lulinka108
02.01.08,14:58
Ahojte všetci..chceli by sme na jar začat so stavbou domu...sme rozhodnutí pre ytong, len by sme potrebovali poradit akú hrúbku máme zvolit..určite budeme zateplovat minimálne 15-20 polystyrén...Vie nám niekto poradit?
Velmi pekne ďakujeme:)
Zoltán Kovács
02.01.08,14:00
http://www.porada.sk/t67203-velox-durisol-ytong-alebo-klasika-porotherm.html

mimotemy P.S. Prosím všetkých poraďákov, aby sa naučili používať funkciu vyhladávania. Keď som zadal do vyhladania Ytong, tak našiel 18 tém, v ktorých sa nachádza slovo YTONG. Ďakujem
cicmo
04.01.08,06:38
Dobry den,

preco chcete Ytong zateplovat polystyrenom? Treba pouzit Ytong Lambda 375 mm a nemusite to zateplovat vobec. Je uplne zbytocne zateplovat novy dom a este k tomu Ytong zateplovat polystyrenom. Cely dom ako keby ste uzavreli do mikrotenoveho sacku , dom prestane dychat.

Ytong Lambda 375 mm splana pozadovany tepelny odpor. A zaroven usetrite na praci za zateplovanie.

A ked uz chcete zateplovat , tak potom mineralnou vlnou , napr. Isover , Nobasil , Rockwool alebo nieco podobne. Potom staci pouzit aj hrubku 250 mm.
jojkoz
09.01.08,06:59
Dobry den,

preco chcete Ytong zateplovat polystyrenom? Treba pouzit Ytong Lambda 375 mm a nemusite to zateplovat vobec. Je uplne zbytocne zateplovat novy dom a este k tomu Ytong zateplovat polystyrenom. Cely dom ako keby ste uzavreli do mikrotenoveho sacku , dom prestane dychat.

Ytong Lambda 375 mm splana pozadovany tepelny odpor. A zaroven usetrite na praci za zateplovanie.

A ked uz chcete zateplovat , tak potom mineralnou vlnou , napr. Isover , Nobasil , Rockwool alebo nieco podobne. Potom staci pouzit aj hrubku 250 mm.
LAMBDA de obchodnicky ODRB !

v Reale nikdy nedosiahne take R ako ma prepisane navyse nizka pevnost.
Ovela lepsie je dat tensiu stenu ( podla statika ! ) a hrubsiu izolaciu - dokonca aj z cenoveho hladiska.

Inac kde ma ten dom pluca ze potrebuje dychat ?
Aku davate vonkajsiu a vnutornu omietku - ked to tak krasne dycha ?
A co ked je vacsia vlhkost vonku ? zacne ju nasavat ?
Na dychanie sa pouziva VETRANIE !

Cize najlepsie by bolo stavat napr. 25cm murivo (tehla asi lepsia kvoli pevnosti a akumulacii tepla) a nato 15-20 cm izolacie - kludne polystyren.
berry
09.01.08,07:10
http://www.porada.sk/t67203-velox-durisol-ytong-alebo-klasika-porotherm.html

mimotemy P.S. Prosím všetkých poraďákov, aby sa naučili používať funkciu vyhladávania. Keď som zadal do vyhladania Ytong, tak našiel 18 tém, v ktorých sa nachádza slovo YTONG. Ďakujem


ja len tak na obhajobu. Mne napríklad nie vždy táto funkcia išla. Zadala som nejakú tému do vyhľadavača a našlo mi napríklad " perkličky účtovnej kancelárie " , " ak sa citiš zle" a pod. témy , ale nie konktrétne čo som hľadala.
Keď som vytvorila novú tému hneď prvý príspevok bol odkaz na konkrétny link.:) Tak len toľko.
sizk
04.02.08,20:11
POZOR na Ytong.

Treba sa podrobne začítať napr. do odborných článkov (napr-. stavebnícka ročenka 2006, str. 49) a zobrať do úvahy skutočnosti. Každý materiál pri navlhnutí má nižšie tepelné odpory. Ytong sa dodáva min v 30% vlhkosti čo je hodnota tep. odporu na úrovni 35% z celkovej hodnoty. po 5 rokoch sa ustáli na cca 6% čo predstavuje ešte stále min 15% zníženie hodnoty. a to nehovorím o vlhkostnej rozťažnosti. ja po 5-6 rokoch sa nechcem pozerať na trhliny. len toľlko
lutec
24.10.10,18:09
Tak teda po poriadku:
1./ Ak sa rozhodnete pre Ytong, vedzte, že hrubá stavba bude cca o 40% drahšia ako napr. z Porothermu. Takže ak ísť do stavby z Ytongu, neuvažujte o dodatočnom zatepľovaní, zvoľte Ytong Lambda (R=3,6 v reáli), a ak nezanedbáte žiaden detail - potencionálny tepelný most - a iné dôležité veci ako umiestnenie stavby, natočenie, výber domu, vykurovací systém atď, dosiahnete výsledok okolo 70 kWh/m2, to je do 300€ za vykurovanie ročne.
To je zlé? Chcete ísť ešte viac dole? Za akú vstupnú cenu?
2./ Ak chcete zatepľovať PS alebo minerálnou vlnou, ideálne by bolo postaviť dom z 18 cm ŽB stien, ale to sa u nás nerobí, takže tu mále keramické tvárnice. Hrúbka max 30 cm (R=2,1) + 10 cm PS (R=2,5). Pozor na všetky detaily, hlavne ostenia otvorov - ako ich zatepliť? Žiaden katalógový projekt Vám neposkytne detaily, takže potrebujete niekoho, kto vie poradiť.

A čo je lacnejšie. Táto rovnica má toľko neznámych, že sa na ňu nedá odpovedať len tak jednoducho. Hlavne musíte vedieť, čo všetko si viete spraviť sami alebo ustriehnuť sami. Neexistuje firma, ktorá robí poctivo.
horka
04.01.11,13:19
Dobrý deň, tento rok sme skolaudovali chatu z Itongu. Problém však nastal v zime pri vykurovaní. Kúrim krbom a mám v každej miestnosti rozvody. Okolo celého domu v úrovni podlahy a asi 80 cm nad zemou na poschodí mám morký pás. Pokúsim sa priložiť fotku. Podla toho čo som sa na porade dočítala, jedná sa asi o tepelný most, teda v mojom laickom ponimani o nedostatočné odizolovanie platne a venca. Moja otázka a problém je v podstate, či na jar bude postačovať nejaký pás polystyrénu po obvode alebo sa to má riešiť ináč?
kurizon
04.01.11,19:13
Neviem, ci existuje tema, ktora by bola tolkokrat omielana ako tato... a nikdy sa pri nej nedospelo k nejakemu zaveru, vzdy je to tak 50:50 ci Ytong alebo Porotherm, resp. iná tehla, takisto ci polystyren alebo vlna. A potom je tam este zopar nadsencov pre u nas velmi nepouzivane materialy, takze prajem prijemne citanie, ja som mal z toho tiez hlavu ako televizor :)
lutec
07.01.11,20:24
Z obrázku nie je vidno, aké hrubé je murivo, ale už pri hrúbke 25cm bolo treba dať do venca 80mm XPS. Betón je vinikajúci vodič vlhkosti.
horka
09.01.11,13:49
Myslíte si že dodatočná izolácia (chcem doplniť polystyrén okolo z vonku) pomôže? Tehly su 375x249x599
lutec
11.01.11,22:01
určite
lutec
15.01.11,20:32
Pár dobrých detailov a foto pre tých čo sa chystajú stavať z Ytong Lambda, lebo... posrať sa dá všetko na svete.
Nechcem tu diskutovať o tom, že tento systém je zlý alebo dobrý, len chcem pomôcť tým, ktorý sa rozhodli pre Ytong.
Úprimne, ak by som mal vhodný pozemok v južnom svahu, asi by som spravil zakopaný NED dom s presklenou fasádou
stavitelpraktik
03.03.11,08:26
ja som staval s ytongu a som spokojný
cocker.ba
12.12.12,12:38
tiez mam dom z ytongu, plus zateplovacia omietka.blbec je ten, co zatepluje ytong polystyrenom.ytong je porovity material, takze dycha-na rozdiel od tehly. takze je asi rozdiel zabalit do igelitu kamen, alebo spongiu...
proti zateplovaniu polystyrenom pred 12 rokmi boli aj vyrobcovia ytongu a nedavno som bol na skoleni v hasite, tam sa vyvojari vzdy chytali za hlavu, ked niekto zateploval ytong pplystyrenom...ytong sa musi zateplovat bud perlitovou termoomietkou alebo mineral. vlnou-proste tym co dycha! inak nema sancu vypudit zo seba vlhkost, ktoru naberie.hlavne cez noc v zime. a zdrojom vlhkosti je kazdy z nas...
inak ytong ma nevyhodu v tom, ze pri 36 st. pocas 2-3 dni v lete proste tepelne skolabuje a uz neizoluje, skor vyhrieva interier.teraz by som radsej staval z veloxu alebo izolovaneho durisolu.
cocker.ba
13.12.12,11:30
blbec je ten, co zatepluje ytong polystyrenom.y

ale mame tu zateplovaci trend a slovac asi nepozna iny zateplovaci material, nez je polystyren
Ferdosondo
13.12.12,12:06
tiez mam dom z ytongu, plus zateplovacia omietka.blbec je ten, co zatepluje ytong polystyrenom.ytong je porovity material, takze dycha-na rozdiel od tehly. takze je asi rozdiel zabalit do igelitu kamen, alebo spongiu...
proti zateplovaniu polystyrenom pred 12 rokmi boli aj vyrobcovia ytongu a nedavno som bol na skoleni v hasite, tam sa vyvojari vzdy chytali za hlavu, ked niekto zateploval ytong pplystyrenom...ytong sa musi zateplovat bud perlitovou termoomietkou alebo mineral. vlnou-proste tym co dycha! inak nema sancu vypudit zo seba vlhkost, ktoru naberie.hlavne cez noc v zime. a zdrojom vlhkosti je kazdy z nas...
inak ytong ma nevyhodu v tom, ze pri 36 st. pocas 2-3 dni v lete proste tepelne skolabuje a uz neizoluje, skor vyhrieva interier.teraz by som radsej staval z veloxu alebo izolovaneho durisolu.

Ďalší dýchač. To sa voľakde kotíte, či čo?
cocker.ba
13.12.12,12:18
Ďalší dýchač. To sa voľakde kotíte, či čo?
ty si nejaky velky odbornik...neuznavas, ze su tu este vacssi? napr. ludia z ytongu a hasitu? a logika ti nic nehovori? alebo ytong nie je mqaterial, ktory nemusi dychat a nie je porovity?
alebo to, ze v lete ytong tepelne skolabuje-to su moje skusenosti. tak mi je jedno co pises.
Ferdosondo
13.12.12,12:24
Veď ja nič. Aj o tom tepelnom skolabovaní je veľmi vtipné. Ten som ešte nepočul:D:D:D
cocker.ba
13.12.12,15:13
Veď ja nič. Aj o tom tepelnom skolabovaní je veľmi vtipné. Ten som ešte nepočul:D:D:D

tak si postav dom z ytongu. hoci aj zatepleneho omietkou a potom mi povedz, kedy budes mat na prizemi napr. v obyvacke, ktora je orientovana na zapad(o podkrovi nehovoriac), teplotu nad 25 st.celzia, na aku teplotu sa tam vzduch zohreje a kolko vydrzis bez klimatiky-ty expert.proste ytong po 2-3 dnoch horucav nad 35 stupnov sam zacina kurit a nie ze by izoloval- to je jeho nevyhoda.mysli si co chces. mam "rad" teoretickych mudrcov.
marleau
13.12.12,15:34
Čisto teoreticky je možné zatepliť aj Ytong polystyrénom,ale to by sa musela zvnútra osadiť parobrzda,asi na nejaký rošt a potom ho opláštiť fermacellom alebo sadrokartónom,jednoducho urobiť z neho difúzne zatvorenú stenu. To by však musel byť maximálne suchý,čo sa dá dosiahnuť len... vlastne nedá. Preto je lepšie použiť kamennú vlnu. Je výhodnejšie,ak sa muruje,robiť difúzne otvorenú stenu (to je to dýchanie) a ak sa robí napríklad drevená,kde je predpoklad,že stena je maximálne suchá,radšej difúzne zatvorenú. Mne sa nepozdáva difúzne otvorená konštrukcia s použitím suchých procesov výstavby. Neviem,prečo treba stenu namáhať parou.
marleau
13.12.12,15:37
ale mame tu zateplovaci trend a slovac asi nepozna iny zateplovaci material, nez je polystyren

Je pomerne lacný,no pritom zabúdajú na to,čo urobí so stenou z Ytongu. Samozvaní odborníci.
pivko
13.12.12,15:39
tak si postav dom z ytongu. hoci aj zatepleneho omietkou a potom mi povedz, kedy budes mat na prizemi napr. v obyvacke, ktora je orientovana na zapad(o podkrovi nehovoriac), teplotu nad 25 st.celzia, na aku teplotu sa tam vzduch zohreje a kolko vydrzis bez klimatiky-ty expert.proste ytong po 2-3 dnoch horucav nad 35 stupnov sam zacina kurit a nie ze by izoloval- to je jeho nevyhoda.mysli si co chces. mam "rad" teoretickych mudrcov.
A práve pre to je tehla najideálnejší stavebný materiál / ak neberiem do úvahy valky /
marleau
13.12.12,15:42
tak si postav dom z ytongu. hoci aj zatepleneho omietkou a potom mi povedz, kedy budes mat na prizemi napr. v obyvacke, ktora je orientovana na zapad(o podkrovi nehovoriac), teplotu nad 25 st.celzia, na aku teplotu sa tam vzduch zohreje a kolko vydrzis bez klimatiky-ty expert.proste ytong po 2-3 dnoch horucav nad 35 stupnov sam zacina kurit a nie ze by izoloval- to je jeho nevyhoda.mysli si co chces. mam "rad" teoretickych mudrcov.

Preto je najlepším stavebným materiálom drevo.
pivko
13.12.12,15:44
Preto je najlepším stavebným materiálom drevo.
Ale masív , niie tie tvoje osbskové búdy.
Ja by som do toho ani zajaca nedal.
cocker.ba
13.12.12,16:59
Preto je najlepším stavebným materiálom drevo.

a co tak brikety alebo pelety? :-). drevo max. tak na kurenie.
Ferdosondo
14.12.12,05:15
tak si postav dom z ytongu. hoci aj zatepleneho omietkou a potom mi povedz, kedy budes mat na prizemi napr. v obyvacke, ktora je orientovana na zapad(o podkrovi nehovoriac), teplotu nad 25 st.celzia, na aku teplotu sa tam vzduch zohreje a kolko vydrzis bez klimatiky-ty expert.proste ytong po 2-3 dnoch horucav nad 35 stupnov sam zacina kurit a nie ze by izoloval- to je jeho nevyhoda.mysli si co chces. mam "rad" teoretickych mudrcov.
Fakt vtipné. S týmto humorom, by si sa mohol skvele živiť.

A neveril by si, postavil som si dom z Ytongu, ale mám tam určite nejakú chybu, lebo toto leto bolo fakt horúce a Ytong nie a nie "tepelne skolabovať" ako uvádzaš. A ani nechcel "sám kúriť".
Myslíš že by som to mal reklamovať u výrobcu?
cocker.ba
14.12.12,06:33
Fakt vtipné. S týmto humorom, by si sa mohol skvele živiť.

A neveril by si, postavil som si dom z Ytongu, ale mám tam určite nejakú chybu, lebo toto leto bolo fakt horúce a Ytong nie a nie "tepelne skolabovať" ako uvádzaš. A ani nechcel "sám kúriť".
Myslíš že by som to mal reklamovať u výrobcu?

nesnaz sa ma vyprovokovat, to sa ti nepodari.uz ta vidim, ze ked je vonku 3-5 dni 35 stupnov samozrejme v tieni, a viac, tak v izbe ktora je na juh alebo zapad, mas stale prijemnych 24-25 stupnov bez klimatiky...alebo mas obleceny ytong v igelite, teda obaleny 10 cm polystytrenom, co je teraz absolutny hit-nezmyselny samozrejme.
nie som sam co mam dom z ytongu a jednoducho pri horucavach sa vzduch v miestnosti prehreje na 26,5- 27 stupnov-poznam takych troch. ze by vsetci mali vyrobnu vadu?
ale pis si co chces.mas na to pravo.mozno je pre niekoho este prijemny chladok, ked ma v bmiestnosti 29 stupnov-moj pripad to nie je. udrzujem klimatikou na 25 stupnov.
marleau
14.12.12,07:09
nesnaz sa ma vyprovokovat, to sa ti nepodari.uz ta vidim, ze ked je vonku 3-5 dni 35 stupnov samozrejme v tieni, a viac, tak v izbe ktora je na juh alebo zapad, mas stale prijemnych 24-25 stupnov bez klimatiky...alebo mas obleceny ytong v igelite, teda obaleny 10 cm polystytrenom, co je teraz absolutny hit-nezmyselny samozrejme.
nie som sam co mam dom z ytongu a jednoducho pri horucavach sa vzduch v miestnosti prehreje na 26,5- 27 stupnov-poznam takych troch. ze by vsetci mali vyrobnu vadu?Obrovská "výhoda" akumulačnej schopnosti. V drevostavbe to nehrozí...
ale pis si co chces.mas na to pravo.mozno je pre niekoho este prijemny chladok, ked ma v bmiestnosti 29 stupnov-moj pripad to nie je. udrzujem klimatikou na 25 stupnov....aj bez klimatizácie.

Nedalo mi,ale ty by si tiež drevo najradšej spálil...veď je demokracia.
Ferdosondo
14.12.12,07:27
nesnaz sa ma vyprovokovat, to sa ti nepodari.uz ta vidim, ze ked je vonku 3-5 dni 35 stupnov samozrejme v tieni, a viac, tak v izbe ktora je na juh alebo zapad, mas stale prijemnych 24-25 stupnov bez klimatiky...alebo mas obleceny ytong v igelite, teda obaleny 10 cm polystytrenom, co je teraz absolutny hit-nezmyselny samozrejme.
nie som sam co mam dom z ytongu a jednoducho pri horucavach sa vzduch v miestnosti prehreje na 26,5- 27 stupnov-poznam takych troch. ze by vsetci mali vyrobnu vadu?
ale pis si co chces.mas na to pravo.mozno je pre niekoho este prijemny chladok, ked ma v bmiestnosti 29 stupnov-moj pripad to nie je. udrzujem klimatikou na 25 stupnov.

Neviem kde na to chodíš, ale na Teba sa tie blbosti lepia ako na magnet. Kontrolná otázka: Aká bola známka z fyziky?
cocker.ba
14.12.12,11:03
Neviem kde na to chodíš, ale na Teba sa tie blbosti lepia ako na magnet. Kontrolná otázka: Aká bola známka z fyziky?

dalsi tiezexpert...ja nehovorim o teorii ale praxi, ak si si nevsimol, tak co to ma s fyzikou?
skoda reagovat a temu prestavam sledovat.skoda casu.
marleau
14.12.12,11:26
Technické údaje sú jedna vec,prepočty druhá,no skúsenosť býva častokrát tretia,odlišná. Žiadna teória ešte nebola užitočná,pokiaľ ju nepotvrdila prax,teda skúsenosť.
marleau
14.12.12,11:27
Technické údaje sú jedna vec,prepočty druhá,no skúsenosť býva častokrát tretia,odlišná. Žiadna teória ešte nebola užitočná,pokiaľ ju nepotvrdila prax,teda skúsenosť.
Ferdosondo
17.12.12,04:33
dalsi tiezexpert...ja nehovorim o teorii ale praxi, ak si si nevsimol, tak co to ma s fyzikou?
skoda reagovat a temu prestavam sledovat.skoda casu.
By si sa divil ale s fyzikou to má spoločné úplne všetko. To že tomu nerozumieš ešte nezamená, že to tak nie je. Ak by si trochu rozmýšľal, tak by si nezmysel o "tepelnom skolabovaní" Ytongu napísať nemohol. Ja netvrdím, že v stavbe z Ytongu(a nielen z neho) nemôže byť horúce počas horúcich letných dní, ale príčinou je úplne niečo iné ako "tepelné skolabovanie" Ytongu.
Peggynka
30.12.12,07:15
Tak som prešla celú tému,lebo ma zaujíma a od vás som sa okrem výsmechu nedozvedela nič.Škoda...veď toto je porada - poradili ste ?
day
30.12.12,08:16
cocker lepsie ked prestanes "radit".
dom nedycha, vlhkost z domu odvadza vetranim, nutenym - rekuperacia - pripadne nenutenym - klasicke vetrania oknami.

ohladom stavebneho materialu, kazdemu co vyhovuje, ci tehla alebo porobeton?
v dnesnej dobe uz je moznost stavat z viacerych materialov, zamerat sa na tehlu a porobeton mi pride zastarale

prikladam link na stranku porfix kde odpoveda admin, takze si mozete urobit nazor:
http://www.porfix.sk/zateplit-ci-nezateplit/
ja tam pisane aj o sirke nosnej steny

a ako sa stavaju moderne doby, pripadne pre klasickych stavacov, mozna alternativa:
http://pasivnydom.blog.cz/

mame 25cm ytong a 20cm EPS
220870
30.12.12,11:01
Tak som prešla celú tému,lebo ma zaujíma a od vás som sa okrem výsmechu nedozvedela nič.Škoda...veď toto je porada - poradili ste ?

Nepostrehol som ,čo ste sa pýtali?
Peggynka
30.12.12,11:29
Prepáčte 220870,reagovala som na príspevky "Ferdosondo ".
220870
30.12.12,11:46
tiez mam dom z ytongu, plus zateplovacia omietka.blbec je ten, co zatepluje ytong polystyrenom.ytong je porovity material, takze dycha-na rozdiel od tehly. takze je asi rozdiel zabalit do igelitu kamen, alebo spongiu...
proti zateplovaniu polystyrenom pred 12 rokmi boli aj vyrobcovia ytongu a nedavno som bol na skoleni v hasite, tam sa vyvojari vzdy chytali za hlavu, ked niekto zateploval ytong pplystyrenom...ytong sa musi zateplovat bud perlitovou termoomietkou alebo mineral. vlnou-proste tym co dycha! inak nema sancu vypudit zo seba vlhkost, ktoru naberie.hlavne cez noc v zime. a zdrojom vlhkosti je kazdy z nas...
inak ytong ma nevyhodu v tom, ze pri 36 st. pocas 2-3 dni v lete proste tepelne skolabuje a uz neizoluje, skor vyhrieva interier.teraz by som radsej staval z veloxu alebo izolovaneho durisolu.

Nezmysel na nezmysel.Polystyrén má podobnú paropriepustnosť ako beton.V betónových panelákoch je pritom vzduch súchší ako na Sahare pod 35%.Ľudový názov dýchanie stien je schopnosť materiálu alebo skladby materiálov odvovzdať nasatú vlhkosť späť do interiéru ,alebo exteriéru.Nezateplený Ytong dosahuje priemernú vlhkosť 4% .Zateplený 6%.Keď prestanete veriť tendenčným kydom dealerov omietok a trošičku porozmýšlate ,tak podľa kydu dealera tehla postavená na stole v interiéri ,alebo v pivnici ,garáží, zákonite zhnije lebo interiérová vlhkosť je cca 65%.
Páni od hasitu by mali prestať osierať konkurenciu a radšej sa venovať žalostnej kvalite ich výrobkov prešpikovaných jedovatou chémiou.
alltracboy
30.12.12,18:47
v panelakoch bol suchy vzduch skor preto, ze bolo spolocne kurenie, prekurovalo sa a vela vetralo. Bohvie ci je to tak aj teraz. Dychanie stien je blud, akonahle pride omietka, je po vyhode ytongu typu tepla stena na dotyk a difuzia pary. On je sice difuznejsi ako napriklad beton, ale v obyvanom dome sa produkuje vlhkost tak rapidne, ze to co prejde stenou je zanedbatelne. To nic neberie na tom, ze ytong je dobra volba na stavbu. Treba vetrat, v kazdom dome. Je fuk z coho je postaveny. Pokial by aj bola v ytongu vlhkost tak pokial nebude mat moznost preschnut smerom von, tak preschne smerom dnu a vyvetra sa oknom. Vsetko ale nejaku dobu trva.
day
30.12.12,20:46
Panelak a vlhkost to je katastrofa, neviem sa dostat nad 30% :(
220870
30.12.12,21:55
Panelak a vlhkost to je katastrofa, neviem sa dostat nad 30% :(
Treba vymeniť okná(na celom vchode).
branislavp
30.12.12,23:30
tehla. alebo drevo, ale to nám povie predovšetkým peňaženka. Niet nad prírodné materiály a to platí všade.
Ferdosondo
02.01.13,04:46
Panelak a vlhkost to je katastrofa, neviem sa dostat nad 30% :(
Jednoznačne okná ako píše 220870. Mám s tým osobnú skúsenosť. Cez staré netesné okná v byte nám vysušovalo vzduch. Okrem iného sa to prejavilo aj na plávajúcej podlahe, kde vznikali medzery aj 3 mm. Po zime medzery zmizli.
oondrejj
02.01.13,18:30
Mňa zabavila ta časť, že kde ma ten dom pľúca keď potrebuje dýchať. No ja by som chcel vidieť ten dom, ktorý by vôbec nepotreboval dýchať ale hlavne odborníkov čo by sa do takého domu nasťahovali. Predsa len navyše ak je to novostavba sa ešte aj potrebuje vysušiť lebo ma v sebe veľa vlhkosti.
day
02.01.13,18:46
To som rad, ze som Ta pobavil
robov
07.01.13,09:43
...Okolo celého domu v úrovni podlahy a asi 80 cm nad zemou na poschodí mám mokrý pás. ...Moja otázka a problém je v podstate, či na jar bude postačovať nejaký pás polystyrénu po obvode alebo sa to má riešiť ináč?
Pri stavbe nebol zaizolovaný veniec pod krovom, ani v medziposchodí, vyzerá to ako čistý betón. Ak budem predpokladať hrúbku muriva 25cm, tak by malo postačovať prekrytie z exteriérovej strany pásom EPS 10-12cm hrubým a presahujúcim veniec o cca 20cm. Neriešim estetiku, pretože tam vznikne odskok... EPS ukotviť, lebo pôjde na omietku a čo najskôr presieťkovať.
pivko
07.01.13,16:39
Panelak a vlhkost to je katastrofa, neviem sa dostat nad 30% :(
Kup zvlhčovač a je po probléme.
day
07.01.13,18:21
Kup zvlhčovač a je po probléme.

Uz mam, je to lepsie, pohybujeme sa nad 40%
lubluc
07.01.13,19:04
zdravím,
http://www.pomahamestavat.sk/poradna/showQuestion/zateolenie-a-fasada#answers
odborníci z ytongu, nemajú nič proti zatepleniu s EPS
lubluc
07.01.13,19:07
robov
08.01.13,12:36
pre 25 nosnú stenu Ytong je minimum 12cm EPS. Ja osobne mám 24cm EPS, ale to už bolo na objednávku, bežne sa predáva do 15cm hrúbky. Moja cena v 2011 bola 43,-E/m3. Môže sa lepiť na penu - doporučujem. Viac ako 24-25cm už nemá zmysel použiť.
Multipor je síce pekný, ale cenníková cena je 178,-E/m3 - asi by sa dalo uhádať na nejakých 120,-E/m3. Ale lepidlo, sieťka zostávajú rovnaké, dosky ťažšie, pevnosť iba o málo vyššia, lambda horšia, chce to potom použiť paropriepustnú stierku a omietku.
lapejko
08.01.13,20:13
na Multipor ani pod neho nejde lepidlo ale multipor lepiaca malta, ktorá je zrnitejšia, hrubšia a pevnejšia ako lepidlo, fasáda je pevnejšia ako styrodur s dvojitou sieťkou.
bubulo
29.01.13,16:14
aké murivo by bolo najideálnejšie pre poschodový dom - teda v akej pevnostnej kategorii pre obvodové murivo. Nevieme sa rozhodnúť či ytong Lambda (P2 350) alebo klasický ytong.( P2 400 alebo P4 500?). Je ta lambda dostatočne pevná? Nebude to v buducnosti praskat? Taktiež by sme chceli do buducna zatepliť nejakým Nobasilom alebo podobným materiálom. V projekte máme síce hrúbku 50mm, ale rozmýšlame, že by sme dali aj 80mm. Aký by bol cenový rozdiel medzi lambdou a obyč. ytongom pre obvodové murivo pri počte 315ks a hrúbke 375mm. Prípadne kolko by sme ušetrili keby sme dali len 300mm obvodové murivo?
Hlavne mi ide o to, aby nám v dome zvnútra nevlhlo. Kuriť budeme tuhym palivom ( drevom) a budeme mať radiatory.
tienik
30.01.13,21:59
Ja osobne by som dom opat staval z tehly, al nie to som chcel :-)

Ak idete zateplovat, co je teda rozumne, naco rozmyslat o Lambde? Ved tie jej "zazracne" vlastnosti nevyuzijete.
Urobte to jednoducho, stena domu je na urcena je nato aby do drzala a izolacia nato aby izolovala - netreba ich funkcie miesat, pripadne zamienat.

A este k tomu, ak pouzijete murivo 375 mm hrube a izolaciu menej ako cca 100 mm, tak rosny bod bude niekde v murive - co nie je ani pri vate ziadna vyhra (aj ked uznavam ze pri polystyrene je to este horsie.

No a alfou a omegou nevlhnutia je spravne vetranie, takze ja by som dom dnesnych parametrov bez rekuperacneho vetrania nestaval.
jezo421
30.01.13,22:17
Lambda je marketingovy nazov pre P2-350. Robia sa nielen 375mm hrube, ale aj 300. Ja take mam na podkrovnom dome. Boli skladom ked som ich potreboval a navyse aj za nizsiu cenu, tak som ho suhlasil. Praskat za normalnych okolnosti nema co, jedine ak sa narusi zakladova platna. Ale vtedy by prasklo cokolvek.
bubulo
31.01.13,11:05
A ak by bol cenovy rozdiel cca 200 Eur v porovnani Lambda a obyc. ytong v prospech. obycajneho? teda ze to tenni az tak brutal rozdiel na cely dom? Nebolo by to idealnejsie ked ma lepsie vlastnosti izolacne? Nevypari sa z nej ta vlhkost rychlejsie ako z obycajneho?
Ale pri pouziti vaty sa ta vlhkost dostate von z muriva nie? nebude to tam kondenzovat pod izolaciou ale vata ju prepusti von tu vlhkost nie? Sme JZ Slovensko teda tu nie su take velke zimy. Rekuperaciu davat nebudeme. Mne ide hlavne o to aby to staticky udrzalo dom a vo vnutri nevlhlo.
day
31.01.13,13:57
Ale pri pouziti vaty sa ta vlhkost dostate von z muriva nie?

ked das vatu, vata dycha, nebude Ti unikat teplo? myslim, tym dychanim
alltracboy
31.01.13,14:18
no jo, sorry..
day
31.01.13,14:39
preco utocis, sa slusne pytam
jezo421
31.01.13,15:35
A ak by bol cenovy rozdiel cca 200 Eur v porovnani Lambda a obyc. ytong v prospech. obycajneho?
Preco by mala byt lambda drahsia? Ked chces zateplovat, staci 300mm hrubka. Cennikova cena P2-350 je 36.25/m2, P2-400 37.26/m2.
nabytokexbyt
02.02.13,15:29
S prihliadnutím na použité murivo....Keď zateplíte 10 polystyren a urobíte správne difúznu medzeru medzi murivom a polystyrenom tak sa nemusíte báť nejakej plesne.10 CM POLYSTYRENU IZOLUJE AKO 30 CM STENY.Medzera pracuje na základe opirania sa vetru do pružného polystyrenu a potom dochádza k tak.zv.dýchaniu izolácie.Nesmie sa zabudnúť na odvetrávacie priestory izolácie a príp.vetracie mriežky
tienik
02.02.13,15:38
S prihliadnutím na použité murivo....Keď zateplíte 10 polystyren a urobíte správne difúznu medzeru medzi murivom a polystyrenom tak sa nemusíte báť nejakej plesne.10 CM POLYSTYRENU IZOLUJE AKO 30 CM STENY.Medzera pracuje na základe opirania sa vetru do pružného polystyrenu a potom dochádza k tak.zv.dýchaniu izolácie.Nesmie sa zabudnúť na odvetrávacie priestory izolácie a príp.vetracie mriežky

ak urobim medzeru medzi murivom a polystyrenom napadaju ma dve zasadne otazky:

1) ako zabranim mysiam nastahovat sa tam
2) na ktoreho draka to tak budem robit ked "Medzera pracuje na základe opirania sa vetru do pružného polystyrenu a potom dochádza k tak.zv.dýchaniu izolácie" a teplo mi odtial proste vyfuka
3) neviem si predstavit vietor co prehne 20 cm polystyren
4) ako to budem vobec upevnovat o stenu?

myslim ze na difuzne otvorene konstrukcie polystyren nie je tym pravym materialom.
A druha vec, vlhkost z domu ma odvadzat vetranie, nie murivo.
majo-majo
21.02.13,09:55
Ked uz je tu taka burliva diskusia, rad by som pridal aj ja svoju otazku, stavat chcem z YTONGU 375 bez zateplenia - aspon tak som mal zatial v plane. Ale kedze chcem na cas domu dat okrasny obklad, tak by som sa chcel spytat, ci mozem na tu 375 dat este cca 5cm nobasil kvoli vyzoru, pretoze chcem aby ten obklad bol zapusteny v stene. Co si myslite o takomto rieseni? Vdaka
day
21.02.13,10:49
Ked uz je tu taka burliva diskusia, rad by som pridal aj ja svoju otazku, stavat chcem z YTONGU 375 bez zateplenia - aspon tak som mal zatial v plane. Ale kedze chcem na cas domu dat okrasny obklad, tak by som sa chcel spytat, ci mozem na tu 375 dat este cca 5cm nobasil kvoli vyzoru, pretoze chcem aby ten obklad bol zapusteny v stene. Co si myslite o takomto rieseni? Vdaka

a keby urobis tensiu stenu a viac izolacie? potom by ten obklad bol podla predstav ;)
majo-majo
21.02.13,11:28
Tak mozem dat este YTONG 300mm + izolacia, len potom neviem aku hrubku izolacie dat pod ten obklad, lebo mimo neho by bola minimalne o 4 cm vacsia.
alltracboy
21.02.13,12:49
obklad snad budes davat priamo na ytong ked si pisal ze nechces zateplenie. daj si skor otazku ako hlboko by mal byt ten obklad zapusteny. ked bude obklad priamo na ytongu to mas s lepom dajme tomu 2,5-3cm. To "zateplene" okolie by malo cca 6-6,5cm, cize rozdiel asi tak 3cm. Pod obklad robit zateplenie je drahsia cesta
majo-majo
21.02.13,13:06
No pisal som o 2 moznostiach:
1. Pouzijem YTONG 375 LAMBDA a nebudem davat ziadnu izolaciu pod obklad, mimo obkladu iba 5cm, aby bol obklad zapusteny
2. Pouzijem YTONG 300 + izolacia ??cm, pricom tam kde bude obklad musi byt izolacia tensia min. o 4-5 cm.

Teraz moja otazka znie, ktore riesenie je lepsie?

Ak 1., nebude tomu 375mm hrubemu muru vadit ta "okrasna" 5cm izolacia?
Ak 2., tak aku hrubu izolaciu mam dat?

Vdaka
alltracboy
21.02.13,13:56
1 nebude a 2 mas kalkulacku. 3 zisti si kolko toji obklad a ten cirkus okolo a mozno ta prejde chut davat nejaky obklad.
pivko
21.02.13,14:26
1 nebude a 2 mas kalkulacku. 3 zisti si kolko toji obklad a ten cirkus okolo a mozno ta prejde chut davat nejaky obklad.

Asi má viac peňazí ako ty a chce mať pekný dom.....
Ja keby som teraz staval tak celý dom tehlićky klinker.
alltracboy
21.02.13,18:28
Pokial myslis predsadenu stenu z klinker tehal tak ok.. A obklad sa da dorobit vzdy
pivko
21.02.13,18:32
Nedá , nakolko som dom olepil 120mm nobasil tak že zháňam pozemok a staviam new house.
Na 1. sa naučíš 2. bude TOP !
Ferdosondo
22.02.13,06:38
Nedá , nakolko som dom olepil 120mm nobasil tak že zháňam pozemok a staviam new house.
Na 1. sa naučíš 2. bude TOP !
A žiť chceš kedy? Druhý život už nebude.
alltracboy
22.02.13,07:40
sused ma asi lepsi.. to by bol blby zivot.
pivko
22.02.13,11:45
sused ma asi lepsi.. to by bol blby zivot.
sused lepší nemá nakoľko som staval v starej zástavbe a stavba mi trvala 1,5 roka nie ako alltracboy čo bude stavať svojpomocne 5 rokov.
alltracboy
22.02.13,12:32
asi preto si s nim tak spokojny :D
TomasHC
22.02.13,13:45
Tiež by som pár vecí riešil teraz inak, ale narobil som sa na aktuálnom dome ako debil, nemám chuť to riešiť znova :) A hlavne, nič ma nejako zásadne neobmedzuje aby som potreboval nový dom (LEPŠÍ) ;)
dorwin
23.02.13,06:03
v podstate suhlas,
ytong zateplovat netreba :) :) ... podla obchodnikov.
ja som si spravil hruby prepocet kurenia a vyslo to tak, ze pri ytong 375+200EPS su naklady na m2 steny vyssie o cca 10Eur a spotreba na kurenie mensia o viac ako 120Eur rocne.
...cena celej obvodovej steny je vyssia o nejakych 750Eur (len material ytong+EPS)
co sa tyka kombinacie hrubka steny a hrubka izolacie tak sa musis rozhodnut sam.
mne vyslo pri mojom dome najlepsi pomer "cena/vykon" ytong375+200EPS a "porotherm 38 ti profi + 200EPS", yotng bol lepsi, ale len o 1kWh/m2 za rok... z toho si asi vyberiem, ale ja mam na rozdiel od Teba este rok na rozmyslanie, tento rok chceme spravit platnu a dovybavovat stavebne.
pivko
23.02.13,09:50
Snáď najprv stavebné a potom platňu , alebo chceš robiť platňu bez stavebného?
lapejko
24.02.13,10:39
Nedá , nakolko som dom olepil 120mm nobasil tak že zháňam pozemok a staviam new house.
Na 1. sa naučíš 2. bude TOP !
ale v novom dome dáš na obvodové steny takisto vatu bez lepidla a fasády a obmuruješ klinkerom, lícové pásiky klinker sa dajú nalepiť aj na zateplený dom...
pivko
24.02.13,12:34
Však sme to tu rozoberali a si tvrdil že by bolo potrebné robiť prímurovku ,alebo nie? možem priamo lepiť na fasádu?
lapejko
24.02.13,13:25
Však sme to tu rozoberali a si tvrdil že by bolo potrebné robiť prímurovku ,alebo nie? možem priamo lepiť na fasádu?
http://www.tehloveobklady.eu/index.php?page=cennik
napríklad aj takto sa dá, ak chceš ťažší skutočný tehlový obklad, štandardne sa presieťkuje dvakrát obyčajnou sieťkou alebo raz pancierovou a lepí sa obojstranne na flex lepidlo...robí to ale občas problémy, stačí si všimnúť rôzne keramické obklady fasád a vytečené pásiky zo škár, deje sa to pri prehriatí obkladu slnkom kedy pod obkladom skondenzuje para v dutinách lepidla a pomaly deštruuje spojivo...aj na to už je spôsob, namiesto sieťky sa na zateplenú fasádu nalepí dvojvrstvová separačná a izolačná fólia Ditra od Schlueter Systems KG, alebo drenážna Ditra-Drain, cez ktorú sa prekotvia tanierové hmoždinky, navrch sa nalepí obklad.
pivko
24.02.13,16:11
Tak teraz si mi ušetril veľa peňazí , máš u mňa drink.
Ja nechcem ťažké , tie klinkier sú? aby som nemusel zase dierovať dom aké by si doporučil? ale nech to je káva;)
majo-majo
25.02.13,08:36
v podstate suhlas,
ytong zateplovat netreba :) :) ... podla obchodnikov.
ja som si spravil hruby prepocet kurenia a vyslo to tak, ze pri ytong 375+200EPS su naklady na m2 steny vyssie o cca 10Eur a spotreba na kurenie mensia o viac ako 120Eur rocne.
...cena celej obvodovej steny je vyssia o nejakych 750Eur (len material ytong+EPS)
co sa tyka kombinacie hrubka steny a hrubka izolacie tak sa musis rozhodnut sam.
mne vyslo pri mojom dome najlepsi pomer "cena/vykon" ytong375+200EPS a "porotherm 38 ti profi + 200EPS", yotng bol lepsi, ale len o 1kWh/m2 za rok... z toho si asi vyberiem, ale ja mam na rozdiel od Teba este rok na rozmyslanie, tento rok chceme spravit platnu a dovybavovat stavebne.

Vdaka za radu, ale vazne je treba az 200 EPS? Vsak to budu mury ako na hrade :-) Chapem, ze cim vacsia izolacia, tak tym mensie naklady na kurenie, ale tak ja zase neplanujem robit nejaky pasivny dom. Nestacilo by 80 EPS? Alebo potom radsej iba 300 YTONG a vacsia izolacia?

PS:Nie som odbornik, takze sa radsej spytam aj blbu otazku :D
ace123
25.02.13,09:09
Dobre izolujuce murivo a malo izolacie je problem, lebo rosny bod sa posuva to muriva, v tomto pripade Ytong, ktoremu vlhkost nerobi dobre. Kvoli izlolacii to potom horsie o vlhkost prichadza. Tazke alebo VIAC izolacie, alebo radsej VOBEC. Na webe mas free kalkulacky, ktore ti ukazu priebeh teploty pri takom a takom murive a takej a takej izolacie, potom podla relativnej vlhkosti vies, pri akej teplote vlhkost kondenzuje. Proste toto by som nepodcenoval a viac nastudoval. 20cm mi pripada ekonomicke maximum, teoreticky sa da ist na 15cm, viacej urcite dane kalkulacky ako pisem, nie je na to univerzalna rada.
majo-majo
25.02.13,09:40
Ok, tak potom by som zostal pri alternative YTONG 300 + 150 EPS + obklad a tam kde obklad nebude, tak dam 200 EPS.
Dufam, ze toto riesenie uz bude v poriadku. Ak predsa len nie, tak ma kludne zvozte :D
Ferdosondo
25.02.13,09:59
Ak predsa len nie, tak ma kludne zvozte :D
Niet za čo. Bude to ideálne riešenie.
lapejko
25.02.13,20:42
drink beriem, štvrtok a piatok som v KE...