Allka
05.12.07,13:14
Zdravím všetkých poraďákov

Neviem či som v relevantnej téme porady, ak nie ospravedlňujem sa.
Pokúsim sa načrtnúť problém.
Chcela by som kúpiť byt. Pri dedičskom pojednávaní, ktoré ešte nie je právoplatné dedičia splnomocnili realitnú kanceláriu na predaj bytu a všetko s tým spojené, predstaviteľ tejto realitky bol aj na tom dedičskom pojednávaní. Jeden z dedičov, syn zosnulej, na ktorú je byt stále napísaný je 1/3 vlastník. On jediný býva v tom byte a býval spolu s mamou keď ešte žila. Ja som sa s ním dohodla, na kúpe bytu a chce ho predať mne. Zosnulá mala ešte dvoch synov, ktorí už v tom čase nežili. Ostatní dedičia, 5-ti, sú potomkovia po nich. Dvaja z nich sú v Anglicku.
Realitná kancelária má to splnomocnenie všetkých dedičov vrátane toho dediča, s ktorým som sa dohodla ja.
Ako mám postupovať aby ten byt predala realitka mne a nie niekomu inému.
Napadlo ma to že, by sa zrušilo splnomocnenie voči realitke, ale len pre toho dediča, ktorý to vlastne chce predať mne. Potom by už byt nemohli predať v realitke bez neho.

Mimochodom v tom splnomocnení je napísané, že : splnomocňujeme týmto spoločnosť (realitka nemenovaná) v zastúpení konateľom (meno) - osobou oprávnenou za spoločnosť konať samostatne. Ale tá osoba už nie je konateľom tej realitky a už tam ani nepracuje.
Je potom to splnomocnenie právoplatné ?

Vopred Vám všetkým ďakujem za rady.
STRELEC
05.12.07,12:23
Nešiel by som do spochybňovania platnosti splnomocnenia. Splnomocniteľ by mal plnú moc vypovedať s platnosťou dňom doručenia splnomocnencovi. Okamžikom doručenia výpovede plnej moci by bola neplatná.
O vypovedaní dohody o plnej moci by som informoval aj notársky úrad, pokiaľ to bola dohoda dedičov o spôsobe vysporiadania dedičstva formou predaja cestou určenej realitnej kancelárie. Ten syn-dedič by podľa mňa mal dať súčasne návrh na predaj bytu Tebe za takú a takú cenu. Ktovie, ako sa k tomu postavia ostatní dedičia. Či sa im bude pozdávať cena, tj. či ju budú považovať za maximálne dosiahnuteľnú.
Allka
05.12.07,13:58
Peter ďakujem za rady.
Ano , myslela som na výpoveď plnej moci voči realitke. Ale chcem sa opýtať, či môže vypovedať plnú moc len jeden zo splnomocniteľov ? Ak áno potom pre ostatných dedičov by platilo pôvodné plnomocenstvo. To by bolo v podstate dobré lebo dvaja z nich sú v Anglicku a mohlo by sa to skomplikovať vybavovaním nového splnomocnenia. Z toho dôvodu budeme realizovať predaj samozrejme cez tú splnomocnenú realitku.
Ale už budem mať istotu že to realitka nepredá niekomu inému bez jedného z dedičov (práve toho, ktorý mi to chce predať)
Čo sa týka ceny, to sme dohodnutí. Rozmýšlam či nebude dobré uzavrieť zmluvu o budúcej zmluve s dedičom (ktorý mi to chce predať), mnou a realitkou (ako splnomocnencom ostatných dedičov). Samozrejme že predchádzať tomu bude tá výpoveď plnomocenstva toho jedného z dedičov.
Myslíte milí poraďáci , že by to bolo možné ???

Ďakujem krásne.