drachma
11.01.08,13:32
Zdravím všetkých na porade, som tu nová.Učtujem účtovníctvo obce prvý rok. Predtým som 6 rokov účtovala firemné PU v a.s. a s.r.o.Učtovníctvo obce je pre mňa nové, ale princíp je vcelku podobný až na určité výnimky. Potrebovala by som poradiť, ako účtujete príjmy a výdavky ohľadom verejného vodovodu.Doteraz táto obec účtovala napr. nákup chloru na chlorovanie vody vo vodojeme na MD 410/D234 pol.637005,odd.0630,KZ 41
MD 218/D261
-uhr.fa prevádzkovateľovi /prevádzkovateľa má dodávateľským spôsobom - firmu,ktorá má na to živnosť/ MD 218/D231
MD 321/D234 pol.635004, odd. 0630 KZ41
-príjmy-poplatky za vodu - vypočítané na 1 osobu z nákladov na prevádzkovanie verej.vodovodu sú účtované:
MD 261/D 217
MD 235 pol.229002 KZ 41 / D 315
MD 315/D 215
Audítor uviedol, že je to nesprávne, že prevádzkovanie ver. vodovodu t.j.príjmy a výdavky sa nesledujú v rozpočte obce,že sa majú sledovať na mimorozpočtovom účte. Ako mám tomu rozumieť? Nemajú sa sledovať na položkách a účtoch 234, 235?Nerozumiem výrazu mimorozpočtový účet, čo je potrebné okolo toho urobiť? ˇDakujem za odpovede.
kvet
15.01.08,05:28
Príjmy a výdavky za prevádzkovanie verejného vodovodu by sa neúčtovali prostredníctvom rozpočtu v tom prípade, ak by mala obec na prevádzkovanie verejného vodovou zriadenú živnosť. V takomto prípade by príjmy a výdavky išli cez mimorozpočtový účet (osobitný účet, ku ktorému sa nepoužíva rozpočtová klasifikácia), t.j. do 31.12.2007 sa používal syntetický účet 241. Náklady a výnosy by sa aj do 31.12.2007 účtovali v účtovnej triede 5 a 6.
Z vyššie uvedeného mi vyplýva, že vaša obec nemá zriadenú živnosť na prevádzkovanie verejného vodovodu, je len jeho vlastníkom a prevádzovateľom je iná osoba - podnikateľská (PO alebo FO), ktorá má oprávnenie na prevádzkovanie verejného vodovodu. Podľa môjho názoru účtovanie príjmov a výdavkov prostredníctvom rozpočtu je v danom prípade na mieste (vychádzam zo skutočnosti, že obec nemá zriadenú živnosť na prevádzkovanie verejného vodovodu).
Mám však výhradu k používaniu niektorých podpoložiek EK. Napr. nákup chlóru na chlórovanie vody je všeobecným materiálom a nie špeciálnou službou, t.j. použil by som podpoložku EK 633 006. Úrada faktúry prevádzkovateľovi verejného vodovodu je podľa môjho názoru všeobecnou službou (podpoložka EK 637 004) a nie podpoložka 635 004. Táto podpoložka by sa použila v tedy, ak by prevádzkovateľ vykonal nejakú opravu na zariadení vodovodu. Príjem za vodné, t.j. službu by som zatriedil na podpoložku EK 223 001 a nie 229 002.

Pekný deň
drachma
15.01.08,11:11
Kvet,veľmi pekne dakujem za odpoved.
Je to tak ako si predpokladal, obec nemá živnosť a preto má prevádzkovateľa PO.Takže to mám nechať v rozpočte ako si napísal na tých položkách.
Mám ešte jednu otázku, čo všetko mám dať do dane z príjmu.Obec nemá nijakú podnikateľskú činnosť, teda ani tá voda tam nepatrí. Vyberá len poplatky za hlásenie v miestnom rozhlase,prenajíma nebyt.priestory budovy kultúrneho domu FO /pohostinstvo, maloobch.predajňa/,prenájom sály pre firmy-ich ponukové akcie a pre občanov-rodinné oslavy a vyberá tie poplatky za vodu. Čo z toho ide do dane z príjmu? Toho roku padla hranica 300.000,- pre obce, takže sa daň platí aj zo základu menšieho ako 300.000,-?
Dakujem vopred za odpovede.
drachma
kvet
16.01.08,05:56
S poukazom na novelu zákon o dani z príjmov účinnú od 1.1.2007, už do okruhu príjmov, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov u daňovaníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie (napr. obce), nepatria príjmy do 300 000 Sk.
Naďalej však podľa ustanovenia § 13 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov zostáva u obcí oslobodenie príjmov z prenájmu a predaja majetku. Z uvedeného vyplýva, že príjmy z prenájmu nebytových priestorov (napr. budovy KD pre FO, pre rôzne firmy a občanom) sú od dane z príjmov oslobodené. Toto oslobodenie si však musí obec uplatniť v daňovom priznaní, t.j. podaním daňového priznania najneskôr do 31.3.2008.
Príjmy za vodné sú príjmy, ktorými sa dá zisk dosiahnúť, aj napriek skutočnosti, že ich obec nedosahuje z podnikateľskej činnosti (nemá živnostenské oprávnenie) a sú predmetom dane z príjmov.

Pekný deň
Vanka
16.01.08,05:59
Mňa by toto tiež zaujímalo aj z toho hľadiska, že nám na školení vraveli, že máme zaúčtovať vypočítanú daň z príjmov už v uzávierke za rok 2007 aj z hlavnej činnosti a mám ešte jednu otázku - keď nám vyjde strata z podnikateľskej činnosti a zisk z hlavnej činnosti (príjmy z reklamy) môžeme si to navzájom zkompenzovať, či sa každé posudzuje samostatne.
katka30
27.01.08,15:36
pri vyplňovaní daňového priznania,treba okrem príjmov vyplniť aj výdavky.T.z.náklady na vynaloženie získania týchto príjmov.Napr.ak ostaneme pri poplatkoch za vodu-firma,ktorá prevádzkuje tento vodojem určite vystaví/vystavil faktúru obci,alebo pri príjmoch z orenájmu nebytových priestorov - %-ne náklady na elektriku,plyn,a i.
A v konečnom dôsledku obec daň z príjmu neplatí:)