petih
04.10.07,06:43
Dobrý deň,

pred pár dňami som dovršil 18 rokov. Je čas posunúť tvorbu webstránok o level vyššie. Rád by som ich začal fakturovať. Z toho čo som sa dočítal mi ako najvýhodnejšia pre mňa pripadá činnosť na základe autorského zákona.

Dočítal som sa, že sa nestanem SZČO, čiže nemusím platiť sociálne poistenie. Viem, že je potrebné registrovať sa na daňovom úrade kde mi pridelia DIČ a že môžem vystavovať faktúry.

Chcel by som Vás poprosiť o stručne zhrnutie, prípadne odkazy kde nájdem informácie o takom podnikaní krok za krokom.

Konkrétne:

1) Registrovať sa na daňovom úrade ... ale aký formulár si pýtať, ku ktorému okienku sa postaviť a pod ? Nikdy som na daňovom úrade nebol

2) môžem mať nejaké náklady presahujúce 40% alebo si musím stále uplatniť tych 40% ?

3) aké su konkrétne limity na (ne)platenie dane ?

4) ako je to so zdravotnou poistkou ?

5) nájdem niekde na internete vzorové zmluvy o zhotovení diela, licenčné zmluvy a čo ma najviac zaujíma, formát faktúry, ktorú môžem vystavovať ?

Ďakujem veľmi pekne
petih
06.10.07,20:15
položil som otázku zle ?
Marína
07.10.07,04:48
Nie, otázky si položil dobre. Odpovede v rámci časti citátu.


1) Registrovať sa na daňovom úrade ... ale aký formulár si pýtať, ku ktorému okienku sa postaviť a pod ? Nikdy som na daňovom úrade nebol
Pôjdeš na príslušný DÚ na odd. registra. Príslušné tlačivo na registráciu Ti vydajú a vyplníš ho. Pridelia Ti daňové registračné číslo a po pár dňoch Ti vystavia Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového registračného čísla/kartička/. Tlačivo možno nájdeš aj na www.drsr.sk/wps/portal (http://www.drsr.sk/wps/portal) na pravej strane pod Tlačivá. Stránka momentálne nefunguje.
2) môžem mať nejaké náklady presahujúce 40% alebo si musím stále uplatniť tych 40% ?
Môžeš si uplatniť skutočné výdavky, ak je to pre Teba výhodnejšie, t.z. že presahujú 40% príjmov.
3) aké su konkrétne limity na (ne)platenie dane ?
Nezdaniteľná čiastka 19,2 násobok sumy platného životného minima, t.z. 95616 Sk. Pozri § 11 ods.1 písm.a) Zák. 595/2003 Z.z., t.z. ak dosiahneš tento príjem a máš nárok si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, daň=0
Podľa ods .4 písm.c) sú nezdaniteľnou časťou základu dane poistné na životné poistenie. Atd., atd. Pozri celý § 11 tu http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html
4) ako je to so zdravotnou poistkou ?
Nájdeš tu http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html
5) nájdem niekde na internete vzorové zmluvy o zhotovení diela, licenčné zmluvy a čo ma najviac zaujíma, formát faktúry, ktorú môžem vystavovať ?
Tlačivo faktúry si môžeš stiahnuť tu http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=487
petih
07.10.07,07:50
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, väčšinu veci som pochopil, všetko na čo si ma odkázala som si prečítal.

Mám zopár otázok:

1) V "Odvody a dane umelcov a autorov" sa popisujú rozdieli ak sa do ZP prihlásim ako SZČO a ak nie ako SZČO. Je jedna z tých dvoch možností nevyhnutná alebo sa môžem vôbec neprihlásiť ?

2) Na úplnom konci toho istého dokumentu sa píše "Ak je študent vždy sa mu oplatí prihlásiť sa ako SZČO - ak jeho vymeriavaci základ nedosiahne v priemere polovicu minimálnej mzdy, poistné platiť nebude". Aká suma je priemer polovice minimálnej mzdy ? 95616/2 ? Ak sa do zdravotnej poisťovne prihlásim ako SZČO, neznamená to že ako SZČO som povinný mať aj sociálne poistenie ?

3) pozrel som si vzorovú faktúru. Je to faktúra s nehnuteľnosťou. Čo môžem/musím ja písať ako predmet (do hlavného okna) faktúry ? Môžem tam dať "Fakturujem vám za zhotovenie webstránky" alebo tam musí byť niečo že predávam svoje dielo ?

Ďakujem veľmi pekne ;-)
petih
11.10.07,04:42
Stačí ma len odkázať, som ochotný tráviť nad tým čas a hľadať ale dostal som sa do štádia keď neviem kde hľadať.

Ďakujem
josher
13.01.08,13:43
tieto info by zisli aj mne. Vazne nikto nepozna odpovede?
mixall11
19.10.11,10:14
síce stará téma ale nezodpovedaná...
Mňa by zase zaujímali paragrafy ktoré musím alebo môžem jednoducho obísť či nemusím dodržiavať aby som nedošiel do konfliktu