slniecko81
04.10.07,22:52
Ahojte,
ptorebujem súrne zohnať biologickú ochranu proti červcom, najlepšie priamo v Nitre alebo niekde na nete Dakujem
cathyc
06.03.09,07:58
Už dlhšiu dobu sa zaoberám prechodom svojho okolia na čisté, bezpostrekové, proste ekologické. Viem, po vlastných skúsenostiach, že sa takýto prechod dá uskutočniť takmer všade. Dovolím si pre tých, ktorých by to zaujímalo priložiť link na stránku priateľov zeme, kde nájdete to aké rastliny spolu kombinovať, aby si vytvárali ochranu a ako pritiahnuť do záhradky prirodzených predátorov pre škodcov. Budem rada ak sa aj Vy podelíte s vlastnými skúsenosťami.
http://www.priateliazeme.sk/spz/?q=sk/biologicka-ochrana-rastlin
wegamizi
06.03.09,18:41
:)dakujem
wabi
10.03.09,12:23
Je to uirčite možné a vrelo odporúčam aj ja. Mám tiež časť záhrady úplne bezpostrekovú.:)
Na druhej strane ako ovocinár by som sa musel úplne vzdať Broskýň, marhúl a višní, čo zas nechcem, preto na časti záhrady striekať musím. :(
Robím ale pokusy s odolnejšími odrodami a biopostrekmi...;)
cathyc
10.03.09,13:18
S marhuľami a broskyňami síce skúsenosti nemám, ale višne mám nejakú starú odrodu, sú skvelé a netreba ich postrekovať.
aviator
10.03.09,17:52
Je to uirčite možné a vrelo odporúčam aj ja. Mám tiež časť záhrady úplne bezpostrekovú.:)
Na druhej strane ako ovocinár by som sa musel úplne vzdať Broskýň, marhúl a višní, čo zas nechcem, preto na časti záhrady striekať musím. :(
Robím ale pokusy s odolnejšími odrodami a biopostrekmi...;)
Naše marhule sú bezpostrekové. Ty ich striekaš proti čomu? Višne asi proti červivosti, hej?
lorelei
10.03.09,18:57
Je to uirčite možné a vrelo odporúčam aj ja. Mám tiež časť záhrady úplne bezpostrekovú.:)
Na druhej strane ako ovocinár by som sa musel úplne vzdať Broskýň, marhúl a višní, čo zas nechcem, preto na časti záhrady striekať musím. :(
Robím ale pokusy s odolnejšími odrodami a biopostrekmi...;)


Sorry, mimotemy, ale wabi, mas plnu schranku sprav. Dik za pochopenie.;)
wabi
11.03.09,04:24
Žiaľ v končinách kde pestujem ja je tak vysoký tlak na moniliozy na marhulách a višniach, že ak človek nepostrieka, tak nielenže nemá úrodu, ale vyschne celý strom. Z roka na rok sa to zhoršuje. Ešte pred 5 rokmi striekať proti monilioze marhule a višne nebolo treba, teraz ak nepostriekam, strom úplne vyschne.
Poviete si - a potom tam zasaď niečo čo striekať netreba:rolleyes:
Pohľadám iste niečo také, ale nerád by som sa vzdával týchto obľúbených ovocných druhov.
Niečo podobné bolo s Americkou múčnatkou egrešou a teraz je plno nových rezistentných odrôd, ale egreše sa vymie%najú lahšie ako veľké stromy.:o
cathyc
11.03.09,07:24
wabi, určite by sme prijali viacerí vysvetlenie čo je to monilioza. Mňa zaráža hlavne to kde sa berú stále nové a nové choroby o akých naši predkovia ani nechyrovali. Pamätám si sad svojho pradedka a nebolo to zas až tak dávno. Bol plný sladučkých sliviek, nie ako tie dnešné, ktoré nemajú chuť slivky, marhúľ, veľkých voňavých a sladkých, veľké jablká a krásne vyfarbené s úžasnou chuťou akú už neviem nikde objaviť...áno bolo každé ďobnuté červíkom, ale nejako nám to nevadilo. Červíka sme vyhodili a jedlo sa.Mal aj množstvo iného chutného ovocia, nejde tu však o to, aby som opísala celý jeho sad. Skôr mi išlo o to zamyslieť sa nad tým, prečo on nemusel nikdy nič striekať. Ty sa evidentne v tejto problematike dobre vyznáš, tak by som rada poznala Tvoj názor.
aviator
11.03.09,19:12
V lete som šiel v aute s odborníkom na ochranu rastlín a upozornil ma na uhynuté, od húseníc totálne utrápené slivky a čerešne. Vraj je to tým, že nedávno bola zakázaná akási účinná látka v postrekoch a nahradzujú ju menej účinné zložky.
Podla mňa to nieje až taká tragédia, stromy pri cestách sú dobré hlavne na to, aby sa o ne rozbíjali autá a ako zásoba chorôb a škodcov pre záhrady.
Toto je asi len jedna kocka v mozajke a je tu spústa ďalších príčin, menej predátorov, čo by žrali škodcov atd.
Mám však pocit, že sa to pomaly zlepšuje, možno je to však len môj optimizmus.:)
Na heslo monilióza dobre reaguje google, obrázky. Je to choroba, čo napadne plody a prejde aj na drevo. Myslel som, že dobrá prevencia je likvidácia napadnutých plodov ale asi to vždy nemusí stačiť.
cathyc
12.03.09,06:25
[QUOTE=aviator;981143]V lete som šiel v aute s odborníkom na ochranu rastlín a upozornil ma na uhynuté, od húseníc totálne utrápené slivky a čerešne. Vraj je to tým, že nedávno bola zakázaná akási účinná látka v postrekoch a nahradzujú ju menej účinné zložky.
Podla mňa to nieje až taká tragédia, stromy pri cestách sú dobré hlavne na to, aby sa o ne rozbíjali autá a ako zásoba chorôb a škodcov pre záhrady.
Toto je asi len jedna kocka v mozajke a je tu spústa ďalších príčin, menej predátorov, čo by žrali škodcov atd.
Mám však pocit, že sa to pomaly zlepšuje, možno je to však len môj optimizmus.:)
Na heslo monilióza dobre reaguje google, obrázky. Je to choroba, čo napadne plody a prejde aj na drevo. Myslel som, že dobrá prevencia je likvidácia napadnutých plodov ale asi to vždy nemusí stačiť.[/QUOTE

