lover
28.11.07,12:54
Ahojte, mam zatial len cisto teoreticku otazku. Ako je to s kupou druzstevneho bytu do OV?

S priatelkou mame zaujem kupit byt a nuka sa nam moznost kupit druzstevny. Neviete ako je to s odkupenim do OV? Aky cas po ziskani bytu je ho mozne odkupit? Aku zostatkovu cenu bytu maximalne si moze druzstvo urcit? (vraj pred xxx rokmi to bolo max. 50tisic)

Vdaka
912
10.12.07,06:14
Ja som sa včera večer tiež bola pozerať na 3-izbový družstevný byt a dneska by sme to chceli dotiahnuť a kúpiť ho. Na OSBD je ešte zostatok 1.500,- Sk a "odkupovanie" bytov robia 2 x ročne - február a september. Nemá niekto z Vás nejakú zmluvu (asi o prevode členských práv), na základe ktorej môžeme odkúpiť práva v družstve? Vopred veľmi ďakujem.

Zuzana
IVEB
10.12.07,06:33
pre Lower:

Treba dávať pozor , pretože družstevný byt ak nie ste manželia , potom ani nemôžeťe spoločne odkúpiť do vlastníctva. Ak získate družstevný byt na základe prevodu členských práv a povinností , taktiež platí , že ak nie ste manželia tak Vám nevznikne spoločný nájom k predmetnému bytu ani spoločné členstvo v družstve.Čiže byt môže byť len na jedného a druhý je bez práva k tomuto bytu.

pre 912: Vzor Zmluvy o prevode člesnkých a nájomných práv a Dohody o majetkovom vysporiadaní majú všetky bytové družstvá , takže si je potrebné u nich vyzdvihnúť resp. na niektorých družstvách Zmluvu robia priamo tam , takže musíte prísť všetci účastníci Zmluvy na družstvo. Neviem ako je to tam , kde chcete získať družstevný byt.

Cena družstevných bytov je závislá od splatenej anuity a nedá sa určiť len tak podľa veľkosti bytu , nakoľko každý dom mohol mať inú výšku .
Byty sa väčšinou odkupujú v dvoch termínoch , záleží od toho kedy sa uhrádza a prepočítava anuita pre banku. Taktiež termín odkúpenia je závislý od možností družstva / resp. ako to majú v stanovách / , ale nesmie to byť neskôr ako do 2 rokov od podania žiadosti.
912
10.12.07,06:37
Takže žiadnu zmluvu nemusím pripravovať predom? To len prídeme na OSBD a tam sa to podpíše? Ešte maličká otázočka: dá sa v tej zmluve dohodnúť dokedy sa vysťahujú a výška sumy za odstúpenie? Ďakujem.

Zuzana
007gituska
10.12.07,06:51
výška sumy za odstúpenie sa v zmluve o prevode členských práv neuvádza. v zmluve sa uvádza nesplatená časť anuity. poplatok za prevod členských práv má každé BD upravené v svojich stanovách a spravidla sa platí pred podpísaním zmluvy o prevode členských práv a povinností. dátum vysťahovania si dohodnete individuálne s tým kto vám prevádza svoje práva a povinnosti. keďže nie ste manželia, pri prevode práv by som vám doporučovala, aby ste uviedli mená oboch a dohodli na aké meno bude BD doručovať všetky písomnosti. vznikne vám spoluvlastnícky podiel a tým aj povinnosť v prípade rozchodu vysporiadať druhú stranu. nie je to BSM.
IVEB
10.12.07,07:01
No nie je to celkom tak. Zmluva o prevode členských práv a povinností je , že prevádzate / resp. získavate/ svoje členské práva a povinnosti k bytu. Nehovorím o predaji bytu ale o prevode. Táto Zmluva sa predloží družstvu , kde sa vyznačí kedy nadobúda platnosť, môže byť dňom doručenia Zmluvy, alebo iným dňom . Ale ako to funguje na Vašom družstve to neviem . Ale pozor, v tejto Zmluve sa neuvádzajú podrobnosti ako , kedy sa vysťahuje predchádzajúci nájomca, finančné záležitosti a pod. V praxi sa to robí tak , že okrem tejto Zmluvy o prevode , ktorá sa predkladá družstvu , si obidve strany urobia medzi sebou vzájomnú zmluvu , kde si uvedenú všetky podrobnosti ohľadne prevodu . Neviem či rozumieš , čo tým chcem povedať .
IVEB
10.12.07,07:08
" keďže nie ste manželia, pri prevode práv by som vám doporučovala, aby ste uviedli mená oboch a dohodli na aké meno bude BD doručovať všetky písomnosti. vznikne vám spoluvlastnícky podiel a tým aj povinnosť v prípade rozchodu vysporiadať druhú stranu. nie je to BSM."

