Zavrieť

Porady

Cena PHM a spotreba

pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Viaceri diskutujuci v porade i mimo nej hovoria, ze pri vypocte nahrad za spotrebovane PHM sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac. Kde to je uvedene? ja som stale pouzival ceny zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

K tomu otazka: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

A este: pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?


dakujem
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ja tiež používam pre prepočet ceny zo slovnaftu (podľa zákona o cest. náhradách sa má používať cena PHL v čase použitia vozidla, nie v čase tankovania), doteraz DU nemalo námietky.
Nerozumiem, prečo bločky dávaš do účtovníctva pri nezaradenom vozidle, neovplyvňujú daň a DPH si aj tak nemôžeš odpočítať. A iba sa ti potom môžu do toho zbytočne zadrapiť. Pri nezaradenom aute bločky v podstate slúžia len ako doklad o cene, ale podľa mňa pre určenie "ceny v čase použitia vozidla" lepšie zodpovedá údaj zo slovnaftu, lebo ty podľa bločka môžeš tankovať v stredu, auto na podnikanie použiť v piatok a medzitým môže byť cenový zlom. (Ale to je len môj názor, samozrejme).
Tretí odsek je O.K - do 31.10. len náhrada za PHL, od novembra aj 6,20 na km.
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Vdaka za nazor, je mi to trochu jasnejsie, i ked tu vsetci pouzivaju na prepocet priemernu cenu.

K 2. ods: Ved musim nejak zdokladovat nakup phm, nie? a teda musim dat blocky do uctovnictva. Bez dokladov o nakupe by som nemohol dokladovat spotrebu. Cize mohol najazdit tisíce kilometrov a nenakúpiť ani liter. Rozumiem tomu zle? Alebo ako to ma byt? Vdaka
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

pefu
Vdaka za nazor, je mi to trochu jasnejsie, i ked tu vsetci pouzivaju na prepocet priemernu cenu.

K 2. ods: Ved musim nejak zdokladovat nakup phm, nie? a teda musim dat blocky do uctovnictva. Bez dokladov o nakupe by som nemohol dokladovat spotrebu. Cize mohol najazdit tisíce kilometrov a nenakúpiť ani liter. Rozumiem tomu zle? Alebo ako to ma byt? Vdaka
K 2.odseku: Zákon o DP - §19 ods.2 písmeno e) - "..ak daňovník použije vozidlo nezaradené do obchodného majetku, uplatní si výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu.." Osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách, ktorý v § 7 ods. 3 znie: "Náhrada za spotrebované PHL patrí...podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, prepočítanej podľa spotreby pohonných látok...". Ani v jednom zo zákonov sa nehovorí v prípade nezaradeného vozidla o povinnosti dokladovať nakúpené resp. spotrebované množstvo blokmi. Aby si vypočítal daňový výdavok, musíš dokladovať 3 veci: - ubehnuté kilometre (cesťákom, súpisom atď. - vôbec nemusíš viesť knihu jázd, uvádzať stav tachometra a tankovanie !), - tzv. normovanú spotrebu (fotokópia tech. preukazu resp. iný doklad o spotrebe v zmysle zákona), - cenu PHL v čase použitia vozidla (aj bloček, ak sa tankovalo v deň použitia vozidla, ale ja používam výpis zo slovnaftu). Ak kontrolór chce niečo naviac, slušne ho popros, nech ti ukáže, ktorý zákon ti to ukladá. A v konečnom dôsledu je to naozaj tak, keďže nemusíš dokladovať nákup PHL, ale spoterbu podľa km, nemusíš kúpiť ani liter PHM a teoreticky môžeš (na nezaradenom vozidle) vyrábať náklady.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

...toto by veľmi zaujímalo aj mňa, obstálo by to takto pri daňovej kontrole????? A poprosím o radu aký supis treba urobiť, aby som nemusela mať knihu jázd?
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

atramka
...toto by veľmi zaujímalo aj mňa, obstálo by to takto pri daňovej kontrole????? A poprosím o radu aký supis treba urobiť, aby som nemusela mať knihu jázd?
Obstojí-overené. Súpis napr. v exceli v podobe:
Dňa: z miesta: do: km: Od: (hod) do:
...no a to je vlastne kniha jázd...
0 0
Gabika75 Gabika75

