josefj
03.01.08,14:07
Prosim o radu.
Od 1.7.2007 do 31.12.2007 som pozastavil zivnost. Ohlasil DU, odhlasil v soc.poistovni a tu mi bolo pri okienku povedane, ze ak zacnem zasa od 1.1.2008 podnikat musim sa prihlasit znova. Vcera s vyplnenym tlacivom t.j 2.1.2008 mi bolo v soc. poistovni povedane, ze prihlasit sa nemusim az od 1.7.2008 a platit podla danoveho zakladu z roku 2007., alebo sa dobrovolne poistit. Ale ja mam cinnosti stale len na prvy polrok a potom nic. Takze aj tento rok prerusim zivnost od 1.7.2008 do 31.12.2008. A dalsi rok obdobne.
Podla vyjadrenia soc.poistovne tak nemusim platit ziadne odvody do soc poistovne, ale ze sa mi nezapocitaju ziadne roky do dochodku.Mam 52 rokov a doteraz t.j do 1.7.2007 som nepretrzite pracoval a platil odvody. Neviem co man teraz spravit. Ak mozete poradte. Vopred dakujem .
jozef z BA
Jozef Mihál
03.01.08,13:36
Je to tak ako píšete. Ak by ste mali rád vyšší dôchodok zo SP, treba sa prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Osobne to ale neoporúčam, radšej ušetrené peniaze rozumne zainvestujte.
josefj
03.01.08,14:14
Dakujem za odpoved. A asi to aj tak spravim. Este raz srdecna vdaka.
jozef
brčko
26.11.08,23:20
SZčo platí poistné do SP, lebo podla DP za roky 2006, 2007 prekročila hranicu príjmov. Čo v prípade, ak ukončí živnosť napr. koncom novembra 2008 a následne hned v decembri 2008 si znovu živnosť založí. Bude platiť za obdobie od decembra 2008 odvody do SP podla DP z r.2007 alebo nie?
Melnick
27.11.08,00:35
Bude. :)
brčko
27.11.08,11:28
Bude. :)

dakujem ti.
som si aj myslela, no v szčo nevyznám. No rada pre mamičku od pani v SP bola taká, že nebude. :o :(
Melnick
27.11.08,15:16
dakujem ti.
som si aj myslela, no v szčo nevyznám. No rada pre mamičku od pani v SP bola taká, že nebude. :o :(



Keby Tvoja mamička nebola SZČO k 1.7. mala by pracovníčka SP pravdu.Povinnosť prihlásenia sa v SP sa posudzuje vždy len k 1.7. a ten, kto v tento deň živnosť nemá, nemá dôvod prihlasovať sa.:)
brčko
27.11.08,19:37
Keby Tvoja mamička nebola SZČO k 1.7. mala by pracovníčka SP pravdu.Povinnosť prihlásenia sa v SP sa posudzuje vždy len k 1.7. a ten, kto v tento deň živnosť nemá, nemá dôvod prihlasovať sa.:)

dakujem,
čítala som tu nejaké príspevky o tom. No teraz, ked som to potrebovala, som nenašla všetky, lebo myslím, niekedy dávnejšie som čítala príspevok k tomu aj od p. Mihála. No priznám sa, už sa mi viac nechcelo vyhládávať :rolleyes: :cool:. No a tiež neviem, či tam bol aj takýto prípad, že v priebehu obdobia, ked szčo vznikla povinnosť platiť odvody, zruší živnosť a nanovo založí.

Hladala som to v zákone o soc poistení, no z toho velmi múdra nie som. Myslím, týka sa toho § 22 ods.1 + ods.4 písm.b.
Ale asi je to skôr o praktických skúsenostiach alebo lepšom čítaní §§§-ov :---
Muška
28.11.08,15:31
SZčo platí poistné do SP, lebo podla DP za roky 2006, 2007 prekročila hranicu príjmov. Čo v prípade, ak ukončí živnosť napr. koncom novembra 2008 a následne hned v decembri 2008 si znovu živnosť založí. Bude platiť za obdobie od decembra 2008 odvody do SP podla DP z r.2007 alebo nie?
..podľa mňa nebude , ak dodrží aspon jeden deň nebyť SZČO :)
klikni a čítaj od príspevku č. 9.....až do konca :D
http://www.porada.sk/t94152-neuznanie-rocneho-oslobodenia-od-socialnych-odvodov-szco.html
Melnick
28.11.08,16:17
dakujem ti.
som si aj myslela, no v szčo nevyznám. No rada pre mamičku od pani v SP bola taká, že nebude. :o :(brčko - :o v inej téme sme dosť dlho riešili zrušenie a následné prihlásenie a tam SZČO doplácala odvody. Nechcela som Ťa zmiasť . Prepáč.:) Bodík vrátim.
brčko
28.11.08,16:44
Muška dakujem a Melnick neva, aspon sa poučím(e) (teda preštudujem neskôr).
Mamičku som upozorníla, že nech si počká na viac príspevkov (t.j. názory viac ludí), tak snád si pozrie :)

P.s.: maji, ten bodík si mala vrátiť muške a nie mne :)
Melnick
28.11.08,17:58
..podľa mňa nebude , ak dodrží aspon jeden deň nebyť SZČO :)
klikni a čítaj od príspevku č. 9.....až do konca :D
http://www.porada.sk/t94152-neuznanie-rocneho-oslobodenia-od-socialnych-odvodov-szco.html

Dobrý recept, ako sa môžu všetci SZČinní zbaviť odvodovej povinnosti.:eek:
Melnick
28.11.08,18:38
Až doteraz som žila v presvedčení, že zbaviť sa odvodovej povinnosti do SP je možné iba za predpokladu, že nebudem považovaná za SZČO k 1.7 bežného roka. (§21 ods.1 a 2 zákona) ani ma nenapadlo,že tak môžem urobiť hocikedy.. Sladká nevedomosť :cool:
aicul
04.12.08,13:41
Brčko, ďakujem za ochotu. Odhlásila som živnosť k 28.11 a prihlásila 1.12. Na SP som sa odhlásila a hneď prihlásila k 1.12 ako DNPO, posudzujú ma ako novú SZČO a tým pádom nie som povinná platiť povinné odvody do SP.Podmienkou je minimálne jeden deň nebyť SZČO. Ak jeden deň odhlási a druhý nahlási, tak to neplatí. Dám vám vedieť aké to malo pokračovanie. Nabudúce.
VladoaKatka
04.12.08,16:52
Podobná a aktuálna téma:... práve sme riešili a nič nedoriešili v prípade jedného môjho známeho, ktorý tiež mal prerušenú živnosť v mesiacoch 6-11,teda 1.7.2008 nebol SZČO, po šiestich mesiacoch obnovenú a v domnienke, že ak oznamuje do zdravotnej poisťovne ako SZČO - koniec prerušenia, učinil tak aj do SP.
Čo teraz? Výpis z DP nemá odovzdaný a ak nemusí a ani nechce platiť odvody. Ako zrušiť prihlášku? Ako má postupovať ďalej?