Dračica
31.08.07,17:23
Dobrý deň,

milí poraďáci, potrebujem poradiť.
Mám novinový stánok a rada by som vedela, či sme povinné, ja a predavačka byť označené ceduľkou, kde je názov firmy a naše meno.
Prosím poraďte mi, neviem kde by som sa to dočítala.Ďakujem
veronikasad
31.08.07,15:26
Hovorí o tom zákon na ochranu spotrebiteľa. Nie je nutné meno, stačí uviesť názov firmy a označenie predavač.
To aby si vás zákazníci nemýlili...
Na porade je už o tom veľa príspevkov, skús cez vyhľadávač.

-------
Veronika
Aljok
31.08.07,16:36
betka
31.08.07,17:10
§ 17
Prevádzkareň

(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

(4) Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu, 29a)
b) zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu, 29b)
c) vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
d) pojazdné predajne,
e) zariadenia na poskytovanie reklamy,
f) predajné automaty.

Podľa mňa nemusí byť označenie, lebo sa nejedná o prevádzkáreň, ale ide o technologické zariadenie na prevádzkovanie živnosti.

potichúčky rozmýšľam:
na PNS netreba stavebné povolenie, to treba iba na stavbu. Na drobnú stavbu je potrebné ohlásenie.
PNS by som nezaradila do 4.OS, ani do 3.OS, zaradila by som ho 2.OS. PNS nemá súpisné číslo.

Teda bez označenia ....?? ....;)
veronikasad
31.08.07,17:14
Betka, neviem pridávať staré linky, ale tento problém som mala aj ja a riešila som ho s Chobotom 23.8. Uzavreli sme to, že je lepšie tie menovky-označenie firmy+predavač bez mena - mať . Ako povedal, bude aj vlk sýty aj ovca cela.
Jedná sa o príspevok menovky, ktorý pridala 14.8.07 dede2.

--------
Veronika

Až teraz som si všimla, že ho už tam pridala Aljok. Ďakujem.
betka
31.08.07,17:33
Betka, neviem pridávať staré linky, ale tento problém som mala aj ja a riešila som ho s Chobotom 23.8. Uzavreli sme to, že je lepšie tie menovky-označenie firmy+predavač bez mena - mať . Ako povedal, bude aj vlk sýty aj ovca cela.
Jedná sa o príspevok menovky, ktorý pridala 14.8.07 dede2.

--------
Veronika

Až teraz som si všimla, že ho už tam pridala Aljok. Ďakujem.

Je to fakt na zamyslenie.:rolleyes:
ekopo
31.08.07,17:39
Jeden detail, nehovorme o menovkách (je to zavádajúce), ale hovorme o označení predavača, zamestnanca....Uvediem príklad z praxe. Prišiel som na obchodnú prevádzku ktorú účtujem a vidím že predavačky majú menovky - čiže uvedené len meno a priezvisko. Absolútne zle. Pretože aj ja som si mohol dať menovku (alebo nebodaj predavačka z vedľajšieho obchodu) a nie som pritom zamestnanec danej prevádzky. Tak ako tu odznelo : názov firmy, profesné označenie. Ďalej darmo sa tu ďalej budeme dohadovať kde je potrebá menovka resp. rovnošata, a kde nie, všetko sa musí utriasť. Žiaľ tak je to vo všetkom.
betka
31.08.07,17:43
Vieš ekopo, ale po prečítaní Živnostenského zákona a jeho definícii prevádzkárne a analyzovaní nového zákona mi to nevychádza na označenie.

Je pravdou, že si radšej treba hodiť ceduľu predavač....Je to síce komické...
veronikasad
01.09.07,10:04
V našich zákonoch je spústa nezmyslov a ja si v takomto prípade vyberam to menšie zlo. Radšej dám zamestnancom vizitky s poznačením predavač a názvom firmy, ktoré ma vyjdu na pár korún, ako po kontrole tráviť čas niekde na živnostenskom či SOI a dohadovať sa o tom, kto má pravdu.
Rozhodnutie je na každom zamestnávateľovi ....

--------
Veronika
nsk26
19.09.07,14:57
Ahooojte! Môj prvý príspevok na porade a hneď otázka: a čo ak nemám predavača/zamestnanca lebo iba ja, ako majiteľ/zodpovedný vedúci som v predajni na všetky úkony-musím mať menovku? Ďakujeeem!

Adrian
Aljok
20.09.07,07:02
Citácia zo Zákona o ochrane spotrebiteľa č. 250/2007:
§15
(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)

Ak predávaš (prichádzaš do styku so spotrebiteľom) musíš mať označenie (odev)...
Chobot
20.09.07,07:42
Ahooojte! Môj prvý príspevok na porade a hneď otázka: a čo ak nemám predavača/zamestnanca lebo iba ja, ako majiteľ/zodpovedný vedúci som v predajni na všetky úkony-musím mať menovku? Ďakujeeem!

Adrian

A čítal si si predchádajúcu diskusiu? :rolleyes:

Asi nie, leby by si vedel, že sa to týka kohokoľvek, kto prichádza do styku so zákazníkmi, že musí byť jasne odlíšiteľný od nich. Nemusí to byť menovkou, stačí rovnošata, alebo na hlave čapica s nápisom "PREDAVAČ".
TinkiDinki
20.09.07,08:26
A je PREDAVAČ spisovné ?
mysimis
20.09.07,08:28
mimotemy - áno je to spisovné.....
M3G
24.09.07,14:00
Citácia zo Zákona o ochrane spotrebiteľa č. 250/2007:
§15
(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)

Ak predávaš (prichádzaš do styku so spotrebiteľom) musíš mať označenie (odev)...

mimotemy
Niečo mi to pripomína:

Nariadenie o právnom postavení židov z roku 1941
§ 27 Žid(židovské združenie) alebo odosielateľ akejkoľvek poštovej zásielky(listy, balíky a pod.) vo vnútrozemskom styku je povinný uviesť na nej svoju presnú adresu a ľahko zbadateľné označenie (židovskú hviezdu)

- takto to nejako začínalo ;) . Ako to skončilo, to každý vie.

http://www.kralm.szm.sk/kodex.pdf