Julo
23.07.07,16:39
Zdravím a mám pre Vás nasledovné : Mám vážne zdravotné problémy s chrbticou. Pravdepodobne budem uznaný ako ZŤP (alebo "len" na 50%). Som živnostník a podnikám v oblasti opráv kancelárskych strojov. Viem si zabezpečiť dovoz i odvoz strojov, resp. vyslať technika. Takže nevidím problém, ale lekárka mi tvrdí, že ak budem uznaný ako ZŤP, tak nemôžem podnikať. Zaujímalo by ma kde je pravda ?:mee: Ako je to potom s odvodmi ? Vrele ďakujem za odpovede.
Katy a R
23.07.07,16:26
Ak je občan zdravotne postihnutý, neznamená to, že nesmie pracovať (resp. podnikať). Záleží, či tú prácu zvládne a či mu nezhoršuje zdravotný stav. Veď napríklad koľkí ľudia bez končatín pracujú normálne! A často lepšie a viac ako zdraví. (Len aby to nebolo ako som tu niekde čítala, že slepý chodí do práce na bicykli do vedľajšej dediny)

Ak je zdravotné postihnutie posúdené UPSVaR na 50 a viac percent - inak sa platia odvody do ZP - z polovičného vymeriavacieho základu.
Takýto občan (ZŤP) môže požiadať aj o kompenzácie – ale to záleží od charakteru postihnutia a posudku. (Napríklad - osobnú asistenciu v práci ... viď zákon o sociálnej pomoci)

V SP sa posudzuje schopnosť pracovať – miera poklesu.
Ak je nad 40% - invalidný dôchodok.
Poberateľ invalidného dôchodku ( pokles o 40-70 percent) - platí odvody do ZP z polovičného vymeriavacieho základu.
Poberateľ ID (pokles nad 70 percent) platí odvody do ZP z polovičného VZ a aj pri platbách do SP platí inak – teda neplatí nemocenské pois., invalidné pois. a pois. v nezamestnanosti.
Podrobnejšie - percentá aj max. a min. vymeriavacie základy sú aj tu na porade - tabuľka odvodov.