Chobot
09.02.07,10:33
Pracovníci sú vyslaní na pracovnú cestu za účelom prác. Pracovná cesta trva v kuse 10 kal. dní. V sobotu a nedeľu pracujú 4 hod. , alebo niekedy v nedeľu nepracujú.Pracovníci predkladajú cestovný príkaz kde si uplatňujú stravné za 10 dní vo výške 208,-Sk / deň. Majú pracovníci nárok na stravné aj za soboty a nedele keď v tento deň nepracujú, alebo odpracujú len 4hod. ?

Zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu má nárok na stravné za každý deň strávený na SC bez ohľadu na to, či v ten deň pracoval alebo nie alebo koľko pracoval. Náhrada stravného za SC je nezávislá od výkonu práce na SC.

Jediné, od čoho je výška náhrady závislá, je čas strávený na SC v ten-ktorý deň.
sonam
16.02.07,08:45
Ja by som potrebovala vediet co sa povazuje za vlastné motorové vozidlo, viete mi niekto odpovedat aj s odvolanim na paragraf?
Je povazovane za vlastne motorove vozidlo aj osobny automobil kupeny sukromne na leasing, ktory este nie je splateny? Bude az o dva roky?
Co si môzem uplatnovat pri takomto vozidle, ked mam zaplatenu dan z motorovych vozidiel?
Chobot
16.02.07,09:06
Ja by som potrebovala vediet co sa povazuje za vlastné motorové vozidlo, viete mi niekto odpovedat aj s odvolanim na paragraf?
Je povazovane za vlastne motorove vozidlo aj osobny automobil kupeny sukromne na leasing, ktory este nie je splateny? Bude az o dva roky?
Co si môzem uplatnovat pri takomto vozidle, ked mam zaplatenu dan z motorovych vozidiel?

Definíciu "vlastného MV" asi v zákone nenájdeš. Budeš sa asi musieť spoľahnúť na to, ako si to vysvetlí prípadný kontrolór z DÚ. Ak by to bolo na mne, tak ja by som auto kúpené na lízing ako fyzická osoba považoval za vlastné MV. Ale hovorím, kontrolór môže by opačného názoru.

Uplatniť si môžeš náhrady PHM určite a asi aj náhradu 6,20/km.

Považuj to za vlastné, v najhoršom prípade Ti tú náhradu 6,20 z nákladov "vyhodia", ak sa Ti nepodarí v prípade prípadnej kontroly preasvedčiť kontrolóra argumentami.
Lubkka
16.02.07,11:11
Mna by zaujimala konkretizacia pracovnej cesty.... Mam takyto problem:
- s.r.o. so sidlom v meste X stavia montovane domy vzdy v nejakom meste na Slovensku... myslite ze zamestnanci maju narok na stravne podla tych 3 pasiem ktore su v zakone ? Problem je v tom ze oni maju taku pracu, ze sa skratka vzdy musia presunut za "domom"... niekedy dokonca byvaju u svojich znamych cize s.r.o. im ani neplati ubytovanie... Pomoze mi niekto ?
Dakujem moc
Lubkka
16.02.07,12:36
Nikto mi neporadi .... ???????? :mee:
liba2
16.02.07,13:06
Mna by zaujimala konkretizacia pracovnej cesty.... Mam takyto problem:
- s.r.o. so sidlom v meste X stavia montovane domy vzdy v nejakom meste na Slovensku... myslite ze zamestnanci maju narok na stravne podla tych 3 pasiem ktore su v zakone ? Problem je v tom ze oni maju taku pracu, ze sa skratka vzdy musia presunut za "domom"... niekedy dokonca byvaju u svojich znamych cize s.r.o. im ani neplati ubytovanie... Pomoze mi niekto ?
Dakujem mocZamestnanec na pracovnej ceste má nárok na stravné a náhradu za ubytovanie, príp. iné - za splnenia podmienok stanovených zákonom o cestovných náhradách (je na 1. strane porada.sk) Ja nevidím žiadny problém - len vyplniť vyúčtovanie PC a ...
Lubkka
16.02.07,13:10
Takze nie je problem v tom, ze neexistuje ziadne trvale miesto kde sa zamestnanci zdrziavaju vacsinu roka ? Neviem ci ma chapete, myslim tym ze nepracuju napr.v bratislave a sem-tam si odskocia na sluzobku... ale ze oni su vlastne pocas celeho roka na sluzobke ?
liba2
16.02.07,14:31
Takze nie je problem v tom, ze neexistuje ziadne trvale miesto kde sa zamestnanci zdrziavaju vacsinu roka ? Neviem ci ma chapete, myslim tym ze nepracuju napr.v bratislave a sem-tam si odskocia na sluzobku... ale ze oni su vlastne pocas celeho roka na sluzobke ?Prečítaj si §2 ods 3 zákona o CN. Tam je uvedené čo má byť so zamestnancom dohodnuté. Zisti čo je dohodnuté s vašimi zamestnancami, a potom - aj ešte treba - prídi sa opýtať konkrétne. Bez toho by sme tu zbytočne viedli len "akademickú debatu".
Ešte doplním, že nejde o to kde sa zdržiavajú ale čo je dohodnuté.
MiO-corporation
18.02.07,22:37
Tak ja som tu po prvi krat a zivnostnik som teprve 1. tyzden chcem sa opytat kde najdem aktualnu cenu amortizacie vozidla na 1km???
skaspa
19.02.07,05:06
Tak ja som tu po prvi krat a zivnostnik som teprve 1. tyzden chcem sa opytat kde najdem aktualnu cenu amortizacie vozidla na 1km???
je to opatrenie MPSVR č. 260/2004 s účinnosťou od 29.4.2004 až dodnes; sadzba základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre jednostopové motorové vozidla je 1,70 Sk a pre osobné cestné motorové vozidlá 6,20 Sk
Lubkka
19.02.07,06:35
dakujem liba2, v zmluve maju bohuzial zamestnanci uvedene len ze ich pracoviskom je miesto kde sa stavba nachádza a kam sa sú povinní sa podla potreby zamestnávatela presúvat.... to ma vlastne viedlo aj k tej uvahe ci vobec ide o pracovnu cestu a vlastne z toho dovodu som im to stravne ani nevyplacala, co vsak spatne dorobim ak na to teda maju narok!?
liba2
19.02.07,06:47
dakujem liba2, v zmluve maju bohuzial zamestnanci uvedene len ze ich pracoviskom je miesto kde sa stavba nachádza a kam sa sú povinní sa podla potreby zamestnávatela presúvat.... to ma vlastne viedlo aj k tej uvahe ci vobec ide o pracovnu cestu a vlastne z toho dovodu som im to stravne ani nevyplacala, co vsak spatne dorobim ak na to teda maju narok!?Podľa toho čo uvádzaš, u týchto zamestnancov nejde o pracovnú cestu, teda podľa zákona o CN nemajú nárok na stravné.
Ale majú nárok na zabezpečenie stravovania formou: vlastné zariadenie, zmluvne dohodnuté stravovanie v inom zariadení, alebo stravný lístok (gastrolístok).
Antea
19.02.07,15:13
dakujem liba2, v zmluve maju bohuzial zamestnanci uvedene len ze ich pracoviskom je miesto kde sa stavba nachádza a kam sa sú povinní sa podla potreby zamestnávatela presúvat.... to ma vlastne viedlo aj k tej uvahe ci vobec ide o pracovnu cestu a vlastne z toho dovodu som im to stravne ani nevyplacala, co vsak spatne dorobim ak na to teda maju narok!?
Tu ma zaujala formulácia miesta pracoviska. Podľa môjho názoru nemôže byť takto formulované pracovisko. Tu vidieť jasnú snahu nevyplácať zamestnancom cestovné náhrady. Bola by som rada keby sa skúsenejší personalisti k tomu vyjadrili. Myslím, že je to porušenie § 43 ods.1 ZP
dalilada
19.02.07,17:04
Je tu o cestovných náhradách príšerne veľa, ale potrebovala by som vedieť, či si môže cestovné náhrady uplatniť SZČO (stravné, cestovné, ubytovanie), ak vykonáva stavebné práce v Čechách. Na jednej stavbe robí aj niekoľko mesiacov, s tým, že sem tam príde do SR. Je tu na to veľa názorov a žiadny jednoznačný záver - teda aspoň som sa pri tom množstve nedočítala. Ja osobne sa prikláňam k názoru, že ide o pravidelne vykonávanú činnosť a nemá nárok na cestovné náhrady. Nedá sa však dať do nákladov nejakým spôsobom aspoň ubytovanie? Ďakujem
ezimova
19.02.07,18:33
podľa mna si môže dať do nákladov stravné v cudzej mene, k tomu vreckove 40% pretože stravne je vlastne kompenzacia zvýšených nájkladov na stravovanie,ak je to SZČO pracuje trvale mimo svojho bydliska, ktoré je u SZČO miestom podnikania a ubytovanie tiež, pretože je to naklad suvisiaci so zabezpečenim prijmov . Rada by som si prečítala aj iný názor pretože ja to praktizujem ako som uviedla
Antea
19.02.07,18:38
Je tu o cestovných náhradách príšerne veľa, ale potrebovala by som vedieť, či si môže cestovné náhrady uplatniť SZČO (stravné, cestovné, ubytovanie), ak vykonáva stavebné práce v Čechách. Na jednej stavbe robí aj niekoľko mesiacov, s tým, že sem tam príde do SR. Je tu na to veľa názorov a žiadny jednoznačný záver - teda aspoň som sa pri tom množstve nedočítala. Ja osobne sa prikláňam k názoru, že ide o pravidelne vykonávanú činnosť a nemá nárok na cestovné náhrady. Nedá sa však dať do nákladov nejakým spôsobom aspoň ubytovanie? Ďakujem Čo si má me pod sem - tam predstaviť? Ja mám SZČO, ktorý robí asi 10 dní v ČR, potom príde na 4 dni domov. Dávam mu náhrady, myslím, že je to v poriadku.
Lubkka
20.02.07,07:09
Tu ma zaujala formulácia miesta pracoviska. Podľa môjho názoru nemôže byť takto formulované pracovisko. Tu vidieť jasnú snahu nevyplácať zamestnancom cestovné náhrady. Bola by som rada keby sa skúsenejší personalisti k tomu vyjadrili. Myslím, že je to porušenie § 43 ods.1 ZP

Ahoj Antea, vec sa ma tak ze konatel firmy prave nahrady vyplacat chce ale ja som mu povedala ze na to nemaju narok ked maju taku zmluvu aku maju, teraz sme prave riesili ako by sa to pracovisko dalo preformulovat aby nahrady vyplatene dostali.... viete niekto poradit ?
liba2
20.02.07,09:05
Ahoj Antea, vec sa ma tak ze konatel firmy prave nahrady vyplacat chce ale ja som mu povedala ze na to nemaju narok ked maju taku zmluvu aku maju, teraz sme prave riesili ako by sa to pracovisko dalo preformulovat aby nahrady vyplatene dostali.... viete niekto poradit ?
Ak to konateľ chce riešiť, tak rýchlo ešte za horúca :D , kým si to nerozmyslí.
Ako pracovisko môže byť v pracovnej zmluve uvedená
- adresa sídla firmy alebo prevádzky (ak máte),
- tiež to nemusí byť celá adresa ale len mesto, čo by mohlo v tomto prípade postačovať - ak sú stavby v iných mestách. Treba zvážiť okolnosti.
Náhrady sa však môžu vyplácať až odo dňa zmeny pracovnej zmluvy dodatkom - spätne nie.
dalilada
20.02.07,09:18
Čo si má me pod sem - tam predstaviť? Ja mám SZČO, ktorý robí asi 10 dní v ČR, potom príde na 4 dni domov. Dávam mu náhrady, myslím, že je to v poriadku.

Sem tam znamená napr. 30 dní je v ČR, potom týždeň doma, 15 dní je v ČR, 2 dni doma, 40 dní je v ČR, 10 dní doma a pod. Je to nepravidelné. Robi na jednej stavbe aj niekoľko mesiacov a žiadnu činnosť nevykonáva v SR. Má len zákazky z ČR. Opakujem ide o SZČO.
dalilada
20.02.07,09:29
Pridávam, čo som našla v Poradcovi.


Daňovník s*trvalým bydliskom na území Žiliny má živnostenské oprávnenie na geodetické práce, pričom miesto vykonávania tejto činnosti sa zhoduje s*miestom jeho trvalého bydliska. Zároveň je zamestnaný bratislavskou spoločnosťou a*je ubytovaný v*ubytovacom zariadení na území Bratislavy (má tam prechodný pobyt). Uzavrel zmluvu s*viedenskou spoločnosťou, pre ktorú má vykonať geodetické práce vo Viedni. Môže si daňovník uplatniť výdavky na pracovnú cestu v*súlade so zákonom o*cestovných náhradách ako daňový výdavok podľa §*19 ods.*2 písm.*e) zákona o*dani z*príjmov, a*to v*prípade jeho cesty z*Bratislavy do Viedne a*späť alebo z*miesta trvalého pobytu, ktoré má napísané v*živnostenskom oprávnení ako miesto výkonu činnosti, t.j. zo Žiliny do Viedne a*späť do Žiliny?
Nie, a*to ani v*jednom prípade.
Daňovníkovi vykonávajúcemu geodetické práce na základe uzavretej zmluvy s*viedenskou spoločnosťou sa pravidelným miestom výkonu činnosti, z*ktorej sa dosahujú príjmy podľa §*6 ods.*1 zákona o*dani z*príjmov, stala Viedeň, a*preto si nemôže uplatňovať cestovné výdavky súvisiace s*príchodom, resp. odchodom (ani stravné a*zahraničné vreckové v*súlade so zákonom o*cestovných náhradách) na pravidelné miesto výkonu činnosti či už z*miesta prechodného bydliska, alebo z*miesta trvalého bydliska.

V mojom prípade klient nemá žiadnu zmluvu len ústnu dohodu o zákazke, ale v podstate tiež určené miesto vyýkonu činnosti - presne dohodnutá stavba v ČR.
Farks
21.02.07,06:00
Chcela by som sa spýtať, či je možné sa so zamestnancom, ktorý je vyslaný na zahraničnú služobnú cestu dohodnúť, že si bude ubytovanie hradiť sám, alebo je povinnosťou zamestnávateľa mu ubytovanie preplatiť, po prípade zabezpečiť? ďakujem
Jozef I
21.02.07,06:05
Zamestnanec je vyslaný na služobnú cestu. To znamená, že plní požiadavky zamestnávateľa. Nemôže si platiť sám ubytovanie. A ak áno, tak zamestnávateľ je povinný mu všetky náklady spojené z pracovnou cestou preplatiť.

Ešte doplním že je to par. 4 zákona o cestovných náhradách.
Farks
21.02.07,06:07
Zamestnanec je vyslaný na služobnú cestu. To znamená, že plní požiadavky zamestnávateľa. Nemôže si platiť sám ubytovanie. A ak áno, tak zamestnávateľ je povinný mu všetky náklady spojené z pracovnou cestou preplatiť.
ani v prípade, že sa mu poskytne vyššie stravné?
Jozef I
21.02.07,06:12
ani v prípade, že sa mu poskytne vyššie stravné?
Stravné je dané presne zákonom. Všetko nad je nedaňový náklad zamestnávateľa. Nemá nijakú súvislosť z ubytovaním.

§ 4


(1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí

a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu 3) alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.
Chobot
21.02.07,08:55
ani v prípade, že sa mu poskytne vyššie stravné?

:confused: :confused:
Nechápem, prečo niektorí vymýšľajú rôzne krkolomné konštrukcie, ktoré nie sú v súlade s platnou legislatívou, keď všetko to je jednoznačne dané zákonom o cest. náhradách.

Ak by si mu dal vyššie stravné, tak stravné nad rámec zákona by firme išiel do nedaňových nákladov a zamestnanec by to musel dodaniť ako príjem.
Farks
21.02.07,10:12
Vo všetkom s Vami súhlasím, len ide o to, že ten zamestnanec tam býva u nejakej svojej rodiny. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ nezabezpečil ubytovanie a zamestnanec nežiada náhradu za ubytovanie. Preto som sa na to pýtala.
Chobot
21.02.07,10:40
Vo všetkom s Vami súhlasím, len ide o to, že ten zamestnanec tam býva u nejakej svojej rodiny. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ nezabezpečil ubytovanie a zamestnanec nežiada náhradu za ubytovanie. Preto som sa na to pýtala.

Keď ho ubytovanie nič nestojí, tak ani nemôže od zamestnávateľa nič žiadať uhradiť. Náklady na ubytovanie je potrebné podľa zákona preukázať (na rozdiel od stravného, na ktoré je nárok, aj keby tenzamestnanec na SC celý deň nič nejedol a všetky peniaze by ušetril).

Ale zvýšené stravné za hore uvedencýh podmienok mu môžete dať. Myslel som si, že zamestnávateľ mu nechce uhradiť cenu napr. nejakej ubytovne.
Janet
21.02.07,12:16
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať či si môže SZČO účtovať do nákladov cestovné náhrady ak na výkon svojej práce používa započané motorové vozidlo inej firmy?
Ďakujem.
Jozef I
21.02.07,13:02
Môže. Je jedno aké auto použije. Náklady spojené zo služobnou cestou si do nákladov dať môže. Bolo by vhodné ale mať spísanú zmluvu o prenájme. SZČO môže ísť na SC aj stopom a náklady vzniknuté už na samotnej ceste sú uznané.
robika
21.02.07,13:56
A co v pripade, ked ide o slov. s.r.o. - /sprostredkovanie zamestnania/ a jej konatel sa prevaznu cast roka zdrziava v UK. Mozu byt danovymi vydavkami spotreba PHM, pokial sa napr. zucastni rokovania s klientami v inom meste /stale je to v UK/?
Zyka
24.02.07,08:26
Priatelia,
prosim vas,pri vyplate stravneho v cudzej mene, mozem vyplatit aj v skk, ked nemame pokladnicu v CM? akym kurzom,ked poziada zamestnanec v 12/06 uhradu stravneho za napr 05/06 ? dakujem
liba2
24.02.07,09:57
Priatelia,
prosim vas,
1. pri vyplate stravneho v cudzej mene, mozem vyplatit aj v skk, ked nemame pokladnicu v CM?
2. akym kurzom,ked poziada zamestnanec v 12/06 uhradu stravneho za napr 05/06 ? dakujem

1. môžeš po dohode so zamestnancom;
2. valuta sa prepočíta kurozom NBS dňa výplaty z pokladnice SKK.
Janca1
24.02.07,11:11
Dobrý den, nikde som nenašla odpoved na nasledovné:

Do slovenskej s.r.o. prišla faktúra z CR od českej s.r.o. /ten istý konateľ/ za to, že zamestnanec ceskej sro vykonal práce pre SK sročku s nasledovným textom:...fakturujeme Vám spotrebu PHM, a cestovné......suma je vystavená v CZK s poznámkou že fakturácia byla provedena dle zákona 235/2004 DPH par. 33 a miesto plnenia je na území SR.
Vie mi prosím niekto poradiť čo s tým? Je to služba alebo ako to zaúčtovať a čo s DPH, študujem náš par. 69 či som povinná z toho odviesť DPH.
Dakujem
P.S. Neviem či som nemala tento príspevok skôr hodiť do DPH ako do cestovného
andrea123
05.03.07,08:11
Prosím Vás, potrebovala by som poradiť...jeden zamestnanec ma úplne zaskočil....vraj ked je na služobnej ceste týžden, a teda vlastne celý týžden mimo domu, či je to jeho nadčas...zrazu na to cele pozeram a neviem sa zorientovat alebo mu nájst nejaké vyjadrenie zo zákona...vie niekto poradit? dakujem
Chobot
05.03.07,08:57
Prosím Vás, potrebovala by som poradiť...jeden zamestnanec ma úplne zaskočil....vraj ked je na služobnej ceste týžden, a teda vlastne celý týžden mimo domu, či je to jeho nadčas...zrazu na to cele pozeram a neviem sa zorientovat alebo mu nájst nejaké vyjadrenie zo zákona...vie niekto poradit? dakujem

Pozri si tieto diskusie, snáď Ti pomôže zorientovať sa:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html (http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html)

http://www.porada.sk/t19788-pracovny...nej-ceste.html (http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html)

http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-...ca-nadcas.html (http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-cesta-a-praca-nadcas.html)
bv_alexandra
05.03.07,12:14
aj ja mám otázku /prosím nezabite ma ak je už zodpovedaná, možno som ju prehliadla/
1. Zamestnanec má začiatok PP od 01.02.2007.tzn že 01.02.2007už pracoval, ale išiel na pracovnú cestu, ktorá z časového hľadiska začala už o 31.01. o 16:00 a dopravil sa do ČR o 05:00. Môžem normálne tento cestovný príkaz vystaviť s dátumom 31.01. s tým že zamestnaný je až od 01.02.?

2.Chcem sa opýtať môžu sa spojiť do kopy stravné lístky a cestovné náhrady alebo nie. Myslím tým že zamestnanec dostane stravenku vhodnote 89,- Sk fi mu z neho uhradi cca 48,9 a rozdiel do 188 sa mu dopočíta. Alebo pletiem asi jablká so zemiakmi. :rolleyes:
Chobot
05.03.07,13:02
aj ja mám otázku /prosím nezabite ma ak je už zodpovedaná, možno som ju prehliadla/
1. Zamestnanec má začiatok PP od 01.02.2007.tzn že 01.02.2007už pracoval, ale išiel na pracovnú cestu, ktorá z časového hľadiska začala už o 31.01. o 16:00 a dopravil sa do ČR o 05:00. Môžem normálne tento cestovný príkaz vystaviť s dátumom 31.01. s tým že zamestnaný je až od 01.02.?

2.Chcem sa opýtať môžu sa spojiť do kopy stravné lístky a cestovné náhrady alebo nie. Myslím tým že zamestnanec dostane stravenku vhodnote 89,- Sk fi mu z neho uhradi cca 48,9 a rozdiel do 188 sa mu dopočíta. Alebo pletiem asi jablká so zemiakmi. :rolleyes:

AD 1.
V podstate tu hrajú dôležitú úlohu dve veci. Jedna je začiatok prac. pomeru a druhá je služobná cesta a náhrady.

PP začal podľa prac. zmluvy 1.2. To, že zamestnanec nastúpil na SC síce nie je úplne v súlade so zákonom o cest. náhradách, lebo podľa tohto zákona sa náhrady poskytujú zamestnancom v prac. alebo v obdobnom pomere. A 31.1. ešte v pracovnom pomere nebol. Ale myslím si, že ak mu poskytnete náhradu aj za tento deň, nebude nikto vážne namietať. Takže z tohto hľadiska mu náhradu dajte.

Iné je s tým pracovným pomerom a výkonom práce. Dúfam, že toho 31.1. mal iba cestovný deň a nevykonával žiadnu prácu. Lebo keby niečo robil už 31.1., tak by to bola nelegálna práca alebo by ste museli zmeniť začiqtok PP na 31.1. Ale z popisu sa mi zdá, že to bol len cestovný deň, takže ja to vidím OK.

AD2.
Toto nemôžeš miešať dokopy. Buď mu patrí stravný lístok, alebo cestovné náhrady. Nemôžeš cest. náhrady kompenzovať poskytnutím 1 alebo 2 stravných lístkov.

Môže sa stať, že v jeden deň bude mať nárok aj na stravný lístok aj na náhrady. Napr. príde do práce o 8:00, bude tam do 14:00. Za tento čas dostane lístok, lebo jeho prac. smena bola viac ako 4 hodiny. O 14:00 ide na týždňovú služobku. Potom za tento deň má nárok aj na stravné v pásme 5-12 hodín.

Ale nemôžeš dať lístok za 89,- SKK a doplatiť zvyšnú sumu. Jednoducho náhradu stravného musí dostať v hotovosti (alebo na účet), nie formou stravného lístka.
bv_alexandra
05.03.07,13:47
Iné je s tým pracovným pomerom a výkonom práce. Dúfam, že toho 31.1. mal iba cestovný deň a nevykonával žiadnu prácu. Lebo keby niečo robil už 31.1., tak by to bola nelegálna práca alebo by ste museli zmeniť začiqtok PP na 31.1. Ale z popisu sa mi zdá, že to bol len cestovný deň, takže ja to vidím OK.
áno bol to iba cestovný deň.
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. :)
miriza
06.03.07,10:01
Keď príjem za r. 2006 číní sumu cca 8 mil. za koľko by ste urobili cesťáky?
Chobot
06.03.07,10:26
Keď príjem za r. 2006 číní sumu cca 8 mil. za koľko by ste urobili cesťáky?

:eek: :eek: :eek: A toto je čo za otázku? Veď cesťáky nerobíš podľa obratu firmy alebo príjmu, ale na základe toho, koľko služobných ciest sa skutočne vykonalo!!

Keď chceš robiť čiernoty, aspoň to verejne nepriznávaj.:cool:
wendy
06.03.07,13:59
pekny den, moze si konatel spolocnosti, ktora vznikla 6.6.2006 uctovat pracovne cesty za maj? do zriadovacich nakladov sa uctuju aj naklady na pracovne cesty?
ajobs
06.03.07,15:22
pekny den, moze si konatel spolocnosti, ktora vznikla 6.6.2006 uctovat pracovne cesty za maj? do zriadovacich nakladov sa uctuju aj naklady na pracovne cesty?

Píšeš, že vznikla 6.6.2006 ( to znamená, že v tento deň bola podpísaná spoločenská zmluva ). Potom náklady (aj cestovné) za máj 2006 nie je možné účtovať. Môžeš tam účtovať iba náklady, ktoré boli realizované medzi vznikom a zapísaním spoločnosti do OR.
wendy
07.03.07,08:56
a medzi vznikom a zapisanim do OR by som uctovala ako? a PC vyuctujem klasicky na zaklade zakona o cestovnych nahradach?
ajobs
07.03.07,21:38
a medzi vznikom a zapisanim do OR by som uctovala ako? a PC vyuctujem klasicky na zaklade zakona o cestovnych nahradach?

PC klasicky podľa zákona o cestovných náhradách, účtovanie neviem- asi ako zriaďovacie náklady.
dalilada
08.03.07,11:25
Mám otázočku:

SZČO mal 20-dňovú pracovnú cestu v ČR. Pri vyúčtovaní pracovnej cesty a pre prepočte 600,- Sk stravného + 40% vreckového postupujem ako? Prepočítam stravné+vreckové kurzom ku každému dňu, alebo len jednotne kurzom ku dňu vyúčtovania v Sk. Nebral si žiadnu zálohu, nemal Czk pokladňu, ani žiaden doklad o výmene Sk na CZk.
Ďakujem za odpovede.;)
liba2
08.03.07,12:53
Mám otázočku:

SZČO mal 20-dňovú pracovnú cestu v ČR. Pri vyúčtovaní pracovnej cesty a pre prepočte 600,- Sk stravného + 40% vreckového postupujem ako? Prepočítam stravné+vreckové kurzom ku každému dňu, alebo len jednotne kurzom ku dňu vyúčtovania v Sk. Nebral si žiadnu zálohu, nemal Czk pokladňu, ani žiaden doklad o výmene Sk na CZk.
Ďakujem za odpovede.;)
Prepočítava sa výsledná suma na vyúčtovaní.
infoziadatel
13.03.07,07:34
Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?

Nemáte náhodou niekto zmluvu medzi zamestnancom a zamestnávateľom- Dohodu o používaní súkromného auta na služobné účely? Alebo naozaj stačí iba cestovný príkaz, kde sa uvedie značka MV, a že sa jedná o súkr.MV?
ďakujem;) zuzula
Marianna01
15.03.07,19:42
Prepočítava sa výsledná suma na vyúčtovaní.

A keď si vyúčtuje cesty raz za tri mesiace?
Lentilka
16.03.07,05:04
Aká je výška stravného od 1.1.2007 pri domácej pracovnej ceste?
liba2
16.03.07,05:29
Aká je výška stravného od 1.1.2007 pri domácej pracovnej ceste?
bez zmeny:
89 Sk 5-12 hod.
135 Sk 12-18 hod.
208 Sk nad 18 hod.
endrju
16.03.07,05:34
Aká je výška stravného od 1.1.2007 pri domácej pracovnej ceste?
http://www.porada.sk/t38438-sadzby-stravneho-v-slovenskych-korunach-pri-pracovnych-cestach.html
dunstav
19.03.07,09:07
Prosim poradte! Ako sa postupuje v pripade, ze v TP nie je uvedena ziadna spotreba? Na DU ma odporucili na zakon o cestovnych nahradach, ale tam to bohuzial uvedene nie je .o(
Chobot
19.03.07,10:08
Prosim poradte! Ako sa postupuje v pripade, ze v TP nie je uvedena ziadna spotreba? Na DU ma odporucili na zakon o cestovnych nahradach, ale tam to bohuzial uvedene nie je .o(

Na DU Ťa dobre odpručili na zákon o cest. náhradách. Asi si ho nečítal, lebo tam to je v § 7 ods. 6:

"(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky."
Zlata
26.03.07,08:38
Prosím o radu,
evidenciu jázd osobného auta zaradeného v majetku FO, vedie SZČO v programe MRP, kde v knihe jázd eviduje zároveň aj stravné zvlášť v jenom stĺpci.
Je potrebné, aby si vypisoval aj cestovný príkaz? Alebo stačí ak na záver v peňažnom denníku podľa knihy jázd zaúčtujem stravné jednou položkou?
Chobot
26.03.07,08:52
Prosím o radu,
evidenciu jázd osobného auta zaradeného v majetku FO, vedie SZČO v programe MRP, kde v knihe jázd eviduje zároveň aj stravné zvlášť v jenom stĺpci.
Je potrebné, aby si vypisoval aj cestovný príkaz? Alebo stačí ak na záver v peňažnom denníku podľa knihy jázd zaúčtujem stravné jednou položkou?

Podľa ZoCN je potrebné z každej SC vykonať vyúčtovanie, ktoré je základom pre výpočet cestovných náhrad. Nie je presne povedané, akú formu má mať to vyúčtovanie. Teoreticky by to mohla byť aj tá kniha jázd, ale myslím, že taká forma je dosť neprehľadná, pretože nie každá jazda autom musí byť aj služobnou cestou a nemusia z nej vyplývať náhrady.

Doporučoval by som vyhotovovať osobitné vyúčtovania zo SC (môže byť aj jedna hromadná vystavená mesačne, pokiaľ SZČO často cestuje na kratšie cesty počas mesiaca), aby to bolo v prípade kontroly z DÚ lepšie dokázateľné.
Zlata
26.03.07,09:09
Podľa ZoCN je potrebné z každej SC vykonať vyúčtovanie, ktoré je základom pre výpočet cestovných náhrad. Nie je presne povedané, akú formu má mať to vyúčtovanie. Teoreticky by to mohla byť aj tá kniha jázd, ale myslím, že taká forma je dosť neprehľadná, pretože nie každá jazda autom musí byť aj služobnou cestou a nemusia z nej vyplývať náhrady.

Doporučoval by som vyhotovovať osobitné vyúčtovania zo SC (môže byť aj jedna hromadná vystavená mesačne, pokiaľ SZČO často cestuje na kratšie cesty počas mesiaca), aby to bolo v prípade kontroly z DÚ lepšie dokázateľné.

Kažká jazda je služobná, ale nevyplývajú z každej jazdy náhrady na stravné.
Kniha jázd je veľmi prehľadná. Na záver sú urobené súčty, z ktorých je jasné, čo tvoria náhrady na stravné.
kmartina
26.03.07,11:36
Dobry,
potrebovala by som poradit. Zamestnanec isiel na zahranicnu PC vlastnym motorovym vozidlom. z KE do Grazu cez Madarsko. Slovensko-Madarsko 20 km, Madarsko - 413 km, Rakusko 267 km. Ako mam vypocitat spotrebu a ake ceny benzinu? Viem, ze 350 km v cudzine sa rata v SKK, ale zbytok akou cenou benzinu?

dakujem velmi pekne
Chobot
27.03.07,07:16
Dobry,
potrebovala by som poradit. Zamestnanec isiel na zahranicnu PC vlastnym motorovym vozidlom. z KE do Grazu cez Madarsko. Slovensko-Madarsko 20 km, Madarsko - 413 km, Rakusko 267 km. Ako mam vypocitat spotrebu a ake ceny benzinu? Viem, ze 350 km v cudzine sa rata v SKK, ale zbytok akou cenou benzinu?

dakujem velmi pekne

Ten zamestnanec (teda ak tankoval v zahraničí a podľa počtu km pravdepodobne tankoval) by Ti mal predložiť blok s uvedením ceny PHM v zahraničí. Ak ho nemá, nech si nájde cenu PHM v tej krajine, kde bol. Prečo by si to mala robiť za neho. Veď on žiada náhrady, tak nech nárok preukáže.

Inak tie ceny sa dajú nájsť napr. na www.oamtc.at.
bravaSK
27.03.07,17:12
Ahoj poraďte mi s týmto: v alfe mám vedené účtovníctvo, knihu jázd, cesťáky. Na konci roka som vypočítal z knihy jázd celkonú sumu náhrad a cez interný doklad dal do VOZD. Chcel by som ale tú istú sumu, cca. 30000 aj odpísať z pokladne, lebo tie peniaze, teda časť sa minula na PHM. Ako to urobiť? Môžem na túto sumu vystaviť výdavkový doklad, aby zmizla z pokladne?
liba2
27.03.07,17:52
Ahoj poraďte mi s týmto: v alfe mám vedené účtovníctvo, knihu jázd, cesťáky. Na konci roka som vypočítal z knihy jázd celkonú sumu náhrad a cez interný doklad dal do VOZD. Chcel by som ale tú istú sumu, cca. 30000 aj odpísať z pokladne, lebo tie peniaze, teda časť sa minula na PHM. Ako to urobiť? Môžem na túto sumu vystaviť výdavkový doklad, aby zmizla z pokladne?
Sú 2 možnosti:
- zrušiť ID a sumu cestovných náhrad vyplatiť z pokladne; alebo
- nechať to tak a z pokladne vyplatiť osobnú spotrebu.
bravaSK
27.03.07,18:27
Vďaka:) :) :)
natkov
31.03.07,20:40
Vzorec: spotreba uvedená podľa technického preukazu x cena PHM x 0,01 + 6,20 = hodnota za 1km. Potom hodnota za 1km x počet km. Bločky nemusíš mať, ale v tom prípade sa riadiš cenou platnou v danom termíne. Ceny PHM si nájdeš na www.slovnaft.sk (http://www.slovnaft.sk).
Asi 30 minút chodím po tejto stránke a nemôžem neják nájsť ceny PHL prosím nasmerujte ma......
Chobot
02.04.07,06:31
Asi 30 minút chodím po tejto stránke a nemôžem neják nájsť ceny PHL prosím nasmerujte ma......

Netreba blúdiť, ale cielene vyhľadávať podľa kľúčových slov. Navyše tu ceny ani nenájdeš, nájdeš tu len odkazy, kde sú tie ceny uvedené. Napr. aj tu:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
jamadu
16.04.07,13:28
ahoj, potrebovala by som poradiť :confused: : zamestnanec použil na pracovnú cestu cestné motorové vozidlo, ktorého držiteľom je občianske združenie. Patrí mu cestovné vo výške základnej náhrady na 1 km jazdy a náhrady za spotrebované pohonné hmoty? Ak áno, je k tomu potrebný doklad o vypožičaní cestného motorového vozidla od občianskeho združenia?
renča1
16.04.07,13:39
ahoj, potrebovala by som poradiť :confused: : zamestnanec použil na pracovnú cestu cestné motorové vozidlo, ktorého držiteľom je občianske združenie. Patrí mu cestovné vo výške základnej náhrady na 1 km jazdy a náhrady za spotrebované pohonné hmoty? Ak áno, je k tomu potrebný doklad o vypožičaní cestného motorového vozidla od občianskeho združenia?

§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

1) podľa uvedeného zamestnanec má nárok na kilom.náhradu a
2) nikde nie je uvedené, že zamestnanec musí mať písom.dohodu o vypožičaní od OZ. Podľa mňa je postačujúce mať prefotený TP.
Vanka
28.04.07,06:28
Chcela by som sa poradiť ohľadne pracovnej cesty, starosta bol na zasadnutí ZMOS a pracovná cesta trvala dva dni. Prvý deň cesta trvala 15 hod., tam mal zabezpečenú bezplatnú večeru, teda tam by som mu mala stravné krátiť o 35 %, ale neviem, aká by tam mala byť vypočítaná suma. Druhý deň má v bloku za ubytovanie aj 200,- Sk za raňajky, koľko by som mu mala vyplatiť stravné, iné v ten deň nemal zabezpečené.
betka
28.04.07,10:40
Náhrady stravného v Sk patria zamestnancovi a to v pásmach:
-od 5-12 hod. 89, Sk
- nad 12-18 hod. 135 Sk
- nad 18 hod. 208 Sk.
Stravné je potrebné o príslušnú hodnotu krátiť a to:
- za raňajky (vyplývajú z účtovného dokladu) a to vo výške preukázateľnej-t.j. suma je preukázaná a zároveň je nižšia ako 25% sadzby dennej náhrady stravného. Ak hodnota raňajok nieje preukázateľná sumou, tak sa zníži sadzba stravného o 25%. Z dokladu musí byť zrejmé, že raňajky sú súčasťou ubytovacích služieb.
- obed je vo výške 40%
- večera ak je bezplatná sa zníži základná sadzba stravného o 35%, (postup ako pri raňajkách
Vanka
30.04.07,05:08
Len ja by som potrebovala konkrétne sumy koľko vyplatiť a z čoho to mám vypočítať, nerobím cesťáky pravidelne.
Chobot
30.04.07,07:48
Chcela by som sa poradiť ohľadne pracovnej cesty, starosta bol na zasadnutí ZMOS a pracovná cesta trvala dva dni. Prvý deň cesta trvala 15 hod., tam mal zabezpečenú bezplatnú večeru, teda tam by som mu mala stravné krátiť o 35 %, ale neviem, aká by tam mala byť vypočítaná suma. Druhý deň má v bloku za ubytovanie aj 200,- Sk za raňajky, koľko by som mu mala vyplatiť stravné, iné v ten deň nemal zabezpečené.

Takže:
1. deň: 135-73(krátenie za večeru)=62,- SKK
2. deň: musíš napísať, kedy cesta skončila.
a) ak skončila pred 18:00, nárok bude 135-52(krátenie za raňajky)=83,- SKK
b) ak skončila po 18:00, nárok bude 208-52=156,- SKK
Evanka
30.04.07,07:53
Vanka, stravné vypočítaš nasledovne:
1. deň má nárok na 135 SK, krátených o zabezpečenú večeru. Krátenie je 35% zo 135 zaokrúhlených nahor, teda krátiš o 73 Sk. Za prvý deň má nárok na stravné vo výške 62 Sk.
2. deň - nepíšeš, koľko hodín strávil na PC....... Ak nad 18 hodín, tak by mal nárok na 208 Sk, krátených o raňajky. Tu je otázne, či si raňajky kupoval sám a priložil iba účet, alebo boli raňajky súčasťou ubytovania. Ak si ich kupoval sám, tak mu preplácaš 208 Sk, Ak sú súčasťou ubytovania (na doklade je napr. cena za noc vrátane raňajok), tak sa stravné kráti o 25%, teda o 52 Sk.
Vanka
30.04.07,10:52
A už poslednú otázku, keď mal druhý deň doklad s ubytovaním aj tie raňajky, tak stravné krátim o 25 %, teda stravné vyplatím 156,- Sk, ale ten doklad preplatím celý (bolo tam ubytovanie 1000,-, raňajky 200,- a daň z ubytovania 30,- Sk). Už potom dám pokoj.
Jozef I
30.04.07,11:00
Ano , ubytovanie už dáš priamo do nákladov podla sumy na bločku v celej výške (1230,-) ako cestovné náklady.
Vanka
30.04.07,11:13
Ďakujem Vám všetkým za trpezlivosť.
liba2
30.04.07,14:32
A už poslednú otázku, keď mal druhý deň doklad s ubytovaním aj tie raňajky, tak stravné krátim o 25 %, teda stravné vyplatím 156,- Sk, ale ten doklad preplatím celý -komu ?- (bolo tam ubytovanie 1000,-, raňajky 200,- a daň z ubytovania 30,- Sk). Už potom dám pokoj.

Ano , ubytovanie už dáš priamo do nákladov podla sumy na bločku v celej výške (1230,-) ako cestovné náklady.
No, mne sa to nezdá také jednoznačné - dôvod:
1. ak je to faktúra ktorú bude platiť firma vo vzťahu k hotelu, treba zaplatiť celú sumu;
do nákladov daňovo uznateľných (VOZD) pôjde 1000+30+156 Sk=1186 Sk
a neuznateľných (VNZD) 44 Sk, t.j. celkom 1230 Sk;
2. ak je doklad za ubytovanie predložený v prílohe vyúčtovania PC, potom sa môže vyplatiť: 1000+30+156 Sk=1186 Sk,
teda nie 1230 Sk. :confused: :confused:
Evanka
30.04.07,15:37
Dovolím si uviesť môj pohľad:


No, mne sa to nezdá také jednoznačné - dôvod:
1. ak je to faktúra ktorú bude platiť firma vo vzťahu k hotelu, treba zaplatiť celú sumu;
do nákladov daňovo uznateľných (VOZD) pôjde 1000+30+156 Sk=1186 Sk
a neuznateľných (VNZD) 44 Sk, t.j. celkom 1230 Sk;
Ak objednávala ubytovanie firma, fa je na firmu a raňajky sú súčasťou ubytovania, nebude to súčasťou CP. Pre firmu je v tom prípade podľa mňa daňovo uznateľný výdavok 1230 Sk. Na CP nebude uvedený výdavok za ubytovanie ale iba stravné, znížené za bezplatne poskytnuté raňajky vo výške 156,- Sk (o cestovnom nebola reč).


2. ak je doklad za ubytovanie predložený v prílohe vyúčtovania PC, potom sa môže vyplatiť: 1000+30+156 Sk=1186 Sk,
teda nie 1230 Sk. :confused: :confused: Ak je fa na zamestnanca a zaplatil ju v plnej výške, potom bude súčasťou CP a firma mu vyplatí 1000+30+156=1186 Sk (tých 44 Sk znáša zamestnanec).
Vanka
02.05.07,05:33
Za ubytovanie mal blok z hotela, ktorý zaplatil sám, ale nerozumien prečo mu mám vyplatiť len 156,- Sk.
Chobot
02.05.07,06:22
Dovolím si uviesť môj pohľad:


Ak objednávala ubytovanie firma, fa je na firmu a raňajky sú súčasťou ubytovania, nebude to súčasťou CP. Pre firmu je v tom prípade podľa mňa daňovo uznateľný výdavok 1230 Sk. Na CP nebude uvedený výdavok za ubytovanie ale iba stravné, znížené za bezplatne poskytnuté raňajky vo výške 156,- Sk (o cestovnom nebola reč).
Ak je fa na zamestnanca a zaplatil ju v plnej výške, potom bude súčasťou CP a firma mu vyplatí 1000+30+156=1186 Sk (tých 44 Sk znáša zamestnanec).

Si myslím, že v každom prípade mu bude vyplatených 1230,- SKK, aj keby bola faktúra z ubytovania na jeho meno, lebo tá faktúra na vyúčtovaní SC bude ako vedľajší nutný výdavok za ubytovanie.

Je to na dlhšiu úvahu, ale ja som tohoto názoru. Dalo by sa polemizovať, či tie raňajky sú alebo nie sú súčasťou ubytovania, hoci ich cena sa na faktúre uvádza osobitne. Spravidla sa však človek tým raňajkám nevyhne, naúčtujú vám to tak či tak. ZoCN však hovorí jasne pre oba prípady (či už cena raňajok je alebo nie je uvedená na doklade) §5 ods.7:

"(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."

a zároveň doklad za ubytovanie (aj s cenou raňajok) je vedľajším výdajom podľa § 4 ods. 1 písm. b).
Milan
24.05.07,20:23
Potrebujem pre SVB ísť na nejakú cestu.
Stačí keďe sa s majiteľom auta dohodnem na preplatení náhrad a vypíše sa cestovný príkaz? Tam asi nemusí ísť o zaplatenie cestnej dane. Nie je to použitie auta na podnikanie... je to správne??
Ešte jeden dotaz: kde sa dá dostať k cenám PHM od roku 2003?
paulak
13.06.07,14:44
A už poslednú otázku, keď mal druhý deň doklad s ubytovaním aj tie raňajky, tak stravné krátim o 25 %, teda stravné vyplatím 156,- Sk, ale ten doklad preplatím celý (bolo tam ubytovanie 1000,-, raňajky 200,- a daň z ubytovania 30,- Sk). Už potom dám pokoj.

Vsetko som skoro cely den studovala - uz len z principu, ze co je vlastne SPRAVNE. Dost sa odpovede lisia.:confused: Moj zaver:
- casove pasma - 89 Sk, 135 Sk, 208 Sk
- RANAJKY: minus 25% (akekolvek kratenie vzdy zo sumy 208 Sk) - tj. 52 Sk, a to v pripade, ak boli poskytnute bezplatne (je to uvedene na bloku z ubytovania) alebo je tam priamo suma za ranajky.
- okrem toho sa zamestnancovi preplati UBYTOVANIE a RANAJKY

Príklad:
200 Sk ranajky, (narok na diety 1. den=89 Sk, 2. den = 208 Sk).
Vypocet: 208-25%=208-52=156 Sk. Tj. narok na stravne je 89 + 156 = 245 Sk.
"Okrem toho má nárok na úhradu sumy za ubytovanie vrátane RAŇAJOK." - toto je priama citacia z DUPP 8/2006 - str. 171 :)

Druhú nejasnosť som mala so zaokrúhľovaním:
- čo sa zaokrúhľuje hore? krátená alebo výsledná suma? takze:
- bezplatne poskytnuté RAŇAJKY = stravné - 25% = stravné - 52 Sk
- bezplatne poskytnutý OBED = stravné - 40% = stravné - 84 Sk
- bezplatne poskytnutá VEČERA = stravné - 35% = stravné - 73 Sk

Verím, že som aspoň trochu pomohla. :D Ja to tiež potrebujem mať overené zo všetkých možných aj nemožných strán. :---
Takže pekne počítajte nárok na stravné podľa časového pásma, ubytovanie a raňajky preplatiť celé.

mimotemy Myslím, že aj Chobot to tak písal, má dobré názory :o
mlyn16
07.09.07,09:11
Mám malé skúsenosti s vyúčtovaním ZSC a preto by som prosila poradiť ako mám postupovať.
Pracovník išiel 5.9. na ZSC do Poľska. Cesta trvala 15 hodín, nárok má na 36 EUR a podľa vnútropodnikovej smernice 5% vreckové t.j. celkom 38 EUR. EUR sme však v pokladni nemali a dostal 100 USD. Tieto v Poľsku zmenil kurzom 2,60 na 260 PZL. PZL do pokladne nepreberiem, vyúčtovanie bude v SKK.
Môj výpočet:
100 USD kurzom 6.9.2007 24,736 = 2.473,60 SKK
vstupenka na veľtrhu 45 PZL = 17,40 USD pri kurze 24,736 = 430,41 SKK
diety+vreckové 38 EUR pri kurze 6.9.2007 33,776 = 1.283,49 SKK
náklady celkom = 1713,90 SKK
vyúčtovanie - vrátiť do pokladne 760 SKK
*Emma Lehotská*
10.09.07,14:24
ahojte, neviete prosím Vás či podľa nového zákonníka práce sa menila výška cestovných náhrad podľa jednotl. čas. pásma?Chcem sa len uistiť, či som to v novele neprehliadla, lebo som to nenašla. Takže asi nie...Ďakujem
liba2
11.09.07,02:39
ahojte, neviete prosím Vás či podľa nového zákonníka práce sa menila výška cestovných náhrad podľa jednotl. čas. pásma?Chcem sa len uistiť, či som to v novele neprehliadla, lebo som to nenašla. Takže asi nie...Ďakujem
Zákonník práce neurčuje sadzby, preto si ich tam nenašla. Vyhlasuje ich Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny svojim Opatrením.
Tieto sadzby sú aj tu na porade.sk. Rovnako tu nájdeš aj sadzby pre zahraničné PC, a to na prvej strane porady vľavo hore sú zákony, medzi nimi aj zákon o cestovných náhradách a tam keď klikneš nájdeš aj tieto Opatrenia MPSVaR :

http://www.porada.sk/t38438-sadzby-stravneho-v-slovenskych-korunach-pri-pracovnych-cestach.html

Sadzby pre tuzemské PC sa nemenili.
PBEA
12.09.07,16:31
Ahojte,
chcela by som sa spýtať, keď vozím mojich zamestnancov každý deň na stavbu, vzdialenú 50-100 km podľa toho kde, mení sa to podľa toho kedy dokončia prácu, či už ich tam vozím mesiac alebo týždeň, mám nárok na náhradu PHM a kilometrovné, keď ich vozím denne svojim súkromným autom, mám zaplatenú cestnú daň? Môžem si to daň do nákladov?
emgeton
12.09.07,16:35
Ahojte,
chcela by som sa spýtať, keď vozím mojich zamestnancov každý deň na stavbu, vzdialenú 50-100 km podľa toho kde, mení sa to podľa toho kedy dokončia prácu, či už ich tam vozím mesiac alebo týždeň, mám nárok na náhradu PHM a kilometrovné, keď ich vozím denne svojim súkromným autom, mám zaplatenú cestnú daň? Môžem si to daň do nákladov?

Je to pre vás pracovná cesta. Ak používate súkromné osobné auto, máte nárok na kilometrovné a náhradu za PHM, ak používané auto nie je osobné (M1) máte nárok iba na náhradu za PHM.
Vladimír Ozimý
13.09.07,04:50
Ahojte,
chcela by som sa spýtať, keď vozím mojich zamestnancov každý deň na stavbu, vzdialenú 50-100 km podľa toho kde, mení sa to podľa toho kedy dokončia prácu, či už ich tam vozím mesiac alebo týždeň, mám nárok na náhradu PHM a kilometrovné, keď ich vozím denne svojim súkromným autom, mám zaplatenú cestnú daň? Môžem si to daň do nákladov?

ak používate ako zamestnanec súkromné vozidlo daň z motorových vozidiel neplatíte...
Vladimír Ozimý
13.09.07,04:54
Je to pre vás pracovná cesta. Ak používate súkromné osobné auto, máte nárok na kilometrovné a náhradu za PHM, ak používané auto nie je osobné (M1) máte nárok iba na náhradu za PHM.

Emgeton chcem sa len spýtať kde je zadefinované že len pri M1 máš nárok na preplatenie 6,20?
emgeton
13.09.07,05:06
Emgeton chcem sa len spýtať kde je zadefinované že len pri M1 máš nárok na preplatenie 6,20?

Zadavateľ PBEA uviedol, že vozí svojich zamestnancov svojím súkromným autom. Teda mi vychádza že je SZČO - zamestnávateľ.

V zmysle §19/2e; si môže uplatniť základnú náhradu (6,20) iba pri použití vlastného osobného motorového vozidla a to je myslím si M1.
PBEA
13.09.07,05:38
Ďakujem
ano som SZČO a vozím, teda vozí ich moja manželka, moja zamestnankyňa do práce na stavbu, kam treba, teda je to tak správne, mám zaplatenú cestnú daň, je to moje súkromné auto, mám aj služobné ale na tom chodím ja, lebo chodím skôr a aj inam na stavbu ako oni, preto by som rád vedel či je to správne. Ďakujem
cleonka
14.09.07,05:20
Môžem poprosiť radu?
Dohodár na pracovnú činnosť vodič autobusu - má nárok na stravné.
sway
14.09.07,05:37
Môžem poprosiť radu?
Dohodár na pracovnú činnosť vodič autobusu - má nárok na stravné.

Ano, za každý deň po odpracovaní min. 4 hodín má nárok - je dobré dať si to do internej smernice :)
cleonka
14.09.07,05:43
Aby sme si rozumeli, myslela som, či si môže uplatniť cesťák a v tom stravné.
sta
14.09.07,05:50
Aby sme si rozumeli, myslela som, či si môže uplatniť cesťák a v tom stravné.

Môže, len to treba uviesť do Dohody o VP, že mu patrí pri SC stravné podľa zákona č. 283/2002 z.z. o cestovných náhradách. ;)
liba2
14.09.07,05:51
Môžem poprosiť radu?
Dohodár na pracovnú činnosť vodič autobusu - má nárok na stravné.
Stravné - myslíš podľa zákona o cestovných náhradách ?
Ak dohodár vykonáva takú činnosť, s ktorou súvisia aj pracovné cesty, aby sa mu mohli vyplatiť cestovné náhrady podľa zákona o CN, musí mať v dohode v "ostatné dojednania" uvedené napr.: "pri pracovnej ceste budú vyplatené cestovné náhrady v zmysle zákona".
Potom mu môžete poskytnúť cestovné náhrady. Súčasťou cestovných náhrad je aj stravné (podľa časových pásiem).
cleonka
14.09.07,06:10
Srdečná Vďaka.
PBEA
14.09.07,12:12
Ešte raz sa chcem spýtať: som SZČO a vozím, teda mojich zamestnancov vozí moja manželka, moja zamestnankyňa do práce na stavbu, kam treba, môžem si teda dať do výdavkov cesty a kilometrovné , mám zaplatenú cestnú daň, je to moje súkromné auto, mám aj služobné ale na tom chodím ja, lebo chodím skôr a aj inam na stavbu ako oni, preto by som rád vedel či je to správne? Mám robiť každý deň cesťáky, alebo viesť knihu jázd? Ďakujem
Zoltán Kovács
14.09.07,12:52
Ešte raz sa chcem spýtať: som SZČO a vozím, teda mojich zamestnancov vozí moja manželka, moja zamestnankyňa do práce na stavbu, kam treba, môžem si teda dať do výdavkov cesty a kilometrovné , mám zaplatenú cestnú daň, je to moje súkromné auto, mám aj služobné ale na tom chodím ja, lebo chodím skôr a aj inam na stavbu ako oni, preto by som rád vedel či je to správne? Mám robiť každý deň cesťáky, alebo viesť knihu jázd? Ďakujem

ÁNo môžeš to dať do daňovo uznateľných nákladov. Treba viesť knihu jázd. Budeš si uplatňovať paušálnu náhradu za km a PHL. Vzorec je nasledovný:

((priemerná spotreba * cena PHL/100) + 6,20)* ubehnuté kilometre.
PBEA
15.09.07,16:04
Ďakujem ďakujem moc. Teda nemám robiť každý deň cesťáky, mám viesť knihu jázd ?
kikal
18.09.07,06:57
Potrebovala by som vysvetlit podrobnejsie jeden odsek v Zakone č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách, § 5 odsek (6). V tomto odseku je uvedene, že ak má zamestnanec na pracocovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje.

Tu by som potrebovala vedieť, čo spadá pod bezplatné stravovanie.

Naša spoločnosť vysiela zamestnancov na zahraničné pracovné cesty. Kazdý z nich má kreditnú kartu s účtom nasej spoločnosti, z ktorého si hradia okrem nevyhnutných výdavkov aj celodennu stravu. – ranajky (nákup v miestnych potravinách), obedy, vecere.

Znamená to, že ked vlastne neplatia zo svojich penazí maju bezplatné stravovanie?

A v akej výske je to daňový náklad? Vypočítam v tej krajine nárok na diéty a čo bude presahovat by malo byt nedanový náklad.

Ale čo v tom prípade, ak neminu tolko ako su denné diety. Do danových výdavkov dam sumu, ktoru minuli za stravu a musim im doplatit do výsky diét alebo nie?

Alebo najlepsie riesenie je zaplatit im diéty v celej výske, vsetko co je nad diety dat zamestnancom preplatit. A výdavky, ktoré budú nižsie ako diety im do výsky diet doplatit?



Dakujem za Vas nazor.
emgeton
19.09.07,10:53
Potrebovala by som vysvetlit podrobnejsie jeden odsek v Zakone č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách, § 5 odsek (6). V tomto odseku je uvedene, že ak má zamestnanec na pracocovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje.

Tu by som potrebovala vedieť, čo spadá pod bezplatné stravovanie.

Naša spoločnosť vysiela zamestnancov na zahraničné pracovné cesty. Kazdý z nich má kreditnú kartu s účtom nasej spoločnosti, z ktorého si hradia okrem nevyhnutných výdavkov aj celodennu stravu. – ranajky (nákup v miestnych potravinách), obedy, vecere.

Znamená to, že ked vlastne neplatia zo svojich penazí maju bezplatné stravovanie?

A v akej výske je to daňový náklad? Vypočítam v tej krajine nárok na diéty a čo bude presahovat by malo byt nedanový náklad.

Ale čo v tom prípade, ak neminu tolko ako su denné diety. Do danových výdavkov dam sumu, ktoru minuli za stravu a musim im doplatit do výsky diét alebo nie?

Alebo najlepsie riesenie je zaplatit im diéty v celej výske, vsetko co je nad diety dat zamestnancom preplatit. A výdavky, ktoré budú nižsie ako diety im do výsky diet doplatit?



Dakujem za Vas nazor.

Používanie fir. kreditky zamestnancami považujte za poskytovanie preddavkov na služobnú cestu. Určite by som to nepovažoval za zabezpečené bezplatné stravovanie.

Takže im vyúčtujte diéty v plnej výške + vreckové podľa zákona a odrátajte poskytnuté preddavky.
Chobot
19.09.07,11:08
Potrebovala by som vysvetlit podrobnejsie jeden odsek v Zakone č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách, § 5 odsek (6). V tomto odseku je uvedene, že ak má zamestnanec na pracocovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje.

Tu by som potrebovala vedieť, čo spadá pod bezplatné stravovanie.

Naša spoločnosť vysiela zamestnancov na zahraničné pracovné cesty. Kazdý z nich má kreditnú kartu s účtom nasej spoločnosti, z ktorého si hradia okrem nevyhnutných výdavkov aj celodennu stravu. – ranajky (nákup v miestnych potravinách), obedy, vecere.

Znamená to, že ked vlastne neplatia zo svojich penazí maju bezplatné stravovanie?

A v akej výske je to daňový náklad? Vypočítam v tej krajine nárok na diéty a čo bude presahovat by malo byt nedanový náklad.

Ale čo v tom prípade, ak neminu tolko ako su denné diety. Do danových výdavkov dam sumu, ktoru minuli za stravu a musim im doplatit do výsky diét alebo nie?

Alebo najlepsie riesenie je zaplatit im diéty v celej výske, vsetko co je nad diety dat zamestnancom preplatit. A výdavky, ktoré budú nižsie ako diety im do výsky diet doplatit?



Dakujem za Vas nazor.

Typickým príkladom na poskytnutie bezplatného stravovania je prípad, ak firma vyšle zamestnanca na školenie, kde v rámci školného je zahrnuté aj stravovanie, teda počas školenia mu poskytnú raňajky, obed aj večeru. On si nemusí nič platiť.

Tebou opísaný prípad je taký hybrid, ktorým si to len komplikujete, lebo každú jednu platbu takto treba považovať za zálohu, ako napísal emgeton. To nech radšej v zahraničí vyberú naraz 200 EUR a tým nech platia.

Problematické môžu byť oba prípady, aj keď je cena obeda nižšia, než nárok na stravné - vtedy by ste okrátili zamestnanca; ale aj prípad, keby obed bol drahší, než nárok na stravné - vtedy by nadlimit bol nedaňovým nákladom.

Jednoducho povedané - oni by mali dostať denný nárok a sami si hospodáriť s prostriedkami - koľko prejedia, je na nich.
jana32
20.09.07,07:12
Prosím o radu. Obchodný manžér má v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce sídlo organizácie ale ako vyplýva z jeho náplne, získava nových klientov mimo mesta a sú to cesty ktoré trvajú nad 12 hodín, má nárok na cestovné náhrady?
jacekova
20.09.07,07:40
Prosím o radu. Obchodný manžér má v pracovnej zmluve uvedené miesto výkonu práce sídlo organizácie ale ako vyplýva z jeho náplne, získava nových klientov mimo mesta a sú to cesty ktoré trvajú nad 12 hodín, má nárok na cestovné náhrady?

Zákon o cest.náhradách § 2, ods. 1 vymedzuje:
Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

Nakoľko podľa tohoto bol vyslaný na prac.cestu, patria mu aj cest.náhrady podľa § 4, ods.1:
a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov

Sadzby stravného v slovenských korunách pri pracovných cestách podľa §5 ods. 2 zákona 283/2002 Z.z. vyhlasuje v Zbierke zákonov Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky opatrením:
od 1.1.2006:
5-12 hod: 89,- Sk, 12-18 hod: 135,- Sk, nad 18 hod: 208,- Sk
.
fizzy
20.09.07,18:57
ÁNo môžeš to dať do daňovo uznateľných nákladov. Treba viesť knihu jázd. Budeš si uplatňovať paušálnu náhradu za km a PHL. Vzorec je nasledovný:

((priemerná spotreba * cena PHL/100) + 6,20)* ubehnuté kilometre.


Mam nieco podobne, SZCO ma auto vo svojom vlastnictve, plati dan z mot. voz.
Auto vyuziva hlavne na sukromne jazdy, a obcas na pracovne cesty (do zahranicia). Na uznanie pausalnych nakladov je potrebne si viest knihu jazd na vsetky aj sukromne jazdy ked auto nieje napisane na ICO? Jedna sa o to ze sukromne cesty su dennodenne, je ich vela a zaberie to vela casu vypisovat knihu jazd.
prosim o radu ak vie niekto...diki
liba2
21.09.07,02:11
Mam nieco podobne, SZCO ma auto vo svojom vlastnictve, plati dan z mot. voz.
Auto vyuziva hlavne na sukromne jazdy, a obcas na pracovne cesty (do zahranicia). Na uznanie pausalnych nakladov je potrebne si viest knihu jazd na vsetky aj sukromne jazdy ked auto nieje napisane na ICO? Jedna sa o to ze sukromne cesty su dennodenne, je ich vela a zaberie to vela casu vypisovat knihu jazd.
prosim o radu ak vie niekto...diki
Pokiaľ nie je auto zaradené v obchodnom majetku firmy (čo nie je), netreba viesť Knihu jázd na všetky prejazdené km (tak ako u firemného vozidla); ale treba za tie pracovne prejazdené km doložiť k vyúčtovaniu evidenciu jázd.
(autá sa už dávno nezapisujú na IčO)
vera74
21.09.07,04:41
chcela by som sa opýtať, ako by ste riešili takýto problém, môžem zahrnúť do nutných vedľajších výdavkov aj to, keď zamestnanec išiel na služobnú cestu a platil štartovné za tenis? Je členom určitého zväzu, ktorý poriadal tenisový turnaj. Ďakujem za skorú odpoveď!!!!!!!!!!
emgeton
21.09.07,04:49
chcela by som sa opýtať, ako by ste riešili takýto problém, môžem zahrnúť do nutných vedľajších výdavkov aj to, keď zamestnanec išiel na služobnú cestu a platil štartovné za tenis? Je členom určitého zväzu, ktorý poriadal tenisový turnaj. Ďakujem za skorú odpoveď!!!!!!!!!!

Určite to nie je nutný vedľajší výdaj.
liba2
21.09.07,05:04
chcela by som sa opýtať, ako by ste riešili takýto problém, môžem zahrnúť do nutných vedľajších výdavkov aj to, keď zamestnanec išiel na služobnú cestu a platil štartovné za tenis? Je členom určitého zväzu, ktorý poriadal tenisový turnaj. Ďakujem za skorú odpoveď!!!!!!!!!!
Treba si položiť otázku, či na tom turnaji bol pracovne z pohľadu vašej firmy (?), alebo len na PC relaxoval, čo si myslím že je viac ako pravdepodobné.
fizzy
21.09.07,05:05
Pokiaľ nie je auto zaradené v obchodnom majetku firmy (čo nie je), netreba viesť Knihu jázd na všetky prejazdené km (tak ako u firemného vozidla); ale treba za tie pracovne prejazdené km doložiť k vyúčtovaniu evidenciu jázd.
(autá sa už dávno nezapisujú na IčO)

Takze evidenciu jazd, a ta by mala obsahovat tieto udaje?
Oznacenie auta, datum zaciatku a konca cesty, ciel resp ucel cesty a najazdene kilometre, tie ale zapise ako rozdiel stavu tachometra?
Toto by malo stacit?
A potom naklad si vypocita vzorcom:
((priemerná spotreba * cena PHL/100) + 6,20)* ubehnuté kilometre.
Pricom cena za PHM bude dokladovana z blockou alebo nemusi?
Dakujem Vam vopred za odpoved, ste super.
Paula
21.09.07,05:17
Oznacenie auta, datum zaciatku a konca cesty, ciel resp ucel cesty a najazdene kilometre, tie ale zapise ako rozdiel stavu tachometra?
Toto by malo stacit?


Prečo rozdiel stavu tachometra? Uvedie si náhradu za km, týkajúce sa výhradne pracovnej cesty. (km za tenisom, ak nesúvisí s prac. cestou, neuvedie) Stav tachometra pri použití vlastného auta zamestnávateľa nezaujíma.
liba2
21.09.07,05:22
Takze evidenciu jazd, a ta by mala obsahovat tieto udaje?
Oznacenie auta, datum zaciatku a konca cesty, ciel resp ucel cesty a najazdene kilometre, tie ale zapise ako rozdiel stavu tachometra?
Toto by malo stacit?
A potom naklad si vypocita vzorcom:
((priemerná spotreba * cena PHL/100) + 6,20)* ubehnuté kilometre.
Pricom cena za PHM bude dokladovana z blockou alebo nemusi?
Dakujem Vam vopred za odpoved, ste super.
Náhradu za PHL vypočítaš zvlášť a zaokrúhliš na celé Sk nahor;
základnú náhradu vypočítaš zvlášť a zaokrúhliš na celé Sk nahor;
obidve sumy vykazuješ zvlášť.
Sumu za PHL treba zdokladovať ale forma nie je predpísaná.
Stav tachometra sa neuvádza (práve kvôli tým súkromným jazdám), len prejazdené km.
fizzy
21.09.07,05:44
Aha, dakujem Vam!
Este ak by som Vas mohol poprosit v ktorom paragrafe by som to nasiel,aby som v buducnosti vedel kde asi hladat. Dan z prijmov, len bludim pri ktorom paragrafe to asi je :(
sta
21.09.07,06:19
Aha, dakujem Vam!
Este ak by som Vas mohol poprosit v ktorom paragrafe by som to nasiel,aby som v buducnosti vedel kde asi hladat. Dan z prijmov, len bludim pri ktorom paragrafe to asi je :(

Ak myslíš toto, je to Zákon o cestovných náhradách §7
(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
sta
21.09.07,06:21
Aha, dakujem Vam!
Este ak by som Vas mohol poprosit v ktorom paragrafe by som to nasiel,aby som v buducnosti vedel kde asi hladat. Dan z prijmov, len bludim pri ktorom paragrafe to asi je :(

alebo toto:
Zákon o Dani z príjmu §19 ods. 2:
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom,
Chobot
21.09.07,06:25
Aha, dakujem Vam!
Este ak by som Vas mohol poprosit v ktorom paragrafe by som to nasiel,aby som v buducnosti vedel kde asi hladat. Dan z prijmov, len bludim pri ktorom paragrafe to asi je :(

Zákon o dni z príjmov podrobnosti neupravuje, len odkazuje na zákon o cest. náhradách. Tam nájdeš všetky tie pravidlá o zaokrúhľovaní.
fizzy
21.09.07,06:37
dakujem, ano uz som to ponachadzal...dakujem Vam.
liba2
21.09.07,08:22
Aha, dakujem Vam!
Este ak by som Vas mohol poprosit v ktorom paragrafe by som to nasiel,aby som v buducnosti vedel kde asi hladat. Dan z prijmov, len bludim pri ktorom paragrafe to asi je :(
Obidva zákony sú tu na porade.sk na prvej strane vľavo hore - stačí kliknúť :)
OľgaH
04.10.07,09:18
Ahojte,
Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor na krátenie stravného v nasledovnom prípade.
Zamestnanec prišiel do práce o 8,00 hod a o 13,00 hod odišiel na dvojdňovú tuzemskú SC. Podľa tohto by mal mať nárok na stravný lístok (keďže bol v práci 5 hod). Prvý deň strávil na SC 11 hodín (24-13). Krátim mu 89 (stravné za 1. deň) Sk kôli poskytnutému stravnému lístku, alebo nie?
Ako je to správne?
1/ Má nárok na SL, pretože strávil v práci 5 hodín a na 89 Sk pretože na SC išiel až o 13,00 hod ALEBO
2/ Má nárok na SL, pretože strávil v práci 5 hodín, ALE keďže mu bol bezplatne poskytnutý obed formou SL, tak sa mu o 84 Sk stravné kráti (a to, o koľkej na SC nastúpil s tým nemá nič spoločné).
Niekedy mám pocit, že čím viac si veci študujem, tým viac som zamotaná, preto by som Vás chcela poprosiť o Váš názor, za čo vopred ďakujem.
Tweety
04.10.07,09:39
Správna je odpoveď 1.
OľgaH
04.10.07,10:10
Správna je odpoveď 1.
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.:)
Prajem príjemný deň.
Kelis
11.10.07,08:16
Dobrý deň,

mám jednu otázočku. SZČO, ktorý zaplatil cestnú daň 31.01.2007 vo výške cca 3900 Sk a 12.03.2007 mu na základe jeho žiadosti zvyšnú časť zaplatenej cestnej dane vrátili si môže uplatniť cestovné náhrady za služobné obdobie od kedy do kedy?
Prosím, pomôžte mi objasniť to obdobie.

Ďakujem.
Zita5
11.10.07,08:18
Dobrý deň,

mám jednu otázočku. SZČO, ktorý zaplatil cestnú daň 31.01.2007 vo výške cca 3900 Sk a 12.03.2007 mu na základe jeho žiadosti zvyšnú časť zaplatenej cestnej dane vrátili si môže uplatniť cestovné náhrady za služobné obdobie od kedy do kedy?
Prosím, pomôžte mi objasniť to obdobie.

Ďakujem.

Môže uplatňovať cestovné náhrady 1.1.2007 do dňa vyradenia vozidla z OM .
Kelis
11.10.07,09:11
Nemá vozidlo v OM, prepáčte, to som neuviedla. Iba si zaplatil CD, uplatní si amortizáciu a prejazdené kilometre, takže od 1.1.2007 do toho 12.3.2007, kedy mu bola oficiálne DU CD zrušená?

Ďakujem.
Evanka
11.10.07,09:27
Nemá vozidlo v OM, prepáčte, to som neuviedla. Iba si zaplatil CD, uplatní si amortizáciu a prejazdené kilometre, takže od 1.1.2007 do toho 12.3.2007, kedy mu bola oficiálne DU CD zrušená?

Ďakujem.
Pokiaľ SZČO používa vozidlo na podnikanie, musí mať cestnú daň zaplatenú. Teda je predpoklad, že po 12.3.2007 už vozidlo na podnikanie nepoužíval. Z toho dôvodu aj žiadal o vrátenie alikvótnej časti zaplatenej CD. Cestovné náhrady môže teda SZČO uplatňovať do 12.3.2007.
Kelis
11.10.07,09:45
Ďakujem krásne za odpoveď. Aj za súhlas.
Kelis
11.10.07,11:02
Môže uplatňovať cestovné náhrady 1.1.2007 do dňa vyradenia vozidla z OM .
A ešte sa chcem spýtať, to nevadí, že uhradil cestnú daň z podnikateľského účtu až 31.1.2007, aj tak si môže cestnovné náhrady uplatniť od 1.1.2007?
Zita5
11.10.07,11:06
A ešte sa chcem spýtať, to nevadí, že uhradil cestnú daň z podnikateľského účtu až 31.1.2007, aj tak si môže cestnovné náhrady uplatniť od 1.1.2007?

Nemá to vplyv na uplatnenie si cestovných náhrad .
Kelis
12.10.07,05:21
Ďakujem pekne ZITA5, vždy mi zodpovieš na moje otázočky. Vážim si Tvoju pomoc, ako aj pomoc všetkých, ktorí riešia a radia ostatným. Napr. takým, ktorí v tom majú menší zmätok.

Pekný deň.
VERONIKA6
16.10.07,12:21
Pri výpočte cestovného za používanie súkromného vozidla som používala cenu PHM nasledovne: Pokiaľ bol pracovník na služobnej ceste 1 deň a
v tent deň alebo pred tým si zakúpil PHM, použila som pre výpočet túto cenu.
Máme pracovníkov, ktorí jazdia celý mesiac a každý deň a predložia mi iba jeden doklad za PHM a to vždy tú najvyššiu sumu v mesiaci. Pokiaľ pracovník jazdil celý mesiac, použila som priemernú cenu zo ŠÚ SR. Kolegyňa bola na školení a tam im bolo povedané, že pre výpočet cestovných náhrad treba použiť skutočnú cenu. Aká je teda tá skutočná cena, keď sa v mesiaci ceny PHM menia? Myslím si, že priemerná mesačná
by mala byť dobrá.
Johanka
16.10.07,12:23
"Skutočná" je v zmysle §7 Zákona o cestovných náhradách cena v čase spotreby PHL :) .
Chobot
16.10.07,12:41
"Skutočná" je v zmysle §7 Zákona o cestovných náhradách cena v čase spotreby PHL :) .

Môže byť aj tak. Ale dá sa aj tak, že napr. zamestnanec natankoval svojho súkromného tátoša 5. 10. a 10.10. bol na služobke. Potom môže kľudne predložiť bloček o cene PHM z 5.10., lebo jeho skutočné náklady boli tie, keď tankoval 5.10. a nie cena z 10.10.

Tu neexistujú jednoznačné predpisy, treba sa riadiť podľa best practice.
VERONIKA6
17.10.07,04:09
Môže byť aj tak. Ale dá sa aj tak, že napr. zamestnanec natankoval svojho súkromného tátoša 5. 10. a 10.10. bol na služobke. Potom môže kľudne predložiť bloček o cene PHM z 5.10., lebo jeho skutočné náklady boli tie, keď tankoval 5.10. a nie cena z 10.10.

Tu neexistujú jednoznačné predpisy, treba sa riadiť podľa best practice.
Čiže môže predložiť blôčik napr. z 30.9.2007 a jazdil celý mesiac september. Stačí jeden aj keď z posledného dňa v mesiaci?
Chobot
17.10.07,07:22
Čiže môže predložiť blôčik napr. z 30.9.2007 a jazdil celý mesiac september. Stačí jeden aj keď z posledného dňa v mesiaci?

Nikde nie je napísané, že nie. Ale skôr by som požadoval potvrdenku o tankovaní spred vykonania jazdy. Teda tú potvrdenku z 30.9. by som asi používal na jazdy počas októbra. Veď najprv natankuje a ten benzín prejazdí, to sú jeho náklady. Nie že najprv prejazdí a potom natankuje. To už je cena benzínu, ktorý prejazdí potom, po tankovaní.

Aspoň tak to ja chápem mojou sediackou logikou....:rolleyes:.
desina
22.10.07,13:07
Môžem sa spýtať ako správne zaúčtovať cestovné náhrady pre SZČO účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva?
Na ktoré účty?
Chobot
22.10.07,13:15
Môžem sa spýtať ako správne zaúčtovať cestovné náhrady pre SZČO účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva?
Na ktoré účty?

Skús vyhľadať v sekcii podvojného účtovníctva, určite to tam už bolo popísané. Treba skúsiť vyhľadávanie podľa kľúčových slov účtovanie cestovných náhrad
adriana468
24.10.07,07:21
Ahojte.
Vie mi niekto poradiť kde źoženie dnešnú cenu PHM. Potrebujem vyplatiť cesťák a dotyčný nemá bloček o kúpe pHM.
desina
05.11.07,09:36
Ahojte,
môžem zaúčtovať v PÚ cestovný príkaz pre SZČO na 512/355 a VPD pri úhrade cestovných náhrad na 355/211. Ide o to, že SZČO si vyúčtováva týždenne CP. (je tam každý deň nejaká PC) Nevyberá si žiadny preddavok.
desina
05.11.07,09:59
som sa pomýlila nie ako pohľadávku ale ako záväzok t.j. 512/365 a 365/211.
*Emma Lehotská*
08.11.07,13:20
Ahojte, viet mi prosím poradit? Po novele zákonníka práce, má zam-ec ktorý odpracoval viac ako 4 hodiny v kancelárii a v ten isty den bol viac ako 5 hodín na prac. ceste, má nárok aj na stravný lístok aj na dietu podľa cas.pásma v daný deň?Neviem či si dobre vysvetľujem zákon. Dakujem všetkým
liba2
09.11.07,20:40
Ahojte,
môžem zaúčtovať v PÚ cestovný príkaz pre SZČO na 512/355 365 a VPD pri úhrade cestovných náhrad na 355 365/211. Ide o to, že SZČO si vyúčtováva týždenne CP. (je tam každý deň nejaká PC) Nevyberá si žiadny preddavok.
Ide o SZČO, ktorá účtuje v PÚ ? Neodporúčala by som použiť skupinu účtov 36-Záväzky voči spoločníkom a združeniu; v tomto prípade nejde ani o s.r.o. ; ani o združenie (alebo áno?). Použila by som účet 379-ostatné záväzky.
Ale nevidím dôvod aby sa takto komplikovanie (pravdepodobne interným dokladom) zaúčtovalo vyúčtovanie pracovnej cesty. Výdaj z pokladne treba zaúčtovať priamo takto: 512/211 a vyúčtovanie PC tam aj priložiť. To, v akých intervaloch SZČO vyúčtováva PC, vôbec nemá na toto účtovanie vplyv.
liba2
09.11.07,20:47
Ahojte, viet mi prosím poradit? Po novele zákonníka práce, má zam-ec ktorý odpracoval viac ako 4 hodiny v kancelárii a v ten isty den bol viac ako 5 hodín na prac. ceste, má nárok aj na stravný lístok aj na dietu podľa cas.pásma v daný deň?Neviem či si dobre vysvetľujem zákon. Dakujem všetkým
Emma, prosím, konkretizuj aj čas odpracovaný na pracovisku, aj čas strávený v tom istom dni na pracovnej ceste.
(Ak by to bolo 5+5 hod., u mňa by nedostal aj SL aj stravné za ten istý deň.
Čím viac informácií poskytneš, tým presnejšiu odpoveď môžeš dostať).
Chobot
12.11.07,09:03
Ahojte, viet mi prosím poradit? Po novele zákonníka práce, má zam-ec ktorý odpracoval viac ako 4 hodiny v kancelárii a v ten isty den bol viac ako 5 hodín na prac. ceste, má nárok aj na stravný lístok aj na dietu podľa cas.pásma v daný deň?Neviem či si dobre vysvetľujem zákon. Dakujem všetkým

Áno, je to tak. Nárok na SL má po odpracovaní najmenej 4 hodín a ak v ten istý deň ide na SC, tak má nárok na cest. náhrady podľa čas. pásma. Napr. bude v práci od 8 do 13 hod. a o 13:00 nastúpi na SC, kde bude do druhého dňa, tak dostane aj obedový lístok aj cest. náhradu.
Chobot
12.11.07,09:18
Emma, prosím, konkretizuj aj čas odpracovaný na pracovisku, aj čas strávený v tom istom dni na pracovnej ceste.
(Ak by to bolo 5+5 hod., u mňa by nedostal aj SL aj stravné za ten istý deň. Čím viac informácií poskytneš, tým presnejšiu odpoveď môžeš dostať).

Ak by si mu nedala v takom prípade stravný lístok aj náhradu, tak by si porušila ustanovenie § 152 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí."
liba2
12.11.07,10:42
Ďakujem za upozornenie. Z toho vidno, že nemám riadne naštudovanú novelu ZP :D :D ; sľubujem že doštudujem :).
desina
13.11.07,13:35
Ďakujem liba2 za radu.
sisnka
22.11.07,08:15
Ahojte! prosím vás poradte mi! Môj klient má vozidlo prenajaté od otca a používa ho v podnikaní, ale ako súkromné. Čo mu môžem dať do daňových výdavkov? Môžem mu dať do nákladov aj celkovú náhradu vypočíranú podľa vzorca základná náhrada za PHM + náhrada za spotrebu PHM?
Tweety
22.11.07,08:17
Ahojte! prosím vás poradte mi! Môj klient má vozidlo prenajaté od otca a používa ho v podnikaní, ale ako súkromné. Čo mu môžem dať do daňových výdavkov? Môžem mu dať do nákladov aj celkovú náhradu vypočíranú podľa vzorca základná náhrada za PHM + náhrada za spotrebu PHM?
Môžeš, ale vypočítanú.
sisnka
22.11.07,10:29
A ako mu to mám zaúčtovať do PD? Mesačne alebo stačí spočítať služobné km za rok a tak urobiť na konci roka? A v knihe jazd musí mať vypísané aj súkromné jazdy aby mu to sedelo s tachometrom?
liba2
22.11.07,12:10
A ako mu to mám zaúčtovať do PD? Mesačne alebo stačí spočítať služobné km za rok a tak urobiť na konci roka? A v knihe jazd musí mať vypísané aj súkromné jazdy aby mu to sedelo s tachometrom?
V tvojom prípade podnikateľ vedie iba evidenciu jázd a km prejazdených pracovne; stav tachometra sa neuvádza; teda nikde nevykazuje súkromne jazdy.
sisnka
22.11.07,16:44
Čiže do Knihy jázd zapisujem iba pracovné cesty? Amám to účtovať mesačne alebo stačí za celý rok na raz?
liba2
22.11.07,16:56
Keď to zaúčtuješ mesačne - nič nepokazíš, ja odporúčam mesačne.
katarina26
23.11.07,03:51
Prosím o radu... Zamestnanci mi nedajú všetky bloky na tankovanie a mne vychádza v nádrži mínusový stav PHM. Ako to mám upraviť?DPH som neodrátala, lebo bloky nemám a ani do nákladov mi nedá náhradu za ubehnuté km.
liba2
23.11.07,07:22
Prosím o radu... Zamestnanci mi nedajú všetky bloky na tankovanie a mne vychádza v nádrži mínusový stav PHM. Ako to mám upraviť?DPH som neodrátala, lebo bloky nemám a ani do nákladov mi nedá náhradu za ubehnuté km.
Katka, to vaši zamestnanci platia benzín zo svojho ?
Mala by si to riešiť so zamestnávateľom, všetko mu vysvetli ako prichádza o náklady, aby urobil opatrenia voči vodičom.
Ty nemáš čo riešiť, ty len na to upozorni.
katarina26
23.11.07,09:27
Neviem kam dávajú tie nákupy, no mne do účtovníctva nie.

Ďakujem za názor.
emgeton
05.12.07,12:05
Prosím o radu... Zamestnanci mi nedajú všetky bloky na tankovanie a mne vychádza v nádrži mínusový stav PHM. Ako to mám upraviť?DPH som neodrátala, lebo bloky nemám a ani do nákladov mi nedá náhradu za ubehnuté km.

Skúste vniesť jasno do svojej otázky.

Píšete v nej o náhrade za ubehnuté km. Tá sa uplatňuje v prípade, že zamestnanec nepoužije zamestnávateľove vozidlo na pracovnú cestu (náhrada za ubehnuté km = paušálna náhrada ).

Ak chcete riešiť spotrebu na aute vo vlastníctve zamestnávateľa, musíte si uvedomiť, že potrebujete porovnať skutočnú spotrebu ( podľa dokladov o nákupe PHM a ubehnutých km - údaje máte v pokladni a v knihe jázd ) so spotrebou určenou v TP ( príp. inak v zmysle zákona).

V žiadnom prípade výsledkom nebude mínusový stav v nádrži. Vo Vašom prípade zamestnanci jazdia priveľmi úsporne ( t.j. spotrebujú menej PHM ako určuje TP ). V tomto prípade všetky nakúpené PHM budú daňovým nákladom, keďže nevykážete žiadnu nadlimitnú spotrebu.
AntekaK
07.12.07,10:55
Ahojte, chcela by som sa poradiť. Zamestnanec bol na pracovnej ceste 2 dni, podľa času, ktorý tam strávil, mu vychádzajú náhrady stravného vo výške 270,-
V ubytovni platil ubytovanie+stravovanie, na potvrdenke je napísané:
ubytovanie 820,-
stravné 350,-
Ja si myslím, že má nárok na stravu iba vo výške 270,- alebo ta tak nie je?
Ďakujem Vám veľmi pekne.
Chobot
07.12.07,11:03
Ahojte, chcela by som sa poradiť. Zamestnanec bol na pracovnej ceste 2 dni, podľa času, ktorý tam strávil, mu vychádzajú náhrady stravného vo výške 270,-
V ubytovni platil ubytovanie+stravovanie, na potvrdenke je napísané:
ubytovanie 820,-
stravné 350,-
Ja si myslím, že má nárok na stravu iba vo výške 270,- alebo ta tak nie je?
Ďakujem Vám veľmi pekne.

Na vyúčtovaní mu preplatíš len to ubytovanie, strava je jeho náklad, čo si platí z vlastných zdrojov (teda stravného, čo mu ale priznáš). Strava tam vôbec nemusela byť uvedená na tom účte, to si mal zaplatiť sám.

Tedy vyúčtovanie bude:

ubytovanie: 820,-
stravné (nárok podľa zákona): 270,-
spolu dostane: 1090,-

Tých 350,- ťa vôbec nemusí zaujímať. To bol jeho výdavok.
(pozn.: Samozrejme sú výnimky. Keďže si ale nič bližšieho neuviedla, predpokladám, že tvoj prípad takou výnimkou nebude.)
AntekaK
07.12.07,12:15
Dakujem velmi pekne.
Andrea25
09.12.07,13:04
Ahojte, môžte mi prosím vysvetliť rozdiel medzi tlačivami: cestovný príkaz a vyúčtovanie cestovných výdavkov? ďakujem:
KEJKA
09.12.07,13:33
je to jedno tlačivo - predná strana je cest.prílaz a z druhej strany po ceste zamestnanec vyúčtuje výdavky.
Andrea25
09.12.07,14:27
Vďaka dievčatá, ale mám pred sebou dve tlačivá jedno to čo popisujete (cestovný príkaz, druhá strana vyúčtovanie pracovnej cesty) a druhé tlačivo je vyúčtovanie cestovných výdavkov a na druhej strane je vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty. Je prvé tlačivo určené pre cesty vrámci SR a druhé pre zahraničie, alebo sú obe tlačivá rovnocenné?
liba2
09.12.07,14:33
Poradím ti tak: forma tlačiva nie je predpísaná, rozhodujúce je, aby pre daný druh PC formulár obsahoval z vecného hľadiska všetky náležitosti. Vyúčtovanie ZPC nie je možné použiť na tuzemskú cestu - nevyhovuje predtlač, a opačne. Môžeš si vyrobiť aj vlastné tlačivo v exceli. Tu na porade je tých formulárov niekoľko druhov.
nina100
12.12.07,08:11
Dobry den,

chcem sa opýtať na nasledovné ... je možné aj pospiatky vyplatiť vreckové??? napríklad za celý predchádzajúci polrok dozadu??? Ide o vodičov kamionov, ktorí jazdili do zahraničia ale podnikateľ im to nemohol vyplatiť z finančných dôvodov, teraz je to možné, tak by to chcel vyplatiť pozadu....
A ešte, či je možné vyplatiť napr. 30% zo zahraničných diét? nebude to 40% - není to nejak protiprávne???
dakujem, želám pekný den
Tweety
12.12.07,08:14
Dobry den,

chcem sa opýtať na nasledovné ... je možné aj pospiatky vyplatiť vreckové??? napríklad za celý predchádzajúci polrok dozadu??? Ide o vodičov kamionov, ktorí jazdili do zahraničia ale podnikateľ im to nemohol vyplatiť z finančných dôvodov, teraz je to možné, tak by to chcel vyplatiť pozadu....
A ešte, či je možné vyplatiť napr. 30% zo zahraničných diét? nebude to 40% - není to nejak protiprávne???
dakujem, želám pekný den
Áno, pohľadávky voči zamestnancom je možné( nutné) doplatiť, a je aj možné zaplatiť 30% diét, v Zákone o CN je stanovené max-40%, takže tých 30% je v rámci zákona.
sta
12.12.07,08:15
Dobry den,

chcem sa opýtať na nasledovné ... je možné aj pospiatky vyplatiť vreckové??? napríklad za celý predchádzajúci polrok dozadu??? Ide o vodičov kamionov, ktorí jazdili do zahraničia ale podnikateľ im to nemohol vyplatiť z finančných dôvodov, teraz je to možné, tak by to chcel vyplatiť pozadu....
A ešte, či je možné vyplatiť napr. 30% zo zahraničných diét? nebude to 40% - není to nejak protiprávne???
dakujem, želám pekný den

Diéty musí vyplatiť v takej výške, v akej vznikol zamestnancom nárok, podľa vyúčtovania PC. A vreckové záleží od interného predpisu, aký je vo firme, ale zo zákona musí byť minimálne 5% maximálne 40% z výšky diét, takže ak sa firma rozhodne dávať 30% je to ok, pokiaľ to má zakotvené v internej smernici.;)
nina100
12.12.07,08:20
Dakujem Vám:)
Milenakimler
20.12.07,16:46
Ak mám schválený paušál na pohonné hmoty vo výške 2000,-sk, aké doklady o premávke osobného motorového vozidla mám predkladať. Pracujem v samospráve. Používam vlastné auto.
Paula
20.12.07,16:53
Tá samospráva Ti neposkytla požiadavky k tejto záležitosti? Asi na to má nejaký záväzný predpis či smernicu.
KEJKA
20.12.07,16:56
Ak mám schválený paušál na pohonné hmoty vo výške 2000,-sk, aké doklady o premávke osobného motorového vozidla mám predkladať. Pracujem v samospráve. Používam vlastné auto.
kedže ten paušál sa musí prehodnocovať, tak evidencia o vykonaných cestách musí byť. Ale tak ako je vyššie napísané - riadiš sa interným predpisom.
KEJKA
20.12.07,17:14
ak máš schválený paušál, tak ten by mala mať mzdárka u seba založený a mala by vedieť alebo mať tých 2000 Sk nastavených v mzdovom programe ako jednu zo zložiek mzdy.
Ty si eviduješ cesty, jazdy pre prípadné komplexné prehodnotenie výšky paušálu - ale to už bude robiť niekto iný. Myslím, že ten kto ten paušál schvaľoval.
Milenakimler
20.12.07,17:25
Načo mi potom schválili paušál, môžem sa riadiť zákonom o cestovných náhradách. A možno mi budú musieť zaplatiť viac. Autom sa presúvam v obci pri zariaďovaní chodu obce, do okresného mesta na rôzne jednania... zdržiava ma vypisovanie denníka o prevádzke motorového vozidla a ešte aj záznam o služobnej ceste, dokonca mám predkladať aj bločky o nakúpených pohonných hmotách. Cítim to ako zbytočnú birokraciu, preto sa na Vás obraciam s otázkou aké doklady je nutné predkladať.
KEJKA
20.12.07,17:31
v podstate ty ani nemusíš.... ale ten kto ti ten paušál schválil, raz pri kontrole bude musieť preukázať opodstatnenosť uvedenej čiastky. A ako to preukáže?
........................................
Ja som len chcela poukázať na to, že táto možnosť existuje, možnosť, že od teba bude niekto pýtať evidenciu.
A odvolá sa na nejaký interný predpis, ktorý možno existuje, len ty o tom nevieš.
Potom čo urobíš?
=====================
Aby som svoje predchádzajúce odpovede zjemnila = uviedla na pravú mieru, všeobecný právny predpis pre teba=zamestnanca, ktorý má paušál schválený, neexistuje. Ale odporúčam, popýtaj sa na svoje povinnosti.
Paula
20.12.07,17:37
Načo mi potom schválili paušál, môžem sa riadiť zákonom o cestovných náhradách. A možno mi budú musieť zaplatiť viac. Autom sa presúvam v obci pri zariaďovaní chodu obce, do okresného mesta na rôzne jednania... zdržia ma vypisovanie denníka o prevádzke motorového vozidla a ešte aj záznam o služobnej ceste, dokonca mám predkladať aj bločky o nakúpených pohonných hmotách. Cítim to ako zbytočnú birokraciu, preto sa na Vás obraciam s otázkou aké doklady je nutné predkladať.


Všetko, čo uvádzaš ako zdržiavanie , by Ťa zdržiavalo aj vtedy, keby Ti pridelili firemné auto .
Manual
20.12.07,18:02
Môj názor k poskytnutému mesačnému paušálu 2000 Sk na PHL je taký, že stačí vykonať mesačný súpis vykonaných ciest odkiaľ kam a za akým účelom a odovzdať. A možno ani ten by nemusel byť. Správu z vykonanej cesty je povinnosť vypracovať a predložiť nadriadenému alebo tomu kto ma poveril, to je jedno.
Paušál predsa niekto schválil, je to niekde v zápisnici alebo pracovnom pokyne kde musí byť uvedený dôvod prečo sa paušál poskytuje....
Viac by som osobne nerobil.
Pretože jeden mesiac miniem PHL za 1300 Sk a druhý mesiac za 2500 Sk. Paušál je na zjednodušenie = odbúranie birokracie. A ak bol schválený paušál 2000 Sk tak to bolo stanovené asi na základe sledovania dlhšieho obdobia ako sa cesty opakujú. Alebo na základe vzájomnej dohody. Ak by sa ti zdala suma 2000 málo nemusel si súhlasiť a mohol si všetky cesty dokladovať písaním KJ alebo vypisovať cesťáky, možno by si prišiel na vyššiu sumu ale za cenu papierovačiek, ktoré nechceš robiť. To je všetko.
Rozalka
07.04.08,18:23
K zákonu o cestovných náhradách nám MPSVR chystá takéto sadzby
(Zdroj: http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10004)

Sumy stravného pre časové pásma sú
a) 98 Sk pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 149 Sk pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 230 Sk pre časové pásmo nad 18 hodín.


Veľmi sa netešte, lebo základná náhrada sa má upraviť takto:

Suma základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre
a) jednostopové vozidlá a trojkolky je 1,50 Sk,
b) osobné cestné motorové vozidlá je 5,50 Sk.


Myslíte si, že nastala doba na znižovanie ZN? nezbadala som, že by dačo zlacnelo, z čoho sa odvíja cena ZN. Zatiaľ je to v pripomienkovom konaní, snáď sa kompetentní :rolleyes: spamätajú.
liba2
07.04.08,18:31
Odôvodnenie:
"Účelom navrhovaného opatrenia je znížiť sumy základnej náhrady za 1 km jazdy pre jednostopové vozidlá, trojkolky a osobné cestné motorové vozidlá ako nárokovej náhrady pre zamestnanca v prípade ich použitia pri pracovnej ceste a to v nadväznosti na vývoj indexov cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. V zmysle mechanizmu úpravy súm náhrad, ktorý je ustanovený v § 8 ods. 1 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 81/2005 Z. z. bola splnená podmienka na ich zníženie. Podľa § 7 ods. 2 predmetného zákona sumu základných náhrad za použitie uvedených cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky."
unaghy
09.04.08,09:58
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či auto kúpené na lízing je vlastným autom SZČO (vlastníkom je leasingová spoločnosť) a či si ho vôbec môže zaradiť do majetku a odpisovať? Z odpovede ďalej bude vyplývať ako bude postupovať pri uplatňovaní cestovných náhrad. Ďakujem
Tweety
09.04.08,10:02
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či auto kúpené na lízing je vlastným autom SZČO (vlastníkom je leasingová spoločnosť) a či si ho vôbec môže zaradiť do majetku a odpisovať? Z odpovede ďalej bude vyplývať ako bude postupovať pri uplatňovaní cestovných náhrad. Ďakujem
AK je lízing na SZČO , OA zaradíme do majetku a odpisujeme ho rornomerne po celú dobu lízingu. PHM budeme účtovať podľa jednotlivých dokladov o ich nákupe.
Janinka
10.04.08,09:20
Dobry den,
zamestnanci boli na 2oj dnovom skoleni v BA, boli sluzobnym autom, stravu mali komplet zabezpecenu, ale o tom nie je doklad. Mam akurat blocek z PHm a ubytovania v BB a parkovne. Som zacinacuji uct a zo zakona mi nie je jasne, ci skolenie je brane ako pracovna cesta, alebo ako prehlbovanie kvalifikacie. Ak ako pracovna cesta co mam vyuctovat do cestovneho prikazu? Dakujem pekne
Evanka
11.04.08,14:36
Dobry den,
zamestnanci boli na 2oj dnovom skoleni v BA, boli sluzobnym autom, stravu mali komplet zabezpecenu, ale o tom nie je doklad. Mam akurat blocek z PHm a ubytovania v BB a parkovne. Som zacinacuji uct a zo zakona mi nie je jasne, ci skolenie je brane ako pracovna cesta, alebo ako prehlbovanie kvalifikacie. Ak ako pracovna cesta co mam vyuctovat do cestovneho prikazu? Dakujem pekne
Školenie môžeš vyúčtovať ako pracovnú cestu. Ak bola strava na školení zabezpečená, tak asi to b pozvánke bolo uvedené. Môžeš ju priložiť k CP. Do vyúčtovania uvedie pracovník to, čo platil a za čo mu patrí finančná náhrada....
Patagonia girl
15.04.08,04:58
Dobrý deň,
Chcela by som poprosiť o názor, resp. radu na jednu otázku ohľadom cestovných náhrad. Ide o Jú, živnostník, auto nie je majetkom firmy, je to jeho súkromný majetok. Podnikateľ by si chcel viesť evidenciu jázd a následne uplatňovať Sk 6,20/km plus spotrebu PHM podľa techničáku. Tento postup mi je jasný.
On sám ale vzniesol otázku, že napr. prejazdí 10000 km za účelom vykonávania živnosti (obchodné jednania, nákup tovaru atď), čiže by si mohol uplnatniť Sk 6,20 x 10000 km = 60000 Sk (+ PHM)
Musí potom on, ako fyzická, súkromná osoba (čiže nie ako podnikateľ) niekde vo svojom súkromnom majetku vykázať, že naozaj mal takého náklady (vo výške 66000Sk) na údržbu auta????
Ďakujem pekne.
Patagonia girl
15.04.08,04:59
Sk 62000, už ani počítať neviem :-)
dalilada
15.04.08,05:03
Nie nič také nemusí evidovať ani preukazovať. Len prejazdené km.
vikinka
15.04.08,05:08
Dobrý deň,
Chcela by som poprosiť o názor, resp. radu na jednu otázku ohľadom cestovných náhrad. Ide o Jú, živnostník, auto nie je majetkom firmy, je to jeho súkromný majetok. Podnikateľ by si chcel viesť evidenciu jázd a následne uplatňovať Sk 6,20/km plus spotrebu PHM podľa techničáku. Tento postup mi je jasný.
On sám ale vzniesol otázku, že napr. prejazdí 10000 km za účelom vykonávania živnosti (obchodné jednania, nákup tovaru atď), čiže by si mohol uplnatniť Sk 6,20 x 10000 km = 60000 Sk (+ PHM)
Musí potom on, ako fyzická, súkromná osoba (čiže nie ako podnikateľ) niekde vo svojom súkromnom majetku vykázať, že naozaj mal takého náklady (vo výške 66000Sk) na údržbu auta????
Ďakujem pekne.
Nie nemusí,pri uplatňovaní základnej náhrady postupuje podľa zákona,ktorý mu to umožňuje.V zákl.náhrade je zahrnutá amortizácia aj údržba auta.
Patagonia girl
15.04.08,05:28
dakujem pekne!
Martinella
15.04.08,05:35
Dobrý deň,
Chcela by som poprosiť o názor, resp. radu na jednu otázku ohľadom cestovných náhrad. Ide o Jú, živnostník, auto nie je majetkom firmy, je to jeho súkromný majetok. Podnikateľ by si chcel viesť evidenciu jázd a následne uplatňovať Sk 6,20/km plus spotrebu PHM podľa techničáku. Tento postup mi je jasný.
On sám ale vzniesol otázku, že napr. prejazdí 10000 km za účelom vykonávania živnosti (obchodné jednania, nákup tovaru atď), čiže by si mohol uplnatniť Sk 6,20 x 10000 km = 60000 Sk (+ PHM)
Musí potom on, ako fyzická, súkromná osoba (čiže nie ako podnikateľ) niekde vo svojom súkromnom majetku vykázať, že naozaj mal takého náklady (vo výške 66000Sk) na údržbu auta????
Ďakujem pekne.

V Zákone o cestovných náhradách sa nehovorí o tom, že treba prostriedky stanovené na základe predpisu nejako preukazovať. Je to sadzba stanovená Zákonom za opotrebenie automobilu, ku ktorému jeho používaním naozaj dochádza. Preukazujú sa len výdavky na mot.vozidlo zaradené v obchodnom majetku.
Forest LK
10.05.08,20:24
Dobrý večer potrebovala by som poradiť: zamestnanec používa súkromné auto na služobné cesty, zamestnávateľ mu prapláca PHM + zákl. náhradu 6,20/km. V účtovníctve sa riadim priemernými cenami z natankuj.sk, ktoré za celý rok vytlačím a priložím ku knihe jázd. So zamestnancom je uzatvorená dohoda o použití súkromného auta na vykonanie pracovnej cesty, cestovný príkaz zamestnávateľ nevystavuje. Je to postačujúce, alebo sa vyžaduje dokladovať cena bločkami? Ďakujem
Denda
11.05.08,07:22
Dobrý večer potrebovala by som poradiť: zamestnanec používa súkromné auto na služobné cesty, zamestnávateľ mu prapláca PHM + zákl. náhradu 6,20/km. V účtovníctve sa riadim priemernými cenami z natankuj.sk, ktoré za celý rok vytlačím a priložím ku knihe jázd. So zamestnancom je uzatvorená dohoda o použití súkromného auta na vykonanie pracovnej cesty, cestovný príkaz zamestnávateľ nevystavuje. Je to postačujúce, alebo sa vyžaduje dokladovať cena bločkami? Ďakujem
K predmetnej otázke pripájam link:
http://www.porada.sk/t78036-blocky-phm-a-cestak.html
neliak
14.05.08,11:21
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu - ak mám zamestanca, ktorý ide na pracovnú cestu, môžem sa s ním ako zamestnávateľ dohodnúť, že mu dám preddavok v slovenských korunách - poprípade aj potom doplatok? Viem že v zákone pri vyúčtovaní pracovnej cesty sa môže vyúčtovanie vykonať aj v slovenskej mene, ale neviem, či je možné sa na tom dohodnúť aj pri preddavku (nechce sa mi babrať s valutovou pokladňou :o)
Chobot
14.05.08,11:51
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu - ak mám zamestanca, ktorý ide na pracovnú cestu, môžem sa s ním ako zamestnávateľ dohodnúť, že mu dám preddavok v slovenských korunách - poprípade aj potom doplatok? Viem že v zákone pri vyúčtovaní pracovnej cesty sa môže vyúčtovanie vykonať aj v slovenskej mene, ale neviem, či je možné sa na tom dohodnúť aj pri preddavku (nechce sa mi babrať s valutovou pokladňou :o)

Nie, v zmysle zákona mu musíš poskytnúť zahraničnú menu (môžeš aj inú zahraničnú menu) ale nie SKK.

§ 36 ods. 2:
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku.
neliak
14.05.08,11:56
hm... čiže cudzej mene sa nevyhnem... a dalo by sa to spraviť tak - bude to asi jediná zahraničná cesta v tomto roku - že si neotvorím valutovú pokladňu, ale jednoducho to zaúčtujem do normálnej pokladne sumu, prepočítanú aktuálnym kurzom?
mlyn16
16.05.08,06:59
V našej firme využívame § 34 zákona o paušalizovaní náhrad. Vo vnútropodnikovej smernici máme stanovené, že pokiaľ ZSC netrvá viac ako 24 hodín, zamestnanci (najviac cestujú konatelia firmy) obdržia stravné šeky (tak ako pri tuzemských SC) a diety si nevyučtovávajú. Náhrady za použité PHM dostávajú v Sk, čo je odsúhlasené obidvomi stranami na vyúčtovaní SC.
Tento paragram sme využili z dôvodu, že služobné cesty smerujú väčšinou na Moravu a sú krátkodobé - na pár hodín.
Chobot
16.05.08,09:30
V našej firme využívame § 34 zákona o paušalizovaní náhrad. Vo vnútropodnikovej smernici máme stanovené, že pokiaľ ZSC netrvá viac ako 24 hodín, zamestnanci (najviac cestujú konatelia firmy) obdržia stravné šeky (tak ako pri tuzemských SC) a diety si nevyučtovávajú. Náhrady za použité PHM dostávajú v Sk, čo je odsúhlasené obidvomi stranami na vyúčtovaní SC.
Tento paragram sme využili z dôvodu, že služobné cesty smerujú väčšinou na Moravu a sú krátkodobé - na pár hodín.

Čo sú to stravné šeky? Myslíš nejakú formu gastrolístkov?

Ak je to tak, tak to nerobíte v súlade so zákonom o cest. náhradách. Ten dáva povinnosť vyplácať cest. náhrady v predpísanej výške v hotovosti, nie v nejakých stravných poukážkach. To by ste im to rovno mohli vyplácať v kolkoch alebo poštových známkach.:D

A paušalizovanie neznamená, že sa môžete na čomkoľvek dohodnúť. O paušalizovaní som písal tu:

http://www.porada.sk/t29500-pausalizovane-stravovanie.html

a tiež tu:

http://www.porada.sk/562287-post22.html

a niečo máš aj tu:

http://www.porada.sk/345435-post7.html
janaZH
23.05.08,10:02
Prosím o názor. Zamestnanec mimo pracovného času urobí nákup tovaru pre zamestnávateľa v predajni mimo mesta. Na cestu použije vlastné motorové vozidlo. Túto cestu si vyúčtuje. Vypočíta spotrebu benzínu na odjazdené kilometre a vynásobí ju cenou benzínu. Priloží doklad o tankovaní. Je to správne? Nepotrebujeme nejakú písomnú dohodu, že zamestnávateľ s takýmto spôsobom preplatenia cesty súhlasí? Zamestnávateľ požaduje vyplniť Povolenie na cestu + vyúčtovanie pracovnej cesty. Je to však pracovná cesta? Ako to robiť, aby to bolo správne? Ďakujem.
Tweety
23.05.08,10:05
Prosím o názor. Zamestnanec mimo pracovného času urobí nákup tovaru pre zamestnávateľa v predajni mimo mesta. Na cestu použije vlastné motorové vozidlo. Túto cestu si vyúčtuje. Vypočíta spotrebu benzínu na odjazdené kilometre a vynásobí ju cenou benzínu. Priloží doklad o tankovaní. Je to správne? Nepotrebujeme nejakú písomnú dohodu, že zamestnávateľ s takýmto spôsobom preplatenia cesty súhlasí? Zamestnávateľ požaduje vyplniť Povolenie na cestu + vyúčtovanie pracovnej cesty. Je to však pracovná cesta? Ako to robiť, aby to bolo správne? Ďakujem.
Ak to nebola PC- teda nebol na ňu vyslaný zamestnáv., nárok na jej preplatenie nemá.
Nadena
23.05.08,10:09
Od 1.1.2008 sa bloky PHM dokladať musia.
janaZH
23.05.08,12:03
Takže jednoznačne musí byť podpísaný cestovný príkaz a potom následne zamestnanec predloží vyúčtovanie pracovnej cesty? Aj keď je to cesta mimo bežného pracovného času (resp. v sobotu)? Bude v poriadku ak mu zamestnávateľ preplatí len spotrebované PHM?
Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodol, že mu tieto cesty bude preplácať. Ide mi len o to, aby to bolo správne dokladované.
VERONIKA6
23.05.08,12:05
Takže jednoznačne musí byť podpísaný cestovný príkaz a potom následne zamestnanec predloží vyúčtovanie pracovnej cesty? Aj keď je to cesta mimo bežného pracovného času (resp. v sobotu)? Bude v poriadku ak mu zamestnávateľ preplatí len spotrebované PHM?
Preplatíš km x 6,20 paušál + km x spotreba x PHM : 100
Tweety
23.05.08,12:07
Takže jednoznačne musí byť podpísaný cestovný príkaz a potom následne zamestnanec predloží vyúčtovanie pracovnej cesty? Aj keď je to cesta mimo bežného pracovného času (resp. v sobotu)? Bude v poriadku ak mu zamestnávateľ preplatí len spotrebované PHM?
Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodol, že mu tieto cesty bude preplácať. Ide mi len o to, aby to bolo správne dokladované.
AK to klasifikujete ako PC, tak vyúčtovať náhrady cez cestovný príkaz. So všetkým, čo k tomu patrí, teda diéty podľa Zákona o CN, náhradu za spotrebované PHM.
liba2
23.05.08,17:36
Takže jednoznačne musí byť podpísaný cestovný príkaz a potom následne zamestnanec predloží vyúčtovanie pracovnej cesty? Aj keď je to cesta mimo bežného pracovného času (resp. v sobotu)? Bude v poriadku ak mu zamestnávateľ preplatí len spotrebované PHM?
Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodol, že mu tieto cesty bude preplácať. Ide mi len o to, aby to bolo správne dokladované.
Podpísaním cestovného príkazu zamestnávateľ deklaruje, že predmetná cesta je pracovná ; potom sa postupuje podľa zákona o CN.
Na pracovnú cestu sa nechodí iba v pracovnej dobe; Napr. cesta Michalovce-BA a späť vrátane samotného výkonu účelu cesty, sa nedá zrealizovať za 8 hod. pracovný čas; cesta začne v piatok a skončí v sobotu (možno).
Dáša_
24.05.08,11:05
Peterka
25.05.08,03:45
Tuším máme nové náhrady
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208181&FileName=zz2008-00181-0208181&Rocnik=2008

miesto 6,2 je iba 5,5.

A stravné sa trochu zvyšuje
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208180&FileName=zz2008-00180-0208180&Rocnik=2008


Platné dnešným dňom
Neviem presne od kedy platia(dňom vyhlásenia) myslím dátum (kedy bol vyhlásený zákon).
endrju
25.05.08,05:11
...Platné dnešným dňom
"Upravené sumy náhrad ... patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené." (§8 odsek 1 posledná veta zákona 283/2002 o cestovných náhradách) ;)
Takže:
- platné od 24.5.2008,
- upravené sumy sa použijú prvýkrát pri zúčtovaní pracovnej cesty uskutočnenej najskôr 1.6.2008. :cool:
Peterka
25.05.08,07:20
Ďakujem
heluška
27.05.08,05:48
Mám takú otázočku, lekár založil s.r.o., má prac. zmluvu a zároveň je aj jediným spoločníkom a tiež konateľom, auto nemá zahrnuté v majetku- je to jeho vlastný automobil ako fyzickej osoby, chce na ňom dennodenne jazdiť medzi ambulanciami, ktoré má troch miestach, poraďte ako mu to môžem účtovať, podľa mňa to nie je prac. cesta zamestnanca. nemal by to auto radšej vložiť do s.r.o. ? Ďakujem za odpovede.
liba2
27.05.08,08:53
Mám takú otázočku, lekár založil s.r.o., má prac. zmluvu a zároveň je aj jediným spoločníkom a tiež konateľom, auto nemá zahrnuté v majetku- je to jeho vlastný automobil ako fyzickej osoby, chce na ňom dennodenne jazdiť medzi ambulanciami, ktoré má troch miestach, poraďte ako mu to môžem účtovať, podľa mňa to nie je prac. cesta zamestnanca. nemal by to auto radšej vložiť do s.r.o. ? Ďakujem za odpovede.Ide o pracovnú cestu, lebo konateľ sa považuje pre tento účel za zamestnanca. Takže postupuj ako u zamestnanca.
Nezabudnúť v januári 2009 podať daň. priznanie pre daň z motorových vozidiel.
profi
27.05.08,09:50
Pár príspevkov vyššie sa písalo, že od 1.1.08 sa zamestnanec musí preukázať, resp. predložiť doklad o nákupe PHM? náš zamestnanec nám doteraz predkladá vyúčtovanie, kde je cena uvedená podľa aktuálnej na benzinke,ale bločky nam nedáva. Mal by ich správne priložiť? ďakujem
Chobot
27.05.08,10:12
Pár príspevkov vyššie sa písalo, že od 1.1.08 sa zamestnanec musí preukázať, resp. predložiť doklad o nákupe PHM? náš zamestnanec nám doteraz predkladá vyúčtovanie, kde je cena uvedená podľa aktuálnej na benzinke,ale bločky nam nedáva. Mal by ich správne priložiť? ďakujem

Zamestnanec nie, len SZČO.
*Emma Lehotská*
27.05.08,10:38
Ahojte,
prosim vas,neviete ako mam postupovať v prípade ak:
zamestnanec, ktorý nastúpil na prac. cestu už v nedeľu o 14,00 a bude na nej celý týž.ma narok na dietu aj za tú nedelu? Alebo len v prac. den. V nedelu nevykonaval žiadnu prac. činnosť, len sa priviezol na miesto a ubytoval sa. Pracovať začal v pondelok rano.. vdaka za pomoc
Chobot
27.05.08,10:50
Ahojte,
prosim vas,neviete ako mam postupovať v prípade ak:
zamestnanec, ktorý nastúpil na prac. cestu už v nedeľu o 14,00 a bude na nej celý týž.ma narok na dietu aj za tú nedelu? Alebo len v prac. den. V nedelu nevykonaval žiadnu prac. činnosť, len sa priviezol na miesto a ubytoval sa. Pracovať začal v pondelok rano.. vdaka za pomoc

Má nárok na cest. náhrady aj za nedeľu.;)
*Emma Lehotská*
27.05.08,10:53
dakujem
heluška
27.05.08,12:07
Ide o pracovnú cestu, lebo konateľ sa považuje pre tento účel za zamestnanca. Takže postupuj ako u zamestnanca.
Nezabudnúť v januári 2009 podať daň. priznanie pre daň z motorových vozidiel.
ďakujem za odpoveď.
KvetkaK
29.05.08,06:49
Zamestnanec nie, len SZČO.
Chcem sa len uistiť, či teda zamestnanec naozaj nemusí dokladovať bločkom o nákupe PHM cenu. A čo spoločník alebo konateľ?
Ďakujem.
Jana Acsová
29.05.08,06:51
KvetkaK
29.05.08,07:17
Prepájam súvisiace témy:
http://www.porada.sk/t81236-p2-pouzitie-sukromneho-automobilu-na-pracovnu-cestu.html#post740064
http://www.porada.sk/740064-post18.html
Ďakujem pekne za linky. A iba podotázka konateľ sa berie ako zamestnanec a keď je iba spoločník, to sa berie tak isto?
Denda
29.05.08,07:23
Ďakujem pekne za linky. A iba podotázka konateľ sa berie ako zamestnanec a keď je iba spoločník, to sa berie tak isto?
Komu sa poskytujú cestovné náhrady nám upravuje §1 ods.1 a 2 Zákona o cestovných náhradách. Čiže aj spoločník.
raduz1
04.06.08,09:41
Chcel by som sa informovať ohľadne dokladovania bločkov PHM pri vyučtovaní cesťakov ako živnostník so súkromým vozidlom cestujem každý deň a to by som mal účtovať každé tankovanie? Lebo doteraz som to robil jedným cesťakon za mesiac s priloženým jedným bločkom ako info o cene PHM. Ako by som použil cca 10 bločkov pri jednom vyúčtovaní za mesiac? Dozvedel som sa to včera takže neviem ako budem riešiť mesiace od noveho roku kde som si nenechával všetky bloky PHM a mám už zúčtované mesiace po starom.:confused:
marta bodonova
06.06.08,10:59
Prosím o radu, denne tankujem, ale do PD zapisujem tankovanie raz mesačne. Robim správne. Dakujem
alexxandra
09.06.08,08:28
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci je pravda, ze od .1.2008 musi SZCO pri vyuctovani sluzobnych ciest /5,50 + nahrada za PHM/ vydokladovat toto aj blockami za tankovania? Ak ano, aky predpis o tom hovori? Vdaka :-)
KvetkaK
09.06.08,08:34
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci je pravda, ze od .1.2008 musi SZCO pri vyuctovani sluzobnych ciest /5,50 + nahrada za PHM/ vydokladovat toto aj blockami za tankovania? Ak ano, aky predpis o tom hovori? Vdaka :-)
Hovorí o tom zákon o dani z príjmov, nájdeš to v §19.
alexxandra
09.06.08,08:38
v par.19 pism.e bolo pridane iba ze "podla cien platnych v case ich nakupu", ale z toho mi nevyplyva, ze sa tie blocky musia preukazovat ... alebo vyplyva?
KvetkaK
09.06.08,08:43
v par.19 pism.e bolo pridane iba ze "podla cien platnych v case ich nakupu", ale z toho mi nevyplyva, ze sa tie blocky musia preukazovat ... alebo vyplyva?
Áno vyplýva, je tam v čase ich nákupu.
Chobot
09.06.08,08:45
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci je pravda, ze od .1.2008 musi SZCO pri vyuctovani sluzobnych ciest /5,50 + nahrada za PHM/ vydokladovat toto aj blockami za tankovania? Ak ano, aky predpis o tom hovori? Vdaka :-)

Kukni sem:

http://www.porada.sk/740159-post20.html
alexxandra
09.06.08,09:05
vdaka :-)
raduz1
09.06.08,09:09
presne takto som to pochopil aj ja. Stale neviem ako mám vyučtovať cesty keď jazdím každý deň??? To mám zobrať všetky bločky a urobiť priemer ceny za liter alebo každé tankovanie vyučtovať zvlášť??????
raduz1
09.06.08,09:14
A ako to mám urobiť pri cca 10 tankovaniach za mesiac??? každé tankovanie zvlašť.? Alebo priemer?
Chobot
09.06.08,09:22
presne takto som to pochopil aj ja. Stale neviem ako mám vyučtovať cesty keď jazdím každý deň??? To mám zobrať všetky bločky a urobiť priemer ceny za liter alebo každé tankovanie vyučtovať zvlášť??????

To robíš služobné cesty každý deň? Takže robíš vyúčtovanie z každej PC? A tomáš súkromné auto?

Ak áno, tak predsa v každom jednotlivom vyúčtovaní si vyúčtuješ najazdené km a k tomu použiješ niektorý z najbližších bločkov, čo si tankoval. Nemusíš robiť žiadny priemer ani účtovať každé tankovanie.

Alebo tomáš auto zaradené do majetku?
raduz1
09.06.08,13:38
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.
Chobot
09.06.08,13:53
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.

Ale nejakým spôsobom musíš vykázať, koľko km si najazdil služobne. A to sa predsa robí cez vyúčtovanie prac. cesty.

Či ako vykazuješ km?
Evanka
09.06.08,13:59
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova. Môžeš vyúčtovať PC napríklad raz za mesiac, ale rozpísať musíš každú pracovnú cestu aj s časom a miestom nástupu a ukončenia PC.
Denda
09.06.08,14:55
Ja robím sprostredkovanie predaja pre jednu firmu na živnosť a robím obchodné rokovania každý deň. Vozidlo mám ako súkromná osoba ktoré využívam na podnikanie. To sa mi zdá trochu na hlavu aby som každú cestu učtova.
Veľmi dobrá téma, preštudujte a pochopíte aj zmeny, ktoré sa udiali v Zákone o dani z príjmov v priebehu dvoch rokov:
http://www.porada.sk/t6837-cena-phm-a-spotreba.html
Marianna01
09.06.08,15:21
v par.19 pism.e bolo pridane iba ze "podla cien platnych v case ich nakupu", ale z toho mi nevyplyva, ze sa tie blocky musia preukazovat ... alebo vyplyva?

ináč tie ceny nedokážeš, iba priložením dokladu. Je to rovnako ako s "cenou obvyklou". Všetci vieme, že je to taká alebo onaká, ale treba mať na to "papier", čiže právoplatný doklad.
nika.sum
10.06.08,10:19
Od kedy sa meni alebo menila cestovna nahrada na km pre sukr. auto pouzite na podnikanie, bola 6,2 ale pocula som ze sa to znizilo, niekde sa tu spomina 5,5 ale nikto to nepotvrdil a neviem to nikde najst. Dakujem.
Evka999
10.06.08,10:40
Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Podľa nového zákona 180/2008 a 181/2008 sú cestovné náhrady za používanie motorových vozidiel od 25.5.2008 z 6,20 Sk na 5,50 Sk a stravné - 98-149-230.
maska2
10.06.08,10:42
Ahojky, menilo.Prikladám.

Úprava súm základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
Účtovníctvo a dane - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 11/2008, vyšlo: 9.6.2008

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách sa znížili.

V zmysle mechanizmu úpravy súm základnej náhrady, na základe štatistických údajov za mesiac január 2008 bola splnená podmienka na úpravu súm základnej náhrady a to jej zníženie. V mesiaci január 2008 dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel v Slovenskej republike hodnotu 88,0%, čo je oproti základni o 12,0 boda menej. Pokles skupinového indexu vybraných reprezentantov ovplyvnili najmä nižšie ceny cestných motorových vozidiel, nižšie ceny povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia.
Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 181/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách sa sumy základnej náhrady znížili nasledovne:
- pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 1,70 Sk na 1,50 Sk,
- pre osobné cestné motorové vozidlá zo 6,20 Sk na 5,50 Sk.
Pri aplikácii opatrenia MPSVR SR o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách vzniká v praxi je problém posúdenia skutočnosti, od kedy je opatrenie účinné a platné a od kedy vzniká nárok zamestnanca na upravené sumy základnej náhrady.
Platnosť opatrenia - dňom ich vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.
Účinnosť opatrenia - právne predpisy nadobúdajú účinnosť pätnástym dňom po ich vyhlásení v Zbierke zákonov SR, ak nie je v nich ustanovený neskorší deň nadobudnutia účinnosti. Ak je to odôvodnené naliehavým všeobecným záujmom, môže sa v právnom predpise výnimočne ustanoviť skorší začiatok jeho účinnosti, najskôr však dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR. Uvedené sa vzťahuje aj na opatrenie MPSVR SR č. 181/2008 Z. z., ktoré nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov, t. j. 24. mája 2008.
Nárok zamestnanca
Pre posúdenie nároku zamestnanca na upravené sumy stravného treba ale postupovať podľa 8 ods. 1 zákona o cestovných náhradách, podľa ktorého upravené sumy náhrad patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejenené v Zbierke zákonov SR. V prípade opatrenia MPSVR SR č. 181/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za použitie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách vo väzbe na vyššie uvedené, nárok na upravené sumy má zamestnanec od 1. júna 2008.
raduz1
10.06.08,16:36
k tej PC ja to vyučtovavam presne ako píšeš raz mesačne kde je rozpísaný každý deň s nastupom a ukončením a počtom km. Po starom sa zrátali km a a vyrátalo sa náhrada za km a náhrada za PHM z ceny podľa priloženého jedného bločku. Po novom tam dám cenu z ktorého bločku keď ich budem mať cca 10?:confused:
endrju
10.06.08,16:46
Od kedy sa meni alebo menila cestovna nahrada na km pre sukr. auto pouzite na podnikanie, bola 6,2 ale pocula som ze sa to znizilo, niekde sa tu spomina 5,5 ale nikto to nepotvrdil a neviem to nikde najst. Dakujem.
Stačí preštudovať niekoľko predchádzajúcich strán (napríklad, príspevky 700 - 702) v tejto téme a hľadané informácie nájdeš.
Ak by Ti to nestačilo, obsiahlu diskusiu nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t82865-zakon-o-cestovnych-nahradach-zmena-sadzieb-od-1-6-2008-a.html
endrju
10.06.08,16:49
Podľa nového zákona 180/2008 a 181/2008 sú cestovné náhrady za používanie motorových vozidiel od 25.5.2008 z 6,20 Sk na 5,50 Sk a stravné - 98-149-230.
V citovanej vete viaceré informácie nezodpovedajú realite.
Nejde o zákony, ale o opatrenia MPSVaR SR.
Dátum 25.5.2008 je tiež nesprávny.
Správna informácia je uvedená, napríklad, v príspevku číslo 734 v tejto téme.
raduz1
10.06.08,16:51
Akurat som našie to že má účtovať od tankovania po tankovanie a to ti poviem je pekná buzerácia. Iné som tu z toho nevyčítal aj keď tam niektorí píšu, že zučtovavať celý mesiac ale návod ako nenapísal nikto!!!
Monika V.
11.06.08,07:36
Viem že je tu toho veľa o cestovných náhradách, chcem sa len uistiť, že po poskladaní všetkých rád som to pochopila správne.Ja mám 5 zamestnancov, ktorí každý deň chodia niekde opravovať stroje. Autá nie sú vo firme, ale v osobnom vlastníctve šéfa, ktoré sú prihlásené na daňovom úrade. Mesačne mám vypisovať každému zamestnancovi zvlášť cestovný príkaz, ak prac. cesta prekračuje 4 hod., tak aj sadzbu za stravné? Počet km však musím počítať len tomu čo šoféruje, ostatným len stravné? Iba podotýkam, že šef inak neplatí podľa zákona zamestnancom na stravné, tak si myslím že aspoň takto keď niekde idú a majú na to nárok by som im to stravné počítala.
ego.mc
11.06.08,07:57
Viem že je tu toho veľa o cestovných náhradách, chcem sa len uistiť, že po poskladaní všetkých rád som to pochopila správne.Ja mám 5 zamestnancov, ktorí každý deň chodia niekde opravovať stroje. Autá nie sú vo firme, ale v osobnom vlastníctve šéfa, ktoré sú prihlásené na daňovom úrade. Mesačne mám vypisovať každému zamestnancovi zvlášť cestovný príkaz, ak prac. cesta prekračuje 4 hod., tak aj sadzbu za stravné? Áno. Počet km však musím počítať len tomu čo šoféruje, ostatným len stravné? Áno. Iba podotýkam, že šef inak neplatí podľa zákona zamestnancom na stravné, tak si myslím že aspoň takto keď niekde idú a majú na to nárok by som im to stravné počítala. Odpoveď v texte.
mimotemy Treba ho nahlásiť na Inšpektorát práce:). Mimochodom, ako máte ošetrené požičiavanie šéfových áut zamestnancom a spotrebu PHM?
Monika V.
11.06.08,08:24
keď to nahlásim na inšpektorát práce, prídeme o robotu. Ako treba mať ošetrené to požičiavanie áut?
Ing. Pavol Zúber
11.06.08,11:40
Od 1.6.2008 sa menilo stravné len pri tuzemskej prac.ceste alebo aj pri zahraničnej ?
Tweety
11.06.08,11:41
Od 1.6.2008 sa menilo stravné len pri tuzemskej prac.ceste alebo aj pri zahraničnej ?
Iba pri tuzemskej PC.
resola
15.06.08,14:20
Ahojte, mam jedneho klienta ktoremu DU robil kntrolu daň z prijmu FO rok 2005. Neučtovala som to ja , ale napriek tomu musim pisať vyjadrenie k protokolu. Vo výdavkoch nebolo uznané cestovné s odôvodnenim , že spravca dane cestovne prikazy považuje za nedostatočne vyplnene , pretože v kolonke miesto rokovania je napisane napr. Bratislava . Nebolo uvedene konkretne miesto rokovania ,označenie firmy a taktiež k uvedenym cestovnym prikazom chybal rozpis odjazdenych kilometrov - zaznam o prevadzke motoroveho vozidla tzv. stazka . Neboli predložene doklady o nakupe PHM . Ja som do dnešneho dňa nevedela , že okrem rozpisu jazd vo vyučtovani pracovnej cesty je ešte potrebne viesť aj tzv.stazku. Veď predsa vo vyučtovani pracovnej cesty je uvedene - nastup na pracovnu cestu , prichod do miesta konania ,odchod , použity dopravny prostriedok , vzdialenosť km . Čo sa tyka spotreby bola použita priemerna cena zo slovnaftu. Prosim napište Vaš nazor , hlavne čo sa tyka tej stazky.
resola
15.06.08,14:57
Prosim , napište Vaš nazor.
resola
15.06.08,17:11
Zamesnanec ma povinnosť k vyučtovanie pracovnej cesty, kde je presny rozpis ciest, priložiť ešte aj tzv. stazku . Prosim napište svoj nazor.
Vranová
15.06.08,18:05
Podľa mňa tu stazku nahradza kniha jázd, ktorú musíš viesť, ak máš automobil zaradený v majetku.
Stazky vo firme vedú pracovníci - zamestnanci, ktorým príkaz na jazdu dáva nadriadený , ale čo sa týka konateľa spoločnosti , tak sa vedie kniha jázd, nebude si predsa dávať sám sebe príkaz!
resola
15.06.08,19:26
Automobil nie je majetkom firmy , jedna sa o auto zamestnanca . Zamestnanec si vyučtoval cestovne nahrady a rozpis je len vo vyučtovaní pracovnej cesty . Su rozpisane cesty odkiaľ - kam , čas a taktiež km.
Vranová
16.06.08,19:37
Automobil nie je majetkom firmy , jedna sa o auto zamestnanca . Zamestnanec si vyučtoval cestovne nahrady a rozpis je len vo vyučtovaní pracovnej cesty . Su rozpisane cesty odkiaľ - kam , čas a taktiež km.
Tak potom nechápem čo chcú daňováci, lebo v cestovnom príkaze predsa podpisuje príkaz na pracovnú cestu nadriadený, tuším hneď na prvej strane.. a aj to , že súhlasí s vyúčtovaním!
Podľa môjho názoru žiadna stazka nemusí byť a hlavne , keď ide o súkromné vozidla zamestanca.
Pre istotu skontroluj, či sú tam všetky podpisy a spýtaj sa kontrolórov, podľa akého zákona, nariadenia, usmernenia máš postupovať a že rada to dáš do poriadku ak Ti to zdôvodnia!
marta bodonova
17.06.08,08:55
Treba do knihy jazd písať aj ulice, prip. firmu kam idem, Ja píšem luž tretí rok len mesta. Odkaiľ-kam.