Levčík Ivan
16.10.07,10:52
Ahojte, máte dobré recepty na vianočné koláčiky? Šup sem s nimi, môžte pridať aj recept naozaj dobrých a mäkkých medovníčkov, vďaka všetkým.Mili:---
Zita4
16.10.07,09:25
bulnova
16.10.07,10:13
Kokosové venčeky:
Urobíme cesto z : 10 dkg kokos, 12 dkg práš.cukor, 25 dkg hl. múka, 20 dkg hera, 1 vanilkový cukor. Vyvaľkáme na cca 5 mm a vykrajujeme venčeky (vrchný s dierou). Pečieme na opláchnutom plechu na 180 stupňov cca 10 min - na bielo.
Po upečení spájeme marhuľovým džemom a posýpeme preos. cukrom. Vždy sú mäkké.
betyna8
16.10.07,11:18
Tuším som tento perníčkový recept našla minulé predvianočné obdobie na porade, sú fantastické
ZEvina
16.10.07,12:59
Musím súhlasiť s betyna8. Ja som ich tiež robila. Moje srdiečka mi síce "spľasli" a mne sa zdali trochu "gumové" - to bolo asi tým medom, ale decká si ich veľmi chválili a prvé sa minuli. Tento rok ich budem robiť určite znova a skúsim s kvalitným medom.
sgm
19.10.07,09:10
Ja som ich tiež robila. Moje srdiečka mi síce "spľasli" a mne sa zdali trochu "gumové" - to bolo asi tým medom, ale decká si ich veľmi chválili a prvé sa minuli. Tento rok ich budem robiť určite znova a skúsim s kvalitným medom.[/quote]
Dovolím si nesúhlasiť s tvrdením o kvalite medu - pokiaľ to bol pravý včelí med. Perníčky a samozrejme ich kvalita veľmi závisia od druhu použitej múky. To, že po upečení spľasli, je použitým druhom múky. Na pečenie vianočných medovníkov používam zásadne T-650 a to ešte aj hľadám výrobcu (nebudem tu rozpisovať, aby som nerobila reklamu:cool: ), s hladkou špeciálkou sa mi stalo, že medovníčky nešli do výšky, ale na plochu..:mee: Zjedli sa síce, ale nemali tvary, aké som si predstavovala. Prajem veselé pečenie ;)
Bea
betyna8
19.10.07,12:38
Možno to záleži tak trochu aj rúrou, v ktorej sa to pečie.Ja som použila obyč.hladkú múku ale zásadne ju do koláčikov preosievam.No a pečiem teplým vzduchom.Každá z nás má svoj osvedčený spôsob pečenia,tak aby bol výsledný efekt čo najlepší.
Ak máte niekto receprík na plnku do košíčkov, sladkú či slanú, prosím napíšte.Niečo som našla na nete aj tu na porade, ale možno sa tu objaví nejaká nová inšpirácia.
TatianaM
23.10.07,10:07
Prdávam recepty
Fašungová
24.10.07,07:15
sladké a slané
olio
24.10.07,14:50
Prdávam recepty
mimotemy ...tak toto je lepšie ako mrník...:)
Ofélia
27.10.07,19:02
Pripájam recepty, prvý krát prikladám prílohu.
pachola
12.11.07,07:23
pachola
14.11.07,07:46
chudaska
15.11.07,06:56
Ďalšie koláčiky aj s foto
Marína
15.11.07,07:21
Katka91
16.11.07,08:32
Nemáte, prosím, niekdo osvedčený recept na medovníčky? Pečiem ich každý rok, veľmi rada ich zdobím, ale väčšinou zostanú naozaj iba na ozdobu, lebo sú veľmi tvrdé a už som s nimi robila všetko možné (dala som ich do vlhka, do izby pod potravinársku fóliu, pridávam súdu bikarbónu), ale bez efektu. Vopred ďakujem!!!
Marína
16.11.07,15:18
Vyskúšaj tieto:
Výborné medovníky
1 ks palmarin , 30 dkg práš.cukor, 30 dkg med, 2 PL sóda bicarbóna , 3 ks vajcia, 1 ČL škorica, 2 dcl mlieko
-všetky prísady spolu zmiešať a nechať rozpustiť nad parou
-odstaviť a zamiešať 1 kg hl. múky špeciál
-dobre premiešať a nechať v chlade aspoň 12 hodín
-rozvaľkať na prac. doske na hrúbku asi 0,5 cm
- ozdobiť orechom, hrozienkami, mandľami,...
-dať upiecť do vyhriatej rúry a hneď po upečení ešte na plechu potrieť rozšľahaným žĺtkom zmiešaným s troškou oleja
alebo po upečení ozdobiť cukrovou polevou: 1 ks bielok, 3 dkg prášk. cukru, citrónová šťava
tetrisss
16.11.07,15:50
Moja teta piekla tieto uzasne medovnicky, vzdy zmaknu a su dobre, len niekedy sa pri pecení trochu roztecu a za cele dlhe roky som neprisla na to preco, ale na chut su najlepsie ake poznam:
800g hladkej múky
4OOg práškového cukru
5 vajec /z toho jeden bielok odložíme na potretie/
4 polievkové lyžice medu tekutého
6-7 tlčených hrebíčkov
1 čajová lyžička škorice
1 polievková lyžica sódy bicarbony
Rýchlo spracujeme cesto, dáme aspoň na jednu hodinu do chladu, ale čím dlhšie tým lepšie a vyvaľkáme na hrúbku 4mm a vykrajujeme tvary, dáme na vymastený plech /alebo vyložený papierom na pečenie/, potrieme rozšľahaným bielkom a pečieme v stredne teplej rúre. Necháme ich potom v chlade uležať. Môžeme ich ozdobiť bielkovou polevou.
katarina53
16.11.07,20:05
Podľa mňa chyba bude v teplote tej rúry. Rúra má byť vyhriata a medovníčky sa majú piecť asi 10 min.,aby boli len také "ružové".
DanielaSL
16.11.07,20:23
Nemáte, prosím, niekdo osvedčený recept na medovníčky? Pečiem ich každý rok, veľmi rada ich zdobím, ale väčšinou zostanú naozaj iba na ozdobu, lebo sú veľmi tvrdé a už som s nimi robila všetko možné (dala som ich do vlhka, do izby pod potravinársku fóliu, pridávam súdu bikarbónu), ale bez efektu. Vopred ďakujem!!!


Toto je môj osvedčený, vždy sa podaria...roky ich podľa neho pečiem :


Perníčky , ktoré sú mäkkučké.


1 kg hladkej múky - T 650
380 g medu
300 g práškového cukru
120 g masla
4 vajcia
2 kávové lyžičky sódy bikarbóny
5 roztlčených klinčekov
1 kávová lyžička škorice

Poleva: 1 bielok , šťava z jedného citrónu , 140 g práškového cukru

Všetky prísady zmiesime (večer) a do rána necháme postáť. Cesto rozvaľkáme asi na hrúbku 5 mm a vykrajujeme formičkou rôzne tvary. Pečieme pomaly vo vyhriatej rúre na vymastenom plechu. Po upečení potrieme rozšľahaným vajcom. Môžeme ozdobiť bielkovou polevou.
Z tejto dávky urobíme okolo 200 perníčkov.

Je to recept , ktorý sa mi zatiaľ vždy podaril. Pečiem ich len pár dní pred sviatkami. Uskladňujem v krabici od firmy Tuppenware a netreba dať ku nim ani jablko ani chlieb.
Katka91
17.11.07,07:03
Dievčatá, veľmi pekne ďakujem za recepty na medovníčky. Vyskúšam a dám Vám vedieť ako to dopadlo. Keď tak pozerám von oknom a vidím zasneženú krajinku ako z vianočnej pohľadnice, mám chuť pustiť sa do pečenia ešte dnes:)
marči
18.11.07,05:30
Nemáte, prosím, niekdo osvedčený recept na medovníčky? Pečiem ich každý rok, veľmi rada ich zdobím, ale väčšinou zostanú naozaj iba na ozdobu, lebo sú veľmi tvrdé a už som s nimi robila všetko možné (dala som ich do vlhka, do izby pod potravinársku fóliu, pridávam súdu bikarbónu), ale bez efektu. Vopred ďakujem!!!

Ahoj, ja robievam tieto :

MEDOVNÍČKY ( INFOKANÁL )

500 g hladkej múky
2 vajíčka
125 g rastlinného tuku
190 g práškového cukru
1 KL škorice
1 KL sódy bikarbóny
4 roztlčené klinčeky
125 g zohriateho medu

Cesto zamiesime, dáme do chladničky na 3 hodiny. Potom vyberieme, rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 3-4 mm a vykrajujeme rôzne tvary. Poukladáme na suchý plech vysypaný múkou (bez masti) a pečieme 7 minút pri 150°C. Po upečení hneď ešte teplé potrieme rozšľahaným vajíčkom.

Pozn. Ja plech potriem Cerou a neposypem múkou, ako je uvedené v recepte !


Ešte je tu ďalší recept na výborné medovníčky. Tie ale nemôžu dlho stáť (myslím, že to nehrozí !) Je ich veľa a sú výborné ! Kto ich robieva alebo pozná tento recept, mi dá určite za pravdu !

http://www.porada.sk/t36096-vesele-pecenie.html


MEDOVÉ PERNÍČKY

Vo väčšej nádobe necháme zovrieť 1 kg kryštálového cukru s 0,5 l vody. Keď začne vrieť, pridáme malú lyžičku sódy bikarbóny a varíme 5 minút. Potom necháme stáť 6 hodín.

Pridáme:
2 kg hladkej múky
20 g salajky (1 balíček)
1 prášok do pečiva
38 dg medu
8 dg slivkového džemu
4 celé vajíčka

Zmiesime a necháme stáť 12 hodín.
Vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrajujeme rôzne tvary. Pečieme na Cerou vymastenom plechu- na bledo. Zliepame džemom alebo plnkou.

Plnka:
30 ks perníčkov alebo 1 upečený plát zabaríme asi 0,5 l vriacej vody, pridáme 3 dl džemu a zmiešame. Do plnky môžeme podľa chuti pridať aj kakao, orechy alebo rum. Vrch polejeme čokoládou.
Katka91
20.11.07,05:19
Marči, ďakujem pekne. Len prosím jedno vysvetlenie - čo je to salajka?
Marta V
20.11.07,06:26
Je to uličitan amónny, dostať to kúpiť v potravinách tam kde sú prášky do pečiva. Pečivo je také pórovitejšie od neho.
zsolt69
22.11.07,15:40
Posielám Vám vianočné recepty
danulaaa
25.11.07,16:11
Tu sú moje osvedčené recepty na vianočné pečivo, ktoré robím každý rok:

Medovníčky

Suroviny:
500 g hladkej múky
200 g celozrnnej múky (nedajte sa odradiť a pokiaľ ju nezoženiete, kľudne použite obyčajnú)
2 lyžičky sódy bikarbóny
300 g práškového cukru
200 g medu
3 vajcia
150 g palmarínu
2 ČL mletej škorice
1 ČL mletých klinčekov
1/2 ČL mletého anízu
1/4 ČL mletého badiánu
tuk na vymastenie plechu alebo papier na pečenie
vajce na potretie

Postup:
V miske zmiešame múky, sódu bikarbónu a koreniny. V druhej mise vymiešame vajcia s cukrom, medom a rozpusteným a vychladnutým palmarínom. Túto hmotu vlejeme do múčnej zmesi a vypracujeme polohusté cesto. (možno sa vám bude zdať riedke, ale ono do druhého dňa ešte stuhne) Vložíme ho do mikroténového sáčka a necháme v chlade odležať aspoň 12 hodín. Pred spracovaním ho necháme odstáť ešte 2-3 hodinky pri izbovej teplote. Potom cesto rozvaľkáme na 3 - 4 mm (vyzerá to dosť na tenko, ale po upečení budú akurát) a vykrajujeme medovníčky. Poukladáme ich na vymastený plech alebo papier na pečenie a pri teplote 200 - 220 stupňov pečieme 6 - 8 minút. Pripravte sa na to, že nebudete stíhať vykrajovať. Po upečení, ešte horúce, potrieme rozšľahaným vajcom. Po vychladnutí zdobíme podľa vlastnej predstavy. Ja osobne ich zdobím bielkovým snehom (300 g práš. cukru, 2 bielka, šťava z pol citróna, všetko šľahať 20 minút). Zlá nie je ani čokoládová poleva.Odporúčam však nejaké polevu použiť určite, či bielkovú, či čokoládovú alebo akúkoľvek inú, budú oveľa mäkkšie a chutnejšie. V tomto recepte sú niektoré veci trošku netradičné, no skúste ho dodržať, neobanujete. Toto je recept na jednu dávku, ja robím z dvoch, tomu potom zodpovedá aj množstvo bielkovej polevy, ktorú som uviedla.


Medvedie labky

Suroviny:
270 g polohrubej múky
210 g palmarínu
100 g pomletých mandlí (alebo iných orechov)
160 g práš. cukru
trocha mletej škorice
30 g kakaa
trocha citrónovej kôry
4 pomletý klinčeky
2 žĺtky (alebo 1 celé vajce, ak nemáte kam dať bielka)

Postup:
V múke rozmrvíme palmarín, pridáme mandle, cukor, škoricu, kakao, citrón. kôru, klinčeky, žĺtky a zamiesime cesto, ktoré necháme hodinu v chlade postáť. Potom týmto cestom napĺňame nevymastené formičky na medvedie labky asi do dvoch tretín. Poukladáme ich na plech a upečieme v teplej rúre. Necháme trocha vychladnúť, vyklopíme ich a pocukrujeme.


Linecké tortičky

Suroviny:
400 g hladkej múky
60 g práškového cukru
50 g pomletých mandlí
trochu škorice
1 vajce do cesta
1 vajce na potretie
250 g palmarínu
100 g džemu (najlepšie marhuľového)
čokoládová poleva (100 g horkej čokolády, 50 g stuženého tuku)
farebná cukrová ryža

Postup:
Múku zmiešame s cukrom, mandlami a škoricou. Pridáme vajce a postrúhané maslo a vypracujeme hladké cesto. Na pomúčenej doske rozvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrajujeme kolieska. Preložíme ich na plech a potrieme rozšľahaným vajcom. Vložíme do vyhriatej rúry a upečieme doružova. Vychladnuté kolieska spájame džemom, ktorý najskôr necháme prevrieť (keď džem stuhne, kolieska sa ani napohnú :o)). Takéto malé tortičky potom namáčame do čokoládovej polevy a posypeme cukrovou ryžou.

Všetky tieto cukrovinky sú trvanlivé a vydržia veľmi dlho mäkučké. :D
Juditka
26.11.07,12:48
Ahojte poraďáci, trochu som sa v rámci odreagovania začítala do pomaly aktuálnej témia vianočného pečenia. Ako vždy aj teraz som tu našla inšpiráciu. Dakujem a rada by som tiež prispela nejakými receptíkmi.
sway
04.12.07,05:51
čaute,
aj ja prikladám koláčiky,
dobré ráno, dobrú chuť :):):)

STRANA 1-7 (1/3)

;)
sway
04.12.07,06:14
strana 8 - 13 (2/3)
:)
sway
04.12.07,06:19
strana 14-21 (3/3)

:)
Viera123
08.12.08,21:47
Sway, vďaka, koláčiky aj s priloženou fotodokumentáciou sú zaujímavejšie, ako "holé texty", pretože keď sa nám nepodaria, aspoň vieme, ako to malo vyzerať :-).
dancika
09.12.08,08:27
Asi ma vacsina uz medovnicky napecene, ale neda mi nepridat aj svoj recept - osvedceny, odskusany a aj kamaratky-nepekarky sa vytesovali, ze su fakt dobre a makke hned po upeceni, aj o mesiac :)

MEDOVNICKY, co su hned makke ;-)

Suroviny:
1 dcl mlieka
40 dkg cukru
4 velke lyzice medu
1 hera
3 cele vajcia
1 kg preosiatej hladkej muky (najlepsie obycajnej) + 3-4 velke lyžice
1 prášok do perníka
1 lyžička perníčkového korenia
1 lyžička sody bicarbony

Postup:
1 dcl mliecka a 40 dkg krystaloveho cukru zahrievame, ale len uplne jemne, aby sa cukor spustil. Ono sa to uplne nerozpusti! Potom tam dame 4 lyžice medu, nechame to chvilu vychladnut a pridame jednu heru, ona sa ciastocne rozpusti. K tomu pridame 3 cele vajcia vyslahame to slahacom. Das si to do vacsej misky a pridas 1 kg preosiatej hladkej muky, prasok do pernika, perníkove korenie a malu lyžičku sody bicarbony. Spracovavas, spracovavas a asi to bude trochu este riedke, tak este postupne pridaj muku, tak asi 2-3 lyzice, ale mala by byt tiez preosiata. Potom na to polož papier z hery a odlož do dalsieho dna do spajze. Alebo rano zarobis a poobede mozes piect. Rozvalkas, vykrajas, naukladas na plech, ja davam papier na pecenie a je to super, nemusim mastit plech a ani ho drhnut. Potom ich potries rozslahanym zltkom, do ktoreho pridas lyzicu mlieka, aby sa pekne leskli.
Pečieme to pri teplote 195-200 stupňov Celzia, nie nizsej, lebo sa vysusia.
vema
10.12.08,13:32
Čo poviete, môžem už začať piecť vianočné koláčiky? Grilážky a linecké koliečka vydržia koľko, nezostarnú napríklad do nového roku?
betyna8
11.12.08,06:56
Čo poviete, môžem už začať piecť vianočné koláčiky? Grilážky a linecké koliečka vydržia koľko, nezostarnú napríklad do nového roku?

Mnohé z nás majú už aspoň čiastočne napečené. Neboj, nezostárne to.Keď si koláčiky odložiš do krabice či dózy a uzavireš, nič sa im nestane,troška prejdu a budú jemnejšie..
dancika
11.12.08,08:04
Čo poviete, môžem už začať piecť vianočné koláčiky? Grilážky a linecké koliečka vydržia koľko, nezostarnú napríklad do nového roku?

Aj my uz mame napecene kolaciky, 5 druhov, medzi nimi aj linecke, bezne sice nepeciem takto vopred, ale som s chorymi detmi doma, tak som ich zabavala pecenim ;) A urcite budu kolaciky dobre, ked sa mi podarilo zopar dobre schovat, tak boli dore aj 3 tyzdne po Vianociach, u nas skor hrozi to, aby dozili Vianoc :D
vema
11.12.08,10:50
U nás by sa tiež pojedli prv ako prídu Vianoce, ale ja ich prísne strážim:D.
sway
11.12.08,12:01
sa mi robiť nechcelo, tak som piekla :D

posielam Vám nech sa potešíte aj vy, som napiekla škaredéééé ale výýýborné koláčiky, tak skúste aj vy, je mi na nich ohromne sympatické, že niečo je tak škaredé a tak dobré;):):D
dancika
11.12.08,12:12
sa mi robiť nechcelo, tak som piekla :D

posielam Vám nech sa potešíte aj vy, som napiekla škaredéééé ale výýýborné koláčiky, tak skúste aj vy, je mi na nich ohromne sympatické, že niečo je tak škaredé a tak dobré;):):D

Mne sa nahodou pacia ;) Skoda, ze my nemozeme piect orechove, chlapi su alergici :( Esteze do medovnickov netreba orechy, lebo to by syn asi neprezil :D
Kazu
11.12.08,13:10
sa mi robiť nechcelo, tak som piekla :D

posielam Vám nech sa potešíte aj vy, som napiekla škaredéééé ale výýýborné koláčiky, tak skúste aj vy, je mi na nich ohromne sympatické, že niečo je tak škaredé a tak dobré;):):D

Kľudne by mohli byť aj oveľa, ooooveľa škaredšie:---, len keby som ich mala plnú špajzu:---:---:---:---
jajkach
15.12.08,15:34
Kľudne by mohli byť aj oveľa, ooooveľa škaredšie:---, len keby som ich mala plnú špajzu:---:---:---:---

tiež by som suhlasila mat ich doma uz napecene - orechove kolaciky zboznujem, no videla som uz aj skaredsie - napriklad niektore moje vytvory su iba pre slepcov - výborne chutia no na pohlad su hrozne - takze ich treba jest v uplnej tme alebo naslepo.:mee::cool::eek:
airin.nice
15.12.08,17:10
kto poradi?mam vyborny recept na kysnuty orechovy zavin-len problem je v tom, ze sa mi vzdy roztrhne.Viete mi v tomto poradit?dakujem,Katka.
Kazu
15.12.08,17:23
kto poradi?mam vyborny recept na kysnuty orechovy zavin-len problem je v tom, ze sa mi vzdy roztrhne.Viete mi v tomto poradit?dakujem,Katka.

Kysnutý závin rolujem nie veľmi natesno /neviem ako to správne pomenovať:)/, závin nechám na plechu ešte chvíľu kysnúť a povrch závinu pred pečením popichám vidličkou. Cesto vkladať do vyhriatej rúry, ale nie veľmi horúcej. Potom sa rýchle na povrchu urobí kôrka a závin praskne.
pasuliatko
15.12.08,17:37
niečo dobré :)
adi11
15.12.08,18:06
kto poradi?mam vyborny recept na kysnuty orechovy zavin-len problem je v tom, ze sa mi vzdy roztrhne.Viete mi v tomto poradit?dakujem,Katka.
Vykysnuté cesto rozvalkám asi na hrúbku pol cm, natrem orechovú plnku, zrolujem a dám na plech, závin potrem olejom, popichám vidličkou a nechám pol hod. kysnúť. Pečiem pri tepl. asi 200 stup. 10 minut, potom znížim teplotu a dopekám. Je dôležité to popichanie, vtedy nekraskne.
sluzby
15.12.08,18:06
Katka prosim mozes prezradit recept na ten vyborny orechovy zavin.dakujem.
airin.nice
15.12.08,18:17
Vykysnuté cesto rozvalkám asi na hrúbku pol cm, natrem orechovú plnku, zrolujem a dám na plech, závin potrem olejom, popichám vidličkou a nechám pol hod. kysnúť. Pečiem pri tepl. asi 200 stup. 10 minut, potom znížim teplotu a dopekám. Je dôležité to popichanie, vtedy nekraskne.

presne dodrzujem taky isty postup ako si aj Ty uviedla..olej..popichanie cesta...ja dokonca v teplovzdusnej rure davam nizsiu teplotu 160-170 stup. a napriek tomu aj tak sa mi to cesto roztrhne :(..chutovo je vyborny...len ten vysledny efekt :mee:
airin.nice
15.12.08,18:18
Katka prosim mozes prezradit recept na ten vyborny orechovy zavin.dakujem.


zajtra poslem recept :)
airin.nice
15.12.08,18:36
Kysnutý závin rolujem nie veľmi natesno /neviem ako to správne pomenovať:)/, závin nechám na plechu ešte chvíľu kysnúť a povrch závinu pred pečením popichám vidličkou. Cesto vkladať do vyhriatej rúry, ale nie veľmi horúcej. Potom sa rýchle na povrchu urobí kôrka a závin praskne.


dakujem...tak to robim aj ja...vyhriata rura na kolko stupnov?ja mam teplovzdusnu ruru..
adi11
15.12.08,19:22
presne dodrzujem taky isty postup ako si aj Ty uviedla..olej..popichanie cesta...ja dokonca v teplovzdusnej rure davam nizsiu teplotu 160-170 stup. a napriek tomu aj tak sa mi to cesto roztrhne :(..chutovo je vyborny...len ten vysledny efekt :mee:
nič si z toho nerob, nejaká prasklina nemôže nikomu vadiť, hlavne, že sa dá zjesť:)
Marína
15.12.08,19:39
presne dodrzujem taky isty postup ako si aj Ty uviedla..olej..popichanie cesta...ja dokonca v teplovzdusnej rure davam nizsiu teplotu 160-170 stup. a napriek tomu aj tak sa mi to cesto roztrhne :(..chutovo je vyborny...len ten vysledny efekt :mee:
To sa stáva, keď je veľa plnky a cesto je tenké. Tiež sa to stáva, keď je plnka vlhká a voda sa nemá kam odpariť. Moja 90 ročná svokra robí vynikajúce kysnuté cesto, dáva do neho aj sušené mlieko ale málo plnky. Nikdy jej nepraská.
airin.nice
16.12.08,11:33
Kysnuty orechovnik /ja ho peciem len na Vianoce, lebo svojim zlozenim sa mi zda byt vynimocny, vhodny prave na tuto chvilu.:)/
-tato davka uplne vystaci na jeden plech-t.j. 2 zaviny.
Cesto: 500g polohr. muky, 300 ml. mlieka, 30-40 g kvasnic, 50g prask.cukru, 80g roztopeneho masla alebo oleja, 1 vajce, 1 zltok, stipka soli, kora z citrona.
Plnka: 250ml mlieka, 2 lyzice medu, 1 lyzica Hery, 50g prask. cukru, 200 g mletych orechov, 1 lyzica rumu, 100g hrozienok, 50g zemlovych omrviniek, 1vajce na potieranie, tuk na pomastenie plechu.
Postup: z kvasnic, vlazneho mlieka a stipky cukru nechame vykysnut kvasok. Pridame muku, cukor, roztopeny tuk, vajce, zltok, sol a postruhanu citornovu koru.Nechame vykysnut. Potom rozdelime na polovice.
V rajnici zohrejeme mlieko, med, maslo a cukor.Pridame orechy, rumom pokvapkane hrozienka, zemlove omrvinky /struhanku/, vajce a skoricu.Premiesame a nechame vychladnut.Cesto naplnime plnkou a nechame podkysnut.Vrch potrieme celym rozslahanym vajcom./mozno prave preto sa mi roztrhne-neviem/.
Chutovo je vynikajuci, prajem dobru chut.:)
pasuliatko
17.12.08,09:03
:---
Beella
17.12.08,18:43
Ahojte, máte dobré recepty na vianočné koláčiky? Šup sem s nimi, môžte pridať aj recept naozaj dobrých a mäkkých medovníčkov, vďaka všetkým.Mili:---


Vybrala som si na pečenie zo súboru Vianon_recepty recept na Orechové tyčinky. To je pochúťka ! Dnes som musela piecť druhú várku :D Tak mi treba, lebo som ich nechala voľne v komore. Ale teraz som ich už pred mojimi chlapmi schovala. :--- Ďakujem za dobré recepty.
sandrina19
18.12.08,09:43
Najlepšie medovníky sú chrumkavé, žiadne mäkoty
michelle84
19.12.08,07:01
Najlepšie medovníky sú chrumkavé, žiadne mäkoty

Také niečo medzi týmto. Pri mäkších sa dá dobre vychutnať pravá chuť :---
osky
09.11.09,10:29
Kokosové venčeky:
Urobíme cesto z : 10 dkg kokos, 12 dkg práš.cukor, 25 dkg hl. múka, 20 dkg hera, 1 vanilkový cukor. Vyvaľkáme na cca 5 mm a vykrajujeme venčeky (vrchný s dierou). Pečieme na opláchnutom plechu na 180 stupňov cca 10 min - na bielo.
Po upečení spájeme marhuľovým džemom a posýpeme preos. cukrom. Vždy sú mäkké.

tieto kolaciky som si piekla na vlastnu svadbu-boli vyborne a s cestom sa ozaj robilo dobre.
jedine na co chcem upozornit je,ze na oplachnutom plechu to nefungovalo.piekla som ich na plechu vystlanom peciacim papierom-potom to slo jedna radost.
ale asi som ich dlho piekla,lebo tie moje mäkke neboli.boli chrumkave.plnila som ich nutelou a rozky som namacala do cokolady-ja som totiz nerobila venceky ale take vlnkove rozteky.
osky
09.11.09,10:39
čaute,
aj ja prikladám koláčiky,
dobré ráno, dobrú chuť :):):)

STRANA 1-7 (1/3)

;)
aj z tychto som vela vyskusala pri peceni na vlastnu svadbu a su skvele.
jadrove striekane bananky sa mi ale nepodarilo nastriekat take rovnake a krasne,neviem kde bola chyba-cesto bolo dost riedke,nebolo take tvarne.okrem toho je to obrovska davka-staci robit polovicnu.
bezradná
09.11.09,10:46
tieto kolaciky som si piekla na vlastnu svadbu-boli vyborne a s cestom sa ozaj robilo dobre.
jedine na co chcem upozornit je,ze na oplachnutom plechu to nefungovalo.piekla som ich na plechu vystlanom peciacim papierom-potom to slo jedna radost.
ale asi som ich dlho piekla,lebo tie moje mäkke neboli.boli chrumkave.plnila som ich nutelou a rozky som namacala do cokolady.:---


tak tieto som aj ja piekla na svadby, krstniny, birmovku, oslavy a už sa mi parádne "prežrali", ale nevadí napečiem ich aj teraz na hody :)
Jara
10.11.09,06:09
Dúfam, že tieto recepty tu ešte nemáme... :D
mimi3
10.11.09,06:31
Tak tu si určite niektoré vyberiem , všetky sú veľmi pekné.
bnorika
10.11.09,11:21
Jara, máš ešte nejaké recepty s fotkami, ktoré sme tu ešte nevideli?????
Ďakujem;):)
Jara
10.11.09,11:46
Mám na šaláty mimotemy, ale dám ich do témy šaláty, aby tu nebol mrník :D
mimi3
10.11.09,11:47
Tak ja premierovo prikladám prílohu. Tieto koláčiky som si pripravila do takého osobného receptára a určite ich tento rok vyskúšam. Pečiem vždy viac druhov ale skoro stále tie isté tak aby boli aj nejaké nové. Dúfam že sa mi tú prílohu podarilo vložiť.
vierca7
18.12.09,08:30
ahojte, máte niekto overený recept na kokosové rožky, čo sa pečú vo formičkách a zostanú také vyduté?
včera mi totiž tento recept spľasol :-(
100 g polohrubej múky, 125 g masla, 125 g kokosu, 250 g práškového cukru, 1 ČL prášku do pečiva.
babi2
18.12.09,08:43
ahojte, máte niekto overený recept na kokosové rožky, čo sa pečú vo formičkách a zostanú také vyduté?
včera mi totiž tento recept spľasol :-(
100 g polohrubej múky, 125 g masla, 125 g kokosu, 250 g práškového cukru, 1 ČL prášku do pečiva.
Rožky kokosové:

25 dkg strúhaného kokosu
25 dkg masla
34 dkg práškového cukru
1 vanilkový cukor
20 dkg polohrubej múky
1/2 prášku do pečiva
Zmiešať na cesto, vtláčať do studených formičiek do polovice. Pečie sa v slabo vyhriatej rúre do ružova. po vychladnutí sa vyklopí a namáča do čokolády.
Musia sa piecť v slabo vyhriatej rúre, lebo ináč sa nenafúknu
wagner
18.12.09,13:46
Rožky kokosové:

25 dkg strúhaného kokosu
25 dkg masla
34 dkg práškového cukru
1 vanilkový cukor
20 dkg polohrubej múky
1/2 prášku do pečiva
Zmiešať na cesto, vtláčať do studených formičiek do polovice. Pečie sa v slabo vyhriatej rúre do ružova. po vychladnutí sa vyklopí a namáča do čokolády.
Musia sa piecť v slabo vyhriatej rúre, lebo ináč sa nenafúknu
A ešte prezraď, čo je slabo vyhriata rúra. Koľko je to stupňov?
babi2
18.12.09,16:20
A ešte prezraď, čo je slabo vyhriata rúra. Koľko je to stupňov?
To teda veru neviem, ja som ich piekávala keď som mala plynovú rúru a tam stupne písané neboli, teraz mám elektrickú, ale v nej som ich ešte nepiekla, povedala by som že možno na 120 stupňov
Vygooglila som, že pečieme na 150, inde bolo na 170, ale aj, sušíme v slabo vyhriatej rúre:), treba vyskúšať
wagner
18.12.09,16:38
To teda veru neviem, ja som ich piekávala keď som mala plynovú rúru a tam stupne písané neboli, teraz mám elektrickú, ale v nej som ich ešte nepiekla, povedala by som že možno na 120 stupňov
Vygooglila som, že pečieme na 150, inde bolo na 170, ale aj, sušíme v slabo vyhriatej rúre:), treba vyskúšať
Ďakujem, ja som našla v jednom recepte 140 stupňov. Tak možno by to aj mohlo byť.
vierca7
21.12.09,06:21
babi2, dakujem, medzicasom som nasla aj ja teplotu pecenia 150 - 160 stupnov, tak skusim tak. ja som tam slahla 200 ako bolo v recepte :-( inak sme ich aj nevyfuknute uz takmer schrumali :-)
babi2
21.12.09,06:39
babi2, dakujem, medzicasom som nasla aj ja teplotu pecenia 150 - 160 stupnov, tak skusim tak. ja som tam slahla 200 ako bolo v recepte :-( inak sme ich aj nevyfuknute uz takmer schrumali :-)
Jasné aj také sú jedlé:), ja som to tak urobila, keď som ich piekla prvý krát a volala som svokre či mi v recepte nechýba vajíčko či čo, že sa mi nenafúkli:), samozrejme že som si neuvedomila tú nízku teplotu
Gapo
07.12.14,16:05
Dnes pršalo, tak jedna várka jednoduchých a dobrých lineckých koliesok je hotová.
Recept 3 - 2 -1. Múka, maslo, cukor a jedno žĺtko.