Zavrieť

Porady

registrácia

mipo mipo

mipo je offline (nepripojený) mipo

Manžel je živnostník a spolu s manželkou príležitostne prenajímajú chatu na ubytovanie, pričom táto činnosť nie je predmetom živnosti. Musia tiež podať na DÚ registráciu?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mipo Pozri príspevok
Manžel je živnostník a spolu s manželkou príležitostne prenajímajú chatu na ubytovanie, pričom táto činnosť nie je predmetom živnosti. Musia tiež podať na DÚ registráciu?
Pri príležitostnom prenajme nie je potrebné registrácia na DÚ. Len manželka tiež musí podávať daňové priznanie, nakoľko príjmy z prenájmu sú ich spoločné príjmy.

POZRI Ďalšie príspevky. Neuvedomil som si to. Ďakujem.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 15.08.07 at 12:46
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Táto činnosť nemusí byť predmetom živnosti, ale pôjde o príjem z prenájmu podľa par. 6/3. Podľa novely zákona ste povinný sa registrovať sa.

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Takže pozor na novelu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

smith Pozri príspevok
Pri príležitostnom prenajme nie je potrebné registrácia na DÚ. Len manželka tiež musí podávať daňové priznanie, nakoľko príjmy z prenájmu sú ich spoločné príjmy.
Zákon o správe daní a poplatkov ani Zákon o dani z príjmu nepozná pojem "príležitostný prenájom".
Všetky povinnosti súvisiace s registráciu aj s daňou z príjmu je daňovník povinný splniť aj keby prenajímal nehnuteľnosť na 1 deň a za 1 Sk.
... povinnosť manželky/manžela podať DP pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností sa dá "optimalizovať" s prihliadnutím na § 4 ods.8 Zákona o dani z príjmov .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Táto činnosť nemusí byť predmetom živnosti, ale pôjde o príjem z prenájmu podľa par. 6/3. Podľa novely zákona ste povinný sa registrovať sa.

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Takže pozor na novelu.
Z tohto vyplývajúc, musí sa registrovať aj keď príjem určite nepresiahne 5 živ.minima, ktoré je oslobodené od dane, a vlastne nie je ani povinnosť podávať daňové priznanie, nakoľko iné zdaniteľné príjmy nemá?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o správe daní a polatkov pri povinnosti registrácie rieši iba moment prenajatia nehnuteľnosti. Výšku príjmu, možnosť oslobodenia príjmu z prenájmu nehnuteľnosti od dane a povinnosť podania rieši Zákon o dani z príjmov.
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Dobrý večer,
musím sa registrovať aj keď prenajímam len časť rodinného domu /je to jedno poschodie so všetkým vybavením, ale vchod je spoločný.
Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prenajímaš nehnuteľnosť - zákon o správe daní a poplatkov nerieši "rozmery" ani vchody . Prenajatím nehnuteľnosti vzniká povinnosť registrácie.
Súvisiace aj tu http://www.porada.sk/t58495-odvody-pri-prenajme.html
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Chcela som sa len uistiť, díky
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Mam otazku. Majitel nehnutelnosti je otec a so mnou uzavrel zmluvu o vypozicke. Ja ako (nie majitel nehnutelnosti) pozemok prenajimam a mam prijmy nizsie ako 5 ns ZM. Je mi jasne, ze niekto sa musi zaregistrovat , otazka je ci majtel (otec) - aj ked nema prijmy, alebo ja (nemajitel) co mam prijmy z prenajmu. Dakujem
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
betka Pozri príspevok
Táto činnosť nemusí byť predmetom živnosti, ale pôjde o príjem z prenájmu podľa par. 6/3. Podľa novely zákona ste povinný sa registrovať sa.

Novela Zákona o správe daní a poplatkov par.31, platí od 1.9. 2007
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.".

Takže pozor na novelu.
Ešte doplním Betku:
§ 110g prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1.9.2007
ods. 4 Fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosť podľa zákona účinného k 31.8.2007 je povinná požiadať správcu dane o registráciu podľa § 31 ods. 2 písm. a/ podľa zákona účinného od 1.9.2007 najneskôr do 31. decembra 2007
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Ak mi vyplýva iba povinnosť oznámiť skutočnosť o prenájme nehnuteľnosti, nie registrovať sa, lebo už podnikám ako to mám urobiť? Je na to nejaké tlačivo, lebo som ho nikde nenašla. Alebo stačí napísať list na DÚ.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

shureido Pozri príspevok
Mam otazku. Majitel nehnutelnosti je otec a so mnou uzavrel zmluvu o vypozicke. Ja ako (nie majitel nehnutelnosti) pozemok prenajimam a mam prijmy nizsie ako 5 ns ZM. Je mi jasne, ze niekto sa musi zaregistrovat , otazka je ci majtel (otec) - aj ked nema prijmy, alebo ja (nemajitel) co mam prijmy z prenajmu. Dakujem
Tak toto by zaujímalo aj mňa, prosím, ak vie niekto odpoveď, pomôžte.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Oznámenie formou listu....
V zmysle zákona o správe daní a poplatkov § 31 odst. 2 vám oznamujem, že dňom.... som sa stal prenajímateľom nehnuteľnosti. S pozdravom..... Jožko Mrkvička
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ale podľa môjho názoru táto povinnosť tu podľa §31 odst.2 zákona č. 511/1992 Zb. stále bola aj pred účinnosťou zákona o registrácii sa pri prenájme nehnuteľností. Bolo potrebné oznámiť daňovému úradu, že mi plynú nejaké príjmy.

Mňa však zaujíma, kto sa prihlasuje (podľa príspevku č.10) majiteľ nehnuteľnosti, alebo ten kto prenajíma.
Logika mi hovorí, že ten kto prenajíma.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vieroslava, určite táto povinnosť nebola platná do 31.08.2007

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(5) Registračnú povinnosť nemá daňovník, ktorý má len náhodnú alebo jednorazovú daňovú povinnosť alebo u ktorého je predmetom zdanenia len nehnuteľnosť, ak nemá registračnú povinnosť pri inej dani. Registračná povinnosť sa ďalej nevzťahuje na daňovníkov, ktorí majú výhradne príjmy zo závislej činnosti a príjmy, z ktorých je daň vyberaná zrážkou.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Registračná povinnosť nebola, ale podľa mňa oznamovacia áno.
Ale mňa hlavne zaujíma odpoveď na moju otázku a otázku od "shureido".
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Myslím si že daňovníkom je ten, kto má príjem z prenájmu a ten sa tiež musí zaregistrovať, nie majiteľ ale prenajímateľ nehnuteľnosti.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pre Vieroslava: www.drsr.sk-hneď je tam info:

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt, alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Pre Betka:

Súhlasím s Tvojou citáciou zo stránky "drsr", ale bola by si taká dobrá a poučila ma, ako mám chápať odst.2 § 31 zák.511/1992 v znení neskorších predpisov:

"Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do 30 dní."

Zdôrazňujem slovo "oznámiť" (nie registrovať).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Otázka:
vieroslava Pozri príspevok
Mňa však zaujíma, kto sa prihlasuje (podľa príspevku č.10) majiteľ nehnuteľnosti, alebo ten kto prenajíma.
Logika mi hovorí, že ten kto prenajíma.

Otázka:
shureido Pozri príspevok
Mam otazku. Majitel nehnutelnosti je otec a so mnou uzavrel zmluvu o vypozicke. Ja ako (nie majitel nehnutelnosti) pozemok prenajimam a mam prijmy nizsie ako 5 ns ZM. Je mi jasne, ze niekto sa musi zaregistrovat , otazka je ci majtel (otec) - aj ked nema prijmy, alebo ja (nemajitel) co mam prijmy z prenajmu. Dakujem
Odpoveď:
betka Pozri príspevok
(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,

Môj výklad:

Povinnosť registrovať sa musí osoba ktorá prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.

Vyplýva mi z toho :
Ak mi otec prenajme nehnuteľnosť a ja ju ďalej prenajmem, máme povinnosť sa registrovať obaja.

V prísp. sa písalo o nejakej zmluve o výpožičke.... Pravdupovediac v živote som nevidela a nečítala Zmluvu o výpožičke nehnuteľností a netuším za akých podmienok bola uzatvorená a či z nej budú plynúť nejaké príjmy... Možno právnici by vedeli vysvetliť rozdiel medzi Nájomnou zmluvou a Zmluvou o výpožičke aj keď je to možno to isté, len vypožičanie zadarmo.... (teoretizujem). Ale toľko môj názor na povinnosť registrácie pri prenájme jednej nehnuteľnosti viacerými subjektmi.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 01.09.07 at 17:06
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať