quintes
10.11.07,13:19
Dobry den,

chcem sa opytat,ako mam postupovat pri danej veci.
S manzelkou sme zili u jej starych rodicov,kde im patril cely dom aj so zahradou. Teraz sa rozhodli,ze chcu MANZELKE darovat zahradu, t.j. polovicu pozemku. Na liste vlastnictva bude uvedena len manzelka. Sme manzelia dva roky. Je iste,ze ta zahrada bude nasim spolocnym majetkom?
Ako mam postupovat,co k tomu potrebujem,aby nam mohli darovat tu zahradu?
Je mi jasne,ze darovaciu zmluvu. Nie je lepsie,ak tu zahradu manzelke predaju za napr. 1Sk? koli tomu,aby pre nase nestandartne vztahy (mna ako manzela a jej rodiny) od nas potom nikto nevymahal pozemok spat?
Chceme si tam totiz postavit dom.Aby prip nenastali komplikacie. Ako by mala vyzerat taka zmluva? Nerad by som tam uvadzal vecne bremeno (stary rodica uz maju okolo 70 no stale maju sto chuti kopat na zahrade). Vdaka za radu
morgov
10.11.07,13:13
Je to správne darovacou zmluvou. Vtedy sa stane vlastníkom pozemku
len tvoja manželka, s tým, že v zmluve bude vecné bremeno na jej starých
rodičov. Forma darovacej zmluvy je v podstate ochrana pred tebou.:D
Milan Benka
10.11.07,13:14
Dobry den,

chcem sa opytat,ako mam postupovat pri danej veci.
S manzelkou sme zili u jej starych rodicov,kde im patril cely dom aj so zahradou. Teraz sa rozhodli,ze chcu MANZELKE darovat zahradu, t.j. polovicu pozemku. Na liste vlastnictva bude uvedena len manzelka. Sme manzelia dva roky. Je iste,ze ta zahrada bude nasim spolocnym majetkom?
Ako mam postupovat,co k tomu potrebujem,aby nam mohli darovat tu zahradu?
Je mi jasne,ze darovaciu zmluvu. Nie je lepsie,ak tu zahradu manzelke predaju za napr. 1Sk? koli tomu,aby pre nase nestandartne vztahy (mna ako manzela a jej rodiny) od nas potom nikto nevymahal pozemok spat?
Chceme si tam totiz postavit dom.Aby prip nenastali komplikacie. Ako by mala vyzerat taka zmluva? Nerad by som tam uvadzal vecne bremeno (stary rodica uz maju okolo 70 no stale maju sto chuti kopat na zahrade). Vdaka za radu

Darovať môžu aj výlučne do vastníctva Vašej manželky. Vtedy by pozemok bol výlučne jej vlastníctvom, nebol by súčasťou BSM.
Ak chcete mať vlastnícke právo aj vy, v darovacej zmluve ako príjemca daru musíte byť uvedení obaja.

Darovaný majetok môže naspäť vyžadovať iba darca. Ostatná rodina s tým nemá nič. Takže ak máte so starkými dobré vzťahy ...
Eulalia
10.11.07,17:07
Darovať môžu aj výlučne do vastníctva Vašej manželky. Vtedy by pozemok bol výlučne jej vlastníctvom, nebol by súčasťou BSM.
Ak chcete mať vlastnícke právo aj vy, v darovacej zmluve ako príjemca daru musíte byť uvedení obaja.

Darovaný majetok môže naspäť vyžadovať iba darca. Ostatná rodina s tým nemá nič. Takže ak máte so starkými dobré vzťahy ...

Ak to bude darovacou zmluvou, v prípade dedičského konania sa prihliada na to, čo dedičia dostali za života poručiteľa, čiže manželkin dedičský podiel bude po jej starých rodičoch možno o niečo menší. To je hypotetická úvaha, pretože ak žijú ešte deti starých rodičov (manželka je až ďalšia generácia) a starí rodičia nezanechajú závet, budú dediť predovšetkým ich deti.
P.S. Mimochodom, téma je zaradená v zlej porade, požiadaj moderátora o jej preloženie.
Chobot
12.11.07,10:28
P.S. Mimochodom, téma je zaradená v zlej porade, požiadaj moderátora o jej preloženie.

Stalo sa....:rolleyes:
Eulalia
12.11.07,19:26
Stalo sa....:rolleyes:

Ďakujem...:rolleyes:
quintes
13.11.07,16:06
aha, takze ak na tom pozemku postavim dom na hypoteku, a ak nahodou dojde k rozvodu, tak je obrovsky problem... Starec to ma dobre premyslene, som si o nom nemyslel....
no ale ak dostane do daru pozemok manzelka,a sa rozhodne,ze majitelmi budeme obaja (BSM) da sa to urobit? lepsie je pockat 3 roky a potom? ak to urobi skor,je to napadnutelne zo strany darcu?
v ktorom presne zakone sa pise o darovani a podiele???


ale ako tak citam, tak ani manzelka nic nevyhra (dedicke konanie).
ak sa niekto oprie do toho (zo strany deti starych rodicov) tak je dalsi problem.lebo ak nezanechaju zavet tak moze o ten pozemok prist???
poprosim o presnejsie vysvetlenie
Eulalia
13.11.07,18:32
aha, takze ak na tom pozemku postavim dom na hypoteku, a ak nahodou dojde k rozvodu, tak je obrovsky problem... Starec to ma dobre premyslene, som si o nom nemyslel....
no ale ak dostane do daru pozemok manzelka,a sa rozhodne,ze majitelmi budeme obaja (BSM) da sa to urobit? lepsie je pockat 3 roky a potom? ak to urobi skor,je to napadnutelne zo strany darcu?
v ktorom presne zakone sa pise o darovani a podiele???


ale ako tak citam, tak ani manzelka nic nevyhra (dedicke konanie).
ak sa niekto oprie do toho (zo strany deti starych rodicov) tak je dalsi problem.lebo ak nezanechaju zavet tak moze o ten pozemok prist???
poprosim o presnejsie vysvetlenie

No kamarát, to Tvoje "Starec to má dobre premyslené, som si o nom nemyslel..." sa mi veru nepáči. Nečuduj sa, koľkokrát sa už stalo, že rodinný majetok sa dostal do rúk priženeného - privydatej a po rozvode si mohla celá rodina len labu lízať. Nakoniec pôvodný vlastník zostal bez strechy nad hlavou a z nehnuteľnosti sa tešil niekto, kto k nej prišiel ako slepé kura k zrnu. Ak má starý otec dosť rozumu, tak ten pozemok daruje len vnučke a nie aj jej manželovi. Na zrušenie darovania a na žiadanie vrátenia daru nie je žiadna lehota, pokiaľ bude starý otec pri zdravom rozume a nebude sa mu páčiť chovanie vnučky - napr. sa bude voči nemu správať zle, môže kedykoľvek žiadať o vrátenie daru. Čo sa týka dedenia, ak zomrie starý otec bez závetu, pozemok, ktorý daroval vnučke, zostane v jej vlastníctve, len sa pri dedení ostatného majetku prihliadne na tento dar, čiže vnučkin dedičský podiel môže byť menší, ako podiely ostatných dedičov.
Ak Ťa to tak zaujíma, preštuduj si občiansky zákonník. Sú tam samostatné ustanovenia o darovacej zmluve a celá jedna časť je venovaná dedičskému právu.
A ešte dodatok: Ty postavíš dom na tom pozemku? Z Tvojej hypotéky? Ak to bude počas trvania manželstva, tak ste bezpodieloví spoluvlastníci aj postaveného domu aj hypotéky. A to bez ohľadu na to, aké sú príjmy Tvoje a aké manželkine.
quintes
14.11.07,06:16
A mne sa nepaci,ze sa niekto,kto nema o danej veci detailne informacie,vrta v tom,co nie je dolezite.ja od nikoho nepotrebujem kluc od domu ani nic zadarmo.ja len nepostavim dom na pozemku,ktory nie je moj,logicky.aj ked hypoteka je aj moja aj manzelkina.co ak?sa pytam,co ak pride nedajboze k rozvodu?dufam,ze nikdy.nepytam sa koli rozvadzaniu,ale zachovania manzelstva,ktore sa snazi tretia strana rozbit.
vieroslava
14.11.07,06:47
Napíšem Ti to stručne a dúfam, že aj jasne.
Manželka dostane pozemok do daru a bude jej výlučným vlastníctvom.
Dom, ktorý postavíte na pozemku bude Vaším spoločným vlastníctvom v BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov).
V prípade rozvodu bude predmetom vyporiadania po rozvode len dom, ktorý nadobudnete spoločne a ak budete mať hypotéku, tiež bude predmetom vyporiadania.
Chobot
14.11.07,11:23
A mne sa nepaci,ze sa niekto,kto nema o danej veci detailne informacie,vrta v tom,co nie je dolezite.ja od nikoho nepotrebujem kluc od domu ani nic zadarmo.ja len nepostavim dom na pozemku,ktory nie je moj,logicky.aj ked hypoteka je aj moja aj manzelkina.co ak?sa pytam,co ak pride nedajboze k rozvodu?dufam,ze nikdy.nepytam sa koli rozvadzaniu,ale zachovania manzelstva,ktore sa snazi tretia strana rozbit.

