zuzv
10.01.06,15:48
Možno som to nevysvetlila jasne. SZČO - 1 FO podniká na základe živn. oprávnenia, robí eko-účto služby pre viacero firiem. Oprávnenie je na meno a sídlo podnikania je totožné s adresou. Leasingová zmluva je na FO, ale nie je v nej IČO, DIČ. Je možné, že v priebehu roka vyplatí celé auto a bude vlastníkom, potom si bude môcť uplatniť náhradu 6,2.
Dovtedy bude cesty účtovať, len cez prejazdené km x spotreba v l x cena benzínu aj s DPH alebo bez??? Zabudla som pripomenúť, že je platca DPH.vďaka za odpoveď. zuzana
Evanka
10.01.06,14:59
Nahradu 6.20/km si bude môcť uplatniť až keď bude vozidlo FO vlastniť a súčasne ho nebude mať zaradené v majetku. Dovtedy účtuje ako pri prenajatom vozidle - iba PHM.
STRELEC
10.01.06,15:05
Možno som to nevysvetlila jasne. SZČO - 1 FO podniká na základe živn. oprávnenia, robí eko-účto služby pre viacero firiem. Oprávnenie je na meno a sídlo podnikania je totožné s adresou. Leasingová zmluva je na FO, ale nie je v nej IČO, DIČ. Je možné, že v priebehu roka vyplatí celé auto a bude vlastníkom, potom si bude môcť uplatniť náhradu 6,2.
Dovtedy bude cesty účtovať, len cez prejazdené km x spotreba v l x cena benzínu aj s DPH alebo bez??? Zabudla som pripomenúť, že je platca DPH.vďaka za odpoveď. zuzana
Bude môcť účtovať do nákladov len spotrebu PHL na základe knihy jázd alebo cestovných príkazov. Prípadne aj tie náklady, ktoré súvisia s prevádzkou motor. vozidla, ale nie s jeho opravami a údržbou (napr. parkovné).
DPH si uplatniť nemôže, lebo ide o použitie vozidla ako súčasti cestovných náhrad.
Možno by som zvážil doplnenie leas. zmluvy o "firemné nacionálie" danej FO a o leasingu auta účtoval v nákladoch, aj keď uvažujem pre budúcnosť s uplatňovaním sadzby náhrad. Kalkulačka, počet odjazdených km, DPH - napovedia.
zuzv
10.01.06,15:12
Budem si to musieť prepočítať ako to približne bude vychádzať. Minulý rok nebolo čo upravovať, ale možno tento svitne na lepšie časy. Ďakujem za odpovede.zuzana
STRELEC
10.01.06,15:24
Budem si to musieť prepočítať ako to približne bude vychádzať. Minulý rok nebolo čo upravovať, ale možno tento svitne na lepšie časy. Ďakujem za odpovede.zuzana
Skutočne by som zvážil, ako by zavážili náklady na prevádzku vozidla v budúcnosti, možné potreby opráv a údržby vozidla, spotreba PHL. U mňa by asi tieto položky viac zavážili, ako o niečo vyšší náklad z titulu 6,2/km.
Zlata
11.01.06,07:22
Možno som to nevysvetlila jasne. SZČO - 1 FO podniká na základe živn. oprávnenia, robí eko-účto služby pre viacero firiem. Oprávnenie je na meno a sídlo podnikania je totožné s adresou. Leasingová zmluva je na FO, ale nie je v nej IČO, DIČ. Je možné, že v priebehu roka vyplatí celé auto a bude vlastníkom, potom si bude môcť uplatniť náhradu 6,2.
Dovtedy bude cesty účtovať, len cez prejazdené km x spotreba v l x cena benzínu aj s DPH alebo bez??? Zabudla som pripomenúť, že je platca DPH.vďaka za odpoveď. zuzana
Dovolim si ešte sa vratit k tomuto problému.
Rozumiem tomu tak, že "SZČO - 1 FO" má síce uzatvorenu leasingovu zmluvu ale nie ako podnikateľský subjekt - SZČO ale ako občan. Vychádzam z toho, že pri uzatváraní zmluvy nepredložil svoje IČO, DIČ (napr. živn. list) , v objednávke to nezadal. Z toho titulu to zmluva neobsahuje. Čize pre SZČO to nie je finančný prenájom os. automobilu.
Pri finančnom prenájme ak nie je platiteľom DPH do nákladov ide PHM vr. DPH. A opravy a údržba taktiež. Keď sa mi čokoľvek pokazí mimo záručnej doby, hradí to SZČO a nie leasingová spoločnosť.
Náhradu 6,2 si môže nárokovať SZČO iba ak vlastní os. auto a nemá ho v majetku. V tomto prípade ho nemá.
Takže by som v každom prípade dala doplniť zmluvu o potrebné údaje, aby si mohla SZČO učtovať spotrebu PHM a údržby+uhradená daň z mot. vozidiel. Keď leasing ukonči, preradí os. automobil do osobného vlastníctva a nárokuje si na na 6,20. Povinnosť učtovať o leasingu do výdavkov nie je.
zuzv
11.01.06,14:03
Rozumiem tomu dobre: to znamená, že keď má FO leasingovú zmluvu ako občan a nie ako podnikateľ, tak nemôže účtovať o spotrebe PHM a používať to auto aj v súvislosti s podnikaním? To sa mi nejako nezdá.
Okrem toho za rok sa prejazdilo zhruba 5000 km iba po meste, tak neviem či by nebilo do očí, keby bolo v majetku a účtoval sa leasing.
Ide mi len o to, aby som zbytočne nedotovala svoje podnikanie ako SZČO.zuzana
Zlata
16.01.06,07:42
Rozumiem tomu dobre: to znamená, že keď má FO leasingovú zmluvu ako občan a nie ako podnikateľ, tak nemôže účtovať o spotrebe PHM a používať to auto aj v súvislosti s podnikaním? To sa mi nejako nezdá.
Okrem toho za rok sa prejazdilo zhruba 5000 km iba po meste, tak neviem či by nebilo do očí, keby bolo v majetku a účtoval sa leasing.
Ide mi len o to, aby som zbytočne nedotovala svoje podnikanie ako SZČO.zuzana

Ahojte poradaci - pomocníci.
Môže SZČO učtovať o spotrebe PHM ak má leasingovú zmluvu uzatvorenú ako občan nie ako SZČO?
Môj názor je, že nie. Spotrebu PHM môžme učtovať vtedy, ak má auto v majetku alebo vo finančnom leasingu. T. j. je v knihe HNIM alebo v knihe záväzkov a pohľadáviek.
Zlata
17.01.06,08:36
Prosím, prosím,
vyjadrí sa mi niekto, či si môže učtovať spotrebu PHM , ak má SZČO uzratvorenú leasingovu zmluvu ako občan nie ako FO-SZČO s IČO, DIČ kedy eviduje zmluvu v účtovníctve?
Zita5
17.01.06,08:45
Prosím, prosím,
vyjadrí sa mi niekto, či si môže učtovať spotrebu PHM , ak má SZČO uzratvorenú leasingovu zmluvu ako občan nie ako FO-SZČO s IČO, DIČ kedy eviduje zmluvu v účtovníctve?

Pokiaľ to nie je MV na firmu - PHM nemôže účtovať . Účtuje len cestovnú náhradu za použitie súkromného MV pre podnikateľské účely .
Zlata
17.01.06,10:11
Pokiaľ to nie je MV na firmu - PHM nemôže účtovať . Účtuje len cestovnú náhradu za použitie súkromného MV pre podnikateľské účely .

Mockrát ďakujem, je to aj môj názor,že PHM nemôže ísť do výdavkov v takomto prípade.
Ale v § 19 odst. 2,písm.e sa hovorí, že ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezaradené do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotr.PHM a základnej náhrady (6,20) ...
Z toho teda vyplýva, že os. auto ešte nevlastní, teda nemá nárok ani na základnú náhradu 6,20.
Mýlim sa????
zuzv
17.01.06,20:31
Dobrý večer Zlatka a Zitka. Ďakujem za rady, ale som z toho domotaná. Pomohol by nejaký príklad. Ja ako FO mám leasingovú zmluvu na MV, ktoré používam aj na súkromné aj na podnikateľské účely ako SZČO.To som už písala. Za mesiac precestujem napríklad 200 km, z toho 50 súkromne a 150 v súvislosti s podnikaním.Spotreba z TP v meste je 8,2 l - používa sa iba v meste. Cena za liter je 37,90 s DPH.
Výpočet:
8,2x200/100x37,9=621,5Sk
Z tejto sumy pôjdu 3/4 do VOZD a 1/4 je nedaňový výdavok.
6,2 náhradu neuplatňujem, lebo MV nevlastním. Je to správne??????????zuzana
Zlata
18.01.06,06:50
Do odpočitateľných výdavkov ide spotreba PHM ak je osobné mot. vozidlo v obchodnom majetku firmy (teda FO-SZČO) alebo je obstarané na základe finančného leasingu. Táto zmluva musí splňať určité podmienky napr. dobu trvania leasingu.
Ak má FO-SZČO v osobnom vlastníctve osobné motorové vozidlo, učtuje o spotrebe PHM + základná náhrada cestovného (6,20).
Zuzv uviedla, že má zmluvu uzatvorenú ako FO-občan. V tom je problém, pretože ani jedna horeuvedená podmienka nie je splnená.

Zuzv, ak by boli splnené podmienky, výpočet je v podstate správny, ale iným spôsobom sa k nemu dostaneme.
1. musíš podať daňové príznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel
2. robíš evidenciu jázd - knihu jázd, s počtom najazdených km, stavom
tachometra, jasne vyzačených najazdených km na súkromné účely.
Z toho na konci roka jasne vypočítaš % najazdených km na podnika-
teľské účely a zo spotreby z technického prukazu skutočný odpočitateľ-
ný výdavok.
3. Celé učtovné obdobie učtuješ o nákupe PHM (cena sa mení),
udržbe, poistky, splátky,odpisy a tieto v závečných účtovných
operáciach upravíš o horeuvedené vypočítané %.
sway
18.01.06,07:01
Do odpočitateľných výdavkov ide spotreba PHM ak je osobné mot. vozidlo v obchodnom majetku firmy (teda FO-SZČO) alebo je obstarané na základe finančného leasingu. Táto zmluva musí splňať určité podmienky napr. dobu trvania leasingu.
Ak má FO-SZČO v osobnom vlastníctve osobné motorové vozidlo, učtuje o spotrebe PHM + základná náhrada cestovného (6,20).
Zuzv uviedla, že má zmluvu uzatvorenú ako FO-občan. V tom je problém, pretože ani jedna horeuvedená podmienka nie je splnená.

Zuzv, ak by boli splnené podmienky, výpočet je v podstate správny, ale iným spôsobom sa k nemu dostaneme.
1. musíš podať daňové príznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel
2. robíš evidenciu jázd - knihu jázd, s počtom najazdených km, stavom
tachometra, jasne vyzačených najazdených km na súkromné účely.
Z toho na konci roka jasne vypočítaš % najazdených km na podnika-
teľské účely a zo spotreby z technického prukazu skutočný odpočitateľ-
ný výdavok.
3. Celé učtovné obdobie učtuješ o nákupe PHM (cena sa mení),
udržbe, poistky, splátky,odpisy a tieto v závečných účtovných
operáciach upravíš o horeuvedené vypočítané %.

V podstate súhlasím s touto teóriou, akurát by som si ešte dobre zistila, ako je to s PHM pri lízovanom aute občana - nakoľko SZČO má možnosť dávať do nákladov aj PHM na požičané vozidlo za skutočne preukázané cesty, ktoré sú nevyhnutné k udržaniu...., takže ma stále máta, že aj pri lízovanom mot.vozidle občana ktorý ho využíva na podnikanie by to tak malo byť.
PHM by som do nákladov dávala presne na priložilené cesty, zdokladované bločkami. Náhradu určite nie.

počkajme ešte či sem niekto nehodí nejaké poučenie alebo metodický pokyn...:rolleyes:
Zita5
18.01.06,07:07
Skús pozrieť aj tu vyjadrenie DÚ :

http://www.porada.sk/showthread.php?t=15740
sway
18.01.06,07:18
Skús pozrieť aj tu vyjadrenie DÚ :

http://www.porada.sk/showthread.php?t=15740

no zauímavé..., ale je to naozaj sila, nakoľko som mala kontrolu na klienta ktorý mal zapožičané vozidlo (zmluvne - bezplatne od rodiny) - malú dodávku, prekazateľne ním tovar rozvážal, PHM si uplatňoval, cestnú daň zaplatil - ale tá do nákladov nešla, nakoľko ju zaplatil za iného daňovníka, ale PHM mu uznali v plnej výške na preukázané cesty, bolo však evidentné, že slúžilo na dosiahnutie zdaniteľných príjmov... tak veru neviem, patril pod DÚ Trnava. :confused:
Zlata
18.01.06,08:13
Je to fakt na pováženie. Stále mi tu niečo nesedí. Aj vo vyjadrení daňového úradu sa hovorí, že pri prenajatom aute...
T.j., že FO-SZČO má zmluvu o nájme so "susedom", s autopožičovňou, od ktorej príde faktúra za služby za prenájom, s leasingovou spoločnosťou, kde je zmluva. A tu FO-SZČO nemá nič. Má zmluvu ako FO-občan.

Stáva sa v praxi, že FO-občan má zmluvu s telecom alebo elektrárňami, chodia mu faktúry a ten istý ale FO-SZČO si dáva do výdavkov určitú časť z týchto faktúr. Je to dosť zložité dokazovanie, či tá alikvotna časť je opodstatnená. Viem zo skúsenosti, že spätne musel dokazovať, akú mal spotrebu energie a výšku prevolaných impulzov pred používaním a o čo sa mu zvýšila, aby mu tú časť kontrola uznala. Keby faktúra znela na SZČO, tak by nemal problém.
zuzv
24.01.06,06:46
Zapájam sa po dlhšom čase opäť do debaty. Bola som na školení v Trnave, a dostala som odpoveď, ktorú v podstate píše Sway v príspevku 264 - SZČO má možnosť dávať do nákladov aj PHM za požičané vozidlo za skutočne preukázané cesty. Samozrejme, že som sa pýtala na leasing auta FO, ale bolo mi povedané, že je to ako prenájom. Ešte ma stále máta tá DPH, keďže som platca DPH. Neviem či mám prepočítavať cenu za liter s DPH alebo bez.Teda či sa dá uplatniť DPH len za spotrebované litre pomerom medzi prejazdenými kilometrami súkromne a podnikateľsky. zuzana
serena
24.01.06,07:06
Vzorec: spotreba uvedená podľa technického preukazu x cena PHM x 0,01 + 6,20 = hodnota za 1km. Potom hodnota za 1km x počet km. Bločky nemusíš mať, ale v tom prípade sa riadiš cenou platnou v danom termíne. Ceny PHM si nájdeš na www.slovnaft.sk. (http://www.slovnaft.sk.)

Ked nemam v tech.preukaze vyznacenu spotrebu, tak ako to zistim (podla skutocnosti)?
Chobot
24.01.06,07:28
Ked nemam v tech.preukaze vyznacenu spotrebu, tak ako to zistim (podla skutocnosti)?

Buď pozrieš na stránke výrobcu technické údaje o Tvojom aute alebo použiješ normu spotreby iného auta rovnakej kategórie s rovnakým typom a obsahom motora.

Alebo tu uvedieš zančku auta, typ a obsah motora a možno sa nájde niekto, kto má rovnaké auto a v techničáku má uvedenú spotrebu. Niekedy to ide prekvapivo rýchlo, tu je príklad takej vzorovej spolupráce poraďákov:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15018&highlight=fiat
sway
24.01.06,12:54
Zapájam sa po dlhšom čase opäť do debaty. Bola som na školení v Trnave, a dostala som odpoveď, ktorú v podstate píše Sway v príspevku 264 - SZČO má možnosť dávať do nákladov aj PHM za požičané vozidlo za skutočne preukázané cesty. Samozrejme, že som sa pýtala na leasing auta FO, ale bolo mi povedané, že je to ako prenájom. Ešte ma stále máta tá DPH, keďže som platca DPH. Neviem či mám prepočítavať cenu za liter s DPH alebo bez.Teda či sa dá uplatniť DPH len za spotrebované litre pomerom medzi prejazdenými kilometrami súkromne a podnikateľsky. zuzana

Zuzi bacha DPH si nesmieš uplatniť ak nie je auto majetkom firmy, alebo na lízing na firmu! - čiže cena za liter pri požičanom alebo súkromnom aue s DPH.
zuzv
24.01.06,13:37
Ďakujem sway za promptnú , stručnú a jasnú odpoveď. Mala som obavu, že keď to budem celé teda aj s DPH dávať do nákladov, že príde kontrola, vyhodí mi to, a dá dodaniť rozdiel. Ale už sa nebojím, lebo ste mi po lopate povedali ako to treba a konečne v tom mám jasno - aspoň si to myslím. Vďaka zuzana
Zlata
25.01.06,13:39
Zuzi bacha DPH si nesmieš uplatniť ak nie je auto majetkom firmy, alebo na lízing na firmu! - čiže cena za liter pri požičanom alebo súkromnom aue s DPH.
Viete mi povedať podľa akého paragrafu to takto platí?
sac
26.01.06,08:42
Mám taký problém, známa má videopožičovňu a používa na podnikanie auto , ktoré je napísané na jej otca. Nemá ho v prenájme a ani nemá zaplatenú cestnú daň za r.2005. Jej zamestnankyňa nemá vodičský preukaz. Akým spôsobom by sa dali dať cestovné náhrady 6,20 + PHM za používanie nejakého auta do nákladov. DIK
alexa_v
26.01.06,09:20
Mám taký problém, známa má videopožičovňu a používa na podnikanie auto , ktoré je napísané na jej otca. Nemá ho v prenájme a ani nemá zaplatenú cestnú daň za r.2005. Jej zamestnankyňa nemá vodičský preukaz. Akým spôsobom by sa dali dať cestovné náhrady 6,20 + PHM za používanie nejakého auta do nákladov. DIK

Treba zaplatiť cestnú daň (od 1.1.2005- daň z motorového vozidla),len vtedy má nárok dať do nákladov cestovné náhrady.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto používa vozidlo na podnikanie. Takže tvoja známa nemusí mať auto na svoje meno.
sac
26.01.06,10:52
no ale za minulý rok cestnú daň nezaplatila, môže ju zaplatiť až teraz keď by si chcela dať do účtovnictva za rok 2005 cest. náhrady ???
sway
26.01.06,11:48
Treba zaplatiť cestnú daň (od 1.1.2005- daň z motorového vozidla),len vtedy má nárok dať do nákladov cestovné náhrady.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto používa vozidlo na podnikanie. Takže tvoja známa nemusí mať auto na svoje meno.

Toto sa mi nezdá - vari je niečo nové? -
Daňovníkom pre túto daň je podľa mňa majiteľ vozidla,je treba spísať s ním zmluvu o zapožičaní vozidla pre účely podnikania, daň môže zaňho ako za iného daňovníka zaplatiť používateľ vozidla, ale nepôjde mu do nákladov - tá daň , ale potom si môže na zapožičané vozidlo uplatňovať výdavky: PHM a náhradu na presne vykázané jazdy v knihe jázd.
môj názor.;)
sway
26.01.06,11:49
no ale za minulý rok cestnú daň nezaplatila, môže ju zaplatiť až teraz keď by si chcela dať do účtovnictva za rok 2005 cest. náhrady ???
je možné zaplatiť daň i spätne, na DÚ vyrúbia nejakú sankciu, ale i tak sa to oplatí.:)
alexa_v
26.01.06,12:14
Toto sa mi nezdá - vari je niečo nové? -
Daňovníkom pre túto daň je podľa mňa majiteľ vozidla,je treba spísať s ním zmluvu o zapožičaní vozidla pre účely podnikania, daň môže zaňho ako za iného daňovníka zaplatiť používateľ vozidla, ale nepôjde mu do nákladov - tá daň , ale potom si môže na zapožičané vozidlo uplatňovať výdavky: PHM a náhradu na presne vykázané jazdy v knihe jázd.
môj názor.;)
skúsim pridať prílohu čo som našla na porade
zuzv
28.01.06,20:42
Tak, aby nenastali zmätky a ak dobre chápem v 2005 bol daňovníkom dane z motorových vozidiel majiteľ vozidla a v roku 2006 je to ten, kto ho používa na podnikanie.zuzana
sway
28.01.06,20:52
skúsim pridať prílohu čo som našla na porade

veľmi pekne ďakujem za prílohu !!! a oceňujem !!! :p :p :p
kacena
09.02.06,08:15
Prosím Vás , máte niekto cestovné náhrady v zahraničí na rok 2006 ?
Prosím , ak máte vložte sem , alebo mi poraďte kde by som ich našla.
Veľká vďaka. Kacena
sway
09.02.06,08:27
Prosím Vás , máte niekto cestovné náhrady v zahraničí na rok 2006 ?
Prosím , ak máte vložte sem , alebo mi poraďte kde by som ich našla.
Veľká vďaka. Kacena

konkretizuj štát, ;) je to rôzne.... - v Omege mám všetky, ale nedá sa to vytlačiť....
kacena
09.02.06,08:36
konkretizuj štát, ;) je to rôzne.... - v Omege mám všetky, ale nedá sa to vytlačiť....

Jedná sa mi najmä o ČR , NEMECKO , RAKÚSKO , TALIANSKO , SLOVINSKO , POĽSKO , ŠVÉDSKO , MAĎARSKO.
Vopred ďakujem
sway
09.02.06,08:51
Jedná sa mi najmä o ČR , NEMECKO , RAKÚSKO , TALIANSKO , SLOVINSKO , POĽSKO , ŠVÉDSKO , MAĎARSKO.
Vopred ďakujem

prikladám ti tabuľku ;) ;)
kacena
09.02.06,08:54
prikladám ti tabuľku ;) ;)

Sway , prosím Ťa odkedy platí dieta 45 EUR v Nemecku ? V roku 2005 bola 42 EUR ?
sway
09.02.06,08:55
Sway , prosím Ťa odkedy platí dieta 45 EUR v Nemecku ? V roku 2005 bola 42 EUR ?

od 1.1.2005 nad 12 hodín.;)
kacena
09.02.06,09:00
Ako to myslíš , že od 01.01.2006 nad 12 hodín ? Prosím vysvetli pre nás menej chápavých.:eek:
sway
09.02.06,09:05
Ako to myslíš , že od 01.01.2006 nad 12 hodín ? Prosím vysvetli pre nás menej chápavých.:eek:

Diety dávaš podľa času stráveného v zahraničí - pozri si tabuľku, máš tam presne koľko je do 6 hodín dieta, do 12 hodín (teda nad 6-12) a potom nad 12 hodín.;)
Chobot
09.02.06,09:09
Prosím Vás , máte niekto cestovné náhrady v zahraničí na rok 2006 ?
Prosím , ak máte vložte sem , alebo mi poraďte kde by som ich našla.
Veľká vďaka. Kacena

V prílohe máš celé opatrenie so všetkými krajinami.
sway
09.02.06,09:20
V prílohe máš celé opatrenie so všetkými krajinami.

OK ale pozor, tu sú základné sadzby !! - nerozlíšené hodinovo!;)
kacena
09.02.06,09:23
V prílohe máš celé opatrenie so všetkými krajinami.

Ešte budem chvíľu otravná a poprosím podobnú tabuľku cestovných náhrad na rok 2005. :o
sway
09.02.06,09:25
Ešte budem chvíľu otravná a poprosím podobnú tabuľku cestovných náhrad na rok 2005. :o
ak tú s hodinami, neskôr - musím utekať niečo vybaviť, dobre?;)
sway
09.02.06,09:31
Ešte budem chvíľu otravná a poprosím podobnú tabuľku cestovných náhrad na rok 2005. :o

tak menili sa len niektoré štáty, aj SRN v 2005 45 EUR , opravujem v svojom príspevku...prikladám 2005;)
ANNAP
10.02.06,12:03
LENKEK - AK VYPLATIM ZAMESTNANCOVI 40% VRECKOVE, NEOVPLYVNUJE TO JEHO PRIJEM, VIEM ZE V NIEKTOROM ROKU TAM BOLA BARIERA, DAKUJEM

P.S. UZ SOM TO NASLA V ZAKONE DAN Z PRIJMOV PARAGR.5 ODS.5 PISM.A - NIE JE PREDMETOM DANE:( :( :(
infoziadatel
15.02.06,05:51
Prosím o vysvetlenie k §19ods. 2 e) a l). Chápem, že si môžem dať do nákladov PHM a paušál (6,20)a keď mám požičané auto , tak len PHM podľa tech. preukazu.
Ale chcem sa spýtať, že čítala som5-6/2005 , kde je pri výklade pri tom ods 2 e napísané, že daň.výdavkami daňovníka sú len výavky vynaložené s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva????
A tu mám dilemu, ktoré je to vlaste miesto .Ide mi o to, či si môžem do knihy jázd napísať. Začiatok cesty miesto bydliska=miesto podnikania podľa ŽL do práce-kde vykonávam svoju činnosť a naspäť. Ja mám živnosť na kontrolu mech. častí mot. vozidiel. A tak prácu vykonávam v automobilkách. Tak teraz neviem, či si môžem dať začiatok z miesta podnikania do jednotlivých firiem a naspäť.
Ako by ste to vyriešili , prosím o radu?
Ďakujem Zuzula:confused:
Julča
15.02.06,14:31
Prosím o vysvetlenie k §19ods. 2 e) a l). Chápem, že si môžem dať do nákladov PHM a paušál (6,20)a keď mám požičané auto , tak len PHM podľa tech. preukazu.
Ale chcem sa spýtať, že čítala som5-6/2005 , kde je pri výklade pri tom ods 2 e napísané, že daň.výdavkami daňovníka sú len výavky vynaložené s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva????
A tu mám dilemu, ktoré je to vlaste miesto .Ide mi o to, či si môžem do knihy jázd napísať. Začiatok cesty miesto bydliska=miesto podnikania podľa ŽL do práce-kde vykonávam svoju činnosť a naspäť. Ja mám živnosť na kontrolu mech. častí mot. vozidiel. A tak prácu vykonávam v automobilkách. Tak teraz neviem, či si môžem dať začiatok z miesta podnikania do jednotlivých firiem a naspäť.
Ako by ste to vyriešili , prosím o radu?
Ďakujem Zuzula:confused:

Čo sa týka toho miesta, kde sa činnosť pravidelne vykonáva, dochádza pri výkladoch často k rozdielnym názorom. Podľa toho čo si napísala ty, si myslím, že musíš brať v úvahu čo máš napísané v živnostenskom liste, tak ako si napísala. Napríklad ulica XY, Žilina. Ak pôjdeš v Žiline do firmy AB a budeš tam vykonávať svoju činnosť, môžeš si podľa môjho názoru túto cestu dať ako skužobnú cestu do knihy jázd a výdavky s ňou spojené do výdavkou.
monikago
24.02.06,11:22
ja to robim stylom
doniest ofoteny TP, ktory prilozim k cestaku a cestovné vypočítam nasledovne, aby tomu každý rozumel /teda aj šef/
1/ EHK spotreba/100 x počet km x cena za 1 L benzinu/nafty - dostaneme, koľko mu prislúcha za spotrebu
2/ km x 6,2 Sk - dostaneme sadzbu
3/ následne to sčítam dohromady a mám výslednú sumu, ktorú treba zamestnancovi vyplatiť

je to podľa mňa trošku prehľadnejšie ako vzorec spotreba uvedená podľa technického preukazu x cena PHM x 0,01 + 6,20 = hodnota za 1km. Potom hodnota za 1km x počet km.
liba2
24.02.06,13:32
ja to robim stylom
doniest ofoteny TP, ktory prilozim k cestaku a cestovné vypočítam nasledovne, aby tomu každý rozumel /teda aj šef/
1/ EHK spotreba/100 x počet km x cena za 1 L benzinu/nafty - dostaneme, koľko mu prislúcha za spotrebu
2/ km x 6,2 Sk - dostaneme sadzbu
3/ následne to sčítam dohromady.....
Presne takto to robím aj ja - aj odporúčam :p .
Najka
24.02.06,13:44
Ešte raz by som sa aj ja chcela spýtať na SZČO, ktorý má súkromné auto. V októbri zaplatil cestnú daň a začal si dávať bločky od benzínu do účtovníctva.
Do októbra som mu robila cesťáky len na stravné, ako mám postupovať teraz?
ajobs
24.02.06,16:30
Ešte raz by som sa aj ja chcela spýtať na SZČO, ktorý má súkromné auto. V októbri zaplatil cestnú daň a začal si dávať bločky od benzínu do účtovníctva.
Do októbra som mu robila cesťáky len na stravné, ako mám postupovať teraz?

Môžeš mu robiť cesťáky na všetko, t.z. 6,20 Sk+PHL.:)
danasv
04.03.06,14:11
Prosim Vas odkial mam brat ceny PHM ked Slovnaft od Juna 2005 nezverejnuje sumy za jednotlive PHM?
Evanka
04.03.06,14:28
Prosim Vas odkial mam brat ceny PHM ked Slovnaft od Juna 2005 nezverejnuje sumy za jednotlive PHM?
Z nákupných bločkov. Ja to tak robím.
Ale asi to si nechcela počuť. Tak pozri link
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05p.htm
Evanka
04.03.06,14:30
Prosím o vysvetlenie k §19ods. 2 e) a l). Chápem, že si môžem dať do nákladov PHM a paušál (6,20)a keď mám požičané auto , tak len PHM podľa tech. preukazu.
Ale chcem sa spýtať, že čítala som5-6/2005 , kde je pri výklade pri tom ods 2 e napísané, že daň.výdavkami daňovníka sú len výavky vynaložené s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva????
A tu mám dilemu, ktoré je to vlaste miesto .Ide mi o to, či si môžem do knihy jázd napísať. Začiatok cesty miesto bydliska=miesto podnikania podľa ŽL do práce-kde vykonávam svoju činnosť a naspäť. Ja mám živnosť na kontrolu mech. častí mot. vozidiel. A tak prácu vykonávam v automobilkách. Tak teraz neviem, či si môžem dať začiatok z miesta podnikania do jednotlivých firiem a naspäť.
Ako by ste to vyriešili , prosím o radu?
Ďakujem Zuzula:confused:
Predpokladám, že robíš pre jednotlivé automobilky na faktúru ako živnostník.
Cesta z miesta podnikania - bydlisko, do príslušnej automobilky, kde kontrolu vykonávaš, je pre teba daňovo uznateľným výdavkom. Ako správne píšeš, 6,20 si neúčtuješ. Tiež je povinnosť zaplatenia Dz MV.
danasv
04.03.06,14:43
Z nákupných bločkov. Ja to tak robím.
Ale asi to si nechcela počuť. Tak pozri link
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05p.htm Dakujem krasne za rychlu a aj chapavu odpoved ;-) ocenujem to veeelmi Dakujem krasne
HUPKA64
04.03.06,16:57
My to robíme tak, že majiteľ firmy pred nástupom na služobnú cestu podpíše cestovný príkaz + interný doklad. Na tom doklade je uvedené, že zamestnanec použije na služobnú cestu vlastné motorové vozidlo, kde je uvedené číslo havarijnej poistnej zmluvy + ŠPZ vozidla.
Zamestnanec po návrate zo služobnej cesty zdokladuje výdavky /okrem iného aj doklad o kúpe PHM/ a na základe toho sa do cestovného dokladu uvedú výdavky.
K cestovnému príkazu prikladám kópiu technického preukazu. V ňom je uvedená priemerná spotreba PHM v litroch.

Napríklad:

Zamestnanec bol na služobnej ceste 1 deň a najazdil 540 km na Slovensku.
Odchod 6,00 hod., príchod o 21,00 hod. Doba trvania SLC = 15 HOD.
SLC = služobná cesta.
Náhrada za ujazdené km je 6,20 Sk. Priemerná spotreba PHM v litroch je 7,2 l na 100 km. Cena PHM je 38,20 Sk.

Výdavok uhradený zamestnancovi v hotovosti za cestovný účet /CÚ/ bude zaúčtovaný takto 512/211 s určením strediska.

Výpočet výdavku:

Spotreba PHM v Sk = 540 x 7,2 x 38,20 :100 = 1485,22 = 1485,- Sk
Náhrada za km = 540 x 6,2 = 3348,- Sk.
Stravné = 122,- Sk
Celkový náklad = 1485 + 3348 + 122 = 4955,- Sk
kacena
27.03.06,10:17
Prosím Vás aké sú diety na rok 2006 v Dánsku ? Ďakujem . kacena
Chobot
27.03.06,10:36
Prosím Vás aké sú diety na rok 2006 v Dánsku ? Ďakujem . kacena

380 DKK/deň
dipe
09.08.06,11:33
Ahojte
poradte mi prosím alebo mi pošlite niekto link.
Potrebujem zamestnanca vyslať na prácu do mesta ktoré je vzdialené asi 50km od domova s možnosťou ubytovania v mieste výkonu práce.
Môže mi niekto poradiť , ako mám postupovať?Mzdy, cestovné náhrady a ďalšie potrebné zaležitosti spojené s vykonom práce.
Ďakujem
Nika
dipe
10.08.06,09:59
Tak čo, poradi mi niekto?
Maxinka
17.08.06,12:15
Ahojte
poradte mi prosím alebo mi pošlite niekto link.
Potrebujem zamestnanca vyslať na prácu do mesta ktoré je vzdialené asi 50km od domova s možnosťou ubytovania v mieste výkonu práce.
Môže mi niekto poradiť , ako mám postupovať?Mzdy, cestovné náhrady a ďalšie potrebné zaležitosti spojené s vykonom práce.
Ďakujem
Nika

Ahojte, chcela som sa presne takéto niečo opýtať?Len ešte potom ako to bude so Stravenkami?
Ďakujem
jjendro
29.08.06,08:47
Otazocka - ak som konateľom spoločnosti - môžem používať súkromné vozidlo a uplatňovať si 6,20 + PHM - pri tom robím cesťáky na každú cestu, ale nemám povinnosť platiť DzMV?

používam ho tak ako zamestnanec na služobné cesty. Je potrebná ešte nejaká dohoda, resp. zmluva o používaní auta?
ajobs
29.08.06,11:59
Otazocka - ak som konateľom spoločnosti - môžem používať súkromné vozidlo a uplatňovať si 6,20 + PHM - pri tom robím cesťáky na každú cestu, ale nemám povinnosť platiť DzMV?

používam ho tak ako zamestnanec na služobné cesty. Je potrebná ešte nejaká dohoda, resp. zmluva o používaní auta?

Áno, samozrejme že môžeš používať vlastné (alebo aj iné) súkromné vozidlo ako zamestnanec na služobné cesty - robíš klasický cesťák. Daň z MV neplatíš.
mlyn16
30.08.06,07:33
Na začiatku roku sme urobili zmluvu o používaní súkromného automobilu medzi zamestnancom (konateľom) a firmou (druhý konateľ) a zaplatili sme daň z motorových vozidiel. Raz za mesiac konateľ predloží na vyúčtovanie SC, ktoré vykonal a vyplatné má PHM a cestovné náhrady vrátane 6,20 Sk za vozidlo.
ajobs
30.08.06,10:39
Na začiatku roku sme urobili zmluvu o používaní súkromného automobilu medzi zamestnancom (konateľom) a firmou (druhý konateľ) a zaplatili sme daň z motorových vozidiel. Raz za mesiac konateľ predloží na vyúčtovanie SC, ktoré vykonal a vyplatné má PHM a cestovné náhrady vrátane 6,20 Sk za vozidlo.

Daň z MV sa neplatí - ide o používanie súkromného vozidla, nie vozidla spoločnosti.
Ludula
31.08.06,05:11
Vysielame pracovníkov na pracovnú cestu - stavbu v Bratislave pravidelne 2-krát do mesiaca. Týmto pracovníkom sme vypracovali rozhodnutie o poskytovaní paušálnej náhrady stravného pri prac. cestách, ktoré sa skladá s kalkulácie a zdôvodnenia tohto poskytovania. Na základa rozhodnutia vyplácame tento paušál pracovníkom mesačne pri výplate mzdy.
Vedel by mi niekto poradiť ako by som mala alebo na akom základe vyplácať stravné pracovníkom, ktorých vyšleme na pracovnú cestu na stavby mimo bydliska, ide o stavby kde pracuju nepravidelne(jeden mesiac tam druhý inde) a nedá sa táto náhrada stravného paušalizovať. Stači vypracovať len rozhodnutie o poskytovani náhrady stravného, napr. že pracovníkom sa na pracov.ceste vyplatí stravné za každý deň podľa zákona a suma stravného sa vyplatí v závislosti od času trvania prac.cesty.
Pracovníkom takto vyplácame stravné pri výplate mzdy a myslim si že to nestačí vyplatiť bez vypracovaného rozhodnutia zamestnávateľa.
Prosím poraďte.
Ďakujem. Ludula
kamowski
01.09.06,07:51
Prosím Vás aké sú diety na rok 2006 v Dánsku ? Ďakujem . kacena

"Zbierka zákonov č. 582/2005 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky"
http://www.zbierka.sk/search-res.asp?ti=no&slovo=582%2F2005&zbn=Vyh%BEadanie
Ludula
01.09.06,17:44
Vysielame pracovníkov na pracovnú cestu - stavbu v Bratislave pravidelne 2-krát do mesiaca. Týmto pracovníkom sme vypracovali rozhodnutie o poskytovaní paušálnej náhrady stravného pri prac. cestách, ktoré sa skladá s kalkulácie a zdôvodnenia tohto poskytovania. Na základa rozhodnutia vyplácame tento paušál pracovníkom mesačne pri výplate mzdy.
Vedel by mi niekto poradiť ako by som mala alebo na akom základe vyplácať stravné pracovníkom, ktorých vyšleme na pracovnú cestu na stavby mimo bydliska, ide o stavby kde pracuju nepravidelne(jeden mesiac tam druhý inde) a nedá sa táto náhrada stravného paušalizovať. Stači vypracovať len rozhodnutie o poskytovani náhrady stravného, napr. že pracovníkom sa na pracov.ceste vyplatí stravné za každý deň podľa zákona a suma stravného sa vyplatí v závislosti od času trvania prac.cesty.
Pracovníkom takto vyplácame stravné pri výplate mzdy a myslim si že to nestačí vyplatiť bez vypracovaného rozhodnutia zamestnávateľa.
Prosím poraďte.
Ďakujem. Ludula
Nikoho táto téma nezaujíma??????????
Ako vyplácate stravné pracovníkom vyslaným na pracovnú cestu ,stavbu mimo miesta bydliska?
Ludula
Danila
01.09.06,17:53
Myslím, že nedostávaš odpoveď preto, lebo Ty potrebuješ Poraďákov a nie oni Teba, takže požiadať sa dá inou formou. Keď čítam Tvoj príspevok, tak v ňom píšeš, že ste vypracovali rozhodnutie o poskytovaní paušálnych náhrad. Ak je podpísané štatutárom a má váhu internej smernice, dolož toto rozhodnutie mzdárke k cestovným príkazom alebo podkladu k vyučtovaniu stravného a to je všetko.
Paula
01.09.06,17:53
Nikoho táto téma nezaujíma??????????
Ako vyplácate stravné pracovníkom vyslaným na pracovnú cestu ,stavbu mimo miesta bydliska?
Ludula

Vyplácame na základe cestovných príkazov podľa zákonom stanovených sadzieb , nie paušálom.
nikulik
04.09.06,05:44
Ahojte, neviem či mi budete vedieť poradiť, ale skusim.
Mali sme kontrolu z daňového úradu. Nepáčili sa im ako sme si viedli služobné cesty. V roku 2005 to bolo tak, že sa používalo na služobné účely súkromné motorové vozidlo-manažéra. Vypisovali sme každý mesiac cestové príkazy. Kontrole sa nepáčilo to, že sme neviedli knihu jázd, pričom účtovnícka firma, ktorá nám robí účtovníctvo nám povedala, že knihu jázd netreba, lebo to nie je služobné auto na firmu písané. Ako to vlastne je?
A ešte jeden problém. Kúpili sme nové auto, služobné, už napísané v techničáku na firmu. Účtovníčka mi povedala, že ku tomuto už musím viesť knihu jázd, ale keď som sa opýtala na to, či mám robiť ku knihe jázd aj cestovné príkazy tak mi povedala, že nie. To bolo ešte pred kontrolou, a keď som sa kontroly opýtala, či musia byť aj cestovné príkazy, povedali mi, že áno. Tak teraz kto má pravdu? Daňováci alebo účtovníčka???:eek:
Zita5
04.09.06,05:55
Ahojte, neviem či mi budete vedieť poradiť, ale skusim.
1/Mali sme kontrolu z daňového úradu. Nepáčili sa im ako sme si viedli služobné cesty. V roku 2005 to bolo tak, že sa používalo na služobné účely súkromné motorové vozidlo-manažéra. Vypisovali sme každý mesiac cestové príkazy. Kontrole sa nepáčilo to, že sme neviedli knihu jázd, pričom účtovnícka firma, ktorá nám robí účtovníctvo nám povedala, že knihu jázd netreba, lebo to nie je služobné auto na firmu písané. Ako to vlastne je?

A ešte jeden problém. 2/Kúpili sme nové auto, služobné, už napísané v techničáku na firmu. Účtovníčka mi povedala, že ku tomuto už musím viesť knihu jázd, ale keď som sa opýtala na to, či mám robiť ku knihe jázd aj cestovné príkazy tak mi povedala, že nie. To bolo ešte pred kontrolou, a keď som sa kontroly opýtala, či musia byť aj cestovné príkazy, povedali mi, že áno. Tak teraz kto má pravdu? Daňováci alebo účtovníčka???:eek:

1/ Kilometre najazdené pre firmu na súkromnom MV mali byť evidované a taktiež aj účel jazdy, podľa môjho názoru nestačilo vyčísliť len sumár km za mesiac .......chýbal tam rozpis jednotlivých jázd.

2/ Pre firemné MV sa musí viesť kniha jázd ....to je v poriadku . Ale ....cestovný príkaz vypisuješ len vtedy , ak si zamestnanec alebo SZČO nárokuje na stravné a vedlajšie výdavky počas služobnej cesty .
Danila
04.09.06,05:57
Ahojte, neviem či mi budete vedieť poradiť, ale skusim.
Mali sme kontrolu z daňového úradu. Nepáčili sa im ako sme si viedli služobné cesty. V roku 2005 to bolo tak, že sa používalo na služobné účely súkromné motorové vozidlo-manažéra. Vypisovali sme každý mesiac cestové príkazy. Kontrole sa nepáčilo to, že sme neviedli knihu jázd, pričom účtovnícka firma, ktorá nám robí účtovníctvo nám povedala, že knihu jázd netreba, lebo to nie je služobné auto na firmu písané. Ako to vlastne je?
A ešte jeden problém. Kúpili sme nové auto, služobné, už napísané v techničáku na firmu. Účtovníčka mi povedala, že ku tomuto už musím viesť knihu jázd, ale keď som sa opýtala na to, či mám robiť ku knihe jázd aj cestovné príkazy tak mi povedala, že nie. To bolo ešte pred kontrolou, a keď som sa kontroly opýtala, či musia byť aj cestovné príkazy, povedali mi, že áno. Tak teraz kto má pravdu? Daňováci alebo účtovníčka???:eek:Na každú pracovnú cestu musí byť cestovný príkaz pred nástupov, a musí sa viesť kniha jázd. Dve veci, ktoré navzájom súvisia.
Jozef I
04.09.06,06:28
Vypisovali sme každý mesiac cestové príkazy. Kontrole sa nepáčilo to, že sme neviedli knihu jázd, pričom účtovnícka firma, ktorá nám robí účtovníctvo nám povedala, že knihu jázd netreba, lebo to nie je služobné auto na firmu písané. Ako to vlastne je?


V prípade že na cesťáku boli vypísané všetky údaje, aj odchod odkiaľ a kam sa išlo a počet km, dôvod cesty, tak nevidím dôvod na opätovné vypisovanie aj knihy jázd, lebo všetky údaje by mali byť súčasťou vyúčtovania služobnej cesty.

V daľšej otázke súhlasim s odpoveďou od Zitky.
s.sabrina
04.09.06,06:50
ahojte mohol by mi prosim niekto poradit blocky PHM zo zahranicia si mozem dat do nakaldov teda do 5-ky sumu celkom, aj s DPH je to tak OK ?? O vratenie DPH z konkretnych statov nemienim
nikulik
04.09.06,06:53
S tou druhou súhlasim aj ja so Zitkou, viacerí maju taký názor, že cestovný príkaz vypisovat len ak si narokujem na stravne, čiže pri ceste dlhšej ako 5 hodín.
Ale v tom prvom prípade fakt neviem, niekto vravi tak, iní zase onak.
Milan Benka
04.09.06,06:54
ahojte mohol by mi prosim niekto poradit blocky PHM zo zahranicia si mozem dat do nakaldov teda do 5-ky sumu celkom, aj s DPH je to tak OK ?? O vratenie DPH z konkretnych statov nemienim

Ak nemieniš žiadať o vrátenie DPH z jednotlivých zahraničných štátov, potom DPH zaplatená v zahraničí je Tvojím daňovým nákladom (myslím pri nákupe PHM).
Zita5
04.09.06,07:00
Na každú pracovnú cestu musí byť cestovný príkaz pred nástupov, a musí sa viesť kniha jázd. Dve veci, ktoré navzájom súvisia.

Danilka niečo hovoríš . Každý vodič osobného motorového vozidla , ktoré opustí firmu by mal mať pri sebe príkaz na vykonanie pracovnej cesty a podpis vysielajúce na túto PC .Viem že to bolo aj minulosti kontrolované pri náhodnej cestnej kontrole polície . Neviem ako je to teraz .
Nákladné MV dostávajú denne stazku .

Ale ja som zo zadania otázky pochopila Cestovný príkaz - ako vyúčtovanie pracovnej cesty .

Ale ja chápem dve veci ....... a taktiež aj dve tlačivá , ktoré si firma môže prispôsobiť k svojim podmienkam :
1/ Príkaz na vykonanie pracovnej cesty
2/ Vyúčtovanie pracovnej cesty
Zita5
04.09.06,07:22
S tou druhou súhlasim aj ja so Zitkou, viacerí maju taký názor, že cestovný príkaz vypisovat len ak si narokujem na stravne, čiže pri ceste dlhšej ako 5 hodín.
Ale v tom prvom prípade fakt neviem, niekto vravi tak, iní zase onak.


Evidenciu o prevádzke motorového vozidla by mal viesť každý podnikateľ, ktorý pri svojej činnosti využíva automobil, bez ohľadu na to, či ide o automobil zaradený do obchodného majetku podnikateľa alebo automobil nezaradený do obchodného majetku podnikateľa.
Evidencia o jazdách je základným evidenčným dokladom a v žiadnom prípade nie je možné nahradiť ju evidenciou dokladov o zaplatení pohonných látok. Tieto doklady totiž nepreukazujú vznik výdavkov spojených s podnikaním a s použitím vozidla na podnikateľské účely. Na daňové účely ich nemožno použiť ako doklad, ktorý by priamo preukazoval skutočný nákup pohonných látok za účelom podnikania. Prvotným dokladom na daňové účely pri používaní motorového vozidla na pracovné cesty je vždy evidencia o prevádzke motorového vozidla, ktorú je potrebné dôsledne viesť samostatne pre každé motorové vozidlo.
S cieľom preukázať hodnovernosť evidencie jázd je dôležitý obsah evidencie a nie jej forma. To znamená, že evidencia jázd sa môže robiť nielen na tlačivách, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach, ale napríklad aj v zošite alebo na vlastných tlačivách o prevádzke vozidla. Tieto môžu byť výstupom využívania vlastného softvéru na vedenie evidencie prevádzky vozidla.

A SW nám to aj umožňujú , takúto evidenciu viesť .
Ewonne
04.09.06,07:47
Prosím o radu: SZČO bol na zahr prac.ceste v Nemecku. nemal žiadne náklady s cestovaním lebo ho brali známi z Brna len jeden lístok z AUtobusu zo spiatočnej cesty aké výdavky na stravné si môže uplatniť resp. vreckové alebo diéty a v akej mene Cesta:SK - Cesko - Nemecko a späť od 22.8.06 - 25.08.06
Milan Benka
04.09.06,07:50
Prosím o radu: SZČO bol na zahr prac.ceste v Nemecku. nemal žiadne náklady s cestovaním lebo ho brali známi z Brna len jeden lístok z AUtobusu zo spiatočnej cesty aké výdavky na stravné si môže uplatniť resp. vreckové alebo diéty a v akej mene Cesta:SK - Cesko - Nemecko a späť od 22.8.06 - 25.08.06


stravné podľa zákona, vreckové 5-40% , preukázané cestovné - mena EUR, príp. prepočítané na SKK.
Lila
04.09.06,07:53
Prosím Vás, to značí, že ak konateľ firmy /keďže nemáme služobné MV/ používa na služobné cesty svoje osobne Mv, tak musíme na jeho súkromné MV viesť knihu jázd?
I keď na vyúčtovaní cest. príkazu má všetky jazdy pekne rozpísané???

Čo by mala kniha jázd potom obsahovať? /len km a účel cesty ?/Veď to by sme nič iné nerobili, len odpisovali cest. príkazy do písanôčiek.
Ale určite som toho názou, že keď sa musí, tak sa musí.
liba2
04.09.06,18:55
Prosím Vás, to značí, že ak konateľ firmy /keďže nemáme služobné MV/ používa na služobné cesty svoje osobne Mv, tak musíme na jeho súkromné MV viesť knihu jázd?
I keď na vyúčtovaní cest. príkazu má všetky jazdy pekne rozpísané???
Odpoveď máš v príspevku č.324 od Jozef I :

V prípade že na cesťáku boli vypísané všetky údaje, aj odchod odkiaľ a kam sa išlo a počet km, dôvod cesty, tak nevidím dôvod na opätovné vypisovanie aj knihy jázd, lebo všetky údaje by mali byť súčasťou vyúčtovania služobnej cesty.
nikulik
05.09.06,04:15
Odpoveď máš v príspevku č.324 od Jozef I :

Podotknem, že my sme mali vo firme len cestovné príkazy, a pri daňovej kontrole daňováci žiadali aj knihu jázd, takže tak jednoznačne by som to nepovedala, ešte je to vo forme diskusie.
liba2
05.09.06,08:38
Podotknem, že my sme mali vo firme len cestovné príkazy, a pri daňovej kontrole daňováci žiadali aj knihu jázd, takže tak jednoznačne by som to nepovedala, ešte je to vo forme diskusie.
Treba rozlišovať, či ide o vozidlo firemné alebo súkromné-vlastné.
V prípade zadávateľa otázky išlo o súkromné vozidlo. Žiadny predpis mi nenariaďuje viesť knihu jázd pri súkromnom vozidle o mojich súkromných jazdách.
Ale keď toto vozidlo použijem na pracovný účel, potom túto pracovnú jazdu musím zdokladovať ako pri firemnom vozidle - teda musím mať takú evidenciu ku konkrétnej pracovnej jazde ako vyžaduje kniha jázd. Na forme nezáleží. Buď to rozpíšem na vyúčtovaní PC alebo na čistom papieri a priložím k vyúčtovaniu.
Odpoveď od Jozef I bola v tomto zmysle a považujem ju za správnu.
nikulik
05.09.06,08:53
Treba rozlišovať, či ide o vozidlo firemné alebo súkromné-vlastné.
V prípade zadávateľa otázky išlo o súkromné vozidlo. Žiadny predpis mi nenariaďuje viesť knihu jázd pri súkromnom vozidle o mojich súkromných jazdách.
Ale keď toto vozidlo použijem na pracovný účel, potom túto pracovnú jazdu musím zdokladovať ako pri firemnom vozidle - teda musím mať takú evidenciu ku konkrétnej pracovnej jazde ako vyžaduje kniha jázd. Na forme nezáleží. Buď to rozpíšem na vyúčtovaní PC alebo na čistom papieri a priložím k vyúčtovaniu.
Odpoveď od Jozef I bola v tomto zmysle a považujem ju za správnu.

Dovolila by som si nesúhlasiť. Liba2, keď si poriadne prečítaš ten príspevok od Jozefa, zistíš, že sme sa v tom príspevku bavili o súkromnom vozidle, ku ktorému bol podrobne vypísaný cestovný príkaz a aj napriek tomu chceli danovaci vidieť knihu jázd. Myslím, že som teda podotkla správne, keďže je tu viac názorov či má byť aj cesťák aj kniha jázd alebo stačí len jedno.
Chobot
05.09.06,10:38
Skúsim aj ja pripojiť môj názor.

Ja by som knihu jázd a cestovný príkaz od seba oddelil, pretože si myslím, že to sú dve samostatné veci, ktoré nie vždy spolu súvisia.

Súhlasím, že pre firmené auto zaradené do majetku je treba viesť knihu jázd, rovnako ako aj pre súkromné auto majiteľa firmy, ktoré sa využíva na podnikateľskú činnosť (myslím tým, ak si uplatňuje PHM do nákladov, má zaplatenú daň z MV, prípadne údržbu a opravy idú na náklady firmy). Ak sa takéto auto použije na služobnú cestu, tak by mala byť tá jazda zapísaná v knhe jázd, ale nie preto, že ide o SC, ale že povinnosť viesť knihu jázd vyplýva z charakteru auta.

Ak zamestnanec ide na SC vlastným autom, nie firemným, tak robí vyúčtovanie služobnej cesty, ale na také auto nevedie knihu jázd - žiadny predpis túto povinosť neukladá. Vo vyúčtovaní len uvedie počet km aj to len kvôli náhradám za použitie vlastného auta.

Ak však ten zamestnanec ide na SC súkromným autom podnikateľa, ktoré sa využíva na podnikanie, tak nárok na cestovné náhrady za použitie auta nemá (lebo používa kvázi služobné auto), ale kniha jázd musí byť pre to auto vedená tak či tak.

Ak by mu na služobnú cestu požičal majiteľ firmy súkromné auto, ktoré nie je ani v majetku firmy, ani si na neho neuplatňuje spotrebu PHM a nemá zaplatenú ani daň z MV, tak by som to považoval za rovnakú situáciu, ako keby tomu zamestnancovi požičala auto ktorákoľvek iná fyzická osoba, čo je rovnaké, ako keby išiel vlastným autom. Tu by som tiež knihu jázd neviedol.

V tomto prípade však vzniká paradoxná situácia, že ak zamestnávateľ súhlasí s použitím iného auta než auta zamestnávateľa, tak zamestnanec má nárok na náhradu za používanie auta 6,20 plus spotrebované PHM podľa km. Zároveň majiteľ firmy nemá nárok na odpočet nákladov za PHM počas SC, lebo to auto vôbec nie je používané pre účely podnikania. V takomto prípade by požiadavka daňového úradu na vedenie knihy jázd nebola na mieste.

Zdá sa mi však, že vo vyššie uvedenom prípade išlo síce o súkromné auto konateľa, ale bolo používané na podnikateľské účely - teda muselo mať zaplatenu daň z MV a náklady na PHM išli na náklady firmy. Preto v tomto prípade bola požiadavka na knihu jázd oprávnená, lebo tú by museli viesť nezávisle od toho, či zamestnanci chodili s tým autom na služobné cesty alebo nie.
nikulik
05.09.06,10:55
A teraz mi povedzte, načo chce danovak vidieť knihu jázd na súkromné vozidlo, keď aj tak nezistí stav tachometra, keďže majiteľ auta na ňom vykonáva súkromné cesty, nie je to na hlavu?
alušik
05.09.06,11:01
Osobne tú knihu jázd pri súkromnom aute nezaradenom do podnikania robím, akurát tam nezapisujem ten stav tachometra - myslím, že tento údaj v prípade "nepodnikateľského auta" nie je dôležitý. Dôležité je to všetko ostatné - t.j. Cieľ cesty, účel cesty a počet ubehnutých km. Podľa toho sa potom prepočítava spotreba phm.;) Zatiaľ mi to teda vytknuté nebolo.
Osobne však zastávam názor, že ak všetky tieto údaje obsahuje tlačivo vyúčtovania pracovnej cesty, tak nevidím dôvod na vedenie knihy jázd.
nikulik
05.09.06,11:06
Osobne tú knihu jázd pri súkromnom aute nezaradenom do podnikania robím, akurát tam nezapisujem ten stav tachometra - myslím, že tento údaj v prípade "nepodnikateľského auta" nie je dôležitý. Dôležité je to všetko ostatné - t.j. Cieľ cesty, účel cesty a počet ubehnutých km. Podľa toho sa potom prepočítava spotreba phm.;)

Nechcem dookola omieľať to isté, ale to čo ty píšeš do knihy jázd sa dá pekne rozpísať aj do cestovného príkazu. A myslím si, že kniha jázd má zmysel vtedy keď stav tachometra v aute, sedí s tachometrom v knihe jázd. To je môj názor, ináč by si tam mohol napísať hocikto hocičo.
Lila
05.09.06,11:55
Ďakujem a ešte prosím o odsúhlasenie:
- pri vyúčtovaní SC používate kombinovanú spotrebu paliva podľa techn. preukazu ?
Lila
05.09.06,12:09
To bola bleskovka, ďakujem.:)
lydinka
05.09.06,20:02
Milý poraďáci, prečítala som celú túto tému, ale aj tak mi nie je jasný môj problém: SZČO kúpil v roku 2005 auto na lízing, v roku 2006 začal podnikať, zaplatil cestnú dan na celý rok 2006. Má teda nárok účtovať o cestovných náhradách, prepočtom 6,20 za km aj ked je teda to auto na lízing? Niekde v inej téme som čítal, že ked je lízingované tak NIE. AK áno, musí dokladať aj bločky z PHM?
Je mi jasné, že si do nákladov nedáva opravy auta ani lízingové splátky, ide mi len o to PHM a ak je platcom dph, uplatňuje z PHm aj dph?
Ďakujem
Paula
05.09.06,20:14
Milý poraďáci, prečítala som celú túto tému, ale aj tak mi nie je jasný môj problém: SZČO kúpil v roku 2005 auto na lízing, v roku 2006 začal podnikať, zaplatil cestnú dan na celý rok 2006. Má teda nárok účtovať o cestovných náhradách, prepočtom 6,20 za km aj ked je teda to auto na lízing? Niekde v inej téme som čítal, že ked je lízingované tak NIE. AK áno, musí dokladať aj bločky z PHM?
Je mi jasné, že si do nákladov nedáva opravy auta ani lízingové splátky, ide mi len o to PHM a ak je platcom dph, uplatňuje z PHm aj dph?
Ďakujem

Ak si SZČO zabezpečí automobil na lízing (na svoje IČO), nemá nárok na účtovanie náhrady 6,20 Sk. Opotrebenie vozidla (amortizáciu) si uplatňuje v odpisoch - zjednodušene povedané. Doklady o nákupe PHM si účtuje do výdavkov/nákladov, rovnako aj doklady o opravách. Platca si uplatní DPH z nákupu PHM i údržby (opravy, umyváreň, súčiastky....)okrem autopríslušenstva, v zákone z odpočtu vylúčeného.
lydinka
05.09.06,20:25
Ak si SZČO zabezpečí automobil na lízing (na svoje IČO), nemá nárok na účtovanie náhrady 6,20 Sk. Opotrebenie vozidla (amortizáciu) si uplatňuje v odpisoch - zjednodušene povedané. Doklady o nákupe PHM si účtuje do výdavkov/nákladov, rovnako aj doklady o opravách. Platca si uplatní DPH z nákupu PHM i údržby (opravy, umyváreň, súčiastky....)okrem autopríslušenstva, v zákone z odpočtu vylúčeného.

Paului, ale on ho kúpil ako nepodnikateľ, a ani ho nemá zaradené v majetku, len ho používa v podnikaní
Danila
06.09.06,04:35
Paului, ale on ho kúpil ako nepodnikateľ, a ani ho nemá zaradené v majetku, len ho používa v podnikaníNárok na náhradu 6,20 nemá a na PHM má.
nikulik
06.09.06,11:49
Nepošle mi niekto vzor vyplneného cestovného príkazu pre služobné motor. vozidlo?
lydinka
06.09.06,13:20
Nárok na náhradu 6,20 nemá a na PHM má.

AHOJ, dnes bola na DU / Brezno, a pani kontrolka mi povedala, ze ma narok na nahradu 6,20/ a tak teraz fakt neviem co mam s tym robit. :(
Vladimír Ozimý
06.09.06,13:25
pozor treba si uvedomiť jednu závažnú vec a to auto kupované na leasing sa nestáva počas leasingu vašich vlastníctvom to jest nespĺňate podmienku uplatnenia si náhrad 6,20 ale na druhej strane benzín ktorý miniete na služobné cesty si do nákladov môžte dať, toď moj názor...samozrejme treba zaplatiť cestnú daň takže by som si to isto iste prepočital či sa mi to oplati pretože keď zaplatíte cestnú daň 4000 sk potrebujete benzín do nákladov, ktorý vám ušetrí viac ako 4000 sk na dani inak sa to neoplatí jestli se nepletu no ale samozrejme je tu aj druhý aspekt odvody
lydinka
06.09.06,17:35
pozor treba si uvedomiť jednu závažnú vec a to auto kupované na leasing sa nestáva počas leasingu vašich vlastníctvom to jest nespĺňate podmienku uplatnenia si náhrad 6,20 ale na druhej strane benzín ktorý miniete na služobné cesty si do nákladov môžte dať, toď moj názor...samozrejme treba zaplatiť cestnú daň takže by som si to isto iste prepočital či sa mi to oplati pretože keď zaplatíte cestnú daň 4000 sk potrebujete benzín do nákladov, ktorý vám ušetrí viac ako 4000 sk na dani inak sa to neoplatí jestli se nepletu no ale samozrejme je tu aj druhý aspekt odvody

To auto kúpil podnikateľ na lízing ako FO nepodnikateľ, ani ho nezaradil do majetku firmy, len ho používa na prac. cesty, čiže zatiaľ je majetkom lízingovej spoločnosti. Na DU mi povedali, čo som písala vyššie.
lydinka
06.09.06,17:42
To auto kúpil podnikateľ na lízing ako FO nepodnikateľ, ani ho nezaradil do majetku firmy, len ho používa na prac. cesty, čiže zatiaľ je majetkom lízingovej spoločnosti. Na DU mi povedali, čo som písala vyššie.

Inak aby som upresnila pani z DU - kedze auto nie je zaradené do majetku firmy, FO podnikateľ spíše zmluvu o nájme auta vlastne sám so sebou - teda s FO nepodnikateľom, a klasicky počíta pri pracovnej ceste 6,20 na km podľa tech. preukazu, za predpokladu, že FO zaplatila cestnú dan na rok 2006, čo v tomto prípade je uhradené.
Manual
06.09.06,17:43
To auto kúpil podnikateľ na lízing ako FO nepodnikateľ, ani ho nezaradil do majetku firmy, len ho používa na prac. cesty, čiže zatiaľ je majetkom lízingovej spoločnosti. Na DU mi povedali, čo som písala vyššie. Lydka, ak má auto na lízing ako súkromná osoba, jeho majetkom sa stane až po zaplatení poslednej splátky. Počas splácania má FO auto akoby zapožičané a nárok na 6,20 nie je, len na nákup PHM. Podobne je to ak si SZČO požičia auto od suseda, účtuje len o nákupe PHM a do nákladov si dá uhradené nájomné za auto.
Pekný večer...:)
Manual
06.09.06,17:47
Inak aby som upresnila pani z DU - kedze auto nie je zaradené do majetku firmy, FO podnikateľ spíše zmluvu o nájme auta vlastne sám so sebou - teda s FO nepodnikateľom, a klasicky počíta pri pracovnej ceste 6,20 na km podľa tech. preukazu, za predpokladu, že FO zaplatila cestnú dan na rok 2006, čo v tomto prípade je uhradené.
To predsa nie je možné, veď sa jedná o tú istú osobu
lydinka
06.09.06,17:50
To predsa nie je možné, veď sa jedná o tú istú osobu

A to som citovala pani kontrolorku z DU.
Takže žiadna zmluva, len pri prac. ceste vypísať cesťák, vypočítať km a dokladovať bločkami PHM. A ak je SZČO platca dph, môže si v takomto prípade uplatnovať dph?
Ďakujem
Manual
06.09.06,17:59
A viesť klasicky KJ, tachometer v aute aby súhlasil s KJ.
Zdeni
06.09.06,18:06
Lydka, ak má auto na lízing ako súkromná osoba, jeho majetkom sa stane až po zaplatení poslednej splátky. Počas splácania má FO auto akoby zapožičané a nárok na 6,20 nie je, len na nákup PHM. Podobne je to ak si SZČO požičia auto od suseda, účtuje len o nákupe PHM a do nákladov si dá uhradené nájomné za auto.
Pekný večer...:)
Súhlasím a ešte dodávam, že zveriť predmet zmluvy do užívania iného subjektu /subnájom/ je možné len po schválení leas. spoločnosťou. /okrem manželka, manžel, deti, zamestnanci/, takže nie len tak, že spíšem si s niekým zmluvu " na kolene".
lydinka
06.09.06,18:17
Ok, takže vám ďakujem - inak som asi trošku nepochopila "aby tachometer súhlasil " on ho predsa používa aj na súkr. účely, alebo zasa nerozmýšľam logicky? :(

A ešte niečo - mimotemy - vždy som si myslela, že na DU by mali ovládať zákony najlepšie, ale na našom DU som sa už viackrát presvedčila, že to tak nie je.
Orsz
06.09.06,18:24
Síce som sa ešte nestretla s kontrolovaním tachometra od DÚ, ale
proste v knihe jázd si budeš viesť cesty a udávať stav tachometra podľa skutočnosti. Ja mám vo firme auto, a keďže som poctivec, nosím so sebou malý notes a všetko si značím, aj kde som bola, urýchli mi to, keď si to raz za rok nahodím v PC do knihy jázd (vytvorila som si v exceli).
Manual
06.09.06,18:29
Veď to je v poriadku, že využíva. Tak si zistí koľko % km z celkového počtu km najazdil za rok súkromne a cez UUO k 31.12. zníži VOD. Nemôže predsa dať celý nakup PHM ako VOzD aj keď jazdí súkromne.
Ak za rok nakúpi PHM za 20000 Sk a 25% km najazdil súkrome tak o 5000 Sk cez UUO zníži VOzD s odvôvodnením súkroné jazdy a v KJ by to mal mať tiež vyznačené. /alebo všetky písať ako služobné/
Orsz
06.09.06,18:32
Veď to je v poriadku, že využíva. Tak si zistí koľko % km z celkového počtu km najazdil za rok súkromne a cez UUO k 31.12. zníži VOD. Nemôže predsa dať celý nakup PHM ako VOzD aj keď jazdí súkromne.
Ak za rok nakúpi PHM za 20000 Sk a 25% km najazdil súkrome tak o 5000 Sk cez UUO zníži VOzD s odvôvodnením súkroné jazdy a v KJ by to mal mať tiež vyznačené. /alebo všetky písať ako služobné/

Ale v tomto prípade nestačí ponížiť len PHM, ale musí prepočítať aj cenu nájmného a krátiť z nákladov aj to - úmerne súkromným jazdám.
lydinka
06.09.06,18:35
Jižiši, no čo by som ja robila bez tejto stránky :eek:
A hlavne bez vás poraďákov? :cool:
Ale ok, veľmi pekne ďakujem, už nikdy nepôjdem na konzultačné hodiny na DU, ale budem si radšej robiť konzultačky na PORADE. Inak ORZS, nemohla by si pripojiť cestovný príkaz v exceli? Pomohol by :o
ĎAKUJEM
Orsz
07.09.06,03:16
Jižiši, no čo by som ja robila bez tejto stránky :eek:
A hlavne bez vás poraďákov? :cool:
Ale ok, veľmi pekne ďakujem, už nikdy nepôjdem na konzultačné hodiny na DU, ale budem si radšej robiť konzultačky na PORADE. Inak ORZS, nemohla by si pripojiť cestovný príkaz v exceli? Pomohol by :o
ĎAKUJEM

Lydinka, to mám knihu jázd, nie cestovný príkaz, ale aj ten Ti môžem vložiť, a podľa potreby použi.
__________________________________________________ ________________
Erika
lydinka
07.09.06,18:35
Lydinka, to mám knihu jázd, nie cestovný príkaz, ale aj ten Ti môžem vložiť, a podľa potreby použi.
__________________________________________________ ________________
Erika

Erika, veľké Ď za tvoju pomoc i za prílohy :o
tacika
08.09.06,18:20
To čo chcete vedieť v tomto prípade neplatí. Vychádzajte z toho, že je to zamestnanec, tzn. v tomto prípade len cestovné náhrady, teda žiadne 6,20 Sk/km.
Orsz
12.09.06,17:04
To čo chcete vedieť v tomto prípade neplatí. Vychádzajte z toho, že je to zamestnanec, tzn. v tomto prípade len cestovné náhrady, teda žiadne 6,20 Sk/km.

Čo je tým myslené - neplatí?
domi2
13.09.06,06:08
Stanka ak chceš investovať dám ti radu.Ja mám program na cesťáky aj na knihu jázd a som spokojná.Je autorizovaný a má riadnu licenciu stál okolo 2000 Sk.Je to veľká pomoc.Sú tam aj cesťáky.Ale teraz utekám na školenie DPH ak by si chcela pošlem kontakt na tento program. Fakt je dobrý.
ajobs
13.09.06,09:30
To čo chcete vedieť v tomto prípade neplatí. Vychádzajte z toho, že je to zamestnanec, tzn. v tomto prípade len cestovné náhrady, teda žiadne 6,20 Sk/km.

K čomu píšeš tento svoj príspevok, napíš odpoveď s citáciou.:confused:
domi2
13.09.06,12:30
Nepíšem príspevok ale radu, že v tomto programe má aj knihu júzd, ktorú si môže vytvoriť pre svojho zamestnanca a tým pádom prepočítať aj náhrady použitia súkrmného auta na služobné účely.Prepač ale chcela som len pomôcť, lebo som sa tak isto v práci trápila s preplácaním spotreby na súkromné autá a v tomto progarame aj aj aktualizácia, ak sa niečo zmení v cestovných náhradách.Tak iba toľko.
Chobot
13.09.06,13:12
Nepíšem príspevok ale radu, že v tomto programe má aj knihu júzd, ktorú si môže vytvoriť pre svojho zamestnanca a tým pádom prepočítať aj náhrady použitia súkrmného auta na služobné účely.Prepač ale chcela som len pomôcť, lebo som sa tak isto v práci trápila s preplácaním spotreby na súkromné autá a v tomto progarame aj aj aktualizácia, ak sa niečo zmení v cestovných náhradách.Tak iba toľko.

domi2, teraz si ale úúúúple vedľa. Ajobs reagoval na príspevok tacika, nie na tvoj, takže sa nemusíš rozčuľovať.
domi2
13.09.06,13:35
Tak teda prepáčte, som trochu vedľa lebo som bola na školení DPH -Kovačiková a som nejaká vymletá.
Orsz
13.09.06,17:39
Tak teda prepáčte, som trochu vedľa lebo som bola na školení DPH -Kovačiková a som nejaká vymletá.

Domi, tak napíš čo nové nás čaká ohľadom DPH, ale aby sme neporušili pravidlá porady, založ tému - novela DPH - alebo zmeny v DPH, alebo ak už také niečo je, napíš do toho.
lydinka
13.09.06,19:17
OPAKOVANIE JE MATKA MÚDROSTI, preto vás prosím odobrite mi to niekto:
SZČO má zakúpené auto na lízing, ale nie na IČO, nie je vložené do majetku firmy, má zaplatenú cestnú daŇ
1. Cestná dan - je VOZD
2. neúčtuje o náhradách /6,20 za KM/ ale účtuje priamo spotrebu PHM
3. Je povinný vypísať cestovný príkaz a vyúčtovanie pracovnej cesty a dokladať bločky na PHM
4. Služobnú cestu je povinný niečím podložiť /tento konkrétne montuje okná, a ku zákazníkovi ide napr. z mesta A do B aj trikrát - prvý - robí objednávku, druhý - presné vymeriavanie, tretí - montáž/ môže vyúčtovať všetky tri cesty?
5. Ak je to teda SC, má nárok na stravné vo výške 89,- - vpisujem do vyúčtovania pracovnej cesty / musí byť v takomto prípade doklad z reštaurácie alebo nie?
Veľmi pekne ďakujem
lenkak
13.09.06,19:51
Ak nie je auto vložené do podnikania:
3- ak robí cestovný príkaz tak môže doložiť bolčky o phm, ak nie, riadiš sa priemernými cenami. Je to zložitejšie, takýe radčej odkladať bločky.
4- mal by podložiť
5- ak neposkytuješ stravné lístky, tak ok,
Orsz
13.09.06,20:11
OPAKOVANIE JE MATKA MÚDROSTI, preto vás prosím odobrite mi to niekto:
SZČO má zakúpené auto na lízing, ale nie na IČO, nie je vložené do majetku firmy, má zaplatenú cestnú daŇ
1. Cestná dan - je VOZD
2. neúčtuje o náhradách /6,20 za KM/ ale účtuje priamo spotrebu PHM
3. Je povinný vypísať cestovný príkaz a vyúčtovanie pracovnej cesty a dokladať bločky na PHM
4. Služobnú cestu je povinný niečím podložiť /tento konkrétne montuje okná, a ku zákazníkovi ide napr. z mesta A do B aj trikrát - prvý - robí objednávku, druhý - presné vymeriavanie, tretí - montáž/ môže vyúčtovať všetky tri cesty?
5. Ak je to teda SC, má nárok na stravné vo výške 89,- - vpisujem do vyúčtovania pracovnej cesty / musí byť v takomto prípade doklad z reštaurácie alebo nie?
Veľmi pekne ďakujem

Ešte dodám - podložiť možno napr. dodacími listami, príp.faktúrou, kde bude uvedené miesto montáže, a k k bodu 5. pri služobnej ceste mimo mesto nemusí mať bloček ani stravný lístok, tu sa účtovalo stravné ak sa splnila doba mimo mesta podľa zákona o cestovných náhradách bezohľadu nato, či sa najedol alebo nie. Takto to platilo a platí a netreba to dokladať bločkami ani stravnými lístkami. Tie sa dokladajú pri bežnom pracovnom dni - mimo služobných ciest, samozrejme v deň služobnej cesty má nárok len raz, teda zo služobnej cesty.
lydinka
13.09.06,20:25
OK, písala som s Lenkou cez SS, takže je mi to konečne jasné a samozrejme si pomohol aj ty /alebo pomohla?/
a tie vyúčtovania SC - musím robiť pri každej SC, alebo to vypisujem do jedného cesťáka napr. raz za mesiac?
A predsa ešte niečo: spotrebu má uvedenú v tech. preukaze- ale má tam mesto, mimo mesta - či čo ja viem, vôbec sa v tom nevyznám, nie som šoférka, ktorú mam použiť vo vyúčtovaní?
Ď.
lydinka
13.09.06,20:27
ORZS: pozerala som tvoj profil, už viem, že si pomohla /a nie pomohol/ ;)
Orsz
13.09.06,20:37
ORZS: pozerala som tvoj profil, už viem, že si pomohla /a nie pomohol/ ;)

Takých "obojpohlavných" je nás tu viac, ja mám v tom tiež niekedy zmätok. a ktým cesťákom, myslím, že stačí raz za mesiac spísať všetky cesty na jeden veľký ceťák, ale možno aj samostatne - ako sa rozhodneš. A spotrebu počítaš v Tvojom prípade kombinovanú - presne danú. Teda nie mesto ani mimo mesto, ale kombinovanú. V prípade ak je v TP uvedené spotreba pri 80km/h, pri 100km/h ..... tak sa počíta priemer. Samozrejme stretla som sa aj s tým, že ak dokážeš cestami, že Tvoje cesty sú určené len v rámci mesta - môžeš použiť spotrebu v meste. Ale to asi tak nie je, keďže chodí do rôznych miest.
lydinka
13.09.06,20:40
Takých "obojpohlavných" je nás tu viac, ja mám v tom tiež niekedy zmätok. a ktým cesťákom, myslím, že stačí raz za mesiac spísať všetky cesty na jeden veľký ceťák, ale možno aj samostatne - ako sa rozhodneš. A spotrebu počítaš v Tvojom prípade kombinovanú - presne danú. Teda nie mesto ani mimo mesto, ale kombinovanú. V prípade ak je v TP uvedené spotreba pri 80km/h, pri 100km/h ..... tak sa počíta priemer. Samozrejme stretla som sa aj s tým, že ak dokážeš cestami, že Tvoje cesty sú určené len v rámci mesta - môžeš použiť spotrebu v meste. Ale to asi tak nie je, keďže chodí do rôznych miest.

On mi hovoril, že má v tech. preukaze 3 spotreby, z toho jedna je priemerná - tú som si poznačila - 6,9 litra na km, takže použijem asi túto, ak ked chodí mimo mesta, takže ti veľmi pekne ďakujem :)
liba2
14.09.06,02:02
Stanka ak chceš investovať dám ti radu.Ja mám program na cesťáky aj na knihu jázd a som spokojná.Je autorizovaný a má riadnu licenciu stál okolo 2000 Sk.Je to veľká pomoc.Sú tam aj cesťáky.Ale teraz utekám na školenie DPH ak by si chcela pošlem kontakt na tento program. Fakt je dobrý.Prosím, mohla by si zverejniť link autora toho SW ? ďak.
lydinka
14.09.06,17:42
Takých "obojpohlavných" je nás tu viac, ja mám v tom tiež niekedy zmätok. a ktým cesťákom, myslím, že stačí raz za mesiac spísať všetky cesty na jeden veľký ceťák, ale možno aj samostatne - ako sa rozhodneš. A spotrebu počítaš v Tvojom prípade kombinovanú - presne danú. Teda nie mesto ani mimo mesto, ale kombinovanú. V prípade ak je v TP uvedené spotreba pri 80km/h, pri 100km/h ..... tak sa počíta priemer. Samozrejme stretla som sa aj s tým, že ak dokážeš cestami, že Tvoje cesty sú určené len v rámci mesta - môžeš použiť spotrebu v meste. Ale to asi tak nie je, keďže chodí do rôznych miest.

Ešte som sa zabudla opýtať - môže si v takomto prípadne uplatniť dph?
Ď.
Orsz
14.09.06,18:34
Ešte som sa zabudla opýtať - môže si v takomto prípadne uplatniť dph?
Ď.

Myslím, že nie, auto nie je v majetku firmy.
Manual
14.09.06,18:55
lydinka
18.09.06,20:39
Takže vám veľmi pekne ďakujem, veľmi ste pomohli. Už snád len posledná otázka, čo všetko teda musí takáto SZČO /FO-podnikateľ, auto na lízing, nevložené do majetku firmy/ viesť:
cestovný príkaz
vyúčtovanie pracovnej cesty
- je to všetko alebo treba ešte niečo?
ĎAKUJEM
Orsz
19.09.06,11:03
Takže vám veľmi pekne ďakujem, veľmi ste pomohli. Už snád len posledná otázka, čo všetko teda musí takáto SZČO /FO-podnikateľ, auto na lízing, nevložené do majetku firmy/ viesť:
cestovný príkaz
vyúčtovanie pracovnej cesty
- je to všetko alebo treba ešte niečo?
ĎAKUJEM

To by malo byť všetko.
lydinka
20.09.06,19:07
Som zasa tu - ja viem, som otrava, ale mám z tých cesťákov poriadny chaos, ešte som to nerobila - a teraz som vyfásla klienta, ktorému ich dorábam od januára :(.
Chcem sa ešte uistiť v tom stravnom - cesta trvala napríklad 8 hod, do kolónky stravné napíšem 89,- + k tomu vypočítam spotrebu PHM podľa TP, výsledok je nejaká suma - celá do VOZD?
alebo z tých 89,- len 55%? /nemusím dokladovať bločkom z reštiky?/
Manuáliček, viem že si tu, pomóóóć :)
Danila
20.09.06,19:13
Som zasa tu - ja viem, som otrava, ale mám z tých cesťákov poriadny chaos, ešte som to nerobila - a teraz som vyfásla klienta, ktorému ich dorábam od januára :(.
Chcem sa ešte uistiť v tom stravnom - cesta trvala napríklad 8 hod, do kolónky stravné napíšem 89,- + k tomu vypočítam spotrebu PHM podľa TP, výsledok je nejaká suma - celá do VOZD?
alebo z tých 89,- len 55%? /nemusím dokladovať bločkom z reštiky?/
Manuáliček, viem že si tu, pomóóóć :)Do kolónky stravné napíšeš 89.- Sk. Náhrady podľa najazdených km. Ak je vlastným autom, tak PHM podľa TP + 6,20.-Sk.
lydinka
20.09.06,19:19
Do kolónky stravné napíšeš 89.- Sk. Náhrady podľa najazdených km. Ak je vlastným autom, tak PHM podľa TP + 6,20.-Sk.

Danilla, ďakujem, akurát som sa chystala ospravedlniť sa za to oslovenie Manuala / niekedy davnejšie som na porade čítala, že by sme nemali priamo oslovovať niekoho konkretneho, pretože vie určite poradiť aj niekto iní, ale najviac som toto tu rozoberala práve s Manualom, ale dookola sa tu prihlasujem a zádavam heslo /je nejaký problém so stránkou alebo čo/ a až mi z toho šibká.
Takže iba spočítam 89,- + vypočítanú sumu za PHM = VOZD
Ď.
lydinka
20.09.06,19:46
Danilla, ďakujem, akurát som sa chystala ospravedlniť sa za to oslovenie Manuala / niekedy davnejšie som na porade čítala, že by sme nemali priamo oslovovať niekoho konkretneho, pretože vie určite poradiť aj niekto iní, ale najviac som toto tu rozoberala práve s Manualom, ale dookola sa tu prihlasujem a zádavam heslo /je nejaký problém so stránkou alebo čo/ a až mi z toho šibká.
Takže iba spočítam 89,- + vypočítanú sumu za PHM = VOZD
Ď.

A auto /už som to spomínala v predch. príspevkoch/ je zakúpené na lízing, ale pred začatím živnosti, teda nie je na ičo a nie je v majetku firmy, teda účtujem iba PHM, ale 6,20 nie - tak som to pochopila v predchádzajúcich radách
lydinka
22.09.06,17:42
A auto /už som to spomínala v predch. príspevkoch/ je zakúpené na lízing, ale pred začatím živnosti, teda nie je na ičo a nie je v majetku firmy, teda účtujem iba PHM, ale 6,20 nie - tak som to pochopila v predchádzajúcich radách

Ahoj, práve som dokončila cesťáky od januára do augusta podľa vašich rád, tak teraz len dúfam, že to bude OK.
Ďakujem
lydinka
22.09.06,18:46
A som zasa tu : ked vypíšete vyúčtovanie cestovných výdavkov, vypisujete k tomu ešte aj VPD? alebo je vyúčtovanie už výdavkovým dokladom?
Ak sa vypisuje VPD, vyplatené komu - uvádzate čo, ak ceny PHM počítate napr. s www.slovnaft.sk?
Možno trápna otázka :mee:, ale odpoved na ňu mi pomôže.
ďakuje,m
Orsz
22.09.06,18:58
A som zasa tu : ked vypíšete vyúčtovanie cestovných výdavkov, vypisujete k tomu ešte aj VPD? alebo je vyúčtovanie už výdavkovým dokladom?
Ak sa vypisuje VPD, vyplatené komu - uvádzate čo, ak ceny PHM počítate napr. s www.slovnaft.sk? (http://www.slovnaft.sk?)
Možno trápna otázka :mee:, ale odpoved na ňu mi pomôže.
ďakuje,m


Lydinka, tu na porade by sa žiadne otázky nemali zdať trápne. Všetci niečo vieme, a niečo nie, preto sa tu delíme o to čo vieme, a pýtame pomoc pri tom čo nevieme. Takže VPD vypísať môžeš, ak ich v účtovníctve bežne vypisuješ, ja ich vypisujem , uvedieš vyplatené : meno osoby, ktorá ich vybrala z pokladne. To, že nimi zaplatí za PHM Slovnaftu, to sa tam neuvádza. Peňažné prostriedky sa vydajú jemu - FO - a on ich použije na určené výdavky. A ešte k vystavovaniu VPD - niekde som čítala, že nie je potrebné vypisovať VPD, ale stačí oraziť pečiatkou firmy a očíslovať, prípadne pri PU napísať kontáciu. Ale ja VPD vypisujem, je to krajšie a prehľadnejšie.
lydinka
22.09.06,19:03
Erika, si super, niekedy sa mi proste stane taká vec, že aj to čo viem, neviem, alebo teda nie som si istá, či to viem - trávila som nad týmito cesťákmi asi 4 noci cca do 02:00, ale dne mi to už nepáli a musím ísť spať, pretože ma berie do perín, takže VPD vypíšem , ešte raz dakujem ;)
Paula
22.09.06,19:10
Na bežných tlačivách CP je dané miesto na všetky potrebné údaje - aj na číslo dokladu v peň. denníku, pod ktorým sa výdavok uskutočňuje. V tom prípade nevidím dôvod vypisovať ďalší doklad. Ale neprotestujem, ak si chceš pridať prácu , vypíš aj VPD:) .
lydinka
22.09.06,19:19
Na bežných tlačivách CP je dané miesto na všetky potrebné údaje - aj na číslo dokladu v peň. denníku, pod ktorým sa výdavok uskutočňuje. V tom prípade nevidím dôvod vypisovať ďalší doklad. Ale neprotestujem, ak si chceš pridať prácu , vypíš aj VPD:) .

Pauli, viem že na originál tlačivách to je, ale ja mám vyúčtovanie v exceli. ;)
síra
27.09.06,10:55
Máme dvoch vodičov kamionov, ktorý budú pracovať v zahraničí ( Nemecko - Taliansko) v pravidelných 2-3 týždňových turnusoch, ako im vypočítať náhrady počas týchto turnusov.
Ak má niekto s tým skúsenosti prosím o pomoc. Ď.
Chobot
27.09.06,12:14
Máme dvoch vodičov kamionov, ktorý budú pracovať v zahraničí ( Nemecko - Taliansko) v pravidelných 2-3 týždňových turnusoch, ako im vypočítať náhrady počas týchto turnusov.
Ak má niekto s tým skúsenosti prosím o pomoc. Ď.

Rovnako ako pri inej služobnej ceste - vypočítaš náhrady stravného a vreckového na každý deň strávený v zahraničí plus úhradu ubytovania.
kalkulka
28.09.06,04:06
Doplním ešte. V zákone je možnosť v tomto prípade krátiť stravné o 25%.
lydinka
29.09.06,18:47
Chcela by som sa ešte opýtať poraďákov, ked sú teda v TP uvedené 3 spotreby:
mesto: 9.8
mimomesto: 5.60
priemerná:6.90

a podnikateľ ide z mesta A do mesta B, je jasné že ide aj mimomesto aj cez mesto, môžem teda použiť na vyúčtovanie celej cesty z A do B spotrebu priemernú : 6.90 l ???
ďakujem
Paula
29.09.06,18:57
Môžeš .
lydinka
29.09.06,18:58
Môžeš .

Toto som potrebovala, Pauli, jasne a stručne :D, díky
Netka
04.10.06,08:30
Prosím o radu.
Ako je to so stravným, keď zamestnanec išiel na pracovnú cetu len na 3 hodiny? Má nárok normálne na lístok alebo je nejaká pevne určená suma?
Ďakujem.
Tweety
04.10.06,08:34
Prosím o radu.
Ako je to so stravným, keď zamestnanec išiel na pracovnú cetu len na 3 hodiny? Má nárok normálne na lístok alebo je nejaká pevne určená suma?
Ďakujem.
Áno, má nárok na stravenku- ak odpracoval za smenu viac ako 4 hod.
Netka
04.10.06,08:39
V ktorom zákone by som to našla?
Tweety
04.10.06,08:40
V ktorom zákone by som to našla?
Je to ZP § 152-stravovanie.:eek:
Chobot
04.10.06,08:44
Prosím o radu.
Ako je to so stravným, keď zamestnanec išiel na pracovnú cetu len na 3 hodiny? Má nárok normálne na lístok alebo je nejaká pevne určená suma?
Ďakujem.

Musíš upresniť, či ide o tuzemskú alebo zahraničnú cestu. V prípade zahraničnej cesty má nárok na stravné aj vreckové pre časové pásmo do 6 hodín. Taktiž má nárok na obed alebo stravnú poukážku, ak odpracoval viac ako 4 hodiny.

Ak bol na služobke na Slovensku, tak za normálnych okolností nemá nárok na stravné, lebo služobná cesta netrvala 5 hodín. Vtedy má nárok iba na zabezpečenie obeda alebo stravnej poukážky, ak pracoval v ten deň viac ako 4 hodiny.

Ak však výkonaním služobnej cesty mu bolo znemožnené stravovať sa obvyklým spôsobom (napr. bol na služobke autom niečo odviezť v čase od 11:00 do 14:00, pričom obedy v závodke sa vydávajú medzi 12:00 a 13:00, teda nemohol mať riadne obed), tak mu patrí náhrada stravného ako pre časové pásmo 5-12 hodín.

Pokiaľ si odpoveď z textu nevyčítala, tak upresni otázku.
Paula
04.10.06,08:45
§ 152
Stravovanie zamestnancov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.

(5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie
lydinka
23.10.06,18:26
Ahoj, poradaci, chcela by som sa vás opýtať: SZČO kúpila ojazdené auto na lízing v septembri 06, ale zatiaľ nezaplatil cestnú dan, chce ho riadne zaradiť do majetku firmy a odpisovať.
Ako to mám urobiť s PHM - dávať všetky bločky do nákladov od dátumu kedy ho kúpil, alebo len odvtedy ako zaplatí cestnú daň?
Ďakujem
Paula
23.10.06,18:34
Ahoj, poradaci, chcela by som sa vás opýtať: SZČO kúpila ojazdené auto na lízing v septembri 06, ale zatiaľ nezaplatil cestnú dan, chce ho riadne zaradiť do majetku firmy a odpisovať.
Ako to mám urobiť s PHM - dávať všetky bločky do nákladov od dátumu kedy ho kúpil, alebo len odvtedy ako zaplatí cestnú daň?
Ďakujem

Účtovanie poh. hmôt do nákladov nie je podmienené zaplatením dane z MV .Na druhej strane dôjde k sankcii, keď sa zistí, že auto bolo v súvislosti s podnikaním používané (keďže bolo účtované o poh. hmotách)a nebolo k dani prihlásené a daň nebola zaplatená.
Melnick
23.10.06,18:39
Pauli ,mala som klienta,ktorý chcel aby som účtovala PHL do nákladov skôr,ako zaplatil DzMV.Riešili sme to úhradou DzMV k dátumu,kedy som začala o PHL účtovať aj z vedomím,že za oneskorene uhradenú daň bude sankcia,ale ani nám ju nevyrúbili,pretože bola zanedbateľná.
lydinka
23.10.06,18:42
Aha, takže to nebudem riskovať. Takže ako by som to mala urobiť, aby to bolo ok?
Dnom zaobstarania tohto auta /je kúpené na ičo/ ho mám zaradiť do majetku firmy? a kým nezaplatí cestnú dan tak vypisovať cesťáky a dávať do nákladov len PHM ktoré preukáže, a dnom zaplatenia dane z MV mám účtovať všetky bločky s PHM, ktoré prinesie? Fakt som z tohto jelen, nikdy som to nerobila a teraz som vyfásla SZČo, pto ktorej už riešim druhý takýto problém, dakujem
mima551
23.10.06,18:53
Cestná daň sa musí zaplatiť do 15 dní odo dňa prihlásenia auta u policajtov, čiže od kedy je auto prihlásené. V tomto prípade do učtovníctva dávaš bločky na PHM odo dňa zakúpenia auta. Toto je v tom prípade,ak auto kúpila ako podnikateľka, keď ho však kúpila ako súkromná osoba je jedno kedy zaplatí cestnú daň, no a v tom prípade si do nákladov nedáva bločky na PHM, ale robí cesťáky.
Paula
23.10.06,18:57
Cestná daň sa musí zaplatiť do 15 dní odo dňa prihlásenia auta u policajtov, čiže od kedy je auto prihlásené. V tomto prípade do učtovníctva dávaš bločky na PHM odo dňa zakúpenia auta. Toto je v tom prípade,ak auto kúpila ako podnikateľka, keď ho však kúpila ako súkromná osoba je jedno kedy zaplatí cestnú daň, no a v tom prípade si do nákladov nedáva bločky na PHM, ale robí cesťáky.

Nesúhlas. Do 15-tich dní od začiatku používania na podnikanie je povinnosť auto prihlásiť a daň zaplatiť.
lydinka
23.10.06,19:08
Ok, takže predtým som pri tejto istej SZČO riešila výdavky na PHm na auto takisto zakúpené na lízing, ale nie na ičo, nezahrnuté do majetku firmy - poradili ste mi účtovať phm len podľa knihy jázd - dorábala som ju od začiatku roka 06 - podľa faktúr vydaných som mu povypisovala cesty, zapísala do KJ odjazdené km a prepočítala priemernou spotrebou, vypísala VPD - bez nároku na DPH z týchto PHM. A teda pri tomto druhom aute, ktoré je síce tiež na lízing, ale už na ičo, a vložím ho dnom zakúpenia do majetku, budem PHM účtovať takto isto?
Ďakujem
Bucova
23.10.06,20:02
Ak uskutočním pracovnú cestu so súkromným vozidlom môžem mať vyplatené cestovné aj keď nemám havarijnú poistku?
evina
23.10.06,20:07
Ak uskutočním pracovnú cestu so súkromným vozidlom môžem mať vyplatené cestovné aj keď nemám havarijnú poistku?

Áno. Všetky prípadné škody idú aj tak na Tvoj vrub. Všetko máš zohľadnené v náhradách...
lydinka
24.10.06,05:10
Ok, takže predtým som pri tejto istej SZČO riešila výdavky na PHm na auto takisto zakúpené na lízing, ale nie na ičo, nezahrnuté do majetku firmy - poradili ste mi účtovať phm len podľa knihy jázd - dorábala som ju od začiatku roka 06 - podľa faktúr vydaných som mu povypisovala cesty, zapísala do KJ odjazdené km a prepočítala priemernou spotrebou, vypísala VPD - bez nároku na DPH z týchto PHM. A teda pri tomto druhom aute, ktoré je síce tiež na lízing, ale už na ičo, a vložím ho dnom zakúpenia do majetku, budem PHM účtovať takto isto?
Ďakujem

Poradi niekto<
liba2
24.10.06,05:31
Ak uskutočním pracovnú cestu so súkromným vozidlom môžem mať vyplatené cestovné aj keď nemám havarijnú poistku?Havarijná poistka nemá vplyv na cestovné.
Paula
24.10.06,05:33
+Ok, takže predtým som pri tejto istej SZČO riešila výdavky na PHm na auto takisto zakúpené na lízing, ale nie na ičo, nezahrnuté do majetku firmy - poradili ste mi účtovať phm len podľa knihy jázd - dorábala som ju od začiatku roka 06 - podľa faktúr vydaných som mu povypisovala cesty, zapísala do KJ odjazdené km a prepočítala priemernou spotrebou, vypísala VPD - bez nároku na DPH z týchto PHM. A teda pri tomto druhom aute, ktoré je síce tiež na lízing, ale už na ičo, a vložím ho dnom zakúpenia do majetku, budem PHM účtovať takto isto?
Ďakujem

Druhé auto : u platiteľa nákup poh. hmôt VPD = ZD + DPH s nárokom na odpočet. Nárok na spotrebu prepočítaš podľa najazdených km zapísaných v knihe jázd rovnako ako v prvom prípade. A pozri, či na líz. zmluve je uvedené aj DIČ podnikateľa( kontroly vyraďujú všetky doklady, kde chýba).
lydinka
24.10.06,05:53
Druhé auto : u platiteľa nákup poh. hmôt VPD = ZD + DPH s nárokom na odpočet. Nárok na spotrebu prepočítaš podľa najazdených km zapísaných v knihe jázd rovnako ako v prvom prípade. A pozri, či na líz. zmluve je uvedené aj DIČ podnikateľa( kontroly vyraďujú všetky doklady, kde chýba).

Pozerala som tú líz. zmluvu a áno je tam aj DIČ SK, takže znova to isté - cestáky, kniha jázd a podla toho PHM podla priem. spotreby, žiadne náhrady 6,20 - nárok na dph. Ale ak táto SZČO ešte nezaplatila dan z MV za toto druhé osobné auto?
Paula
24.10.06,06:09
Pozerala som tú líz. zmluvu a áno je tam aj DIČ SK, takže znova to isté - cestáky, kniha jázd a podla toho PHM podla priem. spotreby, žiadne náhrady 6,20 - nárok na dph. Ale ak táto SZČO ešte nezaplatila dan z MV za toto druhé osobné auto?

To som už písala inde, tam príde sankcia neskôr pri kontrole....keď sa zistí, že auto bolo používané na podnikanie a nebolo prihlásené k dani a daň zaplatená. Účtovanie o PH nie je podmienené zaplatením dane z MV.
lydinka
24.10.06,06:19
To som už písala inde, tam príde sankcia neskôr pri kontrole....keď sa zistí, že auto bolo používané na podnikanie a nebolo prihlásené k dani a daň zaplatená. Účtovanie o PH nie je podmienené zaplatením dane z MV.

A keby som to urobila tak, že mu vlastne budem účtovať nadalej PHM z toho prveho auta, ako som to robila doteraz, a to drtuhe auto zaradim do majetku až dnom zaplatenia dane z MV?
A inak s tým nárokom na dph, niekde som tu čítala, že pri osobných MV, nie je nárok na odpočet.
Ďakujem
Paula
24.10.06,06:36
A keby som to urobila tak, že mu vlastne budem účtovať nadalej PHM z toho prveho auta, ako som to robila doteraz, a to drtuhe auto zaradim do majetku až dnom zaplatenia dane z MV?
A inak s tým nárokom na dph, niekde som tu čítala, že pri osobných MV, nie je nárok na odpočet.
Ďakujem

So zaradením na používanie a účtovaním poh. hmôt sa rozhodni ako uznáš Ty resp. majiteľ za vhodné....a odpočet DPH pri nákupe poh. hmôt nijak nesúvisí s nemožnosťou odpočtu u os. automobilov v iných súvislostiach (napr. prenájom, príslušenstvo)
lydinka
24.10.06,06:49
So zaradením na používanie a účtovaním poh. hmôt sa rozhodni ako uznáš Ty resp. majiteľ za vhodné....a odpočet DPH pri nákupe poh. hmôt nijak nesúvisí s nemožnosťou odpočtu u os. automobilov v iných súvislostiach (napr. prenájom, príslušenstvo)

Ok, takže ti velmi pekne dakujem za pomoc, Pauli
lydinka
24.10.06,11:20
Ja fakt dúfam, že už nikoho nenaštvem, ale prečítala som celú túto tému a som tu asi najčastejšie. Predsa by som ešte raz poprosila niekoho o odobrenie môjho zhrnutia.
Takže:
Auto kúpené na lízing, ale nie na IČO, nezahrnuté do majetku firmy:
- vypsiujem knihu jázd
- následne na konci mesiaca vyučt. pracovných ciest
- dokladám bločky o nákupe PHM /mám nárok na odpočet DPH/
- cesty musia byť podložené niečím, že tam SZČO naozaj bola
- účtujem stravné ako pri prac. cestách 5-12 hod .89,- sk ....
/nemusí byť doklad z reštaurácie/
- neúčtujem !!! cestovné náhrady 6,20

Auto zakúpené na lízing, ale už na IČO, vložené do majetku firmy:
- robím všetko presne tak, ako je uvedené vyššie aj s nárokom na odpočet dph z PHM

Dúfam, že som to konečne pochopila, ak nie, tak som asi sprostučká.
Velmi pekne dakujem
sway
24.10.06,16:56
vpíšem svoj názor - zdá sa mi že je to nejaké zgulášované;)



Ja fakt dúfam, že už nikoho nenaštvem, ale prečítala som celú túto tému a som tu asi najčastejšie. Predsa by som ešte raz poprosila niekoho o odobrenie môjho zhrnutia.
Takže:
Auto kúpené na lízing, ale nie na IČO, nezahrnuté do majetku firmy:
vlastné? - teda ak sa nejedná o prenajaté vozidlo - teda nemá zmluvu o prenajímaní - osoba pre firmu
- vypsiujem knihu jázd ano
- následne na konci mesiaca vyučt. pracovných ciest ano
- dokladám bločky o nákupe PHM /mám nárok na odpočet DPH/nemáš
- cesty musia byť podložené niečím, že tam SZČO naozaj bola ano
- účtujem stravné ako pri prac. cestách 5-12 hod .89,- sk .... ano
/nemusí byť doklad z reštaurácie/
- neúčtujem !!! cestovné náhrady 6,20 a prečo nie ? účtuješ.

Auto zakúpené na lízing, ale už na IČO, vložené do majetku firmy:
- robím všetko presne tak, ako je uvedené vyššie aj s nárokom na odpočet dph z PHM

by som súhlasila s týmto

- vypsiujem knihu jázd
- následne na konci mesiaca vyučt. pracovných ciest
- dokladám bločky o nákupe PHM /mám nárok na odpočet DPH
- cesty musia byť podložené niečím, že tam SZČO naozaj bola
- účtujem stravné ako pri prac. cestách 5-12 hod .89,- sk .... neviem ako ostatní ale ja nie - len ak je to služobná cesta, pri bežnom používaní vozidla nie.
/nemusí byť doklad z reštaurácie/
- neúčtujem !!! cestovné náhrady 6,20


Dúfam, že som to konečne pochopila, ak nie, tak som asi sprostučká.
Velmi pekne dakujem ;):)
nina100
24.10.06,20:48
chcela by som sa vas opytat ohladom vyplacania diét v zahraničí - ako je to v pripade ked je zamestnanec cez 1 den /24 hodín/ na viacerých miestach, napr. 5 hod CR, 7 hod. SRN, 8 hod NL...
ako to ma byť správne. Dakujem.
liba2
24.10.06,22:15
chcela by som sa vas opytat ohladom vyplacania diét v zahraničí - ako je to v pripade ked je zamestnanec cez 1 den /24 hodín/ na viacerých miestach, napr. 5 hod CR, 7 hod. SRN, 8 hod NL...
ako to ma byť správne. Dakujem.

Zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách:
§ 13 stravné
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
Orsz
25.10.06,20:49
Opäť sa vraciam k debate ohľadom nemožnosti uplatňovania základnej náhrady, teda 6,20/Sk zamestnancom v s.r.o., ak uvedené vozidlo má
prenajaté (teda zapožičané) od tretej osoby-občana. Opakovane som si
čítala zákon o cestovných náhradách, teda konkrétne paragrafy ohľadom použitia súkromného vozidla na pracovné cesty - a nikde sa nehovorí, že to musí byť vo vlastníctve toho zamestnanca, dôležité je aby nebolo firemné. Takže mne vychádza, že môže byť aj požičané, alebo prenajaté, a to aj leasing.spoločnosťou. Alebo som nepozorne čítala? Skúste niekto presne označiť paragraf, v ktorom je to jasne povedané.
Paula
25.10.06,21:03
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

otázka:
Kedy sa zahŕňajú do daňových výdavkov len spotrebované pohonné látky a kedy aj náhrady za použitie motorového vozidla ?

odpoveď:
V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov sa za daňové výdavky považujú výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom.
Citované zákonné ustanovenie sa vzťahuje na daňovníka, ak má vozidlo zaradené do obchodného majetku, alebo na výkon činnosti využíva prenajatý, požičaný osobný automobil.
Ak by vozidlo bolo používané aj na súkromné účely, uvedené výdavky nie je možné považovať za daňovo uznané v plnej výške.
Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo (nie prenajaté, vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (§ 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov).
V prípade, ak zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca na pracovnú cestu, pri ktorej zamestnanec použije vlastné motorové vozidlo, pri uplatnení daňových výdavkov sa postupuje podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov. Zamestnávateľ si teda zahrnie výdavky (náklady) na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa zákona č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov do daňových výdavkov. Zamestnancovi vyplatí náhrady za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné).

Doplnenie:link na ďalšie príspevky k tejto problematike:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=35428
Orsz
25.10.06,21:13
Ďakujem, Paula.
andrej_rv
25.10.06,21:40
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):
... prípade, ak zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca na pracovnú cestu, pri ktorej zamestnanec použije vlastné motorové vozidlo, pri uplatnení daňových výdavkov sa postupuje podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov. Zamestnávateľ si teda zahrnie výdavky (náklady) na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa zákona č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov do daňových výdavkov. Zamestnancovi vyplatí náhrady za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné).Ak to DRSR chápe tak, že nárok má zamestnanec len pri použití clastného motorového vozidla, tak podľa mňa takéto tvrdenie nemá oporu v zákone. Zákon o cestovných náhradách, na ktorý sa ustanovenie § 19 ods. 2 písm. m) odvoláva, totiž v § 7 ods. 1 jednoznačne uvádza:
"Ak zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky".
Podmienka vlastníctva vozidla u zamestnanca nie je deklarovaná ani v ZCN, ani v ZDP - takáto podmienka platí v zmysle § 19 ods. 2 písm. e) ZDP len pre SZČO. Ale čo sa týka nárokov zamestnanca, možno je to vyjadrenie len zle štylizované....
jenny7
26.10.06,07:34
Ahojte, chcela som sa len utvrdiť v jednom účt.prípade. Jedná sa mi to, že keď šéf ide na služobnú cestu na 1deň, trvá celkovo nejakých 10hodín, je to v prac.dni, chcela by som mu namiesto odovzdania stravenky vyplatiť normálne stravné 89,-Sk na deň, môžem to normálne zaúčtovať - za cestu mu víde napr.2500Sk + 89Sk čiže 2589,-Sk ako 512/211????
Predtým som to robievala tak, že som mu vyplatila zvlášť cesťák a k tomu som mu dala stravenku. Sú obidva spôsoby správne?Ďakujem za názory.
Orsz
26.10.06,08:23
Ak to DRSR chápe tak, že nárok má zamestnanec len pri použití clastného motorového vozidla, tak podľa mňa takéto tvrdenie nemá oporu v zákone. Zákon o cestovných náhradách, na ktorý sa ustanovenie § 19 ods. 2 písm. m) odvoláva, totiž v § 7 ods. 1 jednoznačne uvádza:
"Ak zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky".
Podmienka vlastníctva vozidla u zamestnanca nie je deklarovaná ani v ZCN, ani v ZDP - takáto podmienka platí v zmysle § 19 ods. 2 písm. e) ZDP len pre SZČO. Ale čo sa týka nárokov zamestnanca, možno je to vyjadrenie len zle štylizované....

Andrej, presne nad týmto sa pozastavujem aj ja. Aj ten článok na www.drsr.sk, môže byť myslený tak, že sa nesmie jednať o auto patriace firme, teda veta: ak zamestnanec použije vlastné motorové vozidlo znamená aj, že si ho zaobstará sám, či si ho požičia alebo inak zabezpečí, je už jeho vec, ale nepatrí firme, ktorá ho vyšle na služobnú cestu a preto mu musí zaplatiť náhradu. Naozaj vlastníctvo - a konkrétne aby bolo napísané na toho zamestnanca v TP - nemá oporu v zákone, lebo sa o tom nikde nehovorí. A v tomto paragrafe myslím, že zmeny nenastali od r.2002 (okrem toho, čo sa týka SZČO ) a pri našej daňovej kontrole u FO za roky 2002-2003, daniari proti tomu nič nenamietali. No ale v tejto diskusii je prevaha v tom, že sa to nemá vyplácať - no.....snáď sa nejak dohodneme...ešte chvílu porozmýšlame.......a prídeme k rozumnému záveru.
Orsz
26.10.06,08:28
Ahojte, chcela som sa len utvrdiť v jednom účt.prípade. Jedná sa mi to, že keď šéf ide na služobnú cestu na 1deň, trvá celkovo nejakých 10hodín, je to v prac.dni, chcela by som mu namiesto odovzdania stravenky vyplatiť normálne stravné 89,-Sk na deň, môžem to normálne zaúčtovať - za cestu mu víde napr.2500Sk + 89Sk čiže 2589,-Sk ako 512/211????
Predtým som to robievala tak, že som mu vyplatila zvlášť cesťák a k tomu som mu dala stravenku. Sú obidva spôsoby správne?Ďakujem za názory.

Oba spôsoby nie sú správne. Keď ide na pracovnú cestu - na stravenku nemá nárok. V tomto prípade mu prináleží náhrada na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách. Takže ten druhý spôsob je správny.
liba2
26.10.06,08:30
Ahojte, chcela som sa len utvrdiť v jednom účt.prípade. Jedná sa mi to, že keď šéf ide na služobnú cestu na 1deň, trvá celkovo nejakých 10hodín, je to v prac.dni, chcela by som mu namiesto odovzdania stravenky vyplatiť normálne stravné 89,-Sk na deň, môžem to normálne zaúčtovať - za cestu mu víde napr.2500Sk + 89Sk čiže 2589,-Sk ako 512/211????
Predtým som to robievala tak, že som mu vyplatila zvlášť cesťák a k tomu som mu dala stravenku. Sú obidva spôsoby správne?Ďakujem za názory.Zamestnancovi na pracovnej ceste trvajúcej 5-12 hod. patrí stravné t.č. 89 Sk. Toto stravné si uplatní vo "vyúčtovaní prac. cesty" kde uvedie všetky okolnosti k PC. Za tento deň nemá nárok na stravný lístok.
Tomu čo je zvýraznené sa nedá rozumieť, lebo neuvádzaš čo si mu vyplatila s "cesťákom" - asi len cestovné výdavky?
jenny7
26.10.06,09:03
Predtým som to robievala tak, že som mu vyplatila zvlášť cesťák a k tomu som mu dala stravenku. Sú obidva spôsoby správne?Ďakujem za názory.[/quote]

myslela som to tak, že som mu vyplatila náhrady za mot.vozidlo, bez stravného - to som mu nedala ako 89,-Sk, ale dala som mu stravenku v hodnote 89,-Sk.
Takže si to radšej opravím, mám také 2prípady, čiže keď je vonku viac ako 5hodín, tak mu to normálne vyplatím v cestáku v peniazoch a tak to bude správnejšie.
Naúčtujem to celé cez 512/211, čiže náhrady + stravné.Pochopila som to správne??ďakujem za trpezlivosť:(
Vanka
26.10.06,11:30
Poprosila by som o radu, kolega bol na tuzemskej pracovnej ceste. Mal bezplatne zabezpečené stravovanie prvý aj druhý deň. Druhý deň však dostal doklad za ubytovanie, pri ktorom boli účtované aj raňajky vo výške 120,- Sk. Musím mu vyplatiť cesták, len neviem ako mu to mám krátiť. Jedná sa mi hlavne o stravné. Prvý deň trvala pracovná cesta 11 hod. a druhý deň 13 hod.
Jozef I
26.10.06,12:13
paragraf 5 zákona o cestovných náhradách:

(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.
Vanka
26.10.06,12:28
Zákon som čítala aj ja. Čo sa však píše v tom krátení, tak je to pri časovom pásme nad 18 hod., ale nikde som sa nedočítala ako je to pri nižšom pásme.
Jozef I
26.10.06,12:42
Zákon som čítala aj ja. Čo sa však píše v tom krátení, tak je to pri časovom pásme nad 18 hod., ale nikde som sa nedočítala ako je to pri nižšom pásme.

ja budem opäť citovať zákon:
"zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o....."
čiže ak mal v prvom prípade 11 hodín tak krátiš stravné ktoré prislúcha 5-12 hodín, t.j.89 Sk podľa toho čo mu bolo poskytnuté (raňajky alebo obed).
V druhom prípade má nárok na 135 Sk a mal raňajky. Krátiš buď 25% alebo sumu raňajok ak je menšia ako 25% zo 135 Sk. (správne je 25% z 208 Sk.)
Ale písala si, že mal poskytnuté stravovanie v celom rozsahu, a vtedy nárok na stravné vôbec nie je.

Teda aspoň tak si vysvetlujem zákon ja. :)
Milan Benka
26.10.06,12:48
ja budem opäť citovať zákon:
"zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o....."
čiže ak mal v prvom prípade 11 hodín tak krátiš stravné ktoré prislúcha 5-12 hodín, t.j.89 Sk podľa toho čo mu bolo poskytnuté (raňajky alebo obed).
V druhom prípade má nárok na 135 Sk a mal raňajky. Krátiš buď 25% alebo sumu raňajok ak je menšia ako 25% zo 135 Sk.
Ale písala si, že mal poskytnuté stravovanie v celom rozsahu, a vtedy nárok na stravné vôbec nie je.

Teda aspoň tak si vysvetlujem zákon ja. :)

Prečítaj si ešte raz §5/6

(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
Vanka
26.10.06,13:40
Tak prvý deň mu nemá nárok na žiadne stravné, lebo mu bolo poskytnuté bezplatne. Ale stále neviem vyriešiť druhý deň, v bloku na ubytovanie boli aj raňajky za 120,- Sk, ktoré musel zaplatiť a obed bol zas bezplatný. Teda správne si myslím, ak si myslím, že budem druhý deň (13 hodín prac.cesta) - 135,- Sk krátiť o 25% za raňajky a o 40% za obed. 135 - 34,- - 54 = 47,- Sk
Vanka
26.10.06,13:47
Jasné za raňajky tých 34,- krátiť nebudem, lebo tie nemal bezplatne zabezpečené. Musel ich platiť, a krátiť mu budem len obed. Teda 135,- 40% (54,- Sk) = 81,-. Môže to takto byť.
Chobot
26.10.06,13:48
Tak prvý deň mu nemá nárok na žiadne stravné, lebo mu bolo poskytnuté bezplatne. Ale stále neviem vyriešiť druhý deň, v bloku na ubytovanie boli aj raňajky za 120,- Sk, ktoré musel zaplatiť a obed bol zas bezplatný. Teda správne si myslím, ak si myslím, že budem druhý deň (13 hodín prac.cesta) - 135,- Sk krátiť o 25% za raňajky a o 40% za obed. 135 - 34,- - 54 = 47,- Sk

V tomto prípade to je inak. Základný nárok za 13 hodín - 135,- sa bude krátiť nasledovne:

25% sa počíta z celodenného nároku 208,- SKK, t.j. 52 SK
40% z 208,- je 83,20 SK

Tým, že raňajky sú vyčíslené na 120,- SKK, čo je viac ako tých 25%, tak krátiš len o 54,- SKK. Čiže denný nárok bude 135 - 54 - 83,20 = -2,20.

Keďže nárok je záporný, nebudeš pýtať späť peniaze, ale nárok na ten deň bude 0,- SKK.
Chobot
26.10.06,13:53
Jasné za raňajky tých 34,- krátiť nebudem, lebo tie nemal bezplatne zabezpečené. Musel ich platiť, a krátiť mu budem len obed. Teda 135,- 40% (54,- Sk) = 81,-. Môže to takto byť.

"Bezplatne zabezpečené" neznamená, že musia byť zadarmo. Ide o to, že si ich nemusel platiť z prideleného stravného alebo zo svojho vrecka. Firma zaplatí účet za ubytovanie vrátane tých 120 SKK.

Výhodou pre neho je to, že nemusel zaplatiť tých 120 SK za raňajky z nároku stravného. Bolo by to pre neho nevýhodné, keby na deň dostal 208 SKK a len za raňajky by musel zaplatiť viac než polovicu z toho. Z čoho by si potom kúpil obed a večeru?

Keby to musel zaplatiť sám, tak by na raňajky neišiel a dal by si oproti v bufete párky s čajom za 30 SK. Keďže však nemal na výber, lebo tie raňajky boli súčasťou prenocovania, len boli vyšíslené osobitne (teda nemohol neísť na raňajky, keď tam bol ubytovaný), nemal na výber a preto to firma musí uhradiť, ale potom má o tie raňajky krátené stravné.
Evanka
26.10.06,17:33
V tomto prípade to je inak. Základný nárok za 13 hodín - 135,- sa bude krátiť nasledovne:

25% sa počíta z celodenného nároku 208,- SKK, t.j. 52 SK
40% z 208,- je 83,20 SK

Tým, že raňajky sú vyčíslené na 120,- SKK, čo je viac ako tých 25%, tak krátiš len o 54,- SKK. Čiže denný nárok bude 135 - 54 - 83,20 = -2,20.

Keďže nárok je záporný, nebudeš pýtať späť peniaze, ale nárok na ten deň bude 0,- SKK.
Ja by som to počítala inak. Ak sú raňajky v cene ubytovania, považujem ich za zabezpečené a obed bol bezplatný. Z uvedeného vyplýva, že by mal mať z celodenného nároku odčítané 25% za raňajky a 40% za obed, teda by mal mať vyplatené 35% z celodenného nároku.
Iná situácia by nastala, ak si raňajky objednal sám a zaplatil za ne uvedenú sumu.
Vanka
27.10.06,05:27
Takže tých 120,- Sk za raňajky mu mám alebo nemám vyplatiť. Teraz som už úplne bezradná.
Chobot
27.10.06,05:54
Ja by som to počítala inak. Ak sú raňajky v cene ubytovania, považujem ich za zabezpečené a obed bol bezplatný. Z uvedeného vyplýva, že by mal mať z celodenného nároku odčítané 25% za raňajky a 40% za obed, teda by mal mať vyplatené 35% z celodenného nároku.
Iná situácia by nastala, ak si raňajky objednal sám a zaplatil za ne uvedenú sumu.

Súhlasil by som s Tebou, keby tá cesta v ten deň trvala viac ako 18 hodín, vtedy by mal nárok na celodenné stravné vo výške 208 SKK. Lenže on bol v ten deň na SC iba 13 hodín ("že budem druhý deň (13 hodín prac.cesta)") tak nemá nárok na celodenné stravné, ale iba stravné za pásmo od 12 - 18 hodín, t.j. 135 SKK. A z tohoto nároku sa kráti za raňajky a obed, ako som uviedol.
Chobot
27.10.06,05:58
Takže tých 120,- Sk za raňajky mu mám alebo nemám vyplatiť. Teraz som už úplne bezradná.

Záleží od toho, ako to bolo platené. Predstav si, že je to suma za ubytovanie (alebo spočítaj cenu ubytovania s cenou za raňajky). Ak za ubytovanie zaplatil v hotovosti, má nárok na úhradu týchto nákladov - zaplatíš mu to v hotovosti.

Ak za ubytovanie (vrátane tých raňajok) bola vystavená faktúra, ktorú uhrádzate osobitne, tak jemu peniaze nedávaš, ale platíš to prevodom ubytovaciemu zariadeniu.

Pokiaľ tie raňajky boli povinné v rámci ubytovania (čo spravidla býva), tak firma je povinná túto sumu uhradiť.

Iné by bolo, keby raňajky neboli povinné a on by išiel do reštaurácie (aj trebárs mimo hotela) na raňajky, ktoré by si sám objednal. Potom by si mu tie raňajky nepreplácala, ale stravné by si mu nekrátila. Teda musel by to zaplatiť zo svojho.

Ešte máš v tom zmätok?
Vladimír Ozimý
27.10.06,06:13
Poprosila by som o radu, kolega bol na tuzemskej pracovnej ceste. Mal bezplatne zabezpečené stravovanie prvý aj druhý deň. Druhý deň však dostal doklad za ubytovanie, pri ktorom boli účtované aj raňajky vo výške 120,- Sk. Musím mu vyplatiť cesták, len neviem ako mu to mám krátiť. Jedná sa mi hlavne o stravné. Prvý deň trvala pracovná cesta 11 hod. a druhý deň 13 hod.

no skratka vyratate si sumu cestaku ktoru by ste mu mali vyplatit za stravne...to jest pre jedenásť hodín 89 Sk pre 13 hod 135 Sk spolu by mal dostať 224 Sk...

no ale mal bezplatne poskytnuté raňajky to jest krátite mu túto náhradu o 25% z časového pásma nad 18 hod to jest z 208 Sk si vyrátate 25% 52 Sk*2, lebo za dva dni to jest 104 Sk a túto sumu by som mu krátil cesťák kde by som si to poznačil a vyplatil by som mu to jest 120 Sk...

a brať budete len tých 25% lebo cena raňajok je väčšia ako 25% zo sumy 208 Sk paragraf 5 ods 7
Vanka
27.10.06,06:51
Tie raňajky boli povinné a teda mu preplatím celý doklad (náklady za ubytovanie + 120,- Sk za raňajky) a iné nič. Aby som v tom mala úplne jasno.
Vladimír Ozimý
27.10.06,06:55
no ak platil sám tie výlohy tak ano a plus cestovné náhrady ktoré som predtým vypočítal
Chobot
27.10.06,06:59
no skratka vyratate si sumu cestaku ktoru by ste mu mali vyplatit za stravne...to jest pre jedenásť hodín 89 Sk pre 13 hod 135 Sk spolu by mal dostať 224 Sk...

no ale mal bezplatne poskytnuté raňajky to jest krátite mu túto náhradu o 25% z časového pásma nad 18 hod to jest z 208 Sk si vyrátate 25% 52 Sk*2, lebo za dva dni to jest 104 Sk a túto sumu by som mu krátil cesťák kde by som si to poznačil a vyplatil by som mu to jest 120 Sk...

a brať budete len tých 25% lebo cena raňajok je väčšia ako 25% zo sumy 208 Sk paragraf 5 ods 7

Prečo počítaš raňajky 2x? Veď boli poskytnuté iba v druhom dni. A okrem toho si vo výpočte nezohľadnil, že mal zabezpečený aj obed.
Chobot
27.10.06,07:00
Tie raňajky boli povinné a teda mu preplatím celý doklad (náklady za ubytovanie + 120,- Sk za raňajky) a iné nič. Aby som v tom mala úplne jasno.

Áno tak. Len si ešte neuviedla, čo mal zabezpečené ten prvý deň, možno mu tam vznikne nejaký nárok na stravné, ak nemal stravu zabezpečenú.
Vanka
27.10.06,07:12
Prvý deň, trvala prac.cesta menej ako 12 hod., išiel len poobede a vravel, že keď prišiel mali obed aj večeru. Tak tam asi nevznikne nárok.
Vladimír Ozimý
27.10.06,07:13
no jasné možno som to zle vyrátal..vychádzal som z dvoch dní a len raňajok obed som sa nedočítal...ale v zákone je to jasne napísané...ospravedlnujem sa takže moj príklad je pre dva dni...s dvoma ranajkami...
Maxinka
24.11.06,08:56
Vzorec: spotreba uvedená podľa technického preukazu x cena PHM x 0,01 + 6,20 = hodnota za 1km. Potom hodnota za 1km x počet km. Bločky nemusíš mať, ale v tom prípade sa riadiš cenou platnou v danom termíne. Ceny PHM si nájdeš na www.slovnaft.sk. (http://www.slovnaft.sk.)

Práve teraz som toto hľadala!OK:)
Super, len asi neviem čo je tá hodnota 0,01?
A bola som aj na stránke slovnaftu, ale nemôžem to tam nájsť-cany PHM.
Prosím....Ďakujem
Evaman
24.11.06,09:02
Maxinka
24.11.06,09:06
Slovnaft už ceny PHM neuverejňuje , skús tuto
http://www.finance.sk/firmy/cenyphm/index.phtml?form1166[LimitPocet]=15&form1166[OrderBy]=3&form1166[OrderDesc]=1&form1166[SetSettings]=1&form1166[LimitOd]=0#Kotva1166

Ďakujem, našla som to!!!:rolleyes:
Len ešte tú hodnotu?????:confused:
JarkaL
30.11.06,08:57
Práve som sa od kamrátky dozvedela, že v Rimavskej Sobote daniari vyhadzujú z nákladov cesťáky, ak k nim nie sú priložené aj doklady za nákup PHM! Veď doteraz podľa Z. o cest. náhradách sme potrebovali len preukázať cenu PHM (hoci aj fotokópiou nejakóho dokladu), ale nie nákup PHM. Vyšlo k tomu nejaké nové usmernenie ?
JarkaL
30.11.06,10:14
Posúvam...
Chobot
30.11.06,11:05
Práve som sa od kamrátky dozvedela, že v Rimavskej Sobote daniari vyhadzujú z nákladov cesťáky, ak k nim nie sú priložené aj doklady za nákup PHM! Veď doteraz podľa Z. o cest. náhradách sme potrebovali len preukázať cenu PHM (hoci aj fotokópiou nejakóho dokladu), ale nie nákup PHM. Vyšlo k tomu nejaké nové usmernenie ?

Neviem o žiadnom usmernení. Zamestnanci DÚ asi prekypujú iniciatívou a samovýkladom ustanovení zákona o cest. náhradách. Žiadny zákon nehovorí, akým spôsobom treba tú cenu preukázať - veď aj stránka Štatistického úradu je dôveryhodný zdroj. Alebo chcú spochybniť, že ten zamestnanec nespotreboval PHM? To akože išiel na prázdnu nádrž?
liba2
30.11.06,11:08
Neviem o žiadnom usmernení. Zamestnanci DÚ asi prekypujú iniciatívou a samovýkladom ustanovení zákona o cest. náhradách. Žiadny zákon nehovorí, akým spôsobom treba tú cenu preukázať - veď aj stránka Štatistického úradu je dôveryhodný zdroj. Alebo chcú spochybniť, že ten zamestnanec nespotreboval PHM? To akože išiel na prázdnu nádrž?Treba aj ŠR naplniť; budú zato vyššie odmeny; koniec roka sa blíži....:D
Evanka
30.11.06,11:19
Práve som sa od kamrátky dozvedela, že v Rimavskej Sobote daniari vyhadzujú z nákladov cesťáky, ak k nim nie sú priložené aj doklady za nákup PHM! Veď doteraz podľa Z. o cest. náhradách sme potrebovali len preukázať cenu PHM (hoci aj fotokópiou nejakóho dokladu), ale nie nákup PHM. Vyšlo k tomu nejaké nové usmernenie ?
V situácii, keď SZČO na používana dosiahnutie príjmov z podnikania vozidlo zaradené v obchodnom majetku alebo vozidlo prenajaté na základe zmluvy s právom kúpy prenajatej veci, bude účtovať o spotrebe pohonných látok a tieto výdavky nebudú mať charakter cestovných náhrad, ale pôjde o výdavok podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov . V tom prípade je nutné účtovať na základe dokladu o nákupe PHL.

Ak sa jedná u SZČO o vlastné vozidlo nezaradené do majetku, výdavky sa uplatňujú na základe §19 ods. 2, písm e) V tom prípade nie je preukazovanie ceny zákonne upravené, preto nie je potrebný doklad. Dôležité je, že PC sa uskutočnila.....
JarkaL
30.11.06,11:24
Ďakujem Vám za odpovede. Súhlasím s Vašimi odpoveďami, len som chcela mať istotu.
klaudiat
30.11.06,13:06
No ,to je dobra otazka.Aj mna zaujala ci treba vodicom vypocitat aj vreckove za kazdu cestu.Nestacia len diety? Musi sa im davat aj vreckove? Nemusi ze?
Chobot
30.11.06,13:30
No ,to je dobra otazka.Aj mna zaujala ci treba vodicom vypocitat aj vreckove za kazdu cestu.Nestacia len diety? Musi sa im davat aj vreckove? Nemusi ze?

Pri tuzemskej ceste majú nárok len na stravné.

Pri zahraničnej ceste však musíš dať okrem stravného aj vreckové minimálne vo výške 5% zo stravného.
miso sv
10.01.07,13:33
dobre, 6,20/km + phm ale može sa v tomto prípade účzovať k tomu aj leasing?
ak je auto vedené na IČO?
Tweety
10.01.07,13:38
dobre, 6,20/km + phm ale može sa v tomto prípade účzovať k tomu aj leasing?
ak je auto vedené na IČO?
AK je MV obstarané formou lízingu, nie je možnosť uplaťňovania zákl.náhrad 6,20 a kilometrovného.
beatad
10.01.07,21:12
Ahojte poraďáci,
s.r.o. zakúpila nákladné auto a v technickom preukaze nie je uvedená spotreba PHM. Dočítala som sa že v takomto prípade by si mal daňovník vypracovať internú smernicu na spotrebu PHM. Nemáte kolegovia náhodou k dispozícii vzor tejto smernice?
Veľmi pekne Vám ďakujem.
liba2
10.01.07,23:12
beatad
11.01.07,19:07
liba2
ďakujem Ti veľmi pekne, práve toto som potrebovala.
gandy
14.01.07,11:19
Prečítala som všetky príspevky ohľadom cestovných náhrad a našla som viacmenej všetko,čo som potrebovala.Akurát neviem jedno-ak SZČO pracuje ako promotérka a obchodná zástupkyňa ,predvádza určitý výrobok a chodí z mesta do mesta a do rôznych predajní,ako má preukázať,že v daný deň naozaj bola tam a tam?Vedie si knihu jázd,preratáva náhrady podľa vzorca,ale stravné mi tiež nie je jasné.Nepotrebuje doklad z reštaurácie,ani doklad o nákupe stravných lístkov?A stravné si dáva do nákladov 89?Nebolo to do 1.1.2007 iba 55 %?Alebo mám v tom zmätok?Ďakujem vám za usmernenie.
Zita5
14.01.07,13:00
Prečítala som všetky príspevky ohľadom cestovných náhrad a našla som viacmenej všetko,čo som potrebovala.Akurát neviem jedno-ak SZČO pracuje ako promotérka a obchodná zástupkyňa ,predvádza určitý výrobok a chodí z mesta do mesta a do rôznych predajní,ako má preukázať,že v daný deň naozaj bola tam a tam?Vedie si knihu jázd,preratáva náhrady podľa vzorca,ale stravné mi tiež nie je jasné.Nepotrebuje doklad z reštaurácie,ani doklad o nákupe stravných lístkov?A stravné si dáva do nákladov 89?Nebolo to do 1.1.2007 iba 55 %?Alebo mám v tom zmätok?Ďakujem vám za usmernenie.


Priložený link možno aplikovať aj na Vaše služobné cesty .

http://www.porada.sk/showthread.php?p=360821#post360821

Preukáže sa evidenciou ubehnutých km , resp. nejakým dokladom , oznámením , pozvánkou,letákom ,argumentom !!!! a podobne .Proste zaleží od nej , ako tieto promo akcie preukáže .
gandy
14.01.07,14:50
Ďakujem za odpoveď.
lydinka
15.01.07,11:51
Ahojte poradáci, prečítala som celú túto tému o cestovných náhradách, ale stále v tom nemám akosi jasno, alebo som si nie istá, či robím všetko správne. Mohol by prosím niekto skúsený ohľadne áut v krátkosti zhrnút túto tému?
Myslím akože napr. - auto kúpené na lízing - na ičo - čo treba viesť, či účtujem paušál alebo náhrady... dalej účtovanie súkromného auta používaného na podn. účely a nárok na odpočet DPH z PHM.
Prosím, prosím, kôli autám už ani nespávam, lebo neviem či to mám všetko OK.
ĎAKUJEM
lydinka
15.01.07,11:52
Ahojte poradáci, prečítala som celú túto tému o cestovných náhradách, ale stále v tom nemám akosi jasno, alebo som si nie istá, či robím všetko správne. Mohol by prosím niekto skúsený ohľadne áut v krátkosti zhrnút túto tému?
Myslím akože napr. - auto kúpené na lízing - na ičo - čo treba viesť, či účtujem paušál alebo náhrady... dalej účtovanie súkromného auta používaného na podn. účely a nárok na odpočet DPH z PHM.
Prosím, prosím, kôli autám už ani nespávam, lebo neviem či to mám všetko OK.
ĎAKUJEM
Chobot
15.01.07,12:30
Ahojte poradáci, prečítala som celú túto tému o cestovných náhradách, ale stále v tom nemám akosi jasno, alebo som si nie istá, či robím všetko správne. Mohol by prosím niekto skúsený ohľadne áut v krátkosti zhrnút túto tému?
Myslím akože napr. - auto kúpené na lízing - na ičo - čo treba viesť, či účtujem paušál alebo náhrady... dalej účtovanie súkromného auta používaného na podn. účely a nárok na odpočet DPH z PHM.
Prosím, prosím, kôli autám už ani nespávam, lebo neviem či to mám všetko OK.
ĎAKUJEM

V tejto téme v 14. príspevku to máš zhrnuté:

http://www.porada.sk/t39235-cestna-dan-a-sukromne-vozidlo.html
Majka
21.01.07,19:33
Ja mám opačný problém, SZČO je v zahraničí celý mesiac ako živnostník tam pracuje, to že si môže dať stravné od 1.11.2004 do výdavkov je v poriadku aj to chápem, ale firma pre ktorú v zahraničí pracuje je slovenská a tá mu vyplácala, že vraj podľa zmluvy diéty napr. 1955 EUR za mesiac a tieto živnostník uvádza na svojej faktúre a pri výplate vystaví PPD.Neviem čo s tým, podľa mňa, keď je to takto vystavené musím mu to dať do príjmov ovpl.základ dane. Prosím ak niekto máte takýto prípad, poraďte mi. Dík


mam pred sebou podobne JU zivnostnika, az na to ze je v zahranici tak cca 20dni v mesiaci fakturu za pracu v skk a fakturu za diety v EUR /na fa nie je uvedene ze su to diety..../ vsetko fakturuje slovenskej firme.
Zaujimalo by ma ci si teraz musi povypisovt cestovne prikazy spatne za cely rok /nerobil si ich/ a douctovat diety? do zahranicia chodil sluzobnym autom ktore vlastni ta slovenska firma pre ktoru chodil pracovat do zahranicia.
Mikolajova
22.01.07,07:44
Ahojte chcela by som sa s Vami poradiť, je možné faktúru znejúcu na firmu zaplatenú v hotovosti dať do vyúčtovania zamestnanca (konateľa) cestovného príkazu a neuplatniť DPH?
kalkulka
22.01.07,11:36
Áno je to možné.
Fragaria
22.01.07,21:20
Zdravím všetkých poraďákov .

Prosím Vás o radu. SZĆO - autodopravca , ktorý predtým neuplatňoval stravné do výdavkov sa rozhodol že za rok 2006 by si stravné chcel uplatniť.
Nemá stravné lístky a chcem sa preto opýtať, či si môže stravné uplatniť na základe cestovného príkazu 55% zo sumy stravného pre časové pásma?A čo je podklad pre "cesták"- záznam o prevádzke MV pre ND?(aj pre daňovú kontrolu)? Môžem to dať jednou sumou cez uzavierkové operácie? Ešte sa chcem opýtať ako sa bude uplatňovať v r. 2007 stravné do VOZD. U SZĆO je to 89 Sk . Pri cestovných príkazoch to bude ako?
Zita5
22.01.07,21:23
Zdravím všetkých poraďákov .

Prosím Vás o radu. SZĆO - autodopravca , ktorý predtým neuplatňoval stravné do výdavkov sa rozhodol že za rok 2006 by si stravné chcel uplatniť.
Nemá stravné lístky a chcem sa preto opýtať, či si môže stravné uplatniť na základe cestovného príkazu 55% zo sumy stravného pre časové pásma?A čo je podklad pre "cesták"- záznam o prevádzke MV pre ND?(aj pre daňovú kontrolu)? Môžem to dať jednou sumou cez uzavierkové operácie? Ešte sa chcem opýtať ako sa bude uplatňovať v r. 2007 stravné do VOZD. U SZĆO je to 89 Sk . Pri cestovných príkazoch to bude ako?

Pokiaľ je na služobnej ceste , tak stravné si môže uplatniť podľa priloženého linku , je to v rámci SK ...
http://www.porada.sk/showthread.php?p=360821#post360821

Doplňam o zahraničie :
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni:
a) do 6 hodín vrátane, patri zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Lydka R
24.01.07,21:09
Viem že o cestovných náhradách tu už bolo popísané veľa, ale predsa ešte jedna otázka: Obchodná zástupkyňa - farmaceutické výrobky - obchádza každý deň lekárne a zdravotné zariadenia. Používa vlastné auto, daň z mot. vozidiel je zaplatená. Uplatňuje si náhradu za spotrebované PHM + 6,2/km. Vedie si knihu jázd na tieto cesty. Obchádza však aj lekárne v meste, v ktorom býva a v ktorom má miesto podnikania. Môže si účtovať cestovné náhrady aj v tomto meste, alebo len ak ide mimo? Nemám v tom celkom jasno, pretože povaha jej činnosti vylučuje nejake stále miesto podnikania.
STRELEC
24.01.07,21:24
[quote=Lydka R].... Obchádza však aj lekárne v meste, v ktorom býva a v ktorom má miesto podnikania. Môže si účtovať cestovné náhrady aj v tomto meste Áno.Môže.
Chobot
25.01.07,08:35
[quote=Lydka R].... Obchádza však aj lekárne v meste, v ktorom býva a v ktorom má miesto podnikania. Môže si účtovať cestovné náhrady aj v tomto meste Áno.Môže.

Je rozdiel medzi miestom podnikania a mestom podnikania. Jej miesto podnikania je sídlo firmy (uvedené v OR alebo ŽR). Akákoľvek cesta mimo tohto sídla je pre ňu služobnou cestou aj s náhradami. Nevadí, že je to v meste podnikania.
mirifuk
28.01.07,12:06
Ahojte, som tu nova a chcela by som sa opytat:
Uz som tu sice odpovede nato nasla, ale chcela by som to vediet v kocke a na jednom mieste. Teda:

1., zalozili sme sro .. sme 2 majitelia aj konatelia, ja som teraz este zamestnana, ale chcem dat vypoved a dalej pracovat pre firmu, ale uz cez fakturacie... ako som sa docitala tu, tak najrozumnejsie je davat si ako konatel odmenu, z ktorej budem platit za seba 4% a za sro 10% do ZP. Nic viac okrem dane platit nemusim .. co sa tyka dane, to je klasicky 19% z odmeny? mam aj 1 dieta, mozem si na neho uplatnit nezdanitelne minimum?
2., Mam sukromne vozidlo, ktore chcem pouzivat vo firme, cize tu su moznosti ze bud dam to auto firme mesacne do pranjmu ( tu ale asi musim platit dan z motoreho vozidla , vsak?), alebo si budem uctovat nahradu za phm a najazdene km-- co je lepsie?
3., Akym sposobom si mozem vybrat vlastne ten vyfakturovany prijem, co budem mat od tej firmy, kde som teraz oficialne zamestnana ale potom to budem fakturovat, Jedna sa o cca 30 000,- mozem to spravit tak, ze to bude vlastne mesacny prenajom auta?

Dakujem za odpoved
liba2
28.01.07,13:51
Ahojte, som tu nova a chcela by som sa opytat:
Uz som tu sice odpovede nato nasla, ale chcela by som to vediet v kocke a na jednom mieste. Teda:

1., zalozili sme sro .. sme 2 majitelia aj konatelia, ja som teraz este zamestnana, ale chcem dat vypoved a dalej pracovat pre firmu, ale uz cez fakturacie... ako som sa docitala tu, tak najrozumnejsie je davat si ako konatel odmenu, z ktorej budem platit za seba 4% a za sro 10% do ZP. Nic viac okrem dane platit nemusim .. co sa tyka dane, to je klasicky 19% z odmeny? mam aj 1 dieta, mozem si na neho uplatnit nezdanitelne minimum?
2., Mam sukromne vozidlo, ktore chcem pouzivat vo firme, cize tu su moznosti ze bud dam to auto firme mesacne do pranjmu ( tu ale asi musim platit dan z motoreho vozidla , vsak?), alebo si budem uctovat nahradu za phm a najazdene km-- co je lepsie?
3., Akym sposobom si mozem vybrat vlastne ten vyfakturovany prijem, co budem mat od tej firmy, kde som teraz oficialne zamestnana ale potom to budem fakturovat, Jedna sa o cca 30 000,- mozem to spravit tak, ze to bude vlastne mesacny prenajom auta?

Dakujem za odpoved
Zadanie obsahuje niekoľko otázok, ktoré sú nejasne formulované ;) a okrem toho niektoré sú tu mimotemy . Bolo by dobré tu riešiť len cestovné náhrady a ostatné otázky položiť v príslušnej téme.

S.r.o. má 2 majiteľov/spoločníkov. Títo spoločníci sú aj konatelia? alebo konateľ je niekto iný? Predpokladám že ty si konateľ ale nie si spoločník. Súčasne si zamestnaná v tento s.r.o. (alebo v inej?) - asi robíš účtovníctvo a výkon konateľa :confused: -áno?;
prac. pomer chceš ukončiť a za svoje služby faktúrovať, to znamená, že si aj SZČO, alebo si chceš živnosť ešte len založiť ? lebo bez živnosti nemôžeš faktúrovať.
Ak SZČO, potom príjem za faktúrované služby budeš mať ako SZČO - v hotovosti alebo na účet - výška sumy nie je rozhodujúca.
Neviem ako to súvisí s prenájmom auta, veď to by bol tiež tvoj príjem za prenájom tvojho súkromného vozidla sro-čke , teda nie je možné toto kompenzovať s príjmami za služby.... :confused:
mirifuk
29.01.07,07:27
Zadanie obsahuje niekoľko otázok, ktoré sú nejasne formulované ;) a okrem toho niektoré sú tu mimotemy . Bolo by dobré tu riešiť len cestovné náhrady a ostatné otázky položiť v príslušnej téme.

S.r.o. má 2 majiteľov/spoločníkov. Títo spoločníci sú aj konatelia? alebo konateľ je niekto iný? Predpokladám že ty si konateľ ale nie si spoločník. Súčasne si zamestnaná v tento s.r.o. (alebo v inej?) - asi robíš účtovníctvo a výkon konateľa :confused: -áno?;
prac. pomer chceš ukončiť a za svoje služby faktúrovať, to znamená, že si aj SZČO, alebo si chceš živnosť ešte len založiť ? lebo bez živnosti nemôžeš faktúrovať.
Ak SZČO, potom príjem za faktúrované služby budeš mať ako SZČO - v hotovosti alebo na účet - výška sumy nie je rozhodujúca.
Neviem ako to súvisí s prenájmom auta, veď to by bol tiež tvoj príjem za prenájom tvojho súkromného vozidla sro-čke , teda nie je možné toto kompenzovať s príjmami za služby.... :confused:

Dakujem, tak teda s.r.o. ma 2 majiteľov/2 konateľov, to su ti isty ludia. Jednym z nich som ja. Teraz som ale zamestnana v jednej firme, kde chcem dat ale vypoved, papierovo a vyplatu, nakolko tam budem dalej zamestnana, fakturovat. To znamena ze moja sro bude fakturovat vyplatu tej sro kde pracujem. A mas pravdu .. nietore otazky tu boli mimo temy. Ospravedlnujem sa vsetkym. A tak teda budeme tu riesit len cestovne nahrady.
nina100
29.01.07,07:39
Akými podmienkami sú cestovné náhrady podmienené pri SZČO? Môže si s inou SZČO uzatvoriť zmluvu o výpožičke napr. na 2 mesiace? Jedná sa o osobné auto, za ktoré je zaplatená daň z MV aj poistka.
Ďakujem
mlyn16
31.01.07,08:36
Ahojte chcela by som sa s Vami poradiť, je možné faktúru znejúcu na firmu zaplatenú v hotovosti dať do vyúčtovania zamestnanca (konateľa) cestovného príkazu a neuplatniť DPH?

Osobne to robím tak, že faktúru zaevidujem v evidencii faktúr a úhradu faktúry zaúčtujem cez doklad vyúčtovanie SC, to znamená, že faktúra nie je priložená pri cesťáku a môžem si bez problémov uplatniť DPH.
Zita5
31.01.07,08:38
Ak je faktúra v znení na firmu máte nárok na odpodčet DPH . Zamestnancovi preplatíte stravné a prípadné vzniklé vedlajšie výdaky na SC .Fa k cestovnému príkazu neprikladáte .
DenisaM
31.01.07,09:25
Ahojte, aj ja sa chcem pospytovať ohľadom cestovných náhrad.
SZČO vykonáva prácu s vysokozdvižnou plošinou. Jazdí po okolitých mestách, čiže cestu si vyúčtováva na cesťáku - spotrebu PHM podľa odjazdených km a stravné. Ale kde (do ktorej kolónky na cesťáku) si má vyúčtovať spotrebu PHM, keď tam stojí, ale auto musí bežať, aby mohol chlapov dvíhať hore - dolu?
Ďakujem
Chobot
31.01.07,09:49
Ahojte, aj ja sa chcem pospytovať ohľadom cestovných náhrad.
SZČO vykonáva prácu s vysokozdvižnou plošinou. Jazdí po okolitých mestách, čiže cestu si vyúčtováva na cesťáku - spotrebu PHM podľa odjazdených km a stravné. Ale kde (do ktorej kolónky na cesťáku) si má vyúčtovať spotrebu PHM, keď tam stojí, ale auto musí bežať, aby mohol chlapov dvíhať hore - dolu?
Ďakujem

Čo je to tá vyskokozdvižná plošina? Má to primontované na osobnom aute? Alebo je to súčasťou nejakého nákladného auta?

Tú plošinu rovnako ako auto (nákldné) by mal mať v majetku firmy a potom si uplatňuje spotrebu PHM do nákladov nie podľa km na cesťáku, ale podľa skutočnej spotreby. Nákladné auto aj keby mal v osobnom vlastníctve nemôže si uplatniť náhradu PHM na SC.
DenisaM
31.01.07,12:18
A prečo si nemôže uplatniť spotrebu PHM na cesťáku pri nákladnom aute? Ako si to potom vyúčtuje spotrebu PHM a stravné, môžete mi to niekto popísať krok za krokom?
Vysokozdvižná plošina je zapísané ako špeciálne vozidlo, nie je to primontované na aute.
Chobot
31.01.07,13:03
A prečo si nemôže uplatniť spotrebu PHM na cesťáku pri nákladnom aute? Ako si to potom vyúčtuje spotrebu PHM a stravné, môžete mi to niekto popísať krok za krokom?
Vysokozdvižná plošina je zapísané ako špeciálne vozidlo, nie je to primontované na aute.

A to špeciálne vozidlo je v jeho osobnom vlastníctve? Nie je to náhodou v majetku firmy?

Uplatniť náhrady PHM za auto počas SC môže len u osobného vozidla. Ustanovuje to zákon o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. e):

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"

Nákladné ani špeciálne vozidlo nie je osobné.
DenisaM
31.01.07,17:12
Tak to špeciálne vozidlo je zaradené do majetku firmy - to som minule zabudla dopísať.
Ako si teda vyúčtuje spotrebu PHM a stravné?
Chobot
01.02.07,11:34
Tak to špeciálne vozidlo je zaradené do majetku firmy - to som minule zabudla dopísať.
Ako si teda vyúčtuje spotrebu PHM a stravné?

Keď je to v majetku firmy, tak celé náklady na tankovanie PHM sú daňové náklady firmy. Auto (ak teda jazdí) by malo mať Knihu jázd, kde zaznamenáš jazdy. Vtedy nepočítaš náhrady PHM podľa km v cesťáku. Stravné si ten podnikateľ uviedie v cesťáku.
DenisaM
01.02.07,12:03
Chobot, ďakujem za rady.
Ešte sa opýtam ako je to so spotrebou u starších automobilov. Stále mám na mysli tú vysokozdvižnú plošinu, má asi tak 15-20 rokov. Jej majiteľ mi povedal, že tu sa už nebere spotreba podľa TP, ale to sa mi nejako nezdá. Ako je to v skutočnosti?
Ludula
09.02.07,06:46
Zamestnancovi na pracovnej ceste trvajúcej 5-12 hod. patrí stravné t.č. 89 Sk. Toto stravné si uplatní vo "vyúčtovaní prac. cesty" kde uvedie všetky okolnosti k PC. Za tento deň nemá nárok na stravný lístok.
Tomu čo je zvýraznené sa nedá rozumieť, lebo neuvádzaš čo si mu vyplatila s "cesťákom" - asi len cestovné výdavky?
Pracovníci sú vyslaní na pracovnú cestu za účelom prác. Pracovná cesta trva v kuse 10 kal. dní. V sobotu a nedeľu pracujú 4 hod. , alebo niekedy v nedeľu nepracujú.Pracovníci predkladajú cestovný príkaz kde si uplatňujú stravné za 10 dní vo výške 208,-Sk / deň. Majú pracovníci nárok na stravné aj za soboty a nedele keď v tento deň nepracujú, alebo odpracujú len 4hod. ?