Megen
12.06.07,09:04
Chcela by som sa spytat aj viacerych co mate skusenosti po rozvode, ako je to s platenim vyzivneho na manzelku, ktora sa nechce zamestnat, je evidovana ako nezamestnana, pritom pracuje v Rakus. opatruje starsiu pani, neplati si ani zdravotne ani socialne, skratka ......len utraca peniazky a spolieha, ze beztak ju zakon podporuje v tom, ze manzel ju musi zivit. Manzel je podnikatel, maju zrusene BSM, pytam sa 1/ musi jej davat polovicu svojho prijmu po rozvode ?
2/ aku dlhu dobu ju musi po rozvode zivit?
3/ ak maju zrusene BSM znamena, ze jej musi nejaku sumu z majetku vyplatit ? ( pozaduje peniaze manzelka za cas, ktory bola na MD, je to normalne ? alebo opat to zakon umoznuje ? )

Vdaka za prispevky, ci skusenosti zo zivota, ci priamo z pravnic.kapsy.
292
26.06.07,12:57
Tiez by ma zaujimala odpoved na tuto otazku ked som sa ocitla po rozvode, bez jedinej koruny, bez byvania a bez prace, poziadala som o vyzivne na rozv manzelku, po pol roku pri 1 pojednavani manzel tvrdil ze som zamerne nezamestnana, bsm nemame stale vysporiadane-sudkyna sa rozhodla ze bude zistovat preco som bez prace...odvtedy presiel dalsi pol rok a nic sa nedeje. Potrebovala som riesit situaciu okamzite. Manzel povedal ze on peniaze nema, nic mi neda, a tym to vsetko zhaslo. Ziadam vyzivne iba za cas ked som bola bez prace, a musela som si pozicat peniaze na prezitie. Socialna siet pre taketo pripady neexistuje. Chcela by som vedie, ci v pripade priznania vyz. mi ho bude musiet manzel doplatit spatne. Vie niekto poradit, pripadne ma osobne skusenosti?? Dakujem.
Lucida
04.11.09,09:32
no aj mna by toto zaujimalo... a ja v opacnom garde manzelka voci manzelovi ako platca vyzivneho.
bobino38
04.11.09,11:31
par.72 zákona o rodinev
(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
Lucida
04.11.09,11:40
par.72 zákona o rodinev
(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

ano pise sa ze sud moze predlzit.. ale za akych podmienok moze priznat vyzivne manzelovi hned po rozvode?
ivka70
04.11.09,11:48
ano pise sa ze sud moze predlzit.. ale za akych podmienok moze priznat vyzivne manzelovi hned po rozvode?

Je to rovnake ako pri vyzivnom na dieta - treba on poziadat a zdokladovat preco.
Pri tej manzelke, co zaraba v Rakusku - je treba najst svedka, pripadne vypis z uctu, ak tam dava peniaze ... jednoducho najst dokaz, ze manzelka vyzivne nepotrebuje.
Lucida
04.11.09,11:50
Je to rovnake ako pri vyzivnom na dieta - treba on poziadat a zdokladovat preco.
Pri tej manzelke, co zaraba v Rakusku - je treba najst svedka, pripadne vypis z uctu, ak tam dava peniaze ... jednoducho najst dokaz, ze manzelka vyzivne nepotrebuje.

moze sa pouzit aj to, ze manzel ma ovela nizsiu zivotnu uroven 700,-€/mes. ako manzelka zijuca a pracujuca v zahranici s realne zdokladovanym prijmom 3700,-€/mesačne?
ivka70
04.11.09,12:44
moze sa pouzit aj to, ze manzel ma ovela nizsiu zivotnu uroven 700,-€/mes. ako manzelka zijuca a pracujuca v zahranici s realne zdokladovanym prijmom 3700,-€/mesačne?

Myslim, ze nie:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348
Príspevok na výživu rozvedeného manžela
Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
jozefhorvat
11.09.11,14:10
No a ja zase mám tak, že mám dieťatko s partnerkou bez sobáša, uznal som ho za svoje, myslím si že sa takmer vzorne starám o výživu a výchovu, mám rád dieťatko a ešte trochu aj mamu, ale tá podal bezdôvodne, lebo jej to kamošky doporučili aby mala istotu, že nech má výživné na papiery a požiadala aj o pridelenie dieťaťa do opatery a predpokladám, že bude chcieť aj výživné na seba. Všetci sú zdraví. Na čo sa mám pripraviť?
bubkoch
11.09.11,14:52
No a ja zase mám tak, že mám dieťatko s partnerkou bez sobáša, uznal som ho za svoje, myslím si že sa takmer vzorne starám o výživu a výchovu, mám rád dieťatko a ešte trochu aj mamu, ale tá podal bezdôvodne, lebo jej to kamošky doporučili aby mala istotu, že nech má výživné na papiery a požiadala aj o pridelenie dieťaťa do opatery a predpokladám, že bude chcieť aj výživné na seba. Všetci sú zdraví. Na čo sa mám pripraviť?

na platenie
jozefhorvat
11.09.11,17:20
No dobre, však súhlasím aj keď sa neteším, ale aj oni musia žiť, ale koľko a dokedy a z akého titulu podľa akého zákona a pod, aby ma totálne nevyžmýkali? Aby som žil a platil. Včúl mi poraď. Ďakujem vopred, príjemný večer.
jozefhorvat
12.09.11,05:44
No a hlavne som zvedavý, či sa musí vyživovať partnerka, keď nie sme manželia, zatiaľ žijeme v mojom byte a v spoločnej domácnosti - ja platím takmer všetko
GabiZ
12.09.11,05:55
Podľa zákona platí vyživovacia povinnosť medzi manželmi ale existuje aj príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke. V prvom prípade, nakoľko nie ste manželmi, nemôžeme hovoriť o vyživovacej povinnosti manžela alebo rozvedeného manžela. Čo sa týka druhej možnosti, tak otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka.

Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu. Koľko má dieťa rokov?

Čo sa týka celkovo vyživovacej povinnosti, u teba platí momentálne hlavne vyživovacia povinnosť k dieťaťu.
jozefhorvat
12.09.11,14:31
Dieťatko má pol roka, o všetko sa starám lepšie ako priemer / aspoň si myslím/ a moja partnerka z ničoho nič, bez toho aby mi niečo povedala vopred a ešte to aj tajila podala cestou advokáta návrh na súd na pridelenie dieťaťa do starostlivosti a určenie výživného. Napísala tam, že prispievam minimálne a nemám záujem o výchovu dieťaťa. Pritom sa tvári ako keby nič a mieni naďalej so mnou spolu žiť. To podala, vraj jej to kamošky poradili, aby vraj mala istotu. Teraz vydávam mesačne na spoločnú domácnosť na dieťatko podľa účtov na stravu, ošatenie,lieky, bežné výdaje čistiace potreby a proste čo treba, platím telefóny, benzín na výlety a k lekárom a k rodine na návštevu, nájomné,/ síce za môj byt, a to všetko spolu priemerne za mesiac vyše cca 1000,-EUR. Je medzi nami problém, ktorý vyplýva z chorobnej žiarlivosti partnerky, domýšľavosti, špehovania, kontroly všetkého čo robím a kde chodím, až je to takmer na nevydržanie. Z tohto dôvodu som ju aj dotiahol.. do psychologickej poradne, kde však ako dokonalá herečka zo seba urobí chuderu. / je to patologické správanie sa osoby, ktoré by asi dokázal iba odborník posúdiť/ Samozrejme, že tam prestala chodiť. Viem, že je to iba môj problém, ale už som vychoval dve deti, dve vnúčatá, a viem čo je to dlhodobá starostlivosť o výživu a potom o výchovu, skôr v terajšom svete. Nerád by som prišiel o takzvanú novú rodinu, ale moja inteligencia a tolerancia nie je schopná absorbovať nenormálne konanie partnerky. Je ako z iného sveta. / trochu jednoduchšieho/ Ja mienim vyživovať a vychovávať svoje dieťatko a pomáhať aj svojej partnerke, ale musí to byť pre mňa psychicky, spoločensky a najmä ekonomicky únosné.
GabiZ
13.09.11,04:40
V tomto prípade platí, že matka ak nie ste manželmi si môže požiadať o výživu a príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom tak, ako som písala v predchádzajúcom príspevku. Ak tak urobí, tak najdlhšie po dobu 2 rokov jej tento príspevok musíš poskytnúť. Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.Z toho, čo si napísal zrejme žiada o určenie výživného na dieťa. Ťažko je posúdiť, koľko ťa to bude stáť mesačne, pretože ak dôjde k súdnemu konaniu, ako píšeš, tak súd určí výšku výživného na dieťa a ak si požiada o príspevok, ktorý som spomínala, tak aj ten (spätne odo dňa pôrodu). Do úvahy sa budú brať vaše príjmy aj výdavky a na základe nich sa určí aj výška výživného.
Pri určení starostlivosti o dieťa súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom..." "...Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.
jozefhorvat
13.09.11,09:25
Dík GabiZ, ja sa pomaly zmierujem s tou situáciou, ale aké náklady si môže žiadať spojené s tehotenstvom a pôrodom, keď ja som všetko platil, starl sa o ňu počas tehotenstva a aj po pôrode, aj o dieťa? Ona nemala peniaze a/ Nedávala/ žiadne výdaje, ani na stravu, lieky, na kočík postieľku a všetko.
GabiZ
13.09.11,09:36
Dík GabiZ, ja sa pomaly zmierujem s tou situáciou, ale aké náklady si môže žiadať spojené s tehotenstvom a pôrodom, keď ja som všetko platil, starl sa o ňu počas tehotenstva a aj po pôrode, aj o dieťa? Ona nemala peniaze a/ Nedávala/ žiadne výdaje, ani na stravu, lieky, na kočík postieľku a všetko.


Je to všetko o dokladoch, ktoré ak máš, tak môžeš svoje tvrdenia dôveryhodne podložiť. V takýchto situáciach je to veľmi ťažké hlavne z pozície muža, lebo spravidla zákon je viac naklonený k ženám, ale výnimka potvrdzuje pravidlo. A v konečnom dôsledku bude záležať aj na rozhodnutí súdu, čo všetko vezme sudca do úvahy a na základe akých podkladov bude rozhodovať. Čím viac dokladov tým lepšie. Ale z toho, čo si napísal mám pocit, že ide zrejme len o výživné na dieťa,ktoré bude od teba požadovať. Uvidíš, držím palce, aby hlavne dieťa bolo v dobrých rukách.
Mila123
13.09.11,09:41
budem nepríjemná.....ale keďže už máš aj vnúčatká, predpokladám, že aj viac rokov, tak sa nedá vravieť, že si to všetko robil z mladíckej nerozvážnosti........prepáč ale nedá mi to...je neskoro "plakať" nad tým, s kým , resp. kto bude matkou Tvojho dieťatka......
Mária27
13.09.11,10:03
No a ja zase mám tak, že mám dieťatko s partnerkou bez sobáša, uznal som ho za svoje, myslím si že sa takmer vzorne starám o výživu a výchovu, mám rád dieťatko a ešte trochu aj mamu, ale tá podal bezdôvodne, lebo jej to kamošky doporučili aby mala istotu, že nech má výživné na papiery a požiadala aj o pridelenie dieťaťa do opatery a predpokladám, že bude chcieť aj výživné na seba. Všetci sú zdraví. Na čo sa mám pripraviť?

Si v neštandardnej situácii, mal by si si naštudovať zákon o rodine, najmä práva a povinnosti rodičov, preto ti ho prikladám. Ak by ťa zaujímal len príspevok nevydatej matke, je v § 74.
jozefhorvat
13.09.11,10:31
Ďakujem Marii27 za konkrétnu najnovšiu verziu, naštudujem, mladá sa chce so mnou dohodnúť, pritom chce so mnou naďalej spolu žiť, vychovávať dieťatko ale aby som platil ..., nechápem, ale uvidím
Pre Mila 123 - nemôžem prezradiť vek, ale v každom veku kvitne .... to čo zaslepuje, ešte aj psychológovia sa mi posmievajú -a to ste nevedeli s kým chcete žiť? Nie nevedel, bohužial sú ľudia, ktorý sú dobrý herci, ale nie natrvalo.
MIRKA111
13.09.11,10:43
Poznám podobný prípad, kamarát si vzal hypoúver, aby mohol polovičke pripraviť hniezdočko. A jej vyjadrenie k danému stavu: splácanie - jeho úver; míňanie - naše peniaze; výsledok - môj byt a nech sa on do toho nestará....
jozefhorvat
14.09.11,15:29
No už sa niečo hýbe v mojom prípade,
Je mi jasné, že ak prebehne súd tak sa mi určite ujde nejaká tá povinnosť platiť výživné na dieťa, a možno že aj na nevydatú partnerku ak si o to požiada. To všetko, lebo mám záujem aby normálne žili beriem, či to bude viac, alebo menej. Podľa Vašich rád som v tom zorientovaný.
Moja drahá však tvrdí, že chce so mnou naďalej žiť, ale chce mať istotu, že ju napríklad nevyženiem z bytu, nepošlem do kelu kedy chcem, a bude mať istotu že prežije aj po rozchode so mnou. Aj to chápem, preto som jej pripomenul, že som po doriešení zložitejších mojich majetkoprávnych problémov za účelom získania keš peňazí sľúbil, že sa zoberieme. Ale ani na tom netrvá, ale dožaduje sa nejakého podpisu na Obecnom úrade, že žijeme ako druh a družka. Podľa občianskeho zákonníka to vraj nie je upravené. Ale určite bude mať svoje práva ... a povinnosti. Mne sa ale zatiaľ po takomto prekvapku, / tajne si dala návrh na súd/ nechce urobiť nesprávny krok, pritom tiež by som radšej žil spolu a hlavne vychovával dieťatko. Viem, že za to budem platiť daň v podobe znášania jej povahových a psychických nedostatkov. Neviem ani či to vydržím.
Flinstone
16.09.11,06:57
no keďže býva u teba a s bývaním sú spojené náklady, písomne ju požiadaj o nájomné vo výške 50% ceny obvyklej za prenájom bytu o danej rozlohe v tvojej lokalite. Ak sa jej to nebude páčiť, nech sa poďakuje svojim super kamarátkam za super rady.

Ako sa do hory volá, taká kua z nej vylezie...

...a zober si právnika.