majú vôbec jednotlivé Regionálne úrady verejného zdravotníctva uzavreté zmluvy s Pracovnými zdravotnými službami?
samozrejme ze maju, v tej najvacsej a "najvyhodnejsej" !

co si myslis ze chlapci zalobuju za tento zakon a potom si nechaju nesypat peniaze zo statu?
Heni
19.11.07,10:28
JAJA11
19.11.07,11:00
Prečo zákon jedným podnikateľským subjektom klientov naháňa a iným nie?[/quote]

Asi by sme si mali založiť svoju vlastnú komoru, zalobovať v parlamente, určiť podmienky za ktorých sa môže účtovníctvo robiť (samozrejme tak, aby sa to hodilo čo najmenej ľuďom a práve na mňa) a potom uzavrieť zmluvy s ostatnými účtovníkmi a žiť na ich úkor. Myslím, že to by vedel každý z nás. Len nie každý by sa vedel s kľudom pozrieť ostatným do očí. A o tom to je. Bolo pár šikovných ľudí, ktorí si to vybavili. Dnes je už síce PZS viac, už sa toho chytili aj ďalší, ale vôbec to nepovažujem za spravodlivé, a čo je hlavné - podľa mňa aj v rozpore s ústavou, ktorá hovorí, že mám právo slobodnej voľby lekára. :mad:
Zita5
19.11.07,13:00
Dovolím si priložiť príspevok od vikinka ;)

http://www.porada.sk/571979-post41.html
Tanče
19.11.07,13:12
Ústava SR:

Čl. 21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy....


PZS sú verejná správa????
Tanče
19.11.07,13:14
Dovolím si priložiť príspevok od vikinka ;)

http://www.porada.sk/571979-post41.html


HURáááá
Marína
19.11.07,16:08
Skúsim z tohto konca (či začiatku)?

Zák. 124/2006 Z.z.
o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§ 2
Pôsobnosť zákona
(1) Tento zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry.
(2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom * sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na
b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh
1) § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka
* Čo sa rozumie pod „v nevyhnutnom rozsahu“?
Mne z toho vychádza, že slovo nevyhnutný = hocijaký, len nie <=0, t. z. hoci aj minimálny ale > 0 a to by mali posúdiť kompetentní, majúci na to oprávnenie (myslím tým PZS) aký je nevyhnutný rozsah týkajúci sa – viď ods.2 písm.b

Zák. 355/2007 Z.z.
o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
§ 30
Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci
(1) Zamestnávateľ je povinný
b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa odseku 3,
(2) Povinnosti zamestnávateľa ** sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.
** A zase „zrozumiteľné“ slovíčko primerane. Čiže sa vzťahuje na FO – podnikateľ, v akom to nevieme, ale v nejakom určite.
(3) Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo ***osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.
*** Všimnite si slovo osoby. Ak to nie je zamestnanec, kto je myslený pod pojmom osoba v ods. 3? FO - podnikateľ?


Ak správne uvažujem, potom sa FO – podnikateľa budú týkať všetky ustanovenia zákona ako napr.
§ 31
(7) Zamestnávateľ je povinný
a) bezodkladne oznámiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva **** každú zmenu podmienok výkonu
práce, ktorá by mohla mať vplyv na jej zaradenie do príslušnej kategórie,
b) viesť a uchovávať evidenciu o každom zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikovú prácu,
c) vypracovať a predložiť každoročne k 31. decembru regionálnemu úradu verejného zdravotníctva informáciu o výsledkoch hodnotenia zdravotných rizík a opatreniach vykonaných na ich zníženie alebo odstránenie na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce.
**** napr. pri rozširení živnosti
atd. ……. atd.


Som mimo???
Zita5
19.11.07,17:42
Pripájam link , aby sme to mali v tejto téme , je tam priložená Cenová ponuka pre firmu , ktorá má 3 zamestnancov

http://www.porada.sk/t65382-pzs-poslali-mi-sumu-za-3-zamestnancov.html
Melnick
19.11.07,21:22
Neboj moja, do áreštu nepôjdeš :--- Vieš akú veľkú basu by museli postaviť? :--- A okrem toho, oni chcú aby sme živili my ich a nie oni nás :D Vybaľ kefku a nachystaj buďulár. :mee:
Tak Ty si zasa sem prešla mrníkovať?:D
jakut
20.11.07,06:47
A keď znáhodou prídu na kontrolu a naparia Ti pokutu. Čo potom ?
Ani mna to nejak neťahá uzatvoriť PZS lenže je to situácia v ktorej sa ani pán božko navyzná nie to ešte obyčajní živnostník. Po tom odvysielaní v Markíze je z toho už totálny chaos.Nikto nazachytil v tom šote ktorý zákon ,,ževraj uvádza,, , že OSZC to mať nemusia,, neskoro som to zachytila dotyčný pán hovoril niečo o 126...

IVETA N
Re: Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión
hovorca minist. soc. veci a rodiny sa v tom prispevku odvolal na zakon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotnictve. Tento zákon je od 1.9.2007 zrušeny zakonom č. 355 (http://www.porada.sk/t59488-355-ostatne-pohladavky-voci-spolocnikom-a-clenom.html)/2007 Z.z. Takze tak, aj o tom je dnesne Slevensko
jakut
20.11.07,06:50
Zaujímavé by bolo zistenie, či majú vôbec jednotlivé Regionálne úrady verejného zdravotníctva uzavreté zmluvy s Pracovnými zdravotnými službami?

Niektoré majú, niektoré nie. Niekde majú vytvorené PZS z vlastných ľudí, kedže aj to zákon dovoľuje, ale trafil si klinec po hlavičke.:cool:
jakut
20.11.07,06:55
Ústava SR:


Čl. 21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy....


PZS sú verejná správa????

PZS nie sú verejná správa, Regionálne úrady verejného zdravotníctva kedysi spadali pod verrej. správu, ale od roku 2004 patria pod štátnu správu.
abel
20.11.07,07:16
PZS nie sú verejná správa, Regionálne úrady verejného zdravotníctva kedysi spadali pod verrej. správu, ale od roku 2004 patria pod štátnu správu.
Takže čakajme novelu Ústavy, ktorá sa bude musieť prispôsobiť PZS.
Melnick
20.11.07,11:19
Skúsim z tohto konca (či začiatku)?



Som mimo???
Myslím Evka, že nie si mimo. Trafila si do čierneho.:)
Marína
20.11.07,11:21
Ďakujem Majka, že aspoň jeden poraďák si všimol môj príspevok.;)
Myslíš, že ma ešte niekto v mojej úvahe okrem Teba podporí alebo mi ju vyvráti???
Melnick
20.11.07,11:30
Evka, včera som vymazala jeden príspevok - dosť súrne som potrebovala radu,aj napriek tomu, že mnohí si ho prečítali / videla som cez on-line/rady ani nerady som sa nedočkala. Keďže som problém o druhej v noci vyriešila podľa svojho -príspevok som drzo vymazala, načo tam má "čučať "- nepovšimnutý a navyše keď je vyriešený.:o:cool:
Kazu
20.11.07,12:51
Včera som si v inej téme prečítala, že potrebuješ odpoveď. Aj som ťa hľadala, ale nevidela som, a potom som zbadala, že do tej "priťažlivejšej témy" pribudol nový príspevok a len som sa chcela mrknúť a potom ťa zase hľadať no a vidíš ako to dopadlo. Strašne ma to mrzí a sypem si popol na hlavu. :mee: Sypacieho smajlíka v ponuke nemáme :---
Marína
20.11.07,16:35
Ešte raz sa vrátim k téme (viď môj prísp. 415 (http://www.porada.sk/572171-post415.html)).
Čo je filozofiou zákona, aký zámer sa ním sledoval? Bezpečnosť a ochrana zdravia. Pre koho? Pre všetkých alebo len pre "vyvolenú" skupinu(zamestnanci)? Myslím, že pre všetkých(zamestnanec, FO-podnikateľ, vypomáhajúce osoby)
Ešte sa vrátim k
Zák. 124/2006 Z.z., § 2, ods. 2, písm. b (2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na
b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh
1) § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka
V nevyhnutnom rozsahu znamená aj(okrem toho, čo som uviedla v prísp.415) v rozsahu, ktorý platí pre FO-podnikateľov, t.z. že ustanovenia zákona týkajúce sa len zamestnancov sa FO-podnikateľa netýkajú.
Dtto platí pre slovné spojenie "sa primerane vzťahujú aj ........"
Zák. 355/2007 Z.z., § 30, ods. 2
(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Poznámka: Je to len moja úvaha, snažila som sa v zákone hľadať logiku. Dnes som svoje úvahy konzultovala s ÚVZ SR, odbor preventívneho pracovného lekárstva a zhodli sme sa. Uvidíme, či sa do konca roka dočkáme jednoznačného výkladu zákona.
HEBA
20.11.07,16:51
K tejto téme pripájam môj objav na Internete

Dobrý deň!

Mám takú otázku : Povinnosť uzatvoriť zmluvu na výkon PZS má i podnikajúca fyzická osoba, ktorá nezamestnáva žiadne osoby?
V zákone č.355/2007 v § 30 ods.2 sa uvádza, že tieto povinnosti sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby - podnikateľov.
Ale, čo je to primerane ?
Odpoveď:
V zmysle zákona č. 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov, má zamestnávateľ podľa § 21 povinnosť zabezpečiť preventívne a ochranné služby (BTS, PZS).

Ak fyzická osoba - podnikateľ (FOP) nezamestnáva žiadnych zamestnancov, nemusí zabezpečiť preventívne a ochranné služby.

Zo zákona č. 355/2007 Z.z. § 30 ods. 2 primerane podľa môjho názoru znamená:

- ak fyzická osoba - podnikateľ nezamestnáva iné fyzické osoby a pracuje v objektoch iného zamestnávateľa, môže tento požadovať preukázanie zdravotnej spôsobilosti na prácu, ktorú vykonáva v jeho objektoch. Za týmto účelom si FOP zabezpečí vykonanie lekárskej prehliadky vo vzťahu k práci u svojho lekára (lekára so spôsobilosťou všeobecné lekárstvo).

Ak fyzická osoba - podnikateľ vykonáva prácu pomocou svojho manžela a detí, plní ustanovenia zákona primerane takýmto spôsobom:

- zabezpečí opatrenia, ktoré znížia expozíciu faktorom práce a pracovného prostredia na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň

- ak si to práca vyžaduje (práca s bremenami, vo výške a pod.), zabezpečí posudzovanie zdravotnej spôsobilosti u lekára manžela, prípadne dieťaťa,

- uchová záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci.
Kazu
20.11.07,16:54
Veru máš pravdu Marína. Myslíš to s nami dobre. Ja som si tiež hovorila, že čo už sa nám pri počítačoch môže len stať? A veru človek príde k úrazu ani nevie ako a to sedím doma pri počítači. A obarila som si nosné dierky. Ale PZS by som sa nepriznala za nič na svete. Ešte by chceli vedieť ako sa mi to stalo a potom by nám zavreli Poradu. A to by bolo tak zle, že by už nemohlo byť horšie. :---:---:---
Marianna01
20.11.07,16:55
Priznávam bez mučenia, že som si celú túto tému neprečítala, lebo už po prvých stranách som sa tak nasr...dila, že som preskakovala.
V každom prípade v tomto zákone nevidím nič iné, len a len možnosť pre privilegovaných lekárov zarobiť ťažké prachy bez práce. So všetkou úctou voči lekárom, ja si ich prácu skutočne veľmi vážim, aj sestra pracuje v zdravotníctve. Ale aby pár (ak si dobre pamätám - 77?) zdravotníckych pracovníkov robilo to, čo pred tým už iks lekárov, hygienikov a iných pracovníkov - jednoducho v tom nevidím žiaden iný zmysel.

Ďalej tento zákon považujem aj za hrubé porušenie mojich práv a slobôd - predsa mi nemôže nikto povedať a dať mi to príkazom, aby som si vybrala niekoho zo 77 lekárov, aby sa hrabal v mojom zdravotnom zázname! A keď budem mať hypoteticky osobný problém s každým jedným? Zákon mi predsa garantuje slobodný výber lekára! Tak akým právom si táto ľavicová vláda dovolí porušiť moju slobodnú voľbu a dovolí pre mňa cudzím ľuďom, aby zisťovali, aké choroby som prekonala!

Akým právom mám dovoliť cudzím ľuďom nakúkať do mojej domácnosti či prevádzky (podľa toho, kde pracujem), keď si nechcem vodiť domov cudzie návštevy, aby som nedopadla ako pacienti toho lekára na východe, čo im pokradol obrazy za milióny!

A v neposlednom rade - prácu, ktorú má PZS vykonať, už predtým vykonali iní. O mojom zdravotnom stave vie môj lekár, o stave mojej prevádzky vie hygienik, kontrolór a ktovie kto ešte, o stave mojich zamestnancov vie opäť lekár - tak načo máme platiť ešte ďalších? Aby skontrolovali už raz vykonané? Tak prečo sa nerozšírili právomoci už existujúcich, a keď tak vláda strašne dbá na naše zdravie, mali to pekne poplatiť z naších aj tak nie malých poistiek!

Som vážne nahnevaná a zo mňa peniaze nevytiahnú!!!:mad::mad::mad:
Johanka
20.11.07,16:59
Ja nechápem - okrem iného - toto : ak je poskytovateľom PZS firma, ktorá nie je zdravotníckym zariadením, znamená to, že sú iba "sprostredkovateľom" pre nejakých lekárov ?
Marianna01
20.11.07,17:13
Ja nechápem - okrem iného - toto : ak je poskytovateľom PZS firma, ktorá nie je zdravotníckym zariadením, znamená to, že sú iba "sprostredkovateľom" pre nejakých lekárov ?

Johanka, či je to firma alebo priamo lekár pre mňa nehrá žiadnu úlohu - platí, čo som napísala vyššie - pokladám to za úžasne premyslený pokus vytiahnuť z nás peniaze, dopomôcť k nemalému majetku prá privilegovaných a ešte sa pri tom tváriť ako úžasná ľavicová vláda, ktorá tak strašne dbá na zdravie tých úbohých ťažko pracujúcich! :mad:
Marína
20.11.07,17:19
Ja nechápem - okrem iného - toto : ak je poskytovateľom PZS firma, ktorá nie je zdravotníckym zariadením, znamená to, že sú iba "sprostredkovateľom" pre nejakých lekárov ?
PZS určí, aké vyšetrenia sa majú vykonať pri tej-ktorej činnosti(napr. vykonávaš činnosť deratizácia, dezinsekcia, dezinfekcia) a má podpísané zmluvy s určitými lekármi, ktorý tieto vyšetrenia za úplatu vykonajú. Platí im PZS určitú dohodnutú časť zo sumy, ktorú Ty zaplatíš PZS.
Môj názor je taký, že najlepšie ma pozná môj osobný lekár, má moju zdravotnú dokumentáciu, dôveru a pozná môj zdravotný stav, preto by to mal vykonať on. Napr. sa pri mojej činnosti môže vyžadovať očné vyšetrenie. Ja to vyšetrenie mám spred mesiaca ale keďže "moja" PZS nemá zmluvu podpísanú s mojim lekárom, ja si od neho musím vyžiadať zdravotnú dokumentáciu(lekár nie je povinný mi ju vydať). Lekár zo zdr. dokumentácie urobí výpis, samozrejme za úhradu cca 200-500 Sk, pretože prečo by to mal robiť zadarmo. A ja budem "cálovať". Zmluvný lekár PZS si musí výpis z mojej zdr. dokumentácie naštudovať(a aj tak nikdy môj zdravotný stav nebude poznať tak dobre ako môj lekár, ktorý ma pozná roky rokúce) a až tak vynesie "verdikt".
Zoltán Kovács
20.11.07,17:22
PZS určí, aké vyšetrenia sa majú vykonať pri tej-ktorej činnosti(napr. vykonávaš činnosť deratizácia, dezinsekcia, dezinfekcia) a má podpísané zmluvy s určitými lekármi, ktorý tieto vyšetrenia za úplatu vykonajú. Platí im PZS určitú dohodnutú časť zo sumy, ktorú Ty zaplatíš PZS.
Môj názor je taký, že najlepšie ma pozná môj osobný lekár, má moju zdravotnú dokumentáciu, dôveru a pozná môj zdravotný stav, preto by to mal vykonať on. Napr. sa pri mojej činnosti môže vyžadovať očné vyšetrenie. Ja to vyšetrenie mám spred mesiaca ale keďže "moja" PZS nemá zmluvu podpísanú s mojim lekárom, ja si od neho musím vyžiadať zdravotnú dokumentáciu(lekár nie je povinný mi ju vydať). Lekár zo zdr. dokumentácie urobí výpis, samozrejme za úhradu cca 200-500 Sk, pretože prečo by to mal robiť zadarmo. A ja budem "cálovať". Zmluvný lekár PZS si musí výpis z mojej zdr. dokumentácie naštudovať(a aj nikdy môj zdravotný stav nebude poznať tak dobre ako môj lekár, ktorý ma pozná roky rokúce) a až tak vynesie "verdikt".
A za ten verdikt zase platiť. Dobrý biznis, platíme im za to, že čítajú naše zdravotné záznamy. Keby nám platili za to, koľko dokladov sme už pri našej práci prečítali, tak dávno sme niekde inde.
Marianna01
20.11.07,17:31
Mňa skutočne nikto nedonúti, aby som platila za niečo, čo absolútne nepotrebujem! To je, ako keby sa mi sem nasáčkoval nejaký díler so superskvelým bombastickým vysávačom, ktorý mi povysáva všetky roztoče, na ktoré som alergická a zákon by mi kázal ho kúpiť za smiešnych 30tisíc, pretože som alergická a ten vysávač mi určite pomôže. Kto na tom zarobí? No predsa ten díler a výrobca, pritom by bolo oveľa jednoduchšie vyhodiť z domu koberce a mať len drevenú podlahu...
Johanka
20.11.07,17:36
Johanka, či je to firma alebo priamo lekár pre mňa nehrá žiadnu úlohu - platí, čo som napísala vyššie - pokladám to za úžasne premyslený pokus vytiahnuť z nás peniaze, dopomôcť k nemalému majetku prá privilegovaných a ešte sa pri tom tváriť ako úžasná ľavicová vláda, ktorá tak strašne dbá na zdravie tých úbohých ťažko pracujúcich! :mad:
Hľadám odpoveď na otázku, komu by som z tých vyvolených dať zarobiť ... je tam vôbec nejaká firma, ktorá nevznikla mesiac pred tým ako dostala povolenie na PZS ??? Mne geograficky najbližšie v PN a v NM sú práve také ...
Danila
20.11.07,17:36
Mňa skutočne nikto nedonúti, aby som platila za niečo, čo absolútne nepotrebujem! To je, ako keby sa mi sem nasáčkoval nejaký díler so superskvelým bombastickým vysávačom, ktorý mi povysáva všetky roztoče, na ktoré som alergická a zákon by mi kázal ho kúpiť za smiešnych 30tisíc, pretože som alergická a ten vysávač mi určite pomôže. Kto na tom zarobí? No predsa ten díler a výrobca, pritom by bolo oveľa jednoduchšie vyhodiť z domu koberce a mať len drevenú podlahu...Marianka, z tohoto mračna ešte veľmi dlho nezaprší.......:):):) Tiež mám tento zákon v spodnom šuflíku...:)
Zoltán Kovács
20.11.07,17:37
Mňa skutočne nikto nedonúti, aby som platila za niečo, čo absolútne nepotrebujem!

No ani mňa. Pri mojej diagnóze by verdikt bol asi nasledovný: presťahujte sa na neobývaný ostrov, aby ste neboli vystavený nadbytočnému stresu. A profesia účtovníka už vôbec nepripadá do úvahy.
Zoltán Kovács
20.11.07,17:43
Marianka, z tohoto mračna ešte veľmi dlho nezaprší.......:):):) Tiež mám tento zákon v spodnom šuflíku...:)

No skoro som napísal kde ja mám ten zákon, a načo by som použil.
Zita5
20.11.07,17:46
Marianka ani veru mňa nedonúti nikto a budem robiť preto všetko , aby na mne a mojich blízkych toto " vydieranie" nebolo páchané.
Ja ak si to zoberiem sme päťčlenná rodina , ktorá má svojho obvodného lekára , zubára, očného lekára atď .... to je ale nič , ale všetci vlastníme ŽL a sme samozamestnávatelia .....pre nás ako pre rodinu to bude 5 násobná čiastka .........a preto tiež odmietam/e také niečo platiť . Myslím , že o zdravie sa staráme všetci a všetkým záleží na tom aby bol čo v najlepšom poriadku a otázka zdravia nám nie je ľahostajná , ale nie aby sa na našom zdraví nabaľoval niekto iný ......a tak sa obohacoval bezpracne .
Marianna01
20.11.07,17:56
Zitka, presne tak! Plne s Tebou súhlasím.

V tejto súvislosti ma napadá ďalšia vec: ako sa bude riešiť situácia napr. aj môjho manžela, ktorý je zamestnanec v štátnej (alebo verejnej?:o) správe a okrem toho je aj živnostník. Bude musieť celý tento cirkus podstúpiť dva krát, z čoho raz za to zaplatí zamestnávateľ a raz on sám?
Kazu
20.11.07,18:08
Tieto témy aj príspevky sledujem veľmi pozorne ale čím ďalej tým viac nechápem jednu vec. Čo preboha tak prevratného nám tieto zákony prinesú pre zdravie a bezpečnosť pracovníkov a nás všetkých? Veď to čo tu tak veľkohubo sľubujú už vo firme dávno máme. Máme zmluvu s bezpečnostným technikom, s technikom pre požiarnu ochranu, technik na elektro, VZV, tlakové nádoby, kotolne a pece. Všetci títo technici robia pravidelné školenia majiteľovi aj zamestnancom, vtĺkajú všetkým do hlavy pokyny čo môžu, čo musia, čo nemôžu a čo vonkoncom nesmia. O všetkom sú vedené záznamy, všade sú rozvešané plány, tabuľky s upozornením, príkazmi a zákazmi. Okrem toho je vypracovaný normatív na ochranné pomôcky, odevy, mydlá, toaletný papier a neviem na čo ešte. Okrem toho sú vypracované rizikové skupiny a zatriedenie pracovných činností do týchto skupín aj s určením preventívnych prehliadok. Preventívne prehliadky robí naša obvodná lekárka, ku ktorej všetci patríme aj ako obyčajní radoví pacienti a táto lekárka okrem iného má vyštudované aj pracovné lekárstvo. Tak nech mi niekto vysvetlí, načo mi je na tých 4 zamestnancov ešte aj PZS?
Manual
20.11.07,18:50
..... Preventívne prehliadky robí naša obvodná lekárka, ku ktorej všetci patríme aj ako obyčajní radoví pacienti a táto lekárka okrem iného má vyštudované aj pracovné lekárstvo. Tak nech mi niekto vysvetlí, načo mi je na tých 4 zamestnancov ešte aj PZS?
Kazu, veď je to také jednoduché, kto má mnoho, resp. dosť chce ešte viac a vystiera dlaň ako bezdomovec na rohu ulice. Najhoršia je na tom skutočnosť, že sa to robí taktne v rámci zákona. Priamo od štátu to nejde, tak sa vyloboval v parlamente tento spôsob. :rolleyes:
abel
20.11.07,19:20
Ja sa Vám priznám, že normatív na spotrebu toaletného papiera ešte nemám
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/90.gif
Marianna01
20.11.07,19:22
Ja sa Vám priznám, že normatív na spotrebu toaletného papiera ešte nemám
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/90.gif

mimotemy začíname mrníkovať, ale toaletný papier sme pred rokom vyriešili. Stačí urobiť výcuc z témy a aj PZS musí byť s takými závermi max. spokojná. Prevádzku určite nezavrú. :D mimotemy
Zoltán Kovács
20.11.07,19:24
Ja sa Vám priznám, že normatív na spotrebu toaletného papiera ešte nemám
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/90.gif

Keď ich budeš tvoriť, tak si musíš dávať pozor, ktorý zamestnanec na koľko má nárok, podľa zdrav.stavu. Niekomu stačí 1 kotúčik na dva týždne. Niekto možno zase za týždeň spotrebuje 3.

mimotemyAle takúto vážnu tému zase posúvame do mrníkov.
Ajuška
20.11.07,19:28
Ja sa Vám priznám, že normatív na spotrebu toaletného papiera ešte nemám
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/90.gif


...:rolleyes:...za totáča sme ich fasovali na hlavu...:rolleyes:... uuups už čuším...:cool:
abel
20.11.07,19:34
Súhlasím, že som mimotemy ale to bol pokus zo zúfalstva. Ja zamestnancov nemám a verím, že nás - samostatne samostatné osoby sa to nejakou novelou nebude týkať, ale na chodbe pred kanceláriou mám pre mojich klientov vždy zmeny zákonov, ktoré sa ich týkajú. A to si neviete predstaviť tie reakcie, čo si musím denne vypočuť - vždy od niekoho iného. Ako keby ja som bola ten tvorca zákona a majú to platiť mne, že čo si zase vymýšľam. Alebo možno že si to viete predstaviť... z vlastných skúseností.:mee:
Melnick
20.11.07,19:39
Marianka, z tohoto mračna ešte veľmi dlho nezaprší.......:):):) Tiež mám tento zákon v spodnom šuflíku...:)
Dani a korunky na pokutku máš v ktorom šuflíku?:D
Marianna01
20.11.07,19:42
Dani a korunky na pokutku máš v ktorom šuflíku?:D


Ja by im dala pokuty, až by sa ........hory zelenali! Ešte to nech na mňa skúšajú! Ešte nevideli býka v aréne, čo? Nech len skúsia!:mad::mad::mad:
abel
20.11.07,19:43
Dani a korunky na pokutku máš v ktorom šuflíku?:D
Ja ich mám na háku http://www.sirmi.ic.cz/smajl/64.gif
Dáša_
20.11.07,19:44
Ja sa Vám priznám, že normatív na spotrebu toaletného papiera ešte nemám
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/90.gif

som uplne mimotemy, ale neda mi: dns som videla toaletny papier so sudoku
Marianna01
20.11.07,19:47
toto sa mi páči - verejné odignorovanie zákonných povinností a na vrch toaletný papier so sudoku. Geniálne :D
Tanče
20.11.07,20:31
toto sa mi páči - verejné odignorovanie zákonných povinností a na vrch toaletný papier so sudoku. Geniálne :D

Veľmi živá predstava: to HOO čž. ho...o čo uzákonili a na vrchu to hnedkasté sudoku...
orlica
20.11.07,21:23
"Lavicova" vlada saskarila a traposila par dni po volbach zrusila 20-korunacky - inak velmi dobra vec, lebo ako poniektori lekari smutne konstatuju,: zase sa im vratili babicky na spolocne posedenia a pokecy do cakarni, kde sa im velmi paci, lebo v kostoloch sa neda stretavat a do kaviarni sa na dedinach neda ist:( . Ale PZS je najvascia zlodejina, a dufam, ze tak, ako sa zdvihla vlna odporu voci iracionalnemu zakonu o registrature,tak to bude aj teraz! Toto je doslova humus ako sa par sukromnych spolocnosti,co nema vobec nic zdravotnictvom, bez konkurencie a pod hrozbou zakona bude " bezdovodne obohacovat " a sikanovat statisice zamestnancov, lebo budu nuteni pendlovat od jedneho lekara k druhemu, aby mali nejaky papier,co nic systematicky neriesi,okrem ziskov PZS!
Kazu
20.11.07,22:17
Ja sa Vám priznám, že normatív na spotrebu toaletného papiera ešte nemám
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/90.gif

Chlap má na mesiac 2, žena 4 kotúčiky Harmasanu. Ten nepomer, to nie je diskriminácia ale bral sa ohľad na skutočnosť, že žena si potrebuje utrieť a chlapovi stačí otriasť. :---:---:---
Lydka R
20.11.07,22:18
Uf, to bola fuška! Dve hodiny som čítala všetky príspevky v tejto téme a ani si neviete predstaviť ako som sa pobavila. Jednak na vašich vtipných reakciách a jednak pri pomyslení na to, ako budú moji stavbári, prepravcovia, obchodní zástupcovia, rôzni živnostníci, ale i zmrzlinári či reštauračníci nohy lámať, aby bežali do najbližšej PZS uzatvárať zmluvy.
Nerobím si z toho ťažkú hlavu a spolieham na zdravý rozum "tých hore", že s tým niečo urobia. Tu je škoda akokoľvek komentovať daný stav.
Samozrejme zamestnávateľov i samozamestnávateľov oboznámim s ich povinnosťou, ale viem ako u nich s týmto nezmyslom uspejem.
Lydka R
20.11.07,22:20
Chlap má na mesiac 2, žena 4 kotúčiky Harmasanu. Ten nepomer, to nie je diskriminácia ale bral sa ohľad na skutočnosť, že žena si potrebuje utrieť a chlapovi stačí otriasť. :---:---:---

Super!:---
sta
21.11.07,06:18
Mňa by len zaujímalo, na čo si platíme zdravotné poistenie???

Posielala som dotazníky asi pred mesiacom do troch bratislavských PZS, z jednej mi prišla po dvoch týždňoch odpoveď, že nových klientov už neberú, nemajú kapacity a z druhých dvoch žiadna odpoveď.
A keď tak pozerám na tie ceny za PZS v inej téme, hrozím sa toho, aký návrh pošlú nám :( Máme osem zamestnancov a pracujeme s výbušninami a vykonávame trhacie práce, mám také zlé tušenie, že na nás niektorá PZS dobre zarobí :mee:
Okrem toho si dosť dobre neviem predstaviť, ako spravia obhliadku pracoviska, keď kanceláriu máme síce v Bratislave, ale tri sklady sú rozložené po celom Slovensku + keď robíme odstrely, tak asi to pôjdu skontrolovať do konkrétneho kameňolomu :eek: a som zvedavá koľkosi zaúčtujú za cestu :eek: alebo možno by sme mali osloviť PZS aj v tých častiach SR, kde máme sklady a kde robíme odstrel, aby nemuseli z BA cestovať :cool:

Ospravedlňujem sa, ak som mimotemy
Marína
21.11.07,06:39
Pravdou však je aj to, že sme chceli byť súčasťou ES(eur. spoločenstva) a chtiac-nechtiac musíme preberať ich právne akty. Takto vzišiel na svetlo sveta aj Zák. 124/2006 Z. z., viď príloha č.3
Smernica Rady 89/391/EHS z 12. júna 1989 o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci (Ú. v. ES L 183, 29. 6. 1989)
V Zák. 355/2007 Z. z. je v zozname preberaných právnych aktov z ES a EÚ uvedených až 23 právnych noriem.
Radšej už nič nehľadám.:confused:
mysimis
21.11.07,06:41
Mňa by len zaujímalo, na čo si platíme zdravotné poistenie???

Posielala som dotazníky asi pred mesiacom do troch bratislavských PZS, z jednej mi prišla po dvoch týždňoch odpoveď, že nových klientov už neberú, nemajú kapacity a z druhých dvoch žiadna odpoveď.
A keď tak pozerám na tie ceny za PZS v inej téme, hrozím sa toho, aký návrh pošlú nám :( Máme osem zamestnancov a pracujeme s výbušninami a vykonávame trhacie práce, mám také zlé tušenie, že na nás niektorá PZS dobre zarobí :mee:
Okrem toho si dosť dobre neviem predstaviť, ako spravia obhliadku pracoviska, keď kanceláriu máme síce v Bratislave, ale tri sklady sú rozložené po celom Slovensku + keď robíme odstrely, tak asi to pôjdu skontrolovať do konkrétneho kameňolomu :eek: a som zvedavá koľkosi zaúčtujú za cestu :eek: alebo možno by sme mali osloviť PZS aj v tých častiach SR, kde máme sklady a kde robíme odstrel, aby nemuseli z BA cestovať :cool:

Ospravedlňujem sa, ak som mimotemy

Sta, možno Ťa poteším, možno zarmútim, ale v jednej firme ktorú účtujem majú predmet činnosti totožný s tým, ktorý popisuješ. Z PZS sa nikto ani len neunúval, aby zodvihol zadok zo stoličky a prišiel niečo kontrolovať. Lekár dal príkaz na vystavenie fa a firma mu to bez slova uhradila!!!! Toto je moja osobná skúsenosť s PZS.
sta
21.11.07,06:52
Sta, možno Ťa poteším, možno zarmútim, ale v jednej firme ktorú účtujem majú predmet činnosti totožný s tým, ktorý popisuješ. Z PZS sa nikto ani len neunúval, aby zodvihol zadok zo stoličky a prišiel niečo kontrolovať. Lekár dal príkaz na vystavenie fa a firma mu to bez slova uhradila!!!! Toto je moja osobná skúsenosť s PZS.

Veď práve nad tým rozmýšľam, či ich nechať behať po všetkých našich "pracoviskách" alebo len zaplatiť faktúru a hotovo :( ja fakt neviem na čo je toto dobré....ale tak ako píše Marína, chceli sme do EÚ, musíme preberať aj ich zákony, takto to hovorila aj tetuška v správach na Markíze :(
Lydka R
21.11.07,07:31
Sta, možno Ťa poteším, možno zarmútim, ale v jednej firme ktorú účtujem majú predmet činnosti totožný s tým, ktorý popisuješ. Z PZS sa nikto ani len neunúval, aby zodvihol zadok zo stoličky a prišiel niečo kontrolovať. Lekár dal príkaz na vystavenie fa a firma mu to bez slova uhradila!!!! Toto je moja osobná skúsenosť s PZS.

O čom to celé potom je? O dobrom biznise pre PZS. Som len veľmi zvedavá, ak ku niečomu dôjde (ak pochybia a odklepnú, že má firma vyhovujúce podmienky a v skutočnosti ich ani nevidia), či preberajú na seba aj nejakú zodpovednosť, alebo či pre nich vystavením fa raz ročne všetko končí.
Tanče
21.11.07,08:26
O čom to celé potom je? O dobrom biznise pre PZS. Som len veľmi zvedavá, ak ku niečomu dôjde (ak pochybia a odklepnú, že má firma vyhovujúce podmienky a v skutočnosti ich ani nevidia), či preberajú na seba aj nejakú zodpovednosť, alebo či pre nich vystavením fa raz ročne všetko končí.

Určite nebudú takí naivní a dajú si nejakou formou vami podpisat, ze vsade boli, vsetko videli a o vsetkom vedia a vy s tym súhlasite....
terry
21.11.07,11:57
kopec ľudí tu len a len pindá, pritom legislatívu sme viacmenej prevzali povinne z EÚ !!! podmienky pre napĺňanie sú špecifické ako vždy pokiaľ ide o SVK, samozrejme firmy ešte budú pribúdať a časom sa vyselektuje to dobré od na rýchlozaloženého (UVZ) už začal odoberať oprávnenia na poskytovanie PZS !!! sám som oslovil človeka, ktorý dlhé roky pôsobil na RUVZ a teraz poskytuje PZS (áno nepopiram odišiel odtiaľ lebo cítil pach peňazí) založil sročku a teraz s ním spolupracujem a vôbec ale vôbec sa nesťažujem, má tolko skúseností a aj na serióznej spolupráci sme sa dohodli......... suma sumárum boli ste za vstup do EÚ, aby sa Vám mnohým zjednodušilo podnikanie, ale EÚ je aj o byrokracii a tento "predpis" je jedným z nich, ale dá sa z neho vykľučkovať celkom so cťou len to chce námahu oddeliť zrno od pliev ...... nebudem tu písať s kým naša spoločnosť uzatvorila PZS, ale skutočne sa nejedná o vysokú cenu............. neraz je tá cena neporovnatelne vyšiia pri daňových poradcoch a audítoroch, ktorí za svoje "rady" a "stanoviská" pýtajú nekresťanské peniaze a nenesú absolútne žiadnu zodpovednosť za to čo opečiatkujú a podpíšu :mad:
Melnick
21.11.07,12:06
kopec ľudí tu len a len pindá, :mad:
Ak mne nepindaním bude rásť bankové konto - potom sklapnem.
A tú zodpovednosť nesieme oveľa väčšiu a nerváky máme ako bonus .
Lion Topoľčany
21.11.07,12:31
Terry, pokladám sa za euroobčana, ale nech mi niekto logicky vysvetlí, čo sa to tu na Slovensku deje v oblasti zdravotných služieb? Veď to nemá ani hlavu ani pätu. Ja sama by som ako prvá /keby som vedela ako/poslala do Europarlamentu komentár, či toto, čo sa tu rozoberá, t.j.zákon, o ktorom normálny človek zapochybuje bol ozaj dobre prevzatý, preložený pochopený atď...
korduľa
21.11.07,12:47
uz pred niekolkymi mesiacmi som posielala jednej firme, ktora poskytuje PZS dotaznik,ktory potrebovali na vypracovnie ponuky a doteraz sa mi neozvali. mame len 3 zamestnancov, tak neviem ci sme pre nich - maly zarobok- alebo ... ale neviem ci sa obracat na kazdy firmu v BA, aby boli taky ochotny a poskytli nam PZS.Clovek aj chce, aby mal vsetko na poriadku a neda sa
mysimis
21.11.07,13:16
kopec ľudí tu len a len pindá, pritom legislatívu sme viacmenej prevzali povinne z EÚ !!! podmienky pre napĺňanie sú špecifické ako vždy pokiaľ ide o SVK, samozrejme firmy ešte budú pribúdať a časom sa vyselektuje to dobré od na rýchlozaloženého (UVZ) už začal odoberať oprávnenia na poskytovanie PZS !!! sám som oslovil človeka, ktorý dlhé roky pôsobil na RUVZ a teraz poskytuje PZS (áno nepopiram odišiel odtiaľ lebo cítil pach peňazí) založil sročku a teraz s ním spolupracujem a vôbec ale vôbec sa nesťažujem, má tolko skúseností a aj na serióznej spolupráci sme sa dohodli......... suma sumárum boli ste za vstup do EÚ, aby sa Vám mnohým zjednodušilo podnikanie, ale EÚ je aj o byrokracii a tento "predpis" je jedným z nich, ale dá sa z neho vykľučkovať celkom so cťou len to chce námahu oddeliť zrno od pliev ...... nebudem tu písať s kým naša spoločnosť uzatvorila PZS, ale skutočne sa nejedná o vysokú cenu............. neraz je tá cena neporovnatelne vyšiia pri daňových poradcoch a audítoroch, ktorí za svoje "rady" a "stanoviská" pýtajú nekresťanské peniaze a nenesú absolútne žiadnu zodpovednosť za to čo opečiatkujú a podpíšu :mad:

Terry, keď máš takú vynikajúcu PZS daj vedieť o nej. A čo sa týka Tvojho názoru, že mi tu len "pindáme", tak to si prehnala. Myslím si, že v tejto téme sa rozoberá legislatíva týkajúca sa tejto témy. Vieš zatiaľ väčšina nenarazila na PZS, ktorá by bola vyhovujúca aj cenove a aj by si robili svoje povinnosti. Mňa by ináč zaujímalo aj to, či v EÚ tiež PZS-ky fungujú len byrokraticky. Mám pocit, že asi nie, ale možno sa mýlim.
irma1
21.11.07,13:23
kopec ľudí tu len a len pindá, pritom legislatívu sme viacmenej prevzali povinne z EÚ !!! podmienky pre napĺňanie sú špecifické ako vždy pokiaľ ide o SVK, samozrejme firmy ešte budú pribúdať a časom sa vyselektuje to dobré od na rýchlozaloženého (UVZ) už začal odoberať oprávnenia na poskytovanie PZS !!! sám som oslovil človeka, ktorý dlhé roky pôsobil na RUVZ a teraz poskytuje PZS (áno nepopiram odišiel odtiaľ lebo cítil pach peňazí) založil sročku a teraz s ním spolupracujem a vôbec ale vôbec sa nesťažujem, má tolko skúseností a aj na serióznej spolupráci sme sa dohodli......... suma sumárum boli ste za vstup do EÚ, aby sa Vám mnohým zjednodušilo podnikanie, ale EÚ je aj o byrokracii a tento "predpis" je jedným z nich, ale dá sa z neho vykľučkovať celkom so cťou len to chce námahu oddeliť zrno od pliev ...... nebudem tu písať s kým naša spoločnosť uzatvorila PZS, ale skutočne sa nejedná o vysokú cenu............. neraz je tá cena neporovnatelne vyšiia pri daňových poradcoch a audítoroch, ktorí za svoje "rady" a "stanoviská" pýtajú nekresťanské peniaze a nenesú absolútne žiadnu zodpovednosť za to čo opečiatkujú a podpíšu :mad:


Myslím si, že tu si trafil klinec po hlavičke. Máš zamestnancov, ktorí vykonávajú práce, ktoré by im mohli poškodiť zdravie? Potrebuješ pomoc odborníka? Ak áno, skontaktuješ pracovného lekára a spolupráca s ním Ti bude na úžitok. Zamestnávateľov táto problematika zaujímala aj doteraz, veď zodpovednosť za pracovný úraz a choroby z povolania nie je žiadna novinka.
Ak má niekto potrebu túto aktivitu zamestnávateľov nejako zastrešiť, no budiž.
My, čo pindáme, len nechápeme, ako obohatí spolupráca s pracovným lekárom napr. účtovníka, iného lekára, právnika, tlmočníka ... a samozrejme zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú napr. zdravotnú sestru, sekretárku ...
A nemyslím si ani, že audítori a daňoví poradcovia nemajú žiadnu zodpovednosť. To asi záleží od uhla pohľadu. Ale potom by ma zaujímalo, akú zodpovednosť nesie pracovný lekár.
irma1
21.11.07,15:02
Nechce mi to doplniť príspevok, tak skúsim takto:

Nepoznám ani nijaký zákon, ktorý by nútil v podstate ľubovoľnú SZČO, aby uzatvárala nejaké zmluvy s audítorom alebo s daňovým poradcom. Preto by som ani ich postavenie s postavením PZS neporovnávala. A tým pádom ani ceny za ich služby.
Marianna01
21.11.07,15:55
kopec ľudí tu len a len pindá, pritom legislatívu sme viacmenej prevzali povinne z EÚ !!! podmienky pre napĺňanie sú špecifické ako vždy pokiaľ ide o SVK, samozrejme firmy ešte budú pribúdať a časom sa vyselektuje to dobré od na rýchlozaloženého (UVZ) už začal odoberať oprávnenia na poskytovanie PZS !!! sám som oslovil človeka, ktorý dlhé roky pôsobil na RUVZ a teraz poskytuje PZS (áno nepopiram odišiel odtiaľ lebo cítil pach peňazí) založil sročku a teraz s ním spolupracujem a vôbec ale vôbec sa nesťažujem, má tolko skúseností a aj na serióznej spolupráci sme sa dohodli......... suma sumárum boli ste za vstup do EÚ, aby sa Vám mnohým zjednodušilo podnikanie, ale EÚ je aj o byrokracii a tento "predpis" je jedným z nich, ale dá sa z neho vykľučkovať celkom so cťou len to chce námahu oddeliť zrno od pliev ...... nebudem tu písať s kým naša spoločnosť uzatvorila PZS, ale skutočne sa nejedná o vysokú cenu............. neraz je tá cena neporovnatelne vyšiia pri daňových poradcoch a audítoroch, ktorí za svoje "rady" a "stanoviská" pýtajú nekresťanské peniaze a nenesú absolútne žiadnu zodpovednosť za to čo opečiatkujú a podpíšu :mad:

mimotemy milý/á staronový/á terry, už v jednej téme si ma mierne "vytočil/a" (Tvoj nick si preštudujem, len čo toto dopíšem). Nerozumiem, prečo ani jeden z nás zatiaľ nenapadol Tvoj hrubý tón, ktorý srší z Tvojich príspevkov. Sme len radi, že máš takú skvelú PZS a si spokojný/á. A zarábaš (na rozdiel od nás) ťažké prachy, lebo si sa vedel skontaktovať so správnym človekom. Ale vieš čo? Vôbec nás to nezaujíma, pretože si mimotemy. Tvoj názor na PZS a príslušný zákon si radi vypočujeme, ale iba ak sa budeš vyjadrovať náležite a aspoň trošku s úctou, keď už za nič iné, tak za to, že sme ľudia, ktorí si vážia jeden druhého. Ďakujem Ti za nás všetkých, dúfam, že to pochopíš.
Danila
21.11.07,16:20
Uf, to bola fuška! Dve hodiny som čítala všetky príspevky v tejto téme a ani si neviete predstaviť ako som sa pobavila. Jednak na vašich vtipných reakciách a jednak pri pomyslení na to, ako budú moji stavbári, prepravcovia, obchodní zástupcovia, rôzni živnostníci, ale i zmrzlinári či reštauračníci nohy lámať, aby bežali do najbližšej PZS uzatvárať zmluvy.
Nerobím si z toho ťažkú hlavu a spolieham na zdravý rozum "tých hore", že s tým niečo urobia. Tu je škoda akokoľvek komentovať daný stav.
Samozrejme zamestnávateľov i samozamestnávateľov oboznámim s ich povinnosťou, ale viem ako u nich s týmto nezmyslom uspejem....:) ako Ti závidím Tvoje pozitívne myslenie...:)
Heni
21.11.07,20:00
mimotemy ...a mne zas vŕta v hlave, že predsa aj tých (zatiaľ) 77 firiem oprávnených vykonávať PZS musí dodržiavať zákon... takže aj oni musia mať uzavretú zmluvu s inou firmou ohľadom pracovnej zdravotnej služby, či nie? :D:D:D
aj im treba obhliadnuť prevádzku, prehliadnuť zamestnancov a aj oni musia platiť nehorázne peniaze za . . .:eek: za čo vlastne?:cool:
Lydka R
21.11.07,20:18
...
Samozrejme zamestnávateľov i samozamestnávateľov oboznámim s ich povinnosťou, ale viem ako u nich s týmto nezmyslom uspejem.

No, dnes ma (lepšie povedané PZS i s celým zákonom) vysmiali v jednej firme, presne tak, ako som očakávala. Zajtra ma čakajú konzultácie s ďalšími a viem ako dopadnú.:eek::)
Melnick
21.11.07,20:47
No, dnes ma (lepšie povedané PZS i s celým zákonom) vysmiali v jednej firme, presne tak, ako som očakávala. Zajtra ma čakajú konzultácie s ďalšími a viem ako dopadnú.:eek::)
Lydka,síce Tvojich partnerov nepoznám, ale ich smiech mi je nejaký povedomý. http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/images/b36.gif
atka4
21.11.07,21:06
skúste si pozrieť www.orsr.sk tých nových sro-čiek, ktoré "pre nás budú pracovať" o dušu - o našu. Mám na mysli PZS. Všetci vo svojom rajóne poznáme kto je kto....
Zuzana2
22.11.07,06:55
Dobrý deň,

hľadám, hľadám, ale neviem nájsť:

Z PZS mi poslali dotazník, v ktorom je aj kolonka na zaradenie zamestnancov do kategógií 1 - 4, s odvolávkou na § 20 Zákona č. 126/2006. Prečítala som si toto zaradenie, ale úprimne povedané, nič mi to nehovorí. Vie niekto špecifikovať činnosti, ktoré patria pod uvedené kategórie? Alebo je to zase v inom záväznom predpise špecifikované? Prosím, pomôžte ak viete.

Ďakujem.
Melnick
22.11.07,07:02
Omylom som pridala iný link - oprava v ďalšom príspevku !!!!!!!!!
Príloha
k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
Zuzana2
22.11.07,07:06
Maja ďakujem, si šikovná.
Ale nie je to v tom Zákone 126/2006 nejako skumulované? Tam sú iba 4 kategórie.
Melnick
22.11.07,07:07
Melnick
22.11.07,07:12
Maja ďakujem, si šikovná.
Ale nie je to v tom Zákone 126/2006 nejako skumulované? Tam sú iba 4 kategórie.
Zuzanka - Práca chvatná málo platná. Opravila som sa.

Omylom som pricapila charakteristiku pre iné účely. :):):)
Zuzana2
22.11.07,07:40
Majka, ďakujem, ale ja som asi pomalšie chápavá, ten link, čo si pripla - to je vlastne podobné, ako v tom zákone. Ale ja som z tohoto veru nie moc múdra. Je to na mňa moc učene napísané. Asi budem musieť predsa len zavolať do PZS a vymámiť od nich - ako to chcú mať zaradené.


Ešte doplním - ja som si naivne myslela, že tej - ktorej PZS zavoláme, oni prídu, povypytujú sa, čo kto robíme, podľa toho nás zaradia a podľa toho nám určia lekárske prehliadky atď. atď.
Asi som spadla z jahody, že?
Oni totižto chcú vyplniť dotazník, kde sa zaradím sami a potom nám vraj zašlú cenovú ponuku.
Kazu
22.11.07,07:56
Kde to žiješ?:--- Myslíš, že PZS bude robiť niečo, čo môžeš urobiť ty? A oni ti to len vyfaktúrujú. Takto sa zarábajú korunky, to sa nauč. :D:D:D
Mirka123
22.11.07,08:00
Pri tom všetkom ma napadol nový vtip:
Viete aký je rozdiel medzi výpalníctvom a PZS?
Výpalníctvo je nelegálne, na PZS je zákon...:D:D:D

Mirka
Zuzana2
22.11.07,08:15
Ďakujem za "uzemnenie" :):):):):)
ZuzanaP
22.11.07,09:43
Akurát od nás odišla pani z PZS - poprezerala si prevádzku, dala som jej zoznam profesií, niečo sa povypytovala a na základe týchto údajov nás zaradí do kategórii - uvidíme koľko nás to bude stáť.....

Na otázku, čo má robiť taký obyčajný SZČO alebo zamestnávateľ s 2 zamestnancami mi odpovedala, že nechajte to tak, ak vám príde kontrola a vytkne vám, že nemáte PZS, ozvite sa, potom to budeme riešiť... Ale či aj pokutu.....?!!!!:D
Zuzana2
22.11.07,09:59
Akurát od nás odišla pani z PZS - poprezerala si prevádzku, dala som jej zoznam profesií, niečo sa povypytovala a na základe týchto údajov nás zaradí do kategórii - uvidíme koľko nás to bude stáť.....



No vida, sú aj "poctivé" PZS. A nedáš tip na tú tvoju PZS? Že by som ich oslovila aj ja (ak sú z BA).
Vopred ďakujem.
ZuzanaP
22.11.07,10:05
No vida, sú aj "poctivé" PZS. A nedáš tip na tú tvoju PZS? Že by som ich oslovila aj ja (ak sú z BA).
Vopred ďakujem.

Nie je z Ba, ale ešte uvidíme, čo pre nás spraví.....
Melnick
22.11.07,11:21
No vida, sú aj "poctivé" PZS. A nedáš tip na tú tvoju PZS? Že by som ich oslovila aj ja (ak sú z BA).
Vopred ďakujem.
Zuzi, podľa správnosti -na základe obhliadky Tvojho pracoviska by mala PZS zaradiť Tvoje pracovisko do rizikového stupňa .:mad:
Melnick
22.11.07,12:02
Pri tom všetkom ma napadol nový vtip:
Viete aký je rozdiel medzi výpalníctvom a PZS?
Výpalníctvo je nelegálne, na PZS je zákon...:D:D:D

Mirka

KazuRe: Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión
Kde to žiješ?:--- Myslíš, že PZS bude robiť niečo, čo môžeš urobiť ty? A oni ti to len vyfaktúrujú. Takto sa zarábajú korunky, to sa nauč. :D:D:D
mimotemyTiež pridám jeden z obdobia hlbokého Totáčizmu.

Manžel bol s kamarátom kupovať přímo v Přahe/pamätný to výrok GH/mercedes na inzerát. Keď kamarát dlho váhal- dôvodom bola cena- predávajúci sa potichu opýtal môjho manžela: čím se živí ten pán? Manžel mu odpovedal: pracuje ako zásobovač v xy firme . Nato predávajúci skríkol: Jo již chápu, jak múže mít peníze ,když pracuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A ja blbá som sa z tejto príhody nepoučila dodnes.:mad:
Rozalka
22.11.07,18:42
Maja ďakujem, si šikovná.
Ale nie je to v tom Zákone 126/2006 nejako skumulované? Tam sú iba 4 kategórie.
Pozor, 126/06 bola zrušená zákonom 355/07.
sta
23.11.07,04:41
Keby niekto chcel vidieť ako vyzerá zamietavá odpoveď od PZS, tu je: :(

Dobrý deň,
ďakujeme Vám za prejavený záujem o nami poskytované služby v oblasti zavádzania pracovnej zdravotnej služby vo Vašich podmienkach.
Zároveň sa Vám ospravedlňujeme, ale toho času naša spoločnosť NOVAPHARM, s.r.o. PZS nemá voľné kapacity pre poskytovanie týchto služieb.

Prijemný zbytok pracovného dňa
S pozdravom

NOVAPHARM, s.r.o. ŽnaP
sekretariát Pracovnej zdravotnej služby
Šancová 110
832 99 Bratislava
Tel./Fax: 02/2029 4095
llevelinall
23.11.07,05:24
Nepochopila som konkretne, ked som sama podnikatelka musim mat uzavretu zmluvu aj ja? Nezamestnavam ziednych zamestnancov. A ak ano, tak kde mam tu zmluvu uzavriet. Dakujem.
pracovisko
23.11.07,05:28
Čo je to za PZS, ktorá sa odvoláva na zákon č. 126/2006 Z. z. , ten bol od 1. 9. 2007 zrušený novým zákonom č. 355/2007 Z. z. ( Majú asi staré tlačivo a neunúvajú sa ho zmeniť podľa aktuálne platnej legislatívy).
Kategorizácia prác z hľadiska zdravotných rizík je uvedená vo Vyhláške MZ SR č. 448/2007 Z. z. , čiastka 190, o podrobnostaich o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a .........
Aljok
23.11.07,06:28
Čo je to za PZS, ktorá sa odvoláva na zákon č. 126/2006 Z. z. , ten bol od 1. 9. 2007 zrušený novým zákonom č. 355/2007 Z. z. ( Majú asi staré tlačivo a neunúvajú sa ho zmeniť podľa aktuálne platnej legislatívy).
Kategorizácia prác z hľadiska zdravotných rizík je uvedená vo Vyhláške MZ SR č. 448/2007 Z. z. , čiastka 190, o podrobnostaich o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii prác z hľadiska zdravotných rizík a .........
Prikladám Vyhlášku MZ SR č. 448/2007 Z. z.
jarkra
24.11.07,19:45
Dobrý deň,

ja patrím k skupine tých, ktorí sa o túto povinnosť začali zaujímať až po odvysielaní príspevku v televízii. Chcela by som spýtať, aké sú podľa Vás povinnosti pre s. r. o. (1 konateľ, 1 zakladateľ) bez zamestnancov.
Ďakujem.
Rozalka
24.11.07,20:01
Dobrý deň,

ja patrím k skupine tých, ktorí sa o túto povinnosť začali zaujímať až po odvysielaní príspevku v televízii. Chcela by som spýtať, aké sú podľa Vás povinnosti pre s. r. o. (1 konateľ, 1 zakladateľ) bez zamestnancov.
Ďakujem.
Je tu o tom popísané už asi všetko, najskôr si treba pozrieť príspevok =492, a potom čakať, či sa to prípadne "nevystříbří"
Ale teraz vážne: treba prelistovať túto tému, budeš aspoň v obraze
abel
25.11.07,07:30
A po cca 500 príspevkoch začína prechádzať téma do fázy KSENP :confused:
Danielle369
25.11.07,07:34
čo to je KSENP?
Mimochodom napísala som mail asi ešte 4 firmám a po 14 dňoch sa mi nikto neráči ani ozvať, bude to tak, že som pre nich nezaujímavá
belez
25.11.07,08:02
ja to proste nechapem, kde to zijeme???????????? je to mozne??? zachvilu bude zakon aj o spodnom pradle zamestnancov