liba2
20.08.09,20:19
abel
20.08.09,18:27
táto otázka zaujíma aj mňa. ak som dobre pochopil tak za moje súkromné auto (som konateľ) zaplatí s.r.o. daň z MV aj keď to nieje jej majetok? A prečo až v januári 2010 - mne povedali že aj budem používať auto tak to musím nahlásiť do 30 dní na DÚ. danke
Daňovníkovi vzniká pri každom vzniku či zániku daňovej povinnosti oznamovacia povinnosť, a to vždy do 30 dní odo dňa jej vzniku. Daňové priznanie k dani z MV treba podať do konca januára.
liba2
20.08.09,18:31
Daňovníkovi vzniká pri každom vzniku či zániku daňovej povinnosti oznamovacia povinnosť, a to vždy do 30 dní odo dňa jej vzniku. Daňové priznanie k dani z MV treba podať do konca januára.Trošku doplním: oznamovacia povinnosť sa však nevzťahuje na vozidlá zamestnancov, v tomto prípade konateľa.
retko
03.09.09,16:17
takze to zhrniem:
s.r.o., auto patri konatelovi, nie je v majetku firmy, konatel ho pouziva na sluzobne cesty - > auto netreba nahlasit na DU do 30dni (teda vobec), ale do konca januara je treba zaplatit dan z MV (zaplati ju s.r.o.).
napisal som to spravne ?
nikula
07.09.09,07:49
Aj mňa by zaujímalo. Brat je SZČO, býva na východe. Každý týždeň chodí na pracovné cesty vlastným autom do Bratislavy. Má tam zákazku na postavenie domu.
Môže si uplatniť náhrady a diéty?
Ako potvrdenie o absolvovaní PC mu stačí zmluva o dielo, alebo to musí mať aj inak podložené?
Tweety
07.09.09,07:57
Aj mňa by zaujímalo. Brat je SZČO, býva na východe. Každý týždeň chodí na pracovné cesty vlastným autom do Bratislavy. Má tam zákazku na postavenie domu.
Môže si uplatniť náhrady a diéty?
Ako potvrdenie o absolvovaní PC mu stačí zmluva o dielo, alebo to musí mať aj inak podložené?
Áno, môže postupuje podľa Zákona o CN. Zmluva o dielo mu postačuje.
fisch
19.01.10,10:43
Ahojte. Vie mi niekto prosím poradiť, či môže zamestnávateľ nejakým spôsobom prispievať, alebo preplácať cestu do zamestnania a zo zamestnania? Myslím tým stále pracovisko a jazdu súkromným autom, nie na služobné účely. Veľmi pekne ďakujem.
Chobot
19.01.10,12:00
Ahojte. Vie mi niekto prosím poradiť, či môže zamestnávateľ nejakým spôsobom prispievať, alebo preplácať cestu do zamestnania a zo zamestnania? Myslím tým stále pracovisko a jazdu súkromným autom, nie na služobné účely. Veľmi pekne ďakujem.

Pozri si zákon o soc. fonde. Ak zamestnanec spĺňa podmienky dané v tomto zákone (minimálny príjem, mesačné náklady na dopravu v určitej výške) tak môže prispieť. Zamestnanec ale musí využívať prostriedky MHD (autobus, vlak).

Ale preplácať súkromné jazdy do práce vlastným autom - na to môže prispievať jedine zo zisku (teda ako nedaňové náklady) a zamestnanec si to musí zdaniť.
fisch
20.01.10,09:29
Presne si vystihol, čo som myslela, milý Chobot. Ďakujem za výstižnú a promptnú odpoveď. Prajem pekný deň. :---
katkap17
20.01.10,14:20
Ahojte môžem poprosiť aká je základná náhrada(paušál) za km na rok2010? Ďakujem
andrea palcova
20.01.10,14:24
Ahojte môžem poprosiť aká je základná náhrada(paušál) za km na rok2010? Ďakujem

Náhrada je 0,183 EUR za km.
Sosa
27.01.10,07:18
V podvojnom účtovníctve si zamestnanec firmy ku koncu roku vyúčtoval služobnú cestu. Keďže sme nemali dostatok finančných prostriedkov nebol mu preplatený celý cesťák. Aby som dostala do účtovníctva náklad týkajúci sa r. 2009, môžem tento účtovný prípad účtovať ako záväzok voči zamestnancovi 502/333 cez interný doklad?
Stefan2005
27.01.10,07:24
.. náklad týkajúci sa r. 2009, môžem tento účtovný prípad účtovať ako záväzok voči zamestnancovi 502/333 cez interný doklad?

áno, ale 512/333...
cathyc
28.01.10,19:28
chcela by som Vás poprosiť o radu, má nárok SZČO na základnú náhradu, ak vozidlo je v bezpodielovom spoluvlastníctve manžela?
Katka2
28.01.10,19:31
Ak to vozidlo nie je zaradené v majetku, tak má nárok na náhradu.
cathyc
29.01.10,08:11
ďakujem, nebola som si už istá....mám z tých cesťákov dobrý motanec.
Mot
29.01.10,18:22
Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Vedel by mi niekto poradit, co robit v pripade, ze si firma chce uplatnovat pausalnu nahradu (tj. ziadne najazdene km, ziadne dokladovanie benzinu), podla §34? Ako mame vypocitat tuto pausalnu nahradu?
Lianka
30.01.10,08:02
Vedel by mi niekto poradit, co robit v pripade, ze si firma chce uplatnovat pausalnu nahradu (tj. ziadne najazdene km, ziadne dokladovanie benzinu), podla §34? Ako mame vypocitat tuto pausalnu nahradu?

Ak myslis tych 80%, pohladaj temy tu na Porade, je ich tu dost.
Nakup benzinu je potrebne dokladovat.
Evanka
30.01.10,08:28
Vedel by mi niekto poradit, co robit v pripade, ze si firma chce uplatnovat pausalnu nahradu (tj. ziadne najazdene km, ziadne dokladovanie benzinu), podla §34? Ako mame vypocitat tuto pausalnu nahradu?
Paušálne náhrady podľa § 34 zákona o cestovných náhradách môže podnikateľ uplatniť len vo vzťahu k svojim zamestnancom. Ustanovenie § 34 zákona o cestovných náhradách týkajúce sa paušalizácie cestovných náhrad nemožno však aplikovať na podnikateľov. (Na podnikateľov sa aplikuje zákon o cestovných náhradách prostredníctvom zákona o daniach z príjmov.)

Pri výpočte paušálnej sumy zamestnávateľ vychádza z priemerných podmienok rozhodujúcich na poskytovanie náhrad zamestnancovi alebo skupine zamestnancov.
Paušálne náhrady je možné stanoviť individuálne pre jedného zamestnanca alebo pre skupinu zamestnancov. Pri stanovení paušálnych náhrad vychádza zamestnávateľ z priemerných podmienok stanovených pre výpočet cestovných náhrad. Priemerné podmienky zistí z dokladov za určité časové obdobie, počas ktorých sa už cestovné náhrady poskytovali. Spôsob výpočtu paušálnych náhrad je potrebné mať zdokumentované pre účely kontroly.
Ak sa teda napríklad zdokladované sumy za CN v jednotlivých mesiacoch opakujú a líši sa ich výška nepatrne, môže pristúpiť z-teľ k paušalizácii, ktorý určí ako mesačný priemer.
juulyy
01.02.10,11:47
Je nutne na rok 2009 dokladovat na prislusny pocet km aj presne blocky PHm??
idem robit knihu jazda za cely rok.. pre SZCo..a neviem ci vsetok nakup phm bude mat podlozeny dokladom?
staci priemerna cena
alebo presne nakup ( blocky ) musia byt??
Viete( niekto natankuje aj na ukrajine) doklad nie je... :)
cathyc
01.02.10,15:06
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Toto je výňatok zo Zákona o dani z príjmu. Uvedené znenie sa týka len áut zaradených v majetku firmy? Ak áno kde presne nájdem znenie týkajúce sa vlastného, alebo požičaného vozidla pre SZČO.
jana32
03.02.10,06:23
Dobrý deň prosím ako vidíte takúto situáciu vy. Podnikateľ z Kežmarku si otvoril živnosť a má dohodnutú zákazku v Nitre. Na cestu bude používať svoje osobné auto, ktoré nie je v majetku podnikateľa, teda si uplatní spotrebu PHM + amortizáciu. Ibaže, okrem podnikania má aj zamestnanecký pomer a ten má práve v Nitre, nenapadne mu daňová kontrola to, že si vo výdavkov uplatnil náhrady za PHM, pričom je jasné, že aj tak to auto by musel použiť keď do Nitry dochádza kvôli ďalšej práci? Viem, za vlasy pritiahnutá otázka, ale radšej si chcem byť istá. Ďakujem
Evanka
03.02.10,06:34
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Toto je výňatok zo Zákona o dani z príjmu. Uvedené znenie sa týka len áut zaradených v majetku firmy? Ak áno kde presne nájdem znenie týkajúce sa vlastného, alebo požičaného vozidla pre SZČO.
O tom pojednáva písm. e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Evanka
03.02.10,06:47
Dobrý deň prosím ako vidíte takúto situáciu vy. Podnikateľ z Kežmarku si otvoril živnosť a má dohodnutú zákazku v Nitre. Na cestu bude používať svoje osobné auto, ktoré nie je v majetku podnikateľa, teda si uplatní spotrebu PHM + amortizáciu. Ibaže, okrem podnikania má aj zamestnanecký pomer a ten má práve v Nitre, nenapadne mu daňová kontrola to, že si vo výdavkov uplatnil náhrady za PHM, pričom je jasné, že aj tak to auto by musel použiť keď do Nitry dochádza kvôli ďalšej práci? Viem, za vlasy pritiahnutá otázka, ale radšej si chcem byť istá. Ďakujem
Cesta do zamestnania nie je pracovnou cestou. Na druhej strane ak vykonáva SZČO prácu na inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, a to vsúvislosti s príjmami z podnikania, je možné výdavky s cestou posudzovať podľa zákona o cestovných náhradách.
Je diskutabilné, ak nevykonal cestu Kežmarok Nitra iba v súvislosti s príjmom z podnikania, či je možné ju považovať za pracovnú cestu s uznateľným výdavkom.
Podľa mňa ak v daný deň uskutočnil cestu iba v súvislosti s podnikaním, jedná sa o uznateľný výdavok v súvislosti s PC. Ak pracuje v Nitre na inom mieste, tak cesta v Nitre z miesta pracoviska na miesto výkonu práce ako SZČO a späť predstavuje uznateľný výdavok. V inom prípade by asi ťažko obhajoval cestu Kežmarok Nitra a späť ako pracovnú cestu, nakoľko Nitra je jeho pravidelným pracoviskom z titulu pracovného pomeru podľa ZP.
cathyc
03.02.10,07:19
O tom pojednáva písm. e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Ďakujem
miskas
03.02.10,07:59
Náhrada je 0,183 EUR za km.
Ahoj, prosím napíšeš mi predpis, našla som 632/2008 a nieje aj novší predpis? Na rok 2010 ?
Evanka
03.02.10,08:12
Ahoj, prosím napíšeš mi predpis, našla som 632/2008 a nieje aj novší predpis? Na rok 2010 ?
Novší predpis nie je. Suma je 0,183 €
jana32
03.02.10,11:46
O tom pojednáva písm. e)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)


Evanka a keby že má to auto v podnikaní, tak by to bolo OK? Len predpokaldám, že by musel odčleniť tie cesty ktoré bude autom robiť príp. súkromne.
zuzkadzugi
09.02.10,07:39
Prosím Vás, pokiaľ podnikateľ využíva vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, môže si uplatňovať náhrady za spotrebované PL bez bločkov za PL? t.j. uplatní si to na základe evidencie jázd a na výpočet použije sadzby PL podľa štatistického úradu?
hapeti
09.02.10,07:44
áno, ak nemá doklady preukazujúce ceny PHL za dané obdobie tak sa vychádza z priemerných cien podľa ŠÚSR.
cathyc
09.02.10,07:54
áno, ak nemá doklady preukazujúce ceny PHL za dané obdobie tak sa vychádza z priemerných cien podľa ŠÚSR.
Práve na porade som už viac krát čítala, že tento postup sa dá použiť len u zamestnanca, ale nie u SZČO, ktorá používa vlastné mot. vozidlo nezahrnuté v majetku.
zuzkadzugi
14.02.10,19:46
Tak ako to prosím Vás je?
Lebo na druhej strane, keď nemám bločky o nákupe PL, tak si môžem kvôli zvýšeniu výdavkov vymýšľať cesty a prepočítavať ich priem.cenou podľa štatistického úradu. Ale toto sa vlastne týka aj zamestnancov...Nemôžu to daňováci spochybniť? Ako preukážem tento výdavok?
katulik82
15.02.10,08:10
Ahojte poradáci
som začiatočník čo sa týka stravného a cestovných náhrad tak Vás chcem poprosiť o radu. Mám konateľa s.r.o. ktorý na základe príkaznej zmluvy vykonáva určité práce pre s.r.o. Na základe tejto zmluvy si s.r.o. uplatňuje ako uznané výdavky PHM. Môže si konateľ uplatňovať aj cestovné náhrady ako je stravné a ubytovanie????? Ubytovanie si myslím že áno ak je to v zmluve podchytené len neviem či má nárok na stravné. V príkaznej zmluve nemá dojednanú za to odmenu. Prosím pekne o radu. Ďakujem
Evanka
15.02.10,18:54
Tak ako to prosím Vás je?
Lebo na druhej strane, keď nemám bločky o nákupe PL, tak si môžem kvôli zvýšeniu výdavkov vymýšľať cesty a prepočítavať ich priem.cenou podľa štatistického úradu. Ale toto sa vlastne týka aj zamestnancov...Nemôžu to daňováci spochybniť? Ako preukážem tento výdavok?
Vymýšľať si môžeš, ale nie vždy sa to musí vyplatiť, pretože časté pracovné cesty bez akéhokoľvek podkladu a výsledku sa asi ťažko obhajujú.
Najdôležitejší pre uplatnenie výdavkov v súvislosti s pracovnou cestou a ich obhájiteľnosť je fakt, že sa pracovná cesta uskutočnila.
Dá sa to pri kontrole posúdiť aj z uzatvorených obchodných zmlúv, resp z ich obsahu.

Čo sa týka zákona:
A. FO podnikateľ si uplatňuje výdavky podľa zákona o dani z príjmov §19 ods 2 písm. e) ak má auto vlastné nevložené do podnikania,
Je potrebné uvádzať cenu v čase nákupu PHL.

B. Ak je auto firemné uplatňuje výdavky podľa §19 ods 2 písm l) ak uplatňuje iba výdavky za spotrebované pohonné látky na základe dokladov o nákupe pohonných látok.

C. Ak sa jedná o zamestnancov, jedná sa o výdavky podľa §19 ods2 písm d)výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87) (ZoCN) podľa §7 ods 4
za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok.
Zamestnancom by asi firmy sotva preplácali pracovné cesty, ktoré sa neuskutočnili.

V zákone je teda uvedené taxatívne povinné dokladovanie iba v prípade B.
Aj tak je lepšie priložiť doklad o nákupe. Nie vždy je to možné pri vlastných autách, ak je cesta vykonávaná sporadicky, pretože môžem mať natankované skôr na súkromné účely.

Ešte raz však zdôrazním, že najdôležitejšia je dôveryhodnosť uskutočnenia PC.
Evanka
15.02.10,20:08
Ahojte poradáci
som začiatočník čo sa týka stravného a cestovných náhrad tak Vás chcem poprosiť o radu. Mám konateľa s.r.o. ktorý na základe príkaznej zmluvy vykonáva určité práce pre s.r.o. Na základe tejto zmluvy si s.r.o. uplatňuje ako uznané výdavky PHM. Môže si konateľ uplatňovať aj cestovné náhrady ako je stravné a ubytovanie????? Ubytovanie si myslím že áno ak je to v zmluve podchytené len neviem či má nárok na stravné. V príkaznej zmluve nemá dojednanú za to odmenu. Prosím pekne o radu. Ďakujem
Nemyslím, že by bolo možné uplatňovať z titulu Príkaznej zmluvy tebou uvedené položky.
Konateľ má však možnosť uplatňovať si tieto náhrady pri výkone činnosti konateľa. Konateľ je v zmysle zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca pri uskutočňovaní pracovných ciest súvisiacich s činnosťou konateľa.
katulik82
16.02.10,14:22
Evanka ďakujem veľmi pekne. Spravil si 3 cestovné príkazy na ktorých bol 3 dni. Auto ale nemá zaradené v podnikaní využíva súkromné auto a platí nájom. Ešte raz ďakujem
psps
18.02.10,12:44
Chcem sa opýtať, kde by som našla nový zákon o cestovných náhradách? Tu na porade je zrejme starý. Dnes som hovorila s pracovníkom DÚ o predkladaní bločkov k CP a odkazoval ma napríklad na §7 ods. 5, ale keď som ho čítala tu na porade, tak ten odsek je o niečom inom.
Malo by tam byť, citujem: Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou...
V poslednej vete tohto odstavcu by malo byť uvedené, ako sa môže riešiť výpočet spotreby pohonných hmôt pri strate dokladu o nákupe. Práve túto poslednú vetu potrebujem vidieť.
Chobot
18.02.10,13:12
Chcem sa opýtať, kde by som našla nový zákon o cestovných náhradách? Tu na porade je zrejme starý. Dnes som hovorila s pracovníkom DÚ o predkladaní bločkov k CP a odkazoval ma napríklad na §7 ods. 5, ale keď som ho čítala tu na porade, tak ten odsek je o niečom inom.
Malo by tam byť, citujem: Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou...
V poslednej vete tohto odstavcu by malo byť uvedené, ako sa môže riešiť výpočet spotreby pohonných hmôt pri strate dokladu o nákupe. Práve túto poslednú vetu potrebujem vidieť.

Všetky zákony ako aj ich všetky úplné znenia či staršie verzie nájdeš na JASPI (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm).

Môžeš hľadať aj na www.zbierka.sk, ale tam sú len tak, ako vychádzajú v Zbierke zákonov - teda ak by si chcela úplné znenie, musela by si si vždy pozrieť aj všetky novely.
Zuzanak1
19.02.10,10:12
Chcem sa opýtať, kde by som našla nový zákon o cestovných náhradách? Tu na porade je zrejme starý. Dnes som hovorila s pracovníkom DÚ o predkladaní bločkov k CP a odkazoval ma napríklad na §7 ods. 5, ale keď som ho čítala tu na porade, tak ten odsek je o niečom inom.
Malo by tam byť, citujem: Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou...
V poslednej vete tohto odstavcu by malo byť uvedené, ako sa môže riešiť výpočet spotreby pohonných hmôt pri strate dokladu o nákupe. Práve túto poslednú vetu potrebujem vidieť.
§7 ods.5 Zákona o cestovných náhradách :
Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien.
Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená štatistickým úradom SR.
Zuzanak1
19.02.10,10:19
Ahojte,
niekde na začiatku tohto roka sa mi zdá, že som čítala niečo také, z čoho mi vyplynulo, že vždy ako ide SZČO na pracovnú cestu mal by natankovať, aby mal aktuálnu cenu PHM, ktorú použije v cesťáku. Ale to sa vždy nedá tak robiť.
Ak si robí SZČO cesťák a používa auto aj na osobné účely, tak môže pri výpočte náhrad za používanie mot.vozidla požiť PHM z bločkov, priebežne ako nakupuje, napr. nakúpi - má doklad z 9.1. a chodí priebežne v januáry na 3 pracovné cesty, tak môže použiť cenu z 9.1., nebude naschváľ tankovať, ak má ešte PHM v nádrži len aby mal aktuálnejšiu cenu, nie ?
Quo
20.02.10,20:46
Záleží kam idú a na akú dobu. A môžeš im započítať aj vreckové. Chodia aj na zahraničné pracovné cesty?

Sumy stravného pre časové pásma sú:
80 Sk pre časové pásmo 5 hodín až 12 hodín
122 Sk pre čp nad 12 hodín do 18 hodín
188 Sk pre čp nad 18 hod.



Plati moznost stravneho aj Dohode o vykonani prace? Samozrejme sumy stravneho su uz stare.
Ale ma narok na stravne a zamestnanec, kt. pracuje na Dohodu o vykonani prace?
Dakujem
adi11
20.02.10,20:49
Plati moznost stravneho aj Dohode o vykonani prace? Samozrejme sumy stravneho su uz stare.
Ale ma narok na stravne a zamestnanec, kt. pracuje na Dohodu o vykonani prace?
Dakujem
Nie je narok
Quo
20.02.10,21:04
dakujem za rychlu odpoved :)
Chobot
20.02.10,21:41
Nie je narok


Nie je to úplne pravda. Pokiaľ si nárok na stravné dohodnú v dohode, tak má právo na cest. náhrady.
Evanka
20.02.10,21:44
Plati moznost stravneho aj Dohode o vykonani prace? Samozrejme sumy stravneho su uz stare.
Ale ma narok na stravne a zamestnanec, kt. pracuje na Dohodu o vykonani prace?
Dakujem

Ak myslíš pri pri pracovných cestách (téma je o cestovných náhradích), tak má nárok,ak je to uvedené v dohode.
adi11
20.02.10,22:07
Nie je to úplne pravda. Pokiaľ si nárok na stravné dohodnú v dohode, tak má právo na cest. náhrady.
v tom pripade samozrejme
jess
22.02.10,07:13
Ak ide konateľ na služobnú cestu do zahraničia na 1 deň a tam je poskytnutá strava, má nárok na vreckové ( 40% zo stravného) ?
Chobot
22.02.10,08:34
Ak ide konateľ na služobnú cestu do zahraničia na 1 deň a tam je poskytnutá strava, má nárok na vreckové ( 40% zo stravného) ?

Áno, má.
cathyc
22.02.10,11:54
Áno, má.
musím oceniť Tvoj prínos v tejto téme. Nesmierne trpezlivo a fundovane odpovedáš na všetky otázky aj keď sa večne opakujú dokolečka. Niekde ti hodím bodík.
Chobot
22.02.10,13:45
musím oceniť Tvoj prínos v tejto téme. Nesmierne trpezlivo a fundovane odpovedáš na všetky otázky aj keď sa večne opakujú dokolečka. Niekde ti hodím bodík.

Díky za pochvalu...
deyzi
22.02.10,19:16
Ahojte, zostalo mi dosť blokov z PHM benzín aj diesel, ak by niekomu pomohli, tak rada pomôžem...mne sú už na nič...
psps
04.03.10,08:40
Cesťáky preplácame paušálne, teda zamestnanci majú priemo v pracovnej zmluve sumu, podľa ktorej sa jednotne celý rok preplácajú cesťáky. Je to počítané z priemeru podľa štatistického úradu. Z akých cien by bolo lepšie vychádzať? Mám počítať priemerné ceny za celý minulý rok alebo za január tohoto roku?
Evanka
04.03.10,09:01
Cesťáky preplácame paušálne, teda zamestnanci majú priemo v pracovnej zmluve sumu, podľa ktorej sa jednotne celý rok preplácajú cesťáky. Je to počítané z priemeru podľa štatistického úradu. Z akých cien by bolo lepšie vychádzať? Mám počítať priemerné ceny za celý minulý rok alebo za január tohoto roku?
Píšeš, že priamo v pracovnej zmluve majú sume, tak potom čo chceš prepočítavať? Nemyslím si, že je správne mať priamo v zmluve uvedenú sumu. Malo by sa vychádzať z preukázaných výsledkov vyplácania pracovných ciest a až následne pri opakujúcich sa sumách pristúpiť k paušalizáícii.
Paušalizácia nemôže obchádzať účel zákona o cestovných náhradách. Paušalizovať náhrady je vhodné a účelné u tých zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty. Pri zmene podmienok, je potrebné zmeniť aj výšku paušalizácie.
psps
04.03.10,09:19
Možno, že tú paušalizáciu zle chápem, ale u nás sa jedná u zamestnancov, ktorý denne chodia na služobky a chcela som im ten paušál na začiatku prepočítať, len neviem z akých štatistických priemerov je vhodné.
Evanka
04.03.10,10:21
Možno, že tú paušalizáciu zle chápem, ale u nás sa jedná u zamestnancov, ktorý denne chodia na služobky a chcela som im ten paušál na začiatku prepočítať, len neviem z akých štatistických priemerov je vhodné.
Nechápem aká suma ti figuruje v zmluve, keď ju až teraz chceš počítať. Na základe čoho si k nejakej paušálnej sume dospela?
psps
04.03.10,13:21
No u nás je to takto: máme troch zamestnancov, ktorý pravidelne chodie na služobky, teda asi 4krát za týždeň. Ubehnuté kilometre sa im platia paušálne a v tej sume paušálu je náhrada 0,183 + spotreba nafty. Celý minulý rok boli podľa toho vyplácaní. Ale z čoho im bola počítaná cena nafty, neviem. Teraz som im to prepočítala podľa priemeru zo štatistiky za január a vyšlo im to o 10 centov na 1km menej a ešte keď vypočítam podľa priemeru zo štatistiky za celý minulý rok, tak to vychádza ešte o ďalších 10 centov menej. Tak preto sa pýtam podľa čoho paušál počítať? Teoreticky by som im mohla nechať paušál,ktorý mali doteraz, veď predsa dostávali doteraz viac, čím si firma zrejme splnila povinnosť voči zamestnancom. Keďže však zamestnávateľ chce usporiť nejaké peniaze, tak im chce paušál znížiť.
A ešte ďalšia vec: V paušáli nemajú zahrnuté stravné 3,60Eur, ktoré by mali dostávať. Oni však dostávajú stravné lístky vo výške 75% zo stravného, čo je 2,70. Si myslím, že sú takto ukrátení. Ale zatiaľ sa nesťažovali, čiže cesták si píšu bez stravného(z nevedomosti). A dosť na tom prerábajú, lebo všetkým zamestnancom sa zo stravných lístkov strháva ešte čiastka 0,90 Eur (zamestnávateľ si môže dať len 55% zo SL do nákladov, ostatok platí zamestnávateľ a zo SF). Takže v konečnom dôsledku dostanú nie 3,60Eur ale len 1,80Eur
zlatko7979
06.03.10,20:21
Zdravím, prosím Vás ak som konateľ, ale mám aj pracovnú zmluvu ako zamestnanec tak ak mám služobnú cestu na do BA a trvá dlhšie ako 5 hod. aj s cestou tak by som si ma dať aj stravné? To znamená že spadám do pásma nad 5 hod.? Pochopil som to správne? A toto stravné sa ešte nejako zdaňuje a stohoto príjmu sa aj odvádzajú odvody?Díky ešte nikdy som nerobil cestáky.
Evanka
07.03.10,06:41
Zdravím, prosím Vás ak som konateľ, ale mám aj pracovnú zmluvu ako zamestnanec tak ak mám služobnú cestu na do BA a trvá dlhšie ako 5 hod. aj s cestou tak by som si ma dať aj stravné? To znamená že spadám do pásma nad 5 hod.? Pochopil som to správne? A toto stravné sa ešte nejako zdaňuje a stohoto príjmu sa aj odvádzajú odvody?Díky ešte nikdy som nerobil cestáky.
Nárok na vyúčtovanie pracovnej cesty máš ako konateľ, aj ako zamestnanec.
Pri vyúčtovaní PC máš nárok aj na stravné, podľa toho, aký čas stráviš na pracovnej ceste,
od 1.4.2009 stravné je pri služ.ceste trvajúcej
5 až 12 hodín 3,60 €
12 až 18 hodín 5,40 €
viac ako 18 hodín 8,30 €

Tento príjem (oslobodený od dane) sa nezahŕňa do zdaniteľnej mzdy, teda nepodlieha ani odvodom do poisťovní.
zlatko7979
07.03.10,20:09
Evanka, ďakujem Ti za odpoveď. A mohlo by to byť takto:ked idem na pracovnú cestu na 8 hodín že by mi moja firma sro dala SL v hodnote 3,60€ a potom by som pri vyúčtovaní pracovnej cesty bolo vyúčtovanie 0 €. Auto je na sro a stravné by som teda vyriešil stravným lístkom. Pochopil som to správne? Ešte raz díky.
Evanka
09.03.10,08:14
Evanka, ďakujem Ti za odpoveď. A mohlo by to byť takto:ked idem na pracovnú cestu na 8 hodín že by mi moja firma sro dala SL v hodnote 3,60€ a potom by som pri vyúčtovaní pracovnej cesty bolo vyúčtovanie 0 €. Auto je na sro a stravné by som teda vyriešil stravným lístkom. Pochopil som to správne? Ešte raz díky.
Nie, tak by to nemalo byť. Na vyúčtovaní pracovnej cesty by nemala fiurovať suma stravné 0. Máš nárok priamo na financie v určitej výške.
V najkrajnejšom prípade by mohla byť pri sume 3,60 € poznámka - vydaný šek na sumu 3,60 €. Nie je to však štandardný postup vyplatenia stravného pri PC.
Neviem však dôvod, prečo to chceš takýmto spôsobom realizovať. Toto by som možno urobila iba v krajnom prípade, aby som napríklad na konci roka nemusela vracať zostávajúce gastrolístky nazad.
Pri vydaní gastrolístkov zamestnancom platí zamestnávateľ iba časť sumy, ostatné dopláca z-nec. V prípade PC by mal nárok na celú sumu. Takže by to bolo treba navzájom "oddeliť" od vydaných stravných lístkov na rôznom podklade.
jesenka
18.03.10,08:06
Dobry den,
potrebujem si ujasnit (je to hrozne dlha tema, presla som necelu polovicu, tak neviem, niekde to uz mozno je)
ako je to u SZCO, vyuzivajucej na podnikanie motorove vozidlo nezapisane do obchodneho majetku, ktoreho drzitelom je ale manzel, pripadne otec. Ide stale o "vlastné" mot.vozidlo?
paulak
18.03.10,08:19
Dobry den,
potrebujem si ujasnit (je to hrozne dlha tema, presla som necelu polovicu, tak neviem, niekde to uz mozno je)
ako je to u SZCO, vyuzivajucej na podnikanie motorove vozidlo nezapisane do obchodneho majetku, ktoreho drzitelom je ale manzel, pripadne otec. Ide stale o "vlastné" mot.vozidlo?

podla mojho nazoru (tiez z dlheho studia roznych informacii :)))

firma = szco alebo zamestnanec
auto = sukromne alebo firemne

1. SZCO = auto pouzije firemne alebo vlastne, ak firemne, uplatnuje vsetky naklady do uctovnictva, aj vlastne, robi si nahrady za km + PHM + cestana dan.

2. ZAMESTNANEC = auto firemne (bez debaty) alebo vlastne = plati zan cestnu dan + zamestnanec ma narok na nahradu za km + PHM. ALEBO si zamestnanec pozicia cudzie auto (manzel, otec, znamy) - ma narok na nahradu za km + PHM, vyhoda je ze SCZO neplati zan cestnu dan.

Tj. SCZO ak pouzije cudzie auto, nema nahradu za nic.

(Prosim vyjadrite sa viaceri)
cathyc
18.03.10,09:00
Dobry den,
potrebujem si ujasnit (je to hrozne dlha tema, presla som necelu polovicu, tak neviem, niekde to uz mozno je)
ako je to u SZCO, vyuzivajucej na podnikanie motorove vozidlo nezapisane do obchodneho majetku, ktoreho drzitelom je ale manzel, pripadne otec. Ide stale o "vlastné" mot.vozidlo?
v prípade manžela ak majú stále bezpodielové spoluvlastníctvo tak áno. Od otca je to už auto požičané a nie vlastné.
jesenka
18.03.10,09:01
paulak dakujem...vedel by niekto kto sa v tom vyzna viac ako ja skontrolovat a doplnit tabulku? mozno by sa potom hodila viacerym...a ak vas napadnu este dalsie mozne alternativne pripady, s ktorymi sa mozno stretnut, sem s nimi
Chobot
18.03.10,09:02
podla mojho nazoru (tiez z dlheho studia roznych informacii :)))

firma = szco alebo zamestnanec
auto = sukromne alebo firemne

1. SZCO = auto pouzije firemne alebo vlastne, ak firemne, uplatnuje vsetky naklady do uctovnictva, aj vlastne, robi si nahrady za km + PHM + cestana dan.

2. ZAMESTNANEC = auto firemne (bez debaty) alebo vlastne = plati zan cestnu dan + zamestnanec ma narok na nahradu za km + PHM. ALEBO si zamestnanec pozicia cudzie auto (manzel, otec, znamy) - ma narok na nahradu za km + PHM, vyhoda je ze SCZO zamestnávateľ neplati zan cestnu dan.

Tj. SCZO ak pouzije cudzie auto, nema nahradu za nic má nárok len na nhradu PHM.

(Prosim vyjadrite sa viaceri)

Urobil som malé opravy, inak so súhlasí.
Chobot
18.03.10,09:03
paulak dakujem...vedel by niekto kto sa v tom vyzna viac ako ja skontrolovat a doplnit tabulku? mozno by sa potom hodila viacerym...a ak vas napadnu este dalsie mozne alternativne pripady, s ktorymi sa mozno stretnut, sem s nimi

AKú tabuľku?
jesenka
18.03.10,09:03
aha, este ta tabulka
cathyc
18.03.10,09:04
podla mojho nazoru (tiez z dlheho studia roznych informacii :)))

firma = szco alebo zamestnanec
auto = sukromne alebo firemne

1. SZCO = auto pouzije firemne alebo vlastne, ak firemne, uplatnuje vsetky naklady do uctovnictva, aj vlastne, robi si nahrady za km + PHM + cestana dan. Z vlastného síce cestnú daň platí, ale nemôže ju dať do nákladov.

2. ZAMESTNANEC = auto firemne (bez debaty) alebo vlastne = plati zan cestnu dan + zamestnanec ma narok na nahradu za km + PHM. ALEBO si zamestnanec pozicia cudzie auto (manzel, otec, znamy) - ma narok na nahradu za km + PHM, vyhoda je ze SCZO neplati zan cestnu dan.Od mažela si nepožičia, v prípade bezpodielového spoluvlastníctva je to auto aj jeho.

Tj. SCZO ak pouzije cudzie auto, nema nahradu za nic. Použije náhradu za PHL.

(Prosim vyjadrite sa viaceri)

odpovede v texte - modrá farba
jesenka
18.03.10,09:05
v prípade manžela ak majú stále bezpodielové spoluvlastníctvo tak áno. Od otca je to už auto požičané a nie vlastné.
dakujem, to uz je lepsie :)
cathyc
18.03.10,09:08
aha, este ta tabulka
výborná tabuľka, akurát nesuhlasím s tým, že SZČO nemusí prikladať z vlastného vozidla bloky na PHM. Také niečo platí, len u zamestnancov, že sa môže vychádzať z priemerných cien.
jesenka
18.03.10,09:13
takze takto? co ta rezia a dialnicna?
cathyc
18.03.10,09:23
takze takto? co ta rezia a dialnicna?
v prípade súkromného vozidla je tam len náhrada za PHM a všetko ostatné je v paušálnej náhrade 0,183 €/km. Možno ako laika by ma mýlilo to PHM, tak snáď by sa tam mohlo dopísať náhrada za PHM, tam kde ide o náhradu a bloky, tam kde sa jedná o priamy náklad. Večer si pozriem lepšie celú tabuľku. Možno ešte čosi navrhnem.V každom prípade máš môj bodík. Ešte mi napadlo v súvislosti s daňou z mot. vozidiel, bolo by asi vhodné napísať v jednotlivých stlpcoch podľa potreby áno/ daňové náklady, áno / nedaňové náklady a nie. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
jesenka
18.03.10,09:57
v prípade súkromného vozidla je tam len náhrada za PHM a všetko ostatné je v paušálnej náhrade 0,183 €/km. Možno ako laika by ma mýlilo to PHM, tak snáď by sa tam mohlo dopísať náhrada za PHM, tam kde ide o náhradu a bloky, tam kde sa jedná o priamy náklad. Večer si pozriem lepšie celú tabuľku. Možno ešte čosi navrhnem.V každom prípade máš môj bodík. Ešte mi napadlo v súvislosti s daňou z mot. vozidiel, bolo by asi vhodné napísať v jednotlivých stlpcoch podľa potreby áno/ daňové náklady, áno / nedaňové náklady a nie. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
super cathyc, dakujem, velmi mi to pomohlo
jesenka
18.03.10,11:25
sorry, toto som chcela prilozit
jesenka
18.03.10,11:27
sorry, toto som chcela prilozit
mozete to prosim skontrolovat?
cathyc
18.03.10,11:41
sorry, toto som chcela prilozit
MV požičané nemá nárok na paušálnu náhradu. Dohoda so zamestnacom o používaní vlastného MV môže byť zakotvená priamo v pracovnej zmluve.

Požičané vozidlo na základe riadnej nájomnej zmluvy-malo by platiť to čo pri lízingu. K tomuto bodu sa však vyjadrujem s rezervou. Bolo by dobré, aby to odobril ešte niekto fundovanejší ako som ja. Myslím, že chobot sa v tom skvele vyzná.
jesenka
18.03.10,11:52
dakujem ti - no, mam pocit, ze som si to konecne utriedila zacinam sa v tom orientovat. prikladam este raz a pockame co na to chobot - ten ma na to nos :)
cathyc
18.03.10,13:25
dakujem ti - no, mam pocit, ze som si to konecne utriedila zacinam sa v tom orientovat. prikladam este raz a pockame co na to chobot - ten ma na to nos :)
len v tej SZČO pri požičanom vozidle si neopravila, že nemôžu byť paušálne náhrady.
Chobot
19.03.10,09:30
dakujem ti - no, mam pocit, ze som si to konecne utriedila zacinam sa v tom orientovat. prikladam este raz a pockame co na to chobot - ten ma na to nos :)

No, mám k tomu ešte pár pripomienok.

V tej druhej tabuľke v stĺpci MV inej FO je tiež nárok na náhradu 0,183 EUR, ak zamestnanec použije akékoľvek (nie vlastné ani firemné) auto. To len SZČO musí mať vlastné MV. Zamestnanec môže mať aj kamarátovo auto.

V riadku "zmluva" neviem, čo sa tým myslí. U zamestnanca stačí schváliť používanie iného, než firemného auta priamo v cestovnom príkaze. Nemusí to byť v pracovnej zmluve. Ak to ale znamená niečo iné, tak mi to upresnite (nezaujatý človek to tiež nemusí pochopiť, čo sa tým myslí).

A posledná poznámka - diaľničné poplatky u zamestnanca (aj keď použije kamarátovo auto). Bolo tu viac diskusií o diaľničných poplatkoch. Môj názor je, že má nárok na úhradu, ako vedľajšie výdavky.

Písal som o tom tu:

http://www.porada.sk/1162708-post12.html
cathyc
19.03.10,10:43
No, mám k tomu ešte pár pripomienok.

V tej druhej tabuľke v stĺpci MV inej FO je tiež nárok na náhradu 0,183 EUR, ak zamestnanec použije akékoľvek (nie vlastné ani firemné) auto. To len SZČO musí mať vlastné MV. Zamestnanec môže mať aj kamarátovo auto.

V riadku "zmluva" neviem, čo sa tým myslí. U zamestnanca stačí schváliť používanie iného, než firemného auta priamo v cestovnom príkaze. Nemusí to byť v pracovnej zmluve. Ak to ale znamená niečo iné, tak mi to upresnite (nezaujatý človek to tiež nemusí pochopiť, čo sa tým myslí).

A posledná poznámka - diaľničné poplatky u zamestnanca (aj keď použije kamarátovo auto). Bolo tu viac diskusií o diaľničných poplatkoch. Môj názor je, že má nárok na úhradu, ako vedľajšie výdavky.

Písal som o tom tu:

http://www.porada.sk/1162708-post12.html

no nevravela som, že chobot sa v tom vyzná najlepšie?
jesenka
19.03.10,10:51
Chobot tiez velmi pekne dakujem. Co sa tyka tej zmluvy, pochopil si umysel spravne, ale nie je podstatna, to som si len tak pre seba...
No veru zistujem, ze som v tom mala poriadny chaos. Velmi pekne Vam dakujem za cenne pripomenky. Prikladam snad poslednu verziu tabulky.
cathyc
19.03.10,10:56
Chobot tiez velmi pekne dakujem. Co sa tyka tej zmluvy, pochopil si umysel spravne, ale nie je podstatna, to som si len tak pre seba...
No veru zistujem, ze som v tom mala poriadny chaos. Velmi pekne Vam dakujem za cenne pripomenky. Prikladam snad poslednu verziu tabulky.
chcela som Ti za Tvoju snahu urobiť veľmi užitočnú pomôcku prideliť bodík. Neviem prečo, ale nie je tu tá možnosť.


alebo že by to bolo to užitočné?
jesenka
19.03.10,10:57
a v prvej tabulke, SZCO vlastne a pozicane MV je kniha jazd spravne uvedena? alebo sa tam musia robit cestaky?
jesenka
19.03.10,10:59
chcela som Ti za Tvoju snahu urobiť veľmi užitočnú pomôcku prideliť bodík. Neviem prečo, ale nie je tu tá možnosť.


alebo že by to bolo to užitočné?
cathyc dakujem, tesim sa ze sa ti zda uzitocna, hlavne pomohla mne sa zorientovat :) takze ak pomoze aj niekomu inemu, budem len rada
mlyn16
19.03.10,11:37
Som prekvapená, že daň z motorových vozidiel nie je daňovo uznaná, keď si požičia SZČO cudzie auto. Prečo? Veď on ho použije na dosiahnutie zisku?
cathyc
19.03.10,11:55
Som prekvapená, že daň z motorových vozidiel nie je daňovo uznaná, keď si požičia SZČO cudzie auto. Prečo? Veď on ho použije na dosiahnutie zisku?
Takých nelogických vecí máš v našich zákonoch hromadu. Len jeden príklad za všetky. Pozveš svojich klientov napríklad na výstavu v zahraničí, kde môžu vidieť celý sortiment výrobkov, ktoré im môžeš zabezpečiť. Zaplatíš im cestu, ubytovanie a stravu. Je to predsa pozvanie a Tebe sa po dobrej prezentacíí neporovnateľne zvýšia zisky. Nič z toho však nie je daňovým nákladom. Keď zahraniční partneri počujú aké máme v zákonoch obmedzenia, tak sú z toho v miernom šoku. Nehľadaj v tom logiku. Tu ide len o čo najväčší výber daní.
mpetr
19.03.10,12:05
Mňa by zase zaujímalo, prečo je v tabuľke uvedená daň z MV ako nedaňový výdavok pri vlastnom automobile SZČO, nezaradenom do podnikania. Na stránke DRSR - poskytovanie informácií - som sa dočítala, že je daňovým výdavkom:

"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."
cathyc
20.03.10,05:50
Mňa by zase zaujímalo, prečo je v tabuľke uvedená daň z MV ako nedaňový výdavok pri vlastnom automobile SZČO, nezaradenom do podnikania. Na stránke DRSR - poskytovanie informácií - som sa dočítala, že je daňovým výdavkom:

"Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov."


Bola som sa na tej stránke pozrieť a ja som tam našla len toto:

Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo (nie prenajaté, vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (§ 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov).

Z toho je zjavné, že cestná daň nie je nákladovateľná položka u vlastného auta SZČO nezahrnutého do majetku firmy. Všetky náklady spojené s údržbou, opotrebením a inými nákladmi okrem PHL sú premietnuté v paušálnej náhrade za km.
Rozalka
20.03.10,13:58
Na jednom školení nám bolo vysvetlené, prečo DMV je daňovým výdavkom.
Základná náhrada zahŕňa 19 (ak sa dobre pamätám) položiek, z ktorých sa stanovuje, či sa má zvýšiť alebo nie. DMV v tom čase, keď sa spôsob cestovnej náhrady pri použití vlastného vozidla stanovil, ešte neexistovala.
A naviac: ak sa auto použije súkromne, DMV sa neplatí. Platí sa len vtedy, ak sa použije v súvislosti s podnikaním.
Práve preto súhlasím s mpetr-om.
cathyc
20.03.10,14:03
Na jednom školení nám bolo vysvetlené, prečo DMV je daňovým výdavkom.
Základná náhrada zahŕňa 19 (ak sa dobre pamätám) položiek, z ktorých sa stanovuje, či sa má zvýšiť alebo nie. DMV v tom čase, keď sa spôsob cestovnej náhrady pri použití vlastného vozidla stanovil, ešte neexistovala.
A naviac: ak sa auto použije súkromne, DMV sa neplatí. Platí sa len vtedy, ak sa použije v súvislosti s podnikaním.
Práve preto súhlasím s mpetr-om.
cituj nejaký § o ktorý sa dá oprieť. Takto je Tvoje vysvetlenie nepostačujúce
mpetr
20.03.10,15:29
cituj nejaký § o ktorý sa dá oprieť. Takto je Tvoje vysvetlenie nepostačujúce


§ 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.

j) daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani,
Rozalka
20.03.10,15:31
napr.
§ 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov

Priznám sa "cestnú daň" som nehľadala, ale mpetr to našiel a dá sa teda aj týmto § operovať.
cathyc
20.03.10,15:49
napr.
§ 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov

Priznám sa "cestnú daň" som nehľadala, ale mpetr to našiel a dá sa teda aj týmto § operovať.
je to na zváženie. Pre istotu zadám dopyt na drsr.
Rozalka
20.03.10,16:05
Daj, nič za to nedáš. Dúfam, že sa s odpoveďou podelíš ...
Obávam sa, že v týchto rušných časoch to bude dlhšie trvať.
abel
20.03.10,16:20
Mám práve pred sebou "Zmluvu o výpožičke dopravného prostriedku" , kde sa v jednom bode uvádza, že nájomca sa zaväzuje zabezpečovať na vlastné náklady potrebnú údržbu a opravy. A v dokladoch mi dal nájomca výmenu oleja, prehliadku po 15000 km, čistič bŕzd a pod. Môžem mu to dať do nákladov? V zmluve syn požičiava auto bezodplatne svojmu otcovi na podnikanie.
mpetr
20.03.10,16:59
cathyc
20.03.10,17:05
jesenka
20.03.10,18:23
Getiška
21.03.10,15:49
Dobrý deň,
vie niekto poradiť ako to je pri prenajatom vozidle od firmy?
Majú sa preplatiť doklady - nákup PHM alebo sa môžu vypočítať náhrady ako pri použití sukromného motorového vozidla?
Robím až teraz cesťák a mám tam aj bloček s DPH, keď ešte tankoval v SR a tento nešiel ani do DPH /ak by to bolo tak, že preplatiť skutočné náklady na kupu PHM.
Prosim Vás, pomožte,môžem to brať aj tak ako keby to bolo súkromné vozidlo? aj keď to bolo prenajaťé?
veronikasad
21.03.10,15:50
Dobrý deň,
vie niekto poradiť ako to je pri prenajatom vozidle od firmy?
Majú sa preplatiť doklady - nákup PHM alebo sa môžu vypočítať náhrady ako pri použití sukromného motorového vozidla?
Robím až teraz cesťák a mám tam aj bloček s DPH, keď ešte tankoval v SR a tento nešiel ani do DPH /ak by to bolo tak, že preplatiť skutočné náklady na kupu PHM.
Prosim Vás, pomožte,môžem to brať aj tak ako keby to bolo súkromné vozidlo? aj keď to bolo prenajaťé?
Paušálne náhrady môžeš uplatňovať len pri mot. vozidle vlastnom alebo v BSM.
tuscany
21.03.10,16:09
Dobrý den, studujem, studujem, pozerala som aj tabulku a mam stale taky otáznik v hlave - nas konatel s.r.o. jazdil na otcovom aute a podla vsetkeho mi vychádza ze si moze uplatnovat aj nahrady aj PHM a s.r.o. nemusi za to platit DzMV a ze by este k tomu ani nepotreboval všetky bloky a vypočitam PHM podla priem. cien? To sa mi zda nejake az moc výhodne, pochopila som to správne?
Getiška
21.03.10,16:46
Dakujem,
takže ked je prenajaté vozidlo,musím bločky na PHM priložiť k cestaku a normalne celé preplatiť.Jedná sa o zahraničné tankovanie PHM ale jeden doklad ako som už spomínala mám zo SR a nebolo zahrnuté do DPH. Ako to mám prosím Vás urobiť?
Getiška
21.03.10,16:57
Dobrý den, studujem, studujem, pozerala som aj tabulku a mam stale taky otáznik v hlave - nas konatel s.r.o. jazdil na otcovom aute a podla vsetkeho mi vychádza ze si moze uplatnovat aj nahrady aj PHM a s.r.o. nemusi za to platit DzMV a ze by este k tomu ani nepotreboval všetky bloky a vypočitam PHM podla priem. cien? To sa mi zda nejake az moc výhodne, pochopila som to správne?
Tuscany,
DzMV platí zamestnávateľ.
Getiška
21.03.10,16:59
Paušálne náhrady môžeš uplatňovať len pri mot. vozidle vlastnom alebo v BSM.

Takže ako to je pri prenajatom vozidle?
Evanka
21.03.10,18:15
Takže ako to je pri prenajatom vozidle?
Treba rozlišovať či sa jedná o SZČO alebo zamestnanca.
SZČO môže uplatňovať paušálne náhrady za km len pri vlastnom vozidle. Zamestnanec môže uplatňovať paušálne náhrady pri akomkoľvek vozidle okrem vozidla zamestnávateľa.
tuscany
21.03.10,18:35
No ved DzMV za firmu som myslela samozrejme ale som sa tiež docitala, že fi je povinna platit DzMV pri firemnom aute (vlastne,prenajate,leasing) a pri vozidle ktorom sa preplacaju nahrady ked je v papieroch zapisany zamestnanec. teda mi vychádza že ak tam je otec tak nie. ???
Getiška
21.03.10,19:14
Treba rozlišovať či sa jedná o SZČO alebo zamestnanca.
SZČO môže uplatňovať paušálne náhrady za km len pri vlastnom vozidle. Zamestnanec môže uplatňovať paušálne náhrady pri akomkoľvek vozidle okrem vozidla zamestnávateľa.


Jedná sa o zamestnanca.Prenájom vozidla platí firma.
Takže ako? Možu byť náhrady ako pri používaní súkromného vozidla?
cathyc
21.03.10,19:35
Jedná sa o zamestnanca.Prenájom vozidla platí firma.
Takže ako? Možu byť náhrady ako pri používaní súkromného vozidla?
Pokiaľ si firma auto prenajíma, tak sa už samozrejme nejedná o auto zamestnanaca či už vlastné, alebo požičané.
Getiška
21.03.10,19:38
Pokiaľ si firma auto prenajíma, tak sa už samozrejme nejedná o auto zamestnanaca či už vlastné, alebo požičané.


Takže ako mám urobiť cesťák?
Prenájom platí firma-s.r.o., priniesol bločky PHM, prepláca sa to v plnej výške?
Getiška
22.03.10,09:13
Dobrý den,
takže asi nikto nevie poradiť?
Chobot
22.03.10,09:46
Dobrý deň,
vie niekto poradiť ako to je pri prenajatom vozidle od firmy?
Majú sa preplatiť doklady - nákup PHM alebo sa môžu vypočítať náhrady ako pri použití sukromného motorového vozidla?
Robím až teraz cesťák a mám tam aj bloček s DPH, keď ešte tankoval v SR a tento nešiel ani do DPH /ak by to bolo tak, že preplatiť skutočné náklady na kupu PHM.
Prosim Vás, pomožte,môžem to brať aj tak ako keby to bolo súkromné vozidlo? aj keď to bolo prenajaťé?


Jedná sa o zamestnanca.Prenájom vozidla platí firma.
Takže ako? Možu byť náhrady ako pri používaní súkromného vozidla?

NIE.

Musíš si uvedomiť, že ak si firma prenajme od niekoho vozidlo, tak je to podobné, ako keby to auto bolo majetkom firmy, alebo ako keby ho mala firma na lízing.

Vtedy, ak sa uskutoční s autom pracovná cesta, tak sa nepočítajú žiadne náhrady za použitie vozidla (0,183 EUR) ani náhrady za PHM. Firma nemá prečo vyplácať náhradu za PHM, veď náklady za PHM vznikli priamo firme. A keďže sú to náklady firmy, tak nákup PHM účtuje priamo do nákladov. Vo vyúčtovaní PC sa tieto bločky ani spotreba PHM ani nemá prečo uvádzať a prikladať.

Cena za prenájom vozidla ide priamo do nákladov firmy, rovnako ako aj náklady za tankovanie PHM do takéhoto prenajatého auto - je jedno, či sa využíva na pracovnú cestu, alebo bežnú činnosť firmy. K autu by mala byť kniha jazdy, kde by sa mali evidovať prejazdené km a účel jazdy.

Ak to bolo prenajaté len na jeden účel - vykonanie pracovnej cesty - tak počet najazdených km sa síce môže uviesť vo vyúčtovaní, ale bude to slúžiť len na vypočítanie pomerných nákladov na PHM, ktoré boli do auta tankované. Uvediem radšej praktický príklad, aby to bolo jasné.

Auto sa prenajalo na PC. Počas PC zamestnanec najazdil 300 km a pred nástupom na PC natankoval plnú nádrž - 40 litrov. Cena bola 48 EUR. Vo vyúčtovaní uvedie, že autom najazdil 300 km. Auto má spotrebu 8 l/100 km.

Keby firma používala auto stále, tak by tie náklady za tankovanie PHM mohla dať celé do nákladov. Ale s autom sa prešlo len 300 km, počas ktorých spotrebovalo 24 l, preto opodstatnenými nákladmi firmy je len spotreba 24 litrov PHM. Preto z dokladu o tankovaní môže si dať do nákladov len 24/40, resp. cenu za 24 l PHM - 24x1,2 EUR =28,8 EUR. Zvyšné PHM nie je nákladom firmy, lebo to vlastne daruje vlastníkovi auta tým, že auto vráti s polovicou nádrže.
psps
22.03.10,10:13
Keď počítam náhrady ciest zamestnancom, mám vychádzať z ceny za naftu s DPH alebo bez DPH?
Na stránke ŠÚSR sú priemerné ceny PHM s DPH alebo bez DPH?
Getiška
22.03.10,10:27
ďakujem Chobot,
už som si to zisťovala aj inde, je to tak ,ako píšeš. Náklady
na kúpu PHM preplatiť v plnej výške. Žiadne náhrady. Pri prenajatom vozidle je to ako pri našom vlastnom vozidle.
Aj tak ti veľmi pekne ďakujem.
Chobot
22.03.10,10:33
Keď počítam náhrady ciest zamestnancom, mám vychádzať z ceny za naftu s DPH alebo bez DPH?

s DPH


Na stránke ŠÚSR sú priemerné ceny PHM s DPH alebo bez DPH?

sú to spotrebiteľské ceny, teda s DPH.
psps
22.03.10,10:35
Keď počítam náhrady ciest zamestnancom, mám vychádzať z ceny za naftu s DPH alebo bez DPH?
Na stránke ŠÚSR sú priemerné ceny PHM s DPH alebo bez DPH?
Chobot poradíš? Ďakujem
psps
22.03.10,10:42
Prečo s DPH? Do 512 mi potom ide cena s DPH.
Keď potom na konci roku rátam nedaňové výdavky čiže náhrady nad limit, zníšia sa mi tak náklady aj s DPH. A keď rátam nedaňové výdavky - spotrebované PHM nad limit, tam mi ide do 501 cena bez DPH. Navzájom sa to potom bije, nie?
Chobot
22.03.10,11:06
Prečo s DPH? Do 512 mi potom ide cena s DPH.
Keď potom na konci roku rátam nedaňové výdavky čiže náhrady nad limit, zníšia sa mi tak náklady aj s DPH. A keď rátam nedaňové výdavky - spotrebované PHM nad limit, tam mi ide do 501 cena bez DPH. Navzájom sa to potom bije, nie?

Ale ty neuvažuj nad cenou na bločku, či je alebo nie je s DPH. Zamestnanec ak vykonal PC, tak zaplatil za PHM konečnú cenu aj s DPH. Ty mu musíš nahradiť tieto náklady a nemôžeš mu vyplatiť sumu zníženú o DPH. Ak on má nárok na 50 EUR, lebo za PHM zaplatil 50 EUR, tak ty mu musíš vyplatiť 50 EUR a tento náklad ti ide do 512-ky - cest. náhrady. Pre teba je to daňový výdavok. Keby si mu vyplatil menej o DPH, tak by si ho ukrátil. Bloček z PHM ty už ďalej neúčtuješ, DPH je bezpredmetné.

Cenu z bločku za tankovanie by si mohol rozdeliť na základ a DPH vtedy, keby si to tankoval ako firma do firemného auta. Vtedy náklad preukazuješ dokladom o nákupe, kde si môžeš odpočítať DPH. V prípade zamestnanca neúčtuješ doklad o nákupe, ale jeho nárok. A jeho nárok je vo výške, ktorú za PHM zaplatil on. Doklad o nákupe nie je účtovný doklad, je len doklad, ktorým on preukazuje, koľko jeho stál 1 l PHM, čo mu zo zákona patrí.

Ešte uvediem, že toto nie sú náklady za PHM. Toto sú cest. náhrady vyplatené zamestnancom v zmysle zákona o cest. náhradách. Tu nemáš čo splietať spotrebu PHM nad limit.
psps
22.03.10,11:12
Jasné máš pravdu. Keď človek nad tým dlho rozmýšla, tak už splieta dokopy aj to čo nemá.
Len som si všimla, že tí zamestnanci si sami do cesťáku píšu ceny bez DPH podľa bločku a keď počítajú podľa priemernej ceny ŠÚSR tak s DPH, (keď hovoríš, že sú uvedené s DPH.)
Ďakujem za odpovedde.
bubu1977
22.03.10,11:38
SZČO používa vlastné motorové vozidlo na podnikanie. Zaplatil daň z MV. Vypisuje cesťák na služobné cesty z výpočtom podľa zákona o cestovných náhradách. Chcem sa opýtať či musí mať doložené všetky bloky o PHM podľa najazdených km na služobné cesty alebo stačí zdokladovať priemernú cenu PHM (napr. 1 alebo 2 bloky) v príslušnom mesiaci? Ďakujem za odpoveď.
POZN: Zamestnanec nemusí podľa zákona o cestovných náhradách predložiť doklady o PHM ako je to so SZČO?
Chobot
22.03.10,11:55
SZČO používa vlastné motorové vozidlo na podnikanie. Zaplatil daň z MV. Vypisuje cesťák na služobné cesty z výpočtom podľa zákona o cestovných náhradách. Chcem sa opýtať či musí mať doložené všetky bloky o PHM podľa najazdených km na služobné cesty alebo stačí zdokladovať priemernú cenu PHM (napr. 1 alebo 2 bloky) v príslušnom mesiaci? Ďakujem za odpoveď.

Nemusí mať doložené všetky bloky o tankovaní. Len cenu PHM musí preukázať blokom.


POZN: Zamestnanec nemusí podľa zákona o cestovných náhradách predložiť doklady o PHM ako je to so SZČO?

SZČO musí preukázať cenu PHM bločkom o nákupe, nemôže vytlačiť cenu zo stránky štat. úradu. V tom je oproti zamestnancovi v nevýhode.
bubu1977
22.03.10,12:27
Nemusí mať doložené všetky bloky o tankovaní. Len cenu PHM musí preukázať blokom.



SZČO musí preukázať cenu PHM bločkom o nákupe, nemôže vytlačiť cenu zo stránky štat. úradu. V tom je oproti zamestnancovi v nevýhode.
Takže dúfam, že dobre rozumiem, že musí mať SZČO blok o PHM ale nemusí byť v plnom rozsahu podľa odjazdených km a spotrebe.
Ociviste
22.03.10,14:58
Dobry den, uz som toho nastudovala vela a stale mam v tom chaos. Mam niekolko otazok a skusim to zhrnut.
1) Ak vyuziva auto SZCO ale nie je v majetku, je v osobnom vlastnictve, vtedy je potrebne, aby mal blocky od PHM.
Nemusia byt vsetky, staci jeden za mesiac a podla ceny na nom vypocitam naklad ak najazdil napr. 1000 km?
Cize cena PHM z jednoho blocka x tych 1000 km co najazdil za mesiac?
Staci to uctovat napr. raz za mesiac, alebo podla toho kolko trvala sluzobna cesta (na prelome mesiacov) do zahranicia?


2) Ak zamestnanec vyuziva svoje auto na sluzobne cesty.
Vtedy staci iba kolko km presiel na zaklade cestovneho prikazu podla statis. urad potom pocitam pocet prejazdenych km: 100 x spotreba auta podla TP x priem. cena benzinu(so statis.uradu)- vysledok da zamestnavatel do nakladov a tuto sumu tak isto aj vyplati zamestnancovi.
Co v pripade ak sluzobna cesta bola cely mesiac a miesto sluzobnej cesty bolo napr. Nemecko. Vtedy sa berie priemerna cena z naseho statis. uradu alebo musim najst priemernu cenu napr. v tom Nemecku?
Je to dost zdlhave, ale velmi mi tym pomozete.
Dakujem za kazdu odpoved.
Ociviste
22.03.10,15:43
Dobry den, uz som toho nastudovala vela a stale mam v tom chaos. Mam niekolko otazok a skusim to zhrnut.
1) Ak vyuziva auto SZCO ale nie je v majetku, je v osobnom vlastnictve, vtedy je potrebne, aby mal blocky od PHM.
Nemusia byt vsetky, staci jeden za mesiac a podla ceny na nom vypocitam naklad ak najazdil napr. 1000 km?
Cize cena PHM z jednoho blocka x tych 1000 km co najazdil za mesiac?
Staci to uctovat napr. raz za mesiac, alebo podla toho kolko trvala sluzobna cesta (na prelome mesiacov) do zahranicia?


2) Ak zamestnanec vyuziva svoje auto na sluzobne cesty.
Vtedy staci iba kolko km presiel na zaklade cestovneho prikazu podla statis. urad potom pocitam pocet prejazdenych km: 100 x spotreba auta podla TP x priem. cena benzinu(so statis.uradu)- vysledok da zamestnavatel do nakladov a tuto sumu tak isto aj vyplati zamestnancovi.
Co v pripade ak sluzobna cesta bola cely mesiac a miesto sluzobnej cesty bolo napr. Nemecko. Vtedy sa berie priemerna cena z naseho statis. uradu alebo musim najst priemernu cenu napr. v tom Nemecku?
Je to dost zdlhave, ale velmi mi tym pomozete.
Dakujem za kazdu odpoved.

Prosim Chobot, viete mi odpovedat na toto mnozstvo otazok? Dakujem
Getiška
22.03.10,21:01
Chobot,
prosím ťa, ty si v cestovných náhradách jednotka, porad mi:
Keď je služobná cesta do Číny-let trvá dlho+časový posun, ako mám rátať diety? Odlet lietadla a prílet lietadla-prináležia diety - akoby bol už v Číne? Berie sa odlet lietadla akoby prechod hraníc?

A ešte mám jeden prípad, cesta do Talianska autom - píše sa, že prináleží zamestnancovi stravné v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Čiže keď prechádzali Rakúskom - cestu tam by som vedela, keďže prechádzali hranice Rakúska 23.00 a hranicu Talianska na druhý deň 4.00 -prináležia mu diety Talianska.
Ako však cestu spať? Hranice Talianska s Rakúskom o 00:30 na Slovensku 5.30 - mám tam rátať diety Rakúska /do 6 hodín?/
Prosím ťa, poraď. Čím viac nad tým rozmýšľam, tým viac som z toho...:confused:
Ociviste
22.03.10,21:24
Dobry den, uz som toho nastudovala vela a stale mam v tom chaos. Mam niekolko otazok a skusim to zhrnut.
1) Ak vyuziva auto SZCO ale nie je v majetku, je v osobnom vlastnictve, vtedy je potrebne, aby mal blocky od PHM.
Nemusia byt vsetky, staci jeden za mesiac a podla ceny na nom vypocitam naklad ak najazdil napr. 1000 km?
Cize cena PHM z jednoho blocka x tych 1000 km co najazdil za mesiac?
Staci to uctovat napr. raz za mesiac, alebo podla toho kolko trvala sluzobna cesta (na prelome mesiacov) do zahranicia?


2) Ak zamestnanec vyuziva svoje auto na sluzobne cesty.
Vtedy staci iba kolko km presiel na zaklade cestovneho prikazu podla statis. urad potom pocitam - pocet prejazdenych km: 100 x spotreba auta podla TP x priem. cena benzinu(so statis.uradu)- vysledok da zamestnavatel do nakladov a tuto sumu tak isto aj vyplati zamestnancovi.
Co v pripade ak sluzobna cesta bola cely mesiac a miesto sluzobnej cesty bolo napr. Nemecko. Vtedy sa berie priemerna cena z naseho statis. uradu alebo musim najst priemernu cenu napr. v tom Nemecku?
Je to dost zdlhave, ale velmi mi tym pomozete.
Dakujem za kazdu odpoved.

Na niektore otazky som uz nasla odpoved ale stale neviem pochopit,
1) ci sa priemerna cena PHM pri SZCO berie napr. zo statis. uradu, alebo ak mi dolozi napr. 2 blocky, tak z nich urobim priemer a podla toho urcim cenu? Ako to je?

2) a co sa tyka SC do napr.Nemecka aku priemernu cenu beriem?

Este raz dakujem za odpoved. Prosiiiiiiiim
Chobot
22.03.10,21:26
Dobry den, uz som toho nastudovala vela a stale mam v tom chaos. Mam niekolko otazok a skusim to zhrnut.
1) Ak vyuziva auto SZCO ale nie je v majetku, je v osobnom vlastnictve, vtedy je potrebne, aby mal blocky od PHM.
Nemusia byt vsetky, staci jeden za mesiac a podla ceny na nom vypocitam naklad ak najazdil napr. 1000 km?

Ak sa v tom mesiaci dramaticky nemenila cena, tak áno.


Cize cena PHM z jednoho blocka x tych 1000 km co najazdil za mesiac?
Staci to uctovat napr. raz za mesiac, alebo podla toho kolko trvala sluzobna cesta (na prelome mesiacov) do zahranicia?

Účtuje sa každé vyúčtovanie pracovnej cesty. Teoreticky by z každej pracovnej cesty malo byť vyúčtovanie, ale nie je zakázané urobiť vyúčtovanie viacerých ciest naraz, napr. počas mesiaca sa uskutoční 10 ciest a na konci mesiaca sa spraví vyúčtovanie.


2) Ak zamestnanec vyuziva svoje auto na sluzobne cesty.
Vtedy staci iba kolko km presiel na zaklade cestovneho prikazu podla statis. urad potom pocitam pocet prejazdenych km: 100 x spotreba auta podla TP x priem. cena benzinu(so statis.uradu)- vysledok da zamestnavatel do nakladov a tuto sumu tak isto aj vyplati zamestnancovi.

Áno.


Co v pripade ak sluzobna cesta bola cely mesiac a miesto sluzobnej cesty bolo napr. Nemecko. Vtedy sa berie priemerna cena z naseho statis. uradu alebo musim najst priemernu cenu napr. v tom Nemecku?

Ty nemusíš nič nájsť. To zamestnanec musí preukázať, aká bola cena PHM. A je mu to tak zaťažko priniesť jeden blok z tankovania, kde by bola vidno cena PHM v zahraničí? Alebo chce tvrdiť, že celý mesiac, čo bol v zahraničí jazdil na jednu nádrž natankovanú doma a v zahraničí nič netankoval?

Ak chce zamestnanec peniaze za PHM, musí on preukázať cenu. Tak nech si nájde na internete priemernú cenu v tej krajine. Ak ti nič nepredloží, ty (ak robíš zúčtovanie) zober ako náhradu našu priemernú cenu a tú mu daj. Ak sa mu to nebude páčiť, tak nech nabudúce prinesie doklad. Ale ak si ochotná, môžeš to pre nich nájsť, existujú zahraničné motoristické stránky, kde priemerná cena PHM je uvedená.

Ak sú v zahraničí dlhodobejšie, tak keby boli chytrí, tak na tom môžu pár euro aj zarobiť. Návod ale verejne nebudem dávať.


Je to dost zdlhave, ale velmi mi tym pomozete.
Dakujem za kazdu odpoved.
Ociviste
22.03.10,21:37
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, este jeden podotaz, ak bolo tych blockov viac u SZCO, tak radsej brat priemernu cenu podla napr. statis. uradu? Pozerala som tie priemerne ceny, su uvedene tyzdenne (ja ma SZCO, ktory bol aj jeden mesiac v zahranici), tak zoberiem posledny tyzden, kedy koncila sluzobna cesta a podla toho uvediem tu priemernu cenu.
Dakujem
Chobot
22.03.10,22:39
Na niektore otazky som uz nasla odpoved ale stale neviem pochopit,
1) ci sa priemerna cena PHM pri SZCO berie napr. zo statis. uradu, alebo ak mi dolozi napr. 2 blocky, tak z nich urobim priemer a podla toho urcim cenu? Ako to je?



Prečo stále hľadáš priemer????

SZČO musí predložiť bločky. Tam nepleť cenu zo stránky štat. úradu. A ak ti predloží 2 bločky, tak asi nebudú rovnakého dátumu. Pre každú prac. cestu zoberieš cenu PHM, ktorá platila v dobe, kedy PC vykonal.

Napr.:

V mesiaci marec sa uskutočnilo 5 prac. ciest:

A: 2.-5. 3. 2010
B: 7. 3. 2010
C: 12. - 14. 3 2010
D: 25. - 28. 3. 2010
E: 30.3. 2010

Podnikateľ ti dá 2 bločky - tankoval:
1.3.2010 - cena PHM 1,18 EUR
a 15.3.2010 - cena PHM 1,23 EUR.

Potom pre cesty A, B a C použiješ cenu PHM 1,18 EUR a pre cesty D a E použiješ pre výpočet náhrady cenu 1,23 EUR.

Keby ti za ten mesiac dal len jeden blok, napr. z 2.3.2010 s cenou 1,20 EUR, tak túto cenu použiješ pre všetky cesty.



2) a co sa tyka SC do napr.Nemecka aku priemernu cenu beriem?

Este raz dakujem za odpoved. Prosiiiiiiiim

Platí moja odpoveď z príspevku 1126.
Chobot
22.03.10,22:40
Dakujem za vycerpavajucu odpoved, este jeden podotaz, ak bolo tych blockov viac u SZCO, tak radsej brat priemernu cenu podla napr. statis. uradu? Pozerala som tie priemerne ceny, su uvedene tyzdenne (ja ma SZCO, ktory bol aj jeden mesiac v zahranici), tak zoberiem posledny tyzden, kedy koncila sluzobna cesta a podla toho uvediem tu priemernu cenu.
Dakujem

U SZČO zabudni na priemernú cenu uvádzanú štatistickým úradom. Ten musí predložiť doklad o nákupe PHM.
Ociviste
22.03.10,22:52
Ze ma predlozit doklad o nakupe som uz konecne pochopila, ale ta cena ma stale myli. Takze ak bol napr. od 1.7 - 17.7.2009 v Prahe, potom pozeram najblizsiu priemernu cenu podla statistickeho uradu z tejto sluzobnej cesty?
Ociviste
22.03.10,22:55
Ze ma predlozit doklad o nakupe som uz konecne pochopila, ale ta cena ma stale myli. Takze ak bol napr. od 1.7 - 17.7.2009 v Prahe, potom pozeram najblizsiu priemernu cenu podla statistickeho uradu z tejto sluzobnej cesty?

Konecne som to pochopila. Asi som potrebovala nazorny priklad, aby sa mi konecne rozsvietilo.:) Ale km uvadza podla toho, kolko ma v knihe jazd. Takze uz ziadny priemer, iba pri zamestnancoch.
Chobot
22.03.10,23:03
Chobot,
prosím ťa, ty si v cestovných náhradách jednotka, porad mi:
Keď je služobná cesta do Číny-let trvá dlho+časový posun, ako mám rátať diety? Odlet lietadla a prílet lietadla-prináležia diety - akoby bol už v Číne? Berie sa odlet lietadla akoby prechod hraníc?

Skoro všetko okolo výpočtu náhrad pri leteckej doprave som popisoval v tejto téme:

http://www.porada.sk/t10164-pracovna-cesta-kanada.html

Nezapodievaj sa časovým posunom, počítaj náhrady podľa dĺžky cesty v našom časovom pásme. Teda ako keby si bola ako pozorovateľ tu a počítaš čas, kedy zamestnanec odletel (napr. o 8:00 ráno) a kedy priletel (napr. o 21:00 večer). Je jedno v ktorom časovom pásme sa zdržiaval, na pracovnej ceste bol 13 hodín.


A ešte mám jeden prípad, cesta do Talianska autom - píše sa, že prináleží zamestnancovi stravné v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Čiže keď prechádzali Rakúskom - cestu tam by som vedela, keďže prechádzali hranice Rakúska 23.00 a hranicu Talianska na druhý deň 4.00 -prináležia mu diety Talianska.
Ako však cestu spať? Hranice Talianska s Rakúskom o 00:30 na Slovensku 5.30 - mám tam rátať diety Rakúska /do 6 hodín?/
Prosím ťa, poraď. Čím viac nad tým rozmýšľam, tým viac som z toho...:confused:

Áno, patria mu náhrady za pásmo do 6 hodín a základ bude náhrada pre Rakúsko, lebo v ten deň boli v IT 0:30 hod. a v AT 5:00 hodín, teda viac času strávili v AT.

Ak na Slovensku cestoval ešte napr. 10 hodín do Košíc, tak bude mať nárok aj na tuzemské náhrady za pásmo 5-12 hodín.

V tomto príklade, ktorý uvádzaš:


Čiže keď prechádzali Rakúskom - cestu tam by som vedela, keďže prechádzali hranice Rakúska 23.00 a hranicu Talianska na druhý deň 4.00 -prináležia mu diety Talianska.


je ešte jedna záludnosť. Zo SR do AT prešli hranicou o 23:00, teda v ten deň trvala zahraničná cesta v AT 1 hodinu. Pre zahraničie je prvé pásmo 0-6 hodín, takže zamestnancovi patria zahraničné náhrady aj za túto jedinú hodinu a to 25% z denného nároku. Druhý deň už strávili v AT aj v IT, z toho najviac hodín v IT, takže správne si predpokladala, že náhrady budú podľa IT.
Chobot
22.03.10,23:05
Ze ma predlozit doklad o nakupe som uz konecne pochopila, ale ta cena ma stale myli. Takze ak bol napr. od 1.7 - 17.7.2009 v Prahe, potom pozeram najblizsiu priemernu cenu podla statistickeho uradu z tejto sluzobnej cesty?

Kto? SZČO?

Ak SZČO, tak zase zabudni na priemernú cenu. Ten ti musí predložiť doklad o nákupe PHM v tomto období, najlepšie niekedy pred 1.7.2009.

Ak ide o zamestnanca, je len na ňom, ako preukáže cenu.
Ociviste
22.03.10,23:15
Takze na zhrnutie to co si napisal v prispevku 1128 plati pre SZCO, ktory vyuziva svoje sukromne auto na sluzobne cesty, teda auto nie je v majetku firmy.
Teraz ked pozeram na blocky, ma tam nejaku zlavu, tak potom cenu za liter uvadzam tu zlavnenu?
ichromekova
23.03.10,07:17
Ahojte, chcem poprosiť o radu. Keď zamestnanec použil na služobnú cestu svoje vlastné auto, nedáva sa daňové priznanie do konca januára nasledujúceho roka, ani sa neplatí daň. U zamestnancov sa nepodáva. Alebo sa mýlim? Ďakujem.
sway
23.03.10,07:40
Ahojte, chcem poprosiť o radu. Keď zamestnanec použil na služobnú cestu svoje vlastné auto, nedáva sa daňové priznanie do konca januára nasledujúceho roka, ani sa neplatí daň. U zamestnancov sa nepodáva. Alebo sa mýlim? Ďakujem.

nemýliš sa.
ichromekova
23.03.10,07:44
Ďakujem Ti krásne, potrebovala som sa uistiť. Prajem Vám všetkým pekný deň.
Chobot
23.03.10,07:52
Ahojte, chcem poprosiť o radu. Keď zamestnanec použil na služobnú cestu svoje vlastné auto, nedáva sa daňové priznanie do konca januára nasledujúceho roka, ani sa neplatí daň. U zamestnancov sa nepodáva. Alebo sa mýlim? Ďakujem.

Napíšem to ešte raz, už neviem koľkatý krát, že ak zamestnanec použije na pracovnú cestu motorové vozidlo, v ktorého TP je zapísaný ako majiteľ, tak zamestnávateľ je povinný platiť za takéto vozidlo daň z MV.
Chobot
23.03.10,07:56
nemýliš sa.

Mýli sa. Je to v zákone o miestnych daniach, § 85 ods. 2:

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

A daň sa priznáva do konca januára nasledujúceho roka, predtým to nemusí nahlasovať - § 90:

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Getiška
23.03.10,08:30
[je ešte jedna záludnosť. Zo SR do AT prešli hranicou o 23:00, teda v ten deň trvala zahraničná cesta v AT 1 hodinu. Pre zahraničie je prvé pásmo 0-6 hodín, takže zamestnancovi patria zahraničné náhrady aj za túto jedinú hodinu a to 25% z denného nároku. Druhá deň už strávili v AT aj v IT, z toho najviac hodín v IT, takže správne si predpokladala, že náhrady budú podľa IT.[/QUOTE]
Chobot, ďakujem ti veľmi pekne, spolieham sa na teba, urobím to teda tak, že aj za tú 1 hodinu budem rátať diety...Máš vačší prehľad v cestovných náhradách. Tak dúfam, že to budem mať dobre. Takže ráta sa to vzdy v kalendárnom dni.
Ešte raz ďakujem.
Evanka
23.03.10,08:48
[je ešte jedna záludnosť. Zo SR do AT prešli hranicou o 23:00, teda v ten deň trvala zahraničná cesta v AT 1 hodinu. Pre zahraničie je prvé pásmo 0-6 hodín, takže zamestnancovi patria zahraničné náhrady aj za túto jedinú hodinu a to 25% z denného nároku. Druhá deň už strávili v AT aj v IT, z toho najviac hodín v IT, takže správne si predpokladala, že náhrady budú podľa IT.
Chobot, ďakujem ti veľmi pekne, spolieham sa na teba, urobím to teda tak, že aj za tú 1 hodinu budem rátať diety...Máš vačší prehľad v cestovných náhradách. Tak dúfam, že to budem mať dobre. Takže ráta sa to vzdy v kalendárnom dni.
Ešte raz ďakujem.[/QUOTE]
Áno, súhlasím, pre zahraničné cesty sa poskytuje v trvaní do 6 hodín 25% z celodenného nároku. Aby si bola kľudná, citujem § 13 ods 4 zo zákona ....

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Getiška
23.03.10,10:28
Evanka,
veď to som si prečítala,len človek už niekedy až moc kombinuje, hlavne keď je prechod viacerých hraníc, SR, Rakúsko, Taliansko,...v priebehu 6 hodín....už je z toho domotaný.
Aj tak ďakujem.
dara
23.03.10,10:41
Ja by som si len chcela uistiť pojmy.

SZCO používa na služobné účely súkromné motorové vozidlo za rok 2009
- musí mať zaplatenú daň z MV v roku 2010 za rok 2009?
- účtuje iba paušálnu náhradu 0,183
- vyúčtovanie môže zaúčtovať jedným dokladom za mesiac?
- je potrebné aj naúčtovať všetky doklady o PHM alebo nie?
- a ešte sa spýtam keď nemám zdokladované všetky nákupy phm napr. jeden mesiac má bločky súčasťou cesťákov, iný nie čo robiť? musí mať všetko zdokladované? Doložil mi len výpis v exceli cestovných príkazov a teda prílohy nemám, len som to nechcela bezhlavou ponahrávať, tak sa radšej poradím.




Nemusí mať doložené všetky bloky o tankovaní. Len cenu PHM musí preukázať blokom.



SZČO musí preukázať cenu PHM bločkom o nákupe, nemôže vytlačiť cenu zo stránky štat. úradu. V tom je oproti zamestnancovi v nevýhode.
Chobot
23.03.10,10:55
Ja by som si len chcela uistiť pojmy.

SZCO používa na služobné účely súkromné motorové vozidlo za rok 2009
- musí mať zaplatenú daň z MV v roku 2010 za rok 2009? - áno
- účtuje iba paušálnu náhradu 0,183 - plus PHM
- vyúčtovanie môže zaúčtovať jedným dokladom za mesiac? - dá sa aj tak
- je potrebné aj naúčtovať všetky doklady o PHM alebo nie? - doklady o tankovaní PHM neúčtuješ, z nich len pozrieš cenu PHM pre výpočet náhrady
- a ešte sa spýtam keď nemám zdokladované všetky nákupy phm napr. jeden mesiac má bločky súčasťou cesťákov, iný nie čo robiť? musí mať všetko zdokladované? Doložil mi len výpis v exceli cestovných príkazov a teda prílohy nemám, len som to nechcela bezhlavou ponahrávať, tak sa radšej poradím.

V tom prípade za ten mesiac, kedy nemáš doklad, zober pre výpočet náhrady ako cenu PHM cenu z posledného tankovania pred tým mesiacom.
Ociviste
23.03.10,10:58
Este jedna otazocka, alebo uistenie sa. Ak da SZCO jeden blocik na mesiac, tak beriem cenu z tohto blocka na cely mesiac, ale nasobim tuto cenu celkovymi km za vykonane SC aj keby za ten mesiac presiel 1000 km. Je to spravne?

A chcela by som este straaaasne PODAKOVAT Chobotovi za trpezlivost a podrobne vystvetlenie k uctovaniu. Este raz dakujem.
dara
23.03.10,11:20
V tom prípade za ten mesiac, kedy nemáš doklad, zober pre výpočet náhrady ako cenu PHM cenu z posledného tankovania pred tým mesiacom.


Ďakujem pekne, ak má urobené CP za celý rok a bločky má iba za 3 mesiac čo s tým???
Ociviste
23.03.10,11:21
Este jedna otazocka, alebo uistenie sa. Ak da SZCO jeden blocik na mesiac, tak beriem cenu z tohto blocka na cely mesiac, ale nasobim tuto cenu celkovymi km za vykonane SC aj keby za ten mesiac presiel 1000 km. Je to spravne?

A chcela by som este straaaasne PODAKOVAT Chobotovi za trpezlivost a podrobne vystvetlenie k uctovaniu. Este raz dakujem.

Este raz som si to vsetko prestudovala a asi si odpoviem sama. Staci jeden blocik za mesiac a podla neho urcim cenu PHM a nasledne ju pouzijem pre vsetky sluzobne cesty a teda vynasobim cena PHM z blocika x pocet najazdenych kilometrov v jednotlivych SC.
Chobot
23.03.10,11:28
Este jedna otazocka, alebo uistenie sa. Ak da SZCO jeden blocik na mesiac, tak beriem cenu z tohto blocka na cely mesiac, ale nasobim tuto cenu celkovymi km za vykonane SC aj keby za ten mesiac presiel 1000 km. Je to spravne?


Ak by to ešte niekto nechápal, skúsim to vysvetliť polopate.

SZČO použije svoje auto na pracovné cesty. Počas týchto ciest prejde určitý počet km. V zmysle zákona si môže za tento prejazdený počet km uplatniť náhradu za opotrebenie auta vo výške 0,183 EUR (s touto náhradou sa teraz nebudeme zapodievať) a taktiež náhradu za spotrebované PHM za najazdené km. Z posledných slov je teda logické, že čím viac km prejde, tým viac PHM spotrebuje, preto aj bude mať nárok na viac náhrad.

Otázka je, koľko náhrady za PHM má dostať. TO je jadro problému.

Vieme, koľko km prejazdil. Z TP vieme tiež zistiť, akú má jeho auto spotrebu. Z týchto údajov si vieme ľahko vypočítať, že ak prejazdil XXX km, tak spotreboval YY,Y l PHM. Dostali sme sa k údaju, koľko litrov PHM teda spotreboval na pracovnej ceste (resp. pracovných cestách, ak robíš vyúčtovania za viac ciest naraz).

Zostáva len vynásobiť spotrebu v litroch cenou za liter. A túto cenu musí preukázať dokladom o nákupe PHM. Ten nákup musí byť v čase (aspoň približne okolo) vykonania pracovnej cesty. Ak cestu vykonal 5.-10. 3., tak pre túto cestu tankoval PHM asi krátko pred tým. Takže ak má doklad o nákupe z 20.2.2010, je možné tento doklad bez problémov akceptovať (tankoval 20.2. a do 5.3. ešte neprejazdil nádrž, takže tam má PHM z tohto tankovania).

Na doklade je uvedené množstvo tankovaného PHM, cena za jednotku a cena celkom. Teba vôbec nemusí zaujímať, koľko litrov tankoval ani koľko zaplatil za tankovanie. Teba z toho dokladu zaujíma len tá jednotková cena phm za 1 liter.

Túto cenu vynásobíš počtom km, ktoré prejazdil na prac. ceste a dostaneš sumu, na ktorú má nárok ako náhradu za spotrebované PHM.

On kľudne mohol toho 20.2. tankovať aj za 50 EUR. AK ale na pracovnej ceste prejazdil len 100 km, tak bude mať nárok len na to, čo mu auto zožralo počas týchto 100 km.

Späť k tvojej pôvodnej otázke - áno, berieš tú jednotkovú cenu z dokladu, aj keby prejazdil 1000 km za mesiac. Nikde nie je usmernené, že môže uplatniť cenu z dokladu len na taký počet km, koľko najazdí z toho konkrétneho tankovania.
Chobot
23.03.10,11:30
Ďakujem pekne, ak má urobené CP za celý rok a bločky má iba za 3 mesiac čo s tým???


To zvýraznené znamená "iba za tretí mesiac" alebo "iba za tri mesiace"?

Upresni.
Ociviste
23.03.10,11:39
Takze teraz to uz duuuuufam uplne chapem, radsej si toto vsetko vytlacim a zosumarizujem, aby som mala aj do buducna. Ospravedlnujem sa za mozno blbe otazky, ale naozaj som to nikdy nerobila a chcem to mat spravne.

Chobot este raz veeeeeeelka vdaka za vysvetlenie a hlavne tu trpezlivost. Teraz uz len doriesit ake kurzy davam kedy a budo to uplne super. :-)
dara
23.03.10,12:21
To zvýraznené znamená "iba za tretí mesiac" alebo "iba za tri mesiace"?

Upresni.


má iba za tretí mesiac, pardon
Chobot
23.03.10,13:27
má iba za tretí mesiac, pardon

A to ti chce tvrdiť, že počas ostatných mesiacov vôbec netankoval??

Postraš ho, že ak nemáš doklad o nákupe, nemáš mu ako vypočítať náhrady za PHM. Nech si robí starosti on. Mal ti dať tie doklady o tankovaní. Ako si máš teraz zistiť cenu PHM v dobe tankovania?
dara
23.03.10,13:52
A to ti chce tvrdiť, že počas ostatných mesiacov vôbec netankoval??

Postraš ho, že ak nemáš doklad o nákupe, nemáš mu ako vypočítať náhrady za PHM. Nech si robí starosti on. Mal ti dať tie doklady o tankovaní. Ako si máš teraz zistiť cenu PHM v dobe tankovania?


Už sa stalo. Ešte sa poradím, keď uplatňuje paušál, čo napríklad s dokladmi, keď nakúpi letnú zmes do auta, ja by som dala ako nedaňový náklad nie,
Chobot
23.03.10,14:27
Už sa stalo. Ešte sa poradím, keď uplatňuje paušál, čo napríklad s dokladmi, keď nakúpi letnú zmes do auta, ja by som dala ako nedaňový náklad nie,

To je nedaňový náklad. Všetky zmesi má predsa zaplatené v paušáli.
ichromekova
23.03.10,18:51
Keď použije zamestnanec svoje auto na služobnú cestu napr. 2x do roka a to 1x v marci a 1x v septembri. Ako zamestnávateľ vypočíta daň? Za 2 mesiace?
Chobot
23.03.10,20:35
Keď použije zamestnanec svoje auto na služobnú cestu napr. 2x do roka a to 1x v marci a 1x v septembri. Ako zamestnávateľ vypočíta daň? Za 2 mesiace?

Je to v § 91 ods. 6:


(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Ociviste
23.03.10,20:47
Dobry vecer, ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Bol vykonavat pracu, ktoru potom vyfakturoval slovenskemu odberatelovi.
Dakujem za odpoved
kobolcs
23.03.10,21:00
Dobry vecer,

mam tu jednu zaludnost subehov na ktoru hladam odpoved :
fyzicka osobje je zaroven :
SZCO :
-sukromne MV
-ohlasene a zaplatene DzMV DU v okrese trv.bydliska SZCO
-uplatnuje PHM (blocky) + pausal + DzMV

a konatel (nie je ZC,MZ) jednoosobky s.r.o. v okrese BA (sidlo je v BA)
-na CP vyuziva to iste auto ako SZCO

-ma s.r.o. zaplatit DzMV este raz pre DU BA ?
-pracovne cesty trv.bydlisko - sidlo spoločnosti v BA (ako konatel) je danovy naklad a ma konatel narok na stravne ?
Evanka
23.03.10,22:16
Dobry vecer,

mam tu jednu zaludnost subehov na ktoru hladam odpoved :
fyzicka osobje je zaroven :
SZCO :
-sukromne MV
-ohlasene a zaplatene DzMV DU v okrese trv.bydliska SZCO
-uplatnuje PHM (blocky) + pausal + DzMV

a konatel (nie je ZC,MZ) jednoosobky s.r.o. v okrese BA (sidlo je v BA)
-na CP vyuziva to iste auto ako SZCO

-ma s.r.o. zaplatit DzMV este raz pre DU BA ?
-pracovne cesty trv.bydlisko - sidlo spoločnosti v BA (ako konatel) je danovy naklad a ma konatel narok na stravne ?
Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel sa vzhľadom na jeden predmet dane nebude vzťahovať povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň, nakoľko daňové povinnosti za toto motorové vozidlo musí splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel.
Ociviste
24.03.10,07:49
Dobry vecer, ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Bol vykonavat pracu, ktoru potom vyfakturoval slovenskemu odberatelovi.
Dakujem za odpoved

Prosim vie niekto poradit? Citala som tu uz jeden prispevok, ale potom som si uvedomila, ze je to v podvojnom uctovnictve.
ivana184
24.03.10,08:08
Kurz ECB na prepočet sa berie z predchádzajúceho dňa, t.j. ak je vyúčtovanie cesťáka 17.07., tak berieme kurz zo 16.07.
Chobot
24.03.10,08:10
Dobry vecer, ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Bol vykonavat pracu, ktoru potom vyfakturoval slovenskemu odberatelovi.
Dakujem za odpoved

Už som to vysvetľoval v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/1035814-post6.html
ichromekova
24.03.10,08:38
Ďakujem veľmi pekne.
Ociviste
24.03.10,09:45
Už som to vysvetľoval v tomto príspevku:

http://www.porada.sk/1035814-post6.html

Takze este nazorny priklad, ci som spravne pochopila.

SZCO si spravi vyuctovanie CP (diety) k 17.07.2009 (kedy mu skoncila SC) v sume A a pouzije kurz z 01.07.2009. Toto plati pre diety + cestovne nahrady PHM a nahrada za km 0,183 eur/ km.
Nasledne ide sumu A zauctovat do penazneho dennika a pouzije kurz z 16.07.2009
Ociviste
24.03.10,12:11
Takze este nazorny priklad, ci som spravne pochopila.

SZCO si spravi vyuctovanie CP (diety) k 17.07.2009 (kedy mu skoncila SC) v sume A a pouzije kurz z 01.07.2009. Toto plati pre diety + cestovne nahrady PHM a nahrada za km 0,183 eur/ km.
Nasledne ide sumu A zauctovat do penazneho dennika a pouzije kurz z 16.07.2009

Prosim Chobot, viem ze som uz otravna, ale ked mi potvrdis, ze som to spravne pochopila, aj ked si SZCO nezobral preddavok a cesta na vykon prac trvala od 01.07.-17.07.2009. dufam ze uz otravovat nebudem :)
katkasabka
24.03.10,15:54
Dobrý už skoro podvečer.
Prečítala som tu asi už všetko, no nie som si istá a preto sa obraciam na Vás, pričom tu asi stačí sedliacky rozum.

Môj SZČO od januára do júna 2009 pracoval pre poľskú firmu, ktorá mu prenajala za určitú mesačnú sumu vozidlo (dodávka), ktoré používal. Na jej prevádzku teda kupoval PHM v hotovosti aj zo svojho podnikateľského účtu a chodil hlavne po SR a aj po ČR.
Na konci mesiaca im vystavil faktúru, na ktorej výške sa zasa s nimi dohodol ( na základe počtu najazdených km, nákupu PHM a aj nejakých nocľahov) + nejakú svoju províziu. Následne si to uhradili vlastne zápočtom.
Mne z toho teraz vychádza, že jemu napr. nakúpená PHM nevchádza do nákladov, t.z. budem ju účtovať do VNZD alebo rozmýšľam zle????

Aby toho nebolo málo, tak od júla do decembra 2009 na podnikanie používa vlastné súkromné vozidlo nezaradené do podnikania. V júli ho dal ešte ale prerobiť aj na LPG, takže tankuje aj benzím a aj plyn. Daň má zaplatenú
Viem že musím a môžem:
-viesť knihu jázd na základe bločkov
-prerátať náhradu za PL a km, ktoré potom môžem dať ako VOZD, však?
No a tu narážam na ďalší problém, keďže spotreba v TP je 7,3 l pre obidva typy PL. Ako ich mám však mesačne rátať??? Máte s tým niekto skúsenosti prosím?

Ďakujem pekne za pomoc.
katkasabka
25.03.10,12:00
posúvam prosímmmmmm...(
renciatko
25.03.10,21:58
To zvýraznené znamená "iba za tretí mesiac" alebo "iba za tri mesiace"?

Upresni.
zas som to domotals.Čim viac čitam tym horšie.
Ak používam vlastné auto na podnikateľský účel a vediem knihu jázd musim mať zaplatenú daň za vozidlo???
a ako je to v prípade,že si uplatním náklady na PHM vo výške 80 percent???vtedy nevediem knihu jázd a neplatim daň z vozidla???
jesenka
26.03.10,06:40
dan z motoroveho vozidla platis vzdy, ak vyuzivas vozidlo na podnikanie, bez ohladu na to, kto je zapisany ako vlastnik MV. Ak neplatis cestnu dan, tak si nemozes ako naklady na MV uplatnit vobec nic.
renciatko
26.03.10,06:54
dan z motoroveho vozidla platis vzdy, ak vyuzivas vozidlo na podnikanie, bez ohladu na to, kto je zapisany ako vlastnik MV. Ak neplatis cestnu dan, tak si nemozes ako naklady na MV uplatnit vobec nic.
Ďakujem.čiže teraz rýchlo zaplatiť cestnú daň za minulý rok??či ako?
a ako je to pri tých 80 percentách z PHM?
mon
26.03.10,06:56
Prosím Vás,mám takýto problém a už som celá domotaná:

Zahraničná pracovná cesta - prechod cez hranice v jednom dni: v Madarsku 4,5 hodiny a v Srbsku 5 hodín. Náhrada je podľa Srbska, ale v akom pásme? V sume 25% - podľa piatych hodín alebo v sume 50%- pásmo 6-12 hodín - spočítanie Maďarska a Srbska??
liba2
26.03.10,07:49
Prosím Vás,mám takýto problém a už som celá domotaná:

Zahraničná pracovná cesta - prechod cez hranice v jednom dni: v Madarsku 4,5 hodiny a v Srbsku 5 hodín. Náhrada je podľa Srbska, ale v akom pásme? V sume 25% - podľa piatych hodín alebo v sume 50%- pásmo 6-12 hodín - spočítanie Maďarska a Srbska??vrátane času v Maďarsku
katkasabka
26.03.10,08:57
Dobrý už skoro podvečer.
Prečítala som tu asi už všetko, no nie som si istá a preto sa obraciam na Vás, pričom tu asi stačí sedliacky rozum.

Môj SZČO od januára do júna 2009 pracoval pre poľskú firmu, ktorá mu prenajala za určitú mesačnú sumu vozidlo (dodávka), ktoré používal. Na jej prevádzku teda kupoval PHM v hotovosti aj zo svojho podnikateľského účtu a chodil hlavne po SR a aj po ČR.
Na konci mesiaca im vystavil faktúru, na ktorej výške sa zasa s nimi dohodol ( na základe počtu najazdených km, nákupu PHM a aj nejakých nocľahov) + nejakú svoju províziu. Následne si to uhradili vlastne zápočtom.
Mne z toho teraz vychádza, že jemu napr. nakúpená PHM nevchádza do nákladov, t.z. budem ju účtovať do VNZD alebo rozmýšľam zle????

Aby toho nebolo málo, tak od júla do decembra 2009 na podnikanie používa vlastné súkromné vozidlo nezaradené do podnikania. V júli ho dal ešte ale prerobiť aj na LPG, takže tankuje aj benzím a aj plyn. Daň má zaplatenú
Viem že musím a môžem:
-viesť knihu jázd na základe bločkov
-prerátať náhradu za PL a km, ktoré potom môžem dať ako VOZD, však?
No a tu narážam na ďalší problém, keďže spotreba v TP je 7,3 l pre obidva typy PL. Ako ich mám však mesačne rátať??? Máte s tým niekto skúsenosti prosím?

Prosím o kontrolu a pomoc.
psps
28.03.10,08:15
Dobrý deň,
v ktorých prípadoch a ako sa používa paušál podľa §34 zákona o cestovných náhradách?
babi2
28.03.10,09:57
Dobrý deň,
v ktorých prípadoch a ako sa používa paušál podľa §34 zákona o cestovných náhradách?
Paušál sa používa vtedy ak je MV použité podnikanie a nie je zaradené v obchodnom majetku, tu si prečítaj viac http://www.podnikam.sk/forum.php?id=223&kid=12
Evanka
28.03.10,13:16
Dobrý deň,
v ktorých prípadoch a ako sa používa paušál podľa §34 zákona o cestovných náhradách?
Ak sa jedná o pracovnú cestu, zamestnávateľ môže podľa §34 paušalizovať náhrady v záujme zjednodušenia administratívy, nemôže však obchádzať účel zákona o cestovných náhradách. K tomuto je vhodné pristupovať u zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty.
Zimama
08.04.10,18:08
Ahojte, Poraďáci! Chcela by som využiť Vaše znalosti, ak mi viete poradiť ohľadne pracovných ciest, hlavne čo sa týka KONCA p.c. V zákonoch som (zatiaľ) nenašla jasnú definíciu konca PC – začínam tušiť, že pri PC v podstate hodne záleží na dohode zamestnávateľa so zamestnancom, chcem si však ujasniť niektoré veci, či sa tým (ne)porušuje dajaký zákon... Určité odpovede som už našla pri prezeraní tejto a podobných tém, ale ako začiatočník potrebujem skôr také "polopatistické" odpovede, a tak sa ospravedlňujem, ak sa pýtam na niečo, čo je jasné alebo čo tu už bolo... :o Svoje otázky uvádzam na príkladoch v prílohe. Vďaka za pomoc a príjemný večer všetkým! Zimama
Chobot
12.04.10,13:29
Ahojte, Poraďáci! Chcela by som využiť Vaše znalosti, ak mi viete poradiť ohľadne pracovných ciest, hlavne čo sa týka KONCA p.c. V zákonoch som (zatiaľ) nenašla jasnú definíciu konca PC – začínam tušiť, že pri PC v podstate hodne záleží na dohode zamestnávateľa so zamestnancom, chcem si však ujasniť niektoré veci, či sa tým (ne)porušuje dajaký zákon... Určité odpovede som už našla pri prezeraní tejto a podobných tém, ale ako začiatočník potrebujem skôr také "polopatistické" odpovede, a tak sa ospravedlňujem, ak sa pýtam na niečo, čo je jasné alebo čo tu už bolo... :o Svoje otázky uvádzam na príkladoch v prílohe. Vďaka za pomoc a príjemný večer všetkým! Zimama

Noo, veľa otázok si v kope zadala... nejako sa ľuďom nechce púšťať do odpovedí. Tak ti skúsim pekne porade...


Keď idem na celý deň niekde mimo nášho mesta resp. aj v meste, ale mimo pravidelného pracoviska, ktoré mám dohodnuté v pracovnej zmluve, píšem si do CP čas od „naštartovania motora“ do jeho vypnutia pred činžiakom, v ktorom bývam, t.j. v mieste trvalého bydliska, a pre zamestnávateľa je to v poriadku – preplatí mi, aj „časovo zaráta“ (t.j. do trvania PC) obe cesty. Je to takto OK? (Pre mňa hej... J )


Neviem, čo myslíš tým "časovo zaráta", ale treba rozlišovať medzi časom stráveným na prac. ceste, z ktorého sa počíta náhrada stravného a času, ktorý sa počíta ako odpracovaný čas spadajúci do času prac. cesty, z ktorého sa počíta mzda. Tomu sa ale budem venovať neskôr.



Najskôr budem považovať tento čas ako čas strávený na PC a potrebný na výpočet stravného.



Takže PC začína a končí podľa toho, ako to uvedie zamestnávateľ v príkaze na prac. cestu. Čo sa rozumie pod príkazom na prac. cestu si prečítaj tu:


http://www.porada.sk/495727-post14.html


Ak zamestnávateľ uvedie v príkaze na PC, že cesta začína vo firme o 8:00, tak si povinná prísť z domu do firmy a o 8:00 začneš prac. cestu a od tohto času sa ti začne počítať čas pre náhrady. Ak napíše, že cesta začína v mieste tvojho bydliska o 7:00, tak nemusíš chodiť do firmy, ale o 7:00 vyrazíš z domu priamo do miesta určenia v cest. príkaze a čas pre stravné sa počíta od tejto hodiny.


To isté platí pre skončenie, Zamestnávateľ môže uviesť ako miesto konca firmu, ale aj miesto tvojho bydliska. Čas bude skutočný, podľa príchodu na určené miesto. Dúfam, že toto stačí pre prvú otázku.
Chobot
12.04.10,13:33
Keď idem na PC v našom meste (kde bývam aj pracujem) ráno rovno z domu a z miesta výkonu práce idem ešte aj do roboty (na pravidelné pracovisko), zamestnávateľ mi „uzná“, t.j. preplatí a časovo zaráta tiež obe cesty – aj cestu z miesta bydliska do miesta výkonu práce, aj cestu z miesta výkonu práce na pravidelné pracovisko (v CP mám, samozrejme, napísané a povolené nastúpiť na PC v mieste bydliska). (Aj toto je podľa mňa aj pre mňa hej... J )

Tu treba uviesť, že na to, aby ti bola takáto cesta uznaná, musíš mať v prac. zmluve uvedené, že miesto výkonu práce je konkrétna adresa. Akýkoľvek výkon práce mimo tejto adresy bude potom pracovná cesta.

Začiatok je v poriadku, ale ten koniec sa mi nepozdáva. Ak raz skončíš cestu v práci, tak cesta z pracoviska do miesta bydliska by už nemala byť pracovná cesta. Dalo by sa to poriešiť tak, že v cest. príkaze uvedie nadriadený, že prac. cesta bude končiť v mieste tvojho bydliska a nikde neuvedieš, že si bola medzi tým v mieste pracoviska. Akonáhle sa uvedie, že po vykonaní PC si bola na pracovisku, je predpoklad, že tam skončí PC a je potom diskutabilné, prečo alebo aký je dôvod, aby aj cesta z pracoviska domov bola PC. Ja by som takúto cestu ako PC neuznal.
Chobot
12.04.10,13:44
Keď to však urobím opačne, t.j. ráno idem normálne do „roboty“ (= na pravidelné praco-visko) a o nejaké 2-3-4 hodinky idem „z roboty“ na PC niekde mimo PP (v rámci mesta) a odtiaľ sa už do roboty nevraciam, ale idem rovno domov (pričom to mám zas normálne schválené zamestnávateľom na cestovnom príkaze, že sa už do roboty nevrátim), zamestná-vateľ mi preplatí a zaráta len cestu „tam“ – podľa neho mi PC cesta končí skončením výkonu práce, lebo že vraj ani cesta z roboty domov sa mi bežne neráta...


Tu je nelogický postup zamestnávateľ ak ideš ráno do práce z domu, neviem, aký je dôvod, že to považujete za pracovnú cestu, najmä, ak na pracovisku stráviš niekoľko hodín riadnou prácou. Musel by byť veľmi pádny dôvod na to, aby to bola pracovná cesta - napr. deň predtým by si vyzdvihla nejaký materiál, v noci by si mala auto zaparkované doma a ráno by si ten materiál priniesla do práce. Ale ak išlo len o samotnú cestu, ja by som to ako pracovnú cestu neuznal.


Naopak, ak z miesta výkonu prac. cesty sa vrátiš domov a nie do firmy, a zamestnávateľ uviedie ako koniec PC miesto bydliska, tak toto by malo byť uznané ako PC. Takže je to nelogické a presne opačné, ako by som to urobil ja.



Tu sa ale pýtam, prečo mi potom uzná cestu z miesta bydliska na miesto výkonu práce (= predchádzajúci príklad), veď ani cesta z domu do roboty sa mi bežne neráta??? Navyše ak mi bežná cesta z roboty domov trvá trebárs 10 minút, ale z miesta výkonu PC 40 minút – prečo sa mi to nezaráta do času trvania PC, ale ide to teda z môjho „súkromného času“? Má to nejaké opodstatnenie niekde v zákonoch? Naozaj sa PC končí skončením výkonu práce a cesta z PC domov sa nezarátava?



Je len na zamestnávateľovi, čo určí ako miesto skončenia PC. Ak ti určí, že PC má skončiť v mieste pracoviska, tak si povinná po vykonaní práce na mieste výkonu PC vrátiť sa do firmy a tam ukončiť PC. Cesta domov je potom už tvoja súkromná záležitosť. Zamestnávateľ ale môže byť ústretový a pri cestách, ktoré končia napr. neskoro večer, môže určiť ako miestom skončenia PC miesto bydliska (je to jeho ústupok). TO isté platí aj pre začiatok. Ak by bol bezohľadný, môže povedať, že PC začneš v sídle firmy o 6:00 hod. ráno a ty môžeš odchádzať z domu o 5:00, aby si bola o 6:00 vo firme a mohla o 6:00 začať cestu. Je to jeho právo, nemusí brať ohľad na to, ako ďaleko od firmy bývaš.
Chobot
12.04.10,13:48
Podobne keby som išla vlakom trebárs do Bratislavy – ráno mi zamestnávateľ uzná aj cestu z miesta bydliska autobusom MHD na železničnú stanicu (alebo keby som na stanicu šla pešo, tak mi ako začiatok PC uzná čas, kedy „vykročím z domu“), ale pri návrate sa vraj PC končí príchodom vlaku do stanice v našom meste (podľa cestovného poriadku), teda cestu zo stanice domov, či už pešo alebo MHD, už nezaráta ani nepreplatí – ale veď ja nebývam na stanici, tak prečo by som si tú cestu domov mala platiť z vlastného? A na stanicu som nešla z vlastného rozmaru... A prečo potom, keď použijem AUV, si ako skončenie môžem napísať čas „vypnutia motora“ pred domom, v ktorom mám trvalé bydlisko, ale nie niekde pri „vstupnej tabuli“ do mesta? Ako to vlastne má byť?

Zase je len na zamestnávateľovi, ako určí koniec PC. Je trochu nelogické, že to určuje ako čas príchodu vlaku. Môžeš namietať a on môže na základe toho určiť, že to bude v sídle firmy. Je to vždy vecou dohody, kde hlavné slovo má zamestnávateľ.

Cestu domov ti preplatiť nemusí, ale cestu zo stanice do firmy áno, ak na tom budeš trvať. Aj keď pôjdeš vlastným autom, môže ti nariadiť, že máš prísť do firmy a tam ukončiť PC. Kedy a kam pôjdeš potom ho už nemusí zaujímať.
Chobot
12.04.10,13:59
A ešte by som chcela vedieť, ako je to so zarátaním PC do fondu pracovného času: už som sa tu v Porade dočítala, že darmo mi služobka trvá s cestovaním tam aj naspäť trebárs 12 hodín – to je len čas trvania PC (napríklad na výpočet diét), ale ako odpracovaný čas sa mi zaráta len 7:30 (= priemerná dĺžka pracovnej smeny na našom pracovisku, + ½ hodiny na obed); ale vyrozumela som aj, že na druhej strane zamestnávateľ nič neporuší, ak mi „zaráta“ aj „zaplatí“ celých 12 hodín ako odpracovaný čas. Je to naozaj tak, že ak zamestnávateľ chce, môže mi celých tých 12 hodín uznať (a zaplatiť) ako pracovnú smenu a napr. v rámci pružného pracovného času môžem byť potom na druhý deň v robote o 4 ½ hodiny menej? Naozaj tým nič neporuší?

O tomto som podrobne písal v tejto téme:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html

Doplním ešte, že zákon o cest. náhradách v takomto prípade chráni zamestnanca, je to v § 37:

Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.

Teda ak na PC nepracuje toľko, koľko je jeho prac. čas. tak sa to považuje za odpracovanú dobu. Naopak to nie je riešené nikde - teda ak je zamestnanec na ceste 12 hodín, a prácu vykonáva len napr. 8 hodín, zamestnávateľ mu môže uznať za výkon práce aj trvanie cesty.

V tom príspevku som písal, kedy je to povinne uznávané - napr. u vodičov MV. Takže ak zamestnávateľ chce, môže ti uznať pre výpočet mzdy celú dobu PC. Nikde to nie je zakázané.


(Veď prečo by som mala na PRACOVNÚ cestu použiť svoj SÚKROMNÝ čas...??? A ak mám vykonávať prácu niekde mimo svojho pravidelného pracoviska, ja to zatiaľ neviem urobiť inak, len že sa tam najprv musím nejako dopraviť a potom aj vrátiť sa domov – nesedím vo vlaku trebárs 3 hodiny tam a 3 hodiny naspäť len preto, že sa nudím a nemám ako inak využiť svoj voľný čas......)


Toto je bezpredmetné riešiť, lebo s vyslaním na PC buď súhlasíš priamo v prac. zmluve, alebo tým, že príjmeš príkaz na PC. Ak to nemáš dohodnuté v PZ, tak nemusíš súhlasiť s vyslaním na PC. Takže to cestovanie v rámci svojho osobného času je automatické pri prac. ceste. Naopak, prečo by ti mal zamestnávateľ platiť cestu, kedy si pre neho žiadnu prácu nevykonávala. Ale toto nebudem rozoberať...
Chobot
12.04.10,14:07
(Čím viac o tom píšem, tým viac sa zamotávam..) – ako je to vlastne v rámci pružného PČ: čo sa mi uzná ako výkon práce, keď „povinný“ PČ máme od 9.00 do 14.00 – to mi zamestná-vateľ uzná len tých 5 hodín alebo priemernú dĺžku pracovnej zmeny, t.j. u nás 7:30? V rámci mojej profesie chodím napr. na výcviky (vzdelávacie), kde sa skutočne pracuje napr. 10 hodín denne – náš zamestnávateľ to robí tak, že ak je na pozvánke napísané, že dajmetomu 6-dňová „akcia“ predstavuje 50 výcvikových hodín, tak nám ako výkon práce uzná tých 50 hodín + k tomu cestu tam a naspäť (ale len po už spomínané „vystúpenie z vlaku“) – môže to tak byť? Neporušuje nejaký zákon, ak nám do pracovného času uzná aj cestovanie tam a späť? Je to na jeho „dobrej vôli“ a na dohode so zamestnancom? (V rámci pružného PČ nevidím ja osobne problém, ak nasledujúce pracovné dni do konca mesiaca odrobím napr. len po 5 hodín denne, tak, aby som splnila „mesačný fond“, alebo si môžem zobrať súkromnú priepustku, takže nemusí ísť o žiadne nadčasy.)

Toto je už príliš špekulatívne a komplikovaná otázka, na ktorú sa nedá odpovedať pár vetami. V zásade by som povedal, že treba vtedy posúdiť, koľko hodín práce v ktorý deň zamestnanec vykonal, resp. koľko hodín to školenie trvalo a podľa toho môže zamestnávateľ uznať, že zamestnanec "pracoval" počas PC nadčasy.

Ak je vo firme pružný prac. čas, tak ak si celý deň na PC, tak sa to počíta, ako keby si odpracovala v ten deň celú prac. dobu, t.j. tých 8 hodín, nie len pevný prac. čas.

Ako to vyrieši zamestnávateľ je na jeho rozhodnutí, či dohode so zamestnancom. Môže mu preplatiť nadčasy alebo poskytnúť náhradné voľno.


Vie mi niekto skúsený odpovedať? Ak áno, poprosila by som o presné číslo zákona + paragraf + odsek, aby som mala čím presne argumentovať... Stačí potom resp. treba zakotviť tieto veci do internej smernice?


Väčšinu z toho nájdeš v zákone č. 283/2002 o cest. náhradách. Jeden paragraf ohľadne prac. času a času stráveného na prac. ceste som ti už uviedol.

Čo sa týka začiatku a konca PC, tak to je § 3 ods. 1, ktorý hovorí za všetko:

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.


Do internej smernice je možné dať čokoľvek, čo neodporuje ustanoveniam najmä zákona o cest. náhradách.
Zimama
13.04.10,06:39
Chobot, vrelá vďaka za odpovede!!! Obdivujem Tvoje znalosti (aj znalosti mnohých ďalších Poraďákov), ako aj ochotu podeliť sa o ne - pre mňa je to španielska dedina, ale vďaka Porade sa začínam v španielčine zlepšovať... :) Teraz som si to prečítala len tak narýchlo, keď si to preštudujem poriadne, asi sa ešte ozvem, lebo z toho prvého čítania mám pocit, že na 1 mieste si ma nepochopil celkom tak, ako som to myslela, ale možno po podrobnom prečítaní sa mi rozjasní... :) Ešte raz veľká vďaka a želám príjemný deň! Zimama
Zimama
13.04.10,18:34
Zdravím všetkých Poraďákov a ešte raz ďakujem Chobotovi za rozsiahlu odpoveď i Sabadke za jej odsúhlasenie! Ako som spomenula doobeda, ozývam sa znova kvôli vyjasneniu niektorých (zrejme z mojej strany zamotane formulovaných) vecí - "technicky" sa mi zdalo najjednoduchšie vyriešiť to tak, že som opäť priložila textovú prílohu, lebo nechcem zaberať veľa miesta priamo tu. Ďakujem za trpezlivosť, čas, ochotu i odovzdané vedomosti! Zimama
JANULA999
14.04.10,20:02
Čaute, chcela by som si s vami niečo ujistiť čí som to pochopila správne.
Zamestnanec (ktorý je konateľ a zamestnanec sám sebe, má nastarosti všetko......) bol na pracovnej ceste lebo tam bol viac ako 4 hodiny tak aby mal nárok na stravné tak si vypísal cestovný príkaz a pri vyúčtovaní sa dáva len stravné 3,60 €keď tam bol aj s cestou 8 hodín a použil služovné auto? A musím mu vypisovať cesťák každý deň keď chodí po nákupoch, stretnutie zo zákazníkmi, pracuje manuálne atď ale nie je v sídle firmy? Dávam mu stravné poukážky. Prosím poradí mi niekto čí to môžem aj takto robiť. Auto má v majetku firmy a PHM si uplatnuje paušalne a nechce sa mi vypisovať každý deň cesťák. Môže za to dostať pokutu? díky moc
sassanka
15.04.10,06:06
plíssssssssssssss prosím môžem to takto robiť?
mlyn16
15.04.10,06:21
Dostáva aj stravné poukážky až diety? V našej firme je to vyriešené internou smernicou a robí sa evidencia v knihe jázd. To stačí. Poukážky dostáva na počet pracovných dní.
mlyn16
15.04.10,06:23
V našej firme je tento problém vyriešený cez internú smernicu. Vedie sa kniha jázd (aj časový údaj) a pracovník dostáva šeky na počet pracovných dní.
lienka123123
15.04.10,15:31
Čaute, chcela by som si s vami niečo ujistiť čí som to pochopila správne.
Zamestnanec (ktorý je konateľ a zamestnanec sám sebe, má nastarosti všetko......) bol na pracovnej ceste lebo tam bol viac ako 4 hodiny tak aby mal nárok na stravné tak si vypísal cestovný príkaz a pri vyúčtovaní sa dáva len stravné 3,60 €keď tam bol aj s cestou 8 hodín a použil služovné auto? A musím mu vypisovať cesťák každý deň keď chodí po nákupoch, stretnutie zo zákazníkmi, pracuje manuálne atď ale nie je v sídle firmy? Dávam mu stravné poukážky. Prosím poradí mi niekto čí to môžem aj takto robiť. Auto má v majetku firmy a PHM si uplatnuje paušalne a nechce sa mi vypisovať každý deň cesťák. Môže za to dostať pokutu? díky moc

Tak na toto by som aj ja rada vedela odpoveď. Nemám skúsenosti s pracovnými cestami. Aj môj konatel a zamestnanec v jednom tiež dostáva stravné poukážky ale v pracovnej zmluve má pracovisko v sídle firmy čo je jeho byt. Ale on chodí zameriavať zákazky a chodí po celom slovensku a tiež obstaráva na tie zakázky materiál. Ako by som to mala vyriešiť. Podľa zákoníka práce je povinný si dávať stravné lístky a keď chodí preč to si musí vždy vystaviť cesťák a dať si stravné podľa cestových náhrad? Auto má v majetku firmy. A zabudla som je jednoosobová sro. A ako to ošetriť v pracovnej zmluve že chodí po celom slovensku a nie je len v sídle? A teraz ma napadlo, že ak si bude dávať stravné lístky to mu musí 55% preplatiť sro a ak je na pracov. ceste tak to celé platí sro? Ale to by som mu musela robiť každý deň cesťák a to si neviem predstaviť. Prosím má niekto skúsenosť a poradiť aj mne aj tej "janula999" ako by sme to mali robiť?
Chobot
16.04.10,12:13
Čaute, chcela by som si s vami niečo ujistiť čí som to pochopila správne.
Zamestnanec (ktorý je konateľ a zamestnanec sám sebe, má nastarosti všetko......) bol na pracovnej ceste lebo tam bol viac ako 4 hodiny tak aby mal nárok na stravné tak si vypísal cestovný príkaz a pri vyúčtovaní sa dáva len stravné 3,60 €keď tam bol aj s cestou 8 hodín a použil služovné auto?

Tak toto skús napísať ešte raz. Je to strašne nezrozumiteľne napísané.


A musím mu vypisovať cesťák každý deň keď chodí po nákupoch, stretnutie zo zákazníkmi, pracuje manuálne atď ale nie je v sídle firmy?

Nie, ale potom si nemôže nárokovať na cest. náhrady.


Dávam mu stravné poukážky.

Tie stravné poukážky mu dávaš za to, že za ten deň odpracuje pracovnú zmenu. Na obed má nárok. To ale nemá nič spoločné s cest. náhradami.


Prosím poradí mi niekto čí to môžem aj takto robiť. Auto má v majetku firmy a PHM si uplatnuje paušalne a nechce sa mi vypisovať každý deň cesťák.

Ak má auto v majetku firmy, tak si môže uplatňovať paušál PHM. Kvôli tomu nemusí robiť vyúčtovanie prac. cesty.


Môže za to dostať pokutu? díky moc
Chobot
16.04.10,12:15
Tak na toto by som aj ja rada vedela odpoveď. Nemám skúsenosti s pracovnými cestami. Aj môj konatel a zamestnanec v jednom tiež dostáva stravné poukážky ale v pracovnej zmluve má pracovisko v sídle firmy čo je jeho byt. Ale on chodí zameriavať zákazky a chodí po celom slovensku a tiež obstaráva na tie zakázky materiál. Ako by som to mala vyriešiť. Podľa zákoníka práce je povinný si dávať stravné lístky a keď chodí preč to si musí vždy vystaviť cesťák a dať si stravné podľa cestových náhrad? Auto má v majetku firmy. A zabudla som je jednoosobová sro. A ako to ošetriť v pracovnej zmluve že chodí po celom slovensku a nie je len v sídle? A teraz ma napadlo, že ak si bude dávať stravné lístky to mu musí 55% preplatiť sro a ak je na pracov. ceste tak to celé platí sro? Ale to by som mu musela robiť každý deň cesťák a to si neviem predstaviť. Prosím má niekto skúsenosť a poradiť aj mne aj tej "janula999" ako by sme to mali robiť?

Pre podnikateľa nie je povinnosť robiť cest. príkaz a vyúčtovanie prac. cesty. Kľudne si môže cestovať po celom slovensku a nevykázať do nákladov cest. náhrady. Keď si ale neurobí vyúčtovanie, nemôže si uplatniť nárok na cest. náhrady. Takže ak chce zahrnúť cest. náhrady do nákladov, tak musí vypísať vyúčtovanie.
Zimama
16.04.10,14:23
Ahojte! Prosím Chobota i všetkých ďalších ochotných a skúsených Poraďákov, keby ste sa mi vyjadrili k bodom 5+6+7 z prílohy môjho príspevku z 13.04. (číslo príspevku 1185, príloha "Koniec PC 2"), lebo by som si to už rada sama pre seba uzavrela. :) Ďakujem a želám príjemný víkend! Zimama
Chobot
21.04.10,12:19
Ahojte! Prosím Chobota i všetkých ďalších ochotných a skúsených Poraďákov, keby ste sa mi vyjadrili k bodom 5+6+7 z prílohy môjho príspevku z 13.04. (číslo príspevku 1185, príloha "Koniec PC 2"), lebo by som si to už rada sama pre seba uzavrela. :) Ďakujem a želám príjemný víkend! Zimama


A tu je kameň úrazu resp. rozpor medzi mnou a mojím zamestnávateľom – kvôli tomuto celý tento môj „príspevok“ vznikol, lebo konečne to chcem vo firme uviesť na pravú mieru, a zamestnávateľ mi (ako inak...) neposkytol argumentáciu vo forme odkazu na príslušný paragraf, na základe ktorého to robí tak, ako to robí: Podľa môjho názoru je v tomto prípade trvanie PC od 12.30 do 16.10, teda vrátane „cesty domov“, a na CP mi zamestnávateľ skutočne povolil skončenie PC v mieste bydliska a potvrdil to svojím podpisom. Akurát pri vyúčtovaní mi tvrdil (a nešlo o 1 takú cestu, ale o x ciest), že PC sa podľa neho skončila skončením pracovného výkonu na „ZŠ Kukučková“, t.j. o 15.50, a tým pádom mi nepatrí preplatenie cestovného, a keby tých 20 minút od 15.50 do 16.10 hrali rolu pri výpočte výšky stravného, tak tiež by mi neuznal vyššie diéty.
Z Tvojej odpovede (v bode ‡ alebo aj ˆ) mi vyplýva, že pravdu mám ja, ak tomu správne rozumiem???


Ak ti raz určil, že koniec PC bude v mieste bydliska, tak máš pravdu a nárok na cest. náhrady až do miesta bydliska.



Ale je jeho právom určiť, že PC skončí inde, napr. aj v mieste výkonu pracovnej cesty. To by ale musel určiť v cest. príkaze a nie po skončení cesty a jej vyúčtovaní. Takže v tomto prípade máš pravdu ty.


Stále však musím upozorniť, že zamestnávateľ má právo, či dokonca povinnosť určiť začiatok a koniec PC, takže pre nasledujúce cesty môže určiť, že skončia v mieste pracoviska alebo v miesto výkonu práce na PC.



Tu Ťa poprosím o úplne polopatistickú odpoveď – kto má v takomto prípade pravdu: ja alebo môj zamestnávateľ?
A tu nejde o fazuľky – keď som reálne mala šéfom podpísaný koniec PC v mieste môjho bydliska a keby sa za tých 20 minút (15.50 – 16.10) niečo stalo bez môjho zavinenia, tak by to bol pracovný úraz, či? Vychádzam aj z Tvojej odpovede z 26.10.2006 v téme „Úraz cestou z práce“ (ak som to teda správne pochopila), a to by bol už iný level, nie nepreplatených 0,46 € za 1 cestu „domov“ ... !


S tým pracovným úrazom to nie je tak jednoznačné. Môže ísť síce o pracovný úraz, ale ak to nebolo zavinené zamestnávateľom (napr. zrazí ťa auto mimo prechodu), tak neviem, či máš nárok na nejakú kompenzáciu mzdy. Pracovné úrazy nie je úplne moja parketa..
Zimama
22.04.10,16:39
Vďaka, Chobot! Predovšetkým vďaka Tebe mám v tom už omnoho jasnejšie, napriek tomu sa mi v tejto súvislosti vynára ďalšia otázka - môže mi šéf pri "schvaľovaní" PC povoliť dve "alternatívne" miesta jej skončenia? Ide o to, že keď niekedy idem mimo pravidelného pracoviska na školu, neviem dopredu na 100% povedať, či po skončení výkonu práce sa ešte vrátim na pracovisko, alebo pôjdem už domov - niekedy sa stane, že mi neprídu klienti, a tak skončím omnoho skôr a domov ešte ísť nemôžem (pred 14.00), tak sa musím (alebo aj chcem) vrátiť do roboty, a niekedy naopak - zdržím sa dlhšie, než som plánovala, a už sa mi nechce vracať sa do roboty, alebo ani objektívne sa vrátiť nemôžem, lebo budova je už zavretá (po 17.00). Toto sa u nás nikdy nedá dopredu odhadnúť presne, darmo si prácu plánujem... Môžem si v takomto prípade na CP napísať, že PC skončím buď na pravidelnom pracovisku, alebo v mieste trvalého bydliska - podľa konkrétnej situácie? Ďakujem! Zimama
Chobot
23.04.10,11:05
Vďaka, Chobot! Predovšetkým vďaka Tebe mám v tom už omnoho jasnejšie, napriek tomu sa mi v tejto súvislosti vynára ďalšia otázka - môže mi šéf pri "schvaľovaní" PC povoliť dve "alternatívne" miesta jej skončenia? Ide o to, že keď niekedy idem mimo pravidelného pracoviska na školu, neviem dopredu na 100% povedať, či po skončení výkonu práce sa ešte vrátim na pracovisko, alebo pôjdem už domov - niekedy sa stane, že mi neprídu klienti, a tak skončím omnoho skôr a domov ešte ísť nemôžem (pred 14.00), tak sa musím (alebo aj chcem) vrátiť do roboty, a niekedy naopak - zdržím sa dlhšie, než som plánovala, a už sa mi nechce vracať sa do roboty, alebo ani objektívne sa vrátiť nemôžem, lebo budova je už zavretá (po 17.00). Toto sa u nás nikdy nedá dopredu odhadnúť presne, darmo si prácu plánujem... Môžem si v takomto prípade na CP napísať, že PC skončím buď na pravidelnom pracovisku, alebo v mieste trvalého bydliska - podľa konkrétnej situácie? Ďakujem! Zimama

TOto nie je nikde upravené. Zase ťa len môžem odkázať na ustanovenie, ktoré hovorí, že začiatok aj koniec PC určuje zamestnávateľ.

Máte vo firme tak, že na každú takúto cestu ti vypisuje cest. príkaz, kde uvádza miesto začiatku aj miesto konca PC a toto tlačivo dostaneš pred každou PC? Tak nech tam nenapíše miesto konca PC a pri vyúčtovaní to tam dopíše, resp. si vyúčtuješ podľa situácie.

Ako nečakaj, že zákon bude riešiť celú problematiku úplne dopodrobna. Veľa vecí ponecháva na interné zvyklosti a vnútorné rozhodnutie firiem. Niekde napr. vôbec nerobia príkazy na prac. cestu. Robí sa len vyúčtovanie.
Zimama
25.04.10,16:31
TOto nie je nikde upravené. Zase ťa len môžem odkázať na ustanovenie, ktoré hovorí, že začiatok aj koniec PC určuje zamestnávateľ.

Máte vo firme tak, že na každú takúto cestu ti vypisuje cest. príkaz, kde uvádza miesto začiatku aj miesto konca PC a toto tlačivo dostaneš pred každou PC? Tak nech tam nenapíše miesto konca PC a pri vyúčtovaní to tam dopíše, resp. si vyúčtuješ podľa situácie.

Ako nečakaj, že zákon bude riešiť celú problematiku úplne dopodrobna. Veľa vecí ponecháva na interné zvyklosti a vnútorné rozhodnutie firiem. Niekde napr. vôbec nerobia príkazy na prac. cestu. Robí sa len vyúčtovanie.

Vďaka! Mne opäť stačí, ak mi povieš, že to nie je nikde presne upravené... Neviem si ale predstaviť, ako môže ísť niekto na PC bez CP - čo ak sa stane niečo nepríjemné? Ako budem potom vysvetľovať, prečo som bola práve tam a tam? U nás nie je problém prepísať CP po skončení PC podľa toho, kde sa PC naozaj skončila, ide mi ale o to, aby som bola "krytá" práve počas PC, lebo náhoda je blbec - ak budem mať na CP povolené resp. určené skončiť PC v práci, a ja havarujem cestou domov, môže to veľmi skomplikovať situáciu, aspoň podľa môjho názoru. Takže si asi radšej budem v takomto prípade písať 2 alternatívne miesta skončenia PC, nech som krytá v každej situácii, keď -ako hovoríš - to nikde v zákonoch nie je určené presne. Zimama
Majka
27.04.10,09:15
my prave riesime dohodarov,kt. sme zaplatili ubytovanie v Tatrach a konferenciu, tam mali zabezpecene od prednasajucich komplet stravovanie aj dopravu. Mam urobit cest.prikaz na jednotlivych dohodarov ale bez diet a dopravy,je to mozne? len proste koli vykazaniu a ucasti....
VERONIKA6
27.04.10,09:19
my prave riesime dohodarov,kt. sme zaplatili ubytovanie v Tatrach a konferenciu, tam mali zabezpecene od prednasajucich komplet stravovanie aj dopravu. Mam urobit cest.prikaz na jednotlivych dohodarov ale bez diet a dopravy,je to mozne? len proste koli vykazaniu a ucasti....
Pokiaľ nemali cestovné ani diety, nemusíš im robiť cestovný príkaz. Urob si iba prezenčnú listu, že sa zúčastnili konferencie.
zuzugali
28.04.10,05:55
Ahojte všetci, potrebovala by som si prostredníctvom Vás potvrdiť jeden svoj myšlienkový pochod: ide o vreckové vyplácané zamestnancovi, ktorý bol vyslaný na zahr. služ. cestu do Českej republiky. V zákone o cest. náhradách je v § 14 uvedené, že: "Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové ..." V § 4 zase vreckové nie je spomenuté. Chcem sa preto spýtať, či sa zamestnancovi v tomto prípade musí alebo môže vyplatiť vreckové. Osobne si myslím, že sa mu vreckové musí vyplatiť. Len si to potrebujem overiť. Ďakujem veľmi pekne.
Chobot
28.04.10,06:07
Ahojte všetci, potrebovala by som si prostredníctvom Vás potvrdiť jeden svoj myšlienkový pochod: ide o vreckové vyplácané zamestnancovi, ktorý bol vyslaný na zahr. služ. cestu do Českej republiky. V zákone o cest. náhradách je v § 14 uvedené, že: "Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové ..." V § 4 zase vreckové nie je spomenuté. Chcem sa preto spýtať, či sa zamestnancovi v tomto prípade musí alebo môže vyplatiť vreckové. Osobne si myslím, že sa mu vreckové musí vyplatiť. Len si to potrebujem overiť. Ďakujem veľmi pekne.

Vreckové je zamestnávateľ povinný vyplatiť. Vreckové je vo výške 5 % - 40% zo sumy stravného, zamestnávateľ môže interne určiť výšku vreckového. Ak neurčí, patrí zamestnancovi 5% vreckového zo sumy stravného.
zuzugali
28.04.10,06:11
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď a vlastne potvrdenie toho, čo som si i ja myslela :) Pekný deň.
Chobot
28.04.10,06:30
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď a vlastne potvrdenie toho, čo som si i ja myslela :) Pekný deň.

Ešte som zabudol napísať, že v tom § 4 ani nemôže byť uvedené vreckové, pretože §4 sa týka tuzemských pracovných ciest. Nárok na vreckové je len pri zahraničnej prac. ceste, pri tuzemskej nie. Zahran. prac. cesty začínajú paragrafom 10.
v.balogova
28.04.10,06:59
Ak mám zamestnávateľa v KE, idem na služobnú cestu do BA, a bydlisko úplne niekde inde, ako vypíšem začiatok SC v príkaze? Miesto bydliska alebo miesto zamestnávateľa? Alebo kde to nájdem - nejaké usmernenie alebo pod.? Ďakujem.
VERONIKA6
28.04.10,07:03
Ak mám zamestnávateľa v KE, idem na služobnú cestu do BA, a bydlisko úplne niekde inde, ako vypíšem začiatok SC v príkaze? Miesto bydliska alebo miesto zamestnávateľa? Alebo kde to nájdem - nejaké usmernenie alebo pod.? Ďakujem.
Pokiaľ vychádza na služobnú cestu z miesta bydliska, počítaš začiatok SC z miesta bydliska. Ak vychádza na služobnú cestu zo sídla zamestnávateľa, píšeš začiatok SC zo sídla zamestnávateľa.
Chobot
28.04.10,07:28
Ak mám zamestnávateľa v KE, idem na služobnú cestu do BA, a bydlisko úplne niekde inde, ako vypíšem začiatok SC v príkaze? Miesto bydliska alebo miesto zamestnávateľa? Alebo kde to nájdem - nejaké usmernenie alebo pod.? Ďakujem.

Všetko záleží na rozhodnutí zamestnávateľa. Pozri si v tejto téme príspevky od čísla 1177, tam sa na to pýtala Zimama to isté a ešte viac. Odpovedal som v nasledujúcih tuším 5 príspevkoch.

Potom si pozri ešte príspevok 1183 (http://www.porada.sk/1370317-post1183.html), aj tam je na tvoju otázku odpoveď.
v.balogova
28.04.10,07:47
Všetko záleží na rozhodnutí zamestnávateľa. Pozri si v tejto téme príspevky od čísla 1177, tam sa na to pýtala Zimama to isté a ešte viac. Odpovedal som v nasledujúcih tuším 5 príspevkoch.

Potom si pozri ešte príspevok 1183 (http://www.porada.sk/1370317-post1183.html), aj tam je na tvoju otázku odpoveď.
Ďakujem, oceňujem tvoj prehľad.
kaslikova
10.06.10,08:47
Ak ma zamestnanec služobnú cestu ktorá trvá presne 5h, má nárok na stravné? Alebo má nárok až v tedy keď služobná cesta trvá 5:05h?
Chobot
10.06.10,13:03
Ak ma zamestnanec služobnú cestu ktorá trvá presne 5h, má nárok na stravné? Alebo má nárok až v tedy keď služobná cesta trvá 5:05h?

Neviem, či je to len náhoda, alebo to nejako súvisí, ale práve včera som dostal tú istú otázku cez súkromnú správu.

Aj keď nezvyknem odpovedať na dotazy cez SS, tak som to urobil. Keby bola otázka na verejnom fóre, tak to nemusím dávať ešte raz:


Pravdu máš ty. Už pri 5 hodinách je nárok na náhrady. Nech si pozrie § 5 zákona o CN ods. 1:

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.


Jedine keby bol na ceste menej ako 5 hodín (napr. 4 hodiny 58 minút), vtedy nemá štandardne nárok na stravné. Existujú ale výnimky, ale nie o výnimkách som chcel, ale to, že v ods. 3 toho istého paragrafu je uvedené, že pri menej ako 5 hodín nie je nárok.

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné stravovanie.
VieraPopluharova
10.06.10,13:55
Sadzby stravného (diéty) na tuzemské služobné cesty v roku 2010 – podľa opatrenia č. 110/2009 Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s účinnosťou od 16. marca 2009.



5 - 12 hodín
3,60 €

12 - 18 hodín
5,40 €

nad 18 hodín
8,30 €


§ 5
Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny
deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto
zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti
od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni,
pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové
pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku
1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce,
sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len
„ministerstvo“); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho
úplného znenia.6)
(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu,
ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi
stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť
stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové
pásmo 5 až 12 hodín alebo zabezpečiť bezplatné
stravovanie.

To znamena, ze ak pracovna cesta trvala 5 hodin ma narok na stravne podla casoveho pasma 5-12 hod. 3,60€
renkulka
13.06.10,07:10
Ako sa prosím ráta čas pracovnej cesty? Napr. odchod je o 7.00 dňa 12.10. a príchod je o 15.00 dňa 13.10? Počíta sa od 7 do 24 hod dňa 12.10. t. j. do pásma 17 hodín a potom deň 13.10. od polnoci do 15.00 hod.? Dakujem.
Tweety
13.06.10,07:42
Ako sa prosím ráta čas pracovnej cesty? Napr. odchod je o 7.00 dňa 12.10. a príchod je o 15.00 dňa 13.10? Počíta sa od 7 do 24 hod dňa 12.10. t. j. do pásma 17 hodín a potom deň 13.10. od polnoci do 15.00 hod.? Dakujem.
Áno, tak.
Viera1000
13.06.10,16:46
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
Tweety
13.06.10,16:55
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
To, že nemá zaplatenú daň z MV neznamená, že si nemôže uplatniť náklady na PC.
Viera1000
13.06.10,18:10
*NA stravu a vreckové samozrejme áno, ale myslela som náklady na cestovné, by predsa neboli daňovo uznateľné, alebo sa mýlim
pavol54
13.06.10,18:50
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
Daň sa platí pozadu teda do februára 2011 zaplatíš daň za používané súkromné vozidlo za mesiace roku 2010, tak prečo by nemal mať zaplatenú daň? To si dovtedy nestačí urobiť? Musí to byť vozidlo zamestnanca a nie príbuzného zamestnanca.
pavol54
13.06.10,18:51
Ten spoločník je čo? konateľ, zamestnanec?
KEJKA
13.06.10,18:56
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.


*NA stravu a vreckové samozrejme áno, ale myslela som náklady na cestovné, by predsa neboli daňovo uznateľné, alebo sa mýlim
rozvážať zamestnancov do práce by bol nedaňový náklad. Chápem to však tak, že ide o ZSC a vtedy má nárok na náhrady. DMV nesúvisí s daňovou uznateľnosťou cestovných náhrad.
DMV zaplatí sro v DP DMV 2010.
veronikasad
13.06.10,19:08
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.
Má splnenú na DU oznamovaciu povinnost k dani z mot. vozidiel ?
KEJKA
13.06.10,19:33
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.


Má splnenú na DU oznamovaciu povinnost k dani z mot. vozidiel ?
na súkromné auta - aj ekd ich sro využíva - sa oznamovacia povinnosť nevzťahuje.
marjankaj
13.06.10,19:50
na súkromné auta - aj ekd ich sro využíva - sa oznamovacia povinnosť nevzťahuje.

KEJKA to nie je celkom presné. Ak ide o s.r.o. tak je to tak ako si uviedla.
Ale SZČO ak používa súkromné vozidlo nezaradené do majetku si musí splniť oznamovaciu povinnosť.
jaanna
14.06.10,07:03
Dobrý deň, prosím o odpoveď či je možné cestovné náhrady /diéty + vreckové/ vyplácať paušálne. A ak to náhodou ide a má niekto nejakú pomôcku, alebo systém na vyplatenie diét takýmto spôsobom prosím dajte vedieť. Za odpoveď ďakujem.
Viera1000
14.06.10,12:26
Ďakujem, čiže ak spoločník (nie je zamestnancom) jeho súkromným autom sa rozvážajú zamestnanci môže si s.r.o. uplatňovať cestovné náhrady, oznamovaciu povinnosť nemá, ale do konca januára 2011 uhradí daň z motorových vozidiel
marjankaj
14.06.10,12:33
Ďakujem, čiže ak spoločník (nie je zamestnancom) jeho súkromným autom sa rozvážajú zamestnanci môže si s.r.o. uplatňovať cestovné náhrady, oznamovaciu povinnosť nemá, ale do konca januára 2011 uhradí daň z motorových vozidiel

Podľa zákona 283/2002 o cestovných náhradách, je spoločník považovaný za zamestnanca.
Pozri §2 ods(6)
Viera1000
14.06.10,12:40
Ďakujem
ostatne platí?
truch
14.06.10,13:03
Ďakujem, čiže ak spoločník (nie je zamestnancom) jeho súkromným autom sa rozvážajú zamestnanci môže si s.r.o. uplatňovať cestovné náhrady, oznamovaciu povinnosť nemá, ale do konca januára 2011 uhradí daň z motorových vozidiel
Áno, a ak držiteľom jeho súkromného auta je jeho manželka, alebo jazdí na aute rodičov, nemáte ani povinnosť platiť daň z MV
pavol54
14.06.10,18:23
Podľa zákona 283/2002 o cestovných náhradách, je spoločník považovaný za zamestnanca.
Pozri §2 ods(6)
Prepáč, ale nenašiel som tam ani v §2 ods6 ani v odvolávke na §1 ods 1 a 2, že spoločníci sú považovaní za zamestnancov prosím ťa upresni bližšie kde to je.
pavol54
14.06.10,18:25
[/B]
Áno, a ak držiteľom jeho súkromného auta je jeho manželka, alebo jazdí na aute rodičov, nemáte ani povinnosť platiť daň z MV
ale ani nemôže dať do nákladov na cesťák ani kilometrovné ani pohonné hmoty.
KEJKA
14.06.10,18:32
Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.


rozvážať zamestnancov do práce by bol nedaňový náklad. Chápem to však tak, že ide o ZSC a vtedy má nárok na náhrady. DMV nesúvisí s daňovou uznateľnosťou cestovných náhrad.
DMV zaplatí sro v DP DMV 2010.


na súkromné auta - aj ked ich sro využíva - sa oznamovacia povinnosť nevzťahuje.


KEJKA to nie je celkom presné. Ak ide o s.r.o. tak je to tak ako si uviedla.
Ale SZČO ak používa súkromné vozidlo nezaradené do majetku si musí splniť oznamovaciu povinnosť.
ja som odpovedala podľa zadania. Nikto nespomenul SZČO, v otázke sa uvádzal konateľ, spoločník...........
KEJKA
14.06.10,18:34
ale ani nemôže dať do nákladov na cesťák ani kilometrovné ani pohonné hmoty.
prečo?
KEJKA
14.06.10,18:49
Prepáč, ale nenašiel som tam ani v §2 ods6 ani v odvolávke na §1 ods 1 a 2, že spoločníci sú považovaní za zamestnancov prosím ťa upresni bližšie kde to je.
mala na mysli konateľa (?)
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
===========
ZDP
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,
b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným.......
a potom
nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
pavol54
14.06.10,18:51
prečo?
Zamestnávateľ platí za zamestnanca daň z MV za vozidlo v ktorého dokladoch je zapísaný ako držiteľ zamestnanec zákon 538/2007, logicky potom vyplýva že za iné vozidlo nemôže platiť daň teda ak neplatí daň nemôže ho dať na cesťáky a tie potom do nákladov. Ak nemám pravdu tak ma oprav, ale od budúceho roku neplatím daň z MV za súkromné vozidlá veď načo.
pavol54
14.06.10,19:10
mala na mysli konateľa (?)
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
===========
ZDP
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,
b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným.......
a potom
nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
Akú má súvislosť ZDP a zo zákonom o cestovných náhradách ?
v 2c tá odvolávka 1a je na obchodný zákonník §536-576 a 642-651 spoločník nie je ani vykonávateľ zmluvy o dielo, ani sprostredkovateľ
Ja som spoločníka ani 1a-zamestnanec, ani 1b člen družstva ani 1c dohodár, a čo sa skrýva pod 1d som nenašiel
to isté sa týka aj 2a neviem ktorý osobitný predpis, v 2b určite nie alebo sa vymenuje do funkcie spoločník? orgánom právnickej osoby sro je konateľ ktorého vymenúva spoločník
marjankaj
14.06.10,19:12
Zamestnávateľ platí za zamestnanca daň z MV za vozidlo v ktorého dokladoch je zapísaný ako držiteľ zamestnanec zákon 538/2007, logicky potom vyplýva že za iné vozidlo nemôže platiť daň teda ak neplatí daň nemôže ho dať na cesťáky a tie potom do nákladov. Ak nemám pravdu tak ma oprav, ale od budúceho roku neplatím daň z MV za súkromné vozidlá veď načo.

Prečítaj si zákon o miestnych daniach 582/2004 §85 ods(2a).

Zamestnávateľ neplatí daň za zamestnanca, ale za vozidlo zamestnanca, ktoré použije zamestnanec na služobnú cestu, podľa počtu mesiacov.
KEJKA
14.06.10,19:16
k súhlasú dodám, že nezaplatenie DMV nie je podmienkou pre uplatnenie daňových výdavkov.
KEJKA
14.06.10,19:21
Akú má súvislosť ZDP a zo zákonom o cestovných náhradách ?
v 2c tá odvolávka 1a je na obchodný zákonník §536-576 a 642-651 spoločník nie je ani vykonávateľ zmluvy o dielo, ani sprostredkovateľ
Ja som spoločníka ani 1a-zamestnanec, ani 1b člen družstva ani 1c dohodár, a čo sa skrýva pod 1d som nenašiel
to isté sa týka aj 2a neviem ktorý osobitný predpis, v 2b určite nie alebo sa vymenuje do funkcie spoločník? orgánom právnickej osoby sro je konateľ ktorého vymenúva spoločník

citovala som ZDP len preto, že aj príjmy spoločníka sa považujú za príjmy zo závislej činnosti, ergo akoby bol zamestnanec.
Pre cestovné náhrady ja spoločníka dávam pod bod c)
- osoba pokiaľ plní úlohy pre sro a nie je v pracovnoprávnom vzťahu, ani inom vzťahu.
pavol54
14.06.10,19:46
Prečítaj si zákon o miestnych daniach 582/2004 §85 ods(2a).

Zamestnávateľ neplatí daň za zamestnanca, ale za vozidlo zamestnanca, ktoré použije zamestnanec na služobnú cestu, podľa počtu mesiacov.
Vidím že sa blíži hlboká nočná hodina , ale 582/2004 bol novelizovaný v roku 2007 pod číslom 538 a tam je jasne napísané tak ako som tvrdil, ja tak robím a ostatní nech robia ako chcú
KEJKA
14.06.10,20:02
Vidím že sa blíži hlboká nočná hodina , ale 582/2004 bol novelizovaný v roku 2007 pod číslom 538 a tam je jasne napísané tak ako som tvrdil, ja tak robím a ostatní nech robia ako chcú
to je v poriadku, v tej novele je práve zmena, že zamestnávateľ je povinný platiť daň - je daňovníkom aj za motorové vozidlo zamestnanca.
===========
tento zákon však nerieši cestovné náhrady, .......
marjankaj
14.06.10,20:05
Akú má súvislosť ZDP a zo zákonom o cestovných náhradách ?
v 2c tá odvolávka 1a je na obchodný zákonník §536-576 a 642-651 spoločník nie je ani vykonávateľ zmluvy o dielo, ani sprostredkovateľ
Ja som spoločníka ani 1a-zamestnanec, ani 1b člen družstva ani 1c dohodár, a čo sa skrýva pod 1d som nenašiel
to isté sa týka aj 2a neviem ktorý osobitný predpis, v 2b určite nie alebo sa vymenuje do funkcie spoločník? orgánom právnickej osoby sro je konateľ ktorého vymenúva spoločník

Keď nie si nič z toho, tak si s.r.o. nemôže dať do nákladov, čo ty ako spoločník prevozíš. Môžeš si to dať do nákladov sám ako SZČO, ak máš na to živnosť(ak to robíš pravidelne). Veď keby si to robil pre inú s.r.o., tak ani tá by si to nemohla dať do nákladov.
Zadaj potrebné údaje, kto je spoločník, kto je konateľ a na akom základe vozíš nejakých zamestnancov na svojom aute. Tu nie je veštecká kancelária.
KEJKA
14.06.10,20:14
zadávateľom nebol pavol54, ale Viera1000
on má len trochu iný názor na daňové hľadisko ako my. Tiež nie je veštec.:)

Ak firma nemá v majetku podniku auto a spoločník vozí zamestnancov svojim osobným vozidlom, nemá však zaplatenú daň z motorových vozidiel. Môže si do nákladov zarátať aspoň cestovné výdavky vo výške jedného cestovného lístka? Práca je vykonávaná v zahraničí.


Daň sa platí pozadu teda do februára 2011 zaplatíš daň za používané súkromné vozidlo za mesiace roku 2010, tak prečo by nemal mať zaplatenú daň? To si dovtedy nestačí urobiť? Musí to byť vozidlo zamestnanca a nie príbuzného zamestnanca.


Ten spoločník je čo? konateľ, zamestnanec?
marjankaj
14.06.10,20:52
Zamestnávateľ platí za zamestnanca daň z MV za vozidlo v ktorého dokladoch je zapísaný ako držiteľ zamestnanec zákon 538/2007, logicky potom vyplýva že za iné vozidlo nemôže platiť daň teda ak neplatí daň nemôže ho dať na cesťáky a tie potom do nákladov. Ak nemám pravdu tak ma oprav, ale od budúceho roku neplatím daň z MV za súkromné vozidlá veď načo.


zadávateľom nebol pavol54, ale Viera1000
on má len trochu iný názor na daňové hľadisko ako my. Tiež nie je veštec.:)

KEJKA ja som reagoval hlavne na tento jeho príspevok. Ak by som si mal skladať zo všetkých príspevkov otázku, radšej si budem skladať LEGO.

Môže platiť daň za akékoľvek vozidlo, ale nebude to VOZD alebo to bude pripočítateľná položka.

Môže dať cesťáky do nákladov, ak zamestnanec použije napr. vozidlo manželky.

Veď ani nemusíš, ak nemáš zo zákona povinnosť. Teda nebudú používané na pracovné cesty, alebo nebudú evidovné na zamestnancov.
Monika C.
15.06.10,03:59
Poradáci nemáte náhodou tabuľku aké sumy amortizácie sa počítali od roku 2000. Tie posledné viem ale pred 10 rokmi už neviem. Ďakujem.
Chobot
15.06.10,06:47
Poradáci nemáte náhodou tabuľku aké sumy amortizácie sa počítali od roku 2000. Tie posledné viem ale pred 10 rokmi už neviem. Ďakujem.

Čo myslíš tou amortizáciou? Myslíš tým cest. náhrady za používanie iného mot. vozidla, než vozidla zamestnávateľa na pracovnej ceste?


Číslo predpisu .......... platnosť od ............ náhrada (motorka/auto)

632/2008.................1.1.2009..................0,0 50 / 0,183 EUR
181/2008 ................1.6.2008 .................1,50 / 5,50 SKK
260/2004 ................1.5.2004 .................1,70 / 6,20 SKK
198/2003 ................1.7.2003 .................1,50 / 5,40 SKK
218/2002 ................1.5.2002 .................1,30 / 4,70 SKK
249/200 ..................1.8.2000 ................ 1,25 / 4,60 SKK
261/1999 ................1.11.1999 ...............1,20 / 4,45 SKK
218/1999 ................1.9.1999 ................ 1,15 / 4,30 SKK
Monika C.
16.06.10,03:59
Čo myslíš tou amortizáciou? Myslíš tým cest. náhrady za používanie iného mot. vozidla, než vozidla zamestnávateľa na pracovnej ceste?


Číslo predpisu .......... platnosť od ............ náhrada (motorka/auto)

632/2008.................1.1.2009..................0,0 50 / 0,183 EUR
181/2008 ................1.6.2008 .................1,50 / 5,50 SKK
260/2004 ................1.5.2004 .................1,70 / 6,20 SKK
198/2003 ................1.7.2003 .................1,50 / 5,40 SKK
218/2002 ................1.5.2002 .................1,30 / 4,70 SKK
249/200 ..................1.8.2000 ................ 1,25 / 4,60 SKK
261/1999 ................1.11.1999 ...............1,20 / 4,45 SKK
218/1999 ................1.9.1999 ................ 1,15 / 4,30 SKK

Áno myslela som cestovný náhrady je to perfektné ďakujem krásne chcem dať najlepšia odpoveď ale mi to nefunguje v poslednej dobe tu nefunguje nič. Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň.
mirhu
19.06.10,08:46
KEJKA ja som reagoval hlavne na tento jeho príspevok. Ak by som si mal skladať zo všetkých príspevkov otázku, radšej si budem skladať LEGO.

Môže platiť daň za akékoľvek vozidlo, ale nebude to VOZD alebo to bude pripočítateľná položka.

Môže dať cesťáky do nákladov, ak zamestnanec použije napr. vozidlo manželky.

Veď ani nemusíš, ak nemáš zo zákona povinnosť. Teda nebudú používané na pracovné cesty, alebo nebudú evidovné na zamestnancov.

Ak je auto manželovo, je na leasing, može ho používať manželka na služobné jazdy súkromným vozidlom? podotýkam, že v manželovej s.r.o. Alebo je lepšie zaradiť toto vozidlo do majetku s.r.o., a manželka , ak je u neho zamestnaná , ho používa..
marjankaj
19.06.10,08:57
Ak je auto manželovo, je na leasing, može ho používať manželka na služobné jazdy súkromným vozidlom? podotýkam, že v manželovej s.r.o. Alebo je lepšie zaradiť toto vozidlo do majetku s.r.o., a manželka , ak je u neho zamestnaná , ho používa..

A ako to auto chceš zaradiť do s.r.o.? Manžel ho predá s.r.o. kúpnopredajnou zmluvou? Čo na to leasingovka? A čo má byť na tom výhodné? A čo znamená"manželka, ak je u neho zamestnaná"? Buď má uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo nie. Na tieto otázky tu na porade asi nikto nebude vedieť odpovedať, okrem teba.:confused::eek:
mirhu
19.06.10,09:13
A ako to auto chceš zaradiť do s.r.o.? Manžel ho predá s.r.o. kúpnopredajnou zmluvou? Čo na to leasingovka? A čo má byť na tom výhodné? A čo znamená"manželka, ak je u neho zamestnaná"? Buď má uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo nie. Na tieto otázky tu na porade asi nikto nebude vedieť odpovedať, okrem teba.:confused::eek:

Ďakujem za Tvoje odpovede :)

teda pýtam sa ešte raz : MOŽE manželka , riadne zamestnaná v manželovej s.r.o. používať JEHO súkromné vozidlo na SVOJE služobné účely, keď je toto vozidlo na leasing?
Ak ho manžel zaradí do majetku s.r.o. (samozrejme zákonným spôsobom) manželka ho bude používať ako služobné vozidlo, ale aj na súkromné účely, ? MOŽE ?
marjankaj
19.06.10,09:30
Ďakujem za Tvoje odpovede :)

teda pýtam sa ešte raz : MOŽE manželka , riadne zamestnaná v manželovej s.r.o. používať JEHO súkromné vozidlo na SVOJE služobné účely, keď je toto vozidlo na leasing? Môže
Ak ho manžel zaradí do majetku s.r.o. (samozrejme zákonným spôsobom) manželka ho bude používať ako služobné vozidlo, ale aj na súkromné účely, ? MOŽE ? Môže. Ale zaujímal by ma ten zákonný spôsob.
Ešte by som rád vedel, čo znamenajú tie "SVOJE" služobné účely?:confused: Ja som myslel, že ide o účely s.r.o.:eek:
mirhu
19.06.10,10:03
Ešte by som rád vedel, čo znamenajú tie "SVOJE" služobné účely?:confused: Ja som myslel, že ide o účely s.r.o.:eek:

SAMOZREJME
KaaaJa
22.06.10,10:43
Uz som tak trosku zufaly, nakolko neviem najist riesenie. Ste moja posledna nadej poradaci..:)

Problem.

V technickom preukaze pri nakupe noveho vozidla, importer odmietol uviest spotrebu pre vsetky 3 cykly, hoci je uvedena aj v certifikate o zhode (COC) a uviedol len kombinovanu spotrebu - 6,5l.

Nakolko auto (kupene ako sukromne) chcem obcas pouzivat na sluzobne ucely zamestnavatel mi oznamil, ze sa musi riadit zakonom o cestovnych nahradach (co je jasne) a v nom je uvedene (para 7 odsek 6, pismeno d) ze pokial nie je uvedena v TP spotreba rozdelena do cyklov pouzije sa spotreba uvedena v TP a ta sa moze pre mestsku prevadzku navysit o 20%

v mojom pripade to znamena 6,5*1.2= 7,8l

v COC aj v oficialnych dokumentoch k autu su spotreby v cykloch uvadzane nasledovne 5,3 mimo mesto, 6,5 kombinovana a 8,8l mesto


to znamena, ze napriek tomu, ze oficialne podla dokumentov auto jazdi a bude jazdit so spotrebou 8,8l, mi podla zakona bude uznavana len spotreba 7,8...teda o liter menej. (inak 7,8 nezajazdim ani keby som si to svihal stale po obchvate)

co sa s tym da robit?

Vdaka