januz
11.09.07,09:59
Pracujem ako vychovávateľka v školskom klube. Keďže ani vedením troch záujmových útvarov v čase 16,00-18,00 nie som schopná naplniť si úväzok, požiadala som vedenie školy o jeho naplnenie na základe nariadenia vlády z roku 2003, ktoré hovorí o dopĺňaní si úväzku učením v škole. Vedenie to však neakceptovalo, nakoľko vraj vznikajú účtovné problémy pri platení takto doplneného úväzku,nakoľko školské kluby detí patria medzi školské zariadenia. Zaujímave je však to, že keď bolo treba škole pomôcť, tak ako vychovávateľka som mohla učiť naj na druhom stupni.
Prosím o radu, či je zamestnávateľ povinný doplniť mi úväzok učením výchovných predmetov na prvom stupni na základe nariadenia vlády,alebo nie. Ďakujem.
polka
11.09.07,08:30
Pracujem ako vychovávateľka v školskom klube. Keďže ani vedením troch záujmových útvarov v čase 16,00-18,00 nie som schopná naplniť si úväzok, požiadala som vedenie školy o jeho naplnenie na základe nariadenia vlády z roku 2003, ktoré hovorí o dopĺňaní si úväzku učením v škole. Vedenie to však neakceptovalo, nakoľko vraj vznikajú účtovné problémy pri platení takto doplneného úväzku,nakoľko školské kluby detí patria medzi školské zariadenia. Zaujímave je však to, že keď bolo treba škole pomôcť, tak ako vychovávateľka som mohla učiť naj na druhom stupni.
Prosím o radu, či je zamestnávateľ povinný doplniť mi úväzok učením výchovných predmetov na prvom stupni na základe nariadenia vlády,alebo nie. Ďakujem.
Záleží na tom, čo máte uvedené v pracovnej zmluve, keď ste boli prijímaná na školu. Ak tam máte uvedené, že sa prijímate na skrátený úväzok, tak s tým nenarobíte nič. Ak však máte plný pracovný úväzok, tak Vám musia doplniť Váš úväzok v ŠKD učením v škole (Pri dopĺňaní úväzku 1 hod. vyučovania v škole = 1,5 hodiny výchovnej práce v ŠKD). Meniť obsah pracovnej zmkuvy možno len po dohode so zamestnancom (a tá musí byť písomná, inak je neplatná).
januz
11.09.07,18:50
Ďakujem. Ani neviete ako ste mi pomohli. Pekný večer.
polka
11.09.07,19:00
Rado sa stalo, aj ja som rada, ak mi vie niekto pomôcť. Od toho je táto porada.
lienka06
09.10.07,22:08
ja tiež pracujem v ŠKD a dopĺňam si každý rok ináč úväzok ,podľa toho koľko hodín my spolu vyjde ako deti končia a až do skončenia prac. doby a doplňala som si už aj na druhom stupni a aj na prvom..a chodím zastupovať kde treba a mám za to náradné voľno;)
Basso
18.01.08,18:13
vedenie školy nie je povinné doplnit Vám úvazok, može Vám skrátit, prisposobit úvazku-počtu odpracovaných hodín.
minolovcik
25.08.08,13:27
Ahoj ja pracujem tiez ako vychovavatelka alebo lepsie povedat" zienka pre vsetko."preco tak?lebo ked potrebuju s nami zaplatat diery tak ich lahko zaplataju pretoze nemozme odvravat.nasu pracu alebo lepsie povedane dnes uz poslanie si vazi malokto.je mi to luto...
lubinami
26.08.08,19:02
Ja tiež pracujem ako vychovávateľka, a mám skrátený úväzok- 22 hodín, ale vediem aj záujmový krúžok, je to hodina denne, chcela som aby mi to dali do uväzku a tým by som mala plný, ale zriadovateľ-obec -povedal, že krúžky sa nedávajú do uväzkov, lebo sa to platí zo vzdelávacích poukazov a mám to teda na dohodu. Ale v ŠKD by podľa mna mohli byť aj krúžky, no nie, ved je to záujmová činnosť ?
Ešte by ma zaujímalo - ako sa vlastne financuje ŠKD - okrem dotácie z MŠ , by mala prispievať nejakou čiastkou na dieťa aj obec alebo ten kto je zriadovateľ školského zariadenia?, vyznate sa niekto v tom ?
jaros5
03.09.08,04:44
Ja tiež pracujem ako vychovávateľka, a mám skrátený úväzok- 22 hodín, ale vediem aj záujmový krúžok, je to hodina denne, chcela som aby mi to dali do uväzku a tým by som mala plný, ale zriadovateľ-obec -povedal, že krúžky sa nedávajú do uväzkov, lebo sa to platí zo vzdelávacích poukazov a mám to teda na dohodu. Ale v ŠKD by podľa mna mohli byť aj krúžky, no nie, ved je to záujmová činnosť ?
Ešte by ma zaujímalo - ako sa vlastne financuje ŠKD - okrem dotácie z MŠ , by mala prispievať nejakou čiastkou na dieťa aj obec alebo ten kto je zriadovateľ školského zariadenia?, vyznate sa niekto v tom ?

