wildo
03.08.07,15:51
Dobrý deň.
Mám problém, v prvom rade ako zatočiť s liečebným ústavom, kde sa mal môj syn liečiť, ale naopak vysali zneho skoro všetok život, keby som ho nebol zobral na vlastné riziko domov, a este mi ho dokonca nechceli ani dať, lebo že poisťovňa im vyplatila dlhší pobyt dieťaťa, stanovili mu diagnózu ktorá sa vôbec nepotvrdila nemocnicou, v druhom rade čo mam povedať jeho lekárke, na jej odporúčanie sme ho zaniesli na liečenie, mi sme chceli do nemocnice ale ona len na liecenie.
Synovi sa zdravotný stav zhoršil, zaviezli sme ho do nemocnice, kde konečne po dvoch mesiacoch zistili správnu diagnózu. Zistili mu Crohnovu chorobu - je to dedičné? Má syn nárok na nejaký príspevok od štátu? Čo vy na to?
Olice
03.08.07,14:57
Dobrý deň.
Mám problém, v prvom rade ako zatočiť s liečebným ústavom, kde sa mal môj syn liečiť, ale naopak vysali zneho skoro všetok život, keby som ho nebol zobral na vlastné riziko domov, a este mi ho dokonca nechceli ani dať, lebo že poisťovňa im vyplatila dlhší pobyt dieťaťa, stanovili mu diagnózu ktorá sa vôbec nepotvrdila nemocnicou, v druhom rade čo mam povedať jeho lekárke, na jej odporúčanie sme ho zaniesli na liečenie, mi sme chceli do nemocnice ale ona len na liecenie.
Synovi sa zdravotný stav zhoršil, zaviezli sme ho do nemocnice, kde konečne po dvoch mesiacoch zistili správnu diagnózu. Zistili mu Crohnovu chorobu - je to dedičné? Má syn nárok na nejaký príspevok od štátu? Čo vy na to?

Sťažnosti treba adresovať Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ale to si sa už dozvedel v Tvojom predchádzajúcom príspevku.
Prikladám Ti link, kde sa možno dozvieš o tomto synovom ochorení viac, ak si si to už náhodou nepozrel.
http://www.crohnclub.sk/clanok.php?article_id=4
Čo sa týka príspevku od štátu, toto Ti zrejme najlepšie vysvetlí odborný lekár, ku ktorému budete so synom chodiť. Alebo v zdravotnej poisťovni, kde je syn poistencom.
Ale počkaj na iné názory, možno Ti niekto poradí lepšie.
Zoltán Kovács
03.08.07,15:33
Prečítaj si príspevky z tejto diskusie:

http://www.porada.sk/t29212-m-crohn.html

Je to o Crohnovej chorobe. Ja mám túto diagnózu od 1997. A v roku 2002 aj jednu operáciu za sebou (resekcia hrubého a tenkého čreva). Na začiatku choroby tiež nevedeli zistiť presnú diagnózu, preto som na vlastnú zodpovednosť opustil nemocnicu a vybavil som inde vyšetrenie, kde za 2 dni stanovili presnú diagnózu. Je to autoimmúne ochorenie. Ide vlastne o to, že imunitný systém napadá zdravý organizmus. Lieči sa to kortikoidmi. Vyliečiť sa to nedá, nakoľko nevedia presne určiť pôvod. Dá sa tým žiť plnohodnotný život, samozrejme dodržaním liečby a diéty. Ak potrebuješ viac zistiť o tej chorobe pozri si link, čo ti odporúčili v prvom príspevku.

Držím ti palce aj synovi.
Eulalia
04.08.07,03:33
Myslím, že v tomto prípade by bol nárok na príspevok na diétne stravovanie. Je to štátna dávka, ktorú priznáva príslušný (podľa bydliska) Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ale priznanie príspevku závisí od príjmu, ktorý majú spoločne posudzované osoby - v tomto pripade Tvoja rodina. Ak na jedného člena rodiny (rodičia+deti) je príjem vyšší ako dvojnásobok životného minima, príspevok sa neprizná. Pre syna by si mohol v každom prípade asi vybaviť preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím - na tom istom úrade. Tie príspevky sú totiž práve na kompenzáciu dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.
Zoltán Kovács
04.08.07,17:55
Myslím, že v tomto prípade by bol nárok na príspevok na diétne stravovanie. Je to štátna dávka, ktorú priznáva príslušný (podľa bydliska) Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ale priznanie príspevku závisí od príjmu, ktorý majú spoločne posudzované osoby - v tomto pripade Tvoja rodina. Ak na jedného člena rodiny (rodičia+deti) je príjem vyšší ako dvojnásobok životného minima, príspevok sa neprizná. Pre syna by si mohol v každom prípade asi vybaviť preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím - na tom istom úrade. Tie príspevky sú totiž práve na kompenzáciu dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.

Tiež som zisťoval tieto možnosti, ale ani jeden nepriznali. Choroba, keď je v pokojovom štádiu, tak nijako sa neprejavuje. Preto sa nedá presne určiť % poklesu práceschopnosti. Podľa tabuliek čo som zisťoval, tak pri pokojovom štádiu na túto chorobu uznávajú iba 20% pokles, ale pri akútnom štádiu až 70% pokles.
Skôr odporúčam pozisťovať možnosti kúpeľnej liečby. Veľmi dobre skúsenosti mám z kúpeľov (Korytnica), ale aj Bardejovské kúpele sú výborné na túto chorobu.
Eulalia
05.08.07,02:51
Zolee, to, čo tu uvádzaš, je zrejme hodnotenie sociálnej poisťovne v súvislosti s invalidizáciou chorého človeka. Je však rozdiel s posúdením ťažkého zdravotného postihnutia a schopnosti pracovať. Aj ťažko zdravotne postihnutý človek môže pracovať a nemá pri tom nárok na invalidný dôchodok. Pri posudzovaní ťažkého zdravotného postihnutia sa vôbec neberie do úvahy schopnosť pracovať, ale miera narušenia (funkčnej poruchy) telesných, duševných alebo zmyslových schopností. Toto posudzujú posudkoví lekári´úradov práce, soc. vecí a rodiny a nie sociálna poisťovňa. Nemá to vôbec nič spoločné s invalidným dôchodkom. Na druhej strane väčšina invalidných dôchodcov má také zdravotné problémy, že bez problému spĺňajú aj kritériá ťažkého zdravotného postihnutia.
wildo
06.08.07,18:48
Môj syn má 13 rokov, a vy tu rozoberáte dôchodcu??? Vaše niektoré odpovede nedávajú zmysel, prečítajte si pozorne začiatok diskusie.
Zoltán Kovács
06.08.07,19:05
Môj syn má 13 rokov, a vy tu rozoberáte dôchodcu??? Vaše niektoré odpovede nedávajú zmysel, prečítajte si pozorne začiatok diskusie.

Nemyslím si, že sme rozoberali dôchodcu. Prečítali sme tvoje zadanie témy a snažili sme sa pomôcť, aj čo sa týka samotnej liečby, aj čo sa týka tých dávok. To či chorý človek má nárok na nejakú dávku alebo nie, nie je závislé od veku, ale skôr od charakteru choroby.
Keby som pri rovnakej chorobe mal nárok na nejakú dávku, resp. príspevok na diétu, tak určite by som využil možnosť, a vybavil by som si.
Chápem, že momentálne v tebe pracuje zrejme zdesenie zo zdravotného stavu svojho syna. Ak nie si spokojný s postupom zdravotníckeho zariadenia čo sa týka liečby syna, tak sa môžeš obrátiť na Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (aspoň si myslím, že tak sa volá tá inštitúcia), aby prešetrili postup liečebne.
Eulalia
07.08.07,03:19
Môj syn má 13 rokov, a vy tu rozoberáte dôchodcu??? Vaše niektoré odpovede nedávajú zmysel, prečítajte si pozorne začiatok diskusie.

Myslela som, že jedna z Tvojich otázok bola aj na možnosť nejakých príspevkov a na to sme Ti odpovedali. Ja viem, že teraz vidíš celú situáciu čierno a pýtaš sa, prečo práve môj syn, ale skús sa radšej sústrediť na to, ako ďalej. A sťažnosť na postup lekárov by skutočne mala smerovať na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Olice
07.08.07,04:57
Dobrý deň.

Mám problém, v prvom rade ako zatočiť s liečebným ústavom, kde sa mal môj syn liečiť, ale naopak vysali zneho skoro všetok život, keby som ho nebol zobral na vlastné riziko domov, a este mi ho dokonca nechceli ani dať, lebo že poisťovňa im vyplatila dlhší pobyt dieťaťa, stanovili mu diagnózu ktorá sa vôbec nepotvrdila nemocnicou, v druhom rade čo mam povedať jeho lekárke, na jej odporúčanie sme ho zaniesli na liečenie, mi sme chceli do nemocnice ale ona len na liecenie.

Synovi sa zdravotný stav zhoršil, zaviezli sme ho do nemocnice, kde konečne po dvoch mesiacoch zistili správnu diagnózu. Zistili mu Crohnovu chorobu - je to dedičné? Má syn nárok na nejaký príspevok od štátu? Čo vy na to?

Takže, na Tvoje odporúčanie som si ešte raz prečítal Tvoj príspevok.
Ako píšeš, máš v prvom rade rade problém, ako zatočiť s liečebným ústavom. Hneď v prvom mojom príspevku som Ti odporučil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kontakt si iste nájdeš na nete.
To isté môžeš urobiť aj s lekárkou, ak nie si spokojný s jej postupom.
Prípadne jej môžeš vynadať ako rodič, ak máš tú potrebu.
Na linku, ktorý som Ti priložil sa dozvieš o tomto ochorení u detí a mládeže, čiže nielen u dôchodcov.
Ja si skôr myslím, že prvoradé je to, aby sa zdravotný stav u Tvojho syna stabilizoval a k tomu potrebuje okrem medikamentóznej liečby hlavne kľud a pohodu. A ten musí cítiť v prvom rade od svojich najbližších, čiže rodičov.
Želám všetko dobré, hlavne Tvojmu synovi.
wildo
07.08.07,19:14
Takže, na Tvoje odporúčanie som si ešte raz prečítal Tvoj príspevok.
Ako píšeš, máš v prvom rade rade problém, ako zatočiť s liečebným ústavom. Hneď v prvom mojom príspevku som Ti odporučil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kontakt si iste nájdeš na nete.
To isté môžeš urobiť aj s lekárkou, ak nie si spokojný s jej postupom.
Prípadne jej môžeš vynadať ako rodič, ak máš tú potrebu.
Na linku, ktorý som Ti priložil sa dozvieš o tomto ochorení u detí a mládeže, čiže nielen u dôchodcov.
Ja si skôr myslím, že prvoradé je to, aby sa zdravotný stav u Tvojho syna stabilizoval a k tomu potrebuje okrem medikamentóznej liečby hlavne kľud a pohodu. A ten musí cítiť v prvom rade od svojich najbližších, čiže rodičov.
Želám všetko dobré, hlavne Tvojmu synovi.

Konečne poriadna odpoveď, ĎAKUJEM VAM.
Zoltán Kovács
07.08.07,19:16
Konečne poriadna odpoveď, ĎAKUJEM VAM.

Myslím si, že aj ostatní ti dali poriadnu odpoveď. Zalistuj si do témy M.Crohn. Ja som ju zakladal, lebo mám tiež tú istú chorobu už 10 rokov.
wildo
21.08.07,18:02
Ďakujem všetkým že ste mi poslali nejake odpovede, ale predsaj len, syna mam doma z nemocnice, blíži sa školský rok, lekári neodporúčajú chodiť do školy, syn nesmie dlho sedieť, musí sa sem tam poprechádzať prípadne ležať, pri konečníku mu našli hnisavý nádor, ktorý sa mu vytvoril tým že mu prasklo črevo a potrava mu prepadávala cez črevo, ranu má po operácii, je nezašitá chodíme na pravidelné kontroly. Teraz by som potreboval radu kam poslať žiadosť na odklad školy??? Za rady vopred Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.08.07,18:28
Ďakujem všetkým že ste mi poslali nejake odpovede, ale predsaj len, syna mam doma z nemocnice, blíži sa školský rok, lekári neodporúčajú chodiť do školy, syn nesmie dlho sedieť, musí sa sem tam poprechádzať prípadne ležať, pri konečníku mu našli hnisavý nádor, ktorý sa mu vytvoril tým že mu prasklo črevo a potrava mu prepadávala cez črevo, ranu má po operácii, je nezašitá chodíme na pravidelné kontroly. Teraz by som potreboval radu kam poslať žiadosť na odklad školy??? Za rady vopred Ďakujem.
V tomto ti bude vedieť najlepšie poradiť riaditeľ/ka školy kam chodí tvoj syn. Ak je zriaďovateľom školy obec alebo mesto, tak na odbore školstva ti tiež vedia poradiť. Ak zriaďovateľ je VÚC (väčšinou stredné školy) tak tam.

A držím palce synovi, ale aj vám rodičom, lebo budete potrebovať veľa trpezlivosti a zmenu životného štýlu, už len kvôli diéte syna.
v_mary
21.08.07,18:50
Napísala by som na riaditeľstvo ZŠ, ktorú syn navštevuje žiadosť o individuálne vyučovanie alebo o individuálny učebný plán z vážnych zdravotných dôvodov. K žiadosti by som pripojila potvrdenie odborného lekára.
v_mary
22.08.07,05:46
Pripájam link, kde sa o týchto veciach píše: http://www.modernaskola.sk/rs,9
S tou žiadosťou by som na tvojom mieste išla osobne, aby som sa s riaditeľom školy dohodla o ďalšom postupe
Zoltán Kovács
22.08.07,17:45
Ako povzbudenie len pripomeniem, že najslávnejším človekom s Crohnovou chorobu je speváčka Anastacia, ktorá už tiež podstúpila operáciu. Je príkladom toho, že aj touto chorobu sa dá plnohodnotne žiť. Takže hlavu hore a držím palce.
wildo
23.08.07,19:22
Ďakujem. To som potreboval vedieť...