Liptáčik
11.10.07,10:15
Platca DPH nakupuje stravné lístky (ceniny) od platcu DPH. Rozúčtovanie so zamestnancom som už vďaka porade zvládla, potrebujem však pomôcť ešte s týmto:
Pri nákupe stravných lístkov si nemôžem uplatníť nárok na odpočet DPH, pri účtovaní provízie za ich nákup si môžem uplatniť nárok na odpočet DPH. Mám to správne?
karpis
11.10.07,08:25
Myslím že správne
Paula
11.10.07,08:26
Nárok na odpočet z provízie nemá samotná SZČO, keď nakupuje SL pre seba.
Anja111
11.10.07,08:28
Platca DPH nakupuje stravné lístky (ceniny) od platcu DPH. Rozúčtovanie so zamestnancom som už vďaka porade zvládla, potrebujem však pomôcť ešte s týmto:
Pri nákupe stravných lístkov si nemôžem uplatníť nárok na odpočet DPH, pri účtovaní provízie za ich nákup si môžem uplatniť nárok na odpočet DPH. Mám to správne?
Pri gastrolístkoch nie je účtovaná DPH, takže si z nich nemáš čo uplatniť... A nárok na odpočet DPH zo služby máš len vtedy, ak sa jedná o poukážky, nakúpené pre zamestnancov, ktorí si aspom niečo z nich platia...
Pozri sem:
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
Paula
11.10.07,08:30
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) :

otázka:
Má právo na odpočítanie dane podnikateľ fyzická osoba (FO) platiteľ dane zo stravovania a zo sprostredkovania pri stravovacích poukážkach, ktoré nakupuje pre vlastnú potrebu, ak nemá žiadnych zamestnancov?

odpoveď:
Napriek skutočnosti, že podľa § 19 ods.2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, z hľadiska zákona o DPH nemožno považovať tieto náklady za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania. Na základe uvedeného fyzickej osobe, platiteľovi dane v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane
Liptáčik
11.10.07,09:51
Ďakujem za všetky odpovede. Teraz ma napadlo ešte niečo. Podnikateľ kupuje stravné lístky (ceniny) vo väčšom množstve pre zamestnancov a aj pre seba. Kupuje to jednou faktúrou. Ako z hľadiska DPH rozdeliť nárok na odpočet pri sprostredkovaní kúpy?
Paula
11.10.07,09:56
Ďakujem za všetky odpovede. Teraz ma napadlo ešte niečo. Podnikateľ kupuje stravné lístky (ceniny) vo väčšom množstve pre zamestnancov a aj pre seba. Kupuje to jednou faktúrou. Ako z hľadiska DPH rozdeliť nárok na odpočet pri sprostredkovaní kúpy?

Prepočítaj nárok podľa počtu kusov SL na zamestnancov a na SZČO
:)
Liptáčik
11.10.07,11:54
Pripadá mi to ako v Kocúrkove. Príklad: v júni kúpi SZČO 300 stravných lístkov. Zamestnancom dá 30, sebe nič - mal voľno. V júli dá zamestnancom 35, sebe 20. Podám opravné DP. Ak mu lístky vydržia aj do ďalšieho štvrťroku, podám ešte raz opravné DP. Pri kúpe lístkov si svoju spotrebu zohľadniť nemôže, pretože stravné lístky čerpať dopredu nemôže. Máme zaujímavé zákony. :D :D :D
Paula
11.10.07,13:54
Pripadá mi to ako v Kocúrkove. Príklad: v júni kúpi SZČO 300 stravných lístkov. Zamestnancom dá 30, sebe nič - mal voľno. V júli dá zamestnancom 35, sebe 20. Podám opravné DP. Ak mu lístky vydržia aj do ďalšieho štvrťroku, podám ešte raz opravné DP. Pri kúpe lístkov si svoju spotrebu zohľadniť nemôže, pretože stravné lístky čerpať dopredu nemôže. Máme zaujímavé zákony. :D :D :D


Poniektoré SZČO premýšľajú vopred a maximálne "kvartálne", tzn. nakúpia SL napr.2.7. s uváženým odhadom počtu (hádam aspoň tuší, či bude mať on sám mesiac voľno, či plánujú zamestnanci dovolenku, atp. - teraz neuvažujem o nemoci, to nikomu neprajem) , pri podávaní DP DPH za 2.Q už vedia presne, koľko ks SL spotrebovala SZČO do 30.9. Potom z nákupu SL (2.7.) presne vie, na aký odpočet DPH nemá nárok (za seba). Alebo je to príliš bolestivé premýšľanie, keď už je zákon taký aký je? Neprosím si námietku ohľadom mesačného platiteľa, uviedla som len príklad;)