M&G
17.12.07,09:34
Ahojte, minulý týždeň som navštívila gynekológa a ten na mňa vybafol otázku, či som informovaná o možnostiach očkovania proti rakovine krčku maternice (RKM), nakoško mám už len pár mesiacov na to, aby mi to mohol urobiť (dá sa to len do 26 rokov). Samozrejme, že som o tom počula, len som nepočula to, že to stojí 15000,- a že to nie je 100% očkovanie a že už možno aj dávno som infikovaná HPV vírusom, len sa to ešte neprejavilo. Dával sa niekto z vás už očkovať proti RKM? Myslíte, že to má nejaký význam? Že to nie je tak ako s očkovaním proti chrípke, že proti jednému vírusu vás zaočkujú a druhý vás napadne? Skúste mi niekto poradiť. Ďakujem
sway
17.12.07,08:38
Nám to navrhla pediatrička, mám dcérky, 12 a 21 ročné, pýtala som sa jej na podrobnosti, nuž povedala že vo svete to ide už 5 rokov, u nás len začínajú... ale aj tých 5 rokov je málo na to, aby zodpovedne povedali, či to malo efekt... tiež sa neviem rozhodnúť...
STRELEC
17.12.07,08:39
Vyhľadal som niečo pred pá dňami. V súvislosti s dcérou (26 rokov). Prikladám. Možno pomôže pri rozhodovaní.
sway
17.12.07,08:40
Vyhľadal som niečo pred pá dňami. V súvislosti s dcérou (26 rokov). Prikladám. Možno pomôže pri rozhodovaní.

dík moc aj ja popozerám, super :):)
STRELEC
17.12.07,08:42
Keď sú nejaké špecifické okolnosti - napr. v minulosti absolvovaná liečba niektorého typu rakoviny, bude vhodná asi konzultácia na pracovisku, ktoré má dohľad.
M&G
17.12.07,08:50
tak zbežne som si preštudovala priložené súbory, ale nejak som stále na pochybách ... keby som mala malú dcérku, asi by som jej to dala. Ale u seba sa neviem rozhodnúť. Vie vôbec niekto kam sa tá vakcína pichá? Priamo do krčku maternice?
STRELEC
17.12.07,08:53
Do svalu. Plece.
M&G
17.12.07,09:04
Aspoň že tak. Už pri cytologickom vyšetrení mi je na zvracanie, keby mi tam ešte pichali injekciu, asi by som skolabovala.
STRELEC
17.12.07,09:10
Aspoň že tak. Už pri cytologickom vyšetrení mi je na zvracanie, keby mi tam ešte pichali injekciu, asi by som skolabovala.
Ja sa lekárov, najmä zubárov, bojím. Gynekológ však na mňa nemá!!!:D:D
To len na okraj.
Okrem zdravotného hľadiska je tu ešte hľadisko finančné - očkovanie stojí cca 15tis. Sk podľa druhu vakcíny. Šancu zvyšuje v dostatočnej miere, aby sa človek rozhodol pozitívne.
M&G
17.12.07,09:17
Štve ma toto na še zdravotníctvo. Prečo to nepreplatí poisťovňa? Každý na takú vakcínu nemá a potom sa čudujú, že v štatistikách narastá počet žien s diagnózou RKM
Zita5
17.12.07,09:18
Ahojte, minulý týždeň som navštívila gynekológa a ten na mňa vybafol otázku, či som informovaná o možnostiach očkovania proti rakovine krčku maternice (RKM), nakoško mám už len pár mesiacov na to, aby mi to mohol urobiť (dá sa to len do 26 rokov). Samozrejme, že som o tom počula, len som nepočula to, že to stojí 15000,- a že to nie je 100% očkovanie a že už možno aj dávno som infikovaná HPV vírusom, len sa to ešte neprejavilo. Dával sa niekto z vás už očkovať proti RKM? Myslíte, že to má nejaký význam? Že to nie je tak ako s očkovaním proti chrípke, že proti jednému vírusu vás zaočkujú a druhý vás napadne? Skúste mi niekto poradiť. Ďakujem

Prikladám link ...moja dcéra absolvovala očkovanie . Treba to brať tak , že to robíte pre svoje zdravie . Stojí to síce veľa, investícia do očkovania je rozložená na 3 x , ale robíte to pre seba . Ale niečo som počula , že navrhovali doplatok zo ZP , tak treba a informovať .
http://www.porada.sk/t42797-silgard-ockovacia-latka-proti-papiloma-virusu.html

Poznám prípad , že očkovanie bolo nasadené pri začínajúcom zdrav.probléme .
bv_alexandra
17.12.07,09:28
Skutočne ako Zitka hovorí, treba to brať tak že je to pre zdravie. Aj ked je smutné že to stojí toľko pretože som si úplne istá že nie každý si to môže dovoliť. Keď môžem povedať za seba, ja som neváhala ani chvíľočku, keď by to bolo doporučené, hlavne asi preto že som zažila strach z čakania výsledkov z histológie. A už teraz viem že aj moju dcéru ked dovŕši správny vek dám zaočkovať. ;):)
bv_alexandra
17.12.07,09:30
tak zbežne som si preštudovala priložené súbory, ale nejak som stále na pochybách ... keby som mala malú dcérku, asi by som jej to dala. Ale u seba sa neviem rozhodnúť. Vie vôbec niekto kam sa tá vakcína pichá? Priamo do krčku maternice?
Nebuď na pochybách skutočne. robíš to pre svoje zdravie. Mne robili konizáciu a aj napriek tomu mi to lekár odporučil.;)
Pichá sa to do plece, a celkom slušne to štípe:D
Zita5
17.12.07,10:27
tak zbežne som si preštudovala priložené súbory, ale nejak som stále na pochybách ... keby som mala malú dcérku, asi by som jej to dala. Ale u seba sa neviem rozhodnúť. Vie vôbec niekto kam sa tá vakcína pichá? Priamo do krčku maternice?


Ja teda môžem za seba povedať , je to vysoká suma , ale ak viem ,že sa jedná o zdravie mojej dcéry , tak sme sa rozhodli tak , ako sme sa rozhodli .Má 26 rokov ,gynekolog.problémov kopec a riadila som sa podľa toho ....... aby raz v živote som si niečo nemusela vyčítať , nakoľko sú tieto choroby strašne premnožené . Tiež mi nedal nikto 100% odpoveď na to , či to bude alebo nebude účinné , to nezaručí nikto ....ale spravili sme niečo pre našu dcéru t.j. pre jej zdravie ....a to ma teší .:);)
Lion Topoľčany
17.12.07,10:31
Ja som miekde čítala. že to má význam len ak je dievča ešte panna, pokiaľ nemala ešte pohl.styk. Takže na výzvu lekára dať zaočkoavať zrelú ženu sa žiaľ pozerám ako na obyčajný a krutý biznis. Mám malé dievčatko a určite ju dám zaočkovať v 13.rokoch/ako sa odporúča/ aj keby som si na to mala požičať...
M&G
17.12.07,10:42
S tým súhlasím, tiež som počula, že je to určené predovšetkým pannám, pretože tie majú 99,9% istotu, že ešte neboli nakazené ...
bettylou
18.12.07,15:53
V australii toto ockovanie, a nie len toto, hradi poistovna. Dokonca aj nasim studentkam co tam studuju ho hradia v plnej vyske. Oni sa tam staraju o zdravu populaciu, aby mali ekonomicku silu a ne chorlavcov co treba platit nemale ciastky na ich vyliecenie a nemozu potom robit. Veru nevidime si dalej od nosa..
wayan
18.12.07,19:24
Ahojte,
ja som sa prave na tuto temu bavila otvorene so svojim lekarom.nie je pravdou, ze sa maju ockovat len zeny do 26 rokov,on ockuje a odporuca ockovanie aj zenam do 40 rokov,do 26tky je to vraj najucinnejsie,ale nikde nie je napisane,zeby to nemalo ochranit aj starsiu zenu,hlave ak zije aktivne len so svojim partnerom.mam 30,vrelo mi to odporuca,avsak vzhladom na to,ze planujeme babatko,musim si na ockovanie pockat,alebo....planovanie presunut.jednoznacne sa zaockovat dam,uz len kvoli rodinnej anamneze, u nas sa rakovina maternice a krcka vyskytla u prastarej,starej aj mojej mamky.
wayan
18.12.07,19:27
a este jeden postreh,zeny ochkaju ake je to drahe,aj v mojom okoli sa o tom dost diskutuje....naopak vsak kdekto berie telky,chladnicky,dovolenky na splatky...a este aj ine hluposti,preco si nezaobstarat aj na vakcinu takouto formou?
M&G
20.12.07,12:11
Ono je to tak, každý doktor povie niečo iné. čo ak ten tvoj chcel len na tebe pekne zarobiť?
Frantisek2006
20.12.07,15:43
V USA boli pred pár rokmi veľmi búrlivé diskusie o začatí povinného očkovania dievčat aj chlapcov. Bili sa liberálne zmýšľajúci a konzervatívne orientovaní občania. Samozrejme, že ide o zdravie, ale je to o tom istom ako keď učia afričanov používať prezervatív ako prevenciu HIV (AIDS) - prezervatív len znižuje riziko. POdobne aj očkovanie len znižuje riziko ! Problém nie je v hardware, ale v software. :-))
ayya
20.12.07,16:13
S tým súhlasím, tiež som počula, že je to určené predovšetkým pannám, pretože tie majú 99,9% istotu, že ešte neboli nakazené ...


ech ech... ty si optimista ;) kukni sem na tuto stranku (http://www.plasticka-chirurgie.info/zakroky/rekonstrukce-panenske-blany-hymenoplastika) :D
kamari
24.09.08,10:37
V žiadnom prípade nedám dcéru zaočkovať. Práve som čítala, že vakcína sa skúšala na ľuďoch len 4 roky. Sami lekári netušia, čo môže tým dievčatkám spôsobiť za 10-12 rokov....
Všetky farmaceutiká v oblasti onkologických ochorení sa testujú minimálne 15 rokov, kým sa schvália, tak prečo tu len tak krátko????? Marketing????...
Veď kto by šetril na zdraví svojho dieťaťa.... A o 10 rokov to nikto nebude pripisovať vakcíne, alebo sa jednoducho skonštatuje, že u tohto jedince nebola účinná...
lukija
25.09.08,17:55
očkovanie pomože hlavne ženam, ktoré sa ešte od nikoho nenakazili. ak už žena HPV má, tak to može mať dany efekt alebo aj nemusí, kedže je vela podtypov HPV a vakcina nezahrňa zatiaľ všetky... ale je to aj o tom, aby zarobili farmaceutické firmy!
syrik
27.11.08,05:59
Kamarátka sa ma na to nedávno pýtala...má 24 rokov a lekár jej to doporučil...druhá kamoška šla po nej,má 25 rokov a jej to nedoporučil...tento víkend bola o tom diskusná relácia v TV...testuje sa asi 5 rokov,účinnosť je vraj len 5 rokov!!!!!!!!!!! potom sa asi bude treba preočkovať každých cca 10 rokov,ako napr.tetanovky...lenže to nie je isté,lebo je to v štádiu výskumu...ropzpravali aj o cytologickom vyšetrení,vraj je to veľmi nákladné vyšetrenie a v okolitých krajinách to robievajú raz za 3 roky...tak to bude aj u nas...vyšetrí sa to jeden rok,o rok opäť a ak bude výsledok negatívny,bude sa to brať každé 3 roky...volalo tam jedno 22 ročné dievča...bola na cyto,vysledok negat, a o pol roka rakovina,,,lekár toodôvodnil tým,že to bol omyl aniekedy sa to proste stáva...super..keďže niekto tu na porade spomínal a myslím si,že je to pravda,že každy lekár dostáva za každú pacientku, ktorá berie HAK nejaké prezenty,čo môže byť,lebo môj lekár si každy recept starostlivo odklada a na HAK nedá dopustiť, tak to isté si myslím aj o očkovaní proti rakovine krčka maternice...BIZNIS...nepoviem,u 12-13-ročných dievčat,keď ešte pohlavný styk nemali...tram to môže mať nejaký efekt...ale žena,ktorá začne aktívne pohlavne žiť a ten vírus už jednoducho môže mať v sebe...tak potom je to úplne zbytočné...to ako keby ste sa chceli dať zaočkovať proti chrípke, ale vírus už máte v sebe,len sa ešte neprejavil...proste si myslím, že je to o peniazoch...A ešte čosi...naše staré mamy mohli o očkovacej látke len snívať a vtedy rakovina krčka nebola taká rozšírená,ako dnes...a prežili...
pasuliatko
27.11.08,15:43
ja sa chcem dať zočkovať ale až budúci rok
kukučka
27.02.09,22:32
skôr než to urobíte, venujte polhodinku tomuto článku:
očkovanie (http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=8692)