Tak s týmto nemôžem súhlasiť . Aký spoluvlastnícky podiel vznikne k družstevnému bytu , a o aké vysporiadanie ide ? Spoločné členstvo a spoločný nájom môže vzniknúť len medzi manželmi !
007gituska
10.12.07,07:30
spoluvlastnícky podiel. možno som sa vyjadrila nesprávne. malo byť právo užívania bytu oboma osobami. v prípade, že jeden by musel odísť, rozišli by sa, v tomto prípade ten druhý by mu vyplatil jeho podiel na byte, teda sumu, ktorou dotyčný na jeho kúpu prispel
912
10.12.07,07:54
No nie je to celkom tak. Zmluva o prevode členských práv a povinností je , že prevádzate / resp. získavate/ svoje členské práva a povinnosti k bytu. Nehovorím o predaji bytu ale o prevode. Táto Zmluva sa predloží družstvu , kde sa vyznačí kedy nadobúda platnosť, môže byť dňom doručenia Zmluvy, alebo iným dňom . Ale ako to funguje na Vašom družstve to neviem . Ale pozor, v tejto Zmluve sa neuvádzajú podrobnosti ako , kedy sa vysťahuje predchádzajúci nájomca, finančné záležitosti a pod. V praxi sa to robí tak , že okrem tejto Zmluvy o prevode , ktorá sa predkladá družstvu , si obidve strany urobia medzi sebou vzájomnú zmluvu , kde si uvedenú všetky podrobnosti ohľadne prevodu . Neviem či rozumieš , čo tým chcem povedať .

Ďakujem za odpoveď. Práve som sa vrátila z OSBD a je to presne tak, ako je to tu napísané. Tú zmluvu o prevode členských práv vyhotoví družstvo a súčasní nájomcovia pôjdu s budúcimi k notárovi to podpísať. Takže to je bez problémov.
S tou "vzájomnou zmluvou" mi neviete pomôcť? Ako by sa vôbec mala volať, prípadne vzor (to som už asi trošku drzá, však?)?
Zuzana
IVEB
10.12.07,08:00
spoluvlastnícky podiel. možno som sa vyjadrila nesprávne. malo byť právo užívania bytu oboma osobami. v prípade, že jeden by musel odísť, rozišli by sa, v tomto prípade ten druhý by mu vyplatil jeho podiel na byte, teda sumu, ktorou dotyčný na jeho kúpu prispel

No neviem ja stále nerozumiem , ale tento prípad , ktorý uvádzaš v žiadnom prípade sa nemôže vzťahovať na družstevné byty. Pretože právo užívať byt má iba jeden z nich , ktorý sa stane členom družstva a a vznikne mu nájom k predmetnému bytu. Priateľ , priateľka , druh, družka môžu byť zapísaný na družstve ako ďalšia osoba , aj keď niektoré družstvá ich nezapisujú do nájomnej zmluvy , nakoľko to nie je priamy príbuzenský vzťah . Samozrejme aj záleží ako to majú uvedené v stanovách. Ale jeden z nich bude stále v nevýhode , pretože nebude mať žiadne právo k predmetnému bytu. A to , že oni dvaja sa dohodli, že ten byt kúpia napr. na polovicu , to už nie je vecou družstva , je to ich vzájomná dohoda .
A v prípade , že by sa jednému z nich niečo stalo , ten druhý nebude mať právo na ten byt. Neviem či som to napísala zrozumiteľne . Preto je výhodnejšie kupovať / pri družstevných bytoch nehovoríme o kúpe ale o prevode/ už byt v osobnom vlastníctve a tam sa to už dá .
IVEB
10.12.07,08:06
Ďakujem za odpoveď. Práve som sa vrátila z OSBD a je to presne tak, ako je to tu napísané. Tú zmluvu o prevode členských práv vyhotoví družstvo a súčasní nájomcovia pôjdu s budúcimi k notárovi to podpísať. Takže to je bez problémov.
S tou "vzájomnou zmluvou" mi neviete pomôcť? Ako by sa vôbec mala volať, prípadne vzor (to som už asi trošku drzá, však?)?
Zuzana

Vzor nemám , ale mohla by to byť napr. DOHODA k prevodu členských a nájomných práv zo dňa ...... . A v texte by som uviedla všetky dohodnuté podmienky . A samozrejme aj toto by som si dala overiť u notára - teda podpisy obidvoch strán .
007gituska
11.12.07,08:13
všetko závisí od toho, ako je to upravené v stanovách a pravdaže aj na vzájomnej dohode kupujúcich. právo užívania môže byť zapísané aj na dvoch osobách.
IVEB
11.12.07,14:54
všetko závisí od toho, ako je to upravené v stanovách a pravdaže aj na vzájomnej dohode kupujúcich. právo užívania môže byť zapísané aj na dvoch osobách.

Prosím vysvetli mi to ako to celé myslíš. Čo myslíš pri družstevných bytov právo užívať byt? a ako to myslíš s tým , že môže byť právo užívania na dvoch osobách? Tak tomu už vôbec nerozumiem.


Stále sa opakujem , ale medzi nemanželmi nemôže vzniknúť spoločné členstvo manželov ani spoločný nájom k bytu. Takže len jeden z nich bude členom družstva , ten druhý môže byť uvedený v nájomnej zmluve ale len ako ďalší člen domácnosti.

A ešte ma napadla jedna vec, ak už by došlo k tomu , že jeden z nich získa prevodom členských a nájomných práv a povinností družstevný byt , je možné po uzavretí manželstva tento byt odkúpiť oboma v prípade , ak budú mať notárskou zápisnicou rozšírené BSM , kde bude presne uvedené , že predmetný byt budú kupovať do vlastníctva obaja manželia. Tak to fungovalo na našom družstve a tak to funguje aj na iných , ktoré poznám. Ak je v tejto oblasti niečo nové, čo mi ušlo rada sa nechám poučiť , ale zatiaľ nemôžem s tebou súhlasiť 007gituska.
007gituska
13.12.07,12:48
upravujem a zároveň sa ospravedlňujem. podľa občianskeho zákonníka ozaj spoločný nájom družstevného bytu môže vzniknúť len medzi manželmi. pri nájme ostatných bytov môže vzniknúť spoločný nájom aj medzi nemanželmi, teda aj medzi druhom a družkou. uvádzam aj citáciu zo zákona:

Spoločný nájom bytu
§ 700

(1) Byt môže byť v spoločnom nájme viacerých osôb. Spoloční nájomcovia majú rovnaké práva a povinnosti.

(2) Spoločný nájom vzniká tiež dohodou medzi doterajším nájomcom, ďalšou osobou a prenajímateľom.

(3) Pri družstevnom byte môže spoločný nájom vzniknúť len medzi manželmi.
babulka25
28.12.07,16:16
Dobrý deň. Kupujem družstevný byt cez realitku a neviem ako postupovať pretože predávajúci si žiada vyplatenie peňazí priamo na ruku.Akou formou sa mám zabezpečiť aby som mala zdokladovaný prevod peňazí do vlastných rúk.Ďakujem
Chobot
28.12.07,19:27
Dobrý deň. Kupujem družstevný byt cez realitku a neviem ako postupovať pretože predávajúci si žiada vyplatenie peňazí priamo na ruku.Akou formou sa mám zabezpečiť aby som mala zdokladovaný prevod peňazí do vlastných rúk.Ďakujem


Daj mu podpísať potvrdenie o prevzatí peňazí.
babulka25
28.12.07,20:36
Je jedno aké potvrdenie napíšem a dám podpísať napr. pred notárom? Lebo vraj sa píše niečo ako kúpna zmluva,ale je to len zmluva a prevode užívacích práv a tam treba napísať sumu a podmienky na ktorých sme sa dohodli.
elli
29.12.07,11:08
Dobrý deň. Kupujem družstevný byt cez realitku a neviem ako postupovať pretože predávajúci si žiada vyplatenie peňazí priamo na ruku.Akou formou sa mám zabezpečiť aby som mala zdokladovaný prevod peňazí do vlastných rúk.Ďakujem

Druzstevny byt sa "kupuje" zmluvou o prevode clenskych prav a povinnosti spojenych s clenstvom v BD. Tieto tlaciva zvycajne mavaju bytove druzstva standardne, predtlacene, doplnuju sa do nich len udaje o bytoch a osobach.

Nie je problem urobit si k takejto zmluve o prevode DODATOK, ktorym pridate clanky o odplate za prevod (nie je to totiz "kupna cena"), splatnosti odplaty (pri uzavreti zmluvy v hotovosti do vlastnych ruk), pripadne este vymedzenie vybavenia bytu (co v byte zostava) a terminu uvolnenia bytu a jeho odovzdania vratane zmluvnych pokut za omeskanie. Mozte si tam dat aj ustanovenie o tom, ze tento dodatok nikto z vas bez suhlasu druhej zmluvnej strany nespristupni tretim osobam.
Tento dodatok by ste mali uzavriet v rovnakej forme ako je urobena zmluva o prevode, t.j. pisomne, a s overenymi podpismi.
Nemusite (dodatok) samozrejme odovzdavat na druzstve, zostane kazdemu z vas po jednom vytlacku, ako doklad platny medzi vami dvomi.
Ak bude odplata vyplatena pred podpisanim dodatku, je dobre ukoncit dodatok klauzulou "Prevodcovia potvrdzuju, ze pred uzavretim dodatku im nadobudatelia splatili dohodnutu odplatu za prevod v celom dohodnutom rozsahu v hotovosti do vlastnych ruk, a vsetky naroky vyplyvajuce z odplaty za prevod tymto povazuju za vysporiadane."
lover
15.02.08,12:38
K mojej povodnej otazke:
"Odkupenie" druzstevneho bytu je mi viac-menej iste t.j. jedna sa o prevod prav, avsak zaujima ma ak by som chcel tento byt odkupit od druzstva, aby som nadobudol LV, ako je to mozne realizovat. Musi druzstvo vyhoviet ziadosti o odkupenie bytu a nasledne mi ho predat? Je niekde zakonne definovana max. cena, za ktoru druzstvo moze predat najomnikovi byt?
(Ide mi o to, ze ked kupim druzstevny byt za 1,5miliona a od druzstva sa mi ho "podari" kupit za 500tisic, tak to uz sa mozem radsej poobzerat po byte do OV)
Dakujem!
elli
15.02.08,15:59
K mojej povodnej otazke:
"Odkupenie" druzstevneho bytu je mi viac-menej iste t.j. jedna sa o prevod prav, avsak zaujima ma ak by som chcel tento byt odkupit od druzstva, aby som nadobudol LV, ako je to mozne realizovat. Musi druzstvo vyhoviet ziadosti o odkupenie bytu a nasledne mi ho predat? Je niekde zakonne definovana max. cena, za ktoru druzstvo moze predat najomnikovi byt?
(Ide mi o to, ze ked kupim druzstevny byt za 1,5miliona a od druzstva sa mi ho "podari" kupit za 500tisic, tak to uz sa mozem radsej poobzerat po byte do OV)
Dakujem!

Zákon 182/1993 Z.z.
§ 29

(1) Ak nájomca družstevného bytu, garáže alebo ateliéru požiadal bytové družstvo o prevod vlastníctva bytu, garáže alebo ateliéru podľa osobitného predpisu, 7) je bytové družstvo povinné previesť vlastníctvo bytu, garáže alebo ateliéru do dvoch rokov od účinnosti tohto zákona; ak sa nájomca družstevného bytu, garáže alebo ateliéru písomne dohodol s bytovým družstvom o prevode vlastníctva v inej lehote, prevedie bytové družstvo vlastníctvo bytu, garáže alebo ateliéru v takto dohodnutej lehote.

(2) Štátne podniky, štátne podniky v likvidácii, štátne rozpočtové organizácie a štátne príspevkové organizácie , právnické osoby, ktoré podľa osobitného zákona spravujú majetok štátu 30a) a bytové družstvá sú povinné s nájomcom bytu, garáže alebo s nájomcom ateliéru uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva bytu, garáže alebo ateliéru do dvoch rokov odo dňa, keď nájomca požiada o prevod vlastníctva bytu, garáže alebo ateliéru. Nájomca môže po uplynutí tejto lehoty podať návrh na súd, aby uložil splnenie tejto povinnosti.



Cenu, i vsetky ostatne podmienky prevodu najdes v tomto zakone, odporucam hladat na www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk), jaspi - predpisy (rekonstruovane znenie).

Na poziadanie najomcu (teda terajsieho uzivatela) moze druzstvo vypocitat aktualnu "predajnu cenu" (nesplatenu cast investicneho uveru na vystavbu nehnutelnosti).
Mária27
15.02.08,20:41
Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve sa vykonáva podľa §230 Obchodného zákonníka. Stanovy tieto ustanovenia nemôžu meniť. Dňom prechodu členských práv a povinností je deň, keď družstvu predložíte písomnú zmluvu o prevode členstva, alebo neskorší dátum v zmluve uvedený. Namiesto zmluvy môže doterajší člen družstvu prevod písomne oznámiť a nový člen tiež písomne oznámiť, že s tým súhlasí. Nakoľko si členstvo ohodnotíte a ako sa vyplatíte, je vašou vecou. Samozrejme, ak ide aj o právo nájmu družstevného bytu, vyplatíte si trhovú hodnotu bytu.

Pri prevode družstevného bytu do vlastníctva člena nájomcu bytu sa postupuje podľa zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Družstvu splatíte jednorazovo zostatkovú anuitu a prípadné iné nedoplatky. Platia sa aj rôzne náklady spojené s prevodom, ale to je oproti hodnote bytu už len maličkosť.

Skutočne je pravdou, že spoločné členstvo môže vzniknúť len medzi manželmi. Teda ak získa družstevný byt pred uzatvorením manželstva a stane sa tak členom družstva len jeden z vás, po prípadnom rozvode práve on/ona zo zákona dostane byt a nemusí tomu druhému zabezpečiť ani náhradné ubytovanie.