Zavrieť

Porady

Školské kluby detí

Pracujem ako vychovávateľka v školskom klube. Keďže ani vedením troch záujmových útvarov v čase 16,00-18,00 nie som schopná naplniť si úväzok, požiadala som vedenie školy o jeho naplnenie na základe nariadenia vlády z roku 2003, ktoré hovorí o dopĺňaní si úväzku učením v škole. Vedenie to však neakceptovalo, nakoľko vraj vznikajú účtovné problémy pri platení takto doplneného úväzku,nakoľko školské kluby detí patria medzi školské zariadenia. Zaujímave je však to, že keď bolo treba škole pomôcť, tak ako vychovávateľka som mohla učiť naj na druhom stupni.
Prosím o radu, či je zamestnávateľ povinný doplniť mi úväzok učením výchovných predmetov na prvom stupni na základe nariadenia vlády,alebo nie. Ďakujem.
Usporiadat
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

januz Pozri príspevok
Pracujem ako vychovávateľka v školskom klube. Keďže ani vedením troch záujmových útvarov v čase 16,00-18,00 nie som schopná naplniť si úväzok, požiadala som vedenie školy o jeho naplnenie na základe nariadenia vlády z roku 2003, ktoré hovorí o dopĺňaní si úväzku učením v škole. Vedenie to však neakceptovalo, nakoľko vraj vznikajú účtovné problémy pri platení takto doplneného úväzku,nakoľko školské kluby detí patria medzi školské zariadenia. Zaujímave je však to, že keď bolo treba škole pomôcť, tak ako vychovávateľka som mohla učiť naj na druhom stupni.
Prosím o radu, či je zamestnávateľ povinný doplniť mi úväzok učením výchovných predmetov na prvom stupni na základe nariadenia vlády,alebo nie. Ďakujem.
Záleží na tom, čo máte uvedené v pracovnej zmluve, keď ste boli prijímaná na školu. Ak tam máte uvedené, že sa prijímate na skrátený úväzok, tak s tým nenarobíte nič. Ak však máte plný pracovný úväzok, tak Vám musia doplniť Váš úväzok v ŠKD učením v škole (Pri dopĺňaní úväzku 1 hod. vyučovania v škole = 1,5 hodiny výchovnej práce v ŠKD). Meniť obsah pracovnej zmkuvy možno len po dohode so zamestnancom (a tá musí byť písomná, inak je neplatná).
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
januz januz

januz je offline (nepripojený) januz

Ďakujem. Ani neviete ako ste mi pomohli. Pekný večer.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Rado sa stalo, aj ja som rada, ak mi vie niekto pomôcť. Od toho je táto porada.
0 0
lienka06 lienka06

lienka06 je offline (nepripojený) lienka06

ja tiež pracujem v ŠKD a dopĺňam si každý rok ináč úväzok ,podľa toho koľko hodín my spolu vyjde ako deti končia a až do skončenia prac. doby a doplňala som si už aj na druhom stupni a aj na prvom..a chodím zastupovať kde treba a mám za to náradné voľno
0 0
Basso Basso

Basso je offline (nepripojený) Basso

vedenie školy nie je povinné doplnit Vám úvazok, može Vám skrátit, prisposobit úvazku-počtu odpracovaných hodín.
0 0
minolovcik minolovcik

minolovcik je offline (nepripojený) minolovcik

Ahoj ja pracujem tiez ako vychovavatelka alebo lepsie povedat" zienka pre vsetko."preco tak?lebo ked potrebuju s nami zaplatat diery tak ich lahko zaplataju pretoze nemozme odvravat.nasu pracu alebo lepsie povedane dnes uz poslanie si vazi malokto.je mi to luto...
0 0
lubinami lubinami

lubinami je offline (nepripojený) lubinami

Veselý človiečik
Ja tiež pracujem ako vychovávateľka, a mám skrátený úväzok- 22 hodín, ale vediem aj záujmový krúžok, je to hodina denne, chcela som aby mi to dali do uväzku a tým by som mala plný, ale zriadovateľ-obec -povedal, že krúžky sa nedávajú do uväzkov, lebo sa to platí zo vzdelávacích poukazov a mám to teda na dohodu. Ale v ŠKD by podľa mna mohli byť aj krúžky, no nie, ved je to záujmová činnosť ?
Ešte by ma zaujímalo - ako sa vlastne financuje ŠKD - okrem dotácie z MŠ , by mala prispievať nejakou čiastkou na dieťa aj obec alebo ten kto je zriadovateľ školského zariadenia?, vyznate sa niekto v tom ?
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

lubinami Pozri príspevok
Ja tiež pracujem ako vychovávateľka, a mám skrátený úväzok- 22 hodín, ale vediem aj záujmový krúžok, je to hodina denne, chcela som aby mi to dali do uväzku a tým by som mala plný, ale zriadovateľ-obec -povedal, že krúžky sa nedávajú do uväzkov, lebo sa to platí zo vzdelávacích poukazov a mám to teda na dohodu. Ale v ŠKD by podľa mna mohli byť aj krúžky, no nie, ved je to záujmová činnosť ?
Ešte by ma zaujímalo - ako sa vlastne financuje ŠKD - okrem dotácie z MŠ , by mala prispievať nejakou čiastkou na dieťa aj obec alebo ten kto je zriadovateľ školského zariadenia?, vyznate sa niekto v tom ?
Zriadovatel zdôvodnil spravne;
Zaujmova cinnost v SKD je tvoja pracovna napln, vedenie zaujmoveho utvaru-kruzku je nieco ine;
Co sa týka financovania SKD mas pravdu: financie od statu + prispieva zriadovatel + mesacne poplatok od rodica (vysku ktoreho schvaluju poslanci zastupitelstva)
0 0
lubinami lubinami

lubinami je offline (nepripojený) lubinami

Veselý človiečik
Má takú otázočku :
Som 5 rokov vychovavateľka v ŠKD , dopĺňam si úväzok učením Telesnej v. a Pracovného vyučovania 5 hodín týždenne, 3 a 4. ročníka, ale nemám na to kvalifikáciu. Mám vysokoškolské vzdelanie Mgr., odbor Andragogika - výchova a vzdelávanie, orientácia je na dospelých.Som si vedomá toho, že nemám odbornosť na tieto predmety, ale zriadovateľ ma nepožiadal doplniť si kvalifikáciu a riaditeľ ZŠ je s mojou prácou spokojný. V akej platovej triede by som mala byť zaradená ? Som zaradená v 8.plat.triede, ale myslím si, že by som mala byť v 9.triede , podľa nariadenia vlády SR č.341/2004, práca vo verejnom záujme ako vysokoškolsky vzdelaná.????
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Nie tebe sa VS neuznava, nemas ani ucitelstvo, musis mat aspon DPS- ucitelstvo.
0 0
lubinami lubinami

lubinami je offline (nepripojený) lubinami

Veselý človiečik
Ja som sa len opýtala,
lebo čo som čítala tu na Porade, tak tam bolo spomenuté ,že sa pl.triedy dávajú podľa najnáročnejších činností podľa katalógu činností vo verejnom záujme a kedže nie som len s deťmi v ŠKD,mimoškolských aktivitách a v záujmových krúžkoch ale aj učím ako nekvalifikovaný pedagogický zamestnanec, čiže robím činnosť 02 z Nariadenia vlády SR č.341/2004 v 17.časti Školstvo, a bola tu niekde priložená príloha zo školenia poslala (Polka -12.6.2008-práca v školstve), tak tam bola napísaná trieda 9.,a zamestnávateľ je povinný mi určiť čas, dokedy si mám doplniť vzdelanie.
Asi to je teda inak ?
Asi si to vzdelanie doplním.
Naposledy upravil lubinami : 16.09.08 at 19:44
0 0
medved medved

medved je offline (nepripojený) medved

Prosím pekne, vedel by mi niekto poradiť, kde nájdem pracovnú náplň pre vychovávateľku v ŠKD? Vopred ďakujem.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Má ju mať každá vychovávateľka a ak ju nemá = chyba.
Pýtať od riaditeľa školy.
Naposledy upravil jaros5 : 19.09.08 at 22:20
0 0
vazuv vazuv

vazuv je offline (nepripojený) vazuv

Pedagóg, ktorého napriek všetkému čo sa v školstve deje, práca baví. ...viac
Dobrý podvečer.
Záujmové krúžky patria medzi základnú záujmovú činnosť v školskom klube deti. Váš zriaďovateľ nemá pravdu o tom, že keď sú krúžky platené zo vzdelávacich poukazov, nemôžete ho mať v úväzku. A čo tie roky pred zavedením vzdelávacích poukazov?! Svedčí to o tom, že problematiku školských klubov nepozná.
Príspevok za pobyt žiaka v školskom klube detí je daný vyhláškou MŠ. Platia ho rodičia v sume, ktorú si podľa vyhlášky určuje každý zriaďovateľ, najmenej je to však 60,- sk mesačne.
Pozrite si vyhlášku o školských kluboch detí č.28/1995 Z.z. a vyhlášku z 19. októbra 2004, ktorou sa táto vyhláška mení a dopĺňa. Nové informácie sú aj v novej vyhláške o základnej škole.
Na záver musím súhlasiť s príspevkami, ktoré hovoria, že na mnohých školách s nami vychovávateľmi plátajú všetky diery, našu prácu neberú vážne. V celej spoločnosti pritom stále rezonuje otázka využívania voľného času detí, mládeže, jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi dnešnej spoločnosti spoločnosti... Keď to však v kluboch chceme dobre robiť, tak sa chytajú za hlavy, kde na to vziať, že míňame energie, rozdeľujú detí v oddeleniach, len aby sa ušetrilo. Nuž o čo teda ide? Naozaj o deti?!
Mám šťastie, že na takejto škole nepracujem.
0 0
esterka3 esterka3

esterka3 je offline (nepripojený) esterka3

vazuv Pozri príspevok
Dobrý podvečer.
Záujmové krúžky patria medzi základnú záujmovú činnosť v školskom klube deti. Váš zriaďovateľ nemá pravdu o tom, že keď sú krúžky platené zo vzdelávacich poukazov, nemôžete ho mať v úväzku. A čo tie roky pred zavedením vzdelávacích poukazov?! Svedčí to o tom, že problematiku školských klubov nepozná.
Príspevok za pobyt žiaka v školskom klube detí je daný vyhláškou MŠ. Platia ho rodičia v sume, ktorú si podľa vyhlášky určuje každý zriaďovateľ, najmenej je to však 60,- sk mesačne.
Pozrite si vyhlášku o školských kluboch detí č.28/1995 Z.z. a vyhlášku z 19. októbra 2004, ktorou sa táto vyhláška mení a dopĺňa. Nové informácie sú aj v novej vyhláške o základnej škole.
Na záver musím súhlasiť s príspevkami, ktoré hovoria, že na mnohých školách s nami vychovávateľmi plátajú všetky diery, našu prácu neberú vážne. V celej spoločnosti pritom stále rezonuje otázka využívania voľného času detí, mládeže, jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi dnešnej spoločnosti spoločnosti... Keď to však v kluboch chceme dobre robiť, tak sa chytajú za hlavy, kde na to vziať, že míňame energie, rozdeľujú detí v oddeleniach, len aby sa ušetrilo. Nuž o čo teda ide? Naozaj o deti?!
Mám šťastie, že na takejto škole nepracujem.
Musím reagovať na váš príspevok a dovoľujem si s niečim nesúhlasit. Tiež pracujem ako vychovávateľka v ŠKD a viedla som jeden krúžok. Ale do úväzku mi ho dať nemohli. Tak mi bolo povedane. Čiže pri mojom skrátenom úväzku som si aspoň takto krúžkovou činnosťou privyrábala. Ale, ak je krúžok v úväzku, určite nemôže byť platený zo vzdelávacích poukazov. Súhlasíte so mnou? Potom by išlo o dvojitú mzdu. Inak súhlasím so všetkým, čo ste napísali. Teším s na ďalšiu komunikáciu.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

vazuv Pozri príspevok
Dobrý podvečer.
Záujmové krúžky patria medzi základnú záujmovú činnosť v školskom klube deti. Váš zriaďovateľ nemá pravdu o tom, že keď sú krúžky platené zo vzdelávacich poukazov, nemôžete ho mať v úväzku. A čo tie roky pred zavedením vzdelávacích poukazov?! Svedčí to o tom, že problematiku školských klubov nepozná.
Príspevok za pobyt žiaka v školskom klube detí je daný vyhláškou MŠ. Platia ho rodičia v sume, ktorú si podľa vyhlášky určuje každý zriaďovateľ, najmenej je to však 60,- sk mesačne.
Pozrite si vyhlášku o školských kluboch detí č.28/1995 Z.z. a vyhlášku z 19. októbra 2004, ktorou sa táto vyhláška mení a dopĺňa. Nové informácie sú aj v novej vyhláške o základnej škole.
Na záver musím súhlasiť s príspevkami, ktoré hovoria, že na mnohých školách s nami vychovávateľmi plátajú všetky diery, našu prácu neberú vážne. V celej spoločnosti pritom stále rezonuje otázka využívania voľného času detí, mládeže, jej ochrana pred negatívnymi vplyvmi dnešnej spoločnosti spoločnosti... Keď to však v kluboch chceme dobre robiť, tak sa chytajú za hlavy, kde na to vziať, že míňame energie, rozdeľujú detí v oddeleniach, len aby sa ušetrilo. Nuž o čo teda ide? Naozaj o deti?!
Mám šťastie, že na takejto škole nepracujem.
Musím reagovať na chybné informácie, ktoré odzneli v tomto príspevku.
Nie záujmové krúžky, ale záujmová činnosť je jednou z hlavných činností školského klubu detí a to je podstatný rozdiel.
Na svojom tvrdení trvám - záujmový krúžok nemôže mať vychovávateľ, ani učiteľ v úväzku.
Príspevok svedčí o tom, že problematiku ŠKD, záujmových krúžkov, úväzkov, zákonov a vyhlášok, pisateľka nepozná.
Preto mi trochu vadí, že pre nezainteresovaného človeka (napr. rodič), môžu vyznieť takéto tvrdenia ako vysoko erudované, resp. uvedú veľa zinteresovaných (napr. vychovávateľky) do omylu.
Neviem kde hľadať novú vyhlášku o základnej škole, rád si všetky nové informácie prečítam a možno zmením názor.
K nevyfarbenej časti príspevku sa vyjadrovať nebudem, každý si urobí mienku sám.
Naposledy upravil jaros5 : 25.09.08 at 10:20
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/L...o_ZS_final.pdf

tu je vyhláška o základnej škole, ale žeby sa tam riešili školské kluby detí neviem.
Vyhláška a jej úpravy o školských kluboch bola zrušená novým školským zákonom.
a tam je napísané toto :

§ 114
Školský klub detí
(1) Školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin.
(2) Školský klub detí sa člení na oddelenia spravidla podľa veku detí, pričom ich počet v oddelení je spravidla zhodný s počtom žiakov v príslušnej triede podľa § 29 ods. 5 najviac však 25; počet detí v oddeleniach pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími
potrebami je rovnaký ako v triedach, v ktorých sa vzdelávajú.
(3) Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s
činnosťou školského klubu detí, ktorého zriaďovateľom je orgán miestnej štátnej správy v
školstve, určí riaditeľ školského zariadenia alebo riaditeľ školy, ak je školský klub detí jej
súčasťou, na jedného žiaka v sume neprevyšujúcej 7,5% sumy životného minima pre
nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. 29) Tento príspevok sa uhrádza vopred do
10. dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, za
ktorý sa príspevok uhrádza. Výška príspevku na úhradu zohľadňuje náročnosť a druh
klubovej alebo záujmovej činnosti.
(4) Riaditeľ školského klubu detí alebo riaditeľ školy, ktorej je školský klub detí
súčasťou, môže rozhodnúť o znížení alebo odpustení príspevku podľa odseku 3, ak zákonný
zástupca predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k
dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu. 32)
(5) Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením v
školskom klube detí sa neplatí za pobyt dieťaťa v školskom klube detí zriadenom orgánom
štátnej správy v školstve pri zdravotníckom zariadení.
(6) Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti školského
klubu detí, určí všeobecne záväzným nariadením obec, ktorá je jeho zriaďovateľom.
(7) Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského klubu detí
zriadeného obcou prispieva zákonný zástupca žiaka mesačne sumou najviac 15% sumy
životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.
(8) Zriaďovateľ školského klubu detí môže rozhodnúť o znížení alebo odpustení
príspevku podľa odseku 7, ak zákonný zástupca o to písomne požiada a predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa
osobitného predpisu.


ospravedňujem sa za úpravu, ale len som narýchlo kopírovala zo zákona.
Naposledy upravil judita1971 : 25.09.08 at 11:01
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

čo sa týka doplňania úväzku vychovávateľa, ak nemá plný úväzok, o tom hovorí nariadenie vlády SR o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnsoti pedagogických zamestnancov č. 238/1984 v znení neskorších predpisov, konkrétne § 4 ods. 1 /, ktorý znie :
Ak si vychovávateľ školského klubu detí, ktorý je súčasťou základnej školy alebo špeciálnej základnej školy, nenaplní základný úväzok výchovnej činnosti v školskom klube detí, doplní sa vyučovacou činnosťou v škole. Dve hodiny vyučovacej činnosti v škole sa počítajú ako tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube detí.
0 0
esterka3 esterka3

esterka3 je offline (nepripojený) esterka3

judita1971 Pozri príspevok
čo sa týka doplňania úväzku vychovávateľa, ak nemá plný úväzok, o tom hovorí nariadenie vlády SR o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnsoti pedagogických zamestnancov č. 238/1984 v znení neskorších predpisov, konkrétne § 4 ods. 1 /, ktorý znie :
Ak si vychovávateľ školského klubu detí, ktorý je súčasťou základnej školy alebo špeciálnej základnej školy, nenaplní základný úväzok výchovnej činnosti v školskom klube detí, doplní sa vyučovacou činnosťou v škole. Dve hodiny vyučovacej činnosti v škole sa počítajú ako tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube detí.
Chcem sa spýtať. Je riaditeľ ZŠ POVINNÝ mi tento úväzok doplniť? Alebo mi ho môže ponechať skrátený? Ja by som rada mala plný úväzok, ale riaditeľka mi ho nedala.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Prečítajte si príspevok od polka , hneď v úvode tejto témy;
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať