m.b
25.12.07,19:41
dobry den,
s manzelom by sme chceli zacat spolu vyrabat hudobne nastroje, aka forma podnikania by bola pre nas najvhodnejsia a aka najjednoduchsia? uvazujeme ze mozno v.o.s., alebo budeme obaja zivnostnici s rozdielnym nazvom firmy ale so spolocnou prevazdkou, alebo s.r.o?...:( sme mlady a vsetko je take komplikovane, preto dakujeme za vsetky rady a Vase skusenosti
Zita5
25.12.07,18:52
Môžete spolu podnikať aj formou s.r.o. , ale môžete spolu podnikať aj formou združenia ...o združení na Porade je toho dosť napísané a na vysvetlernie ako zhrnutie o združení pripájam nasledovný link

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8460&LngID=0
m.b
25.12.07,19:56
vrela vdaka za napad podnikanie manzelov v zdruzeni...zatial to vyzera byt to najlepsie pre nas, ale idem pokracovat v studovani dalej:rolleyes:...
ayya
25.12.07,20:20
... ale idem pokracovat v studovani dalej:rolleyes:...

este studuj, lebo zalezi na tom, co si od toho podnikania slubujete, v zmysle: ci to bude vas jediny zdroj prijmu, ci sa tomu budete venovat naplno, alebo iba ako "bocnej cinnosti", ci to chcete robit dlhodobo, alebo len na preklenutie isteho obdobia ... ci ste ochotni robit podvojne uctovnictvo, ci planujete byt platcami DPH, ci by ste mali zakaznikov iba sukromnikov, alebo aj firmy, ci by ste chceli vyvazat vase vyrobky do zahranicia ... a vselico ine ... aj vyslovene sukromne veci, napr. ci mate deti, alebo ci ich planujete, ci by niekto bol ochotny vas podporit napr. vkladom ticheho spolocnika ... aky je vas zdravotny stav ...

ale - momentalne sa zda byt pre mensi pocet ludi najvhodnejsia sro, dost pruzne sa v nej daju robit zmeny, hlavne ked by ste boli iba dvaja spolocnici ... iste budu ludia, ktori maju iny nazor ... lenze - tvoja otazka je velmi vseobecne polozena ... tak este fakt skus viac info nacitat hoci aj tu na porade ... vsetko dobre prajem :)
aladin
25.12.07,20:57
ja ako uctovnik viem ze vedenie úctovnictva pre združenie FO je troxa komplikovanejsie ako u zivnostníkov, je to jedno uct.navyse. ak ste v tom zbehli tak sa to da zvladnut, inak ja sa priklanam tiez k forme sro., konatelia obaja (ak sa jednemu nieco nahodou stane) okrem toho ja bysom sa na veci dival skor z danoveho hladiska. u zivnostnika je vydaj skutocny výdaj a prijem skutocne obdrzany prijem (samozrejme su vynimky) a u sro je prijem (vynos) a aj vydaj(naklad) okamihom vystavenia faktury (samozrejme aj tu existuju vynimky) cize ak budete vyrabat nastroje na zakazku odberatelom realne existuje moznost nezaplatenia faktur, ale vam napriek tomu vznikne zdanitelny prijem.resp danovy zaklad. Ak sa xystate ze nastroje budete predavat vo vlastnom obchode tak tento problem odpada(zakaznik pride zaplati a zoberie si nastroj) okrem toho ak rozmyslate v pociatku v malom rozhodne stoji za zmienku ze u sro nie su poistne odvody (samozrejme aj tu su vymimky aj pri zivnosti - socialna od jula do juna prvy rok aj pri sro - napr zdravotna) este ma napadlo ze samozrejme existuju aj vymimky z vynimiek. cize tymto som len xcel nactrtnut ze ayya ma pravdu . xcelo by to viac informacii o vasom plane smerovani, tak sa asi da lepsie poradit. Napadla ma este jedna vec niekedy ked som zacinal spodnikanim ccav 96 tom hned medzi prvými som vyfasoval zdruzenie FO, vtedy vztahy neboli az tak vymedzene zakonom , resp zakon neukladal celkom presne ako uctovat pri zdruzeni FO (dalej len ZFO) ,aj pri danovej kontrole sa tazsie obhajovali veci, lebo okrem zdruzenia jeden z manzelov mal aj vastnu zivnost-nezavisle od zdruzenia - auto bolo len jedno , ale obaja ho pouzivali- nakady treba rozdelit percentoalne atd... proste aj na zaklade tychto skusenosti nevelmi jasam ked pride za mnou zakaznik a chce poradit . O tom ani nehovoriac ze niektore doklady su na jedneho , niektore na druheho.... Existuje pre Vas aj taka moznost ak by ste stoj co stoj xceli zivnost a nie sro , ze obaja si vybavite samostatnu zivnost , trebars aj s rovnakymi predmetmi podnikania a niektore zakazky by robil jeden a niektore druhy z manzelov-samozrejme existuje aj moznost vzajomneho vyfakturovania prac (ak jeden z manzelov nestiha a druhy ano) samozrejme vsetko v ramci CENY OBVYKLEJ NA TRHU sa tomu tusim vravi.
m.b
26.12.07,16:28
no, snazila som sa dako "vysomarit" z toho vsetkeho, celyden sedim za pc, ale pre mna je to strasne komlikovane a ozaj neviem ktorym smerom sa vydat, ci s.r.o. alebo zdruzene:confused:..
tak Vam napisem viac o nasich zameroch:
chceme sa tomu venovat naplno, ako zamestnanie pre oboch, manzel gitary a ja husle, investicia do priestorov, strojov atd bude okolo jedneho miliona. Prve roky to bude urcite narocne, neratame s obratom vacsim ako pol miliona a zisk bude mozno tak ako pri minimalnej mzde. Nechceme zamestnancov. Ale verim ze casom to bude vynikajuce, financne uspokojive zamestnanie, ziadny zazrak;)
ak by sme zalozili sro, tak by sme asi mali niekoho na uctovnictvo, dobre tusim? alebo este aj niekoho navyse? je to naozaj take tazke ako to vyzera? ospravedlnujem sa za nasu uplnu nevzdelanostv tejto oblasti:(
ayya
26.12.07,17:26
ak by sme zalozili sro, tak by sme asi mali niekoho na uctovnictvo, dobre tusim? alebo este aj niekoho navyse? je to naozaj take tazke ako to vyzera? ospravedlnujem sa za nasu uplnu nevzdelanostv tejto oblasti:(

zakladny rozdiel medzi sro a zivnostnikmi (alebo aj spolocnikmi vos) je ten, ze za svoje podnikanie sice aj sro ruci celym svojim majetkom, ten sa ale samozrejme oddeli od vasho ostatneho majetku...
opacne: zivnostnici aj spolocnici vos rucia celym svojim majetkom (ja vzdy pridavam, ze aj vanickou, v ktorej kupete vase deti :))
manzelia podnikatelia si mozu dat rozdelit bezpodielove vlastnictvo, lenze ... to treba zvazit, zvlast ked budete spolupracovat a je velky predpoklad, ze budete mat spolocne aj "zasluhu" na podnikani ... zakial je klud, tak malokto nad tym rozmysla, co to moze priniest v buducnosti... zial
sro (aj vos) musi mat (ako pravnicka osoba) podvojne uctovnictvo... osobne by som doporucila aspon zo zaciatku najst si na to odbornika, jednak vas nebude otravovat zaoberanie sa papiermi a nebudete musiet sledovat legislativne zmeny. vacsinou je cena za uctovnictvo zavisla na pocte dokladov (alebo na kombinacii pausalu a poctu dokladov) ... a pretoze predpokladam, ze na zaciatku toho nebudete mat vela, takze cena nebude vysoka ... ale vyhoda bude, ze vas to ciastocne odbremeni v zaciatkoch od prevadzkovych starosti, ktorych aj bez uctovnictva bude neurekom ...
dobry uctovnik/cka by vam mala vediet poradit ...napr. aj ohladom odvodov, kvoli ktorym sa tiez priklanam k sro ... daju sa v ramci zakona lepsie korigovat, prisposobovat ... ako pri podnikani fyzickej osoby ...
....
najvacsia vyhoda pri fyzickej osobe sa niekedy zda byt to, ze nakupenim tovaru a inych zasob sa da ovplyvnovat hospodarsky vysledok a tym aj vyska dane ... lenze!!! ... to je vzdy iba "odlozena dan" ... povinnost zaplatit dane z realizovanych predajov si aj podnikatela-fyzicku osobu najde ... imho


este pockajte, co napisu pripadne ini ...
p.s.: aby nevznikol omyl: moja kapacita je plna, takze nepisem vam to tu preto, aby som si zabezpecila zakaznika, ok? :D
m.b
29.12.07,13:33
nasla som tu na porade strasne vela dobrych rad. Mam pocit ze s.r.o bude to najlepsie. Ale nerozummiem jednej veci. Citala som aj konkretne prispevky na moju otazku, ale nepochopila som odpovede.:o
Ked zalozime sro a budeme konatelia, kto bude tie nastroje vyrabat? my ako konatelia, alebo sa musime spravit aj zamestnancami nasej s.r.o?
ayya
29.12.07,14:09
Ked zalozime sro a budeme konatelia, kto bude tie nastroje vyrabat?

:D to je dobra otazka, :D ...

ale teraz uz vaznejsie, ok? ... spolocnici maju automaticky k sro vlastnicky vztah a ako taki mozu pre spolocnost vykonavat pracu, ... konatela musite mat, lebo (straaasne stara vysvetlivka ;) ) spolocnost sa "nevie sama podpisat", musi to urobit niekto za nu - a to bude konatel ... mozete byt konatelia obaja, potom treba zvazit, ci budete podpisovat vsetko spolocne, alebo aj kazdy samostatne (spolocne je lepsia kontrola cinnosti, ale zase to moze byt menej efektivne a zdrzujuce ... sposob bude uvedeny v spolocenskej zmluve) ... a okrem toho, ze bude/te konatel/ia, mozete sa samozrejme aj zamestnat, takze mozete byt aj zamestnanci - vznikne pracovno-pravny vztah medzi tebou a spolocnostou ... zalozenim sro vznikne pravnicky subjekt, ktory bude vstupovat do (napr.) obchodnych, alebo pracovnopravnych vztahov ... na to si zvyknes, treba potom sro vnimat podobne ako hociktoru inu instituciu, ktora bude mat svoj "vlastny zivot" ... a ci byt alebo nebyt aj zamestnancom...to uz suvisi s tym, co som vyssie pisala: zalezi na vasej predstave, ako chcete byt poisteni, ci pripadne "nepoisteni" ... niektore poistenia su ... nie vzdy povinne aj podla zakonov, ale potom treba pocitat s tym, ze (niektore) poistenie neexistuje ...

asi mas pred sebou este dost dlhu cestu, skus si tu vyhladat temy: zalozenie sro, spolocenska zmluva je ich tu viac ... a dobre by bolo mrknut si aj relevantnu cast obchodneho zakonnika ... to sa ti zacne "spajat" a zacnes tomu vsetkemu postupne rozumiet ... drzim palce ;) ano, je toho dost, ked si este k podnikaniu v ziadnej forme ani (ako sa vravi) nepricuchla, ale nie je to nezvladnutelne ... :) a stale tu bude aj porada.sk ;) myslim, ze by si este mala trosku studovat, za par dni sa budes pytat odbornejsie veci, uvidis...;)
ayya
29.12.07,14:16
skus toto:

http://www.porada.sk/t2858-zalozenie-s-r-o.html
http://www.porada.sk/t67116-zalozenie-s-r-o.html
http://www.porada.sk/t66057-zalozenie-sro.html
http://www.porada.sk/t60783-zalozenie-s-r-o.html

a toto:

http://www.porada.sk/t59660-spolocenska-zmluva.html
http://www.porada.sk/t1129-spolocenska-zmluva-vzor.html
http://www.porada.sk/t1157-spolocenska-zmluva.html
http://www.porada.sk/t19380-spolocenska-zmluva.html

a tu je obchodny zakonnik:
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html

na zaciatok ;) aby si ziskala trosku prehlad, mozno niektore veci uz nebudu uplne aktualne,
su tam aj starsie temy ...to sa postupne "vycisti" ...drz sa potom najnovsich informacii, ok?

ale nezlakni sa toho ... da sa sice podnikat v sro aj tak, ze vsetky papiere ti na mieru najprv
pripravi pravnik a neskor bude opatrovat uctovnik ... ale vzdy je dobre aj vediet, o co
vlastne ide ... imho