pupauka
04.01.08,18:04
Ahojte, budem šťastná, ak sa mi niekto poradí. Doteraz som účtovala v podvojnom len ručne, je to dosť náročné, tak som si kúpila program omega, bola na cca 4 hodinovej prednáške, bohužiaľ, všetko bolo tak narýchlo a hrr, že z toho v podstate nič neviem. Teraz som chcela nahodiť začiatočné stavy, ale vôbec mi to nejde, teda, išla som presne podľa príručky :-((( a keď si otváram hl. knihu al. saldokonto tak mi zobrazuje prázdnotu, ach, neviem či účtovať ďalej, je mi na zaplakanie, program stál veľa peňazí, ale teraz... asi sa nič nevyrovná starým dobrým kresleným "téčkam", vo všetkom je super prehľad atd, až na tú prácnosť. Tak teraz neviem, či volať žilinskej spoločnosti, najradšej by som celý program vrátila, či predala, čo mi odporúčate???
ormika
04.01.08,17:19
Odporúčam nebáť sa toho programu. Ak v ňom raz začneš účtovať, tak si ho zamiluješ na celý život :).
Takže: začiatočné stavy si nahodíš cez evidencia, účtovné doklady, v okruhu si vyberieš interné doklady, okruh IDX, a v interných dokladoch si nadstavíš obdobie otvorenie. Dolu v kartičke, alebo záložke účtovné zápisy budeš účtovať začiatočné stavy každého účtu, aj analytického cez účet 701. Ak to budeš mať, pôjdeme ďalej :).
pupauka
04.01.08,17:33
Jasné, idem na to, len ešte nemám nahodenú analytiku, totiž jediné, čo som doteraz spravila - čo mi prišlo ľahké :-) bolo to, že som tam dokázala nahodiť partnerov, ale analytika napr. odberateľov, či dodávateľov??? to je asi prvý kameň úrazu.
ormika
04.01.08,17:44
Pri tomto evidovaní cez IDX nemusíš nahrávať odberateľov a dodávateľov, ani nemusíš ísť zvlášť do účtovnej osnovy aby si si urobila analytiku. Analytiku si krásne urobíš v tom internom doklade, kde pri účtoch MD a D máš lupu, ktorú keď stlačíš, tak ťa presunie do účtovnej osnovy a tam si potom spravíš AE a tento účet potvrdením tlačidla OK prenesieš do IDX.
pupauka
04.01.08,17:51
Nahodila som údaje, ako ste prikázali, dávam ok, stále mi to vyhadzuje toto:

V doklade je použitý saldokontný účet s príznakom Pohľadávka alebo Záväzok, pričom nie je zadaný partner, alebo partner nie je z číselníka partnerov!

Vyberte partnera z číselníka partnerov a potom opäť stlačte tlačidlo Ok!

- neviem kde to urobiť, idem cez lupu, ale tam mi neponúka alternatívu výberu konkrétneho partnera, ach, už som to dnes skúšala asi 30 krát, už tu pri tom nariekam.
pupauka
04.01.08,17:52
idem teda ešte skúsiť :-)
ormika
04.01.08,17:53
A ešte: program OMEGA obsahuje aj Help. V helpe v kartičke index ak si zadáš slovo začiatok tak tam ti ukáže presný postup čo a ako máš robiť.
ormika
04.01.08,17:56
No jo, na to som pozabudla. Vedľa kartičky účtovné zápisy je kartička ostatné údaje a tam treba zaškrtnúť Doklad nezahrnúť do saldokonta. A už by ti to nemalo vyhadzovať.
Typ sumy v účtovných zápisov musí byť V, to je ako voľný základ.
pupauka
04.01.08,18:01
jééééj :-))), tak som sa práve vďaka tebe naučila pridať tú ae, no tak mi to tam všetko pekne uložilo, a čo sa týka aleternatívy účtovať či neúčtovať, čo zaškrtnúť? nechala som zatiaľ voľné a z tých "ostatných údajov" to zahrnúť či nezahrnúť do saldokonta? Inak, kukla som v tlači na tú hlavnú knihu a je tam stále všetko prázdne, žiadna pekná 701, popísané položky, len prázdne, som z toho teliatko.
pupauka
04.01.08,18:05
V mám aj to saldokonto je už ok. Už len skontrolovať či je všetko ok, asi jedine cez tú tlač, a keď som to vždy kontrolovala, hl. kniha prázdna tak som si myslela, že som to neurobila správne.
ormika
04.01.08,18:13
Nerozumiem, aká alternatíva účtovať či neúčtovať? Myslíš ten voľný základ?
A k tej hlavnej knihe: Pôjdeš takto: Tlač, účtovníctvo, hlavná kniha, stlačíš tlačidlo pokračuj, objaví sa ti taká tabulka a v tej si zadáš kritériá a hlavným kritériom je, že vyberieš obdobie od otvorenia po zatvorenie a dolu zaškrtneš vynechal nulové riadky. Účty, trieda, skupina nechá vypísané (všetko), v syntetickom účte nebudeš mať nič. Potvrdíš OK a krásne by ti mala nabehnúť HK, ktorá sa ti musí rovnať a na účte 701 nesmieš mať nič. Ak tam niečo máš, tak je niečo zle nahodené v ID.
pupauka
04.01.08,18:18
neviem, snažím sa dopátrať, či mám všetko správne, normálne by som kuk na 701, vidím, napísané zač. stavy, zo 701 by som zrobila malé účtiky a je, môžem začať nahadzovať bežný rok, ale čo teraz, kde zistím, že mám všetko nahodené, či sú správne sumy atd. Hlavná kniha je prázdna.
pupauka
04.01.08,18:19
aha
pupauka
04.01.08,18:20
takže keď je hlavná kniha prázdna je to ok? :-)))) no a ja tu celý deň nariekam
pupauka
04.01.08,18:24
skrátka som sa hrozne chcela niekde obkontrolovať, a jedine čo ma napadlo bolo ísť do hl. knihy, veľmi Ti dakujem za odpovede, aj za strávený čas, až sa čudujem, že sa v dnešnej dobe taký človek nájde :-)))
ormika
04.01.08,18:31
takže keď je hlavná kniha prázdna je to ok? :-)))) no a ja tu celý deň nariekam
Jasne :) lebo začiatočné stavy sa účtujú do obdobia otvorenie, tak v hlavnej knihe to vidíš ako začiatok 01.01 a ostatné máš prázde. Ak sa ti v tejto HK nenachádza účet 701, tak to máš dobre nahodené.
A som rada že si už s úsmevom :)
ormika
04.01.08,18:35
skrátka som sa hrozne chcela niekde obkontrolovať, a jedine čo ma napadlo bolo ísť do hl. knihy, veľmi Ti dakujem za odpovede, aj za strávený čas, až sa čudujem, že sa v dnešnej dobe taký človek nájde :-)))
Nemáš za čo, len nech sa ti darí v účtovaní. Ak niečo budeš potrebovať, kľudne sa pýtaj. Pokiaľ ma nevyhodí z internetu, tak zatiaľ budem tu.
pupauka
04.01.08,18:40
tlieskam Ti :) a prajem nádherný večer, ďakujem moc moc dobrej duši, ja som tu už fakt nariekala, úplne zúfalé, och tak si mi pomohla, ani neviem ako poďakovať. Snáď aj ja budem raz taká šikovná, závidím, ale nie tak v zlom, že by som nepriala, ale len tak, že aj by som chcela byť v účtovníctve taká dobrá, lebo ma to celkom baví. :):):)
ormika
04.01.08,18:49
tlieskam Ti :) a prajem nádherný večer, ďakujem moc moc dobrej duši, ja som tu už fakt nariekala, úplne zúfalé, och tak si mi pomohla, ani neviem ako poďakovať. Snáď aj ja budem raz taká šikovná, závidím, ale nie tak v zlom, že by som nepriala, ale len tak, že aj by som chcela byť v účtovníctve taká dobrá, lebo ma to celkom baví. :):):)
Ďakujem :) pochvala poteší a pohľadí dušičku. Ty si šikovná, a keď sa naučíš ovládať program, pôjde ti to ako po masle, lebo ty ešte teraz nevieš, že program má poloautomatickú funkciu cez makrá a ty budeš účtovať rýchlosťou blesku :):):):confused:
Ja zase obdivujem teba, lebo účtovať ručne PÚ musí byť o držku. Už by som si asi na to nezvykla.
Tak, nech sa ti darí!
pupauka
04.01.08,18:57
Och, čo som sa celý deň nanerváčila, či som tie zač. stavy dobre nahodila, ormika, tak si ma ukľudnila, že sa mi ZRAZU :-))) podarilo nájsť aj denník a v ňom všetko krásne vidím, neviem, prečo som sa tak upäla na tú hlavnú knihu, to tá nervozita, pošli adresu, posielam tááákúúú čoko!!!! :-)
ormika
04.01.08,19:06
Och, čo som sa celý deň nanerváčila, či som tie zač. stavy dobre nahodila, ormika, tak si ma ukľudnila, že sa mi ZRAZU :-))) podarilo nájsť aj denník a v ňom všetko krásne vidím, neviem, prečo som sa tak upäla na tú hlavnú knihu, to tá nervozita, pošli adresu, posielam tááákúúú čoko!!!! :-)
:)vďaka:) a teraz keď budeš účtovať, tak už do obdobia otvorenie účtovať nebudeš, tak sa účtuje len pri zakladaní firmy alebo len keď začínaš účtovať firmu. Všetky doklady už budeš účtovať po mesiacoch. Ak po ukončení roka 2008 spravíš závierku a uzávierku a prechod účtovníctva do roku 2009, tak tento IDX so 701 ti program už spraví automaticky.
denisie
09.07.08,09:10
Dobrý deň,;)
účtujem poistné plnenie (oprava vozidla) a neviem si v tomto programe rady.
Ak pôjdem podľa tohto:
fa za opravu: okruh DF 511/321
piznané plnenie od poisťovne : okruh IDX 378/648
úhrada DF: okruh PD/BV 321/211,221
úhrada krycím listom : okruh IDX 321/378 ???
potom v okruhu DF budem mať iba čiastočne uhradenú fa.(svieti na žlto) ako to urobiť, aby fa bola akože celá uhradená? cez odpočet? vie niekto poradiť?:)
liba2
09.07.08,18:42
Dobrý deň,;)
účtujem poistné plnenie (oprava vozidla) a neviem si v tomto programe rady.
Ak pôjdem podľa tohto:

fa za opravu: okruh DF 511/321 ÁNO

priznané plnenie od poisťovne : okruh IDX 378/648 NIE, nevzniká vám pohľadávka voči poisťovne, vám poisťovňa nič neuhradí, pohľadávku voči poisťovni má autoservis, takže tento účtovný zápis je nadbytočný.

úhrada DF: okruh PD/BV 321/211,221 ÁNO, zaplatíte sumu, ktorú požaduje autoservis, resp. sumu, ktorú poisťovňa nebude hradiť servisu.

úhrada krycím listom : okruh IDX 321/378 ??? NIE, cez IDX treba zaúčtovať zníženie nákladov na účte 511, kde ste zaúčtovali plnú sumu opravy podľa fa zo servisu, ale v skutočnosti uhradíte len rozdiel, ktorý neuhradí poisťovňa, teda bude to zápis: 321/511 (postupuj ako pri zápočte, pri zaúčtovaní prvého riadku treba vypnúť makro a skontrolovať, či Omega zapísala účet aj na stranu DAL; ak nie, treba ho tam ručne dopísať). Týmto bude Fa uhradená.
potom v okruhu DF budem mať iba čiastočne uhradenú fa.(svieti na žlto) ako to urobiť, aby fa bola akože celá uhradená? cez odpočet? vie niekto poradiť?:)
Cez odpočet nie, ale cez zápočet a interné číslo DF musí byť zapísané ako úhrada v tom okne nad "odpočtom".
No skús :).
denisie
10.07.08,09:56
Cez odpočet nie, ale cez zápočet a interné číslo DF musí byť zapísané ako úhrada v tom okne nad "odpočtom".
No skús :).
...hodnú chviľu som sa a tým pasovala, ale vďaka tebe som to zvládla...:)
denisie
10.07.08,10:05
..častokrát som už čítala o prečíslovaní dokladov, je to možné aj v Omege?? ak áno, aký je prosím postup?
liba2
10.07.08,12:36
..častokrát som už čítala o prečíslovaní dokladov, je to možné aj v Omege?? ak áno, aký je prosím postup?
Nemám s tým skúsenosť, ešte som to nerobila, ale tu je návod:
http://www.porada.sk/t58921-precislovanie-pokladnicnych-dokladov-v-omege.html

veľa šťastia :) a ďakujem za bodík :D
Ajuška
10.07.08,13:29
..častokrát som už čítala o prečíslovaní dokladov, je to možné aj v Omege?? ak áno, aký je prosím postup?

Je to možné aj v Omege - ako je v priloženom linku - cez EUD - funkcie - ďalšie funkcie - hromadné prečíslovanie dokladov... Len si daj záležať aby si si správne zadala všetky kritéria (najmä kolónku "doklady" - či všetky, alebo len označené či neoznačené a spôsob zotriedenia) inak si v tom narobíš riaadny hokej...:rolleyes:... Opatrne s prečíslovaním treba narábať po prechode do nového roka. Pri ďalšom prechode sa Ti nespárujú doklady...
Ajuška
10.07.08,13:30
Nemám s tým skúsenosť, ešte som to nerobila, ale tu je návod:
http://www.porada.sk/t58921-precislovanie-pokladnicnych-dokladov-v-omege.html

veľa šťastia :) a ďakujem za bodík :D

mimotemy... si taaak dobrá že túto funkciu nepotrebuješ??? ...:---...
liba2
10.07.08,14:36
......... inak si v tom narobíš riaadny hokej...:rolleyes:... Opatrne s prečíslovaním treba narábať po prechode do nového roka. Pri ďalšom prechode sa Ti nespárujú doklady...Ajuška, niekedy by sa mi to aj hodilo vedieť, ale práve kvôli tomuto čo ty uvádzaš, to radšej ani neskušam :D a keď už naozaj musím, tak ručne prečíslujem. No musím povedať, že robím po skončení mesiaca, takže si najskôr doklady zotriedim tak, aby som nemusela prečíslovávať. Inak povedané: z núdze cnosť :D.
denisie
15.07.08,08:29
..Ďakujem vám všetkým za veľmi cenné rady. Priložený link idem hneď študovať. Ja rovnako ako liba2 účtujem až po skončení mesiaca, tiež zoraďujem všetky doklady, ale niekedy sa stane, že mi zabudnú dať doklad zo začiatku mesiaca...:rolleyes:
pekný deň!
Ajuška
15.07.08,13:52
..Ďakujem vám všetkým za veľmi cenné rady. Priložený link idem hneď študovať. Ja rovnako ako liba2 účtujem až po skončení mesiaca, tiež zoraďujem všetky doklady, ale niekedy sa stane, že mi zabudnú dať doklad zo začiatku mesiaca...:rolleyes:
pekný deň!

...ďakujem za bodík...:---... ja nielen účtujem, ale robím všetko vrátane skladovej evidencie, fakturácie... či príkazov na úhradu. Tak sa zákonite nemôžem dopracovať do stavu zoradenia dokladov po skončení mesiaca (čo Vám troška závidím)...:rolleyes:... ale tie funkcie na prečíslovanie sú aj tak bombové... vlastne ako celá omega...;)...
heluška
12.08.08,17:52
Prosím niekoho kto má odoslané tuzemské faktúry vystavované v Eurách, účtujete ich ako zOF vzor 72 v Omege? ďakujem
liba2
12.08.08,21:02
Prosím niekoho kto má odoslané tuzemské faktúry vystavované v Eurách, účtujete ich ako zOF vzor 72 v Omege? ďakujemTuzemská faktúra na cudziu menu sa zapisuje v rade zOF. Pre zaúčtovanie sú tam len 2 možnosti:
- vzor 50 pre faktúru bez DPH, teda u neplatiteľa DPH;
- vzor 51 pre faktúru s rozpisom DPH, teda u platiteľa DPH.
Podľa toho ktorú fa ideš vystaviť vyber vzor 50 alebo 51 - inú možnosť nemáš.
heluška
13.08.08,09:49
Ďakujem, pomýlila som si to zo zDF, tá sa účtuje vzor 72 pokiaľ ide o EU, rozmýšľam správne, nemám veľké skusenosti so zahr. faktúrami,ale teraz mám klienta, ktorý toho má veľa, takže sa v tom musím zdokonaliť. Môžem sa ešte spýtať, aký kurz sa použije na zaúčtovanie pokladničného dokladu pri výbere z eurového účtu a peniaze sa vložia do pokladne,kurz NBS z toho dňa, keď som vybrala eura?
liba2
13.08.08,09:51
Ďakujem, pomýlila som si to zo zDF, tá sa účtuje vzor 72 pokiaľ ide o EU, rozmýšľam správne, nemám veľké skusenosti so zahr. faktúrami,ale teraz mám klienta, ktorý toho má veľa, takže sa v tom musím zdokonaliť. Môžem sa ešte spýtať, aký kurz sa použije na zaúčtovanie pokladničného dokladu pri výbere z eurového účtu a peniaze sa vložia do pokladne,kurz NBS z toho dňa, keď som vybrala eura?
viď zvýraznené :) a ak sa do pokladne vložili eurá.
heluška
13.08.08,10:35
viď zvýraznené :) a ak sa do pokladne vložili eurá.
Ďakujem liba2, dúfam, že to zvládnem.
lolo100
16.08.08,17:51
Zdravím.... tiež potrebujem pomôcť s omegou.... potrebujem spraviť otváraciu súvahu... účty som otvoril cez 701 ako je v príručke a aj v prvom príspevku... cez interný doklad IDx - 701/411 a 211/701 urobil som to správne?? môžem teraz účtovať zriadovacie náklady??
stále mi píše že eviduje sumu 400 000 a treba uhradiť 400 000 (200 tisíc je pokladnica a 200 tisíc je ZI ). je to v poriadku??
vznik spoločnosti účtujem prvy krat...
pre info su 3 spoločníci vklady splatili ihned (ZI 200 000)..

dakujem
DanielaSL
16.08.08,18:12
Kde ti toto píše?

stále mi píše že eviduje sumu 400 000 a treba uhradiť 400 000


Lebo zaúčtované by si to mal mať správne.
lolo100
16.08.08,18:26
Kde ti toto píše?

stále mi píše že eviduje sumu 400 000 a treba uhradiť 400 000


Lebo zaúčtované by si to mal mať správne.

Ked si otvorím v evidencii účtové doklady a dole kde sa pridavaju nové doklady tak tam je mena evidovana suma, suma ktora bola uhradená a ktoru treba uhradiť... tak tam mi píše že eviduje 400 tisíc a treba uhradiť 400 tisíc
DanielaSL
16.08.08,18:37
Jáj...to máš v poriadku, aj mne sa tie dve sumy rovnajú.
lolo100
16.08.08,19:16
takže netreba vystavovať žiadne doklady k tomu??
DanielaSL
16.08.08,19:38
Tak v tej kolónke ti spočíta sumu zaúčtovaných dokladov. Keď budeš účtovať napr. došlé faktúry, tak ti tam bude spočítavať výšku zaúčtovaných DF. Účtoval si interné doklady....máš tam správne výšku 400.000. Vytlač si interný doklad.
evina123
06.10.08,20:32
Ahojte, chcela by som požiadať o radu- začala som v programe Omega-Kros spracovávať dlhodobý majetok, zaevidovala som si počiatočné stavy celého majetku, obstarávaciu cenu, realizované odpisy danové, účtovné min. obdoví, urobila uzávierky minulého roka a príslušné účtovné uzávierky mesačné za bežné obdobie, zaúčtovala a vytlačila mesačné účtovné odpisy. Ale neviem, ako si mám vytlačiť tlačovku, ktorá by obsahovala komplet celý kmeň dlhodobého majetku, odpisovaného aj neodpisovaného so súčtami nadobúdacích hodnôt a oprávok za jednotlivé syntetické a analytické účty , pretože si chcem založiť zostavu, na ktorej by som odkontrolovala nadobúdacie hodnoty, účt.oprávky, odpisy na hlavnú knihu. Vie mi prosím niekto poradiť ako sa to v tomto programe robí? ďakujem
Aťka
26.10.08,19:47
Pri tomto evidovaní cez IDX nemusíš nahrávať odberateľov a dodávateľov, ani nemusíš ísť zvlášť do účtovnej osnovy aby si si urobila analytiku. Analytiku si krásne urobíš v tom internom doklade, kde pri účtoch MD a D máš lupu, ktorú keď stlačíš, tak ťa presunie do účtovnej osnovy a tam si potom spravíš AE a tento účet potvrdením tlačidla OK prenesieš do IDX.

ormika a ste tu, som asi blba, ale to mam do toho urobit vsetky ucty od 0 po 7? to budem robit dva dni? a to davat tie ucty aj na stranu MD aj D. Bud nerozumiem tvojmu vykladu, alebo som uplny blbec. :confused::mee::cool:
dakujem
Aťka
26.10.08,19:58
a este otazocka, kde sa daju vytvorit automaticke predkontacie?
dakujem
blcha
27.10.08,13:59
A moja otázka - dajú sa obnoviť zmazané predkontácie? Dajú sa kopírovať predkontácie do iných firiem (pri multilicencii)?
Reina
27.10.08,18:49
ahoj blcha, tvoje konkrétne zmazané predkontácie už nedostaneš (jedine obnoviť archív a odtiaľ si ich exportovať), ale môžeš si ich jednoducho naimportovať.
- Vojdeš do dokladu
- v ľavej hornej časti pri vzore je lupa - klikni na ňu
- dostaneš sa do formulára výber vzoru
- klikne na záložku Funkcie potom Ďalšie funkcie
- vyber voľbu Nahraď všetky vzory a predkontácie štandardnými
- všetky vzory a predkontácie sa ti nahradia a je na tebe, či si ich budeš upravovať.

čo sa týka druhej otázky: Jasné, že sa dá.
Firma - import - import z inej omegy - všetky odklikneš, necháš tam len v záložke Ostatné zapnutú voľbu Vzory a predkontácie.
Do Zdrojovej firmy je samozrejme nutné si vybrať databázu firmy, z ktorej chceš čerpať tie vzory a predkontácie. (má tvar napr. ROK_2008.mdb, najlepšie ak si to vyhľadáš cez lupu, ktorá tam je).
Čo si môžem odporučiť je, ak to robíš prvý krát, urob si archív,aby si si v prípade potreby mohla obnoviť pôvodný stav.
Aťka
28.10.08,20:26
Odporúčam nebáť sa toho programu. Ak v ňom raz začneš účtovať, tak si ho zamiluješ na celý život :).
Takže: začiatočné stavy si nahodíš cez evidencia, účtovné doklady, v okruhu si vyberieš interné doklady, okruh IDX, a v interných dokladoch si nadstavíš obdobie otvorenie. Dolu v kartičke, alebo záložke účtovné zápisy budeš účtovať začiatočné stavy každého účtu, aj analytického cez účet 701. Ak to budeš mať, pôjdeme ďalej :).

NIK MI NEVIE S TYM PORADIT, PROSIM PROSIM :mee: NEROZUMIEM TOMU
A INAC NEMOZEM UCTOVAT KYM NEBUDEM TO MAT HOTOVE? SURNE DAKUJEM

som asi blba, ale to mam do toho urobit vsetky ucty od 0 po 7? to budem robit dva dni? a to davat tie ucty aj na stranu MD aj D. Bud nerozumiem tvojmu vykladu, alebo som uplny blbec. :confused::mee::cool:
dakujem
liba2
29.10.08,01:16
a este otazocka, kde sa daju vytvorit automaticke predkontacie?
dakujemtie sú už v programe keď ho kupuješ. :)
liba2
29.10.08,01:24
NIK MI NEVIE S TYM PORADIT, PROSIM PROSIM :mee: NEROZUMIEM TOMU
A INAC NEMOZEM UCTOVAT KYM NEBUDEM TO MAT HOTOVE? SURNE DAKUJEM

som asi blba, ale to mam do toho urobit vsetky ucty od 0 po 7? to budem robit dva dni? a to davat tie ucty aj na stranu MD aj D. Bud nerozumiem tvojmu vykladu, alebo som uplny blbec. :confused::mee::cool:
dakujem
Aťka, a ty čo potrebuješ robiť - to si neuviedla.
V programe máš tiež pomoc, ktorú si vyvoláš F1. O poč.stavoch je tam všetko uvedené.
Ak s programom začínaš, odporúčam ti pozerať do Užívateľ.príručky.
Účtovú osnovu máš v programe, nahadzuješ len poč. zostatky. Ale inak sa postupuje, ak ich zadávaš k 1.1. a inak ak zadávaš firmu, ktorá používala časť roka iný program.
Aťka
29.10.08,18:39
Aťka, a ty čo potrebuješ robiť - to si neuviedla.
V programe máš tiež pomoc, ktorú si vyvoláš F1. O poč.stavoch je tam všetko uvedené.
Ak s programom začínaš, odporúčam ti pozerať do Užívateľ.príručky.
Účtovú osnovu máš v programe, nahadzuješ len poč. zostatky. Ale inak sa postupuje, ak ich zadávaš k 1.1. a inak ak zadávaš firmu, ktorá používala časť roka iný program.

potrebujem ponahadzovat pociatocne stavy a neviem ako. su nulove lebo sme teraz otvorili firmu. mozem aj bez nahodenia poc.stavov pracovat v programe a dohodit to potom dodatocne?
liba2
29.10.08,22:56
potrebujem ponahadzovat pociatocne stavy a neviem ako. su nulove, lebo sme teraz otvorili firmu. mozem aj bez nahodenia poc.stavov pracovat v programe a dohodit to potom dodatocne?
V programe máš kompletne všetky syntetické účty pripravené na účtovanie. O počiatočných stavoch hovoríme (v tomto prípade), ak je na účte nejaká konkrétna hodnota, takže účet s nulovou hodnotou nemáš dôvod nahadzovať.
Aťka
30.10.08,18:20
V programe máš kompletne všetky syntetické účty pripravené na účtovanie. O počiatočných stavoch hovoríme (v tomto prípade), ak je na účte nejaká konkrétna hodnota, takže účet s nulovou hodnotou nemáš dôvod nahadzovať.

no vcera som nad tym sedela do pol noci a nasla som to v brozure :eek:, ale dakujem.
katia5
28.11.08,07:50
Prosím Vas o radu.

1. Poplatky mestu v programe omega nahrávate ako príjem s typom dokadu ako volny zaklad "V" alebo ako oslobodene "O"?

2. Pri tlačení pokladničnej knihy mi berie do úvahy aj platby stravnymi lístkami . Tržby z knihy tržieb nahravam ako
213,343/601 - platby SL
211,343/601 - platby v hotovosti
Pokladničnu knihu mam teda skreslenu, lebo tam berie aj tu 213tku a v pripade platieb kartou čo úctujem ako 378/601 to tam berie tiež.
Ako vyselektovat v omege ze tam ma brat iba ucet 211?
katia5
28.11.08,11:07
Robi niekto v Omege?
AIMA
04.03.10,15:21
[QUOTE=katia5;881520]Robi niekto v Omege?[

...ale čoby, všetci tu len tak zabíjame voľný čas:D
AIMA
04.03.10,15:25
Ahojte, prosím o pomoc.
zaúčtovala som bankový výpis, no už od 28.1.2009 mi nesedia stavy ku konkrétnym dátumom v hlavnej knihe. Mám ich predkontované so zeleným štvorčekom. Neviete mi prosím poradiť, v čom by mohol byť problém. Prípadne čo s čím by som mala kontrolovať a odsúhlasovať.
Moc pekne ďakujem
andreaS
04.03.10,15:51
treba odkontrolovat ci vydaj je vydajom a prijem prijmom... ci su na tych stranach kde maju byt uctovane...
AIMA
04.03.10,16:18
treba odkontrolovat ci vydaj je vydajom a prijem prijmom... ci su na tych stranach kde maju byt uctovane...

v zúfalstve som celý výpis vymazala, teraz deň po dni nahadzujem banku rovnako a všetko sedí s výpisom:rolleyes:, nerozumiem.....wooodooo
AIMA
16.03.10,11:18
V knihe analytickej evidencie nemám uvedený protiúčet, prečo? Pri došlých a odoslaných faktúrach, no v účtovnej evidencii ich mám nastavené
AIMA
16.03.10,21:14
Alebo tam nemusí byť vždy protiúčet? Prosím o pomoc.
liba2
17.03.10,10:37
V knihe analytickej evidencie nemám uvedený protiúčet, prečo? Pri došlých a odoslaných faktúrach, no v účtovnej evidencii ich mám nastavené
Ak je na doklade účtovací predpis zapísaný na 1 riadku, protiúčet sa zobrazuje, ak je na 2 riadkoch, vtedy nie.
Zita5
13.04.10,08:13
Dá sa niekde prosím v Omege nastaviť , aby mi predkontáciu uvádzalo priamo na faktúru ? Ďakujem .
ivako
13.04.10,08:17
Dá sa niekde prosím v Omege nastaviť , aby mi predkontáciu uvádzalo priamo na faktúru ? Ďakujem .

Pri tlači fa v nastaveniach /vedľa OK vľavo//si zaškrtneš tlačiť "predkontačný lístok"
Agerát
14.04.10,19:36
Prosím Vás o radu. Pri zadávaní zOF -vzor 50, aký typ sumy mám použiť - zOF - poskytli sme prepravnú službu (vývoz do 3 krajín) pre klienta z Nemecka, ktorý je platiteľ dane...
AdaG
15.04.10,08:54
skús 17s, ale musíš vedieť, podľa akého paragrafu DPH postupuješ, pozri si v HELPe zahraničné odoslané faktúry... odkontroluj si to v tlačive DPH, či to máš na správnom riadku
Agerát
15.04.10,10:43
ďakujem za radu... :) aj ja som si "vybrala" typ sumy 17s... ja si to neviem ani poriadne odkontrolovať... nie som si s ničím istá... začínam s účtovníctvom a začínam s omegou... som v hlbokej depresii... :(
Manual
15.04.10,17:48
Prikladám návod od Krosu, ako správne postupovať v Omege pri využití §51 odst.2 zákona o DPH, zaúčtovanie DF a evidencia DPH.
Snáď niekomu pomôže :).
mimaemma
16.04.10,06:43
Ahojte,
neviem sa vysomáriť..v roku 2009 som používala pre zOF za služby vzor 50, následne mi zobrazilo typ sumy S a 0, takže daná fa ostávala bez DPH, keďže sa jedná o fa, ktoré má povinnosť zdaniť osoba v EU.
Tieto fa mi nevstupovali do DP DPH.
Teraz mi tam Omega ponúka sumu S a r. 16 čo je ale blbosť...čo tam mám prestaviť?
Vopred ďakujem za odpoveď.
mimaemma
16.04.10,06:52
Odpovedám si sama :-) už som to našla - pre ostatných, ktorí by hľadali - teraz je to Osv;)
agica2
16.04.10,15:24
Poradí mi niekto??? da sa omege nastaviť zaúčtoval a schválil tak, aby mi to program robil sám, aby som to nemusela pri každom doklade urobiť ja? Skúšala som to, ale akosi sa mi nedarí :(. Ďakujem
liba2
16.04.10,15:38
Poradí mi niekto??? da sa omege nastaviť zaúčtoval a schválil tak, aby mi to program robil sám, aby som to nemusela pri každom doklade urobiť ja? Skúšala som to, ale akosi sa mi nedarí :(. ĎakujemDá sa !
FIRMA ; dole predposledný riadok "Užívatelia, prístupové práva" klikni, otvorí sa ti nové okno : Užívatelia, prístupové práva; mala aby si tam mať SPRAVCA čo bolo vygenerované pri inštalácii programu;
ďalej choď cez OPRAV, otvorí sa ďalšie okno, v ktorom zapíšeš čo potrebuješ v časti "Do nových dokladov dopĺňať položku".
Choď potom do dokladov, vyskúšaj si, či sa ti to dobre zapisuje ako si potrebovala, ak nie vždy sa môžeš vrátiť a urobiť zmenu - cez oprav.
Príjemnú zábavu.:)
agica2
16.04.10,16:12
ďakujem veľmi pekne, už to mám :), skúšala som všetko možne a stále mi to neišlo. Ešte raz ďakujem a prajem pekný večer
agica2
16.04.10,16:19
Liba2, mohla by som sa ťa ešte opýtať, kde si vytlačím nejakú " obratovku " vôbec neviem čo to je :), ale mi bolo povedané že si to mám vytlačiť ku koncu roka?
liba2
16.04.10,16:26
Liba2, mohla by som sa ťa ešte opýtať, kde si vytlačím nejakú " obratovku " vôbec neviem čo to je :), ale mi bolo povedané že si to mám vytlačiť ku koncu roka?asi to bude K.A.E.
Nájdeš to cez Prehľady. Ja to tlačím ako:
otvorenie - otvorenie (čo sú vlastne počiatočné stavy), potom
január - december (čo sú obraty počas roka), potom
zatvorenie-zatvorenie (konečné stavy).
To je na tebe ako sa rozhodneš... za malú firmu (čo do počtu dokladov) to stačí aj takto alebo aj ako otvorenie - zatvorenie. Premysli si to čo bude lepšie.
agica2
18.04.10,11:07
Liba2, ďakujem za radu ale ešte by som sa ťa chcela opýtať či mi neporadíš. V tej KAE keď si dám tlačiť tak mi pri 211 nenapíše protiúčet, nevieš čo mám zle nastavené. Pri ostatných BU a iných účtoch mám v tej KAE aj protiúčty, ale pri 211 nie.
liba2
18.04.10,11:59
Liba2, ďakujem za radu ale ešte by som sa ťa chcela opýtať či mi neporadíš. V tej KAE keď si dám tlačiť tak mi pri 211 nenapíše protiúčet, nevieš čo mám zle nastavené. Pri ostatných BU a iných účtoch mám v tej KAE aj protiúčty, ale pri 211 nie.
http://www.porada.sk/1341091-post62.html
agica2
18.04.10,12:01
ďakujem pekne, nejako som to prehliadla :)
truch
25.06.10,08:15
Bola som na školení k novinkám vo verzii 13.50, ktorá bude k dispozícii začiatkom júla. Bude možné naimportovať pečiatku aj podpisy jednotlivých užívateľov. Takúto faktúru bude možné partnerom zaslať elektronicky. Problémom je podpis, keďže nemáme elektronický. Bolo povedané, že sa to dá riešiť písomne dohodou s partnerom, kde sa presne stanoví, že takto vystavené a podpísané fa sú platné.
Nemá náhodou niekto z Vás takúto dohodu? Myslíte, že daňový úrad uzná takto zaslané faktúry?
Elektronickým posielaním fa by sa ušetrili nielen finančné prostriedky, ale aj čas, nemuseli by sme s nimi bežať na poštu.
Eva Póčová
18.05.11,13:19
Ahojte
teraz začínam s podvojným účtovníctvom aj s OMEGOU, inak pracujem na Alfu a Olymp. Mám zatiaľ len demo verziu ale je to oveľa lepšie ako "Pohoda".
Prevzala som SRO-čku, mám im spraviť uzávierku na rok 2010 - zatiaľ nemám tu veľa dokladov. Zadala som začiatočné stavy z hlavnej knihy 2009 a ako čítam v "help"-pe 701 má byť nula. Neviem ale mne tam nula nie je, je tam 153000 eur a "spolu za všetky účty" mám nulu. Mám tu niekde chybne zaúčtované niečo alebo nie.
ďakujem za radu.
AdaG
18.05.11,13:33
Ahojte
teraz začínam s podvojným účtovníctvom aj s OMEGOU, inak pracujem na Alfu a Olymp. Mám zatiaľ len demo verziu ale je to oveľa lepšie ako "Pohoda".
Prevzala som SRO-čku, mám im spraviť uzávierku na rok 2010 - zatiaľ nemám tu veľa dokladov. Zadala som začiatočné stavy z hlavnej knihy 2009 a ako čítam v "help"-pe 701 má byť nula. Neviem ale mne tam nula nie je, je tam 153000 eur a "spolu za všetky účty" mám nulu. Mám tu niekde chybne zaúčtované niečo alebo nie.
ďakujem za radu.
Ak tomu rozumiem správne, otvorila si si v knihe analytickej evidencie účet 701. Súčet musí byť nejaké číslo- tvoje asi 153 000 EUR. Ale keď si pozrieš zostavu, vpravo dole je riadok - konečný zostatok a ten má byť 0! Ten účet sa volá Začiatočný účet súvahový, to znamená, že voči nemu účtuješ počiatočné stavy účtov k 1.1.2010 napr. 112,211,221,321,474 atď :-)
Eva Póčová
19.05.11,05:48
Mám to otvorený v "evidencie/účtovné doklady" cez ID-vzor nový doklad a obdobie "otvorenie", text: otvorenie účtovných kníh a text dole pri účtoch je prechod z min. roka. Ten začiatočný účet súvahový je v hlavnej knihe takto: začiatočný stav 153000€ a konečný stav je tiež 153000€. V účtovnom denníku mám len ten jeden doklad zaúčtované presne podľa "helpu". Dala som si to vytlačiť cez "prehľady" Je tam spolu zaúčtované 236600€, strany MD a D sú rovnaké. Prehlľad o firme je tiež myslím, že v poriadku, lebo spolu výnosy, náklady a hospodársky výsledok je ten istý ako v hlavnej knihe z roku 2009.
Kde môže byť chyba, firma má majetok, záväzky, pohľadávky, tri účty, možno že som ich nezaúčtovala na správnu stranu?
Prosím môžete mi poradiť, ďakujem
andreaS
19.05.11,06:08
skor odporucam zacat uctovat firmu od minuleho roka... t.j. nahodit konecne stavy uctov, doplnit zavazky a pohladavky, urobit prechod do noveho roka a tam zacat uctovat...

je to podla mna lepsie uz len z hladiska vykazov, pretoze takto nepotiahne udaje z minuleho roka :(
Eva Póčová
19.05.11,06:40
No ale na 701 sú vlastne údaje z min. roka, to na výkazoch nebude tak? Lebo v "pohode" sme to robili tiež len tak cez 701 a bolo to tam. A prosím Ťa má byť 701 v každom prípade nula, lebo ak áno tak asi aj 702 keby som to spravila tak ako to navrhuješ?
ErikaDP
19.05.11,06:57
Prikladám návod od Krosu, ako správne postupovať v Omege pri využití §51 odst.2 zákona o DPH, zaúčtovanie DF a evidencia DPH.
Snáď niekomu pomôže :).
Od roku 2011 Omega umožńuje cez Došlé faktúry vzor 23 uplatni´t odpočítanie DPH v inom mesiaci ako bolo samotné dodanie. Postup je jednoduchý , v prílohe je vzor aj s obrázkami.

Vymenila som priložený subor v prílohe, tento je platný, ak si ho niekto už pred tým pozeral, chýbala mi v postupe pri obrázku č.1 ešte táto veta: zaškrtni krížikom voľbu: x nemeniť DUD
andreaS
19.05.11,08:03
No ale na 701 sú vlastne údaje z min. roka, to na výkazoch nebude tak? Lebo v "pohode" sme to robili tiež len tak cez 701 a bolo to tam. A prosím Ťa má byť 701 v každom prípade nula, lebo ak áno tak asi aj 702 keby som to spravila tak ako to navrhuješ?

ja ked zacnem uctovat novu firmu, tak si vzdy otvorim rok predtym, kde nahodim konecne stavy, dohodim si neuhradene zavazky a pohladavky (s priznakom neuctovat) a urobim prechod do noveho roka...

viac mi to tak vyhovuje...

a ano 701 musi mat zostatok 0 ... potom musis mat niekde chybu... podvojne doklad bude v poriadku, ale zrejme zle zostatky :( neviem ako pracuje pohoda a ake vystupy mas... treba si to prekontrolovat a pytat pri preberani ucta od inej uctovnicky poriadne spracovanu inventarizaciu (t.j. pre mna kazdy jeden ucet s rozpisom co predstavuje zostatok... nie len pokladna a zavazky/pohladavky... ako sa vacsinou stretavam, ak vobec nejaku inventarizaciu dostanem... pripadne mi daju zostatky a z tych neviem zistit co predstavuju... bohuzial)
Eva Póčová
19.05.11,10:01
porovnala som celú hlavnú knihu s tým čo mi dali (konečná HK z roku 2009). Zistila som tam chyby a na 701 mám už len 44000€. Nesedia mi zostatky v triedách "3" a "4". Mohla by si mi na to pozrieť lebo určite som to naúčtovala zle.
-na 321 je kon.zostatok -13900,53 a núčtovala som to 321/701 má to byť so znamienkom "-" alebo nie?
- 341 je -910,67 / 341/701
- 343 je 93,12 / 701/343
- 345 je -130,12 / 345/701
- 355 je 64909,77 / 355/701
a celkom za triedu 3 má byť zostatok 50061,57.
určite to mám zle lebo mne je zostatok cca. 79000. ďakujem
andreaS
19.05.11,10:10
ak ma 321 zostatok ku koncu roka 13900,53 tak je to zostatok na strane Pasiv... 701/321 ... bez pouzitia "-" ... nezabudni nahodit do EUD aj vsetky tieto zavazky podla jednotlivych dokladov s priznakom "neuctovat" ... aby si mohla pekne parovat saldokonto pri uhradach...

341 - moze byt preplatok a moze byt aj danova povinnost, treba pozriet v danovom priznani PO za 2009 ...

343 - opat moze mat aktivny aj pasivny zostatok a ja nevidim uctovnictvo, takze neviem povedat... ak sa plati pravidelne nacas, tak musi sediet s poslednym podanym DP k DPH, t.j. bud za 12/2009 alebo 4q2009 ... a podla toho zistis na ktorej strane...

a aj preto je dobre urobit poriadnu inventarizaciu a ziadat ju ;) ... ja som sa jej este nikdy nedockala v stave ktory ziadam... :o
Eva Póčová
19.05.11,11:18
na štastie sa mi to už podarilo, sedí mi aj trieda "3" aj "4" a teraz už aj 701 je konečne NULA. Teraz som veľmi šťastná. Už som si vypýtala aj tie neuhradené faktúry dúfam že ich budem mať všetky. Ešte by som sa chcela opýtať na BÚ. Majú tri účty, jeden EUR a dve HUF. Zaevidovala som ich do firma/nastavenie/bank.účty. Tam treba zadať aj začiatočný stav účtu k 1.1.2010? Pýtam sa preto lebo keď som začala účtovať jednotlivé transakcie nevidím konečné zostatky na konci mesiaca. Kde si to môžem kotrolovať. Alebo to treba zadať aj inde? (napr. cez ID do EUD)
S tou poriadnou inventarizáciou máš pravdu, lenže je to firma, ktorú prebral môj klient a ani on nevedel, že nemá uzávierku spravenú, takže je to tak trochu na hlavu. Dúfam, že sa mi to podarí dať do poriadku. Inak veľmi pekne Ti ďakujem, že mi pomôžeš.
andreaS
19.05.11,17:01
co sa tyka banky tak:

1. firma - nastavenie - bankove ucty ... = pridas vsetky existujuce bankove ucty... tu nastavis analytiku, pociatocny stav a skontroluj si pri cislovani ci mas kliknute na to spravne okienko (obrazok c.2 ... ak by si mala totiz kliknute na pomlcku, tak zle pocita zostatky :( ... stalo sa mi to... takze tu v tomto okienku mozes myskou prekliknut a opravit cislovanie... pripadne si cislovanie nastav v nastaveni cislovania a potom sa vrat do natavenia uctov a tam si to skontroluj

2. firma - nastavenie - cislovanie dokladov ... konkretne najdes BU ktory chces opravit, kliknes na oprav a vyhodi ti tabulku... tu sa ti musi zhodovat analytika s tou, ktoru si zadala v nastaveni uctu... zaroven si mozes opravit sposob cislovania... ja pouzivam ten ktory je na obrazku cislo 3 ... BU-MM-000 ... BU = nazov, ak mam viac uctov, rozlisim nazvom, napr. TB1, VUB .... MM = mesiac ... 000= pocitadlo

snad je to zrozumitelne...
Eva Póčová
20.05.11,09:38
Áno rozumiem a to číslovanie si prekontrolujem, ale cez hlavnú knihu som si to pozerala a tam zostatky sú v poriadku. Už sa mi podarilo nastaviť údaje minulého roka vo výkazoch cez číselník/súvaha a výkaz Z a S po riadkoch a vyzerá to dobre. Začala som účtovať banku, ale sú tam aj platby ako dph a úhrada faktúr a nemôžem pokračovať lebo zatiaľ mi nedoniesli doklady. Najprv musím zaevidovať všetky pohľadávky a záväzky. Mám to spraviť cez "počiatočné saldokonto"?
Teraz som si všimla, že v účtovnej osnove je analitika na 343 strašne podrobná, je potrebná to tak rozlíšiť (zdan. obch. tuzemsko + zahraničie, odpočítanie ...)?
andreaS
20.05.11,09:53
neviem ako funguje pociatocne saldokonto, ja to tak nerobim (lebo otvaram rok dozadu ako zacinam) ale skus to cez to nahodit...

dph ti program sam ponukne...

uctujem vylucne cez vzory... takze program krasne po nahodeni udaja a "odentrovani" preskoci na dalsie policko ktore chce vyplnit... analytiku dph taha program sam...

potom pri uzavierke dph si zadas preuctovat zostatky na tebou zvoleny ucet, ja pouzivam 343-999 a nan uctujem aj platby...

to nastavenie pociatocneho stavu BU priamo v nastaveni BU je dolezite nie pre zostatok hlavnej knihy ale ked budes uctovat BU tak v dolnej casti pise aktualny zostatok...

inak doporucujem skolenie, teraz chystaju akciu den otvorenych dveri (ako som si vsimla tu na porade) ... mna toto prve skolenie nakoplo ;) pochopila som princip programu a dnes frcim jedna radost ;) tie ich "vzory" uctovanie dost ulahcuju, hoci niekomu sa moze zdat opak, treba to len pochopit ;)
Eva Póčová
23.05.11,08:40
Ahoj andreaS, vyskytla sa mi ďalší problém. Zaúčtovala som všetky účty. Je tu jeden EUR - ový účet a dve HUF účet. S tým EUR - ovým účtom je všetko v poriadku. Ale s tými HUF účtami niečo nie je v poriadku. Nesedia mi konečné stavy. Ak otvorím knihu účet v banke dole sú zostatky dobre ale ak to dám vytlačiť zostatky sú pomiešané. Napr. za Január je tam začiatočný stav 168,05 € (to je dobre) potom dve poplatky -1008,68 Ft. a konečný zase -840,63 €. A ani v hlavnej knihe nie sú zostatky dobre na týchto dvoch účtoch. Prečo je to pomiešané, že zostatky sú v EUR - ách a transakcie vo forinotoch? Nechápem čo som urobila zle. V EUD som zadala tak: zBV/vzor-iný výdaj-bankové popl./kurz 1,000 pretože je to účet v HUF a poplatky tiež 1008,68 HUF a zaúčtovala som takto 568/221. Vedela by si mi pomôcť? Ďakujem
Eva Póčová
02.06.11,09:15
Mohli by ste mi pomôcť, ako mám zaevidovať neuhradenú faktúru v HUF do omegy z roku 2007. Hlavným problémom sú kurzy.
Faktúra za 7 000 000,-Ft zo dňa 19.12.2007 - k 31.12.2007 je to 926 310,- Sk. Je tam päť čiastkových úhrad v roku 2008 tiež forinty, zostatok k 31.12.2008 je 84 000,-Ft / 9505,44 SKK až do dnes. Kurzové zisky: 2008-26 409,12 Sk a v roku 2009- 6,81,-€.
Konečný zostatok k 31.12.2009 je 308,71 €.
Prosím pomôžte mi ak viete, ďakujem
andreaS
02.06.11,10:29
Mohli by ste mi pomôcť, ako mám zaevidovať neuhradenú faktúru v HUF do omegy z roku 2007. Hlavným problémom sú kurzy.
Faktúra za 7 000 000,-Ft zo dňa 19.12.2007 - k 31.12.2007 je to 926 310,- Sk. Je tam päť čiastkových úhrad v roku 2008 tiež forinty, zostatok k 31.12.2008 je 84 000,-Ft / 9505,44 SKK až do dnes. Kurzové zisky: 2008-26 409,12 Sk a v roku 2009- 6,81,-€.
Konečný zostatok k 31.12.2009 je 308,71 €.
Prosím pomôžte mi ak viete, ďakujem

nema vyznam nahadzovat celu fakturu aj s ciastkovymi uhradami a ani netusim ako... zobrala by som si zostatok v HUF a nahodila kurzom k 31.12.2009 (za prepokladu, ze ide o pociatocne saldo 2010)
Eva Póčová
02.06.11,11:47
Ďakujem Ti, veľmi si mi pomohla, mala som to už skoro hotové ale dosť som sa s tým natrápila a aj tak som tam mala 0,02€ rozdielu. Aj toto mi už napadlo, len som nevedela, že to tak stačí.
Takže ešte raz ďakujem.
Sosa
02.06.11,16:21
Riešim už dva dni zrážkovú daň z prijatých úrokov na 341. Jedná sa o smiešnu sumu 0,06€. Sú dve varianty:
1./ nechávam na účte 341 uvedený zostatok preniesť do nasledujúceho roka, vtedy mi sedí HV ako v súvahe, vo výkaze ZaS aj v DPPO na r. 100.

2./ Keďže po správnosti by mal byť účet 341 nulový tak ešte pred uzávierkou účtujem 591/341. Viem, že 591 je nedaňový náklad, ale napriek tomu sa
hospodársky výsledok líši v DPPO na r. 100 oproti HV v súvahe a výkaze ZaS.

Chcem poprosiť, kto mi vie poradiť, kde robím chybu. Alebo mám niečo na 591 zle nastavené?
liba2
03.06.11,19:53
Riešim už dva dni zrážkovú daň z prijatých úrokov na 341. Jedná sa o smiešnu sumu 0,06€. Sú dve varianty:
1./ nechávam na účte 341 uvedený zostatok preniesť do nasledujúceho roka, vtedy mi sedí HV ako v súvahe, vo výkaze ZaS aj v DPPO na r. 100.

2./ Keďže po správnosti by mal byť účet 341 nulový tak ešte pred uzávierkou účtujem 591/341. Viem, že 591 je nedaňový náklad, ale napriek tomu sa
hospodársky výsledok líši v DPPO na r. 100 oproti HV v súvahe a výkaze ZaS.

Chcem poprosiť, kto mi vie poradiť, kde robím chybu. Alebo mám niečo na 591 zle nastavené?
Ak to riešiš rok 2011, tak od 01/2011 je zmena:

http://www.porada.sk/1735706-post68.html
čítaj aj tu o účtovaní:
http://www.porada.sk/t95070-p9-uctovanie-urokov-a-dane-z-urokov.html
Sosa
05.06.11,16:00
Ak to riešiš rok 2011, tak od 01/2011 je zmena:

http://www.porada.sk/1735706-post68.html
čítaj aj tu o účtovaní:
http://www.porada.sk/t95070-p9-uctovanie-urokov-a-dane-z-urokov.html
Práveže riešim ešte rok 2010. Ale aby som si zbytočne nekomplikovala život práve som sa rozhodla, že zrážkovú daň nechám na 341. Srdečná vďaka za pomoc.
Eva Póčová
23.06.11,13:42
Ahojte,
chcela by som už konečne uzatvoriť rok 2010, ale mám problém s dlhodobým majetkom. Sú tam dve notebooky v hodnote spolu 2202,30 eur. Odpisy už mám zaevidované aj uzavreté -všetko mám už červené, ale v súvahe mi riadky majetku nesedia. Zadala som údaje za predch.rok na riadok 14. presne ako bolo v súvahe min. rok brutto-korekcia-netto a v riadkoch 002, 011, 014 mám len sumu netto. A tiež v bežnom roku aktíva sú o tú sumu 2202,30 viac ako pasíva.
Môžete mi prosím Vás pomôcť čo ešte mám spraviť s majetkom na konci účt. obdobia lebo už som riadne popletená? ďakujem.
Eva Póčová
24.06.11,12:10
Prečo sa súvaha zmení (zmiznú z toho údaje) ak dám vytlačiť v "celých eur-ách"??????? Keď to dám vytlačiť "sumy podrobne" je všetko v poriadku. Nechápem, mohli by ste mi pomôcť? ďakujem
Sosa
26.06.11,08:16
Sme plátca DPH a dodávame služby plátcovi DPH v Rakúsku. Vystavili sme faktúru za služby na nehnuteľnosti do zahraničia §16 zákona o DPH. Neviem ktorý kód použiť pri predkontácii v Omege, aby mi to správne zachytilo v tlačive DPH a nezachytilo to v súhrnnom výkaze. Prosím poraďte. Ďakujem.
baculacik
28.06.11,05:11
vie mi niekto poradiť, robila som uzávierku DPH a opýtalo sa ma kde má program preúčtovať zostatok 343/???. Aký účet mám zadať? (s tým že mi vznikla daňová povinnosť). Ďakujem za odpoveď.
dara
07.07.11,14:52
Ahojte, chcem sa spýtať ako máte v omege nastavené zaokrúhľovanie výkazov a DP, teda kde si to môžem nastaviť, automaticky mi berie aj centy a malo by to byť správne zaokrúhlené na celé. Stretli ste sa s tým niekto?
dara
08.07.11,10:33
posúvam
dara
11.07.11,08:09
posúvam, prosím stretli ste sa s tým niekto čo sa omegy týka?
kn-alka
11.07.11,08:13
v akých výkazoch? pokiaľ viem, všade sa už zaokrúhľuje na centy, nie na celé EUR-á
andreaS
11.07.11,08:35
suvaha aj vykaz ziskov a strat ked si ich das zobrazit tak vyhodi okienko kde ponuka mimo inych volieb aj moznost zaokruhlenie... teda na cele eura alebo desatine..

konkretne:

prehlady - suvaha - (vyberies zostavu, napr. suvaha vykaz - export do original tlaciva... na obrazovku... OK) - hm a teraz pozeram ako puk... ze tam nie je tato volba co je v roku 2010 ... v tomto okienku kde volis obdobie a ci riadna alebo mimoriadna bola pod obdobim este tato moznost... no "super" ... mam verziu 14.12 este... uvidim co bude ked nainstalujem novu...
dara
11.07.11,16:13
suvaha aj vykaz ziskov a strat ked si ich das zobrazit tak vyhodi okienko kde ponuka mimo inych volieb aj moznost zaokruhlenie... teda na cele eura alebo desatine..

konkretne:

prehlady - suvaha - (vyberies zostavu, napr. suvaha vykaz - export do original tlaciva... na obrazovku... OK) - hm a teraz pozeram ako puk... ze tam nie je tato volba co je v roku 2010 ... v tomto okienku kde volis obdobie a ci riadna alebo mimoriadna bola pod obdobim este tato moznost... no "super" ... mam verziu 14.12 este... uvidim co bude ked nainstalujem novu...

no presne túto možnosť som myslela, mne to zaokrúhľuje na centy, takto som odovzdala aj výkazy a pani na DÚ mi nariadila výkazy vymeniť, že majú byť zaokrúhlené na celé a nie centy, ale nikde neviem prísť na to, kde to nastaviť, prešla som číselníky, nastavenia a nič.

Iba doplním tiež mám verziu 14.12
dara
11.07.11,16:17
Na niečo som prišla, v prehľadoch, keď si vyberiem súvahu, dám tlačiť ponúka program možnosť výberu aj v celých EUR.
dara
11.07.11,16:29
A v DP PO Vám zaokrúhľuje ako?
Ľudka17
28.07.11,10:10
Dobrý deň,

za mesiac mávame 11-12 stranový bankový výpis, ktorý má minimálne 100 zápisov. Chcem sa spýtať, ako zaúčtujem tento výpis v Omege? Musím každý jeden zápis odentrovať ( teda stlačiť O.K.), alebo len zapisujem do účtovných zápisov a až pri poslednom zápise stalčím O.K.? ( to ma ale potom upozorňuje na chyby).
Ďakujem.
andreaS
28.07.11,10:16
bolo by to velmi zlozite uctovat to do jedneho dokladu... hlavne ked nie si dost zbehla v tom, ako program funguje...

jeden doklad jeden riadok... najlepsie... alebo potom popracovat s technikom na importovani vypisu do omegy s automatickym rozuctovanim... priznavam, ze som to nerobila este v omege...
truch
28.07.11,10:22
Keď pozrieš v OMEGE HELP, nájdeš IMPORTOVANÉ BANKOVÉ VÝPISY, tam je presne popísané ako ich automaticky zaúčtovať
Ľudka17
28.07.11,10:24
Ďakujem za rýchlu odpoveď, a splnili sa moje najhoršie očakávania, Volala som do Krosu a musím to účtovať po položkách, tzn čo položka to účtovný zápis. A s tým importom neviem, ale asi len celý výpis a dopĺňať predkontácie.
Tak sa idem hrať.:confused:
andreaS
28.07.11,10:26
ludka: ved to ide pekne... "len" si odentrujes... bud rada, ze mas taky vypis za mesiac a nie den, ako som mavala ja v jednej firme... a o importoch som mohla len snivat... pekne rucne denne aj 100 stranovy vypis (beznejsie boli tie 20 stranove) ...
truch
28.07.11,10:27
My to tiež nevyužívame, ale v tom helpe to vyzerá tak, že by to malo ísť bez problémov:) a "skutek utek" , načo to tam potom popisujú?
andreaS
28.07.11,10:31
truch: ja som vtedy uctovala v inom softe... v tom, co mala ta firma pre kt. som robila... ale priznavam, ze by som import asi ani nevyuzila... pochybujem, ze to bude vediet presne zauctovat tak ako potrebujem a ze potaha saldokonto... najistejsie je spolahnut sa na to jednotlive odentrovanie :)
kaupke
28.07.11,10:52
Ďakujem za rýchlu odpoveď, a splnili sa moje najhoršie očakávania, Volala som do Krosu a musím to účtovať po položkách, tzn čo položka to účtovný zápis. A s tým importom neviem, ale asi len celý výpis a dopĺňať predkontácie.
Tak sa idem hrať.:confused:
ľudka17 , vyskúšaj ten import , je to jednoduchšie a rýchlejšie, je pravda , že po načítaní musíš vstúpiť cez ,,oprav,, do každej položky a Enterom odklikať- preto ,aby Ti načítalo a spárilo pohľad.+záväzky s variab.symbolmi, ale to sú sekundové ,,klikačky,,- ide to rýchlo , ja to využívam odkedy to Kros zaviedol, a som spokojná
baculacik
08.08.11,13:19
prosím o radu, je potrebné pri výdajkách zo skladu zakaždým udávať odberateľa? Nestačí proste výdajky jednoducho pripnúť ku každej faktúre (teda k tej, ktorej sa týkajú?) Ďakujem za radu
andreaS
08.08.11,17:51
a ako budes vediet ku ktorej fa patri ktora vydajka, ci mas vsetky, ci ti nechyba niektora...? Navyse mne vydajky robi omega automaticky, ked taham polozky zo skladu...
baculacik
10.08.11,14:24
Výdajky všetky, to áno len či musia mať vyplneného odberateľa. Ale to je už asi len moja lenivosť :) Ďakujem za reakciu ;-)
andreaS
10.08.11,15:27
ja si asi stojim na vedeni... ale ked mi program taha vydajky sam, tak je tam vyplnene vsetko a priradene aj k danej fa ktorej sa tykaju... takze nemam co doplnat... :o
baculacik
29.08.11,11:53
mám ďalšiu otázku, je povinná PO zálohovať VZ, súvahu, daň. priznanie na CD resp. robievate to tak aj vy?