Zavrieť

Porady

je to prac. uraz?

Dobry den,
poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    milanog Pozri príspevok
    Dobry den,
    poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

    Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
    V komentári k § 195 Zákonníka práce, uverejnenom v časopise PORADCA č.13 som našla :
    "V zmysle § 221 ZP cesta do zamestnania je cesta z bydliska /ubytovania/ zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť."
    V zmysle § 195 odst. 3 ZP pracovným úrazom nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpela na ceste do zamestnania a späť. Vzhľadom k tomu, že úraz sa stal v objekte zamestnávateľa, podľa výkladu v časopise PORADCA, malo by sa jednať o pracovný úraz.


    -------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 28.11.07 at 09:10

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    milanog Pozri príspevok
    Dobry den,
    poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

    Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
    Popíš bližšie ako sa ten úraz stal. Takto to vyzerá na úraz pracovný, keď sa stal ešte v budove.

    milanog je offline (nepripojený) milanog

    milanog
    Stali sa 2 urazy. 1. po vstupe do budovy a este pred zapisanim do knihy doch. a 2. po odpisani sa z knihy dochadzok. Oba urazy sa stali potnutim sa o schod - gumeny protismykový pas - smerom hore po schodoch (odlepeny gumeny protismykovy pas) resp. smerom dolu po schodoch. Nasledoval pad a zlomena ruka v oboch pripadoch. Asi tolko.

    milanog je offline (nepripojený) milanog

    milanog
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    Popíš bližšie ako sa ten úraz stal. Takto to vyzerá na úraz pracovný, keď sa stal ešte v budove.

    Stali sa 2 urazy. 1. po vstupe do budovy a este pred zapisanim do knihy doch. a 2. po odpisani sa z knihy dochadzok. Oba urazy sa stali potnutim sa o schod - gumeny protismykový pas - smerom hore po schodoch (odlepeny gumeny protismykovy pas) resp. smerom dolu po schodoch. Nasledoval pad a zlomena ruka v oboch pripadoch. Asi tolko.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    milanog Pozri príspevok
    Stali sa 2 urazy. 1. po vstupe do budovy a este pred zapisanim do knihy doch. a 2. po odpisani sa z knihy dochadzok. Oba urazy sa stali potnutim sa o schod - gumeny protismykový pas - smerom hore po schodoch (odlepeny gumeny protismykovy pas) resp. smerom dolu po schodoch. Nasledoval pad a zlomena ruka v oboch pripadoch. Asi tolko.
    Čiže je to asi jasné: "odlepený protišmykový pás". Doporučujem čo najrýchlejšie zalepiť, aby ste nemuseli platiť ešte úraz aj nejakej cudzej osobe ktorá do vašej firmy príde.

    vmartina je offline (nepripojený) vmartina

    vmartina
    aj ked zrejme odchadzam od temy, ale potrebovala by som vediet dost surne, ci nieje pracovny uraz aj to, ked mi zamestnanca zastrelil v praci jeho druh. dakujem

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    vmartina Pozri príspevok
    aj ked zrejme odchadzam od temy, ale potrebovala by som vediet dost surne, ci nieje pracovny uraz aj to, ked mi zamestnanca zastrelil v praci jeho druh. dakujem
    To žartuješ, alebo myslíš vážne?

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    vmartina Pozri príspevok
    aj ked zrejme odchadzam od temy, ale potrebovala by som vediet dost surne, ci nieje pracovny uraz aj to, ked mi zamestnanca zastrelil v praci jeho druh. dakujem
    Pracujú zo zbraňami? Takto ti ťažko odpovieme. A čo na to hovorí váš technik BOZP?

    vmartina je offline (nepripojený) vmartina

    vmartina
    s tymto sa predsa nezartuje. Stalo sa to naozaj.technika nemam, sme mala firma, pohostinstvo. Neviem ci to treba nahlasit -myslim inspektorat bezpecnosti prace alebo co, ked sa to stalo v pracovnej dobe, a tak. Stalo sa to na pracovisku, ale je to vybavovanie rodinnych problemov.Len to som chcela vediet.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    vmartina Pozri príspevok
    s tymto sa predsa nezartuje. Stalo sa to naozaj.technika nemam, sme mala firma, pohostinstvo. Neviem ci to treba nahlasit -myslim inspektorat bezpecnosti prace alebo co, ked sa to stalo v pracovnej dobe, a tak. Stalo sa to na pracovisku, ale je to vybavovanie rodinnych problemov.Len to som chcela vediet.
    Tento prípad určite rieši kriminálne polícia a domnievam sa, že to nie je pracovný úraz ale netvrdím na 100%. Určite Ti niekto poradí. Je to tiež diskutabilné, nakoľko ten Tvoj kolega to mal pracovisko.

    insidex je offline (nepripojený) insidex

    insidex
    milanog Pozri príspevok
    Dobry den,
    poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

    Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
    Dobry den,
    nedocital som sa jednoznacnej odpovede na tento prispevok. Mam podobny problem - mama isla do prace (zakladna umelecka skola) a na schodoch do budovy sa smykla a zlomila si ruku. Jedna sa o pracovny uraz? ... skola je oplotena a do arealu sa vchadza cez branku. Uraz sa stal teda podla mna v jej areali.

    Dakujem za odpoved.

    terry je offline (nepripojený) terry

    terry
    mám taký pocit, že ľudia sú hlavne nezodpovedný sami voči sebe a berú to automaticky ak sa im niečo stane v nejakom objekte tak majiteľ automaticky zodpovedá za "vzniknutú" situáciu.....insidex boli schody v poriadku ? čo ja viem ak to bolo vonku boli v neporušenom stave ? bola tam protišmyková podložka respektíve v akom stave boli.... ak si tvoja matka privodila vlastnou nepozornosťou (nešikovnosťou) úraz a správca budovy mal všetko v poriadku tak by som to rozhodne nekvalifikoval ako pracovný úraz ja sám som BT a už mi niekedy lezú na nervy ľudi, ktorí za každú cenu skúšajú na zamestnávateľa všelijaké finty (neber to osobne) ale každá minca má dve strany

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    O pracovný úraz sa podľa mňa jedná určite, potom už závisí od miery zavinenia zo strany zamestnanca a zamestnávateľa posúdenie by mala vykonať zástupca zamestnávateľa a bezpečnostný technik.Tak sa to riešilo aspoň v minulosti.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    insidex Pozri príspevok
    Dobry den,
    nedocital som sa jednoznacnej odpovede na tento prispevok. Mam podobny problem - mama isla do prace (zakladna umelecka skola) a na schodoch do budovy sa smykla a zlomila si ruku. Jedna sa o pracovny uraz? ... skola je oplotena a do arealu sa vchadza cez branku. Uraz sa stal teda podla mna v jej areali.

    Dakujem za odpoved.
    Áno, je to pracovný úraz, keď sa stal v areáli zamestnávateľa.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    milanog Pozri príspevok
    Dobry den,
    poradte prosim. Som tu novy, mozno som uz nejaku tu odpoved prehliadol. Ak ano, Ospravedlnujem sa.

    Prosim Vas, kedy je uraz pracovnym urazom? Priklad: Ked je pracovnik v budove, a sa este nezapisal, resp. uz sa odpisal a spadne (t.j. v tej istej budove kde pracuje a sa aj zapisuje do knihy dochadzky), pricom ma zlomeninu ruky, je to uz prac uraz, alebo iba iny uraz? Kym sa nezapisal do knihy dochadzky resp. ked sa uz odpisal z knihy - bol vtedy na ceste do/z prace? (A tym by to nebol prac. uraz?) Velmi pekne Vam dakujem.
    Je jedno, či sa zapísal, alebo odpísal, ak sa stane úraz v objekte zamestnávateľa, je úraz považovaný za pracovný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.