Gabika75 je offline (nepripojený) Gabika75

K príspevku č 4 od andrej rv. Otázka, musí byť zaplatená cestná daň r. 2004 alebo daň z MV
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Vediem JÚ, plátca DPH. Zaujímal by ma Váš názor na účtovanie PHM vozidla zaradeného do podnikania.
Ja už dlhé roky praktizujem nasledovný postup:
Vediem knihu jázd v účtovnom programe, kde sa okrem jázd eviduje aj nákup PHM. Do nákladov do prevádzkovej réžie dávam každý zakúpený blok za PHM s nárokom na plný odpočet DPH. Mesačný prepočet PHM podľa spotreby uvedenej v TP nerobím. V nákladoch nechávam všetky bloky za kúpené PHM.
Na konci roka urobím sumár prepočtu spotrebovaných PHM podľa jázd vykonaných v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v TP. Ak mi suma, ktorú som skutočne zaplatil za PHM vyjde nižšia ako suma , ktorú som dostal týmto výpočtom, je všetko OK a nič nerobím. Ak by mi však pri prepočte vyšla suma vyššia, potom cez uzávierkové operácie pripočítam nadspotrebu.
Mal som kontrolu pred 10 rokmi a na takýto spôsob vedenia PHM vtedy nič nenamietali.
Chcel by som vedieť, ako to robíte vy.
Kaťdý mesiac dáte do nákladov sumu vypočítanú programom bez ohľadu na to, kedy sa tankovalo, a všetky bloky o nákupe PHM idú do neovplyvniteľných výdavkov?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Máš to v súlade so zákonom, je to O.K.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Gabika75
K príspevku č 4 od andrej rv. Otázka, musí byť zaplatená cestná daň r. 2004 alebo daň z MV
Mala by byť, ale nie je podmienkou pre uznanie nákladov. Ak nebola zaplatená, tak ti ju aj s penálami dorubia.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Mojej klientke vyhodili vsetky vydavky suvisiace s mot.voz. +100% penale (po viac nez 20 mesiacoch jej na to prisli), lebo nemala vtedy este cest.dan na seba (ale na predch.majitela). Cest.dan musela doplatit, ale to uz neovplyvnilo moznost uznat si danovo vydavky.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

juko
Vediem JÚ, plátca DPH. Zaujímal by ma Váš názor na účtovanie PHM vozidla zaradeného do podnikania.
Ja už dlhé roky praktizujem nasledovný postup:
Vediem knihu jázd v účtovnom programe, kde sa okrem jázd eviduje aj nákup PHM. Do nákladov do prevádzkovej réžie dávam každý zakúpený blok za PHM s nárokom na plný odpočet DPH. Mesačný prepočet PHM podľa spotreby uvedenej v TP nerobím. V nákladoch nechávam všetky bloky za kúpené PHM.
Na konci roka urobím sumár prepočtu spotrebovaných PHM podľa jázd vykonaných v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v TP. Ak mi suma, ktorú som skutočne zaplatil za PHM vyjde nižšia ako suma , ktorú som dostal týmto výpočtom, je všetko OK a nič nerobím. Ak by mi však pri prepočte vyšla suma vyššia, potom cez uzávierkové operácie pripočítam nadspotrebu.
Mal som kontrolu pred 10 rokmi a na takýto spôsob vedenia PHM vtedy nič nenamietali.
Chcel by som vedieť, ako to robíte vy.
Kaťdý mesiac dáte do nákladov sumu vypočítanú programom bez ohľadu na to, kedy sa tankovalo, a všetky bloky o nákupe PHM idú do neovplyvniteľných výdavkov?
juko, ako ma platitel na konci roka vysporiadat DPH. najma v tom 2. pripade, ked podla KJ vyjde mensia spotreba nez bolo natankovane?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
andrej_rv
Mala by byť, ale nie je podmienkou pre uznanie nákladov. Ak nebola zaplatená, tak ti ju aj s penálami dorubia.
Ja mám tiež skúsenosť, že nedorubujú cestnú daň, ale vyhodia náklady na vozidlo z výdajov a dajú s penálmi dodaniť...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

