Zavrieť

Porady

menovky

Dobry den,

mám dve otázky:

1/je pravda, že od 1.7.2007 vyšiel zákon, ktorý nariaduje nosenie menoviek všetkých zamestnancov v súkromej i štátnej sfére? Ak áno, pošlite mi prosím číslo zákona.

2/musí od 1.7.2007 podľa zákona mať každá firma zaoberajúca sa predajom zriadený reklamačný poriadok?
Usporiadat
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Aj ja som už o tom počula. A dokonca mi bolo povedané, že už dostali aj pokutu zato, že zamestnanci tie menovky nemali. Nikde som však otom nič nenašla.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. § 15 odst.3 účinnosť od 1.7.2007
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

V TT dávali už v OD Jednota za každú neoznačenú predavačku pokutu 5.000 Sk
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

Dúfam, že sa to týka len obchodných firiem, nie výrobných.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

jales Pozri príspevok
Dúfam, že sa to týka len obchodných firiem, nie výrobných.
Týka sa to predavávajúcich,ktorý prichádzajú do styku so spotrebiteľom.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Manual Pozri príspevok
V TT dávali už v OD Jednota za každú neoznačenú predavačku pokutu 5.000 Sk
No to si teda prišli na svoje. Predavačiek je tam ako maku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

karpis Pozri príspevok
Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. § 15 odst.3 účinnosť od 1.7.2007
Nech ho pozerám ako pozerám, ja si to vysvetľujem trochu inak. Najprv ten paragraf:

"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Nikde mi z toho nevychádza, že by predávajúci musel mať uvedené svoje meno. Ide tam o to, aby zákazník hneď spoznal v predajni, že ide o zamestnanca firmy (napr. na základe nejakej rovnošaty) a nie o nejakého náhodne motajúceho sa človiečika. Aj mňa raz oslovili v Lidli, lebo si mysleli, že som predavač, mal som takú podobnú košelu.

Myslím, že uvedenie mena je prehnaná iniciatíva firiem, ktoré to buď pochopili zle alebo jednoducho chcú u klienta navodiť pocit neformálnosti, ak má predavač na sebe menovku s vlastným menom.

V podstate je jedno, aké meno sa an štítku uvedie. Myslím, že zamestnávateľ by dokonca nemal nútiť zamestnanca uvádzať svoje meno, pokiaľ s tým nesúhlasí. Porušoval by tým zákon o ochrane osobných údajov, lebo by poskytol tretej osobe údaj o fyzickej osobe - zamestnancovi bez jeho súhlasu. Otázne je, či menovka nacapená na hrudi je osobný údaj alebo nie.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Aj mne by to meno vadilo. Hádam by stačila akože menovka,ale bez mena, napísané len: "názov spoločnosti XYZ a predavač".
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ormika Pozri príspevok
Aj mne by to meno vadilo. Hádam by stačila akože menovka,ale bez mena, napísané len: "názov spoločnosti XYZ a predavač".
Práve dnes som sa v papiernictve v TT v OD Prior pozerala na predavačku, že prečo má visačku s názvom predajne a názvom prac.pozície. A bola bez mena, len názov + predavačka.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ormika Pozri príspevok
Aj mne by to meno vadilo. Hádam by stačila akože menovka,ale bez mena, napísané len: "názov spoločnosti XYZ a predavač".
Presne tak som si to aj ja vysvetľoval. Je odlíšený o zákazníkov - je. Načo meno?

Hádam len v prípadoch, ak za spoločnosť podpisuju zmluvy (napr. v banke, kde prepážkový poradca koná v mene banky a podpisuje zmluvy (o úvere, o účte,...), tam je potrebné meno aj na zmluve.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Prosím o informáciu, či je nutné v zmysle novely zákona označenie zamestnanca aj v tom prípade, ak sa jedná napr. o novinový stanok, kde zamestnanec je tam sám /za pultom/ a zákazník nemá šancu si ho s niekym iným pomýliť.

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

veronikasad Pozri príspevok
Prosím o informáciu, či je nutné v zmysle novely zákona označenie zamestnanca aj v tom prípade, ak sa jedná napr. o novinový stanok, kde zamestnanec je tam sám /za pultom/ a zákazník nemá šancu si ho s niekym iným pomýliť.

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika
Ja by som povedal, že nie. Už tým, že je za pultom, je evidentné, že je predavač.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Chobot Pozri príspevok
Ja by som povedal, že nie. Už tým, že je za pultom, je evidentné, že je predavač.
cit. zo zákona:
"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Je stánok prevádzkáreň ?
Prichádza zamestnanec do styku so spotrebiteľom?

Je to na diskusiu, a možno smiať sa budú kontrolóri.

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ekopo Pozri príspevok

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť.



P.S.: Nedalo mi
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekopo Pozri príspevok
cit. zo zákona:
"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Je stánok prevádzkáreň ?
Prichádza zamestnanec do styku so spotrebiteľom?

Je to na diskusiu, a možno smiať sa budú kontrolóri.

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť.
Novinový stánok nie je na trhu, je súčasťou budovy. Predáva sa cez pult zvonku, zákazníci nemajú do neho prístup.
Tiež som toho názoru, že by tam označenie nemuselo byť.

--------
Veronika
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ekopo Pozri príspevok
cit. zo zákona:
"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Je stánok prevádzkáreň ?
Prichádza zamestnanec do styku so spotrebiteľom?

Je to na diskusiu, a možno smiať sa budú kontrolóri.

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť.
Áno, je pravdou, že podľa citácie zákona by mali mať nejakú rovnošatu alebo označenie. Ale aplikácia zákona v niektorých praktickýćh situáciach je prehnaná (neviem si predstaviť že by všetci stánkari novínmuseli nosiť nejaký firemný odev).

Hádam by v tomto prípade postačilo mať nejakú päťkorunovú menovku, kde by bolo napísané "Predavač". Aj vlk by bol sýty aj ovca celá.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Podľa konzultácie s pracovníkom SOI nemusí byť vôbec meno, ak máte uniformu jasne ukazujúcu na to, že ste obsluha, tak ani žiadna menovka nemusí byť. Ak nie ste takto odlíšení, potom je potrebná menovka na oblečení, ale nie je zase špecifikované čo na nej, podľa mňa by vlastne stačilo len označenie obsluha, predavač a podobne. Zásadne sa ani mne nepáči označenie menom. Nezabudnite na reklamačné poriadky!
0 0
janina51 janina51

janina51 je offline (nepripojený) janina51

Podľa § 15 ods 3 predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa.
Nestačí ak bude mať na pripnutej visačke názov firmy bez uvedenia pozície vo firme?
0 0
Katka19 Katka19

Katka19 je offline (nepripojený) Katka19

ja si myslím že to meno by tam mohlo byť, keď niekoho oslovíte priezviskom alebo menom,tá komunikácia je na inej úrovni, a na veľa ľudí pôsobí veľmi pozitívne,komunikujú a cítia sa taký potrební,že prave oni vám možu niečím pomôcť,a aký sú hrdí a spokojní, že tam maju meno,by ste sa čudovali
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať