Zavrieť

Porady

faktúra od fyzickej osoby nepodnikateľa

ahojte do našej spoločnosti došla faktúra od nepodnikateľa fyzickej osoby, je to správne, ak nie čo mám robiť?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však práve preto, že sa jedná o osobu, ktorá nie je platiteľom DPH, faktúra ním vystavená nemusí mať náležitosti podľa Zákona o DPH ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Ja predpokladám , že plátcom DPH nie je , lebo zadávateľka by zmluvného partnera alebo zmluvnú stranu inak nenazvala ujom alebo že by predsa ?.........
No aj "ujo", t.j. fyzická osoba, človek, občan môže byť platiteľom DPH podľa spomínaného paragrafu, najmä v oblasti prenájmu...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JAJA11 Pozri príspevok
Ale je to potom faktúra? O faktúre sa hovorí len v zákone o DPH a takýto doklad nemá všetky náležitosti faktúry.
To by si najprv musela presne definovať čo to vlastne faktúra je. Pojem faktúra nie je presne definovaný v žiadnom predpise okrem zákona o DPH, ktorý hovorí, čo má faktúra obsahovať- neurčuje však ani názov, ani jej grafickú úpravu a pod. pozri napr.
http://www.porada.sk/t11824-p2-odpocitanie-dph.html
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Význam papierov z nadpisom Faktúra je všeobecne preceňovaný ... . Potvrdzuje to aj táto diskusia . Podobne aj tu http://www.porada.sk/t56597-musi-byt...j-faktura.html
0 0
DMK DMK

DMK je offline (nepripojený) DMK

Súhlasím s Muškinou odpoveďou a páči sa mi výklad, že faktúra je vyjadrenie fiinančného nároku za niečo.
Ja sama som taký ujo - nepodnikateľ a prenajímam nebytové priestory a keď chcem každý štvrťrok rýchlu uhradu, vystavím faktúru a tak im to pripomeniem, že v zmysle zmluvy ..... mi majú nájom uhradiť a hneď uhradia.
Faktúru používam niekoľko rokov a nielen ja, faktúrovali sme už aj vtedy, keď ešte nebola definovaná v žiadnom zákone. Prvýkrát je teraz faktúra definovaná v zákone o DPH, ale používajú ju aj ostatní podnikatelia, nielen platitelia DPH.

Obsah má prednosť pred formou, za socializmu mala prednosť forma pred obsahom.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina Pozri príspevok
No aj "ujo", t.j. fyzická osoba, človek, občan môže byť platiteľom DPH podľa spomínaného paragrafu, najmä v oblasti prenájmu...

Evi , súhlasím s Tebou /hoci ja myslím na uja , ktorý je možno rád , že pár koruniek si privyrobí/ ......ale nedá mi , ako koľvek budem čítať zadanie otázky ,tak podľa môjho názoru je viac než nekompletná .Pokiaľ by bola otázka presne špecifikovaná a pomenované všetky údaje týkajúce sa dotknutých strán zmluvného vzťahu , bolo by ľahšie sa o niečo oprieť . A takto vidím , že poraďáci sú zlatí , aktívni a zadavávateľky zatiaľ nieto . Údaje nemá kto doplniť a diskusia sa vedie medzi poraďákmi .

Ale však to nie je ojedinelá nekompletná otázka zadaná na Porade.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Evi , súhlasím s Tebou /hoci ja myslím na uja , ktorý je možno rád , že pár koruniek si privyrobí/ ......ale nedá mi , ako koľvek budem čítať zadanie otázky ,tak podľa môjho názoru je viac než nekompletná .Pokiaľ by bola otázka presne špecifikovaná a pomenované všetky údaje týkajúce sa dotknutých strán zmluvného vzťahu , bolo by ľahšie sa o niečo oprieť . A takto vidím , že poraďáci sú zlatí , aktívni a zadavávateľky zatiaľ nieto . Údaje nemá kto doplniť a diskusia sa vedie medzi poraďákmi .

Ale však to nie je ojedinelá nekompletná otázka zadaná na Porade.
Zitka aspoň sme še pobavili a či pokecali... a ako vravíš nie prvýkrát
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať