Zavrieť

Porady

ako kupiť dom od mamy?

Ak možete poradte mi prosim. Už 4 roky byvame ja,manžel a naše deti v dome ktorý ma vo vlastnictve moja mama /otec už nezije ani nebol vlastnikom tohto domu/ . Mama chce na nás dom prepisať nech je všetko na poriadku . Ešte mám brata s nim sme sa dohodli na sume kolko ho vyplatime. Ale nevieme co je pre nás lepsie či darovanie alebo predaj. Už sme sa rozpravali o predaji za 1 korunu preto ,že nikdy sa nevie čo bude po rokoch a pri kúnej zmluve si už nikto nemôže narokovat a do domu treba vela investovat musime brat aj HU . Chceme dať do zmluvy že ked to bude mama potrebovat tak sa o ňu postaráme aby nerozmyšlala nad domovom dôchodcov. Nevieme kde a ako začat zmluvy by sme si chceli pisať sami nemame na drahých pravnikov poradte Dakujem
Slavka
Usporiadat
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Len prispejem ako som to riešila ja:na mňa osobne previedli rodičia dom darovacou zmluvou s vecným bremenom /ich doživotné právo bývať v dome/.
Okrem toho mám so sestrou podpísanú zmluvu, že po smrti rodičov sa delíme fifty/fifty.
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

Dakujem všetko som si prečitala určite to budem riešit kupou len neviem podla tych prispevkov či to bude dobré za 1 korunu. Ja peniaze nemam . inak sa mi páči aj kupit to za cenu aku sme sa dohodli s bratom a nech mu tie peniaze mama daruje ale s nim sme sa dohodli na splátkach po dobu 5 rokov a kedže peniaze nemá ani mama tak ja by som musala za ňu zaplatiť aj daň tak neviem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Veď mama žiadnu daň platiť nebude - je vlastníčkou domu a aj tam býva už niekoľko rokov, či nie? (podmienka oslobodenia = 2 roky trvalý pobyt, alebo 5 rokov vlastníctvo)
Ja by som do kúpnej zmluvy dala riadnu cenu, na ktorej ste sa s bratom dohodli, dokonca tam môžeš uviesť, ako to bude splatené (či naraz, alebo na viac splátok).
Podľa mňa je lepšia potom darovacia zmluva, ako kúpa za 1 korunu.
Ak by si dom chcela náhodou predať skôr a bolo by treba platiť daň z príjmu, tak nemáš aké výdavky uplatniť. Iba tú korunu.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Súhlasím s Katy a R až na vetu: Podľa mňa je lepšia potom darovacia zmluva, ako kúpa za 1 korunu.
Určite by som to neriešila darovacou zmluvou pretože v skutočnosti ti nikto nič nedaruje - ty toho brata musíš vyplatiť. V dedičskom konaní po matke môžu (aj nemusia, človek nikdy nevie) vzniknúť problémy...
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

ahojte dakujem za radu Katy a R dom určite nikdy nepredám lebo už mám sťahovania dosť chceme si ho prerobiť už sa na to tešíme . darovania sa bojím lebo brat sa oženil velmi rychlo a o jeho žene a rodine som všeličo počula a aj ho dosť zmenila tak sa musím pre istotu poisťiť. Slavka
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No tak veru. Pre istotu. Kúpna zmluva.
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

ešte som sa chcela spýtať či môžu byť nejaké problémy s predaja za 1 sk ved aj štát predáva milionove budovy a pozemky za 1 sk a nikto sa nad tým nepozastavuje tak si myslím že prečo by nemohla matka predať za 1sk dom svojim vlastným detom
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

no a ja sa ťa spýtam slavkasig, prečo za 1 SK??? Veď ty vieš, koľko musíš dať bratovi, dokonca aj v akých splátkach...

daň platiť mama nebude pokiaľ má v nehnuteľnosti trvalý pobyt viac ako 2 roky...
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

preto že to tak chce mama, a v dome už trvalý pobyt nema 3 roky bývame tu sami ona býva s druhom tak neviem už som s toho jeleň za posledné 3 týždne len čitam a radím sa a čim dalej tým menej tomu rozumiem mama na mňa tlačí aby sme to rýchle vybavili že tu naveky nebude a chce mať s detmi poriadok.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

to isté o oslobodení od dane platí, pokiaľ je vlastníčkou nehnuteľnosti viac ako 5 rokov....

chápem, že mama chce mať s deťmi poriadok... ale platí tu dvakrát meraj a raz rež, práve preto, že tu naveky mama nebude.
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

tak čo mám teda robiť skôr ako ma s toho porazí .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Veď ti stále píšem: Kúpnu zmluvu s mamou na skutočnú cenu, ktorú máš dať bratovi... peniaze dáš mame a ona ich posunie bratovi, príp. rovno bratovi to je už šumafuk...
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

dobre nehnevaj sa na mňa že neskôr chápem ale mam s toho už miš maš vôbec sa do takých veci nerozumiem a ešte sa opytam taku sprostosť aj z bratom mám urobiť nejaku zmluvu aby neskôr nemohol povedať ,že peniaze som dala mame a on nič nedostal
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Práve preto je výhodnejšia kúpna zmluva. Mama si za života môže s majetkom robiť čo chce. A teda sa môže rozhodnúť, že ho predá. A môže sa aj rozhodnúť, že ho predá len tebe. Na toto ti bude slúžiť kúpna zmluva s mamou. S bratom zmluvu nemáš prečo robiť, lebo je to len medzi tvojou mamou a tvojim bratom, že si tie peniaze mama nenechá, ale dá ich bratovi...
Ty zas nemáš prečo (nemáš právny dôvod) napadnúť brata, že mu mama dala peniaze a tebe nie.... Pretože je to len jej vec.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja osobne by som to riešila darovacou zmluvou, ale my sme sa v rodine zatiaľ vždy dohodli !
Ak je matka právne spôsobilá, môže dom darovať (predať) komu ona chce. Nikde nie je napísané, že to musí darovať deťom, alebo že to musí byť rovnakým dielom. (môže darovať len tebe,.. ale aj susedke).

Ak sa tak veľmi obávaš nejakých problémov z bratovej strany, čo keby matka dom darovala obidvom a ty by si od brata kúpila jeho časť, samozrejme by si do nej dala cenu (splátky) na ktorej sa dohodnete!
To by už ale boli dve zmluvy, ... ale zicher, je zicher!
V prípade, že by si potom čerpala úver napr. zo staveb. sporiteľne, tak ju môžeš využiť = účelové použitie prostriedkov.
Najdôležitejšia (a niekedy najťažšia) vec – dohodnúť sa!!
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

no ved práve dohodnúť sa tak aby boli všetci spokojný
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

včera sme sa dohodli čo a ako ešte by som vás chcela poprosiť kedže dom bude na mňa aj manžela zmluvu si robíme za pomoci sesrernice ktorá teraz kupovala byt len neviem ked sme traja účastníci mama, manžel a ja či na vkad do katastra mame dať 3 zmluvy alebo 2 zmluvy a 3 kopie dakujem za radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

slavkasig Pozri príspevok
včera sme sa dohodli čo a ako ešte by som vás chcela poprosiť kedže dom bude na mňa aj manžela zmluvu si robíme za pomoci sesrernice ktorá teraz kupovala byt len neviem ked sme traja účastníci mama, manžel a ja či na vkad do katastra mame dať 3 zmluvy alebo 2 zmluvy a 3 kopie dakujem za radu
Zmluva bude prílohou Návrhu na vklad - v 5-tich vyhotoveniach (3+2).
0 0
slavkasig slavkasig

slavkasig je offline (nepripojený) slavkasig

takže pochopila som to dobre? 1návrh na vklad
3 zmluvy
2 kopie
dakujem že máš so mnou strpenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať