Jozef Mihál
22.04.05,13:38
Minulý týždeň som telefonovala na MZ SR a tam mi povedala Pani doktorka Feldešová- Motajová vraj nemám platiť preddavky. Podľa obchodného zákonníka vraj nie som SZČO, nie som obchodný zástupca a sprostredkovateľ sa neuvádza v obchodnom zákonníku pod vymenovaním SZČO.To mám zas od právnika odobrené aj MZ SR. Tie informácie sa veľmi menia, na ZP nevie nikto aja už fakt neviem kde je pravda. Čo mám teda robiť. Dobrovoľne nezamestnaná som od 1.2.2005 a ešte som nezaplatila ni korunu odvodov. Licenciu mám od januára a to som bola legálne na úrade práce, kde vedeli, že som sprostredkovateľ a bolo to v pohode. Nemôžem byť predsa SZČO a ešte aj na úrade práce..
Keď to povedala Zuzka Motajová (u ktorej na MZ posedúvam v kancelárií, keď som tam), tak to musí byť pravda ;) .

Teraz môj názor:
Súčasný zákon o ZP medzi SZČO definuje aj obchodných zástupcov podľa § 652 až 672a Obchodného zákonníka - viď § 11 ods.4 pism.h). Ak patríte medzi nich, rýchlo bežte do poisťovne zaregistrovať sa.

Ak ste ale sprostredkovateľ SDS, DDS, tak toto súčasný zákon skutočne nedefinuje dostatočne jasne a neprihlasujte sa.

Pozor, sprostredkovatelia SDS, DSS budú po novele od 1.8.2005 jednoznačne považovaní za SZČO a teda do 8.8.2005 sa potom budú musieť registrovať v ZP.
tonkat
22.04.05,11:38
Chcem sa spýtať, ako to bude s vyplácaním rodičovského príspevku. Počula som, že už ho budú môcť poberať aj iné osoby ako rodičia. Kde by som to našla a od kedy to platí?? Viete niekto?? Díky. Pekný víkend.
zubo
22.04.05,11:46
Keď to povedala Zuzka Motajová (u ktorej na MZ posedúvam v kancelárií, keď som tam), tak to musí byť pravda ;) .

Teraz môj názor:
Súčasný zákon o ZP medzi SZČO definuje aj obchodných zástupcov podľa § 652 až 672a Obchodného zákonníka - viď § 11 ods.4 pism.h). Ak patríte medzi nich, rýchlo bežte do poisťovne zaregistrovať sa.

Ak ste ale sprostredkovateľ SDS, DDS, tak toto súčasný zákon skutočne nedefinuje dostatočne jasne a neprihlasujte sa.

Pozor, sprostredkovatelia SDS, DSS budú po novele od 1.8.2005 jednoznačne považovaní za SZČO a teda do 8.8.2005 sa potom budú musieť registrovať v ZP.
Ak mám teda zmluvu o sprostredkovaní a nie o obchodnom zastupovaní tak môžem byť len sprostredkovateľ.(dúfam, že som to správne pochopila). Budem potom teda podľa prijímu doplácať alebo nie , myslím po daňovom priznaní? Inak plánujem licenciu zrušiť skôr ako bude nový zákon schválený. Len by som chcela vedieť čo potom vlastne budem ešte musieť z toho môjho celkového prijímu zaplatiť. Inak Vám naozaj veľmi pekne ďakujem, lebo ste po pani doktorke jediný človek ktorý niečo o tom vie. ĎAKUJEM!!! ĎAKUJEM!!!(nehrozí mi teda už žiadna pokuta?
Jozef Mihál
22.04.05,12:48
zubo:
Skúsim si zrekapitulovať o čo vlastne ide.
1. Nie ste zamestnaná ani nie ste SZČO ako živnostníčka a pod.
2. Ste v produktívnom veku, teda nie ste ani študent, ani dôchodca
3. Máte zmluvu o sprostredkovaní SDS (predpokladám)

Ak je to tak, tak potom od 1.8.2005:
- budete považovaná za SZČO a musíte sa prihlásiť ako SZČO do 8.8. v zdr.poisťovni,
- budete platiť preddavky 910 Sk,
- po skončení roka budete podávať ročné zúčtovanie, kde si vypočítate poistné z dosiahnutého základu dane atď., najmenej však 14% z 5 mesiacov krát 6500 Sk, teda najmenej 14% z 32500 Sk, teda najmenej 4550 Sk.

Ak sa Vám to nepozdáva a za týchto podmienok sa Vám SZČO byť neoplatí, zrušte licenciu, ako dobrovoľne nezamestnaná budete platiť poistné 575 Sk mesačne.

Ešte k tým vedomostiam - túto novelu fakticky robili 3 ľudia, okrem mňa a Zuzky Motajovej ešte Heňa Maďarová, takže v tomto momente sme skutočne len traja, čo o tom niečo vieme. Žiadna panika, tentoraz by mala k novele bežať lepšia informačná kampaň a keď už nič iné, tak v júli nám vyjde ďalšia knižka k zdravotnému poisteniu a keď ani to nestačí, tak je tu predsa Porada.
Jozef Mihál
22.04.05,12:53
Príspevok popisujúci VZ poistného pre SZČO od 1.8.2005 (alebo prečo deleno 2,14), nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/8547/Vymeriavaci-zaklad-SZCO-na-zdravotne-poistenie.html
tonkat
22.04.05,12:53
Chcem sa spýtať, ako to bude s vyplácaním rodičovského príspevku. Počula som, že už ho budú môcť poberať aj iné osoby ako rodičia. Kde by som to našla a od kedy to platí?? Viete niekto?? Díky. Pekný víkend.

Neviete niekto alebo ktonibuď, prosím, potrebujem vedieť, či sa má zamestnanec zamestnať a babička či môže zaňho poberať rodič. prísp., lebo nechcú prísť o ten príspevok, nakoľko o dieťa sa musí aj tak niekto starať. Vďaka!!!!!!!!!!!!!!!
zubo
22.04.05,16:57
Veľmi pekne ďakujem. Ešte mi zostáva vysvetliť úradníkom na ZP prečo nemám platiť odvody, lebo aj oni majú na to rôzne a rozporuplné názory.Ale Vám naozaj zo srdca ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
milan007
22.04.05,17:00
Dobrý deň, pán Mihál.
Prosím o Váš názor na môj prípad. Sme s.r.o. so 100 % zahraničnou účasťou. Máme dvoch konateľov, ktorí nie sú v pracovnoprávnom vzťahu s našou spoločnosťou. Sú zamestnancami materskej spoločnosti. Navštevujú nás 1 - 2 dni v mesiaci. Z našej s.r.o. im neplynú žiadne príjmy. Sme povinní ich prihlásiť do ZP a SP?
Za odpoveď vopred ďakujem.
juko
22.04.05,17:03
Jozef, viackrát si spomínal sumu 575,-Sk, ktorú budú platiť dobrovoľne nezamestnaní. Ja som tú novelu prečítal asi 2 krát, ale k tej sume som sa nikde nedopátral. Môžeš mi prosím ťa napísať, ako sa k tej sume dopracovať? Ďakujem.
juko
22.04.05,17:34
Toľko som špekuloval, až som na to asi prišiel. Je to takto správne?

koeficient=(4*14365)/(14*6500)=0,6314

VZ=6500*koeficient=4104

14% z VZ= 575,-Sk
Evanka
22.04.05,17:51
Chcem sa spýtať, ako to bude s vyplácaním rodičovského príspevku. Počula som, že už ho budú môcť poberať aj iné osoby ako rodičia. Kde by som to našla a od kedy to platí?? Viete niekto?? Díky. Pekný víkend.

Neviete niekto alebo ktonibuď, prosím, potrebujem vedieť, či sa má zamestnanec zamestnať a babička či môže zaňho poberať rodič. prísp., lebo nechcú prísť o ten príspevok, nakoľko o dieťa sa musí aj tak niekto starať. Vďaka!!!!!!!!!!!!!!! http://www.bleskovky.sk/?cid=55179&sid=7&ref=clanok_titulka
Jana Motyčková
23.04.05,14:53
V tejto téme hovoríme o zdravotnom poistení a tom, čo bude po 1.8.2005.
Ak zamestnáte dôchodcu na TPP na polovičný úväzok so mzdou 3250 mesačne, tak sa nebudú platiť odvody na zdravotné poistenie. Na SP sa platiť bude.
Čítam ten zákon (čo ide do NR) a budem Ti trochu oponovať. Ak sa mýlim, oprav ma. Vidím v zákone, že za dôchodcu s príjmom do 3250 bude platiť poistné štát. Ale nevidím tam, že zamestnanec, za ktorého platí štát poistné už nemusí platiť poistné ako zamestnanec. Takže myslím si, že dôchodca v PP (aj s príjmom do 3250) bude platiť ZP ako zamestnanec a za neho aj zamestnávateľ.
Jana Motyčková
23.04.05,15:03
Toľko som špekuloval, až som na to asi prišiel. Je to takto správne?

koeficient=(4*14365)/(14*6500)=0,6314

VZ=6500*koeficient=4104

14% z VZ= 575,-Sk
Mne ten koeficient stále nevychádza. Ja mám v §12 ods. 1e) 14%, písm. d) 10 % a koeficient mi vyjde takto :
(14*14365)/(10*6500) ... čo je nezmysel.
Mám dobrý text novely ?
Jana Motyčková
23.04.05,15:11
Janka:
Ak zamestanec bude mať "bočné" príjmy aj ako autor, zdanené podľa § 6 ZDP, a nebude ako autor prihlásený ako SZČO v poisťovni, tak si bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného a z príjmov autora zaplatí poistné spôsobom, akoby SZČO bol, teda 14% z (základ dane - náklady okrem poistného na ZP)/2.14
Už som to v zákone našla, ale mám tam, že VZ je "polovica základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu... ktorý nie je znížený o poistné na verejné ZP". Novelu som si stiahla z linku, ktorý si uviedol pár príspevkov dozadu (znenie ktoré ide do NR).
Jozef Mihál
25.04.05,05:32
Moja reakcia na víkendové príspevky od Juko a somij (a ďakujem Vám za ne, som rád, že "kontrolujete", či je novela dobre napísaná):

1. Koeficient pre dobrov.nez.osobu je v texte zaslanom do NR dopletený, správne má byť:
"...podiel súčinu sadzby podľa § 12 ods. 1 písmeno f) a priemernej mzdy a súčinu sadzby podľa § 12 ods. 1 písmeno e) a minimálnej mzdy"

chyba sa stala pri prepise, pretože do § 12 ods.1 bolo vložené nové písmenko b), nasledujúce sa posunuli ale text v definícii koeficientu zostal "po starom". Toto sa samozrejme v ďalšom procese opraví.

2. § 13 ods.5 - zamestnanec, popritom má príjmy ako autor, neprihlásený ako SZČO - takisto tu je chyba, namiesto polovica má byť deleno 2,14. Pri "lepení" výslednej podoby novely do súvislého celku si to žiaľ nikto nevšimol ale vieme o tom a opraví sa to.

3. Zamestnanec, SZČO - študent, dôchodca, s príjmom do 3250 Sk - platí štát a preto neplatí ani on, ani zamestnávateľ. To že on a zamestnávateľ neplatia, v zákone skutočne nie je po lopate povedané, neviem, takto to bolo aj v 273-ke a "fungovalo to". Janka, myslíš že by to bolo vhodné doplniť?
Jana Motyčková
25.04.05,06:01
3. Zamestnanec, SZČO - študent, dôchodca, s príjmom do 3250 Sk - platí štát a preto neplatí ani on, ani zamestnávateľ. To že on a zamestnávateľ neplatia, v zákone skutočne nie je po lopate povedané, neviem, takto to bolo aj v 273-ke a "fungovalo to". Janka, myslíš že by to bolo vhodné doplniť?r
Určite by to bolo treba opraviť, lebo inak to, ako to bude fungovať závisí iba od výkladu poisťovní a pokiaľ by aj došlo k súdu, ten podľa mňa rozhodne, že ten študent, dôchodca platiť má - som o tom presvedčená. Tá 273-ka sa tiež vykladala rôzne - riešili sme to so ZP ale nakoniec sme za týchto ľudí ZP odvádzali.
Ešte som presvedčená, že tá definícia minimálnej mzdy zamestnanca nie je dobrá, ale bližšie ti napíšem v SS alebo mailom.
ESTER
26.04.05,11:12
Ak si SZČO musí platiť preddavky do ZP minimálne 910 Sk aj počas PN,znamená to, že pri ročnom zúčtovaní preddavkov by mu mal vzniknúť prelatok?
Jozef Mihál
26.04.05,11:18
p. Mihál, zmení sa prosím Vás niečo v zákone ohľadne dohôd o vykonaní práce? Boli tu také šumy, že aj z dohôd sa bude platiť ZP. Ako to nakoniec bude?Z dohôd človek, ktorý je zamestnancom (má pracovnú zmluvu) alebo SZČO, platiť ZP nebude.

Tzv. samoplatca alebo inak dobrovoľne nezamestnaná osoba, bude platiť 14% z príjmov podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, tj. aj z dohôd. Takáto osoba bude ale tak či tak platiť najmenej 575 Sk mesačne.

Inak povedané, ak takáto osoba bude mať z dohody max.4100 Sk mesačne, platiť bude 575 Sk, ak bude mať viac, platiť bude 14% z dohody. Pozor, píšem to "mesačne", v skutočnosti to bude v prepočte na rok.
Jozef Mihál
26.04.05,11:23
Ak si SZČO musí platiť preddavky do ZP minimálne 910 Sk aj počas PN,znamená to, že pri ročnom zúčtovaní preddavkov by mu mal vzniknúť prelatok?Ročné zúčtovanie za mesiace 1-7/2005 vrátane, sa robiť nebude. Takže SZČO si v súčasnosti musí platiť 910 Sk aj keď je PN a takto to aj zostane - žiadne preplatky nevzniknú, lebo nebude ročné zúčtovanie.

Po novele od 8/2005 to bude inak. SZČO počas PN nemusí platiť preddavky. V ročnom zúčtovaní si zúčtuje skutočný príjem (základ dane) za príslušný rok a obdobie PN-iek využije ten, kto "podlezie" zákonom stanovené minimum VZ - lebo toto minimum sa mu bude alikvótne krátit o PN-ky.

Kto bude mať VZ nad povinným minimom, tomu bude jedno, či mal alebo nemal nejaké PN-ky. Zaplatí tak či tak z dosiahnutého VZ.
Sany
26.04.05,11:23
Z dohôd človek, ktorý je zamestnancom (má pracovnú zmluvu) alebo SZČO, platiť ZP nebude.

Tzv. samoplatca alebo inak dobrovoľne nezamestnaná osoba, bude platiť 14% z príjmov podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, tj. aj z dohôd. Takáto osoba bude ale tak či tak platiť najmenej 575 Sk mesačne.

Inak povedané, ak takáto osoba bude mať z dohody max.4100 Sk mesačne, platiť bude 575 Sk, ak bude mať viac, platiť bude 14% z dohody. Pozor, píšem to "mesačne", v skutočnosti to bude v prepočte na rok.
Ďakujem, potešilo, ja mám prípady hlavne dohody popri HPP, ale aj študentov a dôchodcov, tam by to však malo ostať, ak som pochopila, že ZP bude platiť až ak prekročí za rok súčet min.miezd......?
Jozef Mihál
26.04.05,11:39
Sany - študent alebo dôchodca majúci príjmy z dohôd si bude platiť poistné sám, ak jeho príjem za rozhodujúce obdobie (rok) bude polovica úhrnu minimálnych miezd a viac.

Tj. za rozhodujúce obdobie 8-12/2005 bude úhrn min.miezd 5 x 6500 = 32500 Sk.
Polovica = 16250 Sk.

Ak študent/dôchodca bude mať z dohôd kumulovane za obdobie 8-12/2005 menej ako 16250 Sk, poistné za neho platí štát.
Ak bude mať 16250 Sk a viac, poistné si bude musieť doplatiť sám.

V roku 2006 bude min.mzda povedzme 7100 Sk. Za celý rok 85200 Sk, polovica je 42600 Sk.

Ak študent/dôchodca bude mať z dohôd kumulovane za rok 2006 menej ako 42600 Sk, poistné za neho platí štát.
Ak bude mať 42600 Sk a viac, poistné si bude musieť doplatiť sám.
Sany
26.04.05,11:46
Hm, skoro dobre, až na tú polovicu....
ESTER
26.04.05,11:50
Od kedy to bude platiť, že nezamestnaný si bude musieť z dohôd platiť ZP? Ja im zatiaľ zrážam len preddavok na daň z príjmu 19 % a ako firmy odvádzam 0,8 % na ÚP.
Jozef Mihál
26.04.05,12:06
Nezamestnaný si bude platiť sám ZP, a to od augusta 2005. Ak bude mať príjmy podľa § 5 (z dohôd) prípadne podľa § 6 ZDP najmenej vo výške polovice úhrnu min.miezd za rozhodujúce obdobie, bude si sám robiť ročné zúčtovanie a vtedy prípadne doplatí poistné vypočítané ako 14% z úhrnu príjmov podľa § 5 a § 6.

Nie je to problém zamestnávateľa.
iva
26.04.05,12:36
Prosím, mení sa od 1.8. niečo ohľadom platenia zdrav.poistenia SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom ?

Ešte k Dohodám o brig.práci študentov : študent v 1/05 - 7/05 zarobí 6.500 mesačne a v 8/05 - 12/05 3.250 Sk mesačne. V takom prípade sa nikam neprihlasuje, žiadne ročné zúčtovanie ZP nemusí podávať a tým pádom mu nevzníká povinnosť za r. 2005 platiť ZP ?

Ďakujem.
Jozef Mihál
26.04.05,12:44
Prosím, mení sa od 1.8. niečo ohľadom platenia zdrav.poistenia SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom ?
V podstate nič sa nemení, až na študentov a dôchodcov, ktorí ako SZČO prestanú platiť preddavky.
Jozef Mihál
26.04.05,12:47
Ešte k Dohodám o brig.práci študentov : študent v 1/05 - 7/05 zarobí 6.500 mesačne a v 8/05 - 12/05 3.250 Sk mesačne. V takom prípade sa nikam neprihlasuje, žiadne ročné zúčtovanie ZP nemusí podávať a tým pádom mu nevzníká povinnosť za r. 2005 platiť ZP ?
Študent za 1-7/05 môže zarobiť na dohody koľko len chce, ZP sa zúčtovávať nebude, takže ani nebude mať dôvod niečo doplácať.

Za 8-12/05 nesmie v dosiahnuť v priemere 3250 Sk mesačne. Ak ich nedosiahne, zostane v platnosti to, že poistné platil štát. Ak ich dosiahne, ročné zúčt.musí podať a zaplatiť poistné.
ESTER
26.04.05,13:15
Mení sa niečo ohľadom konateľov, ktorí nepoberajú žiadne odmeny nie sú ani SZČO a ani zamestnancom. Budú musieť naďalej platiť 910 SK na ZP?
Jozef Mihál
26.04.05,13:19
Mení sa to, že od 1.8. budú takí konatelia, ako ich popisujete, tzv. dobrovoľne nezam.osoby a z tohto titulu si budú sami platiť 575 Sk mesačne. Ak sú to osoby už poistené v inom členskom štáte, platiť nebudú nič.
Jana Motyčková
27.04.05,08:18
Jozef, nedalo by sa dať do zákona, že ročné zúčtovanie poistného nemusia robiť poistenci, ktorí neboli počas roka SZČO a nemali príjem podľa §6 okrem príjmov z prenájmu a nemali v žiadnom mesiaci príjem vyšší ako 3xpriemerná mzda? Väčšina zamestnancov je takých, a pri ročnom zúčtovaní vzniknú len niekoľkokorunové rozdiely, ktoré spadnú do hranice 100 Sk. Značne by sa tým znížilo papierovanie (a zároveň frflanie ľudí).
Viera25
27.04.05,09:09
Prosím Vás, p.Mihál, dôchodca dostane na konci roka 2005 jednorazovo vyplatené úroky z pôžičky od podnikateľa vo výške 26 000Sk. Je to jeho jediný príjem okrem dôchodku. Bude musieť platiť zdravotné poistenie?
Ďakujem
Jozef Mihál
27.04.05,09:15
Janka, na tom niečo je, zatiaľ sa navrhuje, aby povinnosť roč.zúčtovania bola "odpustená" dobrovoľne nezamestnaným, ktorí nemajú príjem alebo ho majú len do výšky minimálneho poistného a ďalej poistencom štátu s príjmom do polovice min.mzdy.

Zamestnanci majú povinnosť RZ vždy, ale myslím, že o Tvojom návrhu by bolo vhodné uvažovať. Súhlasím, že povinnosť RZ treba zúžiť na čo najmenší okruh ľudí.
Jozef Mihál
27.04.05,09:16
Prosím Vás, p.Mihál, dôchodca dostane na konci roka 2005 jednorazovo vyplatené úroky z pôžičky od podnikateľa vo výške 26 000Sk. Je to jeho jediný príjem okrem dôchodku. Bude musieť platiť zdravotné poistenie?
ĎakujemNie, lebo nie je to príjem ani podľa § 5 ani § 6 zákona o dani z príjmov.
Jozef Mihál
27.04.05,09:41
Muška
27.04.05,10:31
Jožko, už som z toho d.....
Aby nemuseli platiť študenti na ZP - na základe dohody o brigádnickej práci študentov, môžu do 31.7.2005 zarobiť mesačne 6500,- SK a od 1.8 2005 už len 3250,- SK.
Sany
27.04.05,10:43
Jožko, už som z toho d.....
Aby nemuseli platiť študenti na ZP - na základe dohody o brigádnickej práci študentov, môžu do 31.7.2005 zarobiť mesačne 6500,- SK a od 1.8 2005 už len 3250,- SK.Do 31.7. môžu zarobiť hocikoľko, tak si to treba nadbehnúť a potom im dať len tých 3250.
Jozef Mihál
27.04.05,10:58
Muška, Sany to vystihla na 100%.
Jozef Mihál
27.04.05,10:59
Úplné znenie zákona o zdravotnom poistení "po novele", teda predpokladané znenie zákona po 1.8.2005:
jurajt
27.04.05,11:38
4. Ročné zúčtovanie za rok 2005 sa bude robiť len za mesiace 8-12
Účinnosť zákona sa predpokladá až od 1.8.2005
unika mi trochu zmysel tohoto zuctovania za rok 2005. cele zuctovanie bolo vymyslene, aby si ludia nevyplacali 11xmin. mzda a 12ty mesiac svoj rocny prijem :-) teraz si kazdy, kto ma zaujem, vyplati svoj rocny prijem za jul (fyzicky peniaze na ruku dostat nemusi, na to si pocka, ked v decembri zarobi, len zaplatit dan a odvody - ano, je tu trochu komplikacia, ze si nemoze spravit hned rocne zuctovanie dane), ale princip zostava. nebolo za tychto okolnosti rozumnejsie presunut rocne zuctovanie az za rok 2006, ked to teda uz silou mocou musi byt? odpadol by kopec zbytocnej administrativy, na ktoru sa vsetci vrucne tesime uz teraz.
Jozef Mihál
27.04.05,11:40
jurajt: "aspoň niečo" ;) sa takto zúčtuje...

Alebo inak:

Kto na Poradu nechodí,
sám sebe škodí.

A ešte inak:
To budú mať makroekonomickí analytici, Mikloš, burza a pod. zamotané hlavy z toho, ako je možné, že mzdy za II. štvrťrok zázračne narastú a v III. štvrťroku ešte zázračnejšie klesnú.
jurajt
27.04.05,11:45
jurajt: "aspoň niečo" ;) sa takto zúčtuje...

ano, nieco ano. lenze za aku cenu, ktoru zaplatime my vsetci? teda samozrejme okrem uctovnikov, ktori zdravotne zuctovanie urcite neopomenu ako samostatnu polozku na fakture.
Jozef Mihál
27.04.05,11:51
Žeby v ďalšej novele ktorá bude k 1.1.2006 bolo povedané, že RZ za rok 2005 sa nebude robiť vôbec?
Na to môže zopár ľudí i doplatiť.
Jana Motyčková
27.04.05,11:51
Súhlasím s Jurajt, príjem ZP sa zvýši iba mininmálne ale zvýšia sa im náklady (pracnosť, papiere) a zvýšia sa aj náklady zamestnávateľom. A kto chce, zákon obíde.
Jana Motyčková
27.04.05,11:56
Žeby v ďalšej novele ktorá bude k 1.1.2006 bolo povedané, že RZ za rok 2005 sa nebude robiť vôbec?
Na to môže zopár ľudí i doplatiť.Kto na to môže doplatiť ? Vychádzajú mi z toho len SZČO, ktorí sú PN, alebo majú vyššie preddavky, ako by bolo ročné zúčtovanie. A zákon môže byť napísaný tak, že ročné zúčtovanie budú robiť iba SZČO. Tam to má možno význam.
jurajt
27.04.05,12:01
Žeby v ďalšej novele ktorá bude k 1.1.2006 bolo povedané, že RZ za rok 2005 sa nebude robiť vôbec?
za tychto okolnosti, co vznikli, je uz len jedina mozna rozumna novela:

naviazat zdravotne poistenie na normalny danovy system a statny rozpocet, patricne upravit danovu sadzbu, z neho hradit zakladnu zdravotnu starostlivost a vsetko nad tento ramec ponechat na individualne dojednanie medzi poistencom a poistovnou, samozrejme ako poistne a nie ako dalsiu dan z prijmu. lebo momentalne nam tu vznikli 2 paralelne danove systemy, akurat jeden sa vola zdravotne poistenie. sorry, nie je v tom nic osobneho, ale je to cisty grc. akurat pochybujem, ze to bude zrovna ficova garnitura, ktora po tychto "reformatoroch" nastupi, ktora to zavedie. tristne vyhliadky...
Jozef Mihál
27.04.05,12:04
jurajt - vecne je to presne i môj názor. A nielen môj či Váš, ale veľa kompetentných ľudí to už začína takto chápať. Takže možno ešte v tojto volebnom období (fuj, politika sem nepatrí) sa to podarí rozumne dať dohromady.
Jana Motyčková
27.04.05,15:56
Lenže to by sme sa už nemohli chváliť nízkou sadzbou dane.
bepo
27.04.05,16:13
A už by neboli zhora ohraničené max vymeriavacie základy.
jurajt
27.04.05,17:18
A už by neboli zhora ohraničené max vymeriavacie základy.
to je pravda, ze struktutra vyberu by bola ina, ale:
- spravodlivost pri vybere dani, to je len taka iluzia, dane sa vzdy vyberaju tak, aby sa vybralo co najviac, od tych co sa nedokazu ucinne branit, vo vyske, aby sa danovnik este nevzburil
- naco su nam teraz 2 paralelne danove systemy a kolko je okolo toho agendy?
- vyberalo by sa ine percento, tak aby vyber zhruba zodpovedal sucasnemu globalnemu objemu, ktory sa aj tak bude len zvysovat, lebo bude treba
- kryla by sa len zakladna starostlivost, tak aby "nikto nezomrel len tak na ulici", nech je teda dane zadost zakladnej solidarite, vsetko ostatne by bolo sukromnou zalezitostou ludi a ich poistovni, mna tiez nezaujima, ako ma kto poistene auto a ani to, ako ma poistene zdravie, zakladnou vlastnosotu poistenia totiz ma byt, ze je poistene dojednane mozne riziko a vyska plnenia a nie doplnkovo zdaneny jeho prijem, co ako iste uznate, sucasny system nesplna ani nahodou
bepo
27.04.05,18:33
jurajt-podobne to majú v USA a nie je to moc výhodný systém
jurajt
28.04.05,07:27
jurajt-podobne to majú v USA a nie je to moc výhodný systém
nie moc vyhodny pre koho?

u nas totiz ten system funguje tak, ze si sice platim zdravotnu poistku, ale ked po lekarovi nieco chcem, aj tak platim na drevo, alebo pouzivam svoje kontakty, pripadne platim protisluzbou. netvrdim, ze je to tak na 100%, ale nie je to ani nic vynimocneho.

myslim, ze za tychto okolnosti je len samozrejme, ze "kazdy" sa snazi so zdravotnym poistenim vybabrat, ako sa len da a ake su jeho moznosti.

ale asi sme uz trochu mimo temu porady.
Jana Motyčková
28.04.05,09:05
Jožko, viem že na iné rezorty dosah nemáš, ale nedalo by sa pripomienkovať aj daňový zákon v tom, aby ročné zúčtovanie dane nebolo povinné pre tých, ktorí majú iba príjem zo závislej činnosti ? Tam je tiež množstvo ľudí s niekoľkokorunovými nedoplatkami, kde je to zbytočné papierovanie.
bepo
28.04.05,09:34
jurajt-pre väčšinu ľudí je to nevýhodné.
Jozef Mihál
09.05.05,09:17
Jožko, viem že na iné rezorty dosah nemáš...
Janka, nemám, ale RZ poistného sa snáď podarí i vďaka Tvojim nápadom zredukovať na minimum osôb...
Jozef Mihál
09.05.05,09:18
Príspevok k zdravotnému poisteniu štatutárov nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/10116/Zamestnanec-statutar-a-zdravotne-poistenie.html
Katarína STR
09.05.05,09:30
Prosím Vás chcem sa opýtať, či je povinná FO - študent, ktorého príjem bude cca 6-7 tisíc za mesiac prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne. Bude mať uzavretú DoBPŠ.
Viem, že mesačne preddavky platiť nebude, ale či je povinný sa prihlásiť do ZP.

Ďakujem
Jozef Mihál
09.05.05,11:35
Katarína, študent musí byť prihlásený do zdravotnej poisťovne - ako osoba, za ktorú platí poistné štát - tak ako každé iné "nezaopatrené dieťa".

Ale to je hra so slovíčkami, Vám ide o to, či sa má nejako "špeciálne" prihlasovať. Nie, nemá sa prihlasovať. Pri horeuvedenom príjme si však bude musieť po skončení roka 2005 doplatiť sám za seba zdravotné poistenie, čiže vo februári 2006 bude musieť podať vo svojej zdravotnej poisťovni zúčtovanie poistného a do konca júna 2006 ho zaplatiť.

Viac v knihe "Nové zdravotné poistenie v praxi, II.diel".
Katarína STR
09.05.05,11:45
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
09.05.05,12:40
Príspevok k sprostredkovateľom starobného dôch.sporenia (a pod.) a zdravotnému poisteniu nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/10154/Sprostredkovatel-stardochsporenia-a-zdrpoistenie.html


...a príspevok k dohodám a odvodom zasa tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/10158/Dohody-a-odvody-v-rokoch-2006-2007.html


Na tom blogu teraz prebieha taká hra na "karmu" - čo je akési bodové hodnotenie jednotlivých bloggerov. Ak nebodaj patrím medzi Vami obľúbených bloggerov, nezabudnite prosím po prečítaní príspevku kliknúť na

"Výborný text!"

...potešíte moju úbohú dušičku ;)
jurajt
09.05.05,18:51
http://mihal.blog.sme.sk/c/10158/Dohody-a-odvody-v-rokoch-2006-2007.html

Podľa súčasného znenia zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení (vrátane pripravovanej novely k 1.8.2005) zamestnávateľ neplatí (ani platiť nebude) žiadne poistné na zdravotné poistenie za pracovníkov na základe dohôd o vykonaní práce či dohôd o brigádnickej práci študentov.

tak teraz neviem. podla mojich doterajsich poznatkov, student, pracujuci na dohodu o brigadnickej cinnosti studentov, nezaplati zdravotne poistenie, len ak jeho mesacna mzda nepresiahne minimalnu mzdu. ak ju presiahne, zdravotne poistenie musi platit aj on aj zamestnavatel. mylim sa?
Jana Motyčková
09.05.05,19:00
tak teraz neviem. podla mojich doterajsich poznatkov, student, pracujuci na dohodu o brigadnickej cinnosti studentov, nezaplati zdravotne poistenie, len ak jeho mesacna mzda nepresiahne minimalnu mzdu. ak ju presiahne, zdravotne poistenie musi platit aj on aj zamestnavatel. mylim sa?Ak presiahne minimálnu mzdu, neplatí poistné ako zamestnanec (čiže 4% on a 10% zamestnávateľ) ale platí si celé poistné sám (14%). Navyše pri posudzovaní prekročenia minimálnej mzdy sa berie do úvahy úhrn miezd za obdobie (podľa novely zrejme až od 1.8.do 31.12), nie hrubá mzda za mesiac.
jurajt
09.05.05,19:09
Ak presiahne minimálnu mzdu, neplatí poistné ako zamestnanec (čiže 4% on a 10% zamestnávateľ) ale platí si celé poistné sám (14%). Navyše pri posudzovaní prekročenia minimálnej mzdy sa berie do úvahy úhrn miezd za obdobie (podľa novely zrejme až od 1.8.do 31.12), nie hrubá mzda za mesiac.
takze ak prejde pripravovana novela tak, ako sa chysta, tak nebude platit zdravotne poistenie za mesiace 1-7, aj keby zarobil lubovolne velku sumu, aj ked podla sucasneho znenia by platit mal, ak presiahne uhrn minimlanych miezd. ale ak novela neprejde, zdrzi sa, vybuchne parlament, pridu martania, neprijme sa v pripravovanej podobe, tak zdravotne poistenie pri zuctovani zaplati. ach jaj, to je gulas. radost podnikat.
Jana Motyčková
09.05.05,19:13
Presne tak.
Jozef Mihál
10.05.05,05:26
...jurajovi-t:
A ešte k tomu sa hľadajú možnosti ako to ročné zúčtovanie (napr. u študentov) predsa len urobiť za celý rok 2005, takže skutočne treba byť opatrný...

..."radosť" špekulovať.
EXPE
18.05.05,11:54
Prosím Vás, pri platení doborvoľne positeného bolo vlani 450.- Sk, teraz má byť 910 Sk ! Ak si bude zas platiť sám, nie je to príliš veľký skok? Nešlo by urobiť nej.kompromis a stanoviť nej. normálnu sumu ? Ešte tak 500 -600 Sk by šlo. Ďakujem za všetkých nešťastných

Ľubica
Jozef Mihál
18.05.05,12:06
EXPE, tzv. "dobrovoľne nezamestnaní" si budú od 1.8.2005 platiť 575 Sk.
Jozef Mihál
21.06.05,13:07
Aktuálne info k pripravovanej novele zákona o zdravotnom poistení čítajte tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/14230/Novela-zakona-o-zdravotnom-poisteni.html

Ak sa Vám článok páčil, prosím oceňte ho klikom na banner, umiestnený na konci článku s textom "KLIK super článok Chcem zvýšiť karmu".

Bolo mi potešením.
Iveta
21.06.05,13:36
konatelia sa už nebudú považovať za SZČO ale tak, ako tomu bolo do 31.12.2005, sa budú považovať za zamestnancov - ale len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa budú poberať odmenu,p. Mihál - nemá tam náhodou byť: ako tomu bolo do 31.12.2004?
Jozef Mihál
21.06.05,13:43
Má, ďakujem za upozornenie.
Iveta
21.06.05,13:45
Veľmi rado sa stalo.
jurajt
21.06.05,16:05
http://mihal.blog.sme.sk/c/14230/Novela-zakona-o-zdravotnom-poisteni.html
- konatelia sa už nebudú považovať za SZČO ale tak, ako tomu bolo do 31.12.2004, sa budú považovať za zamestnancov - ale len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa budú poberať odmenu,
nema tam byt: ale len vtedy, ak za vykon funkcie konatela NEBUDU poberat odmenu? :-)
Jozef Mihál
22.06.05,07:27
Citovaná veta je v poriadku. Po novele zákona:
- Ak konateľ nebude poberať odmenu - nebude sa považovať za zamestnanca
- Ak konateľ bude poberať odmenu - bude sa považovať za zamestnanca
jurajt
22.06.05,07:39
Citovaná veta je v poriadku. ...
dakujem za vysvetlenie. mozno by bolo dobre pri konateloch to vzdy rozviest podorobnejsie. v mojom okoli (samozrejme, zdaleka nie reprezentativnej statistickej vzorke) je najcastejsie, ze konatel je riadnym zamestnancom spolocnosti a pobera riadny plat a z titulu konatelstva nic. ak je konatelom aj v inych spolocnostiach, tak z titulu konatelstva nepobera nic, ale ma vynos z podielu (pretoze je vacsinou aj spolocnikom).
Vladimír Ozimý
22.06.05,08:03
je potrebne podavat ten vykaz o preddavkoch alebo nie k 30.6. tohto roku ja som uz z toho jelen
Natka
24.06.05,12:02
Ja si myslím, že áno.Je to povinnosť ešte podľa starého zákona, ktorý nebol ešte zrušený. A novelizovaný bude až od júla.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jozef Mihál
27.06.05,08:10
Je tá povinnosť. Práve sa chystám vyštartovať do Dôvery a zaniesť im ako konateľ svoj výkaz preddavkov.
iva
27.06.05,09:27
Prosím, nie je mi úplne jasné podľa novely od 1.9.05 nasledovné.
SZČO v r.2005 neplatí žiadne zdrav.poistenie, lebo je riadne zamestnaný (a v r.2003 a 2004 mal stratu z podnikania), platí za neho zamestnávateľ. V roku 2005 dosiahne zisk napr. 80.000. Bude musieť doplatiť zdrav.poistenie za rok 2005 do 30.6.06 - ak áno, v akej výške ? Bude musieť zároveň od 1.7.06 platiť preddavky na zdrav.poistenie ?
ďakujem
Jozef Mihál
27.06.05,09:31
Bude musieť vykonať ročné zúčtovanie za rok 2005 a doplatiť poistné.

Poistné by malo byť dané ako:
14% zo základu (80000 deleno 2,14) = 5234 Sk.

Od 1.7.2006 bude platiť preddavky ako 1/12 vyššie vypočítanej sumy poistného, teda vo výške 437 Sk mesačne (za predpokladu, že bude stále i zamestnancom).
ricij
27.06.05,09:39
Bude musieť vykonať ročné zúčtovanie za rok 2005 a doplatiť poistné.
Bude musieť, alebo bude môcť?
A teraz tip: Ak nejakého živnostníka, ktorý si platí 910,- Sk/mesačne zamestnám na jednu hodinu za 50 Sk/mesačne, nebude musieť platiť preddavky ako SZČO. Ak sa ročné zúčtovanie bude konať dobrovoľne, znamená to, že takýto SZČO zaplatia za niektoré mesiace len 5+2 Sk ako ZP?
iva
27.06.05,09:51
Práve ohľadom tej "dobrovoľnosti" mi to nie je úplne jasné. Kto bude "musieť" a kto bude "môcť" robiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2005 ?
Jozef Mihál
27.06.05,11:18
Uhm, počkajte do stredy - štvrtka.
Jozef Mihál
30.06.05,09:51
Novela zákona o zdravotnom poistení bola dnes, tj. 30.6.2005, v Národnej rade schválená.

Ďakujem Poraďákom, ktorí svojimi nápadmi k novele prispeli.

Osobitne ďakujem Somij - Janke Motyčkovej.

Viac informácií o novele nájdete na mojom blogu.
A kto je veľmi zvedavý, zajtra o 17.00 v Pravda café.
ricij
30.06.05,09:57
Gratulujem Ti - však si bol tvorcom novely. Ako to prešlo? Natesno? Škoda, že to Pravda café je z PO tak ďaleko.
Jozef Mihál
30.06.05,10:44
Ďakujem Riči. Prešlo to ústavnou väčšinou - ZA bolo 90 poslancov z prítomných 136.
Andrej - áno, bolo to schválené v treťom čítaní.

Predpokladám, že na budúci týždeň na Poradu prilepím novelu, i zákon po novele v kompletnom znení.
Duša
30.06.05,21:13
Veľmi pekne Vám ďakujem pán Mihál. Bez Vás by sme mnohí tápali v tme.
Jana Motyčková
01.07.05,20:13
Ďakujem Poraďákom, ktorí svojimi nápadmi k novele prispeli.

Citujem zo SME (30.6.) : Mária Sabolová z KDH ministra Zajaca kritizovala, že novely neboli pripravené profesionálne. "Museli ich očisťovať výbory, je za tým ťažká práca, konzultácie s právnikmi," povedala. :mad:
Meja88
08.08.05,13:37
Vie mi niekto pomoct s individualnym zdrav.poistenim?

Moze sa odpocitavat z dane tak, ako verejne zdravotne poistenie?

Bude sa vykazovat vo vykazoch?

Dakujem Meja88.
Téry
08.08.05,14:54
Vie mi niekto pomoct s individualnym zdrav.poistenim?

Moze sa odpocitavat z dane tak, ako verejne zdravotne poistenie?

Bude sa vykazovat vo vykazoch?

Dakujem Meja88.Nemoze sa odpocitavat od dane.
Pre zamestnavatela (ak prispieva zamestnancovi) to nie je danovo uznany vydavok.
Pre zamestnanca to nie je polozka znizujuca zaklad ani to nie je nezdanitelna ciastka.
MZ sa snazi o to, aby od 1.1.20056 bolo z danoveho pohladu individualne zdr.poistenie aspon tak zvyhodnene, ako je doplnkove dochodkove poistenie.

Vo vykazoch preddavkov sa IZP nevykazuje.
alena
09.08.05,05:48
v zbierke zákonov, čiastka 135, už vyšiel zákon č. 352, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 o zdravotnom poistení, osobne som ho ešte nestihla prečítať, či je to to isté, čo sem Jožko prilepil
Meja88
09.08.05,06:20
Kde je napisane, ze sa to nemoze odpocitavat. V zakone o dani z prijmov je povedane, ze zaklad dane sa znizuje o poistne a individualne ZP patri do poistneho. Alebo je niekde napisane, ze nie?

Potrebovala by som to kvoli softveru.
Téry
09.08.05,07:12
Kde je napisane, ze sa to nemoze odpocitavat. V zakone o dani z prijmov je povedane, ze zaklad dane sa znizuje o poistne a individualne ZP patri do poistneho. Alebo je niekde napisane, ze nie?

Potrebovala by som to kvoli softveru.IZP nie je povinné. Od základu dane sa odpočítava len povinné poistné.
urs
09.08.05,10:41
Kde je napisane, ze sa to nemoze odpocitavat. V zakone o dani z prijmov je povedane, ze zaklad dane sa znizuje o poistne a individualne ZP patri do poistneho. Alebo je niekde napisane, ze nie?

Potrebovala by som to kvoli softveru.
Na čom účtuješ? To si sama zapracúvaš zákon do programu?
bepo
09.08.05,10:44
Na čom fičíš je lepšia otázka :D
Meja88
09.08.05,10:48
Ja sa zucastnujem jeho tvorby.
Martin4
09.08.05,10:55
Po novele od 01.09.2005 sa mení aj problematika Dôchodca - DoVP - Odvody do ZP - Ročné zúčtovanie. Sedím nad novelou zákona (už vyšla v Zvierke: 352/2005 Z.z.) a hľadám správne riešenie situácie:

Dôchodca (starobný dôchodok začal pred rokom 2005) je zamestnaný v mesiacoch 1-6/2005 a potom 9-12/2005 (učiteľ, cez prázdniny v školstve zmluvy nie sú).
Okrem toho má (alebo môže mať na jeseň) takéto DoVP:
za 4/2005 - napr. 30 tis. - preddavky do ZP neplatí, lebo bol aspoň 1 deň v r.2005 zamestnaný
za 8/2005 - napr. 30 tis. - preddavky do ZP neplatí, detto (aj keď v tom mesiaci nebol zamestnaný?)
10/2005 - napr. 50 tis.

A otázky:
1. Bude musieť platiť odvody na ZP za 10/2005?
2. Bude musieť podávať ročné zúčtovanie za rok 2005 - kvôli DoVZ za 10/2005?
3. Ak áno, tak bude čo všetko bude VZ pre zúčtovanie?

Poradíte prosím?
Ďakujem, Martin
Jana Motyčková
09.08.05,11:09
Z dohody poistné do ZP platiť nebude, keďže v 10/2005 je zároveň aj zamestnancom.
Martin4
09.08.05,11:22
Janka,
ďakujem - takto to je podľa súčasného zákona.
Otázka je, či to však zostáva aj podľa novely 352/2005 platnej od 9/2005, lebo je v nej dosť zmien pri súbehoch, VZ a ročnom zúčtovaní (plus špecifické pravidlá pre prechodné obdobie 9-12/2005).
barbadoss
09.08.05,12:42
- Konatelia budú platiť ako zamestnanci, a to v mesiacoch, v ktorých majú príjem, ak príjem nebudú mať žiaden, platiť nebudú nič - ale ak budú tým pádom "dobrovoľne nezamestnaní", musia ako "dobrovoľne nezam." platiť.

- SZČO nebudú platiť pri PN ani preddavky aj sa im to zohľadní v povinnom minime v ročnom zúčtovaní

- VZ SZČO no comment

- je návrh (ktorý zrejme aj prejde), aby sa za prvý polrok 2005 žiadne ročné zúčtovanie nerobilo a robilo sa len "polročné" zúčtovanie za 7-12/2005
prosím pekne a keď budú konatelia zároveň zamestnaní v inom členskom štáte EU - napr. vo Francúzsku bude v pracovnom pomere (riadne platiteť poistné) a v SR bude konateľom bez akéhokoľvek príjmu.
Ako by potom mohol náš, slovenský zákon o ZP od nich žiadať platenie poistného ako "dobrovolne nezamestnanný" keď nariadenie EU jednoznačne hovorí že ak je osoba zamestnaná v 2 čl.štátoch EU tak odvádza poistné len v tom členskom štáte kde má bydlisko....atď ?????
Jana Motyčková
09.08.05,12:50
Janka,
ďakujem - takto to je podľa súčasného zákona.
Otázka je, či to však zostáva aj podľa novely 352/2005 platnej od 9/2005, lebo je v nej dosť zmien pri súbehoch, VZ a ročnom zúčtovaní (plus špecifické pravidlá pre prechodné obdobie 9-12/2005).Ja viem, veď som na tej novele robila. Myslela som to podľa novej platnej novely.
Alllena
09.08.05,13:23
Ja som z tej novely celá jahodová tiež neviem máme starobného dôchodcu zamestnaného na dobu určitú od 01.01./05 do 31.12/05 neviem čo bude z odvodami do zdravotnej poisťovne od septembra a potom určite budeme mať zamestnaného od septembra dôchodcu-dohoda o vykonaní práce ,ktorý nepracuje nikde na základe pracovnej zmluvy.neviem aké odvody do zdrav.poisťovne od 09.05 ani ako zamestnávateľ a ani povinnosť z pohľadu dôchodcu,nečudujte sa mi niekedy si pripadám ako neandrtálec ,ale som rada že Vás všetkých mám
Martin4
09.08.05,13:28
veď som na tej novele robila.Janka, skvelé.
Právnické formulácie sú ťažko čitateľné :(. Asi sa pýtam veci, ktoré sú Tebe už zrejmé:
1. Ani podľa novely nemusí poistenec z môjho príkladu predkladať zúčtovanie za rok 2005 a urobí to za neho zamestnávateľ?
2. V zúčtovaní teda nebudú príjmy z DoVP nikde uvedené a nebudú vo VZ?
A doplnenie k môjmu príkladu:
3. Ak poistenec-dôchodca bude mať príjem z DoVP v mesiaci, v ktorom už nemá zamestnanie (napr. DoVP v 12/2005, zamestnanie mal len do 10/2005), tak musí poistenec odviesť poistné do ZP z príjmu DoVP - alebo mení to situáciu s ročným zúčtovaním?
barbadoss
09.08.05,16:05
Ospravedlňujem sa, už tomu začínam rozumieť a tak na základe novely 580/2004 a stále účinnej 1408/71 zhrniem povinnosti/nepovinnosti zahraničných konateľov v SR - MANUAL ZDRAVOTNEHO POISTENIA ZAHRANICNYCH KONATELOV V SR

1. FO je konateľom slovenskej sro a zároveň je zamestnancom v inom štáte EU kde má aj svoje bydlisko v zmysle citovaného nariadenia : takáto osoba v SR neplatí vôbec nič bez ohľadu na výšku odmeny konateľa (je zamestnaná v 2 čl.štátoch EU - platí v štáte bydliska). Avšak odmenu konateľa odmenu musí priznať a platiť z nej poistné v tom štáte EU v ktorom je poistená ako zamestnanec. V praxi to znamená že slovenská sro sa tam musí zaregistrovať ako zamesnávateľ (toto mám overené v praxi!!!) - čiže žiadna výhoda !

2. FO je konateľom slov.sro a zároveň v inom členskom štáte EU SZČO : 2 možnosti :
- z činnosti konateľa v SR poberá odmenu - platí v SR ako zamestnanec (4% on + 10% firma) pretože nariadenie hovorí že ak je osoba súčasne v jednom štáte SZČO a druhom štáte zamestnanec tak platí poistné v tom štáte v ktorom je považovaná za zamestnanca, t.j. v SR

- z činnosti konateľa v SR nepoberá žiadnu odmenu - neplatí v SR pretože nie je považovaný za verejne poistenú osobu v zmysle slov. zákona 580/2004 (a zároveň nie je teda v SR zamestnanec - vyššie uvedené ustanovenie 1408/71 sa nepoužije)

3. FO je poistená len v SR ako konateľ slov.sro
- platí poistné ak má z činnosti konateľa v SR nej.odmenu a to ako zamestnanec (t.j. 4 + 10%)
- platí poistné ako dobrovolne nezamestnaný vo výške 575,- ak nemá z činnosti konateľa v SR žiadnu odmenu (okrem prípadu že by bol napr. dôchodca, bol zamestnaný z iného titulu v SR, SZČO v SR)

Očakávam vaše reakcie "decká"....-:)
barbadoss
09.08.05,16:12
EŠTE K TOMU MANUALU malý dodatok :

v prípade ak takýto zahraničný konateľ zistí že na základe novely od 1.9.2005 preddavky platiť nemusí, má smolu čo sa týka už uhradených preddavkov, nakoľko tie mu už nikto nevráti - ročné zúčtovanie preddavkov sa bude totiž vykonávať len za obdobie od 1.9.2005 - 31.12.2005
Jozef Mihál
09.08.05,17:26
Dôchodca (starobný dôchodok začal pred rokom 2005) je zamestnaný v mesiacoch 1-6/2005 a potom 9-12/2005 (učiteľ, cez prázdniny v školstve zmluvy nie sú).
Okrem toho má (alebo môže mať na jeseň) takéto DoVP:
za 4/2005 - napr. 30 tis. - preddavky do ZP neplatí, lebo bol aspoň 1 deň v r.2005 zamestnaný
za 8/2005 - napr. 30 tis. - preddavky do ZP neplatí, detto (aj keď v tom mesiaci nebol zamestnaný?)
10/2005 - napr. 50 tis.

A otázky:
1. Bude musieť platiť odvody na ZP za 10/2005?
2. Bude musieť podávať ročné zúčtovanie za rok 2005 - kvôli DoVZ za 10/2005?
3. Ak áno, tak bude čo všetko bude VZ pre zúčtovanie?
1. Zamestnanec neplatí poistné na zdravotné poistenie z odmien za dohody. Inak povedané, ak v čase, kedy je považovaný za zamestnanca, má aj príjem na základe dohody, z príjmu z dohody poistné neplatí. Ani preddavky, ani tento príjem nie je započítavaný do vym.základu pre ročné zúčtovanie poistného.

2. Príjmy z dohôd osoby, ktorá v tom čase, keď tieto príjmy mala, nebola ani zamestnancom, ani SZČO, a boli za obdobie 1-8/2005, sa do vymeriavacieho základu za rok 2005 nezapočítavajú. Ako keby neexistovali. Je pritom jedno, aká bola (bude) ich výška.

Toľko malé školenie pre všetkých.

Teraz Váš prípad.
1. Bude musieť platiť odvody na ZP za 10/2005?
...Myslíte zrejme, či bude musieť platiť odvody z dohody. Nebude musieť, lebo ide o príjem z dohody dosiahnutú v čase, kedy bude zamestnancom.

2. Bude musieť podávať ročné zúčtovanie za rok 2005 - kvôli DoVZ za 10/2005?
...Kvôli tomu nebude musieť. Ale bude ho musieť podať a to sám, kvôli tomu, že nebol celý rok 2005 zamestnancom ale bol 2 mesiace poistencom štátu.

3. Ak áno, tak bude čo všetko bude VZ pre zúčtovanie?
...V tomto prípade bude VZ = VZ z činnosti zamestnanca.
Jozef Mihál
09.08.05,17:35
1. Ani podľa novely nemusí poistenec z môjho príkladu predkladať zúčtovanie za rok 2005 a urobí to za neho zamestnávateľ?
2. V zúčtovaní teda nebudú príjmy z DoVP nikde uvedené a nebudú vo VZ?
A doplnenie k môjmu príkladu:
3. Ak poistenec-dôchodca bude mať príjem z DoVP v mesiaci, v ktorom už nemá zamestnanie (napr. DoVP v 12/2005, zamestnanie mal len do 10/2005), tak musí poistenec odviesť poistné do ZP z príjmu DoVP - alebo mení to situáciu s ročným zúčtovaním?
1. Ani podľa novely nemusí poistenec z môjho príkladu predkladať zúčtovanie za rok 2005 a urobí to za neho zamestnávateľ?

...musí robiť RZ a to sám. A to preto, lebo NEBOL CELÝ rok zamestnancom.

2. V zúčtovaní teda nebudú príjmy z DoVP nikde uvedené a nebudú vo VZ?

...v RZ nebudú tieto príjmy z DoVP dosiahnuté za 1-8/2005 nikde uvedené, nebudú vo VZ.

3. Ak poistenec-dôchodca bude mať príjem z DoVP v mesiaci, v ktorom už nemá zamestnanie (napr. DoVP v 12/2005, zamestnanie mal len do 10/2005), tak musí poistenec odviesť poistné do ZP z príjmu DoVP - alebo mení to situáciu s ročným zúčtovaním?

...ak jeho VZ zo zamestnania + príjem z dohody za obdobie 9-12/2005 bude maximálne 13000 Sk, tak z dohody v mesiaci, v ktorom už nemá zamestnanie, poistné platiť nebude a nebude platiť ani poistné z VZ, ktorý dosiahol v zamestnaní - zaplatené predavky za 9-12/2005 v zamestnaní mu poisťovňa vráti.

Ak ale jeho VZ zo zamestnania + príjem z dohody za obdobie 9-12/2005 bude vyšší ako 13000 Sk, z príjmu z dohody musí zaplatiť poistné.
Jozef Mihál
09.08.05,17:48
EŠTE K TOMU MANUALU malý dodatok :

v prípade ak takýto zahraničný konateľ zistí že na základe novely od 1.9.2005 preddavky platiť nemusí, má smolu čo sa týka už uhradených preddavkov, nakoľko tie mu už nikto nevráti - ročné zúčtovanie preddavkov sa bude totiž vykonávať len za obdobie od 1.9.2005 - 31.12.2005Ten MANUAL je celkom fajn,
dodatok už nie.
1. Ročné zúčtovanie musí za rok 2005 robiť každý, kto bol konateľ v čase 1-8/2005 - lebo bol SZČO a každý, kto bol v roku 2005 SZČO čo len jeden deň, musí ročné zúčtovanie povinne robiť.
2. Ročné zúčtovanie sa bude robiť za celý rok 2005. Takže ten, kto platil preddavky vyššie, ako poistné vypočítané v ročnom zúčtovaní, bude mať preplatok a ten je ZP povinná mu vrátiť do 30.6.2006.
Jozef Mihál
09.08.05,17:54
Ja som z tej novely celá jahodová tiež neviem máme starobného dôchodcu zamestnaného na dobu určitú od 01.01./05 do 31.12/05 neviem čo bude z odvodami do zdravotnej poisťovne od septembra a potom určite budeme mať zamestnaného od septembra dôchodcu-dohoda o vykonaní práce ,ktorý nepracuje nikde na základe pracovnej zmluvy.neviem aké odvody do zdrav.poisťovne od 09.05 ani ako zamestnávateľ a ani povinnosť z pohľadu dôchodcu,nečudujte sa mi niekedy si pripadám ako neandrtálec ,ale som rada že Vás všetkých mámKlídek.
Ten Váš dôchodca - zamestnanec, bude od septembra platiť preddavky tak ako doteraz, takisto zamestnávateľ.
Ak mu náhodou vyjde VZ za 9-12/2005 maximálne 13000 Sk, ZP mu vráti preddavky zaplatené za toto obdobie, takisto zamestnávateľovi - pretože v tom období bol poistencom štátu. ZP si vyúčtuje tohto poistenca voči štátu - štát jej zaplatí poistné za 9-12/2005.

Dôchodca na dohodu - on nebude považovaný za zamestnanca, ani Vy za zamestnávateľa, takže žiadne preddavky neplatí ani on ani Vy.
Ak jeho príjem z dohôd za 9-12/2005 bude viac ako 13000 Sk, musí si sám podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné z tohto príjmu. Ak nie, zostáva za toto obdobie poistencom štátu.
Alllena
10.08.05,04:39
Klídek.
Ten Váš dôchodca - zamestnanec, bude od septembra platiť preddavky tak ako doteraz, takisto zamestnávateľ.
Ak mu náhodou vyjde VZ za 9-12/2005 maximálne 13000 Sk, ZP mu vráti preddavky zaplatené za toto obdobie, takisto zamestnávateľovi - pretože v tom období bol poistencom štátu. ZP si vyúčtuje tohto poistenca voči štátu - štát jej zaplatí poistné za 9-12/2005.

Dôchodca na dohodu - on nebude považovaný za zamestnanca, ani Vy za zamestnávateľa, takže žiadne preddavky neplatí ani on ani Vy.
Ak jeho príjem z dohôd za 9-12/2005 bude viac ako 13000 Sk, musí si sám podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné z tohto príjmu. Ak nie, zostáva za toto obdobie poistencom štátu.
Už je to dobré je slnečné ráno a ide sa pracovať. Ďakujem
Martin4
10.08.05,05:42
Ani podľa novely nemusí poistenec z môjho príkladu predkladať zúčtovanie za rok 2005 a urobí to za neho zamestnávateľ?

...musí robiť RZ a to sám. A to preto, lebo NEBOL CELÝ rok zamestnancom.
Jozef, ďakujem za jasné odpovede, prajem pekný deň.
Jana Motyčková
10.08.05,06:05
Aj ja ďakujem Jozefovi, že to prevzal (a zišiel z výšin), nemám moc času, tak som to nerozpisovala.
milanr
10.08.05,06:45
Ja mám tiež taký prípad so starobným dôchodcom. Zamestnanec bol u nás zamestnaný do 31.07., odišiel do SD a znovu sme ho od 04.08. do 31.12. vzali na DoVP s mesačnou odmenou 3.250,- Sk, nemá iný pracovný pomer. Pokiaľ som správne pochopila výklad p. Jožka Mihála tak:
1. príjem z DoVP za 08/2005 sa neberie do úvahy, aj keď už nebol zamestnancom. Platiteľom poistného je štát.
2. príjem z DoVP za 09-12/2005 je 4x3250,- Sk = 13000,- to znamená, že neplatí poistné na ZP. Platiteľom je štát. RZ tiež nebude predkladať.
Predpokladám, že nemá ani žiadne oznamovacie povinnosti voči ZP, iba nahlásiť zmenu kategórie poistenca na popberateľa SD.
Prosím, poraďáci, opravte ma, ak si to vysvetľujem ZLE!
Téry
10.08.05,06:55
Ja mám tiež taký prípad so starobným dôchodcom. Zamestnanec bol u nás zamestnaný do 31.07., odišiel do SD a znovu sme ho od 04.08. do 31.12. vzali na DoVP s mesačnou odmenou 3.250,- Sk, nemá iný pracovný pomer. Pokiaľ som správne pochopila výklad p. Jožka Mihála tak:
1. príjem z DoVP za 08/2005 sa neberie do úvahy, aj keď už nebol zamestnancom. Platiteľom poistného je štát.
2. príjem z DoVP za 09-12/2005 je 4x3250,- Sk = 13000,- to znamená, že neplatí poistné na ZP. Platiteľom je štát. RZ tiež nebude predkladať.
Predpokladám, že nemá ani žiadne oznamovacie povinnosti voči ZP, iba nahlásiť zmenu kategórie poistenca na popberateľa SD.
Prosím, poraďáci, opravte ma, ak si to vysvetľujem ZLE!
RZ bude musieť podať, pretože nebol po celý rok zamestnancom.

Oznamovacia povinnosť bola k 31.7. - bolo treba nahlásiť ukončenie činnosti zamestnanca, okrem toho žiadna ozn.povinnosť nie je. Nezaškodí ale nie je to nutné, ak k 1.9.pošle do ZP list, mail a pod., v ktorom uvedie, že je dôchodcom.
barbadoss
10.08.05,10:24
Ten MANUAL je celkom fajn,
dodatok už nie.
1. Ročné zúčtovanie musí za rok 2005 robiť každý, kto bol konateľ v čase 1-8/2005 - lebo bol SZČO a každý, kto bol v roku 2005 SZČO čo len jeden deň, musí ročné zúčtovanie povinne robiť.
2. Ročné zúčtovanie sa bude robiť za celý rok 2005. Takže ten, kto platil preddavky vyššie, ako poistné vypočítané v ročnom zúčtovaní, bude mať preplatok a ten je ZP povinná mu vrátiť do 30.6.2006.
Prakticky teda zahraničný konateľ slov.sro ktorý tu v SR nemal v roku 2005 žiaden príjem len urobí ročné zúčtovanie ale doplácať nebude nič - povinnosť bola kompletne vyrovnaná platením preddavkov za obdobie 01 - 08/2005 v sume 910,- Sk mesačne.
Správne som to pochopila ?
Téry
10.08.05,10:51
Presne tak.

Ale ak by mal nejaký príjem ako konateľ, vypočíta si v ročnom zúčtovaní poistné tak, že:

VZ = príjem / 2.14
pričom VZ musí byť najmenej 8 x 6500 Sk = 52000 Sk.

Poistné = 14% z VZ, prípadne 7% z VZ ak by bol nebodaj osobou so zdravotným postihnutím.
Osmijanko
10.08.05,13:22
Pán Mihál, ste úplná jednotka, ale všetci by vás zbožňovali, keby ste dokázali zo svojej pozície zariadiť, aby ZP nasledovali SP a v nejakom rozumnom časovom intervale poskytla "hriešnikom" čas na odstránenie minulých chýb. Myslím tým "generálny pardon" a odpustenie pokút a penálov.
Jaruš
10.08.05,13:42
Ahojte všetci, práve som sa dostala k celkom dobrej tabuľke. Keďže ju neviem pripnúť z excellu, tak vám ju sem pracne prepíšem, dúfam, že sa ukáže zrozumiteľne:

POROVNÁVACIE VZ na účel platenia VZ na účel platenia
hľadisko predd. na ZP Soc.P.

Dátum zmeny max. VZ 1.1.2005 1.7.2005
v kalend. roku

Obdobie platnosti od 1.1.2005 od 1.7.2005
max. VZ do 31.12.2005 do 30.6.2005

Dátum zmeny min. VZ 1.1.2005 1.10.2005
v kalend. roku

Obdobie platnosti od 1.1.2005 od 1.10.2005
min. VZ do 31.12.2005 do 30.9.2006

Poskytovanie min. VZ sa nekráti VZ nevzniká, preru-
neplateného. voľna šuje sa Soc.P.

Trvanie dočasnej PN min VZ sa znižuje o pomernú nevzniká
časť prislúchajúcu k počtu povinnosť
kal. dní, počas ktorých za platiť poistné
poistenca platí poistné štát

Rozhodujúce obdobie Kalendárny rok Kalendárny mesiac
Jaruš
10.08.05,13:43
Jéééééééééžiši, ukázalo sa to úplne hotentótsky, poradíte mi niekto, ako
to sem mám prilepiť z excellu?
Ďakujem
liba2
10.08.05,13:47
Jéééééééééžiši, ukázalo sa to úplne hotentótsky, poradíte mi niekto, ako
to sem mám prilepiť z excellu?
ĎakujemJaruš, dole máš: Rozšírené možnosti-odpovedať a tadiaľ pošli tú tabuľku ako prílohu.
Téry
10.08.05,15:20
Pán Mihál...keby ste dokázali zo svojej pozície zariadiť, aby ZP nasledovali SP a v nejakom rozumnom časovom intervale poskytla "hriešnikom" čas na odstránenie minulých chýb. Myslím tým "generálny pardon" a odpustenie pokút a penálov.
Dobrý nápad, aj ja sa pripájam.
Jozef Mihál
10.08.05,15:30
Pokúsim sa. Začiatkom septembra sa budú na MZ konať nejaké sedenia so ZP, uvidíme.
ESTER
10.08.05,15:32
Rozumiem tomu dobre, že konateľ - dôchodca, ktorý nemá žiaden príjem sa má k 31.08.2005 odhlásiť v ZP ako SZČO a nemusí sa už prehlásiť na dobrovoľne nezamestnanú osobu a nemusí platiť 575 SK?
Jozef Mihál
10.08.05,15:37
Rozumiem tomu dobre, že konateľ - dôchodca, ktorý nemá žiaden príjem sa má k 31.08.2005 odhlásiť v ZP ako SZČO a nemusí sa už prehlásiť na dobrovoľne nezamestnanú osobu a nemusí platiť 575 SK?Má sa odhlásiť ako SZČO a súčasne prihlásiť ako poistenec štátu (ak teda je starobný dôchodca).
durisovad
10.08.05,15:41
Pan Mihal, a nemohli by ste sa ako poradca vlady, prihovorit aj za to, aby pracujuci dochodcovia nemuseli platit zdravotne poistenie aspon do zarobku minimalnej mzdy? Ak som dobre citala zakon, ak zarobia (aj na dohodu o vykonani prace) viac ako polovicu min. mzdy, odvod budu musiet zaplatit.
Téry
10.08.05,15:50
Pan Mihal, a nemohli by ste sa ako poradca vlady, prihovorit aj za to, aby pracujuci dochodcovia nemuseli platit zdravotne poistenie aspon do zarobku minimalnej mzdy? Ak som dobre citala zakon, ak zarobia (aj na dohodu o vykonani prace) viac ako polovicu min. mzdy, odvod budu musiet zaplatit.MZ chcelo aby ten limit bol až do výšky minimálnej mzdy. Ale sú tu aj iní páni, ktorí strážia "verejné financie".

BTW pán Mihál nie je poradca vlády ale len ministra Zajaca.
garter
10.08.05,16:10
Poraďte mi prosím, ako ste sa dopracovali k sume 575,-- Sk, čo musí platiť dobrovoľne nezamestnaná osoba.
Ďakujem
Téry
10.08.05,16:15
Poraďte mi prosím, ako ste sa dopracovali k sume 575,-- Sk, čo musí platiť dobrovoľne nezamestnaná osoba.
ĎakujemTerka, to je ťažká matematika. Skús si prečítať s láskavým dovolením pána Mihála, ktorý je autorom textu, toto (DNO = dobrovoľne nezamestnaná osoba):

Preddavok DNO musí byť najmenej vo výške sadzby zo súčinu koeficientu podľa § 13 ods.14 a minimálneho základu DNO a najviac môže byť vo výške sadzby z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy (v roku 2005 je to 43095 Sk, v roku 2006 to bude 47475 Sk).
Koeficient podľa § 13 ods.14 je daný ako podiel, kde v čitateli je suma 4% z priemernej mzdy, v menovateli je suma 14% z minimálnej mzdy zamestnanca, odmeňovaného mesačnou mzdou.
Pre rok 2005 je tento koeficient daný ako:
(4% z 14365) deleno (14% z 6500) = 574,6 deleno 910 = 0,6315
Pre rok 2006 by tento koeficient mal byť:
(4% z 15825) deleno (14% z 6800) = 633 deleno 952 = 0,6650
V roku 2005 to znamená, že preddavok DNO musí byť najmenej vo výške:
- DNO bez poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť alebo s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 19%, bez preukazu ŤZP - minimálna mzda 6500 Sk, sadzba poistného 14%, preddavok najmenej 575 Sk (v roku 2006 najmenej 634 Sk),
- DNO s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20% do 40% vrátane alebo držiteľ preukazu ŤZP - minimálna mzda 6500 Sk, sadzba poistného 7%, preddavok najmenej 288 Sk (v roku 2006 najmenej 317 Sk).
garter
10.08.05,16:33
Terka, to je ťažká matematika. Skús si prečítať s láskavým dovolením pána Mihála, ktorý je autorom textu, toto (DNO = dobrovoľne nezamestnaná osoba):

Preddavok DNO musí byť najmenej vo výške sadzby zo súčinu koeficientu podľa § 13 ods.14 a minimálneho základu DNO a najviac môže byť vo výške sadzby z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy (v roku 2005 je to 43095 Sk, v roku 2006 to bude 47475 Sk).
Koeficient podľa § 13 ods.14 je daný ako podiel, kde v čitateli je suma 4% z priemernej mzdy, v menovateli je suma 14% z minimálnej mzdy zamestnanca, odmeňovaného mesačnou mzdou.
Pre rok 2005 je tento koeficient daný ako:
(4% z 14365) deleno (14% z 6500) = 574,6 deleno 910 = 0,6315
Pre rok 2006 by tento koeficient mal byť:
(4% z 15825) deleno (14% z 6800) = 633 deleno 952 = 0,6650
V roku 2005 to znamená, že preddavok DNO musí byť najmenej vo výške:
- DNO bez poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť alebo s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 19%, bez preukazu ŤZP - minimálna mzda 6500 Sk, sadzba poistného 14%, preddavok najmenej 575 Sk (v roku 2006 najmenej 634 Sk),
- DNO s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20% do 40% vrátane alebo držiteľ preukazu ŤZP - minimálna mzda 6500 Sk, sadzba poistného 7%, preddavok najmenej 288 Sk (v roku 2006 najmenej 317 Sk).
Ďakujem za vysvetlenie, k tomuto vzorcu som sa nevedela dostať.
Osmijanko
10.08.05,16:46
Pán Mihál, ďakujeme pekne a tešíme sa.
hron
10.08.05,17:30
Terka, to je ťažká matematika. Skús si prečítať s láskavým Pre rok 2005 je tento koeficient daný ako:
(4% z 14365) deleno (14% z 6500) = 574,6 deleno 910 = 0,6315
Pre rok 2006 by tento koeficient mal byť:
(4% z 15825) deleno (14% z 6800) = 633 deleno 952 = 0,6650
V roku 2005 to znamená, že preddavok DNO musí byť najmenej vo výške:

Zaujimave pocty :-). Obycajny strvtak by zratal 4% z urcenej priemernej mzdy a dostal by jednoduchy vysledok. Ale pravda, len taky jednoduchy zakladoskolacky.
Téry
10.08.05,18:19
Zaujimave pocty :-). Obycajny strvtak by zratal 4% z urcenej priemernej mzdy a dostal by jednoduchy vysledok. Ale pravda, len taky jednoduchy zakladoskolacky.
...áno, jasné. Problém však je, že poistné D.N.O. sa počíta ako 14% alebo 7% sadzba z vymeriavacieho základu. A aj D.N.O: má stanovený minimálny vymeriavací základ. A ten minimálny základ musí byť taký, aby preddavok vyšiel presne toľko, ako platí štát. Preto ten úžasný a ako z Marsu pôsobiaci postup.
iva
10.08.05,18:43
Chcela by som poprosiť skúsenejších o vyjadrenie, či som dobre pochopila princíp ročného zúčtovania ZP na príklade.

SZČO si v celom roku 2005 plati ZP z minima - 910 Sk mesačne.
Za rok 2005 dosiahne zisk vo výške 400.000 Sk.
Tzn. 400.000/2,14 = 186.916 je vym základ pre ZP * 14% = 26.168 Sk by mala byť výška zaplateného ZP za rok 2005, teda SZČO podá ročné zúčtovanie ZP do 31.3.06 a do 30.6.06 musí doplatiť 15.248 Sk ?
Zároveň si vypočíta predavky na ZP a od 7/06 začne platiť 2.180 mesačne ?

Vôbec si nie som istá tými mojimi výpočtami.
Vopred ďakujem.
iva
10.08.05,18:49
Ešte napíšem jeden príklad na ročné zúčtovanie pre zamestnaca.

Zamesnanec bol riadne zamestnaný od 1/05 do 10/05, 11,12/05 bol nezamestnaný - na úrade práde.

V mesiaci 1/05 mal hrubý zárobok 150.000, VZ 43.000
v mesiacoch 2/05 - 10/05 20.000, VZ 20.000
v mesiacoch 11,12/05 zárobok 0

Je povinný do 28.2.06 podať ročné zúčtovanie, vychádza mi to tak, že zo zárobku 107.000 bude musieť doplatiť ZP. Len mi nie je jasné, kto a ako to doplatí ? On 4% (teda 4.280 Sk) a zamestnávateľ 10% ( 10.700 Sk ) ?

Ďakujem.
iva
10.08.05,18:53
Ešte by som sa chcela ohľadom novely platnej od 1.9.05 uistiť v jednej veci.

SZČO - zároveň študent denného štúdia začal podnikať v 5/05. Začal si platiť preddavky na ZP vo výške 910 Sk mesačne. Je povinný tieto preddavky v tejto výške platiť aj v mesiacoch nasledujúcich po začiatku platnosti novely ?

Ď.
Téry
10.08.05,19:06
Chcela by som poprosiť skúsenejších o vyjadrenie, či som dobre pochopila princíp ročného zúčtovania ZP na príklade.

SZČO si v celom roku 2005 plati ZP z minima - 910 Sk mesačne.
Za rok 2005 dosiahne zisk vo výške 400.000 Sk.
Tzn. 400.000/2,14 = 186.916 je vym základ pre ZP * 14% = 26.168 Sk by mala byť výška zaplateného ZP za rok 2005, teda SZČO podá ročné zúčtovanie ZP do 31.3.06 a do 30.6.06 musí doplatiť 15.248 Sk ?
Zároveň si vypočíta predavky na ZP a od 7/06 začne platiť 2.180 mesačne ?

Vôbec si nie som istá tými mojimi výpočtami.
Vopred ďakujem.Ak ten zisk sú príjmy mínus náklady bez započítania preddavkov a poistného na zdravotné poistenie, tak je to OK, až na drobné chybičky pri zaokrúhľovaní (všetko sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor).
Téry
10.08.05,19:09
Ešte napíšem jeden príklad na ročné zúčtovanie pre zamestnaca.

Zamesnanec bol riadne zamestnaný od 1/05 do 10/05, 11,12/05 bol nezamestnaný - na úrade práde.

V mesiaci 1/05 mal hrubý zárobok 150.000, VZ 43.000
v mesiacoch 2/05 - 10/05 20.000, VZ 20.000
v mesiacoch 11,12/05 zárobok 0

Je povinný do 28.2.06 podať ročné zúčtovanie, vychádza mi to tak, že zo zárobku 107.000 bude musieť doplatiť ZP. Len mi nie je jasné, kto a ako to doplatí ? On 4% (teda 4.280 Sk) a zamestnávateľ 10% ( 10.700 Sk ) ?

Ďakujem.Je povinný podať RZ. Výsledok za zamestnávateľa musí oznámiť zamestnávateľovi. On potom musí doplatiť tých 4280 a zamestnávateľ 10700.
Téry
10.08.05,19:11
Ešte by som sa chcela ohľadom novely platnej od 1.9.05 uistiť v jednej veci.

SZČO - zároveň študent denného štúdia začal podnikať v 5/05. Začal si platiť preddavky na ZP vo výške 910 Sk mesačne. Je povinný tieto preddavky v tejto výške platiť aj v mesiacoch nasledujúcich po začiatku platnosti novely ?

Ď.Od septembra nie je povinný platiť preddavky.
iva
10.08.05,19:35
Ešte ma na padlo niečo k tomu roč.zúčtovaniu zamestnanca.

Príklad
1-6/05 zamestnanec robí vo firme A, mesačný zárobok = VZ 20.000
7-12/05 pracuje vo firme B, mes.zárobok 70.000, VZ 43.000

ročné zúčtovanie - zamestnanec musí doplatiť 4% z VZ cca 139.000 (všetko je zaokrúhlene), ktorý zamestnávateľ musí doplatiť 10% z VZ 139.000 ?
A, alebo B ?
iva
10.08.05,19:37
A ešte aj k tomu študentovi denného štúdia - zároveň SZČO.

Od 9/05 predstane platiť preddavky na ZP, musí to nejakou formou aj zdrav.poisťovni oznámiť, alebo nie ?

Ak áno, je na to nejaké tlačivo, alebo treba osobne ?

Konatelia, ktorí sa do 8.9.05 musia odhlásiť aké tlačivo musia vyplniť a poslať (ak nechcú stáť hodiny vo fronte na zdrav.poisťovniach) ?
liba2
10.08.05,19:43
Konatelia, ktorí sa do 8.9.05 musia odhlásiť aké tlačivo musia vyplniť a poslať (ak nechcú stáť hodiny vo fronte na zdrav.poisťovniach) ?Asi odhlášku z poistenia...
Téry
10.08.05,20:00
Ešte ma na padlo niečo k tomu roč.zúčtovaniu zamestnanca.

Príklad
1-6/05 zamestnanec robí vo firme A, mesačný zárobok = VZ 20.000
7-12/05 pracuje vo firme B, mes.zárobok 70.000, VZ 43.000

ročné zúčtovanie - zamestnanec musí doplatiť 4% z VZ cca 139.000 (všetko je zaokrúhlene), ktorý zamestnávateľ musí doplatiť 10% z VZ 139.000 ?
A, alebo B ?
Súčet príjmov = 6 x 20000 + 6 x 70000 = 540000 Sk
Max.VZ môže byť 517140 Sk
Koeficient = 517140/540000 = 0,9577

VZ A = 120000 x 0,9577 = 114924 Sk
Poistné A = 10% z 114924 = 11493 Sk
Preddavok A = 12000 Sk
Preplatok A = 12000 - 11493 = 507 Sk

VZ B = 420000 x 0,9577 = 402234 Sk
Poistné B = 10% z 402234 = 40224 Sk
Preddavok B = 25860 Sk
Nedoplatok B = 40224 - 25860 = 14364 Sk
durisovad
11.08.05,04:52
MZ chcelo aby ten limit bol až do výšky minimálnej mzdy. Ale sú tu aj iní páni, ktorí strážia "verejné financie".

BTW pán Mihál nie je poradca vlády ale len ministra Zajaca.
A co keby ti "pani, ktori strazia verejne financie" a ostatni pani s vysokymi platmi platili odvody zo skutocnych prijmov a neurcovali si maximalny zaklad?
Myslim, ze by sa verejne financie dost slusne naplnili.
liba2
11.08.05,05:05
A co keby ti "pani, ktori strazia verejne financie" a ostatni pani s vysokymi platmi platili odvody zo skutocnych prijmov a neurcovali si maximalny zaklad?
Myslim, ze by sa verejne financie dost slusne naplnili.Sem by som dala súhlas aj 3x (lenže zmizlo tlačidlo so súhlasom).
durisovad
11.08.05,05:15
Vtip je v tom, ze suhlas mozno dat iba raz. Aj ja by som niektorym prispevkom dala aj desat suhlasov, ale sa neda.
alena
11.08.05,06:08
potrebujem poradiť:
1. vysokoškolák má celý rok DoBPŠ, so zamestnávateľom mal v minulosti dohodu, že on mu odvádzal poistné do ZP, v januári mu omylom tiež poslal poistné, hoci už nemal. Ako dostane peniaze naspäť?
2. aby nemusel platiť od 1.9. z dohody odvody do ZP, zamestná sa v inej firme na skrátený pracovný úväzok s platom napr. 1.000,- Sk mesačne. Z tejto sumy bude odvádzať poistné zamestnávateľ (4% + 10%). Urobí si zúčtovanie za obdobie 9-12 a preddavky budú vrátené jemu aj zamestnávateľovi, pretože zarobil menej ako 3.250,- mesačne, alebo bude musieť priznať aj príjmy z dohody a doplatiť?
3. Ak by to tak bolo, tak by ma z pohľadu tej firmy zaujímalo, ako to bude potom s daňovým priznaním, pretože v priebehu roka sú to pre firmu daňovo uznané výdavky, ale ak firma dostane naspäť peniaze zo ZP, čo s tým potom? Možno sa pýtam moc dopredu ...
Daska
11.08.05,06:23
Alena k bodu 2 myslim ze poistne na ZP sa mu nevrati, aj ke zarobil menej ako 3250,-, lebo z ridneho PP je povinnost platit odvody bezohladu na vysku prijmu. To ze sa zamestna, mu zabezpeci iba to, ze dohody sa mu nebudu ratat do prijmu.

ALEBO SA MYLIM???
Jankaaa
11.08.05,06:30
Alena k bodu 2 myslim ze poistne na ZP sa mu nevrati, aj ke zarobil menej ako 3250,-, lebo z ridneho PP je povinnost platit odvody bezohladu na vysku prijmu. To ze sa zamestna, mu zabezpeci iba to, ze dohody sa mu nebudu ratat do prijmu.

ALEBO SA MYLIM??? Ale veď v §11 odst.9 sa píše, že ak študent alebo star.dôchodca ma príjem do 3250,-, tak platiteľom je štát. Ja som to pochopila tak, že za neho platiť nemusím /ani len preddavky/ . Pýtala som sa aj na zdrav.poisťovni, ale tam mi to ani kontrolórka ešte nevedela povedať. Vraj si to ešte nepreštudovali.Mýlim sa ja?
Daska
11.08.05,06:35
K tomu by sa mal vyjadrit asi p.Mihal, ale si myslim, ze je jedno kto je zamestnany, my mame zamestnaneho dochodcu a normalne zanho platim vsetky odvody....

O tych dohodach som to myslela tak, ze ak ma riadny PP moze prekrocit aj tych 3250,- Sk a ani tak ich nebude ratat do ZP v rocnom zuctovani.
Téry
11.08.05,06:50
1. vysokoškolák má celý rok DoBPŠ, so zamestnávateľom mal v minulosti dohodu, že on mu odvádzal poistné do ZP, v januári mu omylom tiež poslal poistné, hoci už nemal. Ako dostane peniaze naspäť?
2. aby nemusel platiť od 1.9. z dohody odvody do ZP, zamestná sa v inej firme na skrátený pracovný úväzok s platom napr. 1.000,- Sk mesačne. Z tejto sumy bude odvádzať poistné zamestnávateľ (4% + 10%). Urobí si zúčtovanie za obdobie 9-12 a preddavky budú vrátené jemu aj zamestnávateľovi, pretože zarobil menej ako 3.250,- mesačne, alebo bude musieť priznať aj príjmy z dohody a doplatiť?
3. Ak by to tak bolo, tak by ma z pohľadu tej firmy zaujímalo, ako to bude potom s daňovým priznaním, pretože v priebehu roka sú to pre firmu daňovo uznané výdavky, ale ak firma dostane naspäť peniaze zo ZP, čo s tým potom? Možno sa pýtam moc dopredu ...1. Vyrieši si to so svojou zdravotnou poisťovňou, poistné zaplatené bezdôvodne mu poisťovňa musí vrátiť.
2.Presne tak. V čase, keď je považovaný za zamestnanca, sa na príjmy z dohôd neprihliada. Ak ako zamestnanec zarobí na základe pracovnej zmluvy do 13000 Sk za september až december 2005, preddavky jemu aj zamestnávateľovi ZP na základe ročného zúčtovania vráti.
3. Ročné zúčtovanie sa robí do 28.2.2006, firma má mesiac čas na to, aby si výsledný preplatok (vyplývajúci zo zaplatených preddavkov, ktoré sa jej budú vracať) odpočítala z nákladov.
Jankaaa
11.08.05,06:51
Aj mi máme zamestnaného dôchodcu/na skr.prac.úväzok/ a tiež za neho platíme odvody, ale od 1.9.2005 by mala byť tá zmena, že ak zarába do 3.250,-, tak platiť nebudeme.
Daska
11.08.05,06:56
Tery dakujeme.

A este jedna otazka, moze mat student riadny PP a aj DoBPS??? Ak ma riadny PP asi by sa uz nemal posudzovat ako student nie???
Jozef Mihál
11.08.05,06:57
Janka, presnejšie je to tak, že ak od septembra do decembra 2005 zarobí max.13000 Sk, poistné sa neplatí. Napr. V septembri môže zarobiť 8000, v októbri 0, v novembri 5000, v decembri 0.
Pozor, preddavky sa musia platiť! Ak mu príjem vyjde do 13000 Sk, podá ročné zúčtovanie (alebo o to požiada zamestnávateľa) a na základe RZ mu ZP vráti preddavky zaplatené za september až december, rovnako aj zamestnávateľovi.
Jozef Mihál
11.08.05,07:00
Tery dakujeme.

A este jedna otazka, moze mat student riadny PP a aj DoBPS??? Ak ma riadny PP asi by sa uz nemal posudzovat ako student nie???Otázka síce smeruje na Téryho, ale hádam sa, chatár jeden, nenahnevá ak odpoviem ja.

Študent pokojne môže mať riadny PP, stále sa bude považovať za študenta - viď zákon o vysokých školách, práca na riadny PP sa študentom nezakazuje.
Študent môže mať súčasne aj PP aj DoBPŠ.
Daska
11.08.05,07:00
P. Mihal ked je zivnost popri zamestnani, musia sa platit odvody do ZP zo zivnosti??? Zivnost je od 5/2005. Som z toho jelen.
Jozef Mihál
11.08.05,07:09
Áno musia sa platiť. Ale pozor, keďže živnosť je v tomto prípade až od 5/2005, zo živnosti sa neplatia preddavky (lebo je popri zamestnaní). Ale po skončení roka sa bude musieť podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné aj z vymeriavacieho základu, vypočítaného zo živnosti.
Velettka
11.08.05,07:12
Ak normálne pracujem na HPP a este v inej firme na DoVP, bude sa mi rátať príjem z DoVP do rocneho zuctovania a aj s tohoto prijmu budem musieť odviesť poistné? DoVP mesačne neprekročí min. mzdu.
Jankaaa
11.08.05,07:12
Janka, presnejšie je to tak, že ak od septembra do decembra 2005 zarobí max.13000 Sk, poistné sa neplatí. Napr. V septembri môže zarobiť 8000, v októbri 0, v novembri 5000, v decembri 0.
Pozor, preddavky sa musia platiť! Ak mu príjem vyjde do 13000 Sk, podá ročné zúčtovanie (alebo o to požiada zamestnávateľa) a na základe RZ mu ZP vráti preddavky zaplatené za september až december, rovnako aj zamestnávateľovi. Čiže ak aj mám dôchodcu,študenta na skr.prac.úväzok/alebo na dohodu/ a ten zarába 3000,-/v hrubom/, tak za neho musím odviesť preddavok, tak ako doteraz a ZP mi ho na základe ročného zúčtovania vráti?
Jozef Mihál
11.08.05,07:15
Čiže ak aj mám dôchodcu,študenta na skr.prac.úväzok/alebo na dohodu/ a ten zarába 3000,-/v hrubom/, tak za neho musím odviesť preddavok, tak ako doteraz a ZP mi ho na základe ročného zúčtovania vráti?Preddavok sa musí odvádzať len v prípade pracovného pomeru, pri dohode nie (dohoda nie je zamestnanie).

Preddavok ZP vráti na základe ročného zúčtovania, ak príjem z PP za mesiace sept-dec.2005 je max 13000 Sk.
tomare
11.08.05,07:18
Janka, presnejšie je to tak, že ak od septembra do decembra 2005 zarobí max.13000 Sk, poistné sa neplatí. Napr. V septembri môže zarobiť 8000, v októbri 0, v novembri 5000, v decembri 0.
Pozor, preddavky sa musia platiť! Ak mu príjem vyjde do 13000 Sk, podá ročné zúčtovanie (alebo o to požiada zamestnávateľa) a na základe RZ mu ZP vráti preddavky zaplatené za september až december, rovnako aj zamestnávateľovi.Čiže ak dôchodca má príjem 3250 Sk každý mesiac (09,10,11,12). Preddavky platíme každý mesiac. Pri RZ sa preddavky zamestnancovi i zamestnávateľovi vrátia. Ano?
Jozef Mihál
11.08.05,07:18
Ak normálne pracujem na HPP a este v inej firme na DoVP, bude sa mi rátať príjem z DoVP do rocneho zuctovania a aj s tohoto prijmu budem musieť odviesť poistné? DoVP mesačne neprekročí min. mzdu.Ak súčasne s HPP máte príjem na DoVP, príjem na DoVP sa nezapočítava (akoby neexistoval), do ročného zúčtovania sa neráta a poistné sa z neho neplatí. Je jedno, aká je výška príjmu na DoVP, pokojne to môže byť milión mesačne.
Daska
11.08.05,07:19
Áno .
Aj z dohody???
Velettka
11.08.05,07:20
Ďakujem veľmi pekne :-)
Jozef Mihál
11.08.05,07:21
Aj z dohody???Daska, pýtame sa celou vetou. WTF "Aj z dohody?"
Jankaaa
11.08.05,07:27
Čiže, ak tomu správne rozumiem.
1. ak mám so študentom uzatvorenú DoVP, tak ak má príjem 3000,-/v hrubom/, tak aj tak musím za neho odviesť do ZP a musím mu urobiť aj ročné zúčtovanie a vtedy sa mi ten preddavok vráti?
Jozef Mihál
11.08.05,07:32
Čiže, ak tomu správne rozumiem.
1. ak mám so študentom uzatvorenú DoVP, tak ak má príjem 3000,-/v hrubom/, tak aj tak musím za neho odviesť do ZP a musím mu urobiť aj ročné zúčtovanie a vtedy sa mi ten preddavok vráti?Janka, ak máte so študentom uzatvorenú DoVP, nie je zamestnancom a preto ako zamestnanec preddavok platiť nemôže (a samozrejme ani zamestnávateľ). Dostáva svojich 3000, preddavok sa neplatí. Ak jeho príjem z DoVP za september až december 2005 prevýši 13000 Sk, musí podať ročné zúčtovanie a sám zaplatiť poistné vo výške 14% z príjmu.
Daska
11.08.05,07:34
To som sa pytala, ze ci aj z dohody sa zraza do ZP, bo jankaaa pise:

Čiže ak aj mám dôchodcu,študenta na skr.prac.úväzok/alebo na dohodu/ a ten zarába 3000,-/v hrubom/, tak za neho musím odviesť preddavok, tak ako doteraz a ZP mi ho na základe ročného zúčtovania vráti?

A vy ste povedal: Ano
Jozef Mihál
11.08.05,07:45
To som sa pytala, ze ci aj z dohody sa zraza do ZP, bo jankaaa pise:

Čiže ak aj mám dôchodcu,študenta na skr.prac.úväzok/alebo na dohodu/ a ten zarába 3000,-/v hrubom/, tak za neho musím odviesť preddavok, tak ako doteraz a ZP mi ho na základe ročného zúčtovania vráti?

A vy ste povedal: AnoDaska, ospravedlňujem sa, tú zátvorku v otázke od Janky som prehliadol. Takže vyššie uvedené moja odpoveď je už opravená.
Jano11
11.08.05,07:55
Takže p.Mihal , ak dôchodca ma za mesiace september až december 2005 príjem
na dohodu trebars 14 000.- Sk ,tak platí ZP 14% zo sumy 14 000 - 13 000´= 1000 Sk.
Teda 140.- Sk. Dúfam ,že tak to je správne a nie z celej sumy 14 000.- Sk .
apsgroup
11.08.05,07:58
Vcera vecer som niekde videla vlozeny nejaky subor od pana Mihala, kde boli otazky
a odpovede k zakonu od 1.9. Dnes to neviem najst.Neviete mi poradit.
Jankaaa
11.08.05,08:00
p.Mihál, ešte sa chcem spýtať ako je to s ročným zúčtovaním v prípade, ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, ako mi potom ZP vráti tých 10%, ktoré som za neho odviedla? Ročné zúčtovanie si urobí sám, čiže jemu ZP vráti tie 4%, ale ako sa vrátia mne?
Téry
11.08.05,08:24
Takže p.Mihal , ak dôchodca ma za mesiace september až december 2005 príjem
na dohodu trebars 14 000.- Sk ,tak platí ZP 14% zo sumy 14 000 - 13 000´= 1000 Sk.
Teda 140.- Sk. Dúfam ,že tak to je správne a nie z celej sumy 14 000.- Sk .Nie je to správne. V danom prípade dôchodca zaplatí poistné z celých 14tis.
Téry
11.08.05,08:29
Vcera vecer som niekde videla vlozeny nejaky subor od pana Mihala, kde boli otazky
a odpovede k zakonu od 1.9. Dnes to neviem najst.Neviete mi poradit.Pan MIhal obcas robi tzv. HH - Happy Hour. Znamena to, ze na Poradu zavesi ako prilohu nejake zaujimave citanie z jeho dielne, v poslednom case ide hlavne o prispevky k zdravotnemu poisteniu. Vola to Happy Hour, lebo to trva asi hodinu a po tej hodine to vymaze.

Takze verni Poradaci, ktorí su na Porade zaveseni 24 hodin denne, o nic nepridu. Ostatni maju smolu.
Téry
11.08.05,08:34
p.Mihál, ešte sa chcem spýtať ako je to s ročným zúčtovaním v prípade, ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, ako mi potom ZP vráti tých 10%, ktoré som za neho odviedla? Ročné zúčtovanie si urobí sám, čiže jemu ZP vráti tie 4%, ale ako sa vrátia mne?Nahodou to viem, tak odpoviem.
Ak si ten zamestynanec neurobi RZ, tak ZP nevrati nic ani jemu ani zamestnavatelovi - ako ma ZP vediet, ked RZ neexistuje, ze bol poistencom statu?

Ak RZ poda, tak ZP vracia zaplatene preddavky. Podla § 19 odsek 1O musi ten zamestnanec ktory poda RZ sam, oznamit zamestnavatelovi do 10.marca vysku preplatku zamestnavatela. Zamestnavatel potom bude tuto sumu "vymahat" od ZP.

Myslim, ze blizsie detaily budu vo vyhlaske o RZ, ta vsak este pokial viem neexistuje.
Jankaaa
11.08.05,08:45
Téry, ďakujem veľmi pekne.
apsgroup
11.08.05,08:57
Pan MIhal obcas robi tzv. HH - Happy Hour. Znamena to, ze na Poradu zavesi ako prilohu nejake zaujimave citanie z jeho dielne, v poslednom case ide hlavne o prispevky k zdravotnemu poisteniu. Vola to Happy Hour, lebo to trva asi hodinu a po tej hodine to vymaze.

Takze verni Poradaci, ktorí su na Porade zaveseni 24 hodin denne, o nic nepridu. Ostatni maju smolu.
Dakujem za odpoved, mala som si to vytlacit hned. Som tu nova,tak som to nevedela. A to uz druhykrat nevytiahne?
Jano11
11.08.05,09:03
Nie je to správne. V danom prípade dôchodca zaplatí poistné z celých 14tis.Dík Téry. Mám v rodine takúto dôchodkyňu, ktorá si privyrába. Keď jej to
poviem , tak tá bude nadávať na Zajaca ako pohan...
Téry
11.08.05,09:10
Dík Téry. Mám v rodine takúto dôchodkyňu, ktorá si privyrába. Keď jej to
poviem , tak tá bude nadávať na Zajaca ako pohan...Jano, ja platím dane za piatich a tiez nadavam ako pohan.
Nech si ta rodina zabezpeci nejake formalne zamestnanie, o co ide vid vyssie.
Téry
11.08.05,09:11
Dakujem za odpoved, mala som si to vytlacit hned. Som tu nova,tak som to nevedela. A to uz druhykrat nevytiahne?Veru nevytiahne, je to skrob. Musite si to kupit za tazke peniaze ako sucast roznych poradcov podnikatela a pod.
Jano11
11.08.05,09:24
Téry nič sa nedeje, tá dôchodkyňa je svokra.
Jankaaa
11.08.05,09:34
Ako je to vlastne s dôchodcami, ak je invalidným dôchodcom a zároveň už dosiahol vek na starobný dôchodok. Platím za neho odvody ako za star.dôchodcu čiže 4 a 10%? Aj keď má priznanú invaliditu vyššiu ako 60%? V zákone o ZP som sa dočítala, že dôchodok priznaný do 31.12.2003 sa považuje po tomto dni za ID, ale čo to pre mňa /ako platiteľa odvodov/znamená to teda neviem. Posudzuje sa dôchodca, ktorému bola invalidita priznaná do roku 2003 a po tomto roku na účely platenia odvodov do poisťovni rozdielne?
Téry
11.08.05,09:36
Tak teda v tomto momente prechadzame do temy:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11766
Jankaaa
11.08.05,09:47
Tak teda v tomto momente prechadzame do temy:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=11766 Neviem, či si reagoval na môj predošlý príspevok, ale toto je téma svokrovci. Nerozumiem.
bea
11.08.05,09:52
Neviem, či si reagoval na môj predošlý príspevok, ale toto je téma svokrovci. Nerozumiem.Janka, asi si ho nestihol ani prečítať, keď odpovedal na ten pred Tvojou otázkou!:o
Jankaaa
11.08.05,09:55
Janka, asi si ho nestihol ani prečítať, keď odpovedal na ten pred Tvojou otázkou!:oAsi. A ja hlúpa som si prešla celú tému, či tam náhodou nenájdem odpoveď na moju otázku. Ale veľa som dozvedela z inej oblasti.:)
Jozef Mihál
11.08.05,11:34
Ako je to vlastne s dôchodcami, ak je invalidným dôchodcom a zároveň už dosiahol vek na starobný dôchodok. Platím za neho odvody ako za star.dôchodcu čiže 4 a 10%? Aj keď má priznanú invaliditu vyššiu ako 60%? V zákone o ZP som sa dočítala, že dôchodok priznaný do 31.12.2003 sa považuje po tomto dni za ID, ale čo to pre mňa /ako platiteľa odvodov/znamená to teda neviem. Posudzuje sa dôchodca, ktorému bola invalidita priznaná do roku 2003 a po tomto roku na účely platenia odvodov do poisťovni rozdielne?Dôchodca ak je osoba so zdravotným postihnutím (§ 12) má sadzby v polovičnej výške. Ak nemá rozhodnutie Soc.poisťovne o tom, že je osoba so zníženou prac.schopnosťou apsoň o 20% alebo ak nemá preukaz ŤZP, má sadzby v normálnej výške.

Z toho čo píšete sa javí, že nemá ani jedno ani druhé - takže sadzby 4% a 10%. Alebo nech si vybaví ten preukaz ŤZP.
Jankaaa
11.08.05,11:40
Ďakujem pán Mihál. Má preukaz ZŤP, takže bude platiť tie nižšie odvody. Ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
11.08.05,11:41
Opravujem sa. Keďže do starobného dôchodku prechádzal ako invalid podľa predpisov účinných do 31.12.2003, posudzuje sa ako osoba so zdravotným postihnutím a má znížené sadzby 2% a 5%.
Jankaaa
11.08.05,11:44
Pán Mihál a to sa týka aj odvodov do soc.poisťovňe?
Jozef Mihál
11.08.05,11:52
Pán Mihál a to sa týka aj odvodov do soc.poisťovňe????
To je o inom. A do inej témy.
Ak je poberateľ starobného dôchodku zamestnaný, neplatí invalidné poistenie a poistenie v nez. Ostatné odvody do SP platí ako každý iný.

Je jedno, či má zníženú prac.schopnosť a pod.

Z logiky odvodov do SP to inak ani byť nemôže.
ESTER
11.08.05,15:18
V roku 2004 mal podnikateľ príjem zo živnosti a z podnikania na základe iného ako živnostenského oprávnenia. 1.1.2005 prerušil živnosť. Na účely platenia preddavkov od 1.7.2005 mu bolo povedané, že ak má prerušenú živnosť preddavky neplatí na ZP vôbec ani zo živnosti ani z podnikania za základe iného ako živ.oprávnenia. Od 1.1.2005 je zamestnancom, kde si platí preddavky. Postupuje správne?
Jozef Mihál
11.08.05,15:24
V roku 2004 mal podnikateľ príjem zo živnosti a z podnikania na základe iného ako živnostenského oprávnenia. 1.1.2005 prerušil živnosť. Na účely platenia preddavkov od 1.7.2005 mu bolo povedané, že ak má prerušenú živnosť preddavky neplatí na ZP vôbec ani zo živnosti ani z podnikania za základe iného ako živ.oprávnenia. Od 1.1.2005 je zamestnancom, kde si platí preddavky. Postupuje správne?No, ak podniká na základe iných prepisov, napr. je daňový poradca, znalec atď, tak je stále SZČO. SZČO nie sú LEN živnostníci. takže podľa mňa mal platiť preddavky ako SZČO od 1.1.2005 a aj po 1.7.2005.
ESTER
11.08.05,15:29
Činnosť na základe iného ako živ.oprávnenia bola sprostredkovanie poistenia. Platí to aj vtedy?
ESTER
11.08.05,15:48
Živnostník nie je SZČO? Ja som si stále myslela že je SZČO. Neviem už sa mi asi všetko pletie. Ako si ma potom platiť odvody osoba uvedená v mojej otázke vyššie z príjmov na základe iného ako živ.oprávnenia? Z toho čo jej vyjde alebo najmenej 910,-.
Jozef Mihál
11.08.05,15:53
Slovenčina naša...

"SZČO nie sú LEN živnostníci"

je vo význame:

"Za SZČO sa nepovažujú len živnostníci, ale aj sprostredkovatelia poistenia..."

Takže opakujem, že mal zostať registrovaný v ZP ako SZČO a platiť preddavky. Výška preddavku od 1.7.2005:

1/12-tina zo 14% z polovice základu dane dosiahnutého podľa § 6 zákona o dani z príjmov za rok 2004.
ESTER
11.08.05,16:02
Pán Mihál, dobre som sa sama na sebe zasmiala ako ma jedno slovo vo vete doplietlo. V téme mzdy som zadala nesprávne otáku na tvorbu web stránok. Viem, že tam nepatrí, ale neviem ju zmazať. Vedeli by ste mi na ňu odpovedať, alebo ju mám zadať na téme podnikanie?
durisovad
11.08.05,20:50
Pan Mihal, prosim Vas, od 1.9 kolko bude platit do zdravotneho poistenia starobny dochodca, ktory pracuje ako zivnostnik alebo na dohodu o vykonani prace a zarobi viac ako polovicu minimalnej mzdy? 14 % zo zarobku alebo 14 % z minimalnej mzdy?
jurajt
11.08.05,21:20
Vdaka za HH.

Mam taku otazku/priklad.

Pani Maria pracuje ako upratovacka na HPP, ale skrateny (polovicny uvazok), ine zamestnanie nema. Mesacne ma prijem 4000 Sk hrubeho. Jej a zamestnavatelov vymeriavaci zaklad pre platbu preddavku na ZP (4% a 10%) je:
a) 4000 Sk
b) 6500 Sk
c) nic a je poistencom statu?
Daska
11.08.05,21:39
Vdaka za HH.

Mam taku otazku/priklad.

Pani Maria pracuje ako upratovacka na HPP, ale skrateny (polovicny uvazok), ine zamestnanie nema. Mesacne ma prijem 4000 Sk hrubeho. Jej a zamestnavatelov vymeriavaci zaklad pre platbu preddavku na ZP (4% a 10%) je:
a) 4000 Sk
b) 6500 Sk
c) nic a je poistencom statu?
A) je spravna odpoved
apsgroup
12.08.05,05:18
Co bude so studentom, ktory sa zamestna na skrateny uvazok v obdobi 9-12/05, popripade len napr. v 9/05 a bude mat prijem napr.1000,-sk, zaplati z neho zdravotne
pouistenie. Bude mat aj dohody, ktore prevysia 13000,-Sk za 9-12/05. Bude robit rocne zuctovanie a doplati ZP z dohod?
Daska
12.08.05,05:26
Ak mal riadny PP dohody sa na ucely ZP nerataju, a ak som spravne pochopila p. Mihala, poda rocne zuctovanie a este aj tie odvody z prijmov mensich ako 13 000.- mu ZP vrati.
jana7
12.08.05,07:18
No, ak podniká na základe iných prepisov, napr. je daňový poradca, znalec atď, tak je stále SZČO. SZČO nie sú LEN živnostníci. takže podľa mňa mal platiť preddavky ako SZČO od 1.1.2005 a aj po 1.7.2005.
p. Mihál nechystá sa zmena ohľadne toho platenia preddavkov. Teda zmena je , že od 1.9.2005 nemusia SZČO-dôchodca platiť preddavky ak nemal príjem ,ale čo tie peniaze čo zaplatil už od 1.1.2005 ? Zatiaľ mu ich v ročnom zúčtovaní asi nevrátia. Jeden milý dôchodca prišiel s tým , že mu prišlo zaplatiť poistné od 1.1.2005 a on nemá žiedne príjmy , len si kedysi spravil povolenie na podnikanie ako samostatne hospodariaci roľník , ale nikdy príjmy nemal . Teraz to musí doplatiť zo svojho dôchodku. Chystá sa v tomto smere zmena? Ďakujem.
jurajt
12.08.05,11:37
A) je spravna odpovedDaska, Jarus, Somij, dakujem pekne.
Téry
12.08.05,13:28
Co bude so studentom, ktory sa zamestna na skrateny uvazok v obdobi 9-12/05, popripade len napr. v 9/05 a bude mat prijem napr.1000,-sk, zaplati z neho zdravotne
pouistenie. Bude mat aj dohody, ktore prevysia 13000,-Sk za 9-12/05. Bude robit rocne zuctovanie a doplati ZP z dohod?:- )))
Téry
12.08.05,13:32
p. Mihál nechystá sa zmena ohľadne toho platenia preddavkov. Teda zmena je , že od 1.9.2005 nemusia SZČO-dôchodca platiť preddavky ak nemal príjem ,ale čo tie peniaze čo zaplatil už od 1.1.2005 ? Zatiaľ mu ich v ročnom zúčtovaní asi nevrátia. Jeden milý dôchodca prišiel s tým , že mu prišlo zaplatiť poistné od 1.1.2005 a on nemá žiedne príjmy , len si kedysi spravil povolenie na podnikanie ako samostatne hospodariaci roľník , ale nikdy príjmy nemal . Teraz to musí doplatiť zo svojho dôchodku. Chystá sa v tomto smere zmena? Ďakujem.
...a to čo je k 1.9. to nie je zmena?
Za toho milého dôchodcu bude od 1.9. platiť štát, aj keď je SZČO (keďže nemá príjem).
Jozef Mihál
12.08.05,13:50
p. Mihál nechystá sa zmena ohľadne toho platenia preddavkov. Teda zmena je , že od 1.9.2005 nemusia SZČO-dôchodca platiť preddavky ak nemal príjem ,ale čo tie peniaze čo zaplatil už od 1.1.2005 ? Zatiaľ mu ich v ročnom zúčtovaní asi nevrátia. Jeden milý dôchodca prišiel s tým , že mu prišlo zaplatiť poistné od 1.1.2005 a on nemá žiedne príjmy , len si kedysi spravil povolenie na podnikanie ako samostatne hospodariaci roľník , ale nikdy príjmy nemal . Teraz to musí doplatiť zo svojho dôchodku. Chystá sa v tomto smere zmena? Ďakujem.Nuž, keď sa dá niekto na podnikanie, mal by trošku ovládať čo kde a ako musí platiť, ak to nevie...mal by mať aspoň dobrého Poradcu. K zmene došlo od 1.9., žiaľ retroaktivita v tomto nie je možná, ZP by hnali MZ k ústavnému súdu :( .
durisovad
13.08.05,18:08
Pan Mihal, prosim Vas, od 1.9 kolko bude platit do zdravotneho poistenia starobny dochodca, ktory pracuje ako zivnostnik alebo na dohodu o vykonani prace a zarobi viac ako polovicu minimalnej mzdy? 14 % zo zarobku alebo 14 % z minimalnej mzdy?Pan Mihal si zrejme moju otazku nevsimol a tak prosim vas ostatnych, ktori sa venujete tejto problematike - neviete mi poradit?
Daska
13.08.05,18:56
Pan Mihal si zrejme moju otazku nevsimol a tak prosim vas ostatnych, ktori sa venujete tejto problematike - neviete mi poradit?
V tejto chvili odpovie asi len p. Mihal, pryvdupovediac, este som nestihla to vsetko prestudovat, to budem az ke budem lezat koncom mesiaca na plazi, namiesto krasnej literatury....
durisovad
13.08.05,19:01
Dakujem za povsimnutie, ja som zakon pozerala, ale akosi som to tam nenasla. Ale nie je vylucene, ze som ho pozerala zle. Pred casom pan minister Kanik v TV povedal, ze obycajni ludia zakonom rozumiet nemozu, lebo su velmi zlozite a ze na to maju pravnikov, aby im ich vysvetlili.........
hron
14.08.05,04:21
Dakujem za povsimnutie, ja som zakon pozerala, ale akosi som to tam nenasla. Ale nie je vylucene, ze som ho pozerala zle. Pred casom pan minister Kanik v TV povedal, ze obycajni ludia zakonom rozumiet nemozu, lebo su velmi zlozite a ze na to maju pravnikov, aby im ich vysvetlili.........
Chudobnym zlocincom stat dava pravnika ex-offo zadarmo...
durisovad
14.08.05,06:07
A bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju. No, ale co my, chudobni poctiví?
A ani pan Mihal si nas nevsimne.
Téry
14.08.05,17:22
Pan Mihal, prosim Vas, od 1.9 kolko bude platit do zdravotneho poistenia starobny dochodca, ktory pracuje ako zivnostnik alebo na dohodu o vykonani prace a zarobi viac ako polovicu minimalnej mzdy? 14 % zo zarobku alebo 14 % z minimalnej mzdy?Pan Mihal je asi na dovolenke (ex offo), na Vasom mieste by som donho nestural, lebo je znamy tym, ze uz zopar ludi - clenov Porady, ma na ciernej listine.

K otazke.

Za starobneho dochodcu plati poistne od 1.9. stat, aj ked je zivnostnik. Podmienka je, ze jeho pomerna cast vymeriavacieho zakladu za 9-12/05 nesmie prekrocit polovicu uhrnu min.miezd, teda sumu 13000 Sk.

Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk.

Podobne dochodca na dohodu o vykonani prace.
Ak jeho prijem z dohod za 9-12/05 bude vyssi, ako 13000 Sk, plati si sam, 14% z prijmu, najmenej vsak 575 x 4 Sk.
durisovad
14.08.05,20:15
Dakujem Vam za odpoved, ale ak mam byt uprimna, velmi mudra z nej nie som.
V jednom riadku pisete, ze vymeriavaci zaklad za rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39.000 Sk, potom pisete, ze vymeriavaci zaklad sa rovna 83.460 Sk a konecne, ze by som mala platit minimalne zo sumy 78.000 Sk.
P.S.
K Vasej uvodnej poznamke - predpokladam, ze ste advokat pana Mihala (ex offo?) a obhajujete ho, resp. upozornujete ma, ze do neho nemam "sturat", aby som sa nedostala na "ciernu listinu". Nie som si vedoma ziadneho "sturania", ja som slusne poprosila o radu. Ak ma pan Mihal na tej ciernej listine ma, nuz teda to vezmem na vedomie a viacej sa na neho obracat nebudem.
Téry
15.08.05,05:52
Dakujem Vam za odpoved, ale ak mam byt uprimna, velmi mudra z nej nie som.
V jednom riadku pisete, ze vymeriavaci zaklad za rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39.000 Sk, potom pisete, ze vymeriavaci zaklad sa rovna 83.460 Sk a konecne, ze by som mala platit minimalne zo sumy 78.000 Sk.
P.S.
K Vasej uvodnej poznamke - predpokladam, ze ste advokat pana Mihala (ex offo?) a obhajujete ho, resp. upozornujete ma, ze do neho nemam "sturat", aby som sa nedostala na "ciernu listinu". Nie som si vedoma ziadneho "sturania", ja som slusne poprosila o radu. Ak ma pan Mihal na tej ciernej listine ma, nuz teda to vezmem na vedomie a viacej sa na neho obracat nebudem.V predoslom prispevku som napisal (a dufam zrozumitelne) toto:

"Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk."

K tomu, ze nie ste si vedoma ziadneho sturania, citujem Vas vyssi prispevok:

"A bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju. No, ale co my, chudobni poctiví? A ani pan Mihal si nas nevsimne."


Davat dokopy vyrazy "bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju" a " ani pan Mihal si nas nevsimne" nema daleko od sturania. Okrem toho pozrite si prosim etiketu porady - body 7. a 10.
hron
15.08.05,06:19
V predoslom prispevku som napisal (a dufam zrozumitelne) toto:

"Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk."

Ked ono to naozaj nie je celkom jednoduche.
Takze skusim sprehladnit.

1. prve cislo (tych 78.000) rozhoduje o tom CI VOBEC treba pocitat dalej a namiesto treba zutekat do SP(ZP?) ODHLASIT sa z povinneho poistenia a MOZE sa prihlasit t.j. ked mal PRIJEM (trzby) <78.000 Sk, alebo naopak, zutekat do SP(ZP?) POVINNE (vlastne nemusi-akurat si to zaplati dvojmo) sa odhlasit z dobrovolneho poistenia a povinne sa prihlasit do poistenia. A len v tom druhom pripade sa zacne zaoberat bodom 2.
2. Vymeriavaci zaklad pre SZCO je cislo ziskavane z rozdielu medzi prijmami a vydavkami SZCO, do ktoreho sa NEZAHRNULI vydavky na ZP a vysledok sa vydeli cislom 2,14.
3. z takto ziskaneho cisla sa vynasobenim 0,14 dosiahne vypocet vysky platby do ZP. Ale len vtedy, ak je dosiahnute cislo >=910. Ak je mensie, cislo zostava t.j. plati sa 910 Sk.

Majte na pamati, ze cisla tu uvedene platia obmedzeny cas - mozno tyzden, mozno mesiac, mozno polrok. Rozhodne maju nizsiu zivotnost ako 1 rok.

a este raz prijem NIE JE chapany ako rozdiel v prijmoch a vydavkoch. Je to PRIJEM t.j. vsetko to, co zinkasujete najroznejsimi sposobmi.

Pre istotu...radsej treba kuknut este aj na prispevku c. 466 - suhlas, 467 - ciastocny suhlas, 469 - skoro uplny suhlas
apsgroup
15.08.05,06:33
Som z toho jelen,ale prijmy pri ZP predsa nie su dolezite. Nie je stanoveny prijem , tak ako v SP do ktoreho neplatím, ale dolezity je predsa zaklad dane?
Téry
15.08.05,06:34
To co pise hron o dva prispevky vyssie, bez urazky, neberte vazne.
heket
15.08.05,06:34
Nuž, keď sa dá niekto na podnikanie, mal by trošku ovládať čo kde a ako musí platiť, ak to nevie...mal by mať aspoň dobrého Poradcu. K zmene došlo od 1.9., žiaľ retroaktivita v tomto nie je možná, ZP by hnali MZ k ústavnému súdu :( .
Tiež poznám takých dôchodcov. Spravili si niekedy živnosť , ktorú nikdy nevyužili a ani nezrušili. Žiadne príjmy a teraz im prišlo , že musia platiť.Dôchodky minimálne a z toho si musia zaplatiť odvody. Z ich strany je to na zaplakanie , keď posledné peniaze musia dať inam a nie na živobitie. A u tých starších je ťažko povedať zákony sú také,mali ste to vedieť a keď neviete nebudete teraz jesť, alebo si zarobte, keď nezarábajú mnohí mladí .Proste mi je ich ľúto.Každý z nás by posledné peniaze určite nerád posielal do zdravotnej poisťovne.
hron
15.08.05,06:58
To co pise hron o dva prispevky vyssie, bez urazky, neberte vazne.
Uznavam kajucne, ze to uz mam poriadne dopletene. Vsetko ( az na to percento, a rozhodovacie cislo povinnosti/dobrovolne ) plati pre SP.
Ale principy sa zacinaju podobat. Nebudem sa vsak hadat, ked ma niekto poziada o vymaz prispevku, aby som neplietol, vymazem.
bepo
15.08.05,08:00
Heket-školné sa platí všade. Načo si niekto založí živnosť keď x rokov nič nerobí a ani si ju nezruší?
heket
15.08.05,08:53
Heket-školné sa platí všade. Načo si niekto založí živnosť keď x rokov nič nerobí a ani si ju nezruší?
Ja viem , aj tomu rozumiem. Len z pohľadu starších to nie je také jasné. Nie je to ľahké im to vysvetliť. Osobný kontakt s nimi je iný.Ja im to skúšam vysvetliť, ale neviem či by som pochodila so školením.Podnikanie sa nie každému vydarí.
durisovad
15.08.05,11:19
Tiež poznám takých dôchodcov. Spravili si niekedy živnosť , ktorú nikdy nevyužili a ani nezrušili. Žiadne príjmy a teraz im prišlo , že musia platiť.Dôchodky minimálne a z toho si musia zaplatiť odvody. Z ich strany je to na zaplakanie , keď posledné peniaze musia dať inam a nie na živobitie. A u tých starších je ťažko povedať zákony sú také,mali ste to vedieť a keď neviete nebudete teraz jesť, alebo si zarobte, keď nezarábajú mnohí mladí .Proste mi je ich ľúto.Každý z nás by posledné peniaze určite nerád posielal do zdravotnej poisťovne.
Ja som si sice zivnost otvorila, ale ked som zistila, ake odvody by som musela platit, som ju aj prerusila. Takze sa na mna nevztahuje to, ze by som nevedela, co robim. Ja som svojimi otazkami smerovala na stav, ktory nastane po 1.9. 2005. Ak som dobre precitala zakon, platit sa bude nielen zo zivnosti, ale aj z dohody o vykonani prace, ak bude zarobok vyssi ako polovica minimalnej mzdy. A islo mi v podstate o to, ci sa bude platit zo skutocneho zarobku alebo z minimalnej mzdy. Je rozdiel, ci sa zaplati odvod zo 4.000,- Sk alebo zo 6500,- Sk.
Dakujem za polutovanie dochodcov, ale myslim, ze to nie je meritum veci.
durisovad
15.08.05,11:25
V predoslom prispevku som napisal (a dufam zrozumitelne) toto:

"Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk."

K tomu, ze nie ste si vedoma ziadneho sturania, citujem Vas vyssi prispevok:

"A bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju. No, ale co my, chudobni poctiví? A ani pan Mihal si nas nevsimne."



Davat dokopy vyrazy "bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju" a " ani pan Mihal si nas nevsimne" nema daleko od sturania. Okrem toho pozrite si prosim etiketu porady - body 7. a 10.
Z toho, co som napisala, nevyplyva, ze by som j a davala pana Mihala do polohy advokata bohatych zlocincov. Naopak, predpokladala som, ze je poradcom chudobnych a poctivych.
bepo
15.08.05,17:59
Ja viem , aj tomu rozumiem. Len z pohľadu starších to nie je také jasné. Nie je to ľahké im to vysvetliť. Osobný kontakt s nimi je iný.Ja im to skúšam vysvetliť, ale neviem či by som pochodila so školením.Podnikanie sa nie každému vydarí.Školenie-to má byť to moje školné? Ja som to myslel tak že tých 910 Sk mesačne je školné