Bola by som šťastná keby sa úplne zastavili umelé postreky. Možno by bol začiatok ťažký, kým by sa znova objavilo dosť predátorov, ale príroda by si nakoniec s tým poradila oveľa lepšie, ako naše chemikálie. Raz som počula prednášku z rybárskeho zväzu, že odvtedy čo sa pozatvárala hromada továrni, sa do riek vrátili také druhy rýb, ktoré tam už desaťročia absentovali. Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. To, že pri tom ľudia prišli o prácu je síce zlé, ale mohlo by nás to pučiť aspoň v tom, že naša práca by nemusela byť spojená s ničením životného prostredia. Práve dnes som sa zamyslela nad tým, ako sme za nejakých 150 rokov úplne zdevastovali túto zem a ešte stále máme odvahu a tú drzosť si myslieť, že sme pánmi sveta. Trošku som odbočila od témy za čo sa ospravedlňujem.
osky
13.03.09,08:04
Práve dnes som sa zamyslela nad tým, ako sme za nejakých 150 rokov úplne zdevastovali túto zem a ešte stále máme odvahu a tú drzosť si myslieť, že sme pánmi sveta.


uplne suhlasim-a potom sa cudujeme,ze zelenina nema tu pravu chut,ovocie nedozrieva atd.
potom samozrejme,ze ani prirodne lieciva a bylinky niekomu vobec nepomahaju.
je to uz v pode,vo vzduchu....vsade.
zabijame sami seba a myslime si ze tym si pomahame/ked postriekam,bude ovocie./ale rozmyslate nad tym,z coho je tolko alergii.
vela ludi je alergickych na citrusy-tvrdia lekari.ten kto tomu ale rozumie vie,ze citrusy s tym nemaju nic spolocne-ludia dostanu alergiu z toho,cim su tie citrusy napustene,aby prezili prevoz a transport....

napriek vsetkemu,pomocou spravnej volby kde co a s cim sadit,si mozeme aspon vo vlastnej zahradke vypestovat svoj malinky prirodny RAJ.
vsetko dobre zelam.
wabi
14.03.09,23:12
Študoval som genetiku okrem iného a nedá mi aby som sa neohradil.
1. Veď aj ľudia patria do prírody sme rovnakými živými tvormi ako zvieratá okolo nás. Myslím že nieje vždy celkom správne tvrdiť, že ľudia prírodu iba devastujú, veď sami sú prírodou a počas tých miliard rokov sa museli ekosystémy prispôsobiť oveľa väčším katastrofám, než tie ktoré dokázali vytvoriť ľudia.
2. "uplne suhlasim-a potom sa cudujeme,ze zelenina nema tu pravu chut,ovocie nedozrieva atd."
Prečo by nemala zelenina tú pravú chuť a ovocie nedozrievalo - treba konkretizovať. Ktorá zelenina a ovocie je takto podľa vás postihnutá?:confused:

"potom samozrejme,ze ani prirodne lieciva a bylinky niekomu vobec nepomahaju." - prečo by nepomáhali nikomu a vôbec? :eek:

"je to uz v pode,vo vzduchu....vsade." Čo je v pôde a vo vzduchu? Exhaláty zrejme, ale bolo už aj horšie a treba tiež povedať že ľudia sa dožívajú v priemere oveľa dlhšieho veku než kedykoľvek predtým, takže sa nám asi darí tak dobre ako sa nám nikdy predtým nedarilo. Je to logické. Každý kto sa narodí napokon musí zomrieť, takže vo vyššom veku každého z nás napokon niečo musí zabiť...:mee:

"zabijame sami seba a myslime si ze tym si pomahame/ked postriekam,bude ovocie./ale rozmyslate nad tym,z coho je tolko alergii." Už len tým že žijeme sa pomaly zabíjame. Ak si pomôžeme dnes proti niečomu a prežijeme dlhšie tak len preto, aby sme si jedného dňa už nepomohli...:mee:
O alergiách sú napísané celé knihy a vedecké štúdie. Zďaleka ich nezapríčiňujú postreky.:confused:
Tým som nechcel povedať že postreky schvalujem. Bolo by bez nich lepšie, ale sú momentálne nutnosťou vo všeobecnosti, inak by sme sa museli v oveľa väčšej miere začať venovať poľnohospodárstvu a kto by potom zabezpečoval chod internetu napríklad?:eek:
Ak však si niekto chce dopestovať potraviny svojpomocne a bez postrekov, tak mu držím palce a rád poradím, pretože to nie je zas tak jednoduché.
Určite by som ale rozlišoval aj tie postreky, veď nie sú všetky iba zlé a škodlivé, rovnako ako nie každý človek devastuje prírodu, ako ba sa z predchádzajúceho príspevku mohlo zdať. Nič nie je iba čierne alebo biele. Treba sa na to pozrieť iba trochu podrobnejšie!:cool:
cathyc
15.03.09,07:38
Študoval som genetiku okrem iného a nedá mi aby som sa neohradil.
1. Veď aj ľudia patria do prírody sme rovnakými živými tvormi ako zvieratá okolo nás. Myslím že nieje vždy celkom správne tvrdiť, že ľudia prírodu iba devastujú, veď sami sú prírodou a počas tých miliard rokov sa museli ekosystémy prispôsobiť oveľa väčším katastrofám, než tie ktoré dokázali vytvoriť ľudia.
2. "uplne suhlasim-a potom sa cudujeme,ze zelenina nema tu pravu chut,ovocie nedozrieva atd."
Prečo by nemala zelenina tú pravú chuť a ovocie nedozrievalo - treba konkretizovať. Ktorá zelenina a ovocie je takto podľa vás postihnutá?:confused:

"potom samozrejme,ze ani prirodne lieciva a bylinky niekomu vobec nepomahaju." - prečo by nepomáhali nikomu a vôbec? :eek:

"je to uz v pode,vo vzduchu....vsade." Čo je v pôde a vo vzduchu? Exhaláty zrejme, ale bolo už aj horšie a treba tiež povedať že ľudia sa dožívajú v priemere oveľa dlhšieho veku než kedykoľvek predtým, takže sa nám asi darí tak dobre ako sa nám nikdy predtým nedarilo. Je to logické. Každý kto sa narodí napokon musí zomrieť, takže vo vyššom veku každého z nás napokon niečo musí zabiť...:mee:

"zabijame sami seba a myslime si ze tym si pomahame/ked postriekam,bude ovocie./ale rozmyslate nad tym,z coho je tolko alergii." Už len tým že žijeme sa pomaly zabíjame. Ak si pomôžeme dnes proti niečomu a prežijeme dlhšie tak len preto, aby sme si jedného dňa už nepomohli...:mee:
O alergiách sú napísané celé knihy a vedecké štúdie. Zďaleka ich nezapríčiňujú postreky.:confused:
Tým som nechcel povedať že postreky schvalujem. Bolo by bez nich lepšie, ale sú momentálne nutnosťou vo všeobecnosti, inak by sme sa museli v oveľa väčšej miere začať venovať poľnohospodárstvu a kto by potom zabezpečoval chod internetu napríklad?:eek:
Ak však si niekto chce dopestovať potraviny svojpomocne a bez postrekov, tak mu držím palce a rád poradím, pretože to nie je zas tak jednoduché.
Určite by som ale rozlišoval aj tie postreky, veď nie sú všetky iba zlé a škodlivé, rovnako ako nie každý človek devastuje prírodu, ako ba sa z predchádzajúceho príspevku mohlo zdať. Nič nie je iba čierne alebo biele. Treba sa na to pozrieť iba trochu podrobnejšie!:cool:
V tomto Tvojom príspevku s Tebou vo viacerých bodoch nemôžem súhlasiť. Na to, aby ľudia dokázali porozumieť tomu čo príroda potrebuje nemusíš byť študovaný...príklad naši predkovia. Nemali školy a svojej robote rozumeli. Okrem toho neviem o akej dlhovekosti tu vravíš, o tej, keď ľudia nad 60r. trpia alzheimerom a nie sú už schopní sa o seba ani postarať, alebo o tej, že dnes už aj 40 r. človek trpí chorobami, ktoré kedysi ľudia nepoznali? Všetci moji predkovia sa dožili takmer 100 rokov, moja mama však už zomrela ako 63 ročná, posledné dva rady na našom cintoríne sú ľudia okolo 60 rokov a to nezomreli pri nehodách. Ak sa niekto dožije 90 rokov tak to už považujeme za úspech. Ja viem, že musíme všetci zomrieť a vraj by telo malo ísť do hrobu zhuntované. Rada by som však prežila starobu, ak sa jej teda vôbec dožijem tak, aby som nemusela byť odkázaná na to, že ma niekto bude 15 rokov prebaľovať. A rada by som zomrela s vedomím, že som urobila niečo pre to, aby sa tento chorý systém aspoň v mojom okolí zvrátil.
Príroda si dokáže poradiť aj bez našej úžasnej chémie, dokázala to tisícročia a nepotrebovala nás k tomu, len jej musíme dať šancu.
wabi
15.03.09,18:41
Prepáč, nechcel som sa ťa dotknúť.
Chápem tvoju reakciu. A je to smutný postreh.
Vychádzam len zo štatistiky. Ešte nikdy sa v priemere ľudia nedožívali tak vysokého veku ako dnes. Čo k tomu dodať. Jednotlivec môže mať samozrejme inú skúsenosť, no čísla štatistiky nemožno ignorovať a čo sa týka dĺžky života tak sú tieto údaje fakt veľmi presne podchytené.
Keďže sa dožívame vysokého veku idú na nás aj civilizačné choroby...
Že "ľudia nad 60r. trpia alzheimerom" je vec genetiky. Ak to raz človek má vrodené nepomôže vôbec nič, vlastne jedna vec predsa - zomrieť skôr na niečo úplne iné, je to síce anglický humor, ale nič s tým neurobíme.
Tiež by som bol radšej, keby to bolo inak, ale garantujem, že tým že prestaneme postrekovať tomu nepomôžeme...
V priemere sa hranica veku vitálnych dôchodcov tiež posúva smerom k vyššiemu veku, hoci jednotlivcovi to tak nemusí pripadať...
Športom, prípadne primarane telesne náročnou prácou a striedmejším stravovaním je možné život síce predĺžiť ale len v priemere o 3 roky.
Pre mužov existuje ešte jedna možnosť, vzhľadom k tomu že sa priemerne dožívajú približne o 10 rokov menej ako ženy a to nie len u nás ale na celom svete. Keďže ich zabýja pomalým spôsobom ich testosterón - hormón úzko súvisiaci s tým, že sú mužmi, môžu sa nechať "preoperovať" a prežijú viac či menej ako ženy o pár rokov dlhšie.
No skúste to niektorému z nich navrhnúť!:) Tiež ma to neláka!:D
Tým som nechcel povedať, že by som nemal kladný vzťah k ženám. Práve naopak a práve preto zostávam mužom a kôli ženám stratím 10 rokov života...:confused:
A čo sa týka "Prírody" Tak tej je život jednotlivca úplne ukradnutý. Vôbec jej nezáleží na tom, že sa budeme trápiť aj s priateľom alzheimerom.
Zostáva len jedno - dobre sa narodiť - skúšal som to ovplivniť ale prišiel som k záveru, že s tým veľa nenarobím a utešujem sa že to mohlo byť aj oveľa horšie.
"A rada by som zomrela s vedomím, že som urobila niečo pre to, aby sa tento chorý systém aspoň v mojom okolí zvrátil." - tak toto predsavzatie vám závidím. Som v tomto pesimista. Ale vám prajem aby ste získala aspoň to presvedčenie pre ľahší skon. Ja ho asi budem mať o to ťažší, keďže viem že sa mi to nepodarí, len nedokážem oklamať sám seba a to ani pre tak dobrú vec ako je ľahší skon. Je mi to ľúto.
cathyc
15.03.09,19:30
Vôbec ste sa ma nedotkol, máte samozrejme právo na svoj názor, tak ako každý jedinec. Reagovala som tak hlavne preto, že som túto tému založila práve kvôli tomu, aby sme si odovzdávali skúsenosti z tejto oblasti ochrany rastlín. Ako a čím postrekovať, takých informácií je neúrekom. Chcem, aby táto sekcia patrila tým, ktorí sa pokúšajú o alternatívu voči chémii.
Nepochybujem ani o tom, že štatistika je hodnoverná, len som sa snažila naznačiť, že načo je človeku dlhovekosť ak si ju nedokáže užiť. Hlavne teda kvôli tomu, že už v skoršom veku nastupujú závažné choroby. Ten alzheimer bol len jeden z príkladov. Sú aj ďalšie a je ich veľmi veľa. Ako som už spomínala vyrastala som medzi dlhovekými ľuďmi, pradedko mi zomrel ako 95 ročný a do poslednej chvíle bol plný síl. Dokonca opilovával stromy...ako odborník na túto tému asi viete o čom hovorím. Niekdajšie stromy boli vysoké a on ako už poriadne starý človek vyliezol na tieto stromy úplne bez problémov.. Netrpel stareckou demenciou a dokonca ani sklerózou, chcela by som aby sa tieto časy vrátili a verím tomu, že pre to môžeme niečo urobiť, nie len biologickou ochranou rastlín, ale aj biochovom. Preto mi prepáčte, že nie som schopná prijať Vaše námietky. Proste si nedám vziať svoj sen. Dúfam, že sa kvôli rozdielnosti názorov z nás nestanú nepriatelia. A verím tomu, že nám budete vedieť dať mnoho rád aj bez pridŕžania sa nových a chemických metód.
cathyc
15.03.09,19:45
Zaujímavá stránka pre tých, ktorý hľadajú spôsoby biologickej ochrany rastlín.
http://www.biotomal.sk/
osky
15.03.09,19:50
[quote=wabi;984763]Študoval som genetiku okrem iného a nedá mi aby som sa neohradil.
1. Veď aj ľudia patria do prírody sme rovnakými živými tvormi ako zvieratá okolo nás. Myslím že nieje vždy celkom správne tvrdiť, že ľudia prírodu iba devastujú, veď sami sú prírodou a počas tých miliard rokov sa museli ekosystémy prispôsobiť oveľa väčším katastrofám, než tie ktoré dokázali vytvoriť ľudia.
2. "uplne suhlasim-a potom sa cudujeme,ze zelenina nema tu pravu chut,ovocie nedozrieva atd."
Prečo by nemala zelenina tú pravú chuť a ovocie nedozrievalo - treba konkretizovať. Ktorá zelenina a ovocie je takto podľa vás postihnutá?:confused:

"potom samozrejme,ze ani prirodne lieciva a bylinky niekomu vobec nepomahaju." - prečo by nepomáhali nikomu a vôbec? :eek:

"je to uz v pode,vo vzduchu....vsade." Čo je v pôde a vo vzduchu? Exhaláty zrejme, ale bolo už aj horšie a treba tiež povedať že ľudia sa dožívajú v priemere oveľa dlhšieho veku než kedykoľvek predtým, takže sa nám asi darí tak dobre ako sa nám nikdy predtým nedarilo. Je to logické. Každý kto sa narodí napokon musí zomrieť, takže vo vyššom veku každého z nás napokon niečo musí zabiť...:mee:

pytas sa o ktorej zelenine a ovoci pisem,ze nema tu pravu chut.
ja pisem ovsetkom.nic uz nie je to prave.kup si karfiol,brokolicu.......vobec nemaju chut.o ovoci nehovoriac,musim hladat ako blazon,aby som nasla dobre jablko v obchode,myslim chutne,hrusky su krasne len ked su zelene a tvrde,ked su zrele,automaticky su vo vnutri hnede-uz zacinaju hnilicky.....proste vsetko.
vravis ze postreky su dnes v podstate nevyhnutnostou....no tak asi preto sa cim dalej tym viac stretavame s odporucanim Bio potravin,Bio ovocia a zeleniny,dokonca Bio byvanie a podobne.asi preto ze bez postrekov to nejde.
prepac ja vobec nechcem byt sarkasticka,ved ani ty sam nemozes za to ze v obchodoch predavaju postriekane "vitaminy".
mozno je pravda ze by sme sa mali viac venovat polnohospodarstvu.
preco by to ale nebolo jednoduche.treba skusat a vyberat odrody,niektore su odolne.mrkva ktoru si dopestujem doma ma uplne inu chut ako z obchodu.
redkvicky ,salat...vsetko.je pravda,ze nie su take obrovske a krasne vyfarbene,dokonca su aj derave listy alebo maju zvlastny tvar,ale chutia vynikajuco.
a prepac,nie je pravda ze vo svete bolo uz vela horsich veci.to boli prirodne katastrofy ale tolko chemie ako dnes ,tu nebolo nikdy pred tym.
wabi
15.03.09,22:46
Myslím že máme podobnú filozofiu. Tiež nerád striekam, ale občas proste treba. Bio potraviny v obchode nie sú kvalitnejšie od tých nebio. Chuťovo sú reálne to isté a zložením sa tiež nelíšia. Žiaľ je to len ťah na oklamanie spotrebiteľa, nie vždy, nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca, ale veľa krát je to tak. Rovnako ako nie všetky Ečka v zložení sú zlé - sú to len kódy označujúce prísady.
Tiež sa mi páčia staré sady a život prastarých rodičov, ale zbytočne si ho neidealizujme!
Niektoré tvoje vety ma jednoducho dráždia a preto na ne musím reagovať.
"a prepac,nie je pravda ze vo svete bolo uz vela horsich veci.to boli prirodne katastrofy ale tolko chemie ako dnes ,tu nebolo nikdy pred tym."
Život na zemi trvá dlhé milióny rokov, vznikol z prírodných katastrof.
Človek patrí do prírody aj chémia je prírodou. Sme zložení s chemických prvkov a všetko okolo nás tiež. Rastlina nevníma aké hnojivá sú jej servírované. Mrkve je to jedno.
Svet sa mení. Nebolo toľko postrekov a nebol ani internet a nebolo ani splachovacie WC, televízor, auto, dokonca nebolo vždy ani poľnohospodárstvo. Čo z toho je dobré a čo zlé? Veď nemusíš používať internet, nemusíš používať splachovacie WC. Môžem sa dokonca presťahovať do Svoradovej jaskyne. Má to niečo do seba. Svet býval fakt jednoduchší... Nezabíjala nás toľko rakovina. Priemerný vek bol 20 rokov. Ľudia sa zabíjali navzájom a tým sa dokonale chránili napríklad pred civilizačnými chorobami.
Som proti postrekom, pretože škodia v prvom rade mne, ktorý ich musím používať a priamo s nimi striekať. (nemyslel som tým samozrejme iba svoju osobu, ale samozrejme aj iných záhradkárov) Musíme ich pritom dýchať pri aplikácii aj napriek maske. V ovocí ak sa to nepreháňa a dodržujú sa doby bez chemickej ochrany pred zberom úrody sa rezidua prakticky nenachádzajú. Sú zmyté dažďom odviate vetrom, veľmi často v čase postreku ovocie ešte ani nie je vyvinuté...
Prečo je zelenina a ovocie zo záhradky lepšia? No hlavne preto, že je naša, máme znej radosť, hoci nie je najkrajšia a chutí lepšie, pretože je čerstvá, ak by sme ju skladovali, tiež stratí na chuti. Kupované odrody sú šľachtené na to, aby vydržali a nie na to aby chutili hneď.
Ale ty si predtým písala že ti nechutí žiadne ovocie a žiadna zelenina, ak ti tá čerstvá chutí tak potom je to v poriadku, lebo už som sa zľakol, že je to nedostatok chuti v živote.:)
Hej keď sme boli mladí všetko bolo lepšie, sladšie a šťavnatejšie. Vraveli to už naše babičky a ich babičky a tie mali tiež nejaké babičky.
Nie všetko čo vytvorili ľudia je zlé a proti prírode. Rozdelenie človek kontra príroda je nesprávne pretože človek je tiež príroda a všetko čo vytvoril teda tiež je prírodou.
Svet je farebný a nie čiernobiely. Všetko zlé je na niečo dobré a naopak.
Nie je správne striekať ak to nie je celkom nevyhnutné a na druhej strane nie je dobre úplne odmietať všetky postreky aj tie neškodné a všetky hnojivá hoci tie tiež väčšinou neškodia.
Jdnoducho nie som v tomto radikál a to ani na jdnu stranu.
Názor vôbec žiadne postreky je v dnešnej dobe nesprávny
Rovnako nesprávne je používať postreky podľa harmonogramov a tabuliek, hoci nie sú často treba.
Iste niekto koho produkcia neživý si môže povedať, že nepostrieka aj za cenu že nebude žiadna úroda, ale povedz to niekomu, kto je od úrody priamo závislý. Kto jednotucho by mal iba poozerať, ako príde o mnohomesačné snaženie od ktorého je závyslý ekonomiocky on aj jeho rodina, nebude mať na splátky na hypotéku. Vezmú mu dom. Bude museť predať aj pôdu. Vysvetli jemu aby si nekúpil postrek a nepostriekal radšej.
Predstav si tie miliardy ľudí na zemy. Ľahko sa nám to hovorí, že nechceme striekané ale my doslova "trpíme nadbytkom" ak by sme hľadovali bolo by nám jedno, že to bolo postriekané!
Ak by sa prestalo celosvetovo "striekať" vypukol by hladomor.
Som za to hľadať alternatívne druhy a odrody, ktoré postrek nepotrebujú!
To je cesta - rezistentné a interšpecifické odrody druhov, ktoré inak bežne postrek vyžadujú!
Ak to predĺži život aspoň tomu, kto strieka, tak to má zmysel.
cathyc
16.03.09,04:15
wabi, prepáč, ale tu nediskutujeme na tému celosvetového poľnohospodárstva. Ty už vieš, že s Tebou v týchto veciach nesúhlasím a takisto si nemyslím, že hľadaním zdravšieho záhradkárstva sa musíme zákonite vrátiť na stromy. Myslíš si, že na pokrok majú nárok len tí, ktorý súhlasia s jedmi? No prepáč, ale v tomto práve že pôsobíš ako poriadny extrémista. Skús prosím pochopiť, že tu chceme riešiť alternatívnu ochranu rastlín a nie diskutovať o tom či striekať, alebo nie. Ak si niekto prečíta názov Biologická ochrana rastlín, tak predpokladám, že neočakáva návody na to ako a kedy striekať chémiou. O tom či chémia, alebo bioochrana, máme my čo hľadáme to prvé, úplne jasno.
wabi
16.03.09,18:47
No konečne príspevok, v ktorom sú formované myšlienky bez zbytočných emócií jasne a jednoznačne.
Ten kto pozorne číta čo som napísal, pochopí, že to čo som písal nebolo namierené proti tejto téme ani proti hľadaniu alternatývy voči chémii, jednoducho myšlienky tam boli vyjadrené formou, na ktorú som musel reagovať možno trocha zámerne cinicky. Takže aby bolo jasno sledujeme ten istý cieľ a nevieme sa akurát dohodnúť na forme ktorou to komentujeme.
Jednoznačne som proti jedovatým postrekom a snažím sa ich minimalizovať a napríklad preštepujem odrody, ktoré nevyžadujú vôbec alebo len minimum chemickej ochrany.
Rubáň a ich produkty poznám a v praxi používam už roky.
Ja predsa nemám nič proti tomu aby sme sa zaoberali viacej inou než chemickou ochranou prostredníctvom jedov, ktoré tiež nemám rád a kto by mal.
Len ma jednoducho popudili niektoré výroky. Akoby postreky a chemická ochrana zapríčiňovala civilizačné choroby a podobne. Veď napokon každý súdny človel ktorý rozmýšľa pochopí o čo šlo.

Napokon založil som aj tému ktorej názov je : "Pestovanie ovocných stromov bez chémie"
Kde som sa nažil odovzdať svoje vedomosti ďalej, ale žiaľ nestretlo sa to až s takým záujmom.
Napíšem teraz príspevok do dejto témy, aby sa posunila dopredu.
Poprosím prečítajte si to a potom súďte, či mám záujem na praktickom pestovaní stromov bez chemickej ochrany.
Snažím sa odovzdávať viac fakty a skúsenosti než iba emócie a sporné názory.
Ďakujem za pochopenie
duves
20.03.09,10:43
Tiež prispejem do tejto temy, lebo si pamätam ako dieťa nepostrekovane zahrady a na jar sme poznali iba jablčka čo boli zošuverene po dlhej zime a v kvitnúcich sadoch boli stovky chrústov, lebo zem nebola ešte zamorená.

Myslim si, že za problemom postrekovania je zakaznik. Zakaznik, co kupi väčšie jablcka a nie mensie, take čo nemaju ďobky, co vyzeraju ako hviezdy z hollywoodu a su pekne popostrekovane a namorene kadajakym bordelom, čo nam rozožiera vnutornosti.
Teraz ta cesta späť bude zložita, rastliny su už menej odolne a choroby naopak rezistente proti starym typom postrekov.
Clovek tak dajako zabuda, že sama priroda je pomocnikom proti škodcom a nepomaha robiť v zahrade krmidlo pre vtačikov, ktore zaiste tak ako v minulosti, tak aj teraz by sa odmenili ako takou likvidaciou hmyzu v nasich zahradach (samozrejme, sitauciu nezachránime, že vsetci teraz budeme budovať krmitka:D).
Mne osobne to agresívne postrekovanie pripomína to sporné očkovanie ľudí ( http://www.porada.sk/t105760-p10-ockovanie.html#post992261 ). Tiež sa prislo, že to síce ma dosah na úspechy v boji s chorobami, ale nikto neupozornil na vedlajsie účinky tych chemickych sajrajtov.
Pravdepodobne aj toto symbolizuje život ako taky a nekonečne polemizovanie o spravnosti cesty, ktoru si vyberieme. Nikdy nespozname pravdu o zlej ceste, ak ju sami nevyskúšame na vlastnej koži. Takže tu nesprávnu cestu hádam už poznáme. Takže je čas sa vratiť na tú správnu.
Chokma
21.06.11,13:29
My mame skusenosti napr. s moličiarom, je to taky drobny chrobacik, ktory poziara molice (tie biele musky, ktore maju radi uhorky, muskaty a vsetko ostatne...) a ten moličiar tiez kladie vajička do lariev molic, takze ich tiez nici. Skusili sme pred par rokmi kupit - bolo to na takom pasiku ledva vidiet. Musite ten rok samozrejme uplne nestriekat, aby sa neznicil aj moliciar - on sa namnozi a na druhy rok uz je to ok. Veselo si robi svoju robotu. Sused je kvetinar a od neho nam vecne doleteli cele roje molic. Tak, aby zas aj striekanie bolo odtial-potial, tak nam pomohol moličiar. :)

Inak, osobne nie som proti uplnemu zakazu klasickych postrekov. Ktosi hovoril, ze kde sa vzali choroby. Takisto by sme sa mohli pytat aj co sa tyka zdravia cloveka.
Ja povazujem niektore zakladne postreky za taku vec, ako su take antibiotika pre cloveka alebo ako ste spomenuli ockovanie. Je pravda, ze keby sme dokazali prezit bez nich, bolo by to fajn - a zvlast u malych detoch sa dava pozor, aby sme do nich netlacili moc liekov, ale na druhej strane, ked vas chyti taka riadna chripka, neverim, ze nesiahnete po nich. A aj to povinne ockovanie, samozrejme, ze ma aj nevyhody. Ale tiez kolko ludi to zachrani...
Potom este mam svoj pohlad na iny druh postrekovania, resp. konzervovania potravin - to sa nerobi pred zberom, ked je este plod na koreni a rastie, ale po zbere - striekaju sa obrate plody, ktore k nam doputuju z druheho konca zeme. To je podla mna hotova mumifikacia... Ked kupite na Vianoce pomaranc a v lete s nim este vase sliepky hraju futbal...
Chokma
21.06.11,13:48
[quote=wabi;984763]Študoval som genetiku okrem iného a nedá mi aby som sa neohradil.
1. Veď aj ľudia patria do prírody sme rovnakými živými tvormi ako zvieratá okolo nás. Myslím že nieje vždy celkom správne tvrdiť, že ľudia prírodu iba devastujú, veď sami sú prírodou a počas tých miliard rokov sa museli ekosystémy prispôsobiť oveľa väčším katastrofám, než tie ktoré dokázali vytvoriť ľudia.
2. "uplne suhlasim-a potom sa cudujeme,ze zelenina nema tu pravu chut,ovocie nedozrieva atd."
Prečo by nemala zelenina tú pravú chuť a ovocie nedozrievalo - treba konkretizovať. Ktorá zelenina a ovocie je takto podľa vás postihnutá?:confused:

"potom samozrejme,ze ani prirodne lieciva a bylinky niekomu vobec nepomahaju." - prečo by nepomáhali nikomu a vôbec? :eek:

"je to uz v pode,vo vzduchu....vsade." Čo je v pôde a vo vzduchu? Exhaláty zrejme, ale bolo už aj horšie a treba tiež povedať že ľudia sa dožívajú v priemere oveľa dlhšieho veku než kedykoľvek predtým, takže sa nám asi darí tak dobre ako sa nám nikdy predtým nedarilo. Je to logické. Každý kto sa narodí napokon musí zomrieť, takže vo vyššom veku každého z nás napokon niečo musí zabiť...:mee:

pytas sa o ktorej zelenine a ovoci pisem,ze nema tu pravu chut.
ja pisem ovsetkom.nic uz nie je to prave.kup si karfiol,brokolicu.......vobec nemaju chut.o ovoci nehovoriac,musim hladat ako blazon,aby som nasla dobre jablko v obchode,myslim chutne,hrusky su krasne len ked su zelene a tvrde,ked su zrele,automaticky su vo vnutri hnede-uz zacinaju hnilicky.....proste vsetko.
vravis ze postreky su dnes v podstate nevyhnutnostou....no tak asi preto sa cim dalej tym viac stretavame s odporucanim Bio potravin,Bio ovocia a zeleniny,dokonca Bio byvanie a podobne.asi preto ze bez postrekov to nejde.
prepac ja vobec nechcem byt sarkasticka,ved ani ty sam nemozes za to ze v obchodoch predavaju postriekane "vitaminy".
mozno je pravda ze by sme sa mali viac venovat polnohospodarstvu.
preco by to ale nebolo jednoduche.treba skusat a vyberat odrody,niektore su odolne.mrkva ktoru si dopestujem doma ma uplne inu chut ako z obchodu.
redkvicky ,salat...vsetko.je pravda,ze nie su take obrovske a krasne vyfarbene,dokonca su aj derave listy alebo maju zvlastny tvar,ale chutia vynikajuco.
a prepac,nie je pravda ze vo svete bolo uz vela horsich veci.to boli prirodne katastrofy ale tolko chemie ako dnes ,tu nebolo nikdy pred tym.

Preco niektore (!) kupovane ovocie a zelenina nema taku chut? Na to sa da pozriet z viacerych hladisk a nie sa iba uspokojit s uplne nespravnou odpovedou - mozu za to postreky. To je hlupost. Moze za tym byt napr. odroda, mame velke mnozstvo odrod vyslachtenych pre rozne vlastnosti a jednoducho s tou, co si sa stretla, stretol bola vyslachtena skor pre tvrdost alebo tvar, skratka pre vlastnosti, vdaka ktorym sa lepsie predava... kto si uz kupi makku rajcinu? A kto moze za toto? Zakaznik. Rovanako mi nevravte, ze by ste si kupili cervive jablko. O tom ma nikto nepresvedci... uz len preto nie, ze aj keby bolo cervive, neznamena to, zeby nebolo striekane.
Suhlasim uplne s wabim.
Cathyc, neviem, preco ho obvinujes, ze je mimo temy. Aj ked je temou biologicka ochrana rastlin, jej naprotivok je chemicka ochrana a jedno sa od druheho neda oddelit. Jednoducho pri vysvetlovani nutne narazime na opak. Okrem toho, wabi len odpovedal na predosle otazky. Ak bol mimo temy, tak potom aj dotycna, ktora ich kladla... ale tej nazory ti ocividne nevadili, darmo boli podla tvojich pravidiel "mimo temy".
wabi
21.06.11,15:34
Na západe a hlavne na Americkom kontinente je čoraz viac rozšírené, že ľudia si chodia kupovať najmä ovocie a zeleninu priamo na farmu. Vidia ako sú pestované a nie je to ani drahšie. Dokonca v spojení so samozberom to má zmysel aj pre peňaženku. U nás žiaľ je čoraz horšia Hypermarketová kultúra...
Najlepšie samozrejme keď to má človek doma na zahrade.
Tradícia je najmä v drobných plodoch ale možné je dopestovať aj drahé či menej známe takzvané exotické ovocia a pritom najmä druhy ktoré nepotrebujú žiadnu chemickú ochranu. Napríklad taká jujuba - ziziphus ani len nezhnije - skôr mumifikuje a je dobrá v takomto stave ako datle. V Číne je to najčastejší ovocný strom či skôr krík. Uctievajú ju pre jej zloženie vitamíny a bioaktívne látky ju volajú "detský žeň-šeň". Bez problémov u nás rastie a bohato rodia už maličké kríky hneď po výsadbe. Ale to je len jeden s príkladov. Je veľa ďalších...