ropy
17.06.08,11:13
Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Podľa mńa sa menil zákon 181/2008 Z.z, tzn. osobné mot.vozidlo je 5,50 Sk /km.Pani Tomanová zariadila od 24.5.2008.
liba2
17.06.08,16:11
Podľa mńa sa menil zákon 181/2008 Z.z, tzn. osobné mot.vozidlo je 5,50 Sk /km.Pani Tomanová zariadila od 24.5.2008.


Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Treba si všímať aj dátum zadania otázky (február 2005 !!) :D

Nová základná náhrada 5,50 Sk / km platí od 1.6.2008.
Janinkaaa
25.06.08,06:55
Treba si všímať aj dátum zadania otázky (február 2005 !!) :D

Nová základná náhrada 5,50 Sk / km platí od 1.6.2008.


Zmena na 5,50 Sk/km platí od 01.06.2008, alebo od 24. 05. 2008 ?
Anja111
25.06.08,07:07
Zmena na 5,50 Sk/km platí od 01.06.2008, alebo od 24. 05. 2008 ?
... od 1.6.2008.
kacena26
27.06.08,05:17
Dobrý deň, potrebujem radu.bola som na školení vlasným vozidlom, ktoré je napísané na ocina. možem si okrem stravného uplatniť aj cestovné náhrady vo výške spotreby PHM + 5,50 za 1 km jazdy. Musí byť aj dohoda o použití cestného mot.vozidla so zamestnávateľom. a musí byť auto havarijne poistené?
Ešte doplním: a co s daňou z motorových vozidiel týka sa ma tento prípad?
liba2
27.06.08,09:28
Dobrý deň, potrebujem radu.bola som na školení vlasným vozidlom, ktoré je napísané na ocina.
Takže nie je vlastné, je požičané.

možem si okrem stravného uplatniť aj cestovné náhrady vo výške spotreby PHM + 5,50 za 1 km jazdy. Musí byť aj dohoda o použití cestného mot.vozidla so zamestnávateľom.
V zadaní neuvádzaš svoje postavenie, ale podľa tejto vety usudzujem, že si zamestnanec. Zamestnávateľ ťa na PC vysiela a mal pred cestou schváliť aj použitie dopravy - v tomto prípade vozidla nie tvojho vlastného.

a musí byť auto havarijne poistené?
nemusí, ale zamestnávateľ môže na tom trvať, resp. ak nie je HP, nemusí schváliť použitie tohto vozidla;

Ešte doplním: a co s daňou z motorových vozidiel týka sa ma tento prípad?Daň z MV sa týka zamestnávateľa.
Riešiť túto prac. cestu a náhrady treba so zamestnávateľom.
kacena26
27.06.08,09:59
ďakujem, som zamestnanec a cestu autom na školenie mi schválil. ale len ústne, tak to teraz musím napisať nech je to čierne na bielom. a k tej dani z motorových vozidiel. robím v tej firme účtovnícku a ešte som sa nestretla s takýmto prípadom tak neviem ako mám postupovať.
liba2
27.06.08,11:27
ďakujem, som zamestnanec a cestu autom na školenie mi schválil. ale len ústne, tak to teraz musím napisať nech je to čierne na bielom. a k tej dani z motorových vozidiel. robím v tej firme účtovnícku a ešte som sa nestretla s takýmto prípadom tak neviem ako mám postupovať.Pozri na porade zákon aj hlavnú tému k zákonu:
Ľaľa
04.07.08,08:45
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty. Pracovná cesta sa uskutočnila v dňoch 7.5.2008 - 9.5.2008
VERONIKA6
04.07.08,08:54
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty. Pracovná cesta sa uskutočnila v dňoch 7.5.2008 - 9.5.2008
Čo konkrétne potrebuješ?
robika
11.07.08,07:30
Dobry den,
mozete mi poradit, prosim...

S.r.o. ma konatela aj spolocnika v jednej osobe, ktory v roku 2007 nemal uzatvorenu ziadnu pracovnu zmluvu, na pracovne cesty vyuzival vlastne sukromne vozidlo, mozu ist tieto vydavky do nakladov?
Pretoze uctovnik tvrdi ze s tym bude problem, pri danovej kontrole. Pretoze pokial nebola uzatvorena ziadna pracovna zmluva, nemozu ist tieto cestovne vydavky do nakladov.

Dakujem za pomoc.
liba2
11.07.08,07:49
Dobry den,
mozete mi poradit, prosim...

S.r.o. ma konatela aj spolocnika v jednej osobe, ktory v roku 2007 nemal uzatvorenu ziadnu pracovnu zmluvu, na pracovne cesty vyuzival vlastne sukromne vozidlo, mozu ist tieto vydavky do nakladov?
Pretoze uctovnik tvrdi ze s tym bude problem, pri danovej kontrole. Pretoze pokial nebola uzatvorena ziadna pracovna zmluva, nemozu ist tieto cestovne vydavky do nakladov.

Dakujem za pomoc.Pri vyúčtovaní cestovných náhrad v zmysle zákona o CN, sa konateľ považuje za zamestnanca a má nárok na taký istý rozsah náhrad ako zamestnanec. V zákone nie je podmienka uzavretia nejakej zmluvy. Rovnako je to z pohľadu zákona o dani z príjmov.
Pre prípadnú daňovú kontrolu bude dôležité obhájiť, či zaúčtované náklady boli vynaložené na dosiahnutie príjmov alebo v tejto súvislosti.
robika
11.07.08,07:55
Velmi Vam dakujem.

A este ako sa dokazuje? Pri kazdej pracovnej ceste mame vypisane, za akym ucelom bola uskutocnena pracovna cesta, s kym sa stretol... bude to stacit?

Nechcem sa hadat s uctovnikom, uz sme jeden krat museli zmenit uctovnika, ale akosi ani tento nevie, co by mal vediet.

Dakujem a prajem pekny den.
liba2
11.07.08,10:42
Velmi Vam dakujem.

A este ako sa dokazuje? Pri kazdej pracovnej ceste mame vypisane, za akym ucelom bola uskutocnena pracovna cesta, s kym sa stretol... bude to stacit?

Nechcem sa hadat s uctovnikom, uz sme jeden krat museli zmenit uctovnika, ale akosi ani tento nevie, co by mal vediet.

Dakujem a prajem pekny den.Spravidla to bude stačiť - ak účel cesty súvisí s pracovnými úlohami firmy.

P.S. tiež ďakujem :)
betka
11.07.08,11:03
To Robika:

Tiež mám konateľov, kt. nepoberajú mzdy, vzdávajú sa mzdy pre novozaloženú firmu, snažia sa týmto spôsobom pomáhať v začiatkoch a budovaní.

Vykonávajú neustále pracovné cesty, kde zháňajú nových obchodných partnerov pre nákup materiálu a predaj výrobkov, uzatvárajú zmluvy o dodávkach, rokujú......Nebojte sa hlavu hore, a ukžte účtovníkovi, že sa vyznáte i v účte a zákonoch:)
brčko
11.07.08,11:16
robika,
možno ešte pre to obhájenie dobre vedieť, že o tom, že konatel (ako štatutárny orgán s.r.o.) nemusí mať žiadnu zmluvu a má nárok na cest.náhrady podla zákona o CN, lebo je považovaný podla tohto zákona za zamestnanca, hovorí
§ 1 ods. 2 písm.b) + § 2 ods. 6 Zákona o cestovných náhradách

no a ked už, tak DOPLNAM:
§ 19 ods.2 písm. d) zákona o dani z príjmov, ktorý limituje výdavky na prac.cesty za danové v rozsahu a za podmienok podla ZoCN
MartinkoK
21.07.08,09:42
Prosím Vás
pri vyúčtovaní zahraničnej prac.cesty - stravné aj vreckové je v EUR vyplácame však v SK - prepočtom podľa kurzu NBS. Ak bola prac.cesta dňa 18.07.2008 použijem kurz NBS alebo konverzný 30,126?
Chobot
21.07.08,09:47
Prosím Vás
pri vyúčtovaní zahraničnej prac.cesty - stravné aj vreckové je v EUR vyplácame však v SK - prepočtom podľa kurzu NBS. Ak bola prac.cesta dňa 18.07.2008 použijem kurz NBS alebo konverzný 30,126?

DO 31.12.2008 používaj komerčný kurz NBS, nie konverzný.
Ingrid Ondruskova
31.07.08,06:32
Pekne vás prosím, neviete aké sú cestovné náhrady v prípade, ak zamestanec bol 3 dni v Španielsku?
MIRKA111
31.07.08,06:39
Španielsko a Kanárske ostrovy 43 EUR (Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 625/2007 Z.z., na rok 2008. Základná sadzba)
Ingrid Ondruskova
31.07.08,06:41
Mirka111-moc ďakujem.
kolka
31.07.08,06:44
španielsko a kanárske ostrovy je 43 EUR na 1 deň
HUPKA64
11.09.08,09:09
Zdravím kolegovia, mám tlačivo - cestovný účet - trošku upravený aj so vzorcami a inými prílohami, len neviem, ako sa sem vkladajú prílohy z excelu, alebo wordu. Vďaka za radu. Možno by niekomu pomohol.
Chobot
11.09.08,09:28
Zdravím kolegovia, mám tlačivo - cestovný účet - trošku upravený aj so vzorcami a inými prílohami, len neviem, ako sa sem vkladajú prílohy z excelu, alebo wordu. Vďaka za radu. Možno by niekomu pomohol.

Daj to do sekcie Tlačivá (http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7). Tam máš v menu výber Pridať (http://www.porada.sk/downloads.php?do=add&cat=7), postup hádam netreba písať...;)
Milan Benka
11.09.08,09:29
Zadaj formátovanú odpoveď, Prvé okno je Odpovedať na tému, pod ním je okno "dodatočné možnosti". V rámci nich je možnosť pridať prílohu.
HUPKA64
11.09.08,17:50
Ďakujem, idem to skúsiť.
HUPKA64
11.09.08,18:12
Dúfam, že tá príloha tu bude. Tlačivo je na hárku č 1, hárok č. 2 je povolenie na použitie súkromného auta na služobné účely a hárok č. 3 je krátky pokec.:)
Chobot
11.09.08,20:46
Dúfam, že tá príloha tu bude. Tlačivo je na hárku č 1, hárok č. 2 je povolenie na použitie súkromného auta na služobné účely a hárok č. 3 je krátky pokec.:)

Daj to aj k tým tlačivám, tu sa to stratí medzi príspevkami.
HUPKA64
12.09.08,18:41
Dobre, pridávam do tlačív.
marika.
23.09.08,07:06
Ahojte rada by som sa opytala aký je paušál na km v tomto roku bol 6,20za km no viem že sa menil. od kedy a na akú sumu? poraďte mi prosím.

Ďakujem
Tweety
23.09.08,07:08
Ahojte rada by som sa opytala aký je paušál na km v tomto roku bol 6,20za km no viem že sa menil. od kedy a na akú sumu? poraďte mi prosím.

Ďakujem
Od 1.6. na sumu 5,5O/km.
evicka_po
23.09.08,10:18
Ahojte, viete mi prosím niekto poradiť ako mám účtovať nákup PHL firemnou kartou? Náš zamestnanec bol na pracovnej ceste v zahraničí a tam si požičal auto z požičovne. Nákup PHL zaplatil firemnou platobnou kartou. Počet ubehnutých km však nemám k dispozícii..
sway
23.09.08,11:28
Ahojte, viete mi prosím niekto poradiť ako mám účtovať nákup PHL firemnou kartou? Náš zamestnanec bol na pracovnej ceste v zahraničí a tam si požičal auto z požičovne. Nákup PHL zaplatil firemnou platobnou kartou. Počet ubehnutých km však nemám k dispozícii..

Na základe dokladu o zaplatení - bločku dáš PHM do výdavkov cez pokladňu, MD 501/xxx DAL 211 pričom si do pokladne zaúčtuješ aj PPD na príslušnú sumu MD 211 a DAL 261 a pri BV SI Dáš MD 261 DAL 221 - môj postup ;)
AMM
07.10.08,09:29
Dobry den, chcela by som sa opytat, ked vyplacam cestovny prikaz zo zahranicnej pracovnej cesty z pokladne, pouzije kurz platny v den vyplatenia z pokladne alebo v den uskutocnenia pracovnej cesty?
Tweety
07.10.08,09:32
Dobry den, chcela by som sa opytat, ked vyplacam cestovny prikaz zo zahranicnej pracovnej cesty z pokladne, pouzije kurz platny v den vyplatenia z pokladne alebo v den uskutocnenia pracovnej cesty?
Použiješ kurz z dňa vyúčtovania.
AMM
07.10.08,09:37
A ked chcem cestak vyplatit v mzde, ktora bude vyplatena napr. 10.10, ale mzdy robim 7.10., mozem pouzit prepocet s kurzom 7.10.?
Chobot
07.10.08,10:01
A ked chcem cestak vyplatit v mzde, ktora bude vyplatena napr. 10.10, ale mzdy robim 7.10., mozem pouzit prepocet s kurzom 7.10.?

Prečo to vyplácaš v mzde?? Cest. náhrady nemajú nič spoločné so mzdou. Najlepšie je vyplácať ich úplne osobitne od mzdy, buď v hotovosti alebo prevodom na účet zamestnanca. Nemiešaj to do mzdy!
AMM
07.10.08,10:02
Este by som sa chcela uistit, nie je povinnost uctovat preddavky na pracovne cesty?
Tweety
07.10.08,10:07
Este by som sa chcela uistit, nie je povinnost uctovat preddavky na pracovne cesty?
Pri ZPC si povinná poskytnúť preddavok, ak oň požiada. § 36

(1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť.
__________________
AMM
07.10.08,10:15
Pokial nic neziadal, tak nemusim. Ufff...
Dakujem!
*Emma Lehotská*
07.10.08,10:17
Dobrý den, prosím všetkych skúsených o radu.
Môj otec šiel s kolegom a 2-mi žiakmi na služobnú cestu z humenného do Paríža a späť s medzzizastávkou v Bratislave, kde prespali noc pred odletom. Ked sa vracali z paríža, vystúpili na letisku v BA,bolo to pred polnocou. Nakoľko ja bývam v BA tak som chcela, aby prespal v BA, ale jeho kolega to odmietol a ešte v ten večer cestoval nočným vlakom späť do Humenného.
Otec prespal v BA a späť do Humenného šiel na druhý deń o 10:20 . Teraz je problém, lebo otcovi nechce škola preplatiť cestovné na ceste späť,lebo išiel sám.Otázka znie: existuje nejaký § ktorý prikazuje, že musí cestovať hned v ten večer s ostatnými späť??ako mam riešiť ten problém, ked škola mu odmieta nahradiť náklady na cestu späť. Všetky doklady im doručil.
Dakujem všetkym za radu.
Chobot
07.10.08,10:29
Dobrý den, prosím všetkych skúsených o radu.
Môj otec šiel s kolegom a 2-mi žiakmi na služobnú cestu z humenného do Paríža a späť s medzzizastávkou v Bratislave, kde prespali noc pred odletom. Ked sa vracali z paríža, vystúpili na letisku v BA,bolo to pred polnocou. Nakoľko ja bývam v BA tak som chcela, aby prespal v BA, ale jeho kolega to odmietol a ešte v ten večer cestoval nočným vlakom späť do Humenného.
Otec prespal v BA a späť do Humenného šiel na druhý deń o 10:20 . Teraz je problém, lebo otcovi nechce škola preplatiť cestovné na ceste späť,lebo išiel sám.Otázka znie: existuje nejaký § ktorý prikazuje, že musí cestovať hned v ten večer s ostatnými späť??ako mam riešiť ten problém, ked škola mu odmieta nahradiť náklady na cestu späť. Všetky doklady im doručil.
Dakujem všetkym za radu.

A ako mal určený koniec pracovnej cesty? Vedeli dopredu, že to lietadlo priletí o polnoci? Čo na to povedal zamestnávateľ? Prikázal vopred prísť od Humenného ešte v ten deň, teda po prílete lietadla pokračovať v ceste? Ak nie, tak nechal otvorený koniec pracovnej cesty a je povinný uhradiť aj túto cestu.

Jediný § o ktorý sa dá oprieť je § 3 zákona o CN:

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.
*Emma Lehotská*
07.10.08,10:37
Presne určený koniec prac. cesty vopred nebol. Vedeli že priletia v noci do Ba,ale ktorým vlakom pôjdu späť,.... to mala byť dohoda...
Dakujem za odpoved a hlavne za pomoc... :-)
jurko456
07.10.08,17:16
Dobry den,

prosim o radu ohladne moznosti uplatnenia cestovnych nahrad. Planujem zalozit na Slovensku vlastnu s.r.o., bez zamestnancov, kde budem jediny konatel aj spolocnik. Automobil planujem vlozit do majetku tejto spolocnosti, ale ja sam mam trvaly pobyt v CR. Planujem casto cestovat medzi sidlom spolocnosti na Slovensku a medzi miestom mojho trvaleho pobytu v CR, nakolko budem mat klientov na obidvoch miestach.

Chcel by som to vyriesit tak, aby som si mohol na tieto cesty uplatnovat cestovne nahrady ako danovo uznatelny vydaj (ak nie uplne, tak aspon ciastocne, pretoze sa stane, ze napr. do CR pridem na 20 dni, ale behom nich absolvujem iba behom jedneho dna jedno stretnutie s klientom, zvysne dni budem proste doma v mieste trvaleho pobytu zit a pracovat). Myslite, ze bude mozne uplatnit cestovne nahrady ako danovo uznatelny vydaj (pripadne nebodaj aj stravne + vreckove ako sluzobka) pri ceste zo Slovenska do CR, aj v tomto pripade? Nie som si isty, ci to je povazovane za sukromnu alebo sluzobnu cestu, resp. v akom pomere by som to mal/mohol uplatnit. Pripadne je lepsie radsej na to zvolit inu formu vlastnictva auta? (nechat si ho v os. vlastnictve, prenajimat ho firme a pod.?)

Diky za odpovede!
nane
13.10.08,19:53
Dobrý večer,
prosím o radu ako je to s cestovnými náhradami /ide mi hlavne o stravné/ pre zamestnancov, ktorí si v mieste práce (300 km od sídla zamestnávateľa) nahlásili prechodný pobyt z dôvodu nižších nákladov na ubytovanie ?
Chobot
13.10.08,21:17
Dobrý večer,
prosím o radu ako je to s cestovnými náhradami /ide mi hlavne o stravné/ pre zamestnancov, ktorí si v mieste práce (300 km od sídla zamestnávateľa) nahlásili prechodný pobyt z dôvodu nižších nákladov na ubytovanie ?

Prechodný pobyt nemá žiadny vplyv na povinnosť zamestnávateľa poskytnúť cestovné náhrady na pracovnej ceste. Vy ste povinní im dať stravné vo výške určenej opatrením.
nane
13.10.08,21:29
Prechodný pobyt nemá žiadny vplyv na povinnosť zamestnávateľa poskytnúť cestovné náhrady na pracovnej ceste. Vy ste povinní im dať stravné vo výške určenej opatrením.
Ďakujem za odpoveď.
Teda môže to byť takto: zamestnávateľ platí svojím zamestnancom ubytovanie (mesačná faktúra na firmu) a cestovné náhrady - stravné v sume 230,-Sk na deň resp. podľa skutočnosti. Ak zamestnaci ale "nechcú vypisovať cesťáky" a o cestovné náhrady nepožiadajú, stačí ak im zamestnávateľ poskytne stravné lístky v hodnote 98,- Sk na deň?
Chobot
14.10.08,06:15
Ďakujem za odpoveď.
Teda môže to byť takto: zamestnávateľ platí svojím zamestnancom ubytovanie (mesačná faktúra na firmu) a cestovné náhrady - stravné v sume 230,-Sk na deň resp. podľa skutočnosti. Ak zamestnaci ale "nechcú vypisovať cesťáky" a o cestovné náhrady nepožiadajú, stačí ak im zamestnávateľ poskytne stravné lístky v hodnote 98,- Sk na deň?


Toto je nesprávna úvaha. Ak vykonávajú prácu mimo pravidelného pracoviska (čo zvyčajne býva sídlo firmy), tak sú na pracovnej ceste. Ak sú na pracovnej ceste, tak im patria cest. náhrady. Cest. náhrady im nevyplatíte, kým nevykonajú vyúčtovanie pracovnej cesty. Nech nie sú leniví a nech si pekne tých pár vyúčtovaní za mesiac vyplnia.
nane
14.10.08,06:58
Toto je nesprávna úvaha. Ak vykonávajú prácu mimo pravidelného pracoviska (čo zvyčajne býva sídlo firmy), tak sú na pracovnej ceste. Ak sú na pracovnej ceste, tak im patria cest. náhrady. Cest. náhrady im nevyplatíte, kým nevykonajú vyúčtovanie pracovnej cesty. Nech nie sú leniví a nech si pekne tých pár vyúčtovaní za mesiac vyplnia.
Ďakujem za názor. Ja s tým súhlasím, ale ak by to naozaj neurobili, neviem ako to spätne doriešim. (majiteľ si často rieši so zamestnancami "rôzne" dohody, finančné náhrady a väčšinou bez toho aby som o tom vedela).
Chobot
14.10.08,07:13
Ďakujem za názor. Ja s tým súhlasím, ale ak by to naozaj neurobili, neviem ako to spätne doriešim. (majiteľ si často rieši so zamestnancami "rôzne" dohody, finančné náhrady a väčšinou bez toho aby som o tom vedela).

Tak nech ti majiteľ dá písomný podklad, komu čo máš vyplatiť.
Nadena
25.11.08,05:29
Dobre rano, po prestudovani vsetkych prispevkov sa na vas obraciam s prosbou.
S.r.o. so sidlom v SR. Konatel - obcan s trvalym pobytom v IT. Motorove vozidlo evidovane v IT-sukromny majetok konatela.
Konatel prichadza v priemere 2-krat mesacne na uzemie SR, cca na 3-4 dni, za ucelom nadvazovania novych obchodnych aktivit. Jeho pracovna cesta zacina v mieste jeho bydliska - IT, zastavka v mieste sidla firmy, nasledne stretnutia s potencionalnymi klientami a spat do IT.
Moja otazka znie: Mozem konatelovi {podla zakona o cestovnych nahradach sa povazuje za zamestnanca} i ked nema na uzemi SR trvale ani prechodne bydlisko uctovat cestovne nahrady? Ak ano, prosim poradte riesenie. Dakujem.
Denda
25.11.08,08:37
Dobre rano, po prestudovani vsetkych prispevkov sa na vas obraciam s prosbou.
S.r.o. so sidlom v SR. Konatel - obcan s trvalym pobytom v IT. Motorove vozidlo evidovane v IT-sukromny majetok konatela.
Konatel prichadza v priemere 2-krat mesacne na uzemie SR, cca na 3-4 dni, za ucelom nadvazovania novych obchodnych aktivit. Jeho pracovna cesta zacina v mieste jeho bydliska - IT, zastavka v mieste sidla firmy, nasledne stretnutia s potencionalnymi klientami a spat do IT.
Moja otazka znie: Mozem konatelovi {podla zakona o cestovnych nahradach sa povazuje za zamestnanca} i ked nema na uzemi SR trvale ani prechodne bydlisko uctovat cestovne nahrady? Ak ano, prosim poradte riesenie. Dakujem.
Odpoveď v priloženom usmernení.
Nadena
25.11.08,09:29
Velmi pekne dakujem za promtnu odpoved. Krasny den vsetkym
IVEB
26.11.08,12:45
Prosím Vás ,je už schválený NR SR zákon o cestovných náhradách ?
Chobot
26.11.08,14:16
Prosím Vás ,je už schválený NR SR zákon o cestovných náhradách ?

:eek::eek:Zase sa chystá nejaká novela??? Nič o tom neviem. Publikované to ešte určite nebolo.
IVEB
26.11.08,15:12
Včera som bola na školení s p. Mihálom a tam to bolo uvedené , hlavne čo sa týka prechodu na EURO. Na drakovi je , ale len verzia po prvom čítaní.
IVEB
26.11.08,15:21
Ešte k tomu chcem len dodať, že v zmysle tejto novely sa sumy stravného majú zaokrúhliť na desať eurocentov nahor.

Znamená to, že po 1.1.2009 je príspevok zamestnávateľa najviac 55% z 98 Sk t.j. 3,30 € = 1,82 €.

Ak zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom tzv. gastrolístkov, tak hodnota gastrolístka musí byť najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Znamená to, že po 1.1.2009 musí byť hodnota gastrolístka najmenej 75% z 3,30 € = 2,48 €.



A ide mi vlastne o to , že stravovacie zariadenia ponúkajú lístky momentálne v min. hodnote 2,46€ a nie 2,48€. Vychádzajú totiž zo zaokrúhlenia matematicky a nie zo zaokrúhlenia na desať eurocentov nahor.

Takže neviem ako si mám pripraviť prepočet.
Johanka
26.11.08,16:54
:eek::eek:Zase sa chystá nejaká novela??? Nič o tom neviem. Publikované to ešte určite nebolo.
Pozri http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2544
schválené 30.10.2008, prezident ju už podpísal http://dnes.atlas.sk/slovensko/politika/251496/prezident-podpisal-aj-novelu-zakona-o-socialnom-poisteni
IVEB
27.11.08,06:54
Nikto nepomôže , aká má byť minimálna hodnota gastrolístka v Eurách ?
kacena26
27.11.08,07:33
Bude sa zaokruhlovať na celé desiatky centov nahor.
s toho mi vychádza cena gastrolístka 2,50 EURO, ak sa mýlim tak ma opravte
VERONIKA6
27.11.08,07:55
Bude sa zaokruhlovať na celé desiatky centov nahor.
s toho mi vychádza cena gastrolístka 2,50 EURO, ak sa mýlim tak ma opravte
Súhlasím, bude to od 1.1.2009 2,50 EUR (75,32 Sk).
IVEB
27.11.08,08:37
Viete reagujem na tú cenu gastrolístka hlavne preto , že v materiáloch zo školenia / RNDr. Mihál / sa vychádza zo základnej sadzby cestovného pri 5-12 hodín a to je 98 Sk = 3,30 €. Táto suma je zaokrúhlená v zmysle §8 ods.2 zákona o cestovných náhradách. Ak zamestnávateľ poskytuje stravovanie prostredníctvom gastrolístkov , tak jeho hodnota má byť najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5-12hodín t.j. 75% z 3,30€ = 2,48€. A už táto suma sa nezaokrúhľuje na eurocent nahor. A to si nie som istá . Tak čo Vy na to ako to bude ?
Pozn. Ak by náš zamestnávateľ neposkytoval stravné lístky len v minimálnej hodnote , tak by som sa nad tým netrápila , ale žiaľ ....
martina100
27.11.08,16:27
Ahojte poradaci, prosim o pomoc. Sme mala firma, vykon prace na Slovensku. Dvaja zamestnanci budu v decembri vyslani na zahr. prac. cestu do Prahy. Firma im preplati ubytovanie a vyplati cestovne nahrady v ceskych korunach. Cestovat budu firemnym autom. Okrem nich chceme zamestnant aj pracovnika na dohodu o vykonani prace. Ako mam uviest do dohody - vykon prace v CR? Tomuto dohodarovi, ktory bude zamestnany len na konkretnu pracu v CR, mozem vyplatit cestovne nahrady a preplatit ubytovanie? A bude to pre firmu predstavovat vydavky ovpl. ZD? Dakujem za kazdu odpoved.
Johanka
28.11.08,07:43
IVEB
28.11.08,12:12
Viete reagujem na tú cenu gastrolístka hlavne preto , že v materiáloch zo školenia / RNDr. Mihál / sa vychádza zo základnej sadzby cestovného pri 5-12 hodín a to je 98 Sk = 3,30 €. Táto suma je zaokrúhlená v zmysle §8 ods.2 zákona o cestovných náhradách. Ak zamestnávateľ poskytuje stravovanie prostredníctvom gastrolístkov , tak jeho hodnota má byť najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5-12hodín t.j. 75% z 3,30€ = 2,48€. A už táto suma sa nezaokrúhľuje na eurocent nahor. A to si nie som istá . Tak čo Vy na to ako to bude ?
Pozn. Ak by náš zamestnávateľ neposkytoval stravné lístky len v minimálnej hodnote , tak by som sa nad tým netrápila , ale žiaľ ....


NIKTO STE SA TÝM EŠTE NEZAOBERALI?
Denda
28.11.08,12:23
Ešte k tomu chcem len dodať, že v zmysle tejto novely sa sumy stravného majú zaokrúhliť na desať eurocentov nahor.

Znamená to, že po 1.1.2009 je príspevok zamestnávateľa najviac 55% z 98 Sk t.j. 3,30 € = 1,82 €.

Ak zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom tzv. gastrolístkov, tak hodnota gastrolístka musí byť najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Znamená to, že po 1.1.2009 musí byť hodnota gastrolístka najmenej 75% z 3,30 € = 2,48 €.




A ide mi vlastne o to , že stravovacie zariadenia ponúkajú lístky momentálne v min. hodnote 2,46€ a nie 2,48€. Vychádzajú totiž zo zaokrúhlenia matematicky a nie zo zaokrúhlenia na desať eurocentov nahor.

Takže neviem ako si mám pripraviť prepočet.
Stravovacie zariadenia predsa vydávajú emisie, ktoré ak vydajú v hodnote 2,46 tak platí táto hodnota a so zaokrúhlovaním podľa Zákonníka práce to nič nemá.
IVEB
28.11.08,12:31
Asi sa nerozumieme, ja len potrebujem vedieť aká bude min. výška stravného lístka v eurách , ktorú musí zamestnávateľ zamestnancom poskytnúť.
VERONIKA6
28.11.08,12:59
Asi sa nerozumieme, ja len potrebujem vedieť aká bude min. výška stravného lístka v eurách , ktorú musí zamestnávateľ zamestnancom poskytnúť.
2,50 EUR , čo je 75,32 Sk. Viď príspevok č. 811.
Denda
28.11.08,13:14
Asi sa nerozumieme, ja len potrebujem vedieť aká bude min. výška stravného lístka v eurách , ktorú musí zamestnávateľ zamestnancom poskytnúť.
Najmenej aj mne vychádza 75% z hodnoty 3,30 €=2,48 €. Takže od 1.1.2009 nespĺňa hodnota stravného lístka 2,46 € podmienku podľa Zákonníka práce. Spĺňa ju vydávaný stravný lístok v hodnote 2,49 € t.j. 75,- Sk dnešný lístok.

Inak dobrý postreh:rolleyes:
IVEB
01.12.08,10:31
Práve dnes som volala poskytovateľovi stravných lístkov / SODEXO/ a tí budú od 01.01.2009 ponúkať stravné lístky v minimálnej hodnote 2,50€.
denabal
02.12.08,08:57
Dobrý deň,
ja by som potrebovala poradiť s cestovnými náhradami - zahraničnými, s rátaním nie je problém, ale s kurzami príslušných mien. Príklad - vyberieme v banke 1000 Eur, kurzom 30,125. Pri vydávaní zálohy a aj pri vyúčtovaní používame kurz komerčnej banky, t.j. 30,125, bez ohľadu na kurz NBS - až pokaľ uvedených 1000 Eur neminieme. Ak však zamestnanec nemá vyplatenú zálohu, pri vyúčtovaní pracovnej cesty používame kurz NBS. Je tento postup správny? Prípadne nejaké odkazy na príslušné zákony, čoho sa dá chytiť. Ďakujem
kenyan
02.12.08,14:32
Ahojte,
Ak ide o dočasné pridelenie zamestnanca, alebo vyslanie, môžem tomuto zamestnancovi krátiť na základe dohody diety a vreckové?
Ďakujem
Chobot
02.12.08,14:35
Ahojte,
Ak ide o dočasné pridelenie zamestnanca, alebo vyslanie, môžem tomuto zamestnancovi krátiť na základe dohody diety a vreckové?
Ďakujem

Upresni otázku - o aké krátenie má isť?
kenyan
03.12.08,06:15
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov:)
Ďakujem
Tweety
03.12.08,06:41
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov:)
Ďakujem
Tak takéto krátenie by bolo v rozpore so Zákonom o cestovných náhradách.
Chobot
03.12.08,07:13
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov:)
Ďakujem

Jediné krátenie (krem krátenia za poskytnutú stravu) môže byť v zmysle § 5 ods. 5:


(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
liba2
03.12.08,08:02
Nemyslím krátenie z dôvodu toho že pokytujem stravu celý deň.
Skôr mám na mysli to, že zamestnancovi neposkytnem stravu,ale napriek tomu mu nevyplatim 100% diét,ale len 50%. Dôvod je šetrenie nákladov:)
Ďakujemzamestnanec má zo zákona nárok na plnú výšku stravného podľa ZoCN (ak boli splnené podmienky) - nemôžete krátiť stravné z dôvodu šetrenia nákladov.
erika_H
07.12.08,18:54
Dobrý večer,chcela by som sa prosím opýtať,ak chcem účtovať a do nákladov v PU s.r.o. dostať cestovné náhrady konateľa s.r.o.,ktorý využíva na pracovné cesty svoj súkromný automobil,bude mu vyplatená náhrada za 1 km 5.50 sk - nemusí však byť zaplatená daň z motorových vozidiel,všakže nie?keďže sa jedná o súkromné auto a nie firemné...:confused:
ďakujem
Rozalka
07.12.08,18:58
erika_H
08.12.08,16:15
Ak je auto na jeho meno, tak musí

http://www.porada.sk/t62615-p72-dan-z-mv-od-2008-a.html

+Dakujem pekne Rozalka,už študujem;)
Dorinda
15.12.08,17:54
Chcem sa poradit. Ako je to s konatelom (bez pracovnej zmluvy...). Mozem dat do nakladov jeho zahranicnu pracovnu cestu, stravne? A este prosim poradte mi ked je letenka kupena v roku 2008 a sluzobna cesta prechadza z roku do roku, cize spat leti v roku 2009. Mam casovo rozuctovat vsetky nahrady a tiez letenku????
Dakujem.
zuzubalu
02.01.09,19:54
ahojte,

mam velmi specificku otazku, na ktoru som nenasla zatial odpoved :(

Firma ma noveho zamestnanca a zamestnanec potrebuje na vykon svojej prace auto. Firma nema auto v podnikani, preto konatel rozmysla, ze poskytne svoje sukromne auto zamestnancovi. Je mozne v takomto pripade preplacat nahradu 5,50 a benzin?

V pripade ak nie, akym spôsobom sa da auto vlozit do majetku s.r.o.? Je mozne toto auto este odpisovat? rok vyroby 2004.


Dakujem. a stastny novy rok
Ziarowka
02.01.09,20:36
Chcem sa poradit. Ako je to s konatelom (bez pracovnej zmluvy...). Mozem dat do nakladov jeho zahranicnu pracovnu cestu, stravne?

Vychádzajúc zo zákona č. 283/2002 Z. z. konkrétne §1 ods. 2:

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad
osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov
právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom
vzťahu,
c) ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu
na základe písomnej zmluvy úlohy a nie sú
k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom
vzťahu, ak je to dohodnuté.

si myslým, že na základe spoločenskej zmluvy, kde je osoba vymenovaná za konateľa ( z čoho mu vyplývajú nejaké úlohy), si myslím, že má nárok na vyplácanie náhrad aj konateľ bez pracovnej zmluvy
Ziarowka
02.01.09,21:22
ahojte,

1. ze poskytne svoje sukromne auto zamestnancovi. Je mozne v takomto pripade preplacat nahradu 5,50 a benzin?

2. V pripade ak nie, akym spôsobom sa da auto vlozit do majetku s.r.o.?
3. Je mozne toto auto este odpisovat? rok vyroby 2004.


Dakujem. a stastny novy rok


1. Zákon č. 283/2002 Z. z. uvádza nasledovné:

(1) Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom,
že pri pracovnej ceste použije cestné motorové
vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa,
patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy
(ďalej len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované
pohonné látky.

Z toho my vyplýva, že by mohol použiť aj vozidlo Vášho pána konateľa. Opravte ma ak sa mýlim.

2. v prípade, ak by som sa mýlila a nebolo by možné mu vyplácať náhrady, tak by sa auto dalo vložiť do majetku sro 2 spôsobmi a to buď darovaním, vtedy by sa auto ocenilo reprodukčnou obstarávacou cenou t. j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje.
alebo by to auto firma kúpila na základe kúpnej zmluvy od Vášho konateľa a vtedy by sa auto zaradilo v cene stanovenej kúpnou zmluvou.
3. je možné toto auto odpisovať a to z obstarávacej ceny.


+

Ja by som sa chcela opýtať na zákon 485/2008 Z. z., ktorý nadobúda účinnosť 01.01.2009, konkrétne na zvýraznený text: 20. V § 7 sa za odsek 4 vkladajú nové odseky 5 a 6,
ktoré znejú:
„(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec
dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá
súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad
o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej
látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky
sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej
látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej
látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú
cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky
(ďalej len „štatistický úrad“).
Takže po 01.01. zase netreba bločky?
Chobot
02.01.09,22:10
Ja by som sa chcela opýtať na zákon 485/2008 Z. z., ktorý nadobúda účinnosť 01.01.2009, konkrétne na zvýraznený text: 20. V § 7 sa za odsek 4 vkladajú nové odseky 5 a 6,
ktoré znejú:
„(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec
dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá
súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad
o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej
látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky
sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej
látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej
látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú
cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky
(ďalej len „štatistický úrad“).
Takže po 01.01. zase netreba bločky?

Netrebalo ani predtým - teda zamestnanec nemusel preukazovať cenu PHM dokladom o nákupe. Teraz to ale sprísnili, buď preukáže dokladom o kúpe, alebo cenou zo stránky ŠÚ - predtým mohol aj z inej stránky (napr. natankuj.sk), túto alternatívu teraz zákon neumožňuje.
Chobot
02.01.09,22:20
ahojte,

Firma ma noveho zamestnanca a zamestnanec potrebuje na vykon svojej prace auto. Firma nema auto v podnikani, preto konatel rozmysla, ze poskytne svoje sukromne auto zamestnancovi. Je mozne v takomto pripade preplacat nahradu 5,50 a benzin?



Je to možné, ale paradoxne bude mať nárok na paušálnu náhradu zamestnanec a nie konateľ.

Písal som už o tom, skúsim to nájsť.
zuzubalu
04.01.09,08:41
Dakujem za rychle odpovede
u.erika
05.01.09,18:51
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
u.erika
06.01.09,11:57
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
Pomôžte mi prosím
liba2
06.01.09,12:27
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď
SZČO má nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona - pozri tu:
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
DanielaSL
06.01.09,12:31
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď

Kamión je firmy, alebo SZČO ? Ak je firmy,myslím, že sa tu jedná o závislú prácu a nemal by to robiť ako SZČO.
liba2
06.01.09,12:32
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveďToto by mohlo pomôcť :confused:
http://www.porada.sk/t69067-autodoprava-sw-na-zahranicne-cesty-kamion.html
liba2
06.01.09,12:35
Ahojte poraďáci! Mám otázku. Môj známy pracoval u jednej firmy - kamionová doprava. Jeho zamestnávateľ chce, aby odteraz pracoval na živnosť. Auto - kamion bude jeho, prepravy zabezbečuje on. SZČO mu bude fakturovať za prepravu. Ako je to s cest. náhradami. SZČO môže odpísať diéty, a ako má to dokladovať? Prosím Vás o rýchlu odpoveď


Kamión je firmy, alebo SZČO ? Ak je firmy,myslím, že sa tu jedná o závislú prácu a nemal by to robiť ako SZČO.
toto je otázka na mieste ; ja som totiž pochopila, že kamión je vo vlastníctve SZČO , a to pravdepodobne tak nebude....
čiže pôjde o závislú činnosť...
u.erika
06.01.09,12:45
Toto by mohlo pomôcť :confused:
http://www.porada.sk/t69067-autodoprava-sw-na-zahranicne-cesty-kamion.html
ďakujem Ti liba2. Tá stránka mi nepomohla. A kamion je firmy, a tá firma ho núti aby bol SZČO, a asi kvôli odvodom do poisťovní a cest. náhradami. A keď bude jazdiť ako SZČO, tak žiadne výdavky nebude mať, len vysokú daň, a ešte aj odvody. FA a CMR by nestačilo ako podklad, že bol v zahraničí na služobnej ceste, aby mohol odpočítať aspoň tú diétu?
DanielaSL
06.01.09,12:55
V tom prípade nech nesúhlasí s tým ,aby robil ako SZČO. Ak nie je jeho kamión, tak sa tu jedná o závislú prácu. Ale ak predsa len bude takto robiť a vystavovať faktúry, tak si musí viesť tzv. stazky, vypočítať si diéty a tieto spolu s výdavkami na poistenie si môže uplatniť ako výdavky v účtovníctve.
u.erika
06.01.09,13:29
V tom prípade nech nesúhlasí s tým ,aby robil ako SZČO. Ak nie je jeho kamión, tak sa tu jedná o závislú prácu. Ale ak predsa len bude takto robiť a vystavovať faktúry, tak si musí viesť tzv. stazky, vypočítať si diéty a tieto spolu s výdavkami na poistenie si môže uplatniť ako výdavky v účtovníctve.
Diki Daniela. Asi to bude robiť takto. Nemá inú možnosť
DanielaSL
06.01.09,15:25
Diki Daniela. Asi to bude robiť takto. Nemá inú možnosť
Má ...zamestnať sa u inej serióznejšej firmy a nahlásiť tohoto zamestnávateľa na Inšpektorát bezpečnosti práce. Vlastne ak tak bude robiť..ako SZČO - je porušený zákon a nepríjemnosti z toho nemusí mať len jeho zamestnávateľ , ale nakoniec aj on sám.
Jaro.V
08.01.09,08:24
Som SZČO ,sám si vediem knihu jázd. Nezaregistroval som od kedy
sa zmenila náhrada za používanie motrového vozidla z 6,20 Sk na 5,50 Sk.
Môže mi niekto poradiť ? Ďakujem.
Jaro V.
Tweety
08.01.09,08:28
Som SZČO ,sám si vediem knihu jázd. Nezaregistroval som od kedy
sa zmenila náhrada za používanie motrového vozidla z 6,20 Sk na 5,50 Sk.
Môže mi niekto poradiť ? Ďakujem.
Jaro V.
Od 1.6.2008.
zuzanalenka
08.01.09,17:49
ako to vyzerá s náhradou za km od 1.1.09??? vie niekto?
adi11
08.01.09,18:23
ako to vyzerá s náhradou za km od 1.1.09??? vie niekto?
pozri čiastku 211/2008 vydané 30.12.08
Opatrenie MPSVR č.632/2008
Chobot
08.01.09,19:08
pozri čiastku 211/2008 vydané 30.12.08
Opatrenie MPSVR č.632/2008

Ešte upresním, je to opatrenie Min. práce č.632/2008.
galipet
10.01.09,19:57
Treba pozrieť Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 632/2008 Z.z.o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách zo dňa 18. 12. 2008

Pozrieť aj Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 621/2008 Z.z. o sumách stravného zo dňa 18. 12. 2008

Pozrieť aj Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č.606/2008 Z.z. ktorým sa ustanovujú na rok 2009 základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách dňa 17.12.2008

Chcel som zadať link na stiahnutie uvedených noriem. No bloklo mi preto odpoveď. Škoda. Chcel som dať k dispozícii aj kompletné znenie zákona o cestovných náhradách č. 283/2002 Z.z. už aj so zakomponovanými zmenami zák. č. 475/2008 Z.z.


Galipet
Evanka
10.01.09,21:29
ako to vyzerá s náhradou za km od 1.1.09??? vie niekto?

Suma základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre

a) jednostopové vozidlá a trojkolky je 0,050 eura,
b) osobné cestné motorové vozidlá je 0,183 eura.
Reročka
19.01.09,11:32
Dobry den,

zaujima ma ci konatel v jednoosobovej sro, ktory je zaroven aj jej zamestnancom, no nie je so svojou firmou v pracovnopravnom vztahu, nema zatial ziadnych zamestnancov musi mat uzavretu nejaku dohodu s firmou, ked si chce preplacat cestovne nahrady, nakolko pouziva svoje vlastne auto na sluzobne cesty. Alebo to nie je potrebne?

A aky je prosim vypocet pre cestovne nahrady, ktore si vie konatel uplatnit?
Mam nejake vzorceky ale radsej si necham poradit od Vas;)

A este otazka: je potrebne aby konatel mal uzatvorenu prac.zmluvu so svojou sro? Pripadne len nejaku dohodu, kde si narokuje odmenu alebo to potrebne nie je?

dakujem pekne
Evanka
19.01.09,11:52
Dobry den,

zaujima ma ci konatel v jednoosobovej sro, ktory je zaroven aj jej zamestnancom, no nie je so svojou firmou v pracovnopravnom vztahu, nema zatial ziadnych zamestnancov musi mat uzavretu nejaku dohodu s firmou, ked si chce preplacat cestovne nahrady, nakolko pouziva svoje vlastne auto na sluzobne cesty. Alebo to nie je potrebne?

A aky je prosim vypocet pre cestovne nahrady, ktore si vie konatel uplatnit?
Mam nejake vzorceky ale radsej si necham poradit od Vas;)

A este otazka: je potrebne aby konatel mal uzatvorenu prac.zmluvu so svojou sro? Pripadne len nejaku dohodu, kde si narokuje odmenu alebo to potrebne nie je?

dakujem pekne
Konateľ aj spoločník v jednej osobe je ustanovený priamo Spoločenskou zmluvou (resp. Zakladateľskou listinou). V zmysle zákona o cestovných náhradách je pri pracovných cestách, ktoré vykonáva ako konateľ, považovaný za zamestnanca. Pracovno-právny vzťah uzatvorený mať nemusí.
Konateľ môže ale nemusí brať odmenu, môže poberať iba podiely na zisku, ktoré sa už ďalen nezdaňujú, ani nepodliehajú odvodom do poisťovní. Je však otázne, či je to najlepšie riešenie, ak je to jeho jediný príjem (z hľadiska PN, dôchodok,....)
Reročka
19.01.09,11:55
Konateľ aj spoločník v jednej osobe je ustanovený priamo Spoločenskou zmluvou (resp. Zakladateľskou listinou). V zmysle zákona o cestovných náhradách je pri pracovných cestách ktoré vykonáva ako konateľ je považovaný za zamestnanca. Pracovno-právny vzťah uzatvorený mať nemusí.
Konateľ môže ale nemusí brať odmenu, môže poberať iba podiely na zisku, ktoré sa už ďalen nezdaňujú, ani nepodliehajú odvodom do poisťovní. Je však otázne, či je to najlepšie riešenie, ak je to jeho jediný príjem (z hľadiska PN, dôchodok,....)

Noo, ono je to tak, ze ma este jeden pracovny pomer v inej firme na zaklade prac.zmluvy kde jednotlive odvody plati, takze by to malo byt pre neho v poriadku.

Este ta poprosim vies mi odpovedat aj na tie moje dalsie otazky?
liba2
19.01.09,13:48
Dobry den,

zaujima ma ci konatel v jednoosobovej sro, ktory je zaroven aj jej zamestnancom, no nie je so svojou firmou v pracovnopravnom vztahu, nema zatial ziadnych zamestnancov musi mat uzavretu nejaku dohodu s firmou, ked si chce preplacat cestovne nahrady, nakolko pouziva svoje vlastne auto na sluzobne cesty. Alebo to nie je potrebne?

A aky je prosim vypocet pre cestovne nahrady, ktore si vie konatel uplatnit?
Mam nejake vzorceky ale radsej si necham poradit od Vas;)

A este otazka: je potrebne aby konatel mal uzatvorenu prac.zmluvu so svojou sro? Pripadne len nejaku dohodu, kde si narokuje odmenu alebo to potrebne nie je?

dakujem pekneRenočka, načo sú ti vzorčeky, prečítaj si radšej zákon o cestovných náhradách.
Tu ti prikladám zmeny od jan. 2009...

http://www.porada.sk/t97363-cestovne-nahrady-od-1-1-2009-a.html

celý zákon je na prvnej strane porady.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
Reročka
19.01.09,13:54
Renočka, načo sú ti vzorčeky, prečítaj si radšej zákon o cestovných náhradách.
Tu ti prikladám zmeny od jan. 2009...

http://www.porada.sk/t97363-cestovne-nahrady-od-1-1-2009-a.html

celý zákon je na prvnej strane porady.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

Libi,
samozrejme ze si precitam resp.uz som si precitala zakon, ale pre mna je jednoduchsie ak mi to viac-menej polopatisticky napises, hmm?
Budes taka laskava? ;)
liba2
19.01.09,13:57
Renočka vďačne, ak položíš konkrétnu otázku :) , ale keď otvoríš ten link so zmenami, sama vidíš koľko možností sa naskytne vo všeobecnosti. To by som musela napísať výklad k zákonu :D .
Reročka
19.01.09,14:06
Renočka vďačne, ak položíš konkrétnu otázku :) , ale keď otvoríš ten link so zmenami, sama vidíš koľko možností sa naskytne vo všeobecnosti. To by som musela napísať výklad k zákonu :D .

Ano su tam zmeny, ibaze ja idem robit este cestovne nahrady za minuly rok v SKK a jedna sa mi v podstate iba ten vzorec na vypocet priemernej spotreby PHM....aby som to nejak nedomotkala :)
Cize:

a) vypocitam zakladnu nahradu, na ktoru konatel firmy pri jednoosobovej sro narok ma (kedze je zaroven aj zamestnancom) = 5,50 x pocet ubehnutych km

b) nahradu za spotrebovane PHM na zaklade TP, cize: spotreba v meste a mimo mesta, ktoru potom spriemerujem / 100 x pocet km x cena PHM

c) a+b-dostanem celkovu nahradu, kt.si da do N

Je to takto spravne? ak nie pls oprav ma

A este ma zaujima, ci musi mat podpisanu ako konatel-zamestnanec so svojou firmou nejaku dohodu resp.zmluvu o pouzivani MV na sluzobne ucely?

dakujem mockrat;)
liba2
19.01.09,14:14
Ano su tam zmeny, ibaze ja idem robit este cestovne nahrady za minuly rok v SKK a jedna sa mi v podstate iba ten vzorec na vypocet priemernej spotreby PHM....aby som to nejak nedomotkala :)
Cize:

a) vypocitam zakladnu nahradu, na ktoru konatel firmy pri jednoosobovej sro narok ma (kedze je zaroven aj zamestnancom) = 5,50 x pocet ubehnutych km ÁNO

b) nahradu za spotrebovane PHM na zaklade TP, cize: spotreba v meste a mimo mesta, ktoru potom spriemerujem / 100 x pocet km x cena PHM ÁNO

c) a+b-dostanem celkovu nahradu, kt.si da do N ... ktorú vyúčtuje na tlačive Cestovný príkaz, resp. zadná strana Vyúčtovanie PC, a rozpíše kedy, kde a za akým účelom bol na PC.
Súčasne si môže účtovať aj stravné v zmysle zákona a podľa časových pásiem.
Tiež môže účtovať poplatky za parkovanie - ak má doklad.
Tiež môže účtovať dialničnú nálepku - ak má doklad - ale nie ročnú!

Je to takto spravne? ak nie pls oprav ma

A este ma zaujima, ci musi mat podpisanu ako konatel-zamestnanec so svojou firmou nejaku dohodu resp.zmluvu o pouzivani MV na sluzobne ucely?

dakujem mockrat;)Keď bude mať aj takú zmluvu, tak DÚ bude z vášho účtovníctva nadšený. :D :D
Reročka
19.01.09,14:20
Keď bude mať aj takú zmluvu, tak DÚ bude z vášho účtovníctva nadšený. :D :D

Super, dakujem, hned som pokojnejsia :)
A tieto cestovne nahrady si treba vyuctovavat postupne po mesiacoch kedy pouzil vlastne MV na sluz.ucely, alebo sa to da aj jednorazovo za cely rok?

A k tej dialnicnej znamke, preco nie rocnu?
liba2
19.01.09,14:26
Super, dakujem, hned som pokojnejsia :)
A tieto cestovne nahrady si treba vyuctovavat postupne po mesiacoch kedy pouzil vlastne MV na sluz.ucely, alebo sa to da aj jednorazovo za cely rok?

A k tej dialnicnej znamke, preco nie rocnu?
Zákon o CN určuje lehotu dokedy je zamestnanec povinný predložiť vyúčtovanie a dokedy je zamestnávateľ povinný to zúčtovať a vyplatiť ... (pozri zákon, neviem to naspamäť :mee: ). Z toho vyplýva, že účtuje priebežne. Ale ak už sa stalo, že neúčtoval, a chce to urobiť ešte do decembra, tak môže, nárok nestráca, ale do budúcna to treba zmeniť... :)
DN preto nie ročnú, lebo má súkromné auto s ktorým robí aj súkromné jazdy, a to by teda mal z firemných prostriedkov zaplatenú aj DN pre svoje účely - a to ty vieš že nemôže. Preto ak potrebuje cestu vykonať po diaľnici, tak môže zakúpiť 8 dňovú DN a vyúčtovať.
Reročka
19.01.09,14:29
Zákon o CN určuje lehotu dokedy je zamestnanec povinný predložiť vyúčtovanie a dokedy je zamestnávateľ povinný to zúčtovať a vyplatiť ... (pozri zákon, neviem to naspamäť :mee: ). Z toho vyplýva, že účtuje priebežne. Ale ak už sa stalo, že neúčtoval, a chce to urobiť ešte do decembra, tak môže, nárok nestráca, ale do budúcna to treba zmeniť... :)
DN preto nie ročnú, lebo má súkromné auto s ktorým robí aj súkromné jazdy, a to by teda mal z firemných prostriedkov zaplatenú aj DN pre svoje účely - a to ty vieš že nemôže. Preto ak potrebuje cestu vykonať po diaľnici, tak môže zakúpiť 8 dňovú DN a vyúčtovať.

Dakujem Ti Libi velmi pekne, moc si mi pomohla, budem to robit priebezne tie vyuctovanie cest.nahrad, len ma tak zaujimalo ze ci je to mozne urobit aj jednorazovo za cely rok...
A ano, idem mu to uctovat este do r.2008, takze to urobim priebezne.

Este raz dik a pekny zvysok dna
etc
19.01.09,23:25
Ahojte, ako zamestnanec mam nasledovny problem: som vyslany firmou kazdy tyzden na zahranicnu pracovnu cestu do Madarska. Za ubytovanie platim firemnou kreditkou Mastercard, na ktorej je vedeny eurovy ucet v Tatrabanke. Cestovne naklady v zahranici ako aj stravu platim peniazmi, ktore si vyberiem v domacej mene (HUF) priamo v Madarsku. Problem nastane pri vyuctovani. Vyber z bankomatu a platba za ubytovanie je
prepocitana kurzom v den vyberu/platby. Tento kurz je bud kurz Tatrabanky - devizy predaj alebo kurz Mastercard (toto neviem presne). Platba za ubytovanie prebieha v HUF a kedze je na karte eurovy ucet konvertuje sa automaticky na EUR. Do vyuctovania ZPC ide suma z faktury za hotel plus suma za zahranicne cestovne listky atd. ktore sa scitaju a prenasobia kurzom NBS v platnym v den vyuctovania. Kurz NBS je vsak VZDY vyssi ako kurz komercnej banky a preto rozdiel zaplatim zo svojich diet. Zamestnavatel tvrdi, ze je to takto v poriadku. Tymto ale prichadzam pri opakovanych cestach o peniaze. Priklad: ubytovanie stoji 94 500 HUF. Kurz komercnej banky v den platby je 275 HUF/EUR, cize z firemneho uctu bude strhnutych 350 EUR. Uctovnicka mi vsak prepocita podla kurzu NBS, ktory je platny v den vyuctovania 280 HUF/EUR, ze za ubytovanie som zaplatil iba 337,5 EUR. Rozdiel je 12.5 EUR ktore mi odrata z naroku na diety, cize ho musim doplatit. Pri opakovanych cestach uz clovek prichadza o znacne peniaze a vlastne ich plati firme. Je tento postup spravny ? Ako sa to da riesit ? Dakujem za odpovede a vase skusenosti.
Vevey
20.01.09,07:14
porad uctovnicke, ze ked tak velmi musi pouzit kurz NBS (a v tomto pripade je to sporne, lebo je to nakup deviz) nech si ten rozdiel zauctuje na kurzove straty, ale urcite nie tebe.
liba2
20.01.09,08:57
Ahojte, ako zamestnanec mam nasledovny problem: som vyslany firmou kazdy tyzden na zahranicnu pracovnu cestu do Madarska. Za ubytovanie platim firemnou kreditkou Mastercard, na ktorej je vedeny eurovy ucet v Tatrabanke. Cestovne naklady v zahranici ako aj stravu platim peniazmi, ktore si vyberiem v domacej mene (HUF) priamo v Madarsku. Problem nastane pri vyuctovani. Vyber z bankomatu a platba za ubytovanie je
prepocitana kurzom v den vyberu/platby. Tento kurz je bud kurz Tatrabanky - devizy predaj alebo kurz Mastercard (toto neviem presne). Platba za ubytovanie prebieha v HUF a kedze je na karte eurovy ucet konvertuje sa automaticky na EUR. Do vyuctovania ZPC ide suma z faktury za hotel plus suma za zahranicne cestovne listky atd. ktore sa scitaju a prenasobia kurzom NBS v platnym v den vyuctovania. Kurz NBS je vsak VZDY vyssi ako kurz komercnej banky a preto rozdiel zaplatim zo svojich diet. Zamestnavatel tvrdi, ze je to takto v poriadku. Tymto ale prichadzam pri opakovanych cestach o peniaze. Priklad: ubytovanie stoji 94 500 HUF. Kurz komercnej banky v den platby je 275 HUF/EUR, cize z firemneho uctu bude strhnutych 350 EUR. Uctovnicka mi vsak prepocita podla kurzu NBS, ktory je platny v den vyuctovania 280 HUF/EUR, ze za ubytovanie som zaplatil iba 337,5 EUR. Rozdiel je 12.5 EUR ktore mi odrata z naroku na diety, cize ho musim doplatit. Pri opakovanych cestach uz clovek prichadza o znacne peniaze a vlastne ich plati firme. Je tento postup spravny ? Ako sa to da riesit ? Dakujem za odpovede a vase skusenosti.Podľa môjho názoru, keďže cena za ubytovanie bola stiahnutá z firemného bankového účtu, celá jej hodnota v SKK, resp. v EUR je nákladom firmy.
sea
24.01.09,14:51
Keď sme pri tých cestovných náhradách - som SZČO, denne dochádzam 19 km do sídla firmy - môžem si dať do nákladov - réžie - lístky za cestovné ? Vraj áno, ale pre istotu ... ? Ďakujem za odpoveď !
veronikasad
24.01.09,14:56
Keď sme pri tých cestovných náhradách - som SZČO, denne dochádzam 19 km do sídla firmy - môžem si dať do nákladov - réžie - lístky za cestovné ? Vraj áno, ale pre istotu ... ? Ďakujem za odpoveď !

cesta z miesta bydliska do sídla firmy sa nepovažuje za pracovnú cestu.
liba2
24.01.09,15:51
Keď sme pri tých cestovných náhradách - som SZČO, denne dochádzam 19 km do sídla firmy - môžem si dať do nákladov - réžie - lístky za cestovné ? Vraj áno, ale pre istotu ... ? Ďakujem za odpoveď !


cesta z miesta bydliska do sídla firmy sa nepovažuje za pracovnú cestu.
Veronika má pravdu, ale ak je sídlo firmy, t.j. miesto podnikania totožné s miestom bydliska, a szčo dochádza aj na prevádzku, v tom prípade je obhájiteľné účtovanie cestovných náhrad medzi týmito dvomi miestami.
jurajt
02.02.09,13:44
Ahojte poradaci, pomozte mi prosim.

Pri zahranicnej pracovnej ceste moze zamestnanec dostat aj vreckove 5 - 40% zo stravneho. Tych 5 - 40% sa pocita zo zakladnej sadzby stravneho, alebo sa to pocita podla casoveho rozlisenia, teda napr pri ceste trvajucej 6-12 hodin do Rakuska (stravne narok 50% zo zakladnej sadzby 45€ = 22,5€) bude vreckove 40% x 22,5€ = 9€, alebo to bude 40% x plna sadzba 45€ = 18€?

Dakujem ponizene za rychlu odpoved. :-)
Tweety
02.02.09,13:45
Ahojte poradaci, pomozte mi prosim.

Pri zahranicnej pracovnej ceste moze zamestnanec dostat aj vreckove 5 - 40% zo stravneho. Tych 5 - 40% sa pocita zo zakladnej sadzby stravneho, alebo sa to pocita podla casoveho rozlisenia, teda napr pri ceste trvajucej 6-12 hodin do Rakuska (stravne narok 50% zo zakladnej sadzby 45€ = 22,5€) bude vreckove 40% x 22,5€ = 9€, alebo to bude 40% x plna sadzba 45€ = 18€?

Dakujem ponizene za rychlu odpoved. :-)
Vreckové počítame zo základnej sadzby.z celkovej náhrady podľa počtu hodín strávených v tej ktorej krajine v kalendárnom dni. § 14 Zákona o CN
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
Chobot
02.02.09,14:26
Ahojte poradaci, pomozte mi prosim.

Pri zahranicnej pracovnej ceste moze zamestnanec dostat aj vreckove 5 - 40% zo stravneho. Tych 5 - 40% sa pocita zo zakladnej sadzby stravneho, alebo sa to pocita podla casoveho rozlisenia, teda napr pri ceste trvajucej 6-12 hodin do Rakuska (stravne narok 50% zo zakladnej sadzby 45€ = 22,5€) bude vreckove 40% x 22,5€ = 9€, alebo to bude 40% x plna sadzba 45€ = 18€?

Dakujem ponizene za rychlu odpoved. :-)

Tweety, to sa počíta z časovej sadzby, teda čím dlhšie si na PC, tým vyššie vreckové je.

Napr. základná sadzba pre AT je 45 €, vreckové bude napr. 40%. Tak pre cestu:
do 6 hodín bude stravné 11,25 € a vreckové 4,5 €
od 6 do 12 hodín bude stravné 22,5 € a vreckové 9 €
nad 12 hodín bude stravné 45 € a vreckové 18 €
Tweety
02.02.09,14:29
Tweety, to sa počíta z časovej sadzby, teda čím dlhšie si na PC, tým vyššie vreckové je.

Napr. základná sadzba pre AT je 45 €, vreckové bude napr. 40%. Tak pre cestu:
do 6 hodín bude stravné 11,25 € a vreckové 4,5 €
od 6 do 12 hodín bude stravné 22,5 € a vreckové 9 €
nad 12 hodín bude stravné 45 € a vreckové 9 €
Máš pravdu je to § 13 odst. 4.,5..
Lianka
02.02.09,14:29
... teda čím dlhšie si na PC, tým vyššie vreckové je.


:D:D:D Som si precitala: ... cim dlhsie sedis pri pc, tym vyssie je vreckove... mimotemy
jurajt
03.02.09,06:16
Dakujem vsetkym za odpoved.
Adriane
19.02.09,11:22
Prosím vás, vie mi niekto vysvetliť bod c) odseku 2 zákona o cest.náhradách? Jedná sa mi o to, že firma má 2 konateľov (nie sú zamestnancami) a boli spolu na služobnej ceste ( viezli dvere,ktoré tam spolu s ďalšími 3 pomocníkmi , ktorí taktiež nie sú zamestnancami, osádzali) a zaplatili im (tým pomocníkom) aj ubytovanie a stravu. Majú nárok na posk.cest.náhrad aj za tých troch pomocníkov? Ďakujem za odpoveď


(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
Rozalka
21.02.09,15:56
V zbierke zákonov vyšlo dnes Úplné znenie Zákona o cestovných náhradách.
Lianka
21.02.09,16:16
Veronika má pravdu, ale ak je sídlo firmy, t.j. miesto podnikania totožné s miestom bydliska, a szčo dochádza aj na prevádzku, v tom prípade je obhájiteľné účtovanie cestovných náhrad medzi týmito dvomi miestami.

V tejto suvislosti ma napada otazka:

Konatel, bez PP, osobne vykonava cinnost spolocnosti. Kazdodenne dochadza ku klientovi (v ramci toho isteho mesta), u ktoreho poskytuje sluzby. U klienta stravi cca. 8 hodine denne. Ma narok na cestovne nahrady - preukazatelne vydavky na dopravu a na stravne?
liba2
21.02.09,17:50
V tejto suvislosti ma napada otazka:

Konatel, bez PP, osobne vykonava cinnost spolocnosti. Kazdodenne dochadza ku klientovi (v ramci toho isteho mesta), u ktoreho poskytuje sluzby. U klienta stravi cca. 8 hodine denne. Ma narok na cestovne nahrady - preukazatelne vydavky na dopravu a na stravne?

Stačí trošku vyhľadávať. Je tu množstvo tém, kde sa táto problematika riešila. Napr.:
http://www.porada.sk/t80370-konatel-a-cestovne-nahrady.html

Len mňa tá každodenná dochádzka na to isté miesto a dĺžka času 8 hod. denne zvádza k úvahám, či tam nevykonáva závislú činnosť - ale to už necháme na neho, on to musí vedieť posúdiť a neskôr pri daňovej kontrole obhájiť.
Ešte prikladám tento materiál:
Lianka
21.02.09,17:58
Dakujem liba. Ten link je dobry, hladala som, neviem, preco som si ho nevsimla skor... Vdaka aj za usmernenie.
bazil
24.02.09,09:28
Môže si firma stanoviť v internom predpise, že zamestnancovi pracovnú cestu vykonanú so súhlasom zamestnaávateľa na vastnom vozidle neprelatí v zmysle zákona o cestovných náhradách vo výške spotrebovaných PHM atď, ale vo výške cestovného lístku, ktorý by zamestnanec zaplatil keby šiel autobusom? Mne sa to nezdá, interný rpedpis predsa nemôže byť v rozpore so zákonom, alebo je tam nejaká výnimka? Ďakujem.
Chobot
24.02.09,09:46
Môže si firma stanoviť v internom predpise, že zamestnancovi pracovnú cestu vykonanú so súhlasom zamestnaávateľa na vastnom vozidle neprelatí v zmysle zákona o cestovných náhradách vo výške spotrebovaných PHM atď, ale vo výške cestovného lístku, ktorý by zamestnanec zaplatil keby šiel autobusom? Mne sa to nezdá, interný rpedpis predsa nemôže byť v rozpore so zákonom, alebo je tam nejaká výnimka? Ďakujem.

Je to možné a nie je to v rozpore so zákonom o cest. náhradách - viď § 7 ods. 10:

(10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
bazil
24.02.09,09:57
Je to možné a nie je to v rozpore so zákonom o cest. náhradách - viď § 7 ods. 10:

(10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

Nejde mi pridať bodík, tak aspoň takto. Ďakujem. Ten odstavec som prehliadol.
Pebulinka
26.02.09,16:56
Ahojte,našla som na epi.sk informáciu,že od 1.6.2008 sa znížila suma základnej náhrady pri používaní os.auta na podnikanie na 5,50 Sk zo 6,20 Sk.Je to pravda???
Anja111
26.02.09,17:04
Ahojte,našla som na epi.sk informáciu,že od 1.6.2008 sa znížila suma základnej náhrady pri používaní os.auta na podnikanie na 5,50 Sk zo 6,20 Sk.Je to pravda???
Áno.
Monika V.
03.03.09,10:54
Ak si SZČO uplatňuje cestovné náhrady za používanie vlastného vozidla na podnikanie, môže si do výdavkov dať aj dialničnú známku, daň z motorových vozidiel, zákonné poistenie a havarijné poistenie?
Chobot
03.03.09,10:58
Ak si SZČO uplatňuje cestovné náhrady za používanie vlastného vozidla na podnikanie, môže si do výdavkov dať aj dialničnú známku,

tu je to diskutabilné, niektorí tvrdia, že áno, niektorí, že nie. Ja si myslím, že áno.


daň z motorových vozidiel,

určite áno


zákonné poistenie a havarijné poistenie?

nie
Reročka
10.03.09,11:42
ahojte,

chcem sa opytat ako konatel a zaroven jediny spolocnik sro pri vyuctovani cestovnych nahrad, ci ma povinnost uviest aj ucel sluzobnej cesty? dakujem
Chobot
10.03.09,13:39
ahojte,

chcem sa opytat ako konatel a zaroven jediny spolocnik sro pri vyuctovani cestovnych nahrad, ci ma povinnost uviest aj ucel sluzobnej cesty? dakujem

Bolo by dobré (pre prípadnú daňovú kontrolu).
Báthorička
12.03.09,13:05
Ako mám ale postupovať, keď konateľ zoberie aj manželku (tiež zamestnanú vo firme) na týždeň do zahraničia, nechá si preplatiť letenky, ubytovanie, diéty, aj príp.vedľajšie výdavky (napr.sprievodcu) a ako účel cesty uvedie "zháňanie nových obch.partnerov". Sú to všetko daňové náklady? Ďakujem vopred za pomoc.
Lianka
12.03.09,13:09
Vie to "zhananie novych obchodnych partnerov" nejako preukazat?
Dáša_
12.03.09,13:10
Ako mám ale postupovať, keď konateľ zoberie aj manželku (tiež zamestnanú vo firme) na týždeň do zahraničia, nechá si preplatiť letenky, ubytovanie, diéty, aj príp.vedľajšie výdavky (napr.sprievodcu) a ako účel cesty uvedie "zháňanie nových obch.partnerov". Sú to všetko daňové náklady? Ďakujem vopred za pomoc.

Ja som to tu písala už niekoľkokrát. Mala som takýto prípad, boli v Dubaji - perfektne spracovana správa zo služobnej cesty, kde boli obchodní partneri, ktorych kontaktoval vymenovani. A na koniec sa aj obchod s danou krajinou uskutočnil. Aspon jeden aj ked s minimalnym ziskom, ale boli to jasne náklady vynaložené na dosiahnutie zisku.
Báthorička
12.03.09,13:30
Práveže nie. Žiadny konkrétny údaj - firma, prípadne mená. Nič. A zatiaľ ani žiadny obchod z tej krajiny neprebehol. Vraj si to ústne vysvetli prípadnej kontrole.
Chobot
12.03.09,13:39
Práveže nie. Žiadny konkrétny údaj - firma, prípadne mená. Nič. A zatiaľ ani žiadny obchod z tej krajiny neprebehol. Vraj si to ústne vysvetli prípadnej kontrole.

Keď to berie na vlastnú zodpovednosť, tak mu to tak zaúčtuj.:rolleyes:
Lianka
12.03.09,13:41
Práveže nie. Žiadny konkrétny údaj - firma, prípadne mená. Nič. A zatiaľ ani žiadny obchod z tej krajiny neprebehol. Vraj si to ústne vysvetli prípadnej kontrole.

Uctovala by som to ako nedanovy naklad.

Ak na tom trva a ty s tym nesuhlasis, spis to na papier, ze si ho upozornila na to, ze to nie je danovy naklad a nech ti to podpise - aby si bola neskor kryta a mohla v klude spavat.
Báthorička
12.03.09,14:47
Uctovala by som to ako nedanovy naklad.

Ak na tom trva a ty s tym nesuhlasis, spis to na papier, ze si ho upozornila na to, ze to nie je danovy naklad a nech ti to podpise - aby si bola neskor kryta a mohla v klude spavat.

Vďaka, toto si presne vystihla! Problém je iba v tom, že papier nepodpíše, pretože trvá na tom, že to musí byť DN a vraj je to iba môj problém, ako to urobím. :eek:
Lianka
12.03.09,14:54
Vďaka, toto si presne vystihla! Problém je iba v tom, že papier nepodpíše, pretože trvá na tom, že to musí byť DN a vraj je to iba môj problém, ako to urobím. :eek:

:eek:
lulinka10001
12.03.09,14:59
niesu uz zmené nahodou sumy stravného? nad 18 nebolo uz 208sk?
Lianka
12.03.09,15:08
Stravne od 1.1.2009

ČASOVÉ PÁSMO SUMA
5 až 12 hodín € 3,30
nad 12 hodín až do 18 hodín € 5,00
nad 18 hodín € 7,70
Chobot
12.03.09,15:08
niesu uz zmené nahodou sumy stravného? nad 18 nebolo uz 208sk?

Možno bolo, ale čo bolo bolo, terazky je to 7,70 €.
Báthorička
12.03.09,15:15
Keď to berie na vlastnú zodpovednosť, tak mu to tak zaúčtuj.:rolleyes:


OK...a ako hlboko (myslím, koľko rokov dozadu) to vlastne môže DÚ kontrolovať? 10? alebo iba 5? ;)
Chobot
12.03.09,15:32
OK...a ako hlboko (myslím, koľko rokov dozadu) to vlastne môže DÚ kontrolovať? 10? alebo iba 5? ;)

Tak dlho, ako dlho je firma povinná archivovať účtovné doklady.
Báthorička
12.03.09,15:43
Tak dlho, ako dlho je firma povinná archivovať účtovné doklady.

Jasnačka. A ďakujem za odpoveď, no to bol už iba zúfalý výkrik do tmy. Počítala som vlastne roky, koľko sa asi ešte dožijem pri tejto práci.:D
minosk
12.03.09,17:40
SZ ako novy pouzivatel nemozem zaslat takze vytahujem stary prispevok:
porada.sk/43174-post14.html

Ak zamestnancovi bolo stravné poskytnuté len sčasti, výšku stravného treba zamestnancovi úmerne skrátiť. Za zabezpečenie čiastočne bezplatného stravovania nemožno považovať závodné stravovanie. ... Mozes zvyraznene prosim rozviest ? Napr. z akeho zakona/vyhlasky to je.
Znamena to ze ak mi hostujuca firma (vlastnik nasej firmy, ale to je nedolezite) poskytne stravovanie vo svojej zamestnaneckej jedalni tak to nemozno povazovat za ciastocne bezplatne stravovanie ?
terezaka
13.03.09,15:08
Zákon o cestovných náhradách
Mima P.
15.03.09,13:19
Ahojte, rada by som si overila niektore skutocnosti.
Som zamestnanec s.r.o., pouzivam na sl. cety sukromne auto, majitel je v TP zapisany moj manzel. Blocky za PHM som samozrejme neodkladala :-(.
V príspevku, kt. nizsie okopcim, som nasla moj pripad, kedze som zamestnanec nemusim dokladovat blocky staci cena PHM v case cesty zo str. ŠU SR. Takze mozem ako ZAMESTNANEC aj bez blockov uplatnovat nahradu za pouzitie vozidla (6,2 resp. 5,5 r.2008) aj za spotrebu PHM podla spotreby udanej v TP.
Spravne???? Alebo ked nemam bloky tak len nahradu za km ?
Dakujem za skore odpovede a pripajam horespomenuty text:

Takže - SZČO musí prikladať bločky - viď. § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

A ako preukáže cenu platnú v čase nákupu a tiež skutočnosť, kedy PHM nakupoval? No predsa dokladom o nákupe PHM.


Naproti tomu zamestnanec nemusí predložiť doklad o nákupe PHM, lebo v zákone o cest. náhradách to je stanovené inak - §7 ods. 4:
"(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:"

Tam sa preukazuje cena platná v čase použitia auta. Takže on mohol tankovať aj pred mesiacom, ale musí preukázať, koľko stáli PHM v čase, keď sa pracovná cesta uskutočnila. A to sa dá zistiť napr. z priemerných cien PHM, ktoré uvádza stránka www.natankuj.sk. Alebo ak v tom čase kupoval PHM, tak môže použiť aj doklad o nákupe.
azla
15.03.09,19:18
Ty si prípad zamestnanca, ktorý si uplatňuje cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradach.
Záver pre Teba je ten, ktorý si si nášla v príspevku, ktorý si okopírovala.

Aby bol jasný autor tak pridám link.
http://www.porada.sk/740159-post20.html

Aj odpoveď je jasná. Môžeš ju aplikovať na svoj prípad.:D

Ty nie si SZCO, pre Teba nie je povinnosť preukazovať ceny v čase nákupu, ale v čase použitia.:rolleyes:
Mima P.
15.03.09,21:35
Dakujem ste zlati, ze reagujete aj v tuto neskoru hodinu.
Prajem pekny den a malo stresov v nasledujuce hekticke dni.
skuba
18.03.09,06:54
Viem, že sa ohľadom cestovných náhrad veľa popísalo, mám však štyri otázky, nad ktorými stále rozmýšľam, a chcem aby zaúčtovanie bolo účtovne a zákonne správne:
1. Ak zamestnávateľ vyšle na pracovnú cestu 4 zamestnancov, oni použijú jedno súkromné vozidlo (na základe dohody so zamestnancom, sa poskytnú náhrady za použitie cestovného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy) musia všetci štyria vypísať cestovný príkaz?
2. Majú nárok všetci štyria náhradu vo výške toho cestovného lístka?
3. Pri vypisovaní cestovných príkazov pri určení dopravného prostriedku vypisujú všetci štyria rovnaký typ Auta?
4. Kde zistím cenu cestovných lístkov pravidelnej verejnej dopravy? (na stránke cp je cena neúplná)?

Ďakujem veľmi pekne.
Chobot
18.03.09,10:37
Viem, že sa ohľadom cestovných náhrad veľa popísalo, mám však štyri otázky, nad ktorými stále rozmýšľam, a chcem aby zaúčtovanie bolo účtovne a zákonne správne:
1. Ak zamestnávateľ vyšle na pracovnú cestu 4 zamestnancov, oni použijú jedno súkromné vozidlo (na základe dohody so zamestnancom, sa poskytnú náhrady za použitie cestovného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy) musia všetci štyria vypísať cestovný príkaz?

Neviem, či skutočne máš na mysli cest. príkaz. Prečítaj si najprv tento môj príspevok:

http://www.porada.sk/974287-post6.html

Takže príkaz by mali mať všetci. Myslím, že aj vyúčtovanie, pretože náhrada za dopravu nie je jediná náhrada, na ktorú má zamestnanec nárok (má nárok aj napr. na stravné) a vyúčtovanie je doklad, na základe ktorého mu to bude vyplatené.


2. Majú nárok všetci štyria náhradu vo výške toho cestovného lístka?

Ak im to nadriadený schválil vopred (myslím tým spôsob dopravy "súkromné auto" a náhradu vo výške cestovného, tak áno.


3. Pri vypisovaní cestovných príkazov pri určení dopravného prostriedku vypisujú všetci štyria rovnaký typ Auta?

Áno, všetci uvedú, že typ použitého dopr. prostriedku bude súkromné auto. Vo vyúčtovaní sa už neuvádza, presne o ktoré auto ide, lebo náhradu majú v cene cest. lístka. Písla som o tom aj tu:

http://www.porada.sk/863782-post45.html

Podobné pozri aj tu:

http://www.porada.sk/t88933-preukazovanie-cestovnych-nakladov-na-pc.html


4. Kde zistím cenu cestovných lístkov pravidelnej verejnej dopravy? (na stránke cp je cena neúplná)?

Ďakujem veľmi pekne.

AK si zamestnávateľ, tak ťa to nemusí trápiť. Ak si zamestnanec, tak jedine gooogliť na interente, alebo si vyžiadať potvrdenie o cene od dopravcu.

Tu je celkom dobre spracované vyhľadávanie:

http://cp.atlas.sk/bus/spojenie/

Ak je cena neúplná z dôvodu prestupov, treba vyhľadať každý konkrétny spoj a sumy spočítať.
stefan987
20.03.09,16:09
Dobrý deň.

Kto vie že aká je výška stravného čo musi zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi na 24hod pracovnú cestu v Nemecku?
Lianka
20.03.09,16:14
Zahranicne stravne 2009 najdes v prilohe:
Chobot
26.03.09,15:34
Dnes bola publikovaná zmena náhrad stravného pre tuzemské pracovné cesty. Nové náhrady sú vo výške:

5-12 hodín. .. 3,60 EUR (pôvodne 3,30 EUR)
12-18 hodín ... 5,40 EUR (pôvodne 5,00 EUR)
nad. 18 hodín . 8,30 EUR (pôvodne 7,70 EUR)

a používajú sa od 1.4.2009.
myma
31.03.09,11:17
Akcionár - konateľ /aj zamestnanec firmy/ odkúpi osobné vozidlo od spoločnosti. Môže si v budúcnosti pri pracovnej ceste pre akciovú spoločnosť vyúčtovávať náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za toto vozidlo?
Tweety
31.03.09,11:17
Akcionár - konateľ /aj zamestnanec firmy/ odkúpi osobné vozidlo od spoločnosti. Môže si v budúcnosti pri pracovnej ceste pre akciovú spoločnosť vyúčtovávať náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za toto vozidlo?
Môže.
myma
31.03.09,11:26
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Stanuška
31.03.09,11:47
Mám problém:
Služobka do Nitry a naspäť.Vypísaný cesťák.
Do Nitry išla autobusom, má zdokladované.
Z nitry ju viezol známy autom. Nemá doklad.
Tú spiatočnú cestu z Nitry si nechce dať preplatiť. Ale v zákone píšu že zamestnancovi patrí preplatené cestovné. Ako je to potom vlastne?
Ak išla s niekým s autom, čo sa jej má preplatiť? Alebo jej nemusím preplatiť cestovné keď nechce? Má mi niečo podpísať?
Tweety
31.03.09,11:48
Mám problém:
Služobka do Nitry a naspäť.Vypísaný cesťák.
Do Nitry išla autobusom, má zdokladované.
Z nitry ju viezol známy autom. Nemá doklad.
Tú spiatočnú cestu z Nitry si nechce dať preplatiť. Ale v zákone píšu že zamestnancovi patrí preplatené cestovné. Ako je to potom vlastne?
Ak išla s niekým s autom, čo sa jej má preplatiť? Alebo jej nemusím preplatiť cestovné keď nechce? Má mi niečo podpísať?
Ak nemá doklad, nemáš čo preplatiť.
Tica2
31.03.09,11:54
Už koncom roku 2008 platila suma nie 6,20 sk ale 5,50 sk, čo sa dnes rovná sume 0,183 eur/km.
tma
01.04.09,08:33
Ahojte pohoďaci.

Prosím, ako sa vypočíta náhrada stravného v prípade bezplatne zabezpečeného obeda, ak bol zamestnanec na prac.ceste 8 hodin? Bude to 3,60 krát 0, 40? A to bude už finálna suma alebo sa bude ešte od niečoho odrátavať? Ďakujem za odpoved!
Chobot
01.04.09,08:50
Ahojte pohoďaci.

Prosím, ako sa vypočíta náhrada stravného v prípade bezplatne zabezpečeného obeda, ak bol zamestnanec na prac.ceste 8 hodin? Bude to 3,60 krát 0, 40? A to bude už finálna suma alebo sa bude ešte od niečoho odrátavať? Ďakujem za odpoved!

Počítaš zle, bude mať nárok na náhradu 0,28 €. Výpočet je nasledovný:

cesta trvala 8 hodín, pásmo 5-12 hod., základ nároku 3,60

krátenie za obed je 40% z 8,30, čo je 3,32

Teda z 3,60 odpočítaš krátenie 3,32 a nárok je 0,28 €.
tonkat
02.04.09,09:14
Chobot, prečo z 8,30 a nie z 3,60?? Bola nejaká zmena?
Chobot
02.04.09,14:01
Chobot, prečo z 8,30 a nie z 3,60?? Bola nejaká zmena?

Nie, nebola žiadna zmena, stále sa tak počíta krátenie.

Ide o to, že to celodenné stravné 8,30 zahrňuje teda náhradu za 3 jedlá - raňajky, obed a večeru. Z tejto sumy predstavujú raňajky 25% (2,075€) obed 40% (3,320€) a večeru 35% (2,905). Toto je základ.

AK ide za-c na celý deň, tak má nárok na 8,30. Ak napr. na 7 hodín, tak na 3,60. To je dané jasne zákonom a vyhláškou. Ak má počas 7 hodinovej cesty poskytnuté raňajky, tak sa mu nárok kráti o hodnotu raňajok (2,075€), ak má obed, tak o hodnotu obeda (3,32€ - teda dostane 0,28€) ak večeru, tak sa mu kráti o hodnotu večere (2,905€ - dostane 0,70€).

Rovnako je to pri dlhšej ceste, kde môžu nastať už kombinácie raňajok a obeda, prípadne obeda a večere. Pokiaľ by bolo krátenie väčšie ako nárok, tak náhrada nebude záporná, ale nula. Tento postup vyplýva z ustanovenia § 5 ods. 6 zákona o CN:

(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5.

Následne vypočítané stravné sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor podľa ods. 10:


(10) Suma stravného určená podľa odsekov 6 a 7 sa zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.


V prílohe som urobil pomôcku - tabuľku náhrad, pri poskytnutí rôznych kombinácií stravy. V budúcnosti stačí len prepísať základnú náhradu pre jednotlivé pásma (ak sa zmení) a údaje sa zmenia automaticky. Doplnil som aj náhrady a krátenie pre zahraničné cesty. Treba si však doplniť percento vreckového, ako je vo firme schválené. Pokiaľ nie je nič schválené, treba nechať 5%, to je minimálny nárok zamestnanca.
tma
02.04.09,14:13
Ďakujem veľmi pekne!!!! L.
mirecoslav
02.04.09,14:50
Zdravím!
Chcem sa opýtať jednu vec. Už dlhšiu dobu chodievam na služobné cesty a môj zamestnávateľ mi dáva na deň len jeden stravný lístok 2.70€. Na čo mám presne nárok zo zákona a či diety súvisia s ubytovaním? Ďakujem...
Tweety
02.04.09,15:02
Zdravím!
Chcem sa opýtať jednu vec. Už dlhšiu dobu chodievam na služobné cesty a môj zamestnávateľ mi dáva na deň len jeden stravný lístok 2.70€. Na čo mám presne nárok zo zákona a či diety súvisia s ubytovaním? Ďakujem...
Nie je to v súlade so Zákonom o CN, ani so ZP. Za čas na sl. ceste máš nárok na diéty a zaplatenie ost. nákl. s ňou súvisiace, napr. ubytovanie....
mirecoslav
02.04.09,15:02
Konkrétne niečo o dietách...
Tweety
02.04.09,15:05
mirecoslav
02.04.09,15:11
Ešte poprosím aktuálnu výšku diét na všetky časové pásma. Ďakujem pekne...
Tweety
02.04.09,15:17
Ešte poprosím aktuálnu výšku diét na všetky časové pásma. Ďakujem pekne...
Prvé pásmo 3,60 €, druhé 5,40, tretie 8,30 €. Uvedené platí od 1.4.09.
Chobot
03.04.09,09:20
V prílohe som urobil pomôcku - tabuľku náhrad, pri poskytnutí rôznych kombinácií stravy. V budúcnosti stačí len prepísať základnú náhradu pre jednotlivé pásma (ak sa zmení) a údaje sa zmenia automaticky.

Ak by bol záujem, môžem rozšíriť tú tabuľku o zahraničnú menu plus o vreckové. Len neviem, či to niekto využije. ..

http://www.porada.sk/1010053-post925.html
Ivánuška
06.04.09,11:31
Prvé pásmo 3,60 €, druhé 5,40, tretie 8,30 €. Uvedené platí od 1.4.09.
V ZZ vyšlo opatrenie o zvýšení stravného pri tuz. pracovných cestách 16.03.2009, napísané je že toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Čo sa považuje za deň vyhlásenia? nie je napísané že platí od 01.04.2009, dla čoho sa to určuje. Prosím nereagujte tí čo vam to je jasné moc tvrdo... pýtam sa a nabudúce to budem vedieť. dakujem.. ivka
Chobot
06.04.09,11:50
V ZZ vyšlo opatrenie o zvýšení stravného pri tuz. pracovných cestách 16.03.2009, napísané je že toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Čo sa považuje za deň vyhlásenia? nie je napísané že platí od 01.04.2009, dla čoho sa to určuje. Prosím nereagujte tí čo vam to je jasné moc tvrdo... pýtam sa a nabudúce to budem vedieť. dakujem.. ivka

§ 8 ods. 1 zákona o CN:

(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 zvyšuje ministerstvo opatrením na základe údajov štatistického úradu o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel. Zvýšenie súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 5 %; sumy náhrad sa zvýšia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 zvýšená suma náhrad, je 100 %. Zvýšené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené.
Zuzanak1
06.04.09,12:44
ahojte. povie mi niekto koľko je teraz v prepočte na eurá základná náhrada za PHM - 5,50 SK = 0,18 ??? EUR. ďakujem.
Chobot
06.04.09,12:47
ahojte. povie mi niekto koľko je teraz v prepočte na eurá základná náhrada za PHM - 5,50 SK = 0,18 ??? EUR. ďakujem.

Je to 0,183 €.
Zuzanak1
06.04.09,12:49
Je to 0,183 €.
ďakujem pekne.

Na koľko desat.miest sa zaokrúhľuje výsledná suma ?
Chobot
06.04.09,13:19
ďakujem pekne.

Na koľko desat.miest sa zaokrúhľuje výsledná suma ?

§ 7 ods. 9:

(9) Výsledná suma základnej náhrady sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky vypočítaná podľa odsekov 4 až 8 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
Zuzanak1
06.04.09,13:27
§ 7 ods. 9:

(9) Výsledná suma základnej náhrady sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky vypočítaná podľa odsekov 4 až 8 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
ĎAKUJEM.
Ivánuška
08.04.09,07:57
Chobot dakujeeeeeeeeeeeeeeem... a zas som mudrejšia o niečo... papa (prečo máš taký nick?)
Chobot
08.04.09,08:05
Chobot dakujeeeeeeeeeeeeeeem... a zas som mudrejšia o niečo... papa (prečo máš taký nick?)

Takú prezývku som mal už na základnej škole (kvôli vraj väčšiemu nosu :rolleyes:) a ponechal som si to. Mnohí v tom vidia rôzne významy, ale mne to nevadí.
Chobot
17.04.09,13:37
Ak by bol záujem, môžem rozšíriť tú tabuľku o zahraničnú menu plus o vreckové. Len neviem, či to niekto využije. ..



Takže doplnil som tú tabuľku aj o zahraničné cesty, nájdete ju v tejto téme:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html#post1020949
pegperego
21.04.09,12:17
Mám problém:
Odkedy mám rátať nové sadzby diét? Ak sa zamestnanec zúčastnil SC dňa 29. 3. aod 1.4. sa zvyšovala sadzba diét, a vyúčtovanie predložil dňa 2. 4. mám mu diéty vypočítať po starom alebo už so zvýšenou sadzbou ktorá platí od 1. 4.?
Chobot
21.04.09,13:01
Mám problém:
Odkedy mám rátať nové sadzby diét? Ak sa zamestnanec zúčastnil SC dňa 29. 3. aod 1.4. sa zvyšovala sadzba diét, a vyúčtovanie predložil dňa 2. 4. mám mu diéty vypočítať po starom alebo už so zvýšenou sadzbou ktorá platí od 1. 4.?

Kedy bol na pracovnej ceste? - 29.3.

Za ktorý deň mu platíš náhrady? - 29.3.

Odkedy platia nové sadzby? - 1.4.

Takže záhada vyriešená, patria mu staré sadzby.
pegperego
27.04.09,12:18
Chobotko Ďakujem ti krásne.
pegperego
27.04.09,12:21
Ešte by som potrebovala poradiť:

Naši zamestnanci idú na zahr. SC. V zákone sa píše o vreckovom ale my v kolektívnej zmluve nemáme vôbec zadefinované nič o vreckovom (školstvo). Čo s tým? Som ako zamestnávateľ povinná vyplatiť zálohu vopred? A je na to aj nejaké tlačivo? Myslím na preddavok na zahr. SC.
tinka111
27.04.09,12:55
Prosim mozte mi len niekto skontrolovat ci je tento vypocet spravny (robim to prvy krat): 280 km x (( 5 l spotreba / 100 x 1,05 cena l nafty) + 0,183 ) = 65,94
Vopred dakujem!
ivka70
27.04.09,13:02
Ešte by som potrebovala poradiť:

Naši zamestnanci idú na zahr. SC. V zákone sa píše o vreckovom ale my v kolektívnej zmluve nemáme vôbec zadefinované nič o vreckovom (školstvo). Čo s tým? Som ako zamestnávateľ povinná vyplatiť zálohu vopred? A je na to aj nejaké tlačivo? Myslím na preddavok na zahr. SC.
Vreckove /minimalna sadzba 5%/ je dane zakonom, ak nemate ziadny predpis, musite zaplatit minimalne 5%.
A zaloha je dana zakonom, musite ju zamestnancom vyplatit /pokial pozaduju/.
Zalohu standardne davame ako zalohu zo zahranicnej pokladne proti podpisu.
tinka111
27.04.09,13:27
Prosim mozte mi len niekto skontrolovat ci je tento vypocet spravny (robim to prvy krat): 280 km x (( 5 l spotreba / 100 x 1,05 cena l nafty) + 0,183 ) = 65,94
Vopred dakujem!
Chobot
27.04.09,20:11
Prosim mozte mi len niekto skontrolovat ci je tento vypocet spravny (robim to prvy krat): 280 km x (( 5 l spotreba / 100 x 1,05 cena l nafty) + 0,183 ) = 65,94
Vopred dakujem!

Matematicky aj postupom je to správne. Ale neviem ti potvrdiť vstupné údaje (spotreba, cena PHM, počet km), tie poznáš len ty.
flee
30.04.09,11:48
Chcela by som sa spýtať, či môže syn majiteľa, prípadne manželka používať firemný automobil, prípadne aké doklady k tomu pozrebuje, alebo či potrebuje od majiteľa nejaký písomný súhlas. Ďakujem
VERONIKA6
30.04.09,11:50
Chcela by som sa spýtať, či môže syn majiteľa, prípadne manželka používať firemný automobil, prípadne aké doklady k tomu pozrebuje, alebo či potrebuje od majiteľa nejaký písomný súhlas. Ďakujem
Môže,ale mal by mať žiadanku na dopravu podpísanú nadriadeným pracovníkom.
Pepoxxx
19.05.09,12:09
Ako sa ma spravne pocitat a zaokruhlovat Sadzba za 1km?
Podla mojich info by sa malo postupovat :
Sadzba 1km = (Priem.spotr x sadzbaPHM x 0,01) + 0,183
-> napr. (7,7 x 0,999 x 0,01) + 0,183 = 0,259923
-> ako sa zaokruhluje tato hodnota??
-> je moj vypocet sadzby za 1km spravny?

Celkove naklady na cestu : Celkom KM x sadzba za 1km
-> napr. 362 x 0,259923 = 94,092126
-> Ako sa zokruhluju a uvadzaju tieto celkove naklady?
VERONIKA6
19.05.09,12:17
Ako sa ma spravne pocitat a zaokruhlovat Sadzba za 1km?
Podla mojich info by sa malo postupovat :
Sadzba 1km = (Priem.spotr x sadzbaPHM x 0,01) + 0,183
-> napr. (7,7 x 0,999 x 0,01) + 0,183 = 0,259923
-> ako sa zaokruhluje tato hodnota??
-> je moj vypocet sadzby za 1km spravny?

Celkove naklady na cestu : Celkom KM x sadzba za 1km
-> napr. 362 x 0,259923 = 94,092126
-> Ako sa zokruhluju a uvadzaju tieto celkove naklady?

Máš to správne a zaokrúhluješ na dve desatinné miesta smerom na hor, t.j. 0,259923 = 0,26
94,092126 = 94,10
Pepoxxx
19.05.09,12:22
Dakujem za odpoved, ale z toho potom plynie, ze celkove naklady budu
0,26 x 362km = 94,12?
Dobre som tomu pochopil?
VERONIKA6
19.05.09,12:24
Dakujem za odpoved, ale z toho potom plynie, ze celkove naklady budu
0,26 x 362km = 94,12?
Dobre som tomu pochopil?
Áno tak, neprepočítala som celkové náklady.
Chobot
19.05.09,12:52
Dakujem za odpoved, ale z toho potom plynie, ze celkove naklady budu
0,26 x 362km = 94,12?
Dobre som tomu pochopil?

Nie, je to tak, ako uvádzam ďalej.


Ako sa ma spravne pocitat a zaokruhlovat Sadzba za 1km?
Podla mojich info by sa malo postupovat :
Sadzba 1km = (Priem.spotr x sadzbaPHM x 0,01) + 0,183
-> napr. (7,7 x 0,999 x 0,01) + 0,183 = 0,259923
-> ako sa zaokruhluje tato hodnota??
-> je moj vypocet sadzby za 1km spravny?

Táto hodnota sa nezaokrúhľuje. Dokonca sa to ani nepočíta takto. Najprv sa vypočíta základné náhrada, t.j. počet km x náhrada za km, teda 362x0,183=66,246, čo sa zaokrúhli na 2 des. miesta nahor t.j. 66,25 €.

Potom sa vypočíta náhrada za PHM, t.j. 7,7x0,999x0,01x362 =27,846126, člo sa znovu zaokrúhli na 2 des. miesta nahor, teda 27,85 €. Spolu náhrady budú teda 66,25+27,85 = 94,10 (ono to vyjde rovnako, ako keby si tie základné náhrady za km a náhradu za km PHM spočítala, lebo ide o zanedbateľné zaokrúhlenie.


Celkove naklady na cestu : Celkom KM x sadzba za 1km
-> napr. 362 x 0,259923 = 94,092126
-> Ako sa zokruhluju a uvadzaju tieto celkove naklady?
Pepoxxx
19.05.09,12:58
Takze podla toho nie je predpis ze by sa sadzba za 1km mala uvadza na urceny pocet des. mies?
Chobot
19.05.09,13:03
Takze podla toho nie je predpis ze by sa sadzba za 1km mala uvadza na urceny pocet des. mies?

Môj príspevok som upravil, lebo som to nesprávne napísal.

Práveže je určené, ako čo zaokrúhľovať. Je to v zákone o CN § 7 ods. 9:


(9) Výsledná suma základnej náhrady sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor. Výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky vypočítaná podľa odsekov 4 až 8 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

Základnou náhradou sa v zákone rozumie základná sadzba (0,183 €) x počet km.

Náhradou za PHM sa rozumie cena za PHM za 1 km x počet km.
Pepoxxx
19.05.09,13:25
Dobre dakujem, len este jedna otazka

V zakone sa este uvadza, ze Sumy zakladnych nahrad za pouzivanie mot. vozidiel sa zaokruhluju na 3 des. miesta nahor.

Co sa potom chape pod sumou zakladnych nahrad?
Chobot
19.05.09,13:34
Dobre dakujem, len este jedna otazka

V zakone sa este uvadza, ze Sumy zakladnych nahrad za pouzivanie mot. vozidiel sa zaokruhluju na 3 des. miesta nahor.

Co sa potom chape pod sumou zakladnych nahrad?

TO nie je pre teba informácia. Suma základnej náhrady je tých 0,183 €. To znamená, že ministertstvo určuje, resp. vypočítava túto základnú sadzbu náhrady a pri jej výpočete ju vyhlasuje zaokrúhlenú na 3 des. miesta, teda aby sa nestalo, že min. určí, že základná sadzba náhrady bude 0,1756233 €.
nYcol
21.05.09,06:27
::???Ahojte,
Potrebovala by som poradit s tymto problemom. V nasej firme som sa stretla s pripadom ze ak bol zamestnanec na pracovnej ceste napr. 2 krat za den po 2 hodinach, tak sa mu vyplacali diety 2 krat v danom pasme....:confused::confused::confused:
Neviem, ale mne sa skor zda ze by sa to malo spocitat a podla hodin, ktore mu vyjdu po spocitani vyplatit nahrady... aj ked bol na pracovnej ceste 2 krat za den (jedna sa o vieden).
Stara uctovnicka to mala zauzivane inak.. no mne sa to nezda...
Podla jej postupov by mohol ist denne aj na 4 aj viac pracovnych ciest po 2 hodiny a mal by diety vacsie ako keby tam bol napr. cely den :(

nevedeli by ste mi poradit??? alebo ma vyviest z omylu ??? ;););)

dakujem velmi pekne :cool::):)
veronikasad
21.05.09,06:28
::???Ahojte,
Potrebovala by som poradit s tymto problemom. V nasej firme som sa stretla s pripadom ze ak bol zamestnanec na pracovnej ceste napr. 2 krat za den po 2 hodinach, tak sa mu vyplacali diety 2 krat v danom pasme....:confused::confused::confused:
Neviem, ale mne sa skor zda ze by sa to malo spocitat a podla hodin, ktore mu vyjdu po spocitani vyplatit nahrady... aj ked bol na pracovnej ceste 2 krat za den (jedna sa o vieden).
Stara uctovnicka to mala zauzivane inak.. no mne sa to nezda...
Podla jej postupov by mohol ist denne aj na 4 aj viac pracovnych ciest po 2 hodiny a mal by diety vacsie ako keby tam bol napr. cely den :(

nevedeli by ste mi poradit??? alebo ma vyviest z omylu ??? ;););)

dakujem velmi pekne :cool::):)
ide o diety pri domácej prac.ceste ?
nYcol
21.05.09,06:34
nie, rakusko - viedeň
alušik
21.05.09,06:39
Dôležité tam bude posúdenie pracovnej cesty. Podľa môjho názoru, ak ide o dve samostatné pracovné cesty, tak účtovníčka postupovala správne, keď aj diéty posudzovala samostatne. Ak by však išlo o jednu pracovnú cestu, s tým, že tam bol dôvod na vrátenie sa do firmy (ja neviem, napríklad išiel autom prevziať tovar do Viedne a ja neviem nezmestilo sa mu všetko do auta, tak tovar vo firme vyložil a musel sa vrátiť do Viedne po zvyšok), tak by som to naozaj potom posudzovala ako celok a rátala diéty "ucelene" za kalendárny deň.
nYcol
21.05.09,06:46
no neviem .. ked tak pojdu na cestu denne 3-4 krat mam to vsetko brat samostatne?
cathyc
21.05.09,06:54
no neviem .. ked tak pojdu na cestu denne 3-4 krat mam to vsetko brat samostatne?

Alušik Ti to vysvetlila veľmi dobre. Ty musíš vedieť posúdiť či to bola samostatná pracovná cesta, alebo cesta, ktorá len nadväzuje na predchádzajúcu. Nemalo by byť hlavným merítkom Tvojho posúdenia len uľahčenie si práce.
nYcol
21.05.09,07:25
ok, dakujem :)
mata82
21.05.09,11:37
Dobrý deň, mám otázku:
SZČO, platca DPH, jazdí na pracovné cesty súkromným vozidlom. Do cesťákov dávam aj ubytovanie a parkovanie, môže si z tohto uplatniť DPH? Myslím že áno, len sa chcem uistiť.
Evanka
21.05.09,21:53
Dobrý deň, mám otázku:
SZČO, platca DPH, jazdí na pracovné cesty súkromným vozidlom. Do cesťákov dávam aj ubytovanie a parkovanie, môže si z tohto uplatniť DPH? Myslím že áno, len sa chcem uistiť. Súhlasím, živnostník - platca DPH, môže odpočítať DPH zo všetkých dokladov týkajúcich sa jeho pracovnej cesty.
alušik
22.05.09,04:24
Myslím si, že Evanka nemá pravdu a právo na odpočítanie dane z parkovného nevznikne, pretože parkovné je preplatené cez cestovné náhrady (rovnako ako v obchodných spoločnostiach náhrada zamestnancom)... Keby si bloček s parkovným dala priamo do pokladne (takže by to vlastne nebola príloha vyúčtovania pracovnej cesty) a účtovala o prevádzkovej réžii, tak by to bolo možné, no môžeš to urobiť len v prípade, že auto je zaradené v obchodnom majetku firmy.
babi2
22.05.09,05:27
Myslím si, že Evanka nemá pravdu a právo na odpočítanie dane z parkovného nevznikne, pretože parkovné je preplatené cez cestovné náhrady (rovnako ako v obchodných spoločnostiach náhrada zamestnancom)... Keby si bloček s parkovným dala priamo do pokladne (takže by to vlastne nebola príloha vyúčtovania pracovnej cesty) a účtovala o prevádzkovej réžii, tak by to bolo možné, no môžeš to urobiť len v prípade, že auto je zaradené v obchodnom majetku firmy.
Ja by som povedala, že Evanka má pravdu, prečo by si nemohol uplatniť DPH aj keď využil na SC súkromné auto, zrejme si prepláca paušálne náhrady a to parkovné bol výdavok ktorý vznikol na SC za účelom ZDP
Báthorička
22.05.09,12:40
Alušik Ti to vysvetlila veľmi dobre. Ty musíš vedieť posúdiť či to bola samostatná pracovná cesta, alebo cesta, ktorá len nadväzuje na predchádzajúcu. Nemalo by byť hlavným merítkom Tvojho posúdenia len uľahčenie si práce.
myslím, že Nycol rozmýšľala správne
...mala som tento istý problém, tak som poprosila správcu dane o usmernenie a dostala som odpoveď, že v žiadnom prípade neposudzovať ako samostatné PC - aj keď sa jedná o Rakúsko (ak sú vykonané v jeden deň v jednej krajine, tým istým šoférom), hodiny treba zrátať a podľa toho určiť náhradu. Naši šoféri sa tomu tiež bránili, tak sme to vyriešili tak, že v jeden deň neposielame toho istého človeka 2x na cestu do zahraničia. :-)
cathyc
22.05.09,13:15
myslím, že Nycol rozmýšľala správne
...mala som tento istý problém, tak som poprosila správcu dane o usmernenie a dostala som odpoveď, že v žiadnom prípade neposudzovať ako samostatné PC - aj keď sa jedná o Rakúsko (ak sú vykonané v jeden deň v jednej krajine, tým istým šoférom), hodiny treba zrátať a podľa toho určiť náhradu. Naši šoféri sa tomu tiež bránili, tak sme to vyriešili tak, že v jeden deň neposielame toho istého človeka 2x na cestu do zahraničia. :-)
To čo Ti povedia na daňovom úrade ešte nemusí byť vždy pravda. Ak máš písomné vyjadrenie z DRSR, tak sa namietať nič nedá. V každom prípade budem aj naďalej tvrdiť jednu vec. Pokiaľ bol pracovník vyslaný 2 x v ten istý deň povedzme aj na to isté miesto, ale vždy s iným poslaním, tak je to nová pracovná cesta.
Báthorička
25.05.09,11:46
...áno, mám vyjadrenie z DRSR, priložené k Int.smernici, keby som mala skener, tak to sem priložím. A Tvoje tvrdenia som Ti týmto nechcela vyvracať, len som napísala skúsenosť zo života...
cathyc
25.05.09,11:57
...áno, mám vyjadrenie z DRSR, priložené k Int.smernici, keby som mala skener, tak to sem priložím. A Tvoje tvrdenia som Ti týmto nechcela vyvracať, len som napísala skúsenosť zo života...

Bolo by naozaj fajn a užitočné aj pre ostatných ak by sa ti to vyjadrenie podarilo sem prilepiť....nebolo by už o čom polemizovať. Reagovala som na to len preto, že si písala len o vyjadrení správcu dane a to nie je hodnoverné vyjadrenie. Nechcem im týmto uberať na vážnosti, ale také tvrdenie by malo byť podložené oficiálnym vyjadrením. Ty ho máš a preto bude super ak sa Ti to podarí nejako sem nalepiť.
Dáša_
25.05.09,12:04
Mňa by zaujímalo, čo so zahraničnými SC s súvislosti s týmto tu
http://www.porada.sk/t109319-registracna-povinnost.html
Zuzanak1
27.05.09,08:49
Ahojte. Mám otázočku.
Môžem vyplatiť cestovné náhrady-diety pri ZPC aj zamestnancovi pracujúcemu na DOBPŠ.
ďakujem.
veronikasad
27.05.09,08:55
Ahojte. Mám otázočku.
Môžem vyplatiť cestovné náhrady-diety pri ZPC aj zamestnancovi pracujúcemu na DOBPŠ.
ďakujem.
pokial to máte dohodnuté v zmluve, ano
Zuzanak1
27.05.09,08:59
pokial to máte dohodnuté v zmluve, ano
no konkrétne v zmluve to nemáme, ale keď sa tak dohodneme ?
veronikasad
27.05.09,09:01
no konkrétne v zmluve to nemáme, ale keď sa tak dohodneme ?
musíte to mať dohodnuté v dohode, inak to bude pre vás nedaňový výdavok.
Chobot
27.05.09,09:04
no konkrétne v zmluve to nemáme, ale keď sa tak dohodneme ?

Spravte dodatok k dohode, kde mu priznáš náhrady za pracovné cesty.

A nikto nebude môcť nič namietať.
Zuzanak1
27.05.09,09:06
Spravte dodatok k dohode, kde mu priznáš náhrady za pracovné cesty.

A nikto nebude môcť nič namietať.
no to napadlo aj mňa, ale ako to tam mám definovať ?
alušik
27.05.09,09:09
Jednoducho...;) Ako ďalšie dohodnuté podmienky dohody uvedieš napr.: "Zamestnancovi budú vyplácané cestovné náhrady v zmysle Zákona o cestovných náhradách."
Zuzanak1
27.05.09,10:21
ešte sa opýtam síce k účtovaniu Cestovných náhrad. Konkrétna téma je dosť stará a tu vidím, že reagujete, tak Vás prosím o radu.
Zaúčtujem "interný doklad" - Cestovné za 04/09 512/333 (nebol poskytnutý preddavok) v CZK 420/26,701 k 30.04.09. = 15,73 eur.
Vyplatím zamestnancovi 04.05.09 333/211 z CZK pokladne, kde použijem kurz z 04.05.09 420 CZK/26,637 = 15,77 eur. Čo s tým rozdielom na účte 333 ?
ďakujem za odpoveď.
lulinka10001
14.07.09,15:02
dobrý možem sa opýtat?
da sa tymto všetkym čo sa tu popisalo riadit, ked priatel je zivnostnik.sidlo firmy ma v Poprade,ale ma teraz zákazky v kosiciach.je elektrikár.chodi tam na tyzdnovky.je to jeho služobná cesta?použiva auto napísane na meno.ako mam v cestakoch postupovat?najazdené kilomentre mam prepočitavat prislušním vzorcom(0,183 na km+.....?
a stravné pre ake časove pasmo si može uplatnovat?
dakujem
psps
06.08.09,18:54
Dobrý večer,
chcem sa opýtať: Prijali sme zamestnanca, ktorého prácou budú každodenné výjazdy za zákazníkmi. Bude používať svoje auto. Musí mať so zamestnávateľom uzavretú nejakú dohodu na pracovné cesty? Musí si písať CP s rozpisom týchto každodenných ciest? Nemôže sa to len tak paušálne zadať do dohody ako cena za kilometer, tak, aby to vyšlo približne ako podľa zákona? To je asi blbosť, že? Čo s preukazovaním ceny PHM? Má dokladovať všetky nákupy alebo stačí 1 bloček a celý mesiac sa bude počítať spotreba podľa tohto jedného bločku? Prosím poraďte, zajtra musím poslať podklady šéfovi.
Chobot
06.08.09,20:16
Dobrý večer,
chcem sa opýtať: Prijali sme zamestnanca, ktorého prácou budú každodenné výjazdy za zákazníkmi. Bude používať svoje auto. Musí mať so zamestnávateľom uzavretú nejakú dohodu na pracovné cesty? Musí si písať CP s rozpisom týchto každodenných ciest? Nemôže sa to len tak paušálne zadať do dohody ako cena za kilometer, tak, aby to vyšlo približne ako podľa zákona? To je asi blbosť, že? Čo s preukazovaním ceny PHM? Má dokladovať všetky nákupy alebo stačí 1 bloček a celý mesiac sa bude počítať spotreba podľa tohto jedného bločku? Prosím poraďte, zajtra musím poslať podklady šéfovi.

Zamestnanec bude musieť vypisovať vyúčtovania pracovných ciest. Keďže charakter jeho práce vyžaduje časté cestovanie, môže to urobiť hromadne napr. za celý mesia, kde uvedie presne podľa dní, koľko bol v ktorý deň na pracovnej ceste, koľko najazdil km a podľa toho sa mu vypočíta stravné a náhrada PHM a náhrada paušálu za použitie vlastného MV.

Zmluvu spísanú mať nemusíte, ale musí mať cest. príkaz, kde mu zamestnávateľ odsúhlasí použitie vlastného MV.

Nájdi si staršíe príbuzné témy, táto problematika bola viackrát diskutovaná. Tu máš pár mojich príspevkov k danej veci:

http://www.porada.sk/t40868-szco-a-cestovne-nahrady-ako-na-to.html

http://www.porada.sk/t56089-zamestnanec-auto-prenajate-od-rodicov.html

http://www.porada.sk/974287-post6.html

http://www.porada.sk/t28109-havarijne-poistenie.html
psps
07.08.09,07:19
Díky za odpoveď a ešte mi prosím Ťa poraď ako ako dokladovať cenu PHM. Stačí jeden bloček, alebo z každého tankovania alebo podľa čoho?
Chobot
07.08.09,07:21
Díky za odpoveď a ešte mi prosím Ťa poraď ako ako dokladovať cenu PHM. Stačí jeden bloček, alebo z každého tankovania alebo podľa čoho?

Ku každému vyúčtovaniu nech priloží jeden bloček z tankovania v tom období. Ak bude vyúčtovanie 1x za mesiac, tak z toho mesiaca 1 bloček stačí, pokiaľ sa dramaticky v priebehu mesiaca nezmenia ceny PHM..
AMM
10.08.09,13:41
Poprosila by som vás o radu: Zamestnanec išiel 30.7. na pracovnú cestu TN- Zlín-Nové Mesto-Trnava-Trenčín. Táto služobka trvala od 8:00 - 16:00, z toho bol v Čechách 3 hodiny a na Slovenku teda 5 hodín.
Cestovné náhrady som mu vypočítala nasledovne:
25% zo 600,-CZK + 5% zo 600,-CZK ako vreckové = 180,-CZK

1. Má nárok aj na stravné na Slovensku?
2. Má nárok aj na vreckové?
3. Predložil mi cesták za celý júl, v ktorom sú ostatné cesty iba vrámci SR, chcem mu ho preplatiť vo mzde, ale neviem akým kurzom prepočítam CZK (dňom vykonania služobky alebo dňom spracovania miezd)?
AMM
11.08.09,05:12
Vedel by mi niekto poradiť?
Ďakujem!
alušik
11.08.09,10:00
Poprosila by som vás o radu: Zamestnanec išiel 30.7. na pracovnú cestu TN- Zlín-Nové Mesto-Trnava-Trenčín. Táto služobka trvala od 8:00 - 16:00, z toho bol v Čechách 3 hodiny a na Slovenku teda 5 hodín.
Cestovné náhrady som mu vypočítala nasledovne:
25% zo 600,-CZK + 5% zo 600,-CZK ako vreckové = 180,-CZK

1. Má nárok aj na stravné na Slovensku?
2. Má nárok aj na vreckové?
3. Predložil mi cesták za celý júl, v ktorom sú ostatné cesty iba vrámci SR, chcem mu ho preplatiť vo mzde, ale neviem akým kurzom prepočítam CZK (dňom vykonania služobky alebo dňom spracovania miezd)?

S istotou viem povedať, že diéty za ČR nie sú vypočítané správne. Malo by tam byť 150 CZK stravné + vreckové 5% zo 150 CZK, t.j. 157,50 CZK.
Osobne si myslím, že nárok na stravné v SR mu nevznikne, lebo cesta v SR netrvala nad 5 hod. Preto zásadne trvám, nech zamestnanci čas nezaokrúhľujú napríklad na polhodiny, ale nech vypisujú presné minúty začiatku a konca cesty a rovnako prechodu hranicami. Keby bol v ČR napríklad len 2 hod. a 55 min. a na Slovensku by teda cesta trvala 5 hod. a 5 min. už mu nárok na stravné v SR vznikne.
Čo sa týka prepočtu CZK na EUR, tak podľa zákona o cestovných náhradách by si to mala prepočítať kurzom z prvého dňa mesiaca, v ktorom sa služobná cesta začala.


Pozri § 35 ods. 6 Zákona o cestovných náhradách:
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
Vladimír Ozimý
11.08.09,10:09
S istotou viem povedať, že diéty za ČR nie sú vypočítané správne. Malo by tam byť 150 CZK stravné + vreckové 5% zo 150 CZK, t.j. 157,50 CZK.
Osobne si myslím, že nárok na stravné v SR mu nevznikne, lebo cesta v SR netrvala nad 5 hod. Preto zásadne trvám, nech zamestnanci čas nezaokrúhľujú napríklad na polhodiny, ale nech vypisujú presné minúty začiatku a konca cesty a rovnako prechodu hranicami. Keby bol v ČR napríklad len 2 hod. a 55 min. a na Slovensku by teda cesta trvala 5 hod. a 5 min. už mu nárok na stravné v SR vznikne.
Čo sa týka prepočtu CZK na EUR, tak podľa zákona o cestovných náhradách by si to mala prepočítať kurzom z prvého dňa mesiaca, v ktorom sa služobná cesta začala.


Pozri § 35 ods. 6 Zákona o cestovných náhradách:
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.



nehovorí o tom § 35 ods. 6 ale § 36 ods. 6. To len taká kozmetická úprava. A tento kurz sa používa len v tom prípade ak sa so zamestnancom dohodnem že mu náhradu za stravné nebudem počítať v mene v ktorej vzniká nárok v tomto prípade v CZK ale v inej mene v akej sa dohodneme napr. v EUR.
V ostatných prípadoch sa používa účtovný kurz
alušik
11.08.09,10:33
mimotemyAke keď sme pri tých kurzoch, mám otázku... Takže ak by som napríklad mala služobnú cestu na Ukrajinu, kde je stravné v EUR (a v tejto mene to aj zamestnancovi vyplatím), no iné výdavky, ktoré zamestnancovi preplácam sú v UAH, tak by som mala použiť účtovný kurz?
V Zákone o dani z príjmu je prepočítací kurz v § 31 napísaný nasledovne:
Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije kurz referenčný výmenný kurz určený a vyhláse ECB alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve...
Nie je mi to celkom jasné. Ak bol na služobke teda 25.-30.7. a vyúčtovanie predložil 31.7. mám teda použiť kurz 30.7. alebo 31.7.? Ide o to, že to vyúčtovanie mi predloží ráno, kedy kurz na 31.7. ešte samozrejme nie je zverejnený, takže účtovný sofvér mi môže potiahnuť len kurz 30.7. Keby som to samozrejme nahrávala neskôr napríklad až 4.8. a dám tam dátum výdavkového dokladu z pokladne 31.7., tak mi samozrejme už vie potiahnuť kurz 31.7. Ako to teda presne je? Aký kurz zadávate?
Vladimír Ozimý
11.08.09,11:14
mimotemyAke keď sme pri tých kurzoch, mám otázku... Takže ak by som napríklad mala služobnú cestu na Ukrajinu, kde je stravné v EUR (a v tejto mene to aj zamestnancovi vyplatím), no iné výdavky, ktoré zamestnancovi preplácam sú v UAH, tak by som mala použiť účtovný kurz?
V Zákone o dani z príjmu je prepočítací kurz v § 31 napísaný nasledovne:
Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije kurz referenčný výmenný kurz určený a vyhláse ECB alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve...
Nie je mi to celkom jasné. Ak bol na služobke teda 25.-30.7. a vyúčtovanie predložil 31.7. mám teda použiť kurz 30.7. alebo 31.7.? Ide o to, že to vyúčtovanie mi predloží ráno, kedy kurz na 31.7. ešte samozrejme nie je zverejnený, takže účtovný sofvér mi môže potiahnuť len kurz 30.7. Keby som to samozrejme nahrávala neskôr napríklad až 4.8. a dám tam dátum výdavkového dokladu z pokladne 31.7., tak mi samozrejme už vie potiahnuť kurz 31.7. Ako to teda presne je? Aký kurz zadávate?

úvaha je úplne správna. Na vyúčtovanie používam vždy účtovný kurz podľa § 24 zákona o účtovníctve. Čo to znamená. Len toľko že v účtovníctve evidujem záväzok voči zamestnancovi v cudzej mene prepočítaný na EUR.
kurz 36 ods.6 sa používa výlučne na prepočet stravného a rozdiel je v tom že ak sa ja dohodnem že ide do ČR ale preddavok mu dam EUR a vyúčtovanie bude v EUR tak stravné už nebudem účtovať v CZK, na ktoré by mal nárok ak by sme sa nedohodli inak, ale do účtovníctva už budem účtovať o stravnom v EUR prepočítané kurzom z prvého dňa v mesiaci kedy začala pracovná cesta.

Takže ak predloží zamestnanec vyúčtovanie 31.7. potom použijem kurz 30.7.2009
JANULA999
20.08.09,17:43
ahojte. Mám problém. Konateľ s.r.o. (nemá podpísanú mandátnu zmluvu ani pracovnú zml.) ale pracovne cestuje do BA skoro každý deň vlastným autom ktoré tiež nieje majetkom s.r.o. - má nárok na náhradu cestovného a stravného? díky:rolleyes:
liba2
20.08.09,17:51
ahojte. Mám problém. Konateľ s.r.o. (nemá podpísanú mandátnu zmluvu ani pracovnú zml.) ale pracovne cestuje do BA skoro každý deň vlastným autom ktoré tiež nieje majetkom s.r.o. - má nárok na náhradu cestovného a stravného? díky:rolleyes:má nárok na všetko čo umožňuje zákon o CN ak súčasne splnil zákonné podmienky. Pritom nemusí mať PZ ani MZ uzavretú so svojou s.r.o.
Za použitie jeho vlastného vozidla bude s.r.o. platiť daň z MV v januári 2010 - nezabudnúť na to.
zlatko7979
20.08.09,18:12
táto otázka zaujíma aj mňa. ak som dobre pochopil tak za moje súkromné auto (som konateľ) zaplatí s.r.o. daň z MV aj keď to nieje jej majetok? A prečo až v januári 2010 - mne povedali že aj budem používať auto tak to musím nahlásiť do 30 dní na DÚ. danke