monspa
04.12.07,07:16
Dobrý deň, potrebujem radu. Prebieha dedičské konanie po našom otcovi. Sme 4 súrodenci - dospelí a mama. Otec vlastnil spolu s mamou rodinný dom. Chceli by sme, aby prešlo vlastníctvo na našu sestru, ktorá býva u mamy a zároveň by jej mama darovala svoj podiel s tým, že v dome bude mať právo doživotného bývania. Chcem vedieť, čo by bolo najrozumnejšie urobiť, aby to nebolo finančne náročné /notárske poplatky, dane atď./. Problémy s vysporiadaním nemáme, máme spolu veľmi dobré vzťahy a chceme uľahčiť sestre prevod majetku. Sestra má stavebné sporenie a chce si zobrať medziúver, k tomu potrebuje kúpno-predajnú zmluvu na dom.
tacasina
04.12.07,06:21
Z vlastnej skúsenosti viem, že toto nie je dobré riešenie. Aj tie najlepšie vzťahy sa medzičasom môžu zmeniť a potom mama bude mať problémy aj v prípade, že bude mať právo doživotného bývania.
Nech si mama radšej svoj podiel nechá.
V našej rodine bol tiež takýto prípad a teraz švagor nespláca úver a ak im dom predajú kam pôjde svokra? Nepomôže jej ani to, že tam má právo doživotného bývania.
Preto by som navrhovala iné riešenie i keď je to určite finančne náročnejšie.
monspa
04.12.07,07:25
Ďakujem za odpoveď. Bude podľa Vás rozumnejšie, ak bude mať mama naďalej polovicu domu a čiastku po otcovi predá sestre, rovnako ako my? A ešte otázka ohľadne ohodnotenia. Ak si určíme cenu domu my /dedičia/ bude potrebné mať aj ocenenie znalcom alebo bude smerodatná cena, ktorú sme udali my?
STRELEC
04.12.07,07:38
[quote=monspa;583123]Dobrý deň, potrebujem radu. Prebieha dedičské konanie po našom otcovi. Sme 4 súrodenci - dospelí a mama. Otec vlastnil spolu s mamou rodinný dom. Chceli by sme, aby prešlo vlastníctvo na našu sestru, ktorá býva u mamy a zároveň by jej mama darovala svoj podiel s tým, že v dome bude mať právo doživotného bývania. Chcem vedieť, čo by bolo najrozumnejšie urobiť, aby to nebolo finančne náročné /notárske poplatky, dane atď./. Problémy s vysporiadaním nemáme, máme spolu veľmi dobré vzťahy a chceme uľahčiť sestre prevod majetku. Najlacnejší spôsob a aj administratívne najjednoduchší je vzdať sa svojich dedičských podielov, pokiaľ ešte konanie neprebehlo ovšem. Sestra má stavebné sporenie a chce si zobrať medziúver, k tomu potrebuje kúpno-predajnú zmluvu na dom. V tomto prípade je asi potrebné aby bola jedinou vlastníčkou nehnuteľnosti. Ak teda sa spoliehate na nemennnosť dobrých rodinných vzťahov..... Mama môže uzatvoriť so sestrou darovaciu zmluvu s vecným bremenom - právo dožitia ...
monspa
04.12.07,09:24
Ďakujem. Takže nestačí, keď bude mať odkúpenú polovicu domu? Keby sme svoje podiely darovali mame a ona by jej predala polovicu domu, to by nešlo,že?
Monika Kováčová
04.12.07,15:15
monspa, toto ti pomôže: http://www.porada.sk/t63331-ako-kupit-dom-od-mamy.html

prečítaj a pýtaj sa ďalej...
http://www.porada.sk/t54663-prepis-nehnutelnosti.html

aj odkazy v jednotlivých témach...
monspa
05.12.07,08:59
Vďaka ermon, pomohol si mi tými príspevkami.
Adkah
08.01.08,17:46
Dobry vecer.Ako sa da zistit ci prebehlo dedicske konanie?Neviem ci bolo podana ziadost na notarstvo o dedicke konanie, neviem kde by sa to dalo zisti. Neviete mi prosim poradit? Aky je realny postup?
Eleonora Pyšná
08.01.08,19:42
prílušný obecný úrad matrika ohlasuje umrtie na súd / príslušný okresný / a ten určí notára . Teda bolo by vhodné ist na súd a zistit či tam bol doručený úmrtný list a ktorý notár bol pridelený . Tam dostanete ostatné všetky informácie . Ak notár dostal umertný list , vyzve vás na spísanie majetku ,a spísanie dedičov ak je tam nehnutelný majetok , určí znalca na ohodnotenie , potom Vás pozve na pojednávanie , kde Vám prečíta aký majetok pozostalý zanechal , a či zanechal závet , ktorá može byt aj uložená na notárstve v depozite. , Vyzve Vás či si podiely necháte alebo prišlo u Vás k dohode a spíše zápisnicu, ktorú podpíšete , prípadne budete mat lehotu na prípadné odvolanie sa alebo sa zdáte odvolania a osvedčenie o dedičstve bude hnedˇprávoplatné , potom to notár zašle na okrený súd na schválenie a následne po schválení budete vyzvaní na zaplatenie poplatku na vklad do katastra a nakoniec Vám príde oznámenie o zápise do katastra. Zároven , ked Vás pozve notár na prejednanie dedičstva vyzve Vás aj na zaplatenie notárskej zápisnice podla hodnoty majetku každého v podiele .
robovi
08.01.08,22:33
... schválení budete vyzvaní na zaplatenie poplatku na vklad do katastra ...

Je isté, že sa platí v dedičnom konaní poplatok za vklad do katastra? Zdá sa mi, že som kdesi čítal, že pri prechode vlastníckych práv k nehnuteľnosti dedením sa neplatí poplatok za vklad do katastra. Ak niekto viete, prosím vyjasnite mi to.
sway
09.01.08,04:58
Je isté, že sa platí v dedičnom konaní poplatok za vklad do katastra? Zdá sa mi, že som kdesi čítal, že pri prechode vlastníckych práv k nehnuteľnosti dedením sa neplatí poplatok za vklad do katastra. Ak niekto viete, prosím vyjasnite mi to.

Pri dedičskom sa platí poplatok notárke pri jeho ukončení - je závislý od hodnoty dedičstva a potom kolok na súde ktorý vyznačuje právoplatnosť dedičstva.
Kataster sa neplatí.
My sme platili pri dedičstve 2 800 tis. poplatok 32 tis.notárke a kolok na súde 5 tis. Tieto poplatky platia dedičia spolu každý svojím podielom podľa dedičského rozhodnutia. Už v tomto roku sme to riešili;)
vieroslava
09.01.08,05:42
Je isté, že sa platí v dedičnom konaní poplatok za vklad do katastra? Zdá sa mi, že som kdesi čítal, že pri prechode vlastníckych práv k nehnuteľnosti dedením sa neplatí poplatok za vklad do katastra. Ak niekto viete, prosím vyjasnite mi to.

Nie, poplatok za vklad do katastra pri zápise dedičského rozhodnutia sa neplatí. Jedná sa o záznam (zápis rozhodnutia iného orgánu) a nie o vklad vlastíckeho práva. Tento úkon je bezplatný.
robovi
09.01.08,06:52
Nie, poplatok za vklad do katastra pri zápise dedičského rozhodnutia sa neplatí. Jedná sa o záznam (zápis rozhodnutia iného orgánu) a nie o vklad vlastíckeho práva. Tento úkon je bezplatný.

Jasné. Ďakujem.
Eleonora Pyšná
09.01.08,20:41
nie je to doslova za vklad do katastra , ale poplatok súdu za osvedčenie dedičstva a po jeho zaplatení súd postupuje vlastníctvo na kataster na zápis
Adkah
10.01.08,06:34
prílušný obecný úrad matrika ohlasuje umrtie na súd / príslušný okresný / a ten určí notára . Teda bolo by vhodné ist na súd a zistit či tam bol doručený úmrtný list a ktorý notár bol pridelený . Tam dostanete ostatné všetky informácie . Ak notár dostal umertný list , vyzve vás na spísanie majetku ,a spísanie dedičov ak je tam nehnutelný majetok , určí znalca na ohodnotenie , potom Vás pozve na pojednávanie , kde Vám prečíta aký majetok pozostalý zanechal , a či zanechal závet , ktorá može byt aj uložená na notárstve v depozite. , Vyzve Vás či si podiely necháte alebo prišlo u Vás k dohode a spíše zápisnicu, ktorú podpíšete , prípadne budete mat lehotu na prípadné odvolanie sa alebo sa zdáte odvolania a osvedčenie o dedičstve bude hnedˇprávoplatné , potom to notár zašle na okrený súd na schválenie a následne po schválení budete vyzvaní na zaplatenie poplatku na vklad do katastra a nakoniec Vám príde oznámenie o zápise do katastra. Zároven , ked Vás pozve notár na prejednanie dedičstva vyzve Vás aj na zaplatenie notárskej zápisnice podla hodnoty majetku každého v podiele .


Dakujem velmi pekne Eleonora. Takze mam ist na Okresny sud sa opytat, nahodou neviete na ake odelenie (podatelna...)?
Adkah
11.01.08,09:27
Dobry den,
dnes som si to bola cele obehnut a zistila som, ze v informacnej kancelarii alebo aj na podatelni sa to da vybavit.Ja som bola najskor na podatelni, tam som predlozila obciansky preukaz (OP), meno otca a povedaly mi cislo spisu, potom ma poslaly do informacnej kancelarie a tam tiez s OP mi povedaly meno notara ktory to ma vybavovat. U notara resp. u jeho sekretarky som zistila skoro vsetko co som potrebovala.
Jarík 52
31.03.09,16:48
Dobrý večer, chcel by som vedieť či mám nejakú povinnosť oznámiť daňovému úradu ak som po smrti mamy zdedil nejaký majetok. Mám právoplatné osvedčenie o dedičstve potvrdené notárom. Ak mám túto povinnosť, tak do koľkých dní to musím oznámiť. Ďakujem
UBIKA25
31.03.09,16:51
nemusís nič oznamovať DU
malinkasom
22.11.10,14:52
Dobry den,

Obraciam sa na Vas s otazkou tykajucou sa notarskeho poplatku z dedicstva.Ak dedi maloleta osoba a ma stanoveneho zakonneho zastupcu,nie je mozne aby bola oslobodena od tohto poplatku,popripade nie je mozne o to niekde poziadat?
Vopred Vam dakujem za akukolvek odpoved.