Zriadovatel zdôvodnil spravne;
Zaujmova cinnost v SKD je tvoja pracovna napln, vedenie zaujmoveho utvaru-kruzku je nieco ine;
Co sa týka financovania SKD mas pravdu: financie od statu + prispieva zriadovatel + mesacne poplatok od rodica (vysku ktoreho schvaluju poslanci zastupitelstva)
lubinami
06.09.08,12:25
Má takú otázočku :
Som 5 rokov vychovavateľka v ŠKD , dopĺňam si úväzok učením Telesnej v. a Pracovného vyučovania 5 hodín týždenne, 3 a 4. ročníka, ale nemám na to kvalifikáciu. Mám vysokoškolské vzdelanie Mgr., odbor Andragogika - výchova a vzdelávanie, orientácia je na dospelých.Som si vedomá toho, že nemám odbornosť na tieto predmety, ale zriadovateľ ma nepožiadal doplniť si kvalifikáciu a riaditeľ ZŠ je s mojou prácou spokojný. V akej platovej triede by som mala byť zaradená ? Som zaradená v 8.plat.triede, ale myslím si, že by som mala byť v 9.triede , podľa nariadenia vlády SR č.341/2004, práca vo verejnom záujme ako vysokoškolsky vzdelaná.????
alaya1
06.09.08,19:28
Nie tebe sa VS neuznava, nemas ani ucitelstvo, musis mat aspon DPS- ucitelstvo.
lubinami
07.09.08,08:11
Ja som sa len opýtala,
lebo čo som čítala tu na Porade, tak tam bolo spomenuté ,že sa pl.triedy dávajú podľa najnáročnejších činností podľa katalógu činností vo verejnom záujme a kedže nie som len s deťmi v ŠKD,mimoškolských aktivitách a v záujmových krúžkoch ale aj učím ako nekvalifikovaný pedagogický zamestnanec, čiže robím činnosť 02 z Nariadenia vlády SR č.341/2004 v 17.časti Školstvo, a bola tu niekde priložená príloha zo školenia poslala (Polka -12.6.2008-práca v školstve), tak tam bola napísaná trieda 9.,a zamestnávateľ je povinný mi určiť čas, dokedy si mám doplniť vzdelanie.
Asi to je teda inak ?
Asi si to vzdelanie doplním.
medved
16.09.08,12:38
Prosím pekne, vedel by mi niekto poradiť, kde nájdem pracovnú náplň pre vychovávateľku v ŠKD? Vopred ďakujem.
jaros5
18.09.08,07:58
Má ju mať každá vychovávateľka a ak ju nemá = chyba.
Pýtať od riaditeľa školy.
vazuv
23.09.08,15:56
Dobrý podvečer.
Záujmové krúžky patria medzi základnú záujmovú činnosť v školskom klube deti. Váš zriaďovateľ nemá pravdu o tom, že keď sú krúžky platené zo vzdelávacich poukazov, nemôžete ho mať v úväzku. A čo tie roky pred zavedením vzdelávacích poukazov?! Svedčí to o tom, že problematiku školských klubov nepozná.
Príspevok za pobyt žiaka v školskom klube detí je daný vyhláškou MŠ. Platia ho rodičia v sume, ktorú si podľa vyhlášky určuje každý zriaďovateľ, najmenej je to však 60,- sk mesačne.
Pozrite si vyhlášku o školských kluboch detí č.28/1995 Z.z. a vyhlášku z 19. októbra 2004, ktorou sa táto vyhláška mení a dopĺňa. Nové informácie sú aj v novej vyhláške o základnej škole.
Na záver musím súhlasiť s príspevkami, ktoré hovoria, že na mnohých školách s nami vychovávateľmi plátajú všetky diery, našu prácu neberú vážne. V celej spoločnosti pritom stále rezonuje otázka využívania voľného času detí, mládeže, jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi dnešnej spoločnosti spoločnosti... Keď to však v kluboch chceme dobre robiť, tak sa chytajú za hlavy, kde na to vziať, že míňame energie, rozdeľujú detí v oddeleniach, len aby sa ušetrilo. Nuž o čo teda ide? Naozaj o deti?!
Mám šťastie, že na takejto škole nepracujem.
esterka3
24.09.08,15:22
Dobrý podvečer.
Záujmové krúžky patria medzi základnú záujmovú činnosť v školskom klube deti. Váš zriaďovateľ nemá pravdu o tom, že keď sú krúžky platené zo vzdelávacich poukazov, nemôžete ho mať v úväzku. A čo tie roky pred zavedením vzdelávacích poukazov?! Svedčí to o tom, že problematiku školských klubov nepozná.
Príspevok za pobyt žiaka v školskom klube detí je daný vyhláškou MŠ. Platia ho rodičia v sume, ktorú si podľa vyhlášky určuje každý zriaďovateľ, najmenej je to však 60,- sk mesačne.
Pozrite si vyhlášku o školských kluboch detí č.28/1995 Z.z. a vyhlášku z 19. októbra 2004, ktorou sa táto vyhláška mení a dopĺňa. Nové informácie sú aj v novej vyhláške o základnej škole.
Na záver musím súhlasiť s príspevkami, ktoré hovoria, že na mnohých školách s nami vychovávateľmi plátajú všetky diery, našu prácu neberú vážne. V celej spoločnosti pritom stále rezonuje otázka využívania voľného času detí, mládeže, jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi dnešnej spoločnosti spoločnosti... Keď to však v kluboch chceme dobre robiť, tak sa chytajú za hlavy, kde na to vziať, že míňame energie, rozdeľujú detí v oddeleniach, len aby sa ušetrilo. Nuž o čo teda ide? Naozaj o deti?!
Mám šťastie, že na takejto škole nepracujem.
Musím reagovať na váš príspevok a dovoľujem si s niečim nesúhlasit. Tiež pracujem ako vychovávateľka v ŠKD a viedla som jeden krúžok. Ale do úväzku mi ho dať nemohli. Tak mi bolo povedane. Čiže pri mojom skrátenom úväzku som si aspoň takto krúžkovou činnosťou privyrábala. Ale, ak je krúžok v úväzku, určite nemôže byť platený zo vzdelávacích poukazov. Súhlasíte so mnou? Potom by išlo o dvojitú mzdu. Inak súhlasím so všetkým, čo ste napísali. Teším s na ďalšiu komunikáciu.
jaros5
25.09.08,00:06
Dobrý podvečer.
Záujmové krúžky patria medzi základnú záujmovú činnosť v školskom klube deti. Váš zriaďovateľ nemá pravdu o tom, že keď sú krúžky platené zo vzdelávacich poukazov, nemôžete ho mať v úväzku. A čo tie roky pred zavedením vzdelávacích poukazov?! Svedčí to o tom, že problematiku školských klubov nepozná.
Príspevok za pobyt žiaka v školskom klube detí je daný vyhláškou MŠ. Platia ho rodičia v sume, ktorú si podľa vyhlášky určuje každý zriaďovateľ, najmenej je to však 60,- sk mesačne.
Pozrite si vyhlášku o školských kluboch detí č.28/1995 Z.z. a vyhlášku z 19. októbra 2004, ktorou sa táto vyhláška mení a dopĺňa. Nové informácie sú aj v novej vyhláške o základnej škole.
Na záver musím súhlasiť s príspevkami, ktoré hovoria, že na mnohých školách s nami vychovávateľmi plátajú všetky diery, našu prácu neberú vážne. V celej spoločnosti pritom stále rezonuje otázka využívania voľného času detí, mládeže, jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi dnešnej spoločnosti spoločnosti... Keď to však v kluboch chceme dobre robiť, tak sa chytajú za hlavy, kde na to vziať, že míňame energie, rozdeľujú detí v oddeleniach, len aby sa ušetrilo. Nuž o čo teda ide? Naozaj o deti?!
Mám šťastie, že na takejto škole nepracujem.

Musím reagovať na chybné informácie, ktoré odzneli v tomto príspevku.
Nie záujmové krúžky, ale záujmová činnosť je jednou z hlavných činností školského klubu detí a to je podstatný rozdiel.
Na svojom tvrdení trvám - záujmový krúžok nemôže mať vychovávateľ, ani učiteľ v úväzku.
Príspevok svedčí o tom, že problematiku ŠKD, záujmových krúžkov, úväzkov, zákonov a vyhlášok, pisateľka nepozná.
Preto mi trochu vadí, že pre nezainteresovaného človeka (napr. rodič), môžu vyznieť takéto tvrdenia ako vysoko erudované, resp. uvedú veľa zinteresovaných (napr. vychovávateľky) do omylu.
Neviem kde hľadať novú vyhlášku o základnej škole, rád si všetky nové informácie prečítam a možno zmením názor.
K nevyfarbenej časti príspevku sa vyjadrovať nebudem, každý si urobí mienku sám.
judita1971
25.09.08,08:57
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Vyhlasky/2008-vyhlaska_o_ZS_final.pdf

tu je vyhláška o základnej škole, ale žeby sa tam riešili školské kluby detí neviem.
Vyhláška a jej úpravy o školských kluboch bola zrušená novým školským zákonom.
a tam je napísané toto :

§ 114
Školský klub detí
(1) Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin.
(2) Školský klub detí sa člení na oddelenia spravidla podľa veku detí, pričom ich počet v oddelení je spravidla zhodný s počtom žiakov v príslušnej triede podľa § 29 ods. 5 najviac však 25; počet detí v oddeleniach pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími
potrebami je rovnaký ako v triedach, v ktorých sa vzdelávajú.
(3) Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s
činnosťou školského klubu detí, ktorého zriaďovateľom je orgán miestnej štátnej správy v
školstve, určí riaditeľ školského zariadenia alebo riaditeľ školy, ak je školský klub detí jej
súčasťou, na jedného žiaka v sume neprevyšujúcej 7,5% sumy životného minima pre
nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. 29) Tento príspevok sa uhrádza vopred do
10. dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, za
ktorý sa príspevok uhrádza. Výška príspevku na úhradu zohľadňuje náročnosť a druh
klubovej alebo záujmovej činnosti.
(4) Riaditeľ školského klubu detí alebo riaditeľ školy, ktorej je školský klub detí
súčasťou, môže rozhodnúť o znížení alebo odpustení príspevku podľa odseku 3, ak zákonný
zástupca predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k
dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu. 32)
(5) Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením v
školskom klube detí sa neplatí za pobyt dieťaťa v školskom klube detí zriadenom orgánom
štátnej správy v školstve pri zdravotníckom zariadení.
(6) Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti školského
klubu detí, určí všeobecne záväzným nariadením obec, ktorá je jeho zriaďovateľom.
(7) Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského klubu detí
zriadeného obcou prispieva zákonný zástupca žiaka mesačne sumou najviac 15% sumy
životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.
(8) Zriaďovateľ školského klubu detí môže rozhodnúť o znížení alebo odpustení
príspevku podľa odseku 7, ak zákonný zástupca o to písomne požiada a predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa
osobitného predpisu.


ospravedňujem sa za úpravu, ale len som narýchlo kopírovala zo zákona.
judita1971
25.09.08,09:06
čo sa týka doplňania úväzku vychovávateľa, ak nemá plný úväzok, o tom hovorí nariadenie vlády SR o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnsoti pedagogických zamestnancov č. 238/1984 v znení neskorších predpisov, konkrétne § 4 ods. 1 /, ktorý znie :
Ak si vychovávateľ školského klubu detí, ktorý je súčasťou základnej školy alebo špeciálnej základnej školy, nenaplní základný úväzok výchovnej činnosti v školskom klube detí, doplní sa vyučovacou činnosťou v škole. Dve hodiny vyučovacej činnosti v škole sa počítajú ako tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube detí.
esterka3
25.09.08,16:29
čo sa týka doplňania úväzku vychovávateľa, ak nemá plný úväzok, o tom hovorí nariadenie vlády SR o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnsoti pedagogických zamestnancov č. 238/1984 v znení neskorších predpisov, konkrétne § 4 ods. 1 /, ktorý znie :
Ak si vychovávateľ školského klubu detí, ktorý je súčasťou základnej školy alebo špeciálnej základnej školy, nenaplní základný úväzok výchovnej činnosti v školskom klube detí, doplní sa vyučovacou činnosťou v škole. Dve hodiny vyučovacej činnosti v škole sa počítajú ako tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube detí.
Chcem sa spýtať. Je riaditeľ ZŠ POVINNÝ mi tento úväzok doplniť? Alebo mi ho môže ponechať skrátený? Ja by som rada mala plný úväzok, ale riaditeľka mi ho nedala.
jaros5
25.09.08,16:41
Prečítajte si príspevok od polka , hneď v úvode tejto témy;
esterka3
25.09.08,18:46
Ďakujem. AKosi som ten článok minula. Somprijatá na plný úväzok a z toho teda vyplýva, že riaditeľka mi je povinná tento uväzok doplniť. Ale jednoducho mi ho nedala. Asi mi nezostáva nič iné, len sa s tým zmieriť, ak nechcem mať problémy, alebo sa ozvať.
judita1971
26.09.08,06:11
ani u nás nemá vychovávateľka plný úväzok, riaditeľ najprv rieši úväzky učiteľom, mám prácu nadčas, ale to sú hodiny, ktoré riaditeľ chce, aby boli odučené kvalifikovane. Riaditeľ pri zostavovaní a určovaní rozvrhu musí prihliadať na rôzne veci, ale nepýtaj sa ma na aké, lebo som ekonóm
marco04
03.10.08,16:11
Poprosím, niekoho kto má s tým skúsenosti. Máme ZŠ v ktorej je 145 detí, v ŠK máme 27 detí a1 vychovávateľku,teraz nás žiada riaditeľ školu o prijatie druhej vychovávateľky, pretože v školskom klube má byť v oddelení len 25 detí. Zákon to síce nariaduje, ale zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy, aby sme prijali druhú a otvorili druhé oddelenie.Čo ak sa zriadovateľ rozhodne z obecným zastupiteľstvom, že nepríme druhú vychovavateľku.
pochemi
04.10.08,07:05
pracujem tiež ako vychovávateľka a mám 27 detí, nikto po mne nechce prijať druhú vychovávateľku, každý mesiac počúvam ako na mňa nie sú peniaze, kde by ich zobral pre druhú.
vazuv
05.10.08,13:45
Dobrý deň, reagujem na tému záujmové útvary a školské kluby detí. Môj predchádzajúci príspevok hovoril o záujmových útvaroch v rámci klubu. Stretli sa tu dva protichodné názory. Kedže táto problematika pravdepodobne rieši všade rozdielne, vznikú názorové nezhody. Tak sa pokúsim aspoň v skratke zdvôvodniť môj predchádzajúci príspevok a v podstate moje skúsenosti z praxe.
Pokiaľ sa nezaviedli na školách vzdelávacie poukazy, tak záujmových krúžkov bolo oveľa menej. Poväčšine sme ich viedli v školských kluboch v rámci svojej činnosti, čím sme si dopĺňali svoj základny úväzok. Po ich zavedení sa počet krúžkov, aspoň v regióne kde pracujem, omnoho zvýšil. Keďže náš úväzok v ŠKD sa priamou klubovou činnosťou v oddeleniach len veľmi ťažko naplní, i naďalej si ho dopĺňame vedením záujmových krúžkov a účením výchovných predmetov. Peniaze zo vzdelávacích poukazov sa pritom samozrejme nepoužívajú na zaplatenie nami vedeného krúžku, ale na materiálno-technické vybavenie záujmovej činnosti v rámci celej školy. Či už je to správne, alebo nie, to je otázne, nakoľko táto oblasť výchovnej činnosti nie je nikde legislatívne zakotvená, teda aspoň ja som sa k nej doposiaľ neprepracovala. Ak je, budem veľmi povďačná, keď ma na to nasmerujete.
V klube kde pracujem, máme činnosť rozdelenú nasledovne: odpočinková a rekreačná činnosť, záujmová činnosť, príprava na vyučovanie, záumové útvary /tie začínajú od 15,30 hod./ Takto ro realizujmeme 9 rokov, to zamamená aj s vedením záujmových útvarov v rámci úväzku, čo sa nám v praxi osvečilo a doteraz nás nikto neupozornil, že je to nesprávne.
Čo sa týka nového zákona o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ č. 245/2008 Z.z., ten som použila v súvislosti s dotazom na financie v kluboch, kde som mala na mysli § 114, bod 3, kde sa hovorí o výške mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského klubu detí a nie ohľadne zájumových útvarov. Dovolím si tvrdiť, že problematiku a legislatívu ohľadne školských klubov poznám ale budem veľmi rada, keď ma niekto vyvedie z omylov, ktorých sa môžem dopúšťať a poradí mi.
Na záver si dovolím prezentovať môj názor, že školské kluby sú bohužiaľ v mnohých prípadoch na konci záujmu vo výchovno-vzdelávacom procese. Malo by sa to však konečne vyriešiť. Buď na školy patríme so všetkým čo k tomu patrí, alebo nie. Verím, že sa to časom vyrieši. Všetkým vychovávateľom a priaznivcom klubovej činnosti prajem veľa úspechov v práci.
jaros5
07.10.08,06:45
Poprosím, niekoho kto má s tým skúsenosti. Máme ZŠ v ktorej je 145 detí, v ŠK máme 27 detí a1 vychovávateľku,teraz nás žiada riaditeľ školu o prijatie druhej vychovávateľky, pretože v školskom klube má byť v oddelení len 25 detí. Zákon to síce nariaduje, ale zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy, aby sme prijali druhú a otvorili druhé oddelenie.Čo ak sa zriadovateľ rozhodne z obecným zastupiteľstvom, že nepríme druhú vychovavateľku.
Z toho čo uvádzaš predpokladám, že ste škola bez právnej subjektivity, takže o prijatí/neprijatí ďalšej vychovávateľky rozhoduje zriaďovateľ. Pri 27 deťoch navštevujúcich ŠKD musíš podľa zákona vytvoriť 2 odddelenia, alebo požiadať o výnimku. Podľa mňa je neefektívne pre dve deti vytvárať druhé oddelenie, lebo na činnosť ŠKD je financií skutočne málo.
Myslím, že s udelením výnimky by nemal byť žiaden problém. Sú samozrejme aj ďalšie riešenia.
marco04
07.10.08,12:12
Ja pišem za obec, mame školu s právnou subjektivitou a ozaj na tie kluby nie je veľa peňazi. Len sa mi zdá nehospodárne , pre dve deti brať ešte jednu vychovávateľku, keby to bola trieda vôbec by sme neváhali a triedu by sme rozdelili na dve.
jaros5
07.10.08,13:05
Ja pišem za obec, mame školu s právnou subjektivitou a ozaj na tie kluby nie je veľa peňazi. Len sa mi zdá nehospodárne , pre dve deti brať ešte jednu vychovávateľku, keby to bola trieda vôbec by sme neváhali a triedu by sme rozdelili na dve.
Ak má škola právnu subjektivitu tak o prijatí či neprijatí vychovávateľky (teda aj rozšírení ŠKD na dve oddelenia) rozhoduje riaditeľ školy. V pláne práce na školský rok 2008/2009 mal vychádzať z analýzy z predchádzajúceho školského roka a podľa toho konať. Buď nemal prijať do klubu dvoch žiakov, ktorí sú naviac, alebo mohol zatraktívniť činnosť ŠKD a nalákať dostatok žiakov na dve oddelenia. Stále je tu možnosť udelenia výnimky na 27 žiakov v jednom oddelení. Súhlasím s tebou, že je nehospodárne zamestnať ďalšiu vychovávateľku.
marco04
08.10.08,04:42
Nie je mi moc jasne,že riaditeľ rozhoduje o prijatí do školského klubu - novej vychovávateľky, veď obec má ŠK v orginál.kompetencii aj zo ŠJ a financuje -obec z podielových daní, ale viac by ma zaujímalo kde treba požiadať o tú výnimku, volala som aj na KŠU ale nič som sa nedozvedela, tiež som chcela požiadať o výnimku.
timike1971
08.10.08,05:46
Na Štátnu školskú minšpekciu treba napísať žiadosť o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK, cca. v takomto znení:
V zmysle par.161 ods.1 zákona 245/2008 atď. Vás žiadam o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK ..... /počet žiakov/.
nemusíte odôvodniť, ale môžete.
jaros5
08.10.08,18:54
Nie je mi moc jasne,že riaditeľ rozhoduje o prijatí do školského klubu - novej vychovávateľky, veď obec má ŠK v orginál.kompetencii aj zo ŠJ a financuje -obec z podielových daní, ale viac by ma zaujímalo kde treba požiadať o tú výnimku, volala som aj na KŠU ale nič som sa nedozvedela, tiež som chcela požiadať o výnimku.
V prechádzajúcich príspevkoch si napísala, že máte ZŠ s právnou subjektivitov, takže riaditeľ školy príjama a prepúšťa svojich zamestnancov. (predpokladám, že ŠJ a ŠKD sú súčasťou školy).;)
marco04
15.10.08,04:45
Ano škola má právnu subjektivitu:)
timike1971
15.10.08,09:33
Na Štátnu školskú minšpekciu treba napísať žiadosť o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK, cca. v takomto znení:
V zmysle par.161 ods.1 zákona 245/2008 atď. Vás žiadam o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK ..... /počet žiakov/.
nemusíte odôvodniť, ale môžete.


Dnes som dostala odpoveď, že štátna školská inšpekcia nie je oprávnená vydať stanovisko k vyššiemu počtu detí v ŠKD.

Tak čo teraz?
aja7777
18.10.08,08:03
Pracujem ako vych. a moj uvazok je 27 hodín, ale ho v klube nenaplním, tak doplňam uvazok vyučovaním na druhom stupni.Za 2 hod. mi patria 3 do uvazku.
Chcem sa však niekoho opýtať, či mám nárok na triednický príplatok pri počte detí 28.
Za klub vyberáme poplatok 60 Sk.
aja7777
18.10.08,08:05
Riaditeľka školy tvrdí, že počet detí v ŠKD môže byť až do počtu 31, potom prichádza k deleniu na dve triedy.
timike1971
20.10.08,06:47
Riaditeľka školy tvrdí, že počet detí v ŠKD môže byť až do počtu 31, potom prichádza k deleniu na dve triedy.


Myslím si, že nemá pravdu: §114 Školský klub detí
bod 2, 245/2008 Z.z.: ....najviac však 25....
aja7777
20.10.08,16:09
Ďakujem za odpoveď.

Vychovávateľka v školskom klube je v 9 plat. triede, ale 5rokov praxe mi bolo odpočítané..niekde som čítala, že od roku 2003 sa majú vychoškám odpočítavař len 3 roky praxe. Prišla som teda o nejaké peniažky????
Ďakujem dobrej duši za odpoveď.
aja7777
24.10.08,15:20
Prcujem ako vych. 22 rokov,tiež riešime problém s počtami . V jednom máme 28 a v druhom 26 detí. Keď som sa ozvala že je povolené 25 detí, hneď som v nemilosti vedenia. Veď ide o zdravie a bezpečnot ako detí, tak vychovávateľo. Len s nami zametajú.
A čo sa týka krúžkov,__každý chce len zarobit prachy, ťaháme sa o deti,napr,
Druháci majú 4vyuč, hodiny, ale učit, ich nepošle do družiny ale si ich hneď ponechá na krúžku, čím sa oddiali príchod do ŠKD. Tak nastane situácia, že v klube, kt. máme od 11.45 nemáme deti.Tak nás teraz začala šefka prenasledovať a chce nám znížiť úvazky.
A to nehovorím o tom, že sme v plat. triede9 a stále sa nám odpočítava 5 rokov praxe.
galia
26.10.08,10:44
Treba si prečítať vyhlášku - na zriadenie oddelenia treba min 12 detí. To znamená, že ak prevyšujú dve deti naozaj nie je dôvod zriadiť nové oddelenie. V praxi - 130 detí po 25/oddelenie je 5 oddelení. zvyšných 5 rozdelíme medzi oddelenia. Nové oddelenie sa nezriaďuje. Tak to robíme my. Mimochodom neviem prečo tak veľmi chcete ďalšie sily - odoberajú vám predsa hodiny, ktorými si môžte doplniť úväzok a ranné služby atď. Silu sme prijali v septembri na oddelenie 25 detí - skrátený úväzok 12 hod týždenne. Deti odchádzajúce po 15 hod prídu k nám do oddelení.
ala12
13.01.09,16:11
Zdravím!

Chcem sa spýtať: som povinná ako vychovávateľka zastupovať? Mám to v náplni práci? Odmietla som a dostala som pohrozenie výpoveďou.Mám úväzok na 70%, ktorý mi vyhovuje, ale nevyhovuje mi zastupovanie. Ďakujem.
jaros5
13.01.09,19:41
Zdravím!

Chcem sa spýtať: som povinná ako vychovávateľka zastupovať? Mám to v náplni práci? Odmietla som a dostala som pohrozenie výpoveďou. Mám úväzok na 70%, ktorý mi vyhovuje, ale nevyhovuje mi zastupovanie. Ďakujem.
Čo máš v náplni práce musíš najlepšie vedieť ty. A tak isto by si mala vedieť aj to, čo máte v pracovnom poriadku.
Na takto položenú otázku sa nedá fundovane odpovedať. Takže trochu odľahčím.;)
Nie si povinná ani prísť do práce, len si povinná niesť následky z toho vyplývajúce.
Škola (riaditeľ školy) je povinný zabezpečiť riadny chod školy, školského zariadenia. Ty svojím neodôvodneným odmietnutím zastupovať, môžeš spôsobiť situáciu, keď bude napr. ohrozený nie len výchovno-vzdelávací proces, ale napr. aj bezpečnosť detí. Skúsim vymyslieť modelovú situáciu:confused::). Nemusím ísť ďaleko, podobný prípad sa mi počas mojej praxe stal.
Si na rannej v ŠKD. Tvoja kolegyňa, učiteľka v 3.B (deti z triedy chodia do tvojho oddelenia) pred začatím 1. vyučovacej hodiny dostane žlčníkový záchvat a odvezie ju sanitka. Riaditeľ školy nemá nikoho iného na zastúpenie, len teba,... ty bezdôvodne odmietneš.
Za týchto podmienok by si u mňa mala na krku závažné porušenie pracovného poriadku a ak by si nezmenila názor, tak časom aj výpoveď:). Ale tvoja situácia môže byť diametrálne iná a výpoveď by mal možno dostať riaditeľ:D.
judita1971
13.01.09,20:22
Na stránke MŠ SR je pracovný poriadok pedagogických pracovníkov . Článok 13 náplň a rozvrhnutie pracovného času ped. zamestnancov ods. 4 a 5. hovorí o tom:4/ Pedagogický zamestnanec je povinný na príkaz riaditeľa zastupovať prechodne neprítomného pedagogického zamestnanca a v prípade potreby prevziať vyučovaciu činnosť alebo výchovnú činnosť nad mieru vyučovacej činnosti alebo výchovnej činnosti v rozsahu určenom osobitným predpisom7. Túto povinnosť možno ukladať iba v súlade s § 97 Zákonníka práce.
(5) Pedagogický zamestnanec je povinný byť v škole v čase určenom jeho rozvrhom hodín, rozvrhom výchovnej práce, rozvrhom dozorov, v čase porád a schôdzí zvolaných vedúcimi zamestnancami a združením rodičov, v čase určenom na pracovnú pohotovosť, na prechodné zastupovanie iného pedagogického zamestnanca a v čase určenom na konzultácie so zákonnými zástupcami žiakov.

Porušila si tento pracovný poriadok alebo nie ?
1gabika1
05.10.09,07:28
Dobrý deň,
ja by som sa chcela opýtať ohľadne nadčasov. Máme zamestnankyňu, ktorá je vychovávateľkou v ŠKD kde má úväzok 22hodín, táto zamestnankyňa má ďalšiu prac.zmluvu ako učiteľka v ZŠ kde má úväzok 4 hodín. Moja otázka sa týka toho druhého úväzku, keď ona zastupuje iného učiteľa vzniká jej nárok na nadčas?
Alebo by ma to zaujímalo aj pri učiteľovi, ktorý je zamestnaný len na polovičný úväzok. Keď učí nad rámec svojho polovičného úväzku, má nárok na nadčas???
julia2
06.10.09,08:09
Som vychovávateľka a v oddelení mám 30 žiakov.Teraz mi chce zástupkyňa 5 detí vyradiť, lebo povolené je 25. Chce to urobiť nasledovne.

Vyradí deti z 3. a 4.roč., lebo prednosť v oddelení majú mladšie deti.Mám tu ale 4 deti v hmotnej núdzi, ktorých rodičia nepracujú a teda sú doma a možu sa o svoje deti postarať, /rómovia/..A čo taký chudák rodič, ktorý chodí do zamestanania a teraz namá kam svojho tretiaka dať..Pracuje, platí dane...veď sme financovaný z podielových daní...Rodičia sa vzbúria a budú si sťažovať.Ako má zástupca školy postupovať??
jaros5
09.10.09,08:19
1. Riaditeľ školy má ešte možnosť požiadať o výnimku (predtým povoľoval zriaďovateľ, teraz školská inšpekcia );
2. Máš pravdu, keď naznačuješ, že postup vedenia pri vyradení z ŠKD nie je košér; Mali by byť jasne stanovené kritériá, pravidlá podľa ktorých sa môže žiak vyradiť z klubu;
V prvom rade žiaci, ktorých rodičia nepracujú, neplatiči;
3. Vedenie školy si predsa musí ustáť počet detí v klube už pri zápise žiakov do ŠKD;
julia2
09.10.09,16:39
Môžu sa rodičia proti tomuto rozhodnutiu odvolať???Zriaďovateľom je Mestský úrad.

Tak sa mi zdá , že má u nás na škole niekto príplatok za rómske deti...Ako za totáču!!!
judita1971
10.10.09,08:01
Môžu sa rodičia proti tomuto rozhodnutiu odvolať???Zriaďovateľom je Mestský úrad.

Tak sa mi zdá , že má u nás na škole niekto príplatok za rómske deti...Ako za totáču!!!

žiadny takýto príplatok neexistuje. Súhlasím s jaros5, toto ste si mali ustriehnuť pri zápise do ŠK,počty detí v ŠK stanovuje zákon č. 245/2008 Z.z. § 114 ods. 2.
Čo sa týka, toho vyradenia - je to na nadriadených ako poriešia túto situáciu a koho vyradia - je to právomoc štatutára - t.j. riaditeľa školy. Myslím si, že postupovali v zmysle vyhlášky o školskom klube :

§ 3 ods. 4 vyhlášky č. 306/2009 Z.z. o školskom klube .... hovorí:


(4) Do klubu sa prednostne prijímajú žiaci nižších ročníkov základnej školy, ktorí sú prihlásení na pravidelnú dochádzku. Do klubu možno prijať dieťa aj na prechodné obdobie, ktorého dĺžka sa vyznačí v rozhodnutí o prijatí.
julia2
12.10.09,13:24
Vedenie uprednostnilo deti v hmotnej núdzi i napriek tomu, že rodičia nepracujú.,,,,.a deti zamestnaných rodičov vyradili sú to žiaci 3. ročníka..Vôbec sa mi to nepáči, a ani im, nemá sa kto o ich ratolesti postarať.
janamirka2
21.10.09,05:03
Dobrý, ja som vychovávateľka s 15 ročnou praxou a som zaradená v 8. triede, mám stredoškolské vzdelanie, je to správne zadelenie?
jamNicka
28.10.09,15:08
ja som vychovávateľka s 32 ročnou praxou a som v 8,nakoľko som bola prepustená a opäť prijatá do ŚKD, už som z 9 vypadla
julia2
07.12.09,16:47
V októbri 2002 bola vychovávateľom ŠKD udelená výnimka zo vzdelania a boli vychošky preradené do 9.plat. triedy s odpočtom troch rokov praxe,,, a v novej vyhláške stojí, že ,,, pedagogickému zamestnancovi , kt. bola udelená trvalá výnimka zo vzdelania bude zachovaná..!!!!"" a tak by sme mali byť i naďalej v 9. s odpočtom troch rokov..čau
Sabadka
07.12.09,17:33
V októbri 2002 bola vychovávateľom ŠKD udelená výnimka zo vzdelania a boli vychošky preradené do 9.plat. triedy s odpočtom troch rokov praxe,,, a v novej vyhláške stojí, že ,,, pedagogickému zamestnancovi , kt. bola udelená trvalá výnimka zo vzdelania bude zachovaná..!!!!"" a tak by sme mali byť i naďalej v 9. s odpočtom troch rokov..čau

Výnimka zo vzdelania zostala zachovaná, teda ostávajú naďalej ako vychovávateľky v ŠKD, aj keď vzdelanie nemajú, ale výnimky zo zaradenia do kariérového stupňa, podľa ukončeného vzdelania neexistujú a ak majú len stredoškolské vzdelanie, tak musia byť zaradené do 8PT so skutočnou výškou započítanej praxe.
susann2
08.12.09,04:55
V októbri 2002 bola vychovávateľom ŠKD udelená výnimka zo vzdelania a boli vychošky preradené do 9.plat. triedy s odpočtom troch rokov praxe,,, a v novej vyhláške stojí, že ,,, pedagogickému zamestnancovi , kt. bola udelená trvalá výnimka zo vzdelania bude zachovaná..!!!!"" a tak by sme mali byť i naďalej v 9. s odpočtom troch rokov..čau
Neoficiálne vyjadrenie MŠSR je, že táto výnimka vychovávateľkám a učiteľkám MŠ bola daná preto, že v tom čase sa zaraďovalo podľa najnáročnejšej vykonávanej činnosti a tá bola v triede 9. Lenže vtedy pre triedu 9 muselo byť VŠ vzdelanie. Teraz tú výnimku už nepotrebujú, z dôvodu iného systému odmeňovania. V zákone je síce napísané, že všetky výnimky udelené pred 1.11.2009 platia, ale len pre tých ktorí ju potrebujú.
JaPoPo
08.12.09,08:26
Pre lubinami - financovanie ŠKD.
Hlavný zdroj financovania ŠKD sú originálne kompetencie - príspevok dostane obec z podielových daní pripadajúce na žiaka v ŠKD - na príklade uvediem výpočet príspevku a možno ti to pomôže.
Počet žiakov v ŠKD ......................................... napr. 25 žiakov
Koeficiet pre ŠKD(tab.č.1-z.668/2004) ....................... 6
Suma pripadajúca na 1 prepoč. žiaka od 1.9.2009 ..... H= 60 eur
Príspevok:
25 x 6 x 60 = 9.000,- eur/ročne = 271.134,- Sk/ročne
Túto sumu dostane obec na prevádzku ŠKD - mzda+odvody+energie ... na všetko. Obec - ob. zastup. od 1.1.2010. musí cez VZN určiť koľko z tejto sumy dá ŠKD(môže ju dať celú, znížiť ju alebo navýšiť).
Predpokladam, že máte urobený rozpočet pre ŠKD a ak to porovnáš s príspevkom od štátu cez orig. komp. tak uvidiš realitu.
Pozn.
1. Koef H=60 podľa MŠ by sa mál na rok 2010 zvýšiť o 5% -na 63
2. Z orig komp. je financovaná aj MŠ a ŠJ - príspevok je v Porade - Financovanie obecnej školky - písal som o tom.
julia2
09.12.09,07:02
Včera som dostala nový dekret o plate a zaradili ma do 8. plat. stupňa a tri roky praxe, kt. mi brali, keď som bola v 9. tr. mi nevrátili.Pracujem 22 rokov v ŠKD a na dekrete mám 19 rokov započítanej praxe. Čo s tým ďalej???
Sabadka
09.12.09,08:11
Včera som dostala nový dekret o plate a zaradili ma do 8. plat. stupňa a tri roky praxe, kt. mi brali, keď som bola v 9. tr. mi nevrátili.Pracujem 22 rokov v ŠKD a na dekrete mám 19 rokov započítanej praxe. Čo s tým ďalej???

Julinka tento istý dotaz dávaš už v 4 téme, ale ešte raz ti zopakujem, roky sa budú vracať od 1.1.2010. Preto máš na dekréte len 19 rokov započítanej praxe, pretože tieto roky si mala uvedené aj na platovom dekréte k 1.1.2009 a tie to roky sa ti museli zachovať aj na platovom dekréte vydanom k 1.11.2009, je to v zmysle zákona.
julia2
09.12.09,17:50
V zmysle zákona predsa je aj to, že výnimka má byť zachovaná, to znamená, že mám zostať i nadalej v 9. plat. triede s odpočtom troch rokov.. Z8kon 317..
Lilu1
09.12.09,18:00
julia2 zákon hovori o výnimke zo vzdelania a nie o výnimke zo zaradenia do vyššej platovej triedy.
Sabadka
09.12.09,18:08
V zmysle zákona predsa je aj to, že výnimka má byť zachovaná, to znamená, že mám zostať i nadalej v 9. plat. triede s odpočtom troch rokov.. Z8kon 317..

Keby to znamenalo to čo si písala, tak je to v prechodných ustanoveniach zákona aj napísané. Výnimka zo vzdelania je výnimka zo vzdelania a nie výnimka zo zaradenia do platovej triedy.Zákon, ktorý cituješ zrušil tiež aj §, podľa ktorého ťa mohol zamestnávateľ zaradiť do platovej triedy podľa najnáročnejšej činnosti, ktorú si vykonávala. Zákonom 423/2009 bol novelizovaný katalóg pracovných činností, a táto novela zrušila činnosť v 9 PT, do ktorej boli zaradené vychovávateľky s odpočtom rokov a bola táto činnosť nahradená činnosťou, ktorá je zodpovedá 8 PT. Takže zamestnávatelia jednoducho nemajú inú možnosť, tie čo máte len stredoškolské vzdelanie môže zaradiť do 8 PT, od 1.1.2010 Vám vráti odpočítané roky a rozdiel v plate doplácať.
julia2
09.12.09,18:17
A dokedy mi bude zamestnávateľ tento rozdiel doplácať??? Určite sa za chvíľu zmení zasa nejaký ten pokrivený paragraf a ide o 70 eur dolu s platom... dobré nie ???
Sabadka
09.12.09,18:21
A dokedy mi bude zamestnávateľ tento rozdiel doplácať??? Určite sa za chvíľu zmení zasa nejaký ten pokrivený paragraf a ide o 70 eur dolu s platom... dobré nie ???

Tento mesiac má vyjsť nariadenie vlády alebo zákon uvidíme čo to bude na základe, ktorého sa budú valorizovať platy vo verejnej službe od 1.1.2010 a uvidíme aké vianočné prekvapkania nám v ňom naši zákonodarcovia pripravili:confused:. Valorizácia bývala zatiaľ v priemere 7%, teraz má byť len 1%:mee:
ala99
16.12.09,12:56
Áno, ked máš vysokú školu, máš byť v 9. plat. triede, ale pozri si vyhlášku 437/2009, či dokonca nie si kvalifikovaná, pozri si presne časť v ktorej je kval. predpoklad pre vych. ŠKD a možno , že by si mohla byť aj v 10. pl. tr.
ala99
16.12.09,13:08
Ak máš strednú ped. školu, si od 1. 11.2009 zaradená do 8.pl. triedy s tým, že plat ti dorovnávajú podľa §32 nového z. 317/2009 do tej výšky funkčného platu, aký si mala doteraz. 5 rokov praxe, ktoré ti odrátali, sa ti 31.12. 2009 vrátia späť.
ala99
17.12.09,08:21
Áno.
Aneta Kolesová
27.05.12,14:35
Potrebujem zistiť na zaverečnu spravu tieto udaje :
- činnosť učiteľky v Mš a škd
- činnosť žiakov v Mš a škd
- opis edukačnej aktivity v priebehu dňa
-ciele jednotlivých činností
- podrobný zaznam edukačných činností

Môžete ma kontaktovať na emaili : alive0211@azet.sk
Ďakujem :)
janka1710
28.05.12,06:00
niekto si tu príde napíše do témy čo potrebuje...... a tému začína potrebujem......... to ťa v tej škole nenaučili, že keď niečo chceš musíš poprosiť ?.......a čo tak prax tu ste nemali? ........ ja mám teraz jednu praktikantku a všetko čo potrebuje jej dávam ak má o to záujem.......aj by som pomohla, ale sa mi nechce.... pri takomto prístupe a to asi každému kto nakukne do tejto témy........