romanbagac
29.11.07,12:28
Čaute. Potreboval by som poradiť. Mám mobil ktorý som kúpil nový od známeho ktorý ho zobral na akciu. Chcel som ho reklamovať pretože sa kazí ale nechcú mi ho zobrať lebo vraj musí reklamovať ten kto ho kupoval. Odvolávajú sa na zákon o ochrane spotrebiteľa z 1.7.2007. Prečítal som ho no nič také som nenašiel. Vôbec sa mi to nepozdáva lebo záruka by sa mala vzťahovať na výrobok a nie na kupujúceho.
Infarkt
29.11.07,11:46
Samozrejme, že záruka sa vzťahuje na výrobok a nie na kupujúceho...takže kľudne si prečítaj §3 a §4 Zákona o ochrane spotrebiteľa 250-2007, prípadne si to vytlač a prilep to tam tomu predavačovi, alebo vedúcemu rovno na čelo...:eek:
...A druhá možnosť - hneď kontaktuj SOI-ku a oni ich už poriešia ;) ...môžeš aj anonymne :)
romanbagac
29.11.07,11:56
Ďakujem a kde ich kontaktovať? Už by som im aj napísal mail nech si operátory odvyknú od buzerácie zákazníkov.
Infarkt
29.11.07,11:59
Mno...napriklad na ich stránke tu :)

http://www.soi.sk/index.php?show=9

A nabuduce skús trochu pogugliť :cool:
romanbagac
29.11.07,12:01
Práve sa dialo ale aj tak dík.
VladoaKatka
29.11.07,14:18
Čaute. Potreboval by som poradiť. Mám mobil ktorý som kúpil nový od známeho ktorý ho zobral na akciu. Chcel som ho reklamovať pretože sa kazí ale nechcú mi ho zobrať lebo vraj musí reklamovať ten kto ho kupoval. Odvolávajú sa na zákon o ochrane spotrebiteľa z 1.7.2007. Prečítal som ho no nič také som nenašiel. Vôbec sa mi to nepozdáva lebo záruka by sa mala vzťahovať na výrobok a nie na kupujúceho.

Bohužial majú pravdu, nech je ten mobil kúpený na RČ alebo na IČO.On sa zaviazal v zmluve k určitým povinnostiam, takže to môže jedine on a samozrejme aj so zmluvou.

Keby bol kupoval nie na akciu, ale z bežne ponúkaných mobilov, tak by si ho mohla reklamovať aj Ty, samozrejme aj s bločkom.
VladoaKatka
29.11.07,14:23
Samozrejme, že záruka sa vzťahuje na výrobok a nie na kupujúceho...takže kľudne si prečítaj §3 a §4 Zákona o ochrane spotrebiteľa 250-2007, prípadne si to vytlač a prilep to tam tomu predavačovi, alebo vedúcemu rovno na čelo...:eek:
...A druhá možnosť - hneď kontaktuj SOI-ku a oni ich už poriešia ;) ...môžeš aj anonymne :)

Toto má byť čo?

Na výrobok ano, ktorý si kúpil, teda celý zaplatil, ale on si zobral telefon v akcii na zmluvy - teda nekúpil, to že zaplatil 1,- alebo viac korún a ešte je viazaný na 18 alebo 24 mesiacov to Vám asi ušlo.
Infarkt
29.11.07,15:46
Toto má byť čo?

Na výrobok ano, ktorý si kúpil, teda celý zaplatil, ale on si zobral telefon v akcii na zmluvy - teda nekúpil, to že zaplatil 1,- alebo viac korún a ešte je viazaný na 18 alebo 24 mesiacov to Vám asi ušlo.

Áno ? :confused:
Mám pred sebou asi 5 ks Dodatkov k Zmluve o pripojení všetkých 3 mobilných operátorov u nás a v žiadnom z nich sa neuvádza, že ten dodatok je na telefón...
...pre názornú ukážku budem citovať :

ORANGE - článok 1.1 : Predmetom tohto dodatku je dohoda strán na aktivácii účastníckého programu...

článok 1.2 : Účastníkovi z majetku Podniku so zľavou z jeho spotrebiteľskej ceny za KÚPNU CENU...o predaji koncového telekomunikačného zariadenia (ďalej len MT)...

článok 2.1 : Účastník je povinný zaplatiť Podniku kúpnu cenu MT vo výške uvedenej v Čl. 1, bode 1.2 na základe vystavenej faktúry...

T-MOBILE :
...1. Predmetom tohto dodatku je predaj zľavneného mobilného telefónu v sieti GSM (ďalej len MT), v súvislosti s aktiváciou programu...

A tak ďalej...a tak ďalej...a tak ďalej...
Takže tým dodatkom riešim len aktiváciu služieb a MT je tam vždy uvedené, nejaká kúpna...alebo predajná cena MT :)
Takže keď niečo kúpim, tak mám právo to reklamovať !!!

A vlastne ten MT nedostal ako bonus, ale ho KÚPIL !!!

A operátor ani jeden mu v žiadnom dodatku nezakazuje predať MT ďalej...a dokonca ho pri porušení dodatku nežiada vrátiť späť, ale zaplatiť ZMLUVNÚ POKUTU...
romanbagac
30.11.07,08:57
Bohužial majú pravdu, nech je ten mobil kúpený na RČ alebo na IČO.On sa zaviazal v zmluve k určitým povinnostiam, takže to môže jedine on a samozrejme aj so zmluvou.

Keby bol kupoval nie na akciu, ale z bežne ponúkaných mobilov, tak by si ho mohla reklamovať aj Ty, samozrejme aj s bločkom.

Neviem o tom nakoľko sa zmenil ten nový zákon ale pred 1.7.2007 s tým nebol vôbec žiaden problém. Vymysleli si to iba teraz. Pochybujem že zákon sa nejak extrémne zmenil a ich zmluvy určite nie. Mobil som už raz reklamoval pred júnom a až teraz sa vyhovárajú. Skúšam to riešiť inou cestou.

Ináč je čudné že v T-mobile mi povedal známy že sa to dá v pohode len treba chcieť.
Chobot
30.11.07,09:08
Neviem o tom nakoľko sa zmenil ten nový zákon ale pred 1.7.2007 s tým nebol vôbec žiaden problém. Vymysleli si to iba teraz. Pochybujem že zákon sa nejak extrémne zmenil a ich zmluvy určite nie. Mobil som už raz reklamoval pred júnom a až teraz sa vyhovárajú. Skúšam to riešiť inou cestou.

Ináč je čudné že v T-mobile mi povedal známy že sa to dá v pohode len treba chcieť.

Nie som si istý, ale podľa mňa, pokiaľ záručné podmienky vyslovene neuvádzajú, že záruka sa vzťahuje len na pôvodného majiteľa a predajom ďalšiemu záruka zaniká, tak nemôžu odmietnuť reklamáciu od nového majiteľa.

Zdá sa mi, že pri aute mám takú podmienku, že to musí byť prvý majiteľ (ten kto auto kúpil) a navyše musí absolvovať garančné prehliadky. Bez toho záruka zaniká.

Pokiaľ v zmluve o pripojení (či záručných podmienkach) nie je vyslovene to uvedené, tak reklamáciu by mali uznať. Samozrejme s dokladom o kúpe, bez neho nie.
Infarkt
30.11.07,11:58
Nie som si istý, ale podľa mňa, pokiaľ záručné podmienky vyslovene neuvádzajú, že záruka sa vzťahuje len na pôvodného majiteľa a predajom ďalšiemu záruka zaniká, tak nemôžu odmietnuť reklamáciu od nového majiteľa.

Zdá sa mi, že pri aute mám takú podmienku, že to musí byť prvý majiteľ (ten kto auto kúpil) a navyše musí absolvovať garančné prehliadky. Bez toho záruka zaniká. Ešte som sa nestretol s podmienkou počtu majiteľov auta...je to viazané len na tie garančné prehliadky :)

Pokiaľ v zmluve o pripojení (či záručných podmienkach) nie je vyslovene to uvedené, tak reklamáciu by mali uznať. Samozrejme s dokladom o kúpe, bez neho nie. Plne súhlasim !!! A pochybujem, že má v záručáku pri MT uvedenú takú podmienku ;)
Normálne ten telefón treba zaniesť priamo do autorizovaného servisu a basta... :cool:
romanbagac
03.12.07,09:18
Tak došiel mi mail z SOI.
Reklamovať môže iba pôvodný majiteľ.
Je to tak trochu (trošku viac) nefér. Vedia že ľudia ten mobil v priebehu tých dvoch rokov predajú a takto sa zbavili nutnosti ho opraviť (zadarmo).
PS: V elektre nemajú problém prijať výrobok aj od iného ako kupujúceho.
Mob.operátory musia byť vždy extra. Nestačí že zarábajú jedna radosť ale ešte sa aj vyhnú reklamácii chybného výrobku.