obronii
08.08.07,13:09
Ahojte, viete poradit, ci na zalozenie s.r.o. mi staci suhlas majitela nehnutelnosti na to, ze tam unho moze byt sidlo nasej firmy, alebo potrebujem aj najomnu zmluvu?
Stina
08.08.07,11:13
Mala by byť riadne uzavretá nájomná zmluva
betka
08.08.07,11:14
lastovicka
26.08.07,07:38
prosim vás,nemáte niekto vzor nájomnej zmluvy?ak ano velmi by mi pomohlo keby ste tosem mohli umiestniť alebo ma nasmerovať kde to najdem.vdaka
Aljok
26.08.07,07:43
Pozri túto tému, príspevok č. 15 od Orsz: http://www.porada.sk/t33800-p2-zmluva-o-najme.html
d3 !Ur3
28.08.07,19:05
Podľa ustanovenia § 2 ods. 3 druhej vety zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v platnom znení právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.
Dáša_
29.08.07,06:06
Ja som sa tento mesiac stretla s tym, že súdu nestačila nájmná zmluva, ale požadovali aj list vlastníctva nájomcu a rozhodnutie z obecného úradu o pridelení čísla domu :( Kvoli tomu vrátili návrh na zápis spoločnosti, hoci živnostenskému úradu stačila aj nájomná zmluva.
Paula
29.08.07,06:35
No, ak skutočne bude od 1.9.07 na internete verejne + bezplatne dostupný "kataster", tak si tam súd nakukne a nebude požadovať priloženie LV (možno :) ).
Živnostenský úrad vychádza z odobrenia nájomnej zmluvy súdom, preto on sám LV nepožaduje. Skúma len, či je v nájomnej zmluve súhlas prenajímateľa so sídlom nájomcu.
Dáša_
29.08.07,06:44
Živnostenský úrad už aj teraz žiadal LV.
Paula
29.08.07,06:50
Zrejme nie každý, moja skúsenosť je iná , nehádam sa :)
Dáša_
29.08.07,07:06
Máš pravdu, veľmi záleží na ľuďoch. A nielen na živnostenských úradoch ale aj na súdoch.
Na tom istom súde v tom istom čase jeden sudca zapísal spoločnosť aj bez LV, a druhý žiadal nielen LV ale aj potvrdenie o pridelení súpisného čísla, čo v podstate ani nikto netušil, čo presne je.

To je vo všeobecnosti problem našich úradov :(
betka
29.08.07,11:15
Nevšímajte si pokec okolo, ale iba zvýraznené...;)

Určenie sídla spoločnosti
Určiť sídlo spoločnosti je dôležité preto, že pri podávaní žiadosti o živnostenský list a pri podávaní návrhu na zápis do obchodného registra budete musieť predložiť nájomnú zmluvu alebo nejaký dokument dokazujúci vaše právo na užívanie priestorov. Sídlom vašej spoločnosti môže byť aj váš byt alebo dom. V takom prípade na živnostenskom úrade a OR predložíte dokumenty, ktoré dokazujú, že ste vlastníkom bytu alebo domu. Ak bude vaše sídlo v prenajatých kancelárskych priestoroch, čo je asi najčastejší prípad, budú od vás na živnostenskom úrade, resp. OR žiadať predloženie nájomnej zmluvy, resp. zmluvy o budúcej zmluve, kde musí byť vyslovene uvedené, že vlastník prenajímaných priestorov súhlasí so zriadením sídla spoločnosti.

Registrácia na živnostenskom úrade
Ďalej treba ísť na živnostenský úrad požiadať o vydanie živnostenského listu. So sebou si prineste vyplnené tlačivo, spoločenskú zmluvu, aktuálny výpis z registra trestov všetkých budúcich konateľov, doklad o práve používať priestory ako sídlo spoločnosti (list vlastníctva, nájomná zmluva), kolok 1000 Sk. Ak splníte všetky podmienky, živnostenský list vám vydajú zhruba za týždeň. Keď dostanete živnostenský list, urobte si z neho dve fotokópie a tieto si dajte overiť notárom.

V súčastnosti pri určení sídla spoločnosti aj pri registrácii, potrebujú i NZ i LV, z jednoduchého dôvodu. Ak prinesiem iba NZ (tá sa dá napísať i na kolene) tá mi nepreukazuje vlastníctvo k nehnuteľnosti, sú tam vypísané len skutočnosti, kt sú na LV. A tieto skutočnosti napísané v NZ podložím dokladom - LV. A to , že prenajímateľ je skutočným vlastníkom nehnuteľnosti mi preukáže iba LV
svetlik
24.07.08,06:49
stačí na OR SR v Bratislave predložiť súhlas vlastníka na zápis sídla?
Celsus
26.07.08,16:59
stačí na OR SR v Bratislave predložiť súhlas vlastníka na zápis sídla?

Áno stačí.