milanog
28.11.07,09:50
Dobry den,
poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
veronikasad
28.11.07,08:58
Dobry den,
poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
V komentári k § 195 Zákonníka práce, uverejnenom v časopise PORADCA č.13 som našla :
"V zmysle § 221 ZP cesta do zamestnania je cesta z bydliska /ubytovania/ zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť."
V zmysle § 195 odst. 3 ZP pracovným úrazom nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpela na ceste do zamestnania a späť. Vzhľadom k tomu, že úraz sa stal v objekte zamestnávateľa, podľa výkladu v časopise PORADCA, malo by sa jednať o pracovný úraz.


-------
Veronika
VERONIKA6
28.11.07,09:02
Dobry den,
poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
Popíš bližšie ako sa ten úraz stal. Takto to vyzerá na úraz pracovný, keď sa stal ešte v budove.
milanog
28.11.07,12:17
Stali sa 2 urazy. 1. po vstupe do budovy a este pred zapisanim do knihy doch. a 2. po odpisani sa z knihy dochadzok. Oba urazy sa stali potnutim sa o schod - gumeny protismykový pas - smerom hore po schodoch (odlepeny gumeny protismykovy pas) resp. smerom dolu po schodoch. Nasledoval pad a zlomena ruka v oboch pripadoch. Asi tolko.
milanog
28.11.07,12:19
Popíš bližšie ako sa ten úraz stal. Takto to vyzerá na úraz pracovný, keď sa stal ešte v budove.


Stali sa 2 urazy. 1. po vstupe do budovy a este pred zapisanim do knihy doch. a 2. po odpisani sa z knihy dochadzok. Oba urazy sa stali potnutim sa o schod - gumeny protismykový pas - smerom hore po schodoch (odlepeny gumeny protismykovy pas) resp. smerom dolu po schodoch. Nasledoval pad a zlomena ruka v oboch pripadoch. Asi tolko.
VERONIKA6
28.11.07,12:26
Stali sa 2 urazy. 1. po vstupe do budovy a este pred zapisanim do knihy doch. a 2. po odpisani sa z knihy dochadzok. Oba urazy sa stali potnutim sa o schod - gumeny protismykový pas - smerom hore po schodoch (odlepeny gumeny protismykovy pas) resp. smerom dolu po schodoch. Nasledoval pad a zlomena ruka v oboch pripadoch. Asi tolko.
Čiže je to asi jasné: "odlepený protišmykový pás". Doporučujem čo najrýchlejšie zalepiť, aby ste nemuseli platiť ešte úraz aj nejakej cudzej osobe ktorá do vašej firmy príde.
vmartina
28.11.07,13:41
aj ked zrejme odchadzam od temy, ale potrebovala by som vediet dost surne, ci nieje pracovny uraz aj to, ked mi zamestnanca zastrelil v praci jeho druh. dakujem
VERONIKA6
29.11.07,07:48
aj ked zrejme odchadzam od temy, ale potrebovala by som vediet dost surne, ci nieje pracovny uraz aj to, ked mi zamestnanca zastrelil v praci jeho druh. dakujem
To žartuješ, alebo myslíš vážne?
Kazu
29.11.07,08:10
aj ked zrejme odchadzam od temy, ale potrebovala by som vediet dost surne, ci nieje pracovny uraz aj to, ked mi zamestnanca zastrelil v praci jeho druh. dakujem
Pracujú zo zbraňami? Takto ti ťažko odpovieme. A čo na to hovorí váš technik BOZP?
vmartina
29.11.07,12:34
s tymto sa predsa nezartuje. Stalo sa to naozaj.technika nemam, sme mala firma, pohostinstvo. Neviem ci to treba nahlasit -myslim inspektorat bezpecnosti prace alebo co, ked sa to stalo v pracovnej dobe, a tak. Stalo sa to na pracovisku, ale je to vybavovanie rodinnych problemov.Len to som chcela vediet.
VERONIKA6
29.11.07,12:42
s tymto sa predsa nezartuje. Stalo sa to naozaj.technika nemam, sme mala firma, pohostinstvo. Neviem ci to treba nahlasit -myslim inspektorat bezpecnosti prace alebo co, ked sa to stalo v pracovnej dobe, a tak. Stalo sa to na pracovisku, ale je to vybavovanie rodinnych problemov.Len to som chcela vediet.
Tento prípad určite rieši kriminálne polícia a domnievam sa, že to nie je pracovný úraz ale netvrdím na 100%. Určite Ti niekto poradí. Je to tiež diskutabilné, nakoľko ten Tvoj kolega to mal pracovisko.
vmartina
29.11.07,13:03
no dufam aj jaze sa to tak nepovazuje, dakujem veronika
insidex
30.01.08,19:46
Dobry den,
poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.

Dobry den,
nedocital som sa jednoznacnej odpovede na tento prispevok. Mam podobny problem - mama isla do prace (zakladna umelecka skola) a na schodoch do budovy sa smykla a zlomila si ruku. Jedna sa o pracovny uraz? ... skola je oplotena a do arealu sa vchadza cez branku. Uraz sa stal teda podla mna v jej areali.

Dakujem za odpoved.
terry
12.02.08,08:57
mám taký pocit, že ľudia sú hlavne nezodpovedný sami voči sebe a berú to automaticky ak sa im niečo stane v nejakom objekte tak majiteľ automaticky zodpovedá za "vzniknutú" situáciu.....insidex boli schody v poriadku ? čo ja viem ak to bolo vonku boli v neporušenom stave ? bola tam protišmyková podložka respektíve v akom stave boli.... ak si tvoja matka privodila vlastnou nepozornosťou (nešikovnosťou) úraz a správca budovy mal všetko v poriadku tak by som to rozhodne nekvalifikoval ako pracovný úraz ja sám som BT a už mi niekedy lezú na nervy ľudi, ktorí za každú cenu skúšajú na zamestnávateľa všelijaké finty (neber to osobne) ale každá minca má dve strany :D
Bionda
12.02.08,09:01
O pracovný úraz sa podľa mňa jedná určite, potom už závisí od miery zavinenia zo strany zamestnanca a zamestnávateľa posúdenie by mala vykonať zástupca zamestnávateľa a bezpečnostný technik.Tak sa to riešilo aspoň v minulosti.
Evanka
12.02.08,09:07
Dobry den,
nedocital som sa jednoznacnej odpovede na tento prispevok. Mam podobny problem - mama isla do prace (zakladna umelecka skola) a na schodoch do budovy sa smykla a zlomila si ruku. Jedna sa o pracovny uraz? ... skola je oplotena a do arealu sa vchadza cez branku. Uraz sa stal teda podla mna v jej areali.

Dakujem za odpoved.
Áno, je to pracovný úraz, keď sa stal v areáli zamestnávateľa.
Evanka
12.02.08,09:09
Dobry den,
poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
Je jedno, či sa zapísal, alebo odpísal, ak sa stane úraz v objekte zamestnávateľa, je úraz považovaný za pracovný.