Danka77
09.11.07,21:23
ahojte poradaci, potrebovala by som poradit ohladom dedicstvas manzelom sme byvali 10 rokov u jeho rodicov v rodinom dome, investovali sme nemalo financii na rekonstrukciu, drobne opravy atd.a kedze sme mali neustale nejake drobne nedorozumenia kupili sme si byt a odstahovali sa a to sa im tiez nepacilo. Teraz nam hrozia ze nas vydedia. Chcela by som vediet ci mozu syna vydedit ktory investoval do ich domu nemalu sumu ---dakujem
tinaM
09.11.07,21:01
ahojte poradaci, potrebovala by som poradit ohladom dedicstvas manzelom sme byvali 10 rokov u jeho rodicov v rodinom dome, investovali sme nemalo financii na rekonstrukciu, drobne opravy atd.a kedze sme mali neustale nejake drobne nedorozumenia kupili sme si byt a odstahovali sa a to sa im tiez nepacilo. Teraz nam hrozia ze nas vydedia. Chcela by som vediet ci mozu syna vydedit ktory investoval do ich domu nemalu sumu ---dakujem
Syn je neoopomenuteľný dedič svojich rodičov. Rodič ho môže vydediť, ak má na to vážne dôvody.
Je dobré, keď sa investuje len do majetku, ktorého som vlastníkom.
V každom prípade by som si starostlivo odložila doklady, ktoré dokazujú , že som investovala do rekonštrukcie, opráv.
Je to len môj osobný názor. Nie som právnik.
Preštuduj si ešte Občiansky zákonník.
liba2
09.11.07,21:34
Eulalia
10.11.07,08:22
Rodičia môžu syna vydediť len z dôvodov presne vymedzených v občianskom zákonníku (napr. ak by sa voči rodičom správal zavrhnutiahodným spôsobom, nestaral sa o nich a pod.). Syn je síce neopomenuteľým dedičom, ale ako plnoletý má povinný podiel menší, ako neplnoletý dedič.
Danka77
10.11.07,12:06
Dakujem vsetkym za rady, chcem len dodat ze manzel ma len blocky doklad ze pouzil vsetky peniaze zo stavebneho sporenia, neviem ci sa pocitaju aj bloky z obchodov atd. On im vsak pomahal ako vedel ale jeho rodicia sa ho aj tak planuju vydedit lebo vraj ,, nema take nazory ako oni " a nerobi presne to co oni si zelaju. Vie mi niekto poradit co robit? dakujem velmi pekne
veronikasad
10.11.07,12:19
Rodičia môžu syna vydediť len z dôvodov presne vymedzených v občianskom zákonníku (napr. ak by sa voči rodičom správal zavrhnutiahodným spôsobom, nestaral sa o nich a pod.). Syn je síce neopomenuteľým dedičom, ale ako plnoletý má povinný podiel menší, ako neplnoletý dedič.

Súhlasím, ale za života môžu urobiť rodičia so svojim majetkom "čo chcú". Dá sa to obísť aj kúpno-predajnou zmluvou alebo darovacou zmluvou. A voči tomu sa bude brániť ťažko... /aj keď je to odpoveď mimo názvu príspevku/.

---------
Veronika
Eulalia
10.11.07,16:30
Presne Veronika, počas života môžu so svojím majetkom robiť to, čo chú ony. V prípade, že by sa rozhodli ho vydediť, mal by sa syn domáhať zrušenia závetu. Vydediť možno len písomne - buď v závete, alebo samostatným dokladom, overeným pred notárom. Ak syn bude naďalej venovať pozornosť svojím rodičom, nemajú právny dôvod ho vydediť a v dedičskom konaní potom môže úspešne napadnúť platnosť závetu alebo listiny o vydedení. A ako doklad, že sa o rodičov staral a investoval do domu svoje peniaze, mu poslúžia práve tie doklady z obchodu a zo stavebného sporenia, čo všetko do rodičovského domu investoval. Ak by sa v dedičskom konaní neplatný závet alebo listina o vydedení zrušil, práve tieto doklady sa započítajú v prospech syna. Inak povedané, o to, čo do dedičstva investoval on sám, by sa mala znížiť hodnota dedičstva, čiže ostatní spoludediči by nemali profitovať z jeho nákladov.
Eulalia
10.11.07,16:33
Dakujem vsetkym za rady, chcem len dodat ze manzel ma len blocky doklad ze pouzil vsetky peniaze zo stavebneho sporenia, neviem ci sa pocitaju aj bloky z obchodov atd. On im vsak pomahal ako vedel ale jeho rodicia sa ho aj tak planuju vydedit lebo vraj ,, nema take nazory ako oni " a nerobi presne to co oni si zelaju. Vie mi niekto poradit co robit? dakujem velmi pekne

Čo robiť - ďalej sa snažiť o čo najlepšie vzťahy s rodičmi, netrápiť sa s možnosťou vydedenia. Ako som písala vyššie, na vydedenie môžu poslúžiť len dôvody, ktoré uvádza občiansky zákonník. A to, že syn má iné názory a netancuje tak, ako rodičia pískajú, medzi týmito dôvodmi nie je.