Zavrieť

Porady

Byt po rozvode

Otazka:
1 izbovy byt som ziskal do uzivania, ako druzstevny cca 5 rokov pred uzavretim manzelstva.
Po uzavreti manzelstva sme odkupili s manzelkou byt do osobneho spoluvlastnictva. Prave sme sa rozviedli.
Manzelka dostala darom pocas mazelstva este iny 2 izbovy byt.
Narokujem si k spolocnemu 1 izbovemu bytu 74% podiel z dovodu, ze som zaplatit clenske pri vstupe do druzstva a taktiez som zaplatil väcsiu cast splatok na uver z druzstva.
Co vy na to ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    claco Pozri príspevok
    Otazka:
    1 izbovy byt som ziskal do uzivania, ako druzstevny cca 5 rokov pred uzavretim manzelstva.
    Po uzavreti manzelstva sme odkupili s manzelkou byt do osobneho spoluvlastnictva. Prave sme sa rozviedli.
    Manzelka dostala darom pocas mazelstva este iny 2 izbovy byt.
    Narokujem si k spolocnemu 1 izbovemu bytu 74% podiel z dovodu, ze som zaplatit clenske pri vstupe do druzstva a taktiez som zaplatil väcsiu cast splatok na uver z druzstva.
    Co vy na to ?
    Neviem, akú odpoveď očkávaš, keďže si otázku položil tak, že som z nej na rozpakoch. Chceš pochváliť alebo očakávaš nejakú radu?

    Ale asi viem, čo chceš vedieť. Z toho napísaného ti ťažko poradíme. Nenapísal si, či je ten družstevný v bezpodielovom spoluvlastníctve alebo nie.

    Píšeš, že si zaplatil väčšiu časť splátok z úveru. Bolo to počas manželstva? Ak áno, ako preukážeš, že to boli výlučne tvoje peniaze? Nestačí, že to bolo z tvojho účtu platené. Príjem je predsa spoločný v manželstve.

    Toto ma hnevá na mnohých ľuďoch, keď si myslia, že ak majú väčší príjem ako partner, tak im aj v budúcnosti (pri prípadnom rozvode) má patriť väčšia časť majetku.

    Tiež nepíšeš, od koho a prečo dostala manželka ten druhý byt. Ak to bol priamy dar iba jej (a nie vám ako manželom), tak takýto dar a aj prípadné dedičstvo nevstupuje do bezpodielového spoluvlastníctva. Takže ak je len jej vlastníctvom, nemáš nárok na vyplatenie z neho.

    Samozrejme z tohoto družstevného bytu môžeš požadovať, koľko ty uznáš za vhodné, to ti nikto neberie. Ak sa ale nedohodnete a príde k deleniu majetku cestou súdu (nie dohodou), tak všetky svoje požiadavky budeš musieť preukázať pred súdom. Takže možno bude lepšie urobiť kompromis a rozumne sa dohodnúť, pokiaľ nechceš zaplatiť kopec peňazí za rozvodové konanie tiahnuce sa roky.

    claco je offline (nepripojený) claco

    claco
    Upresnujem:
    Druzstevny byt mi pridelili v roku 1991. Manzelstvo sme uzavreli v roku 1996. Odkupili sme do spoluvlastnictva v roku 2000.
    Z tohto som vychadzal, ze som zaplatil vacsiu cast a nie z toho ze som to platil z mojho uctu !!!!
    To ze darovany byt je iba byvalej je mi jasne. Byvala sa ale snazi dostat aj tento spolocny byt, cize aby jej ostali oba byty a mne ziaden.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    claco Pozri príspevok
    Upresnujem:
    Druzstevny byt mi pridelili v roku 1991. Manzelstvo sme uzavreli v roku 1996. Odkupili sme do spoluvlastnictva v roku 2000.
    Z tohto som vychadzal, ze som zaplatil vacsiu cast a nie z toho ze som to platil z mojho uctu !!!!
    To ze darovany byt je iba byvalej je mi jasne. Byvala sa ale snazi dostat aj tento spolocny byt, cize aby jej ostali oba byty a mne ziaden.
    Pochopila som, že byt ste počas manželstva odkúpili do vlastníctva teda byt sa stal súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
    1. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvanie manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
    2. Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
    3.
    • Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150 OZ.
    • Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
    • Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
    • Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
    4. Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
    Najlepšie by bolo spísať čo najskôr dohodu s Vašou ex...pretože po troch rokoch "ničnerobenia" (žiadna dohoda, či podanie na súd)ako je vyššie uvedené sa stanete podielovými spoluvlastníkmi o veľkosti jednej polovice pre každého.

    adv je offline (nepripojený) adv

    adv
    ak sa exmanzelka nejako neflakala, pracovala alebo sa starala o deti, nemas ziadnu sancu a ide to presne pol na pol. mal si si to osetrit skor...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.