mv66
Mojej klientke vyhodili vsetky vydavky suvisiace s mot.voz. +100% penale (po viac nez 20 mesiacoch jej na to prisli), lebo nemala vtedy este cest.dan na seba (ale na predch.majitela). Cest.dan musela doplatit, ale to uz neovplyvnilo moznost uznat si danovo vydavky.
Ja mám zas spred pár rokov takú skúsenosť, že pri kontrole to vyhodili, ale po odvolaní nakoniec zostalo len pri dorubení dane. Určite k tomu existuje stanovisko ÚDR, len tak narýchlo si neviem spomenúť, kde som to čítal. Keď sa skončí marcový blázinec, skúsim to nájsť. A veľa závisí aj od kontrolóra. A aj keď majú oni tie všelijaké interné pokyny, nie sú kompetentní vykladať zákon a dosť daňových sporov prehrali.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Je lepsie si to radsej doplatit a nech z toho vyrubia penale, alebo zbytocne na seba upozornim?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

sway
Ja mám tiež skúsenosť, že nedorubujú cestnú daň, ale vyhodia náklady na vozidlo z výdajov a dajú s penálmi dodaniť...
Už som k tej téme dačo našiel - v publikácii 1000 riešení (PORADCA) č. 4 ročník 2003 otázka č. 558 Súkromný automobil v podnikaní a platenie cestnej dane: "Podnikateľ je povinný zaplatiť cestnú daň, ak používa osobné motorové vozidlo na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Táto povinnosť vyplýva z § 3 zákona č. 87/1994 Z. z. o cestnej dani v platnom znení.
Ak však podnikateľ nezaplatí cestnú daň, to neznamená, že si nemôže uplatňovať cestovné náhrady podľa § 24 ods. 2 písm. j). Zaplatenie cestnej dane ako podmienka uznania cestovných náhrad do daňových výdavkov nie je v zákone o daniach z príjmov stanovené
."
Takže klientka sa mala opýtať, na základe akého § jej to vyhodili. A ako som už písal, určite k tomuto existovalo usmernenie ÚDR resp. MF v podobnom znení, len ho neviem nájsť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mv66
juko, ako ma platitel na konci roka vysporiadat DPH. najma v tom 2. pripade, ked podla KJ vyjde mensia spotreba nez bolo natankovane?
mv66, prečo si vyrábate problémy ? Veď si usledujem spotrebu každý mesiac.
Príklad:
podla TP je priemerná spotreba 6 lit.
mne vyjde spotreba za mesiac 5,7 litra a s tým ja nič nerobím, prečo ??? Čo auto musí mať vždy spotrebu 6 lit. ako je v TP ??? Akurát som možno sám proti sebe, že do nákladov môžem dať viac korún za nákup PHM, aby bola spotreba 6 lit. Ale zasa má to aj inú stránku. Nebude to DU čudné, ako to jazdíš, keď máš stále každý mesiac rovnakú spotrebu. ??? Veď o tom to je, že v zime idem do nadspotreby a v lete som podspotrebe ale za rok za účtovné obdobie si to "kočírujem" tesne pod priemernú spotrebu. Musím končiť, môžem až poobede.
Pekné pondelkové ráno...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
dr.kuko
Je lepsie si to radsej doplatit a nech z toho vyrubia penale, alebo zbytocne na seba upozornim?
Ak hovoríš o cestnej dani za rok 2004, tak si ju utekaj doplatiť - a ešte pozor na obdobie, možno sa ťa spýtajú odkedy si vozidlo používal na ponikanie, ak si chceš celý rok uplatňovať výdaje na MV, tak zaplatíš celoročnú, ak napr. od6/2004 tak len alikvótnu čiastku...:p
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Manual, znie to rozumne, ale uplne nerozumiem. Takze na vsetky bloky mas uplatnenu DPH a z nej na konci roka nic nevratis? My asi uctujeme auta so zlou spotrebou v TP, uz si mnohi klienti ziadali o zmenu v TP.
Casto mi vyjde, ze podla KJ je menej nez podla blokov. Moze to vzniknut i tak, ze ten kto auto pouziva prida i svoj sukromny benzin zo svojho vlastneho auta:-((( Co s tym mam urobit? Ako vratit DU cast DPH?
Naposledy upravil mv66 : 21.03.05 at 21:31
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ceny PHM platné v čase použitia vozidla
Kupujem predsa za platné ceny, či sú aj neplatné? Je tu snáď niekto, komu by kontrola neuznala náklady len preto, že PHM tankoval 2 dni pred jazdou? Pre rozdiel možno +- 5 Sk?
Predsa si kvôli tomu nebudem kupovať počítač, platiť za internet atď
Nazvite si to trebárs pohľad z obývačky!
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

V cestaku sa uvadza cena bez DPH alebo s DPH?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať