Zavrieť

Porady

Cena PHM a spotreba

pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Viaceri diskutujuci v porade i mimo nej hovoria, ze pri vypocte nahrad za spotrebovane PHM sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac. Kde to je uvedene? ja som stale pouzival ceny zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

K tomu otazka: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

A este: pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?


dakujem
Usporiadat
Monikacz Monikacz

Monikacz je offline (nepripojený) Monikacz

Este ze Vas mam... Dakujem Vam vsetkym, ktori ste zareagovali na moju otazku! Len sa cudujem, ze aka "hadka" vypukla okolo mojej hrubej chyby z nepozornosti (za ktoru sa velmi cervenam). Ludkovia, nie ze sa pobijete...!
Pekny piatkovy den prajem!
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

juko
Vediem JÚ, plátca DPH. Zaujímal by ma Váš názor na účtovanie PHM vozidla zaradeného do podnikania.
Ja už dlhé roky praktizujem nasledovný postup:
Vediem knihu jázd v účtovnom programe, kde sa okrem jázd eviduje aj nákup PHM. Do nákladov do prevádzkovej réžie dávam každý zakúpený blok za PHM s nárokom na plný odpočet DPH. Mesačný prepočet PHM podľa spotreby uvedenej v TP nerobím. V nákladoch nechávam všetky bloky za kúpené PHM.
Na konci roka urobím sumár prepočtu spotrebovaných PHM podľa jázd vykonaných v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v TP. Ak mi suma, ktorú som skutočne zaplatil za PHM vyjde nižšia ako suma , ktorú som dostal týmto výpočtom, je všetko OK a nič nerobím. Ak by mi však pri prepočte vyšla suma vyššia, potom cez uzávierkové operácie pripočítam nadspotrebu.
Mal som kontrolu pred 10 rokmi a na takýto spôsob vedenia PHM vtedy nič nenamietali.
Chcel by som vedieť, ako to robíte vy.
Kaťdý mesiac dáte do nákladov sumu vypočítanú programom bez ohľadu na to, kedy sa tankovalo, a všetky bloky o nákupe PHM idú do neovplyvniteľných výdavkov?
Ak si platca DPH tak by si mal urobit prepocet nadspotreby , resp. do normovanej spotreby prepocet a kratit DPH.

doplnim že minimalne mesacne alebo stvrtrocne podla toho akýsi platca
Naposledy upravil aladin : 22.06.05 at 10:50
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

andrej_rv
K 2.odseku: Zákon o DP - §19 ods.2 písmeno e) - "..ak daňovník použije vozidlo nezaradené do obchodného majetku, uplatní si výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej náhrady za každý km jazdy podľa osobitného predpisu.." Osobitným predpisom je zákon o cestovných náhradách, ktorý v § 7 ods. 3 znie: "Náhrada za spotrebované PHL patrí...podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, prepočítanej podľa spotreby pohonných látok...". .
pokial viem bola zmena a zmenilo sa to smerom k tomu že podla cien pohonných latok v case nakupu.... (predtým bolo podľa cien pohonných látok platných v čase použitia vozidla, ) ale bolo ohladom toho velke halo lebo by sa to vztahovalo aj na podnikatelov že phm nakupil 2.1.2005 x litrov za 35 sk 1 liter ale autom isiel až 5.5.2005 , a vtedy by mal kontrolovat že 5.5.2005 čo stal 1 liter benzínu. takže pokial ja viem už je v tom zmena...
0 0
piko piko

piko je offline (nepripojený) piko

zivnostnik - maly
ALADIN, aj ostatni...



tak aby ste vedeli. Pisal som dotaz na Danove riaditelstvo. Viete co mi odpisali? Citovli mi dopodrobna zakon a dopisali nasledovne:

Nakoľko Daňové riaditeľstvo SR nie je oprávnené vyjadrovať sa k zákonu č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, odporúčame Vám kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.Nakoľko Daňové riaditeľstvo SR nie je oprávnené vyjadrovať sa k zákonu č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, odporúčame Vám kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Dobre ze???
Naposledy upravil piko : 22.06.05 at 10:43 Dôvod: oslovenie
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

bum.....
xcel som povedat to je bomba
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

Pre všetkých, ktorí nemajú možnosť nahliadnuť, cit. z publikácie Dane a Účtovníctvo č. 4/2005 (aj keď nie som si istá, či smiem):

"V časovom období od 1.11.2004 do 31.12.2004" (v roku 2005 detto, podnikateľ však takisto musí zaplatiť cestnú daň) "podnikateľ, ktorý využíval pri podnikaní súkromný OA, môže započítať do daňových výdavkov aj základnú sadzbu náhrady, ale len za určitých podmienok. Túto zmenu umožnila novelizácia ZDP zákonom č. 539/2004 Z.z. zo dňa 21.9.2004. Za daňový výdavok sa od 1.11.2004 považuje zaplatená cestná daň a výdavky na pracovné cesty vypočítané podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e/ novelizovaného ZDP, v ktorom bola daná podnikateľom, ktorí využívajú pri pracovných cestách súkromný OA, možnosť uplatniť výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL a základnej sadzby náhrady pre každý jeden kilometer jazdy podľa ZCN. Paragraf 19 ods. 2 písm. e/ ZDP ustanovuje, že takto vypočítané výdavky si môže uplatniť ako daňové výdavky podnikateľ, ak ich vynaložil v súvislosti s činnosťou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva:
Výpočet výdavkov na pracovné cesty:
Vphl = (Počet km x spotreba PHL:100) x cena (v Sk)
Náhrada za použitý OA v Sk = sadzba základnej náhrady x km + Vphl
Sadzba základnej náhrady
Sadzba základnej náhrady je stanovená v Sk na jeden km. Výška sadzby základnej náhrady sa odvíja od sumy, na ktorú vzniká v súlade so ZCN nárok zamestnancom, ktorí vykonávajú pracovnú cestu motorovým vozidlom nezaradeným v obchodnom majetku zamestnávateľa. Výška sadzby základnej náhrady sa mení a je upravená v nadväznosti na ustanovenie § 7 ods. 2 ZCN opatrením MPSVaR SR č. 260/2004 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Pre OA platí sadzba základnej náhrady vo výške 6,20 Sk za každý kilometer.

Príklad:

Podnikateľ Martin podniká ako FO, účtuje v sústave JÚ. Martin má v obchodnom majetku zaradené staršie OA, ktoré využíva on a jeho zamestnanci pri pracovných cestách v mieste podnikania a v blízkom okolí.
Pri pracovných cestách, ktoré musí Martin uskutočniť na dlhšie trasy, najčastejšie do Ostravy, kde má obchodných partnerov, využíva nový OA, ktorý nemá zaradený v obchodnom majetku. Cestnú daň za OA zaplatil 31.1.2004 vo výške 3700 Sk a výdavok si zaúčtoval ako daňový výdavok.
Údaje z veľkého technického preukazu o spotrebe: spotreba je určená podľa normy EHK pre mesto 7,80 l/100 km, pre 90 km 5,50 l/100 km a pre 120 km 7,20 l/100 km.
Cena za jeden liter PHL=32,50 Sk (zistená z dokladu o nákupe PHL).
Pre každý OA Martin vedie osobitnú evidenciu jázd. Z evidencie jázd súkromného OA sme zistili, že v novembri 2004 uskutočnil 4 pracovné cesty do Ostravy, čo je 950 km.

Výpočet náhrady za použitý OA:
Priemerná spotreba PHL=(7,80 + 5,50 + 7,20):3 = 6,83 l/100 km
Vphl= (950 x 6,83:100) x 32,50 = 2.108,76 Sk
Náhrada=6,20 x 950 + 2.108,76 = 7.998,76 Sk

Martin pri výpočte spotreby PHL postupoval podľa ustanovenia § 7 ods. 4 ZCN. Cenu za liter PHL zistil z dokladu o nákupe PHL, ktorú doložil k výpočtu.

Účtovanie v JÚ

Výdavok"Náhrada za použitý OA" zaúčtuje Martin podľa ustanovenia § 15 postupov účtovania v JÚ do peňažného denníka takto:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti 7.998,76 Sk,
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci"Výdavky celkom" 7.998,76 Sk,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "prevádzková réžia 7.998,76 Sk.
(K pohybu peňažných prostriedkov dôjde tým, že podnikateľ si sumu, ktorú vypočíta, vyberie z pokladnice a použíje ju na nákup PHL, údržbu a opravu OA a podobne.)
Účtovanie uskutočnil Martin na základe účtovného dokladu, ktorým je výdakový pokladničný doklad, ku ktorému sú priložené tieto doklady:
- výpočet náhrady za použitý OA,
- kópia veĺkého technického preukazu, ktorou Martin preukáže spotrebu PHL podľa ZCN (Martinovi postačí, ak kópiu veľkého technického preukazu priloží k prvému výpočtu v každom roku),
- doklad o nákupe PHL, ktorým preukáže cenu za liter PHL.
Martin si môže na základe výdavkového pokladničného dokladu, ktorý podpíše, prevziať z pokladnice sumu 7.998,76 Sk. Sumu 7.998,76 Sk zohľadňuje nielen jeho výdavky za nakúpené PHL, ale aj ďalšie výdavky, ktoré mu vznikajú pri používaní OA, ako sú napríklad obstaranie OA, poistenie, údržba a opravy.

Príklad:

Podnikateľka Mirka podniká ako FO, účtuje v sústave JÚ. V roku 2004 využíala pri podnikaní súkromný OA. Z evidencie OA zistila, že za mesiac november 2004 najazdila na podnikateľské účely celkom 1.500 km. Z toho 500 km v meste Žilina, kde pravidelne vykonáva svoju podnikateľskú činnosť a 1.000 km mimo Žiliny (pracovné cesty k odberateľom do Banskej Bystrice a Zvolena) Cenu za liter PHL zistila z dokladu o nákupe PHL. Cena je 35 Sk/l. Vo veľom technickom preukaze má Mirka uvedenú spotrebu podľa smerníc ES takto: pre mestský cyklus 8,7 l/100 km, pre momomestský cyklus 6,60 l/100 km, pre kombinovaný cyklus 7,8 l/100 km.

Mirka postupovala pri výpočte daňových výdavkov za november 2004 takto:
a/ vypočítala výdavky na PHL pri kilometroch v meste:
Vphl=(500 x 8,70 : 100) x 35 = 1.522,50 Sk
b/ vypočítala výdavky na PHL pri ostatných km:
Vphl= (1.000 x 6,60 : 100) x 35 = 2.310,- Sk
c/ vypočítala náhradu za použitý OA:
NOA= 6,20 x 1.500 + (1.522,50 + 2.310)= 13.132,50 Sk

Pri výpočte postupovala Mirka podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) novelizovaného ZDP. Sadzbu základnej náhrady použila preto, lebo pri podnikaní využívala súkromný OA. Spotrebu PHL stanovila podľa ustanovenia § 7 ods. 4 ZCN, to znamená, že pre km v meste použila spotrebu pre mestský cyklus a pre 1000 km, ktoré najazdila mimo mesta použila spotrebu pre momomestský cyklus.

Účtovanie v sústave JÚ

Mirka bude účtovať podľa ustanovenia § 15 postupov účtovania v JÚ do peňažného denníka celkový výdavok 13.132,50 Sk takto:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti 13.153,50 Sk účtuje na základe výdavkového pokladničného dokladu, ku ktorému je pripojený výpočet a kópia veľkého technického preukazu (ak výpočet robí prvýkrát) a doklad o nákupe PHL,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "Prevádzková réžia" 13.153,50 Sk.

Postup pri stanovení daňového výdavku za rok 2004 (platí aj pre 2005):

Podnikateľ, ktorý v roku 2004 využíval pri výkone podnikateľskej činnosti súkromný OA, môže postupovať tak, že:
- vypočíta výšku daňového výdavku za každý mesiac osobitne a zaúčtuje ju do peňažného denníka, t.j. bude postupovať ako v predchádzajúci príkladoch alebo
- vypočíta výšku daňového výdavku až na konci roku 2004 a vtedy ju zaúčtuje do peňažného denníka. Tento spôsob je v praxi malých podnikateľov - FO, najbežnejší.
Podnikateľ sa rozhodne pre jeden spôsob, ktorý použije.

Príklad

Podnikateľka Mária, ktorá podniká ako FO a účtuje v sústave JÚ, pri výkone podnikateľskej činnosti v roku 2004 využívala súkromný OA. Mária viedla v priebehu roku 2004 evidenciu jázd, z ktorej zistila najazdené km za jednotlivé mesiace. V novembri a decembri Mária najazdila s OA kilometre pri pracovných cestách do susedných okresov, kde má dodávateľov materiálu. Cenu za PHL zistila z dokladov o nákupe PHL, ktoré v priebehu roku účtovala do peňažného denníka ako daňový výdavok. Spotrebu PHL zistila z veľkého technického preukazu, v ktorom je uvedená spotreba PHL podľa normy STN 7,9 l/100 km. Cestnú daň zaplatila 30. 1. 2004 poštovou poukážkou v sume 2.900 Sk.

Mária postupovala pri účtovaní výdavkov spojených s využívaním súkromného OA v roku 2004 takto:

Do daňových výdavkov započítala a ako výdavky ovplyvňujúce ZD zaúčtovala:
1. Zaplatenú cestnú daň 2.900,- Sk, úhradu zaúčtovala dňa 30. 1. 2004 tak, ako v príklade 1 a 2 na základe výdavkového pokladničného dokladu a priloženej poštovej poukážky.
2. Nákup PHL podľa dokladu o úhrade účtovala vždy v deň úhrady PHL na základe výdavkového pokladničného dokladu a priloženej potvrdenky o zaplatní ako:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti,
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci "Výdavky celkom",
- výdavok v stĺpci "Prevádzková réžia".
3. K 31. 12. 2004 vykonala Mária výpočet výdavkov na PHL (za obdobie 1. 1. 2004 až 31. 10. 2004) a náhrady za použitý OA (za obdobie 1. 11. 2004 až 31. 12. 2004) a náhrady za použitý OA (za obdobie 1. 11. až 31. 12. 2004). Výpočet urobila vždy za ucelený mesiac, a to z dôvodu zmien cien PHL. Ceny zistila z dokladov o nákupe PHL. K výpočtu doložila kópiu veľkého technického preukazu.
4. V peňažnom denníku Mária zistila celkovú sumu zaúčtovaných výdavkov na PHL v roku 2004, čo je suma 31.250 Sk. Túto sumu zaúčtovala Mária v roku 2004 do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca "Výdavky celkom" a do stĺpca "Prevádzková réžia".
5. Vypočítala rozdiel medzi zaúčtovanou sumou daňových výdavkov celkom a vypočítanou sumou daňových výdavkov podľa ustanovenia § 19 ZDP:
43.883,74-31.250,- = 12.633,74 Sk
6. Vypočítaný rozdiel zaúčtovala v zmysle ustanovenia §4 ods. 2 písm. b) bod 3 postupov účtovania v JÚ ako uzávierkovú účtovnú operáciu do peňažného denníka dňa 31. 12. 2004 ako:
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stĺpci"Výdavky celkom" 12. 633,74 Sk,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "Prevádzková réžia" 12.633,74 Sk

Príklad

Podnikateľ Miloš podniká ako FO, účtuje v sústave JÚ. V roku 2004 využíval na podnikanie súkromný OA, ktorého je vlastníkom. Z evidencie jázd, ktorú v priebeho roku 2004 viedol, zistil ubehnuté kilometre. Cenu PHL zistil z dokladov o nákupe PHL. Doklady v priebehu roku neúčtoval do peňažného denníka, ale ich odkladal do knihy jázd. Spotrebu PHL zistil z veľkého technického preukazu, v ktorom je uvedená spotreba PHL podľa normy EHK:
- mesto 7,7 l/100 km,
- 90 km 4,5 l/100 km,
- 120 km 7,50l/100 km.

Miloš postupoval pri účtovaní výdavkov spojených s využívaním súkromného OA v roku 2004 takto:
Do daňových výdavkov započítal a ako výdavky ovplyvňujúce ZD zaúčtoval:
1. Zaplatenú cestnú daň 3.700,- Sk, úhradu cestnej dane zaúčtoval dňa 25. 1. 2004. Postupoval tak, ako je uvedené v predchádzajúcich príkladoch. Účtoval na základe bankového výpisu, lebo úhradu uskutočnil z podnikateľského účtu.
2. Nákup PHL neúčtoval v priebehu roku 2004 do peňažného denníka, všetky bloky odkladal do knihy jázd.
3. K 31. 12. 2004 vypočítal výdavky na PHL za obdobie od 1. 1. až 31. 10. 2004 a náhradu za použitý OA za obdobie od 1. 11. až 31. 12. 2004. Výpočet vykonal vždy po mesiacoch z dôvodu zmien cien PHL. Ceny zistil z dokladov o nákupe PHL. K výpočtu doložil kópiu veľkého technického preukazu a doklady o nákupe PHL.
4. Vypočítanú sumu zaúčtoval Miloš dňa 31. 12. 2004 do peňažného denníka ako:
- výdavok peňažných prostriedkov v hotovosti 41.753,45 Sk,
- výdavok ovplyvňujúci ZD v stľpci "Výdavky celkom" 41.753,45 Sk,
- výdavok v druhovom členení výdavkov celkom v stĺpci "Prevádzková réžia" 41.753,45 Sk.

Tipy spracovala: Ing. Jarmila Stählová, ekonomicko-účtovná poradkyňa
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
petra:-)
piko, podľa mňa sa andrej-rv nemýli, nakoľko píše o aute nezaradenom v majetku. V prvom rade treba rozlišovať, či sa jedná o auto zaradené, alebo nezaradené v majetku.
Pri aute nezaradenom v majetku sa riadiš § 19 ods.2písm.e) teda tak ako píše andrej-rv.
§ 19 ods.2písm.l, v ktorom sa hovorí...podľa cien platných v čase ich nákupu, a na ktorý sa odvolávaš sa týka aút zaradených v majetku.
Táto téma bola už myslím jasne vysvetlená práve príspevkom od "petra".
Pri použití auta nezaradenom do podnikania sa riadiš zákonom o cestovných náhradách a pri aute zaradenom do majetku firmy zákonom o DP.

V predošlom príspevku sú uvedené príklady pri použití auta nezaradeného do podnikania, keď výpočet PHM sa robí z bloku, ktorý bol zakúpený pri pracovnej ceste. Keby tento blok neexistoval, potom by sa pri jednotlivých cestách vychádzalo z cien PHM platných v čase konania tej ktorej pracovnej cesty v zmysle už spomínaného zákona o cestovných náhradách..
Naposledy upravil juko : 09.07.05 at 17:31
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
aladin
Ak si platca DPH tak by si mal urobit prepocet nadspotreby , resp. do normovanej spotreby prepocet a kratit DPH.
doplnim že minimalne mesacne alebo stvrtrocne podla toho akýsi platca
Nadspotreba namá vplyv na DPH!!! Krátiť DPH z PHM musíš iba vtedy, ak použiješ auto zaradené do majetku firmy na súkromné účely. Vtedy z nakúpených PHM si môžeš nárokovať odpočet DPH iba v alikvotnej výške pripadajúcej na spotrebu, ktorá sa použila na podnikanie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

juko
Nadspotreba namá vplyv na DPH!!! Krátiť DPH z PHM musíš iba vtedy, ak použiješ auto zaradené do majetku firmy na súkromné účely. Vtedy z nakúpených PHM si môžeš nárokovať odpočet DPH iba v alikvotnej výške pripadajúcej na spotrebu, ktorá sa použila na podnikanie.
Na doplnenie, alikvotná časť DPH nielen z PHM, ale alikvotná časť DPH aj z ostatných nákladov na auto zaradeného na podnikanie.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Dobrá pripomienka. Ja som to rozvinul iba v rámci uvedenej témy.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

juko
Táto téma bola už myslím jasne vysvetlená práve príspevkom od "petra".
Pri použití auta nezaradenom do podnikania sa riadiš zákonom o cestovných náhradách a pri aute zaradenom do majetku firmy zákonom o DP.

V predošlom príspevku sú uvedené príklady pri použití auta nezaradeného do podnikania, keď výpočet PHM sa robí z bloku, ktorý bol zakúpený pri pracovnej ceste. Keby tento blok neexistoval, potom by sa pri jednotlivých cestách vychádzalo z cien PHM platných v čase konania tej ktorej pracovnej cesty v zmysle už spomínaného zákona o cestovných náhradách..
Odkial budete mat tieto ceny, ked ich uz slovnaft na svojej www nezverejnuje? Robi to OMV alebo niekto iny? Aspon v Poradcovi budu vychadzat nadalej?
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Neviem prečo by ich nezverejňoval. Na ich stránke sú stále. Ak sa ti nechce hľadať na internete, prikladám stav PHM od roku 2000.
A tu je link na stránku slovnaftu, kde sú tie ceny uvedené.
http://www.slovnaft.sk/showdoc.do?docid=1161
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Dakujem, ale 15.6. je posledny datum. Od 1.7. tam uz nic nove nebude.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Môže zamestnanec na dohodu používať na služobné cesty svoje auto? Robí cesťák?
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Áno. Cestovné náhrady patria zamestnancom v pracovnom pomere, alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Musia mať písomnú dohodu, že bude používať svoje auto. A potom robí cesťák.
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Pripájam sa k tejto diskusii. Zaujíma ma, kde sa dá zistiť cena PHM, keď tieto ceny Slovnaft na svojej stránke už nezverejňuje? Ďakujem.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

juko
Nadspotreba namá vplyv na DPH!!! Krátiť DPH z PHM musíš iba vtedy, ak použiješ auto zaradené do majetku firmy na súkromné účely. Vtedy z nakúpených PHM si môžeš nárokovať odpočet DPH iba v alikvotnej výške pripadajúcej na spotrebu, ktorá sa použila na podnikanie.
Podla toho co si povedal mi to pripada tak , že natankujem zistim nadspotrebu auta na konci mesiaca , ale dph si uplatnim cele ?? mne sa to nezda.... zákon o dph mal nieco take ...že nemožeš žiadať dph z neuznaného daňového výdaja... a nadspotreba nie je daňový výdaj...
alebo že by som zle pochopil....
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

alebo ... natankujem a mi niekto vytiahne (neviem či je to spravne slovo) benzín z nadrže ,neprejdem ani 1 kilometer, na konci mesiaca zistim nadspotrebu ale dph si uplatnim cele ??? ty vlastne tvrdíš to...
mne sa to nezdá
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
MartaP
Pripájam sa k tejto diskusii. Zaujíma ma, kde sa dá zistiť cena PHM, keď tieto ceny Slovnaft na svojej stránke už nezverejňuje? Ďakujem.
www.natankuj.sk
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ja som našla priemerné ceny PHM za r.2005 na www.statistics.sk-ponuka produktov-základné formy zverejňovania a poskytovania štatist. informácií-informatívne správy štatist. úradu-ukazovatele ekonomického vývoja. Na Slovnafte sú naozaj ceny len do 15.6., v poradcovi tiež, a na www.natankuj.sk som ich nenašla. Len dúfam,že sa tieto ceny môžu použiť pre účtovnictvo, nakoľko robím cestovné príkazy za r. 2005 a nemám bloky o nákupe PHM / auto nie je v majetku firmy/a tieto ceny sú udávané ako priemerné za každý mesiac. Nemáte niekto skúsenosti, či daňováci tieto ceny uznávajú, nakoľko sa k nim neviem na nete inde dopátrať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať