mipo
14.08.07,21:40
Manžel je živnostník a spolu s manželkou príležitostne prenajímajú chatu na ubytovanie, pričom táto činnosť nie je predmetom živnosti. Musia tiež podať na DÚ registráciu?
Zoltán Kovács
14.08.07,19:44
Manžel je živnostník a spolu s manželkou príležitostne prenajímajú chatu na ubytovanie, pričom táto činnosť nie je predmetom živnosti. Musia tiež podať na DÚ registráciu?
Pri príležitostnom prenajme nie je potrebné registrácia na DÚ. Len manželka tiež musí podávať daňové priznanie, nakoľko príjmy z prenájmu sú ich spoločné príjmy.

POZRI Ďalšie príspevky. Neuvedomil som si to. Ďakujem.
betka
15.08.07,09:36
Táto činnosť nemusí byť predmetom živnosti, ale pôjde o príjem z prenájmu podľa par. 6/3. Podľa novely zákona ste povinný sa registrovať sa.

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Takže pozor na novelu.
Johanka
15.08.07,09:53
Pri príležitostnom prenajme nie je potrebné registrácia na DÚ. Len manželka tiež musí podávať daňové priznanie, nakoľko príjmy z prenájmu sú ich spoločné príjmy.
Zákon o správe daní a poplatkov ani Zákon o dani z príjmu nepozná pojem "príležitostný prenájom".
Všetky povinnosti súvisiace s registráciu aj s daňou z príjmu je daňovník povinný splniť aj keby prenajímal nehnuteľnosť na 1 deň a za 1 Sk.
... povinnosť manželky/manžela podať DP pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností sa dá "optimalizovať" s prihliadnutím na § 4 ods.8 Zákona o dani z príjmov ;) .
Zoltán Kovács
15.08.07,12:48
Táto činnosť nemusí byť predmetom živnosti, ale pôjde o príjem z prenájmu podľa par. 6/3. Podľa novely zákona ste povinný sa registrovať sa.

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Takže pozor na novelu.

Z tohto vyplývajúc, musí sa registrovať aj keď príjem určite nepresiahne 5 živ.minima, ktoré je oslobodené od dane, a vlastne nie je ani povinnosť podávať daňové priznanie, nakoľko iné zdaniteľné príjmy nemá?
Johanka
15.08.07,12:54
Zákon o správe daní a polatkov pri povinnosti registrácie rieši iba moment prenajatia nehnuteľnosti. Výšku príjmu, možnosť oslobodenia príjmu z prenájmu nehnuteľnosti od dane a povinnosť podania rieši Zákon o dani z príjmov.
helas
15.08.07,19:26
Dobrý večer,
musím sa registrovať aj keď prenajímam len časť rodinného domu /je to jedno poschodie so všetkým vybavením, ale vchod je spoločný.
Ďakujem
Johanka
15.08.07,19:34
Prenajímaš nehnuteľnosť - zákon o správe daní a poplatkov nerieši "rozmery" ani vchody ;) . Prenajatím nehnuteľnosti vzniká povinnosť registrácie.
Súvisiace aj tu http://www.porada.sk/t58495-odvody-pri-prenajme.html
helas
15.08.07,20:11
Chcela som sa len uistiť, díky
shureido
16.08.07,05:02
Mam otazku. Majitel nehnutelnosti je otec a so mnou uzavrel zmluvu o vypozicke. Ja ako (nie majitel nehnutelnosti) pozemok prenajimam a mam prijmy nizsie ako 5 ns ZM. Je mi jasne, ze niekto sa musi zaregistrovat , otazka je ci majtel (otec) - aj ked nema prijmy, alebo ja (nemajitel) co mam prijmy z prenajmu. Dakujem
uzivatel2
20.08.07,08:47
Táto činnosť nemusí byť predmetom živnosti, ale pôjde o príjem z prenájmu podľa par. 6/3. Podľa novely zákona ste povinný sa registrovať sa.

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Takže pozor na novelu.
Ešte doplním Betku:
§ 110g prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1.9.2007
ods. 4 Fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosť podľa zákona účinného k 31.8.2007 je povinná požiadať správcu dane o registráciu podľa § 31 ods. 2 písm. a/ podľa zákona účinného od 1.9.2007 najneskôr do 31. decembra 2007
Sharon
31.08.07,12:22
Ak mi vyplýva iba povinnosť oznámiť skutočnosť o prenájme nehnuteľnosti, nie registrovať sa, lebo už podnikám ako to mám urobiť? Je na to nejaké tlačivo, lebo som ho nikde nenašla. Alebo stačí napísať list na DÚ.
vieroslava
31.08.07,14:14
Mam otazku. Majitel nehnutelnosti je otec a so mnou uzavrel zmluvu o vypozicke. Ja ako (nie majitel nehnutelnosti) pozemok prenajimam a mam prijmy nizsie ako 5 ns ZM. Je mi jasne, ze niekto sa musi zaregistrovat , otazka je ci majtel (otec) - aj ked nema prijmy, alebo ja (nemajitel) co mam prijmy z prenajmu. Dakujem

Tak toto by zaujímalo aj mňa, prosím, ak vie niekto odpoveď, pomôžte.
Monika Kováčová
31.08.07,14:34
Oznámenie formou listu....
V zmysle zákona o správe daní a poplatkov § 31 odst. 2 vám oznamujem, že dňom.... som sa stal prenajímateľom nehnuteľnosti. S pozdravom..... Jožko Mrkvička
vieroslava
31.08.07,14:47
Ale podľa môjho názoru táto povinnosť tu podľa §31 odst.2 zákona č. 511/1992 Zb. stále bola aj pred účinnosťou zákona o registrácii sa pri prenájme nehnuteľností. Bolo potrebné oznámiť daňovému úradu, že mi plynú nejaké príjmy.

Mňa však zaujíma, kto sa prihlasuje (podľa príspevku č.10) majiteľ nehnuteľnosti, alebo ten kto prenajíma.
Logika mi hovorí, že ten kto prenajíma.
betka
31.08.07,16:41
Vieroslava, určite táto povinnosť nebola platná do 31.08.2007

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(5) Registračnú povinnosť nemá daňovník, ktorý má len náhodnú alebo jednorazovú daňovú povinnosť alebo u ktorého je predmetom zdanenia len nehnuteľnosť, ak nemá registračnú povinnosť pri inej dani. Registračná povinnosť sa ďalej nevzťahuje na daňovníkov, ktorí majú výhradne príjmy zo závislej činnosti a príjmy, z ktorých je daň vyberaná zrážkou.
vieroslava
31.08.07,18:15
Registračná povinnosť nebola, ale podľa mňa oznamovacia áno.
Ale mňa hlavne zaujíma odpoveď na moju otázku a otázku od "shureido".
cloe
31.08.07,18:33
Myslím si že daňovníkom je ten, kto má príjem z prenájmu a ten sa tiež musí zaregistrovať, nie majiteľ ale prenajímateľ nehnuteľnosti.
betka
31.08.07,18:33
Pre Vieroslava: www.drsr.sk-hneď je tam info:

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt, alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.
vieroslava
01.09.07,16:27
Pre Betka:

Súhlasím s Tvojou citáciou zo stránky "drsr", ale bola by si taká dobrá a poučila ma, ako mám chápať odst.2 § 31 zák.511/1992 v znení neskorších predpisov:

"Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do 30 dní."

Zdôrazňujem slovo "oznámiť" (nie registrovať).
Monika Kováčová
01.09.07,17:02
Otázka:

Mňa však zaujíma, kto sa prihlasuje (podľa príspevku č.10) majiteľ nehnuteľnosti, alebo ten kto prenajíma.
Logika mi hovorí, že ten kto prenajíma.


Otázka:
Mam otazku. Majitel nehnutelnosti je otec a so mnou uzavrel zmluvu o vypozicke. Ja ako (nie majitel nehnutelnosti) pozemok prenajimam a mam prijmy nizsie ako 5 ns ZM. Je mi jasne, ze niekto sa musi zaregistrovat , otazka je ci majtel (otec) - aj ked nema prijmy, alebo ja (nemajitel) co mam prijmy z prenajmu. Dakujem

Odpoveď:


(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,


Môj výklad:
Povinnosť registrovať sa musí osoba ktorá prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.

Vyplýva mi z toho : Ak mi otec prenajme nehnuteľnosť a ja ju ďalej prenajmem, máme povinnosť sa registrovať obaja.

V prísp. sa písalo o nejakej zmluve o výpožičke.... Pravdupovediac v živote som nevidela a nečítala Zmluvu o výpožičke nehnuteľností a netuším za akých podmienok bola uzatvorená a či z nej budú plynúť nejaké príjmy... Možno právnici by vedeli vysvetliť rozdiel medzi Nájomnou zmluvou a Zmluvou o výpožičke aj keď je to možno to isté, len vypožičanie zadarmo.... :confused: (teoretizujem). Ale toľko môj názor na povinnosť registrácie pri prenájme jednej nehnuteľnosti viacerými subjektmi.
betka
01.09.07,17:10
Monika súhlasím,
Sureido sa pýtal na nehnuteľnosť pozemok-preto bola podčiarknurtá odpoveď. Z toho mi vyplýva, keď prenajímam pozemok, nemusím sa registrovať...
jane26
06.09.07,07:19
Co v pripade, ak zahranicna osoba, ktora nema trvaly pobyt na Slovensku, ale vlastni a prenajima tu nehnutelnost?
Pretoze podla zakona o sprave dani a poplatkov § 31 ods.8 Ak je daňovým subjektom osoba so sídlom alebo bydliskom v zahraničí, ktorá nemá na území Slovenskej republiky stálu prevádzkáreň, ani nehnuteľný majetok, je povinná sa zaregistrovať najneskôr v deň začatia dani podliehajúcej činnosti.
Takze ak ma nehnutelny majetok v SR nemusi sa zaregistrovat?

dakujem

Jana
djada
11.09.07,07:43
registruje, alebo oznamuje to ten kto prenajíma. Na DÚ v PD chcú doložiť aj zmluvu o prenájme.
dogicka
19.10.07,05:39
Dobrý večer,
musím sa registrovať aj keď prenajímam len časť rodinného domu /je to jedno poschodie so všetkým vybavením, ale vchod je spoločný.
Ďakujem


Prenajímaš nehnuteľnosť - zákon o správe daní a poplatkov nerieši "rozmery" ani vchody ;) . Prenajatím nehnuteľnosti vzniká povinnosť registrácie.
Súvisiace aj tu http://www.porada.sk/t58495-odvody-pri-prenajme.html


Dovolím si nesúhlasiť s Johankou. Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) sú otázky a odpovede súvisiace s registráciou pri prenájme nehnuteľností. Odpoveď na otázku č.2 rieši rovnaký problém. Pokiaľ daňovník prenajíma časť rodinného domu, časť bytu nevzťahuje sa naňho registrácia. Povinnosť registrácie vzniká vtedy, ak by sa jednalo o samostatnú bytovú jednotku (osobitný vchod).
silvia
15.11.07,09:07
2 občania spolu s manželkami vlastnia veľký rodinný dom. Časť z neho, konkrétne 2 miestnosti (ako kancelárie)+garáž (ako sklad) prenajímajú s.r.o-čke. Na DÚ mi povedali, že registrovať sa musia všetci 4, keďže sú všetci uvedení v nájomnej zmluve ako prenajímatelia. Ale podľa odpovedí na stránke drsr mi vychádza, že registrovať by sa museli len v prípade, ak by išlo o prenájom samostatnej bytovej jednotky...
Aký je váš názor?
Vladimír Ozimý
15.11.07,09:22
je to zvláštne lebo toto mi hovoril aj klient povedali mu na daňovom úrade že sa nemusí registrovať lebo vraj prenajíma len časť rodinného domu - par. 31 511/92 hovorí o prenájme bytu, nebytového priestoru, nehnuteľnosti...takže niečo na tom bude...
Johanka
15.11.07,09:26
Dobrý večer,
musím sa registrovať aj keď prenajímam len časť rodinného domu /je to jedno poschodie so všetkým vybavením, ale vchod je spoločný.
Ďakujem


Dovolím si nesúhlasiť s Johankou. Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) sú otázky a odpovede súvisiace s registráciou pri prenájme nehnuteľností. Odpoveď na otázku č.2 rieši rovnaký problém. Pokiaľ daňovník prenajíma časť rodinného domu, časť bytu nevzťahuje sa naňho registrácia. Povinnosť registrácie vzniká vtedy, ak by sa jednalo o samostatnú bytovú jednotku (osobitný vchod).
... už som si to aj ja prečítala :).

Pripájam kúsok z drsr.sk
1. Otázka:
Vlastním trojizbový byt, v ktorom jednu izbu prenajímam študentom. Mám aj ja povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba prenajíma časť bytu (napríklad jednu izbu) bez vlastného uzavretia a bez príslušenstva, ktorá nenapĺňa charakteristiku bytu podľa § 43b) zákona č. 50/1976 Zb. Stavebný zákon v znení neskorších predpisov, nevzniká takejto fyzickej osobe povinnosť registrácie. Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorá spĺňa definíciu bytu alebo nebytového priestoru podľa príslušných zákonov, na takúto fyzickú osobu sa povinnosť registrácie vzťahuje.

2. Otázka:
Vlastním rodinný dom, v ktorom prenajímam jeho časť. Mám povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo časť nebytového priestoru, nevzťahuje sa na ňu povinnosť registrácie.
Ak však fyzická osoba prenajíma takú časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku (byt), tejto fyzickej osobe vzniká povinnosť registrácie.

... len dosť dobre nechápem ako toto plní účel novely ;).
silvia
28.11.07,11:28
Konecne mi na DÚ potvrdili (po dost dlhom telefonate pracovnicky DÚ s pracovnickou DRSR v BB), že prenajimatelia casti rodinneho domu sa skutocne nemusia registrovat.
monikad
29.11.07,12:27
Co v pripade, ak zahranicna osoba, ktora nema trvaly pobyt na Slovensku, ale vlastni a prenajima tu nehnutelnost?
Pretoze podla zakona o sprave dani a poplatkov § 31 ods.8 Ak je daňovým subjektom osoba so sídlom alebo bydliskom v zahraničí, ktorá nemá na území Slovenskej republiky stálu prevádzkáreň, ani nehnuteľný majetok, je povinná sa zaregistrovať najneskôr v deň začatia dani podliehajúcej činnosti.
Takze ak ma nehnutelny majetok v SR nemusi sa zaregistrovat?

dakujem

Jana




Zahranicné osoby, ktore nemaju trvale bydlisko na uzemi SR sa registruju na DU BA1.
montina
12.12.07,13:23
tak teraz pozor. tiež prenajímam/poskytujem ubytovanie/ vo svojom dome, bola som sa zaregistrovať na DÚ v BB a tam mi povedali, že to nemôžem prenajímať ako FO, že si musím založiť živnosť aj keď je to príležitostný prenájom. Najprv si mám založiť živnosť a potom sa prísť zaregistrovať. Na živnostenskom mi povedali, že na to nepotrebujem živnosť, že sa jedná o príležitostný prenájo. Tak tera mi vysvetlite, čo robiť? Lebo mňa z tým úradníčok asi raz švihne.....
Zita5
12.12.07,13:50
tak teraz pozor. tiež prenajímam/poskytujem ubytovanie/ vo svojom dome, bola som sa zaregistrovať na DÚ v BB a tam mi povedali, že to nemôžem prenajímať ako FO, že si musím založiť živnosť aj keď je to príležitostný prenájom. Najprv si mám založiť živnosť a potom sa prísť zaregistrovať. Na živnostenskom mi povedali, že na to nepotrebujem živnosť, že sa jedná o príležitostný prenájo. Tak tera mi vysvetlite, čo robiť? Lebo mňa z tým úradníčok asi raz švihne.....

Pozrite tento prípsevok


http://www.porada.sk/t63864-ubytovanie-v-sukromi-zivnostensky-list-ano-ci-nie.html
Vranová
24.06.08,10:17
chcem poprosiť o radu!
Klientka chce predávať v Českej republike tovar. Do akej výšky?... alebo ako to je limotované?.. aké sú podmienky pri predaji v ČR?... aby sa nemusela registrovať v Českej republike. Tu v SR je platcom DPH.
Vopred ďakujem za Vaše odpovede a rady!:confused:
Monika Kováčová
24.06.08,15:41
zlezaradil

platcovi DPH, alebo neplatcovi DPH?
bude tam mať prevádzku alebo nebude tam mať prevádzku?
Vranová
24.06.08,18:28
zlezaradil

platcovi DPH, alebo neplatcovi DPH?
bude tam mať prevádzku alebo nebude tam mať prevádzku?
Nie , nebude tam mať prevádzku! proste zoberie auto a bude predávať. čo sa týka dokladov, tak si to ošetrila tak, že to bude priamo tlačiť u klienta faktúru...notenbook a tlačiareň má zo sebou.vie, že platcovi vystavuje bez DPH faktúru /daňová povinnosť prechádza na kupujúceho/ a neplatcovi s DPH!
Silvia123
17.07.08,14:28
Chcem sa spýtať ak niekomu prenájmem garáž na podnikanie, mám povinnosť sa zaregistrovať na DU??? Garáž je súčasť rodinného domu.
Zoltán Kovács
17.07.08,14:30
Chcem sa spýtať ak niekomu prenájmem garáž na podnikanie, mám povinnosť sa zaregistrovať na DU??? Garáž je súčasť rodinného domu.

Áno vzniká povinnosť registrácie.
Silvia123
17.07.08,14:40
ďakujem za rýchlu odpoveď, lebo z jedného príspevku čo bol v tejto téme som zostala v pomykove :)
vacavel
04.09.08,07:06
poradte mi prosim! sme sro a na vypise OR nemame cinnost "prenajom neby. prietorov" planujeme prenajimat prebytocnych kanc. a sklad.priestorov,. musime rozšírit živnost a nasledne aj vypis z OR?
majopajo
23.03.10,17:03
PLS,
ked ako FO prenajímam vlastnej sro. cast bytu ako sidlo sro, musím sa registrovať kvoli prenajmu. Pani na DU mi povedala že nie, a roztrhla registraciu....
dogicka
23.03.10,17:36
PLS,
ked ako FO prenajímam vlastnej sro. cast bytu ako sidlo sro, musím sa registrovať kvoli prenajmu. Pani na DU mi povedala že nie, a roztrhla registraciu....

Ty ako FO a tvoja SRO, ste dve "rôzne osoby". Určite sa ťa týka povinnosť registrácie z titulu prenájmu časti nehnuteľnosti. Teraz ma napadlo, nemáš náhodou ako FO založenú živnosť? Ak áno už sa znova neregistruješ na Dú, len oznámiš Dú, že si začal prenajímať časť nehnuteľnosti.
majopajo
25.03.10,12:49
ano mal som živnosť, som ju zrušil. Otazka prečo mi pani nezobrala prihlašku manželky a moje ohlasenie o prenajímaní, obidve roztrhla a zahodila. Zmluva o prenájme je robená k31.12.2009, ale sr.o. začala fungovať/zapísaná/ 23.2. Platba za prenájom neprebehla. K akému dátumu sa mám registrovať?