ZDENIELA
09.11.07,11:17
Pri príprave dokladov na kontrolu DPH som našla (po kolegyni) v pokladni zaúčtovaný nasledovný doklad. Náš príjmový pokladničný doklad za poskytnuté služby - letecké (máme ich normálne v podnikateľskej činnosti) K tomu len výdavkový pokladničný doklad od odberateľa. Žiadna faktúra, žiaden bločik z registračnej pokladne. Kontrola v pondelok a môj výraz nad týmto :eek: :mee: :confused:
STE MOJA POSLEDNÁ NÁDEJ, mne fakt nič nenapadá, čo s tým? Zrejme mala byť vystavená faktúrka, alebo stačí len zmluva alebo dodací list???
Má niekto skúsenosť. Ďakujem za váš čas
cloe
09.11.07,10:22
A bola z toho dokladu odvedená DPH? To bude pre kontrolu podstatné.
emgeton
09.11.07,10:28
Ak zmluva alebo dodací list, príp. aj PPD, spĺňa náležitosti podľa § 71 zák. 222/2004 Zz, považuje sa za fa.

Ako napísala Cloe, ak ste daň odviedli, nemali by ste mať nejaký neriešiteľný problém.
ZDENIELA
09.11.07,10:32
áno, DPH bolo riadne odvedené
ekopo
09.11.07,10:44
V § 71 zákona o DPH sa hovorí aký doklad vystavuje platitel - faktúru, ďalej čo sa považuje za faktúru (taxatívne vymenované). Z uvedeného vyplýva, že písomnosť musí byť označená ako "faktúra" (nie dod.list) a za zmluvu sa považuje doklad spĺňajúci podmienku § 71, zmluva len pri dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, a dohoda o platbách nájomného. Ak je uzatvorená iná zmluva ako je uvedené, je potrebné vystaviť "faktúru".
V tomto prípade mala byť jednoznačne vystavená faktúra.
Vladimír Ozimý
09.11.07,10:51
no ja v par. 71 nikde nevidím napísané že faktúra musí obsahovať názov faktúra na doklade :) ja si myslím že ak spĺňa doklad náležitosti faktúry z pohľadu DPH hovoríme o faktúre ale nie je nikde napísané že doklad musí byť aj písomne pomenovaný faktúra
Zoltán Kovács
09.11.07,10:52
no ja v par. 71 nikde nevidím napísané že faktúra musí obsahovať názov faktúra na doklade :) ja si myslím že ak spĺňa doklad náležitosti faktúry z pohľadu DPH hovoríme o faktúre ale nie je nikde napísané že doklad musí byť aj písomne pomenovaný faktúra

Viď. napr. blok z ERP.
cloe
09.11.07,10:58
To je síce pravda, ale správne má byť asi - buď doklad z ERP alebo faktúra a PPD.
Takže si myslím, že má 2 možnosti ako to dať na poriadok.
1. Vystaviť faktúru pozadu, t.j. vsunúť medzi už vystavené faktúry a očíslovať napr. /B a doklad z pokladne brať ako úhradu faktúry.
2. Doklad z pokladne brať ako platbu vopred, kde bol doklad vystavený pre účely DPH /teda ako z prijatej platby/ a faktúru vystaviť teraz, na ktorej odčíta zaplatenú zálohu.
Ani jedno riešenie nie je celkom O.K. Ale samotný pokladničný doklad s rozpisom DPH asi nepostačí.
ekopo
09.11.07,11:00
Viď. napr. blok z ERP.
Blok z ERP je považovaný pri splnení podmienok za faktúru. Tak ako som uviedol, nachádza sa medzi "taxatívne vymenovanými". Ak by v predmetnom § (71) bolo nahradené slovo "faktúra" za slovo "doklad", alebo iné vhodné, nemal by som žiadnu námietku a polemika by bola zbytočná.
Súhlasím s cloe v tom, že mala byť vystavená buď FA, alebo blok z ERP.
Johanka
09.11.07,11:04
Opäť sa preceňuje "nadpis" faktúra ;).
Johanka
09.11.07,11:08
cloe
09.11.07,11:14
Opäť sa preceňuje "nadpis" faktúra ;).

No ale ak to trochu pritiahneme za vlasy, tak načo budeme vystavovať faktúry a bločky z ERP. Vystavujme len poklaničné doklady s rozpisom DPH a bude to O.K.?
emgeton
09.11.07,11:31
No ale ak to trochu pritiahneme za vlasy, tak načo budeme vystavovať faktúry a bločky z ERP. Vystavujme len poklaničné doklady s rozpisom DPH a bude to O.K.?

Používanie ERP je v určitých prípadoch stanovené zákonom.

Začínate si tu pliesť pojmy s dojmamy.
ekopo
09.11.07,11:37
Používanie ERP je v určitých prípadoch stanovené zákonom.

Začínate si tu pliesť pojmy s dojmamy.
Tá prvá veta je pravda, ale cloe to pritiahla za vlasy, čiže nič nepoplietla. :)
A aby sme si neplietli pojmy a dojmy:

definícia faktúry
- účtovný doklad zachytávajúci určitý výmenný vzťah, napríklad predaj tovaru, dvoch právnych subjektov (napríklad medzi dvoma právnymi osobami, medzi právnickou osobou a fyzickou osobou - podnikateľom a pod.)

definícia účtovného dokladu
- písomnosť z formálnej aj obsahovej stránky upravená predpísaným spôsobom; dokladuje a overuje hospodárske operácie alebo účtovné operácie. Ako jeden zo základných prvkov metódy účtovníctva má dvojakú funkciu:
1. je prvým zachytením a usporiadaním údajov o určitom hospodárskom jave, ktorý má byť zaúčtovaný;
2. je nástrojom následnej kontroly správnosti účtovnych zápisov, t. j. overuje uskutočnenie jednotlivých hospodárskych operácií v dokladoch zachytených a podľa dokladov zaúčtovaných.
Každý účtovný doklad musí byť overiteľný aj po určitej, normou predpísanej dobe;

To len na okraj z dlhej chvíle.
cloe
09.11.07,11:53
Myslím, že sa tu zbytočne zamotávame do rozsiahlejšej diskusie. Zdeniela má konkrétnu situáciu. Aj keď, sa všetci zhodneme v tom, že pri kontrole DPH v pondelok by nemala mať problém /DPH bola odvedená/, tak má nechať doklad v účtovníctve tak ako je alebo to ešte doriešiť vystavením faktúry. O to sa jedná;)
Vladimír Ozimý
09.11.07,11:58
no a zamotali sme sa preto lebo bolo povedané pokiaľ ppd má náležitosti faktúry je považovaný za faktúru z pohľadu dph - uvedomiť si treba že netreba pliesť účtovníctvo a dph...ak tento príjmový doklad nemá náležitosti faktúry potom by som určite vystavil faktúru aby ma nezvozili že som si nesplnil povinnosť nepeňažného charakteru :)
Johanka
09.11.07,11:58
To ekopo :
Oceňujem pripojené definície, myslím, že kopec členov Porady ich uvidí prvý raz a rozšíria si účtovnícky obzor :).
Napriek tomu si myslím, že si vzhľadom na pôvodnú otázku doplietol aj hrušky s jabĺčkami :).
Asi by bolo dobré do Zákona o DPH doplniť niečo v zmysle "pre účely tohto sa zákona " ;) ..... aby sme si nekazili piatkové popoludnie :).
emgeton
09.11.07,11:59
Uzavrime to: zákon 222/2004 Zz neprikazuje uvádzať na "faktúre" označenie, že sa jedná o faktúru. Jednoducho každý doklad spĺňajúci náležitosti uvedené v §71 odst. 2 sa na účely tohoto zákona považuje za faktúru.
cloe
09.11.07,12:03
Piatkové popoludnie si určite nenecháme pokaziť. Pekný víkend všetkým:)
Johanka
09.11.07,12:04
Však už ma aj napadlo, že tu bude za chvíľu mrník :D.
ekopo
09.11.07,12:12
Ale hrušky aj jablká , to je stále ovocie, nie? :D
cloe
09.11.07,12:26
Ale hrušky aj jablká , to je stále ovocie, nie? :D

No a ja mám rada jablká s mrkvou. A to už je úplný mrník:D
ZDENIELA
09.11.07,12:45
Tak vám všetkým krásne ďakujem ;)
Dokladík PPD som doplnila o všetky náležitosti faktúrky (no je bez názvu faktúra :D)
Ale ja som maximálne spokojná sama so sebou a hlavne s Vami :D
V takýchto situáciách je hlavné, aby človek mal dôveru k svojej vlastnej práci. A keď nemá, vie kde ju získať - na porade. ;)
Určite budem informovať čo na to povedala múdra teta.
Ale keďže mám Vás, viem ako sa hájiť a možno ju aj presvedčím vo vlastný prospech. :---
Posielam prianie krásneho nastávajúceho víkendu :D
Asi som to s tými smajlíkmi kapečku prešvihla, dúfam, že mi to Richard nenafakturuje :D:D:D
evina
09.11.07,13:38
Tento problém sme tu riešili už x-krát z každého uhla. Súhlasím so všetkými príspevkami od Emgeton a Johanka /preceňovanie pojmu faktúra/ a pripojený link, ktorý hovorí za všetko. Nechcem síce kaziť piatkové popoludnie, iba začínam mám pocit, že x-krásne rozpracovaných otázok k DPH číta asi 5 ľudí.

PPD obsahujúci všetky náležitosti podľa § 71 zákona o DPH /názov faktúra nie je predpísaný/ spĺňa všetko čo má pre účely odvodu aj uplatnenia si práva na odpočet:rolleyes:


Prečítajte si prosím link od. J. Acsovej

http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html

Oblasť DPH téma : Vypracované otázky k DPH. Je tam toho veľa zhrnutého, čo tu opakujeme dokolečka dokola:):)

Too J. Acsová: Jani , nech Ťa hreje pocit z dobre vykonanej práce - ja ich už poznám naspamäť:):)
evina
09.11.07,13:52