Zavrieť

Porady

Zdravotne (nie psychycky) postihnutý.

Zdravím a mám pre Vás nasledovné : Mám vážne zdravotné problémy s chrbticou. Pravdepodobne budem uznaný ako ZŤP (alebo "len" na 50%). Som živnostník a podnikám v oblasti opráv kancelárskych strojov. Viem si zabezpečiť dovoz i odvoz strojov, resp. vyslať technika. Takže nevidím problém, ale lekárka mi tvrdí, že ak budem uznaný ako ZŤP, tak nemôžem podnikať. Zaujímalo by ma kde je pravda ? Ako je to potom s odvodmi ? Vrele ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak je občan zdravotne postihnutý, neznamená to, že nesmie pracovať (resp. podnikať). Záleží, či tú prácu zvládne a či mu nezhoršuje zdravotný stav. Veď napríklad koľkí ľudia bez končatín pracujú normálne! A často lepšie a viac ako zdraví. (Len aby to nebolo ako som tu niekde čítala, že slepý chodí do práce na bicykli do vedľajšej dediny)

    Ak je zdravotné postihnutie posúdené UPSVaR na 50 a viac percent - inak sa platia odvody do ZP - z polovičného vymeriavacieho základu.
    Takýto občan (ZŤP) môže požiadať aj o kompenzácie – ale to záleží od charakteru postihnutia a posudku. (Napríklad - osobnú asistenciu v práci ... viď zákon o sociálnej pomoci)

    V SP sa posudzuje schopnosť pracovať – miera poklesu.
    Ak je nad 40% - invalidný dôchodok.
    Poberateľ invalidného dôchodku ( pokles o 40-70 percent) - platí odvody do ZP z polovičného vymeriavacieho základu.
    Poberateľ ID (pokles nad 70 percent) platí odvody do ZP z polovičného VZ a aj pri platbách do SP platí inak – teda neplatí nemocenské pois., invalidné pois. a pois. v nezamestnanosti.
    Podrobnejšie - percentá aj max. a min. vymeriavacie základy sú aj tu na porade - tabuľka odvodov.

    Zdravotne (nie psychycky) postihnutý.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.