ajale
17.12.07,13:02
Vie niekto ako sa vola tato rastlina slovensky alebo latinsky? Dotrepala som si ju z Izraelu, lebo sa mi velmi pacila. Miestny Arabi jej hovoria "meshuga", co je "pochaba", pretoze neuveritelne rychlo rastie. Je to v podstate ker s trnmi a byva v zltej, cervenej, fialovej, oranzovej a bielej farbe. Tam mi v zahrade tak rastla a kvitla, ze som ju raz za dva mesiace musela uplne zosekat aby neublizila ludom na chodniku... ale ako ju presvedcit tu? Zvladla by aj tunajsie zimy ak by bola v zahrade? Pytam sa preto, lebo tu v BA pri nasom dome je par olivovych stromov a mali na jesen aj plody.... male ale predsa. Diky
tonkat
17.12.07,12:12
Táto rastlinka rastie aj v chorvátsku. Tam sa volá vaigela. Majú s ňou obrastené celé domy až pod strechu. Je krásna. Tiež som si ju doniesla - kúpila na trhu v Splite, ale na zimu ju dávam dovnútra, tak ako muškáty, lebo ona znesie len také mierne mrazíky do -5 °C.
Mám ju v kvetináči, ale tam tak rýchlo nerastie. Ale kupodivu kvitne každý rok.
ajale
17.12.07,12:56
Ona by mala kvitnut po cely rok, niekedy menej a niekedy viac. Ak bol vedla nej ihlicnaty alebo iny bez kvetny strom vyliezla do jeho koruny a bola akoby jeho sucastou. Ani tie moje tak rychlo nerastu a tym, ze som ju po prichode presadila odpadli z nej aj tych par kvietkov co mala. Ale vyhonkov ma dost...
Rozalka
17.12.07,18:33
Vie niekto ako sa vola tato rastlina slovensky alebo latinsky? Dotrepala som si ju z Izraelu, lebo sa mi velmi pacila. Miestny Arabi jej hovoria "meshuga", co je "pochaba", pretoze neuveritelne rychlo rastie. Je to v podstate ker s trnmi a byva v zltej, cervenej, fialovej, oranzovej a bielej farbe. Tam mi v zahrade tak rastla a kvitla, ze som ju raz za dva mesiace musela uplne zosekat aby neublizila ludom na chodniku... ale ako ju presvedcit tu? Zvladla by aj tunajsie zimy ak by bola v zahrade? Pytam sa preto, lebo tu v BA pri nasom dome je par olivovych stromov a mali na jesen aj plody.... male ale predsa. Diky
Rastlina sa volá BUGENVILEA
tonkat
17.12.07,20:26
Máš pravdu Rozalka, ja som ten názov nejako zmršila. Poplietlo sa mi to s niečim.
VladoaKatka
18.12.07,04:43
V každej exotickej krajine rastie táto rastlina.Tak ako píšeš robia z neho živé ploty, nechajú obrásť domy. Rastie spolu s oleandrami a čínskymi ružami (píšem ako ich u nás nazývame), predpokladám, že vyžaduje rovnaké podmienky takže:Ja by som to riešila takto-
- od apríla do konca októbra môže byť v záhrade a na zimu treba schovať, prezimovať - buď zimná záhrada, ak neni tak iné priestory, kde sa teplota udržuje do 15 stupňov. Ako píšeš bujme rastie, doporučujem menej polievať, trochu ostríhať, však na jar to doženie.
Na jar nám napíš, ako prezimovala?
ajale
18.12.07,08:35
Urcite napisem, zatial by sme tuto poradu mohli obohatit nasimi fotografiami peknych kvetov a rastlin. Tu je hned moja zbierka...
tiny77
18.12.07,09:39
ajale
18.12.07,09:56
ok
Marína
18.12.07,10:11
Vedeli by ste mi poradiť, čo to mám doma za kvietky? 1. a 2. je ten istý kvet s rôznou farbou listov. V tme sa listy zatvárajú a vyzerajú ako motýle. Kvitne drobnými kvietkami. Má malé cibuľky. Potrebujem poradiť aj s kvetom na 3. a 4. obrázku.
ajale
18.12.07,10:17
:oJa neviem, ale su pekne vsetky, a taaaaaaaaaaaa kuchyna...... nevimenime sa?
Marína
18.12.07,11:31
mimotemy Čo tam vidíš z kuchyne, veď je tam tma.;) Teraz neviem, či chceš vymeniť kuchyňu alebo mňa v nej.:D
ajale
18.12.07,12:37
Uz 7 rokov byvam v roznych prenajmoch, tvoja kuchyna mi pripada ako kralovstvo. Pockaj pozriem ci mam nejake foto... prve tri kuchyne boli takmer rovnake, tu na SK to uz je ine kafe, takze smelo mozem vyhlasit, ze sa to zlepsuje a tentokrat sa to kuchynou aj da nazvat:DTo zahryznute nie som ja :D:D:D
Marína
19.12.07,06:30
Posuniem vyššie. Nik nepozná kvietky z príspevku 10?
atramka
19.12.07,08:10
marína č.1 ač.2 poznám pod názvom kyselička, je to velmi vďačná rastlinka a veľmi dekoratívna, používam ju do výsadby do ozdobných mís, mám tú bordovú, tak sa to v zeleni iných listov pekne vyníma. Teraz som ju dala na okno uvidím ako prezimuje, ale vlani mi vyrástla vonku pod jedličkou, kde zrejme odfúklo semienka. tá druhá rastlinka - obr. č. 3 a 4 je tiež zaujímavá, ale osobne ju nepoznám.
Marína
19.12.07,10:44
Ďakujem veľmi pekne. Som len prekvapená tým semienkom, lebo moja sa rozmnožuje cibuľkami.
amdea
29.12.07,18:53
1. a 2. je kyslička - oxalis (alebo s tvrdým y?).
3. a 4. nevidím dobre, pridaj nejaké detailnejšie foto. Zvesené je preto, že sa tej rastlinke nedarí alebo preto, že tak má rásť?
Ninna
29.12.07,19:06
Zdá sa mi že by to mohol byť nejaký tučnolist
Marína
30.12.07,13:49
Nie, nie je to tučnolist. Tak som to skúsila odfotiť detailnejšie. Pre porovnanie, tučnolist je na poslednom obrázku. Ďakujem.
Ninna
30.12.07,14:05
Nie, nie je to tučnolist. Tak som to skúsila odfotiť detailnejšie. Pre porovnanie, tučnolist je na poslednom obrázku. Ďakujem.
Je to pieprovec našla som to v knihe. A je to aj tu:
http://exoflora.mayday.sk/modules/news/print.php?storyid=164.
Marína
30.12.07,14:27
Ninna, ďakujem za ochotu, ale listy na mojej rastline sa stáčajú kornútkovito a rastú na "akoby" zelenom(je tvrdý, skoro akoby zdrevnatelý) previslom konáriku striedavo, nie v páre ako na pieprovci magnóliolistom. Dostala som ho od švagrinej, sama nevedela, čo je to za kvietok. Jej už zahynul. Rastlinka nie je zvesená preto, že sa jej nedarí, ale ona takto rastie. Švagriná mala vyrastené skoro 50 cm "konáriky". Niektoré rastú osve, niektoré sa aj rozdeľujú na dva konáriky.
Ešte raz Ti ďakujem za ochotu pomôcť.
Ninna
30.12.07,19:00
Nemáś začo. Ešte Ti pohľadám..
Ninna
31.12.07,15:40
Vzdávam sa...Ala snaha bola
kukučka
31.12.07,16:07
kukučka
31.12.07,17:51
Voskovka - Hoya compacta
pozri na tú krásu
amdea
31.12.07,20:40
Mne sa to nezdá, že by to bola voskovka (teda ten pôvodný dotaz). Voskovku mám a vyzerá trochu inak. Alebo je táto iná odroda?
Marína
01.01.08,16:35
BINGO. Betka, ďakujem.:) Ninna, tebe tiež. Áno, určite je to voskovka. http://home-and-garden.webshots.com/album/31246230bYYayXYpdc
Tak to ma teda nenapadlo. Konečne budem vedieť, ako sa o ňu starať. Chcem ju totiž rozmnožiť a dať švagrinej a aj pôvodnej majiteľke, lebo im zahynuli. Rastie dosť pomaly. Už asi 3 mesiace mám zakorenený odrezok a ešte nevypustil ani jeden lístok.
Betka, aj ja som rozmýšľa to dať do fóra, ale môj prvý pokus nevyšiel, aj keď mi Kryštof poradil. Nepodarilo sa mi tú fotku "prilepiť". Nevieš ako na to?
http://forum.abecedazahrady.cz/viewtopic.php?t=438&postdays=0&postorder=asc&highlight=mar%EDna&start=15

Betka, moja čínska ruža pre Teba.:)
kukučka
01.01.08,17:24
v príspevku 24 máš link, kde som žiadala o pomoc, aj odkaz na obrázky
a ten Krištofov link je funkčný, keď zmažeš čiarku za ním :)
Marína
01.01.08,19:34
Ja som si ho pozrela a ďakujem ešte raz.
Ten môj som skúšala ešte v apríli(aj čiarku som vtedy zmazala;)), ale som nevedela podľa Krištofovho návodu ako obrázok presne "prilepiť". Neviem, čo tam mám presne zadať www.imageshack.us (http://www.imageshack.us,/)
sway
30.11.08,10:58
Vedeli by ste mi poradiť, čo to mám doma za kvietky? 1. a 2. je ten istý kvet s rôznou farbou listov. V tme sa listy zatvárajú a vyzerajú ako motýle. Kvitne drobnými kvietkami. Má malé cibuľky. Potrebujem poradiť aj s kvetom na 3. a 4. obrázku.




Tak Ty máš taký krásny OXALIS ???:eek::eek::eek: - ja ho zháňam už 2 roky a tu ma veru nenapadlo nakuknúť... prosím , kde si ho zohnala??? - nebudeš ho náhodou rozmnožovať ???:D:)
Marína
30.11.08,12:55
Ivka, pripomeň mi na jar, pošlem ti.:)
sway
01.12.08,09:18
Ivka, pripomeň mi na jar, pošlem ti.:)

Ďakujééém, ozvem sa isto..... ;):D:D:D:)
wabi
16.12.08,14:47
Mám schopnosť si zapamätať takmer každú rastlinu tkorú stretnem:), ale rastlinu na obrázku 3 a 4 som nikdy nestretol, hoci sa mocem posvete s otvorenými očami... Odkiaľ sa vám ju podarilo získať?
Rastlinku na obrázkoch 1 a 2 poznám, nie je žiadna veľká rarita, mal som ich. Volali sme ju netýkavka, ale nie som si samozrejme istý, či je to správny názov.
arizona
16.12.08,19:09
Mám schopnosť si zapamätať takmer každú rastlinu tkorú stretnem:), ale rastlinu na obrázku 3 a 4 som nikdy nestretol, hoci sa mocem posvete s otvorenými očami... Odkiaľ sa vám ju podarilo získať?
Rastlinku na obrázkoch 1 a 2 poznám, nie je žiadna veľká rarita, mal som ich. Volali sme ju netýkavka, ale nie som si samozrejme istý, či je to správny názov.
wabi, prebehla som všetky príspevky,ale žiaľ som nezistila,na ktorý odpovedáš.:rolleyes:
Trošku nám to nabudúce uľahči a cituj pôvodný príspevok ,alebo píš č. príspevku.Díky:)
Elena Navrátilová
16.12.08,19:18
wabi
16.12.08,20:11
Ospravedlňujem sa, som tu nový a neuvedomil som si, že to má až 4 strany a ja som mal otvorenú len prvú a zvyšné 3 som si prečítal až po svojej reakcii. Tak pardon. Mám aj ja zopár kvietkov, ktoré som u nikoho nikdy nevidel okrem seba, niekedy ich odfotím a spravíme hádanku. Pravdupovediac, u izbových kvietkov ma až tak názvy netrápia. Skôr si potrpím na ovocné dreviny, ale nie je to zlý nápad, keď už s nimi človek žije toľké roky v jednom byte a ani sme sa nepredstavili...:o
Marína
16.12.08,21:23
wabi, píšem o tom tu http://www.porada.sk/599292-post27.html

Tak môj kvietok dožíva, ani sa mu nepodarilo vyrásť a zdá sa, že s tým už nič nenarobím. Ja som mala hoyu fungii http://www.myhoyas.com/Hoya%20fungii.htm , aj mi kvitla, ale časom mi tiež zahynula. Tu http://www.myhoyas.co/index%20ENG.htm (http://www.myhoyas.com/index%20ENG.htm) je ozaj nádherný výber.
arizona
17.12.08,03:24
Ospravedlňujem sa, som tu nový a neuvedomil som si, že to má až 4 strany a ja som mal otvorenú len prvú a zvyšné 3 som si prečítal až po svojej reakcii. Tak pardon. Mám aj ja zopár kvietkov, ktoré som u nikoho nikdy nevidel okrem seba, niekedy ich odfotím a spravíme hádanku. Pravdupovediac, u izbových kvietkov ma až tak názvy netrápia. Skôr si potrpím na ovocné dreviny, ale nie je to zlý nápad, keď už s nimi človek žije toľké roky v jednom byte a ani sme sa nepredstavili...:o

OK. Aj my sme začínali...
Už sa tešíme na Tvoje fotky:)A neboj sa , s názvami Ti možno poradíme:)
wabi
18.12.08,16:28
Hoyu fungii som mal tiež. A nie jednu.Mal som viac typov, aké sa dali pred 20 rokmi zohnať. Už tiež ani jedna nežije:(. Ale všetko čo niekedy začalo raz aj končí. Ako dieťa som veľmi rár olyzoval nektár z kvetov hoyu fungii, vytvárajú sa na kvetoch také sladké kvapky.
Majú radi svetlo a veľmi ľahko sa množia a dobre rozrastajú. Z pomedzi popínaviek sú moje najobľúbenejkšie.
vieroslava
18.12.08,17:40
wabi, píšem o tom tu http://www.porada.sk/599292-post27.html

Tak môj kvietok dožíva, ani sa mu nepodarilo vyrásť a zdá sa, že s tým už nič nenarobím. Ja som mala hoyu fungii http://www.myhoyas.com/Hoya%20fungii.htm , aj mi kvitla, ale časom mi tiež zahynula. Tu http://www.myhoyas.co/index%20ENG.htm (http://www.myhoyas.com/index%20ENG.htm) je ozaj nádherný výber.

Hoyu mám celkom dobre rozrastenú, aj mi kvitne. Ak by si ju opäť chcela, nemám problém ti z nej odlomiť a podarovať.
Doplnenie: Žiaľ tá moja hoya je len taká obyčajná, ale kvet má taký istý, ako si pripla link, tak ma to pomýlilo.
Marína
19.12.08,10:00
Je to od teba milé, ďakujem.:) Už mi sľúbila priateľka, že mi na jar dá odrezky.
meggan
19.12.08,13:31
Tak ta rastlinka sa vola Bugenvilia.V lete nadherne kvitne ale, neznesie mraz, takze na zimu do chladnej miestnosti.
Marína
19.12.08,14:41
Tak ta rastlinka sa vola Bugenvilia.V lete nadherne kvitne ale, neznesie mraz, takze na zimu do chladnej miestnosti.
meggan, ktorá rastlinka? Ak dovolíš, poradím ti. Ak odpovedáš na príspevok, ktorý nepredchádza tvojmu, najprv klikni pod tým príspevkom na cituj a píš pod neho. Potom to bude vyzerať tak, ako teraz môj príspevok s tvojim citovaným.
iriska.ka
01.01.09,16:26
Tá druhá rastlinka je hoya, voskovka. Na rozdiel od známejšej má pokrútené, ozdobné listy. Tá prvá rastlinka je úžasná, už som ju niekde v nejakej literatúre zazrela, skúsim zistiť. Inak veľmi pekný interiér.
zahradkar60
10.11.09,10:21
Mám schopnosť si zapamätať takmer každú rastlinu tkorú stretnem:), ale rastlinu na obrázku 3 a 4 som nikdy nestretol, hoci sa mocem posvete s otvorenými očami... Odkiaľ sa vám ju podarilo získať?
Rastlinku na obrázkoch 1 a 2 poznám, nie je žiadna veľká rarita, mal som ich. Volali sme ju netýkavka, ale nie som si samozrejme istý, či je to správny názov.

Myslím skôr že je to nejaká inšia forma tučnolistu, alebo peperomie.