Gapo
10.06.07,17:11
Máme tento problém, stalo sa asi módne, zatajovať skutočný počet bývajúcich v byte. Ale ono to asi bude súvisieť skôr s úsporou koruniek za určité služby a energie na výšku ktorých to má vplyv.
Ak sa a asi sa s týmto stretávate, ako sa to pokúšate eliminovať.
:confused:
Elena Navrátilová
10.06.07,17:25
Na zhromaždení, verejne prečítam počet prihlásených na jednotlivých bytoch. Inak sa dávajú aj čestné prehlásenia jednotlivým vlastníkom kde uvedú počet členov v domácnosti. Bolo tu už aj toto preberané. http://www.porada.sk/t35148-osobomesiace.html?highlight=osobomesiace
lubica_02
10.06.07,19:13
Toto je problém vo všetkých domoch,všade aspoň 1 chce prekrútiť skutočnosť. To, čo píše Elenka je snáď jediné riešenie,ja v niektorých domoch dávam vykonať kontrolu zástupcami domu ,potom konzultujem s dotknutým vlastníkom.
svojar
11.06.07,04:29
U nás sa dávajú čestné prehlásenia. Podľa počtu osôb rátame spotrebu el en spol. priestorov a výťah. Na tom sa nedá veľmi zarobiť, ale ako som už aj inde písal "KKD" - každá koruna dobrá.
Gapo
12.06.07,12:28
Ano, ďakujem za aj malú radu, ja som si pred zadaním témy dal prehľadať porady a napísalo, že žiadna taká sa tu nenachádza, ale potom som objavil pri listovaní, že už sa o podobnom písalo. Ospravedlňujem sa za nedôslednosť.
Ale nedá mi ešte spomenúť, že nás je 230 bytov a prítomných na schôdzach je tak max. do 50. Okrem toho garsónky a dokonca aj dosť dvojizbových bytov sú v prenájme a tam ich je ako hadov, lenže prizná sa jeden. No a ešte neviem ako, ale u nás sa platí aj za smetie a to je dosť, tak sa im to oplatí. Inak čestné prehlásenie je dobrá vec, ale naozaj sa tam uvedie pravdivý počet osôb, alebo je to iba pre "vlk sa nažral a koza ostala celá"?!
Chobot
12.06.07,13:00
Ano, ďakujem za aj malú radu, ja som si pred zadaním témy dal prehľadať porady a napísalo, že žiadna taká sa tu nenachádza, ale potom som objavil pri listovaní, že už sa o podobnom písalo. Ospravedlňujem sa za nedôslednosť.
Ale nedá mi ešte spomenúť, že nás je 230 bytov a prítomných na schôdzach je tak max. do 50. Okrem toho garsónky a dokonca aj dosť dvojizbových bytov sú v prenájme a tam ich je ako hadov, lenže prizná sa jeden. No a ešte neviem ako, ale u nás sa platí aj za smetie a to je dosť, tak sa im to oplatí. Inak čestné prehlásenie je dobrá vec, ale naozaj sa tam uvedie pravdivý počet osôb, alebo je to iba pre "vlk sa nažral a koza ostala celá"?!

Áno, to čestné prehlásenie nemá nejakú zásadnú právnu moc, ale predsa len niektorých (tých menej nepoctivých) prinúti priznať skutočný stav ľudí. Kto nechce priznať, alebo chce zatajiť, tomu nepomôže žiadne opatrenie.

Lebo nie je možné donútiť vlastníka, aby priznal skutočný počet ľudí. Najmä v takých anonymných domoch, kde sú desiatky či stovky bytov a ľudia sa anvzájom nepoznajú. Také malé bytovky do 10 bytov tneto problém asi nepoznajú, lebo sa všetci navzájom poznajú.

V takom veľkom dome ani nezistíš preukázateľne, že tam býva viacej ľudí. Môžeš mať nejaké indície (vyššia spotreba vody), ale ak sa neprizná, tak to jednoznačne nevieš preukázať.

My sme vyvesili pri vchode tabuľku s číslom bytu a počtom nahlásených osôb, aby si susedia všímali, či ich niekto neokráda nenahlásením skutočného počtu osôb. Buď to všetko sedí, alebo to nikoho nezaujíma, ale nikto nám neohlásil, že by tam bola chyba v počte osôb.
Elena Navrátilová
12.06.07,13:07
Ano, ďakujem za aj malú radu, ja som si pred zadaním témy dal prehľadať porady a napísalo, že žiadna taká sa tu nenachádza, ale potom som objavil pri listovaní, že už sa o podobnom písalo. Ospravedlňujem sa za nedôslednosť.
Ale nedá mi ešte spomenúť, že nás je 230 bytov a prítomných na schôdzach je tak max. do 50. Okrem toho garsónky a dokonca aj dosť dvojizbových bytov sú v prenájme a tam ich je ako hadov, lenže prizná sa jeden. No a ešte neviem ako, ale u nás sa platí aj za smetie a to je dosť, tak sa im to oplatí. Inak čestné prehlásenie je dobrá vec, ale naozaj sa tam uvedie pravdivý počet osôb, alebo je to iba pre "vlk sa nažral a koza ostala celá"?!
U nás platobný výmer na odpad ide podľa údajov z matriky, kde má kto nahlásený trvalý pobyt, takže podľa toho skontroluješ koľkí sú nahlásení kde na trvalý pobyt. Mne zatelefonujú, idem po polatobné výmery a mám prehľad.
Gapo
12.06.07,13:36
Tak to som urobil aj ja teraz, vyvesil som do skriniek počty osôb aj osobomesiacov, som zvedavý na reakciu, ale som skeptický, pretože každý sa tvári akože čo ma do toho, nech sa s tým naťahuje niekto iný, rád by som sa mýlil.
Elena Navrátilová
12.06.07,13:53
Tak to som urobil aj ja teraz, vyvesil som do skriniek počty osôb aj osobomesiacov, som zvedavý na reakciu, ale som skeptický, pretože každý sa tvári akože čo ma do toho, nech sa s tým naťahuje niekto iný, rád by som sa mýlil.
Nebuď skeptický... skontroluj počty nahlásených s výmermi a hotovo... toho sa drž. Ak niekto bude ochotní a "bonzne" na susedov... zájdi s čestným prehlásením za ním a hotovo. Ak niekto dal do prenájmu byt a nenahlásil zmenu v počte nájomníkov, alebo to robí pravidelne, tak to prednes na zhromaždení a dajte uznesením čo v takom prípade urobíte. Neviem čo iné s tým. Možno v novelizácii aj toto bude. Len aby to už bolo v zbierke.
zivan
15.06.07,05:19
Zisťovanie resp. overovanie počtu osobomesiacov je niekedy dosť problematické. Jedna z možností je aj vychádzať z údajov matriky, aj to však má svoje úskalia :
- problém vlastníkov a podnájomníkov, ktorí nie sú prihlásení k trvalému ani prechodnému pobytu v dome a predsa tam bývajú. Trvalý pobyt majú (obvykle zo špekulatívnych dôvodov) niekde inde, napr. na dedine.
- problém vysokoškolákov alebo osôb pracujúcich v zahraničí
Preto absolútnu spravodlivosť tu nie je možné hľadať.

Počet osobomesiacov verifikujeme pri koncoročnom odpočte, kedy spolu s vlastníkom alebo podnájomníkom si vzájomne odsúhlasíme a podíšeme ich počet. To isté aj v priebehu roka pri predaji bytu. Vychádzame pritom prednostne z trvalého pobytu osôb.
O bývajúcich v bytoch nášho domu si myslím máme slušný prehľad, takže zatiaľ sme nemali väčšie problémy pri ich zisťovaní.
Pri stanovovaní počtu osobomesiacov máme tiež zásadu, že aj v prípade, že byt neobýba celý rok nikto - a máme aj také - je braná pre potreby vyúčtovania 1 osoba v byte t.j. 12 osobomesiacov za rok.

Pozn.: U nás v meste našťastie vyberanie poplatkov za odvoz a likvidáciu komunálnych odpadov si rieši priamo mesto, takže SVB s tým (našťastie)už nemá nič spoločné. V súčasnosti je to celkom zaujímavá položka - u nás cca 500 SK ročne na osobu, čo napr. pri 5-člennej rodine predstavuje 2500 Sk ročne.
svojar
15.06.07,05:32
S tým odpadom je to u nás celkom tak isto aj s tou cenou za osobu, presne je to na tento rok 498,- Sk.
svojar
17.06.07,04:57
Včera bol v Pravde uverejnený článok o nákladoch na ohrev vody s tým, že spotreba klesá, ale celkové náklady narastajú. Ale to chcem napísať do tejto témy. že vraj ÚRSO uvažuje o tom, že základnú zložku ohrevu /10%/ chce zmeniť nie na byt, ale na počet osôb bývajúcich v byte. Takže tu by pre nás vznikol problém trocha väčší. Nie každý prizná skutočný počet, a je to aj ťažko zistiteľné, hlavne v domoch, kde je veľa bytov. My máme 32, tak by sme si to nejak ustrážili. Doposiaľ som písal, že u nás rozpočítavame podľa osobomesiacov výťah a el. en. spol. priestorov, tam že sa nedá veľa zarobiť. U uhrevu by to bolo už o inom.
Elena Navrátilová
17.06.07,05:45
Včera bol v Pravde uverejnený článok o nákladoch na ohrev vody s tým, že spotreba klesá, ale celkové náklady narastajú. Ale to chcem napísať do tejto témy. že vraj ÚRSO uvažuje o tom, že základnú zložku ohrevu /10%/ chce zmeniť nie na byt, ale na počet osôb bývajúcich v byte. Takže tu by pre nás vznikol problém trocha väčší. Nie každý prizná skutočný počet, a je to aj ťažko zistiteľné, hlavne v domoch, kde je veľa bytov. My máme 32, tak by sme si to nejak ustrážili. Doposiaľ som písal, že u nás rozpočítavame podľa osobomesiacov výťah a el. en. spol. priestorov, tam že sa nedá veľa zarobiť. U uhrevu by to bolo už o inom.
No info že ÚRSO uvažuje znie priam katastroficky. Keby pri tých úvahách použili a brali do úvahy aj kompetentných názory, skúsenosti... nielen CDT a TÚV. Keby sa zaoberali tými čo tie ich úvahy musia realizovať v praxi by som len uvítala. Samozrejme ideálny by bol kompromis. Do "uvažovania" by mal byť zvážený tak názor tých čo musia rešpektovať ich úvahy ako aj tých kde je miera spravodlivosti. Za takýchto okolností by Vyhláška 630/2005 nemohla byť daná do praxe, ale dávno by bola novelizovaná. Začne zhon o preukazovaní toho kto je koľko na prechodnom... internáte...týždňovkách... mimo republiky.... Nekonečný príbeh. http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Atitulnastranaa&c=titulnastranaa_1_1
nika.sum
26.04.14,17:03
chcem tuto temu ozivit. Aj u nas sme s tymto mali problem, vlastne problem zostal uz iba u par susedov, hlavne jedneho, ktory prenajima byt. Ma nahlaseneho 1 byvajuceho ale vieme, ze len v roku 2013 ich tam bolo minimalne 6 a viac. Je to 4-izbovy byt takze ich tam vie nasukat aj zo 10. Ja viem, ze ked sa to rozdeli medzi ostatnych tak to nie je az taka horibilna suma. Ale ked som prepocitavala kolko obral bytovy dom podla cien za predchadzajuci rok, tak to urobilo takmer 400 Eur a to ze mal pokazeny vodomer, takze spotreba vody bude asi priemerovana na 1 osobu v byt, ani nehovorim. A pritom sa vie, ze ludia v prenajme nie su prave setrni co sa tyka spotreby vody. Vraj by pomohlo, keby sme si odsuhlasili na schodzi, ze mozu zastupcovia nahlasovat pocet byvajucich...
nunenko
26.04.14,18:12
Ako obral bytový dom o 400€?
nika.sum
27.04.14,04:17
Prepocitala som sluzby podla poctu skutocne byvajucich. Okradol ostatnych vlastnikov. Je rozdiel ked mu tam byva 6-10 najomnikov a on ma prihlaseneho 1. A to nehovorim ze su tam rozne typy, niekedy sa clovek az zlakne kto sa tlaci do brany...
nunenko
27.04.14,04:39
aha, myslel som si. Služby ako spotrebovaná elektrická energia, prevádzka výťahu a upratovanie, alebo ešte niečo viac?
A ak k tebe, alebo niekomu inému ide niekto cudzí nepôsobí niekedy že s neho ide strach? Na mňa tak pôsobil doručovateľ zásielok, a išiel strach aj s dvoch jehovistov.
Zákon hovorí, že pri rozúčtovaní nákladov za plnenia sa prihliada na mieru využívania.
Dobre, ale určiť mieru využívania na počet osôb, ktoré chodia do bytu určuje podiel na tvorbe nákladu.napríklad na elektrickú energiu? Z určitej časti áno, niekde z 50%, podľa spotreby. Niekedy sú stále poplatky, ktoré nezávisia od spotreby skoro celý náklad.
Pokiaľ sa platí od osôb v byte, ten kto má nahlásených veľa osôb dotuje toho čo žije sám. Nie je okrádaný?
Čiže riešenie je také, že všetci si nahlásite 0 osôb, a on čo má jednu zaplatí celý náklad za plnenia.
Katy a R
27.04.14,07:47
opraviť vodomer!
a čo vlastne zo spoločných priestorov máte na osobo mesiace?
nunenko
27.04.14,10:48
ak má úmyselne pokazený vodomer zaplatí za teplo na prípravu TÚV trojnásobok priemeru na odberné miesto. Ak v bytoch žijú rodiny a rodina sa skladá z otca matky a 1-2 detí priemer na byt bude niečo nad 3 osoby. Z toho sa dá predpokladať, že zaplatí za teplo v TÚV toľko akoby tam bývala 9 členná rodina.
Emka Roman
27.04.14,11:23
Za odpad sa predsa platí priamo obci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Emka Roman
27.04.14,11:28
Načo potrebujete na schodzi odsúhlasovať, že zástupca má nahlasovať počet bývajúcich.

Zastupuje predsa všetkých vlastníkov (a je za to honorovaný) , tak by toto mal robiť automaticky v rámci "spravodlivosti".
stormcatcher
27.04.14,11:42
a 9 členné rodina platí 3 x viac ako 3 členná rodina?
nunenko
27.04.14,12:50
Asi celkom nie, je to druh sankcie. 10% z nákladu sa platí rovankým dielom na každé odberné miesto. Z 90% nákladu však platia skoro rovnako, ak majú rovnaké hygienické návyky. V podstate umývaju aj 9x viac seba, riad ako jeden, teda tri krát viac ako trojčlenná domácnosť.
nunenko
27.04.14,12:58
Pretože právomoci zástupcu sú iba tie, čo mu umožňuje zákon 182/93. Sledovať a nahlaovať kto kedy kde spal, komu imrel člen domácnosti, komu prišla na mesačnu návšteva rodina z Ameriky... tak to asi nezvládne. Niekde je 12 poschodí po štyri byty...asi nad ľudské sily vedieť nahlasovať osoby, či osobomesiace.
sito
27.04.14,13:46
Emka aj Roman toto ste nečítali?

Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

... honorovaný... To akože keď mu niekto povie, že je koko., prípadne to druhé, ak sa jedná o iné pohlavie. To je ten honor?
sito
27.04.14,14:10
Ahoj, nika.


chcem tuto temu ozivit.

Noo, tak táto téma je stále živá a ešte dlho bude, len v niektorých domoch ju pokladajú za vyriešenú takým spôsobom ako ju vykonávajú na konci roka a použijú pri rozpočítaní nákladov za určité služby, plnenia.


Aj u nas sme s tymto mali problem, vlastne problem zostal uz iba u par susedov, hlavne jedneho, ktory prenajima byt.


V bytovom dome je to problém vždy všetkých spoluvlastníkov nehnuteľnosti, stavby, bytového domu. Ak je založené SVB a aj predseda je vlastník bytu v dome, je navrhovanie a rozhodovanie vždy len záležitosť „domu“. Ak predseda nie je vlastník, to navrhovanie môže byť prevažne „nie z domu“ rozhodovanie?


Ak sa vlastníci rozhodli pre správcu domu na základe zmluvy o výkone správy, je to ako v druhom prípade v SVB len pre správcu platia § 8 až 8 b. Tiež musí mať zmluvu s vlastníkmi bytov, spoločnú pre všetkých bez rozdielu, či s ňou súhlasia všetci, ak s ňou súhlasí nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov.

V zmluve by mali byť uvedené zásady, čo sa týka peňazí, ktoré majú vlastníci bytov poukazovať, uhrádzať správcovi na vykonávanie správy domu.

Zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi.

Zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi.


Zásady určenia výšky platieb za správu.

Ma nahlaseneho 1 byvajuceho ale vieme, ze len v roku 2013 ich tam bolo minimalne 6 a viac.

Ako vlastník bytu, teda priestoru v dome má právo svoj priestor, byt prenajímať. správca je povinný zabezpečiť služby aj pre nich. Nie je podstatné koľko ľudí ma na tom byte nahlásený trvalý, alebo prechodný pobyt. Tiež môže trvať na tom, že na výpočet mesačnej úhrady za užívanie bytu mu bude spravený len na jednu osobu. Môže to zneužívať voči nájomníkom svojho bytu. Platby ste my zaplatili v takejto výške, a ešte mi musíte doplatiť tieto vysoké nedoplatky. Ak nemajú nájom rozpísaný minimálne na dve časti.


Podstatný je počet osôb bývajúcich v byte počas roka, ktorý správca zisťuje po skončení príslušného roku. Zvyčajne tieto údaje zozbiera zástupca vlastníkov oproti podpisu vlastníka. Tie údaje potom použije správca pri rozpočítaní nákladov za služby, už prevažne len za užívanie výťahu a spoločného osvetlenia. Takže je to tak trochu pre všetkých mačka vo vreci, nie všetci vždy všetkých nahlásia správne, niekedy nesprávne, kvôli zisku.

Je to 4-izbovy byt takze ich tam vie nasukat aj zo 10.

No mohlo by to tak byť. Do každej menšej izby po dvoch a od obývačky, štyroch.


Ja viem, ze ked sa to rozdeli medzi ostatnych tak to nie je az taka horibilna suma. Ale ked som prepocitavala kolko obral bytovy dom podla cien za predchadzajuci rok, tak to urobilo takmer 400 Eur

Horibilná suma? Príklad: Náklady 100 €, bývajúcich 100 osôb, jedna osoba jedno €. Ale ak je nahlásených s tých desiatich len jedna, už je to jedna osoba, 1,0989 €. Zisk má 9 €. Kto má jednu osobu podieľa sa na strate všetkých ostatných sumou 0,1€. Ten kto päť, ten 0,5 €. Teda nič moc.


Ale v skutočnosti sú tie sumy a počty osôb vyššie, že?
Dom nie, jeho spoluvlastníkov, susedov v dome, všetkých.

a to ze mal pokazeny vodomer,

Nie on mal pokazený, spoluvlastníci spoločného zariadenia v byte ho mali pokazený, zariadenie na meranie spotreby vody v byte, tak je uvedené v zákone. Tiež, že vlastník je povinný ho umožniť v byte namontovať a umožniť odpis jeho stavov. Tieto údaje pri rozpočítaní nákladov za vodu nahrádzajú nahlásený počet osôb. Ak by tak nebolo, zisk by bol pri deviatich nenahlásených osobách iný, že?


Rozvod vody v dome je spoločný a končí vodomerom v byte, v bytoch, všetkých na ktorý sa môže byt, jeho vlastník pripojiť, ale nemusí. Vodomery v bytoch sú spoločné slúžia na spoločný účel na rozpočítanie spoločných nákladov za vodu na jednotlivé byty, že? Či nie, nespĺňajú zákonom stanovenú podmienku spoločných zariadení domu?


Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.



Či každý vlastník si sám napočíta podiel z nákladov domu na svoj byt? Nemajú dohodnutý spôsob ich využitia v dome, pre dom, jeho spoluvlastníkov, všetkých naraz?


takze spotreba vody bude asi priemerovana na 1 osobu v byt, ani nehovorim.

Ak to tak máte dohodnuté v zmluve o výkone správy, alebo jej prílohy o hospodárení so službami a ich spôsobe rozpočítania nákladov na jednotlivé byty, tak áno. Vlastne nie nemali by byť ostatní ticho, nehovoriť o tom, len potichu uhradiť napočítanú sumu na ich byt.


Zvyčajne sa robí minimálne jeden kontrolný odpis vody v polovičke roka, tak by bol nápočet len na jeden polrok. Ideálne by bolo keby si mali vlastníci mesačne odpísať stavy, porucha by bola zistená skôr. Ak by bola porucha napočítala by samu spotreba len priemerom. Ak by nemal opísané mesačné stavy, tak priemer krát x násobok. Vodomer nie je vlastníkov majetok, ale vplýva na jeho peňaženku, zároveň aj na peňaženky ostatných vlastníkov, či nie?

A pritom sa vie, ze ludia v prenajme nie su prave setrni co sa tyka spotreby vody.


Aj by som ti dal za pravdu, ale? Ale záleží na tom ako je spísaná zmluva o prenájme. Poznám jedného, ten rozdelil nájom na dve časti, nájom za priestor, byt a veci na ktorých vznikajú preplatky, nedoplatky. Preplatky vráti nájomníkovi, nedoplatky nájomník doplatí. Vtedy môže mať nájomník záujem aj vodu míňať menej, oplatí sa mu. Ale vo vašom prípade to tak nebude, si myslím.


Vraj by pomohlo, keby sme si odsuhlasili na schodzi, ze mozu zastupcovia nahlasovat pocet byvajucich...

Vraj sú to osobné údaje dotknutej osoby. No v zákone o ochrane osobných údajov sa spomína aj okruh dotknutých, teda všetkých, ktorých sa ten údaj týka a to sú všetci vlastníci bytov. Ak si to zoberie zástupca na triko s vaším súhlasom, môže byť. Ale, lepšie by bolo ako písala už dávno p. Navrátilová, po zozbieraní údajov schôdza rozhodne o počte osôb v bytoch kde je predpoklad nesprávneho počtu nahlásených osôb. Ak uznajú, že nie desať, ale len jedna, tak dobrovoľne z vlastného rozhodnutia uhradia náklady, ktoré by pripadali inak na byt s nesprávne nahláseným počtom osôb.


Nakoniec predsa len uvediem, Zákon 182/1993, § 14, odsek 1

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.


Takže máte to v rukách len vy, vlastníci bytov vo vašom dome, že?

:);)
Emka Roman
27.04.14,15:52
zástupca u nás (správca SBD) dostáva cca 14€/byt/rok

Milý pán Sitko.
Pokial rozumiem gramatike, tak zistením počtu bývajúcich a nahlásením správcovi o NIČOM nerozhoduje.

A keby som šiel domov a vytiahol 182, tak asik tažko nájdem , že o osobomesiacoch a ich zistovaní sa hovorí v §14
Emka Roman
27.04.14,16:00
Nunénko :

Boch chrán a zavarujej pred takým BD, kde sa na schodzi prejednávajú zavažné veci typu :

"komu prišla na mesačnu návšteva rodina z Ameriky "

aby mu mohli prsknút o 2 (slovom dva !!!!!!! ) osobomesiace viac

Inak spoločná elektrina chodí okolo 12 - 22 €/ byt

takže či niekto zaplatí 12 , alebo 16 evri za rok ma zaujíma asi ako lanský vietor
(ale zas sa tam mosí fajne správcovat:D :D :D )
Katy a R
27.04.14,16:07
milan, počíta sa vôbec niečo na osobo mesiace? - lebo sa mi vidí, že u nás nič (nie som si ale na 100% istá) .. myslím že spoločné priestory - elektriku aj FO máme podľa plochy bytu.
Emka Roman
27.04.14,16:28
FO je zo zákona podľa plochy

osobomesiace sú na spoločnú elektrinu/výťah

predtým boli smeti

možno niekde majú externé upratovanie

inak myslím nič
Katy a R
27.04.14,16:33
no tak máme potom len ten výťah ... ale to by tiež niekto mohol namietať, lebo máme jednu kočku - čo býva síce sama, ale návštev má habadej;) .. takže ozaj to nestojí za rozčuľovanie sa - aj tak na cent to spravodlivé nikdy nemôže byť! :)
nunenko
27.04.14,17:11
ako potom okradol dom o 400€, podvodnék čo nahlásil 1 osobu miesto 5-6 ?
No aniekde majú kočku s návštevami, inde impbilného starca v dome bez výťahu, niekde ročné dvojičky, čo výťah same nepoužijú, niekde klaustofobika, niekde suseda podniká v byte a veští a denne 15 klientov....
sito
27.04.14,18:00
Tá, či ty?

zástupca u nás (správca SBD) dostáva cca 14€/byt/rok

--- A to je ešte na tom niekto tak, že zadarmo, skoro hrabe? ---

Milý pán Sitko.
Pokial rozumiem gramatike, tak zistením počtu bývajúcich a nahlásením správcovi o NIČOM nerozhoduje.

--- Pravda, pravdu máš, že nerozhoduje. Ale ak niekto vedomé nahlási menej osôb ako v jeho skutočnosti v priebehu roka bývalo a zástupca o tom vie, nemôže svojvoľne napísať, prepísať počet osôb nahlásených osôb. Leda, že by ho vlastníci tým poverili, nech niekto jemu rozbije papuľu, nie im, že? ---

A keby som šiel domov a vytiahol 182, tak asik tažko nájdem , že o osobomesiacoch a ich zistovaní sa hovorí v §14

--- Tiež, tiež i tu ju máš, že tam nie je nič o osobách, či osobomesiacoch písané. Ale zmluva o správe domu sa schvaľuje na schôdzi a v tej by malo byť čo a ako s osobami, čí osobomesiacmi. a nákladmi na ne. ---

Pre istotu: § 8a. odsek 1 to musí byť schválené nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov, vždy!

Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.
nika.sum
27.04.14,18:11
OLO, upratovanie, vytahy, elektrina v spolocnych priestorov,neviem ci nie aj zimna udrzba - nie je to dost? Ale tu ide hlavne o princip. On na tom zaraba a pri tom pocte prenajatych dost a je mu uplne jedno, ze na to doplacaju dochodcovia. Vodomer - tvrdi, ze sa mu neohlasili od spravcu, ale on neurobil nic preto aby sa mohol vodomer opravit, dokonca je problem sa do toho bytu dostat, ale jasne ze ho treba opravit, co sa dufam uz stalo...ci ho ma umyslelne, myslim ze uz aj ano, lebo keby sa mne nieco take stalo budem urgovat spravcu aby to dal do poriadku a nie cusat a cakat, ze sa to mozno nezisti...
nika.sum
27.04.14,18:20
Nunenko a Katy a R - ja som podla vyuctovania prepocitala kolko by platil keby mal nahlasenych pri tych sluzbach kde sa pocitaju osobomesiace (ako som pisala: vytah, elektrina v spol.priestoroch, vytah, OLO, upratovania) a vyslo mi rozdiel v jeho platbe takmer 400 EUR. Neviem co je na tom nepochopitelne...A argument, ze ked sa to rozpocita na vsetkych je to zanedbatelna suma sa mi nepaci, ide o princip a ked to tak robila polovica vlastnikov, tak ta poctiva sa moze zblaznit. Z akeho dovodu ma niekto co i len o 1 EURo obrat susedov. Naviac najvacsi problem je prave s takto prenajimanymi bytmi, najomcom nezalezi na majetku, pretoze im nepatri, robia najvacsi neporiadok a pod. (nehovorim ze je to u vsetkych ale vo vacsine pripadov)
nunenko
27.04.14,19:57
Kto koho okráda? Výpočet, tvoju metodiku som pochopil.
Ten čo má jednu osobu zaplatí 80€, ten čo 6 zaplatí 480€.
A to je správne?
Emka Roman
28.04.14,05:31
Nika :
Nepochopiteľná je tvoja matematika
"
osobomesiace (ako som pisala: vytah, elektrina v spol.priestoroch, vytah, OLO, upratovania) a vyslo mi rozdiel v jeho platbe takmer 400 EUR
"
Skús počítať výťah IBA raz !


Pri 5 nenahlásených
( " Ma nahlaseneho 1 byvajuceho / v roku 2013 ich tam bolo minimalne 6 " ) osobách :
odhad (inak by som musel domov pre skutočné rozúčtovanie) :
- výťah a spol. elektrina je do 25 €/byt = okolo 10€/osobu / rok = 50 €
- u nás dáva mesto za smeti 20€ /osobu/rok = 100 €
- (možno máte ku.va drahú upratovačku :D ) býva to do 5€ / byt / mesiac = 60 €

Spolu mi vychádza za rok 200 a nie 400

PS
A je možné, že máte "zvláštne" vzorce na rozpočítanie :D :D
nunenko
28.04.14,10:52
nika.sum ja s tebou súhlasím, argument, že keď sa to rozpočíta na všetkých je to malé navýšenie.
Mám s tým svoje skúsenosti, ale na Slopensku je to tak.
V rámci spravodlivosti nejaký blbeček vymyslel osobomesiace. To bol blbeček, čo sa nedostal ani do parlamentu a teda osobomesiace sú skostnatelý výraz a jednotka SI (slovenský idiotizmus).
Taký náklad na výťah, položka čo sa platí napríklad f. Schindler za servis a telekomu za komunikáciu v ňom.
Ročne to vychádza 1 080€.
V dome s 30 vlastníkmi, z toho 22 bytmi jedným nebytovým priestorom vo vchode, a 7 obchodných priestorov so samostatným vstupom .
Prvý problém nastane, keď nebytovému priestoru chceš určiť počet osobomesiacov. Nebytový priestor je kotolňa, kde dennodenne jedna až dve osoby každé ráno chodia čosi robiť, zrejme odpisovať, či nastavovať, alebo len kontrolovať. Chodia na prízemie, výťah nepoužívajú, a ani na jeho prevádzku neprispievajú.
Ďalej je obývaných 21 z 22 bytov. Prevažne podnájomníkmi, čiže majiteľom je jedno koľko za čo platia, ich nájomník im to zaplatí, a tak aj k tomu pristupujú. Nájomníci sú slušný, a bežne človek ani nevie, či sú vlastníci, či podnájomníci. Môže len tipovať.
V jednom byte sa vystriedalo za rok viacero nájomníkov. Raz tam bola kórejská 5 členná rodina, potom trojčlenná, teraz partia nejakej zrejme cirkvi, niekoľko osôb je tam stále a občas ich tam je aj len boh vie koĺko. Tipnúť nejaké osobomesiace, keď byt sporadicky používa xy ľudí?
Z dôvodu, že výťah je umiestený na konci dlhej chodby niektorí z prvého poschodia by jeho používaním len strácali čas a po schodoch to majú oveľa rýchlejšie, nepoužívajú, ale platia.
Na 5 poschodí bývala jedna zrejme predajca nejakej kozmetiky, alebo čosi podobné. Byt používala len cez deň, chodili tam denne návštevy, možno 10 ľudí denne.
Teda mala po pravde nahlásenú jednu osobu, ostatní boli zákazníci..
Podľa osobomesiacov sa platil výťah aj elektrina. Zmeniť to na platbu od bytu bol horor.
Čo sa vlastne dialo, aké boli platby pred a po?
Tento náklad bol spolu s el energiou cca 1700€ za rok. Osobomesiacov bolo za rok 590.
V byte s jednou osobou bol náklad za rok 35€, v byte so šiestymi bol 210€.
Hoci byt na prvom vôbec nepoužíval výťah zaplatil 6X viac, ako ten čo ho používal na svoje podnilkanie na piatom či šiestom poschodí.
Dokonca aj ten čo mal prázdny byt platil 35€, lebo mal 12 osobomesiacov, lebo vraj ich systém neumožňuje zadať nulu.Som sa pobavil, a teda som navrhol, že ak prázdny byt má jeden osobomesiac za mesiac, tak potom ten čo má jednu by mal mať dve, ten čo dve tri a podľa tohto kľúča rozpočítať
Náklad na výťah nijakým, alebo zanedbateľným spôsobom je závislý od počtu osôb ktoré ho užívajú.
Po novom každý byt zaplatí rovnako 77€. Kto koho okrádal? Kto koho teraz okráda? Každému je jedno kto kde kedy má koľko osôb.
Možno je to pre niekoho nespravodlivé, ale je to transparentné.
Náklady na elektrinu sú ešte väčší problém, aj keď s menšou sumou,kedže elektrina z časti slúži aj obchodom so samostatným vchodom, preto že im tak isto slúži miestnosť elektrorozvodni, kde je svetlo napájané zo spoločného zdroja. Koľko osobomesiacov bude mať viecha, či predajňa obuvy?
sito
28.04.14,12:49
... A to je správne? ...

nunenko.

A čo je správne? Však povedz, napíš? Myslím si to, že všetci tu túžia v tejto veci po pravde, po spravodlivosti, že? Vyzraď ju! Až nám všetkým padne na úžitok.
sito
28.04.14,13:20
V rámci spravodlivosti nejaký blbeček vymyslel osobomesiace. To bol blbeček, čo sa nedostal ani do parlamentu a teda osobomesiace sú skostnatelý výraz a jednotka SI (slovenský idiotizmus).

--- nunenko, a Ty si z Afriky, čí Grónska? Nepatríš medzi slovenských idiotov? ---

Taký náklad na výťah, položka čo sa platí napríklad f. Schindler za servis a telekomu za komunikáciu v ňom.Ročne to vychádza 1 080€.

--- Jablká aj hrušky sú ovocie, ale podľa tvaru ich rozozná aj blbeček. Ak nie, čo potom je? ---

--- K tomu ostatnému. ---

Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a """spoločných zariadení domu""" vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome.

--- Ak je niečo nemerateľné v technických jednotkách, tak sa musia na miere využívania spoločných zariadení dohodnúť vlastníci, ktorí tie náklady uhrádzajú, či podľa Teba, tvojej teórie, majú? ---

--- Voda sa predsa tiež rozpočítavala, a aj teplo v teplej vode podľa osôb, neskôr presnejšie, podľa osobomesiacov. Ale je aj objektívnejší spôsob rozpočítania podľa technických jednotiek m3, tiež je v istých ved ciach o hovne, ale to už je vec , ktorú si musia vyriešiť vlastníci v konkrétnom dome, že? Či nie? ---

--- A ešte, byt je na bývanie, nie na podnikanie. Ak chce niekto v byte podnikať vo veci, ktorá ovplyvní náklady na služby v dome, mal by mať to svedomie a podieľať sa vyššou sumou na úhrade spoločných nákladov v dome. ---

--- Ale, žijeme na Slovensku! Ono sa vlastne kradne všade, od prírody to má vraj človek. ---
nika.sum
28.04.14,13:27
Emka - Roman - ja som pocitala presne s cislami z rocneho zuctovania, tak neviem co prepocitavate. A keby to hned bolo aj len 100 Eur ktore usetril, tak z akeho dovodu by mu to ostatni mali tolerovat. Za 10 rokov by to bolo 1000 EUR atd....Nechapem vas nazor a posmesky. Mne neslo o to tu rozobrat o kolko podvodnik okrada svojich susedov, ale o to, ze je tazke s tym nieco robit....
sito
28.04.14,13:32
Tá, či ten?

""" Nika :
Nepochopiteľná je tvoja matematika"""

A čo preboha nedokážeš pochopiť na jej počtoch?

Ak je údaj niektorého vlastníka nepresný podľa dohodnutej miery v malej miere, je tiež nepriaznivý dopad na všetkých ostatných v malej miere.

Ale, ak je dopad na vlastníka nepriaznivý, vždy bude poukazovať na to, že ostatní ho okradli. Ak sa o omyle vo svoj neprospech dozvie. Osobné údaje, vraj sú to?

Takýto!!!
nunenko
28.04.14,14:43
Byt môže vlastinť fyzická osoba, ale aj firma. Bytu už od pradávna neslúžia len na bývanie členov rodiny. Bežne pani učiteľka dáva doma hodiny matematiky, či niekto si denne nechá posielať niečo doporučene poštou a poštárka dennodenne ide výťahom so zásielkou.
Podnikať v byte je dnes bežné, veď prenajímanie je tiež dá sa povedať podnikanie.
Tak ako je bežné vlastniť viacero bytov, je bežné že v byte je 0 osôb., ale spoluvlastníci mu naparia najmenej jednu. Tak isto je možné aby jeden človek vlastnil v dome dva byty a obýval ich sám.
Osobomesiace nemôžu a nedokážu vyjadrovať miera využívania spoločného majetku, respektíve tvorby tohto nákladu!!!

Náklad na prevádzku výťahu bude 1000€, či ho bude využívať 200 ľudí alebo len jeden.
Emka Roman
28.04.14,16:46
Nika

mne vyšiel odhad 200
tebe z čísel 400

Moj názor je, že tam máte niečo zvláštne !
nika.sum
28.04.14,17:15
ty si odhadoval, ja som isla podla konkretnych cisel, mame dva vytahy nie len jeden a nie predsa kazdy dom je rovnaky...zvlastne je tvoje zmyslanie, ja som neziadala o prepocitavanie....
sito
29.04.14,13:34
nunenko, nič prevratného si nenavrhol, len si to zachmotúľal, viac.

Byt môže vlastinť fyzická osoba, ale aj firma.

--- A prečo nie? Ak má peniaze? ---

Bytu už od pradávna neslúžia len na bývanie členov rodiny.

--- Myslíš tým pradávnom rok 1989, november? ---

Bežne pani učiteľka dáva doma hodiny matematiky,

--- Môže, prečo by nie, tiež by si mohla uvedomiť, že sama môže vlastníkom navrhnúť, že uhradí za nejaký ten osobomesiac naviac. Viac môže, ak to navrhnú ostatní vlastníci, keď sa to dozvedia, že? ---

či niekto si denne nechá posielať niečo doporučene poštou a poštárka dennodenne ide výťahom so zásielkou.

--- A ešte povedz, že od súdu, či iných štátnych orgánov. ---

Podnikať v byte je dnes bežné, veď prenajímanie je tiež dá sa povedať podnikanie.

--- To akože byt prenajme, a nájomník si môže dať do bytu cinkulár, chovať kozy? Nájomníčka, by ich mohla natriasať, aby zaujala všetkých v dome. ??? ---

Tak ako je bežné vlastniť viacero bytov, je bežné že v byte je 0 osôb., ale spoluvlastníci mu naparia najmenej jednu.

--- Všetko je to o pochopení a ochote. Skutočný príklad ... manželia, deti, rodina. Manželka bola tri mesiace v nemocnici ( dávno, dnes sa snažia všetko jednodňové, za jeden deň vyriešiť ). Bytu, rodine odpísal správca tri osobomesiace. Samostatný vlastník sa tiež našiel v nemocnici, vyše mesiaca a potom v kúpeľoch, spolu tiež tri mesiace. Tomu to správca nechcel uznať, že musí mať dvanásť osobomesiacov, nulu za mesiac im ani program nezoberie. Skúste! Skúsili a išlo to. Bol som pri tom. Takže za rok mal nie dvanásť, ale len deväť osobomeisacov. ... z vlastnej skúsenosti. ---

Tak isto je možné aby jeden človek vlastnil v dome dva byty a obýval ich sám.

--- To o tom kolečku na fúriku požnáš, že len jedno je! On tiež, ale isté veci platí za obidva byty, musí. Osobomesiacov, môže aj šesť na štvorizbový a šesť na garzonku, ak sú jeho? ---

Osobomesiace nemôžu a nedokážu vyjadrovať miera využívania spoločného majetku, respektíve tvorby tohto nákladu!!!

--- Čo to tu trepeš! Na Slovenskú máme parlamentnú demokraciu. Zákonodarcov, ale pre koho, komu darujú? A potom sú rôzne úrovne demokracie na rôznej úrovní. V bytovom dome je to kvalifikovaná väčšina. Vo väčšej miere, svete, si USA myslí, že je zákonodarca. Je? ---

Náklad na prevádzku výťahu bude 1000€, či ho bude využívať 200 ľudí alebo len jeden.

--- niekto tie náklady, ak sú 1 000 € musí uhradiť. Ak dom vlastní 200 vlastníkov, tak všetci podľa majetkového podielu za jeho prevádzky schopnosť.

Ale, ak je náklad 1 000 € za plnenie, potom 200, alebo len jeden ich uhradí, ak sa na tom, alebo ako sa dohodnú. ---

--- K tejto veci sa na porade dá povedať len svoj názor, môže každý, kto môže, že?

Ale, riešiť si to musí každý konkrétny dom v súlade so zákonom, zákonmi týkajúcich sa bývania v bytovom dome.

Veci ktoré sú technicky nemerateľné, môžu si dohodnúť jednotku na základe času a osôb. Môže byť rok / osoba. tiež mesiac / osoba. Tiež týždeň / osoba. Čo sa týka času, že vraj aj milisekundy sú, ale osoba je vždy celá, pokiaľ ju niekto nerozštvrtí. Môžu aj spoluvlastníci, zvyčajne len na polovičku, že za psa. No nie sú svine??? ---
Emka Roman
29.04.14,16:53
nika
jeden výťah ako dva

tam záleží spotreba od počtu bývajúcich/frekvencie pohybu a od počtu návštev
Emka Roman
29.04.14,17:11
Ňuňu.

Len aby bolo vidieť primitívnosť tvojich argumentov

"
niekto si denne nechá posielať niečo doporučene poštou a poštárka dennodenne ide výťahom so zásielkou
"
- poštárka teda ide hore a dolu 250 x za rok = 500 ciest
- na siedme poschodie je to tak 21 metrov
- výťah chodí cca 1,5 m/s
- motor výťahu (osobného) bude najviac 6 kW
- vždy pri rozbehu = 1 sekundu beria cca 1,7 násobok = 10 kW

Takže poštárka prevozí pre toho 1 zhýralca, čo si DÁVA DENNE posielať DOPORUČENE :D :D :D :
- 1x500x10/3600 = 1,5 kWh
- 13x500x6/3600 = 7,5 kWh

1 kWh stojí okolo 0,2 €

Takže argumentuješ, že zo spoločného PREFLÁKAL 1,6€
nunenko
30.04.14,05:57
osobomesiac bývajúci v byte na siedmom prevozí za rok : ráno do práce, večer z práce, večer do krčmy v noci z krčmy...teda nech ide výťahom 6 x toľko, teda za rok, kedže chodí aj cez víkendy nech je za rok 10 násobok poštárky 16€.
To isté si prepočítaj na polovíčnú vzdialenosť teda š poschodie 8€ osoba rok.
Ak nechápeš môj argument je že náklad na prevádzku výťahu je nemožné rozdeliť od osobomesiacov, keďže nie sú priamo úmerné počet osobomesiacov a výška nákladu.
Už len z dôvodu, že oosba na treťom poschodí prevozí skoro tretinu toho čo býva na 13. poschodí.
...a vlastne:


Kto, a akou metodikou určí, že sa jedná o "osobomesiac"?

Koľko osobomesiacov je keď:
1,v byte býva jedna osoba, jazdí na kamióne a v byte býva jeden- dva krát za mesiac a to pár dní (cca 7-10) dní.
2,v byte býva jedna osoba a jazdí na týždňovky a v byte je jeden až štyri víkendy za mesiac a sviatky.
3,v byte býva jedna osoba-študent a každý víkend chodí k rodičom, cez prázdniny je doma, ale často u neho prespávajú viacerí študenti (niekedy aj piati)
4,dom je polyfunkčným a v dome je kancelária, kde pracuje jeden zamestnanec, ale kde príde cez týždeň asi sto zákazníkov
5a,v suteréne domu je predajňa (sú tam dve predavačky 12 hodín denne - kde denne príde 200 zákazníkov
5b,v suteréne domu je predajňa (je tam jedna predavačka 9 hodín denne - kde denne príde niekedy aj 200 zákazníkov.
5c,v suteréne je obchodný priestor je dlhodobo nevyužívaný (žiadna predavačka, žiaden zákazník)
6,v dome vlastník vlastní a obýva sám dva byty
7,v byte sú dvaja imobilní starci pripútaní na lôžko, časť roka strávia doma, časť v nemocnici, denne k ním chodí na niekoľko hodín opatrovateľská služba (ak je aspoň jeden z nich doma).
8,v byte nebýva nikto
9,v dome je súkromný priestor (kotolňa) výrobcu tepla len pre dom, kde denne minimálne raz chodí obsluha kotolne.

Čo, a ako sa môže rozpočítavať na "osobomesiace"?

Spotreba elektrickej energie výťahu? Ako sa dá zohľadniť miera využívania spoločného zariadenia - VÝŤAHU jeho spotreba elektrickej energie platením na osobomesiace? Absolutne nijako. Ak by sme aj pripustili a metodicky spravodlivo určili osobomesiace, museli by sme vychádzať z predpokladu, že viacčlenná domácnosť má priamo úmerne k svojej početnosti viac návštev ako jednočlenná.
Popritom je spotreba elektrickej energie výťahu je závislá od váhy prepravovaného bremena a výšky do ktorej ho prepravuje. V podstate sa dá povedať, že ak výťah vlastnej váhy 200kg na to isté poschodie prepraví jednu 120kg osobu, jednu 60kg osobu, jednu 40kg osobu spotrebuje 120 kg určité množstvo energie, na 60kg 0,923077 tohto množstva a na 40kg 0,75 tohto množstva. .
Ak ale výťah prepravuje zo suterénu 40kg osobu na prvé poschodie, a druhú 120kg na 12 poschodie, dá sa povedať, že spotrebuje skoro 16 krát viac energie na prepravu 120kg osoby.

Spotreba výťahu nieje závislá na počte osôb v byte (osobomesiacov), ale poškodzuje osoby nízkej hmotnosti a obyvateľov bytov nižších podlaží.

Spoločná spotreba elektrickej energie? Táto sa skladá zrejme z osvetlenia spoločných priestorov (čo by sa na osoby rozpočítať dalo) a z napájania domového telefónu (zvončeka), napájania spoločného televízneho rozvodu, ktorých spotreba nieje závislá na osobomesiacoch.
Samotná cena elektrickej energie sa skladá z viacerých zložiek, niektoré jej zložky nie sú závislé od množstva spotrebovanej elektrickej energie (stále poplatky), a tie teda nie sú žiadnym spôsobom závislé na osobomesiacoch.
Časť spotrebovanej elektrickej energie by sa dalo rozpočítať na osobomesiace, tak aby to zohľadnovalo mieru využitia.

Upratovanie spoločných priestorov? To by sa zrejme dalo, a relatívne by bolo aj spravodlivé. Keď si vlastníci upratujú samí, koľko dní z roku pripadne na upratovanie pre štvorčlennú domácnosť? Koľko pre jednočlennú?
Ak sa zmení systém upratovania v dome z týždenných služieb na byt na platenie za osoby, je to isté ako keby začali upratovať podľa toho koľko majú osobomesiacov, ale osobomesiace sa zvyknú nahlasovať a určovať spätne, čiže muselo by sa upratovať podľa neaktuálnych údajov minulého roku.
Jeden osobomesiac je xy osobodní za jeden kalendárny mesiac, jeden osobodeň je xy osobohodín za jeden deň? Jedna osobohodina je čo? Ak sa osoba zdržuje v byte, ako využíva spoločné zariadenie a spoločné priestory? Na to aby niekto využil spoločné zariadenie a spoločné priestory je potrebné aby do nich vstúpil, respektíve zažal svetlo či spustil výťah, alebo aspoň priniesol špinu na topánke. Je ťažko určiť kto ako často využije spoločné zariadenie, či spoločný priestor. Niekto opustí byt a vráti sa raz denne, niekto desať. Za niekym chodí denne návšteva, za iným nie.
Počet osôb v byte určite vplýva na spoločnú spotrebu, no isto nie priamo úmerne, a ak platí štvorčlenná domácnosť štvornásobok toho čo platí jednočlenná je nespravodlivé.
--------------------------------------------------------
Celý dom spotrebuje (22 bytov+8 nebyt.priestorov ) za mesiac všetkej el.energie (osvetlenie, výťah, napájenie TV rozvodu, domový telefón) 130 kWh.
Stále poplatka sú spolu 20,24 € (ZSE). Hádam je každému jasné, že stále poplatky treba rozdeliť ináč, nie podľa osôb. Na prerozdelenie podľa osôb ostane časť spotreba za 130 kWh, čo je o pár Euro viac ako "stále poplatky".
Ešte aj z tejto čiastky pripadá časť na "osoby nepočítané v dome" (poštár...).
http://img.obrazok.com/Snimka.82ec.jpg

Spotrebu 130 kWh treba ešte rozdeliť na
- spotrebu výťahu 100 kWh (osoby podla podllažia)
- spotrebu na osvetlenie 20 kWh (osoby )
- spotrebu na napájanie domového telefónu a zvončekov 3 kWh (len byty podiel 1/22)
- na napájanie TV a satelitného rozvodu 7kWh (všetci 1/30)
Elektrina výťahu 100 kWh 20,81 € sa rozdelí podľa podlaží (pre zjednodušenie na každom podlaží je rovnaký počet osôb (šesť) rovnakej hmotnosti).
1.podlažie 0,990952 na osobu 0,165159 zaokruhlene pre PASKOVa 0,17
2.podlažie 1,981905 na osobu 0,330317 zaokruhlene pre PASKOVa 0,33
3.podlažie 2,972857 na osobu 0,495476 zaokruhlene pre PASKOVa 0,50
4.podlažie 3,96381 na osobu 0,660635 zaokruhlene pre PASKOVa 0,66
5.podlažie 4,954762 na osobu 0,825794 zaokruhlene pre PASKOVa 0,83
6.podlažie 5,945714 na osobu 0,990952 zaokruhlene pre PASKOVa 0,99

Spotreba za osvetlenie osôb 33 na osobu 0,126121212 € na byt (priem.os. 1,5) 0,19 €
Spotreba na dom.tel. zvonček 22 bytov na byt 0,0284 €
Spotreba na TV satelit rozvod 30 bytov obch.priest. na byt 0,048 €
Poplatky fixné (20,5 €) 30 bytov obch.priest. na byt 0,69 €
nunenko
30.04.14,09:05
Ak ti je poštár smiešny, reaspektíve jeho dnnodenná donáška listov do bytu kde je sídlo firmy, a je topre teba zlý príklad, tak ho nahraď opatrovateľkou detí, ktorá dennodenne sa chodí starať o dieťa, respektíve ošetrovateľom starej osoby, či donáškou jedla idôchodcovi...
Jedna slečna má dvoch frajerov, ale osôb nahlásených len 1, keďže býva sama....
Moje prirovnania nie sú argumentom, sú len na zamyslenie. Nič nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.
sito
30.04.14,14:26
A myslím si, že sme na začiatku. Alebooo, do kolečka dokola ... spravodlivosť nás vola, alebo z koho spravíme vola ...
nunenko
30.04.14,14:44
ja s tebou súhlasím, stále dokola,
ono je to aj tak zbytočné, myslenie bolí a ľud slovenský nemá rád bolesť.

Ak výťah nepoužívam, som si vedomý, že je aj v mojom vlastníctve. Pochopím, že by som mal prispievať na jeho prevádzku.Aj takýto vlastník bytu ho má možnosť používať tak ako každý iný vlastník. Nie je limitovaný pri jeho využívaní ani veľkosťou bytu, ani počtom osôb v ňom bývajúcich.
Každý má spoločné zariadenie možnosť využívať v rovnakej miere. Nechodím výťahom nechodia ku mne návštevy,ani doručovatelia ani opatrovníci? To je môj problém. Ale keď je nás čo ten výťah nevyužívame viaceré osobomesiace v byte a podiel úhrad prevýši bohate "spoluvlastnícky podiel na tomto náklade, asi to nebude normálne. Alebo hej?
A to ti ešte niekto povie že ho okrádaš...lebo si zatajil jednu osobu...




a kde je PASKOV?
sito
30.04.14,16:11
V Austrálii
Emka Roman
01.05.14,03:49
No ale aké sprostosti si ty Nuňu schopný riešiť ??????????

Pre blbých dal zákonodarca osobomesiace

Normálni si na schodzi odhlasujú spravodlivejší systém
(akurát ho musí PRUŽNÝ správca vedieť a chcieť použiť)

a ty si ŽIADNY taký nenavrhol = KECY
nunenko
01.05.14,05:56
...nemám čo navrhovať. Všetko existuje.
Spoluvlastníctvo k spoločnej veci ma zavezuje prispievať na
Podielové spoluvlastníctvo
Občiansky zákonník - Zákon č. 40/1964 § 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

Povinnosť prispievať na plnenia je daný veľkosťou podielu. Ak chce niekto zmeniť, že nebude sa priepievať podľa tohto kľúča a riadiť sa
Zákonom 182/93


§ 7b (2) Spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu domu a úhrad za plnenia na jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak to nevylučuje osobitný predpis 12aa). Pri rozúčtovaní je spoločenstvo povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome

OSOBITNÝ PREDPIS:
12aa) Napríklad zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov, zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení zákona č. 99/2007 Z. z.
12aaa) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

§10 ods (6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Som za, nech je zohľadnená miera. Je legitímne právo vedieť a dožadovať sa od toho čo tú mieru využívania používa pri rozpočítaní, aby mi vysvetlil čo to je jeden osobomesiac, a prečo jeden osobomesiac je jeden podiel na celom náklade, dva osobomesiace dva podiely..
Zo skladby každého nákladu je evidentne jasné, že jeho výška nie je priamo úmerná počtu osôb, či osobomesiacov.
Odpoveď, že preto že je to tak a bolo to tak je ako odpoveď na otázku prečo je citrón kyslý?,... lebo je kyslý.

Ak sa nedá zmerať miera využívania, nedá sa ani zohľadniť. Treba postupovať podľa OZ.
Emka Roman
01.05.14,13:28
Ňuňu

"
Je legitímne právo vedieť a dožadovať sa od toho čo tú mieru využívania používa pri rozpočítaní, aby mi vysvetlil čo to je jeden osobomesiac
"
/
"
Zo skladby každého nákladu je evidentne jasné, že jeho výška nie je priamo úmerná počtu osôb, či osobomesiacov
"
+
"
...nemám čo navrhovať. Všetko existuje.
"

Načo by ti mal správca vysvetľovať osobomesiace
(tak ako každý trochu vzdelaný vie, čo sú to "tonokilometre" , tak by mohol vylúštiť aj čo sú osobomesiace - a ak sa mu nepáčia, nech sa obráti na NRSR, ktorá ich strčila do tuším do 182)
keď si ich možeš sám prečítať ? :D
/
- ak si napísal, že všetko existuje a je evidentne jasné, že osobomesiace nie sú v priamej úmere s nákladmi
- ak si nenapísal do NRSR ako by to mali zmeniŤ

tak som čakal, že máš ty PRIPRAVENÝ nejaký nápad ako tú nie priamu úmeru nahradiť

(očividne nie si pripravený :D :D :D , keď :
" nemám čo navrhovať "
sito
01.05.14,14:30
A čo je to tá úmera? Um, či umretie, koniec?
Emka Roman
01.05.14,18:03
Ako by som ti to

no že neplatí, že ak býva v byte 1 osoba, prevozí x €
ak dve osoby tak prevozia 2x €
ak 3 osoby , tak 3x €
V tom má Ňuňu pravdu
ale nenavrhol NIČ :D
Ale kedže zatiaľ nezaviedli výťahy na ovládanie čipom (ktorý by sumarizoval čas jazdy každej osobe), tak asi nič lepšie ako osobomesiace nie je po ruke
nunenko
01.05.14,18:28
Ak sa nedá zmerať miera využívania, nedá sa ani zohľadniť. Treba postupovať podľa OZ
Občiansky zákonník - Zákon č. 40/1964 § 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
nunenko
02.05.14,04:15
Ale zaviedli, výťahy kde vieš toho veľa napr: Monitor výťahov WEBMON
Evidenciu jázd do príslušnej stanice (počet jázd do každej stanice od určitého dátumu, dá sa exportovať do xls súboru a počet jázd nulovať k novému dátumu).
Emka Roman
02.05.14,07:11
Mulo

Majú popraskané fasády a budú investovať do evidencie jázd 35 ročného výťahu :D :D :D
nunenko
02.05.14,09:16
Tak potom? To je jediný spôsob ako tak určiť mieru využívania výťahu jednotlivými osobami užívajúcimi byt.
Treba navrhnúť automat na mince, ktorý ťa za mincu, (napr. 1 cent jedno poschodie, alebo pol centa privolanie prázdneho) alebo kredit odvezie. Zisk bude príjmom FPÚaO, a každý čo sa voziť nebude bude mať zohľadnenú mieru využívania automaticky. Ľudia sa budú viac hýbať, poštárka si zaplatí, alebo pôjde peši, aj návšteva.
Majú popraskané fasády? A ako zaplatia opravu? Podľa spoluvlastníckeho podielu? No ale jeden má fasády susediacej z jeho bytom 4 X viac ako iný. Čiže má oveľa väčší interes na opravu. Tak prečo má jeden druhému dotovať opravu spoločného múru (úspora tepla), a druhý prvému neprispeje na výťah? vymýšľanie kadejakých pravidiel ako sa prispieva na spoločný náklad vedie k totálnej chujovine.
Emka Roman
02.05.14,11:07
To máš tak.

Kde sa vlastníci správajú ako socialistické stádo, treba nejaký zákon, čo ich usmerní
nunenko
02.05.14,12:28
regulovať správanie spoluvlastníkov takí poslanci, ako sú nedokážu, pretože rozumejú hov.. a ZSSR.
Napríklad aj také rozpočítanie nákladu na teplo v teplej vod. Rozdeliť bezducho náklad a bezdôvodne 90% a 10%. Pričom náklad na TÚV je od spotreby závislý len z časti variabilnej zložky, pričom však reálne od spotreby vody je závislá niekde len polovica kWh, ostatné sú straty pri preprave a obehu v dome.
Pri tomto spôsobe rozdelienia nákladu tí čo vodu spotrebúvajú dotujú tých čo majú malú či nuloväu spotrebu. Straty tepla a vody sú spoločné a nezávislé od spotrebovaných m3 vody.
Ešte väčší debilizmus je pri PRVN, ale to by bolo na niekoľko strán. Aj tak to nikam nevedie.
V tomto je jediný regulátor trh, ale ten je deformovaný práve tým, že sú kadejaké nezmyselné a nelogické pravidlá. Energeticky náročný podstrešný byt by razom stratil na cene, keby si každý platil energie podľa dodaného množstva.
To že tento byt je podstatne drahší ako ten čo má výhľad o ničom je aj vďaka tomu, že ostatní vlastníci mu zadotujú teplo, výťah..
Ale tu je všetko tak trochu na hlavu, hlavne že sa máme radi.
Emka Roman
03.05.14,04:52
Ňuňu.

Keď používaš takéto kategorické formulácie :
"
Rozdeliť bezducho náklad a

1, bezdôvodne 90% a 10%.

Pričom náklad na TÚV je od spotreby závislý len z časti variabilnej zložky, pričom však

2, reálne od spotreby vody je závislá niekde len polovica kWh, ostatné sú straty pri preprave a obehu v dome.

Pri tomto spôsobe rozdelienia nákladu tí čo vodu spotrebúvajú dotujú tých čo majú malú či nuloväu spotrebu. Straty tepla a vody sú spoločné a nezávislé od spotrebovaných m3 vody.

3, Ešte väčší debilizmus je pri PRVN,

ale to by bolo na niekoľko strán. Aj tak to nikam nevedie.
"
a NEMÁŠ ich NIČÍM podložené / NIČ ani len podobné nenavrhneš,tak
a, máš iba kecy
b, potrebuješ tu machrovať
c, a hlavne NEROZUMIEŠ realite

1,
asi si nikdy nepočul, že ak na niečo neexistuje vzorec/sposob výpočtu urobí sa odborný odhad podľa reality (a ten by sa mal kontrolovať a korigovať tak, aby pokryl vačšinu reálnych situácií)

Čo si myslíš ako asi objednávam vo veľkoodbere EE (mesačne nad 60 000 €) RK, keď mám IBA inštalovaný výkon (a nikto mi na najbližší kvartál nepovie aký bude rozsah výroby a už vobec NIE ktoré druhy strojov budú robiť viac a ktoré menej
- si ako ten korejec, čo pýtal vzorec ako vypočítam :
- koľko RK objednať, ak je inštalovaných 1000 kW
- ako sa dá prepočítať kvartálne RK na mesačnú spotrebu (aby si rozumel : RK je v kW a spotreba v kWh :D )

2,
myslím, že ani žena z domácnosti by netreskla takú hovadinu, že niekde sa polovica tepla stratí v rozvodoch
PS
teoreticky može byť taký panelák
ale ak je jeden zo 100, alebo skor jeden z tisíc alebo desaťtisíc,
nemožeš ním argumentovať

3,
PRVN detto
- kalorimeter (ktorý tak propaguješ :D ) pracuje presne na tom istom princípe ako PRVN
z meranej teploty vstupnej mínus vratnej vody a prietoku vypočíta odber tepla v dome
- PRVN tiež počíta s rozdielom teplot, len miesto prietoku nahradzuje časom (a aby to bolo bližšie realite vyregulovaním sa vyrovnáva rýchlosť prietoku radiátorov, aby stačilo na pretečené množstvo meraŤ čas

CHÁPEŠššššššššššššššššššššš ?
sito
03.05.14,05:22
Každý vlastník priestoru v bytovom dome ma svoju logiku, teda aj politiku k danej veci.

http://www.youtube.com/watch?v=AUcbu9sjRUw

Myslieť môže každý ako chce. Dohodnúť sa musia, na jednom zmysle, ktorý aj tak nebude vyhovovať všetkým, nie len v dome, okolí domu, dedine, časti mesta , meste, v štáte, v spojených štátoch nem....., svete, planete, ZEMI.
:);)
nunenko
03.05.14,06:39
Kaloria je množstvo energie, ktoré dokáže zvýšit teplotu 1 gramu vody z 14,5 °C na 15,5 °C.
Základ fyziky...
Na ohriatie 1000l itrov z 10 stupňov na 50 stupňov Celsia je potrebných 1000 x 1000 x (50-10) = 40 000 000 cal
1 cal ≈ 4,185 J
Na 1000 litrov treba 40 000 000 x 4,185 = 167400000 J
Kilowatthodina (kWh) je presne 3,6 MJ.
167400000 J je 46,5 kWh.
Na vyúčtovaní si ľahko nájdeš, alebo si prepočítaš z množstva tepla a spotrebovanej teplej vody koľko tepla je potrebné na to aby si v byte minul 1 meter kubický 50 stupňov Celsia tepllej vody. Môžem ti povedať, že viac ako 93 kWh/m3 nie je žiadna vzácnosť v bytových domoch.
Aj Emka aj Roman, že viac hláv viac rozumu, ale u teba to neplatí, že viac mien viac ....
Konkrétna domová kotolňa ohrev metra kubického vody v roku 2010 bol 68 kWh (6,4€) a spotreba 467 m3 , v roku 2011 bol 82,5kWh (8,2€) a spotreba 584 m3, v roku 2012 bol 62kWh (7,27€) a spotreba 676 m3, a to obehové čerpadlá sú vypnuté od 22.hod do 6.hod. Ak sa stratí v rozvodoch BD za 16 hodín toľkoto tepla, koľko sa stratí pri diaľkovej dodávke za 24 hodín?
Skladba fixnej a variabilnej zložky ceny tepla je v pomere 41% ku 59%.
Z toho v roku 2012 bol podiel strát na celkovom množstve tepla 43%.
Teda 57% zo 59% je cca 34% celkového nákladu na dodávku tepla v TÚV.
Pomer by mal byť 66% celkového nákladu na odberné miesto a 34% podľa spotreby. Nie 10% ku 90%. Chápeš?
Emka Roman
03.05.14,09:17
Ňuňu.

Teplotu výstupnej vody pri tvojom výpočte rozumiem

neviem odkiaľ si zobral , že vstupná má 10 stupňov :D

neviem prečo si nezarátal účinnosť kotla
( kedže predpokladám, že tie spotrebované kWh sú rátané zo spalného tepla)

neviem či kotol vykuruje TUV priamo, alebo cez výmenník

PS
Tomuto

" Ak sa stratí v rozvodoch BD za 16 hodín toľkoto tepla, koľko sa stratí pri diaľkovej dodávke za 24 hodín? "

nerozumiem

- ty nemáš meranú teplotu vstupnej vody, takže 46,5 kWh je nezmysel
- ak berieš 16 hod = 22 - 6
tak koľkokrát sa tá voda otočí v systéme, kým sa spotrebuje = správne nastaviť ventil na obehovej stupačke, takže si tam pridávajú zbytočnú stratu
- takže aj výraz "stratí toľkoto tepla" je blbosť (ak si ho bral ako rozdiel medzi teplom zo spalného a 46,5)

Ak chceš hovoriť o strate tepla z TUV
- daj z plynu IBA teplo dodané do TUV a odpočítaj straty zlým nastavením a spotrebou

Potom dostaneš reálne % a nie že polovica :D
nunenko
03.05.14,10:22
Takže mňa účinnosť kotla v tomto prípade nezaujíma, je merané dodané množstvo tepla určeným meradlom.
Voda je dodávaná v približnej teplote od vodární 10-15 stupov Celzia. Táto voda sa ohrieva.
Kedže z tej istej trubky beriem studenú vodu nemám problém zmerať jej teplotu (10 stupňov keď je riadne odtečená), tak ako aj teplú, tá má 47-50 stupňov.
Mňa zaujíma koľko energie miniem, keď spotrebujem 1m3 teplej vody. O tom hovorí môj výpočet, je to 46,5 kWh (alebo z 5 stupňov na 50 stupňov 53 kWh). Toľko energie by som minul aj pri elektrickom prietokovom ohrievači pri 100% účinnosti, čo je pri cene ellektrickej energie už zrovnateľné z cenou TÚV od dodávateľa. Aby som nezabudol, domová kotolňa je v majetku výrobcu tepla.
Ak by bola teploty vody na vstupe len 5 stupňov, tak by to nebolo "straty" 43% ale len 36,5%
a teda 38% ku 62% celkového nákladu nie 90% ku 10%..
Ak započítam aj 95% účinnosť kotla tak straty sú 33%
a teda 40% ku 60% nie 90% ku 10%

Čo je podstatné straty sú spoločné a nezávislé na spotrebe. Koľko energie je potrebné na zohriatie vody, koľko tepla sa minie pri doprave, je nepodstatné. Pustím kohútik pretečie 1m3 teplej vody miniem 46kWh alebo 53 kWh energie obsiahnutej v teplej vode, ktorú dodal výrobca tepla.do nej.
Emka Roman
04.05.14,04:00
Ňuňu.

Inak aj u švagrinej sa stádo nechalo takto odrbkať
" domová kotolňa je v majetku výrobcu tepla. "
:D :D

Majú v BD kotolňu a nie je ich / platia za teplo

PS
Tebe možno nemusím vysvetľovať, že kotolňa v BD má význam, ak si ju postavia vlastníci z FO :
-majú asi o 20 % drahší plyn
- nemajú tepelné straty po trase
- servis / znečistenie majú rovnaké ako pri CZT
- neplatia kotolni tepelný výkon
- neplatia kotolni zisk
=
teplo majú min o 20 % lacnejšie

Spatne z toho vychádza návratnosť investície cca 6 rokov

PS
Nerozumiem, ako možeš napísať, že straty nezávisia na spotrebe :D

predstav si 2 okrajové stavy :
1, nulovú spotrebu
- voda sa zohreje
- otočí v systéme
- nespotrebuje
- vychladne
- straty sú jednorazové

2, max spotreba a recirkulácia
- vodu zohreješ a prihrievaš
- voda behá v systéme primárne a vratné potrubie majú cca konštantnú teplotu
- súčasne sa odoberá
- kotol dodáva celé teplo doplňujúcej vode a dohrieva vratnú vodu ( podľa veľkosti spotreby a rýchlosti recirkulácie do nej dodáva prídavné teplo od 0,1 až možno po 0,7 krát
tie dohrievacie straty závisia mierne aj od nastavenia termoventilu na vracačku - ak vieš, že čosi také tam je :D
nunenko
04.05.14,11:58
Aby som to dorazil, dom je v správe tej istej firmy čo je výrobcom tepa...a aby som to úplne dorazil, tak developer predal pred dokončenim stavby pôvodne spoločný priestor kočikárne výrobcovi tepla, preto že výrobca predtým skončil s výrobou v susediacej budove kotolni,hoci v povoleniach ÚRSO táto kotolňa doteraz vedená ako fungujúca. Developer chcel aby podľa zmluvy a stavebného povolenia vybudovali prípojku tepla, asi 15 metrov. A bol problém, ktolňa bolo už odstavená, kedže sa medzičasom všetci odberatelia odpojili. Toto spôsobilo ročný sklz dokončenia novostavby. Budova bola v podstate dokončená, ale nebolo tepla
Všetci sú spokojní, nikomu nevadí, že ich okradli a okrádajú. Správcovi ešte aj poďakujú.
Správca zároveň výrobca tepla je najhoršia možná kombinácia pre konečného spotrebiteľa..
Za rok 2012 minili na výrobu tepla a TÚV
21 325 m3 plynu a vyrobil (účtoval) z neho vyrobených 155 470 kWh tepla pre ÚK za 16 074,49 € a 42 080 kWh tepla pre TÚV 4 348,72 €

Denne mimo vykurovacej sezóny na ohrev minul priemerne 15 m3 plynu., ak by to tak bolo počas celého roka tak 5475 by to bolo za rok.
Na kúrenie by bolo 15 850 m3 plynu.
Za kotolňu zaplatil zhotovenie cca 51 000€ a priestor cca 14 000€..
Teda 65 tisíc Euro.
Úbožiak vlastník kotolne kradne aj vodu na doplnenie do vykurovacej sústavy, pretože na ňu neprispieva.
Úbožiak vlastník kotolne nemá ani vlastné odberné miesto elektrickej energie, ale má podružný merač so spoločných priestorov.
Úbožiak vlastník kotolne neprispieva ani na vykurovanie spoločných priestorov.

život je taký, tí čo tento cirkus platia sú spokojní a dokonca jeden vzdal verejnú úprimnú vďaku...
Emka Roman
04.05.14,16:37
UK mi pripadá divné
zo 155 000 kWh by mal vykúriť 1700 - 1800 m2 bytov
Pomer UK : TUV býva 3 (pod 3) : 1
16000/155000 = dos)t ve)la na vlastnú kotolňu
65000 na kotolňu , to može byť tak 150 - 170 kW tepelného výkonu = mal by tam byť 1 kotol ako studená rezerva

"Správca zároveň výrobca tepla je najhoršia možná kombinácia pre konečného spotrebiteľa."
od takého som od januára prebral 1 BD

a vlani v oktobri/ novembri mi nevedeli povedať koľko € vybrali na teplo
nunenko
04.05.14,18:34
Asi takto:
Zmena stavby pred jej dokončením pozostáva:
SO 01 Plynová kotolňa
Vybudovanie vlastnej plynovej kotolne pre bytový dom, na prípravu teplej úžitkovej vody
a vykurovanie. Plynová kotolňa bude umiestnená v samostatnej miestnosti na 1. NP objektu.
V kotolni budú nainštalované dva plynové závesné kondenzačné kotly BUDERUS, typ Logamax
Plus GB 136/80, s tepelným výkonom 80 kW a jeden kotol Logamax Plus GB 162/100,
s tepelným výkonom 100 k W.
Na prípravu TUV bude v kotolni osadený zvisle stojaci zásobníkový ohrievač vody Logalux SU
750, s obsahom zásobníka 750 I.
---------------------------------------------------
Zabezpečenie dodávky tepla
Pre objekt bytový dom sú navrhnuté :2 ks
nástenných kondenzačných kotlov BUDERUS, typ Logamax plus GB 162-80 o výkone 18,9-80,0
kW pri teplotnom spáde 80 °C /60 °C a 1 ks nástenného kondenzačného kotla BUDERUS, typ
Logamax plus GB 162-100 o výkone 19,0-94,5 kW pri teplotnom spáde 80 °C /60°C.. Menovitý
max. výkon kotolne je Q = 254,5 kW.
-----------------------------------------------------------------
:
Pri výpočte ročnej spotreby zemného plynu uvažujeme s výhrevnosťou zemného plynu pri
obchodných podmienkach p = 101 325 Pa, t = 15 °C , Hu =34,14 MJ/m3. Ročná spotreba zemného
plynu pri použití kondenzačných kotlov BUDERUS s celoročnou účinnosťou 97 % pri teplotnom
spáde 75°C/60°C.
Qd 1.126,8
Q =-----=----. 103 = 34.026 tis. m3/rok
% • Hu 0,97 .34,14
Celková ročná spotreba plynu- Q = 34.026 Nm3/rok
Z toho vykurovanie - Q = 27.232 Nm3/rok
Z toho ohrev TÚ V - Q = 6.794 Nm3/rok
Max. hodinový odber plynu -Q = 28,2 Nm3/h
Min. hodinový odber plynu - Q = 8,7 Nm3/h
---------------------------------------------
Tepelný príkon
Tepelný príkon pre vykurovanie objektu je vypočítaný podľa normy STN EN 12831
(STN 06 0210) pre vonkajšiu výpočtovú oblastnú teplotu - 12°C, teplotná oblasť 2. Bol prevzatý
z pôvodnej projektovej dokumentácie vykurovania objektu.
Vykurovanie objektu
145,00 k W
----------------------------------------------------
druh použitých spotrebičov (Bh):
-závesné plyn. kondenzačné turbokotle BUDERUS Logamax plus GB 162-80, výkon 80 kW-2ks
- závesný plyn kondenzačný turbokotol BUDERUS Logamax plus GB 162-100, výkon 94,5 kW - 1 ks
--------------------------------------------------------
. Prevádzka kotolne je navrhnutá
s digitálnou reguláciou pomocou regulátora LOGAMATIC 4121a kaskádovým modulom FM457. Potrebné množstvo tepla bude zabezpečené pomocou 2 ks závesných kondenzačných plynových kotlov BUDERUS typ LOGAMAX PLUS GB 162-80 s modulačným rozsahom 18,9 - 80,0 kW a 1ks závesného kondenzačného plynového kotla BUDERUS typ LOGAMAX PLUS GB 162-100 s modulačným rozsahom 19,0 - 94,5 kW. Kotolňa bude
slúžiť pre tvorbu tepla resp. vykurovanie bytového domu a prípravu TUV.
---------------------------------------------------------------
V objekte je umiestnené stacionárne zariadenie :
2 ks plynový kondenzačný kotol BUDERUS Logamax plus GB 162 - 80 a 1 ks BUDERUS Logamax
plus GB 162 - 100 s celkovým inštalovaným príkonom 260,5 kW. Ako palivo bude používaný zemný
Emka Roman
05.05.14,04:04
Nemožeš nechať projektantov, aby si čarbali ako chcú

S veľkou rezervou by stačili kotle 3x 80 kW (tak ako sú = do kaskády)

Z toho by 1 nešiel vobec
a 1 by sa pripájal niekde pod mínus 5
bol som v takejto kotolni, kde takto išli kotle (nepamatám si ich výkon a mali ročnú spotrebu plynu 22 - 23 000 kubíkov

Pokiaľ si dobre pamatám, kotolňa mi účtuje tepelný výkon na UK asi 114 kW / odber cca 330 000 kWh (počíta sa podľa zákona z reality = " t mínus 2 " )

takže v pohode by ti tam stačili 3 kotle po cca 60 kW

no ale vieš :
Projektanti sú na opačnom konci ako realita :D :D
nunenko
05.05.14,04:41
Kde to žiješ, že t-2, ale, keď správca a výrobca sú...jánošikova družina tak je to takto:
rok 2010 teplo -154 366kWh - RP 31,66kW x 181,27€
TÚV -31 688KwH - RP 6,579kWh x 181,27€
rok 2012 teplo -155 470kWh - RP 31,319kW x 216€
TÚV -42 060KWh - RP 6,579kWh x 216€
Energetický štítok budovy
vykurovanie B
príprava TÚV C

..asi 114 kW / odber cca 330 000 kWh (počíta sa podľa zákona z reality = " t mínus 2 " )
ale mne vychádza RP z 330 000 len 62,83kW.
Emka Roman
05.05.14,06:15
Kde to žiješ ?????????

Ja osobne chodím za technikom kotolne (kotolňa ale NIE je správca - to som JA !! )

Našiel som na susednom stole fa za teplo
2013
TUV
171000 kWh (x 0,0563 bez DPH ) / 39,65kWx85,91 (!!!!!!!!!!!! bez DPH )
spolu za teplo do TUV (1505 kubíkov) 15 600 €
+SV pre TUV 3400
UK
335500 kWh + 63,26 kW
Spolu 29 200€

Porovnaj moje so svojou jednotkovou cenou za teplo
UK 29200/335500
TUV 15600/171000

PS1
Na rok 2013 som mal tepelný výkon spolu cca 103
tých 114 bolo asi 2012


PS2
216 €/kW = máte veeeelice modernú kotolňu :D :D

PS3
Buď sa tam ľudia otužujú = nemíňajú teplú vodu
alebo vás na UK odrrbkávajú :D

PS4
zálohy na 2013 boli cca 51 000 , takže pri miernejšej zime OK (nechcelo sa mi ladiť 2000 € ) = vrátia 3800

ale za 2012 chceli záloh cca 60 000
tak som im od septembra do decembra nezaplatil asi 8500 € - - a stačilo to na spotrebu :D
nunenko
05.05.14,08:04
to je tak, že 22 bytov a 7 obchodov. obchody asi TV míňajú minimálne.
spotreba teplej vody

2010 bol 68 kWh (6,4€) a spotreba 467 m3 , v roku 2011 bol 82,5kWh (8,2€) a spotreba 584 m3, v roku 2012 bol 62kWh (7,27€) a spotreba 676 m3,

2010 - na odber. miesto = 16,1 mesiac = 1,34
2011 - na odber. miesto = 20,13 mesiac = 1,67
2012 - na odber. miesto = 23,31 mesiac = 1,94
spotreba vody 2012 cca 45-50 osôb /mesiac a 7.obchodných priestorov
-------------------------------------------------------------------
1554 50 kWh (x 0,0499 bez DPH ) + 31,319kW x 179,99€ (bez DPH)
UK 29200/335500 --------UK 16074,/155470
TUV 15600/171000-------TUV 4 349/42060

Porovnanie jednotkovej ceny
0.087€/kWh---------------------------0,1033€/kWh
0.0912k/Wh---------------------------0,1033€/kWh
Emka Roman
05.05.14,16:23
takže od URSO máte nižšiu cenu za Kwh ?????????
(a vyššiu za kW - - investícia)
nunenko
05.05.14,18:23
Ani nie, ÚRSO im schválilo vyššiu cenu, ale oni neuplatňujú jej maximum viac je tu:
http://www.porada.sk/t216912-prerozdelenie-fixnych-nakladov-podla-skutocne-dodaneho-mnozstva-tepla.html
V konečnom dôsledku keby bol RP vypočítaný z roku 2010 bol by
186034,60/5 300 = 35,1008679245283
pri maximálnej cene by to bolo
fixná zložka 35,1008679245283 x 184,0274 x 1,2 = 7 751€
variabiolná 197530 x 0,0588 x 1.2 = 13938€
spolu celkový náklad 21689€
Po neuplatnení maximálnej ceny to bolo 20 423€, čo je o 1 266€ menej ako by boli mohli., a to je o 6,1% menej.
Gapo
26.05.14,17:33
To je síce možné, ale v meste to máme v zálohovom predpise ktorý zostavuje správca. :) :) :)
Chobot
27.05.14,06:51
Ako kde. V BA sa platí priamo firme OLO, ktorá zabezpečuje odvoz odpadu. Firma faktúruje počet kontajnerov x počet odvozov za mesiac.
Emka Roman
27.05.14,07:39
U brata som videl srandu :

merná spotreba UK 137 kWh/rok/m2

To mi pripadá panelák z dierovanej tehly :D (a to tie diery asi nie sú poriadne zapucované !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!