Dáša_
25.11.07,09:03
ja to proste nechapem, kde to zijeme???????????? je to mozne??? zachvilu bude zakon aj o spodnom pradle zamestnancov
Ked dobre pohľadáš, iste nájdeš aj taký :D
Tanče
25.11.07,08:33
čo to je KSENP?
Mimochodom napísala som mail asi ešte 4 firmám a po 14 dňoch sa mi nikto neráči ani ozvať, bude to tak, že som pre nich nezaujímavá

pozri výkladový slovník Porady
(http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=v%FDkladov%FD+slovn%EDk)
džino
25.11.07,15:44
čo to je KSENP?
Mimochodom napísala som mail asi ešte 4 firmám a po 14 dňoch sa mi nikto neráči ani ozvať, bude to tak, že som pre nich nezaujímavá

aj ja som písal a kašlú na mňa - nezaujímavá malá rybka

chytajú teraz len tie veľké veleryby
Danila
25.11.07,15:51
ja to proste nechapem, kde to zijeme???????????? je to mozne??? zachvilu bude zakon aj o spodnom pradle zamestnancovNo žijeme skoro vo Švajčiarsku. Čo si nepamätáš odkedy nás na to pripravujú? A musím Ťa sklamať, ale už dávno je zákon pojednávajúci aj o tom aké spodné prádlo. Napríklad v chemickej prevádzke.:D
Ibaka
26.11.07,07:19
No žijeme skoro vo Švajčiarsku. Čo si nepamätáš odkedy nás na to pripravujú? A musím Ťa sklamať, ale už dávno je zákon pojednávajúci aj o tom aké spodné prádlo. Napríklad v chemickej prevádzke.:D
A ja len pridávam, mimotemy že kedysi sa zamestnancom v prevádzke s výparmi olova dával liter mlieka na osobu a smenu. Potom sa zistilo že mlieko vraj ešte zhoršuje vplyv výparov tak sme to zakázali dávať. Samozrejme zamestnanci sa takmer vzbúrili že je to "protiľudové opatrenie". Ale to bolo dávno. Dnes už zdravotníctvo pokročilo a zaviedlo PZS.
Kazu
26.11.07,08:10
A ja len pridávam, mimotemy že kedysi sa zamestnancom v prevádzke s výparmi olova dával liter mlieka na osobu a smenu. Potom sa zistilo že mlieko vraj ešte zhoršuje vplyv výparov tak sme to zakázali dávať. Samozrejme zamestnanci sa takmer vzbúrili že je to "protiľudové opatrenie". Ale to bolo dávno. Dnes už zdravotníctvo pokročilo a zaviedlo PZS.

Samozrejme, veď doma z neho uvarila manželka deťom na večeru krupicu. A takto boli deti bez večere. Nevrav, že ho pili. Keď sme prechádzali vrátnicou občas som videla, čo sa nesie v taškách.
Simonab
26.11.07,09:21
Ohľadom definície obdobného pracovného vzťahu som napísala dotaz na Inšpektorát práce Žilina. Odpoveď potom pripnem sem.

Janka, ešte neprišlo to vyjadrenie z inšpektorátu práce?
vmplus
26.11.07,09:38
Zdravím všetkých!!
Kvôli tejto téme som sa zaregistrovala na porada.sk, keď som hľadala info o PZS, ktorých je žalostne málo, ale tu sa dalo nájsť skutočne veľa dobrých typov, linkov, ale aj trošku rozptýlenia...

Touto správou Vám chcem objasniť použitie PZS v praxi:
Naša spoločnosť sa zaoberá kompletným upratovacím servisom. Máme 58 prevádzok cca 300 zamestnancov roztrúsených po celom Slovensku, rizikový stupeň 1. Oslovila som viacero zdrav. zariadení v regiónoch, kde máme zamestnancov. Napr. v Košiciach zamestnávame 3 ženy, v Rovinke pri BA 2 ženy, v Púchove 1... Najviac v Žiline, Považskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši. Samozrejme, že zohnať PZS pre 1 zamestnanca je nemožné, lebo nie sme pre nich zaujímaví. Čo ma však zarazilo, v Žiline nás 2 z 3 PZS "žiaľ z nedostatočných kapacít odmietli". Na tretiu odpoveď čakám už 2 týždne.
Koniec roka sa blíži a my musíme mať vyriešenú PZS. Lenže čo keď nás nikto nechce??? :mee:
Samozrejme nám ostáva ešte jedna možnosť - určiť na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba a pracovná zdravotná služba dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí budú v pracovnom pomere . Zamestnávateľ, ktorý vykonáva preventívne a ochranné služby vlastnými zamestnancami, musí byť samozrejme primerane technicky a prístrojovo vybavený potrebnými pracovnými prostriedkami. (citácie zo 124/2006). Takže zamestnáme dvoch atestovaných doktorov, zdravotnú sestru, nakúpime im prístroje, zariadime im ordináciu....
Je myslím zbytočné spomínať, že upratovacie služby sú sféra, kde sa pohybujú prevažne ľudia s nižším vzdelaním a je vysoká fluktuácia. Neviem si predstaviť, keby sme mali každému zamestnancovi zaplatiť vstupnú prehliadku a on odrobí (ako sa stalo nejedenraz) jeden - dva dni.
Neviem, či má niekto poňatie v akých cenách sa pohybujú upratovacie práce. Firma síce funguje (keby zákazníci platili, tak ako treba, funguje sa nám ešte lepšie), a môžme si občas dovoliť aj zamestnancom prilepšiť výplaty aj nad rámec sociálneho fondu, ale skutočne si neviem predstaviť, vykonávať PZS vlastnými zamestnancami, prípadne platiť toľko PZS po celom Slovensku. Takto sú ukrátení akurát tak zamestnanci.
Aj Vám sa to zdá celé tak trochu na hlavu?!
Týmto chcem pogratulovať pánom z parlamentu k vynikajúcemu zákonu!!! Veľa podobných "úspechov"!!
Ibaka
26.11.07,13:37
vmplus, dobre si urobila, že si sa zaregistrovala, už ťa to nepustí, si naša :)
Máš pravdu, táto legislatíva o PZS bola odpálená bez rozmýšľania, čo to urobí v praxi. Samotná myšlienka o PZS nie je zlá, je tu už 10 rokov, veď ešte v roku 1996 malo MZ pripraviť zákon o PZS , ale že vypotia niečo podobné ako teraz, to nik nečakal.
Chýba mi tam motivačná časť, čo motivuje zamestnávateľov, aby zlepšili pracovné prostredie zamestnancom? Nech urobí čo chce, vždy má na krku PZS. Postačilo by, keby PZS musela byť iba pre firmy s 3. a 4. kategóriou rizika. Majitelia firiem by sa znažili odstrániť riziko, a tým by sa zbavili povinnosti spolupracovať s PZS. prinieslo by to osoh zamestnancom (lepšie pracovné prostrdie) aj firmám (zdravšie prac prostredie a menšia fluktuácia, čiže úspory). Jediní kto by prerobil sú majitelia PZS (menej klientov, menej bubáčikov).
Ďalej mi tu chýba väčšia aktivita zamestnávateľských zväzov, neviem či sa niečo konkrétne deje za zmenu tohto predpisu?
JAJA11
26.11.07,14:06
Jediní kto by prerobil sú majitelia PZS (menej klientov, menej bubáčikov).
Ďalej mi tu chýba väčšia aktivita zamestnávateľských zväzov, neviem či sa niečo konkrétne deje za zmenu tohto predpisu?[/quote]


Ja by som PZS prijala ako dobrovoľné inštitúcie. Oni by mali presvedčiť zamestnávateľa, že sú pre nich výhodní. A nie zo zákona a povinne, pričom Kocúrkovo je prechádzka ružovým sadom, proti výmyslom tohto zákona. :mad:
JankaO
26.11.07,14:18
Janka, ešte neprišlo to vyjadrenie z inšpektorátu práce?


Zatiaľ nie, čakám na obvyklú 30 dňovú lehotu. V každom prípade sa ozvem.
Tanče
26.11.07,16:27
.


Aj Vám sa to zdá celé tak trochu na hlavu?!
Týmto chcem pogratulovať pánom z parlamentu k vynikajúcemu zákonu!!! Veľa podobných "úspechov"!!

Čo si !? veď to je napvosto novmální....
Kazu
26.11.07,16:50
Čo si !? veď to je napvosto novmální....

Tanče, ty si chodila s Havlom do kotolne? :D
willma
26.11.07,16:57
No ja neviem, čo tak vytlačiť kompletnú diskusiu k PZS, a nie len túto, ale aj všetky ostatné súvisiace a poslať ich do parlametu do pozornosti našim zákonodarcom :o, a na ilustráciu by som to mohla vziať aj na blížiaci sa celoslovenský aktív pracovnikov v oblasti BOZP :rolleyes:
Funtik
26.11.07,18:45
:mad: Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva. :(
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa to týka aj papierových firiem, ktoré nemajú zamestnancov?, prípadne SZČO, ktorí sú zároveň aj riadnymi zamestnancami v inej firme, teda podnikajú v malom popri zamestnaní?
Melnick
26.11.07,18:59
No ja neviem, čo tak vytlačiť kompletnú diskusiu k PZS, a nie len túto, ale aj všetky ostatné súvisiace a poslať ich do parlametu do pozornosti našim zákonodarcom :o, a na ilustráciu by som to mohla vziať aj na blížiaci sa celoslovenský aktív pracovnikov v oblasti BOZP :rolleyes:
Wilmuš, na Slovensku môžeš vytlačiť akurát tak .....!
Melnick
26.11.07,19:00
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa to týka aj papierových firiem, ktoré nemajú zamestnancov?, prípadne SZČO, ktorí sú zároveň aj riadnymi zamestnancami v inej firme, teda podnikajú v malom popri zamestnaní?
Kovoví, papieroví,slamení- FFFšetci.:mad:
Tanče
26.11.07,19:05
Tanče, ty si chodila s Havlom do kotolne? :D

PVEČO ?
Melnick
26.11.07,19:09
Pvedca pve to Tvoje "V"
willma
26.11.07,19:14
Wilmuš, na Slovensku môžeš vytlačiť akurát tak .....! no bóóóže, budú mať aspoň šmíraky. :D:D:D, na iné sa to nehodí, začiernilo by to oné partie.:o A vôbec máme v práci tlačiareň s obojstrannou tlačou, len nech sa teda začiernia :rolleyes:
Paula
26.11.07,20:00
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa to týka aj papierových firiem



Papierové na tom všetkom bude asi to, že z nejakej papierovej štatistiky vyplynul záver: Obyvateľstvo Slovenska kašle na svoje zdravie, nechodí na preventívne prehliadky, nelieči sa v čase, keď ešte zradu na zdraví možno "podchytiť", zakopne o lekára, keď už je na nejakú liečbu neskoro.....na tú liečbu "neskoro" sa potom míňajú už neúčinne prostriedky z rôznych zdrojov....a tak sa nariadili povinne zmluvné prevencie a máme šancu umiestniť sa v celosvetovom merítku na prvom mieste, čo sa týka preventívne zdravotne prelustrovaného obyvateľstva :)
maxima29
26.11.07,20:41
Ahojte, chcem sa aj ja pripojiť k vašej horúcej diskusii. Mám z toho úplný chaos. Ak si zamestnávateľ uzavrie zmluvu s PSZ v Žiline a má zamestnancov v RK, LM a v PU, tak každý jeden zamestnanec pôjde na prehliadku do Žiliny?
Ibaka
26.11.07,21:12
Ahojte, chcem sa aj ja pripojiť k vašej horúcej diskusii. Mám z toho úplný chaos. Ak si zamestnávateľ uzavrie zmluvu s PSZ v Žiline a má zamestnancov v RK, LM a v PU, tak každý jeden zamestnanec pôjde na prehliadku do Žiliny?
Ak si uzavrie takú nevýhodnú zmluvu, tak ano. :cool: . Alebo bude jednoduchšie urobiť viac zmlúv v každom meste. !!! Tak teraz neviem :confused:
misolga
27.11.07,07:09
Na porade bola uverejnená pozvánka na seminár k otázkam PZS, ktorý sa konal 22.11. 07 v Prešove, boli ste niekto z východniarov Poraďákov tam pozrieť?
Min.zdravotníctva, Úrad nad zdravot.starostlivosťou a im podobní sú stále ticho -žiadne vyjadrenie- žiadne podrobnejšie info , dostala som sa náhodou aj na stránku súkromných lekárov a tí majú z toho tak isto hlavu v smútku a zlosť na PZS.
Mirka123
27.11.07,07:39
Podľa mojich skromných výpočtov ak bude musieť PZS podstúpiť cca 1,5 mil. Slovákov a každý za to zaplatí (či už cez zamestnávateľa alebo napriamo) 1000 korún, tak každá zo 77 vyvolených spol. bude v priemere vykazovať ročný príjem okolo 20 mil. Sk -tomu sa už hovorí biznis!!! Kam sa na to hrabeme mi účtovníci :D:D:D

Mirka
M&G
27.11.07,08:03
Ahojte, minulý týždeň som písala do piatich firiem v Bratislave zaoberajúcich sa PZS a ani jedna mi neodpísala. Má niekto dobrú skúsenosť s nejakou PZS v BA, kam by som sa mohla obrátiť? Kde by mi možno aj odpovedali a urobili ponuku?
vmplus
27.11.07,10:33
RE: Ahojte, chcem sa aj ja pripojiť k vašej horúcej diskusii. Mám z toho úplný chaos. Ak si zamestnávateľ uzavrie zmluvu s PSZ v Žiline a má zamestnancov v RK, LM a v PU, tak každý jeden zamestnanec pôjde na prehliadku do Žiliny?

V tejto téme som už trošku pokročila. Ak máte zametnancov vo viacerých mestách, tak si buď budete zvážať zamestnancov do Žiliny, alebo si uzavriete zmluvu s viacerými PZS, lebo PZS medzi sebou nespolupracujú. A uzavretie zmluvy s nejakou PZS, pokiaľ nemáš dobrú tlačenku je takmer nereálne, lebo takmer všetci sú už full.
JAJA11
27.11.07,10:41
A uzavretie zmluvy s nejakou PZS, pokiaľ nemáš dobrú tlačenku je takmer nereálne, lebo takmer všetci sú už full.[/quote]

A čo ak nezoženieme žiadnu PZS? (čakali sme doteraz, lebo sme verili, že takýto zákon nemôže zostať bez zmien) :rolleyes:
M&G
27.11.07,11:02
Tak to by zaujímalo ja mňa ... v BA mi nik neporadí PZS, ktorá ešte berie nové firmy ?
sway
27.11.07,11:08
Tak to by zaujímalo ja mňa ... v BA mi nik neporadí PZS, ktorá ešte berie nové firmy ?

Ja som dnes písala na mail 'csuszi@hotmail.com' , no za svet neviem nájsť názov firmy :eek: kam som to písala - večer mi odpovedia mailom, ale volali mi že samozrejme majú záujem, tak sa teším potrebujem to pre 4 firmy - malé.
Večer sem hodím názov tej firmy - ešte berú. ;) Asi mám šťastie hneď na prvý šup.
M&G
27.11.07,11:14
Tak to ti závidím. Ok, počkám, kým to sem hodíš. A moc dík za odpoveď
ZuzanaP
27.11.07,11:22
Ja som dnes písala na mail 'csuszi@hotmail.com' , no za svet neviem nájsť názov firmy :eek: kam som to písala - večer mi odpovedia mailom, ale volali mi že samozrejme majú záujem, tak sa teším potrebujem to pre 4 firmy - malé.
Večer sem hodím názov tej firmy - ešte berú. ;) Asi mám šťastie hneď na prvý šup.


sway ušetrím ti robotu:;)
http://pzs.medfin.sk/tim.php?id=1
Dada
27.11.07,11:46
A uzavretie zmluvy s nejakou PZS, pokiaľ nemáš dobrú tlačenku je takmer nereálne, lebo takmer všetci sú už full.

A čo ak nezoženieme žiadnu PZS? (čakali sme doteraz, lebo sme verili, že takýto zákon nemôže zostať bez zmien) :rolleyes:[/quote]


Ak ak všetkých 79 firiem (už je ich o 2 viac) nebudú už brať, tak čo potom?:confused:
M&G
27.11.07,13:09
verí ešte niekto tomu, že sa tento hlúpy zákon zmení a zrušia túto povinnosť?
sway
27.11.07,13:12
Tak to ti závidím. Ok, počkám, kým to sem hodíš. A moc dík za odpoveď

tak už je tu tá adresa... pricapil ju sem dobrý človek :)

http://pzs.medfin.sk/tim.php?id=1



;)
M&G
27.11.07,13:22
ďakujem ďakujem ďakujem ... vie niekto odpoveď na Dadkinu otázku? čo ak všetkly PZS odmietnu prijať novú firmu?
anklar
27.11.07,13:24
verí ešte niekto tomu, že sa tento hlúpy zákon zmení a zrušia túto povinnosť?
Ánóóó!?:confused: :( :). Chcem veriť, že to zrušia aspoň pre živnostníkov bez zamestnancov. A podnikateľom ho aspoň zmiernia nejakým spôsobom. Je to také neľudské. Čím ďalej, tým väčšiu úctu mám pred podnikateľmi, samozrejme, myslím ozajstných podnikateľov a nie tých šikovných vychytralcov.
Je toho už dosť, čo musia podnikatelia aj živnostníci znášať. Hľa, môj názor!
M&G
27.11.07,13:27
Máš pravdu Anklar, už je toho naozaj moc. človek šetrí každú korunu, aby sa mal dobre, aby niečo zarobil a zrazu nejaký pako vymyslí takúto kravinu, len aby si niekto nabalil vrecká na úkor druhých. Je mi z toho až zle. A najhoršie je, že keď sa odhodláš, že teda dodržíš zákon a zoženieš si PZS, buď ťa úplne odignorujú, alebo ti napíšu, že už neberú. A potom ty dostaneš pokutu ...
JankaO
27.11.07,13:28
Ohľadom definície obdobného pracovného vzťahu som napísala dotaz na Inšpektorát práce Žilina. Odpoveď potom pripnem sem.


Dnes mi prišla odpoveď - zaradila som ju tu:
http://www.porada.sk/t66068-co-je-obdobny-pracovny-pomer.html
korduľa
27.11.07,13:40
prave som dostala ponuku aj jednej BA spolocnosti, na 2 zamestnancov, je tam zakladna prehliadka, ktora sa plati a zvlast este prehliadka pri praci so zobracovacou jednotkou. vzhladom, k tomu, ze som pred 2 mesiacmi absolvovala preventivnu prehliadku u svojej lekarka, aj u ocneho ma to normalne vytocilo, ze si mam platit za to, co mi patri zadarmo.
M&G
27.11.07,13:47
vieš mi napísať tú spoločnosť?
korduľa
27.11.07,13:53
vieš mi napísať tú spoločnosť?
snad to nebude reklama, aj tak su v tom zozname, tak kto chce si ich najde _ MEDIREX - medicinske centrum
M&G
27.11.07,13:55
ďakujem a reklama to určite nie je
anklar
27.11.07,14:21
Dostala som odpoveď:
nemám sa báť, o takých ako som ja, záujem nebude (živnosť, 0 zamestnancov). Mám čakať. Tak, odteraz budem čakať - tam, v diaľke za horizontom sa skvie svetlejšia budúcnosť (vyzubený smejko).
Kazu
27.11.07,15:40
Dostala som odpoveď:
nemám sa báť, o takých ako som ja, záujem nebude (živnosť, 0 zamestnancov). Mám čakať. Tak, odteraz budem čakať - tam, v diaľke za horizontom sa skvie svetlejšia budúcnosť (vyzubený smejko).

Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/ :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Dáša_
27.11.07,16:04
Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/ :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

no ale aj tých kopntrorov by muselo byt hooodne veľa, aby to stihli skontrolovať.
anklar
28.11.07,06:46
Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/ :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Je mi to jasné, Kazu. Tú myšlienku som písala plná sarkazmu a irónie.
Vieš čo, Kazu? Podľa môjho názoru sídlia bohovia na Olympe a nie na Slovensku.
misolga
28.11.07,07:03
Podľa toho čo som sa dnes dočítala v Hospodárskych novinách budem musieť ako Szčo uzatvoriť zmluvu s PZS a keďže je ich na Slovensku málo a zamestnávateľov veľa tak je jasné že to nestihnem.Z ministerstva argumentujú aké je to pre zamestnávateľov výhodné:D:D:D... blá, blá a náklady si môžu uznať ako daň.výdavky.Pre mňa to nie je žiadna výhra-som rada keď si zaplatím odvody, upgrade softvérov a tlač.
Som rada že Slovenská živnostenská komora podala návrh na zmenu legislatívy a predseda krajskej zložky SŽK p.E.Boháčik podal ako fyzická osoba na krajskú prokuratúru podnet či sa neporušuje zákon.Za tu mu dávam pomyslený poraďácky bodík a držím palce.
sway
28.11.07,07:41
kolegynka má na inšpektoráte práce dobrú známu - akurát mi volala, má také info, že ak nespadáme do skupiny 3 ,4, treba podať dopyt na PZS, a že len pošlú vyjadrenie, že takúto firmu nebudú uvedené firmy evidovať, vraj stačí takéto vyjadrenie od nich a sme OK.... tak já veru neviem..... :eek:
ZuzanaP
28.11.07,07:56
Podľa toho čo som sa dnes dočítala v Hospodárskych novinách budem musieť ako Szčo uzatvoriť zmluvu s PZS a keďže je ich na Slovensku málo a zamestnávateľov veľa tak je jasné že to nestihnem.Z ministerstva argumentujú aké je to pre zamestnávateľov výhodné:D:D:D... blá, blá a náklady si môžu uznať ako daň.výdavky.Pre mňa to nie je žiadna výhra-som rada keď si zaplatím odvody, upgrade softvérov a tlač.
Som rada že Slovenská živnostenská komora podala návrh na zmenu legislatívy a predseda krajskej zložky SŽK p.E.Boháčik podal ako fyzická osoba na krajskú prokuratúru podnet či sa neporušuje zákon.Za tu mu dávam pomyslený poraďácky bodík a držím palce.

Dúfam, že to stihne do konca roka, lebo už klope na dvere......
ZDENIELA
28.11.07,08:01
Dneska som do súhlasnej odpovede pre poskytovateľa PZS s návrhom zmluvy napísala vetu:

Dúfam v obojstranne prospešnú spoluprácu a prajem Vám príjemný deň.

:D:D:D a celú dobu som všemožne premáhala nutkanie dať to slovíčko obojstranne do úvodzoviek, až ma pršteky na klávesnici šteklili ;)
modralienka
28.11.07,08:27
Kovoví, papieroví,slamení- FFFšetci.:mad:
Melnick, je to naozaj tak? Ved zakon hovori o zamestnavateloch, nie o pravnickych osobach, uctovnych jednotkach alebo inych zaskatulkovaniach :confused: Logicky mi z toho vyplyva, ze firma, ktora je len papierova a nikoho nezamestnava, nie je zamestnavatelom. Aj ked logika je asi to posledne, co sa pri tomto zakone vyuziva...
Fany
28.11.07,09:36
Kde mám hľadat toho lekára? Na webstránke szu nič také nieje. Vie niekto link na webstránku, kde by som taký zoznam našla?
Inak je to riadna lumpáreň na podnikateľov a firmy.
Čo všetko vlastne taká firma musí splniť, aby neporušovala nejaký zákon? Je to vôbec niekde zhrnuté? Lebo ja mám už z toho riadny miš-maš (alebo myš-maš?) TOTO MI TEDA FAKT UNIKLO.
Airamz
28.11.07,10:42
Melnick, je to naozaj tak? Ved zakon hovori o zamestnavateloch, nie o pravnickych osobach, uctovnych jednotkach alebo inych zaskatulkovaniach :confused: Logicky mi z toho vyplyva, ze firma, ktora je len papierova a nikoho nezamestnava, nie je zamestnavatelom. Aj ked logika je asi to posledne, co sa pri tomto zakone vyuziva...

A Zákonník práce nám predsa hovorí nasledovné :

§ 7 - Zamestnávateľ
(1) Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.


Aj mne z toho logicky vyplýva, že keď nemám zamestnancov, nie som zamestnávateľom, stanem sa ním od prvého dňa nástupu prvého zamestnanca, či na pracovnú zmluvu alebo na dohodu.


Pekný deň.
fimka
28.11.07,12:49
A nielen podľa Zákonníka práce.
V rýchlosti som si pozrela niektoré ustanovenia ominózneho zákona č. 355/2007 Zb:
V § 2 Základne pojmy - kto je v zmysle zákona zamestnavateľ - a je tam uvedené, že je to právnická alebo fyzická osoba, ak zamestnáva apoň 1 zamestnanca ... atď
V § 30 Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci, kde v ods. 1 sú povinnosti zamestnavateľa. V ods. 2 je zasa uvedené, kto okrem zamestnávateľov má rovnaké povinnosti ako zamestnávatelia - sú tam uvedené fyzické osoby-podnikatelia, aj keď nezamestnávajú žiadneho zamestnanca.
Z uvedného mi vyplýva, že ak právnická osoba nezamestnáva na PZ alebo dohodu žiadneho pracovníka, nie je zamestnávateľ a nemusí mať PZS.
Ančika
28.11.07,13:43
Trefne to pomenoval jeden živnostník, že je to štátne výpaľníctvo a plne s ním súhlasím.
Ančika
28.11.07,13:49
Kde mám hľadat toho lekára? Na webstránke szu nič také nieje. Vie niekto link na webstránku, kde by som taký zoznam našla?
Inak je to riadna lumpáreň na podnikateľov a firmy.
Čo všetko vlastne taká firma musí splniť, aby neporušovala nejaký zákon? Je to vôbec niekde zhrnuté? Lebo ja mám už z toho riadny miš-maš (alebo myš-maš?) TOTO MI TEDA FAKT UNIKLO.

Ty si lekára nemusíš hladať, ale firmu, ktorá má "bumážku" na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby a táto ti doporučí lekára, ktorý má s ňou zmluvu na vykonávanie lekárskych prehliadok súvisiacich s pracovným zaradením zamestnancov. Táto Pracovná zdravotná služby by si mala "zazmluvniť" všeobecných aj odborných lekárov, ktorí tieto prehliadky budú vykonávať.
Melnick
28.11.07,15:06
anklar27-11-07 04:21 PM
Dostala som odpoveď:
nemám sa báť, o takých ako som ja, záujem nebude (živnosť, 0 zamestnancov). Mám čakať. Tak, odteraz budem čakať - tam, v diaľke za horizontom sa skvie svetlejšia budúcnosť (vyzubený smejko).


Kazu27-11-07 05:40 PM
Citát:

Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/ :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


Dáša_27-11-07 06:04 PMCitát:

no ale aj tých kopntrorov by muselo byt hooodne veľa, aby to stihli skontrolovať.
Nádherný preklep.:)
misolga
29.11.07,07:48
Včera som zavolala PZS z B.Bystrice a na otázku či si ako szčo -mám s nimi uzatvoriť zmluvu a či to teda nebude problém a stihnú uzatvoriť so mnou zmluvu do 31.12. .Odpoveď kladná a keď som spytovala aký význam to má pre mňa a ako bude prebiehať naša spolupráca : prídeme, skontrolujeme Vaše pracovisko (miestnosť kde mám PC) , odporučia vhodnú stoličku, správne osvetlenie, podložku pod nohy aby som v budúcnosti nemala problémy s chrbticou ako sa im stal prípad jednej pani ekonómky. Nie sú nadšený že musia s takýmito szčo uzatvárať zmluvy ale podľa toho čo sa písalo včera v Hosp.novinách a podľa toho ako to ten pán z PZS -ky pochopil inú možnosť szčo nemajú. Vidím že majú jasno v zákonoch tak isto ako my.
Dada
29.11.07,07:54
Včera som zavolala PZS z B.Bystrice a na otázku či si ako szčo -mám s nimi uzatvoriť zmluvu a či to teda nebude problém a stihnú uzatvoriť so mnou zmluvu do 31.12. .Odpoveď kladná a keď som spytovala aký význam to má pre mňa a ako bude prebiehať naša spolupráca : prídeme, skontrolujeme Vaše pracovisko (miestnosť kde mám PC) , odporučia vhodnú stoličku, správne osvetlenie, podložku pod nohy aby som v budúcnosti nemala problémy s chrbticou ako sa im stal prípad jednej pani ekonómky. Nie sú nadšený že musia s takýmito szčo uzatvárať zmluvy ale podľa toho čo sa písalo včera v Hosp.novinách inú možnosť szčo nemajú. Vidím že majú jasno v zákonoch tak isto ako my.

A čo keď nemám svoju kanceláriu a účtovníctvo robím v tej ktorej firme? Budú so mnou chodiť po firmách a kontrolovať všetky stoličky, stoly, osvetlenia??? :D Dobrá somarina.
Tanče
29.11.07,08:37
A čo keď nemám svoju kanceláriu a účtovníctvo robím v tej ktorej firme? Budú so mnou chodiť po firmách a kontrolovať všetky stoličky, stoly, osvetlenia??? :D Dobrá somarina.


Tak to budú :eek::eek::eek:. To ich určite nenapadlo.
Jano23
29.11.07,11:04
http://hn.hnonline.sk/c1-22506290-lekarske-prehliadky-su-povinne
Tu je nejaký článok o tejto záležitosti, ktorá by sa mohla uchádzať o titul
"Byrokratická debilovina roka."
duficek
29.11.07,11:41
Tak to budú :eek::eek::eek:. To ich určite nenapadlo.
len sa potesia, ved si nauctuju viac obhliadok pracovisk, to je tusim najvyssia polozka :(
Thema
29.11.07,13:51
Paradoxom je, že PZS-sky by sa mali starať o zdravie zamestnancov....ale zatiaľ mi tento zákon akurát tak pije krv, zvyšuje tlak a za tie poplatky sme mohli aspoň našim zamestnancom kúpiť nejaké vitamíny :mad:
misolga
30.11.07,11:30
len sa potesia, ved si nauctuju viac obhliadok pracovisk, to je tusim najvyssia polozka :(

Napadlo ma ako budú kontrolovať pracoviská našich živnostníkov, ako napr.jeden môj známy ktorý pracuje v Rakúsku:rolleyes:
anklar
30.11.07,11:47
Napadlo ma ako budú kontrolovať pracoviská našich živnostníkov, ako napr.jeden môj známy ktorý pracuje v Rakúsku:rolleyes:
Nuž áno, tiež, ako budú kontrolovať napr. takého murára (živnostníka) s miestom práce raz tu, raz tam?
učtovníčka
30.11.07,14:14
Kde si mám ja podľa Vás uzatvoriť zmluvu, keď prevádzku mám v Bratislave, zamestnancov z Nových Zámkov a sídlo firmy v Nitre?
VladoaKatka
30.11.07,14:17
Tam, kde to budú mať zamestnanci najbližšie.
učtovníčka
30.11.07,14:26
A ja pre seba si potom musím uzatvoriť ešte jednu zmluvu v mieste sídla firmy a zároveň aj bydliska ako živnostník? To budem platiť potom 2x, to sa už teším.
VladoaKatka
30.11.07,14:56
A ja pre seba si potom musím uzatvoriť ešte jednu zmluvu v mieste sídla firmy a zároveň aj bydliska ako živnostník? To budem platiť potom 2x, to sa už teším.
Nemusíš, však predsa občas chodíš za zamestnancami.
Môžeš spojiť návštevu lekára s kontrolou zamestnancov.Predsa nebudeš hnať zamestnancov do Blavy, aby si im platila toľko za návštevu u lekára.
ZDENIELA
03.12.07,13:30
Kde si mám ja podľa Vás uzatvoriť zmluvu, keď prevádzku mám v Bratislave, zamestnancov z Nových Zámkov a sídlo firmy v Nitre?

Veď tie firmy ponúkajú vlastných zmluvných lekárov aj v iných miestach ako majú vlastné sídla (aspoň tak sľubovali pri podpise zmluvy ;)).
Takže treba len nájsť takú spoločnosť, ktorá je ochotná uzatvoriť zmluvy i s lekárom v Blave, Nových Zámkoch atď...
adulka16
04.12.07,13:58
Prajem pekný deň, ja som živnostníčka. Manžel je umelec v slobodnom povolani. Vzťahuje sa na nás uvedený zákon o hygienyckých kontrolách ?
:)
džino
04.12.07,16:46
Kašlem zatial na celú PZS som z toho znechutený - oslovil som niekoľko oprávnených a kašlú na mňa - som zatial pre nich nezaujímavý mám len štyroch zamestnancov.

Nech skúsia prísť na kontrolu asi ich pošlem do ....... !!

Čo ak ich pošleme do ......... všetci ?
willma
05.12.07,11:04
Kašlem zatial na celú PZS som z toho znechutený - oslovil som niekoľko oprávnených a kašlú na mňa - som zatial pre nich nezaujímavý mám len štyroch zamestnancov.

Nech skúsia prísť na kontrolu asi ich pošlem do ....... !!

Čo ak ich pošleme do ......... všetci ?budú si mädliť ruky ako fajne na vybraných pokutách zarobia :mad:
džino
05.12.07,19:02
budú si mädliť ruky ako fajne na vybraných pokutách zarobia :mad:
- nie si jeden z nich?
- ak nie tak poraď BOZP
- stačí zápis, že robíš výberové konanie?
- ako uzavrieť zmluvu s niekym kto nemá záujem?
pekný deň.
willma
06.12.07,07:33
- nie si jeden z nich?
- ak nie tak poraď BOZP
- stačí zápis, že robíš výberové konanie?
- ako uzavrieť zmluvu s niekym kto nemá záujem?
pekný deň.Asi ťa sklamem, alebo možno poteším, som len obyčajný bezpečnostný technik aj to zamestnanec, aj ja mám hlavu v smútku z PZS a po absolvovanom seminári dokonca ešte viac, lebo sa nedokážem napriek odborným prednáškam, na ktorých jeden tvrdil jedno a druhý pravý opak, z toho vysomáriť :mee:
misolga
06.12.07,08:29
Asi ťa sklamem, alebo možno poteším, som len obyčajný bezpečnostný technik aj to zamestnanec, aj ja mám hlavu v smútku z PZS a po absolvovanom seminári dokonca ešte viac, lebo sa nedokážem napriek odborným prednáškam, na ktorých jeden tvrdil jedno a druhý pravý opak, z toho vysomáriť :mee:
-nespomínali na seminári či sa budú robiť nejaké zmeny v tomto zákone?
S prepáčením ale je v tom obrovský zmätok, každý si tento zákon môže vysvetliť po svojom a ako píšeš: po svojom a každý inak to chápu aj prednášajúci a podľa mňa by PZS mali uzatvárať zmluvy so szčo ktorí nie sú zamestnávateľmi, podľa toho do akej pracov.kategórie sú zaradený podľa rizikovosti ich práce.Tu v tejto diskusii na porade je dosť prípadov a absurdít z praxe prečo by bolo potrebné urobiť zmeny.
Vždy keď počujem názov PZS, tak ma dvíha zo stoličky:mad::mad::mad:
willma
06.12.07,10:22
na seminári to vyznelo tak že RUVZ trval na tom, že musí mať KAŽDÝ jeden PZS, teda aj SZČO, čo sme spomínali v tejto debate, a NIP obhajuje tú miernejšiu formu. Tak a teraz si vyberte.
Ibaka
06.12.07,13:33
na seminári to vyznelo tak že RUVZ trval na tom, že musí mať KAŽDÝ jeden PZS, teda aj SZČO, čo sme spomínali v tejto debate, a NIP obhajuje tú miernejšiu formu. Tak a teraz si vyberte.
Nedzi NIp a "hygienikmi" to iskrilo už dávnejšie, bol som častokrát svedkom ich rozporných vyjadrení z rôznych seminárov a spoločných stretnutí, myslím že na NIP sú inšpektori trochu viac praktickí (ale to je len môj názor).
džino
06.12.07,17:47
Asi ťa sklamem, alebo možno poteším, som len obyčajný bezpečnostný technik aj to zamestnanec, aj ja mám hlavu v smútku z PZS a po absolvovanom seminári dokonca ešte viac, lebo sa nedokážem napriek odborným prednáškam, na ktorých jeden tvrdil jedno a druhý pravý opak, z toho vysomáriť :mee:
ani nesklamal a ani nepotešil , asi sme v rovnakej p..... .
Ja som urobil aspoň to , že som doporučene poslal na tri adresy oprávneným PZS žiadosť o predloženie ponuky a k tým žiadostiam som urobil zápis , sám sebe ( lebo zamestnávam do 9 zamestnancov ), že robím výberové konanie.
- šušká sa že kontrolovať to budú až po dvoch rokoch
- ak prídu najprv dajú termín na odstránenie a potom pokutu
pekný deň
Martulienka
07.12.07,08:02
Nierkde som čítala, že je potrebné počkať, že to bolo dané na gen.prokuratúru.Len nemôžem nájsť ten príspevok.Poraďte!!!Som živnostníčka a pracujem ako konzultantka, to znamená doma a v rôznych firmách.Mám aj ja mať PZS?
Lion Topoľčany
07.12.07,08:04
Martulienka, určite by sme si mali počkať na to, ako to celé dopadne! Lebo zatiaľ je to veľká
somarina.
Ibaka
07.12.07,10:49
Martulienka, aj ja pracujem ako SZČO bez zamestnancov doma aj u klientov, vždy v iných podmienkach, určite počkám ako to skončí, ja určite zmluvu robiť nebudem (lebo keď je v zákone slovo "primerane" tak primerane to nepotrebujem :) , -nech ma niekto presvedčí, pre mňa je slovo primerane = netreba).. Viem že keď nemám zdravotné problémy ako súkromná osoba- určite ich nemám ani ako živnostník. Keď dovidím na monitor PC ako súkromná osoba, dovidím aj ako SZČO. Keď šoferujem bez problémov auto ako súkromná osoba, viem ho bez problémov viesť aj ako SZČO. atď , atď......Moji klienti pre ktorých robím, sa tiež do toho nehrnú, vraj počkajú. Ja som sa písomne poistil že som ich informoval. (ako technik) .
A propo... a čo keď mi PZS zistí že mám nejaké zdravotné problémy? Aké môže byť ich rozhodnutie? Mám ukončiť živnosť a prihlásiť na úrad práce? Asi nie na to právo nemajú. Tak potom pre SZČO je táto vec iba hlúposťou, zbytočným plytvaním peňazí. To si radšej za tie peniaze pôjdem dať nejakú dobrú masáž, alebo zacvičiť si vo fitnes, zájsť si niekam na túru, a pod. to zmysel má.
Ej- ale som sa rozčertil, ani som nechcel - (keep smiling) :D
Martulienka
07.12.07,10:59
Dík za info, myslím si to isté, ale ak sa smiem spýtať, koho si písomne informoval?
willma
07.12.07,11:09
Keďže robí bezpečnostného technika tak asi svojich klientov
Martulienka
07.12.07,11:27
pardon, nevšimla som si... a volala som na urad verejneho zdravotníctva, kde mi poskytli info, že zatiaľ zákon platí, ale že neoficiálne tiež počuli o nejakej úprave z hladiska rizikovosti skupín, takže uvidíme....
mandula
07.12.07,11:41
prikladám link na článok, kde sú všetky informácie pekne pokope.
Dúfam tiež, že k nejakej zmene dôjde.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&edllnkid=1822531&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=20858&pa=10428
Ibaka
07.12.07,13:08
Dík za info, myslím si to isté, ale ak sa smiem spýtať, koho si písomne informoval?
Firmám kde robím služby BOZP som to dal do navrhnutých opatrení s termínom plnenia koniec roka. A vypočul som si nadávky od majiteľov ( svorne sme si zahrešili a basta) a život ide ďalej. :---
Lydka R
07.12.07,15:13
... A vypočul som si nadávky od majiteľov ( svorne sme si zahrešili a basta) a život ide ďalej. :---

Presne tak...
sway
09.12.07,15:24
No mne ľudkovia dnes prišla takáto odpoveď:

Dobrý deň,
pripravujeme návrh zmluvy a zjednodušeného postupu výkonu PZS pre zamestnávateľom s malým a menším počtom zamestnancov a bez pracovných činností zaradených do rizikových kategorií.Vašu žiadosť sme zaradili do našej evidencie a vybavíme ju v priebehu mesiaca január.

Takže asi si chystajú niečo "zjednodušené" - dúfajme že i lacnejšie :rolleyes:, no a čo Vy na to? - ešte mám skúšať inde? - alebo nebudem, maily si vytlačím a budem dúfať, že ma nebudú pokutovať...????:confused::confused::confused:
Tanče
09.12.07,15:58
No mne ľudkovia dnes prišla takáto odpoveď:

Dobrý deň,
pripravujeme návrh zmluvy a zjednodušeného postupu výkonu PZS pre zamestnávateľov s malým a menším a vybavíme ju v priebehu mesiaca január.




Drahé kolegynky a nestačilo by to len takto? Mali by sme po starosti...;)
sway
09.12.07,17:16
Drahé kolegynky a nestačilo by to len takto? Mali by sme po starosti...;)

úplne :D:D:D:D:D:D by som chcela vidieť kto by sa prihlásil - isto by nemali veľ roboty.... že chlapci? :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Tanče
09.12.07,21:23
Dámy ďakujem za ocenenie a zaroveň sa ospravedlňujem zamestnávateľom s malým a menším, že som za ich podpriemernosť dostala ocenenie.
Tožvie medzi ktorých zamestnávateľov by sa zaradili tvorcovia tohto zákona ? Ale asi s tým malým a menším...... a že by aj mozgom?
pracovisko
10.12.07,07:02
V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné.... :eek:

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277: http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión :mad:
Nikde som nenašla legislatívne stanovený termín , že do 31. 12. 2007 je nutné mať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou. Asi to vyplýva z dikcie zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, že každoročne do 31. 12. sú zamestnávatelia povinní vypracovať a predložiť regionálnemu hygienikovi (§ 31) výsledky hodnotenia zdravotných rizík a správu o opatreniach vykonaných na ich zníženie alebo odstránenie na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce (teda práce v 3. a 4. kategórii rizika).
Fany
10.12.07,09:03
Nikde som nenašla legislatívne stanovený termín , že do 31. 12. 2007 je nutné mať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou. Asi to vyplýva z dikcie zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, že každoročne do 31. 12. sú zamestnávatelia povinní vypracovať a predložiť regionálnemu hygienikovi (§ 31) výsledky hodnotenia zdravotných rizík a správu o opatreniach vykonaných na ich zníženie alebo odstránenie na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce (teda práce v 3. a 4. kategórii rizika).
Takže? Máme, alebo nemáme s týmto niečo vôbec robiť? Ja napríklad vôbec neviem, kde začať.
Janurka
10.12.07,10:15
Pripájam sa k Fany. Že mám osloviť nejaké PZS, to viem. Má to byť žiadosť o uzavretie zmluvy? Ako má taká žiadosť vyzerať? Môže dať niekto nejaký vzor? Ďakujem krásne.
adam
11.12.07,07:41
Dobrý deň, vie mi niekto poskytnúť emailové kontakty na Nitrianske firmy poskytujúce PZS?
Pekne ďakujem...
Mirica-LV
11.12.07,07:57
ZOZNAM FIRIEM


oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby



podľa § 5 ods. 4 písm. o) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia



a o zmene a doplnení niektorých zákonov



a podľa § 21 ods. 9 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci



a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z.

Por.
čís.
Názov firmy
Adresa
Číslo oprávnenia
Dátum vydania
Platnosť do


1.

TeamPrevent, s.r.o.
Vajnorská 40
832 63 Bratislava
OPPL-5000/2006-Oj
8.8.2006
31.8.2011


2.

ProBenefit, s.r.o.
Okružná 1427/52
020 01 Púchov
OPPL-5036/2006-Oj
10.8.2006
31.8.2011


3.

Zdravie pri práci, s.r.o.Svätoplukova 16949 01 NitraOPPL-5347/2006-Oj6.9.200630.9.2011


4.

ProCare, s.r.o.

oprávnenie odobraté rozhodnutím ÚVZ SR
(viď por. č. 57)
Priemyselná 12
965 63 Žiar nad Hronom



OPPL-5214/2006-Oj



OPPL-5451/2007-Oj

6.9.2006
30.9.2011

25.5.2007


5.

Priemyselné zdravotnícke centrum Slovnaft, a.s.
Vlčie hrdlo 49
821 07 Bratislava
OPPL-5512/2006-Oj
6.9.2006
30.9.2011


6.

Pavel Jakubis - OHS

pozastavenie prevádzkovania živnosti pracovná zdravotná služba Obvodným úradom v Prievidzi


972 02 Opatovce



nad Nitrou 256

OPPL-5438/2006-Oj

OŽP-A/2007/05306-2/CR1


8.9.2006



30.9.2011



od 1.10.2007 do 1.10.2022



7.

NOVAPHARM, s.r.o.
Klemensova 7
811 09 Bratislava
OPPL-5519/2006-Oj
18.9.2006
30.9.2011


8.

DUSLO, a.s.
Administratívna
budova, ev.č. 1236
927 03 Šaľa
OPPL-5589/2006-Oj
19.9.2006
30.9.2011


9.

FM Consulting,
spol. s r.o.
Ružová 1779/9
020 01 Púchov
OPPL-5440/2006-Oj
21.9.2006
30.9.2011


10.

BIO - FIT, s.r.o.
SNP 36
914 51 Trenčianske Teplice
OPPL-5722/2006-Oj
21.9.2006
30.9.2011


11.

ERGOMED s.r.o.
Trieda SNP 48/A
040 11 Košice
OPPL-5724/2006-Oj
2.10.2006
31.10.2011


12.

MEDICHEM, s.r.o.
Štúrova 11
811 01 Bratislava
OPPL-6098/2006-Oj
4.10.2006
31.10.2011


13.

Železničné zdravotníctvo Košice, s. r. o.
Masarykova 9
040 01 Košice
OPPL-6077/2006-Oj
6.10.2006
31.10.2011


14.

TOP - MED, a.s.
Borská 6
841 04 Bratislava
OPPL-6140/2006-Oj
16.10.2006
31.10.2011


15.

Medicentrum MUDr. Pavel Slanina s.r.o.
Hviezdoslavova 469/33
979 01 Rimavská Sobota
OPPL-5968/2006-Oj
19.10.2006
31.10.2011


16.

ROMED s.r.o.
Hlavná 452
049 22 Gemerská Poloma
OPPL-6276/2006-Oj
20.10.2006
31.10.2011


17.

MEDI RELAX M+M s.r.o.
Hollého 14
903 01 Senec
OPPL-6189/2006-Oj
24.10.2006
31.10.2011


18.

Profmed s.r.o.
Poliklinika Q
Rúbanisko II
984 03 Lučenec
OPPL-5990/2006-Oj
25.10.2006
31.10.2011


19.

MEDISON, s.r.o.
Obchodná 16
040 11 Košice
OPPL-6233/2006-Oj
25.10.2006
31.10.2011


20.

BIONORMA, s.r.o.
Gagarinova 773/5
018 51 Nová Dubnica
OPPL-6480/2006-Oj
25.10.2006
31.10.2011


21.

Nemocničná a.s.
1. mája 41
902 01 Pezinok
OPPL-6539/2006-Oj
7.11.2006
30.11.2011


22.

Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice
Rastislavova 43
041 90 Košice
OPPL-5421/2006-Oj
8.11.2006
30.11.2011


23.

MEDIREX - medicínske centrum, s.r.o.
Hattalova12/C
831 03 Bratislava
OPPL-6368/2006-Oj
13.11.2006
30.11.2011


24.

PaLS s.r.o.
Konštantínova 17
080 01 Prešov
OPPL-6792/2006-Oj
20.11.2006
30.11.2011


25.

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica
Lúčna 57
040 15 Košice - Šaca
OPPL6895/2006-Oj
30.11.2006
30.11.2011


26.

OHS, s.r.o.
972 02 Opatovce nad Nitrou 256
OPPL-7185/2006-Oj
30.11.2006
30.11.2011


27.

MUDr. Žáková s.r.o.


oprávnenie odobraté rozhodnutím ÚVZ SR
Opatovská 41
911 01 Trenčín


OPPL-7249/2006-Oj



OPPL-4573/2007-Oj



1.12.2006



31.12.2011



17.4.2007



28.

Komerčná zdravotná kancelária s.r.o.
Pod Tobolou 1
949 05 Nitra
OPPL-7363/2006-Oj
4.12.2006
31.12.2011


29.

NEW TECH SLOVAKIA, a.s.
Ružová dolina 6
821 08 Bratislava
OPPL-8105/2006-Oj
27.12.2006
31.12.2011


30.

Nemocnica s poliklinikou Levice, n.o.
ul. SNP č. 19
934 01 Levice
OPPL-7942/2006-Oj
27.12.2006
31.12.2011


31.

BE-SOFT a.s.
Štúrova 6
040 01 Košice
OPPL-7215/2006-Oj
30.12.2006
31.12.2011


32.

MEDFIN, družstvo
Nobelova 18
831 02 Bratislava
OPPL-360/2007-Oj
10.1.2007
31.1.2012


33.

Slovenská zdravotnícka univerzita
Limbová 12
833 03 Bratislava
OPPL-418/2007-Oj
10.1.2007
31.1.2012


34.

PRO BIOS spol. s r.o.
neštátna poliklinika
Ružová dolina 21
821 09 Bratislava
OPPL-1262/2007-Oj
16.1.2007
31.1.2012


35.

Nemocnica Ministerstva obrany SR, a.s.
Cesta na Červený most 1
833 31 Bratislava
OPPL-1428/2007-Oj
25.1.2007
31.1.2012


36.

PRAKTIK - NZZ, s.r.o.
Mudroňova 10
036 01 Martin
OPPL-651/2007-Oj
29.1.2007
31.1.2012


37.

MEDCENTRUM, s.r.o.
J. Milca 33
010 01 Žilina
OPPL-672/2007-Oj
17.1.2007
31.1.2012


38.

Nemocnice a polikliniky, n.o.
Záhradnícka 46
821 08 Bratislava
OPPL-1451/2007-Oj
26.1.2007
31.1.2012


39.

HAS centrum, s.r.o.
Nedožerská cesta 7
971 01 Prievidza
OPPL-161/2007-Oj
2.2.2007
28.2.2012


40.

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok
ul. gen. Miloša Vesela č. 21
034 26 Ružomberok
OPPL-1864/2007-Oj
7.2.2007
28.2.2012


41.

Salus - EC, s.r.o.
Študentská 17
960 01 Zvolen
OPPL-1866/2007-Oj
13.2.2007
28.2.2012


42.

ŽILPO s.r.o.
Vysokoškolákov 31
010 08 Žilina
OPPL-1526/2007-Oj
22.2.2007
28.2.2012


43.

KRANKAS s.r.o.
Bratislavská 1
010 01 Žilina
OPPL-1867/2007-Oj
23.2.2007
28.2.2012


44.

MEDISON PLUS, s.r.o.
Nová 1230
908 01 Kúty
OPPL-2476/2007-Oj
23.2.2007
28.2.2012


45.

Medicínske centrum ZUNZ s.r.o.
Mládežnícka 2174
017 01 Považská Bystrica
OPPL-2731/2007-Oj
26.2.2007
28.2.2012


46.

Martinská fakultná nemocnica
Kollárova 2
036 59 Martin
OPPL-1727/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


47.

Revúcka medicínsko-humanitná n.o.
Litovelská 25
050 01 Revúca
OPPL-1978/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


48.

ALW, s.r.o.
Stummerova 1059/109
955 01 Topoľčany
OPPL-2475/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


49.

Inštitút bezpečnosti práce, s.r.o.
J. Stanislava 1
841 05 Bratislava
OPPL-1977/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


50.

zdravotka - PZS, s.r.o.
Budovateľov 1/4
036 01 Martin
OPPL-2946/2007-Oj
16.3.2007
31.3.2012


51.

Medicínske centrum Nitra, spol. s r.o.
Fatranská 12
949 01 Nitra
OPPL-3093/2007-Oj
16.3.2007
31.3.2012


52.

Súkromné zdravotné stredisko - TOKYWILL, s.r.o.
Jána Mazúra 28
036 01 Martin
OPPL-3403/2007-Oj
19.3.2007
31.3.2012


53.

EUROTRADE SLOVAKIA, s.r.o.
J. Jiskru 8
960 03 Zvolen
OPPL-3838/2007-Oj
20.3.2007
31.3.2012


54.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A.Reimana Prešov
Hollého 14
081 81 Prešov
OPPL-1694/2007-Oj
23.3.2007
31.3.2012


55.

MED - AID s.r.o.
066 01 Lackovce 38
OPPL-2555/2007-Oj
4.4.2007
30.4.2012


56.

MEDCARE, s.r.o.
Javorinská 401/11
915 01 Nové Mesto nad Váhom
OPPL-3840/2007-Oj
4.4.2007
30.4.2012


57.

HMO Slovakia, a.s.

zmena obchodného mena na:
ProCare, a.s.
Einsteinova 21/3692
851 01 Bratislava



OPPL-4235/2007-Oj



4.4.2007



30.4.2012



58.

Ergomed ProCare, s.r.o.
Trieda SNP 48/A
040 01 Košice
OPPL-4392/2007-Oj
5.4.2007
30.4.2012


59.

Letecká vojenská nemocnica, a.s.
Murgašova 1
040 86 Košice
OPPL-4175/2007-Oj
20.4.2007
30.4.2012


60.

BENEFICA, s.r.o.
J. Murgaša 32/3
971 01 Prievidza
OPPL-4645/2007-Oj
23.4.2007
30.4.2012


61.

PZS5, s.r.o.
Štefánikova 2
071 01 Michalovce
OPPL-4491/2007-Oj
24.4.2007
30.4.2012


62.

GHP Medical Services, s.r.o.
Okružná 1297/52
071 01 Michalovce
OPPL-4897/2007-Oj
26.4.2007
30.4.2012


63.

Služby pre zdravie v práci, s.r.o.
Vansovej 1
080 01 Prešov


OPPL-5291/2007-Oj

18.5.2007
31.5.2012


64.

PZS, s.r.o.
Československej armády 20/1632
974 01 Banská Bystrica


OPPL-5679/2007-Oj

18.6.2007
30.6.2012


65.

Ivan Stolár - Servis a predaj hasiacich prístrojov a hydrantov, vedenie PO a BOZP
Hollého 367
034 95 Likavka


OPPL-6343/2007-Oj

2.7.2007 31.7.2012


66.

JUMA Trenčín, s.r.o.
Pred poľom 1652
911 01 Trenčín


OPPL-6338/2007-Oj

4.7.2007
31.7.2012


67.

Euromedix consulting, s.r.o.
Prievozská 6
821 06 Bratislava


OPPL-5973/2007-Oj

6.7.2007
31.7.2012


68.

BOZPO, s.r.o.
Nadjazdná 4
971 01 Prievidza


OPPL-6109/2007-Oj

11.7.2007
31.7.2012


69.

ENSARA, s.r.o.
Vajanského 58
921 01 Piešťany


OPPL-6547/2007-Oj

25.7.2007
31.7.2012


70.

MEDIRESC, s.r.o.
Jesenského 69
943 01 Štúrovo


OPPL-6513/2007-Oj

25.7.2007 31.7.2012


71.

Nemocnica A. Leňa Humenné, n.o.
Nemocničná 7
066 01 Humenné


OPPL-6737/2007-Oj

26.7.2007
31.7.2012


72.

PRO SANUS, a.s.
Daxnerovo nám. 3
821 04 Bratislava


OPPL-6866/2007-Oj

26.7.2007
31.7.2012


73.

THYROCOM, s.r.o
Kalinčiaka 772/23
052 01 Spišská Nová Ves


OPPL-7056/2007-Oj

21.8.2007
31.8.2012


74.

PZS SM - Práca
a zdravie, s.r.o.
Saleziánov 1284/8
071 01 Michalovce


OPPL-7604/2007-Oj

24.8.2007
31.8.2012


75.

Ružinovská poliklinika, a.s.
Ružinovská 10 P.O.Box 48
820 07 Bratislava


OPPL-7649/2007-Oj

21.9.2007
21.9.2012


76.

MED POINT, s.r.o.
Hollého 14
903 01 Senec


OPPL-8097/2007-Oj

1.10.2007
1.10.2012


77.

Pracovná zdravotná služba, s.r.o.
Staničná 9
058 01 Poprad


OPPL-8263/2007-Oj

2.10.2007
2.10.2012


78.

Poliklinika - Medicínske centrum Košice, spol. s.r.o.
Brigádnická 2
040 01 Košice


OPPL-8541/2007-Oj

11.10.2007
11.10.2012


79.

Balsam, spol. s.r.o.
086 11 Komárov 95


OPPL-8110/2007-Oj

15.10.2007
15.10.2012


80.

Z. Z. Harmónia, s.r.o.
Čopská 157/16
076 43 Čierna


OPPL-8682/2007-Oj

22.10.2007
22.10.2012


81.

Nemocnica Poprad, a.s.
Banícka 803/28
058 45 Poprad


OPPL-9328/2007-Oj

1.11.2007
1.11.2012


82.

VISTELAN, s.r.o.
Klemensova 7
811 09 Bratislava


OPPL-8109/2007-Oj

23.11.2007 23.11.2012


83.

MULTI AV FORM, s.r.o.
Mudroňova 29
040 01 Košice


OPPL-10057/2007-Oj

3.12.2007
3.12.2012
Ibaka
11.12.07,08:07
Pripájam sa k Fany. Že mám osloviť nejaké PZS, to viem. Má to byť žiadosť o uzavretie zmluvy? Ako má taká žiadosť vyzerať? Môže dať niekto nejaký vzor? Ďakujem krásne.
Vyber si najbližšiu PZS, mnohé z nich majú internetové stránky s dotazníkom, vyplníš podľa predtlače a oni Ti na základe Tvojich údajov zašlú návrh s cenou ponukou. Myslím že to je najrýchlejšie riešenie. Stačí si vybrať najlepšie riešenie (alebo počkať ako sa to vyvrbí (?) )
sway
11.12.07,08:26
Pripájam sa k Fany. Že mám osloviť nejaké PZS, to viem. Má to byť žiadosť o uzavretie zmluvy? Ako má taká žiadosť vyzerať? Môže dať niekto nejaký vzor? Ďakujem krásne.

Ja som napísala len kratučký mail, kde som uviedla aká som firma - názov, kontakty, koľko mám zamestnancov a v ktorej sú kategórii.
S tým že som dala "môžem Vás požiadať o spoluprácu v PZS?"
Myslím, že sa s tým nemusíš veľmi trápiť, lebo aj tak ti pošlú dotazník kde podrobne všetko vypíšeš. ;)
Lydka R
11.12.07,08:54
Ja som sa chopila iniciatívy a chcela som osloviť všetky PZS v Prešove. Ako som uspela?
Sú 3
Prvá - činnosť podľa výpisu z OR od upratovacích služieb, cez malo a veľkoobchod až po zdravotnú službu. Pevnú linku majú, nedovolala som sa, mailová adresa nie je - takže 0 bodov
Druhá - fakultná nemocnica s poliklinikou - telefonát priamo na PZS, poradili dať žiadosť na riaditeľstvo nemocnice, mail uvedený ale keď som to chcela poslať, vypisuje mi, že je chybná adresa. Poslala som žiadosť doporučene poštou, samozrejme na riaditeľstvo. Kedy to dôjde priamo PZS neviem, čakám, takže zatiaľ 0 bodov.
Tretia - činnosť taktiež rozmanitá, cez informácie som zistila len mobilné číslo, ktoré mi nik nedvíhal a pevná linka ani mail nie je. Takže opäť 0 bodov. Takže čo som vybavila? Nič, len som si zvýšila výdavky na tel.
Prešovčania, ako ste pochodili ostatní?
ahapla
14.12.07,14:18
Ja ako SZČO mám jedného zamestnanca a súčastne som majiteľ a konateľ s.r.o. bez zamestnancov? Budem musieť platiť za dve firmy?
Tanče
14.12.07,14:29
Ja som sa chopila iniciatívy a chcela som osloviť všetky PZS v Prešove. Ako som uspela?
Sú 3
Prvá - činnosť podľa výpisu z OR od upratovacích služieb, cez malo a veľkoobchod až po zdravotnú službu. Pevnú linku majú, nedovolala som sa, mailová adresa nie je - takže 0 bodov
Druhá - fakultná nemocnica s poliklinikou - telefonát priamo na PZS, poradili dať žiadosť na riaditeľstvo nemocnice, mail uvedený ale keď som to chcela poslať, vypisuje mi, že je chybná adresa. Poslala som žiadosť doporučene poštou, samozrejme na riaditeľstvo. Kedy to dôjde priamo PZS neviem, čakám, takže zatiaľ 0 bodov.
Tretia - činnosť taktiež rozmanitá, cez informácie som zistila len mobilné číslo, ktoré mi nik nedvíhal a pevná linka ani mail nie je. Takže opäť 0 bodov. Takže čo som vybavila? Nič, len som si zvýšila výdavky na tel.
Prešovčania, ako ste pochodili ostatní?

...keď si to nechávate na poslednú chvíľu....;) čo ste robili od mája doteraz?
zvýšené náklady = darček pod stromček pre operátorov!
vjejka
16.12.07,16:36
Musím sa priznať, že som si precitala poriadne prispevky o pzp, ale stale mam z toto uplny chaos... prosim Vas, potrebujem pocut len ano, alebo nie..ziadne ze pozri si to vyssia, alebo uz je to tu velakrat spominane...musi uzatvorit zmluvu aj szco, ktora nema zamestnancov..mne to vychadza, ze ano...ale bolo tu aj kopu nie..tak ja pls
ekopo
16.12.07,16:45
zatial ano
ekopo
16.12.07,16:48
...keď si to nechávate na poslednú chvíľu....;) čo ste robili od mája doteraz?
zvýšené náklady = darček pod stromček pre operátorov!
osobná skúsenosť: nie raz sa mi stalo, že na poslednú chvíľu bola určitá povinnosť zmenená, zrušená a pod. a preto prílišná iniciatívnosť nemusí byť vždy výhodou.
ZuzanaP
17.12.07,04:41
Priateľ tiež pracuje ako SZČO bez zamestnancov, tak som oslovila formou mailu najbližšie PZS. Dve mi odpovedali, že pri momentálne platnej legislatíve musí mať aj on PZS (poslali mi aj ponuky, v ktorých sú dosť vysoké ceny pre SZČO) a tretia mi odpovedala, že je to divný výklad zákona a dotyčná pani doktorka aj s kolegami po prečítaní zákona dospeli k názoru, že SZČO sa to netýka. Takže zatiaľ sa budem držať jej názoru, je to známa doktorka v oblasti pracovného práva už niekoľko rokov a dostala som naňu odporúčanie od viacerých. ;)
VladoaKatka
17.12.07,05:02
Priateľ tiež pracuje ako SZČO bez zamestnancov, tak som oslovila formou mailu najbližšie PZS. Dve mi odpovedali, že pri momentálne platnej legislatíve musí mať aj on PZS (poslali mi aj ponuky, v ktorých sú dosť vysoké ceny pre SZČO) a tretia mi odpovedala, že je to divný výklad zákona a dotyčná pani doktorka aj s kolegami po prečítaní zákona dospeli k názoru, že SZČO sa to netýka. Takže zatiaľ sa budem držať jej názoru, je to známa doktorka v oblasti pracovného práva už niekoľko rokov a dostala som naňu odporúčanie od viacerých. ;)

Takéto vyjadrenie by sme potrebovali ako soľ, :) predpokladám, že asi väčšina z nás.
ekopo
17.12.07,06:20
Takéto vyjadrenie by sme potrebovali ako soľ, :) predpokladám, že asi väčšina z nás.
Ono to má jednu malú chybyčku: je to len názor pani doktorky.
ZuzanaP
17.12.07,06:27
Ale ak nerozumie zákonu SZČO (nechcem nikoho uraziť) tak dá na radu PZS. Prečo by sme mali veriť napr. médiam, keď jasnú odpoveď sme nedostali ani od kompetentných.....resp. jednotnú odpoveď;)
JAJA11
17.12.07,06:30
Ono to má jednu malú chybyčku: je to len názor pani doktorky.

Ale niekedy treba používať aj rozum, ako ho používa aj pani doktorka a nerobiť hlúposti, keď ich robia poslanci pri schvaľovaní zákona. Každý súdny človek musí uznať, že to je totálna hlúposť, aby SZČO, pokiaľ nemajú zamestnancov, mali PZS. Ak sa to aj dá zo zákona vyčítať, (pričom ja by som s takou istotou netvrdila, že to je v zákone jednoznačne napísané) treba skôr požadovať opravu zákona. :mad:
JAJA11
17.12.07,06:33
Ale ak nerozumie zákonu SZČO (nechcem nikoho uraziť) tak dá na radu PZS. Prečo by sme mali veriť napr. médiam, keď jasnú odpoveď sme nedostali ani od kompetentných.....resp. jednotnú odpoveď;)

Ja médiám dokonca neverím, lebo novinári už často trepali hlúposti. :)
jana007
17.12.07,06:50
SZČO, ktorá zamestnáva 1 zamestnanca na dohodu musí tiež uzatvoriť zmluvu ?
JAJA11
17.12.07,07:05
SZČO, ktorá zamestnáva 1 zamestnanca na dohodu musí tiež uzatvoriť zmluvu ?

Áno, taká osoba musí uzatvoriť zmluvu. Ak keď je to na jed. :mad:
Fany
17.12.07,07:14
No podľa mňa je zarážajúci už iba názov tejto témy "...musia platiť...". Ide o to, že musia mať alebo musia platiť je dosť smutný rozdiel. V tomto nezmyselnom zákone je dôležité hlavne (žiaľ) to slovko Platiť. Veď čo iné chcú od podnikateľov? Iba platiť a platiť. A ak neplatíš to, čo ti nariadia, tak tiež platíš - pokuty. Nie dosť, čo odvádzame vysoké rôzne poplatky a odvody? Takže v takýchto podmienkach podnikať je naozaj niekedy veľmi krkolomné. A ak ešte žiješ v regiónoch, kde je to ledva-ledva, niet čo závidieť. Čo všetko by sa ešte na nás dalo vymyslieť? Čo tak prispievať poslancom nejakou čiastkou za to, že sa o nás takto "starajú"? Chudáci! Alebo sudcom prispieť k tomu ich 14-mu platu, že sú takí "pružní a spravodliví"? A čo ak ma z tohto všetkého trafí šľak? Prispeje niekto aspoňn nejakou čiastkou mojej rodine???
Tanče
17.12.07,09:02
.... A čo ak ma z tohto všetkého trafí šľak? Prispeje niekto aspoňn nejakou čiastkou mojej rodine???

a ešte keby si sa stihla predtým aj rozviesť, (ak si vydatá) môže sa aj z takej udalosti potešiť taááák napr. SOCIALKA
......
anklar
17.12.07,09:03
Ale ak nerozumie zákonu SZČO (nechcem nikoho uraziť) tak dá na radu PZS. Prečo by sme mali veriť napr. médiam, keď jasnú odpoveď sme nedostali ani od kompetentných.....resp. jednotnú odpoveď;)
Už len presne sa dozvedieť, kto sú tí kompetentní a hneď sa viem kompetentne rozhodnúť, či uzavrieť zmluvu alebo nie.:)
Iwett
17.12.07,15:06
Prosím Vás, ak sa o tom už písalo, tak sa ospravedlňujem, ale nemám čas toľko čítat, toto všetko popísané sa vzťahuje len na zamestnávateľoch? Takže SZČO, ktorá nezamestnáva sa to netýka??? Lebo mi začali vyvolávať živnostníci, ktorí niesú zamestnávatelia, že či musia mať aj oni nejaké preventívne prehliadky....ďakujem vopred za odpovede.
A ešte jedna otázka, aj zamestnávateľ ktorý zamestnáva jednu účtovníčku na polovičný úväzok?
Ibaka
17.12.07,15:10
A čo ak ma z tohto všetkého trafí šľak? Prispeje niekto aspoňn nejakou čiastkou mojej rodine???
Áno, prispeje, životné poistenie ak máš, ktoré zas len treba platiť !
abel
17.12.07,15:25
Prosím Vás, ak sa o tom už písalo, tak sa ospravedlňujem, ale nemám čas toľko čítat, toto všetko popísané sa vzťahuje len na zamestnávateľoch? Takže SZČO, ktorá nezamestnáva sa to netýka??? Lebo mi začali vyvolávať živnostníci, ktorí nie sú zamestnávatelia, že či musia mať aj oni nejaké preventívne prehliadky....ďakujem vopred za odpovede.
A ešte jedna otázka, aj zamestnávateľ ktorý zamestnáva jednu účtovníčku na polovičný úväzok?
Čiže zase povinnosť účtovníčky, ako inak...
anklar
17.12.07,15:36
Prosím Vás, ak sa o tom už písalo, tak sa ospravedlňujem, ale nemám čas toľko čítat, toto všetko popísané sa vzťahuje len na zamestnávateľoch? Takže SZČO, ktorá nezamestnáva sa to netýka??? Lebo mi začali vyvolávať živnostníci, ktorí niesú zamestnávatelia, že či musia mať aj oni nejaké preventívne prehliadky....ďakujem vopred za odpovede.
Čítala som:
Povinnosť aj pre samozamestnávateľov
Zmluvu s jedným zo 77 licencovaných subjektov o posudzovaní prac. prostredia a zdravot. prehliadkach musia podľa zákona o verej. zdravotníctve uzatvoriť aj živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby, aj keď nikoho nezamestnávajú. Živnostníkom sa nepáči, že budú musieť platiť za prehliadku súkromným subjektom aj keď by ju mohli absolvovať u svojho obv. lekára, s ktorým už majú zmluvu. "Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verej. zdravia (č.355/2007 Z.z.) okrem racionálnych opatrení zbytočne finančne zaťažuje živnostníkov a hrozí im sankciami. V § 30 totiž ukladá zamestnávateľovi povinnosť uzatvoriť zmluvu s vybranými firmami - pracovnou zdravotnou službou na svoje náklady. Avšak podľa zákona (č. 576/2004 Z.z. v § 11 ods. 6) má každý právo na slobodný výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. ...

...Aj keby bol zamestnanec počas skúšobnej doby reálne v práci len dva týždne, musí ísť na prehliadku. Ak sa hneď zamestná v inej firme, opäť ho čaká tá istá tortúra preventívnej zdravotnej prehliadky za tie isté náklady. ...

... Kto však bude kontrolovať malých živnostníkov, či uzatvorili zmluvy s pracovnou zdravot. službou, Ak príde kontrola štátneho zdravotného dozoru alebo inšpekcia práce na pracovisko na stavbu, všetci živnostníci by sa mali preukázať posudkom zdravotnej spôsobilosti na prácu. Majiteľ firmy musí teda vedieť, že si môže najímať na prácu len takých žívnostníkov, ktorí tento posudok majú. ...

... Na Slovensku je vydaných viac ako 400 tis. živnostenských oprávnení, reálne živnosť vykonáva asi 180 tis. živnostníkov. Práv. osôb je približne 100 tisíc. Všetkých sa týka povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu.

Ak tieto úryvky sem už niekto dal, ospravedlňte ma prosím.
Vpisovala som ich preto, aby Iwett nemusela strácať čas hľadaním.
Iwett
17.12.07,15:46
Čítala som:
Povinnosť aj pre samozamestnávateľov
Zmluvu s jedným zo 77 licencovaných subjektov o posudzovaní prac. prostredia a zdravot. prehliadkach musia podľa zákona o verej. zdravotníctve uzatvoriť aj živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby, aj keď nikoho nezamestnávajú. Živnostníkom sa nepáči, že budú musieť platiť za prehliadku súkromným subjektom aj keď by ju mohli absolvovať u svojho obv. lekára, s ktorým už majú zmluvu. "Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verej. zdravia (č.355/2007 Z.z.) okrem racionálnych opatrení zbytočne finančne zaťažuje živnostníkov a hrozí im sankciami. V § 30 totiž ukladá zamestnávateľovi povinnosť uzatvoriť zmluvu s vybranými firmami - pracovnou zdravotnou službou na svoje náklady. Avšak podľa zákona (č. 576/2004 Z.z. v § 11 ods. 6) má každý právo na slobodný výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. ...

...Aj keby bol zamestnanec počas skúšobnej doby reálne v práci len dva týždne, musí ísť na prehliadku. Ak sa hneď zamestná v inej firme, opäť ho čaká tá istá tortúra preventívnej zdravotnej prehliadky za tie isté náklady. ...

... Kto však bude kontrolovať malých živnostníkov, či uzatvorili zmluvy s pracovnou zdravot. službou, Ak príde kontrola štátneho zdravotného dozoru alebo inšpekcia práce na pracovisko na stavbu, všetci živnostníci by sa mali preukázať posudkom zdravotnej spôsobilosti na prácu. Majiteľ firmy musí teda vedieť, že si môže najímať na prácu len takých žívnostníkov, ktorí tento posudok majú. ...

... Na Slovensku je vydaných viac ako 400 tis. živnostenských oprávnení, reálne živnosť vykonáva asi 180 tis. živnostníkov. Práv. osôb je približne 100 tisíc. Všetkých sa týka povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu.

Ak tieto úryvky sem už niekto dal, ospravedlňte ma prosím.
Vpisovala som ich preto, aby Iwett nemusela strácať čas hľadaním.
Ďakujem veľmi, pekne za odpoveď. Aj ked niesom moc potešená tým čo mi bolo odpovedané, teší ma aspoň, že som odpoveď nemusela dlho hľadať....je to super, že existuje táto porada a všetci tí správni ľudia, čo si nájdu čas, aby druhým pomohli.....ešte raz vďaka
jozka56
17.12.07,21:00
Dnes som e-mailom dostala odpoved, ze kapacitne nie je mozne vykonat u mna PZS v kalendarnom roku 2007 a ze som zaradena do databazy zaujemcov o vykon PZS a budu ma kontaktovat. Aspon neaky uspech. E-mail si zakladam.
james
17.12.07,21:47
Ľudia boží, nebláznite !!! Jediný spôsob ako prežiť túto byrokratickú totalitu je kašľať na všetky nezmyselné predpisy a výpalnícke poplatky, raz za dva-tri roky sa spraviť hlúpy na nejakom úrade a zaplatiť pár tisícoviek pokuty, a karavána ide ďalej.
Však len rozmýšľajte so mnou: vyškolený zamestnanec zodpovedný za ochranu osobných údajov registrovaný kdesi v Blave na akomsi nepotrebnom úrade, nakladanie s dokladmi podľa schváleného registratúrneho plánu a odovzdávanie dokladov na preskúmanie historikom, pravidelné požiarne a bezpečnostné školenia, evakuačný plán budovy aj s osobami zodpovednými za riadenie evakuácie či hasenia požiaru, zmluva s byrokraticko-zdravotníckym zariadením o tom, že mu budete platiť peniaze za nič, kolektívna zmluva - ba možno aj odborársky darmožráč zo zákona ... k tomu ešte klasická agenda DzP, DPH, DzMV, sociálne, zdravotné, povinnosti podľa živnostenského zákona ... sakra, však keby sme to všetko robili podľa predpisov, KTO A KEDY BY ROBIL TO OSTATNÉ ? TO Z ČOHO ŽIJEME ?
jozka56
17.12.07,21:51
Musi z nas niekto zit:(
jozka56
17.12.07,21:55
Pokuta 50000sk za PZS a Novaky 1mil.Sk, dobre nie:mee:
james
17.12.07,22:16
Tí všetci, čo žijú z práce, ktorú nik nepotrebuje, by mohli trebárs čistiť topánky. No ja niekedy idem po meste, oproti kočky, a topánky mám zaprášené že hanba, a nikde nikto, kto by ich vyčistil.
Alebo by mohli pestovať kukuricu, však je jej na svete taký nedostatok, že ceny stúpajú rýchlejšie ako ceny ropy.
Fany
18.12.07,07:17
Vie prosím niekto reálne vyčísliť, čo všetko musíme a za čo všetko musíme platiť?
(Uvažujem totiž, či by predsa len nebolo ľahšie, byť obyčajným nezamestnaným. Možno by som sa hadam dožila dlhšie, alebo aspoň pri lepšom rozume. A nech potom živí zasa niekto mňa. Alebo byť poslancom? Aj tých predsa živíme. A aký máme z toho OSOH ! )
M3G
18.12.07,08:33
Vyjadrenie jednej poslankyne za Smer je také, že momentálne do konca roka už nemajú čas PZS riešiť, avšak niekedy v prvom štvrťroku by mal ísť zákon znova na prerokovanie, z dôvodu že necelá stovka subjektov nie je v žiadnom prípade schopná objektívne zabezpečiť PZS v celej republike(t.j. aspoň nie v roku 2007). Čiže predpokladá sa, že zákon viac-menej zostane(a mal by byť viacej benevolentný), avšak jeho účinnosť sa posunie niekedy do roka 2009, prípadne neskôr, t.j na obdobie, kedy bude na "trhu" viacej subjektov.

Rovnako pokuty nie sú v súlade s európskym právom, ktoré napr. nestanovuje minimálnu pokutu za to, že nemáte uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou zabezpečujúcou PZS. Malo by byť vecou zamestnávateľa, či sa rozhodne riskovať a neskôr platiť zamestnancom napr. za chorobu z povolania, alebo si radšej zaplatí spoločnosť zabezpečujúcu PZS.

Čo sa týka pokút, zatiaľ sa k tomu nevedela vyjadriť, sľúbiť to, že nás nebudú pokutovať, to určite nemohla(podľa môjho názoru vždy existuje možnosť odvolávania sa proti pokute až pokiaľ....).

Bohužiaľ zatiaľ je to vyjadrenie iba ústne.
ZuzanaP
18.12.07,08:36
Stále lepšie ako nič....
Fany
18.12.07,08:54
Hej, lenže ako môžu takí "profíci" vymyslieť zákon, ktorý nieje premyslený? My máme myslieť dopredu, domyslieť všetky dôsledky... a oni? Zaujíma ich iba to, ako naplniť štátne (alebo niečie) kasy. Ktosi tu napísal, že by mali niektorí aspoň čistiť topánky. Tiež by som privítala aspoň takúto službu od tých, na ktorých tiež platíme nemalé odvody a nikdy nám to nevrátia.
Tanče
18.12.07,08:58
ale no. Veď určite ich to mrzí že spôsobujú národu takéto polemiky a hlavybôle ich malým nedopatrením. Veď su to tiež ľudia. Ako my!
A kde sa to majú naučiť, keď to predtým nerobili?
M3G
18.12.07,09:10
ale no. Veď určite ich to mrzí že spôsobujú národu takéto polemiky a hlavybôle ich malým nedopatrením. Veď su to tiež ľudia. Ako my!
A kde sa to majú naučiť, keď to predtým nerobili?

Je to tak, dokonca viacerí vládni činitelia na svojich zasadnutiach dávajú nariadenia zástupcom kraja, aby im oznamovali existujúce zákony, ktoré sú podľa nich zlé. Oni v parlamente si proste nedokážu všetko ustriehnuť.

Niektoré zákony proste schvália, bez toho, aby si uvedomili ich dôsledky....a keď majú zlé dni, vyzerá to niekedy v parlamente, ako keby tie zákony vôbec nečítali, a schvália pritom hocijakú blbosť. Na druhej strane sú zákony, ktoré tlačia k schváleniu určité skupiny....a potom to dopadne ako to dopadlo - malá skupina ľudí parazituje na celej republike.
ZuzanaP
18.12.07,09:12
Je to tak, dokonca viacerí vládni činitelia na svojich zasadnutiach dávajú nariadenia zástupcom kraja, aby im oznamovali existujúce zákony, ktoré sú podľa nich zlé. Oni v parlamente si proste nedokážu všetko ustriehnuť.

Niektoré zákony proste schvália, bez toho, aby si uvedomili ich dôsledky....a keď majú zlé dni, vyzerá to niekedy v parlamente, ako keby tie zákony vôbec nečítali, a schvália pritom hocijakú blbosť. Na druhej strane sú zákony, ktoré tlačia k schváleniu určité skupiny....a potom to dopadne ako to dopadlo - malá skupina ľudí parazituje na celej republike.

:eek::eek::eek:ja len zíram......
Tanče
18.12.07,09:14
:eek::eek::eek:ja len zíram......

a nad čím konkretne?
ZuzanaP
18.12.07,09:17
a nad čím konkretne?


nestačím sa diviť...... oni nemajú čas sledovať zákony, ale my musíme, inak pokuta za pokutou, prečo nepokutujú poslancov za to, že schvália zákony bez rozmyslu, keď im niečo nevyjde tak, ako si to predstavujú, schvália dodatok a hotovo. Nám keď niečo nevyjde, zaplatíme pokutu, a ideme ďalej, lebo na výber nemáme....:(
Tanče
18.12.07,09:20
nestačím sa diviť...... oni nemajú čas sledovať zákony, ale my musíme, inak pokuta za pokutou, prečo nepokutujú poslancov za to, že schvália zákony bez rozmyslu, keď im niečo nevyjde tak, ako si to predstavujú, schvália dodatok a hotovo. Nám keď niečo nevyjde, zaplatíme pokutu, a ideme ďalej, lebo na výber nemáme....:(


ano, ano! Z toho vyplýva, žeby sme si mali zvoliť kontraparlament a ten by robil zákony pre parlament a teda aj pokutoval ich. To by bola prestrelka!
Fany
18.12.07,12:31
nestačím sa diviť...... oni nemajú čas sledovať zákony, ale my musíme, inak pokuta za pokutou, prečo nepokutujú poslancov za to, že schvália zákony bez rozmyslu, keď im niečo nevyjde tak, ako si to predstavujú, schvália dodatok a hotovo. Nám keď niečo nevyjde, zaplatíme pokutu, a ideme ďalej, lebo na výber nemáme....:(
No a hlavne: čo si nestihnú ustriehnuť? Majú kopu svojich poradcov a všelijakých poskokov, svoje kancelárie, notebooky a napokon aj voličov a nemalé platy. A ich hlavnou náplňou je posúdiť a schváliť kvalitný zákon. Vôbec by som neospravedlnila, že nestihnú. A my máme stihnúť? Ale viete v čom je problém? Oni svoje platy dostanú, či v parlamente sedia alebo nie, či výsledok ich práce bude nepodarok, alebo nie. My si ale na svoje živobytie musíme neraz veľmi tvrdo zarobiť. Skúste nezaplatiť daň, neodviesť odvod, alebo zaplatiť a odviesť ale s meškaním. Penále vám nikto neodpustí.
Som zástancom, nech si každý robí svoju robotu - a poriadne. Či už je to obyčajná upratovačka, alebo sám pán poslanec. A nech si za jej výsledky aj zodpovedá.

Prepáčte, ale takéto zákony ma strašne rozčuľujú !
Tanče
18.12.07,14:16
Prepáčte, ale takéto zákony ma strašne rozčuľujú !


nerozčuluj sa nestojí to za to kaziť si náladu. tebe to nepomôže a im tvoje pocity rozhodne nie.
anklar
18.12.07,15:55
ano, ano! Z toho vyplýva, žeby sme si mali zvoliť kontraparlament a ten by robil zákony pre parlament a teda aj pokutoval ich. To by bola prestrelka!

Alebo, my, občania, by sme si mali dať zaviesť v parlamente náš deň.
Teda, Deň Občana. Jedenkrát za štvrťrok. V tento deň by sme prísne a nekompromisne vyžadovali od osadenstva parlamentu, aby boli prítomní všetci. Ospravedlnení za neprítomnosť by boli iba vo výnimočných prípadoch. V tento deň by občan alebo niekoľkí občania brali na zodpovednosť poslancov. Nech nám vysvetľujú. A v priamom prenose.

No, trochu sme sa (a nielen pre túto jednu povinnosť) všetci dostali na plafón (tzn.,rozčúlili sme sa), až nás to zaviedlo mimotemy.Však?
Tanče
18.12.07,18:00
Alebo, my, občania, by sme si mali dať zaviesť v parlamente náš deň.
Teda, Deň Občana. Jedenkrát za štvrťrok. V tento deň by sme prísne a nekompromisne vyžadovali od osadenstva parlamentu, aby boli prítomní všetci. Ospravedlnení za neprítomnosť by boli iba vo výnimočných prípadoch. V tento deň by občan alebo niekoľkí občania brali na zodpovednosť poslancov. Nech nám vysvetľujú. A v priamom prenose.

No, trochu sme sa (a nielen pre túto jednu povinnosť) všetci dostali na plafón (tzn.,rozčúlili sme sa), až nás to zaviedlo mimotemy.Však?

Potešil ma tento tvoj návrh. Lenže mne je to ďaleko cestovať, takže to nechámena Občanov z Bratislavy, doble?
Mirka123
19.12.07,10:39
Myslíte že stačí jedenkrát za štvrťrok? Veď nezmyselné zákony sypú ako z rukáva... Ja by som chodila aj každý mesiac - len aby tam boli všetci kompetentný (pardon to by tam asi nebol nikto)
Tanče
19.12.07,14:20
Myslíte že stačí jedenkrát za štvrťrok? Veď nezmyselné zákony sypú ako z rukáva... Ja by som chodila aj každý mesiac - len aby tam boli všetci kompetentný (pardon to by tam asi nebol nikto)

Mirka v y h r a l a s i ! ako dobrovoľníčka poziciu zástupcu kontraparlamentu občanov. Hor sa do práce! A do NICH!
mimotemy
anklar
19.12.07,14:59
Potešil ma tento tvoj návrh. Lenže mne je to ďaleko cestovať, takže to nechámena Občanov z Bratislavy, doble?
Nie, nedoble. Tlvám na tom, aby sa na Den Obcana unúvali aj z dalekého východu. A myslím si, ze keby bola táto moznost - teda vyoblacat poslancov tak ako navlhujem, ulcite by sa mnohí unúvali a nenechali by si ujst moznost mat pallament na koberci. :)
A uz asi zostaneme v tejto téme mimotemy
Tanče
19.12.07,15:55
Nie, nedoble. Tlvám na tom, aby sa na Den Obcana unúvali aj z dalekého východu. A myslím si, ze keby bola táto moznost - teda vyoblacat poslancov tak ako navlhujem, ulcite by sa mnohí unúvali a nenechali by si ujst moznost mat pallament na koberci. :) tu máš chybičku:)
A uz asi zostaneme v tejto téme mimotemy

No doble, nech je po tvojom, ale štvlťlok je ozaj málo, takže bude tak ako MIlka navlhla = každý mesiac.
Tak kto sa hlási z východu?
james
19.12.07,16:26
Z východu je to ďaleko. Už je načase vytvoriť umelé hlavné mesto niekde na strednom Slovensku a začať tam umiestňovať všetky centrálne orgány. Na začiatok by tam stačilo veľké parkovisko a Národný futbalový štadión.
Ale k veci. Blížia sa ďalšie voľby. Keď zas prídu agitovať, je potrebné pýtať sa ich na takéto konkrétne zákony, vyžadovať si ich odôvodnenie a sledovať kto ako pamätá na voliča zamestnaného byrokraciou, a kto prijíma zákony pre lobistické skupiny. Lebo za všetko môžeme my voliči, a na všetko taktiež my doplatíme.
jess
19.12.07,16:35
mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy Dievčatá, už je na čase vymazať si svoje príspevky v dosť dôležitej téme , nemyslíte ????
Tanče
19.12.07,16:40
mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy Dievčatá, už je na čase vymazať si svoje príspevky v dosť dôležitej téme , nemyslíte ????

ale veď tu sa možno formuje nové politické dianie, ktorý by mohlo zabrániť vzniku takýchto tém. Ty by si to chcela prekaziť?
ekopo
19.12.07,17:01
mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy Dievčatá, už je na čase vymazať si svoje príspevky v dosť dôležitej téme , nemyslíte ????
Myslím, že jess má pravdu.
Melnick
20.12.07,00:51
osobná skúsenosť: nie raz sa mi stalo, že na poslednú chvíľu bola určitá povinnosť zmenená, zrušená a pod. a preto prílišná iniciatívnosť nemusí byť vždy výhodou.
Tak ako SZČO bez zamestnancov , už ste zazmluvnení. :mad: Ja ešte vyčkávam, len aby som sa nedočkala 50000.- odmeny:cool:
Anja111
20.12.07,04:51
Tak ako SZČO bez zamestnancov , už ste zazmluvnení. :mad: Ja ešte vyčkávam, len aby som sa nedočkala 50000.- odmeny:cool:
Tiež vyčkávam... Dokonca s malou dušičkou... Tá hrozba pokuty ma stále straší... Pre vlastné uspokojenie som sa pokúsila nadviazať kontakt cez mail s jednou PZS, ale ani mi neodpovedali...
sta
20.12.07,05:45
Tiež vyčkávam... Dokonca s malou dušičkou... Tá hrozba pokuty ma stále straší... Pre vlastné uspokojenie som sa pokúsila nadviazať kontakt cez mail s jednou PZS, ale ani mi neodpovedali...

Aj mňa :( ale nikto ma nedonúti ako SZČO bez zamestnancov uzavrieť si nejakú nezmyselnú zmluvu.

Inak v práci (s.r.o.) som oslovila 4 PZS, z toho dve mi napísali, že už nemajú pre nás voľné kapacity, jedna sa mi vôbec neozvala a z jednej sme dostali cenovú ponuku, ktorú som dala šéfovi na stôl, nech sa rozhodne. Ale keďže mu leží na stole už dva týždne, môže sa stať, že než sa rozhodne, tak už nás ani táto PZS nebude chcieť, lebo niekto bude rýchlejší a naplní aj im kapacity :(
Anja111
20.12.07,06:04
Aj mňa :( ale nikto ma nedonúti ako SZČO bez zamestnancov uzavrieť si nejakú nezmyselnú zmluvu.

Inak v práci (s.r.o.) som oslovila 4 PZS, z toho dve mi napísali, že už nemajú pre nás voľné kapacity, jedna sa mi vôbec neozvala a z jednej sme dostali cenovú ponuku, ktorú som dala šéfovi na stôl, nech sa rozhodne. Ale keďže mu leží na stole už dva týždne, môže sa stať, že než sa rozhodne, tak už nás ani táto PZS nebude chcieť, lebo niekto bude rýchlejší a naplní aj im kapacity :(
Za rozhodnutia vo firmách klientov sú v konečnom dôsledku zodpovední oni...
Ale my, SZČO bez zamestnancov, prípadnú pokutu zaplatíme tiež z vlastného vrecka... A to ma desí...
vikinka
20.12.07,06:13
Ja neuzatváram žiadnu zmluvu s PZS ,nakoľko mi pri mojej činnosti nikto nepomáha z rod.príslušníkov,podľa znenia toho § kde sa spomínajú SZČO mi to tak vychádza.Tento § je akurát tak pre právnikov na rozlúštenie a určenie presného výkladu,nakoľko ani samotný predkladateľ zákona nevie ako to vlastne myslel.:(
JAJA11
20.12.07,06:15
Za rozhodnutia vo firmách klientov sú v konečnom dôsledku zodpovední oni...
Ale my, SZČO bez zamestnancov, prípadnú pokutu zaplatíme tiež z vlastného vrecka... A to ma desí...

Aj mňa. Ale veď sú porušované iné zákony. Slobodná voľba lekára a pod. Ako mi môže niekto nanútiť ďalšieho lekára? A ja osbne si neželám, aby mi doma niekto kontroloval moje pracovisko. Ďalšie porušenie zákona. Veď by stačilo dať sa dokopy a myslím, že nás je dosť veľa a ešte viac tých, ktorí o tom ani nevedia. Ja osobne som nikoho neupozorňovala, že má mať aj ako SZČO bez zamestnancov PZS. Jedoducho som sa hanbila niečo také vypustiť z úst a zároveň viem reakciu týchto ľudí. A keďže ja s tým nesúhlasím, ani by som ich nevedela presvedčiť, že to treba. Je smiešne, že sa niekto snaží "pomáhať" ľuďom proti ich vôli.
Anja111
20.12.07,06:24
Ja neuzatváram žiadnu zmluvu s PZS ,nakoľko mi pri mojej činnosti nikto nepomáha z rod.príslušníkov,podľa znenia toho § kde sa spomínajú SZČO mi to tak vychádza.Tento § je akurát tak pre právnikov na rozlúštenie a určenie presného výkladu,nakoľko ani samotný predkladateľ zákona nevie ako to vlastne myslel.:(
V podstate s Tebou súhlasím... Ale sama vidíš, že zatiaľ sa k tomu nikto nepostavil tak, aby to rozlúskol...
JAJA11
20.12.07,06:37
Ja neuzatváram žiadnu zmluvu s PZS ,nakoľko mi pri mojej činnosti nikto nepomáha z rod.príslušníkov,podľa znenia toho § kde sa spomínajú SZČO mi to tak vychádza.Tento § je akurát tak pre právnikov na rozlúštenie a určenie presného výkladu,nakoľko ani samotný predkladateľ zákona nevie ako to vlastne myslel.:(

Mne tiež vychádza, že SZČO bez zamestnancov nemusí, že ten paragraf hovorí len o vypomáhajúcich osobách. :(
Jano23
20.12.07,06:39
Neviete náhodou , či sa okolo toho niečo robí, aby tento zákon o PZS bol upravený? Kto to má na starosti? Ministerstvo zdravotníctva, alebo Ministerstvo práce a sociálnych vecí?Živnostenská komora podala nejaký podnet na Generálnu prokurátúru, ale nevie o čo sa presne v tom podnete jedná...
Tanče
20.12.07,07:54
Neviete náhodou , či sa okolo toho niečo robí, aby tento zákon o PZS bol upravený? Kto to má na starosti? Ministerstvo zdravotníctva, alebo Ministerstvo práce a sociálnych vecí?Živnostenská komora podala nejaký podnet na Generálnu prokurátúru, ale nevie o čo sa presne v tom podnete jedná...

podľa mňa zbytočná panika. Keby mali dávať pokuty za takú blbosť tak by tu nastala revolúcia živnostníkov. A to si žiadni "vladári" nemôžu dovoliť, aby im to ohrozilo korýtka....
Heleč
20.12.07,08:03
Neviete náhodou niekto poradiť firmu v Pezinku?
Na nete som našla len 1 a tam sa nedá dopátrať. Myslíte, že v Pezinku nikto nerobí tieto veci
Jano23
20.12.07,09:52
anklar
20.12.07,10:12
podľa mňa zbytočná panika. Keby mali dávať pokuty za takú blbosť tak by tu nastala revolúcia živnostníkov. A to si žiadni "vladári" nemôžu dovoliť, aby im to ohrozilo korýtka....
Tanče, podľa nejakej štatistiky je aktívnych živnostníkov necelých 200.
Zmetú nás z pliec ako škaredú lupinu. Vidím však prínos tejto rozvinutej témy a tým predovšetkým prínos Porady v tom, že tu prezentované názory nezostávajú len medzi nami. Poradu čítajú aj niektorí, vraj, rovnejší (aj keď sa cítia byť rovnejšími len odkedy sú v parlamente - teraz sú tam, onedlho ich vymenia ďalší, tzn. opäť sa stanú menej rovnými a, opäť výmena...atď). Podstatné je, aby sme si my, občania, nenechali skákať po hlavách, minimálne, aby sme otvorene prezentovali svoje názory na veci, ktoré sú, ak už nie priamo škodlivé tak, minimálne nerozumné.
jakut
20.12.07,10:50
V podstate s Tebou súhlasím... Ale sama vidíš, že zatiaľ sa k tomu nikto nepostavil tak, aby to rozlúskol...
355/2007 Z.z.

§ 52
Povinnosti fyzických osôb-podnikateľov
a právnických osôb

ods.1
b) predkladať opatrenia a návrhy uvedené v § 13 na posúdenie
príslušnému orgánu verejného zdravotníctva
a do času kladného posúdenia zdržať sa vykonávania
posudzovaných opatrení alebo činností,
§13
ods.4
a) rozhoduje o návrhoch na uvedenie priestorov do
prevádzky vrátane návrhov na zmenu v ich prevádzkovaní
a ak si to vyžaduje objektivizáciu faktorov životného
prostredia alebo pracovného prostredia,
o návrhoch na uvedenie priestorov do skúšobnej
prevádzky,

to znamená že ak podnikaš mas mat od prislusneho RUVZ kladny posudok do prevádzky kt. sa dava k priestorom. Teda na svoje pracovisko doma si uz niekoho musela pustit.
jakut
20.12.07,10:59
nikto ti nebrani tebe, ani nikomu inemu slobodne si si vybrat lekara. § 30 nariaduje vykonat PZS lekarske prehliadky VO VZTAHU k PRACI !
Nadalej si mozes dat robit preventivu u svojho vybraneho a slobodne zvoleneho lekara zadarmo raz za dva - mas na to narok raz za dva roky. Akurat ze ti nevyda potvrdenie pre zamestnavatela o tvojom zdravotnom stave, kedze uz nebude na to opravnený.
willma
20.12.07,11:18
Neviete náhodou , či sa okolo toho niečo robí, aby tento zákon o PZS bol upravený? Kto to má na starosti? Ministerstvo zdravotníctva, alebo Ministerstvo práce a sociálnych vecí?Živnostenská komora podala nejaký podnet na Generálnu prokurátúru, ale nevie o čo sa presne v tom podnete jedná...
Ministerstvo zdravotnícta a posledné neoverené informácie, ale z RÚVZ sú v zmysle, že sa na tom bude pracovať a vraj pokuty zatiaľ dávať nebudú.
Jano23
20.12.07,11:34
No neviem "anklár" či poradu často čítajú aj "rovnejší" a kompetentní
poslanci NR, prípadne kompetentí z Ministerstva zdraovtníctva, ktorí
môžu zákon zmeniť, prípadne trebars vyhláškou Ministerstva zdravotníctva to upraviť do prijateľnej formy pre firmy hlavne malých živnostníkov. Skôr by politici , minister zdravotníctva sa riadili verejnou mienkou ktorá je na tento zákon veľmi negatívna, ak by o to viac informováli média, novinári a bolo by to viac v tlači.
PS: Fico a táto vláda viac dá na verejnú mienku ako na čokoľvek iné...
zanetth
20.12.07,16:32
VladoaKatka
20.12.07,17:06
Ministerstvo zdravotnícta a posledné neoverené informácie, ale z RÚVZ sú v zmysle, že sa na tom bude pracovať a vraj pokuty zatiaľ dávať nebudú.

Kde sa prezentovali tieto informácie - keď sú neni overené?:D:D:D
Melnick
20.12.07,17:50
zanetth,výborný príspevok. Je potrebné ozvať sa voči hlúpym zákonom.
a tu je myslím niečo podobné ak nie rovnaké.

http://www.webnoviny.sk/zdravie/clanok/1428/Pre-malych-podnikatelov-je-zdravotny-dohlad-neunosny.html
zanetth
20.12.07,18:05
Ja len dúfam, že sa po sviatkoch vyjadrí aj GP prokuratúra ohľadom toho podaného podnetu a vôbec, že snáď zvíťazí zdraví rozum. :rolleyes: ...možno som veľký optimista, ale zatiaľ vyčkávam, nakoľko oslovená PZS sa mi neozvala. A vôbec sa tým nemienim stresovať.
willma
20.12.07,20:55
Kde sa prezentovali tieto informácie - keď sú neni overené?:D:D:D No ono to mám vlastne priamo z aktualizačného kurzu, kde nám prednášala p. doktorka z RUVZ.
mgm
20.12.07,20:58
Mne sa ozvali 2 zo šiestich oslovených, ale termín mi dávali až v januári 2008. Tiež sa mi ozvala vedúca odboru preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva SR, kde na môj dotaz odpovedala dnes ráno takto:

Zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z.z. v§ 21 ods. 1 upravuje povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu (PZS) pre všetkých zamestnancov.

V § 2 ods. 1 zákona č. 124/2006 Z.z. je upravená pôsobnosť zákona, kde je uvedené, že cit. zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry. V § 2 ods. 2 písm. b) je uvedené, že povinnosti ustanovené cit. zákonom sa vzťahujú aj na fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, t.j. aj na samostatne zárobkovo činné osoby - živnostníkov.

Z uvedeného vyplýva povinnosť živnostníkov zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu.

Kamarát z Bratislavy dnes mi oznámil, že sa bol pýtať v jednej z bratisl. PZS a na otázku, či SZČO musí mať dohodu mu zamestnanec PZS povedal, že ešte čakajú na vyjadrenie nejakého ministerstva do 15.1.2008. Takže čakáme aj my.
Tanče
20.12.07,22:41
Tanče, podľa nejakej štatistiky je aktívnych živnostníkov necelých 200.
Zmetú nás z pliec ako škaredú lupinu. Vidím však prínos tejto rozvinutej témy a tým predovšetkým prínos Porady v tom, že tu prezentované názory nezostávajú len medzi nami. Poradu čítajú aj niektorí, vraj, rovnejší (aj keď sa cítia byť rovnejšími len odkedy sú v parlamente - teraz sú tam, onedlho ich vymenia ďalší, tzn. opäť sa stanú menej rovnými a, opäť výmena...atď). Podstatné je, aby sme si my, občania, nenechali skákať po hlavách, minimálne, aby sme otvorene prezentovali svoje názory na veci, ktoré sú, ak už nie priamo škodlivé tak, minimálne nerozumné.

to máš recht. aj ked je živnostníkov len 200 už sa verejne hovorí o tom, aká je to blbosť, čo je dobré. \preto VeRÍM že nie sú hore až tak blbí aby to nechali v takomto stave a naplnili si svoje politické programy (pre ktoré vlastne mali byť zvolení) - podporiť malé a stredné podnikanie a nie ho zlikvidovať.
anklar
21.12.07,09:42
No neviem "anklár" či poradu často čítajú aj "rovnejší" a kompetentní
poslanci NR, prípadne kompetentí z Ministerstva zdraovtníctva, ktorí
môžu zákon zmeniť, prípadne trebars vyhláškou Ministerstva zdravotníctva to upraviť do prijateľnej formy pre firmy hlavne malých živnostníkov. Skôr by politici , minister zdravotníctva sa riadili verejnou mienkou ktorá je na tento zákon veľmi negatívna, ak by o to viac informováli média, novinári a bolo by to viac v tlači.
PS: Fico a táto vláda viac dá na verejnú mienku ako na čokoľvek iné...
Viem o pár takých. Inak by som to sem takto (drzo;)) nedala.
džino
24.12.07,11:02
Kašlem na celú PZS.
Nepodarilo sa mi uzavrieť zmluvu!!! - nikto ma nechcel!!! - tých čo som oslovil!!!
Poslal som zamestnancov na lek. prehliadku k svojmu obvodnému či môžu vykonávať práce na ktoré majú prac.zmluvu , dohodol som technika BOZP, ktorý ich preškolil - vlastne ako po starom - čo na tom bolo zlé ???
Dostávajú OOPP a všetko podľa ZP.

Nech mi skúsia vytknúť , že sa o zamestnancov nestarám - odvolám sa !!!

Niekto písal , že Fico počúva verejnú mienku - hahahaha, ale len vtedy keď ste dôchodca a tých je tak 1,5 milióna - potencionálny voliči.!!!
Kto kedy pomohol malým živnostníkom, len nám komplikujú život údajnými smernicami EU - vždy sa na to vyhovoria , ale väčšinou ide o lobizmus veľkých.
Ale už sa nebudem nad tým vzrušovať - sú vianoce.

Prajem všetkým hlavne veľa zdravia a pekné a pokojné vianočné sviatky.
Džino z PN.
aladin
25.12.07,08:16
keby som mohol porovnavat tak by som povedal nasledovne : predchadzajuca vlada tlacila registratury, tato tlaci preventivne prehliadky, este ma napadla taka vec ze ako zamestnanec a zaroven szco (nie zamestnavatel) , budem xodit na preventivne 2 x , napriek tomu ze podnikam v tom istom ako pracujem ako zamestnanec., a este ma napadlo ze minule som pocul nieco aj o pravidelnom merani hluku., t.j. ked mam ventilator v kancli tak mi pravidelne budu xodit a merat hluk., naozaj niekedy mam pocit ze Absurdistan šuviks
laur12
25.12.07,08:30
Je dohodar na ucely tohto zakona zamestnancom?
Danielle369
25.12.07,08:31
mimotemyA ja mám už taký dojem,že ked mi príde ráno do roboty zamestnanec a ma pozdraví, tak ja mu za to budem musieť zaplatiť.
džino
25.12.07,15:50
Je dohodar na ucely tohto zakona zamestnancom?
Podla mňa -
dohodár je na dohodu o vykonaní prac, alebo dohodu o prac.činnosti, takže podľa ZP dohoda nie je zamestnanecký vzťah - neposkytuješ stravu, dovolenku atď.

Zamestnanec má pracovnú zmluvu.
ajobs
26.12.07,14:53
Podla mňa -
dohodár je na dohodu o vykonaní prac, alebo dohodu o prac.činnosti, takže podľa ZP dohoda nie je zamestnanecký vzťah - neposkytuješ stravu, dovolenku atď.

Zamestnanec má pracovnú zmluvu.

Dohodár je podľa tohto zákona zamestnancom - a teda sa naňho vzťahuje PZS.
Bigfisher
26.12.07,16:17
Ahojte. Pozorne sledujem túto tému a stále som v rozpakoch či sa pustiť do nezmyselnej zmluvy iba preto, že to vyplýva zo zákona. Ale na zmluvu treba dvoch a zvyčajne v poslednom článku zmluvy sa uvádza: "táto zluva je spísaná bez nátlaku a je vyjadrením slobodnej vôle oboch zmluvných strán" ... čo tam ja mám napísať? napr. "táto zmluva je spísaná pod nátlakom Fica a mazaných hláv sediacich v národnej rade SR," ??? normálne sa mi chce z toho vy.... aj vianočné pupáčiky
džino
27.12.07,15:37
Dohodár je podľa tohto zákona zamestnancom - a teda sa naňho vzťahuje PZS.
Ak to tak je tak potom je tu ďalší problém
príklad:
zamestnám na DoVP na 2 dni, tak jeden deň z toho bude u doktora ? a to ešte nahlásiť na sociálku deň vopred.
pekný deň

čítal som §224/ZP a tam sa píše zamestnávateľ je povinný oboznámiť o BOZP a nie poslať na lek.prehliadku pred nástupom do zamestnania,
JAJA11
29.12.07,18:45
[quote=džino;596789]Ak to tak je tak potom je tu ďalší problém
príklad:
zamestnám na DoVP na 2 dni, tak jeden deň z toho bude u doktora ? a to ešte nahlásiť na sociálku deň vopred.


A ja sa ešte pridám. Ak niekto robí na dohodu u viacerých, musí ísť od každého zamestnávateľa k lekárovi? Veď každý zamestnávateľ môže mať inú PZS. Myslím, že tu bude pekné Kocúrkovo. :o
Ibaka
30.12.07,12:56
[quote=džino;596789]Ak to tak je tak potom je tu ďalší problém
príklad:
zamestnám na DoVP na 2 dni, tak jeden deň z toho bude u doktora ? a to ešte nahlásiť na sociálku deň vopred.


A ja sa ešte pridám. Ak niekto robí na dohodu u viacerých, musí ísť od každého zamestnávateľa k lekárovi? Veď každý zamestnávateľ môže mať inú PZS. Myslím, že tu bude pekné Kocúrkovo. :o
Nuž, ak by mal byť naplnený duch zákona, vlastne u každého zamestnávateľa musí zamestnanec absolvovať vyšetrenie zdravotného stavu vo vzťahu k práci. Napríklad upratovačka: u jedného zamestnávateľa upratuje v hlučnom prostredí. Musí byť vyšetrená na sluch. U iného zamestnávateľa bude upratovať v prašnom prostredí- musí byť vyšetrená na dýchacie cesty. U ďalšieho zamestnávateľ môže pracovať vo výške- (umývať okná)- musí byť vyšetrená, či sa tej netočí hlava z výšok. U ďalšieho môže pracovať s chemickými produktmi- musíme poznať či nemá exzémy... atd atd. vždy sa vyšetreuje zdravotný stav vo vzťahu k práci.
Ale myslím že už by sme to už namali riešiť, počkať si návrh novelizácie a cez zamestnávateľské zväzy si to ustriehnuť a tvrdo pripomienkovať. (Tiež sa o to pokúsim)
JAJA11
31.12.07,09:24
Ale myslím že už by sme to už namali riešiť, počkať si návrh novelizácie a cez zamestnávateľské zväzy si to ustriehnuť a tvrdo pripomienkovať. (Tiež sa o to pokúsim)[/quote]

Ale riešiť to treba, lebo v praxi vzniká veľa rôznych prípadov a keď zákon opätovne nevyrieši otázky, tak je novelizácia zbytočná.
A v prípade, že by u každého zamestnávateľa mal trebárs iba hlučné, už by nemusel, ak by každý zamestnávateľ mal inú PZS? :rolleyes:
mysimis
08.01.08,06:46
Dávam do pozornosti článok, ktorý som našla v dnešnom denníku: http://www.sme.sk/c/3666851/Bezpecnost-drazdi-podnikatelov.html
sway
08.01.08,07:16
Dávam do pozornosti článok, ktorý som našla v dnešnom denníku: http://www.sme.sk/c/3666851/Bezpecnost-drazdi-podnikatelov.html

Článok je to pekný, ale či sa skutočne veci pohnú...., či stanovia taxy, spresnia podmienky ešte predtým ako začnú pokutovať... to si počkajme...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ZuzanaP
08.01.08,07:33
Ja sa niekedy nestačím diviť:eek:, okomentovať to musím, ale aj tak mi to nepomôže. Ako firma sme uzatvorili zmluvu s PZS. Pani prišla, povypytovala sa rôzne veci a teraz nám mailom posiela rôzne zápisy, protokoly, usmernenia a podobne. Takže sú to nejaké vzory, ktoré si máme upraviť podľa našich podmienok, na vlastné náklady si ich vytlačiť,... Hlavná vec, že máme v pošte už druhú faktúru a ja mám pocit, že ešte nič poriadne nespravili. Šľak ma ide trafiť, ale nepomôžem si. Ja som len účtovník..... :(:(:(
vikika
08.01.08,11:45
aj ja som dnes citatala ten clanok v sme a okrem ideho som sa dozvedela ze sankciou je ulozenie pokuty od 50 tis. - 3 mil. Sk....mna by zaujimalo kde je zakonne upravene ulozenie tejto pokuty...vie niekto ?
mysimis
08.01.08,11:53
V prvom príspevku tejto témy je priložený zákon a v ňom sú aj sankcie - konkrétne § 39 odst. 11.
vikika
08.01.08,14:05
:( ved ten zakon bol uz zruseny zakonom č. 355/2007 a tam som sa o ziadnej troj milionovej pokute nedocitala...ale aj tak dakujem za odpoved...
vikika
08.01.08,16:30
hehe uz som si poradila sama :)))) § 57 ods. 46 zakona č. 355/2007 :)
dobra vec je tato porada...
ZuzikT
08.01.08,17:00
Je to proste na nervy.Mám dvoch zamestnancov a už aj tak mám s nimi dosť veľké problémy lebo sú to ZPSkári a teraz ešte aj toto.To si už človek ani nekýchne bez toho, aby za to neplatil alebo aby na to nemusel mať povolenie.
misolga
09.01.08,06:59
V dnešnom vydaní denníka SME bolo dnes uvedené vyjadrenie Minist.práce :
-SZČO bez zamestnancov musia v rámci prac.zdravotnej služby objednať len preventívne prehliadky v závislosti od rizikovosti práce.
-aj keď niektorí podnikatelia zaplatia PZS firmám nemalé sumy, tieto firmy nemajú žiadnu zodpovednosť ak zamestnávateľom zle poradia. -nechápem, veď PZS sú na to aby poradili dobre-veď sa starajú o naše zdravie:)

Skúsenosti mojich klientov s uzatvorením zmluvy s PZS: - zaplatené faktúry za 11-12/2007 a to je všetko ..
mysimis
09.01.08,07:09
JAJA11
09.01.08,07:09
Skúsenosti mojich klientov s uzatvorením zmluvy s PZS: - zaplatené faktúry za 11-12/2007 a to je všetko ..[/quote]

A to je to čo hovorím ja. Ak by PZS zodpovedali za svoju činnosť (t.j. v prípade vzniku choroby z povolania alebo pracovného úrazu, ktorý vznikol v dôsledku ich nesprávneho postupu) t.j. niesli zodpovednosť, vôbec by nemuseli byť zo zákona, ale zamestnávatelia by sa sami a dobrovoľne prihlasovali k nim. Takto je to len výpalníctvo povolené štátom. :mad:
Zita5
09.01.08,10:32
Prosím , vzťahuje PZS aj pre sro bez zamestancov ? Čo s konateľom a spoločníkom?Už ste riešili niečo podobné ?


Vopred ďakujem za odpoveď.
Katija
09.01.08,10:34
Prosím , vzťahuje PZS aj pre sro bez zamestancov ? Čo s konateľom a spoločníkom?Už ste riešili niečo podobné ?


Vopred ďakujem za odpoveď. Prečo by sa mala ?
JAJA11
09.01.08,11:12
Prosím , vzťahuje PZS aj pre sro bez zamestancov ? Čo s konateľom a spoločníkom?Už ste riešili niečo podobné ?


Vopred ďakujem za odpoveď.

Aj v tomto prípade je to sporné ako u SZČO. V primeranom rozsahu sa treba registrovať. Vo vyjadreniach hovoria, že treba zvážiť náročnosť a nebezpečnosť práce - preto trebárs odporúčajú aj SZČO, ktorá podniká trebárs v stavebníctve a pod., že v tej chvíli by si mal i zabezpečiť PZS. Ale aj tak je to zbytočné, keď PZS za nič neručí. Už by asi bolo treba konečne sa spojiť a spoločne vystúpiť proti tvorcom zákonov od stola, ktorí o praxi nemajú ani paru. :o
uctoeva
09.01.08,11:45
Prosím vzťahuje sa PZS na SZČO pracujúci doma ( dochodca) - poradenstvo a zamestnáva dcéru na dohodu o práci študenta.
katkaj
09.01.08,12:16
Prišlo k najhoršiemu. Doteraz sme túto povinnosť dostatočne ignorovali ale po včerajšom čítaní dennej tlače a článku s hrozbou 3 miliónovej pokuty za neplnenie tohto zákona sa môj šéf rozhodol že treba začať konať. Idem obvolávať firmy :confused:

Ale napadla ma takáto otázka. Keď je zamestnanec zamestnaný v dvoch firmách bude musieť absolvovať prehliadku dvakrát ???? Predpokladám že áno, potom chudák zamestnanec s viac ako dvomi zamestnaniami. Môže celé dni len presedieť u lekára. :cool:
katkaj
09.01.08,12:17
Prosím vzťahuje sa PZS na SZČO pracujúci doma ( dochodca) - poradenstvo a zamestnáva dcéru na dohodu o práci študenta.

Ja sa obávam že pri súčasnej legislatíve sa to vzťahuje aj na túto osobu :cool:
ZuzanaP
09.01.08,12:21
Prišlo k najhoršiemu. Doteraz sme túto povinnosť dostatočne ignorovali ale po včerajšom čítaní dennej tlače a článku s hrozbou 3 miliónovej pokuty za neplnenie tohto zákona sa môj šéf rozhodol že treba začať konať. Idem obvolávať firmy :confused:

Ale napadla ma takáto otázka. Keď je zamestnanec zamestnaný v dvoch firmách bude musieť absolvovať prehliadku dvakrát ???? Predpokladám že áno, potom chudák zamestnanec s viac ako dvomi zamestnaniami. Môže celé dni len presedieť u lekára. :cool:

Ja mám dve zamestnania (šéf má s. r.o. a firmu aj ako SZČO - som v oboch prácach súčasne) a už sa teším, kto bude za mňa pracovať, ak ja budem musieť ísť 2x k lekárovi. :D:D:D Jasné, že nikto, ja to budem musieť dobehnúť, tým väčší stres a podobne.....
katkaj
09.01.08,12:23
Ja mám dve zamestnania (šéf má s. r.o. a firmu aj ako SZČO - som v oboch prácach súčasne) a už sa teším, kto bude za mňa pracovať, ak ja budem musieť ísť 2x k lekárovi. :D:D:D Jasné, že nikto, ja to budem musieť dobehnúť, tým väčší stres a podobne.....

Tiež som na tom tak podobne. Ešte že živnosť mám pozastavenú, lebo by som si mohla k tomu lekárovi aj prechodný pobyt vybaviť :D:D:D
Katija
09.01.08,12:28
Prosím , vzťahuje PZS aj pre sro bez zamestancov ? Čo s konateľom a spoločníkom?Už ste riešili niečo podobné ?


Vopred ďakujem za odpoveď.


Aj v tomto prípade je to sporné ako u SZČO. V primeranom rozsahu sa treba registrovať. Vo vyjadreniach hovoria, že treba zvážiť náročnosť a nebezpečnosť práce - preto trebárs odporúčajú aj SZČO, ktorá podniká trebárs v stavebníctve a pod., že v tej chvíli by si mal i zabezpečiť PZS. Ale aj tak je to zbytočné, keď PZS za nič neručí. Už by asi bolo treba konečne sa spojiť a spoločne vystúpiť proti tvorcom zákonov od stola, ktorí o praxi nemajú ani paru. Prečo je to sporné? PO bez zamestnancov sa v zákonoch 124/2006 Zz. a 355/2007 Zz. vôbec nespomínajú.
pivko
09.01.08,13:06
vie mi niekto poslať kontakt na nejaku firmu v Košiciach?
katkaj
09.01.08,13:08
vie mi niekto poslať kontakt na nejaku firmu v Košiciach?

Tu máš zoznam všetkých firiem ;)
Rozalka
09.01.08,17:54
DanielaSL
09.01.08,18:09
Dnes som bola prihlasovať firmu aj ja. Ešte že sa naša nemocnica dobre o nás postarala a keďže v našom mieste žiadna zdravotná služba nie je,uzatvorila zmluvu s jednou z prešovských. Bolo to bez problémov... dohodu som podpísala, teraz čakám na lekára, ktorý príde obhliadnuť moju kanceláriu a prinesie faktúru a šek.
ekopo
09.01.08,18:19
katkaj máš poriadne starý zoznam. Tu je aktuálny.
wagner
09.01.08,18:25
Tiež by som chcela vedieť, či povinnosť uzatvoriť zmluvu s PZS platí aj pre súkromných lekárov, ktorí zamestnávajú minimálne svoje sestričky - napr.taký obvodný lekár alebo špecialista. Vzťahuje sa to aj na nich? Ak áno, chcela by som vedieť meno toho lekára, ktorý tú zmluvu s PZS uzatvorí.
tinaM
09.01.08,19:05
Tiež by som chcela vedieť, či povinnosť uzatvoriť zmluvu s PZS platí aj pre súkromných lekárov, ktorí zamestnávajú minimálne svoje sestričky - napr.taký obvodný lekár alebo špecialista. Vzťahuje sa to aj na nich? Ak áno, chcela by som vedieť meno toho lekára, ktorý tú zmluvu s PZS uzatvorí.
Tento zákon sa vzťahuje na všetky fyzické osoby-podnikateľov a právnické osoby.
Pokiaľ sa nemýlim, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný vypracovať prevádzkový poriadok a predložiť ho orgánu verejného zdravotníctva na schválenie. Ten mu ho neschváli, pokiaľ nie je uzavretá zmluva s PZS.
ZuzanaP
10.01.08,05:03
Citácia z článku z HN:
Ako SZČO sa síce považujeme za zamestnávateľa aj keď nemáme zamestnancov, ale zároveň máme povinnosti len voči zamestnancom, ktorých vlastne nemáme.
Čiže mne z toho vyplýva, že ja ako SZČO som podľa zákona zamestnávateľom a mám tieto povinnosti voči svojim zamestnancom, ktorých však nemám, čiže vlastne nemám zo zákona žiadne povinnosti, keďže ich nemám mať voči komu, keďže nemám zamestnancov. Mýlim sa? Môj záver je, že som síce zamestnávateľ, ale nemám zamestnancov, čiže nemám koho posielať na prehliadky. Lebo nikde nepíšu, že ja ako zamestnávateľ musím mať prehliadku iba ako zamestnanec.
Mená čitateľov máme v redakcii.

Toto podľa mňa celkom trefne vystihlo to, v čom máme dilemu...... Páči sa mi tento názor...;)
JAJA11
10.01.08,05:11
[quote=ZuzanaP;606807]Citácia z článku z HN:
Ako SZČO sa síce považujeme za zamestnávateľa aj keď nemáme zamestnancov, ale zároveň máme povinnosti len voči zamestnancom, ktorých vlastne nemáme.

Aj ja som sa pobavila na tejto vete. :o Horšie je, že tí úradníci, ktorí vymysleli tento zákon a do dnešného dňa ho nedokázali novelizovať do takej podoby, aby mal aspoň trochu zmysel, nás majú právo aj pokutovať. :( mimotemy Kebyže tak môžeme pokutovať tých, ktorí takéto nezmyselné zákony schvália. Možno by si aj oni dávali viac pozor na to čo schvaľujú.
terry
10.01.08,12:53
Vidím, že diskusia ohladom PZS pokračuje.... :D ja by som trošku pichol do osieho hniezda, mal tu už niekto kontrolu z RÚVZ (reg. úrad verejného zdravotníctva) ??? čo "páni" úradníci v "bielych" plášťoch mali a namietali samozrejme pokiaľ išlo o PZS ??? thx za prípadnú odpoveď

pekný dníček bez PZS :D
ricij
10.01.08,12:59
Ja som mal kontrolu z hygieny ešte v septembri 2007. Pýtala sa aj na PZS, no uspokojila sa s tým, keď som jej povedal, že s kým sme v jednaní. Ináč doteraz žiadnu PZS nemám a ani nechcem. Z princípu.
vikinka
10.01.08,15:31
Generálna prokuratúra zatiaľ nerozhodla, či je v poriadku povinnosť podnikateľov najímať si pracovnú zdravotnú službu. Živnostníci ale chcú, aby sa osobitné lekárske prehliadky, za ktoré musia platiť, zrušili.
Najnovšia správa z rádia Expres o 17.00 hod., takže sme zase na začiatku:confused:
Ibaka
10.01.08,16:25
Tiež by som chcela vedieť, či povinnosť uzatvoriť zmluvu s PZS platí aj pre súkromných lekárov, ktorí zamestnávajú minimálne svoje sestričky - napr.taký obvodný lekár alebo špecialista. Vzťahuje sa to aj na nich? Ak áno, chcela by som vedieť meno toho lekára, ktorý tú zmluvu s PZS uzatvorí.
Práve dnes som jednal s jednou pani doktorkou, má sro-čku a zemestnáva zdravotnú sestru. Pani doktorka dokonca vlastní príslušnú atestáciu pracovné lekárstvo ale zatial nepracuje pre žiadnu PZS.- Sama sa vyjadrila že je to citujem "hovadina" a ona žiadnu zmluvu robiť nebude!!! Pracuje v brandži 30 rokov, pravidelne je v kontakte s predstaviteľmi úradu verejného zdravotníctva a vraj predstavitelia tejto inštitúcie vôbec nedostali zákon na pripomienkovanie , takže je to všetko výplod úradníkov z ministerstva zdrav. Podľa jej vyjadrenia už podali protest minimálne tri zamestnanecké zväzy, obchodná komora. Vraj už prebehla aj veľmi ostrá výmena názorov medzi zástupcami inštitúcií, ktorí majú do toho čo povedať (vraj tam padali osobné invektívy).
Takže niečo sa deje, čo je len dobre, ide o to aby sa ustrážil výsledný "produkt". Berte to iba ako sprostredované info, ale mňa to upokojilo.
Hlavné že veci sú v pohybe. :)
Luna
10.01.08,17:05
Včera v novinách Sme bol zaujímavý článok ako sa v podstate predražia zamestnanci. Píše sa tam aj,že Iveta Radičová ktorá bola ministerkou práce v čase príjmania zákona, hovori,že živnostníkov bez zamestnancov sa táto povinnosť nedotýka. Úrad VZ v súčastnosti pripravuje spresnenie,koho a v akom rozsahu sa bude týkať povinnosť zabezpečiť PZS.
wagner
10.01.08,19:29
Iba by som rada vedela, ktoré obce a mestá už majú takúto zmluvu uzatvorenú. Pokiaľ viem, tak starostovia hovoria, že na to nemajú peniaze v rozpočte.
Melnick
10.01.08,19:41
A s kým asi uzatvorí PZ lekár, ktorý zazmluvňuje živnostníkov so zamestnancami aj bez zamestnancov a sám zamestnáva 2 sestričky.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Slovenské zákony = Murphyho zákony.:D:D Ja to nepredýcham.

Nechcela som uraziť Murphyho ,vážne nie, sú fakt humornejšie.
Ibaka
10.01.08,19:46
A s kým asi uzatvorí PZ lekár, ktorý zazmluvňuje živnostníkov so zamestnancami aj bez zamestnancov a sám zamestnáva 2 sestričky.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Slovenské zákony = Murphyho zákony.:D:D Ja to nepredýcham.

Nechcela som uraziť Murphyho ,vážne nie sú fakt humornejšie.
Presný zásah.
pivko
11.01.08,06:17
JAJA11
11.01.08,06:49
http://www.slobodneforum.sk/?aktuality&sprava=slovensko-potrebuje-uspesnych-podnikatelov-nie-silnych-byrokratov-preco-vlada-roberta-fica-podporuje-byrokraticky-zakon-radicovej

Pekne napísaný článok, ako keby boli na Porade a prečítali si naše príspevky. Ale v podstate nič nezmenia. Napádajú Radičovú, ktorá už takmer 2 roky nemá šancu ovplyvniť znenie zákona, ale podľa mňa najväčšiu zásluhu na tom, že ten zákon je v takejto podobe aj napriek upozorneniam, má súčasná vláda. A vôbec sa jej akosi nechce do úprav tohto zákona. Asi ešte potrebujú vybrať na pokutách a potom to budú môcť zrušiť. :mad:
evae
11.01.08,07:11
uplny suhlas :( a my sme este k tomu stavebna firma a mam 35 zamestnancov . aj ked, bezpecnostny technik (externy) mi napriek tomu neodporucil uzatvorit zmluvu, nakolko to este nie je iste. som vsak zvedava co na to povie pripadna kontrola :confused:
JAJA11
11.01.08,07:32
uplny suhlas :( a my sme este k tomu stavebna firma a mam 35 zamestnancov . aj ked, bezpecnostny technik (externy) mi napriek tomu neodporucil uzatvorit zmluvu, nakolko to este nie je iste. som vsak zvedava co na to povie pripadna kontrola :confused:

Ale technik nemá pravdu, že to nie je isté. Povinnosť mať PZS je od 9/2007. Nám náš technik odporučil uzavrieť zmluvu, ale ešte ma stále nik nepresvedčil o prínose PZS. :o
Melnick
11.01.08,07:49
Ale technik nemá pravdu, že to nie je isté. Povinnosť mať PZS je od 9/2007. Nám náš technik odporučil uzavrieť zmluvu, ale ešte ma stále nik nepresvedčil o prínose PZS. :o
A ešte dĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺĺlho ostaneš nepresvedčená. :o :)
anklar
11.01.08,09:57
uplny suhlas :( a my sme este k tomu stavebna firma a mam 35 zamestnancov . aj ked, bezpecnostny technik (externy) mi napriek tomu neodporucil uzatvorit zmluvu, nakolko to este nie je iste. som vsak zvedava co na to povie pripadna kontrola :confused:
Že si zvedava, to je OK. Len nebuď vystrašena, nervozna. Niet prečo.
Vyjadri svoj názor, tlmoč názory z Porady, názory ľudí, s ktorými si o tejto problematike hovorila. Zákonodarcovia sa budú s tým musieť zaoberať. Nech pracujú a rozmýšľajú.
Pochrapkávať v parlamente, unudene si kresliť, by sme vedeli určite všetci.
willma
11.01.08,10:14
dnes som dostala od šéfa súhlas k vyhľadaniu PZS
Ibaka
11.01.08,10:17
Iba by som rada vedela, ktoré obce a mestá už majú takúto zmluvu uzatvorenú. Pokiaľ viem, tak starostovia hovoria, že na to nemajú peniaze v rozpočte.
Pracujem aj pre obecné úrady, školy, všade som na zákon upozornil, uviedol som stránku kde nájdu zoznam PZS, (na otázku, ktorú PZS si majú vybrať, odpovedám, "je to na Vás, doporučujem najbližšiu"- aby namali dojem že za úplatu robím obchodného zástupcu niektorej PZS, toť vsio) Väčšinou sa starostaovia a riaditelia škôl rozčertili. Ale zmluvu zatial namá z mojich klientov ani jeden. Myslím dvaja si necali poslať ponuky ale sú vo vyčkávacej pozícii. Majitelia firiem sú trochu aktívnejší, lebo sa obájavú pokút ale zmluvy zatial nemajú, zbierajú ponuky.
vikika
11.01.08,13:22
preco sa v tlaci pise ze tato povinnost plati od 1.9.2007 ked pracovne zdravotne sluzby boli zavedene uz zakonom o BOZP ucinneho od 1. jula 2006 ? vysvetli mi to niekto ?
a aj tu spominanu 3 milionovu pokutu...v zakone 355/2007 je od 50 tis do 1 mil..
breckova
15.01.08,06:16
uplny suhlas :( a my sme este k tomu stavebna firma a mam 35 zamestnancov . aj ked, bezpecnostny technik (externy) mi napriek tomu neodporucil uzatvorit zmluvu, nakolko to este nie je iste. som vsak zvedava co na to povie pripadna kontrola :confused:

My máme externého bezp. technika a tiež "nedoporučil" uzatvoriť zmluvu, vraj sa ešte uvidí..... Máme 130 zamestnancov.
misolga
15.01.08,16:18
Dnes od 20,00 hod na Slovenskom rozhlase bude v relácii Kontakty debata o PZS, kde budú odpovedať aj na dotazy poslucháčov.
Marína
15.01.08,20:08
Zo záznamu si môžete vypočuť tu - Kontakty 15.1.2008 (55 min.)
http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=1&page=showRelacia&id=179
VladoaKatka
15.01.08,20:55
Dnes od 20,00 hod na Slovenskom rozhlase bude v relácii Kontakty debata o PZS, kde budú odpovedať aj na dotazy poslucháčov.

To tiež vedia na ktorú stanicu a v akom čase to dať... na iných viac počúvaných a oblúbených staniciach asi sa boja uchádzať o priestor, že by nezvládli tú situáciu... :D:D:D
JAJA11
16.01.08,06:02
jakut
17.01.08,09:12
odpoved pre JAJA, Včera, 08:02 AM
Pre jedných biznis, pre iných výpalné
Dôsledkov povinnej pracovnej zdravotnej služby sa obávajú najmä malí podnikatelia a živnostníci

napisal citujem " pripadli aj ďalšie administratívne úlohy. Napríklad každoročné podávanie správy o stave a zmene pracovných rizík na pracovisku úradu verejného zdravotníctva. Či uchovávanie zdravotných záznamov rizikových pracovníkov až po dobu 20 rokov od skončenia zamestnania."
to je sprostost tieto povinnosti boli uz obsiahnute v zakone 274/1994 kt. uz je dnes zruseny a presli uz z legislativy pred rokom 1990. Uchovavat zdravotne zaznamy rizik. pracovnikov a hlasit zmeny RUVZ to sa robilo uz za komunizm,u, takze neviem ake zmeny pribudli
a dalej citujem " Napríklad pracovníci reštauračných a stravovacích zariadení musia mať platný zdravotný preukaz, s ktorým je spojená platená prehliadka u lekára." tento zdravotný preukaz je dokladom - laicky povedane o neinfekčnosti pracovnika - teda ze prac. nie je nostitelom infekcnej choroby a robia sa uplne ine vysetrenia ako vysetrenia na vstupnu prehliadku casnika, alebo kuchara vo vztahu k praci.
jakut
17.01.08,09:17
Tiež by som chcela vedieť, či povinnosť uzatvoriť zmluvu s PZS platí aj pre súkromných lekárov, ktorí zamestnávajú minimálne svoje sestričky - napr.taký obvodný lekár alebo špecialista. Vzťahuje sa to aj na nich? Ak áno, chcela by som vedieť meno toho lekára, ktorý tú zmluvu s PZS uzatvorí.
ja osobne poznam lekára kt. uz zmluvu s PZS ma a bol na prehliadke on aj jeho sestricka :-) ale bolo to z donutenia, inak by mu hygiena nevydala doklad rozhodnutie pre chranenu dielnu
Tanče
17.01.08,09:42
ja osobne poznam lekára kt. uz zmluvu s PZS ma a bol na prehliadke on aj jeho sestricka :-) ale bolo to z donutenia, inak by mu hygiena nevydala doklad rozhodnutie pre chranenu dielnu

vola lekar lekarovi: dajme stretko, urobime si zdravotne prehliadky.
kedy?
zajtra o 19 v kaviarni....:)
sta
18.01.08,06:36
tu je článok z jedného časopisu :rolleyes::

http://lesk.zoznam.sk/cl/11215/199519/Isty-kseft
Katija
18.01.08,08:44
tu je článok z jedného časopisu :rolleyes::

http://lesk.zoznam.sk/cl/11215/199519/Isty-kseft Nič nové sa tam nehovorí, akurát ma zaujal posledný odstavec. Prvý krát niekto z novinárov uverejnil jednu z absurdností týchto zákonov - myslím tým, že naozaj sa tieto zákony netýkajú našich volených poslancov. Tiež som to hľadala v zákonoch a nenašla. http://www.porada.sk/554514-post35.html

Napadá ma k tomuto faktu len jedno. " Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi."
Ibaka
18.01.08,09:06
Napadá ma k tomuto faktu len jedno. " Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi."
Tu platí opak: Čo je dovolené volovi, nie je dovolené bohovi!
Katija
18.01.08,09:11
Tu platí opak: Čo je dovolené volovi, nie je dovolené bohovi! Nesúhlasím, nemôže si vybarať, má to príkazom. A ak sa mu nepáči môže prísť o prácu, prípadne o licenciu.
JAJA11
18.01.08,09:13
Tu platí opak: Čo je dovolené volovi, nie je dovolené bohovi!

Nie tu plati: čo je prikázané volovi, nie je prikázané bohovi. Alebo staré: rovní a rovnejší :mad:

Dnes sme si pozerali ponuky od PZS. Minimálne ročné náklady budú cca 100 tisíc. Keď sme pozerali za čo budeme platiť, tak tie práce robíme všetky teraz aj bez nich. Máme hlučné pracovisko- zamestnanci chodia na audiometriu, 3-smennú prevádzku - každý rok chodia na lekárske prehliadky. PZS nám nemá nové čo povedať, ale my musíme zaplatiť minimálne 100.000 navyše. A stále neviem za čo.
Ibaka
18.01.08,09:18
Asi Ste ma nepochopili, volov som myslel tých čo tento skvost schválili
Katija
18.01.08,09:22
Asi Ste ma nepochopili, volov som myslel tých čo tento skvost schválili Nepochopila, prepáč. Ale o tom by mohla byť kľudne osobitná téma. Tých skvostov je veľa.
anklar
18.01.08,09:45
Nesúhlasím, nemôže si vybarať, má to príkazom. A ak sa mu nepáči môže prísť o prácu, prípadne o licenciu.
:):):) ? trošku to trvalo, však?
Erika 1982
18.01.08,09:46
Nič nové sa tam nehovorí, akurát ma zaujal posledný odstavec. Prvý krát niekto z novinárov uverejnil jednu z absurdností týchto zákonov - myslím tým, že naozaj sa tieto zákony netýkajú našich volených poslancov. Tiež som to hľadala v zákonoch a nenašla. http://www.porada.sk/554514-post35.html

Napadá ma k tomuto faktu len jedno. " Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi."
Ja som to zas tak trošku nadnesene pochopila, že oni nemusia mať zdravotnú prehliadku, lebo by sa prišlo na "ich zdravie... že majú špinu za nechtami, maslo na hlave...
Ibaka
18.01.08,09:57
Prečítal som si vyššiepricapnutý článok o PZS a porovnanie ako je to v iných štátoch. Spomenul som si na jednu príhodu a chcem sa s vami o tom podeliť.
Asi pred dvanástimi rokmi som bol spolu s ďalšími bezp. technikmi na stáži v Belgicku. Navštívili sme rôzne firmy a inštitúcie. V jednej firme s chemickým zameraním výroby sme robili exkurziu vo výrobe. Tamojší bezpečnostný technik z našich pripomienok takmer ochorel, jeho odpoveď na naše kritické poznámky bola- ano vieme o tom, pracujeme na tom. Najväčší zážitok sme mali pri návšteve ich Závodnej Zdravotnej služby. Priestory a zariadenie si už veľmi veľa toho pamätali, lekár ktorý tam nehybne sedel za stolom mal už dááávno dôchodkový vek, iba zdravotná sestra bola čiperná, tá nás sprevádzala po ambulancii. Všimol som si, ako sa jeden môj kolega dlho zadíval na nehybne sediaceho lekára zdravotnej služby, keď som k nemu pristúpil bližšie aby som sa opýtal čo ho zaujalo, pošepky sa ma spýtal: Čo myslíš, žije ešte?
MarcelkaT
18.01.08,10:05
Prečítal som si vyššiepricapnutý článok o PZS a porovnanie ako je to v iných štátoch. Spomenul som si na jednu príhodu a chcem sa s vami o tom podeliť.
Asi pred dvanástimi rokmi som bol spolu s ďalšími bezp. technikmi na stáži v Belgicku. Navštívili sme rôzne firmy a inštitúcie. V jednej firme s chemickým zameraním výroby sme robili exkurziu vo výrobe. Tamojší bezpečnostný technik z našich pripomienok takmer ochorel, jeho odpoveď na naše kritické poznámky bola- ano vieme o tom, pracujeme na tom. Najväčší zážitok sme mali pri návšteve ich Závodnej Zdravotnej služby. Priestory a zariadenie si už veľmi veľa toho pamätali, lekár ktorý tam nehybne sedel za stolom mal už dááávno dôchodkový vek, iba zdravotná sestra bola čiperná, tá nás sprevádzala po ambulancii. Všimol som si, ako sa jeden môj kolega dlho zadíval na nehybne sediaceho lekára zdravotnej služby, keď som k nemu pristúpil bližšie aby som sa opýtal čo ho zaujalo, pošepky sa ma spýtal: Čo myslíš, žije ešte?
Tak to sa mi veľmi páááči.