AK chcete získať pozemok tak, aby bol vo vlastníctve oboch, urobte to formou kúpnej zmluvy. Teda ty s manželkou kúpite ten pozemok od starých rodičov za nejakú dohodnutú sumu, ktorú jej následne starí rodičia darujú darovacou zmluvou, teda bude to len jej majetok. Pozemok bude majetkom oboch a môžete stavať. V prípade rozvodu bude síce pozemok aj dom predmetom delenia majetku, ale keď ona preukáže, že dostala od rodičov sumu XXXXX SKK, tak o to bude jej podiel zo spoločného majetku väčší.

Skús sa vžiť do situácie jej dedka - daroval by si manželovi svojej vnučky polovicu pozemku? Život nie je čierno-biely, každý je pri nakladaní s majetkom opatrný.
svedia
01.09.08,09:29
ahojte.. prosím, chcem sa opýtať??? možu rodičia darovať pozemok mne aj môjmu manželovi? (sme manželmi 16-rokov)tak
aby aj on mal nárok, dá sa to tak urobiť v darovaciej zmluve?
Celsus
01.09.08,09:41
ahojte.. prosím, chcem sa opýtať??? možu rodičia darovať pozemok mne aj môjmu manželovi? (sme manželmi 16-rokov)tak
aby aj on mal nárok, dá sa to tak urobiť v darovaciej zmluve?

Áno môžu. V darovacej zmluve budete v takom prípade ako obdarovaní vystupovať Vy a Váš manžel. V zmluve by sa tiež malo uviesť, aký podiel na pozemku rodičia darujú Vám a aký Vášmu manželovi (napr. 3/4 a 1/4, alebo 1/2 a 1/2). Ak sa podiely neuvedú, platí, že sú rovnaké (t.j. 1/2 a 1/2).
svedia
01.09.08,11:11
podiel bude 1/2 a 1/2 , aby sme mali rovnako a navyše príde príde geodetka vymerať koľko nám dávajú. Ďakujem.. za odpoveď.
svedia
15.09.08,16:59
ahojte počula som, že darovacia zmluva- dar sa môže napadnúť do 5 tich rokoch??? Potom už nie.. je to pravda? Dik
Chobot
15.09.08,20:07
ahojte počula som, že darovacia zmluva- dar sa môže napadnúť do 5 tich rokoch??? Potom už nie.. je to pravda? Dik

Ja o tom neviem, že by to bolo limitované. §630 obč. zákonníka o tom nehovorí:

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
claudette
16.09.08,09:15
Čo sa týka dedenia, ak zomrie starý otec bez závetu, pozemok, ktorý daroval vnučke, zostane v jej vlastníctve, len sa pri dedení ostatného majetku prihliadne na tento dar, čiže vnučkin dedičský podiel môže byť menší, ako podiely ostatných dedičov.
Este doplnam, ze zapocitanie hodnoty daru na dedicsky podiel je na namietku ostatnych dedicov, teda nie automaticky.