zaclony
11.01.08,07:28
Z predošlých príspevkoch viem, že sa zapíše inter.dokladom rozdiel v kurzoch k 31.12. Chcem len vedieť, ako to v Pohode funguje. Mám zaevidovanú PF zo zahraničia s kurzom NBS. Zaplatím ju až v roku 2008. Cez ID urobím medzi kurzom prijatia faktúry a 31.12.2007 rozdiel - napr.strata 100 Sk - 563/321. Ale pri úhrade keď budem likvidovať faktúru, sa mi pravdepodobne nezohľadní tá časť straty, ktorú mám v inter.dokl.V podstate spraví rozdiel medzi kurzom prijatia a kurzom zaplatenia. Kurzový rozdiel Pohoda zapisuje automaticky. Nakoľko som ešte takýto prípad neúčtovala, prosím poradíte mi?
zaclony
12.01.08,16:25
V predošlých príspevkoch som naďabila na informáciu, že Swér si preráta pri uzávierke sám kurzové rozdiely zo záväzkov. Prosím, je to pravda? A potom už v roku 2008 stačí len vypárovať tento záväzok s úhradou?
liba2
12.01.08,16:46
zaclony
12.01.08,17:25
Veľmi pekne ďakujem za tieto informácie. Ja som prešla všetkých 13 strán zo sekcie Pohoda, ale tu sú aj oveľa staršie rady. Tak som si to čítala a veľa mi to dalo.Veľa sa dá od vás naučiť a som rada, že poradu -teda vás poznám.
No priznám sa ,že kniha, ktorú vydáva Stormware mi nesedí a tým,že málo účtujem aj to, čo sa naučím, neskôr zabudnem.vďaka
Dada
16.01.08,05:25
Prepočet prijatých a vystavených faktúr v cudzej mene k 31.12. robí Pohoda cez Účtovníctvo - Uzávierka - Uzávierka kurzových rozdielov. A krásne to prepočíta a urobí interné doklady s kurz. rozdielom. Len nezabudni mať v kurzovom lístku nahodený kurz k 31.12..
zaclony
16.01.08,16:23
No toto bola rada nad zlato! Ja by som si určite kurz nenahodila.Počas roka si ich nahadzujem sama a toto som ani v tej knihe nenašla. Ďakujem. Snáď tieto otázky raz pomôžu iným začiatočníkom. Z porady by mali napísať v POHODE knihu.
helhub
16.01.08,17:08
Z predošlých príspevkoch viem, že sa zapíše inter.dokladom rozdiel v kurzoch k 31.12. Chcem len vedieť, ako to v Pohode funguje. Mám zaevidovanú PF zo zahraničia s kurzom NBS. Zaplatím ju až v roku 2008. Cez ID urobím medzi kurzom prijatia faktúry a 31.12.2007 rozdiel - napr.strata 100 Sk - 563/321. Ale pri úhrade keď budem likvidovať faktúru, sa mi pravdepodobne nezohľadní tá časť straty, ktorú mám v inter.dokl.V podstate spraví rozdiel medzi kurzom prijatia a kurzom zaplatenia. Kurzový rozdiel Pohoda zapisuje automaticky. Nakoľko som ešte takýto prípad neúčtovala, prosím poradíte mi?

V pohode sa to rieši nasledovne :
V ponuke účtovníctvo - uzávierka - uzávierka kurzových rozdielov je to vyriešené,všetky fa Vám prepočíta na kurz NBS k 31.12. aj s účtovaním a takéto stavy prevediete k 1.1. nasl. roka. Keď budete fa uhrádzať prepočíta Vám už len kurz. rozdiel voči stavu k 1.1. Hela
atka4
16.01.08,19:32
No toto bola rada nad zlato! Ja by som si určite kurz nenahodila.Počas roka si ich nahadzujem sama a toto som ani v tej knihe nenašla. Ďakujem. Snáď tieto otázky raz pomôžu iným začiatočníkom. Z porady by mali napísať v POHODE knihu.
Kurzy si predsa nemusíš nahadzovať, ale stiahnuť priamo z portálu NBS do SW. Predídeš tak možným omylom v prepise.
Ak by si nevedela postup, pomôžem.
;)
Kája.
16.01.08,20:16
Za postup by som ti bola aj ja veľmi vďačná, stále si vždy nahadzujem kurzy ručne a ide ma z toho ......
MartinkoK
17.01.08,07:53
Ahojte,
prosím Vás ak mám faktúru v zahraničnej mene z roku 2007, z ktorej bola v roku 2007 uhradená len časť, robím bežný KR, alebo kurzový rozdiel k 31.12.2007.
Tweety
17.01.08,07:56
Ahojte,
prosím Vás ak mám faktúru v zahraničnej mene z roku 2007, z ktorej bola v roku 2007 uhradená len časť, robím bežný KR, alebo kurzový rozdiel k 31.12.2007.
Robíš KR pri úhrade a potom KR k 31.12.2007 na saldo tejto faktúry.
atka4
22.01.08,09:56
Za postup by som ti bola aj ja veľmi vďačná, stále si vždy nahadzujem kurzy ručne a ide ma z toho ......
1. Najprv idem na stránku www.nbs.sk. Tam si stiahnem do môjho vybraného adresára mesačné kurzy, kt. sú vo formáte "zip".
2. Ideš v Pohode do Nastavenia-zoznamy-kurzový lístok-a na lište máš zvýraznený Záznam-a dole - načítať kurzy.
3.sprievodca importom kurzových lístkov-Ďalší
4.dátový súbor NBS-tam vojdem a nastavím svoj, kde som si to uložila-ďalší
(možno to netreba ukladať do dvojho súboru, ale zo serveru NBS to stiahnuť neviem)
5.Import kurz.lístkov-ďalší.

*/Stiahne Vám tie cudzie meny, kt. máte zaznačené, že sa používajú.

Ešte musíš dať pozor, pretože samozrejme nie sú tam kurzy za So a Ne a sviatky, takže Piatkové kurzy prekopírujem (ctrl K) a opravím dátum pripadajúci na sobotu a nedeľu a detto sviatky, kurzy z predošlého dňa.

A ešte ale poznámočka. Ja účtujem firmy po ukončení mesiaca, kedy už je KL na str. NBS kompletný za celý mesiac.

Možno pomôže.
atka4
22.01.08,14:51
Za postup by som ti bola aj ja veľmi vďačná, stále si vždy nahadzujem kurzy ručne a ide ma z toho ......
Čo ti budem hovoriť. Účtujem zmenáreň - od r. 2006, ale robila som spätne v tom roku DDP tej pani aj za roky 2003-2004-2005, lebo to nemala dobre.
Za toto obdobie sa vychádzalo z kurzov NBS, tak si vieš predstaviť to nahadzovanie, pri toľkých menách, denne............šialenstvo. Tak to boli zapojené aj deti.
Potom som na to prišla, keď som už mala urobené cca 2 roky........Takto je to v tomto smere POHODA, aj keď riešia to určite aj iné SW.
dada111
15.02.08,11:52
Ahojte poradáci, mne sa vyskytol takýto problém so systémom pohoda. Pri úhradách zahraničných záväzkoch zahraničnou menou mi spravilo automaticky kurzový rozdiel zle. Zistilka som to teraz pri závierke a škrtám celý účet 321, lebo mi nahodila zlé KR a účet 321 mi nesedí s knohou záväzkov. Mal už niekto takýto problém?
Dada
15.02.08,12:21
Ahojte poradáci, mne sa vyskytol takýto problém so systémom pohoda. Pri úhradách zahraničných záväzkoch zahraničnou menou mi spravilo automaticky kurzový rozdiel zle. Zistilka som to teraz pri závierke a škrtám celý účet 321, lebo mi nahodila zlé KR a účet 321 mi nesedí s knohou záväzkov. Mal už niekto takýto problém?

Zle? Popíš konkrétne problém. Nikdy mi to neurobilo zle kurzový rozdiel.
dada111
15.02.08,15:44
dala som úhradu napr. 7000,.. usd a tie mi prepočítalo na 210tis,skk a skoro podobný mi urobilo tiež 200tis skk kurzový rozdiel.
dada111
15.02.08,15:48
zaučtovala som úhradu 10000 pln - 87790 ska k tomu mi urobil počítač kr vo výške 80260,-- skk
som z toho nešťastná lebo musím odškrtať celú zahraničnú 321 teda úhrady a k nim prislúchajúci KR
Kája.
15.02.08,16:16
Ale potom ti nemohol sedieť ani zostatok v banke alebo pokladni, aj mne spravil program niečo podobné, ale novelizáciou niekedy v lete bola táto chyba odstránená.
dada111
16.02.08,08:46
Ale mne ten zostatok v banke na cudziu menu sedel. Aj v pokladni aj v banke.
liba2
16.02.08,09:01
Ale mne ten zostatok v banke na cudziu menu sedel. Aj v pokladni aj v banke.
... a nemôže to ovplyvniť nesprávne nastavenie desatinnej čiarky v kurze? len tak hádam :)
dada111
16.02.08,09:12
Ďakujem krásne Kája, veľmi si pomohla, už som to všetko opravila sedí mi to, nejde to len o 0,13 hal. ale to je už malina,.
V stromware mi toto nevedeli vysvetliť, alebo nechceli.
ešte raz díky.
turbozaba
21.02.08,07:13
Mám jeden problem a potrebujem poradiť. Pri invent. 321xxx som nasiel na učtoch KR ktorý sa účtoval k 31.12.2006. Čo s ním???
Ďakujem.
leabacova
25.02.08,13:17
Prepočet prijatých a vystavených faktúr v cudzej mene k 31.12. robí Pohoda cez Účtovníctvo - Uzávierka - Uzávierka kurzových rozdielov. A krásne to prepočíta a urobí interné doklady s kurz. rozdielom. Len nezabudni mať v kurzovom lístku nahodený kurz k 31.12..

Ja by som potrebovala vedieť, ako sa prepočíta v POHODE, ale pre JÚ
leabacova
25.02.08,18:35
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
Heni
11.03.08,06:40
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
posúvam, tiež ma to zaujíma...
Tweety
11.03.08,06:41
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.
Nie je to správne riešenie. Pohľ. a záv. v CM majú inú hodnotu pri samotnom vzniku, a inú k 31.12.07.
Dada
11.03.08,06:44
Neviem, či je to správne riešenie, ja som prepočet pohľadávok a záväzkov pre JÚ v Pohode vyriešila tak, že som si dala dátum daň. povinnosti 31.12.2007 a SW mi to prepočítal správne. Takže teraz môžem vytlačiť aj výkaz o majetku a záväzkov.
Ak má niekto lepšie riešenie, napíšte.

A čo tak urobiť Uzávierku kurzových rozdielov??? Lebo toto nie je správne riešenie.
Heni
11.03.08,10:07
A čo tak urobiť Uzávierku kurzových rozdielov??? Lebo toto nie je správne riešenie.
Pohoda - JÚ - kde hľadať tú funkciu? :confused:
Kája.
11.03.08,10:09
V JU sa nedá spraviť uzávierka kurzových rozdielov, v Pohode mi vraveli, že záväzky je potrebné prepočítať ručne a to tak, že sa priamo nafaktúre napíše kurz platný k 31.12.07
mandula
11.03.08,11:51
Ja ručne prerátam pohľadávku/záväzok kurzom platným k 31.12., otvorím predmetnú pohľadávku/záväzok, a vzniknutý rozdiel z precenenia zapíšem ako položku plusom alebo mínusom (so sadzbou 0% dph, s textom rozdiel vzniknutý z precenenia k 31.12.) Tým docielim, že vo výkaze o MaZ sa mi už pohľadávka/záväzok objaví v správnej sume.
Heni
12.03.08,06:05
Ja ručne prerátam pohľadávku/záväzok kurzom platným k 31.12., otvorím predmetnú pohľadávku/záväzok, a vzniknutý rozdiel z precenenia zapíšem ako položku plusom alebo mínusom (so sadzbou 0% dph, s textom rozdiel vzniknutý z precenenia k 31.12.) Tým docielim, že vo výkaze o MaZ sa mi už pohľadávka/záväzok objaví v správnej sume.
mandula, prosím, a ako je to pri čiastočnej úhrade?
v takomto prípade:
1. faktúra v EUR, čiastočne uhradená v EUR
2. faktúra v EUR, čiastočne uhradená v Sk
dakujem.
apo
12.03.08,19:31
Pozdravujem Poraďákov - Pohoďákov.

Ja v JÚ našťastnie nemám pohľadávky a záväzky v cudyích menách s výnimkou lízinogov, a musím povedať že ma ani nenapadlo sa v JÚ týmto problémom zaoberať. V lízingoch stanovím ostatok záväzku podľa kurzu 31.12. x ostatok nesplateného lízingu v Eurách.

Dôvod je ten, že kurzový rozdiel ovplyvňuje základ dane až pri úhrade. Ak si navyrábame kurzové rozdiely k 31.12. a v priebehu nasledujúceho roka ukončíme podnikanie neuhradené zźväzky aj pohľadávky budú ovplyvňovať ZD vrátane kurzových rozdielov vypočítaných ku 31.12, JE TO TAK SPRÁVNE?

Z čoho vyplýva povinnosť v JÚ upravovať pohľadávky aj záväzky v cudzej mene?

Ďakujem.

apo
Heni
13.03.08,05:11
apo, nie je to výroba kurz. rozdielov v pravom slova zmysle... skôr o ocenenie záväzkov a pohľadávok v cudzej mene k 31.12. kvôli výkazu o MaZ...
myslela som, či náhodou to aj v JU nemá Pohoda poriešené nejakou automatische funkciou...
apo
13.03.08,07:05
Pozeral som Usmernenie pre vedenie JÚ a o kurzových rozdieloch z/P je tam uvedené iba to, že sa účtujú až pri ich likvidácii. Ustanovenie venované špeciálne Z/P o kurzových rozdieloch nemá zmienku.

Som toho názoru, že v JÚ by nás KR pri Z/P mali zaujémať skutočne iba pri ich likvidácii.

apo
Kája.
13.03.08,15:46
Podľa nových postupov platných od 1.1.2008 nás kurzové rozdiely zaujmať budú, pozri par. 21 odst. 3
apo
13.03.08,18:30
Až tak ďaleko (par. 21 odst. 3) som v Postupoch pre SZČO nehľadal, očakával som, že v ustanovení o Z/P to bude uvedené.

Ďakujem.

apo
Kája.
13.03.08,19:22
V nových postupoch je par. 21 Cudzia mena, ktorá konečne upravujem postup pri účtovaní kurzových rozdielov.
Alexandra777
20.03.08,09:09
Neviete mi prosím poradiť, či musím prepočítavať kurzové rozdiely z celého účtu 474, keď mám leasing v cudzej mene?
apo
20.03.08,09:20
Áno z celého zostatku splátkového kalendára k 31.12.2007.

Ak si pri začiatku zaúčtovala na 474 aj výdavky náklady BO a aj DPH ako pohľadávku potom musíš počítať kurzové rozdiely aj z týchto účtov.

Začiatok lízingu
istina 042/474
úroky 381/474
DPH 378/474

Mesačné splátky
568/381
343/378

Ak si postupovala tak ako som uviedol príklad budeš mať z jedného lízingu KS na 474 a KZ na 378 a 381, respektíve naopak
KZ na 474 a KS na 378 a 381.

V prípade, že si na začiatku lízingu zaúčtovala iba
042/474 potom budeš počítať iba jeden kurzový rozdiel na účte 474.

Na tento fakt som upozornil vlani o tomto čase cca 28.3.2007. Vtedy som prerábal všetky kurzové rozdiely v lízingoch.

apo
Alexandra777
20.03.08,14:35
Tak to si musel mať riadne stresy, však? Na začiatku som zaúčtovala 042/474, ale v priebehu účt. obdobia som záväzky zo splátok, kt. sme mali zaplatiť ku každému mesiacu, keďže sme mesačný platcovia DPH a máme právo na odpočet DPH každý mesiac takto: 474 01, 343 01/474 02. Na konci roka som si preúčtovala zostatok zo 474 02 na 321 02 (niekde som čítala, že záväzky z nájmu do 1 roka si môžem preúčtovať na krátkodobé záväzky) a na tomto účte som si potom takisto prepočítala KR. Mám to dobre? Alebo mám aj na na poslednú chvíľu cez Veľkú noc prepisovať?
dendoz
21.03.08,12:58
Poradte ako si nastavit v POHODE automaticke uctovanie KR k viacerym uctom vedenym v cudzej mene. Vznikaju mi totiz KR pri viacerych uctoch /napr. 321,474,.../. Pri uhradach zavazkoch mi vsak ku kurzovemu rozdielu priradi vzdy ucet 32120, pretoze ho mam nastaveny v nastaveniach.
apo
22.03.08,08:32
Dendoz,

pozri sa sem

http://www.porada.sk/t75484-globalne-nastavenie-a-kurzove-rozdiely.html

tam je zhodnotenie Pohody ohľadom kurzových rozdielov a aj postup ako chybu obísť.

apo
mimča
25.03.08,06:05
Včera som zrejme zadala príspevok do nesprávnej "časti"- ak ho už niekto čítal tak sa ospravedlňnujem no neviem si s týmto problémo rady.. Fi mala od r. 2004 leasing na nákladný automobil, vo februári 2007 mala poslednú splátku leasingu.. splátkový kalendár je v slovenských korunách (zluvu som nedostala - len teraz po vyžiadaní splátkový kalendár - keďže som nevedela k čomu priradiť platby) v januári 2007 fi obdržala "list" z ČSOB o zúčtovaní fa za pohyb kurzu EUR voči SKK k tejto zmluve.. v nom je len uvedená suma 62748,60 ktorá bola následne znížená o zmluvnú pokutu za nedodržanie termínu splátok a pripisaná na účet.. priznám sa neviem ako zúčtovať túto platbu.. POVZD? fi je kvartálny platca DPH (účtovníctvo som prebrala a dávam dokopy rok 2007) list by mal obsahovať ako prílohu "doklad o oprave základu dane" no žiaľ nemám ho (nedodali mi ho z fi).. som z toho zúfala, zrejme bude potrebné podať aj opravné DPH za I.Q.. účtujem v pohode JU..
apo
25.03.08,07:00
Mám splátkové kalendáre kde sa menia výšky splátok. Je to nepríjemné lebo sa musí zmeniť rozpis zložiek mesačnej splátky vždy od dátumu zmeny. Zmena splátkového kalendára je vždy tak spravená, že suma z ktorej sa vypočítali odpisy (istina+poplatky) v celkovej sume ostane nezmenená aj keď v jednotlivých splátkach od platnosti zmeny sa výška istiny upraví. Ak by to tak nebolo je nemožné ďalej pokračovať v účtovaní odpisov.

Čo z toho vyplýva pre základ dane z príjmu:
V PÚ účtujem úroky každý mesiac, takže by som podľa upraveného splátkového kalendára opravil účtovanie úrokov, V JÚ úroky účtujem iba raz k 31.12.
Čo z toho vyplýva pre vykazovanie v súvahe respektíve výkaze o majetku a záväzkoch:
Upravíš výšku dlhodobého záväzku a všetkých vopred zaúčtovaných hodnôt zo splátkového kalendára.

apo
mimča
25.03.08,07:29
neviem či odpoveď smerovala k môjmu príspevku..
ak áno budem rada ak ma trošku usmerníte

túto fi účtujem v JU ... splátkový kalendár je len v sk - a len jeden stály (z r. 2004) - nemám rôzne so zmenami výšky splátok - takže upravovať by som nemala vlastne ani čo... ako som vyššie spomínala vo februári 2007 bola uradená posledná leasingová splátka (tento rok len 2 splátky v sume cca 140000,-) no v januári bol pripísaný na účet kurzový rozdiel vo výške 62748,-... zvažujem či tento kurzový rozdiel nebol z predchádzajúceho účt. obdobia.. - nemám podklad len spomínaný sprievodný list s informáciou že kurzový rozdiel bude pripísaný na účet..
hm a mám ďalší problém lebo sa zrejme menila výška odpisov každý rok... a kedže v r. 2007 mám posledné splátky leasing končil tak netuším akú výšku odpisov mám uviesť (podklady za min. roky nemám)
apo
25.03.08,07:56
Nemáš veľmi na výber. Ako som povedal zmeny sa odpisov netýkali. K iným údajom sa nedostaneš lebo nemáš splátkové kalendáre. V JÚ sa netrápiš s časovým rozlíšením, jednoducho peniaze prišli tak ich zaúčtuj do ostatných príjmov v netto hodnote nakoľko aj zrážka za opozdené splátky by bola daňovým výdavkom.

Tak to by som to na Tvojom mieste urobil ja.

apo
mimča
25.03.08,08:24
Nemáš veľmi na výber. Ako som povedal zmeny sa odpisov netýkali. K iným údajom sa nedostaneš lebo nemáš splátkové kalendáre. V JÚ sa netrápiš s časovým rozlíšením, jednoducho peniaze prišli tak ich zaúčtuj do ostatných príjmov v netto hodnote nakoľko aj zrážka za opozdené splátky by bola daňovým výdavkom.

Tak to by som to na Tvojom mieste urobil ja.

apo

ďakujem ;)
zrejme to tak urobím pokiaľ mi nič nedoložia...
ešte si chcem potvrdiť .. príjem zaúčtujem ako ostatný príjem OZD?