airin.nice
08.04.08,08:54
dobry den-zaujimal by ma Vas nazor na sojove mlieko, sojove granulaty a tofu syr.Niekde sa uvadza ze soja patri do rastlinnej skupiny-inde je zas zaradena do zivocisnej skupiny...Tak ako je to teda so sojou?.:)
dakujem-Katka.
monca13
08.04.08,07:38
ahojte všetci "deliaci",
objavila som tieto vaše rozhovory len nedávno a veľmi ma potešili,
je super, keď vidím, že to funguje, ja sa tiež snažím trochu prečistiť organizmus a niečo aj zhodiť, po zime to som mnou vyzerá dosť zle,
tentokrát som pred začatím delenej prečistila telo 2-dňovou pšeničnou kúrou, (malo byť viac, ale nevydržala som), super pocit, nafúknuté telo sa rýchlo odvodní a prečistí, no a teraz som nabehla na delenú, doteraz som poznala len delenie podľa Kořínkovej, ale objavila som článoj Jarmily Ondrišovej, ktorá delí podľa dr. Haya, kde neutrálna skupina je podstatne rozšírená a pre mňa absolútne vhodná, k cestovinám alebo chlebu môžem bryndzu, nivu, do kávy šľahačku, smotanu....úplne vynikajúce, no a teraz navyše podľa vašich článkov vidím, že to aj naozaj funguje, tak uvidím, delím ďalej.....
len ma trocha zneistelo to, že sójové výrobky, Tofu, sójová omáčka sa radia do bielkovín, ja som myslela, že Tofu je samozrejme uhlohydrátová skupina a že sójová omáčka je určite neutrálna, no a o sójovom mlieku ani nehovorím,
všimla som si, že táto téma zneistela aj "airin.nice- Katku" v poslednom príspevku, tak čakám na odpoveď......
zatiaľ vás všetkých pozdravujem a prajem pekný deň!
monca13
08.04.08,07:43
zzmag,
inak ďakujem, že si sem dala perfektný prehľad delenia podľa dr. Haya, len sa chcem opýtať na bylinkové čaje, raz sú uvedené v bielkovinách, potom v neutrálnych. Tak kam patria? alebo podľa druhu bylín? díky, monca
airin.nice
08.04.08,09:42
a ja stale cakam a cakam a odpovede nikde.:)
nadka1
08.04.08,10:37
dobry den-zaujimal by ma Vas nazor na sojove mlieko, sojove granulaty a tofu syr.Niekde sa uvadza ze soja patri do rastlinnej skupiny-inde je zas zaradena do zivocisnej skupiny...Tak ako je to teda so sojou?.:)
dakujem-Katka.
Do rastlinnej, ja konzumujem tieto vyrobky skoro denne, su vyborne, zdrave, nezatazuju organizmus a urcite sa z nich nepribera. Precitaj si knihy od MUDr. Igora Bukovskeho, ak chces mat v tychto veciach jasnejsie.
airin.nice
08.04.08,17:12
dakujem za informaciu.:)
teda-aj tofu syr patri do skupinky rastliniek podla tohto..
Bionda
08.04.08,17:23
Mám skúsenosti, že na každého je účinné niečo iné. Ja by som delenou stravou neschudla, ani gram.
Každí si musí nájsť to čo na ňom bude fungovať.
pohodička
08.04.08,18:26
Vo Veľkej kuchárskej knihe oddelenej stravy - 2. vydanie je uvedené, že všetky výrobky zo sóje, napr. syr tofu a sójové nátierky na chlieb patria do bielkovín. Ak ešte niečo potrebuješ, tak ti vyhľadám.
airin.nice
08.04.08,18:39
ach jaj...kto sa v tom ma vyznat...v jednej knihe je to napisane tak-v druhej zas onak.:)
DanielaSL
08.04.08,20:00
Práve kvôli tomu ma chudnutie delenou stravou znechutilo kedysi, lebo som nikdy nevedela, čo mám kde zaradiť. V rozlišovacej diéte sa mi to zdá jednak zrozumiteľnejšie a jednak aj účinnejšie.:);)
Bionda
09.04.08,07:52
Ja sa budem v tomto asi opakovať ale mne naozaj pomohlo, menej a častejšia a hlavne pravidelne jesť.
airin.nice
09.04.08,08:53
A este by ma zajimalo-ako to je vlastne s tou susinou-co sa tyka napriklad syrov.Na obale vyrobkov su uvedene 2 hodnoty a to:tuk v susine najmenej 43%, susina najmenej 49%hmotnosti.Ktory udaj je pre mna smerodajny?
dakujem. :-)
monca13
10.04.08,06:06
Vo Veľkej kuchárskej knihe oddelenej stravy - 2. vydanie je uvedené, že všetky výrobky zo sóje, napr. syr tofu a sójové nátierky na chlieb patria do bielkovín. Ak ešte niečo potrebuješ, tak ti vyhľadám.


odp: "pohodicka"
díky za info o tofu, ale ešte by som Ťa poprosila, či aj sójové mlieko sem patrí, alebo sa posudzuje inak, a ešte mi zatiaľ nikto neodpovedal na otázku o bylinkových čajoch, ktoré sú podľa dr. Haya uvádzané v obidvoch skupinách, neviem, čo s tým, ja som myslela, že sú absolútne neutrálne, nevieš náhodou?monca
monca13
10.04.08,06:08
podstatný údaj je % tuku v sušine (ten druhý údaj znamená, koľko sušiny je vo výrobku, zvyšok tvorí napr. voda, ostatné prísady atď)
airin.nice
10.04.08,06:32
to sojove mlieko neda ani mne spavat :)
ale nejakym spsobom som prisla na to-ze asi sojove mlieko a sojova drt -patria do rastlinnej skupiny /totiz-mam aj knihu 90 dnova rozl. dieta a tam to bolo zaradene medzi sacharady/a tofu syr bol prave naopak zaradeny do skupiny bielkovin-tiez pripravy z tohto jedla boli v bielkovinovej skupine.

No ci som to vydedukovala spravne s tym sojovym mliekom?fakt neviem :rolleyes:
airin.nice
10.04.08,06:44
Sójová náhradka mlieka

Sójový nápoj (sójové mlieko) je potravinový práškový produkt, ktorý sa môže používať ako alternatívna náhrada za sušené mlieko a v prípade prípravy podľa návodu získavame sójový nápoj (sójové mlieko) pre zdravých, chorých, rekonvalescentov, športovcov, diabetikov, detí a dospelých. Sójový nápoj (sójové mlieko) svojim zložením, pri zaradení do diéty, napomáha k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi. Pri používaní z iných dôvodov použite lekárom doporučené dávkovanie.

Sójový nápoj (sójové mlieko) neobsahuje laktózu, preto je vhodný pre ľudí s alergiou na laktózu. Sójový nápoj (sójové mlieko) neobsahuje kazeín, živočíšnu bielkovinu, preto tento nápoj môžu konzumovať aj tí, ktorí za zdravotných dôvodov nemôžu konzumovať živočíšne produkty. Sójový nápoj (sójové mlieko) je svojim zložením vhodný aj na labužnícke dochutenie kávy, prípravu mliečnych pokrmov a na prípravu raňajok s cereálnymi výrobkami; výrobok neobsahuje substancie nevhodné pre celiatikov.

Zloženie výrobku

Výrobok je výlučne rastlinného pôvodu a obsahuje kukuričný sirup, ktorý nahrádza mliečny cukor, sójový olej, sójovú bielkovinu, nahrádza kaseinát, sójovú vlákninu, emulgátor, stabilizátor.
pohodička
10.04.08,12:59
pre airin.nice a moncu: sojové mlieko som zatiaľ nenašla, ale všetky čerstvé a sušené bylinky patria do NEUTRÁLNEJ STRAVY, tak podľa mňa by tam mali patriť aj čaje z nich. Pri sóji som našla len , že všetky výrobky zo sóje, napr. syr tofu a sójové nátierky na chlieb patria do bielkovín (mám to z Veľkej kuchárskej knihy oddelenej stravy, Nové recepty od Ursuly Summovej s prehľadom hlavných potravín OS, Zdravie a štíhla línia podľa Dr. Haya
pohodička
10.04.08,13:23
Sójové mlieko som našla v receptoch v Malej kuchárke oddelenej stravy od Jany Horeckej, kde je stále podtitulok hlavná rastlinná skupina, ktorá sa môže kombinovať so zeleninovou podskupinou. Neviem, či vám to pomôže.
Maya
17.04.08,16:20
Ahojte ,
ja som zacala dodrziavat delenu stravu od utorka cize mam za sebou 3 dni. No dufam ze vydrzim. Som zmatena z toho, ze nazory na delenu stravu su rozne a hlavne ta neutralna skupina ma matie. Neviete nejake zaujimave stranky na recepty na delenu stravu?
Ale zistila som ze bilkovinove dni mi akosi nesedia. Z tej zeleniny som potom zduta ako kralik a brucho mi ide rozpucit. :(
airin.nice
18.04.08,07:57
Ahojte ,
ja som zacala dodrziavat delenu stravu od utorka cize mam za sebou 3 dni. No dufam ze vydrzim. Som zmatena z toho, ze nazory na delenu stravu su rozne a hlavne ta neutralna skupina ma matie. Neviete nejake zaujimave stranky na recepty na delenu stravu?
Ale zistila som ze bilkovinove dni mi akosi nesedia. Z tej zeleniny som potom zduta ako kralik a brucho mi ide rozpucit. :(

ahoj-sme na tom asi podobne:Dtiez mi nesedia bielkovinove dni-tak sa na obed skoro cely tyzden stopem zemiakovou kasou so zeleninou :Dno co-vyhodim ju?:D.V neutralnej skupine ani ja som si neni ista.Ked mam mierny hlad-dam si vlasske orechy a uz to dalej neskumam.:)Zas je fakt pravda-ze zatial sa vaha nepohla-takto sa mordujem asi tyzden a pol a niekdy sa ciselka posuvaju aj hore-z coho som dost nervozna :D.no-takze som este schopna sa takto samoobetovat asi mesiac-a potom to zrejme vzdam :D
monca13
21.04.08,06:19
pre airin.nice a mayu:

delená strava neznamená mordovanie, vyhoďte z hlavy ten výraz, mozog je z neho vystresovaný a preto vám blokuje telo, preto neschudnete,
prečo sa napchávať v bielkovinové dni len zeleninou? zelenina o.k., ale k nej mäso, syry, párky, kľudne si urobte "hemendex" (ham and eggs) a k tomu si dajte paradajku, prípadne posypte syrom, úžasné, alebo párok či klobásu so zeleninou a horčicou, .........
mne sa DS páči práve preto, že pri nej nehladujem, nemyslím stále na ňu a nie som v strese, no a keď mám "žravé" dni, tak sa kľudne prežeriem, ale len z tej skupiny, ktorú v ten deň mám, ale ak zbadáte, že brucho a boky trošku spľasnú, aj keď kilá dolu ešte nie sú také výrazné, už vám to samým nedá, aby ste "bágrovali" veľké porcie (okrem tých žravých dní),
bielkovinové dni tiež mám zaradené asi tak len 2 razy do týždňa, lebo sú náročnejšie aj finančne, ale hlavne v kombináciách, ale hlavné je, že DS neberiem ako diétu, ale iný štýl stravovania, potom na to nemyslíte celý deň ako na nejakú záťaž ako to býva pri diétach......nehladujte, telo to nezvládne a vráti vám ten stres v podobe ďalších kíl navyše........
takže papkajte normálne, ale oddelene, hlavne často, no a samozrejme pohyb, aspoň 15 min doma večer na karimatke naťahovacie cviky a bicyklovanie v ľahu apod. .....určite to zvládnete, ste určite úžasné, tak prečo nie? ....prajem krásny deň! monca
bv_alexandra
21.04.08,08:00
Dievčence, tak ma napadlo, viem že v tejto téme je to veľmi veľa užitočného napísaného, ale nebolo by zaškodu otvoriť dve témy kde jedna by sa volala Rastlinný deň - recepty, a druhá Mäsový deň - recepty. Čo vy nato? :)
airin.nice
21.04.08,11:49
nemate nahodou recepty na chutne zeleninove salaty ktore Vam zvyknu davat v restikach ako prilohu?oni sa javia ako cerstva zelenina /je to chrumkave akoby aj cerstvo pokrajane/-len malo sladkokysle.Zvycajne byva takyto salat bud z bielej alebo cervenej kapusty, alebo aj pridane trosku mrkvy.
Ja som to skusala zaliat horucim sladkokyslm nalevom, ale to sa ani zdaleka nepodoba na tie restauracne -proste-nie je to ono chutovo.
ada1602
21.04.08,12:03
Ja kapustu na tenko nastrúham, trochu osolím a nechám odstáť. Potom polejem olivovým olejom, citrónovou šťavou /ocot nie je vhodný, mám to vyskúšané nikomu to nechutilo/ a pridám podľa chuti prášk. cukor. Môže sa pridať aj nastrúhaná mrkva alebo kukurica, všetko podľa chuti.
airin.nice
21.04.08,12:34
Ja kapustu na tenko nastrúham, trochu osolím a nechám odstáť. Potom polejem olivovým olejom, citrónovou šťavou /ocot nie je vhodný, mám to vyskúšané nikomu to nechutilo/ a pridám podľa chuti prášk. cukor. Môže sa pridať aj nastrúhaná mrkva alebo kukurica, všetko podľa chuti.

dakujem, odskusam :)
JankaO
21.04.08,12:54
nemate nahodou recepty na chutne zeleninove salaty ktore Vam zvyknu davat v restikach ako prilohu?oni sa javia ako cerstva zelenina /je to chrumkave akoby aj cerstvo pokrajane/-len malo sladkokysle.Zvycajne byva takyto salat bud z bielej alebo cervenej kapusty, alebo aj pridane trosku mrkvy.
Ja som to skusala zaliat horucim sladkokyslm nalevom, ale to sa ani zdaleka nepodoba na tie restauracne -proste-nie je to ono chutovo.

Aj postup je veľmi dôležitý.
1. Postrúhanú kapustu osolím, premiešam, nechám postáť - trochu zmäkne a pustí šťavu.
2. Potom ju osladím, dobre premiešam a tiež nechám chvíľu postáť.
3. Pridám citrónovú šťavu. Ak by som najskôr ocitrónovala a poto osladila- jednak sa cukor horšie rozpúšťa, ale neobalí jednotlivé rezančeky.
4. Zakvapkám olivovým olejom, ktorý to celé obalí a uchová jedotlivé chute na kapuste.
Toto nie je z mojej hlavy, ale priamo od zdroja v reštike, kde robia výborné zeleninové oblohy.
airin.nice
22.04.08,06:18
Aj postup je veľmi dôležitý.
1. Postrúhanú kapustu osolím, premiešam, nechám postáť - trochu zmäkne a pustí šťavu.
2. Potom ju osladím, dobre premiešam a tiež nechám chvíľu postáť.
3. Pridám citrónovú šťavu. Ak by som najskôr ocitrónovala a poto osladila- jednak sa cukor horšie rozpúšťa, ale neobalí jednotlivé rezančeky.
4. Zakvapkám olivovým olejom, ktorý to celé obalí a uchová jedotlivé chute na kapuste.
Toto nie je z mojej hlavy, ale priamo od zdroja v reštike, kde robia výborné zeleninové oblohy.


velmi dakujem....:)odskusam :)
airin.nice
22.04.08,06:19
a dal by sa sem prihodit aj nejaky iny dobry recept na zeleninovy salat ?;):)
jananech
22.04.08,09:51
Ahoj, čítala som Tvoj príspevok,tiež mám problémy s nadváhou, pokúšam sa zhodiť nejaké kilá už pomaly desaťročie a ide to naozaj zúfalo..:-)) Rada si prečítam a samozrejme vyskúšam Tvoje očistn recepty..
Vďaka.
Jana
jananech
24.04.08,14:16
Ahoj, našla som na porade Tvoju reakciu, bola by som rada Tvojim skúsenostiam pri chudnutí..Môj celoživotný problém..
deha
25.04.08,10:09
V prílohe:recepty v češtine- super!
zzmag
05.05.08,07:25
Ahojte,
a som opat tu... dlho som sa neozvala.. to viete, ucenie... no tak podme po poriadku..
Kazdy musi zistit, co na neho plati, comu sa chce venovat. Mne osobne zo vsetkych diet fungovalo pocitanie kalorii- zdravy zivotny styl ( a tomu prisposobene mensie porcie jedla, cvicenie), alebo DS.. Lepsie je samozrejme venovat sa zdravemu zivotnemu stylu , ale ked som v strese, ozaj sa mi nechce pocitat kazdy kiloJOul a navyse nemam chut ist nikam cvucit, som rada, ze vobec zijem.. Ja idem teraz na DS podla Korinkovej/Horeckej.. citim sa vynikajuco, nestresuje ma to...(akurat to sladke..:( )
Podla nich je soja, akakolvek v skupine rastlinnej(ano, je tam kopa bielkovin, ale povod je rastlinny)..
Takze je uz na kazdom z nas, komu co vyhovuje..
A ten caj, ked je to caj, tak je to zelenina, cize "neutral"..
Drzte sa baby, a hlavne robte tak, ako to citite, potom to bude fajn... DO DELENIA!!!
Shivan
15.04.09,19:48
Ahojte Deličky :) ,
chcem sa spytat, ci je tu este niekto ,kto deli i v tomto roku , tohto casu???
PS: dufam,ze nebudem sama!
mzdarka renca
15.04.09,19:51
Ahojte Deličky :) ,
chcem sa spytat, ci je tu este niekto ,kto deli i v tomto roku , tohto casu???
PS: dufam,ze nebudem sama!

Začínam opäť od pondelka, ale už som delila a schudla 24kg.
Shivan
15.04.09,21:26
No super :)) a to si pekne schudla veru. ako dlho si delila? ja som asi pred rokom a pol delila ale len dake dva mesiace a schudla som 5 kil a strasne vela cm, ale to najme kvoli cviceniu v studiu :) Teraz idem na to opat,kedze leto klope na dvere :-( ale cvicit sa mi zatial straaasne nechce. Inak delim uz asi cca 10 dni. Tentokrat idem podla Horeckej. (ale pride mi to tahsie ako podla Haya). Ty podla koho delis?
mzdarka renca
16.04.09,03:20
Ja delím podľa seba, knihu nemám a cvičiť sa mi tiež nechce, koľko je dole za 10 dní?
Deganova
16.04.09,04:15
a dal by sa sem prihodit aj nejaky iny dobry recept na zeleninovy salat ?;):)
Keď mala moja dcéra 15 rokov mala síce výšku 180 cm, ale vážila 98 kg. Začal sa jej zvyšovať tlak 130/100 a tak bila detská lekárka na poplach. Vtedy sa začalo prvý krát hovoriť o delenej strave. Po konzultácii s lekárkou sme prešli na delenú stravu. Vždy 1 deň na doporučenie lekárky bola odmenená niečim sladkým za to že schudla ( zmrzlina, zákusok), aby sme predišli jojo efektu. Dcére sa úspešne podarilo schudnúť 30 kg a stále sa drzí ( za obdobie 13 rokov pribrala 5 kg) a to už dávno nedelíme.Aby som však netárala, aj v priebehu delenia sme si napr. vypražili kurča, ale k tomu len šalát. A teraz zo pár receptov:
Urobiť rizoto zeleninové, zabaliť do kapustných listov, dať na pekáč, zaliať smotanou a zapiecť
Udusiť kyslú kapustu, osobitne uvariť zemiaky, v kapuste zemiaky popučiť.
Šalát - natrhať listy šalátu, dať na tanier, mierne posoliť, pokoreniť a pokvapkať citr. šťavou, na to papriky nakrájané na kúsky a trochu orestované na lyžici olivového oleja, obložiť paradajkami, uhorkami a vajíčkom na tvrdo a lyžica tuniaka vo vlastnej šťave.
- uvarené kuracia prsia pokrájať na kúsky, pridať kúsok vareného zeleru - postrúhaného, postrúhanú mrkvu a jablko, pokvapkať citrónovou sťavou, pridať ananás ( aj z kompótu), a nasekané vlašské orechy. Všetko zaliať marinádou z bieleho jogurtu, bylinkovej soli a šipkou cukru.
Miru
16.04.09,11:27
ja sa k vám asi pridám ,lebo bez morálnej podpory od vás mi to samej nepôjde, kedy začneme? Ešte som nedelila a nechám si poradiť , skúsim možno sa zadarí
Shivan
16.04.09,12:53
Renca- ja som si kupila knihu az teraz,ked som bola na pokraji zufalstva s vymyslanim jedal :) teraz mam jednu od Horeckej, kde je kopa receptov (vela je tych klasickych,beznych) tak som spokojna, bo mamina sa nemusi pytat kazdy den ,co ma navarit :-D nuz a kolko som dala dole za tych 10 dni, zial neviem, kedze vahu som nasla az dva dni dozadu :-/ domnievam sa,ze 1 kilo. dokopy od decembra su to 4. :)
Deganova-to rizoto v kapust. listoch znie zaujimavo chutne.. no len u mna bez tej smotany, kedze Horecka to nepovoluje, prip. ak by existovala nejaka sojova smotana..?
a diky za tipy, kyslu kapustu mam moc rada a so zemiakmi, ze ma to nenapadlo uz davno!!:D
Miru- kludne sa mozes, cim viac nas bude, tym nam to pojde lahsie. Renca zacina od pondelka, ja uz delim 10 dni poriadne +4 dni s restami. tak to necham na Tebe. :)
Miru
16.04.09,14:49
ja potrebujem nakopnuť , nemám zdania s čím začať, teraz som sa naobedovala ,že kurací tokáň a ryža,asi som nemala:confused:

tak asi až od zajtra /najskôr/ ale čo na raňajky ,však niečo poraďťe nech nevyžeriem pol chladničky:D, ale jablčný ocot mám!!!

keď spomínate kapustu ,ja mám strašne rada pečené kura na kyslej kapuste a to len tak bez oblohy, to by šlo nie?
mzdarka renca
16.04.09,16:08
na raňajky si dávam tmavé pečivo s kravským 80% maslom, alebo bielou aktíviou
Shivan
16.04.09,17:39
ja potrebujem nakopnuť , nemám zdania s čím začať, teraz som sa naobedovala ,že kurací tokáň a ryža,asi som nemala:confused:

tak asi až od zajtra /najskôr/ ale čo na raňajky ,však niečo poraďťe nech nevyžeriem pol chladničky:D, ale jablčný ocot mám!!!

keď spomínate kapustu ,ja mám strašne rada pečené kura na kyslej kapuste a to len tak bez oblohy, to by šlo nie?

Tak ten obed nespada fakt do kategorie DS :D.Ziadnej. No pozri sa, rada by som pomohla, ale neviem podla koho chces delit.Najprv si toto musis ujasnit ;). Na vyber mas DS podla dr.Haya alebo podla J.Horeckej/L.Kořínkovej. Podla Haya a seba :--- som delila prvykrat, teraz delim podla tych dvoch zien :rolleyes:. Myslim, ze je to striktnejsie delenie , nakolko ony nemaju nijaku neutralnu skupinu ,len rastlinnu a zivocisnu a zeleninovu a ovocnu podskupinu. Hay rozlisuje stravu na bielkovinovu a sacharidovu skupinu a este naviac na neutralnu!Je to mozno trosku jednoduchsie v kombinaciach...
Renca tusim spominala,ze nejde uplne podla DS :rolleyes: .neviem presne. :confused:

Takze ako jedinu radu Ti mozem dat, len si premysliet podla koho budes delit. A na ranajky si kludne mozes dat chlebik s rastlinnym maslom (flora, rama..) a kopou hocijakej zeleninky.k tomu caj/kavu. ;) tymito ranajkami spadas do kategorie oboch typov DS :---.
PS: to kura s kyslou kapustou kludne mozes :) (ale nie v ten den ,ked si das ten chlebik..). Snad som Ta od delenia teraz neodradila..:o
mzdarka renca
16.04.09,17:46
Renca tusim spominala,ze nejde uplne podla DS :rolleyes: .neviem presne. :confused:

A na ranajky si kludne mozes dat chlebik s rastlinnym maslom (flora, rama..) a kopou hocijakej zeleninky.k tomu caj/kavu. ;) tymito ranajkami spadas do kategorie oboch typov DS :---.

1. delím :)

2. v žiadnom prípade nejesť rastlinné maslo, je to hnus;), ktorý bol pôvodne vyrobené ako krmivo pre morky:mee:. Kravské maslo je univerzálne.

3. ale ako deliť, to si musí každý vybrať sám:---
Shivan
16.04.09,18:25
delis teda zrejme podla Haya okrem ineho.. nuz neviem nic presne o rastlinnom masle,len tolko, ze ho mozem v rastlinny den ku chlebu kludne jest,zivocisne maslo je vylucene kombinovat s chlebom v DS podla Hor./Kor.
mzdarka renca
16.04.09,18:29
delis teda zrejme podla Haya okrem ineho.. nuz neviem nic presne o rastlinnom masle,len tolko, ze ho mozem v rastlinny den ku chlebu kludne jest,zivocisne maslo je vylucene kombinovat s chlebom v DS podla Hor./Kor.

Nedelím podľa žiadneho zo spomínaných. Našla som si svoj spôsob. Nejem žiadne leith produkty. Ani syry nejem, iba také, čo majú vysoký obsah tuku (60-80%), ale tie sú dosť drahé a málo dostupné.
Miru
17.04.09,04:28
baby ,len sa tu nepohádajte... ja o delení nemám ani páru ,tak sa kľudne pripojím k väčšine a budem pri nej ,už len z dôvodu dobrých rád, nechám sa navigovať ,ak schudnem bude to vaša zásluha, inak som v podstate mäsožravec ktorý má rád zeleninu, tvaroh nemôžem ,mám z neho strašnú kyselinu,pečivo mám rada cereálne ,alebo také v ktorom je viac semiačok ako pečiva:Dmaslo nemusím, horkú čokoládu milujem, tak ma prideľte niekam:D

dnes som si dala na raňajky graham.rožok a paradajky, čierna káva bez ničoho.....čo s obedom????
Deganova
17.04.09,04:29
Shivan, ja som používala pri delení knižku od Sonji Carlssonovej, ktorá vyšla ešte v roku 1995 a tam sa smotana (šľahačka) vždy dávala, aj preto to vtedy detská lekárka odobrila a dcéra mohla prejsť na delenú stravu. Práve ona mi vravela, že keby bola všetka strava bez tuku, cukru, tak po prechode na normálnu stravu by nastal jojo efekt a ako vidíš nám sa to nestalo. Ten smotany ide do jednotlivých receptov najviac 1 dcl a u tejto autorky je smotana zaradená do neutrálnej skupiny. Posielam ešte jeden recept, ktorý u nás zdomácnel ( množstno na 1 osobu)
50 g širokých celozrnných rezancov (váha za surova), 250 g šampiňónov, 3 lyžice nasekanej petržlenovej vňate, 5 PL smotany, 50ml zeleninového vývaru, 1/2 ČL solamylu,morská soľ, 1 lyžica masla, štipka provensálskeho korenia. Rezence uvariť. Šampiňóny nakrájané na plátky podusiť na lyžici masla, pridať korenie, vňať a smotanu. Solamyl zmiešať zo zeleninovým vývarom pridať k hubám a nechať 3 min. povariť a podávať. Prajem dobrú chuť a veľa trpezlivosti pri chudnutí.
Shivan
18.04.09,17:12
Renca-tak to mas uplne super, ked vies,co presne na Tvoje telo a postavu zabera. hmm, to by asi u mna nezaberalo,alebo neviem,mozno aj ano..ale predsa len mam radsej nejake diety, ktore uz niekto iny odskusal :D popis trosku viac Tvoj jedalnicek,najme vecere, mozno sa niektora v tom najde ;)
Deganova- podobny recept robi mamina, omacka zo sampionov (len mi tam dava sojove mlieko..alebo aspon to tvrdi :rolleyes: ) a je to inak suprove.mnam!!!
Miru-naj by bolo ,ak by si si precitala str.22 a 23. je tam presny popis oboch typov DS. budes presne vediet ,co kombinovat :)

ako som povedala, ja delim podla tych zien. Teda,ak by si sla podla nich,tak mozes kombinovat zivocisne veci len so zeleninou napr. nejake masko so salatikom, vajicka, sunku, syry, ci tuniaka alebo ine ryby so zeleninou.aj jogurty, mlieko,privarky. da sa tam najst dost toho. mne viac vyhovuje rastlinny den, kedze mozem jest chlieb. Aj cestoviny, ryzu, zemiaky so salatom,rizoto,strukoviny, syr tofu si ako jediny mozes dat v tejto skupine, alebo sojove natierky s chlebom a zeleninkou.A z mliecnych vyrobkov mozes jedine tie, ktore su zo sojy (sojove mlieko, ..). Do tretice mas na vyber rastlinny den,ale s ovocim.:)

teda pocas celeho jedneho dna sa stravujes vylucne len podla jednej kombinacie z moznych:
-zivocisne(bielkovinove) potraviny+ zelenina. (cely den)
-rastlinne(sacharidove) potraviny+ zelenina. (cely den)
-rastlinne(sacharidove) potraviny+ ovocie. (cely den)
NESMIES v jeden den kombinovat:
-zivocisne + rastlinne jedla
-ovocie + zeleninu
-zivocisne + ovocne jedla
-rastlinne + ovocne + zeleninove jedla
Deganova
20.04.09,03:47
Renca-tak to mas uplne super, ked vies,co presne na Tvoje telo a postavu zabera. hmm, to by asi u mna nezaberalo,alebo neviem,mozno aj ano..ale predsa len mam radsej nejake diety, ktore uz niekto iny odskusal :D popis trosku viac Tvoj jedalnicek,najme vecere, mozno sa niektora v tom najde ;)
Deganova- podobny recept robi mamina, omacka zo sampionov (len mi tam dava sojove mlieko..alebo aspon to tvrdi :rolleyes: ) a je to inak suprove.mnam!!!
Miru-naj by bolo ,ak by si si precitala str.22 a 23. je tam presny popis oboch typov DS. budes presne vediet ,co kombinovat :)

ako som povedala, ja delim podla tych zien. Teda,ak by si sla podla nich,tak mozes kombinovat zivocisne veci len so zeleninou napr. nejake masko so salatikom, vajicka, sunku, syry, ci tuniaka alebo ine ryby so zeleninou.aj jogurty, mlieko,privarky. da sa tam najst dost toho. mne viac vyhovuje rastlinny den, kedze mozem jest chlieb. Aj cestoviny, ryzu, zemiaky so salatom,rizoto,strukoviny, syr tofu si ako jediny mozes dat v tejto skupine, alebo sojove natierky s chlebom a zeleninkou.A z mliecnych vyrobkov mozes jedine tie, ktore su zo sojy (sojove mlieko, ..). Do tretice mas na vyber rastlinny den,ale s ovocim.:)

teda pocas celeho jedneho dna sa stravujes vylucne len podla jednej kombinacie z moznych:
-zivocisne(bielkovinove) potraviny+ zelenina. (cely den)
-rastlinne(sacharidove) potraviny+ zelenina. (cely den)
-rastlinne(sacharidove) potraviny+ ovocie. (cely den)
NESMIES v jeden den kombinovat:
-zivocisne + rastlinne jedla
-ovocie + zeleninu
-zivocisne + ovocne jedla
-rastlinne + ovocne + zeleninove jedla
Ako tu čítam je rozdiel aj vo výkladoch tejto diety. Takéto delenie som vôbec nepraktikovala, ale dôležité bolo, aby sa v jednom jedle nestretli rôzne skupiny. Na raňajky sme mali grahanový rožtek so zeleninou, na desiatu ovocie, na obed mäso, na olovrant zeleninu a na večeru ovocno- zeleninový šalát. Myslím si, že podstata celej diety nie je ani tak o delení (prísnom), ako v množstve prijatej stravy a tiež vo výdaji energie. My sme po každej večeri, ktorá bola o 18.30 išli na prechádzku cca do 20.00 a výsledky boli výborné.
Shivan
20.04.09,07:35
Ano, kazda DS je inak triedena. :( ta ,co som pisala, je z knihy od J.Horeckej. Ale ten jedalnicek, co si popisala Ty, tak taky som ja drzala asi pred 1 a pol rokom. Jedla som aj pecivo, neskor aj maso ale len so zeleninou , aj ovocie v ten den, len s vacsimi casovymi odstupmi a k tomu som sa pohybovala a schudla som :) .Niekde som citala, ze je to o tom ako sa ktore skupiny v nasom zaludku travia.. nuz mozno je cela DS fakt o tom.:rolleyes:
Miru
20.04.09,08:09
Dobre večer to pôjdem preštudovať
osky
20.04.09,08:43
Ako tu čítam je rozdiel aj vo výkladoch tejto diety. Takéto delenie som vôbec nepraktikovala, ale dôležité bolo, aby sa v jednom jedle nestretli rôzne skupiny. Na raňajky sme mali grahanový rožtek so zeleninou, na desiatu ovocie, na obed mäso, na olovrant zeleninu a na večeru ovocno- zeleninový šalát. Myslím si, že podstata celej diety nie je ani tak o delení (prísnom), ako v množstve prijatej stravy a tiež vo výdaji energie. My sme po každej večeri, ktorá bola o 18.30 išli na prechádzku cca do 20.00 a výsledky boli výborné.


ja len podotknem,ze aj ked nedrzime ziadnu delenu stravu,zelenina a ovocie sa nemaju kombinovat!!!!!!
takze ovocno zeleninove stavy alebo salaty jednoznacne NIE!!!
Shivan
20.04.09,14:46
toto mi ide inak pekne na nervy. Lebo zeleninove salaty si clovek moze dat ku vsetkemu, ci k masu alebo zemiakom, ale ked mam den rastlinny (sach.) v kombinacii s ovocim a nie zeleninou, tak mam velky problem vymysliet ,co jest. Napada ma len ryzovy nakyp,palacinky a buchty (bez vajca a so soj.mliekom).:mee::mee::mee::mee::mee::mee: vobec neviem ,co vymysliet (okrem ovocnych salatov a spominanych jedal).a len samotne salaty ma moc nezasytia, hned som hladna, teda tento den preto skoro vobec nemam,co nie je isto dobre.A vsetko ovocie nam tak hnije a kazi sa :(
Neviete niekto na tuto kombinaciu nejake recepty? :o
Denisa
20.04.09,15:14
...ale veď netreba držať celodenne zeleninový alebo ovocný deň. Ide o to, aby bola predošlá strava strávená. Každá potravina má svoj čas trávania. Tak keď si dáš na raňajky obilniny, kašu alebo niečo čo ti chutí s kopou ovocia, tak za 4-5 hodín si môžeš dať mäso so zeleninou a pod.
Shivan
23.04.09,08:57
osobne mam rovnaky nazor i ja na to, ale kedze tentokrat chcem striktne drzat DS aspon v dodrziavani pravidiel:rolleyes:, tak nechcem miesat rozne skupiny v 1 den. Horecka pise ,ze sa to nema, tak preto to nejem v jeden den.

a ako sa mate? chudnete este kocky?:) Miru, dala si sa na to? nic nepisete. A ja stale delim ;)....
Lubaba
25.05.09,14:21
Ahojte Deličky :) ,
chcem sa spytat, ci je tu este niekto ,kto deli i v tomto roku , tohto casu???
PS: dufam,ze nebudem sama!

Ahoj tak ja začínam dnes a dúfam že to vydržím, už som delila niekedy a trošku som aj schudla , ale čo bolo hlavné na tejto delenej strave tak som sa lepšie cítila, potom som to prerušila a som tam kde som bola anechcela byť.
Do delenia !!!
Melnick
27.05.09,18:54
toto mi ide inak pekne na nervy. Lebo zeleninove salaty si clovek moze dat ku vsetkemu, ci k masu alebo zemiakom, ale ked mam den rastlinny (sach.) v kombinacii s ovocim a nie zeleninou, tak mam velky problem vymysliet ,co jest. Napada ma len ryzovy nakyp,palacinky a buchty (bez vajca a so soj.mliekom).:mee::mee::mee::mee::mee::mee: vobec neviem ,co vymysliet (okrem ovocnych salatov a spominanych jedal).a len samotne salaty ma moc nezasytia, hned som hladna, teda tento den preto skoro vobec nemam,co nie je isto dobre.A vsetko ovocie nam tak hnije a kazi sa :(
Neviete niekto na tuto kombinaciu nejake recepty? :o

- bezvaječné cestoviny s makom, orechami - osladené medom
- kukuričnú krupicu uvariť na hustú kašu a zapiť sójovým mliekom
- zemiaky nakyslo
- hubové rizoto / mám ich ako neutrálnu potravinu/
- všetky strukoviny
neskutočne veľa jedál - ja mám radšej tento deň či už v kombinácii so zeleninou alebo ovocím ,ako mäsový - tam mi chýba ten chlebík stále.:o:o
Melnick
27.05.09,18:59
osobne mam rovnaky nazor i ja na to, ale kedze tentokrat chcem striktne drzat DS aspon v dodrziavani pravidiel:rolleyes:, tak nechcem miesat rozne skupiny v 1 den. Horecka pise ,ze sa to nema, tak preto to nejem v jeden den.

a ako sa mate? chudnete este kocky?:) Miru, dala si sa na to? nic nepisete. A ja stale delim ;)....
Ja tiež na ten 4 hodinový cyklus neverím. Nefunguje to u mňa. To sa môžem rovno najesť všetkého spolu a nedeliť.
janofodor
01.03.10,19:06
cawte, ja mam presne opacny problem a to ,ze chcem pribrat. cital som v jednom casopise , ze delena strava upravuje vahu, cize aj chudy mozu pribrat. chcem sa spytat ci s tym ma niekto skusenosti?
zdenka131
01.03.10,19:21
Ahoj, delená strava upravuje hmotnosť , ale tým spôsobom, že sa pri nej chudne.
Téma ako pribrať sa nachádza tu:

http://www.porada.sk/t30076-ako-pribrat.html
http://www.porada.sk/t8006-ako-pribrat.html
ubka
12.03.10,22:45
Ja mam skusenost skôr so stravovaním podľa krvných skupín, je to prirodzenejšie, upraví sa váha smerom dolu aj hore. Podľa mojich skúseností je treba jesť na raňajky sladké, lepšie sa stávi, aj desiata nejaký kus ovocia a obedom začať kombináciu jedla podľa KS. Najdôležitejšie je dodržať vynechanie nevhodných potravín a je po starosti.
Výsledok sa dostaví po dvoch až troch týždňoch, ale predovšetkým na dobrom pocite a zdraví. kilečká sa odbúravajú pomaly, ale isto, nevrátia sa ako pri ukončení delenej stravy.
huska 13
04.04.10,12:09
Ahojte. Ja som na delenej už dva mesiace a dala som dole 8 kilo. Je to super, cítim sa úplne v pohode. Dnes mám rastlinno ovocný deň, tak papám ovocie a na obed som mala jablkovú štrúdlu z lístkového cesta. mňam
Jajina
04.06.10,07:36
Skupina potravín "MLIEKO a mliečné výrobky" je považovaná v rôznych článkoch odlišne.

Niekde je zaraďovaná v skupine bielkovin (potraviny živočíšne)
inde ju považujú medzi neutrálne potraviny, ktoré sa môžu do vôle kombinovať aj so sacharidmi.
Kde je pravda?

Začínam si osvojovať základy delenej stravy zo zdravotných dôvodov, nie kôli chudnutiu, preto mi dosť záleží na správnom pochopení .
Snažím sa správne pochopiť ako prebieha trávenie v žalúdku, aby nevznikalo prekyslenie tela zo zlej kombinácií potravín.
Melnick
04.06.10,07:47
Skupina potravín "MLIEKO a mliečné výrobky" je považovaná v rôznych článkoch odlišne.

Niekde je zaraďovaná v skupine bielkovin (potraviny živočíšne) a to je správne
inde ju považujú medzi neutrálne potraviny, ktoré sa môžu do vôle kombinovať aj so sacharidmi.
Kde je pravda?

Začínam si osvojovať základy delenej stravy zo zdravotných dôvodov, nie kôli chudnutiu, preto mi dosť záleží na správnom pochopení .
Snažím sa správne pochopiť ako prebieha trávenie v žalúdku, aby nevznikalo prekyslenie tela zo zlej kombinácií potravín.
V žiadnom prípade nekombinuj spolu.:)
Melnick
04.06.10,07:50
Ja mam skusenost kskôr so stravovaním podľa krvných skupín, je to prirodzenejšie, upraví sa váha smerom dolu aj hore. Podľa mojich skúseností je treba jesť na raňajky sladké, lepšie sa stávi, aj desiata nejaký kus ovocia a obedom začať kombináciu jedla podľa KS. Najdôležitejšie je dodržať vynechanie nevhodných potravín a je po starosti.
Výsledok sa dostaví po dvoch až troch týždňoch, ale predovšetkým na dobrom pocite a zdraví. kilečká sa odbúravajú pomaly, ale isto, nevrátia sa ako pri ukončení delenej stravy.

ubka, všetko čo milujem mám tam zakázané. Bez rajčín si neviem predstaviť život. :):D Upečené môžem jesť na kilá.:o
Rozalka
04.06.10,12:54
Prečítala som si o svojej krvnej skupine. Hoci by mi pri všetkých dg krútili hlavou, neva, beriem všetko ............. ale melóny a pomaranče si vziať nenechám. Aj tie syry by mi chýbali, s mliekom som prestala len nedávno, ale myslím naň stále!
Melnick
04.06.10,14:03
Prečítala som si o svojej krvnej skupine. Hoci by mi pri všetkých dg krútili hlavou, neva, beriem všetko ............. ale melóny a pomaranče si vziať nenechám. Aj tie syry by mi chýbali, s mliekom som prestala len nedávno, ale myslím naň stále!
Raz darmo Rozi,:) ak niekoho máš rada- ťažko sa Ti zabúda. :D:D:D
lujza.j
04.06.10,15:24
Prečítala som si o svojej krvnej skupine. Hoci by mi pri všetkých dg krútili hlavou, neva, beriem všetko ............. ale melóny a pomaranče si vziať nenechám. Aj tie syry by mi chýbali, s mliekom som prestala len nedávno, ale myslím naň stále!
ja sa síce stravujem podľa glykem. indexu a tam sú melóny pre množstvo cukru neprípustné, ale natoľko ich milujem, že uberiem na inej strave , ale melóny si nedám:D:D:D
Halli
04.06.10,15:30
ja sa síce stravujem podľa glykem. indexu a tam sú melóny pre množstvo cukru neprípustné, ale natoľko ich milujem, že uberiem na inej strave , ale melóny si nedám:D:D:D
tak to verím, ja si zoberiem polku melóna a rovno s lyžicou to jem :D
Rozalka
04.06.10,15:32
Vyjasnime si: ak sa píše o melóne, o ktorom je reč? nechce sa mi veriť, že ten vodový by mal zlý glykem-index, však je to len voda ;)
Zita5
04.06.10,15:35
Dievčatá oddelená strava je dobrá ,pokiaľ ju budete dodržiavať celý život ,teda obdobie , keď budete chcieť mať menej kíl.Ak prestanete , tak naberiete späť všetky kilá.:)
Halli
04.06.10,15:36
Vyjasnime si: ak sa píše o melóne, o ktorom je reč? nechce sa mi veriť, že ten vodový by mal zlý glykem-index, však je to len voda ;)
aj ja som si myslela Rozálka :mee::mee:

" Ale pozor dámy, ktoré chudnete. Samozrejme, melón vodový, obsahuje aj cukor. Ak zjete 1kg melóna, máte príjem asi 300kcal. Glykemický index melóna sa pohybuje od 60 do 75. Ak chcete chudnúť, nadmerné množstvo melóna teda do stravy nepatrí (vtedy sa má pohybovať celkový glykemický index potravín pod 50)."

ale hádam ak zjem len kilo melóna a nič iné ...tak sa dá nie ?:D:D
Rozalka
04.06.10,15:49
Slávka, čo ty už len potrebuješ chudnúť ...
Halli
04.06.10,15:51
Rozálka, kedy sme sa videli naposledy? :D...šak furt čučím pri PC :D...len dnes som mala preteky s hasičmi po všetkých panelákoch-revízie ...tak som sa dobre prebehla :)- konečne :D
lujza.j
04.06.10,16:30
tak to verím, ja si zoberiem polku melóna a rovno s lyžicou to jem :D
tak to sme dve:D a ja som ešte na melón strašne, ale strašne lakomá:D;)
lujza.j
04.06.10,16:33
Vyjasnime si: ak sa píše o melóne, o ktorom je reč? nechce sa mi veriť, že ten vodový by mal zlý glykem-index, však je to len voda ;)
ja milujem oba druhy, takže u mňa je to jedno:D:D
Lubaba
04.06.10,18:52
Ja tiež na ten 4 hodinový cyklus neverím. Nefunguje to u mňa. To sa môžem rovno najesť všetkého spolu a nedeliť.

ja si tiež myslím že striedanie žívočíšnej a rastlinnej po 4 hodinách nejak nefunguje, mäso sa trávi dlhšie, nikdy nevieš koľko presne času máš dodržať medzi jednotlivými jedlami a preto by som volila jeden deň rastlinný a druhý živočíšny, potom to funguje ako má, ale dosť podstatná je aj dávka/g/ jedla ak chceš rýchlo schudnúť musíš trošku počítať aj s tým že nejak si prepčítaš aj cal. aj keď teda v oddelenej strave sa nemusí:D
Lubaba
04.06.10,18:58
Dievčatá oddelená strava je dobrá ,pokiaľ ju budete dodržiavať celý život ,teda obdobie , keď budete chcieť mať menej kíl.Ak prestanete , tak naberiete späť všetky kilá.:)

na oddelenej strave je zaujímavé to že fakt nemusíš byť hladná, ak si "naordinuješ" správne zoskupenie potravín, výsledky sú ale či oddelená strava alebo hocijaké iné diéty, vždy keď prestaneš diétu držať, príde JOJO..aj keď nie hneď, a toho veľmi nemusím...základ je že si upravíš životosprávu a musíš si hlavne "upratať v hlave, potom to ide, iné je keď si chorá a potrebuješ to kvôli zdraviu, to je dosť silná motivácia, vtedy ti nechutí ani to čo si milovala, myslím jedlo
Lubaba
04.06.10,19:01
Vyjasnime si: ak sa píše o melóne, o ktorom je reč? nechce sa mi veriť, že ten vodový by mal zlý glykem-index, však je to len voda ;)

tiež ma prekvapilo keď prišiel manžel od internistu a ten povedal že melón vodový má obmedziť, povedala som mu veď predsa tam je len voda, keby bol ten melón žltý, by som chápala že je tam viac cukru, ale asi to bude pravda, glykemická krivka nepustí.
lujza.j
04.06.10,19:32
tiež ma prekvapilo keď prišiel manžel od internistu a ten povedal že melón vodový má obmedziť, povedala som mu veď predsa tam je len voda, keby bol ten melón žltý, by som chápala že je tam viac cukru, ale asi to bude pravda, glykemická krivka nepustí.
ja som na glykemickej strave tretí rok, ale moje milované melóny si proste neodpustím:D:D:D aj keď glykem. krivka nepustí;)
Zita5
05.06.10,06:04
na oddelenej strave je zaujímavé to že fakt nemusíš byť hladná, ak si "naordinuješ" správne zoskupenie potravín, výsledky sú ale či oddelená strava alebo hocijaké iné diéty, vždy keď prestaneš diétu držať, príde JOJO..aj keď nie hneď, a toho veľmi nemusím...základ je že si upravíš životosprávu a musíš si hlavne "upratať v hlave, potom to ide, iné je keď si chorá a potrebuješ to kvôli zdraviu, to je dosť silná motivácia, vtedy ti nechutí ani to čo si milovala, myslím jedlo

Držala som oddelenú stravu v období od februára do augusta istého roku som schudla 15 kg.Mala som to aj v hlave upratané ....a kilá potom išli späť.Skončila som s oddelenou stravou , lebo mi začali rapidne padať vlasy.To bol dôvod , že som si povedala ,že koniec......nebudem sa ja takto trápiť ...:);)
Lubaba
05.06.10,06:42
Držala som oddelenú stravu v období od februára do augusta istého roku som schudla 15 kg.Mala som to aj v hlave upratané ....a kilá potom išli späť.Skončila som s oddelenou stravou , lebo mi začali rapidne padať vlasy.To bol dôvod , že som si povedala ,že koniec......nebudem sa ja takto trápiť ...:);)

Ja ťa obdivujem, ja som tak dlho ešte nevydržala, a tých 15 kg je ozaj krásny úspech, a to si mala chudnutie cca 2 kg mesačne, čo je dobre že si nechudla rýchlo, ale zase ak potom má človek "získať" nejaké zdravotné problémy, tak to radšej upraviť jedálniček bežnej stravy, obmedziť, tučné, sladké , len chudnutie trvá dlhšie, a každý kto chce schudnúť, tak chce rýchlo, rýchlo:D
Lubaba
05.06.10,06:52
Zitka nasadila si mi chrobáka do hlavy s tými zdravotnými problémami po delenej strave, u mňa by sa tiež mohli asi vyskytnúť takéto problémy, lebo keď som držala delenú stravu, ak viac som preferovala rastlinnú skupinu ako živočíšnu a potom ten pomer živín nebol dostačujúci. Ja som striedala dni podľa knihy od Jany Horeckej.
Jajina
05.06.10,07:27
Melnick ďakujem ti za rýchlu odpoveď s tým zaradením mlieka.
Ako som už písala pokúšam prejsť na delenú stravu zo zdravotných dôvodov, nie kôli chudnutiu.
Trochu študujem ako sa v žalúdku spracuvávajú potraviny, ktoré keď pomiešame
1. nemá z nich telo úžitok
2. naopak robia v tele zlé kyseliny a z toho vznikajú zdravotné problémy

Je veľmi dôležité pre zdravie udržiavať si v tele optimálne PH, aj keď to nejde vždy lahko. Dobrotám sa ťažko odoláva.
Až keď prídeme o zdravie uvedomíme si iné hodnoty a pri pohlade do chladničky mozog a jazyk už nemá až také problémy s výberom pochutin.

Samozrejme, nie jedlo nie je najdôležitejšie - výber jedla nesmie prerásť do problému a stresu.
K zdraviu je potrebný pokoj, vyrovnanosť, nadlahčiť sa nad napodstatnými problémami a samozrejme pohyb najlepšie na čerstvom vzduchu, nie v upotenej telocvični.

Aby som lepšie pochopila zásady delenej stravyurobila som si pomocnú tabulku, ktorú prikladám.
Bola by som rada ak by ste mi ju pozreli a ak som niečo zle zatriedila prosím opravte ma alebo doplnte.

Ešte by som sa chcela opýtať či je rozdiel v mlieku samotnom a mlieku skvasenom - kefír, jogurt, tvaroh, bryndza.
Lebo mám rada chlebík (pečem si doma špaldový) s bryndzou alebo s kefírom.
Aj cestoviny alebo zemiaky s tvarohom mám veľmi rada a je to ľahké jedlo.

Ešte som čítala 2 rozdielne názory a rozdiel v zatriedení:
rajčiny surové - zelenina to Ok chápem
ale kde patria rajčiny prevarené - kečup, pretlak, lečo ?
Zita5
05.06.10,07:30
Zitka nasadila si mi chrobáka do hlavy s tými zdravotnými problémami po delenej strave, u mňa by sa tiež mohli asi vyskytnúť takéto problémy, lebo keď som držala delenú stravu, ak viac som preferovala rastlinnú skupinu ako živočíšnu a potom ten pomer živín nebol dostačujúci. Ja som striedala dni podľa knihy od Jany Horeckej.

Ja som popísala len skutočnosť , ktorú som osobne vyskúšala .Aj teraz sa priznám , že by som potrebovala zhodiť tak cca 8 kg , ale už nebudem deliť , stačí večer nejesť a nepásť sa :Dna napolitánkach a iných dobrotách nad notbookom a a takto sledovať Poradu alebo iné stránky :) Potom je ntb plný omrviniek :---
Mária27
05.06.10,17:22
Ja ťa obdivujem, ja som tak dlho ešte nevydržala, a tých 15 kg je ozaj krásny úspech, a to si mala chudnutie cca 2 kg mesačne, čo je dobre že si nechudla rýchlo, ale zase ak potom má človek "získať" nejaké zdravotné problémy, tak to radšej upraviť jedálniček bežnej stravy, obmedziť, tučné, sladké , len chudnutie trvá dlhšie, a každý kto chce schudnúť, tak chce rýchlo, rýchlo:D
A čo tak upraviť ten jedálniček bežnej stravy po schudnutí tých 15 kíl po oddelenej strave? Stačilo by aj 10 kg.
lujza.j
05.06.10,17:43
A čo tak upraviť ten jedálniček bežnej stravy po schudnutí tých 15 kíl po oddelenej strave? Stačilo by aj 10 kg.
upravovať stravu sa nedá "donekonečna" telo si po čase zvykne a váha sa nehýbe:( potom zase treba niečo zmeniť, alebo pridať nejaké "cvičko";) a keď už sme na váhe , ktorá nám vyhovuje, treba byť stále v rovnakom režime, inak kila "nahopsajú" späť:);)
Rozalka
05.06.10,17:59
Nedá mi nenapísať svoj názor: v delenej strave sa spolu môžu miešať napr. syry s mäsom.
V pravej židovskej kuchyni nielenže sa nesmú jesť spolu, nesmú sa spolu ani spracovávať. V kóšer kuchyni sú oddelené miestnosti, kde sa pracuje s mäsom a kde sa pracuje s mliečnymi výrobkami. Toto prísne delenie sa vzťahuje aj na riady!
A veru medzi zástancami tejto kuchyne nevidno obéznych.
Všetko je to o striedmosti .... ako Zitka píše, žiadne napolitánky v dosahu ruky. Presťaňme žrať a začnime jesť.
Lubaba
05.06.10,18:14
A čo tak upraviť ten jedálniček bežnej stravy po schudnutí tých 15 kíl po oddelenej strave? Stačilo by aj 10 kg.
mne by stačilo aj 5kg, aj internista mi odporučil 3-5 kg, kvôli zvýšenému cholesterolu, ale len schudnúť že možno aj cholesterol sa upraví
Lubaba
05.06.10,18:17
Ja som popísala len skutočnosť , ktorú som osobne vyskúšala .Aj teraz sa priznám , že by som potrebovala zhodiť tak cca 8 kg , ale už nebudem deliť , stačí večer nejesť a nepásť sa :Dna napolitánkach a iných dobrotách nad notbookom a a takto sledovať Poradu alebo iné stránky :) Potom je ntb plný omrviniek :---
práve som prišla na to že som "šťastný človek" ja nemusím napolitánky a iné dobroty ale ten chlieb náš každodenný tak ten musí byť a hlavne večer, čo večer nočer
Zita5
05.06.10,18:28
práve som prišla na to že som "šťastný človek" ja nemusím napolitánky a iné dobroty ale ten chlieb náš každodenný tak ten musí byť a hlavne večer, čo večer nočer

No ale moja ......ak si dáš večer chlieb , kľudne ho môžeš zajesť s napolitánkou :---
Lubaba
05.06.10,18:30
No ale moja ......ak si dáš večer chlieb , kľudne ho môžeš zajesť s napolitánkou :---

to snáď nemyslíš vážne?
lujza.j
05.06.10,18:30
Rozalka, ok beriem:) delila som x krát, ale nikdy sa mi nepodarilo to čo stravovaním podľa glykem. indexu:) a už nemá 20 rokov, čiže kilá zo mňa neodskakujú:( dnes mám konf. veľkosť 38-40:) podľa strihu a mala som 46:(
a hlavne dá sa tak stravovať stále, aspoň ja stým problém nemám:);)
Lubaba
05.06.10,18:34
ja bežne večer chlieb, suchý, osolený, neosolený len s rajčinou , veď ja by som ani nezaspala, keby som niečo nezjedla
Zita5
05.06.10,18:38
mne by stačilo aj 5kg, aj internista mi odporučil 3-5 kg, kvôli zvýšenému cholesterolu, ale len schudnúť že možno aj cholesterol sa upraví

Pred rokom som sa dostala k internistovi , ktorý mi povedal, že musím schudnúť kvôli cholesterolu a vysokému tlaku .Mala som tak 72 kg.
Som sa posťažovala obvodnej a ona povedala,že si nemyslí,že by som mala chudnúť ,že na moju výšku je to dobré :D.Čo to ten pán doktor rozpráva ,hundrala si pod nos.
Práve vo štvrtok som bola opäť na kontrole u internistu .... pýtal sa ma,že ako sa mám , tak som povedala ...že mám sa dobre,len ma trápi ,že som pribrala .:) A on na to a koľko a za akú dobu ? Moja odpoveď 8 kg za rok , ale som poznamenala,že to sú na vine lieky:---Pán doktor nepovedal nič :---
No a potom vychválil môj cholesterol , že ako pekne sa mi upravil .:)Takže ja som pribrala a cholesterol sa veľmi veľmi zlepšil .
Rozalka
05.06.10,18:39
To stravovanie podľa glykemického indexu je Atkinsonova diéta?
lujza.j
05.06.10,18:45
To stravovanie podľa glykemického indexu je Atkinsonova diéta?
nie:)
Lubaba
05.06.10,18:49
To stravovanie podľa glykemického indexu je Atkinsonova diéta?
Atkinsonova dieta to podľa mňa nie je, glykemický index sledujú tí, ktorí majú problém so zvýšením cukru v krvi.
Lubaba
05.06.10,18:49
Atkinsonova diéta
Úhlavnými nepriateľmi tejto diéty sú sacharidy. Preto zakazuje konzumáciu ryže, pečiva z bielej múky, zemiakov, cukru, medu, zakázané ovocie (melón, banány) a sladkej zeleniny. Doporučenými potravinami sú mäso, mlieko, vajcia, čokoláda, olivový olej a mliečne výrobky. Základné zásady hlásajú jesť primerané porcie, nejesť po 20.hodine, na desiatu si dať ovocie a piť nesladené produkty. Zároveň zakazujú hladovať.

Predovšetkým Američania si tento spôsob stravovania nemôžu vynachváliť. Naozaj strácajú kilá, ale pokles je spôsobený hlavne premenou svalovej hmoty na tuk, ktorý váži menej, hoci spáli menej energie. Ak si ale myslíte, že za skúšku tejto diéty nič nedáte, mýlite sa. Ako náhle prejdete na uvedený spôsob stravovania a rozhodnete sa skončiť, okamžite priberiete. A mimo iného vďaka nízkej konzumácii zeleniny a preferovanie tučného mäsa je veľmi nezdravá.
Lubaba
05.06.10,18:50
Atkinsova diéta

Nízkosacharidová diéta, pri ktorej nerátate žiadne kalórie.

Podstata diéty
Podľa Atkinsa problémom, prečo priberáme, sú cukry v našom jedálničku. Ak telo potrebuje spaľovať energiu, siaha práve po nich ako po prvých. Rovnako, ak prijímame cukor, telo tvorí viac inzulínu, čo nás opäť robí hladnými. Preto ak vynecháme z našej stravy cukor, telo začne premieňať na energiu tuky a rovnako, nízka hladina inzulínu nás zanechá dlhšie bez pocitu hladu.

Ako na to
Prvé dva týždne je príjem cukrov limitovaný na 15 – 20 gramov čistých uhľohydrátov denne, z čoho 15 gramov musí pochádzať zo zeleniny ako je brokolica, fazuľa, špargľa alebo špenát a iná listová zelenina (ekvivalentom sú 3 poháre čerstvých šalátových listov alebo 2 poháre listov a dve tretiny pohára varenej zeleniny). Čisté uhľohydráty sú tie, ktoré sú telom absorbované, teda ovplyvňujú hladinu cukru. Takým napríklad nie je vláknina. Príjem proteínov a tukov nie je limitovaný. Počas tejto fázy je potrebné vypiť aspoň 8 pohárov vody denne. Denne sa treba venovať aj športovým aktivitám. V tejto fáze schudnete 2 – 5 kilogramov týždenne.
V ďalšej fáze môžete prijímať viac uhľohydrátov, pričom denný príjem sa zvyšuje o 5 gramov každý týždeň. Môžete pomaly zvyšovať príjem zakázaných potravín, presne podľa pokynov Atkinsa. Zvyšujete príjem cukrov až dovtedy, pokiaľ prestanete chudnúť. To je podľa Atkinsa množstvo cukrov, ktoré môžete mať vo svojom jedálničku.

Povolené:
Môže byť konzumované mäso, hydina, morské plody, vajcia, plnotučné syry, maslo, smotana, olivový olej alebo iné rastlinné oleje
Kofeín je povolený len v obmedzenom množstve. Do diéty pomaly pridávajte orechy, semiačka, jahody, maliny, strukoviny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahom škrobu.

Zakázané:
margarín, rafinovaný cukor, cestoviny, ryža, zemiaky, chlieb, biela múka, pšeničné výrobky, cereálie, ovocné džúsy, alkohol
Rozalka
05.06.10,18:55
S Atkinsonom sa skutočne dá schudnúť, či sa to darí aj Američanom, nemôžem potvrdiť, väčšinou boli riadne rozkvasení.
Pri A.diéte sa uvádza: citliví jedinci môžu mať problémy s vyprázdňovaním.
Tak toto naopak potvrdzujem, s mojou precitlivelosť som skončila na chirurgii - takmer pod nožom.
Preto sa držím hesla: Všetko s mierou.
Lubaba
05.06.10,18:59
S Atkinsonom sa skutočne dá schudnúť, či sa to darí aj Američanom, nemôžem potvrdiť, väčšinou boli riadne rozkvasení.
Pri A.diéte sa uvádza: citliví jedinci môžu mať problémy s vyprázdňovaním.
Tak toto naopak potvrdzujem, s mojou precitlivelosť som skončila na chirurgii - takmer pod nožom.
Preto sa držím hesla: Všetko s mierou.
takže Atkinsona radšej necháme američanom
lujza.j
06.06.10,10:02
Atkinsonova diéta
Úhlavnými nepriateľmi tejto diéty sú sacharidy. Preto zakazuje konzumáciu ryže, pečiva z bielej múky, zemiakov, cukru, medu, zakázané ovocie (melón, banány) a sladkej zeleniny. Doporučenými potravinami sú mäso, mlieko, vajcia, čokoláda, olivový olej a mliečne výrobky. Základné zásady hlásajú jesť primerané porcie, nejesť po 20.hodine, na desiatu si dať ovocie a piť nesladené produkty. Zároveň zakazujú hladovať.

Predovšetkým Američania si tento spôsob stravovania nemôžu vynachváliť. Naozaj strácajú kilá, ale pokles je spôsobený hlavne premenou svalovej hmoty na tuk, ktorý váži menej, hoci spáli menej energie. Ak si ale myslíte, že za skúšku tejto diéty nič nedáte, mýlite sa. Ako náhle prejdete na uvedený spôsob stravovania a rozhodnete sa skončiť, okamžite priberiete. A mimo iného vďaka nízkej konzumácii zeleniny a preferovanie tučného mäsa je veľmi nezdravá.
ja osobne nemám nízku konzumáciu zeleniny:) práve že zelenina je pre mňa veľmi dôležitá sú druhy ktoré majú nízky cukor a tučné mäso nejem:) to že nejem ryžu, zemiaky a zopár iných potravín z toho si hlavu nerobím. život nie je o jedle;) naučila som sa jesť čokinu z vyšším obsahom kakaa, kávu stále pijem s cukrom, aj keď môj stravovací konzultant povie, že jedna kocka cukru sú 4kg za rok:D nemám problém si dať aj to čo je pre mňa neprípustné, moje telo z 2,5 roka je už asi nastavené:) a hlavne nehladujem a môj metabolizmus nespí, čo je dosť dôležité:) a potom po rokoch som kilá a môj celoživotný boj s kilami uložila v hlave:) cvičenie je pre mňa ako keď ráno vstanem a umyjem si zuby, neberiem ho že musím;)
Marián Slučik
11.02.11,16:16
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?
lujza.j
11.02.11,16:44
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?

keď myslíš:rolleyes:
Lubaba
11.02.11,19:49
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?

Pre mňa by určite nebola totálna hladovka balzam na dušu. Delená strava mne vyhovuje, okrem toho,že schudneš, tak ak si ju dobre "naordinuješ", nezaťažuje organizmus, a ak máš v strave zastúpené všetky živiny, nemôže ti uškodiť. Veď už len tým, že sa začneš inak stravovať, máš napríklad motiváciu, že chceš schudnúť, dávaš pozor na to, čo ješ. Prísna hladovka, ktorá ešte trvá aj dlhý čas, nie je zdravá. Veď aj lekári odporúčaju pri prísnej redukčnej diéte okolo 1000 kcal, nedodržiavať ju dlho, a schudnúť maximálne 1kg týždenne. Koľko dní sa po očiste cítiš dobre, 40 dní hladuješ a potom začneš jesť a zase priberieš na svoju váhu, aby si držal hladovku. Nemyslím že je to správne. Nie že by som ti neverila že dokážeš toľko schudnúť, ale "jojo" ťa aj tak má rád, chodí k tebe každý rok, aby si sa s ním popasoval.
buchač
11.02.11,20:04
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?
...drísty ...

Asi už od hladu vravíš ...trieskaš z delíria ...
Balzam na dušu je to červeným zvýraznené ...skús - uvidíš ...;)
Lubaba
12.02.11,20:44
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?
a teraz si kde, totalhladuješ, alebo už si dávaš:D:D:D
Marián Slučik
14.02.11,21:29
Asi už od hladu vravíš ...trieskaš z delíria ...
Balzam na dušu je to červeným zvýraznené ...skús - uvidíš
Páči sa mi Váš názor aj názor zaporny je nazor treba skusiť raz
takuto hladovku a zmenite názor.Pozdravujem Marián
Marián Slučik
14.02.11,21:31
a teraz si kde, totalhladuješ, alebo už si dávaš:D:D:D
Nedavam si lebo som len 10 dni ešte mi treba 30 dni do konca.Marián
Marián Slučik
14.02.11,21:38
Bývam prechodne raz na Slovensku a raz v Amerike už som zažil dilerov ktorý ma okradli o velke peniaze slubovali mi že ked budem žrať ty ich sračky schudnem coby dub,ale prt bola pravda.Zobral som si príklad z jednej ankety kde bolo napísane "nežer" a to ma vyliečilo:Treba raz skusiť a potom budete prijemne prekvapená.Marián
alabut
15.02.11,05:37
Dobra kura. Niektori by ju potrebovali naopak ... 40 dni zrat a zbytok roku hladovat. :-)
buchač
15.02.11,06:53
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?

...drísty ...

Asi už od hladu vravíš ...trieskaš z delíria ...
Balzam na dušu je to červeným zvýraznené ...skús - uvidíš ...;)

Asi už od hladu vravíš ...trieskaš z delíria ...
Balzam na dušu je to červeným zvýraznené ...skús - uvidíš
Páči sa mi Váš názor aj názor zaporny je nazor treba skusiť raz
takuto hladovku a zmenite názor.Pozdravujem Marián

Zle pochopené ..............

Môj názor je reálny ...
Tvoj je osobný ....

Ten Tvoj , samozrejme , vraví o osobných skúsenostiach ....
Ten môj , pre zmenu , o reálnosti ....nedá sa všetko na všetkých aplikovať ...za každých okolností ...
Takáto hladovka je niekedy škodlivá aj pre zdravého jedinca , nie ešte pre človeka so zdravotnými problémami ...
Halli
15.02.11,14:27
Delená strava je len oklamanie sameho seba.Totalna hladovka je balzam na dušu.Za 40 dni zhodite 25-30 kg.Ja mam váhu okolo 90-110 kg keď začnem s očistou prídem na 75-80kg .Po 40 dňoch začnem 5 dni prechadzať na pomaly prechod na normal stravu a potom si doprajem rezník,husku,kačičku a všetko načo mam chuť.Keď sa zohnem a fučím ako lokomotýva a mam 105 kg začnem s totalnou hladovkou to je raz za rok.Pozdravuje Marián Kto neskusí neuveri.?

http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/22.gif panenka skákavá:D
Gapo
15.02.11,16:29
Žeby to bolo zdravé, nuž Halli to vystihla. :D
lujza.j
15.02.11,16:32
no čo už :(každý šokuje organizmus iným štýlom:)
Gapo
15.02.11,16:47
Už tu bola téma chudnutie a aj delená strava. Mám skúsenosti aj s delenou stravou. Už ju nepoužívam i keď nebol problém si privyknúť na ten systém. Problém bol v tom, že som behom dvoch mesiacov prišiel o dvadsať kíl, pekne sa to sledovalo ale nadšenie ma opustilo, keď ma začali bolieť všetky kosti, teda kĺby. Problém, pokiaľ je človek obézny z prejedania, je "nežrať" a potom pohyb hocijaký, ale intenzívny. Potom netreba deliť stravu a sa s nikým.:D
Marián Slučik
15.02.11,19:34
Aj ja som ya Vas nayor< Marian
buchač
15.02.11,19:48
Už tu bola téma chudnutie a aj delená strava. Mám skúsenosti aj s delenou stravou. Už ju nepoužívam i keď nebol problém si privyknúť na ten systém. Problém bol v tom, že som behom dvoch mesiacov prišiel o dvadsať kíl, pekne sa to sledovalo ale nadšenie ma opustilo, keď ma začali bolieť všetky kosti, teda kĺby. Problém, pokiaľ je človek obézny z prejedania, je "nežrať" a potom pohyb hocijaký, ale intenzívny. Potom netreba deliť stravu a sa s nikým.:D

Delená strava - recept :

Miestnosť č. 1 - polievka
Miestnosť č. 2 - zemiaky
Miestnosť č. 3 - rezeň
Miestnosť č. 4 - nejaká príloha , chuťovka ...
Miestnosť č. 5 - pivo , Šaratica

Kua , ale sa nabeháš ....najprv pri obede ....
Potom , keď Šaratica začne účinkovať ....zbohom rodina ....

Pohyb príde ...;):rolleyes::---:D
marleau
16.02.11,15:50
JA som raz kdesi čítal,že pri akejkoľvek diéte je potrebné raz za týždeň nebrať ohľad na nič a dopriať si čokoľvek a v akomkoľvek množstve,čo príde na chuť.
Myslím (po svojich skúsenostiach),že na tom je kus pravdy,pretože telo dostane priestor na spamätanie sa,ak to tak nazvem.
bettylou
18.02.11,19:07
Delená strava je v určitej miere založená na znížení celkového príjmu kalórií, síce zvláštnym spôsobom, ale koľko ľudí, toľko chutí. Približuje sa aj k racionálnej strave, ktorá je optimálna.

mimotemy
Je aj tá slovenská - to sa ništ nehlce, len sa slope. Ale tá ide moc do peňazí. :D
Mária27
13.03.11,20:40
Nedavam si lebo som len 10 dni ešte mi treba 30 dni do konca.Marián
Tých desať dní je najhorších. Je to pre tie kyseliny alebo vlčí hlad?