Zavrieť

Porady

Cena PHM a spotreba

pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Viaceri diskutujuci v porade i mimo nej hovoria, ze pri vypocte nahrad za spotrebovane PHM sa pocita priemerna cena PHM za cely mesiac. Kde to je uvedene? ja som stale pouzival ceny zo stranky slovnaftu, poznam ludi, ktori to tak robia a danovaci im to schvalili.

K tomu otazka: mozem mat vo vypocitanych cest. nahradach aj viac prejdenych kilometrov - tj spotrebovanych litrov - ako som nakupil (tj ake mam uvedene v nakupoch nezahrnovanych do zakladu dane)?

A este: pri sukromnom aute pouzivanom na podnikanie som si v r. 2003 mohol uplatniť základnú náhradu, prvych 10 mesiacov 2004 bude iba nahrada za spotrebovane phm a november december opat aj zakladna nahrada?


dakujem
Usporiadat
rena79 rena79

rena79 je offline (nepripojený) rena79

Ahojte. Ja tiež v JÚ používam súkromné auto na podnikateľské účely, vediem knihu jázd, účtujem kazdý blok z tankovania a uplatňujem si z každého bloku DPH. Volala som kôli tej DPH-čke na DÚ v PD aj do Bystrice na drsr a, že je to v poriadku keď si nedávam do nákolado v 6,20 za km, tak si môžem uplatniť DPH. Prikladám vyjadrenie z drsr v BB:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám =aňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok sta=ovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na =dpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a slu=BEby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, ak p=atiteľ dane prijaté tovary (napr. PHL) použije na svoje zdaniteľn=E9 obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uveden=E9 v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň.

Váš dopyt:

Podnikateľ FO používa súkromné auto na podnikateľské účel=(nie je majetkom firmy), má zaplatenú cestnú daň. Do nákladov si=nedáva 6,20 sk+spotreba, ale len reálne benzínové bloky, ktoré s=otrebuje. Je správne, keď si z týchto blokov uplatňuje DPH?
0 0
alenkad alenkad

alenkad je offline (nepripojený) alenkad

Aj ja prosím o konzultáciu
1.podnikateľ má auto na leasing. V peňažnom denníku účtujem PHM
bločky-výdavky ovplyvň.daňový základ (podnikateľ si vedie knihu jázd k nakúpeným PHM).
Do r.2006 som účtovala km*priem.spotr./100*cena benzínu, nie PHM bločky, z bločkov som brala len cenu benzínu. Sú správne obidva spôsoby, keď nie, prečo ?

2. Účtujem združenie. Bola mi navrhnutá odmena (máme uvedené v stanovách) vo forme TESCO poukážok. Zúčtujem do výdavkov neovplyvňujúci daňový základ ? Vyplývajú mi z odmeny nejaké povinnosti ?.

Kto vie, nech prosím poradí – ďakujem.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

prosim o radu,,, mám prenajate auto, v zmluve je že cestnu dan platia oni a ostatne - oprava... platim ja, zatial som neučtovala nič suvisiace s auto umytie, phm ani opravu,,, chcem sa opýtat či na taketo auto použijem iba kilometrovne a ako to vyrátam dakujem
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

prosim o radu
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monikal Pozri príspevok
prosim o radu,,, mám prenajate auto, v zmluve je že cestnu dan platia oni a ostatne - oprava... platim ja, zatial som neučtovala nič suvisiace s auto umytie, phm ani opravu,,, chcem sa opýtat či na taketo auto použijem iba kilometrovne a ako to vyrátam dakujem
BUdeš účtovať ako keby auto bolo tvoje zahrnuté do obchodného majetku. Teda skutočne tankované PHL, opravy a udržba. Paušálnu náhradu za ubehnuté kilometre nemôžeš aplikovať. Auto nie je tvoje.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

ja som si to chcela overit lebo z ineho zdroja mám že ak je auto prenajate tak rátam kilometrovné
teda zrada a učtujem prenajate auto normálne do nákladov tak ako keby bolo firemné??? určite nechcem spochybnovat tvoje či vaše vedomosti len teraz na tom pracujem tak aby to bolo spravne.... dakujem monikal
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monikal Pozri príspevok
ja som si to chcela overit lebo z ineho zdroja mám že ak je auto prenajate tak rátam kilometrovné
teda zrada a učtujem prenajate auto normálne do nákladov tak ako keby bolo firemné??? určite nechcem spochybnovat tvoje či vaše vedomosti len teraz na tom pracujem tak aby to bolo spravne.... dakujem monikal
Podľa §19 ZoDP náhrady za používanie auta ti patria iba, a jedine vtedy ak si vlastníkom auta. Vo všetkých ostatných prípadoch účtuješ ako keby to bolo zaradené do obchodného majetku, teda skutočné tankovanie.
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

tak to si ma veeelmi potešil robila som to tak v roku 2006 a teraz tam mám danovu a po inf. z iného zdroja som bola na pochybách a nevedela som ako to vlastne mám učtovat,,,,, veeelmi pekne ti dakujem monikal
0 0
Natallka Natallka

Natallka je offline (nepripojený) Natallka

Aj ja poprosim o radu.Som zivnostnicka.Mame auto ktore je napisane na manzela a ja ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely.Niekde tu som citala ze od roku 2008 si musim odkladat blocky.Chcem sa opytat ako ich mam uctovat?Zaklad dane si dam do vydavkov neovplyvnujuce dat a DPH sa mozem odpisat alebo nie?A potom si mozem na kazdy kilometer dat tu sumu 6,2 ci ako to je?Dakujem vopred som v tom novacik co sa tyka PHM.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Natallka Pozri príspevok
Aj ja poprosim o radu.Som zivnostnicka.Mame auto ktore je napisane na manzela a ja ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely.Niekde tu som citala ze od roku 2008 si musim odkladat blocky.Chcem sa opytat ako ich mam uctovat?Zaklad dane si dam do vydavkov neovplyvnujuce dat a DPH sa mozem odpisat alebo nie?A potom si mozem na kazdy kilometer dat tu sumu 6,2 ci ako to je?Dakujem vopred som v tom novacik co sa tyka PHM.
Bločky zaúčtovávať nebudeš, pretože budeš používať súkromné auto nezaradené do majetku firmy. Bločky odkladať musíš tak patí zákon od 1.1.2008, ale pre potreby zistenia ceny PHL v čase nákupu, podľa ktorých budeš počítať paušálnu náhradu
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Natallka Pozri príspevok
Aj ja poprosim o radu.Som zivnostnicka.Mame auto ktore je napisane na manzela a ja ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely.Niekde tu som citala ze od roku 2008 si musim odkladat blocky.Chcem sa opytat ako ich mam uctovat?Zaklad dane si dam do vydavkov neovplyvnujuce dat a DPH sa mozem odpisat alebo nie?A potom si mozem na kazdy kilometer dat tu sumu 6,2 ci ako to je?Dakujem vopred som v tom novacik co sa tyka PHM.
Bločky nebudeš účtovať. Potrebuješ ich na výpočet náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ak máte BSM ,tak auto je spoločné, aj keĎ je v technickom preukaze uvedený manžel. Takže aplikuješ náhradu za ubehnuté kilometre vo výške 6,20 a PHL podľa spotreby.

Vzorec

Priemerná spotreba * cena PHL
( ------------------------------ + 6,20) * km = náhrada
100
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Chcela by som sa opýtať nasledovnú vec. Je mi jasné, že bločky neúčtujem, ale ich musím mať kvôli reálnej nákupnej cene PHL. Ale čo v tom prípade ak SZČO účtuje tak, že nakupuje benzín do vlastného auta a zároveň aj do píly a potom to percentuálne dáva do výdavkov v pomere 40 % a 60%. Vtedy účtujem všetky bločky ? Auto nemá zaradené, takže si uplatňuje aj tých 6,20 Sk.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Denisa13 Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať nasledovnú vec. Je mi jasné, že bločky neúčtujem, ale ich musím mať kvôli reálnej nákupnej cene PHL. Ale čo v tom prípade ak SZČO účtuje tak, že nakupuje benzín do vlastného auta a zároveň aj do píly a potom to percentuálne dáva do výdavkov v pomere 40 % a 60%. Vtedy účtujem všetky bločky ? Auto nemá zaradené, takže si uplatňuje aj tých 6,20 Sk.

V tomto prípade účtuješ bločky, z ktorých sa "tankovalo" aj do píly. A to v členení 40% VOZD - PHL píly, a 60% VNZD - PHL auto.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Ďakujem ti si zlatý a veľmi si ma potešil...takže to mám správne a VOZD auto mám potom paušál a priamo prepočítanú spotrebu..? je to dobré...a sory smith, chcela som ti dať aj bodík, ale neviem ako nato som tu nováčik (((
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Denisa13 Pozri príspevok
Ďakujem ti si zlatý a veľmi si ma potešil...takže to mám správne a VOZD auto mám potom paušál a priamo prepočítanú spotrebu..? je to dobré...a sory smith, chcela som ti dať aj bodík, ale neviem ako nato som tu nováčik (((
Správne.

P.S. Veď bodík si dala, ďakujem.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

vau super, takže sa mi to podarilo....to sa ale teším........
0 0
Natallka Natallka

Natallka je offline (nepripojený) Natallka

Daujem velmi pekne.
Len este sa chcem opytat to zuctovanie mam robit mesacne alebo staci na konci roka zo vsetkych blockov?
A co treba si este viest myslim tym cestak alebo knihu jazd?Som novacik v tom dakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Natallka Pozri príspevok
Daujem velmi pekne.
Len este sa chcem opytat to zuctovanie mam robit mesacne alebo staci na konci roka zo vsetkych blockov? ako mysíš zo všetkých bločkov ?
A co treba si este viest myslim tym cestak alebo knihu jazd?Som novacik v tom dakujem.
Ideálne je robiť mesačne, tak ako sa jazdí. Treba viesť KJ, uvádzaš tam len služobné cesty = čo súvisia s podnikaním. A máš nárok na stravné lístky ako SZČO na počet pracovných dní v mesiaci vo výške 67 Sk. Správne 89 Sk. Cesta z miesta bydliska napr. do prevádzky = až nie miesto totožné s trvalým bydliskom, nie je služobná cesta.
Ale daj si niečo vyhľadať, je tu more tém, kde je aj tvoj problém vyriešený. Už by sme sa stále opakovali.
Pekný deň...
Naposledy upravil Manual : 08.03.08 at 08:10 Dôvod: Oprava ceny str. lístka
0 0
Natallka Natallka

Natallka je offline (nepripojený) Natallka

Manual dakujem velmi pekne.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Manual Pozri príspevok
Ideálne je robiť mesačne, tak ako sa jazdí. Treba viesť KJ, uvádzaš tam len služobné cesty = čo súvisia s podnikaním. A máš nárok na stravné lístky ako SZČO na počet pracovných dní v mesiaci vo výške 67 Sk. Cesta z miesta bydliska napr. do prevádzky = až nie miesto totožné s trvalým bydliskom, nie je služobná cesta.
Ale daj si niečo vyhľadať, je tu more tém, kde je aj tvoj problém vyriešený. Už by sme sa stále opakovali.
Pekný deň...
nemá byť, že SZČO má nárok sttravný lístok v hodnote 89,. Sk?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať