Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

doplňujem beu: najdôležitejšia je náväznosť na ochranu zdravia zamestnancov, predpokladám že nový Zákonník práce po schválení bude mať na tento predpis odvolávku, takže až tak mimo práce personalistu to nieje.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Veď ten zákon sa tak či tak týka aj mzdárov, preplácanie vstupných a výstupných prehliadok,....
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Dada Pozri príspevok
Lenže všetky papierovačky "automaticky" chcieť od účtovníka mi pripadá dosť DIVNÉ. Účtovník sa nerovná človek na prácu s akýmkoľvek papierom!
Ale ani podnikateľ nemôže sledovať všetky zákony, pokiaľ chce úspešne podnikať. A zvlášť malý podnikateľ - živnostník, ktorý zamestnáva 1 - 2 ľudí. Preto mal ten zákon zohľadniť určité skupiny podnikateľov. Ak niekto nedodržiava zákony, tak sú tu predsa štátne orgány, ktoré to majú právo skontrolovať. Všetko to dopadne tak ako STK, ktorá sa zaviedla kvôli tomu, aby tu nechodili staré a znečisťujúce autá. Dnes len treba správne uplatiť a prejde každé auto. Tak aj tieto firmy, ktoré budú platené podnikateľmi postupne pustia akúkoľvek prevádzku, len bude musieť podnikateľ zaplatiť, aby mu to potvrdili. A keď mu to jedna firma nepotvrdí, pôjde k druhej a tá mu to spraví, veď to bude pre ňu príjem. V podstate zlegalizované výpalníctvo, povolené štátom.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Zita5 Pozri príspevok
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


....

posediačky a či postojačky? lebo čisto teoreticky, keď niekto zamestnáva ľudí v kancelárii, mali by byť tie has. prístroje vo výške predpaženej ruky sediaceho zamestnanca, nie? A zase tí, ktorí zamestnávajú ľudí napr. pri pulte alebo za bežiacim pásom, či pri inej robote po stojačky, zas vo výške predpaženej ruky stojaceho človeka. Len nedaj boh zamestnať trpaslíka!!! To nebudete mať vo výrobe nič iné na stenách, len hasiace prístroje...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ermon Pozri príspevok
doplňujem beu: najdôležitejšia je náväznosť na ochranu zdravia zamestnancov, predpokladám že nový Zákonník práce po schválení bude mať na tento predpis odvolávku, takže až tak mimo práce personalistu to nieje.
ja doplním aj Moniku: u mňa to funguje takto: podnikateľ mi sem donesie haldu papierov bez ladu a skladu, za pár dní si príde (alebo čaká, že ja prídem) so spracovanými dokladmi a dve hodiny strávime diskusiou, čo je treba, čo chýba, čo nás čaká a neminie, aké sú novinky, a pod. Jednoducho som si z tohto titulu dala aj do živnosti podnikateľské poradenstvo a síce som to doteraz nerobila - na moju škodu - ale jednoducho si za tieto diskusné krúžky začnem účtovať konzultačné hodiny. Mňa to stojí nemálo času a námahy, aby som všetko odsledovala - a oni odo mňa OĎAKÁVAJÚ, že to odsledujem, tak im to vyúčtujem. Hovorím - nerobila som to, lenže to je moja škoda, že som to nespravila. Verím tomu, že minimálne polovica mojich klientov sa zhrozí, ak im poviem, že mi majú za to platiť, ale daňový poradca stojí viac. To im zas poviem ja. Ale aj doteraz to tak fungovalo - účtovník či ekonóm má podľa podnikateľa vedieť o všetkom, čo sa deje, dokonca stavbári očakávajú, že budeš vedieť urobiť výklad stavebného zákona a pod. To sú naši podnikatelia...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Marianna01 Pozri príspevok
ja doplním aj Moniku: u mňa to funguje takto: podnikateľ mi sem donesie haldu papierov bez ladu a skladu, za pár dní si príde (alebo čaká, že ja prídem) so spracovanými dokladmi a dve hodiny strávime diskusiou, čo je treba, čo chýba, čo nás čaká a neminie, aké sú novinky, a pod. Jednoducho som si z tohto titulu dala aj do živnosti podnikateľské poradenstvo a síce som to doteraz nerobila - na moju škodu - ale jednoducho si za tieto diskusné krúžky začnem účtovať konzultačné hodiny. Mňa to stojí nemálo času a námahy, aby som všetko odsledovala - a oni odo mňa OĎAKÁVAJÚ, že to odsledujem, tak im to vyúčtujem. Hovorím - nerobila som to, lenže to je moja škoda, že som to nespravila. Verím tomu, že minimálne polovica mojich klientov sa zhrozí, ak im poviem, že mi majú za to platiť, ale daňový poradca stojí viac. To im zas poviem ja. Ale aj doteraz to tak fungovalo - účtovník či ekonóm má podľa podnikateľa vedieť o všetkom, čo sa deje, dokonca stavbári očakávajú, že budeš vedieť urobiť výklad stavebného zákona a pod. To sú naši podnikatelia...
Marianna01, vystihla si to perfektne...
Ale, samozrejme, teším sa, že budeme mať zasa čo robiť.
Najviac však oceňujem snahu ermon, ktorá vie, čo naši klienti od nás očakávajú, a preto nás upozornila na to, aby nám niečo neušlo. Klienti musia dostať perfektný servis!
Naposledy upravil Anja111 : 15.05.07 at 05:28
0 0
dráčik dráčik

dráčik je offline (nepripojený) dráčik

čau všetci,
to, že si musí zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, sa tu už riešilo. inak naozaj je od veci, že to platí aj pre malých zamestnávateľov, ktomu fakt nemám slov.
ale iné som chcela. nejak neviem nikde nájsť, kde je napísané, že dokonca roku si musí každý zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s PZS, inak dostane pokutu.
môžte, prosím, niekto konkrétne nejaký paragrafík?
ďakujem vopred
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
dráčik Pozri príspevok
čau všetci,
to, že si musí zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, sa tu už riešilo. inak naozaj je od veci, že to platí aj pre malých zamestnávateľov, ktomu fakt nemám slov.
ale iné som chcela. nejak neviem nikde nájsť, kde je napísané, že dokonca roku si musí každý zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s PZS, inak dostane pokutu.
môžte, prosím, niekto konkrétne nejaký paragrafík?
ďakujem vopred
V novej legislatíve BOZP je veľa vecí pritiahnutých za vlasy- žial zamestnávateľské zväzy asi slabo zabojovali pri pripomienkovom konaní. Jedna z mojich skúsenosti: v obci s materskou škôllkou technik PO prikázal dať hasiace prístroje do výšky max 150 cm- drží sa zákona. Ja ako technik BOZP, nakoľko sa mi učiteľky stažovali že si o tie prístroje deti udierajú hlavičky, som im musel doporučiť umiestniť ich inde.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

dráčik Pozri príspevok
čau všetci,
to, že si musí zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, sa tu už riešilo. inak naozaj je od veci, že to platí aj pre malých zamestnávateľov, ktomu fakt nemám slov.
ale iné som chcela. nejak neviem nikde nájsť, kde je napísané, že dokonca roku si musí každý zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s PZS, inak dostane pokutu.
môžte, prosím, niekto konkrétne nejaký paragrafík?
ďakujem vopred
Skús tento článok http://www.bozpo.sk/public/tlacovky/bozp/07_ctk0301.htm

a pokuty pozri na stránke úradu verejného zdravotníctva http://www.uvzsr.sk/index.html?par=219

V pravom bežiacom okienku beží aj zoznam firiem, ktoré môžu túto činnosř vykonávať, alebo si daj priamo cez google vyhľadať tento nápis:
"Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby"
Naposledy upravil abel : 20.05.07 at 08:32
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

A budú takto hradené prehliadky zamestnávateľom daňovo uznaným výdavkom?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sisas Pozri príspevok
A budú takto hradené prehliadky zamestnávateľom daňovo uznaným výdavkom?
Ak to musí robiť zo zákona, tak takéto výdavky sú vždy daňovo uznaným výdavkom.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Uvedená povinnosť vyplýva z § 21,26 zák. NR SR č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci ako aj zo zák. NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a nie je obmedzená počtom zamestnancov. Zoznam organizácií, ktoré dostali povolenie na výkon pracovnej zdravotnej služby je na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR : www.uvzsr.sk

Monika priložila 126/2006, takže ja priložím 124/2006
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A prikladám "Zoznam firiem" - momentálne aktuálnych
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Čo na túto tému dodať? ......
........vymazala som svoj príspevok, radšej
Naposledy upravil betka : 16.05.07 at 18:25
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

My sme mali teraz kontrolu z Inšpektorátu práce - dosť detailnú - zameranú prevažne na zabezpečenie BOZP, a tiež nám nariadili, že musíme zabezpečiť uvedenú zdravotnú službu - u certifikovaných lekárov. Som rada, že som tu našla zozonam firiem, ktoré sa tomu venujú. Žiaden zamestnávateľ nie je nadšený, a stojí to peniaze - podľa informácií inšpektora sa má ten lekár venovať každému zamestnancovi okolo 20 min.-a peniaze pýtajú od počtu hodín a počtu zamestnancov. No, ešte stále nerozumiem, čo tým chcú dosiahnúť, pretože to odmietajú samotní zamestnanci - vraj majú svojho lekára, a sú spokojní. Tak neviem, odkiaľ ten nápad vyšiel - zo strany odborov asi nie. Vidím v tom len ďalší zárobok pre firmy na to certifikované.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ja by som sa chcela spýtať, aký zákon a paragraf prikazuje zamestnancovi využiť služby takto zazmluvneného "firemného lekára". Dobre, riešime firmu, ktorá musí dodržať zákon, ale musí dodržať zákon aj zamestnanec?
Veď každý si dobrovoľne vybral svojho obvodného lekára, ktorý má podrobnú eviedenciu o zdravotnom stave a aj o vyslovene osobných problémoch a starostiach klienta. teraz tú dokumentáciu zamestnanec len tak predá certifikovanému lekárovi? A ak nebude povinnosť dať k nahliadnutiu terajšiu evidenciu, z akého bodu začne svoje záznamy zazmluvnený lekár, keď o zamestnancovi nič nevie a zamestnanec mu nič nepovie?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Mňa by zaujímalo, či takúto zdravotnú službu musia mať aj firmy, ktoré majú jediného zamestnanca - a to konateľa, prípadne ak majú do 2-3 zamestnancov.V zákone to vyzerá, že všetci bez rozdielu. Čo myslíte?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Erika, ermon v príspevku č. 2 napísal, že každý, kto zamestnáva čo i len jedného zamestnanca.
0 0
dráčik dráčik

dráčik je offline (nepripojený) dráčik

účtovník 007 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela spýtať, aký zákon a paragraf prikazuje zamestnancovi využiť služby takto zazmluvneného "firemného lekára". Dobre, riešime firmu, ktorá musí dodržať zákon, ale musí dodržať zákon aj zamestnanec?
Veď každý si dobrovoľne vybral svojho obvodného lekára, ktorý má podrobnú eviedenciu o zdravotnom stave a aj o vyslovene osobných problémoch a starostiach klienta. teraz tú dokumentáciu zamestnanec len tak predá certifikovanému lekárovi? A ak nebude povinnosť dať k nahliadnutiu terajšiu evidenciu, z akého bodu začne svoje záznamy zazmluvnený lekár, keď o zamestnancovi nič nevie a zamestnanec mu nič nepovie?
na začiatok chcem povedať, že celá PZS je HOVADINA na n-tú, ale možno tí naši zákonodarci mali "dobrý" úmysel. celá PZS-ka sa má zaoberať LEN a LEN výhradne pracovným lekárstvom, to znamená, že nikto nebude nikomu dávať svoju zdravotnú dokumentáciu od obvoďáka, pracovný lekár si zavedie svoju kartu a tú si bude viesť a v nej všetky zdravotné prehliadky atď... veď aj za totáča sme chodili k závodným lekárom.... možno nám chcú aspoň takto pripomenúť "staré dobré časy", keď už to inak nejde..... no zjavne sa im ich úmysel nevydaril, len všetkým, a nie len zainteresovaným, komplikujú život.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

dráčik Pozri príspevok
na začiatok chcem povedať, že celá PZS je HOVADINA na n-tú, ale možno ??? tí naši zákonodarci mali "dobrý" úmysel. .... no zjavne sa im ich úmysel nevydaril, len všetkým, a nie len zainteresovaným, komplikujú život.
Ale keď tomu zmluvnému lekárovi neprezradím svoj zdravotný stav a on mi neurobí kompletné zdravotné vyšetrenia, tak ako bude vedieť, že môžem vykonávať určenú prácu? To je teda totálny nezmysel, ale asi platí tá okrídlená veta "Na Slovensku je to tak."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať