claco
04.06.07,16:10
Otazka:
1 izbovy byt som ziskal do uzivania, ako druzstevny cca 5 rokov pred uzavretim manzelstva.
Po uzavreti manzelstva sme odkupili s manzelkou byt do osobneho spoluvlastnictva. Prave sme sa rozviedli.
Manzelka dostala darom pocas mazelstva este iny 2 izbovy byt.
Narokujem si k spolocnemu 1 izbovemu bytu 74% podiel z dovodu, ze som zaplatit clenske pri vstupe do druzstva a taktiez som zaplatil väcsiu cast splatok na uver z druzstva.
Co vy na to ?
Chobot
05.06.07,06:53
Otazka:
1 izbovy byt som ziskal do uzivania, ako druzstevny cca 5 rokov pred uzavretim manzelstva.
Po uzavreti manzelstva sme odkupili s manzelkou byt do osobneho spoluvlastnictva. Prave sme sa rozviedli.
Manzelka dostala darom pocas mazelstva este iny 2 izbovy byt.
Narokujem si k spolocnemu 1 izbovemu bytu 74% podiel z dovodu, ze som zaplatit clenske pri vstupe do druzstva a taktiez som zaplatil väcsiu cast splatok na uver z druzstva.
Co vy na to ?

Neviem, akú odpoveď očkávaš, keďže si otázku položil tak, že som z nej na rozpakoch. :confused: Chceš pochváliť alebo očakávaš nejakú radu?

Ale asi viem, čo chceš vedieť. Z toho napísaného ti ťažko poradíme. Nenapísal si, či je ten družstevný v bezpodielovom spoluvlastníctve alebo nie.

Píšeš, že si zaplatil väčšiu časť splátok z úveru. Bolo to počas manželstva? Ak áno, ako preukážeš, že to boli výlučne tvoje peniaze? Nestačí, že to bolo z tvojho účtu platené. Príjem je predsa spoločný v manželstve.

Toto ma hnevá :mad: na mnohých ľuďoch, keď si myslia, že ak majú väčší príjem ako partner, tak im aj v budúcnosti (pri prípadnom rozvode) má patriť väčšia časť majetku.

Tiež nepíšeš, od koho a prečo dostala manželka ten druhý byt. Ak to bol priamy dar iba jej (a nie vám ako manželom), tak takýto dar a aj prípadné dedičstvo nevstupuje do bezpodielového spoluvlastníctva. Takže ak je len jej vlastníctvom, nemáš nárok na vyplatenie z neho.

Samozrejme z tohoto družstevného bytu môžeš požadovať, koľko ty uznáš za vhodné, to ti nikto neberie. Ak sa ale nedohodnete a príde k deleniu majetku cestou súdu (nie dohodou), tak všetky svoje požiadavky budeš musieť preukázať pred súdom. Takže možno bude lepšie urobiť kompromis a rozumne sa dohodnúť, pokiaľ nechceš zaplatiť kopec peňazí za rozvodové konanie tiahnuce sa roky.
claco
05.06.07,13:45
Upresnujem:
Druzstevny byt mi pridelili v roku 1991. Manzelstvo sme uzavreli v roku 1996. Odkupili sme do spoluvlastnictva v roku 2000.
Z tohto som vychadzal, ze som zaplatil vacsiu cast a nie z toho ze som to platil z mojho uctu !!!!
To ze darovany byt je iba byvalej je mi jasne. Byvala sa ale snazi dostat aj tento spolocny byt, cize aby jej ostali oba byty a mne ziaden.
rada
05.06.07,14:23
Upresnujem:
Druzstevny byt mi pridelili v roku 1991. Manzelstvo sme uzavreli v roku 1996. Odkupili sme do spoluvlastnictva v roku 2000.
Z tohto som vychadzal, ze som zaplatil vacsiu cast a nie z toho ze som to platil z mojho uctu !!!!
To ze darovany byt je iba byvalej je mi jasne. Byvala sa ale snazi dostat aj tento spolocny byt, cize aby jej ostali oba byty a mne ziaden.

Pochopila som, že byt ste počas manželstva odkúpili do vlastníctva teda byt sa stal súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
1. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvanie manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
2. Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
3.

Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150 OZ.
Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.4. Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Najlepšie by bolo spísať čo najskôr dohodu s Vašou ex...pretože po troch rokoch "ničnerobenia" (žiadna dohoda, či podanie na súd)ako je vyššie uvedené sa stanete podielovými spoluvlastníkmi o veľkosti jednej polovice pre každého.
adv
07.06.07,18:47
ak sa exmanzelka nejako neflakala, pracovala alebo sa starala o deti, nemas ziadnu sancu a ide to presne pol na pol. mal si si to osetrit skor...