chemicka
12.07.07,18:26
Mam pozemok v uzivani, na ktorom nechcem stavat, ale polozit unimobunku. Pozemok je v rekreacnej oblasti a zaroven je tam aj ochranne pasmo III. stupna. Potrebujem stavebne povolenie, alebo staci ohlasenie? Respektive ako mam postupovat, aby som neporusila zakony? Dakujem za radu.
wagner
12.07.07,19:13
Na unimobunku potrebuješ stavebné povolenie vtedy, keď na pozemku nemáš žiadnu stavbu, napr. chatu, rod.dom a pod. Keď máš na pozemku rod.dom, chatu a pod, tak je to drobná stavba - pokiaľ sú jej rozmery do 25 m2. To je to, čo sa hovorí že ohlásenie. Tiež potrebuješ k tomu LV, náčrt, stavebný dozor, snímku z mapy. Postaviť ju tam môžeš až potom, keď budeš mať súhlas od stavebného úradu - teda od obce resp. mesta, podľa toho, do ktorého intravilánu patrí pozemok na ktorom to chceš uložiť. Pokiaľ máš pozemok v užívaní, musí byť písomný súhlas vlastníka. Pri stavebnom povolení zmluva o nájme a stavebné povolenie sa vydáva iba na dobu nájmu.
misomiso
12.07.07,20:33
Na unimobunku potrebuješ stavebné povolenie vtedy, keď na pozemku nemáš žiadnu stavbu, napr. chatu, rod.dom a pod. Keď máš na pozemku rod.dom, chatu a pod, tak je to drobná stavba - pokiaľ sú jej rozmery do 25 m2. To je to, čo sa hovorí že ohlásenie. Tiež potrebuješ k tomu LV, náčrt, stavebný dozor, snímku z mapy. Postaviť ju tam môžeš až potom, keď budeš mať súhlas od stavebného úradu - teda od obce resp. mesta, podľa toho, do ktorého intravilánu patrí pozemok na ktorom to chceš uložiť. Pokiaľ máš pozemok v užívaní, musí byť písomný súhlas vlastníka. Pri stavebnom povolení zmluva o nájme a stavebné povolenie sa vydáva iba na dobu nájmu.

Preto radsej treba pouzit maringotku. Na svojom pozemku mozes parkovat motorove aj nemotorove (privesne) vozidla.

Apropos - stale dumam, ci zadavatelka povodnej otazky je povolanim chemicka alebo je chemicka blondina. No raz tu bola taka vasniva debat ao pouzivani diakritiky, asi mali ti puritani pravdu, ze to obcas chyba.
Danila
13.07.07,05:08
Mam pozemok v uzivani, na ktorom nechcem stavat, ale polozit unimobunku. Pozemok je v rekreacnej oblasti a zaroven je tam aj ochranne pasmo III. stupna. Potrebujem stavebne povolenie, alebo staci ohlasenie? Respektive ako mam postupovat, aby som neporusila zakony? Dakujem za radu.V tomto prípade stačí ohlásenie.
andreaS
13.07.07,05:17
Ejha, to ma veru nenapadlo ze by trebalo nejake ohlasenia a tak...

Preto sa radsej opytam aj ja predtym ako by sme urobili nieco v rozpore... cerstvo sme kupili pozemok, zatial orna poda, akurat to je na rieseni aby z toho bol stavebny pozemok (to ma na starosti nami poverena firma). Zatial sa rozbehlo "len" uzemne konanie, stavebne sa bude riesit potom. Byvaly majitel dava do prenajmu take tie pojazdne kancelarie ako su na stavbach a momentalne su 2 tieto "budky" na jednej akcii, no po akcii ju chce postavit na nas pozemok, lebo nema na ne miesto. Zaroven nam ich tam uz necha az kym nepostavime dom. Aj toto treba ohlasit?? A komu ak ano?

vdaka
chemicka
13.07.07,16:53
Dakujem velmi pekne za rady.
Apropos: som chemička a bruneta:)
wagner
13.07.07,19:10
Aj búdky treba ohlásiť. Ale určite to nie je drobná stavba. Pozri si stavebný zákon ktorý jasne definuje čo je drobná stavba - teda ohlásenie. Na každé ohlásenie úrad musí dať odpoveď. Nemôžeš si len tak postaviť kde chceš a čo chceš. Na ornej pôde určite oficiálne žiadne búdky nemôžu stáť. Iba dovtedy, kým Ťa niekto nebonzne. Bonzáci ešte nevymreli. Iba že by si ich ozaj mala na nejakom aute a ohlásiš že tam máš včely. Vtedy je to ozaj len ohlásenie a môžeš to tam mať pokiaľ nebudeš mať z ornej pôdy stavebný pozemok. Len otázka znie inak - tá orná pôda je podľa územného plánu aj plánovaná na stavebný pozemok? Môže s tým byť problém ak tam podľa územného plánu nie je plánovaná výstavba. Pozri či tam nemáš plynovod - aj to sme tu už riešili.
Danila
13.07.07,19:29
Aj búdky treba ohlásiť. Ale určite to nie je drobná stavba. Pozri si stavebný zákon ktorý jasne definuje čo je drobná stavba - teda ohlásenie. Na každé ohlásenie úrad musí dať odpoveď. Nemôžeš si len tak postaviť kde chceš a čo chceš. Na ornej pôde určite oficiálne žiadne búdky nemôžu stáť. Iba dovtedy, kým Ťa niekto nebonzne. Bonzáci ešte nevymreli. Iba že by si ich ozaj mala na nejakom aute a ohlásiš že tam máš včely. Vtedy je to ozaj len ohlásenie a môžeš to tam mať pokiaľ nebudeš mať z ornej pôdy stavebný pozemok. Len otázka znie inak - tá orná pôda je podľa územného plánu aj plánovaná na stavebný pozemok? Môže s tým byť problém ak tam podľa územného plánu nie je plánovaná výstavba. Pozri či tam nemáš plynovod - aj to sme tu už riešili.Prečo si nemôže na svojom pozemku postaviť tie maringotky po ohlásení stavebnému úradu a po jeho vyjadrení? Prepáč, ale ja Tvojmu vyjadreniu nerozumiem. Aj v prípade, že by sa jednalo o verejné priestranstvo môže podať žiadosť o užívanie. Ale v tomto prípade ide o pozemok, ktorý kúpili a teda majú právo rozhodnúť ako s jeho využitím naložia.
wagner
14.07.07,10:05
Maringotky áno pokiaľ sú na kolesách s včelami, ale keď to postavíš na zem a upravíš pôdu už len tým, že podložíš napr. tvárnice, alebo upravíš plochu tak je to stavba pevne spojená so zemou. Keďže s tým robím už 11 rokov, viem čo hovorím. Pozri si v stavebnom zákone na čo nie je potrebné ani ohlásenie, čo je drobná stavba a na čo treba stavebné povolenie. O tomto hovorí jeden samostatný §. Taktiež musíš rešpektovať územný plán obce. Tiež sme mali jedného takého vychtralého a dva roky sme si dopisovali - teda stavebný úrad, jeho odvolanie na Krajský stavebný úrad, naša výzva na odstránenie stavby, atď. Je to zbytočná strata času a pred 2 týždňami musel tú maringotku odstrániť, lebo by sme ju boli odstránili my na jeho náklady. Preto sa treba vopred na obecnom, resp. mestskom úrade informovať. Majú právo rozhodnúť ako s ním naložia, ale musí to byť v súlade so zákonom a VZN príslušnej obce resp. mesta. A VZN sa vyhlasuje Smerný územný plán obce resp. mesta. Pokiaľ sa pracuje na SÚP tak ho môže každý pripomienkovať a v rámci pripomienok pokiaľ to nie je v rozpore so záujmami obce resp. mesta, môže si každý navrhnúť stavebný pozemok aj na námestí. Pokiaľ je to v rozpore so záujmami tak Ti tak nedovolia postaviť ani WC.
misomiso
14.07.07,17:06
Pokial viem, maringotka je privesne vozidlo, bez ohladu na to, ci tam mas vcely, cirkusovu vybavu, vlastnu postel, alebo ju mas prazdnu. Privesne vozidlo ti nikto nemoze zakazat parkovat na vlastnom pozemku, bez ohladu na to, ci je stavebny alebo nie. Napr. mne v zahrade parkuje privesny vozik, myslim ze nezalezi na tom, ze ide o nakladny a ma celk. hmotnost 500 kg, skratka je to privesne vozidlo. Rovnako ludia parkuju na svojich pozemkoch aj s obytnymi privesmi (kde by ich inde parkovali?) a tak isto mozes parkovat aj maringotku. Alebo uz budem musiet obec ziadat o povolenie aj ked budem chciet vojst autom za vlastnu branu???
wagner
14.07.07,20:10
Pokiaľ viem, tak základná otázka nebola, že má maringotku, ale unimobunku. A to je veľký rozdiel. Drž sa témy a neteoretizuj. Nehovorila som o prívesnom vozíku alebo maringotke. Hovorila som o unimobunke.
rakyta
20.10.11,20:00
Pojem "úprava podkladu" si každý stavebný úrad vysvetľuje inak. Je to niekde upresnené ?
marjankaj
20.10.11,21:01
Pojem "úprava podkladu" si každý stavebný úrad vysvetľuje inak. Je to niekde upresnené ?

Pozri stavebný zákon 50/1976
§39a, §39b, §71, §139b


http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/
rakyta
21.10.11,05:58
Ďakujem. V podstate by som rád vedel, či môžem umiestniť včelín v extraviláne na svojom pozemku, alebo so súhlasom majiteľa. Ak by bol včelín osadený na betonových kockách bez pevného spojenia so zemou, tak sa nepovažuje za stavbu v zmysle stavebného zákona. Problém však je zrovnanie terenu a osadenie betonových kociek, čo stavebný úrad považuje za úpravu podkladu a potom klasifikuje včelín ako stavbau podľa §43 a potom nasleduje konanie na SU a ... Preto ma mýli pojem "úprava podkladu" - škrabnutie motykou, alebo bagrovanie:confused:
rakyta
21.10.11,11:18
Pozri stavebný zákon 50/1976
§39a, §39b, §71, §139b


http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/

Prepáčte, myslel som "úprava podkladu" podľa § 43. Tento výraz spolu s výrazom "pevne spojený so zemou", ktorý je dalej špecifikovaný, klasifikujú stavebnú konštrukciu ako stavbu. Ak sa pri osadení takejto konštrukcie nepoužijú tieto dva úkony, tak sa nejedná o stavbu v zmysle SZ ?
deli.
24.10.11,09:02
opytajte sa CIMOM-a tu: http://www.porada.sk/t101034-stavebne-povolenie-rady-skusenosti.html
a nemusíte zakladať nové témy